(32) 30km Attivi

Stralugano, Lugano 2008 - (32) 30km Attivi

 posto nome/luogo                          anno squadra                              tempo     ritardo    pett          assolute         media ¦         km 21 ¦ km 21-Finish ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Slimani Kaddour                     1979                                  1:40.55,1       -----    (49) diploma  30M      1.       3.21 ¦  1:11.37    2.¦   29.17    1.¦
    2. Benazzouz Slimani                   1975                                  1:40.56,0      0.00,9    (44) diploma  30M      2.       3.21 ¦  1:11.38    3.¦   29.17    2.¦
    3. Rabattoni Dereje                    1983                                  1:41.32,0      0.36,9    (45) diploma  30M      3.       3.23 ¦  1:11.36    1.¦   29.55    3.¦
    4. Pongelli Ivan, Bironico             1978 Team Reebok Swiss                1:41.47,2      0.52,1    (47) diploma  30M      4.       3.23 ¦  1:11.46    4.¦   30.01    4.¦
    5. Luongo Antonio, I-Tirano (SO)       1969 ADM MELAVì PONTE VALTELLINA      1:42.15,2      1.20,1     (2) diploma  30M      5.       3.24 ¦  1:11.50    6.¦   30.24    5.¦
    6. Zanotti Franco, I-Bergamo (BG)      1971 runners bergamo                  1:43.36,4      2.41,3     (5) diploma  30M      6.       3.27 ¦  1:11.46    5.¦   31.49    6.¦
    7. Puricelli Christian, Porza          1985 Team ATLETI.EU                   1:47.57,8      7.02,7   (558) diploma  30M      8.       3.35 ¦  1:15.02    7.¦   32.55    8.¦
    8. Merzario Paolo, I-Mandello del Lari 1975 Atletica Lecco Colombo Costruz   1:48.29,3      7.34,2    (34) diploma  30M      9.       3.36 ¦  1:15.23    8.¦   33.06    9.¦
    9. Ostini Igor, Giubiasco              1973 VIRTUS / ATHLETICUM              1:49.50,5      8.55,4    (31) diploma  30M      11.      3.39 ¦  1:17.15    9.¦   32.34    7.¦
   10. Stampanoni Jonathan                 1970                                  1:51.16,3     10.21,2    (48) diploma  30M      12.      3.42 ¦  1:17.27   10.¦   33.49   12.¦
   11. Gil Diego, Solduno                  1973 Virtus Locarrno                  1:53.16,7     12.21,6     (8) diploma  30M      14.      3.46 ¦  1:19.32   13.¦   33.44   11.¦
   12. Sanchez Samir, Baldegg              1972 Top-Gym Running                  1:55.04,3     14.09,2   (453) diploma  30M      15.      3.50 ¦  1:21.32   17.¦   33.31   10.¦
   13. Salinetti Michele, Cureglia         1972 SAM Massagno                     1:55.12,8     14.17,7    (35) diploma  30M      16.      3.50 ¦  1:19.10   11.¦   36.01   28.¦
   14. Malagoni Andrea, Lugano             1983 Atletica Verbano                 1:55.20,0     14.24,9   (419) diploma  30M      18.      3.50 ¦  1:21.24   16.¦   33.55   13.¦
   15. Guelli Reto, Agno                   1973 senzaFondo                       1:55.26,9     14.31,8    (46) diploma  30M      19.      3.50 ¦  1:19.26   12.¦   36.00   27.¦
   16. Lorenzetti Valerio                  1974                                  1:55.41,4     14.46,3   (602) diploma  30M      20.      3.51 ¦  1:20.38   15.¦   35.02   17.¦
   17. Maestroni Diego, I-Cannobio (VB)    1974 Planet Running                   1:55.48,9     14.53,8    (70) diploma  30M      21.      3.51 ¦  1:21.40   18.¦   34.08   14.¦
   18. Ponzio Roger, Lugano                1974 USC                              1:56.47,8     15.52,7     (7) diploma  30M      23.      3.53 ¦  1:22.34   19.¦   34.13   15.¦
   19. Migliazza Adriano, Gudo             1984 federazione p.a.                 1:58.49,5     17.54,4   (620) diploma  30M      27.      3.57 ¦  1:20.21   14.¦   38.28   44.¦
   20. Pianta Pablo, Lugaggia              1972 Running Team Croce Verde         1:59.02,6     18.07,5   (595) diploma  30M      28.      3.58 ¦  1:22.43   20.¦   36.19   29.¦
   21. Savaresi Marco, I-Vimodrone (MI)    1972 Canottieri Milano                1:59.19,2     18.24,1    (10) diploma  30M      30.      3.58 ¦  1:23.48   23.¦   35.30   20.¦
   22. Ceruti Massimo, I-Milano (MI)       1970 Atletica Brescia 1950            1:59.44,3     18.49,2    (36) diploma  30M      32.      3.59 ¦  1:23.44   21.¦   35.59   26.¦
   23. Divano Yuri, I-Lierna (LC)          1970 corno marco                      2:00.07,3     19.12,2   (487) diploma  30M      34.      4.00 ¦  1:24.20   24.¦   35.46   23.¦
   24. Fiorentini Marino, I-Valsolda (CO)  1970 G.P. Santi Nuova Olonio          2:00.24,0     19.28,9   (400) diploma  30M      36.      4.00 ¦  1:23.45   22.¦   36.38   31.¦
   25. Crespi Alessandro, I-Busto Arsizio  1972 U.S. Sangiorgese                 2:01.25,4     20.30,3    (73) diploma  30M      41.      4.02 ¦  1:25.52   29.¦   35.32   21.¦
