(33) 30km Veterani 1

Stralugano, Lugano 2008 - (33) 30km Veterani 1

 posto nome/luogo                          anno squadra                              tempo     ritardo    pett          assolute         media ¦         km 21 ¦ km 21-Finish ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Grassano Giacinto                   1968                                  1:46.40,0       -----   (382) diploma  30M      7.       3.33 ¦  1:14.16    1.¦   32.23    1.¦
    2. Maffi Massimo, Breganzona           1966 USC                              1:49.01,3      2.21,3    (32) diploma  30M      10.      3.38 ¦  1:16.03    2.¦   32.57    2.¦
    3. Pileggi Andrea, Luzern              1964 Top-Gym Running                  1:51.47,9      5.07,9    (41) diploma  30M      13.      3.43 ¦  1:18.20    3.¦   33.27    3.¦
    4. Galeazzi Roberto                    1968                                  1:55.12,8      8.32,8     (9) diploma  30M      16.      3.50 ¦  1:20.49    4.¦   34.23    4.¦
    5. Morlacchi Michelangelo, I-Torre Bol 1961 runners bergamo                  1:56.16,6      9.36,6    (16) diploma  30M      22.      3.52 ¦  1:21.38    5.¦   34.38    5.¦
    6. Cavadini Enrico, Bellinzona         1968 ALROMA68                         1:56.59,6     10.19,6    (62) diploma  30M      24.      3.53 ¦  1:21.50    7.¦   35.09    8.¦
    7. Gatti Renato, I-Caravaggio (BG)     1963 runners bergamo                  1:57.15,5     10.35,5    (15) diploma  30M      25.      3.54 ¦  1:21.49    6.¦   35.26    9.¦
    8. Sechi Maurizio, I-Gattinara (VC)    1964 GS Splendor Cossato              1:59.16,7     12.36,7    (39) diploma  30M      29.      3.58 ¦  1:24.19   10.¦   34.57    7.¦
    9. Casiraghi Luciano Santo, I-Missagli 1966 Triathlon Lecco                  2:00.04,5     13.24,5    (13) diploma  30M      33.      4.00 ¦  1:23.30    8.¦   36.33   19.¦
   10. Peroni Flavio, I-Verbania           1968 marathon verbania                2:00.23,7     13.43,7    (22) diploma  30M      35.      4.00 ¦  1:25.29   16.¦   34.54    6.¦
   11. Boscarino Girolamo, I-Verbania (VB) 1962 SPORT SPORTIVI                   2:00.48,7     14.08,7    (61) diploma  30M      38.      4.01 ¦  1:24.50   12.¦   35.57   10.¦
   12. Patellaro Benedetto, I-Carlazzo (CO 1960 G.P. Santi Nuova Olonio          2:01.10,1     14.30,1   (438) diploma  30M      39.      4.02 ¦  1:24.53   13.¦   36.16   14.¦
   13. Cantù Davide, I-Terno d'Isola (BG)  1967 runners bergamo                  2:01.19,4     14.39,4    (12) diploma  30M      40.      4.02 ¦  1:25.19   15.¦   36.00   11.¦
   14. Villa Marco, I-Villasanta (MI)      1962 Athletic Club Villasanta         2:01.35,2     14.55,2   (519) diploma  30M      42.      4.03 ¦  1:25.15   14.¦   36.19   15.¦
   15. Bertarelli Paolo, Lugano            1965 Senza Fondo                      2:01.42,3     15.02,3   (456) diploma  30M      44.      4.03 ¦  1:24.19   11.¦   37.22   24.¦
   16. Parri Gianmarco                     1967                                  2:02.27,9     15.47,9   (436) diploma  30M      47.      4.04 ¦  1:25.47   17.¦   36.40   21.¦
   17. Cervi Alessandro, I-Origgio (VA)    1964 RUNNING SARONNO                  2:03.04,9     16.24,9    (18) diploma  30M      49.      4.06 ¦  1:26.56   18.¦   36.08   12.¦
   18. Monaco Mauro, Verscio               1965 Triteam Ticino                   2:03.21,4     16.41,4    (85) diploma  30M      52.      4.06 ¦  1:27.06   19.¦   36.14   13.¦
   19. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglio D' 1962 Athletic Team Lario              2:03.41,4     17.01,4    (20) diploma  30M      54.      4.07 ¦  1:23.46    9.¦   39.55   35.¦
   20. Arlati Giovanni, I-Mezzago (MI)     1965 DI.PO. VIMERCATE                 2:04.14,5     17.34,5    (56) diploma  30M      55.      4.08 ¦  1:27.48   22.¦   36.26   17.¦
   21. Sesana Renato, I-Valmadrera (LC)    1964 ATL. LECCO COLOMBO COSTUZIONI    2:04.47,8     18.07,8    (90) diploma  30M      60.      4.09 ¦  1:27.47   21.¦   37.00   23.¦
   22. Riva Raffaele, I-Mandello del Lario 1961 Avis Oggiono                     2:05.18,5     18.38,5   (511) diploma  30M      64.      4.10 ¦  1:28.44   25.¦   36.33   18.¦
   23. Pegorin Renato                      1959                                  2:06.55,6     20.15,6   (441) diploma  30M      70.      4.13 ¦  1:29.58   28.¦   36.56   22.¦
   24. Mureddu Ralf                        1967                                  2:07.11,0     20.31,0   (567) diploma  30M      71.      4.14 ¦  1:30.48   31.¦   36.22   16.¦
   25. Montichiari Giuseppe, I-Marchirolo  1961 Marathon Max Castiglione Olona   2:07.16,0     20.36,0   (425) diploma  30M      72.      4.14 ¦  1:29.04   26.¦   38.11   25.¦
   26. Demarco Maurizio, I-Cannobio (VB)   1966 Podistica Cannobio               2:08.22,9     21.42,9   (565) diploma  30M      75.      4.16 ¦  1:28.35   23.¦   39.47   32.¦
