Schwarzwald Sonnwendlauf Seelbach 2008 - Baden-Württemberg (Deutschland)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt ¦      1. Runde ¦     2. Runde ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
F30         20. Ahrnke Eva                          1974 Lahr                        1:04.07,5     14.59,9    (10)      6.24 ¦    31.20   19.¦   32.47   22.¦
F45         39. Allgeier Brigitte, Nonnenweier      1959 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:13.51,4     27.37,0    (11)      7.23 ¦    37.59   39.¦   35.52   37.¦
M40          4. Allgeier Jürgen                     1964 Schallstadt                   36.18,1      2.15,2   (435)      3.37 ¦    17.47    3.¦   18.30    4.¦
M55          4. Altmann Thomas, Neuried             1953 SF Ichenheim                  44.13,7      6.00,7    (12)      4.25 ¦    22.03    4.¦   22.10    4.¦
M45         37. Amann Rainer, Ettenheim             1959 REIFEN-AMANN-TEAM             49.26,6     15.05,6  (1191)      4.56 ¦    24.56   37.¦   24.30   33.¦
M40        109. Amann Rainer                        1965 Friesenheim                 1:11.17,1     37.14,2   (436)      7.07 ¦    36.03  109.¦   35.13  107.¦
F35         14. Amann Vanessa, Ettenheim            1973 REIFEN-AMANN-TEAM             57.23,8     14.09,4  (1192)      5.44 ¦    30.16   15.¦   27.07   12.¦
F30          5. Ammel Tanja, Meißenheim             1976 TUS Ottenheim 0 auf 21        52.27,1      3.19,5   (572)      5.14 ¦    25.42    3.¦   26.44    6.¦
M50         41. Ams Reinhard, Schuttertal           1955 RSV - Schuttertal             53.55,5     17.40,2    (14)      5.23 ¦    26.53   43.¦   27.02   42.¦
F45         10. Appasamy Ruth, Lauf                 1960 SC Lauf                       53.53,4      7.39,0  (1201)      5.23 ¦    27.05   11.¦   26.47    7.¦
F40         26. Armbruster Edith                    1965 Seelbach                      55.46,3     14.20,4    (15)      5.34 ¦    29.48   36.¦   25.57   14.¦
F50          7. Armbruster Elfriede                 1957 Hausach                       52.47,7      9.48,1   (437)      5.16 ¦    25.56    7.¦   26.51    7.¦
M50          7. Armbruster Siegbert, Offenburg      1954 Kienzler Stadtmobiliar Ha     40.49,3      4.34,0  (1255)      4.04 ¦    20.21    9.¦   20.27    6.¦
SWC          1. Armbruster Sophia, Seelbach         1997 Jungmusikermädels Seelbac   1:09.49,2       -----  (1163)      6.58 ¦    36.03    1.¦   33.45    1.¦
M40         31. Aures Reiner                        1964 Ettenheim                     43.47,6      9.44,7    (16)      4.22 ¦    21.12   26.¦   22.35   34.¦
M30         29. Austermann Jens, Seelbach           1976 Die Wilden vom Kindergart     49.19,6     10.13,4  (1005)      4.55 ¦    25.01   32.¦   24.17   27.¦
M50         20. Bächle Karl, Zell                   1957 LG Brandenkopf 2              45.35,1      9.19,8   (564)      4.33 ¦    22.26   21.¦   23.08   19.¦
F40         14. Balte Anke                          1968 Lahr                          52.08,7     10.42,8    (17)      5.12 ¦    25.51   15.¦   26.17   16.¦
M40        110. Bappert Andreas                     1968 Rust                        1:11.57,7     37.54,8    (18)      7.11 ¦    35.45  108.¦   36.12  108.¦
M45         27. Bär Hans-Peter                      1961 Kippenheim                    47.15,4     12.54,4    (19)      4.43 ¦    23.40   29.¦   23.34   24.¦
M40          6. Bär Markus                          1965 Malterdingen                  37.42,0      3.39,1   (561)      3.46 ¦    19.00    7.¦   18.41    6.¦
M55          5. Bauer Siegfried, Schuttertal        1950 LG Zehnder Team 1             46.06,8      7.53,8   (536)      4.36 ¦    22.13    5.¦   23.53    7.¦
M40         76. Bauert Oliver, Seelbach             1965 Altenburger Electronic        51.48,7     17.45,8  (1012)      5.10 ¦    26.50   85.¦   24.58   64.¦