   26. Marta Massimo, Roveredo GR          1973 Moesa Runners                    2:01.41,6     20.46,5    (82) diploma  30M      43.      4.03 ¦  1:25.47   27.¦   35.53   25.¦
   27. Piantanida Maurizio, I-Busto Arsizi 1971 atletica s. marco busto a.       2:02.26,8     21.31,7     (3) diploma  30M      46.      4.04 ¦  1:26.43   31.¦   35.43   22.¦
   28. Marella Domenico                    1976                                  2:02.58,9     22.03,8   (644) diploma  30M      48.      4.05 ¦  1:24.29   26.¦   38.29   45.¦
   29. De Nicola Angelo, I-Feriolo Baveno  1974 g.s gravellona                   2:03.07,0     22.11,9    (19) diploma  30M      50.      4.06 ¦  1:28.07   37.¦   34.59   16.¦
   30. Milan Nadir, Airolo                 1975 GP leventina                     2:03.31,7     22.36,6    (52) diploma  30M      53.      4.07 ¦  1:28.06   35.¦   35.25   19.¦
   31. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio (CO 1969 team lario                       2:04.17,4     23.22,3   (660) diploma  30M      56.      4.08 ¦  1:27.29   33.¦   36.47   32.¦
   32. Lobosco Francesco                   1976                                  2:04.35,3     23.40,2    (24) diploma  30M      57.      4.09 ¦  1:24.26   25.¦   40.08   58.¦
   33. Sala Fabio, I-Mandello del Lario (L 1986 Atletica Lecco Colombo Costruz   2:04.40,0     23.44,9    (37) diploma  30M      58.      4.09 ¦  1:28.47   39.¦   35.52   24.¦
   34. Bonalumi Matteo, Tenero             1981 Team Lola                        2:04.46,1     23.51,0    (30) diploma  30M      59.      4.09 ¦  1:26.49   32.¦   37.56   42.¦
   35. Carlomagno Diego, I-Lomagna (LC)    1970 Als Cremella Sport Specialist    2:04.50,4     23.55,3   (479) diploma  30M      61.      4.09 ¦  1:29.37   42.¦   35.13   18.¦
   36. Fanaro Emanuele                     1972                                  2:04.54,0     23.58,9   (488) diploma  30M      62.      4.09 ¦  1:27.44   34.¦   37.10   35.¦
   37. Tenchio Matteo, Faido               1980 GP Leventina                     2:05.05,7     24.10,6   (505) diploma  30M      63.      4.10 ¦  1:28.06   36.¦   36.59   34.¦
   38. Dall Acqua Massimo, Cama            1969 RC Bellinzona                    2:05.57,5     25.02,4    (14) diploma  30M      67.      4.11 ¦  1:26.32   30.¦   39.25   52.¦
   39. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   1971 G.P. Santi Nuova Olonio          2:06.35,6     25.40,5   (373) diploma  30M      68.      4.13 ¦  1:28.45   38.¦   37.50   40.¦
   40. Krieger Peter                       1978                                  2:07.38,4     26.43,3   (500) diploma  30M      74.      4.15 ¦  1:31.03   46.¦   36.34   30.¦
   41. Turati Gianpaolo, I-Cesano Maderno  1974 Atletica Cesano Maderno          2:08.36,8     27.41,7   (193) diploma  30M      76.      4.17 ¦  1:31.04   47.¦   37.31   38.¦
   42. Pellegrini Cristiano, I-Segrate (MI 1974 Atleticrals2                     2:08.38,3     27.43,2   (442) diploma  30M      77.      4.17 ¦  1:28.50   40.¦   39.47   55.¦
   43. Pirola Matteo                       1975                                  2:08.51,3     27.56,2   (507) diploma  30M      78.      4.17 ¦  1:30.43   45.¦   38.08   43.¦
   44. Visintin Stefano, I-Saronno (VA)    1970 running saronno                  2:09.08,8     28.13,7    (55) diploma  30M      82.      4.18 ¦  1:31.34   49.¦   37.34   39.¦
   45. Colombi Alessandro                  1974                                  2:09.16,7     28.21,6   (566) diploma  30M      83.      4.18 ¦  1:25.52   28.¦   43.24   88.¦
   46. Rachelli Maurizio, I-Brinzo (VA)    1970 Atletica Arcisate                2:09.48,9     28.53,8   (541) diploma  30M      85.      4.19 ¦  1:29.22   41.¦   40.26   61.¦
   47. Gallivanoni Gabriele, I             1971 ASD Atletica San Marco Busto     2:10.35,1     29.40,0   (538) diploma  30M      86.      4.21 ¦  1:33.13   54.¦   37.22   36.¦
   48. Meroni Alberto                      1970                                  2:11.03,4     30.08,3   (648) diploma  30M      88.      4.22 ¦  1:29.42   43.¦   41.20   70.¦
   49. Kolberg Jörn                        1969                                  2:11.24,6     30.29,5   (101) diploma  30M      90.      4.22 ¦  1:33.29   56.¦   37.54   41.¦
   50. Foti Aurelio                        1976                                  2:11.40,0     30.44,9   (138) diploma  30M      91.      4.23 ¦  1:32.12   52.¦   39.27   53.¦
   51. Bordo Salvatore                     1974                                  2:12.14,0     31.18,9   (329) diploma  30M      97.      4.24 ¦  1:31.11   48.¦   41.02   67.¦