   27. Ferrandi Roberto, Brione sopra Minu 1963 splocarnese                      2:08.55,4     22.15,4   (361) diploma  30M      79.      4.17 ¦  1:28.44   24.¦   40.11   40.¦
   28. Lunini Adriano, I-Milano (MI)       1962 atletica stramilano              2:09.06,2     22.26,2    (79) diploma  30M      81.      4.18 ¦  1:30.27   29.¦   38.39   27.¦
   29. Tremea Flavio, I-Azzate (VA)        1962 Runners Valbossa                 2:10.41,7     24.01,7   (464) diploma  30M      87.      4.21 ¦  1:34.03   44.¦   36.38   20.¦
   30. Sanna Daniele, Claro                1965 RC Bellinzona                    2:11.14,5     24.34,5   (454) diploma  30M      89.      4.22 ¦  1:32.30   35.¦   38.43   29.¦
   31. Bosio Giacono, I-Bergamo (BG)       1962 runners bergamo                  2:11.49,5     25.09,5    (11) diploma  30M      92.      4.23 ¦  1:31.56   33.¦   39.52   34.¦
   32. Oehen Kandid, Cassina d'Agno        1959 Cerbios-Pharma                   2:11.55,6     25.15,6   (430) diploma  30M      95.      4.23 ¦  1:29.13   27.¦   42.42   76.¦
   33. Taddei Marco                        1964                                  2:12.06,8     25.26,8   (155) diploma  30M      96.      4.24 ¦  1:31.34   32.¦   40.32   48.¦
   34. Bracchetti Guido, I-Milano (MI)     1965 Atletica Lambro                  2:12.33,1     25.53,1   (606) diploma  30M      98.      4.25 ¦  1:33.57   43.¦   38.35   26.¦
   35. Spanedda Gavino Graziano, I-Brebbia 1968 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:12.49,1     26.09,1   (108) diploma  30M      100.     4.25 ¦  1:33.01   38.¦   39.47   33.¦
   36. Niccoli Roberto, I-Varese (VA)      1966 ASD Runners Varese               2:13.03,8     26.23,8    (53) diploma  30M      101.     4.26 ¦  1:32.01   34.¦   41.02   52.¦
   37. Ghielmetti Emilio, I                1968 Atletica Como                    2:13.07,9     26.27,9   (407) diploma  30M      102.     4.26 ¦  1:32.57   37.¦   40.10   39.¦
   38. Previtali Lionello, I-Corbetta (MI) 1964 Ondaverde Athletic Team          2:13.10,3     26.30,3   (525) diploma  30M      104.     4.26 ¦  1:34.21   45.¦   38.49   30.¦
   39. Covizzi Gaetano, I                  1966 ASD Atletica San Marco Busto     2:13.26,2     26.46,2   (515) diploma  30M      106.     4.26 ¦  1:33.13   39.¦   40.12   42.¦
   40. Mazzotta Cosimo, Viganello          1962 USC Capriaschese                 2:13.47,2     27.07,2   (348) diploma  30M      108.     4.27 ¦  1:27.17   20.¦   46.29  122.¦
   41. Tomasone Michele, Savosa            1964 SAM                              2:13.49,1     27.09,1   (462) diploma  30M      109.     4.27 ¦  1:32.42   36.¦   41.06   53.¦
   42. Cafaro Gianluca, I-Ternate (VA)     1967 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:14.27,9     27.47,9    (95) diploma  30M      112.     4.28 ¦  1:35.32   57.¦   38.55   31.¦
   43. Bossi Giuseppe                      1963                                  2:14.37,4     27.57,4   (242) diploma  30M      114.     4.29 ¦  1:33.37   41.¦   41.00   51.¦
   44. Melchiorre Mario, Bellinzona        1960 Ticino Running                   2:14.43,0     28.03,0   (667) diploma  30M      115.     4.29 ¦  1:34.47   47.¦   39.55   36.¦
   45. Santamaria Claudio                  1960                                  2:15.01,7     28.21,7   (455) diploma  30M      118.     4.30 ¦  1:34.51   48.¦   40.09   38.¦
   46. Caserio Paolo, I-Gerenzano (VA)     1965 RUNNING SARONNO                  2:15.12,9     28.32,9    (76) diploma  30M      120.     4.30 ¦  1:34.47   46.¦   40.25   45.¦
   47. Manetti Alberto, Gorduno            1963 RCB Bellinzona                   2:15.24,6     28.44,6    (80) diploma  30M      121.     4.30 ¦  1:35.13   53.¦   40.11   41.¦
   48. Riva Italo, I-Garbagnate Monastero  1960 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.24,8     28.44,8   (450) diploma  30M      122.     4.30 ¦  1:34.54   49.¦   40.30   47.¦
   49. Togni Eros, Camorino                1967 SAB - Bellinzona                 2:15.35,8     28.55,8    (69) diploma  30M      124.     4.31 ¦  1:35.09   50.¦   40.26   46.¦
   50. Pilotti Claudio, I-Mornago (VA)     1966 Runners Valbossa                 2:16.00,6     29.20,6   (447) diploma  30M      128.     4.32 ¦  1:35.53   61.¦   40.07   37.¦
   51. Crupi Francesco, I-Brebbia (VA)     1965 G.A.M WHIRLPOOL                  2:16.43,6     30.03,6   (112) diploma  30M      135.     4.33 ¦  1:38.04   79.¦   38.39   28.¦
   52. Mancuso Francesco                   1960                                  2:16.49,0     30.09,0    (42) diploma  30M      136.     4.33 ¦  1:35.35   58.¦   41.13   54.¦
   53. Daginnus Klaus                      1960                                  2:16.53,8     30.13,8   (670) diploma  30M      138.     4.33 ¦  1:36.20   66.¦   40.33   49.¦
