Stralugano, Lugano 2008 - Como (Italia)

categoria posto Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                 T-Shirt       tempo     ritardo    pett             media ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10-M40     203. Albini Aldo                         1963 I-Garzeno (CO)                             54.51,1     19.54,9  (2057) diploma      5.29 ¦ 
10-U20W      5. Amoroso Carlotta                    1990 I-Erba (CO)                                53.10,5     11.24,6  (1470) diploma      5.19 ¦ 
30-M20     179. Apinti Alessandro, I-Dongo (CO)     1982 2002 Marathon club                       2:49.43,9   1:08.48,8   (536) diploma      5.39 ¦ 
10-U20M     12. Ballerini Pietro                    1993 I-Cantù (CO)                               46.02,0      8.57,9  (1477) diploma      4.36 ¦ 
10-M20     213. Baron Stefano                       1976 I-Cantù (CO)                               50.55,0     16.44,0  (1479) diploma      5.05 ¦ 
10-M20     305. Belloni Emanuele                    1969 I-San Fermo della Battaglia (C           1:06.32,9     32.21,9  (1853) diploma      6.39 ¦ 
30-M40      76. Bergamaschi Marco                   1962 I-Rovellasca (CO)                        2:22.17,8     35.37,8    (59) diploma      4.44 ¦ 
10-W35      55. Bernasconi Claudia                  1968 I-Como (CO)                                56.43,0     12.11,1  (1250) diploma      5.40 ¦ 
10-M40     240. Bernasconi Matteo                   1964 I-Olgiate Comasco (CO)                     59.35,2     24.39,0  (1854) diploma      5.57 ¦ 
30-M20      39. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   1971 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:06.35,6     25.40,5   (373) diploma      4.13 ¦ 
30-M50      38. Bertocchi Roberto, I-Erba (CO)      1955 Atl. Lago Segrino                        2:25.53,3     27.28,6   (356) diploma      4.51 ¦ 
10-M40      61. Bettina Alessandro, I-Como (CO)     1968 G.P. Santi-Nuova Olonio                    44.44,4      9.48,2  (1030) diploma      4.28 ¦ 
30-W45      21. Bianchi Maria Elena, I-Guanzate (CO 1957 individuale                          1   3:24.45,5   1:16.59,6    (75) diploma      6.49 ¦ 
10-M40      78. Bianchi Mauro, I-Como (CO)          1960 Marciatori Mozzatesi AVIS                  45.51,3     10.55,1  (1160) diploma      4.35 ¦ 
30-M50      33. Bonetti Raffaele                    1957 I-Erba (CO)                              2:25.19,6     26.54,9   (263) diploma      4.50 ¦ 
10-M40      56. Borghi Cesare, I-Rovello Porro (CO) 1966 marciatori mozzatesi avis                  44.07,6      9.11,4  (1487) diploma      4.24 ¦ 
10-U20M     11. Borgonovo Riccardo                  1993 I-Porlezza (CO)                            45.51,6      8.47,5  (1540) diploma      4.35 ¦ 
10-U20M     16. Bottinelli Andrea                   1989 I-Ronago (CO)                              46.49,1      9.45,0  (1951) diploma      4.40 ¦ 
10-M40      14. Bottinelli Fabio                    1961 I-Ronago (CO)                              40.22,6      5.26,4  (1949) diploma      4.02 ¦ 
10-M20     169. Brenna Luca                         1980 I-Fino Mornasco (CO)                       48.31,0     14.20,0  (1122) diploma      4.51 ¦ 
10-M20     271. Broggi Federico                     1970 I-Como (CO)                                55.46,3     21.35,3  (1983) diploma      5.34 ¦ 
30-M20      98. Broggi Massimo, I-Luisago (CO)      1970 ATL Como                                 2:26.06,3     45.11,2   (178) diploma      4.52 ¦ 
