Stralugano, Lugano 2008 - per nome "S"

categoria posto Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                 T-Shirt       tempo     ritardo    pett             media ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10-M40      64. Saba Marco, I-Monza (MI)            1961 gs montestella                             44.56,8     10.00,6  (1080) diploma      4.29 ¦ 
10-M40      41. Sabatlao Alain                      1966 CH                                         42.54,7      7.58,5  (1895) diploma      4.17 ¦ 
30-M40     152. Sabino Giacomo                      1961 Caslano                                  2:39.01,7     52.21,7   (531) diploma      5.18 ¦ 
10-M20     290. Sabio Sebastiano                    1972 I-Novara (NO)                              59.05,2     24.54,2  (1337) diploma      5.54 ¦ 
10-M20     237. Saffioti Vincenzo                   1986 I-Milano (MI)                              53.02,6     18.51,6  (1739) diploma      5.18 ¦ 
10-M40      31. Sagunto Francesco                   1960 St. Moritz                                 42.26,5      7.30,3  (1073) diploma      4.14 ¦ 
10-M40     247. Saitta Salvatore                    1966 Balerna                                  1:03.05,4     28.09,2  (1901) diploma      6.18 ¦ 
30-M40      94. Sala Alberto                        1961 I-Lurago d Erba (CO)                     2:24.28,4     37.48,4   (163) diploma      4.48 ¦ 
30-M20      33. Sala Fabio, I-Mandello del Lario (L 1986 Atletica Lecco Colombo Costruz           2:04.40,0     23.44,9    (37) diploma      4.09 ¦ 
10-M40     117. Sala Veni Milo                      1968 Ruvigliana                                 47.48,5     12.52,3  (2078) diploma      4.46 ¦ 
10-M40       6. Salau Joachim                       1959 Binningen                                  38.13,0      3.16,8  (1014) diploma      3.49 ¦ 
30-M50      65. Sali Claudio, I-Milano (MI)         1956 Podisti Milanesi                         2:42.06,3     43.41,6   (616) diploma      5.24 ¦ 
30-M20      13. Salinetti Michele, Cureglia         1972 SAM Massagno                             1:55.12,8     14.17,7    (35) diploma      3.50 ¦ 
10-M20      48. Salvadè Mattia                      1983 Ligornetto                                 41.45,3      7.34,3  (1593) diploma      4.10 ¦ 
30-M40      74. Salvadè Stefano, S. Pietro          1967 V. Ligornetto                            2:21.27,2     34.47,2   (111) diploma      4.42 ¦ 
30-M20      58. Salzillo Marco                      1976 I-Laveno Mombello (VA)                   2:14.54,2     33.59,1    (88) diploma      4.29 ¦ 
10-M20     156. Sametti Michele                     1971 I-Leganno (MI)                             47.41,7     13.30,7  (1749) diploma      4.46 ¦ 
30-M50      48. Sampietro Giorgio                   1953 I-Bellagio (CO)                          2:30.47,9     32.23,2   (580) diploma      5.01 ¦ 
30-M20      12. Sanchez Samir, Baldegg              1972 Top-Gym Running                          1:55.04,3     14.09,2   (453) diploma      3.50 ¦ 
10-W35      52. Sangalli Daniela                    1968 I-San Fruttuoso (MI)                       55.55,4     11.23,5  (1825) diploma      5.35 ¦ 
30-M20     180. Sangalli Massimiliano               1972 I-Monza (MI)                             2:50.04,4   1:09.09,3   (289) diploma      5.40 ¦ 
30-W35      30. Sangiorgi Alessandra, I-Busto Arsiz 1973 Runners Varese                           3:05.36,3   1:16.39,2   (290) diploma      6.11 ¦ 
30-M40      30. Sanna Daniele, Claro                1965 RC Bellinzona                            2:11.14,5     24.34,5   (454) diploma      4.22 ¦ 
