(34) 30km Veterani 2

Stralugano, Lugano 2008 - (34) 30km Veterani 2

 posto nome/luogo                          anno squadra                              tempo     ritardo    pett          assolute         media ¦         km 21 ¦ km 21-Finish ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Villa Mario, I-Monza (MI)           1958 Marcia Caratesi                  1:58.24,7       -----   (468) diploma  30M      26.      3.56 ¦  1:21.40    1.¦   36.43    3.¦
    2. Santicristiani Tonino               1958                                  1:59.34,2      1.09,5   (671) diploma  30M      31.      3.59 ¦  1:23.13    2.¦   36.21    2.¦
    3. Romani Edoardo, I-Galliate Lombardo 1951 Runners Valbossa                 2:00.25,0      2.00,3   (452) diploma  30M      37.      4.00 ¦  1:25.25    4.¦   34.59    1.¦
    4. Scheps Alfio                        1952                                  2:01.58,8      3.34,1   (621) diploma  30M      45.      4.03 ¦  1:24.02    3.¦   37.56    8.¦
    5. Puggioni Luigi, I-San Fermo della B 1951 G.S. Tommy Sport                 2:03.17,3      4.52,6   (497) diploma  30M      51.      4.06 ¦  1:25.50    5.¦   37.27    4.¦
    6. Cresta Soccorso, Breganzona         1956 U.S. Capriaschese                2:05.47,2      7.22,5    (71) diploma  30M      66.      4.11 ¦  1:27.56    6.¦   37.50    7.¦
    7. Pezzini Roberto, I-Ponte Tresa (VA) 1951 Marathon Max Castiglione Olona   2:06.36,5      8.11,8   (445) diploma  30M      69.      4.13 ¦  1:28.48    8.¦   37.47    6.¦
    8. Cantoni Eros, I-Mandello Lario - LC 1955 Atl. Lago Segrino                2:07.30,1      9.05,4    (17) diploma  30M      73.      4.15 ¦  1:29.49    9.¦   37.40    5.¦
    9. Gramegna Luciano, I-Ponte Tresa (VA 1955 Marathon Max Castiglione Olona   2:08.55,6     10.30,9   (408) diploma  30M      80.      4.17 ¦  1:28.33    7.¦   40.22   15.¦
   10. Bassanesi Andrea, I-Cologno Monzese 1958 A.S.D.LA MICHETTA                2:11.49,9     13.25,2    (72) diploma  30M      93.      4.23 ¦  1:31.51   11.¦   39.58   13.¦
   11. Rosso Luciano, I                    1956 ASD Atletica San Marco Busto     2:11.50,8     13.26,1   (509) diploma  30M      94.      4.23 ¦  1:31.30   10.¦   40.19   14.¦
   12. Carmine Valerio, I-Cannero Riviera  1956 maratolandia                     2:13.08,7     14.44,0   (632) diploma  30M      103.     4.26 ¦  1:33.18   14.¦   39.50   12.¦
   13. Mona Sergio, Bellinzona             1950 rcb Bellinzona                   2:15.05,1     16.40,4   (501) diploma  30M      119.     4.30 ¦  1:36.14   20.¦   38.50    9.¦
   14. Panzeri Alberto, I-Civate (LC)      1958 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.44,1     17.19,4   (435) diploma  30M      127.     4.31 ¦  1:36.43   21.¦   39.00   10.¦
   15. Squillace Luigi, I-Milano (MI)      1954 G.S. Montestella                 2:16.12,9     17.48,2   (460) diploma  30M      130.     4.32 ¦  1:34.41   17.¦   41.31   21.¦
   16. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)    1956 G. P. Valchiavenna Liquigas      2:16.22,2     17.57,5    (87) diploma  30M      132.     4.32 ¦  1:33.04   13.¦   43.17   27.¦
   17. Ferrante Marcello, I-Opera (MI)     1952 Podisti Milanesi                 2:16.24,6     17.59,9   (617) diploma  30M      133.     4.32 ¦  1:35.19   18.¦   41.05   17.¦
   18. Soldati Walter, Morbio Inferiore    1951 SPLocarnese                      2:17.17,6     18.52,9   (110) diploma  30M      140.     4.34 ¦  1:36.08   19.¦   41.09   19.¦