30-M50      55. Buono Paolo, I-Carlazzo (CO)        1958 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:36.48,7     38.24,0   (377) diploma      5.13 ¦ 
30-M40     172. Camnaghi Angelo, I-Rovello Porro (C 1963 Running Saronno                          2:44.17,9     57.37,9   (264) diploma      5.28 ¦ 
30-M50      57. Camozzi Reanto, I-Porlezza (CO)     1957 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:37.01,4     38.36,7   (378) diploma      5.14 ¦ 
30-M50      46. Caputo Donato                       1957 I-Lurago d'Erba (CO)                     2:29.31,4     31.06,7   (537) diploma      4.59 ¦ 
10-M40     112. Carrante Giacinto                   1962 I-Como (CO)                                47.34,3     12.38,1  (1503) diploma      4.45 ¦ 
30-M40     158. Carraro Filippo, I-Parè (CO)        1966 Atl. San Marco                           2:39.51,0     53.11,0   (171) diploma      5.19 ¦ 
10-M20      89. Casati Fabio                        1970 I-Montano Lucino (CO)                      44.31,6     10.20,6  (2004) diploma      4.27 ¦ 
10-M40     252. Castelnuovo Marco                   1961 I-Cantù (CO)                             1:13.14,6     38.18,4  (1390) diploma      7.19 ¦ 
10-M40      21. Ceresola Eros                       1968 I-Lanzo D Intelvi (CO)                     41.22,5      6.26,3  (1060) diploma      4.08 ¦ 
10-M40      85. Chiari Alberto                      1965 I-Carlazzo (CO)                            46.10,8     11.14,6  (1737) diploma      4.37 ¦ 
10-U20M     18. Chiari Alessandro                   1989 I-Carlazzo (CO)                            48.17,4     11.13,3  (1527) diploma      4.49 ¦ 
30-M20     194. Chichi Francesco                    1971 I-Fino Mornasco (CO)                     2:58.39,1   1:17.44,0   (383) diploma      5.57 ¦ 
10-M40     104. Ciccone Angelo                      1963 I-Como (CO)                                47.03,5     12.07,3  (1840) diploma      4.42 ¦ 
10-M40     142. Citriniti Enrico, I-Cerano Intelvi  1966 Running Team Croce Verdeo                  49.10,5     14.14,3  (1454) diploma      4.55 ¦ 
10-M40      92. Citriniti Giuseppe                  1959 I-Longone al Segrino (CO)                  46.22,1     11.25,9  (1125) diploma      4.38 ¦ 
30-M20      87. Citterio Gianluca, I-Valsolda (CO)  1974 Valsolda runners                         2:23.50,3     42.55,2   (135) diploma      4.47 ¦ 
10-M50      78. Clerici Mario                       1952 I-Lurate Caccivio (CO)                   1:03.29,3     25.01,3  (1862) diploma      6.20 ¦ 
10-M40      24. Cornelio Narco                      1966 I-Brunate (CO)                             41.44,2      6.48,0  (1165) diploma      4.10 ¦ 
10-M20     282. Corti Lorenzo                       1981 I-Oltrona San Mamette (CO)                 57.53,1     23.42,1  (1509) diploma      5.47 ¦ 
30-U20       2. Corti Simone                        1991 I-Valsolda (CO)                          2:50.58,0     28.39,8   (653) diploma      5.41 ¦ 
30-M40     196. Costa Giuliano                      1962 I-Cabiate (CO)                           2:56.53,7   1:10.13,7   (353) diploma      5.53 ¦ 
10-M20      97. Cozza Simone, I-Cantù (CO)          1976 polisportiva san marco                     45.05,2     10.54,2  (1021) diploma      4.30 ¦ 
10-M20      69. Crivellari Maurizio, I-Como (CO)    1969 Tommy Sport                                43.08,1      8.57,1  (1031) diploma      4.18 ¦ 
10-M40     187. Davico Giovanni                     1961 I-Valsolda (CO)                            52.20,0     17.23,8  (1221) diploma      5.14 ¦ 