30-M40      45. Santamaria Claudio                  1960 Cugnasco                                 2:15.01,7     28.21,7   (455) diploma      4.30 ¦ 
10-M20     234. Santi Massimo                       1975 I-Milano (MI)                              52.52,1     18.41,1  (1594) diploma      5.17 ¦ 
30-M50       2. Santicristiani Tonino               1958 I-Tronello (PV)                          1:59.34,2      1.09,5   (671) diploma      3.59 ¦ 
30-M50      51. Santin Enrico, I-Guanzate (CO)      1958 individuale                          3   2:32.52,2     34.27,5     (4) diploma      5.05 ¦ 
10-M20     139. Santoro Nicola                      1974 Chiasso                                    47.05,1     12.54,1  (1759) diploma      4.42 ¦ 
10-M20      68. Sardi Aramis, Viganello             1986 tri team ticino                            43.07,5      8.56,5  (2005) diploma      4.18 ¦ 
10-M40     139. Sarinelli Michele                   1967 Sigirino                                   49.00,6     14.04,4  (1595) diploma      4.54 ¦ 
10-M20      54. Sarinelli Tiziano, Lugano           1986 Team Atleti Eu.                            42.08,0      7.57,0  (1006) diploma      4.12 ¦ 
30-M20      57. Sarti Stefano, I-Novara (NO)        1969 Atletica Bellinzago                      2:14.28,8     33.33,7    (89) diploma      4.28 ¦ 
10-M20     263. Sartoris Andrea, Massagno           1977 Sartoris Team                              55.08,2     20.57,2  (1338) diploma      5.30 ¦ 
10-M40     DNF  Sattar Saleem                       1961 Lugano                                     21.00,4     1° giro  (1976)              ---- ¦ 
30-M20      21. Savaresi Marco, I-Vimodrone (MI)    1972 Canottieri Milano                        1:59.19,2     18.24,1    (10) diploma      3.58 ¦ 
10-W35      74. Savino Deborah                      1969 Lugano                                   1:03.15,4     18.43,5  (1884) diploma      6.19 ¦ 
10-U20M     28. Sazpinar Onur                       1991 Lugano                                     53.06,0     16.01,9  (1596) diploma      5.18 ¦ 
10-U20M     25. Sbaffoni Riccardo, I-Vigevano (PV)  1997 Gruppo Ospedale Vigevano                   51.23,6     14.19,5  (1382) diploma      5.08 ¦ 
10-M40      59. Sbaffoni Stefano, I-Vigevano (PV)   1964 Gruppo Ospedale Vigevano                   44.32,3      9.36,1  (1027) diploma      4.27 ¦ 
30-M20     117. Sboarina Ivan                       1978 Claro                                    2:30.21,7     49.26,6   (613) diploma      5.00 ¦ 
30-M40     112. Scacchetti Andrea, I-Carpi (MO)     1964 pol. castellarano                        2:27.55,4     41.15,4   (161) diploma      4.55 ¦ 
10-M40     125. Scanlan Francis                     1961 IRL-Clarens                                48.14,7     13.18,5  (1709) diploma      4.49 ¦ 
10-W35      56. Scarenzi Laura                      1970 I-Caronno Varesino (VA)                    57.18,5     12.46,6  (1830) diploma      5.43 ¦ 
30-M50      20. Scaruffi Aldo, Davos Platz          1950 Track Davos                              2:18.43,3     20.18,6    (68) diploma      4.37 ¦ 
10-M20      75. Schäfer Claudio                     1985 Trin                                       43.26,3      9.15,3  (1600) diploma      4.20 ¦ 
10-W20      16. Schäfer Daniela                     1987 Davos Platz                                50.16,4      9.22,0  (1701) diploma      5.01 ¦ 
30-M20      69. Schellino Adriano, I-Gavirate (VA)  1970 ATLETICA VERBANO                         2:19.05,5     38.10,4   (227) diploma      4.38 ¦ 