SMB          1. Baumann Felix, Seelbach             1995 Die rasenden Handballer       40.52,3       -----  (1241)      4.05 ¦    20.19    1.¦   20.32    1.¦
M50         50. Baumann Ralf                        1957 Auggen                        57.03,3     20.48,0   (439)      5.42 ¦    28.12   49.¦   28.51   52.¦
SMB          4. Baumer Kevin, Seelbach              1995 Die rasenden Handballer       48.00,5      7.08,2  (1242)      4.48 ¦    22.31    5.¦   25.28    4.¦
M40         50. Baumer Timo, Seelbach               1966 Volksbank 1                   46.39,0     12.36,1  (1116)      4.39 ¦    22.56   49.¦   23.42   52.¦
SWB          3. Bayer Christina                     1995 Friesenheim                 1:00.23,3      8.38,7    (21)      6.02 ¦    31.01    3.¦   29.21    3.¦
M30         12. Becher Michael, Lahr                1977 TV Lahr Volleyball 2          44.13,8      5.07,6  (1230)      4.25 ¦    21.56   12.¦   22.17   13.¦
F45          5. Beck Anita, Schallstadt             1963 Smile-Team                    51.56,2      5.41,8  (1286)      5.11 ¦    26.28    9.¦   25.28    5.¦
M30         22. Beck Klaus, Lahr                    1976 Schnaig-Biker Wittelbach      47.24,5      8.18,3  (1045)      4.44 ¦    23.09   18.¦   24.15   26.¦
F30          6. Beck Maria                          1975 Schuttertal                   52.32,6      3.25,0    (24)      5.15 ¦    25.56    4.¦   26.36    5.¦
F35         23. Becker Doris                        1971 Schuttertal                 1:05.18,4     22.04,0    (25)      6.31 ¦    31.36   21.¦   33.42   22.¦
JWA          2. Becker Linda, Münstertal            1990 Ski-Club Münstertal           51.18,4     12.18,8    (26)      5.07 ¦    24.11    2.¦   27.06    2.¦
M40         67. Becker Matthias                     1966 Schuttertal                   49.54,9     15.52,0    (27)      4.59 ¦    26.03   79.¦   23.51   54.¦
JMB          6. Beha Patrick, Steinach              1991 Heinrich-Hansjakob-Realsc     48.01,5      7.51,5  (1009)      4.48 ¦    24.52    7.¦   23.09    5.¦
M20         70. Behring Steffen, Schwanau           1986 Kameltreiber                1:00.41,4     27.27,6  (1222)      6.04 ¦    30.07   71.¦   30.34   69.¦
F45         30. Belstler Georgia, Allmannsweier     1962 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:05.55,0     19.40,6    (29)      6.35 ¦    32.00   29.¦   33.54   30.¦
M45         23. Beneke Rainer, Lahr                 1961 unter ferner liefen 2         46.26,0     12.05,0  (1030)      4.38 ¦    22.40   23.¦   23.45   27.¦
F20          6. Benjamin Jennifer                   1981 Lahr                          49.05,2     10.46,2    (30)      4.54 ¦    23.20    4.¦   25.45    8.¦
M30         38. Benz Christian                      1975 Denzlingen                    52.48,2     13.42,0    (31)      5.16 ¦    26.36   41.¦   26.12   36.¦
M55          3. Benz Hubert, Lahr                   1952 Realschule Seelbach           40.13,7      2.00,7    (32)      4.01 ¦    20.04    3.¦   20.09    3.¦
M50         27. Berg Rainer                         1958 Friesenheim                   47.29,7     11.14,4   (525)      4.44 ¦    24.01   28.¦   23.28   22.¦
SMB         11. Berg Stefan, Friesenheim            1995 TuS Schutern                  59.07,2     18.14,9    (33)      5.54 ¦    31.01   13.¦   28.05    9.¦
M50          4. Berger Christian, Gengenbach        1958 TV Biberach                   38.08,0      1.52,7  (1214)      3.48 ¦    18.47    4.¦   19.20    4.¦
M45          4. Berger Martin, Sasbach              1960 Bereitschafspolizei Lahr      35.29,6      1.08,6    (34)      3.32 ¦    17.28    4.¦   18.01    4.¦
F45          3. Berger Petra, Sasbach               1962 SC Lauf                       48.06,9      1.52,5  (1203)      4.48 ¦    23.22    2.¦   24.44    4.¦
F35         13. Berthold Regina, Glottertal         1972 Barmer                        55.22,3     12.07,9  (1143)      5.32 ¦    27.06   11.¦   28.15   14.¦