   52. Mazzoni Cristiano, I-Oleggio (NO)   1970 Atletica Bellinzago              2:12.45,6     31.50,5    (84) diploma  30M      99.      4.25 ¦  1:35.16   60.¦   37.29   37.¦
   53. Robadey Valerio                     1973                                  2:13.17,6     32.22,5   (149) diploma  30M      105.     4.26 ¦  1:36.23   73.¦   36.54   33.¦
   54. Siracusa Francesco                  1975                                  2:13.32,8     32.37,7    (91) diploma  30M      107.     4.27 ¦  1:32.12   51.¦   41.20   69.¦
   55. Franchi Rinaldo                     1971                                  2:13.54,8     32.59,7    (99) diploma  30M      110.     4.27 ¦  1:30.18   44.¦   43.36   93.¦
   56. Gambarana Bruno                     1969                                  2:14.03,8     33.08,7   (100) diploma  30M      111.     4.28 ¦  1:34.45   58.¦   39.18   51.¦
   57. Sarti Stefano, I-Novara (NO)        1969 Atletica Bellinzago              2:14.28,8     33.33,7    (89) diploma  30M      113.     4.28 ¦  1:35.14   59.¦   39.14   50.¦
   58. Salzillo Marco                      1976                                  2:14.54,2     33.59,1    (88) diploma  30M      116.     4.29 ¦  1:32.13   53.¦   42.40   81.¦
   59. Belletti Davide, I-Cologno Monzese  1979 TURIN MARATHON                   2:15.01,3     34.06,2    (29) diploma  30M      117.     4.30 ¦  1:36.07   68.¦   38.53   46.¦
   60. Muoio Alessandro, I-Lecco (LC)      1976 SEV VALMADRERA                   2:15.33,8     34.38,7   (122) diploma  30M      123.     4.31 ¦  1:33.13   55.¦   42.20   78.¦
   61. Belli Gabriele, I-Milano (MI)       1974 MILANO CITY MARATHON             2:15.40,5     34.45,4   (574) diploma  30M      125.     4.31 ¦  1:36.36   74.¦   39.03   49.¦
   62. Redaelli Alessandro, I-Garbagnate M 1973 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.43,4     34.48,3   (448) diploma  30M      126.     4.31 ¦  1:36.43   76.¦   39.00   48.¦
   63. Fumagalli Simone                    1974                                  2:16.11,0     35.15,9   (399) diploma  30M      129.     4.32 ¦  1:37.16   82.¦   38.54   47.¦
   64. Pintus Patrizio, I-Gerenzano (VA)   1972 atletica rovellasca              2:16.14,3     35.19,2   (115) diploma  30M      131.     4.32 ¦  1:35.18   61.¦   40.55   66.¦
   65. Gruner Matthias                     1983                                  2:16.26,3     35.31,2   (643) diploma  30M      134.     4.32 ¦  1:36.09   69.¦   40.17   60.¦
   66. Milani Giorgio, I-Cannobio (VB)     1971 Planet Running                   2:16.51,4     35.56,3   (568) diploma  30M      137.     4.33 ¦  1:34.29   57.¦   42.21   79.¦
   67. Radice Enrico                       1969                                  2:17.48,4     36.53,3   (360) diploma  30M      144.     4.35 ¦  1:36.05   67.¦   41.43   72.¦
   68. Lavezzo Andrea                      1973                                  2:18.44,1     37.49,0   (102) diploma  30M      154.     4.37 ¦  1:38.29   88.¦   40.14   59.¦
   69. Schellino Adriano, I-Gavirate (VA)  1970 ATLETICA VERBANO                 2:19.05,5     38.10,4   (227) diploma  30M      155.     4.38 ¦  1:31.57   50.¦   47.08  130.¦
   70. Caravati Roberto, I-Ispra (VA)      1970 GAM Whirlpool                    2:19.15,0     38.19,9   (528) diploma  30M      157.     4.38 ¦  1:38.33   89.¦   40.42   64.¦
   71. Sirchia Edoardo, I-Casale Monferrat 1970 junioratleticacasalemonferrato   2:19.19,3     38.24,2   (458) diploma  30M      159.     4.38 ¦  1:36.00   65.¦   43.19   86.¦
   72. Carruthers Patrick                  1971                                  2:19.22,6     38.27,5   (116) diploma  30M      161.     4.38 ¦  1:36.53   77.¦   42.29   80.¦
   73. Herber Patrick                      1973                                  2:19.46,1     38.51,0   (634) diploma  30M      163.     4.39 ¦  1:37.38   84.¦   42.07   76.¦
   74. Castagna Alberto, I-Campitello (MN) 1971 gs buttarelli                    2:19.55,5     39.00,4   (134) diploma  30M      165.     4.39 ¦  1:37.53   85.¦   42.01   75.¦
   75. Sonic Muki, Locarno                 1970 società podistica locarnese      2:20.10,5     39.15,4   (636) diploma  30M      167.     4.40 ¦  1:36.14   71.¦   43.56   96.¦
   76. Iten Janos                          1969                                  2:20.20,2     39.25,1    (92) diploma  30M      170.     4.40 ¦  1:36.16   72.¦   44.03   97.¦
   77. Hofer Alan                          1978                                  2:20.24,0     39.28,9   (204) diploma  30M      171.     4.40 ¦  1:35.33   63.¦   44.50  108.¦