30-M50       4. Scheps Alfio                        1952 Geroldswil                               2:01.58,8      3.34,1   (621) diploma      4.03 ¦ 
10-M40     182. Schertenleib Marco, Lugano          1967 tri... datüt                               51.50,3     16.54,1  (1298) diploma      5.11 ¦ 
10-W35      29. Scheurer Cocconi Joelle-V.          1973 Piandera Paese                             52.14,5      7.42,6  (1201) diploma      5.13 ¦ 
30-M40     162. Schienato Giuseppe, I-Cardano al Ca 1966 Asd Amici dello Sport Podistic           2:40.49,2     54.09,2   (251) diploma      5.21 ¦ 
10-W45     DNF  Schiorlin Marisa, I-Castello d'Agno 1956 Gruppo Ospedale Vigevano                 1:11.03,8     2° giro  (1411)              ---- ¦ 
30-M20     156. Schirò Luigi                        1975 Barbengo                                 2:44.31,7   1:03.36,6   (192) diploma      5.29 ¦ 
30-M40      93. Schleuder Wolfram                   1960 Emmenbrücke                              2:24.08,3     37.28,3   (150) diploma      4.48 ¦ 
10-M20     114. Schmalzbauer André, Lugano          1970 tri team ticino                            46.01,6     11.50,6  (1597) diploma      4.36 ¦ 
10-W20       2. Schmid Romana, Bellach              1979 all blacks                                 42.54,4      2.00,0  (1028) diploma      4.17 ¦ 
10-W45     DNF  Schmidt Mariuccia                   1935 Lugano                                     36.16,0     1° giro  (1941)              ---- ¦ 
30-M40     117. Schneeberger Christian              1964 Herzogenbuchsee                          2:29.05,4     42.25,4   (173) diploma      4.58 ¦ 
30-W35      16. Schneider Tanja                     1971 D-Erftstadt                              2:38.51,0     49.53,9   (627) diploma      5.17 ¦ 
10-M40     193. Schnellmann Fabio, Cadro            1960 Casinò Lugano                              53.18,4     18.22,2  (1744) diploma      5.19 ¦ 
10-M40      17. Schubiger Roman                     1967 Manno                                      40.59,5      6.03,3  (1676) diploma      4.05 ¦ 
10-M60       9. Schwarz Urs                         1948 Breganzona                                 50.33,0     10.22,6  (2017) diploma      5.03 ¦ 
30-M60       6. Scialpi Antonio, I-Como (CO)        1948 Tommy Sport                              2:30.02,3     24.41,7   (174) diploma      5.00 ¦ 
10-M40     150. Sciammacca Salvatore, I-Casalzuigno 1962 Atletica 3V                                49.56,2     15.00,0  (1144) diploma      4.59 ¦ 
30-M40     118. Scognamiglio Enzo                   1966 Lugano                                   2:29.08,8     42.28,8   (649) diploma      4.58 ¦ 
10-W45      37. Scola Giulia, Vezio                 1962 Vedeggio Calcio                          1:00.12,9     15.26,1  (1353) diploma      6.01 ¦ 
10-U20M      1. Scuffi Alessandro                   1992 I-Samolaco (SO)                            37.04,1       -----  (2035) diploma      3.42 ¦ 
10-M40      25. Scuffi Maurizio                     1959 I-Samolaco (SO)                            41.45,2      6.49,0  (2037) diploma      4.10 ¦ 
10-M50       2. Scutti Antonio                      1955 I-Villa Guardia (CO)                       39.01,4      0.33,4  (2077) diploma      3.54 ¦ 
10-M50      20. Sebastiano Gibilisco                1957 Tesserete                                  46.58,6      8.30,6  (1598) diploma      4.41 ¦ 
30-M40       8. Sechi Maurizio, I-Gattinara (VC)    1964 GS Splendor Cossato                      1:59.16,7     12.36,7    (39) diploma      3.58 ¦ 
10-M50      31. Seedorf Harald                      1957 Besazio                                    48.23,6      9.55,6  (1339) diploma      4.50 ¦ 