   54. Pirovano Silvio, I-Camparada (MI)   1968 DI.PO. VIMERCATE                 2:17.02,2     30.22,2   (104) diploma  30M      139.     4.34 ¦  1:35.27   55.¦   41.35   60.¦
   55. Ramelli Nicola, Figino              1963 -.-                              2:17.29,3     30.49,3    (54) diploma  30M      141.     4.34 ¦  1:30.32   30.¦   46.57  128.¦
   56. Pagani Paolo                        1968                                  2:17.31,9     30.51,9    (40) diploma  30M      142.     4.35 ¦  1:36.49   69.¦   40.42   50.¦
   57. Gattamorta Alessandro, I-Ravenna (R 1968 ATLETICA MAMELI GAIRSA RAVENNA   2:17.37,7     30.57,7   (406) diploma  30M      143.     4.35 ¦  1:35.13   54.¦   42.24   73.¦
   58. Galletti Antonio                    1962                                  2:17.48,5     31.08,5   (140) diploma  30M      145.     4.35 ¦  1:35.11   52.¦   42.37   75.¦
   59. Pagnoncelli William, Bellinzona     1965 RCB                              2:17.52,7     31.12,7   (434) diploma  30M      146.     4.35 ¦  1:35.56   62.¦   41.56   64.¦
   60. Lanfranconi Walter, I-San Fedele In 1968 G.P. Santi Nuova Olonio          2:18.13,7     31.33,7   (415) diploma  30M      148.     4.36 ¦  1:36.15   65.¦   41.58   65.¦
   61. Casiraghi Gilberto, I-Missaglia (LC 1968 Als Cremella Sport Specialist    2:18.19,5     31.39,5   (481) diploma  30M      149.     4.36 ¦  1:36.29   67.¦   41.49   63.¦
   62. Consoli Vincenzo, I-Milano (MI)     1961 ROAD RUNNERS CLUB MILANO         2:18.31,4     31.51,4   (389) diploma  30M      150.     4.37 ¦  1:35.37   59.¦   42.53   79.¦
   63. Ferraris Luca                       1963                                  2:18.35,0     31.55,0   (397) diploma  30M      151.     4.37 ¦  1:38.09   80.¦   40.25   44.¦
   64. Curtarelli Michele, I-Milano (MI)   1966 Sport & Sportivi Cover           2:18.37,8     31.57,8   (658) diploma  30M      152.     4.37 ¦  1:33.34   40.¦   45.03   97.¦
   65. Doninelli Sandro, Mairengo          1965 GP Leventina                     2:19.07,7     32.27,7    (78) diploma  30M      156.     4.38 ¦  1:35.29   56.¦   43.37   85.¦
   66. Candolfi Nelson, Locarno            1959 SP Locarnese                     2:19.17,4     32.37,4   (379) diploma  30M      158.     4.38 ¦  1:37.59   76.¦   41.17   56.¦
   67. Francia Roberto, I-Novellara (RE)   1968 zuccagialla                      2:19.20,1     32.40,1   (524) diploma  30M      160.     4.38 ¦  1:37.59   77.¦   41.20   59.¦
   68. Politi Domenico, I-Lecco (LC)       1964 G.S. AVIS OGGIONO                2:19.35,6     32.55,6    (93) diploma  30M      162.     4.39 ¦  1:36.49   68.¦   42.46   78.¦
   69. Corti Michele, I-Morbegno (SO)      1967 Marathon 2002                    2:19.54,4     33.14,4   (573) diploma  30M      164.     4.39 ¦  1:38.17   84.¦   41.36   61.¦
   70. Contardo Massimo, I-Aicurzio (MI)   1967 TRIATLHON LECCO                  2:20.14,3     33.34,3   (119) diploma  30M      168.     4.40 ¦  1:38.37   86.¦   41.37   62.¦
   71. Serpe Maurizio, I                   1968 ASD Atletica San Marco Busto     2:21.01,4     34.21,4   (533) diploma  30M      178.     4.42 ¦  1:38.16   83.¦   42.44   77.¦
   72. Di Raimo Adriano                    1967                                  2:21.06,9     34.26,9   (629) diploma  30M      179.     4.42 ¦  1:36.01   63.¦   45.05  100.¦
   73. Brazzale Davide                     1966                                  2:21.22,0     34.42,0   (351) diploma  30M      181.     4.42 ¦  1:37.16   72.¦   44.05   91.¦
   74. Salvadè Stefano, S. Pietro          1967 V. Ligornetto                    2:21.27,2     34.47,2   (111) diploma  30M      183.     4.42 ¦  1:38.02   78.¦   43.24   82.¦
   75. Guatterini Renato, I-Bergamo (BG)   1959 runners bergamo                  2:22.07,2     35.27,2   (608) diploma  30M      185.     4.44 ¦  1:39.07   92.¦   42.59   80.¦
   76. Bergamaschi Marco                   1962                                  2:22.17,8     35.37,8    (59) diploma  30M      187.     4.44 ¦  1:38.50   88.¦   43.27   83.¦
   77. Besomi Matteo, Tesserete            1960 USC                              2:22.22,0     35.42,0    (60) diploma  30M      189.     4.44 ¦  1:35.52   60.¦   46.29  121.¦
   78. Taddei Gabriele                     1962                                  2:22.34,7     35.54,7   (624) diploma  30M      192.     4.45 ¦  1:40.05   98.¦   42.28   74.¦
   79. Villa Emanuele, I-Villasanta (MI)   1968 Athletic Club Villasanta         2:22.40,9     36.00,9   (518) diploma  30M      193.     4.45 ¦  1:40.41  101.¦   41.59   66.¦
   80. Bertarelli Lorenzo, Lugano          1967 Lugano                           2:22.44,8     36.04,8   (432) diploma  30M      194.     4.45 ¦  1:35.10   51.¦   47.34  137.¦
   81. Comi Flavio, I-Dolzago (LC)         1964 G.S.AVIS OGGIONO                 2:22.51,6     36.11,6   (388) diploma  30M      196.     4.45 ¦  1:40.40  100.¦   42.11   69.¦
