Stralugano, Lugano 2008 - per nome "P"

categoria posto Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                 T-Shirt       tempo     ritardo    pett             media ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30-M40     125. Paccagnella Stefano                 1965 I-Lentate sul Seveso (MI)                2:31.17,5     44.37,5   (166) diploma      5.02 ¦ 
10-M50      40. Pacilli Paolo                       1958 I-Vanzago (MI)                             50.15,2     11.47,2  (1218) diploma      5.01 ¦ 
10-M20     218. Paganetti Renato                    1970 Massagno                                   51.26,5     17.15,5  (1260) diploma      5.08 ¦ 
30-M50      45. Pagani Giuseppe, I-Oltrona San Mame 1955 U.S.Oltronese                            2:29.27,0     31.02,3   (504) diploma      4.58 ¦ 
10-M20     227. Pagani Nicolas                      1973 Minusio                                    52.02,1     17.51,1  (1064) diploma      5.12 ¦ 
30-M40      56. Pagani Paolo                        1968 I-Oltrona San Mamette (CO)               2:17.31,9     30.51,9    (40) diploma      4.35 ¦ 
30-M40     201. Pagano Carmine                      1961 I-Vimercate (MI)                         2:59.13,2   1:12.33,2   (190) diploma      5.58 ¦ 
30-M20     186. Paganuzzi Roberto                   1972 I-Como (CO)                              2:53.00,0   1:12.04,9   (588) diploma      5.46 ¦ 
10-M60       5. Page Jean-Claude                    1948 Lugano                                     48.02,7      7.52,3  (1156) diploma      4.48 ¦ 
30-W35       6. Pagnoncelli Patrizia                1967 Bellinzona                               2:19.22,0     30.24,9   (433) diploma      4.38 ¦ 
30-M40      59. Pagnoncelli William, Bellinzona     1965 RCB                                      2:17.52,7     31.12,7   (434) diploma      4.35 ¦ 
10-U20W     12. Palavicini Dominguez Laura Gab, Mon 1990 TASIS                                    1:14.56,4     33.10,5  (1867) diploma      7.29 ¦ 
10-M40      29. Palma Max, Agno                     1968 Running Team Croce Verde                   42.05,3      7.09,1  (1068) diploma      4.12 ¦ 
10-M60       7. Palmer Martin, Allschwil            1947 Basel HHH                                  49.38,7      9.28,3  (1576) diploma      4.57 ¦ 
10-M60      15. Panepinto Nicolò                    1947 Pazzallo                                   54.21,7     14.11,3  (1358) diploma      5.26 ¦ 
30-M50      70. Panichi Tiziano, I-Firenze (FI)     1952 oltrarno firenze                         2:48.03,9     49.39,2   (285) diploma      5.36 ¦ 
10-M40     DNF  Panighini Luca                      1967 I-Casalzuigno (VA)                         37.23,7     2° giro  (1209)              ---- ¦ 
30-M50      14. Panzeri Alberto, I-Civate (LC)      1958 G.S.AVIS OGGIONO                         2:15.44,1     17.19,4   (435) diploma      4.31 ¦ 
10-M20     151. Pappadà Marco                       1982 Lugano                                     47.31,7     13.20,7  (1956) diploma      4.45 ¦ 
10-W35      15. Paris Sabrina, I-Bisuschio (VA)     1968 gs miotti                                  50.09,2      5.37,3  (1114) diploma      5.00 ¦ 
10-M20     273. Parise Giuseppe, Lugano             1973 Casinò Lugano                              56.22,5     22.11,5  (1725) diploma      5.38 ¦ 
10-M20     DNF  Parnigoni Mario                     1973 I-Cantello (VA)                            38.34,1     2° giro  (1666)              ---- ¦ 
10-M40      51. Parolin Ivano, I-Laveno Mombello (V 1964 Atletica 3V                                43.49,2      8.53,0  (1100) diploma      4.22 ¦ 
10-M20     119. Parolin Matteo                      1974 I-Morazzone (VA)                           46.15,7     12.04,7  (1817) diploma      4.37 ¦ 