   19. Pedrini Francesco, I-Cosio Valtelli 1957 2002 Marathon Club               2:17.56,2     19.31,5   (571) diploma  30M      147.     4.35 ¦  1:38.11   28.¦   39.44   11.¦
   20. Scaruffi Aldo, Davos Platz          1950 Track Davos                      2:18.43,3     20.18,6    (68) diploma  30M      153.     4.37 ¦  1:37.37   23.¦   41.05   18.¦
   21. Colavecchio Giuseppe, I-Canegrate ( 1954 atletica parabiago               2:19.56,1     21.31,4    (63) diploma  30M      166.     4.39 ¦  1:37.43   24.¦   42.13   22.¦
   22. Reichmuth Jörg                      1953                                  2:20.20,1     21.55,4   (449) diploma  30M      169.     4.40 ¦  1:37.50   25.¦   42.30   24.¦
   23. Migliorini Valerio                  1958                                  2:20.40,6     22.15,9   (590) diploma  30M      175.     4.41 ¦  1:34.25   16.¦   46.15   45.¦
   24. Gianinazzi Evaristo, Canobbio       1956 spc Canobbio                     2:20.47,7     22.23,0   (622) diploma  30M      176.     4.41 ¦  1:37.52   27.¦   42.55   26.¦
   25. Vanza Fabiano                       1958                                  2:20.49,9     22.25,2   (466) diploma  30M      177.     4.41 ¦  1:36.56   22.¦   43.53   32.¦
   26. Pieropan Maurizio, I-Villasanta (MI 1958 Athletic Club Villasanta         2:21.08,6     22.43,9   (506) diploma  30M      180.     4.42 ¦  1:40.44   37.¦   40.24   16.¦
   27. Colli Angelo, I-Azzate (VA)         1952 Runners Valbossa                 2:21.24,2     22.59,5   (385) diploma  30M      182.     4.42 ¦  1:40.10   35.¦   41.14   20.¦
   28. Ballerini Mauro, Camorino           1951 Ticino Running                   2:22.08,4     23.43,7   (117) diploma  30M      186.     4.44 ¦  1:37.51   26.¦   44.16   33.¦
   29. Testa Danilo                        1953                                  2:22.23,2     23.58,5   (345) diploma  30M      190.     4.44 ¦  1:38.35   29.¦   43.48   31.¦
   30. Broglio Carlo, Robecco S/N          1952 La Tigre                         2:23.04,2     24.39,5   (376) diploma  30M      198.     4.46 ¦  1:40.47   38.¦   42.16   23.¦
   31. Borla Marco, Camignolo              1954 società podistica                2:24.00,8     25.36,1   (655) diploma  30M      212.     4.48 ¦  1:33.41   15.¦   50.19   65.¦
   32. Vola Renato, I-Talamona (SO)        1956 valgerola                        2:24.37,8     26.13,1   (520) diploma  30M      221.     4.49 ¦  1:39.29   33.¦   45.08   40.¦
   33. Bonetti Raffaele                    1957                                  2:25.19,6     26.54,9   (263) diploma  30M      230.     4.50 ¦  1:40.39   36.¦   44.40   36.¦
   34. Seguna Alessandro                   1958                                  2:25.21,0     26.56,3   (151) diploma  30M      231.     4.50 ¦  1:38.57   30.¦   46.23   47.¦
   35. Lanza Roberto                       1958                                  2:25.24,3     26.59,6   (195) diploma  30M      232.     4.50 ¦  1:41.49   41.¦   43.35   29.¦
   36. Barachetti Antonio, I-Bergamo (BG)  1954 runners bergamo                  2:25.42,6     27.17,9   (605) diploma  30M      236.     4.51 ¦  1:41.25   39.¦   44.17   34.¦
   37. Bernardi Graziano, I-Bergamo (BG)   1955 marathon bg                      2:25.42,8     27.18,1   (129) diploma  30M      238.     4.51 ¦  1:39.09   31.¦   46.33   48.¦
