GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 3rd stage: Mittersill - Neukirchen

GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 3rd stage: Mittersill - Neukirchen - ranking

GORE-TEX Transalpine Run 2008 - 3rd stage: Mittersill - Neukirchen
Teams
Runner
Overall Ranking
cup ranking by categories
ranking by name
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Z 

ranking by countries/cities
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W 
other countries: A B BER CAN CH CZ DK E F GB H I IRL KOR L LIB MEX N NL R RSA S USA 
VEN 

Top Teams 
Men      Men                                   55 ranked  PDF
1. Team Blt Laufsportsaukel-Haglöfs,, Deutschland  2:39.33,0 (44)    
2. Team Guaraira Repano,, Venezuela                2:53.24,1 (61)    
3. Team Leki,, Deutschland                         2:59.17,6 (19)    

Women Women 19 ranked PDF 1. Team Canada,, Kanada 3:39.53,2 (175) 2. Team Alpin Lauf Sexten,, Italien 3:48.49,5 (79) 3. Running- Das Laufmagazin,, Deutschland 3:51.47,8 (208)
Mixed Mixed 59 ranked PDF 1. Team Salomon,, Schweiz / Deutschland 3:08.22,3 (4) 2. Team Naturpark Lechtal,, Österreich 3:13.38,5 (6) 3. Team Sport Paul Ultrasports,, Deutschland 3:14.40,2 (78)
Master Master 68 ranked PDF 1. Blt Laufsportsaukel-Haglöfs Masters,, Deutschland 2:48.20,9 (23) 2. Team Niederdorf,, Italien 2:48.21,6 (2) 3. Seleccio Catalana Feec Team,, Spanien 2:49.18,0 (214)
Outoffic Out of official ranking 2 ranked 1. Bike Team Köttmannsdorf, ????, Österreich 3:45.02,0 (163) 2. Team Essigschwamm, ????, Deutschland 4:45.03,9 (29)

Top Runner
Run      Runner                               402 ranked
1. Dippacher Matthias, 1977, Kempten               2:39.32,8 (44-2)  
2. Brack Tobias, 1979, Buchenberg                  2:39.33,0 (44-1)  
3. Miksch Thomas, 1962, Kempten                    2:48.20,7 (23-1)  

IF Individual Finisher 23 ranked 1. Hahn Jörg, 1964, Sindelfingen 3:25.14,1 (192-2) 2. Hummel Bernd, 1962, Ulm 3:35.17,8 (229-2) 3. Müller Carsten-Olaf, 1968, Neu-Ulm 3:35.20,2 (229-1)
Guest Guest 6 ranked 1. Chemnitz Bernhard, ????, D 3:55.22,1 (30-8) 2. Mayer Christian, ????, D 4:32.13,9 (33-7) 3. Cleven Anja, ????, D 4:32.14,9 (33-8)

Overall Ranking

Top cup ranking by categories
---      Individual Finishers                  12 ranked
1. Roth Hans-Jörg, A-Klagenfurt, 15:57.08,9
2. Roth Christine, A-Klagenfurt, 15:57.10,4
3. Szemeredi Andras, H-Budapest, 16:50.22,5

--- Men 55 ranked PDF 1. Team Blt Laufsportsaukel-Haglöfs, Deutschland, 11:01.38,0 2. Team Triathlon Trentino A, Italien, 11:21.16,5 3. Team Leki, Deutschland, 12:36.42,0
--- Women 19 ranked PDF 1. Team Canada, Kanada, 15:07.39,7 2. Team Alpin Lauf Sexten, Italien, 15:15.51,8 3. Team Alpinrunner.Ch 4, Schweiz, 16:08.16,5
--- Mixed 59 ranked PDF 1. Team Salomon, Schweiz / Deutschland, 13:06.16,8 2. Team Naturpark Lechtal, Österreich, 13:26.56,0 3. Team Hotel Lindenhof-Adidas Naturns, Italien, 13:35.19,2
--- Master 68 ranked PDF 1. Team Niederdorf, Italien, 11:23.45,2 2. Blt Laufsportsaukel-Haglöfs Masters, Deutschland, 11:38.09,0 3. Team Maxi-Dsl, Deutschland, 11:57.07,1

Official timing and results by DATASPORT, CH-Gerlafingen
www.datasport.com for results, online registration, informations and news



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.