M50         39. Bertsch Karlheinz                   1956 Meißenheim                    53.23,4     17.08,1   (481)      5.20 ¦    25.36   37.¦   27.46   45.¦
F35         21. Beuschel Ute                        1971 Lahr                        1:03.41,6     20.27,2    (35)      6.22 ¦    31.38   22.¦   32.02   21.¦
F45          8. Beyer-Prieto Siggi                  1960 Friesenheim                   52.54,4      6.40,0    (36)      5.17 ¦    25.50    6.¦   27.04    9.¦
M45         68. Binder Jürgen, Lahr                 1962 unter ferner liefen 5         58.32,5     24.11,5  (1091)      5.51 ¦    29.14   68.¦   29.18   67.¦
F40         35. Binder Melanie, Lahr                1967 unter ferner liefen 5         58.29,8     17.03,9  (1092)      5.50 ¦    29.14   33.¦   29.15   33.¦
M40         37. Bing Klaus, Ottenheim               1965 TUS Ottenheim                 44.49,5     10.46,6    (39)      4.28 ¦    22.03   38.¦   22.45   39.¦
F35          2. Bing Sylvia, Ottenheim              1969 TUS Ottenheim                 46.57,6      3.43,2    (40)      4.41 ¦    23.08    2.¦   23.49    2.¦
M40          3. Birk Markus, Oberharmersbach        1968 LG Brandenkopf                36.13,0      2.10,1   (428)      3.37 ¦    17.50    4.¦   18.23    3.¦
M30         41. Böhler Alexander, Appenweier        1976 BBBank Lahr                   53.43,5     14.37,3  (1171)      5.22 ¦    26.37   42.¦   27.06   39.¦
M50         11. Bohnert Hubert, Seelbach            1958 Altenburger Electronic        43.21,0      7.05,7  (1013)      4.20 ¦    21.23   13.¦   21.57   11.¦
F45         28. Bolz Karin, Ottenheim               1959 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:05.20,3     19.05,9    (42)      6.32 ¦    31.55   28.¦   33.24   28.¦
M50         21. Boos Rainer, Achern-Fautenbach      1956 BSG Sparkasse Offenburg       45.35,5      9.20,2    (43)      4.33 ¦    22.32   23.¦   23.02   18.¦
M55         11. Börsig Franz, Zell                  1953 LG Brandenkopf 2              50.12,3     11.59,3   (532)      5.01 ¦    24.48   10.¦   25.24   11.¦
M35         18. Borstorff Holger, Achern            1971 RSTV Tria Bühlertal           42.26,9      7.51,6    (44)      4.14 ¦    21.15   20.¦   21.11   16.¦
M20         56. Boschert Bastian, Oberharmersbach   1986 Volksbank 2                   52.37,6     19.23,8  (1120)      5.15 ¦    27.11   61.¦   25.25   46.¦
M30         45. Brandenburger Ralf                  1976 Seelbach                      57.39,2     18.33,0    (45)      5.45 ¦    28.26   45.¦   29.12   43.¦
F30         18. Brandenburger Simone                1976 Seelbach                      57.39,3      8.31,7    (46)      5.45 ¦    28.26   17.¦   29.13   18.¦
SMA          5. Brandis Renê                        1994 Kappel-Grafenhausen           49.25,3      2.38,4   (486)      4.56 ¦    24.35    4.¦   24.49    4.¦
F55          3. Braun Bärbel, Oppenau               1950 SC Ansbach                    51.21,3      5.53,1    (47)      5.08 ¦    25.11    3.¦   26.10    3.¦
F45          1. Braun Dr. Eva                       1963 Lahr                          46.14,4       -----    (48)      4.37 ¦    23.16    1.¦   22.58    1.¦
M40         87. Braun Martin                        1966 Seelbach                      55.09,7     21.06,8    (49)      5.30 ¦    25.34   75.¦   29.35   96.¦
JMB         10. Braun Stephan, Seelbach             1992 Handball B-Jgd Hobbyjogge     59.12,3     19.02,3  (1179)      5.55 ¦    30.15   10.¦   28.56   10.¦
M30         18. Breithaupt Stefan, Schwanau         1978 Kameltreiber                  46.04,5      6.58,3  (1223)      4.36 ¦    23.32   22.¦   22.32   15.¦
M20         37. Brosamer Florian, Schuttertal       1988 Lurewiebli Schuttertal e.     48.33,7     15.19,9  (1054)      4.51 ¦    24.46   43.¦   23.47   33.¦