10-M20      49. Segattini Roberto, I-Brunate (CO)   1970 tommy sport                                41.46,4      7.35,4  (1111) diploma      4.10 ¦ 
30-M50      34. Seguna Alessandro                   1958 I-Calco (LC)                             2:25.21,0     26.56,3   (151) diploma      4.50 ¦ 
10-M50      25. Selvetti Pietro, I-Sondrio (SO)     1950 2002 marathon club                         47.31,8      9.03,8  (1823) diploma      4.45 ¦ 
10-M20     299. Semeraro Dario                      1976 I-San Giorgio Monferrato (AL)            1:01.10,0     26.59,0  (1599) diploma      6.07 ¦ 
30-W         4. Serafini Susanna, Mendrisio         1974 vigor ligornetto                         2:15.39,3     13.57,4   (647) diploma      4.31 ¦ 
30-M40      71. Serpe Maurizio, I                   1968 ASD Atletica San Marco Busto             2:21.01,4     34.21,4   (533) diploma      4.42 ¦ 
30-M40     105. Servetti Giuseppe, I-Orbassano (TO) 1966 sport city Torino                        2:26.06,0     39.26,0  (1944) diploma      4.52 ¦ 
30-M40      21. Sesana Renato, I-Valmadrera (LC)    1964 ATL. LECCO COLOMBO COSTUZIONI            2:04.47,8     18.07,8    (90) diploma      4.09 ¦ 
10-M20      56. Setter Matteo, Bedano               1979 Triathlon Fribourg                         42.25,3      8.14,3  (1106) diploma      4.14 ¦ 
10-M40      76. Sferrazza Davide                    1968 Ligornetto                                 45.32,0     10.35,8  (1831) diploma      4.33 ¦ 
10-M20     114. Sicari Marco                        1978 I-Casciago (VA)                            46.01,6     11.50,6  (1766) diploma      4.36 ¦ 
10-M20     201. Sicari Paolo                        1976 I-Casciago (VA)                            49.50,9     15.39,9  (1769) diploma      4.59 ¦ 
10-W20      42. Siegenthaler Arianna                1986 Savosa                                     55.30,3     14.35,9  (1711) diploma      5.33 ¦ 
10-W35      70. Sighinolsi Elga                     1973 I-Como (CO)                              1:01.45,6     17.13,7  (1761) diploma      6.10 ¦ 
30-M20     129. Signorotti Herbert                  1972 I-Villa Guardia (CO)                     2:34.46,4     53.51,3   (457) diploma      5.09 ¦ 
10-M20     258. Silvani Filippo                     1976 I-Trezzano sul Naviglio (MI)               54.33,1     20.22,1  (1601) diploma      5.27 ¦ 
10-M50      70. Silvani Marco                       1950 Breganzona                                 58.19,3     19.51,3  (1602) diploma      5.49 ¦ 
10-M40     250. Silvestro Vincenzo                  1967 I-Novara (NO)                            1:04.46,0     29.49,8  (1340) diploma      6.28 ¦ 
10-M20     310. Simonatti Enrico                    1972 Lugano                                   1:30.33,2     56.22,2  (1990) diploma      9.03 ¦ 
30-M50      41. Simonazzi Daniele, I-Busto Arsizio  1956 ASD Atletica San Marco Busto             2:26.58,6     28.33,9   (446) diploma      4.53 ¦ 
10-M50      35. Simonetto Francesco                 1958 Lugano                                     49.13,6     10.45,6  (2027) diploma      4.55 ¦ 
10-M40     165. Sinicco Scali Angelo                1964 I-Varese (VA)                              50.52,2     15.56,0  (1838) diploma      5.05 ¦ 
30-M20     103. Sinigalia Lorenzo, I                1970 ASD Atletica San Marco Busto             2:26.51,9     45.56,8   (549) diploma      4.53 ¦ 
30-M20      54. Siracusa Francesco                  1975 I-Buguggiate (VA)                        2:13.32,8     32.37,7    (91) diploma      4.27 ¦ 