10-M40     212. Parravicini Marco                   1965 I-Limbiate (MI)                            55.32,4     20.36,2  (1333) diploma      5.33 ¦ 
30-M40      16. Parri Gianmarco                     1967 I-Milano (MI)                            2:02.27,9     15.47,9   (436) diploma      4.04 ¦ 
30-M20     DNF  Partito Fabrizio, I-Busto Arsizio ( 1974 Podismo e Cazzeggio                        21.05,1     1° giro   (216)              ---- ¦ 
30-M50      16. Pasini Silvano, I-Chiavenna (SO)    1956 G. P. Valchiavenna Liquigas              2:16.22,2     17.57,5    (87) diploma      4.32 ¦ 
30-M40     103. Pasquini Lorenzo, I-Varese (VA)     1968 runners valbossa                         2:25.53,9     39.13,9   (147) diploma      4.51 ¦ 
30-W35       4. Passera Cinzia, I-Azzate (VA)       1973 Runners Valbossa                         2:11.36,6     22.39,5   (437) diploma      4.23 ¦ 
10-W35      81. Passera Pascale                     1972 Bioggio                                  1:06.06,5     21.34,6  (1667) diploma      6.36 ¦ 
30-M20     101. Passeri Davide, I-Cocquio (VA)      1979 G.A.M. WHIRLPOOL                         2:26.10,5     45.15,4   (125) diploma      4.52 ¦ 
30-M40     183. Passirani Arcangelo                 1966 I-Bergamo (BG)                           2:49.43,3   1:03.03,3   (229) diploma      5.39 ¦ 
10-M20     116. Pasteris Gabriele                   1970 Viganello                                  46.03,7     11.52,7  (1197) diploma      4.36 ¦ 
10-U20M    DNF  Pastormerlo Jacopo, I-Vigevano (PV) 1998 Gruppo Ospedale Vigevano                   50.47,9     2° giro  (1404)              ---- ¦ 
30-M40      12. Patellaro Benedetto, I-Carlazzo (CO 1960 G.P. Santi Nuova Olonio                  2:01.10,1     14.30,1   (438) diploma      4.02 ¦ 
10-U20M     10. Patrick Michael                     1993 Ponte Capriasca                            43.37,7      6.33,6  (1899) diploma      4.21 ¦ 
10-M50      38. Patrick Thomas                      1957 Ponte Capriasca                            49.59,3     11.31,3  (1898) diploma      4.59 ¦ 
30-M40     208. Patrizio Coppoli, Breganzona        1965 Ausonia                                  3:09.16,8   1:22.36,8   (208) diploma      6.18 ¦ 
30-W         5. Patrucco Elena, I-Casale Monferrato 1974 us sanfront atletica                     2:15.46,5     14.04,6   (439) diploma      4.31 ¦ 
10-M40     232. Pattaro Fabio, I-Cassolnovo PV      1964 Gruppo Ospedale Vigevano                   58.41,5     23.45,3  (1283) diploma      5.52 ¦ 
10-M40     254. Pavan Daniele                       1964 Lugano                                   1:19.48,1     44.51,9  (2080) diploma      7.58 ¦ 
30-W35      20. Pavan Maria                         1966 Lugano                                   2:50.27,3   1:01.30,2   (230) diploma      5.40 ¦ 
30-M20     191. Pavone Attilio                      1969 I-Catania (CT)                           2:57.04,1   1:16.09,0   (440) diploma      5.54 ¦ 
10-M40      38. Peci Lulzim                         1967 Torricella                                 42.44,0      7.47,8  (1152) diploma      4.16 ¦ 
10-M20     186. Pedone Fernando                     1969 Pregassona                                 49.16,6     15.05,6  (2009) diploma      4.55 ¦ 
10-W35      13. Pedrazzani Cristina                 1965 I-Porlezza (CO)                            49.07,9      4.36,0  (1731) diploma      4.54 ¦ 
10-M20     221. Pedrazzini Massimo                  1977 Morbio Superiore                           51.47,1     17.36,1  (1837) diploma      5.10 ¦ 
10-M50      45. Pedretti Giacomo                    1957 Cagiallo                                   50.26,0     11.58,0  (1282) diploma      5.02 ¦ 
30-M50      19. Pedrini Francesco, I-Cosio Valtelli 1957 2002 Marathon Club                       2:17.56,2     19.31,5   (571) diploma      4.35 ¦ 