   82. Modesti Stefano, I-Varese (VA)      1968 Runners Valbossa - Azzate        2:23.00,3     36.20,3   (114) diploma  30M      197.     4.46 ¦  1:37.08   71.¦   45.51  111.¦
   83. Bonsignore Ettore                   1962                                  2:23.10,5     36.30,5   (131) diploma  30M      199.     4.46 ¦  1:39.04   90.¦   44.06   92.¦
   84. Perron Franco                       1962                                  2:23.11,3     36.31,3   (123) diploma  30M      200.     4.46 ¦  1:39.10   94.¦   44.01   89.¦
   85. Antonini Alessio, Cimo              1965 Thömus                           2:23.16,3     36.36,3   (561) diploma  30M      201.     4.46 ¦  1:40.58  103.¦   42.17   70.¦
   86. Hartmann Roland                     1963                                  2:23.19,1     36.39,1   (120) diploma  30M      202.     4.46 ¦  1:37.52   74.¦   45.26  106.¦
   87. Testa Carlo, I-Valmadrera (LC)      1967 AVIS OGGIONO                     2:23.25,3     36.45,3   (157) diploma  30M      203.     4.46 ¦  1:42.05  114.¦   41.20   58.¦
   88. Dirutigliano Diego, I-Torino (TO)   1963 FIDAL                            2:23.26,3     36.46,3   (599) diploma  30M      204.     4.46 ¦  1:43.11  120.¦   40.15   43.¦
   89. Formenti Roberto, I-Civate (LC)     1966 G.S.AVIS OGGIONO                 2:23.49,8     37.09,8   (404) diploma  30M      208.     4.47 ¦  1:37.47   73.¦   46.02  116.¦
   90. Roffler Markus                      1962                                  2:23.51,2     37.11,2   (512) diploma  30M      211.     4.47 ¦  1:38.47   87.¦   45.03   99.¦
   91. Eremia Radu                         1965                                  2:24.06,2     37.26,2    (98) diploma  30M      213.     4.48 ¦  1:42.51  117.¦   41.14   55.¦
   92. Antonini Nicola, Lugaggia           1966 Stralugano Running Team          2:24.06,3     37.26,3   (657) diploma  30M      215.     4.48 ¦  1:38.13   81.¦   45.53  113.¦
   93. Schleuder Wolfram                   1960                                  2:24.08,3     37.28,3   (150) diploma  30M      216.     4.48 ¦  1:39.29   95.¦   44.39   94.¦
   94. Sala Alberto                        1961                                  2:24.28,4     37.48,4   (163) diploma  30M      220.     4.48 ¦  1:39.06   91.¦   45.22  105.¦
   95. Ferrandi Graziano, Losone           1959 SP Locarnese                     2:24.40,4     38.00,4   (197) diploma  30M      223.     4.49 ¦  1:42.31  116.¦   42.08   67.¦
   96. Comi Adriano Franco, I-Missaglia (L 1964 U.P.MISSAGLIA                    2:24.48,1     38.08,1   (575) diploma  30M      225.     4.49 ¦  1:38.14   82.¦   46.33  124.¦
   97. Mini Ettore                         1959                                  2:24.53,7     38.13,7   (640) diploma  30M      227.     4.49 ¦  1:37.54   75.¦   46.59  130.¦
   98. Ciambelli Fabrizio, I-Samarate (VA) 1961 atl. san marco u.s. acli         2:25.06,1     38.26,1   (167) diploma  30M      229.     4.50 ¦  1:39.58   97.¦   45.08  101.¦
   99. Ulivi Alberto, I-Arcisate (VA)      1968 Runners Valbossa                 2:25.33,3     38.53,3   (517) diploma  30M      233.     4.51 ¦  1:36.56   70.¦   48.36  148.¦
  100. Bramati Maurizio                    1968                                  2:25.37,4     38.57,4   (652) diploma  30M      234.     4.51 ¦  1:41.51  111.¦   43.46   87.¦
  101. Di Gregorio Valerio, I-Azzate (VA)  1959 GP Runners Valbossa              2:25.38,5     38.58,5    (97) diploma  30M      235.     4.51 ¦  1:39.37   96.¦   46.00  114.¦
  102. Ondei Stefano, I-Bergamo (BG)       1967 team sabbio-dalmine              2:25.42,6     39.02,6   (645) diploma  30M      236.     4.51 ¦  1:39.08   93.¦   46.34  125.¦
  103. Pasquini Lorenzo, I-Varese (VA)     1968 runners valbossa                 2:25.53,9     39.13,9   (147) diploma  30M      242.     4.51 ¦  1:38.18   85.¦   47.35  138.¦
  104. Guida Diego, I-Cornaredo (MI)       1965 Road Runner Club Milano          2:25.59,1     39.19,1   (493) diploma  30M      243.     4.51 ¦  1:43.40  125.¦   42.18   72.¦
  105. Servetti Giuseppe, I-Orbassano (TO) 1966 sport city Torino                2:26.06,0     39.26,0  (1944) diploma  30M      244.     4.52 ¦  1:43.47  126.¦   42.18   71.¦
  106. Donini Paolo, I-Cannero Riviera (VB 1964 maratolandia                     2:26.07,4     39.27,4   (631) diploma  30M      246.     4.52 ¦  1:38.55   89.¦   47.12  133.¦
  107. Muratore Francesco, I-Como (CO)     1959 ASD Atletica Como                2:26.10,0     39.30,0   (503) diploma  30M      249.     4.52 ¦  1:44.00  128.¦   42.09   68.¦
  108. Tonani Massimo, I-Buguggiate (VA)   1963 ADS Runner Varese                2:26.31,5     39.51,5   (179) diploma  30M      253.     4.53 ¦  1:40.30   99.¦   46.01  115.¦