M35         36. Brosamer Siggi, Seelbach            1970 Hydro / FPS                   49.09,7     14.34,4  (1156)      4.54 ¦    24.27   35.¦   24.41   39.¦
M35         47. Brucher Alexander, Ringsheim        1973 Projekt New York 2013         51.12,6     16.37,3    (50)      5.07 ¦    26.28   52.¦   24.43   40.¦
M30          6. Brucker Edgar                       1974 Hausach                       41.40,2      2.34,0   (492)      4.10 ¦    20.55    7.¦   20.44    4.¦
SMA         14. Brucker Marco, Seelbach             1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     57.25,5     10.38,6  (1180)      5.44 ¦    30.02   14.¦   27.23   11.¦
F45          6. Bruder Anita, Biberach              1961 LG Brandenkopf                52.42,4      6.28,0   (563)      5.16 ¦    25.34    5.¦   27.08   10.¦
M40         79. Bruder Rainer, Lahr                 1966 unter ferner liefen 6         53.16,8     19.13,9  (1095)      5.19 ¦    26.58   87.¦   26.17   75.¦
M45         64. Brüderle Josef, Hohberg             1959 LFV Schutterwald Marathon     56.46,1     22.25,1    (51)      5.40 ¦    27.50   63.¦   28.55   65.¦
M45          7. Bruening Lutz                       1961 Offenburg                     41.04,5      6.43,5   (538)      4.06 ¦    20.35   12.¦   20.28    5.¦
F40         29. Bühler Christine, Lahr              1967 LG Geroldseck                 56.16,7     14.50,8  (1205)      5.37 ¦    27.58   27.¦   28.18   27.¦
M60          8. Bühler Gerhard, Lahr                1946 Postsportverein Lahr        1:04.02,8     17.30,5   (574)      6.24 ¦    32.33    8.¦   31.29    8.¦
M40         30. Bühler Ralf                         1966 Zell                          43.45,5      9.42,6    (54)      4.22 ¦    21.37   33.¦   22.08   28.¦
M30         16. Buhlinger Dieter, Lahr              1978 MTB-Club Lahr                 45.46,1      6.39,9  (1042)      4.34 ¦    22.29   15.¦   23.16   20.¦
M45         11. Buntru Gerhard, Friesenheim         1961 Freizeitläufer                41.53,4      7.32,4    (55)      4.11 ¦    20.34   10.¦   21.18   10.¦
F40         13. Buntru Sabine, Friesenheim          1966 Just4fun                      51.19,3      9.53,4    (56)      5.07 ¦    25.06   13.¦   26.12   15.¦
M50         35. Burger Carlo, Ettenheim             1955 TC-Münchweier                 51.13,0     14.57,7    (57)      5.07 ¦    24.34   33.¦   26.38   39.¦
M50         12. Burger Martin, Lahr                 1957 USC Freiburg                  43.39,6      7.24,3   (482)      4.21 ¦    21.36   14.¦   22.03   12.¦
M30          8. Bürgi Christian, Freiburg           1975 Die Ungedopten                42.25,7      3.19,5  (1188)      4.14 ¦    21.14   10.¦   21.11    6.¦
M35          7. Burkart Holger, Kenzingen           1969 Ski Club Seelbach             38.56,6      4.21,3  (1258)      3.53 ¦    18.53    7.¦   20.03    7.¦
M30          9. Burkart Thorsten, Herbolzheim       1975 Ski Club Seelbach             42.35,0      3.28,8  (1260)      4.15 ¦    20.57    8.¦   21.37    9.¦
F45         19. Burkhardt Rahel, Lahr               1960 Badische Treuhand 2           58.31,8     12.17,4  (1272)      5.51 ¦    30.37   25.¦   27.54   13.¦
M45         56. Buerkle Konstantin                  1962 Friesenheim                   54.13,6     19.52,6   (429)      5.25 ¦    28.10   64.¦   26.02   44.¦
F45         15. Buerkle Marita                      1960 Friesenheim                   57.32,2     11.17,8   (430)      5.45 ¦    28.10   17.¦   29.21   17.¦
F20         32. Bürkle Yvonne, Schwanau             1980 0auf21 Team Schwanau-Otte   1:16.44,0     38.25,0    (58)      7.40 ¦    37.59   32.¦   38.45   32.¦
SMB         12. Butkovic Benjamin, Seelbach         1995 FSV Seelbach                1:02.00,4     21.08,1  (1027)      6.12 ¦    22.25    4.¦   39.35   13.¦
F40         30. Butkovic Sabine, Seelbach           1967 FSV Seelbach                  56.54,4     15.28,5  (1028)      5.41 ¦    28.34   28.¦   28.19   28.¦
