Overall 30km Uomini

Stralugano, Lugano 2008 - Overall 30km Uomini

 posto nome/luogo                          anno squadra                              tempo     ritardo    pett          cat/posto        media ¦         km 21 ¦ km 21-Finish ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Slimani Kaddour                     1979                                  1:40.55,1       -----    (49) diploma  30-M20   1.       3.21 ¦  1:11.37    2.¦   29.17    1.¦
    2. Benazzouz Slimani                   1975                                  1:40.56,0      0.00,9    (44) diploma  30-M20   2.       3.21 ¦  1:11.38    3.¦   29.17    2.¦
    3. Rabattoni Dereje                    1983                                  1:41.32,0      0.36,9    (45) diploma  30-M20   3.       3.23 ¦  1:11.36    1.¦   29.55    3.¦
    4. Pongelli Ivan, Bironico             1978 Team Reebok Swiss                1:41.47,2      0.52,1    (47) diploma  30-M20   4.       3.23 ¦  1:11.46    4.¦   30.01    4.¦
    5. Luongo Antonio, I-Tirano (SO)       1969 ADM MELAVì PONTE VALTELLINA      1:42.15,2      1.20,1     (2) diploma  30-M20   5.       3.24 ¦  1:11.50    6.¦   30.24    5.¦
    6. Zanotti Franco, I-Bergamo (BG)      1971 runners bergamo                  1:43.36,4      2.41,3     (5) diploma  30-M20   6.       3.27 ¦  1:11.46    5.¦   31.49    6.¦
    7. Grassano Giacinto                   1968                                  1:46.40,0      5.44,9   (382) diploma  30-M40   1.       3.33 ¦  1:14.16    7.¦   32.23    7.¦
    8. Puricelli Christian, Porza          1985 Team ATLETI.EU                   1:47.57,8      7.02,7   (558) diploma  30-M20   7.       3.35 ¦  1:15.02    8.¦   32.55    9.¦
    9. Merzario Paolo, I-Mandello del Lari 1975 Atletica Lecco Colombo Costruz   1:48.29,3      7.34,2    (34) diploma  30-M20   8.       3.36 ¦  1:15.23    9.¦   33.06   11.¦
   10. Maffi Massimo, Breganzona           1966 USC                              1:49.01,3      8.06,2    (32) diploma  30-M40   2.       3.38 ¦  1:16.03   10.¦   32.57   10.¦
   11. Ostini Igor, Giubiasco              1973 VIRTUS / ATHLETICUM              1:49.50,5      8.55,4    (31) diploma  30-M20   9.       3.39 ¦  1:17.15   11.¦   32.34    8.¦
   12. Stampanoni Jonathan                 1970                                  1:51.16,3     10.21,2    (48) diploma  30-M20   10.      3.42 ¦  1:17.27   12.¦   33.49   15.¦
   13. Pileggi Andrea, Luzern              1964 Top-Gym Running                  1:51.47,9     10.52,8    (41) diploma  30-M40   3.       3.43 ¦  1:18.20   13.¦   33.27   12.¦
   14. Gil Diego, Solduno                  1973 Virtus Locarrno                  1:53.16,7     12.21,6     (8) diploma  30-M20   11.      3.46 ¦  1:19.32   16.¦   33.44   14.¦
   15. Sanchez Samir, Baldegg              1972 Top-Gym Running                  1:55.04,3     14.09,2   (453) diploma  30-M20   12.      3.50 ¦  1:21.32   21.¦   33.31   13.¦
   16. Galeazzi Roberto                    1968                                  1:55.12,8     14.17,7     (9) diploma  30-M40   4.       3.50 ¦  1:20.49   19.¦   34.23   19.¦
   16. Salinetti Michele, Cureglia         1972 SAM Massagno                     1:55.12,8     14.17,7    (35) diploma  30-M20   13.      3.50 ¦  1:19.10   14.¦   36.01   40.¦
   18. Malagoni Andrea, Lugano             1983 Atletica Verbano                 1:55.20,0     14.24,9   (419) diploma  30-M20   14.      3.50 ¦  1:21.24   20.¦   33.55   16.¦
   19. Guelli Reto, Agno                   1973 senzaFondo                       1:55.26,9     14.31,8    (46) diploma  30-M20   15.      3.50 ¦  1:19.26   15.¦   36.00   39.¦
   20. Lorenzetti Valerio                  1974                                  1:55.41,4     14.46,3   (602) diploma  30-M20   16.      3.51 ¦  1:20.38   18.¦   35.02   25.¦
   21. Maestroni Diego, I-Cannobio (VB)    1974 Planet Running                   1:55.48,9     14.53,8    (70) diploma  30-M20   17.      3.51 ¦  1:21.40   23.¦   34.08   17.¦
   22. Morlacchi Michelangelo, I-Torre Bol 1961 runners bergamo                  1:56.16,6     15.21,5    (16) diploma  30-M40   5.       3.52 ¦  1:21.38   22.¦   34.38   20.¦
   23. Ponzio Roger, Lugano                1974 USC                              1:56.47,8     15.52,7     (7) diploma  30-M20   18.      3.53 ¦  1:22.34   27.¦   34.13   18.¦
   24. Cavadini Enrico, Bellinzona         1968 ALROMA68                         1:56.59,6     16.04,5    (62) diploma  30-M40   6.       3.53 ¦  1:21.50   26.¦   35.09   26.¦
   25. Gatti Renato, I-Caravaggio (BG)     1963 runners bergamo                  1:57.15,5     16.20,4    (15) diploma  30-M40   7.       3.54 ¦  1:21.49   25.¦   35.26   29.¦
   26. Villa Mario, I-Monza (MI)           1958 Marcia Caratesi                  1:58.24,7     17.29,6   (468) diploma  30-M50   1.       3.56 ¦  1:21.40   24.¦   36.43   55.¦
   27. Migliazza Adriano, Gudo             1984 federazione p.a.                 1:58.49,5     17.54,4   (620) diploma  30-M20   19.      3.57 ¦  1:20.21   17.¦   38.28   78.¦
   28. Pianta Pablo, Lugaggia              1972 Running Team Croce Verde         1:59.02,6     18.07,5   (595) diploma  30-M20   20.      3.58 ¦  1:22.43   28.¦   36.19   44.¦
   29. Sechi Maurizio, I-Gattinara (VC)    1964 GS Splendor Cossato              1:59.16,7     18.21,6    (39) diploma  30-M40   8.       3.58 ¦  1:24.19   36.¦   34.57   22.¦
   30. Savaresi Marco, I-Vimodrone (MI)    1972 Canottieri Milano                1:59.19,2     18.24,1    (10) diploma  30-M20   21.      3.58 ¦  1:23.48   34.¦   35.30   30.¦
   31. Santicristiani Tonino               1958                                  1:59.34,2     18.39,1   (671) diploma  30-M50   2.       3.59 ¦  1:23.13   29.¦   36.21   46.¦
   32. Ceruti Massimo, I-Milano (MI)       1970 Atletica Brescia 1950            1:59.44,3     18.49,2    (36) diploma  30-M20   22.      3.59 ¦  1:23.44   31.¦   35.59   37.¦
   33. Casiraghi Luciano Santo, I-Missagli 1966 Triathlon Lecco                  2:00.04,5     19.09,4    (13) diploma  30-M40   9.       4.00 ¦  1:23.30   30.¦   36.33   50.¦
   34. Divano Yuri, I-Lierna (LC)          1970 corno marco                      2:00.07,3     19.12,2   (487) diploma  30-M20   23.      4.00 ¦  1:24.20   38.¦   35.46   33.¦
   35. Peroni Flavio, I-Verbania           1968 marathon verbania                2:00.23,7     19.28,6    (22) diploma  30-M40   10.      4.00 ¦  1:25.29   46.¦   34.54   21.¦
   36. Fiorentini Marino, I-Valsolda (CO)  1970 G.P. Santi Nuova Olonio          2:00.24,0     19.28,9   (400) diploma  30-M20   24.      4.00 ¦  1:23.45   32.¦   36.38   53.¦
   37. Romani Edoardo, I-Galliate Lombardo 1951 Runners Valbossa                 2:00.25,0     19.29,9   (452) diploma  30-M50   3.       4.00 ¦  1:25.25   45.¦   34.59   23.¦
   38. Boscarino Girolamo, I-Verbania (VB) 1962 SPORT SPORTIVI                   2:00.48,7     19.53,6    (61) diploma  30-M40   11.      4.01 ¦  1:24.50   41.¦   35.57   36.¦
   39. Patellaro Benedetto, I-Carlazzo (CO 1960 G.P. Santi Nuova Olonio          2:01.10,1     20.15,0   (438) diploma  30-M40   12.      4.02 ¦  1:24.53   42.¦   36.16   43.¦
   40. Cantù Davide, I-Terno d'Isola (BG)  1967 runners bergamo                  2:01.19,4     20.24,3    (12) diploma  30-M40   13.      4.02 ¦  1:25.19   44.¦   36.00   38.¦
   41. Crespi Alessandro, I-Busto Arsizio  1972 U.S. Sangiorgese                 2:01.25,4     20.30,3    (73) diploma  30-M20   25.      4.02 ¦  1:25.52   51.¦   35.32   31.¦
   42. Villa Marco, I-Villasanta (MI)      1962 Athletic Club Villasanta         2:01.35,2     20.40,1   (519) diploma  30-M40   14.      4.03 ¦  1:25.15   43.¦   36.19   45.¦
   43. Marta Massimo, Roveredo GR          1973 Moesa Runners                    2:01.41,6     20.46,5    (82) diploma  30-M20   26.      4.03 ¦  1:25.47   48.¦   35.53   35.¦
   44. Bertarelli Paolo, Lugano            1965 Senza Fondo                      2:01.42,3     20.47,2   (456) diploma  30-M40   15.      4.03 ¦  1:24.19   37.¦   37.22   63.¦
   45. Scheps Alfio                        1952                                  2:01.58,8     21.03,7   (621) diploma  30-M50   4.       4.03 ¦  1:24.02   35.¦   37.56   74.¦
   46. Piantanida Maurizio, I-Busto Arsizi 1971 atletica s. marco busto a.       2:02.26,8     21.31,7     (3) diploma  30-M20   27.      4.04 ¦  1:26.43   53.¦   35.43   32.¦
   47. Parri Gianmarco                     1967                                  2:02.27,9     21.32,8   (436) diploma  30-M40   16.      4.04 ¦  1:25.47   47.¦   36.40   54.¦
   48. Marella Domenico                    1976                                  2:02.58,9     22.03,8   (644) diploma  30-M20   28.      4.05 ¦  1:24.29   40.¦   38.29   79.¦
   49. Cervi Alessandro, I-Origgio (VA)    1964 RUNNING SARONNO                  2:03.04,9     22.09,8    (18) diploma  30-M40   17.      4.06 ¦  1:26.56   55.¦   36.08   41.¦
   50. De Nicola Angelo, I-Feriolo Baveno  1974 g.s gravellona                   2:03.07,0     22.11,9    (19) diploma  30-M20   29.      4.06 ¦  1:28.07   66.¦   34.59   23.¦
   51. Puggioni Luigi, I-San Fermo della B 1951 G.S. Tommy Sport                 2:03.17,3     22.22,2   (497) diploma  30-M50   5.       4.06 ¦  1:25.50   49.¦   37.27   64.¦
   52. Monaco Mauro, Verscio               1965 Triteam Ticino                   2:03.21,4     22.26,3    (85) diploma  30-M40   18.      4.06 ¦  1:27.06   56.¦   36.14   42.¦
   53. Milan Nadir, Airolo                 1975 GP leventina                     2:03.31,7     22.36,6    (52) diploma  30-M20   30.      4.07 ¦  1:28.06   64.¦   35.25   28.¦
   54. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglio D' 1962 Athletic Team Lario              2:03.41,4     22.46,3    (20) diploma  30-M40   19.      4.07 ¦  1:23.46   33.¦   39.55  105.¦
   55. Arlati Giovanni, I-Mezzago (MI)     1965 DI.PO. VIMERCATE                 2:04.14,5     23.19,4    (56) diploma  30-M40   20.      4.08 ¦  1:27.48   61.¦   36.26   48.¦
   56. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio (CO 1969 team lario                       2:04.17,4     23.22,3   (660) diploma  30-M20   31.      4.08 ¦  1:27.29   58.¦   36.47   56.¦
   57. Lobosco Francesco                   1976                                  2:04.35,3     23.40,2    (24) diploma  30-M20   32.      4.09 ¦  1:24.26   39.¦   40.08  110.¦
   58. Sala Fabio, I-Mandello del Lario (L 1986 Atletica Lecco Colombo Costruz   2:04.40,0     23.44,9    (37) diploma  30-M20   33.      4.09 ¦  1:28.47   72.¦   35.52   34.¦
   59. Bonalumi Matteo, Tenero             1981 Team Lola                        2:04.46,1     23.51,0    (30) diploma  30-M20   34.      4.09 ¦  1:26.49   54.¦   37.56   75.¦
   60. Sesana Renato, I-Valmadrera (LC)    1964 ATL. LECCO COLOMBO COSTUZIONI    2:04.47,8     23.52,7    (90) diploma  30-M40   21.      4.09 ¦  1:27.47   60.¦   37.00   60.¦
   61. Carlomagno Diego, I-Lomagna (LC)    1970 Als Cremella Sport Specialist    2:04.50,4     23.55,3   (479) diploma  30-M20   35.      4.09 ¦  1:29.37   78.¦   35.13   27.¦
   62. Fanaro Emanuele                     1972                                  2:04.54,0     23.58,9   (488) diploma  30-M20   36.      4.09 ¦  1:27.44   59.¦   37.10   61.¦
   63. Tenchio Matteo, Faido               1980 GP Leventina                     2:05.05,7     24.10,6   (505) diploma  30-M20   37.      4.10 ¦  1:28.06   65.¦   36.59   59.¦
   64. Riva Raffaele, I-Mandello del Lario 1961 Avis Oggiono                     2:05.18,5     24.23,4   (511) diploma  30-M40   22.      4.10 ¦  1:28.44   70.¦   36.33   49.¦
   65. Guglielmetti Armando, Massagno      1946 sam Massagno                     2:05.20,6     24.25,5    (26) diploma  30-M60   1.       4.10 ¦  1:27.52   62.¦   37.28   65.¦
   66. Cresta Soccorso, Breganzona         1956 U.S. Capriaschese                2:05.47,2     24.52,1    (71) diploma  30-M50   6.       4.11 ¦  1:27.56   63.¦   37.50   72.¦