10-W35      40. Pedroncelli Monica, I-Vigevano (PV) 1966 Gruppo Ospedale Vigevano                   54.21,7      9.49,8  (1378) diploma      5.26 ¦ 
10-M50      18. Pegon Pierre, I-Varese (VA)         1957 JRC Gentle Joggers                         46.50,0      8.22,0  (1577) diploma      4.41 ¦ 
30-M40      23. Pegorin Renato                      1959 I-Cuvio (VA)                             2:06.55,6     20.15,6   (441) diploma      4.13 ¦ 
30-M40     122. Peirano Mauro                       1965 Caslano                                  2:29.40,4     43.00,4   (626) diploma      4.59 ¦ 
30-M20      42. Pellegrini Cristiano, I-Segrate (MI 1974 Atleticrals2                             2:08.38,3     27.43,2   (442) diploma      4.17 ¦ 
10-M50      66. Pellegrini Gianpaolo                1953 Massagno                                   55.05,1     16.37,1  (1284) diploma      5.30 ¦ 
10-M50      69. Pellegrini Vincenzo, Cureglia       1953 C.O. AGET Lugano                           57.24,5     18.56,5  (1261) diploma      5.44 ¦ 
30-M20     157. Pellegrino Cosimo, I-Gattinara (VC) 1979 Podistica Arona                          2:44.56,3   1:04.01,2   (359) diploma      5.29 ¦ 
10-M40      48. Pelosi Mauro                        1964 Cadro                                      43.23,9      8.27,7  (1140) diploma      4.20 ¦ 
10-M20      18. Pennati Andrea                      1985 I-Desio (MI)                               38.21,5      4.10,5  (1065) diploma      3.50 ¦ 
10-M20      30. Pennesi Matteo, Lugano              1987 CGC Cycling Group Ceresio                  39.41,5      5.30,5  (1101) diploma      3.58 ¦ 
30-M40     132. Pera Michele, Bignasco              1962 TRI TEAM TICINO                          2:32.35,8     45.55,8   (443) diploma      5.05 ¦ 
30-M40     199. Perez Claudio                       1966 I-Como (CO)                              2:58.34,3   1:11.54,3   (226) diploma      5.57 ¦ 
10-W35      43. Perito Paola                        1968 I-Milano (MI)                              55.10,4     10.38,5  (1198) diploma      5.31 ¦ 
10-M20     113. Peroni Davide, I-Gambolò PV         1971 Gruppo Ospedale Vigevano                   46.01,4     11.50,4  (1133) diploma      4.36 ¦ 
30-M40      10. Peroni Flavio, I-Verbania           1968 marathon verbania                        2:00.23,7     13.43,7    (22) diploma      4.00 ¦ 
10-M20     184. Perozzi Davide                      1979 Lugano                                     49.15,5     15.04,5  (1697) diploma      4.55 ¦ 
30-M40      84. Perron Franco                       1962 I-Legnano (MI)                           2:23.11,3     36.31,3   (123) diploma      4.46 ¦ 
10-M20      10. Perseghini Mauro, Montagnola        1975 USC Capriaschese                           36.57,1      2.46,1  (1047) diploma      3.41 ¦ 
30-W35       9. Pertusini Cinzia                    1967 I-Lezzeno (CO)                           2:30.28,6     41.31,5   (548) diploma      5.00 ¦ 
10-W20      37. Pescetti Daniela                    1978 Caslano                                    54.45,6     13.51,2  (1668) diploma      5.28 ¦ 
10-M20     150. Pescia Marzio                       1972 Lugano                                     47.29,7     13.18,7  (1717) diploma      4.44 ¦ 
10-M20     175. Pesciallo Flavio                    1969 Lugano                                     48.36,5     14.25,5  (1079) diploma      4.51 ¦ 
10-M50      27. Pesenti Terenzio, Personico         1956 RCB                                        47.43,3      9.15,3  (1134) diploma      4.46 ¦ 
10-M20       2. Peter Hulbert, AUS-Victoria         1978 Glenhuntly                                 35.26,7      1.15,7  (1002) diploma      3.32 ¦ 