   38. Bertocchi Roberto, I-Erba (CO)      1955 Atl. Lago Segrino                2:25.53,3     27.28,6   (356) diploma  30M      241.     4.51 ¦  1:41.32   40.¦   44.21   35.¦
   39. Zaro Patrizio, I-Varese (VA)        1954 Runner Varese                    2:26.22,9     27.58,2   (217) diploma  30M      251.     4.52 ¦  1:39.19   32.¦   47.03   51.¦
   40. Kliner Francesco                    1958                                  2:26.48,2     28.23,5   (495) diploma  30M      255.     4.53 ¦  1:44.09   47.¦   42.39   25.¦
   41. Simonazzi Daniele, I-Busto Arsizio  1956 ASD Atletica San Marco Busto     2:26.58,6     28.33,9   (446) diploma  30M      257.     4.53 ¦  1:42.02   42.¦   44.55   37.¦
   42. Tomassini Rossano, I-Pellio Intelvi 1952 G.P. Santi Nuova Olonio          2:27.20,2     28.55,5   (463) diploma  30M      262.     4.54 ¦  1:42.23   43.¦   44.56   38.¦
   43. Antonietti Bruno, Purasca           1952 SAM Massagno                     2:28.03,2     29.38,5   (113) diploma  30M      272.     4.56 ¦  1:32.50   12.¦   55.12   79.¦
   44. Baroni Franco, Bosco Luganese       1957 USC                              2:28.09,0     29.44,3    (94) diploma  30M      273.     4.56 ¦  1:39.54   34.¦   48.14   56.¦
   45. Pagani Giuseppe, I-Oltrona San Mame 1955 U.S.Oltronese                    2:29.27,0     31.02,3   (504) diploma  30M      286.     4.58 ¦  1:44.23   48.¦   45.03   39.¦
   46. Caputo Donato                       1957                                  2:29.31,4     31.06,7   (537) diploma  30M      288.     4.59 ¦  1:43.18   44.¦   46.12   43.¦
   47. Barcariol Arnaldo, I-Magenta (MI)   1958 Ondaverde Athletic Team          2:30.47,6     32.22,9   (535) diploma  30M      296.     5.01 ¦  1:47.09   55.¦   43.37   30.¦
   48. Sampietro Giorgio                   1953                                  2:30.47,9     32.23,2   (580) diploma  30M      298.     5.01 ¦  1:43.31   45.¦   47.16   52.¦
   49. Hilliard Brian                      1957                                  2:30.55,4     32.30,7   (194) diploma  30M      299.     5.01 ¦  1:44.36   49.¦   46.19   46.¦
   50. Locati Enzo, I-Villasanta (MI)      1958 Athletic Club Villasanta         2:32.10,9     33.46,2   (496) diploma  30M      309.     5.04 ¦  1:45.34   51.¦   46.36   49.¦
   51. Santin Enrico, I-Guanzate (CO)      1958 individuale                      2:32.52,2     34.27,5     (4) diploma  30M      318.     5.05 ¦  1:45.14   50.¦   47.37   55.¦
   52. Baila Flavio                        1956                                  2:34.06,8     35.42,1   (169) diploma  30M      325.     5.08 ¦  1:46.44   54.¦   47.22   53.¦
   53. Dal Pozzo Marco                     1951                                  2:34.16,5     35.51,8   (483) diploma  30M      328.     5.08 ¦  1:43.33   46.¦   50.43   66.¦
   54. Gregori Daniele                     1955                                  2:34.46,3     36.21,6   (410) diploma  30M      330.     5.09 ¦  1:51.19   63.¦   43.26   28.¦
   55. Buono Paolo, I-Carlazzo (CO)        1958 G.P. Santi Nuova Olonio          2:36.48,7     38.24,0   (377) diploma  30M      344.     5.13 ¦  1:47.46   56.¦   49.01   63.¦
   56. Bender Hans                         1954                                  2:36.57,0     38.32,3   (182) diploma  30M      346.     5.13 ¦  1:49.30   58.¦   47.26   54.¦
   57. Camozzi Reanto, I-Porlezza (CO)     1957 G.P. Santi Nuova Olonio          2:37.01,4     38.36,7   (378) diploma  30M      347.     5.14 ¦  1:51.27   64.¦   45.34   42.¦