  109. Ferrario Stefano, I-Busto Arsizio ( 1963 ASD Atletica San Marco Busto     2:27.04,1     40.24,1   (594) diploma  30M      258.     4.54 ¦  1:43.35  124.¦   43.28   84.¦
  110. Fumagalli Antonio, I-Cesano Maderno 1967 ATLETICA CESANO MADERNO          2:27.17,3     40.37,3   (600) diploma  30M      261.     4.54 ¦  1:41.47  108.¦   45.29  107.¦
  111. Mariani Enrico                      1959                                  2:27.36,7     40.56,7   (666) diploma  30M      266.     4.55 ¦  1:41.28  106.¦   46.07  118.¦
  112. Scacchetti Andrea, I-Carpi (MO)     1964 pol. castellarano                2:27.55,4     41.15,4   (161) diploma  30M      271.     4.55 ¦  1:41.49  109.¦   46.06  117.¦
  113. Leotta Maurizio                     1960                                  2:28.15,2     41.35,2   (184) diploma  30M      275.     4.56 ¦  1:44.29  129.¦   43.45   86.¦
  114. Giovanna Massimo, I-Oleggio (NO)    1966 Atletica Bellinzago              2:28.36,7     41.56,7   (141) diploma  30M      278.     4.57 ¦  1:45.26  135.¦   43.10   81.¦
  115. Piantanida Gianluca                 1967                                  2:28.50,6     42.10,6     (1) diploma  30M      280.     4.57 ¦  1:36.11   64.¦   52.39  182.¦
  116. Candusso Roberto, I-Dairago (MI)    1960 ASD Atletica San Marco Busto     2:28.55,2     42.15,2   (530) diploma  30M      281.     4.57 ¦  1:41.57  112.¦   46.58  129.¦
  117. Schneeberger Christian              1964                                  2:29.05,4     42.25,4   (173) diploma  30M      282.     4.58 ¦  1:41.35  107.¦   47.30  135.¦
  118. Scognamiglio Enzo                   1966                                  2:29.08,8     42.28,8   (649) diploma  30M      283.     4.58 ¦  1:42.02  113.¦   47.06  131.¦
  119. Rossi Maurizio                      1961                                  2:29.11,5     42.31,5   (162) diploma  30M      284.     4.58 ¦  1:43.54  127.¦   45.16  104.¦
  120. Moghini Stefano, Sigirino           1960 SPC Camignolo                    2:29.22,6     42.42,6   (628) diploma  30M      285.     4.58 ¦  1:41.15  105.¦   48.07  141.¦
  121. Hauser Rony                         1965                                  2:29.30,4     42.50,4   (236) diploma  30M      287.     4.59 ¦  1:45.06  133.¦   44.23   93.¦
  122. Peirano Mauro                       1965                                  2:29.40,4     43.00,4   (626) diploma  30M      289.     4.59 ¦  1:40.47  102.¦   48.53  149.¦
  123. Dasovic Nenad                       1964                                  2:30.33,1     43.53,1   (598) diploma  30M      294.     5.01 ¦  1:43.21  122.¦   47.11  132.¦
  124. Mellini Massimiliano                1967                                  2:30.56,7     44.16,7   (665) diploma  30M      300.     5.01 ¦  1:42.20  115.¦   48.35  147.¦
  125. Paccagnella Stefano                 1965                                  2:31.17,5     44.37,5   (166) diploma  30M      303.     5.02 ¦  1:43.02  119.¦   48.15  142.¦
  126. Mossi Roberto, Giubiasco            1964 Runner's club Bellinzona         2:31.19,6     44.39,6    (67) diploma  30M      304.     5.02 ¦  1:47.27  142.¦   43.51   88.¦
  127. Dibenedetto Fabrizio, I-Como (CO)   1966 Tommy Sport                      2:31.26,9     44.46,9   (554) diploma  30M      305.     5.02 ¦  1:46.14  137.¦   45.12  103.¦
  128. Gaddi Nicola                        1966                                  2:31.40,9     45.00,9   (139) diploma  30M      307.     5.03 ¦  1:41.12  104.¦   50.28  164.¦
  129. Trafficante Antonio                 1963                                  2:32.10,4     45.30,4   (159) diploma  30M      308.     5.04 ¦  1:42.54  118.¦   49.16  152.¦
  130. Croce Gabriele, I-Varese (VA)       1964 ASD Runners Varese               2:32.20,6     45.40,6   (136) diploma  30M      311.     5.04 ¦  1:33.42   42.¦   58.37  200.¦
  131. Balmelli Raffaele                   1966                                  2:32.28,0     45.48,0   (170) diploma  30M      312.     5.04 ¦  1:44.54  132.¦   47.33  136.¦
  132. Pera Michele, Bignasco              1962 TRI TEAM TICINO                  2:32.35,8     45.55,8   (443) diploma  30M      314.     5.05 ¦  1:47.36  145.¦   44.59   96.¦
  133. Carnevale Oreste, Viganello         1961 nessuna                          2:32.39,1     45.59,1   (480) diploma  30M      315.     5.05 ¦  1:43.16  121.¦   49.22  154.¦
  134. Trombetta Claudio, I-Como (CO)      1962 Tommy Sport                      2:32.44,0     46.04,0   (553) diploma  30M      316.     5.05 ¦  1:47.35  143.¦   45.08  102.¦
  135. Soldati Antonio                     1960                                  2:32.44,5     46.04,5   (318) diploma  30M      317.     5.05 ¦  1:51.26  159.¦   41.18   57.¦
  136. Roveri Francesco                    1964                                  2:32.53,1     46.13,1   (513) diploma  30M      319.     5.05 ¦  1:48.47  150.¦   44.05   90.¦