   67. Dall Acqua Massimo, Cama            1969 RC Bellinzona                    2:05.57,5     25.02,4    (14) diploma  30-M20   38.      4.11 ¦  1:26.32   52.¦   39.25   94.¦
   68. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   1971 G.P. Santi Nuova Olonio          2:06.35,6     25.40,5   (373) diploma  30-M20   39.      4.13 ¦  1:28.45   71.¦   37.50   71.¦
   69. Pezzini Roberto, I-Ponte Tresa (VA) 1951 Marathon Max Castiglione Olona   2:06.36,5     25.41,4   (445) diploma  30-M50   7.       4.13 ¦  1:28.48   73.¦   37.47   70.¦
   70. Pegorin Renato                      1959                                  2:06.55,6     26.00,5   (441) diploma  30-M40   23.      4.13 ¦  1:29.58   81.¦   36.56   58.¦
   71. Mureddu Ralf                        1967                                  2:07.11,0     26.15,9   (567) diploma  30-M40   24.      4.14 ¦  1:30.48   87.¦   36.22   47.¦
   72. Montichiari Giuseppe, I-Marchirolo  1961 Marathon Max Castiglione Olona   2:07.16,0     26.20,9   (425) diploma  30-M40   25.      4.14 ¦  1:29.04   75.¦   38.11   77.¦
   73. Cantoni Eros, I-Mandello Lario - LC 1955 Atl. Lago Segrino                2:07.30,1     26.35,0    (17) diploma  30-M50   8.       4.15 ¦  1:29.49   80.¦   37.40   69.¦
   74. Krieger Peter                       1978                                  2:07.38,4     26.43,3   (500) diploma  30-M20   40.      4.15 ¦  1:31.03   88.¦   36.34   51.¦
   75. Demarco Maurizio, I-Cannobio (VB)   1966 Podistica Cannobio               2:08.22,9     27.27,8   (565) diploma  30-M40   26.      4.16 ¦  1:28.35   68.¦   39.47   99.¦
   76. Turati Gianpaolo, I-Cesano Maderno  1974 Atletica Cesano Maderno          2:08.36,8     27.41,7   (193) diploma  30-M20   41.      4.17 ¦  1:31.04   89.¦   37.31   67.¦
   77. Pellegrini Cristiano, I-Segrate (MI 1974 Atleticrals2                     2:08.38,3     27.43,2   (442) diploma  30-M20   42.      4.17 ¦  1:28.50   74.¦   39.47  100.¦
   78. Pirola Matteo                       1975                                  2:08.51,3     27.56,2   (507) diploma  30-M20   43.      4.17 ¦  1:30.43   86.¦   38.08   76.¦
   79. Ferrandi Roberto, Brione sopra Minu 1963 splocarnese                      2:08.55,4     28.00,3   (361) diploma  30-M40   27.      4.17 ¦  1:28.44   69.¦   40.11  113.¦
   80. Gramegna Luciano, I-Ponte Tresa (VA 1955 Marathon Max Castiglione Olona   2:08.55,6     28.00,5   (408) diploma  30-M50   9.       4.17 ¦  1:28.33   67.¦   40.22  120.¦
   81. Lunini Adriano, I-Milano (MI)       1962 atletica stramilano              2:09.06,2     28.11,1    (79) diploma  30-M40   28.      4.18 ¦  1:30.27   84.¦   38.39   81.¦
   82. Visintin Stefano, I-Saronno (VA)    1970 running saronno                  2:09.08,8     28.13,7    (55) diploma  30-M20   44.      4.18 ¦  1:31.34   93.¦   37.34   68.¦
   83. Colombi Alessandro                  1974                                  2:09.16,7     28.21,6   (566) diploma  30-M20   45.      4.18 ¦  1:25.52   50.¦   43.24  198.¦
   84. Curletto Roberto, I-Saltrio (VA)    1947 atl.arcisate miotti              2:09.41,5     28.46,4    (77) diploma  30-M60   2.       4.19 ¦  1:30.07   82.¦   39.33   96.¦
   85. Rachelli Maurizio, I-Brinzo (VA)    1970 Atletica Arcisate                2:09.48,9     28.53,8   (541) diploma  30-M20   46.      4.19 ¦  1:29.22   77.¦   40.26  124.¦
   86. Gallivanoni Gabriele, I             1971 ASD Atletica San Marco Busto     2:10.35,1     29.40,0   (538) diploma  30-M20   47.      4.21 ¦  1:33.13  107.¦   37.22   62.¦
   87. Tremea Flavio, I-Azzate (VA)        1962 Runners Valbossa                 2:10.41,7     29.46,6   (464) diploma  30-M40   29.      4.21 ¦  1:34.03  117.¦   36.38   52.¦
   88. Meroni Alberto                      1970                                  2:11.03,4     30.08,3   (648) diploma  30-M20   48.      4.22 ¦  1:29.42   79.¦   41.20  151.¦
   89. Sanna Daniele, Claro                1965 RC Bellinzona                    2:11.14,5     30.19,4   (454) diploma  30-M40   30.      4.22 ¦  1:32.30  101.¦   38.43   83.¦
   90. Kolberg Jörn                        1969                                  2:11.24,6     30.29,5   (101) diploma  30-M20   49.      4.22 ¦  1:33.29  111.¦   37.54   73.¦
   91. Foti Aurelio                        1976                                  2:11.40,0     30.44,9   (138) diploma  30-M20   50.      4.23 ¦  1:32.12   99.¦   39.27   95.¦
   92. Bosio Giacono, I-Bergamo (BG)       1962 runners bergamo                  2:11.49,5     30.54,4    (11) diploma  30-M40   31.      4.23 ¦  1:31.56   95.¦   39.52  104.¦
   93. Bassanesi Andrea, I-Cologno Monzese 1958 A.S.D.LA MICHETTA                2:11.49,9     30.54,8    (72) diploma  30-M50   10.      4.23 ¦  1:31.51   94.¦   39.58  107.¦
   94. Rosso Luciano, I                    1956 ASD Atletica San Marco Busto     2:11.50,8     30.55,7   (509) diploma  30-M50   11.      4.23 ¦  1:31.30   91.¦   40.19  119.¦
   95. Oehen Kandid, Cassina d'Agno        1959 Cerbios-Pharma                   2:11.55,6     31.00,5   (430) diploma  30-M40   32.      4.23 ¦  1:29.13   76.¦   42.42  184.¦
   96. Taddei Marco                        1964                                  2:12.06,8     31.11,7   (155) diploma  30-M40   33.      4.24 ¦  1:31.34   92.¦   40.32  129.¦
   97. Bordo Salvatore                     1974                                  2:12.14,0     31.18,9   (329) diploma  30-M20   51.      4.24 ¦  1:31.11   90.¦   41.02  136.¦
   98. Bracchetti Guido, I-Milano (MI)     1965 Atletica Lambro                  2:12.33,1     31.38,0   (606) diploma  30-M40   34.      4.25 ¦  1:33.57  116.¦   38.35   80.¦
   99. Mazzoni Cristiano, I-Oleggio (NO)   1970 Atletica Bellinzago              2:12.45,6     31.50,5    (84) diploma  30-M20   52.      4.25 ¦  1:35.16  133.¦   37.29   66.¦
  100. Spanedda Gavino Graziano, I-Brebbia 1968 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:12.49,1     31.54,0   (108) diploma  30-M40   35.      4.25 ¦  1:33.01  105.¦   39.47  101.¦
  101. Niccoli Roberto, I-Varese (VA)      1966 ASD Runners Varese               2:13.03,8     32.08,7    (53) diploma  30-M40   36.      4.26 ¦  1:32.01   97.¦   41.02  137.¦
  102. Ghielmetti Emilio, I                1968 Atletica Como                    2:13.07,9     32.12,8   (407) diploma  30-M40   37.      4.26 ¦  1:32.57  104.¦   40.10  112.¦
  103. Carmine Valerio, I-Cannero Riviera  1956 maratolandia                     2:13.08,7     32.13,6   (632) diploma  30-M50   12.      4.26 ¦  1:33.18  110.¦   39.50  102.¦
  104. Previtali Lionello, I-Corbetta (MI) 1964 Ondaverde Athletic Team          2:13.10,3     32.15,2   (525) diploma  30-M40   38.      4.26 ¦  1:34.21  118.¦   38.49   84.¦
  105. Robadey Valerio                     1973                                  2:13.17,6     32.22,5   (149) diploma  30-M20   53.      4.26 ¦  1:36.23  161.¦   36.54   57.¦
  106. Covizzi Gaetano, I                  1966 ASD Atletica San Marco Busto     2:13.26,2     32.31,1   (515) diploma  30-M40   39.      4.26 ¦  1:33.13  109.¦   40.12  115.¦
  107. Siracusa Francesco                  1975                                  2:13.32,8     32.37,7    (91) diploma  30-M20   54.      4.27 ¦  1:32.12   98.¦   41.20  150.¦
  108. Mazzotta Cosimo, Viganello          1962 USC Capriaschese                 2:13.47,2     32.52,1   (348) diploma  30-M40   40.      4.27 ¦  1:27.17   57.¦   46.29  299.¦
  109. Tomasone Michele, Savosa            1964 SAM                              2:13.49,1     32.54,0   (462) diploma  30-M40   41.      4.27 ¦  1:32.42  102.¦   41.06  141.¦
  110. Franchi Rinaldo                     1971                                  2:13.54,8     32.59,7    (99) diploma  30-M20   55.      4.27 ¦  1:30.18   83.¦   43.36  210.¦
  111. Gambarana Bruno                     1969                                  2:14.03,8     33.08,7   (100) diploma  30-M20   56.      4.28 ¦  1:34.45  122.¦   39.18   93.¦
  112. Cafaro Gianluca, I-Ternate (VA)     1967 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:14.27,9     33.32,8    (95) diploma  30-M40   42.      4.28 ¦  1:35.32  139.¦   38.55   88.¦
  113. Sarti Stefano, I-Novara (NO)        1969 Atletica Bellinzago              2:14.28,8     33.33,7    (89) diploma  30-M20   57.      4.28 ¦  1:35.14  132.¦   39.14   92.¦
  114. Bossi Giuseppe                      1963                                  2:14.37,4     33.42,3   (242) diploma  30-M40   43.      4.29 ¦  1:33.37  113.¦   41.00  135.¦
  115. Melchiorre Mario, Bellinzona        1960 Ticino Running                   2:14.43,0     33.47,9   (667) diploma  30-M40   44.      4.29 ¦  1:34.47  124.¦   39.55  106.¦
  116. Salzillo Marco                      1976                                  2:14.54,2     33.59,1    (88) diploma  30-M20   58.      4.29 ¦  1:32.13  100.¦   42.40  183.¦
  117. Belletti Davide, I-Cologno Monzese  1979 TURIN MARATHON                   2:15.01,3     34.06,2    (29) diploma  30-M20   59.      4.30 ¦  1:36.07  151.¦   38.53   86.¦
  118. Santamaria Claudio                  1960                                  2:15.01,7     34.06,6   (455) diploma  30-M40   45.      4.30 ¦  1:34.51  125.¦   40.09  111.¦
  119. Mona Sergio, Bellinzona             1950 rcb Bellinzona                   2:15.05,1     34.10,0   (501) diploma  30-M50   13.      4.30 ¦  1:36.14  156.¦   38.50   85.¦
  120. Caserio Paolo, I-Gerenzano (VA)     1965 RUNNING SARONNO                  2:15.12,9     34.17,8    (76) diploma  30-M40   46.      4.30 ¦  1:34.47  123.¦   40.25  123.¦
  121. Manetti Alberto, Gorduno            1963 RCB Bellinzona                   2:15.24,6     34.29,5    (80) diploma  30-M40   47.      4.30 ¦  1:35.13  130.¦   40.11  114.¦
  122. Riva Italo, I-Garbagnate Monastero  1960 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.24,8     34.29,7   (450) diploma  30-M40   48.      4.30 ¦  1:34.54  126.¦   40.30  128.¦
  123. Muoio Alessandro, I-Lecco (LC)      1976 SEV VALMADRERA                   2:15.33,8     34.38,7   (122) diploma  30-M20   60.      4.31 ¦  1:33.13  108.¦   42.20  175.¦
  124. Togni Eros, Camorino                1967 SAB - Bellinzona                 2:15.35,8     34.40,7    (69) diploma  30-M40   49.      4.31 ¦  1:35.09  127.¦   40.26  124.¦
  125. Belli Gabriele, I-Milano (MI)       1974 MILANO CITY MARATHON             2:15.40,5     34.45,4   (574) diploma  30-M20   61.      4.31 ¦  1:36.36  163.¦   39.03   91.¦
  126. Redaelli Alessandro, I-Garbagnate M 1973 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.43,4     34.48,3   (448) diploma  30-M20   62.      4.31 ¦  1:36.43  165.¦   39.00   89.¦
  127. Panzeri Alberto, I-Civate (LC)      1958 G.S.AVIS OGGIONO                 2:15.44,1     34.49,0   (435) diploma  30-M50   14.      4.31 ¦  1:36.43  166.¦   39.00   90.¦
  128. Pilotti Claudio, I-Mornago (VA)     1966 Runners Valbossa                 2:16.00,6     35.05,5   (447) diploma  30-M40   50.      4.32 ¦  1:35.53  144.¦   40.07  108.¦
  129. Fumagalli Simone                    1974                                  2:16.11,0     35.15,9   (399) diploma  30-M20   63.      4.32 ¦  1:37.16  179.¦   38.54   87.¦
  130. Squillace Luigi, I-Milano (MI)      1954 G.S. Montestella                 2:16.12,9     35.17,8   (460) diploma  30-M50   15.      4.32 ¦  1:34.41  121.¦   41.31  152.¦
  131. Pintus Patrizio, I-Gerenzano (VA)   1972 atletica rovellasca              2:16.14,3     35.19,2   (115) diploma  30-M20   64.      4.32 ¦  1:35.18  134.¦   40.55  134.¦
  132. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)    1956 G. P. Valchiavenna Liquigas      2:16.22,2     35.27,1    (87) diploma  30-M50   16.      4.32 ¦  1:33.04  106.¦   43.17  194.¦
  133. Ferrante Marcello, I-Opera (MI)     1952 Podisti Milanesi                 2:16.24,6     35.29,5   (617) diploma  30-M50   17.      4.32 ¦  1:35.19  135.¦   41.05  138.¦
  134. Gruner Matthias                     1983                                  2:16.26,3     35.31,2   (643) diploma  30-M20   65.      4.32 ¦  1:36.09  153.¦   40.17  118.¦