10-M60      17. De Lorenzi Fausto                   1947 I-Dongo (CO)                               56.51,8     16.41,4  (1986) diploma      5.41 ¦ 
10-M40     191. Del Fante Luigi, I-Carlazzo (CO)    1968 Santi Nuova Olonio Sondrio                 52.47,4     17.51,2  (1170) diploma      5.16 ¦ 
30-M40     127. Dibenedetto Fabrizio, I-Como (CO)   1966 Tommy Sport                              2:31.26,9     44.46,9   (554) diploma      5.02 ¦ 
10-M40      75. Draoui Khaled                       1966 I-Montano lucino                           45.28,5     10.32,3  (1939) diploma      4.32 ¦ 
10-M40     231. Ernesto Mauri                       1963 I-Eupilio (CO)                             58.26,2     23.30,0  (1254) diploma      5.50 ¦ 
30-M40      63. Ferraris Luca                       1963 I-Valmorea (CO)                          2:18.35,0     31.55,0   (397) diploma      4.37 ¦ 
30-M20      24. Fiorentini Marino, I-Valsolda (CO)  1970 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:00.24,0     19.28,9   (400) diploma      4.00 ¦ 
10-W20      68. Fontana Elena                       1976 I-Como (CO)                              1:04.38,3     23.43,9  (1372) diploma      6.27 ¦ 
30-M60      16. Fontana Giorgio, I-Valsolda (CO)    1947 G.P. Santi Nuova Olonio                  3:11.04,2   1:05.43,6   (403) diploma      6.22 ¦ 
10-M40     113. Foresta Miguel Angel                1960 I-Valsolda (CO)                            47.38,5     12.42,3  (1864) diploma      4.45 ¦ 
30-M20      50. Foti Aurelio                        1976 I-Carugo (CO)                            2:11.40,0     30.44,9   (138) diploma      4.23 ¦ 
30-M40      19. Fraquelli Giancarlo, I-Castiglio D' 1962 Athletic Team Lario                      2:03.41,4     17.01,4    (20) diploma      4.07 ¦ 
10-M50      61. Frassinelli Silvano                 1952 I-Guanzate (CO)                            54.00,2     15.32,2  (1255) diploma      5.24 ¦ 
10-M60      16. Fratus Umberto, I-Olgiate Comasco ( 1946 tommy sport                                56.15,3     16.04,9  (1296) diploma      5.37 ¦ 
10-W35      54. Frigerio Silvia                     1968 I-Como (CO)                                56.42,7     12.10,8  (1422) diploma      5.40 ¦ 
30-M40     128. Gaddi Nicola                        1966 I-Como (CO)                              2:31.40,9     45.00,9   (139) diploma      5.03 ¦ 
10-M20     240. Galimberti Marco                    1975 I-Alzate Brianza (CO)                      53.21,2     19.10,2  (1651) diploma      5.20 ¦ 
30-M40      58. Galletti Antonio                    1962 I-Grandate (CO)                          2:17.48,5     31.08,5   (140) diploma      4.35 ¦ 
10-W20       1. Giana Marcella, I-Porlezza (CO)     1974 G.P. Santi Nuova Olonio                    40.54,4       -----  (1043) diploma      4.05 ¦ 
10-W45      42. Gilardoni Maria Teresa, I-Carlazzo  1962 G.P. Santi Nuova Olonio                  1:03.22,3     18.35,5  (1530) diploma      6.20 ¦ 
10-M20     203. Gilardoni Simone, I-Valsolda (CO)   1978 Valsolda runners                           49.53,6     15.42,6  (1257) diploma      4.59 ¦ 
10-W35      80. Giordano Oliva, I-Carlazzo (CO)     1966 G.P. Santi Nuova Olonio                  1:05.57,9     21.26,0  (1531) diploma      6.35 ¦ 
10-M40     190. Giovio Claudio, I-Porlezza (CO)     1966 Santi Nuova Olonio Sondrio                 52.44,3     17.48,1  (1179) diploma      5.16 ¦ 
10-W45      13. Gobbi Bruna, I-Porlezza (CO)        1957 G.P. Santi Nuova Olonio                    53.53,4      9.06,6  (1533) diploma      5.23 ¦ 