   78. Badanai Andrea, I-Varese (VA)       1978 ASD Runners Varese               2:20.28,1     39.33,0   (128) diploma  30M      173.     4.40 ¦  1:35.59   64.¦   44.28  102.¦
   79. Naccari Federico, I-Garbagnate Mila 1972 ATLEICA AZZURRA GARBAGNATE       2:20.32,3     39.37,2   (146) diploma  30M      174.     4.41 ¦  1:40.49   92.¦   39.43   54.¦
   80. Del Regno Marco, I-Monza (MI)       1969 Athletic Club Villasanta         2:21.51,5     40.56,4   (485) diploma  30M      184.     4.43 ¦  1:40.45   91.¦   41.06   68.¦
   81. Rimensberger Thomas, Minusio        1979 Team Roy Hinnen                  2:22.33,7     41.38,6   (288) diploma  30M      191.     4.45 ¦  1:37.30   83.¦   45.03  112.¦
   82. Sonzini Gianpaolo, I-Oleggio (NO)   1972 atletica trecate                 2:22.46,4     41.51,3   (152) diploma  30M      195.     4.45 ¦  1:42.55  106.¦   39.50   56.¦
   83. Baltieri Domenico                   1973                                  2:23.28,1     42.33,0   (569) diploma  30M      205.     4.46 ¦  1:41.52  100.¦   41.35   71.¦
   84. Marin Alberto                       1974                                  2:23.43,1     42.48,0   (143) diploma  30M      206.     4.47 ¦  1:41.45   99.¦   41.57   74.¦
   85. Garbin Alessandro, I-Gambolò (PV)   1973 Gruppo Ospedale Vigevano         2:23.44,8     42.49,7    (25) diploma  30M      207.     4.47 ¦  1:36.13   70.¦   47.31  132.¦
   86. Micheli Carlo                       1970                                  2:23.49,9     42.54,8   (611) diploma  30M      209.     4.47 ¦  1:41.41   98.¦   42.08   77.¦
   87. Citterio Gianluca, I-Valsolda (CO)  1974 Valsolda runners                 2:23.50,3     42.55,2   (135) diploma  30M      210.     4.47 ¦  1:37.14   81.¦   46.35  125.¦
   88. Burrello Livio                      1978                                  2:24.06,2     43.11,1   (310) diploma  30M      213.     4.48 ¦  1:38.27   87.¦   45.39  117.¦
   89. Gambaro Davide                      1977                                  2:24.16,2     43.21,1   (248) diploma  30M      217.     4.48 ¦  1:43.27  110.¦   40.48   65.¦
   90. Turetta Simone, I-Varese (VA)       1971 Atletica 3V                      2:24.24,1     43.29,0   (526) diploma  30M      218.     4.48 ¦  1:41.10   93.¦   43.13   83.¦
   91. Rizzi Gabriele, I-Travedona Monate  1970 Runners Valbossa                 2:24.24,2     43.29,1   (527) diploma  30M      219.     4.48 ¦  1:41.10   94.¦   43.13   82.¦
   92. Martinelli Aurelio, I-Cassina Rizza 1972 ASD ATLETICA COMO                2:24.38,9     43.43,8   (498) diploma  30M      222.     4.49 ¦  1:44.12  119.¦   40.26   62.¦
   93. Caminati Francesco, I-Monza (MI)    1973 Athletic Club Villasanta         2:24.44,2     43.49,1   (476) diploma  30M      224.     4.49 ¦  1:41.14   95.¦   43.29   91.¦
   94. Lacerenza Marco                     1975                                  2:24.50,5     43.55,4   (333) diploma  30M      226.     4.49 ¦  1:36.54   78.¦   47.55  138.¦
   95. Lopez Cortes Ricardo, Lugano        1974 Inter-Continental Breakfast RC   2:25.05,2     44.10,1   (205) diploma  30M      228.     4.50 ¦  1:41.38   97.¦   43.26   90.¦
   96. Marelli Luca                        1981                                  2:25.44,6     44.49,5   (187) diploma  30M      239.     4.51 ¦  1:37.13   79.¦   48.31  144.¦
   97. Marelli Matteo                      1981                                  2:25.44,8     44.49,7   (188) diploma  30M      240.     4.51 ¦  1:37.13   80.¦   48.31  143.¦
   98. Broggi Massimo, I-Luisago (CO)      1970 ATL Como                         2:26.06,3     45.11,2   (178) diploma  30M      245.     4.52 ¦  1:41.31   96.¦   44.35  105.¦
   99. Colucci Antonio, Mendrisio          1972 Usc Capriaschese                 2:26.09,1     45.14,0   (646) diploma  30M      247.     4.52 ¦  1:38.06   86.¦   48.02  139.¦
  100. Raveglia Federico                   1974                                  2:26.09,9     45.14,8   (287) diploma  30M      248.     4.52 ¦  1:42.45  104.¦   43.24   89.¦
  101. Passeri Davide, I-Cocquio (VA)      1979 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:26.10,5     45.15,4   (125) diploma  30M      250.     4.52 ¦  1:42.30  103.¦   43.39   95.¦
  102. Testa Fabio, I-Galbiate (LC)        1974 AVIS OGGIONO                     2:26.47,2     45.52,1   (158) diploma  30M      254.     4.53 ¦  1:42.05  101.¦   44.42  107.¦
  103. Sinigalia Lorenzo, I                1970 ASD Atletica San Marco Busto     2:26.51,9     45.56,8   (549) diploma  30M      256.     4.53 ¦  1:43.34  111.¦   43.17   85.¦