  135. Crupi Francesco, I-Brebbia (VA)     1965 G.A.M WHIRLPOOL                  2:16.43,6     35.48,5   (112) diploma  30-M40   51.      4.33 ¦  1:38.04  194.¦   38.39   82.¦
  136. Mancuso Francesco                   1960                                  2:16.49,0     35.53,9    (42) diploma  30-M40   52.      4.33 ¦  1:35.35  141.¦   41.13  143.¦
  137. Milani Giorgio, I-Cannobio (VB)     1971 Planet Running                   2:16.51,4     35.56,3   (568) diploma  30-M20   66.      4.33 ¦  1:34.29  120.¦   42.21  176.¦
  138. Daginnus Klaus                      1960                                  2:16.53,8     35.58,7   (670) diploma  30-M40   53.      4.33 ¦  1:36.20  160.¦   40.33  130.¦
  139. Pirovano Silvio, I-Camparada (MI)   1968 DI.PO. VIMERCATE                 2:17.02,2     36.07,1   (104) diploma  30-M40   54.      4.34 ¦  1:35.27  137.¦   41.35  153.¦
  140. Soldati Walter, Morbio Inferiore    1951 SPLocarnese                      2:17.17,6     36.22,5   (110) diploma  30-M50   18.      4.34 ¦  1:36.08  152.¦   41.09  142.¦
  141. Ramelli Nicola, Figino              1963 -.-                              2:17.29,3     36.34,2    (54) diploma  30-M40   55.      4.34 ¦  1:30.32   85.¦   46.57  313.¦
  142. Pagani Paolo                        1968                                  2:17.31,9     36.36,8    (40) diploma  30-M40   56.      4.35 ¦  1:36.49  168.¦   40.42  132.¦
  143. Gattamorta Alessandro, I-Ravenna (R 1968 ATLETICA MAMELI GAIRSA RAVENNA   2:17.37,7     36.42,6   (406) diploma  30-M40   57.      4.35 ¦  1:35.13  131.¦   42.24  177.¦
  144. Radice Enrico                       1969                                  2:17.48,4     36.53,3   (360) diploma  30-M20   67.      4.35 ¦  1:36.05  150.¦   41.43  157.¦
  145. Galletti Antonio                    1962                                  2:17.48,5     36.53,4   (140) diploma  30-M40   58.      4.35 ¦  1:35.11  129.¦   42.37  181.¦
  146. Pagnoncelli William, Bellinzona     1965 RCB                              2:17.52,7     36.57,6   (434) diploma  30-M40   59.      4.35 ¦  1:35.56  145.¦   41.56  160.¦
  147. Pedrini Francesco, I-Cosio Valtelli 1957 2002 Marathon Club               2:17.56,2     37.01,1   (571) diploma  30-M50   19.      4.35 ¦  1:38.11  197.¦   39.44   98.¦
  148. Lanfranconi Walter, I-San Fedele In 1968 G.P. Santi Nuova Olonio          2:18.13,7     37.18,6   (415) diploma  30-M40   60.      4.36 ¦  1:36.15  158.¦   41.58  162.¦
  149. Casiraghi Gilberto, I-Missaglia (LC 1968 Als Cremella Sport Specialist    2:18.19,5     37.24,4   (481) diploma  30-M40   61.      4.36 ¦  1:36.29  162.¦   41.49  158.¦
  150. Consoli Vincenzo, I-Milano (MI)     1961 ROAD RUNNERS CLUB MILANO         2:18.31,4     37.36,3   (389) diploma  30-M40   62.      4.37 ¦  1:35.37  142.¦   42.53  187.¦
  151. Ferraris Luca                       1963                                  2:18.35,0     37.39,9   (397) diploma  30-M40   63.      4.37 ¦  1:38.09  196.¦   40.25  122.¦
  152. Curtarelli Michele, I-Milano (MI)   1966 Sport & Sportivi Cover           2:18.37,8     37.42,7   (658) diploma  30-M40   64.      4.37 ¦  1:33.34  112.¦   45.03  252.¦
  153. Scaruffi Aldo, Davos Platz          1950 Track Davos                      2:18.43,3     37.48,2    (68) diploma  30-M50   20.      4.37 ¦  1:37.37  181.¦   41.05  139.¦
  154. Lavezzo Andrea                      1973                                  2:18.44,1     37.49,0   (102) diploma  30-M20   68.      4.37 ¦  1:38.29  205.¦   40.14  116.¦
  155. Schellino Adriano, I-Gavirate (VA)  1970 ATLETICA VERBANO                 2:19.05,5     38.10,4   (227) diploma  30-M20   69.      4.38 ¦  1:31.57   96.¦   47.08  319.¦
  156. Doninelli Sandro, Mairengo          1965 GP Leventina                     2:19.07,7     38.12,6    (78) diploma  30-M40   65.      4.38 ¦  1:35.29  138.¦   43.37  212.¦
  157. Caravati Roberto, I-Ispra (VA)      1970 GAM Whirlpool                    2:19.15,0     38.19,9   (528) diploma  30-M20   70.      4.38 ¦  1:38.33  206.¦   40.42  131.¦
  158. Candolfi Nelson, Locarno            1959 SP Locarnese                     2:19.17,4     38.22,3   (379) diploma  30-M40   66.      4.38 ¦  1:37.59  191.¦   41.17  146.¦
  159. Sirchia Edoardo, I-Casale Monferrat 1970 junioratleticacasalemonferrato   2:19.19,3     38.24,2   (458) diploma  30-M20   71.      4.38 ¦  1:36.00  147.¦   43.19  196.¦
  160. Francia Roberto, I-Novellara (RE)   1968 zuccagialla                      2:19.20,1     38.25,0   (524) diploma  30-M40   67.      4.38 ¦  1:37.59  192.¦   41.20  149.¦
  161. Carruthers Patrick                  1971                                  2:19.22,6     38.27,5   (116) diploma  30-M20   72.      4.38 ¦  1:36.53  169.¦   42.29  179.¦
  162. Politi Domenico, I-Lecco (LC)       1964 G.S. AVIS OGGIONO                2:19.35,6     38.40,5    (93) diploma  30-M40   68.      4.39 ¦  1:36.49  167.¦   42.46  186.¦
  163. Herber Patrick                      1973                                  2:19.46,1     38.51,0   (634) diploma  30-M20   73.      4.39 ¦  1:37.38  182.¦   42.07  165.¦
  164. Corti Michele, I-Morbegno (SO)      1967 Marathon 2002                    2:19.54,4     38.59,3   (573) diploma  30-M40   69.      4.39 ¦  1:38.17  201.¦   41.36  155.¦
  165. Castagna Alberto, I-Campitello (MN) 1971 gs buttarelli                    2:19.55,5     39.00,4   (134) diploma  30-M20   74.      4.39 ¦  1:37.53  189.¦   42.01  164.¦
  166. Colavecchio Giuseppe, I-Canegrate ( 1954 atletica parabiago               2:19.56,1     39.01,0    (63) diploma  30-M50   21.      4.39 ¦  1:37.43  183.¦   42.13  170.¦
  167. Sonic Muki, Locarno                 1970 società podistica locarnese      2:20.10,5     39.15,4   (636) diploma  30-M20   75.      4.40 ¦  1:36.14  157.¦   43.56  221.¦
  168. Contardo Massimo, I-Aicurzio (MI)   1967 TRIATLHON LECCO                  2:20.14,3     39.19,2   (119) diploma  30-M40   70.      4.40 ¦  1:38.37  208.¦   41.37  156.¦
  169. Reichmuth Jörg                      1953                                  2:20.20,1     39.25,0   (449) diploma  30-M50   22.      4.40 ¦  1:37.50  185.¦   42.30  180.¦
  170. Iten Janos                          1969                                  2:20.20,2     39.25,1    (92) diploma  30-M20   76.      4.40 ¦  1:36.16  159.¦   44.03  223.¦
  171. Hofer Alan                          1978                                  2:20.24,0     39.28,9   (204) diploma  30-M20   77.      4.40 ¦  1:35.33  140.¦   44.50  245.¦
  172. Lehmann Beat                        1943                                  2:20.27,0     39.31,9   (416) diploma  30-M60   3.       4.40 ¦  1:37.00  173.¦   43.26  201.¦
  173. Badanai Andrea, I-Varese (VA)       1978 ASD Runners Varese               2:20.28,1     39.33,0   (128) diploma  30-M20   78.      4.40 ¦  1:35.59  146.¦   44.28  236.¦
  174. Naccari Federico, I-Garbagnate Mila 1972 ATLEICA AZZURRA GARBAGNATE       2:20.32,3     39.37,2   (146) diploma  30-M20   79.      4.41 ¦  1:40.49  236.¦   39.43   97.¦
  175. Migliorini Valerio                  1958                                  2:20.40,6     39.45,5   (590) diploma  30-M50   23.      4.41 ¦  1:34.25  119.¦   46.15  292.¦
  176. Gianinazzi Evaristo, Canobbio       1956 spc Canobbio                     2:20.47,7     39.52,6   (622) diploma  30-M50   24.      4.41 ¦  1:37.52  188.¦   42.55  188.¦
  177. Vanza Fabiano                       1958                                  2:20.49,9     39.54,8   (466) diploma  30-M50   25.      4.41 ¦  1:36.56  172.¦   43.53  219.¦
  178. Serpe Maurizio, I                   1968 ASD Atletica San Marco Busto     2:21.01,4     40.06,3   (533) diploma  30-M40   71.      4.42 ¦  1:38.16  200.¦   42.44  185.¦
  179. Di Raimo Adriano                    1967                                  2:21.06,9     40.11,8   (629) diploma  30-M40   72.      4.42 ¦  1:36.01  148.¦   45.05  257.¦
  180. Pieropan Maurizio, I-Villasanta (MI 1958 Athletic Club Villasanta         2:21.08,6     40.13,5   (506) diploma  30-M50   26.      4.42 ¦  1:40.44  232.¦   40.24  121.¦
  181. Brazzale Davide                     1966                                  2:21.22,0     40.26,9   (351) diploma  30-M40   73.      4.42 ¦  1:37.16  178.¦   44.05  225.¦
  182. Colli Angelo, I-Azzate (VA)         1952 Runners Valbossa                 2:21.24,2     40.29,1   (385) diploma  30-M50   27.      4.42 ¦  1:40.10  226.¦   41.14  144.¦
  183. Salvadè Stefano, S. Pietro          1967 V. Ligornetto                    2:21.27,2     40.32,1   (111) diploma  30-M40   74.      4.42 ¦  1:38.02  193.¦   43.24  199.¦
  184. Del Regno Marco, I-Monza (MI)       1969 Athletic Club Villasanta         2:21.51,5     40.56,4   (485) diploma  30-M20   80.      4.43 ¦  1:40.45  233.¦   41.06  140.¦
  185. Guatterini Renato, I-Bergamo (BG)   1959 runners bergamo                  2:22.07,2     41.12,1   (608) diploma  30-M40   75.      4.44 ¦  1:39.07  215.¦   42.59  189.¦
  186. Ballerini Mauro, Camorino           1951 Ticino Running                   2:22.08,4     41.13,3   (117) diploma  30-M50   28.      4.44 ¦  1:37.51  186.¦   44.16  228.¦
  187. Bergamaschi Marco                   1962                                  2:22.17,8     41.22,7    (59) diploma  30-M40   76.      4.44 ¦  1:38.50  210.¦   43.27  204.¦
  188. Rigodanza Francesco, I-Schio (VI)   1989 Atletica Schio                   2:22.18,2     41.23,1   (581) diploma  30-U20   1.       4.44 ¦  1:38.23  203.¦   43.54  220.¦
  189. Besomi Matteo, Tesserete            1960 USC                              2:22.22,0     41.26,9    (60) diploma  30-M40   77.      4.44 ¦  1:35.52  143.¦   46.29  298.¦
  190. Testa Danilo                        1953                                  2:22.23,2     41.28,1   (345) diploma  30-M50   29.      4.44 ¦  1:38.35  207.¦   43.48  217.¦
  191. Rimensberger Thomas, Minusio        1979 Team Roy Hinnen                  2:22.33,7     41.38,6   (288) diploma  30-M20   81.      4.45 ¦  1:37.30  180.¦   45.03  254.¦
  192. Taddei Gabriele                     1962                                  2:22.34,7     41.39,6   (624) diploma  30-M40   78.      4.45 ¦  1:40.05  225.¦   42.28  178.¦
  193. Villa Emanuele, I-Villasanta (MI)   1968 Athletic Club Villasanta         2:22.40,9     41.45,8   (518) diploma  30-M40   79.      4.45 ¦  1:40.41  231.¦   41.59  163.¦
  194. Bertarelli Lorenzo, Lugano          1967 Lugano                           2:22.44,8     41.49,7   (432) diploma  30-M40   80.      4.45 ¦  1:35.10  128.¦   47.34  331.¦
  195. Sonzini Gianpaolo, I-Oleggio (NO)   1972 atletica trecate                 2:22.46,4     41.51,3   (152) diploma  30-M20   82.      4.45 ¦  1:42.55  274.¦   39.50  103.¦
  196. Comi Flavio, I-Dolzago (LC)         1964 G.S.AVIS OGGIONO                 2:22.51,6     41.56,5   (388) diploma  30-M40   81.      4.45 ¦  1:40.40  230.¦   42.11  169.¦
  197. Modesti Stefano, I-Varese (VA)      1968 Runners Valbossa - Azzate        2:23.00,3     42.05,2   (114) diploma  30-M40   82.      4.46 ¦  1:37.08  174.¦   45.51  280.¦
  198. Broglio Carlo, Robecco S/N          1952 La Tigre                         2:23.04,2     42.09,1   (376) diploma  30-M50   30.      4.46 ¦  1:40.47  235.¦   42.16  171.¦
  199. Bonsignore Ettore                   1962                                  2:23.10,5     42.15,4   (131) diploma  30-M40   83.      4.46 ¦  1:39.04  213.¦   44.06  226.¦
  200. Perron Franco                       1962                                  2:23.11,3     42.16,2   (123) diploma  30-M40   84.      4.46 ¦  1:39.10  218.¦   44.01  222.¦
  201. Antonini Alessio, Cimo              1965 Thömus                           2:23.16,3     42.21,2   (561) diploma  30-M40   85.      4.46 ¦  1:40.58  237.¦   42.17  172.¦
  202. Hartmann Roland                     1963                                  2:23.19,1     42.24,0   (120) diploma  30-M40   86.      4.46 ¦  1:37.52  187.¦   45.26  266.¦