30-W35      27. Petraglio Sara                      1972 Gland                                    3:01.52,4   1:12.55,3   (444) diploma      6.03 ¦ 
10-M40      16. Petralli Raffaele                   1968 Cadro                                      40.38,0      5.41,8  (1669) diploma      4.03 ¦ 
10-W45      33. Petrella Licinia                    1960 I-Erba (CO)                                58.54,2     14.07,4  (1334) diploma      5.53 ¦ 
10-M40     119. Petrino Costantino                  1963 Sala Capriasca                             47.54,1     12.57,9  (1942) diploma      4.47 ¦ 
10-W20     DNF  Petrongolo Cristina                 1976 I-Como (CO)                                40.21,0     2° giro  (1868)              ---- ¦ 
10-M40     155. Petronio Roberto, Bedigliora        1966 Stralugano Running Team                    50.08,3     15.12,1  (1146) diploma      5.00 ¦ 
30-M20      31. Peverelli Raffaele, I-Moltrasio (CO 1969 team lario                               2:04.17,4     23.22,3   (660) diploma      4.08 ¦ 
10-M50      34. Pezzali Gianni                      1956 Torricella                                 48.37,7     10.09,7  (1818) diploma      4.51 ¦ 
30-M50       7. Pezzini Roberto, I-Ponte Tresa (VA) 1951 Marathon Max Castiglione Olona           2:06.36,5      8.11,8   (445) diploma      4.13 ¦ 
30-M20     196. Pfaendtner Jim                      1979 Massagno                                 3:05.52,1   1:24.57,0   (637) diploma      6.11 ¦ 
10-M50      21. Piani Riccardo                      1956 Caslano                                    47.13,8      8.45,8  (1579) diploma      4.43 ¦ 
30-M20      20. Pianta Pablo, Lugaggia              1972 Running Team Croce Verde                 1:59.02,6     18.07,5   (595) diploma      3.58 ¦ 
30-M40     115. Piantanida Gianluca                 1967 I-Busto Arsizio (VA)                     2:28.50,6     42.10,6     (1) diploma      4.57 ¦ 
30-M20      27. Piantanida Maurizio, I-Busto Arsizi 1971 atletica s. marco busto a.               2:02.26,8     21.31,7     (3) diploma      4.04 ¦ 
10-M20      33. Piattini Paolo, Sala Capriasca      1974 USC                                        40.20,9      6.09,9  (1066) diploma      4.02 ¦ 
10-W45     DNF  Piazzola Donatella, I-Gambolò PV    1958 Gruppo Ospedale Vigevano                   54.10,1     2° giro  (1405)              ---- ¦ 
10-M20     177. Piccardi Michele, I-Pino Lago Maggi 1972 Polisportiva Valdimentina                  48.49,4     14.38,4  (1927) diploma      4.52 ¦ 
30-M50      26. Pieropan Maurizio, I-Villasanta (MI 1958 Athletic Club Villasanta                 2:21.08,6     22.43,9   (506) diploma      4.42 ¦ 
10-W20      22. Pietropoli Claudia                  1980 Lugano                                     51.40,8     10.46,4  (1965) diploma      5.10 ¦ 
10-M60      23. Piffaretti Domenico, Grancia        1940 SAL Lugano                               1:07.39,8     27.29,4  (1351) diploma      6.45 ¦ 
30-M40       3. Pileggi Andrea, Luzern              1964 Top-Gym Running                          1:51.47,9      5.07,9    (41) diploma      3.43 ¦ 
30-M40      50. Pilotti Claudio, I-Mornago (VA)     1966 Runners Valbossa                         2:16.00,6     29.20,6   (447) diploma      4.32 ¦ 
30-M20     144. Pini Igino                          1978 I-Grosio (SO)                            2:40.00,2     59.05,1   (552) diploma      5.20 ¦ 
10-M50      79. Pini Olimpio                        1955 Sorengo                                  1:05.28,6     27.00,6  (2053) diploma      6.32 ¦ 
10-W20      46. Pinna Linda                         1974 Lugano                                     57.10,7     16.16,3  (2049) diploma      5.43 ¦ 
30-M20      64. Pintus Patrizio, I-Gerenzano (VA)   1972 atletica rovellasca                      2:16.14,3     35.19,2   (115) diploma      4.32 ¦ 