30-M20      71. Sirchia Edoardo, I-Casale Monferrat 1970 junioratleticacasalemonferrato           2:19.19,3     38.24,2   (458) diploma      4.38 ¦ 
10-W45       1. Skejo Helle, I-Orino (VA)           1958 JRC Gentle Joggers                         44.46,8       -----  (1603) diploma      4.28 ¦ 
10-W45      59. Skejo Pernille, DK-Vissenbjerg      1956 JRC Gentle Joggers Sympathizer           1:17.21,2     32.34,4  (1604) diploma      7.44 ¦ 
30-M20       1. Slimani Kaddour                     1979 I                                        1:40.55,1       -----    (49) diploma      3.21 ¦ 
30-M40     135. Soldati Antonio                     1960 Figino                                   2:32.44,5     46.04,5   (318) diploma      5.05 ¦ 
30-M20     DNF  Soldati Giuliano, Ponte Capriasca   1984 Cg Ceresio                               1:36.03,1       21 km   (107)              ---- ¦ 
30-M50      18. Soldati Walter, Morbio Inferiore    1951 SPLocarnese                              2:17.17,6     18.52,9   (110) diploma      4.34 ¦ 
30-M40     157. Soldini Stefano                     1963 Novazzano                                2:39.32,4     52.52,4   (459) diploma      5.19 ¦ 
30-M40     204. Sollazzo Marco                      1966 I-Limbiate (MI)                          3:02.15,9   1:15.35,9   (252) diploma      6.04 ¦ 
10-M20     108. Sommerhalder Rubik                  1977 Carona                                     45.38,3     11.27,3  (2043) diploma      4.33 ¦ 
30-M20      75. Sonic Muki, Locarno                 1970 società podistica locarnese              2:20.10,5     39.15,4   (636) diploma      4.40 ¦ 
30-M20      82. Sonzini Gianpaolo, I-Oleggio (NO)   1972 atletica trecate                         2:22.46,4     41.51,3   (152) diploma      4.45 ¦ 
30-M20     146. Sonzini Stefano, I-Oleggio (NO)     1975 Atletica Bellinzago                      2:40.42,6     59.47,5   (153) diploma      5.21 ¦ 
30-M20     141. Sonzogni Massimo                    1972 I-Bergamo (BG)                           2:39.31,1     58.36,0   (342) diploma      5.19 ¦ 
10-M20     252. Soprani Enrico                      1970 I-Cantello (VA)                            54.11,5     20.00,5  (1677) diploma      5.25 ¦ 
10-M40     211. Soprani Marcello                    1967 I-Cantello (VA)                            55.31,6     20.35,4  (1678) diploma      5.33 ¦ 
10-M40     122. Soer Albert                         1966 Sementina                                  47.59,6     13.03,4  (2044) diploma      4.47 ¦ 
10-W35      11. Soer Carolina                       1967 Sementina                                  48.55,5      4.23,6  (2045) diploma      4.53 ¦ 
10-M20     280. Sorce Dino                          1976 Lugano                                     57.41,4     23.30,4  (1915) diploma      5.46 ¦ 
10-M40     144. Sozzi Paolo, I-Saronno (VA)         1965 Road Runners Club Milano                   49.30,5     14.34,3  (1149) diploma      4.57 ¦ 
10-M20     120. Spadaro Paolo                       1972 Savosa                                     46.19,1     12.08,1  (1202) diploma      4.37 ¦ 
30-M40      35. Spanedda Gavino Graziano, I-Brebbia 1968 G.A.M. WHIRLPOOL                         2:12.49,1     26.09,1   (108) diploma      4.25 ¦ 
10-M20      61. Späni Roman, Cassina d'Agno         1977 Nundinor                                   42.49,7      8.38,7  (1136) diploma      4.16 ¦ 
10-M20      19. Spinedi Patrick, Mezzovico          1976 TRI TEAM TICINO                            38.36,0      4.25,0  (1038) diploma      3.51 ¦ 
10-M40       9. Spinelli Guido, Taverne             1968 indipendente                               38.44,8      3.48,6  (1012) diploma      3.52 ¦ 