  104. Maspoli Gianluca                    1970                                  2:27.04,7     46.09,6   (499) diploma  30M      259.     4.54 ¦  1:46.34  128.¦   40.30   63.¦
  105. Müller Lukas                        1982                                  2:27.13,9     46.18,8   (576) diploma  30M      260.     4.54 ¦  1:47.05  129.¦   40.08   57.¦
  106. Mader Anton                         1970                                  2:27.33,3     46.38,2   (651) diploma  30M      264.     4.55 ¦  1:43.06  107.¦   44.27  101.¦
  107. Chiari Walter, I-Varese (VA)        1975 Atletica 3V                      2:27.35,8     46.40,7   (219) diploma  30M      265.     4.55 ¦  1:43.11  109.¦   44.24  100.¦
  108. Carminati Roberto                   1970                                  2:27.37,1     46.42,0   (175) diploma  30M      267.     4.55 ¦  1:40.31   90.¦   47.05  129.¦
  109. Colombo Marco, I-Cerro Maggiore (MI 1972 u.s. sangiorgese                 2:27.41,7     46.46,6   (387) diploma  30M      268.     4.55 ¦  1:44.20  121.¦   43.21   87.¦
  110. Nava Paolo Carlo, I-Milano (MI)     1970 Road Runners Club Milano         2:27.49,7     46.54,6    (86) diploma  30M      269.     4.55 ¦  1:35.22   62.¦   52.26  168.¦
  111. Spreafico Cristiano                 1969                                  2:27.50,8     46.55,7    (23) diploma  30M      270.     4.55 ¦  1:44.18  120.¦   43.32   92.¦
  112. Oldani Ivano                        1970                                  2:28.13,6     47.18,5   (431) diploma  30M      274.     4.56 ¦  1:36.42   75.¦   51.30  164.¦
  113. Spreafico Massimo, I-Bergamo (BG)   1973 Cral Banca Popolare di Bergamo   2:28.16,0     47.20,9   (292) diploma  30M      276.     4.56 ¦  1:42.46  105.¦   45.29  115.¦
  114. Vanola Stefano, I-Varese (VA)       1981 Atletica 3 V                     2:28.27,1     47.32,0   (661) diploma  30M      277.     4.56 ¦  1:43.11  108.¦   45.15  114.¦
  115. Aguti Paolo                         1973                                  2:28.45,5     47.50,4   (259) diploma  30M      279.     4.57 ¦  1:43.46  115.¦   44.59  111.¦
  116. Negri Lorenzo                       1972                                  2:30.04,8     49.09,7   (427) diploma  30M      291.     5.00 ¦  1:45.24  125.¦   44.40  106.¦
  117. Sboarina Ivan                       1978                                  2:30.21,7     49.26,6   (613) diploma  30M      292.     5.00 ¦  1:43.40  114.¦   46.41  127.¦
  118. Ferrari Massimo                     1976                                  2:30.31,0     49.35,9   (396) diploma  30M      293.     5.01 ¦  1:44.46  123.¦   45.44  118.¦
  119. Canonica Marco, Klingnau            1971 Radsporttage Gippingen           2:30.33,9     49.38,8   (265) diploma  30M      295.     5.01 ¦  1:45.38  127.¦   44.55  109.¦
  120. Oldani W. Lorenzo, I-Magenta (MI)   1976 Ondaverde Athletic Team          2:30.47,7     49.52,6   (534) diploma  30M      297.     5.01 ¦  1:47.10  130.¦   43.37   94.¦
  121. Spozio Maurizio                     1972                                  2:31.04,3     50.09,2   (669) diploma  30M      301.     5.02 ¦  1:49.12  136.¦   41.52   73.¦
  122. Milojevic Dragan                    1983                                  2:31.07,7     50.12,6   (145) diploma  30M      302.     5.02 ¦  1:43.39  113.¦   47.28  131.¦
  123. Beretta Adriano, Arcegno            1970 SP Locarnese                     2:31.27,6     50.32,5   (474) diploma  30M      306.     5.02 ¦  1:44.40  122.¦   46.46  128.¦
  124. Ravano Emanuele                     1980                                  2:32.32,8     51.37,7   (209) diploma  30M      313.     5.05 ¦  1:44.47  124.¦   47.45  136.¦
  125. Konitz Krzysztof                    1975                                  2:33.24,4     52.29,3   (582) diploma  30M      321.     5.06 ¦  1:43.48  117.¦   49.35  147.¦
  126. Bellini Cristiano, I-Caselle Torine 1973 Atletica Bellinzago              2:34.06,4     53.11,3    (74) diploma  30M      324.     5.08 ¦  1:43.52  118.¦   50.13  154.¦
  127. Micarelli Massimo                   1970                                  2:34.11,3     53.16,2    (66) diploma  30M      327.     5.08 ¦  1:48.20  134.¦   45.50  119.¦
  128. Zehner Matt, Montagnola             1981 TASIS                            2:34.38,9     53.43,8   (521) diploma  30M      329.     5.09 ¦  1:49.26  138.¦   45.12  113.¦
  129. Signorotti Herbert                  1972                                  2:34.46,4     53.51,3   (457) diploma  30M      331.     5.09 ¦  1:51.32  146.¦   43.14   84.¦