   58. Bergamaschi Valerio, I-Cannobio (VB 1951 Podistica Cannobio               2:37.08,7     38.44,0   (572) diploma  30M      349.     5.14 ¦  1:48.34   57.¦   48.33   58.¦
   59. Odermatt Umberto                    1958                                  2:37.11,5     38.46,8   (429) diploma  30M      351.     5.14 ¦  1:46.14   52.¦   50.57   67.¦
   60. Bernasconi Vittorio                 1953                                  2:37.22,5     38.57,8   (578) diploma  30M      353.     5.14 ¦  1:50.36   62.¦   46.45   50.¦
   61. Rodigari Franco, Novaggio           1954 AS Capriaschesi                  2:37.38,9     39.14,2   (451) diploma  30M      357.     5.15 ¦  1:46.41   53.¦   50.57   68.¦
   62. Domeniconi Claude, Breganzona       1958 Running Team Croce Verde         2:39.42,9     41.18,2   (346) diploma  30M      370.     5.19 ¦  1:54.14   70.¦   45.28   41.¦
   63. Carpani Enrico                      1958                                  2:39.58,7     41.34,0   (607) diploma  30M      373.     5.19 ¦  1:53.45   67.¦   46.13   44.¦
   64. Forte Giuseppe, I-Bollate (MI)      1957 Polisportiva Novate              2:40.32,8     42.08,1   (221) diploma  30M      378.     5.21 ¦  1:51.27   65.¦   49.05   64.¦
   65. Sali Claudio, I-Milano (MI)         1956 Podisti Milanesi                 2:42.06,3     43.41,6   (616) diploma  30M      386.     5.24 ¦  1:53.46   68.¦   48.20   57.¦
   66. Mora Giovanni Luigi, I-Genova (GE)  1951 Gruppo Città di Genova           2:42.51,7     44.27,0   (279) diploma  30M      389.     5.25 ¦  1:53.59   69.¦   48.52   62.¦
   67. Bianchini Diego                     1957                                  2:42.58,0     44.33,3   (623) diploma  30M      390.     5.25 ¦  1:50.03   60.¦   52.54   71.¦
   68. Guidotti Pier Giorgio, Sementina    1952 GS Molinera                      2:43.29,5     45.04,8   (586) diploma  30M      394.     5.26 ¦  1:50.17   61.¦   53.12   73.¦
   69. Gatti Pierangelo, I-Borgolavezzaro  1949 Gruppo Ospedale Vigevano         2:45.10,4     46.45,7    (51) diploma  30M      408.     5.30 ¦  1:49.33   59.¦   55.36   81.¦
   70. Panichi Tiziano, I-Firenze (FI)     1952 oltrarno firenze                 2:48.03,9     49.39,2   (285) diploma  30M      431.     5.36 ¦  1:59.21   78.¦   48.42   59.¦
   71. Rustico Marco, I-Casale Monferrato  1952 Junion Atletica                  2:48.56,7     50.32,0   (257) diploma  30M      437.     5.37 ¦  1:54.30   72.¦   54.26   77.¦
   72. Morandi Mario, I-Vigevano (PV)      1957 Morandi                          2:49.04,8     50.40,1   (280) diploma  30M      439.     5.38 ¦  1:57.28   75.¦   51.36   69.¦
   73. Fraschini Silvano, Vacallo          1952 runnersclubvacallo               2:50.54,6     52.29,9   (247) diploma  30M      451.     5.41 ¦  1:52.58   66.¦   57.56   84.¦
   74. Faoro Luciano, Davos Dorf           1953 Track Davos                      2:51.27,9     53.03,2   (231) diploma  30M      457.     5.42 ¦  1:54.17   71.¦   57.10   82.¦
   75. Masotti Giorgio, Arbedo             1956 runner club bellinzona           2:52.41,3     54.16,6   (422) diploma  30M      463.     5.45 ¦  2:03.55   86.¦   48.45   61.¦
   76. Lotti Daniele                       1957                                  2:52.41,5     54.16,8   (417) diploma  30M      464.     5.45 ¦  2:03.56   87.¦   48.45   60.¦
   77. Rezzoli Luciano, Contra             1953 SPL Locarno                      2:53.06,7     54.42,0   (210) diploma  30M      468.     5.46 ¦  1:59.21   77.¦   53.45   76.¦