  203. Testa Carlo, I-Valmadrera (LC)      1967 AVIS OGGIONO                     2:23.25,3     42.30,2   (157) diploma  30-M40   87.      4.46 ¦  1:42.05  264.¦   41.20  148.¦
  204. Dirutigliano Diego, I-Torino (TO)   1963 FIDAL                            2:23.26,3     42.31,2   (599) diploma  30-M40   88.      4.46 ¦  1:43.11  277.¦   40.15  117.¦
  205. Baltieri Domenico                   1973                                  2:23.28,1     42.33,0   (569) diploma  30-M20   83.      4.46 ¦  1:41.52  257.¦   41.35  154.¦
  206. Marin Alberto                       1974                                  2:23.43,1     42.48,0   (143) diploma  30-M20   84.      4.47 ¦  1:41.45  251.¦   41.57  161.¦
  207. Garbin Alessandro, I-Gambolò (PV)   1973 Gruppo Ospedale Vigevano         2:23.44,8     42.49,7    (25) diploma  30-M20   85.      4.47 ¦  1:36.13  155.¦   47.31  328.¦
  208. Formenti Roberto, I-Civate (LC)     1966 G.S.AVIS OGGIONO                 2:23.49,8     42.54,7   (404) diploma  30-M40   89.      4.47 ¦  1:37.47  184.¦   46.02  286.¦
  209. Micheli Carlo                       1970                                  2:23.49,9     42.54,8   (611) diploma  30-M20   86.      4.47 ¦  1:41.41  249.¦   42.08  167.¦
  210. Citterio Gianluca, I-Valsolda (CO)  1974 Valsolda runners                 2:23.50,3     42.55,2   (135) diploma  30-M20   87.      4.47 ¦  1:37.14  177.¦   46.35  305.¦
  211. Roffler Markus                      1962                                  2:23.51,2     42.56,1   (512) diploma  30-M40   90.      4.47 ¦  1:38.47  209.¦   45.03  255.¦
  212. Borla Marco, Camignolo              1954 società podistica                2:24.00,8     43.05,7   (655) diploma  30-M50   31.      4.48 ¦  1:33.41  114.¦   50.19  391.¦
  213. Burrello Livio                      1978                                  2:24.06,2     43.11,1   (310) diploma  30-M20   88.      4.48 ¦  1:38.27  204.¦   45.39  275.¦
  213. Eremia Radu                         1965                                  2:24.06,2     43.11,1    (98) diploma  30-M40   91.      4.48 ¦  1:42.51  272.¦   41.14  145.¦
  215. Antonini Nicola, Lugaggia           1966 Stralugano Running Team          2:24.06,3     43.11,2   (657) diploma  30-M40   92.      4.48 ¦  1:38.13  198.¦   45.53  282.¦
  216. Schleuder Wolfram                   1960                                  2:24.08,3     43.13,2   (150) diploma  30-M40   93.      4.48 ¦  1:39.29  220.¦   44.39  240.¦
  217. Gambaro Davide                      1977                                  2:24.16,2     43.21,1   (248) diploma  30-M20   89.      4.48 ¦  1:43.27  283.¦   40.48  133.¦
  218. Turetta Simone, I-Varese (VA)       1971 Atletica 3V                      2:24.24,1     43.29,0   (526) diploma  30-M20   90.      4.48 ¦  1:41.10  238.¦   43.13  192.¦
  219. Rizzi Gabriele, I-Travedona Monate  1970 Runners Valbossa                 2:24.24,2     43.29,1   (527) diploma  30-M20   91.      4.48 ¦  1:41.10  239.¦   43.13  191.¦
  220. Sala Alberto                        1961                                  2:24.28,4     43.33,3   (163) diploma  30-M40   94.      4.48 ¦  1:39.06  214.¦   45.22  265.¦
  221. Vola Renato, I-Talamona (SO)        1956 valgerola                        2:24.37,8     43.42,7   (520) diploma  30-M50   32.      4.49 ¦  1:39.29  221.¦   45.08  259.¦
  222. Martinelli Aurelio, I-Cassina Rizza 1972 ASD ATLETICA COMO                2:24.38,9     43.43,8   (498) diploma  30-M20   92.      4.49 ¦  1:44.12  301.¦   40.26  126.¦
  223. Ferrandi Graziano, Losone           1959 SP Locarnese                     2:24.40,4     43.45,3   (197) diploma  30-M40   95.      4.49 ¦  1:42.31  269.¦   42.08  166.¦
  224. Caminati Francesco, I-Monza (MI)    1973 Athletic Club Villasanta         2:24.44,2     43.49,1   (476) diploma  30-M20   93.      4.49 ¦  1:41.14  241.¦   43.29  207.¦
  225. Comi Adriano Franco, I-Missaglia (L 1964 U.P.MISSAGLIA                    2:24.48,1     43.53,0   (575) diploma  30-M40   96.      4.49 ¦  1:38.14  199.¦   46.33  302.¦
  226. Lacerenza Marco                     1975                                  2:24.50,5     43.55,4   (333) diploma  30-M20   94.      4.49 ¦  1:36.54  170.¦   47.55  339.¦
  227. Mini Ettore                         1959                                  2:24.53,7     43.58,6   (640) diploma  30-M40   97.      4.49 ¦  1:37.54  190.¦   46.59  315.¦
  228. Lopez Cortes Ricardo, Lugano        1974 Inter-Continental Breakfast RC   2:25.05,2     44.10,1   (205) diploma  30-M20   95.      4.50 ¦  1:41.38  248.¦   43.26  203.¦
  229. Ciambelli Fabrizio, I-Samarate (VA) 1961 atl. san marco u.s. acli         2:25.06,1     44.11,0   (167) diploma  30-M40   98.      4.50 ¦  1:39.58  224.¦   45.08  258.¦
  230. Bonetti Raffaele                    1957                                  2:25.19,6     44.24,5   (263) diploma  30-M50   33.      4.50 ¦  1:40.39  229.¦   44.40  243.¦
  231. Seguna Alessandro                   1958                                  2:25.21,0     44.25,9   (151) diploma  30-M50   34.      4.50 ¦  1:38.57  212.¦   46.23  296.¦
  232. Lanza Roberto                       1958                                  2:25.24,3     44.29,2   (195) diploma  30-M50   35.      4.50 ¦  1:41.49  254.¦   43.35  209.¦
  233. Ulivi Alberto, I-Arcisate (VA)      1968 Runners Valbossa                 2:25.33,3     44.38,2   (517) diploma  30-M40   99.      4.51 ¦  1:36.56  171.¦   48.36  358.¦
  234. Bramati Maurizio                    1968                                  2:25.37,4     44.42,3   (652) diploma  30-M40   100.     4.51 ¦  1:41.51  256.¦   43.46  216.¦
  235. Di Gregorio Valerio, I-Azzate (VA)  1959 GP Runners Valbossa              2:25.38,5     44.43,4    (97) diploma  30-M40   101.     4.51 ¦  1:39.37  222.¦   46.00  283.¦
  236. Barachetti Antonio, I-Bergamo (BG)  1954 runners bergamo                  2:25.42,6     44.47,5   (605) diploma  30-M50   36.      4.51 ¦  1:41.25  243.¦   44.17  229.¦
  236. Ondei Stefano, I-Bergamo (BG)       1967 team sabbio-dalmine              2:25.42,6     44.47,5   (645) diploma  30-M40   102.     4.51 ¦  1:39.08  216.¦   46.34  304.¦
  238. Bernardi Graziano, I-Bergamo (BG)   1955 marathon bg                      2:25.42,8     44.47,7   (129) diploma  30-M50   37.      4.51 ¦  1:39.09  217.¦   46.33  303.¦
  239. Marelli Luca                        1981                                  2:25.44,6     44.49,5   (187) diploma  30-M20   96.      4.51 ¦  1:37.13  175.¦   48.31  354.¦
  240. Marelli Matteo                      1981                                  2:25.44,8     44.49,7   (188) diploma  30-M20   97.      4.51 ¦  1:37.13  176.¦   48.31  353.¦
  241. Bertocchi Roberto, I-Erba (CO)      1955 Atl. Lago Segrino                2:25.53,3     44.58,2   (356) diploma  30-M50   38.      4.51 ¦  1:41.32  246.¦   44.21  230.¦
  242. Pasquini Lorenzo, I-Varese (VA)     1968 runners valbossa                 2:25.53,9     44.58,8   (147) diploma  30-M40   103.     4.51 ¦  1:38.18  202.¦   47.35  332.¦
  243. Guida Diego, I-Cornaredo (MI)       1965 Road Runner Club Milano          2:25.59,1     45.04,0   (493) diploma  30-M40   104.     4.51 ¦  1:43.40  291.¦   42.18  174.¦
  244. Servetti Giuseppe, I-Orbassano (TO) 1966 sport city Torino                2:26.06,0     45.10,9  (1944) diploma  30-M40   105.     4.52 ¦  1:43.47  294.¦   42.18  173.¦
  245. Broggi Massimo, I-Luisago (CO)      1970 ATL Como                         2:26.06,3     45.11,2   (178) diploma  30-M20   98.      4.52 ¦  1:41.31  245.¦   44.35  239.¦
  246. Donini Paolo, I-Cannero Riviera (VB 1964 maratolandia                     2:26.07,4     45.12,3   (631) diploma  30-M40   106.     4.52 ¦  1:38.55  211.¦   47.12  321.¦
  247. Colucci Antonio, Mendrisio          1972 Usc Capriaschese                 2:26.09,1     45.14,0   (646) diploma  30-M20   99.      4.52 ¦  1:38.06  195.¦   48.02  342.¦
  248. Raveglia Federico                   1974                                  2:26.09,9     45.14,8   (287) diploma  30-M20   100.     4.52 ¦  1:42.45  270.¦   43.24  200.¦
  249. Muratore Francesco, I-Como (CO)     1959 ASD Atletica Como                2:26.10,0     45.14,9   (503) diploma  30-M40   107.     4.52 ¦  1:44.00  299.¦   42.09  168.¦
  250. Passeri Davide, I-Cocquio (VA)      1979 G.A.M. WHIRLPOOL                 2:26.10,5     45.15,4   (125) diploma  30-M20   101.     4.52 ¦  1:42.30  268.¦   43.39  214.¦
  251. Zaro Patrizio, I-Varese (VA)        1954 Runner Varese                    2:26.22,9     45.27,8   (217) diploma  30-M50   39.      4.52 ¦  1:39.19  219.¦   47.03  316.¦
  252. Albergati Edo, Caslano              1943 ACB - Bellinzona                 2:26.28,7     45.33,6   (362) diploma  30-M60   4.       4.52 ¦  1:42.01  260.¦   44.27  234.¦
  253. Tonani Massimo, I-Buguggiate (VA)   1963 ADS Runner Varese                2:26.31,5     45.36,4   (179) diploma  30-M40   108.     4.53 ¦  1:40.30  227.¦   46.01  284.¦
  254. Testa Fabio, I-Galbiate (LC)        1974 AVIS OGGIONO                     2:26.47,2     45.52,1   (158) diploma  30-M20   102.     4.53 ¦  1:42.05  263.¦   44.42  244.¦
  255. Kliner Francesco                    1958                                  2:26.48,2     45.53,1   (495) diploma  30-M50   40.      4.53 ¦  1:44.09  300.¦   42.39  182.¦
  256. Sinigalia Lorenzo, I                1970 ASD Atletica San Marco Busto     2:26.51,9     45.56,8   (549) diploma  30-M20   103.     4.53 ¦  1:43.34  287.¦   43.17  195.¦
  257. Simonazzi Daniele, I-Busto Arsizio  1956 ASD Atletica San Marco Busto     2:26.58,6     46.03,5   (446) diploma  30-M50   41.      4.53 ¦  1:42.02  262.¦   44.55  246.¦
  258. Ferrario Stefano, I-Busto Arsizio ( 1963 ASD Atletica San Marco Busto     2:27.04,1     46.09,0   (594) diploma  30-M40   109.     4.54 ¦  1:43.35  288.¦   43.28  206.¦
  259. Maspoli Gianluca                    1970                                  2:27.04,7     46.09,6   (499) diploma  30-M20   104.     4.54 ¦  1:46.34  326.¦   40.30  127.¦
  260. Müller Lukas                        1982                                  2:27.13,9     46.18,8   (576) diploma  30-M20   105.     4.54 ¦  1:47.05  330.¦   40.08  109.¦
  261. Fumagalli Antonio, I-Cesano Maderno 1967 ATLETICA CESANO MADERNO          2:27.17,3     46.22,2   (600) diploma  30-M40   110.     4.54 ¦  1:41.47  252.¦   45.29  269.¦
  262. Tomassini Rossano, I-Pellio Intelvi 1952 G.P. Santi Nuova Olonio          2:27.20,2     46.25,1   (463) diploma  30-M50   42.      4.54 ¦  1:42.23  267.¦   44.56  249.¦
  263. Capezzoli Renato                    1943                                  2:27.28,7     46.33,6   (477) diploma  30-M60   5.       4.54 ¦  1:41.43  250.¦   45.44  277.¦
  264. Mader Anton                         1970                                  2:27.33,3     46.38,2   (651) diploma  30-M20   106.     4.55 ¦  1:43.06  276.¦   44.27  235.¦
  265. Chiari Walter, I-Varese (VA)        1975 Atletica 3V                      2:27.35,8     46.40,7   (219) diploma  30-M20   107.     4.55 ¦  1:43.11  279.¦   44.24  233.¦
  266. Mariani Enrico                      1959                                  2:27.36,7     46.41,6   (666) diploma  30-M40   111.     4.55 ¦  1:41.28  244.¦   46.07  288.¦
  267. Carminati Roberto                   1970                                  2:27.37,1     46.42,0   (175) diploma  30-M20   108.     4.55 ¦  1:40.31  228.¦   47.05  317.¦
  268. Colombo Marco, I-Cerro Maggiore (MI 1972 u.s. sangiorgese                 2:27.41,7     46.46,6   (387) diploma  30-M20   109.     4.55 ¦  1:44.20  303.¦   43.21  197.¦
  269. Nava Paolo Carlo, I-Milano (MI)     1970 Road Runners Club Milano         2:27.49,7     46.54,6    (86) diploma  30-M20   110.     4.55 ¦  1:35.22  136.¦   52.26  424.¦
  270. Spreafico Cristiano                 1969                                  2:27.50,8     46.55,7    (23) diploma  30-M20   111.     4.55 ¦  1:44.18  302.¦   43.32  208.¦
