GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 8th stage: Niederdorf - Sexten

GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 8th stage: Niederdorf - Sexten - ranking

GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 8th stage: Niederdorf - Sexten
Teams
Runner
Overall Ranking
cup ranking by categories
ranking by name
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Z 

ranking by countries/cities
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W 
other countries: A B BER CAN CH CZ DK E F GB H I IRL KOR L LIB MEX NL NZL R RSA S USA 
VEN 

Top Teams
Men      Men                                   47 ranked  PDF
1. Team Triathlon Trentino A,, I-Italien           3:49.14,4 (1)     
2. Team Triathlon Trentino B,, I-Italien           4:04.40,3 (43)    
3. Team Guaraira Repano,, Venezuela                4:04.46,9 (61)    

Women Women 12 ranked PDF 1. Team Canada,, Kanada 4:34.37,6 (175) 2. Team Alpin Lauf Sexten,, I-Italien 4:40.19,4 (79) 3. Running- Das Laufmagazin,, Deutschland 5:32.25,2 (208)
Mixed Mixed 50 ranked PDF 1. Team Rückenwind,, Österreich 4:33.57,5 (131) 2. Team Sport Paul Ultrasports,, Deutschland 4:36.42,4 (78) 3. Team Hotel Lindenhof-Adidas Naturns,, I-Italien 4:39.22,1 (221)
Master Master 58 ranked PDF 1. Seleccio Catalana Feec Team,, Spanien 3:56.54,0 (214) 2. Blt Laufsportsaukel-Haglöfs Masters,, Deutschland 4:02.20,2 (23) 3. Team Kleinwalsertal- Salomon,, Österreich 4:05.51,1 (144)

Top Runner
Run      Runner                               334 ranked
1. Fedel Silvano, 1966, I-Civezzano (TN)              3:49.14,3 (1-1)   
2. Girardi Ettore, 1969, I-Sover (TN)                 3:49.14,4 (1-2)   
3. Canal Ferres Esteve, 1965, E-Sant Esteve d'en Bas  3:56.54,0 (214-1) 
3. Martin Pascual Jordi, 1969, E-Campdevànol          3:56.54,0 (214-2) 

IF Individual Finisher 48 ranked PDF 1. Kirchler Helmut, 1974, I-Sand in Taufers (BZ) 3:40.33,2 (74-2) 2. Fuchs Franz, 1969, A-Westendorf 3:50.56,7 (72-2) 3. Palmer Mark, 1963, GB-Pontpridd 4:01.12,5 (96-2)
Out Out of official ranking 17 ranked 1. Müller Carsten-Olaf, 1968, Neu-Ulm 5:07.58,0 (229-1) 2. Herzinger Sylvia, 1974, Stephanskirchen 5:54.44,4 (9-2) 3. Hanssum Annette, 1971, Stephanskirchen 5:55.01,7 (9-1)
51 Guest 3 ranked 1. Senfter Irene, 1971, I-Lana d'Adige 4:42.15,1 (31-9) 2. Gross Anne Marie, 1969, I-Neumarkt 4:42.21,7 (31-8) 3. Salchow Sabine, ????, D 5:30.50,7 (31-6)

Overall Ranking

Top cup ranking by categories
---      Individual Finisher                   48 ranked  PDF
1. Kirchler Helmut, I-Sand in Taufers (BZ), 31:52.19,2
2. Palmer Mark, GB-Pontpridd, 33:23.36,3
3. Fuchs Franz, A-Westendorf, 33:26.47,4

--- Men 47 ranked PDF 1. Team Triathlon Trentino A, I-Italien, 28:28.15,7 2. Team Blt Laufsportsaukel-Haglöfs, Deutschland, 29:50.01,4 3. Team Guaraira Repano, Venezuela, 32:21.56,3
--- Women 13 ranked PDF 1. Team Canada, Kanada, 37:12.58,1 2. Team Alpin Lauf Sexten, I-Italien, 37:43.52,0 3. Running- Das Laufmagazin, Deutschland, 42:24.02,3
--- Mixed 51 ranked PDF 1. Team Hotel Lindenhof-Adidas Naturns, I-Italien, 34:41.29,1 2. Team Sport Paul Ultrasports, Deutschland, 35:10.05,9 3. Team Rückenwind, Österreich, 35:12.39,0
--- Master 58 ranked PDF 1. Blt Laufsportsaukel-Haglöfs Masters, Deutschland, 29:59.48,7 2. Seleccio Catalana Feec Team, Spanien, 30:35.54,8 3. Team Antholz/Wioleboch, I-Italien, 31:02.40,7

Official timing and results by DATASPORT, CH-Gerlafingen
www.datasport.com for results, online registration, informations and news



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.