  130. Alberti Giovanni, I-Pontenure (PC)  1979 atletica piacenza                2:34.48,2     53.53,1   (199) diploma  30M      332.     5.09 ¦  1:43.48  116.¦   51.00  159.¦
  131. Valli Pierre                        1970                                  2:34.56,0     54.00,9   (343) diploma  30M      334.     5.09 ¦  1:45.29  126.¦   49.26  146.¦
  132. Ciccone Marco, I-Villasanta (MI)    1971 Athletic Club Villasanta         2:35.26,0     54.30,9   (482) diploma  30M      337.     5.10 ¦  1:49.35  139.¦   45.50  120.¦
  133. Messina Alessandro, I-Varese (VA)   1975 nessuna                          2:35.34,1     54.39,0   (325) diploma  30M      338.     5.11 ¦  1:49.23  137.¦   46.10  122.¦
  134. Casanova Michele                    1986                                  2:35.57,3     55.02,2   (196) diploma  30M      339.     5.11 ¦  1:51.27  143.¦   44.29  103.¦
  135. Fidanza Gianbattista                1977                                  2:37.15,2     56.20,1   (398) diploma  30M      352.     5.14 ¦  1:50.44  142.¦   46.31  124.¦
  136. Bulgheroni Edoardo, I-Varese (VA)   1970 ASD Runner Varese                2:37.22,8     56.27,7   (133) diploma  30M      354.     5.14 ¦  1:43.37  112.¦   53.44  173.¦
  137. Zanatta Marco, I-Castano Primo (MI) 1969 Asd Amici dello Sport Podistic   2:37.32,4     56.37,3   (253) diploma  30M      356.     5.15 ¦  1:51.30  145.¦   46.01  121.¦
  138. Cassina Alessandro                  1977                                  2:37.54,4     56.59,3   (638) diploma  30M      358.     5.15 ¦  1:52.58  153.¦   44.56  110.¦
  139. Meroni Maurizio                     1969                                  2:38.13,4     57.18,3   (579) diploma  30M      359.     5.16 ¦  1:51.55  149.¦   46.17  123.¦
  140. Ponti Marco, Lugano                 1977 madSport                         2:38.41,1     57.46,0   (551) diploma  30M      361.     5.17 ¦  1:48.05  133.¦   50.35  157.¦
  141. Sonzogni Massimo                    1972                                  2:39.31,1     58.36,0   (342) diploma  30M      366.     5.19 ¦  1:53.56  159.¦   45.34  116.¦
  142. Iavarone Alessandro                 1972                                  2:39.40,0     58.44,9   (332) diploma  30M      369.     5.19 ¦  1:51.56  150.¦   47.44  135.¦
  143. Maffi Daniele, Viganello            1976 USC                              2:39.48,8     58.53,7   (418) diploma  30M      371.     5.19 ¦  1:53.12  157.¦   46.36  126.¦
  144. Pini Igino                          1978                                  2:40.00,2     59.05,1   (552) diploma  30M      375.     5.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  145. Zerbo Davide                        1971                                  2:40.23,2     59.28,1   (297) diploma  30M      376.     5.20 ¦  1:48.01  132.¦   52.22  167.¦
  146. Sonzini Stefano, I-Oleggio (NO)     1975 Atletica Bellinzago              2:40.42,6     59.47,5   (153) diploma  30M      380.     5.21 ¦  1:52.12  151.¦   48.30  142.¦
  147. Meraviglia Nicola, I-San Giorgio Su 1969 U.S. sangiorgese                 2:41.59,8   1:01.04,7   (144) diploma  30M      384.     5.23 ¦  1:54.25  165.¦   47.34  133.¦
  148. Maciariello Nicola, Maggia          1969 Team Lola                        2:43.31,7   1:02.36,6   (185) diploma  30M      395.     5.27 ¦  1:47.47  131.¦   55.44  182.¦
  149. Landoni Guido, I-Milano (MI)        1969 LIBERO                           2:43.38,5   1:02.43,4   (224) diploma  30M      396.     5.27 ¦  1:55.18  170.¦   48.20  141.¦
  150. De Seta Gianluca, I-Lesmo (MI)      1972 DI.PO. VIMERCATE                 2:43.47,3   1:02.52,2   (201) diploma  30M      397.     5.27 ¦  1:53.11  156.¦   50.35  158.¦
  151. Aregger Raffael, Lugano             1979 CasaRasa                         2:43.55,7   1:03.00,6   (365) diploma  30M      398.     5.27 ¦  1:54.59  169.¦   48.56  145.¦
  152. Locatelli Marco, I-Fiorano al Serio 1972 runners bergamo                  2:44.05,9   1:03.10,8   (336) diploma  30M      400.     5.28 ¦  1:53.57  160.¦   50.08  153.¦
  153. Campana Maurizio                    1974                                  2:44.26,0   1:03.30,9   (597) diploma  30M      403.     5.28 ¦  1:53.03  155.¦   51.22  161.¦
  154. Meyer Rene                          1973                                  2:44.26,4   1:03.31,3   (639) diploma  30M      404.     5.28 ¦  1:52.59  154.¦   51.27  163.¦
  155. Dorazi Matteo, I-Limbiate (MI)      1973 marathon club seveso             2:44.27,2   1:03.32,1   (183) diploma  30M      405.     5.28 ¦  1:54.06  163.¦   50.21  155.¦
  156. Schirò Luigi                        1975                                  2:44.31,7   1:03.36,6   (192) diploma  30M      406.     5.29 ¦  1:50.19  141.¦   54.11  177.¦