  137. Grassini Franco, I-Magnago (MI)     1964 U.S. SANGIORGESE                 2:33.08,9     46.28,9   (223) diploma  30M      320.     5.06 ¦  1:44.48  130.¦   48.20  144.¦
  138. Fontana Romualdo                    1960                                  2:33.52,5     47.12,5   (489) diploma  30M      322.     5.07 ¦  1:48.20  149.¦   45.31  109.¦
  139. Dargenio Cosimo                     1965                                  2:33.58,4     47.18,4   (392) diploma  30M      323.     5.07 ¦  1:44.50  131.¦   49.07  150.¦
  140. Tomassini Giovanni                  1964                                  2:34.10,0     47.30,0   (583) diploma  30M      326.     5.08 ¦  1:41.50  110.¦   52.19  177.¦
  141. Garavello Alessandro                1966                                  2:34.49,3     48.09,3   (222) diploma  30M      333.     5.09 ¦  1:47.09  140.¦   47.40  139.¦
  142. Andrei Roberto, Lugano              1962 marbleman                        2:35.14,4     48.34,4   (542) diploma  30M      335.     5.10 ¦  1:47.52  146.¦   47.21  134.¦
  143. Lorenzetti Dante, Magliasina        1962 usc                              2:35.24,3     48.44,3   (142) diploma  30M      336.     5.10 ¦  1:43.32  123.¦   51.51  173.¦
  144. Belotti Andrea, I-Milano (MI)       1966 Atletica intesa                  2:36.05,3     49.25,3    (58) diploma  30M      340.     5.12 ¦  1:47.35  144.¦   48.30  145.¦
  145. Molinari Giuliano                   1961                                  2:36.08,9     49.28,9   (424) diploma  30M      341.     5.12 ¦  1:46.02  136.¦   50.06  162.¦
  146. Currarini Luca, I-Olgiate Olona (VA 1965 ASD Atletica San Marco Busto     2:36.09,7     49.29,7   (550) diploma  30M      342.     5.12 ¦  1:48.08  147.¦   48.01  140.¦
  147. Chichi Franco                       1965                                  2:36.37,7     49.57,7   (246) diploma  30M      343.     5.13 ¦  1:46.43  139.¦   49.54  158.¦
  148. Melzi Massimiliano                  1966                                  2:37.01,8     50.21,8   (276) diploma  30M      348.     5.14 ¦  1:51.28  160.¦   45.33  110.¦
  149. Bacchio Leonardo, I-Castellamonte ( 1962 GP Rivarolo 1977                 2:37.11,2     50.31,2   (168) diploma  30M      350.     5.14 ¦  1:51.39  163.¦   45.31  108.¦
  150. Zanzi Gabriele, Ponte Capriasca     1963 asco Lugano                      2:37.26,7     50.46,7   (614) diploma  30M      355.     5.14 ¦  1:48.17  148.¦   49.09  151.¦
  151. Thomas Marty                        1961                                  2:38.32,9     51.52,9   (294) diploma  30M      360.     5.17 ¦  1:52.12  165.¦   46.20  119.¦
  152. Sabino Giacomo                      1961                                  2:39.01,7     52.21,7   (531) diploma  30M      362.     5.18 ¦  1:47.24  141.¦   51.37  171.¦
  153. Corti Fausto, Pura                  1962 ABEB                             2:39.15,7     52.35,7   (390) diploma  30M      363.     5.18 ¦  1:49.25  153.¦   49.50  157.¦
  154. Bronlet Xavier                      1968                                  2:39.21,3     52.41,3   (630) diploma  30M      364.     5.18 ¦  1:54.41  181.¦   44.39   95.¦
  155. Bonapersona Michele                 1965                                  2:39.30,5     52.50,5   (374) diploma  30M      365.     5.19 ¦  1:49.31  155.¦   49.59  159.¦
  156. Bernardoni Stefano, Vezia           1965 USC                              2:39.31,8     52.51,8   (371) diploma  30M      367.     5.19 ¦  1:48.57  151.¦   50.34  166.¦
  157. Soldini Stefano                     1963                                  2:39.32,4     52.52,4   (459) diploma  30M      368.     5.19 ¦  1:48.58  152.¦   50.34  165.¦
  158. Carraro Filippo, I-Parè (CO)        1966 Atl. San Marco                   2:39.51,0     53.11,0   (171) diploma  30M      372.     5.19 ¦  1:49.43  157.¦   50.07  163.¦
  159. Cabrino Ivo, I-Casale Monferrato (A 1968 Us Sanfront                      2:39.59,5     53.19,5   (663) diploma  30M      374.     5.19 ¦  1:54.07  176.¦   45.51  111.¦
  160. Macchiarini Alfredo                 1963                                  2:40.28,0     53.48,0   (344) diploma  30M      377.     5.20 ¦  1:53.58  174.¦   46.29  123.¦
  161. Andreoli Federico, I-Vercelli (VC)  1964 INDIVIDUALE                      2:40.37,1     53.57,1   (557) diploma  30M      379.     5.21 ¦  1:53.46  173.¦   46.51  127.¦
  162. Schienato Giuseppe, I-Cardano al Ca 1966 Asd Amici dello Sport Podistic   2:40.49,2     54.09,2   (251) diploma  30M      381.     5.21 ¦  1:51.29  161.¦   49.19  153.¦
  163. Franceschet Luca                    1967                                  2:40.50,9     54.10,9   (234) diploma  30M      382.     5.21 ¦  1:55.47  186.¦   45.03   97.¦