M45         65. Butkovic Thomas, Seelbach           1962 FSV Seelbach                  56.54,2     22.33,2  (1029)      5.41 ¦    28.33   66.¦   28.20   64.¦
M45         40. Cordier Andreas                     1959 Teningen                      50.32,9     16.11,9   (441)      5.03 ¦    26.16   48.¦   24.16   31.¦
F35         18. Danner-Schwarz Judith, Schallstadt  1970 TV Mengen                   1:01.51,0     18.36,6    (60)      6.11 ¦    30.18   16.¦   31.32   19.¦
M35         45. Dees Thomas, Kippenheim             1973 AgilSports Running Team 2     50.46,8     16.11,5  (1250)      5.04 ¦    25.24   42.¦   25.22   50.¦
SMA          6. Deibel Fabian, Seelbach             1994 Die Wilden vom Kindergart     50.55,2      4.08,3  (1074)      5.05 ¦    24.48    5.¦   26.07    8.¦
M50         16. Delitzsch Roland, Schuttertal       1958 LG Zehnder Team 2             44.36,2      8.20,9  (1152)      4.27 ¦    21.50   15.¦   22.46   16.¦
M35         14. Dellner Daniel, Friesenheim         1971 Weingut Stadt Lahr            41.38,7      7.03,4  (1283)      4.09 ¦    20.54   18.¦   20.44   12.¦
M55          2. Döge Lothar, Offenburg              1950 LG Offenburg 2                38.18,4      0.05,4  (1025)      3.49 ¦    18.48    1.¦   19.30    2.¦
M55         16. Dold Gustav                         1951 Steinach                      54.43,5     16.30,5   (552)      5.28 ¦    26.13   14.¦   28.29   15.¦
M20          1. Dold Thomas, Steinach               1984 SV Steinach                   33.13,8       -----     (1)      3.19 ¦    16.26    1.¦   16.47    1.¦
M40         43. Doninger-Göldner Martin, Kenzingen  1965 ORSO Rock Symphony Orches     45.21,7     11.18,8    (62)      4.32 ¦    22.25   42.¦   22.55   43.¦
M65          2. Drollmann Wilhelm                   1941 Seelbach                      58.36,9      5.00,0   (497)      5.51 ¦    27.06    2.¦   31.30    2.¦
F45         13. Duffner Beate                       1962 Mahlberg                      55.33,4      9.19,0    (63)      5.33 ¦    26.44   10.¦   28.48   16.¦
F30          4. Duvier Stephanie                    1978 Vörstetten                    52.20,5      3.12,9   (507)      5.14 ¦    25.07    2.¦   27.13   10.¦
M50         46. Eberhardt Dieter                    1956 OBerschopfheim                55.33,5     19.18,2    (64)      5.33 ¦    26.45   42.¦   28.48   51.¦
M20         40. Eble Benjamin, Seelbach             1985 Albea Kunststofftechnik G     48.55,6     15.41,8  (1209)      4.53 ¦    22.49   31.¦   26.06   53.¦
F30          8. Eble Gabriele                       1974 Seelbach                      53.24,0      4.16,4    (65)      5.20 ¦    27.17   10.¦   26.06    4.¦
M20         51. Eble Werner                         1981 Schuttertal                   51.10,4     17.56,6    (66)      5.07 ¦    25.24   49.¦   25.45   52.¦
F50          8. Echle Marita, Biberach              1957 TV Biberach 2                 53.51,3     10.51,7  (1233)      5.23 ¦    25.23    4.¦   28.27    9.¦
F20          1. Echle Verena, Biberach              1984 TV Biberach 2                 38.19,0       -----  (1234)      3.49 ¦    18.47    1.¦   19.31    1.¦
M40         66. Edte Stefan, Friesenheim            1965 Stefan and friends 1          49.46,3     15.43,4  (1017)      4.58 ¦    23.56   58.¦   25.49   72.¦
F45         32. Ehinger Andrea, Lahr                1963 Stefan and friends 2        1:06.56,5     20.42,1  (1265)      6.41 ¦    32.25   30.¦   34.31   32.¦
M40         92. Ehinger Michael, Lahr               1966 Stefan and friends            57.18,1     23.15,2  (1275)      5.43 ¦    27.43   93.¦   29.34   95.¦
M45         26. Ehrensberger Heinz, Lahr            1960 RSC Friesenheim               47.10,2     12.49,2    (70)      4.43 ¦    23.26   28.¦   23.43   26.¦