10-M20     123. Grandi Maurizio                     1971 I-Como (CO)                                46.32,3     12.21,3  (1120) diploma      4.39 ¦ 
30-U20       3. Greco Emanuele                      1991 I-Porlezza (CO)                          2:54.09,9     31.51,7   (654) diploma      5.48 ¦ 
10-M20      90. Griguta Gheorghe, I-Rovellasca (CO) 1978 Running Saronno                            44.34,0     10.23,0  (1054) diploma      4.27 ¦ 
30-M20     142. Iavarone Alessandro                 1972 I-Uggiate Trevano (CO)                   2:39.40,0     58.44,9   (332) diploma      5.19 ¦ 
30-W35       1. Iozzia Ivana                        1973 I-Lurate Caccivio (CO)                   1:48.57,1       -----    (43) diploma      3.37 ¦ 
10-M20     284. Jonathan Bonfanti                   1974 I-Eupilio (CO)                             58.26,3     24.15,3  (1258) diploma      5.50 ¦ 
30-M40      60. Lanfranconi Walter, I-San Fedele In 1968 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:18.13,7     31.33,7   (415) diploma      4.36 ¦ 
10-M20     193. Lo Monaco Giuseppe                  1977 I-Como (CO)                                49.39,5     15.28,5  (1938) diploma      4.57 ¦ 
10-M50      30. Lunghi Giuseppe                     1949 I-Cantù (CO)                               48.09,4      9.41,4  (1657) diploma      4.48 ¦ 
10-M40      50. Maglia Paolo                        1967 I-Lanzo D Intelvi (CO)                     43.40,3      8.44,1  (1063) diploma      4.22 ¦ 
30-M40      52. Mancuso Francesco                   1960 I-Oltrona San Mamette (CO)               2:16.49,0     30.09,0    (42) diploma      4.33 ¦ 
10-M20     118. Marchetto Stefano                   1981 I-Como (CO)                                46.14,5     12.03,5  (1800) diploma      4.37 ¦ 
30-M20      96. Marelli Luca                        1981 I-Carugo (CO)                            2:25.44,6     44.49,5   (187) diploma      4.51 ¦ 
30-M20      97. Marelli Matteo                      1981 I-Carugo (CO)                            2:25.44,8     44.49,7   (188) diploma      4.51 ¦ 
30-M20      92. Martinelli Aurelio, I-Cassina Rizza 1972 ASD ATLETICA COMO                        2:24.38,9     43.43,8   (498) diploma      4.49 ¦ 
10-W20      54. Mascetti Roberta                    1980 I-Villa Guardia (CO)                       58.55,0     18.00,6  (1195) diploma      5.53 ¦ 
10-M20     122. Mascheroni Davide                   1980 I-Bregnano (CO)                            46.29,4     12.18,4  (1550) diploma      4.38 ¦ 
10-M50      13. Mazzolini Alberto, I-Como (CO)      1954 Athletic Team Lario                        45.31,5      7.03,5  (1552) diploma      4.33 ¦ 
30-M40     180. Merlino Domenico                    1962 I-Mozzate (CO)                           2:48.31,6   1:01.51,6   (662) diploma      5.37 ¦ 
30-M20     139. Meroni Maurizio                     1969 I-Como (CO)                              2:38.13,4     57.18,3   (579) diploma      5.16 ¦ 
10-M60      13. Molteni Carlo                       1948 I-Cantù (CO)                               53.41,7     13.31,3  (1560) diploma      5.22 ¦ 
10-M20     255. Molteni Cesare                      1980 I-Cantù (CO)                               54.23,4     20.12,4  (1561) diploma      5.26 ¦ 
30-W35      24. Moltrasio Cristina                  1970 I-Inverigo (CO)                          2:58.21,0   1:09.23,9   (277) diploma      5.56 ¦ 
10-M20      80. Mondelli Donato                     1969 I-Plesio (CO)                              43.42,5      9.31,5  (1921) diploma      4.22 ¦ 