  164. Cis Alessandro, I-Varese (VA)       1968 ASD Runner Varese                2:41.34,1     54.54,1   (177) diploma  30M      383.     5.23 ¦  1:49.28  154.¦   52.06  176.¦
  165. Elleno Ferdinando                   1965                                  2:42.05,5     55.25,5   (220) diploma  30M      385.     5.24 ¦  1:49.37  156.¦   52.28  178.¦
  166. Tenti Giovanni, I-Venegono Inferior 1966 Runner Varese                    2:42.07,9     55.27,9   (303) diploma  30M      387.     5.24 ¦  1:46.29  138.¦   55.38  192.¦
  167. Guzzi Simone                        1967                                  2:42.34,5     55.54,5   (202) diploma  30M      388.     5.25 ¦  1:54.01  175.¦   48.33  146.¦
  168. Meregalli Giuseppe                  1967                                  2:43.01,3     56.21,3   (543) diploma  30M      391.     5.26 ¦  1:56.24  188.¦   46.36  126.¦
  169. Battaglini Lorenzo                  1960                                  2:43.03,7     56.23,7   (656) diploma  30M      392.     5.26 ¦  1:53.26  170.¦   49.37  156.¦
  170. Zerini Filippo, I-Calenzano (FI)    1967 Atelica Calenzano                2:43.07,7     56.27,7   (213) diploma  30M      393.     5.26 ¦  1:52.16  166.¦   50.51  167.¦
  171. Barone Dante, I-Legnano (MI)        1965 us samgiorgese                   2:44.01,8     57.21,8   (369) diploma  30M      399.     5.28 ¦  1:55.45  184.¦   48.16  143.¦
  172. Camnaghi Angelo, I-Rovello Porro (C 1963 Running Saronno                  2:44.17,9     57.37,9   (264) diploma  30M      401.     5.28 ¦  1:57.51  194.¦   46.26  120.¦
  173. Bricalli Daniele, I-Vimercate (MI)  1965 DI.PO. VIMERCATE                 2:44.23,8     57.43,8   (218) diploma  30M      402.     5.28 ¦  1:53.17  168.¦   51.06  168.¦
  174. Bonfanti Fulvio, I-Bareggio (MI)    1966 La Tigre                         2:45.38,6     58.58,6   (375) diploma  30M      411.     5.31 ¦  1:52.28  167.¦   53.10  183.¦
  175. Barni Marco, I-Mesero (MI)          1966 U.S. SANGIORGESE                 2:45.48,3     59.08,3   (241) diploma  30M      413.     5.31 ¦  1:55.46  185.¦   50.02  161.¦
  176. Arnoldi Giulio                      1966                                  2:45.57,2     59.17,2   (367) diploma  30M      414.     5.31 ¦  1:54.37  179.¦   51.19  169.¦
  177. Barni Luigi, I-Legnano (MI)         1963 Atletica Parabiago               2:46.14,0     59.34,0   (262) diploma  30M      416.     5.32 ¦  1:56.12  187.¦   50.01  160.¦
  178. Toletti Alberto, I-Ghirla (VA)      1962 g.s.marathon max                 2:46.18,1     59.38,1   (461) diploma  30M      419.     5.32 ¦  1:51.31  162.¦   54.46  186.¦
  179. Giorgetti Fabio, Gravesano          1967 SAP Purasca                      2:47.19,3   1:00.39,3   (491) diploma  30M      425.     5.34 ¦  1:51.59  164.¦   55.20  189.¦
  180. Merlino Domenico                    1962                                  2:48.31,6   1:01.51,6   (662) diploma  30M      434.     5.37 ¦  1:51.24  158.¦   57.06  196.¦
  181. Verità Mario, I-Legnano (MI)        1966 u.s. sangiorgese                 2:48.59,3   1:02.19,3   (212) diploma  30M      438.     5.37 ¦  1:57.27  192.¦   51.31  170.¦
  182. Cotta Ramusino Maurizio, I-Tromello 1967 Gruppo Ospedale Vigevano         2:49.13,0   1:02.33,0    (27) diploma  30M      440.     5.38 ¦  1:54.38  180.¦   54.34  184.¦
  183. Passirani Arcangelo                 1966                                  2:49.43,3   1:03.03,3   (229) diploma  30M      444.     5.39 ¦  1:54.43  182.¦   55.00  187.¦
  184. Vicario Marco, I-Buguggiate (VA)    1967 runners val bossa                2:49.56,0   1:03.16,0   (589) diploma  30M      446.     5.39 ¦  1:54.26  177.¦   55.29  190.¦
  185. Arnoldi Alessandro                  1967                                  2:50.11,4   1:03.31,4   (366) diploma  30M      448.     5.40 ¦  1:55.31  183.¦   54.40  185.¦
  186. Manca Marco                         1963                                  2:50.38,4   1:03.58,4   (555) diploma  30M      449.     5.41 ¦  1:53.41  172.¦   56.57  195.¦
  187. Chichi Cesare                       1967                                  2:51.08,2   1:04.28,2   (245) diploma  30M      453.     5.42 ¦  1:53.25  169.¦   57.42  198.¦
  188. Maretti Stefano, I-Travedona Monate 1968 G.A.M Whirlpool                  2:51.34,1   1:04.54,1   (103) diploma  30M      458.     5.43 ¦  1:59.47  195.¦   51.46  172.¦
  189. Mottadelli Roberto, I-Rovagnate (LC 1964 U.P.MISSAGLIA                    2:51.35,9   1:04.55,9   (556) diploma  30M      459.     5.43 ¦  1:53.27  171.¦   58.08  199.¦
  190. Hoogeveen Dirk                      1964                                  2:52.28,9   1:05.48,9   (273) diploma  30M      462.     5.44 ¦  2:02.54  204.¦   49.34  155.¦
  191. Moscato Settimio                    1963                                  2:52.53,8   1:06.13,8   (341) diploma  30M      465.     5.45 ¦  2:00.17  196.¦   52.35  181.¦