M40        107. Ehret Axel, Offenburg               1968 AgilSports Running Team 2   1:07.14,9     33.12,0  (1251)      6.43 ¦    32.34  107.¦   34.40  106.¦
SMA          8. Ehret Jan, Seelbach                 1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     53.22,7      6.35,8  (1175)      5.20 ¦    27.15   10.¦   26.06    7.¦
F40         11. Ehret Petra                         1968 Lahr                          49.59,5      8.33,6   (546)      4.59 ¦    24.41   11.¦   25.18   11.¦
M35         11. Ehret-Weber Wolfgang, Mahlberg      1970 Blutsbrüder                   40.18,8      5.43,5    (71)      4.01 ¦    20.13   14.¦   20.05    8.¦
M40         46. Eichhorn Stefan                     1964 Lahr                          45.52,2     11.49,3   (568)      4.35 ¦    22.30   43.¦   23.22   46.¦
M45          3. Engel Karl-Heinz, Offenburg         1962 SC Önsbach                    35.22,7      1.01,7    (73)      3.32 ¦    17.27    3.¦   17.55    3.¦
SMB          8. Engelhardt Niels, Freisenheim       1995 Scheffel Gymnasium 6d         53.21,8     12.29,5  (1290)      5.20 ¦    26.31    9.¦   26.50    6.¦
M45         17. Enseleit Dieter, Friesenheim        1961 TV-Freisenheim                43.38,5      9.17,5    (75)      4.21 ¦    21.06   14.¦   22.31   18.¦
F45          4. Enseleit Sabine, Friesenheim        1961 TV-Friesenheim                48.25,6      2.11,2    (76)      4.50 ¦    23.49    3.¦   24.36    3.¦
F40         19. Enz Monika, Seelbach                1967 Schnaig-Biker Wittelbach      54.03,8     12.37,9  (1046)      5.24 ¦    25.49   14.¦   28.14   25.¦
F20         17. Erb Ilona, Ottenheim                1981 TUS Ottenheim 0 auf 21        58.46,5     20.27,5    (77)      5.52 ¦    30.15   17.¦   28.31   16.¦
M20         61. Erb Steffen, Ottenheim              1988 TUS Ottenheim 0 auf 21        54.04,7     20.50,9    (78)      5.24 ¦    25.59   53.¦   28.04   61.¦
M40         85. Erb Thomas                          1965 Seelbach                      54.36,0     20.33,1   (442)      5.27 ¦    25.59   78.¦   28.36   90.¦
F35         22. Evermann Ellen                      1971 Neuried                     1:03.46,9     20.32,5   (542)      6.22 ¦    29.55   14.¦   33.51   23.¦
M40         40. Fähndrich Georg, Meißenheim         1967 Sportfreunde Kürzell          45.09,4     11.06,5    (79)      4.30 ¦    22.17   39.¦   22.52   41.¦
M45         50. Faisst Christian, Seelbach          1963 Badmintonclub Seelbach        52.52,6     18.31,6    (80)      5.17 ¦    25.51   47.¦   27.00   54.¦
M50         26. Faisst Herbert                      1956 Seelbach                      47.27,7     11.12,4   (502)      4.44 ¦    22.59   25.¦   24.27   27.¦
M20         35. Faisst Julian                       1988 Seelbach                      47.55,5     14.41,7    (81)      4.47 ¦    23.53   38.¦   24.02   37.¦
M20         31. Faisst Simon, Seelbach              1988 Julabo 2                      46.44,2     13.30,4  (1104)      4.40 ¦    23.51   37.¦   22.52   24.¦
M50          3. Faist Erich                         1958 Bad Rippoldsau-Schapbach      37.39,2      1.23,9   (558)      3.45 ¦    18.35    3.¦   19.04    3.¦
SWB          5. Faißt Rebecca, Seelbach             1995 Jungmusikermädels Seelbac   1:09.48,4     18.03,8  (1164)      6.58 ¦    36.02    5.¦   33.45    5.¦
M35         50. Fehrenbach Reiner                   1970 Elzach                        51.50,3     17.15,0   (443)      5.11 ¦    26.51   55.¦   24.58   43.¦
M40         81. Fehrenbach Stefan                   1966 Ettenheim                     53.34,1     19.31,2    (82)      5.21 ¦    27.33   90.¦   26.00   73.¦
M35         21. Fehrenbacher Björn                  1972 Schuttertal                   43.08,2      8.32,9    (83)      4.18 ¦    20.43   16.¦   22.24   23.¦
F35          8. Feist Silke, Ebringen               1970 Smile-Team                    51.24,9      8.10,5  (1287)      5.08 ¦    26.28    9.¦   24.56    8.¦