10-M60      11. Piona Giorgio                       1947 Cadro                                      51.56,3     11.45,9  (1578) diploma      5.11 ¦ 
10-M20      83. Piotti Lorenzo                      1985 I-Gazzada (VA)                             43.49,3      9.38,3  (1119) diploma      4.22 ¦ 
30-M20      43. Pirola Matteo                       1975 I-Cernusco sul Naviglio (MI)             2:08.51,3     27.56,2   (507) diploma      4.17 ¦ 
30-W45      16. Pirotta Carla, I-Villasanta (MI)    1957 Athletic Club Villasanta                 2:56.41,9     48.56,0   (508) diploma      5.53 ¦ 
30-M40      54. Pirovano Silvio, I-Camparada (MI)   1968 DI.PO. VIMERCATE                         2:17.02,2     30.22,2   (104) diploma      4.34 ¦ 
10-W20      75. Pisillo Lucia, I-Cannobio (VB)      1974 Planet Running                           1:08.39,3     27.44,9  (1380) diploma      6.51 ¦ 
30-M40     192. Piuri Fabio                         1963 I-Saronno (VA)                           2:52.53,9   1:06.13,9   (339) diploma      5.45 ¦ 
10-M40     164. Pizzetti Claudio                    1967 I-Milano (MI)                              50.45,2     15.49,0  (1801) diploma      5.04 ¦ 
10-M20     121. Plati Mauro                         1976 I-Milano (MI)                              46.28,5     12.17,5  (1276) diploma      4.38 ¦ 
30-M40     DNF  Poggi Sandro                        1959 I-Bologna (BO)                             26.16,2     1° giro   (323)              ---- ¦ 
10-M60       8. Poglia Edo                          1942 Lugano                                     49.51,0      9.40,6  (2014) diploma      4.59 ¦ 
10-M20      32. Pola Ivano, Gerra Piano             1978 ISAAC Team                                 40.16,3      6.05,3  (1026) diploma      4.01 ¦ 
10-M20     138. Pola Mario                          1975 Sementina                                  47.02,4     12.51,4  (1829) diploma      4.42 ¦ 
30-M40      68. Politi Domenico, I-Lecco (LC)       1964 G.S. AVIS OGGIONO                        2:19.35,6     32.55,6    (93) diploma      4.39 ¦ 
10-M20     295. Pomidori Jochen                     1971 I-Cannobio (VB)                          1:00.08,8     25.57,8  (2076) diploma      6.00 ¦ 
30-M50      79. Pompeo Danilo                       1952 I-Montorfano (CO)                        2:55.41,4     57.16,7    (38) diploma      5.51 ¦ 
30-W45      18. Poncini Gina, I-Mello (SO)          1955 CSI Morbegno                             3:07.36,2     59.50,3   (308) diploma      6.15 ¦ 
10-W45      32. Pongelli Carla, Rivera              1958 SP Camignolo                               58.53,3     14.06,5  (1277) diploma      5.53 ¦ 
10-M20      12. Pongelli Giorgio, Vaglio            1981 USC                                        37.14,9      3.03,9  (1034) diploma      3.43 ¦ 
30-M20       4. Pongelli Ivan, Bironico             1978 Team Reebok Swiss                        1:41.47,2      0.52,1    (47) diploma      3.23 ¦ 
10-M50       6. Pongelli Marco, Rivera              1955 SP Camignolo                               42.19,4      3.51,4  (1010) diploma      4.13 ¦ 
10-W45      54. Pons Elisabetta                     1954 Morbio Inferiore                         1:10.36,6     25.49,8  (1767) diploma      7.03 ¦ 
10-M20     167. Pons Matteo, Morbio Inferiore       1982 Polizia Città di Lugano                    48.21,2     14.10,2  (1730) diploma      4.50 ¦ 
30-M20     140. Ponti Marco, Lugano                 1977 madSport                                 2:38.41,1     57.46,0   (551) diploma      5.17 ¦ 
10-W45      24. Ponzio Gisella                      1948 Bellinzona                                 56.16,3     11.29,5  (1881) diploma      5.37 ¦ 
10-W20      45. Ponzio Monia                        1979 Bellinzona                                 56.15,6     15.21,2  (1882) diploma      5.37 ¦ 