  271. Scacchetti Andrea, I-Carpi (MO)     1964 pol. castellarano                2:27.55,4     47.00,3   (161) diploma  30-M40   112.     4.55 ¦  1:41.49  253.¦   46.06  287.¦
  272. Antonietti Bruno, Purasca           1952 SAM Massagno                     2:28.03,2     47.08,1   (113) diploma  30-M50   43.      4.56 ¦  1:32.50  103.¦   55.12  459.¦
  273. Baroni Franco, Bosco Luganese       1957 USC                              2:28.09,0     47.13,9    (94) diploma  30-M50   44.      4.56 ¦  1:39.54  223.¦   48.14  344.¦
  274. Oldani Ivano                        1970                                  2:28.13,6     47.18,5   (431) diploma  30-M20   112.     4.56 ¦  1:36.42  164.¦   51.30  411.¦
  275. Leotta Maurizio                     1960                                  2:28.15,2     47.20,1   (184) diploma  30-M40   113.     4.56 ¦  1:44.29  305.¦   43.45  215.¦
  276. Spreafico Massimo, I-Bergamo (BG)   1973 Cral Banca Popolare di Bergamo   2:28.16,0     47.20,9   (292) diploma  30-M20   113.     4.56 ¦  1:42.46  271.¦   45.29  268.¦
  277. Vanola Stefano, I-Varese (VA)       1981 Atletica 3 V                     2:28.27,1     47.32,0   (661) diploma  30-M20   114.     4.56 ¦  1:43.11  278.¦   45.15  263.¦
  278. Giovanna Massimo, I-Oleggio (NO)    1966 Atletica Bellinzago              2:28.36,7     47.41,6   (141) diploma  30-M40   114.     4.57 ¦  1:45.26  317.¦   43.10  190.¦
  279. Aguti Paolo                         1973                                  2:28.45,5     47.50,4   (259) diploma  30-M20   115.     4.57 ¦  1:43.46  293.¦   44.59  250.¦
  280. Piantanida Gianluca                 1967                                  2:28.50,6     47.55,5     (1) diploma  30-M40   115.     4.57 ¦  1:36.11  154.¦   52.39  430.¦
  281. Candusso Roberto, I-Dairago (MI)    1960 ASD Atletica San Marco Busto     2:28.55,2     48.00,1   (530) diploma  30-M40   116.     4.57 ¦  1:41.57  258.¦   46.58  314.¦
  282. Schneeberger Christian              1964                                  2:29.05,4     48.10,3   (173) diploma  30-M40   117.     4.58 ¦  1:41.35  247.¦   47.30  327.¦
  283. Scognamiglio Enzo                   1966                                  2:29.08,8     48.13,7   (649) diploma  30-M40   118.     4.58 ¦  1:42.02  261.¦   47.06  318.¦
  284. Rossi Maurizio                      1961                                  2:29.11,5     48.16,4   (162) diploma  30-M40   119.     4.58 ¦  1:43.54  298.¦   45.16  264.¦
  285. Moghini Stefano, Sigirino           1960 SPC Camignolo                    2:29.22,6     48.27,5   (628) diploma  30-M40   120.     4.58 ¦  1:41.15  242.¦   48.07  343.¦
  286. Pagani Giuseppe, I-Oltrona San Mame 1955 U.S.Oltronese                    2:29.27,0     48.31,9   (504) diploma  30-M50   45.      4.58 ¦  1:44.23  304.¦   45.03  255.¦
  287. Hauser Rony                         1965                                  2:29.30,4     48.35,3   (236) diploma  30-M40   121.     4.59 ¦  1:45.06  313.¦   44.23  232.¦
  288. Caputo Donato                       1957                                  2:29.31,4     48.36,3   (537) diploma  30-M50   46.      4.59 ¦  1:43.18  281.¦   46.12  290.¦
  289. Peirano Mauro                       1965                                  2:29.40,4     48.45,3   (626) diploma  30-M40   122.     4.59 ¦  1:40.47  234.¦   48.53  363.¦
  290. Scialpi Antonio, I-Como (CO)        1948 Tommy Sport                      2:30.02,3     49.07,2   (174) diploma  30-M60   6.       5.00 ¦  1:42.01  259.¦   48.01  340.¦
  291. Negri Lorenzo                       1972                                  2:30.04,8     49.09,7   (427) diploma  30-M20   116.     5.00 ¦  1:45.24  316.¦   44.40  242.¦
  292. Sboarina Ivan                       1978                                  2:30.21,7     49.26,6   (613) diploma  30-M20   117.     5.00 ¦  1:43.40  292.¦   46.41  309.¦
  293. Ferrari Massimo                     1976                                  2:30.31,0     49.35,9   (396) diploma  30-M20   118.     5.01 ¦  1:44.46  308.¦   45.44  276.¦
  294. Dasovic Nenad                       1964                                  2:30.33,1     49.38,0   (598) diploma  30-M40   123.     5.01 ¦  1:43.21  282.¦   47.11  320.¦
  295. Canonica Marco, Klingnau            1971 Radsporttage Gippingen           2:30.33,9     49.38,8   (265) diploma  30-M20   119.     5.01 ¦  1:45.38  320.¦   44.55  247.¦
  296. Barcariol Arnaldo, I-Magenta (MI)   1958 Ondaverde Athletic Team          2:30.47,6     49.52,5   (535) diploma  30-M50   47.      5.01 ¦  1:47.09  332.¦   43.37  212.¦
  297. Oldani W. Lorenzo, I-Magenta (MI)   1976 Ondaverde Athletic Team          2:30.47,7     49.52,6   (534) diploma  30-M20   120.     5.01 ¦  1:47.10  333.¦   43.37  211.¦
  298. Sampietro Giorgio                   1953                                  2:30.47,9     49.52,8   (580) diploma  30-M50   48.      5.01 ¦  1:43.31  284.¦   47.16  322.¦
  299. Hilliard Brian                      1957                                  2:30.55,4     50.00,3   (194) diploma  30-M50   49.      5.01 ¦  1:44.36  306.¦   46.19  294.¦
  300. Mellini Massimiliano                1967                                  2:30.56,7     50.01,6   (665) diploma  30-M40   124.     5.01 ¦  1:42.20  266.¦   48.35  357.¦
  301. Spozio Maurizio                     1972                                  2:31.04,3     50.09,2   (669) diploma  30-M20   121.     5.02 ¦  1:49.12  354.¦   41.52  159.¦
  302. Milojevic Dragan                    1983                                  2:31.07,7     50.12,6   (145) diploma  30-M20   122.     5.02 ¦  1:43.39  290.¦   47.28  326.¦
  303. Paccagnella Stefano                 1965                                  2:31.17,5     50.22,4   (166) diploma  30-M40   125.     5.02 ¦  1:43.02  275.¦   48.15  345.¦
  304. Mossi Roberto, Giubiasco            1964 Runner's club Bellinzona         2:31.19,6     50.24,5    (67) diploma  30-M40   126.     5.02 ¦  1:47.27  335.¦   43.51  218.¦
  305. Dibenedetto Fabrizio, I-Como (CO)   1966 Tommy Sport                      2:31.26,9     50.31,8   (554) diploma  30-M40   127.     5.02 ¦  1:46.14  324.¦   45.12  262.¦
  306. Beretta Adriano, Arcegno            1970 SP Locarnese                     2:31.27,6     50.32,5   (474) diploma  30-M20   123.     5.02 ¦  1:44.40  307.¦   46.46  311.¦
  307. Gaddi Nicola                        1966                                  2:31.40,9     50.45,8   (139) diploma  30-M40   128.     5.03 ¦  1:41.12  240.¦   50.28  394.¦
  308. Trafficante Antonio                 1963                                  2:32.10,4     51.15,3   (159) diploma  30-M40   129.     5.04 ¦  1:42.54  273.¦   49.16  369.¦
  309. Locati Enzo, I-Villasanta (MI)      1958 Athletic Club Villasanta         2:32.10,9     51.15,8   (496) diploma  30-M50   50.      5.04 ¦  1:45.34  319.¦   46.36  306.¦
  310. Minetti Edilio, I-Vimercate (MI)    1947 Athletic Club Villasanta         2:32.12,9     51.17,8   (423) diploma  30-M60   7.       5.04 ¦  1:48.45  350.¦   43.27  205.¦
  311. Croce Gabriele, I-Varese (VA)       1964 ASD Runners Varese               2:32.20,6     51.25,5   (136) diploma  30-M40   130.     5.04 ¦  1:33.42  115.¦   58.37  487.¦
  312. Balmelli Raffaele                   1966                                  2:32.28,0     51.32,9   (170) diploma  30-M40   131.     5.04 ¦  1:44.54  312.¦   47.33  329.¦
  313. Ravano Emanuele                     1980                                  2:32.32,8     51.37,7   (209) diploma  30-M20   124.     5.05 ¦  1:44.47  309.¦   47.45  337.¦
  314. Pera Michele, Bignasco              1962 TRI TEAM TICINO                  2:32.35,8     51.40,7   (443) diploma  30-M40   132.     5.05 ¦  1:47.36  338.¦   44.59  251.¦
  315. Carnevale Oreste, Viganello         1961 nessuna                          2:32.39,1     51.44,0   (480) diploma  30-M40   133.     5.05 ¦  1:43.16  280.¦   49.22  371.¦
  316. Trombetta Claudio, I-Como (CO)      1962 Tommy Sport                      2:32.44,0     51.48,9   (553) diploma  30-M40   134.     5.05 ¦  1:47.35  336.¦   45.08  260.¦
  317. Soldati Antonio                     1960                                  2:32.44,5     51.49,4   (318) diploma  30-M40   135.     5.05 ¦  1:51.26  373.¦   41.18  147.¦
  318. Santin Enrico, I-Guanzate (CO)      1958 individuale                      2:32.52,2     51.57,1     (4) diploma  30-M50   51.      5.05 ¦  1:45.14  314.¦   47.37  333.¦
  319. Roveri Francesco                    1964                                  2:32.53,1     51.58,0   (513) diploma  30-M40   136.     5.05 ¦  1:48.47  351.¦   44.05  224.¦
  320. Grassini Franco, I-Magnago (MI)     1964 U.S. SANGIORGESE                 2:33.08,9     52.13,8   (223) diploma  30-M40   137.     5.06 ¦  1:44.48  310.¦   48.20  348.¦
  321. Konitz Krzysztof                    1975                                  2:33.24,4     52.29,3   (582) diploma  30-M20   125.     5.06 ¦  1:43.48  296.¦   49.35  375.¦
  322. Fontana Romualdo                    1960                                  2:33.52,5     52.57,4   (489) diploma  30-M40   138.     5.07 ¦  1:48.20  347.¦   45.31  271.¦
  323. Dargenio Cosimo                     1965                                  2:33.58,4     53.03,3   (392) diploma  30-M40   139.     5.07 ¦  1:44.50  311.¦   49.07  367.¦
  324. Bellini Cristiano, I-Caselle Torine 1973 Atletica Bellinzago              2:34.06,4     53.11,3    (74) diploma  30-M20   126.     5.08 ¦  1:43.52  297.¦   50.13  390.¦
  325. Baila Flavio                        1956                                  2:34.06,8     53.11,7   (169) diploma  30-M50   52.      5.08 ¦  1:46.44  329.¦   47.22  324.¦
  326. Tomassini Giovanni                  1964                                  2:34.10,0     53.14,9   (583) diploma  30-M40   140.     5.08 ¦  1:41.50  255.¦   52.19  422.¦
  327. Micarelli Massimo                   1970                                  2:34.11,3     53.16,2    (66) diploma  30-M20   127.     5.08 ¦  1:48.20  346.¦   45.50  278.¦
  328. Dal Pozzo Marco                     1951                                  2:34.16,5     53.21,4   (483) diploma  30-M50   53.      5.08 ¦  1:43.33  286.¦   50.43  399.¦
  329. Zehner Matt, Montagnola             1981 TASIS                            2:34.38,9     53.43,8   (521) diploma  30-M20   128.     5.09 ¦  1:49.26  357.¦   45.12  261.¦
  330. Gregori Daniele                     1955                                  2:34.46,3     53.51,2   (410) diploma  30-M50   54.      5.09 ¦  1:51.19  371.¦   43.26  202.¦
  331. Signorotti Herbert                  1972                                  2:34.46,4     53.51,3   (457) diploma  30-M20   129.     5.09 ¦  1:51.32  382.¦   43.14  193.¦
  332. Alberti Giovanni, I-Pontenure (PC)  1979 atletica piacenza                2:34.48,2     53.53,1   (199) diploma  30-M20   130.     5.09 ¦  1:43.48  295.¦   51.00  404.¦
  333. Garavello Alessandro                1966                                  2:34.49,3     53.54,2   (222) diploma  30-M40   141.     5.09 ¦  1:47.09  331.¦   47.40  335.¦
  334. Valli Pierre                        1970                                  2:34.56,0     54.00,9   (343) diploma  30-M20   131.     5.09 ¦  1:45.29  318.¦   49.26  373.¦
  335. Andrei Roberto, Lugano              1962 marbleman                        2:35.14,4     54.19,3   (542) diploma  30-M40   142.     5.10 ¦  1:47.52  341.¦   47.21  323.¦
  336. Lorenzetti Dante, Magliasina        1962 usc                              2:35.24,3     54.29,2   (142) diploma  30-M40   143.     5.10 ¦  1:43.32  285.¦   51.51  418.¦
  337. Ciccone Marco, I-Villasanta (MI)    1971 Athletic Club Villasanta         2:35.26,0     54.30,9   (482) diploma  30-M20   132.     5.10 ¦  1:49.35  362.¦   45.50  279.¦
  338. Messina Alessandro, I-Varese (VA)   1975 nessuna                          2:35.34,1     54.39,0   (325) diploma  30-M20   133.     5.11 ¦  1:49.23  355.¦   46.10  289.¦