M40          1. Fernandez Felix, Biberach           1964 TV Biberach 3                 34.02,9       -----    (85)      3.24 ¦    16.52    1.¦   17.10    1.¦
F50         11. Feuchter Anita                      1958 Lahr                          59.53,3     16.53,7   (493)      5.59 ¦    29.34   11.¦   30.18   13.¦
M20         21. Feyh Markus, Seelbach               1986 Altenburger Electronic        44.28,5     11.14,7  (1014)      4.26 ¦    21.52   21.¦   22.36   23.¦
M45         77. Ficht Reinhard, Allmannsweier       1960 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:04.53,2     30.32,2    (86)      6.29 ¦    32.39   78.¦   32.13   74.¦
M40         64. Ficht Winfried                      1967 Zell                          49.32,1     15.29,2    (87)      4.57 ¦    24.11   61.¦   25.21   70.¦
SMA          9. Finsterwalder Sascha                1993 Lahr                          54.30,8      7.43,9   (444)      5.27 ¦    26.32    8.¦   27.58   12.¦
M20         53. Fischer Christian, Kehl             1984 Augenoptik Thüm Kehl          51.38,4     18.24,6  (1128)      5.09 ¦    25.24   48.¦   26.14   55.¦
M20         44. Fischer Eugen, Kehl                 1983 Augenoptik Thüm Kehl          50.18,2     17.04,4  (1129)      5.01 ¦    25.24   47.¦   24.54   41.¦
F35         19. Flach Isabel, Ettenheim             1972 Volksbank 3                 1:02.23,1     19.08,7  (1124)      6.14 ¦    31.18   20.¦   31.04   18.¦
M35         39. Flach Ulrich, Ettenheim             1973 LV Ettenheim                  49.42,5     15.07,2    (89)      4.58 ¦    25.58   48.¦   23.44   32.¦
M45         38. Frenk Rolf                          1963 Schwanau                      50.02,7     15.41,7   (425)      5.00 ¦    25.21   41.¦   24.41   35.¦
M30         40. Frey Markus                         1976 Seelbach                      53.33,0     14.26,8   (498)      5.21 ¦    26.20   40.¦   27.13   40.¦
M45         75. Friedrich Thomas                    1961 Lahr                        1:02.59,9     28.38,9    (90)      6.17 ¦    30.01   72.¦   32.58   75.¦
M45         39. Funk Wolfgang, Seelbach             1960 Lauftreff Lehenstrasse        50.26,4     16.05,4  (1057)      5.02 ¦    24.25   35.¦   26.00   43.¦
F20         19. Fürle Lea Sarah, Ottenheim          1984 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:00.00,4     21.41,4    (92)      6.00 ¦    30.16   18.¦   29.44   20.¦
F30         21. Fürle-Mauch Esther, Neuried         1978 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:04.29,5     15.21,9    (93)      6.26 ¦    33.06   23.¦   31.23   20.¦
M35         48. Furtwängler Armin                   1969 Lahr                          51.18,4     16.43,1    (94)      5.07 ¦    26.28   53.¦   24.49   41.¦
SMA          4. Gabelmann Kim, Seelbach             1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     49.20,7      2.33,8  (1176)      4.56 ¦    26.00    7.¦   23.20    2.¦
M20          2. Gabriele Marco, Ettenheim           1984 TV Biberach 3                 34.07,7      0.53,9  (1215)      3.24 ¦    16.41    2.¦   17.26    2.¦
M45         53. Gänshirt Klaus                      1963 Friesenheim                   53.41,2     19.20,2    (95)      5.22 ¦    26.44   57.¦   26.56   53.¦
JMA          3. Gänshirt Michael                    1990 Lahr                          46.51,1     10.11,3   (533)      4.41 ¦    23.00    4.¦   23.50    2.¦
JWB          3. Gänshirt Michaela                   1992 Friesenheim                   53.50,7      8.16,6    (96)      5.23 ¦    26.18    4.¦   27.31    3.¦
F45         35. Gäßler Sabine, Ottenheim            1962 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:11.09,6     24.55,2    (98)      7.06 ¦    35.57   37.¦   35.12   33.¦
M30         27. Gaus Joachim                        1977 Freiburg                      48.31,5      9.25,3    (97)      4.51 ¦    24.58   31.¦   23.32   21.¦