30-M20      18. Ponzio Roger, Lugano                1974 USC                                      1:56.47,8     15.52,7     (7) diploma      3.53 ¦ 
10-M60       4. Ponzio Waldo                        1944 Bellinzona                                 47.21,4      7.11,0  (1883) diploma      4.44 ¦ 
10-U20W      4. Poretti Lisa, Sessa                 1990 In Love                                    52.33,0     10.47,1  (1835) diploma      5.15 ¦ 
10-W35       4. Poroli Raffaella                    1969 I-Varese (VA)                              46.22,6      1.50,7  (1147) diploma      4.38 ¦ 
10-W35      31. Poroli Tiziana                      1965 Campione d'Italia                          52.18,6      7.46,7  (1264) diploma      5.13 ¦ 
10-M20     216. Portioli Cristiano                  1970 I-Lavena Ponte Tresa (VA)                  51.13,4     17.02,4  (1446) diploma      5.07 ¦ 
10-M20     105. Poserina Beniamino                  1970 Lugano                                     45.25,7     11.14,7  (2013) diploma      4.32 ¦ 
10-M20     124. Pozzoli Christian                   1976 Agno                                       46.33,1     12.22,1  (1581) diploma      4.39 ¦ 
30-M40     DNF  Pozzoni Giuseppe                    1965 I-Merate (LC)                            2:01.15,3       21 km   (642)              ---- ¦ 
10-M40     209. Prada Cesare                        1968 Lugano                                     55.21,6     20.25,4  (1783) diploma      5.32 ¦ 
30-W45      13. Prearo Paola, I-Vigevano (PV)       1962 Morandi                                  2:49.05,0     41.19,1   (286) diploma      5.38 ¦ 
10-W35      27. Premazzi Monica                     1965 I-Varese (VA)                              51.46,0      7.14,1  (1582) diploma      5.10 ¦ 
10-M20     142. Premoli Fabbrizio                   1979 I-Baraggia (VA)                            47.12,9     13.01,9  (1447) diploma      4.43 ¦ 
10-M20     128. Prete Antonio                       1974 Lugano                                     46.42,6     12.31,6  (1265) diploma      4.40 ¦ 
30-M40      38. Previtali Lionello, I-Corbetta (MI) 1964 Ondaverde Athletic Team                  2:13.10,3     26.30,3   (525) diploma      4.26 ¦ 
10-W35      48. Previtali Nadia                     1964 I-Como (CO)                                55.24,7     10.52,8  (1266) diploma      5.32 ¦ 
10-M20      25. Prini Alessandro, I-Lugano          1978 Gym Tonic                                  39.24,6      5.13,6  (1462) diploma      3.56 ¦ 
30-W35      28. Proserpio Susanna                   1969 I-Lurago d Erba (CO)                     3:02.13,6   1:13.16,5   (321) diploma      6.04 ¦ 
10-M20     309. Puccinelli Dario                    1972 Lugano                                   1:30.32,7     56.21,7  (1991) diploma      9.03 ¦ 
30-M50       5. Puggioni Luigi, I-San Fermo della B 1951 G.S. Tommy Sport                         2:03.17,3      4.52,6   (497) diploma      4.06 ¦ 
10-M40     199. Puginier Jerome                     1966 Magliaso                                   54.15,8     19.19,6  (2020) diploma      5.25 ¦ 
30-M20       7. Puricelli Christian, Porza          1985 Team ATLETI.EU                           1:47.57,8      7.02,7   (558) diploma      3.35 ¦ 
10-U20M     31. Puttini Elia                        1998 I-Valsolda (CO)                            59.29,7     22.25,6  (1335) diploma      5.56 ¦ 
10-M20     293. Puttini Emilio                      1969 I-Valsolda (CO)                            59.30,5     25.19,5  (1267) diploma      5.57 ¦ 
10-M20     132. Puttini Mattia, I-Valsolda (CO)     1972 Valsolda runners                           46.54,5     12.43,5  (1102) diploma      4.41 ¦ 

totale 152



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.