   78. Coretti Walter                      1957                                  2:55.11,4     56.46,7   (635) diploma  30M      473.     5.50 ¦  2:02.08   81.¦   53.02   72.¦
   79. Pompeo Danilo                       1952                                  2:55.41,4     57.16,7    (38) diploma  30M      475.     5.51 ¦  1:55.21   73.¦ 1:00.20   90.¦
   80. Trimboli Giuseppe, I-Bergamo (BG)   1955 runners bergamo                  2:56.13,7     57.49,0   (211) diploma  30M      478.     5.52 ¦  2:00.43   80.¦   55.30   80.¦
   81. Campora Luigi, Novaggio             1958 SAP Purasca                      2:56.16,9     57.52,2   (214) diploma  30M      479.     5.52 ¦  1:56.31   74.¦   59.45   89.¦
   82. Valtorta Valentino, I-Oggiono (LC)  1957 G.S.AVIS OGGIONO                 2:57.32,1     59.07,4   (465) diploma  30M      487.     5.55 ¦  1:57.47   76.¦   59.45   88.¦
   83. Filliger Gustavo, Bellinzona        1951 Runners Club Bellinzona          2:58.19,7     59.55,0    (33) diploma  30M      492.     5.56 ¦  2:03.12   85.¦   55.06   78.¦
   84. Zarbo Angelo, I-Castano Primo (MI)  1949 ASD Amici dello Sport Podistic   2:58.52,6   1:00.27,9   (255) diploma  30M      496.     5.57 ¦  2:05.16   90.¦   53.36   75.¦
   85. Gilardoni Angelo                    1956                                  2:59.14,5   1:00.49,8   (300) diploma  30M      498.     5.58 ¦  2:05.45   91.¦   53.28   74.¦
   86. Di Franco Giuseppe, I-Bollate (MI)  1951 Polisportiva Novate              2:59.20,5   1:00.55,8   (269) diploma  30M      499.     5.58 ¦  2:00.20   79.¦   59.00   87.¦
   87. Cecchin Gianluigi, I-San Macario (V 1955 Asd Amici dello Sport Podistic   3:01.57,4   1:03.32,7   (243) diploma  30M      503.     6.03 ¦  2:04.15   88.¦   57.41   83.¦
   88. Nardozzi Cristofaro, I-Bollate (MI) 1953 Polisportiva Novate              3:02.22,4   1:03.57,7   (302) diploma  30M      505.     6.04 ¦  2:09.42   94.¦   52.39   70.¦
   89. Strada Angelo, I-Milano (MI)        1954 Polisportiva Novate              3:03.37,7   1:05.13,0   (237) diploma  30M      506.     6.07 ¦  2:03.10   84.¦ 1:00.27   91.¦
   90. Mornata Angelo, I-Cesano Maderno (M 1953 G.S.AVIS OGGIONO                 3:03.50,1   1:05.25,4   (238) diploma  30M      507.     6.07 ¦  2:03.06   82.¦ 1:00.43   92.¦
   91. Bellini Severino, I-Castello di Bri 1953 G.S.AVIS OGGIONO                 3:03.50,9   1:05.26,2   (239) diploma  30M      508.     6.07 ¦  2:03.06   83.¦ 1:00.44   93.¦
   92. Lodetti Arrigo, I-Palermo (PA)      1950 Gr sport Dil amatori Palermo     3:04.05,4   1:05.40,7     (6) diploma  30M      509.     6.08 ¦  2:06.04   92.¦   58.00   85.¦
   93. Nuzzi Giacinto, I-Bollate (MI)      1957 Polisportiva Novate              3:05.22,6   1:06.57,9   (283) diploma  30M      511.     6.10 ¦  2:04.36   89.¦ 1:00.45   94.¦
   94. Minges Klaus Peter                  1950                                  3:14.01,4   1:15.36,7   (564) diploma  30M      523.     6.28 ¦  2:15.20   95.¦   58.41   86.¦
   95. Costa Roberto, I-Monza (MI)         1956 GP villasantese                  3:17.22,6   1:18.57,9   (391) diploma  30M      524.     6.34 ¦  2:07.46   93.¦ 1:09.36   95.¦
  DNF  Molteni Bruno, I-Meda (MI)          1951 atletica meda arred simonetto      16.39,8     1° giro   (591)          30M               ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.