  339. Casanova Michele                    1986                                  2:35.57,3     55.02,2   (196) diploma  30-M20   134.     5.11 ¦  1:51.27  376.¦   44.29  237.¦
  340. Belotti Andrea, I-Milano (MI)       1966 Atletica intesa                  2:36.05,3     55.10,2    (58) diploma  30-M40   144.     5.12 ¦  1:47.35  337.¦   48.30  352.¦
  341. Molinari Giuliano                   1961                                  2:36.08,9     55.13,8   (424) diploma  30-M40   145.     5.12 ¦  1:46.02  321.¦   50.06  387.¦
  342. Currarini Luca, I-Olgiate Olona (VA 1965 ASD Atletica San Marco Busto     2:36.09,7     55.14,6   (550) diploma  30-M40   146.     5.12 ¦  1:48.08  344.¦   48.01  341.¦
  343. Chichi Franco                       1965                                  2:36.37,7     55.42,6   (246) diploma  30-M40   147.     5.13 ¦  1:46.43  328.¦   49.54  382.¦
  344. Buono Paolo, I-Carlazzo (CO)        1958 G.P. Santi Nuova Olonio          2:36.48,7     55.53,6   (377) diploma  30-M50   55.      5.13 ¦  1:47.46  339.¦   49.01  365.¦
  345. Villa Ennio                         1948                                  2:36.55,3     56.00,2   (467) diploma  30-M60   8.       5.13 ¦  1:46.03  322.¦   50.52  401.¦
  346. Bender Hans                         1954                                  2:36.57,0     56.01,9   (182) diploma  30-M50   56.      5.13 ¦  1:49.30  359.¦   47.26  325.¦
  347. Camozzi Reanto, I-Porlezza (CO)     1957 G.P. Santi Nuova Olonio          2:37.01,4     56.06,3   (378) diploma  30-M50   57.      5.14 ¦  1:51.27  374.¦   45.34  273.¦
  348. Melzi Massimiliano                  1966                                  2:37.01,8     56.06,7   (276) diploma  30-M40   148.     5.14 ¦  1:51.28  377.¦   45.33  272.¦
  349. Bergamaschi Valerio, I-Cannobio (VB 1951 Podistica Cannobio               2:37.08,7     56.13,6   (572) diploma  30-M50   58.      5.14 ¦  1:48.34  349.¦   48.33  356.¦
  350. Bacchio Leonardo, I-Castellamonte ( 1962 GP Rivarolo 1977                 2:37.11,2     56.16,1   (168) diploma  30-M40   149.     5.14 ¦  1:51.39  383.¦   45.31  270.¦
  351. Odermatt Umberto                    1958                                  2:37.11,5     56.16,4   (429) diploma  30-M50   59.      5.14 ¦  1:46.14  323.¦   50.57  402.¦
  352. Fidanza Gianbattista                1977                                  2:37.15,2     56.20,1   (398) diploma  30-M20   135.     5.14 ¦  1:50.44  370.¦   46.31  301.¦
  353. Bernasconi Vittorio                 1953                                  2:37.22,5     56.27,4   (578) diploma  30-M50   60.      5.14 ¦  1:50.36  369.¦   46.45  310.¦
  354. Bulgheroni Edoardo, I-Varese (VA)   1970 ASD Runner Varese                2:37.22,8     56.27,7   (133) diploma  30-M20   136.     5.14 ¦  1:43.37  289.¦   53.44  442.¦
  355. Zanzi Gabriele, Ponte Capriasca     1963 asco Lugano                      2:37.26,7     56.31,6   (614) diploma  30-M40   150.     5.14 ¦  1:48.17  345.¦   49.09  368.¦
  356. Zanatta Marco, I-Castano Primo (MI) 1969 Asd Amici dello Sport Podistic   2:37.32,4     56.37,3   (253) diploma  30-M20   137.     5.15 ¦  1:51.30  380.¦   46.01  284.¦
  357. Rodigari Franco, Novaggio           1954 AS Capriaschesi                  2:37.38,9     56.43,8   (451) diploma  30-M50   61.      5.15 ¦  1:46.41  327.¦   50.57  403.¦
  358. Cassina Alessandro                  1977                                  2:37.54,4     56.59,3   (638) diploma  30-M20   138.     5.15 ¦  1:52.58  395.¦   44.56  248.¦
  359. Meroni Maurizio                     1969                                  2:38.13,4     57.18,3   (579) diploma  30-M20   139.     5.16 ¦  1:51.55  386.¦   46.17  293.¦
  360. Thomas Marty                        1961                                  2:38.32,9     57.37,8   (294) diploma  30-M40   151.     5.17 ¦  1:52.12  390.¦   46.20  295.¦
  361. Ponti Marco, Lugano                 1977 madSport                         2:38.41,1     57.46,0   (551) diploma  30-M20   140.     5.17 ¦  1:48.05  343.¦   50.35  397.¦
  362. Sabino Giacomo                      1961                                  2:39.01,7     58.06,6   (531) diploma  30-M40   152.     5.18 ¦  1:47.24  334.¦   51.37  415.¦
  363. Corti Fausto, Pura                  1962 ABEB                             2:39.15,7     58.20,6   (390) diploma  30-M40   153.     5.18 ¦  1:49.25  356.¦   49.50  380.¦
  364. Bronlet Xavier                      1968                                  2:39.21,3     58.26,2   (630) diploma  30-M40   154.     5.18 ¦  1:54.41  430.¦   44.39  241.¦
  365. Bonapersona Michele                 1965                                  2:39.30,5     58.35,4   (374) diploma  30-M40   155.     5.19 ¦  1:49.31  360.¦   49.59  384.¦
  366. Sonzogni Massimo                    1972                                  2:39.31,1     58.36,0   (342) diploma  30-M20   141.     5.19 ¦  1:53.56  410.¦   45.34  274.¦
  367. Bernardoni Stefano, Vezia           1965 USC                              2:39.31,8     58.36,7   (371) diploma  30-M40   156.     5.19 ¦  1:48.57  352.¦   50.34  396.¦
  368. Soldini Stefano                     1963                                  2:39.32,4     58.37,3   (459) diploma  30-M40   157.     5.19 ¦  1:48.58  353.¦   50.34  395.¦
  369. Iavarone Alessandro                 1972                                  2:39.40,0     58.44,9   (332) diploma  30-M20   142.     5.19 ¦  1:51.56  387.¦   47.44  336.¦
  370. Domeniconi Claude, Breganzona       1958 Running Team Croce Verde         2:39.42,9     58.47,8   (346) diploma  30-M50   62.      5.19 ¦  1:54.14  419.¦   45.28  267.¦
  371. Maffi Daniele, Viganello            1976 USC                              2:39.48,8     58.53,7   (418) diploma  30-M20   143.     5.19 ¦  1:53.12  400.¦   46.36  306.¦
  372. Carraro Filippo, I-Parè (CO)        1966 Atl. San Marco                   2:39.51,0     58.55,9   (171) diploma  30-M40   158.     5.19 ¦  1:49.43  365.¦   50.07  388.¦
  373. Carpani Enrico                      1958                                  2:39.58,7     59.03,6   (607) diploma  30-M50   63.      5.19 ¦  1:53.45  406.¦   46.13  291.¦
  374. Cabrino Ivo, I-Casale Monferrato (A 1968 Us Sanfront                      2:39.59,5     59.04,4   (663) diploma  30-M40   159.     5.19 ¦  1:54.07  418.¦   45.51  280.¦
  375. Pini Igino                          1978                                  2:40.00,2     59.05,1   (552) diploma  30-M20   144.     5.20 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  376. Zerbo Davide                        1971                                  2:40.23,2     59.28,1   (297) diploma  30-M20   145.     5.20 ¦  1:48.01  342.¦   52.22  423.¦
  377. Macchiarini Alfredo                 1963                                  2:40.28,0     59.32,9   (344) diploma  30-M40   160.     5.20 ¦  1:53.58  412.¦   46.29  300.¦
  378. Forte Giuseppe, I-Bollate (MI)      1957 Polisportiva Novate              2:40.32,8     59.37,7   (221) diploma  30-M50   64.      5.21 ¦  1:51.27  375.¦   49.05  366.¦
  379. Andreoli Federico, I-Vercelli (VC)  1964 INDIVIDUALE                      2:40.37,1     59.42,0   (557) diploma  30-M40   161.     5.21 ¦  1:53.46  407.¦   46.51  312.¦
  380. Sonzini Stefano, I-Oleggio (NO)     1975 Atletica Bellinzago              2:40.42,6     59.47,5   (153) diploma  30-M20   146.     5.21 ¦  1:52.12  390.¦   48.30  351.¦
  381. Schienato Giuseppe, I-Cardano al Ca 1966 Asd Amici dello Sport Podistic   2:40.49,2     59.54,1   (251) diploma  30-M40   162.     5.21 ¦  1:51.29  378.¦   49.19  370.¦
  382. Franceschet Luca                    1967                                  2:40.50,9     59.55,8   (234) diploma  30-M40   163.     5.21 ¦  1:55.47  439.¦   45.03  252.¦
  383. Cis Alessandro, I-Varese (VA)       1968 ASD Runner Varese                2:41.34,1   1:00.39,0   (177) diploma  30-M40   164.     5.23 ¦  1:49.28  358.¦   52.06  421.¦
  384. Meraviglia Nicola, I-San Giorgio Su 1969 U.S. sangiorgese                 2:41.59,8   1:01.04,7   (144) diploma  30-M20   147.     5.23 ¦  1:54.25  422.¦   47.34  330.¦
  385. Elleno Ferdinando                   1965                                  2:42.05,5   1:01.10,4   (220) diploma  30-M40   165.     5.24 ¦  1:49.37  364.¦   52.28  425.¦
  386. Sali Claudio, I-Milano (MI)         1956 Podisti Milanesi                 2:42.06,3   1:01.11,2   (616) diploma  30-M50   65.      5.24 ¦  1:53.46  407.¦   48.20  348.¦
  387. Tenti Giovanni, I-Venegono Inferior 1966 Runner Varese                    2:42.07,9   1:01.12,8   (303) diploma  30-M40   166.     5.24 ¦  1:46.29  325.¦   55.38  467.¦
  388. Guzzi Simone                        1967                                  2:42.34,5   1:01.39,4   (202) diploma  30-M40   167.     5.25 ¦  1:54.01  414.¦   48.33  355.¦
  389. Mora Giovanni Luigi, I-Genova (GE)  1951 Gruppo Città di Genova           2:42.51,7   1:01.56,6   (279) diploma  30-M50   66.      5.25 ¦  1:53.59  413.¦   48.52  362.¦
  390. Bianchini Diego                     1957                                  2:42.58,0   1:02.02,9   (623) diploma  30-M50   67.      5.25 ¦  1:50.03  366.¦   52.54  432.¦
  391. Meregalli Giuseppe                  1967                                  2:43.01,3   1:02.06,2   (543) diploma  30-M40   168.     5.26 ¦  1:56.24  444.¦   46.36  306.¦
  392. Battaglini Lorenzo                  1960                                  2:43.03,7   1:02.08,6   (656) diploma  30-M40   169.     5.26 ¦  1:53.26  403.¦   49.37  377.¦
  393. Zerini Filippo, I-Calenzano (FI)    1967 Atelica Calenzano                2:43.07,7   1:02.12,6   (213) diploma  30-M40   170.     5.26 ¦  1:52.16  393.¦   50.51  400.¦
  394. Guidotti Pier Giorgio, Sementina    1952 GS Molinera                      2:43.29,5   1:02.34,4   (586) diploma  30-M50   68.      5.26 ¦  1:50.17  367.¦   53.12  435.¦
  395. Maciariello Nicola, Maggia          1969 Team Lola                        2:43.31,7   1:02.36,6   (185) diploma  30-M20   148.     5.27 ¦  1:47.47  340.¦   55.44  468.¦
  396. Landoni Guido, I-Milano (MI)        1969 LIBERO                           2:43.38,5   1:02.43,4   (224) diploma  30-M20   149.     5.27 ¦  1:55.18  434.¦   48.20  350.¦
  397. De Seta Gianluca, I-Lesmo (MI)      1972 DI.PO. VIMERCATE                 2:43.47,3   1:02.52,2   (201) diploma  30-M20   150.     5.27 ¦  1:53.11  399.¦   50.35  398.¦
  398. Aregger Raffael, Lugano             1979 CasaRasa                         2:43.55,7   1:03.00,6   (365) diploma  30-M20   151.     5.27 ¦  1:54.59  433.¦   48.56  364.¦
  399. Barone Dante, I-Legnano (MI)        1965 us samgiorgese                   2:44.01,8   1:03.06,7   (369) diploma  30-M40   171.     5.28 ¦  1:55.45  437.¦   48.16  347.¦
  400. Locatelli Marco, I-Fiorano al Serio 1972 runners bergamo                  2:44.05,9   1:03.10,8   (336) diploma  30-M20   152.     5.28 ¦  1:53.57  411.¦   50.08  389.¦
  401. Camnaghi Angelo, I-Rovello Porro (C 1963 Running Saronno                  2:44.17,9   1:03.22,8   (264) diploma  30-M40   172.     5.28 ¦  1:57.51  466.¦   46.26  297.¦
  402. Bricalli Daniele, I-Vimercate (MI)  1965 DI.PO. VIMERCATE                 2:44.23,8   1:03.28,7   (218) diploma  30-M40   173.     5.28 ¦  1:53.17  401.¦   51.06  406.¦
  403. Campana Maurizio                    1974                                  2:44.26,0   1:03.30,9   (597) diploma  30-M20   153.     5.28 ¦  1:53.03  398.¦   51.22  408.¦
  404. Meyer Rene                          1973                                  2:44.26,4   1:03.31,3   (639) diploma  30-M20   154.     5.28 ¦  1:52.59  397.¦   51.27  410.¦
  405. Dorazi Matteo, I-Limbiate (MI)      1973 marathon club seveso             2:44.27,2   1:03.32,1   (183) diploma  30-M20   155.     5.28 ¦  1:54.06  417.¦   50.21  392.¦
  406. Schirò Luigi                        1975                                  2:44.31,7   1:03.36,6   (192) diploma  30-M20   156.     5.29 ¦  1:50.19  368.¦   54.11  447.¦