10-M20     296. Mura Stefano                        1969 I-Como (CO)                              1:00.11,4     26.00,4  (1758) diploma      6.01 ¦ 
30-M40     107. Muratore Francesco, I-Como (CO)     1959 ASD Atletica Como                        2:26.10,0     39.30,0   (503) diploma      4.52 ¦ 
10-W45      56. Negretti Cinzia                     1959 I-Guanzate (CO)                          1:15.17,7     30.30,9  (1417) diploma      7.31 ¦ 
10-M20       3. Nogara Stefano, I-Grandola Ed Uniti 1979 Atletica Centro Lario                      35.41,8      1.30,8  (1007) diploma      3.34 ¦ 
10-M20      79. Ossola Marco                        1983 I-Rodero (CO)                              43.42,0      9.31,0  (1574) diploma      4.22 ¦ 
30-M50      45. Pagani Giuseppe, I-Oltrona San Mame 1955 U.S.Oltronese                            2:29.27,0     31.02,3   (504) diploma      4.58 ¦ 
30-M40      56. Pagani Paolo                        1968 I-Oltrona San Mamette (CO)               2:17.31,9     30.51,9    (40) diploma      4.35 ¦ 
30-M20     186. Paganuzzi Roberto                   1972 I-Como (CO)                              2:53.00,0   1:12.04,9   (588) diploma      5.46 ¦ 
30-M40      12. Patellaro Benedetto, I-Carlazzo (CO 1960 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:01.10,1     14.30,1   (438) diploma      4.02 ¦ 
10-W35      13. Pedrazzani Cristina                 1965 I-Porlezza (CO)                            49.07,9      4.36,0  (1731) diploma      4.54 ¦ 
30-M40     199. Perez Claudio                       1966 I-Como (CO)                              2:58.34,3   1:11.54,3   (226) diploma      5.57 ¦ 
30-W35       9. Pertusini Cinzia                    1967 I-Lezzeno (CO)                           2:30.28,6     41.31,5   (548) diploma      5.00 ¦ 
10-W45      33. Petrella Licinia                    1960 I-Erba (CO)                                58.54,2     14.07,4  (1334) diploma      5.53 ¦ 
10-W20     DNF  Petrongolo Cristina                 1976 I-Como (CO)                                40.21,0     2° giro  (1868)              ---- ¦ 
30-M20      31. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio (CO 1969 team lario                               2:04.17,4     23.22,3   (660) diploma      4.08 ¦ 
30-M50      79. Pompeo Danilo                       1952 I-Montorfano (CO)                        2:55.41,4     57.16,7    (38) diploma      5.51 ¦ 
10-W35      48. Previtali Nadia                     1964 I-Como (CO)                                55.24,7     10.52,8  (1266) diploma      5.32 ¦ 
30-W35      28. Proserpio Susanna                   1969 I-Lurago d Erba (CO)                     3:02.13,6   1:13.16,5   (321) diploma      6.04 ¦ 
30-M50       5. Puggioni Luigi, I-San Fermo della B 1951 G.S. Tommy Sport                         2:03.17,3      4.52,6   (497) diploma      4.06 ¦ 
10-U20M     31. Puttini Elia                        1998 I-Valsolda (CO)                            59.29,7     22.25,6  (1335) diploma      5.56 ¦ 
10-M20     293. Puttini Emilio                      1969 I-Valsolda (CO)                            59.30,5     25.19,5  (1267) diploma      5.57 ¦ 
10-M20     132. Puttini Mattia, I-Valsolda (CO)     1972 Valsolda runners                           46.54,5     12.43,5  (1102) diploma      4.41 ¦ 
30-M20      67. Radice Enrico                       1969 I-Mariano Comense (CO)                   2:17.48,4     36.53,3   (360) diploma      4.35 ¦ 
10-M20     106. Repetti Alberto, I-Como (CO)        1971 Cerbios-Pharma                             45.27,6     11.16,6  (1586) diploma      4.32 ¦ 