30-M20     121. Spozio Maurizio                     1972 I-Brezzo di Bedero (VA)                  2:31.04,3     50.09,2   (669) diploma      5.02 ¦ 
30-M20     111. Spreafico Cristiano                 1969 I-Oggiono (LC)                           2:27.50,8     46.55,7    (23) diploma      4.55 ¦ 
30-M20     162. Spreafico Luca, I-Lecco (LC)        1973 AMATORI LECCO                            2:46.15,2   1:05.20,1   (291) diploma      5.32 ¦ 
30-W        13. Spreafico Mariella Raymi, I-Busto A 1977 atletica s. marco busto a.               2:34.16,5     32.34,6   (154) diploma      5.08 ¦ 
30-M20     113. Spreafico Massimo, I-Bergamo (BG)   1973 Cral Banca Popolare di Bergamo           2:28.16,0     47.20,9   (292) diploma      4.56 ¦ 
10-M50      52. Sproccati Anacleto                  1949 Breganzona                                 51.59,5     13.31,5  (1729) diploma      5.11 ¦ 
30-M50      15. Squillace Luigi, I-Milano (MI)      1954 G.S. Montestella                         2:16.12,9     17.48,2   (460) diploma      4.32 ¦ 
10-W35      21. Stadelmann Corinne, Moutier         1964 Moutier                                    50.59,5      6.27,6  (1230) diploma      5.05 ¦ 
10-U20M     13. Stadelmann Evan                     1995 Moutier                                    46.26,7      9.22,6  (1679) diploma      4.38 ¦ 
30-M20     176. Stahlberger Marius, Zürich          1977 Fit For Live                             2:49.33,1   1:08.38,0   (473) diploma      5.39 ¦ 
30-M20      10. Stampanoni Jonathan                 1970 Bigorio                                  1:51.16,3     10.21,2    (48) diploma      3.42 ¦ 
10-M40     217. Stanzione Antonio, I-Paullo (MI)    1966 A.C.Zeloformagno (Fidal)                   56.29,1     21.32,9  (1137) diploma      5.38 ¦ 
10-W35      69. Steiner Beril                       1972 Montagnola                               1:01.15,5     16.43,6  (1859) diploma      6.07 ¦ 
10-W20      43. Steiner Valentina                   1984 Pura                                       55.33,4     14.39,0  (1286) diploma      5.33 ¦ 
30-M20     195. Stellini Alessandro, I-Sumirago (VA 1976 Gruppo Podistico Castronno               3:00.59,1   1:20.04,0   (109) diploma      6.01 ¦ 
10-W20     DNF  Stivaletta Saviana                  1978 Viganello                                  59.13,0     2° giro  (1913)              ---- ¦ 
10-M20     262. Stocco Massimiliano                 1969 I-Voldomino (VA)                           55.03,0     20.52,0  (2050) diploma      5.30 ¦ 
30-M50      89. Strada Angelo, I-Milano (MI)        1954 Polisportiva Novate                      3:03.37,7   1:05.13,0   (237) diploma      6.07 ¦ 
10-W20      23. Streuli Sabrina                     1980 Ecublens VD                                52.00,0     11.05,6  (1962) diploma      5.12 ¦ 
10-W20      38. Sturz Barbara                       1981 Dintikon                                   54.47,0     13.52,6  (1723) diploma      5.28 ¦ 
10-M20      27. Suaria Andrea                       ???? I-Milano (MI)                              39.27,3      5.16,3  (1871) diploma      3.56 ¦ 
10-M20      74. Sulser Stefano                      1988 Pregassona                                 43.21,9      9.10,9  (1606) diploma      4.20 ¦ 
10-M20     172. Sustar Davor                        1973 Lugano                                     48.32,8     14.21,8  (2026) diploma      4.51 ¦ 
10-M20     163. Svanotti Peter                      1977 Pregassona                                 48.00,4     13.49,4  (2023) diploma      4.48 ¦ 

totale 145



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.