  407. Pellegrino Cosimo, I-Gattinara (VC) 1979 Podistica Arona                  2:44.56,3   1:04.01,2   (359) diploma  30-M20   157.     5.29 ¦  1:42.20  265.¦ 1:02.36  510.¦
  408. Gatti Pierangelo, I-Borgolavezzaro  1949 Gruppo Ospedale Vigevano         2:45.10,4   1:04.15,3    (51) diploma  30-M50   69.      5.30 ¦  1:49.33  361.¦   55.36  465.¦
  409. Grisetti Andrea, I-Aosta (AO)       1978 GHERTRUD                         2:45.16,5   1:04.21,4   (307) diploma  30-M20   158.     5.30 ¦  1:57.21  460.¦   47.54  338.¦
  410. Glauser Anthony                     1970                                  2:45.36,9   1:04.41,8   (272) diploma  30-M20   159.     5.31 ¦  1:54.01  415.¦   51.35  413.¦
  411. Bonfanti Fulvio, I-Bareggio (MI)    1966 La Tigre                         2:45.38,6   1:04.43,5   (375) diploma  30-M40   174.     5.31 ¦  1:52.28  394.¦   53.10  434.¦
  412. Maggi Roberto                       1969                                  2:45.46,6   1:04.51,5   (186) diploma  30-M20   160.     5.31 ¦  1:55.48  440.¦   49.58  383.¦
  413. Barni Marco, I-Mesero (MI)          1966 U.S. SANGIORGESE                 2:45.48,3   1:04.53,2   (241) diploma  30-M40   175.     5.31 ¦  1:55.46  438.¦   50.02  386.¦
  414. Arnoldi Giulio                      1966                                  2:45.57,2   1:05.02,1   (367) diploma  30-M40   176.     5.31 ¦  1:54.37  427.¦   51.19  407.¦
  415. Montanelli Luigi                    1973                                  2:46.12,8   1:05.17,7   (502) diploma  30-M20   161.     5.32 ¦  1:56.29  446.¦   49.43  379.¦
  416. Barni Luigi, I-Legnano (MI)         1963 Atletica Parabiago               2:46.14,0   1:05.18,9   (262) diploma  30-M40   177.     5.32 ¦  1:56.12  442.¦   50.01  385.¦
  417. Spreafico Luca, I-Lecco (LC)        1973 AMATORI LECCO                    2:46.15,2   1:05.20,1   (291) diploma  30-M20   162.     5.32 ¦  1:56.32  449.¦   49.43  378.¦
  418. Martinelli Stefano, I-Samarate (VA) 1972 ATL:CASORATE                     2:46.18,0   1:05.22,9    (83) diploma  30-M20   163.     5.32 ¦  2:02.02  494.¦   44.15  227.¦
  419. Toletti Alberto, I-Ghirla (VA)      1962 g.s.marathon max                 2:46.18,1   1:05.23,0   (461) diploma  30-M40   178.     5.32 ¦  1:51.31  381.¦   54.46  454.¦
  420. Di Rubba Domenico                   1947                                  2:46.20,6   1:05.25,5   (296) diploma  30-M60   9.       5.32 ¦  1:56.56  453.¦   49.24  372.¦
  421. Cavalleri Matteo, D-Berlin          1973 Materazzi Senatore, Berlusconi   2:46.22,6   1:05.27,5   (198) diploma  30-M20   164.     5.32 ¦  2:01.59  491.¦   44.23  231.¦
  422. Ronzi Alessandro, I-Gallarate (VA)  1973 atletica casorate                2:46.32,1   1:05.37,0   (340) diploma  30-M20   165.     5.33 ¦  2:02.02  493.¦   44.29  238.¦
  423. Carpentieri Sebastiano, Campione d' 1939 Polisportiva Campionese          2:46.48,0   1:05.52,9    (96) diploma  30-M60   10.      5.33 ¦  1:52.04  389.¦   54.43  453.¦
  424. Magoni Paolo                        1971                                  2:47.10,8   1:06.15,7   (585) diploma  30-M20   166.     5.34 ¦  1:58.54  468.¦   48.16  346.¦
  425. Giorgetti Fabio, Gravesano          1967 SAP Purasca                      2:47.19,3   1:06.24,2   (491) diploma  30-M40   179.     5.34 ¦  1:51.59  388.¦   55.20  461.¦
  426. Anghileri Carlo, I-Malgrate (LC)    1973 avis oggiono                     2:47.31,5   1:06.36,4   (260) diploma  30-M20   167.     5.35 ¦  1:56.31  447.¦   51.00  405.¦
  427. Buttarelli Marco, I-Varese (VA)     1969 ASD Runner Varese                2:47.50,1   1:06.55,0   (126) diploma  30-M20   168.     5.35 ¦  1:48.26  348.¦   59.23  491.¦
  428. Balmelli Jean-Marc                  1972                                  2:47.59,7   1:07.04,6   (165) diploma  30-M20   169.     5.35 ¦  1:53.52  409.¦   54.07  445.¦
  429. Battistini Massimo, Lugano          1974 marbleman                        2:48.00,7   1:07.05,6   (540) diploma  30-M20   170.     5.36 ¦  1:49.37  363.¦   58.23  486.¦
  430. Zocchi Riccardo, I-San Macario (VA) 1971 Asd Amici dello Sport Podistic   2:48.02,9   1:07.07,8   (256) diploma  30-M20   171.     5.36 ¦  1:54.18  421.¦   53.44  441.¦
  431. Panichi Tiziano, I-Firenze (FI)     1952 oltrarno firenze                 2:48.03,9   1:07.08,8   (285) diploma  30-M50   70.      5.36 ¦  1:59.21  472.¦   48.42  359.¦
  432. Arrigoni Matteo                     1981                                  2:48.09,8   1:07.14,7   (261) diploma  30-M20   172.     5.36 ¦  1:54.02  416.¦   54.07  446.¦
  433. Marangoni Dario                     1977                                  2:48.10,8   1:07.15,7   (421) diploma  30-M20   173.     5.36 ¦  1:56.27  445.¦   51.43  416.¦
  434. Merlino Domenico                    1962                                  2:48.31,6   1:07.36,5   (662) diploma  30-M40   180.     5.37 ¦  1:51.24  372.¦   57.06  475.¦
  435. Denova Dante, I-Seregno (MI)        1977 gscompa                          2:48.41,5   1:07.46,4   (235) diploma  30-M20   174.     5.37 ¦  1:54.34  426.¦   54.06  444.¦
  436. Collazio Giovanni, I-Cusano Milanin 1969 ATL. Virtus Senago               2:48.41,6   1:07.46,5   (358) diploma  30-M20   175.     5.37 ¦  1:54.58  432.¦   53.42  440.¦
  437. Rustico Marco, I-Casale Monferrato  1952 Junion Atletica                  2:48.56,7   1:08.01,6   (257) diploma  30-M50   71.      5.37 ¦  1:54.30  424.¦   54.26  450.¦
  438. Verità Mario, I-Legnano (MI)        1966 u.s. sangiorgese                 2:48.59,3   1:08.04,2   (212) diploma  30-M40   181.     5.37 ¦  1:57.27  462.¦   51.31  412.¦
  439. Morandi Mario, I-Vigevano (PV)      1957 Morandi                          2:49.04,8   1:08.09,7   (280) diploma  30-M50   72.      5.38 ¦  1:57.28  463.¦   51.36  414.¦
  440. Cotta Ramusino Maurizio, I-Tromello 1967 Gruppo Ospedale Vigevano         2:49.13,0   1:08.17,9    (27) diploma  30-M40   182.     5.38 ¦  1:54.38  428.¦   54.34  451.¦
  441. Stahlberger Marius, Zürich          1977 Fit For Live                     2:49.33,1   1:08.38,0   (473) diploma  30-M20   176.     5.39 ¦  2:01.53  490.¦   47.39  334.¦
  442. Erbetta Matteo, I-Momo (NO)         1975 Atletica Bellinzago              2:49.35,7   1:08.40,6   (137) diploma  30-M20   177.     5.39 ¦  1:52.13  392.¦   57.22  477.¦
  443. Fiorina Flavio                      1973                                  2:49.37,3   1:08.42,2   (401) diploma  30-M20   178.     5.39 ¦  1:59.13  470.¦   50.23  393.¦
  444. Passirani Arcangelo                 1966                                  2:49.43,3   1:08.48,2   (229) diploma  30-M40   183.     5.39 ¦  1:54.43  431.¦   55.00  455.¦
  445. Apinti Alessandro, I-Dongo (CO)     1982 2002 Marathon club               2:49.43,9   1:08.48,8   (536) diploma  30-M20   179.     5.39 ¦  1:51.51  385.¦   57.52  481.¦
  446. Vicario Marco, I-Buguggiate (VA)    1967 runners val bossa                2:49.56,0   1:09.00,9   (589) diploma  30-M40   184.     5.39 ¦  1:54.26  423.¦   55.29  463.¦
  447. Sangalli Massimiliano               1972                                  2:50.04,4   1:09.09,3   (289) diploma  30-M20   180.     5.40 ¦  1:54.39  429.¦   55.25  462.¦
  448. Arnoldi Alessandro                  1967                                  2:50.11,4   1:09.16,3   (366) diploma  30-M40   185.     5.40 ¦  1:55.31  436.¦   54.40  452.¦
  449. Manca Marco                         1963                                  2:50.38,4   1:09.43,3   (555) diploma  30-M40   186.     5.41 ¦  1:53.41  405.¦   56.57  474.¦
  450. Dellera Silvano, I-Magnago (MI)     1946 ASD Atletica San Marco Busto     2:50.44,8   1:09.49,7   (547) diploma  30-M60   11.      5.41 ¦  1:57.20  459.¦   53.24  436.¦
  451. Fraschini Silvano, Vacallo          1952 runnersclubvacallo               2:50.54,6   1:09.59,5   (247) diploma  30-M50   73.      5.41 ¦  1:52.58  396.¦   57.56  482.¦
  452. Corti Simone                        1991                                  2:50.58,0   1:10.02,9   (653) diploma  30-U20   2.       5.41 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  453. Chichi Cesare                       1967                                  2:51.08,2   1:10.13,1   (245) diploma  30-M40   187.     5.42 ¦  1:53.25  402.¦   57.42  480.¦
  454. Orsega Roberto                      1970                                  2:51.22,8   1:10.27,7   (284) diploma  30-M20   181.     5.42 ¦  2:01.45  486.¦   49.37  376.¦
  455. Gushiken Robb, Montagnola           1979 Presque Isle Striders            2:51.25,7   1:10.30,6   (412) diploma  30-M20   182.     5.42 ¦  1:57.11  456.¦   54.14  449.¦
  456. Birk Jeremy                         1978                                  2:51.25,8   1:10.30,7   (327) diploma  30-M20   183.     5.42 ¦  1:57.11  457.¦   54.14  448.¦
  457. Faoro Luciano, Davos Dorf           1953 Track Davos                      2:51.27,9   1:10.32,8   (231) diploma  30-M50   74.      5.42 ¦  1:54.17  420.¦   57.10  476.¦
  458. Maretti Stefano, I-Travedona Monate 1968 G.A.M Whirlpool                  2:51.34,1   1:10.39,0   (103) diploma  30-M40   188.     5.43 ¦  1:59.47  474.¦   51.46  417.¦
  459. Mottadelli Roberto, I-Rovagnate (LC 1964 U.P.MISSAGLIA                    2:51.35,9   1:10.40,8   (556) diploma  30-M40   189.     5.43 ¦  1:53.27  404.¦   58.08  485.¦
  460. Busti Guido                         1973                                  2:52.02,2   1:11.07,1   (313) diploma  30-M20   184.     5.44 ¦  1:56.47  451.¦   55.15  460.¦
  461. Mona Alessandro                     1976                                  2:52.10,6   1:11.15,5   (618) diploma  30-M20   185.     5.44 ¦  1:59.38  473.¦   52.31  426.¦
  462. Hoogeveen Dirk                      1964                                  2:52.28,9   1:11.33,8   (273) diploma  30-M40   190.     5.44 ¦  2:02.54  497.¦   49.34  374.¦
  463. Masotti Giorgio, Arbedo             1956 runner club bellinzona           2:52.41,3   1:11.46,2   (422) diploma  30-M50   75.      5.45 ¦  2:03.55  506.¦   48.45  361.¦
  464. Lotti Daniele                       1957                                  2:52.41,5   1:11.46,4   (417) diploma  30-M50   76.      5.45 ¦  2:03.56  507.¦   48.45  360.¦
  465. Moscato Settimio                    1963                                  2:52.53,8   1:11.58,7   (341) diploma  30-M40   191.     5.45 ¦  2:00.17  477.¦   52.35  429.¦
  466. Piuri Fabio                         1963                                  2:52.53,9   1:11.58,8   (339) diploma  30-M40   192.     5.45 ¦  2:00.19  478.¦   52.34  427.¦
  467. Paganuzzi Roberto                   1972                                  2:53.00,0   1:12.04,9   (588) diploma  30-M20   186.     5.46 ¦  2:03.08  501.¦   49.51  381.¦
  468. Rezzoli Luciano, Contra             1953 SPL Locarno                      2:53.06,7   1:12.11,6   (210) diploma  30-M50   77.      5.46 ¦  1:59.21  471.¦   53.45  443.¦
  469. Di Martino Piero                    1968                                  2:53.10,2   1:12.15,1   (486) diploma  30-M40   193.     5.46 ¦  1:57.32  464.¦   55.37  466.¦
  470. Greco Emanuele                      1991                                  2:54.09,9   1:13.14,8   (654) diploma  30-U20   3.       5.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  471. Arata Danilo, I-Garbagnate Milanese 1960 Atletica Intesa                  2:55.08,3   1:14.13,2   (364) diploma  30-M40   194.     5.50 ¦  2:03.02  498.¦   52.05  420.¦
  472. Generali Gianluca                   1969                                  2:55.10,4   1:14.15,3   (650) diploma  30-M20   187.     5.50 ¦  2:01.39  485.¦   53.31  438.¦
  473. Coretti Walter                      1957                                  2:55.11,4   1:14.16,3   (635) diploma  30-M50   78.      5.50 ¦  2:02.08  495.¦   53.02  433.¦