10-M50      58. Risoleo Annunziato                  1957 I-Ronago (CO)                              53.20,3     14.52,3  (1950) diploma      5.20 ¦ 
10-M40     147. Riva Raul                           1962 I-Maslianico (CO)                          49.43,7     14.47,5  (1673) diploma      4.58 ¦ 
10-W20      41. Rivaroli Katia                      1975 I-Lurate Caccivio (CO)                     55.07,7     14.13,3  (1802) diploma      5.30 ¦ 
10-M50      29. Rota Franco                         1953 I-Dongo (CO)                               47.49,9      9.21,9  (1966) diploma      4.46 ¦ 
30-M40      94. Sala Alberto                        1961 I-Lurago d Erba (CO)                     2:24.28,4     37.48,4   (163) diploma      4.48 ¦ 
30-M50      48. Sampietro Giorgio                   1953 I-Bellagio (CO)                          2:30.47,9     32.23,2   (580) diploma      5.01 ¦ 
30-M50      51. Santin Enrico, I-Guanzate (CO)      1958 individuale                          3   2:32.52,2     34.27,5     (4) diploma      5.05 ¦ 
30-M60       6. Scialpi Antonio, I-Como (CO)        1948 Tommy Sport                              2:30.02,3     24.41,7   (174) diploma      5.00 ¦ 
10-M50       2. Scutti Antonio                      1955 I-Villa Guardia (CO)                       39.01,4      0.33,4  (2077) diploma      3.54 ¦ 
10-M20      49. Segattini Roberto, I-Brunate (CO)   1970 tommy sport                                41.46,4      7.35,4  (1111) diploma      4.10 ¦ 
10-W35      70. Sighinolsi Elga                     1973 I-Como (CO)                              1:01.45,6     17.13,7  (1761) diploma      6.10 ¦ 
30-M20     129. Signorotti Herbert                  1972 I-Villa Guardia (CO)                     2:34.46,4     53.51,3   (457) diploma      5.09 ¦ 
10-M40      23. Tavernini Enzo, I-Valsolda (CO)     1961 Bedano runners                             41.35,6      6.39,4  (1029) diploma      4.09 ¦ 
30-M50      42. Tomassini Rossano, I-Pellio Intelvi 1952 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:27.20,2     28.55,5   (463) diploma      4.54 ¦ 
10-U20M      2. Torri Andrea                        1992 I-Tremezzo (CO)                            37.10,5      0.06,4  (1580) diploma      3.43 ¦ 
10-M20     283. Torti Stefano                       1974 I-Cantù (CO)                               57.56,3     23.45,3  (1682) diploma      5.47 ¦ 
30-M40     129. Trafficante Antonio                 1963 I-Como (CO)                              2:32.10,4     45.30,4   (159) diploma      5.04 ¦ 
30-M40     134. Trombetta Claudio, I-Como (CO)      1962 Tommy Sport                              2:32.44,0     46.04,0   (553) diploma      5.05 ¦ 
10-M40      27. Vacca Francesco                     1968 I-Como (CO)                                41.57,0      7.00,8  (1940) diploma      4.11 ¦ 
10-W35      61. Valli Nicoletta                     1964 I-Bellagio (CO)                            58.30,8     13.58,9  (1847) diploma      5.51 ¦ 
10-M50      73. Viscione Leonardo                   1957 I-Lurate Caccivio (CO)                     59.36,9     21.08,9  (1684) diploma      5.57 ¦ 
10-M40      22. Vivian Fabio                        1967 I-Brunate (CO)                             41.23,7      6.27,5  (1205) diploma      4.08 ¦ 
30-W35      40. Volonté Elena Martina               1964 I-Cirimido (CO)                          3:25.31,6   1:36.34,5   (592) diploma      6.51 ¦ 
10-W35       2. Zappa Federica                      1970 I-Erba (CO)                                44.53,0      0.21,1  (1778) diploma      4.29 ¦ 

totale 142



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.