  157. Pellegrino Cosimo, I-Gattinara (VC) 1979 Podistica Arona                  2:44.56,3   1:04.01,2   (359) diploma  30M      407.     5.29 ¦  1:42.20  102.¦ 1:02.36  196.¦
  158. Grisetti Andrea, I-Aosta (AO)       1978 GHERTRUD                         2:45.16,5   1:04.21,4   (307) diploma  30M      409.     5.30 ¦  1:57.21  181.¦   47.54  137.¦
  159. Glauser Anthony                     1970                                  2:45.36,9   1:04.41,8   (272) diploma  30M      410.     5.31 ¦  1:54.01  161.¦   51.35  165.¦
  160. Maggi Roberto                       1969                                  2:45.46,6   1:04.51,5   (186) diploma  30M      412.     5.31 ¦  1:55.48  171.¦   49.58  152.¦
  161. Montanelli Luigi                    1973                                  2:46.12,8   1:05.17,7   (502) diploma  30M      415.     5.32 ¦  1:56.29  174.¦   49.43  150.¦
  162. Spreafico Luca, I-Lecco (LC)        1973 AMATORI LECCO                    2:46.15,2   1:05.20,1   (291) diploma  30M      417.     5.32 ¦  1:56.32  176.¦   49.43  149.¦
  163. Martinelli Stefano, I-Samarate (VA) 1972 ATL:CASORATE                     2:46.18,0   1:05.22,9    (83) diploma  30M      418.     5.32 ¦  2:02.02  195.¦   44.15   98.¦
  164. Cavalleri Matteo, D-Berlin          1973 Materazzi Senatore, Berlusconi   2:46.22,6   1:05.27,5   (198) diploma  30M      421.     5.32 ¦  2:01.59  193.¦   44.23   99.¦
  165. Ronzi Alessandro, I-Gallarate (VA)  1973 atletica casorate                2:46.32,1   1:05.37,0   (340) diploma  30M      422.     5.33 ¦  2:02.02  194.¦   44.29  104.¦
  166. Magoni Paolo                        1971                                  2:47.10,8   1:06.15,7   (585) diploma  30M      424.     5.34 ¦  1:58.54  184.¦   48.16  140.¦
  167. Anghileri Carlo, I-Malgrate (LC)    1973 avis oggiono                     2:47.31,5   1:06.36,4   (260) diploma  30M      426.     5.35 ¦  1:56.31  175.¦   51.00  160.¦
  168. Buttarelli Marco, I-Varese (VA)     1969 ASD Runner Varese                2:47.50,1   1:06.55,0   (126) diploma  30M      427.     5.35 ¦  1:48.26  135.¦   59.23  190.¦
  169. Balmelli Jean-Marc                  1972                                  2:47.59,7   1:07.04,6   (165) diploma  30M      428.     5.35 ¦  1:53.52  158.¦   54.07  175.¦
  170. Battistini Massimo, Lugano          1974 marbleman                        2:48.00,7   1:07.05,6   (540) diploma  30M      429.     5.36 ¦  1:49.37  140.¦   58.23  188.¦
  171. Zocchi Riccardo, I-San Macario (VA) 1971 Asd Amici dello Sport Podistic   2:48.02,9   1:07.07,8   (256) diploma  30M      430.     5.36 ¦  1:54.18  164.¦   53.44  172.¦
  172. Arrigoni Matteo                     1981                                  2:48.09,8   1:07.14,7   (261) diploma  30M      432.     5.36 ¦  1:54.02  162.¦   54.07  176.¦
  173. Marangoni Dario                     1977                                  2:48.10,8   1:07.15,7   (421) diploma  30M      433.     5.36 ¦  1:56.27  173.¦   51.43  166.¦
  174. Denova Dante, I-Seregno (MI)        1977 gscompa                          2:48.41,5   1:07.46,4   (235) diploma  30M      435.     5.37 ¦  1:54.34  166.¦   54.06  174.¦
  175. Collazio Giovanni, I-Cusano Milanin 1969 ATL. Virtus Senago               2:48.41,6   1:07.46,5   (358) diploma  30M      436.     5.37 ¦  1:54.58  168.¦   53.42  171.¦
  176. Stahlberger Marius, Zürich          1977 Fit For Live                     2:49.33,1   1:08.38,0   (473) diploma  30M      441.     5.39 ¦  2:01.53  192.¦   47.39  134.¦
  177. Erbetta Matteo, I-Momo (NO)         1975 Atletica Bellinzago              2:49.35,7   1:08.40,6   (137) diploma  30M      442.     5.39 ¦  1:52.13  152.¦   57.22  186.¦
  178. Fiorina Flavio                      1973                                  2:49.37,3   1:08.42,2   (401) diploma  30M      443.     5.39 ¦  1:59.13  186.¦   50.23  156.¦
  179. Apinti Alessandro, I-Dongo (CO)     1982 2002 Marathon club               2:49.43,9   1:08.48,8   (536) diploma  30M      445.     5.39 ¦  1:51.51  148.¦   57.52  187.¦
  180. Sangalli Massimiliano               1972                                  2:50.04,4   1:09.09,3   (289) diploma  30M      447.     5.40 ¦  1:54.39  167.¦   55.25  181.¦
  181. Orsega Roberto                      1970                                  2:51.22,8   1:10.27,7   (284) diploma  30M      454.     5.42 ¦  2:01.45  191.¦   49.37  148.¦
  182. Gushiken Robb, Montagnola           1979 Presque Isle Striders            2:51.25,7   1:10.30,6   (412) diploma  30M      455.     5.42 ¦  1:57.11  178.¦   54.14  179.¦