  192. Piuri Fabio                         1963                                  2:52.53,9   1:06.13,9   (339) diploma  30M      466.     5.45 ¦  2:00.19  197.¦   52.34  179.¦
  193. Di Martino Piero                    1968                                  2:53.10,2   1:06.30,2   (486) diploma  30M      469.     5.46 ¦  1:57.32  193.¦   55.37  191.¦
  194. Arata Danilo, I-Garbagnate Milanese 1960 Atletica Intesa                  2:55.08,3   1:08.28,3   (364) diploma  30M      471.     5.50 ¦  2:03.02  205.¦   52.05  175.¦
  195. Martinelli Fabio                    1959                                  2:55.54,4   1:09.14,4   (338) diploma  30M      477.     5.51 ¦  2:03.53  206.¦   52.01  174.¦
  196. Costa Giuliano                      1962                                  2:56.53,7   1:10.13,7   (353) diploma  30M      483.     5.53 ¦  2:01.52  202.¦   55.01  188.¦
  197. Nannini Marco                       1966                                  2:57.42,3   1:11.02,3   (612) diploma  30M      488.     5.55 ¦  2:01.11  198.¦   56.30  193.¦
  198. Cadisch Arno                        1959                                  2:58.19,1   1:11.39,1   (596) diploma  30M      491.     5.56 ¦  1:45.19  134.¦ 1:12.59  213.¦
  199. Perez Claudio                       1966                                  2:58.34,3   1:11.54,3   (226) diploma  30M      493.     5.57 ¦  1:57.03  191.¦ 1:01.30  203.¦
  200. Vanzo Giancarlo                     1962                                  2:58.37,4   1:11.57,4   (258) diploma  30M      494.     5.57 ¦  2:01.59  203.¦   56.37  194.¦
  201. Pagano Carmine                      1961                                  2:59.13,2   1:12.33,2   (190) diploma  30M      497.     5.58 ¦  1:56.42  189.¦ 1:02.30  204.¦
  202. Bütler Hans-Jörg                    1967                                  3:00.22,2   1:13.42,2   (306) diploma  30M      500.     6.00 ¦  2:07.46  211.¦   52.35  180.¦
  203. Belotti Renato                      1962                                  3:01.21,1   1:14.41,1   (355) diploma  30M      502.     6.02 ¦  1:56.58  190.¦ 1:04.22  207.¦
  204. Sollazzo Marco                      1966                                  3:02.15,9   1:15.35,9   (252) diploma  30M      504.     6.04 ¦  1:54.34  178.¦ 1:07.41  211.¦
  205. Fazzi Roberto, I-Garbagnate Monaste 1959 G.S.AVIS OGGIONO                 3:04.58,6   1:18.18,6   (394) diploma  30M      510.     6.09 ¦  2:07.19  210.¦   57.39  197.¦
  206. Lovato Sandro, I-Lonate Pozzolo (VA 1963 Asd Amici dello Sport Podistic   3:05.28,3   1:18.48,3   (249) diploma  30M      512.     6.10 ¦  2:05.15  207.¦ 1:00.12  201.¦
  207. Bacchelli Marco                     1964                                  3:07.07,1   1:20.27,1   (641) diploma  30M      515.     6.14 ¦  2:01.15  200.¦ 1:05.51  209.¦
  208. Patrizio Coppoli, Breganzona        1965 Ausonia                          3:09.16,8   1:22.36,8   (208) diploma  30M      516.     6.18 ¦  2:01.50  201.¦ 1:07.26  210.¦
  209. Locatelli Mirco                     1964                                  3:11.16,2   1:24.36,2   (337) diploma  30M      518.     6.22 ¦  2:06.58  209.¦ 1:04.18  206.¦
  210. Affaba Giovanni                     1964                                  3:11.59,6   1:25.19,6   (240) diploma  30M      521.     6.23 ¦  2:08.24  212.¦ 1:03.35  205.¦
  211. Meier Gian, Ponte Capriasca         1961 Quadrifoglio                     3:19.06,7   1:32.26,7   (315) diploma  30M      526.     6.38 ¦  2:05.53  208.¦ 1:13.13  214.¦
  212. Galantini Carlo                     1967                                  3:21.06,4   1:34.26,4   (331) diploma  30M      527.     6.42 ¦  2:10.39  213.¦ 1:10.27  212.¦
  213. Bendel Thomas                       1964                                  3:21.57,5   1:35.17,5   (349) diploma  30M      528.     6.43 ¦  2:20.51  216.¦ 1:01.06  202.¦
  214. Coerezza Giuseppe                   1968                                  3:21.58,6   1:35.18,6   (384) diploma  30M      529.     6.43 ¦  2:16.31  215.¦ 1:05.26  208.¦
  DNF  Pozzoni Giuseppe                    1965                                  2:01.15,3       21 km   (642)          30M               ---- ¦  2:01.15  199.¦    ----  ----¦
  DNF  Giorgi Mirko                        1964                                  2:15.16,9       21 km   (546)          30M               ---- ¦  2:15.16  214.¦    ----  ----¦
  DNF  Fatone Valter                       1964                                    21.04,7     1° giro   (393)          30M               ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  DNF  Poggi Sandro                        1959                                    26.16,2     1° giro   (323)          30M               ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.