  474. Witt Martin, Minusio                1970 Arnisser Strandcoyoten           2:55.17,4   1:14.22,3   (604) diploma  30-M20   188.     5.50 ¦  2:03.51  504.¦   51.25  409.¦
  475. Pompeo Danilo                       1952                                  2:55.41,4   1:14.46,3    (38) diploma  30-M50   79.      5.51 ¦  1:55.21  435.¦ 1:00.20  499.¦
  476. Capoferri Marco                     1970                                  2:55.50,5   1:14.55,4   (380) diploma  30-M20   189.     5.51 ¦  2:00.04  476.¦   55.45  469.¦
  477. Martinelli Fabio                    1959                                  2:55.54,4   1:14.59,3   (338) diploma  30-M40   195.     5.51 ¦  2:03.53  505.¦   52.01  419.¦
  478. Trimboli Giuseppe, I-Bergamo (BG)   1955 runners bergamo                  2:56.13,7   1:15.18,6   (211) diploma  30-M50   80.      5.52 ¦  2:00.43  480.¦   55.30  464.¦
  479. Campora Luigi, Novaggio             1958 SAP Purasca                      2:56.16,9   1:15.21,8   (214) diploma  30-M50   81.      5.52 ¦  1:56.31  447.¦   59.45  493.¦
  480. Benini Giorgio, I-Porlezza (RI)     1944 G.P. Santi Nuova Olonio          2:56.42,9   1:15.47,8   (370) diploma  30-M60   12.      5.53 ¦  1:56.00  441.¦ 1:00.42  501.¦
  481. Li Calzi Rocco                      1947                                  2:56.44,1   1:15.49,0   (335) diploma  30-M60   13.      5.53 ¦  1:56.51  452.¦   59.52  494.¦
  482. Cattaneo Luigi, I-Giussano (MI)     1947 Sport Specialist                 2:56.52,3   1:15.57,2   (267) diploma  30-M60   14.      5.53 ¦  2:01.50  488.¦   55.01  457.¦
  483. Costa Giuliano                      1962                                  2:56.53,7   1:15.58,6   (353) diploma  30-M40   196.     5.53 ¦  2:01.52  489.¦   55.01  456.¦
  484. Daldini Lorenzo                     1986                                  2:56.56,2   1:16.01,1   (484) diploma  30-M20   190.     5.53 ¦  1:51.30  379.¦ 1:05.26  518.¦
  485. Pavone Attilio                      1969                                  2:57.04,1   1:16.09,0   (440) diploma  30-M20   191.     5.54 ¦  2:01.10  481.¦   55.54  471.¦
  486. Zini Mauro                          1971                                  2:57.27,1   1:16.32,0   (522) diploma  30-M20   192.     5.54 ¦  1:57.25  461.¦ 1:00.02  495.¦
  487. Valtorta Valentino, I-Oggiono (LC)  1957 G.S.AVIS OGGIONO                 2:57.32,1   1:16.37,0   (465) diploma  30-M50   82.      5.55 ¦  1:57.47  465.¦   59.45  492.¦
  488. Nannini Marco                       1966                                  2:57.42,3   1:16.47,2   (612) diploma  30-M40   197.     5.55 ¦  2:01.11  482.¦   56.30  472.¦
  489. Longoni Emilio, I-Monza (MI)        1946 Avis - Seregno                   2:57.47,0   1:16.51,9   (233) diploma  30-M60   15.      5.55 ¦  1:59.50  475.¦   57.56  483.¦
  490. Riedl Gerhard                       1974                                  2:57.51,2   1:16.56,1   (510) diploma  30-M20   193.     5.55 ¦  1:58.57  469.¦   58.53  489.¦
  491. Cadisch Arno                        1959                                  2:58.19,1   1:17.24,0   (596) diploma  30-M40   198.     5.56 ¦  1:45.19  315.¦ 1:12.59  526.¦
  492. Filliger Gustavo, Bellinzona        1951 Runners Club Bellinzona          2:58.19,7   1:17.24,6    (33) diploma  30-M50   83.      5.56 ¦  2:03.12  503.¦   55.06  458.¦
  493. Perez Claudio                       1966                                  2:58.34,3   1:17.39,2   (226) diploma  30-M40   199.     5.57 ¦  1:57.03  455.¦ 1:01.30  507.¦
  494. Vanzo Giancarlo                     1962                                  2:58.37,4   1:17.42,3   (258) diploma  30-M40   200.     5.57 ¦  2:01.59  492.¦   56.37  473.¦
  495. Chichi Francesco                    1971                                  2:58.39,1   1:17.44,0   (383) diploma  30-M20   194.     5.57 ¦  2:02.49  496.¦   55.49  470.¦
  496. Zarbo Angelo, I-Castano Primo (MI)  1949 ASD Amici dello Sport Podistic   2:58.52,6   1:17.57,5   (255) diploma  30-M50   84.      5.57 ¦  2:05.16  512.¦   53.36  439.¦
  497. Pagano Carmine                      1961                                  2:59.13,2   1:18.18,1   (190) diploma  30-M40   201.     5.58 ¦  1:56.42  450.¦ 1:02.30  509.¦
  498. Gilardoni Angelo                    1956                                  2:59.14,5   1:18.19,4   (300) diploma  30-M50   85.      5.58 ¦  2:05.45  513.¦   53.28  437.¦
  499. Di Franco Giuseppe, I-Bollate (MI)  1951 Polisportiva Novate              2:59.20,5   1:18.25,4   (269) diploma  30-M50   86.      5.58 ¦  2:00.20  479.¦   59.00  490.¦
  500. Bütler Hans-Jörg                    1967                                  3:00.22,2   1:19.27,1   (306) diploma  30-M40   202.     6.00 ¦  2:07.46  520.¦   52.35  428.¦
  501. Stellini Alessandro, I-Sumirago (VA 1976 Gruppo Podistico Castronno       3:00.59,1   1:20.04,0   (109) diploma  30-M20   195.     6.01 ¦  1:58.22  467.¦ 1:02.37  511.¦
  502. Belotti Renato                      1962                                  3:01.21,1   1:20.26,0   (355) diploma  30-M40   203.     6.02 ¦  1:56.58  454.¦ 1:04.22  517.¦
  503. Cecchin Gianluigi, I-San Macario (V 1955 Asd Amici dello Sport Podistic   3:01.57,4   1:21.02,3   (243) diploma  30-M50   87.      6.03 ¦  2:04.15  509.¦   57.41  479.¦
  504. Sollazzo Marco                      1966                                  3:02.15,9   1:21.20,8   (252) diploma  30-M40   204.     6.04 ¦  1:54.34  425.¦ 1:07.41  522.¦
  505. Nardozzi Cristofaro, I-Bollate (MI) 1953 Polisportiva Novate              3:02.22,4   1:21.27,3   (302) diploma  30-M50   88.      6.04 ¦  2:09.42  523.¦   52.39  431.¦
  506. Strada Angelo, I-Milano (MI)        1954 Polisportiva Novate              3:03.37,7   1:22.42,6   (237) diploma  30-M50   89.      6.07 ¦  2:03.10  502.¦ 1:00.27  500.¦
  507. Mornata Angelo, I-Cesano Maderno (M 1953 G.S.AVIS OGGIONO                 3:03.50,1   1:22.55,0   (238) diploma  30-M50   90.      6.07 ¦  2:03.06  499.¦ 1:00.43  502.¦
  508. Bellini Severino, I-Castello di Bri 1953 G.S.AVIS OGGIONO                 3:03.50,9   1:22.55,8   (239) diploma  30-M50   91.      6.07 ¦  2:03.06  500.¦ 1:00.44  503.¦
  509. Lodetti Arrigo, I-Palermo (PA)      1950 Gr sport Dil amatori Palermo     3:04.05,4   1:23.10,3     (6) diploma  30-M50   92.      6.08 ¦  2:06.04  515.¦   58.00  484.¦
  510. Fazzi Roberto, I-Garbagnate Monaste 1959 G.S.AVIS OGGIONO                 3:04.58,6   1:24.03,5   (394) diploma  30-M40   205.     6.09 ¦  2:07.19  517.¦   57.39  478.¦
  511. Nuzzi Giacinto, I-Bollate (MI)      1957 Polisportiva Novate              3:05.22,6   1:24.27,5   (283) diploma  30-M50   93.      6.10 ¦  2:04.36  510.¦ 1:00.45  504.¦
  512. Lovato Sandro, I-Lonate Pozzolo (VA 1963 Asd Amici dello Sport Podistic   3:05.28,3   1:24.33,2   (249) diploma  30-M40   206.     6.10 ¦  2:05.15  511.¦ 1:00.12  497.¦
  513. Pfaendtner Jim                      1979                                  3:05.52,1   1:24.57,0   (637) diploma  30-M20   196.     6.11 ¦  2:04.05  508.¦ 1:01.47  508.¦
  514. Bernasconi Bruno                    1984                                  3:06.55,8   1:26.00,7   (372) diploma  30-M20   197.     6.13 ¦  1:56.21  443.¦ 1:10.34  525.¦
  515. Bacchelli Marco                     1964                                  3:07.07,1   1:26.12,0   (641) diploma  30-M40   207.     6.14 ¦  2:01.15  484.¦ 1:05.51  520.¦
  516. Patrizio Coppoli, Breganzona        1965 Ausonia                          3:09.16,8   1:28.21,7   (208) diploma  30-M40   208.     6.18 ¦  2:01.50  487.¦ 1:07.26  521.¦
  517. Fontana Giorgio, I-Valsolda (CO)    1947 G.P. Santi Nuova Olonio          3:11.04,2   1:30.09,1   (403) diploma  30-M60   16.      6.22 ¦  2:07.23  518.¦ 1:03.41  515.¦
  518. Locatelli Mirco                     1964                                  3:11.16,2   1:30.21,1   (337) diploma  30-M40   209.     6.22 ¦  2:06.58  516.¦ 1:04.18  516.¦
  519. Barbone Simone                      1977                                  3:11.20,6   1:30.25,5   (320) diploma  30-M20   198.     6.22 ¦  2:08.05  521.¦ 1:03.15  512.¦
  520. Ercoli Pietro                       1973                                  3:11.58,4   1:31.03,3   (270) diploma  30-M20   199.     6.23 ¦  2:11.47  526.¦ 1:00.11  496.¦
  521. Affaba Giovanni                     1964                                  3:11.59,6   1:31.04,5   (240) diploma  30-M40   210.     6.23 ¦  2:08.24  522.¦ 1:03.35  514.¦
  522. Radicioni Renzo                     1974                                  3:12.00,3   1:31.05,2   (317) diploma  30-M20   200.     6.24 ¦  2:11.47  525.¦ 1:00.13  498.¦
  523. Minges Klaus Peter                  1950                                  3:14.01,4   1:33.06,3   (564) diploma  30-M50   94.      6.28 ¦  2:15.20  529.¦   58.41  488.¦
  524. Costa Roberto, I-Monza (MI)         1956 GP villasantese                  3:17.22,6   1:36.27,5   (391) diploma  30-M50   95.      6.34 ¦  2:07.46  519.¦ 1:09.36  523.¦
  525. Colombo Federico                    1973                                  3:17.41,7   1:36.46,6   (386) diploma  30-M20   201.     6.35 ¦  2:14.11  527.¦ 1:03.29  513.¦
  526. Meier Gian, Ponte Capriasca         1961 Quadrifoglio                     3:19.06,7   1:38.11,6   (315) diploma  30-M40   211.     6.38 ¦  2:05.53  514.¦ 1:13.13  527.¦
  527. Galantini Carlo                     1967                                  3:21.06,4   1:40.11,3   (331) diploma  30-M40   212.     6.42 ¦  2:10.39  524.¦ 1:10.27  524.¦
  528. Bendel Thomas                       1964                                  3:21.57,5   1:41.02,4   (349) diploma  30-M40   213.     6.43 ¦  2:20.51  531.¦ 1:01.06  505.¦
  529. Coerezza Giuseppe                   1968                                  3:21.58,6   1:41.03,5   (384) diploma  30-M40   214.     6.43 ¦  2:16.31  530.¦ 1:05.26  519.¦
  530. Nivola Gianpaolo                    ????                                  3:22.07,2   1:41.12,1   (428) diploma  30-M20   202.     6.44 ¦  2:20.54  532.¦ 1:01.12  506.¦
  531. Casanova Alessio                    1983                                  3:22.16,7   1:41.21,6   (266) diploma  30-M20   203.     6.44 ¦  1:57.15  458.¦ 1:25.01  530.¦
  532. Donadel Mauro                       1975                                  3:43.38,2   2:02.43,1   (322) diploma  30-M20   204.     7.27 ¦  2:21.56  534.¦ 1:21.41  528.¦
  533. Anfuso Sandro, I-Milano (MI)        1970 Atletica Milano                  3:43.45,2   2:02.50,1   (363) diploma  30-M20   205.     7.27 ¦  2:21.35  533.¦ 1:22.09  529.¦
  DNF  Soldati Giuliano, Ponte Capriasca   1984 Cg Ceresio                       1:36.03,1       21 km   (107)          30-M20            ---- ¦  1:36.03  149.¦    ----  ----¦
  DNF  Zocchi Alberto, I-Ponte Tresa (VA)  1972 ASD Runners Varese               1:51.46,7       21 km   (160)          30-M20            ---- ¦  1:51.46  384.¦    ----  ----¦
  DNF  Pozzoni Giuseppe                    1965                                  2:01.15,3       21 km   (642)          30-M40            ---- ¦  2:01.15  483.¦    ----  ----¦
  DNF  Giorgi Mirko                        1964                                  2:15.16,9       21 km   (546)          30-M40            ---- ¦  2:15.16  528.¦    ----  ----¦
  DNF  Molteni Bruno, I-Meda (MI)          1951 atletica meda arred simonetto      16.39,8     1° giro   (591)          30-M50            ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  DNF  Fatone Valter                       1964                                    21.04,7     1° giro   (393)          30-M40            ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  DNF  Partito Fabrizio, I-Busto Arsizio ( 1974 Podismo e Cazzeggio                21.05,1     1° giro   (216)          30-M20            ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
  DNF  Poggi Sandro                        1959                                    26.16,2     1° giro   (323)          30-M40            ---- ¦     ----  ----¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.