  183. Birk Jeremy                         1978                                  2:51.25,8   1:10.30,7   (327) diploma  30M      456.     5.42 ¦  1:57.11  179.¦   54.14  178.¦
  184. Busti Guido                         1973                                  2:52.02,2   1:11.07,1   (313) diploma  30M      460.     5.44 ¦  1:56.47  177.¦   55.15  180.¦
  185. Mona Alessandro                     1976                                  2:52.10,6   1:11.15,5   (618) diploma  30M      461.     5.44 ¦  1:59.38  187.¦   52.31  169.¦
  186. Paganuzzi Roberto                   1972                                  2:53.00,0   1:12.04,9   (588) diploma  30M      467.     5.46 ¦  2:03.08  197.¦   49.51  151.¦
  187. Generali Gianluca                   1969                                  2:55.10,4   1:14.15,3   (650) diploma  30M      472.     5.50 ¦  2:01.39  190.¦   53.31  170.¦
  188. Witt Martin, Minusio                1970 Arnisser Strandcoyoten           2:55.17,4   1:14.22,3   (604) diploma  30M      474.     5.50 ¦  2:03.51  198.¦   51.25  162.¦
  189. Capoferri Marco                     1970                                  2:55.50,5   1:14.55,4   (380) diploma  30M      476.     5.51 ¦  2:00.04  188.¦   55.45  183.¦
  190. Daldini Lorenzo                     1986                                  2:56.56,2   1:16.01,1   (484) diploma  30M      484.     5.53 ¦  1:51.30  144.¦ 1:05.26  200.¦
  191. Pavone Attilio                      1969                                  2:57.04,1   1:16.09,0   (440) diploma  30M      485.     5.54 ¦  2:01.10  189.¦   55.54  185.¦
  192. Zini Mauro                          1971                                  2:57.27,1   1:16.32,0   (522) diploma  30M      486.     5.54 ¦  1:57.25  182.¦ 1:00.02  191.¦
  193. Riedl Gerhard                       1974                                  2:57.51,2   1:16.56,1   (510) diploma  30M      490.     5.55 ¦  1:58.57  185.¦   58.53  189.¦
  194. Chichi Francesco                    1971                                  2:58.39,1   1:17.44,0   (383) diploma  30M      495.     5.57 ¦  2:02.49  196.¦   55.49  184.¦
  195. Stellini Alessandro, I-Sumirago (VA 1976 Gruppo Podistico Castronno       3:00.59,1   1:20.04,0   (109) diploma  30M      501.     6.01 ¦  1:58.22  183.¦ 1:02.37  197.¦
  196. Pfaendtner Jim                      1979                                  3:05.52,1   1:24.57,0   (637) diploma  30M      513.     6.11 ¦  2:04.05  199.¦ 1:01.47  195.¦
  197. Bernasconi Bruno                    1984                                  3:06.55,8   1:26.00,7   (372) diploma  30M      514.     6.13 ¦  1:56.21  172.¦ 1:10.34  201.¦
  198. Barbone Simone                      1977                                  3:11.20,6   1:30.25,5   (320) diploma  30M      519.     6.22 ¦  2:08.05  200.¦ 1:03.15  198.¦
  199. Ercoli Pietro                       1973                                  3:11.58,4   1:31.03,3   (270) diploma  30M      520.     6.23 ¦  2:11.47  202.¦ 1:00.11  192.¦
  200. Radicioni Renzo                     1974                                  3:12.00,3   1:31.05,2   (317) diploma  30M      522.     6.24 ¦  2:11.47  201.¦ 1:00.13  193.¦
  201. Colombo Federico                    1973                                  3:17.41,7   1:36.46,6   (386) diploma  30M      525.     6.35 ¦  2:14.11  203.¦ 1:03.29  199.¦
  202. Nivola Gianpaolo                    ????                                  3:22.07,2   1:41.12,1   (428) diploma  30M      530.     6.44 ¦  2:20.54  204.¦ 1:01.12  194.¦
  203. Casanova Alessio                    1983                                  3:22.16,7   1:41.21,6   (266) diploma  30M      531.     6.44 ¦  1:57.15  180.¦ 1:25.01  204.¦
  204. Donadel Mauro                       1975                                  3:43.38,2   2:02.43,1   (322) diploma  30M      532.     7.27 ¦  2:21.56  206.¦ 1:21.41  202.¦
  205. Anfuso Sandro, I-Milano (MI)        1970 Atletica Milano                  3:43.45,2   2:02.50,1   (363) diploma  30M      533.     7.27 ¦  2:21.35  205.¦ 1:22.09  203.¦
  DNF  Soldati Giuliano, Ponte Capriasca   1984 Cg Ceresio                       1:36.03,1       21 km   (107)          30M               ---- ¦  1:36.03   66.¦    ----  ----¦
  DNF  Zocchi Alberto, I-Ponte Tresa (VA)  1972 ASD Runners Varese               1:51.46,7       21 km   (160)          30M               ---- ¦  1:51.46  147.¦    ----  ----¦
  DNF  Partito Fabrizio, I-Busto Arsizio ( 1974 Podismo e Cazzeggio                21.05,1     1° giro   (216)          30M               ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.