M20         33. Geppert Dominic                     1987 Ettenheim                     47.39,5     14.25,7    (99)      4.45 ¦    24.05   40.¦   23.33   31.¦
M35         61. Gergert Jürgen, Seelbach            1973 Die Wilden vom Kindergart     55.39,8     21.04,5  (1070)      5.33 ¦    28.01   65.¦   27.38   59.¦
F30         10. Gerhardt Simone                     1976 Lahr                          54.26,0      5.18,4   (100)      5.26 ¦    27.17    9.¦   27.09    9.¦
F40         43. Giedemann Karolina, Schuttertal     1964 Bucher-Team                 1:05.57,1     24.31,2  (1001)      6.35 ¦    31.27   41.¦   34.29   43.¦
M40         83. Gießler Frank, Friesenheim          1966 MTB-Club Lahr                 54.26,9     20.24,0  (1043)      5.26 ¦    26.46   83.¦   27.40   85.¦
F20         26. Girstl Christina                    1982 Lahr                        1:02.53,3     24.34,3   (101)      6.17 ¦    32.17   28.¦   30.36   23.¦
F50         16. Girstl Elisabeth, Lahr              1956 LG Geroldseck               1:03.59,3     20.59,7   (102)      6.23 ¦    32.17   15.¦   31.42   16.¦
M50         61. Girstl Klaus, Lahr                  1954 LG Geroldseck               1:02.52,2     26.36,9   (103)      6.17 ¦    32.12   62.¦   30.39   60.¦
M20         27. Gißler Dominic, Friesenheim         1988 Laufteam FW Friesenheim       45.29,3     12.15,5   (445)      4.32 ¦    22.55   32.¦   22.34   22.¦
F30         23. Glaser Petra, Ottenheim             1978 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:05.20,5     16.12,9   (104)      6.32 ¦    31.57   21.¦   33.23   24.¦
M50          9. Glatz Hubert                        1956 Oberharmersbach               41.54,5      5.39,2   (528)      4.11 ¦    20.37   10.¦   21.16    8.¦
M20         25. Glatz Marco, Seelbach               1985 FSV-Senioren                  44.58,1     11.44,3  (1194)      4.29 ¦    21.52   21.¦   23.05   26.¦
SMA          2. Glatz Philipp, Seelbach             1993 Lauftreff Lehenstrasse        47.39,8      0.52,9  (1059)      4.45 ¦    22.25    1.¦   25.14    5.¦
M20         60. Glück-Pusch Sebastian, Lahr         1988 REIFEN-AMANN-TEAM             53.50,7     20.36,9  (1193)      5.23 ¦    28.11   65.¦   25.39   51.¦
F45         18. Göppert Edeltraud                   1959 Schuttertal                   58.29,3     12.14,9   (106)      5.50 ¦    28.19   18.¦   30.10   20.¦
M40         24. Göppert Johannes                    1966 Schuttertal                   42.32,4      8.29,5   (503)      4.15 ¦    21.03   25.¦   21.28   21.¦
M20         58. Gotthardt Julian, Biberach          1986 HYDRO                         53.32,4     20.18,6   (107)      5.21 ¦    27.10   60.¦   26.22   56.¦
M45         20. Greber Bernhard, Ettenheim          1960 TC-Münchweier                 45.25,6     11.04,6   (108)      4.32 ¦    21.48   17.¦   23.37   25.¦
M30         39. Greiner Carsten, Ettenheim          1978 Badische Treuhand             53.19,5     14.13,3  (1050)      5.19 ¦    25.18   33.¦   28.01   42.¦
F40          7. Gremmelspacher Agnes, St. Peter     1964 PTSV Jahn Freiburg            48.48,5      7.22,6   (446)      4.52 ¦    22.59    4.¦   25.49   13.¦
M40         98. Griesbaum Bernhard                  1965 Schuttertal                   59.55,8     25.52,9   (109)      5.59 ¦    30.45  102.¦   29.10   93.¦
M40         65. Griesbaum Frank                     1967 Lahr                          49.36,3     15.33,4   (110)      4.57 ¦    24.27   64.¦   25.08   67.¦
M35         59. Griesbaum Mirko                     1970 Seelbach                      54.29,3     19.54,0   (501)      5.26 ¦    26.35   54.¦   27.53   60.¦
M35          3. Groß Frank, Offenburg               1971 LG Offenburg 2                35.02,0      0.26,7  (1026)      3.30 ¦    17.19    2.¦   17.42    3.¦
JMB         11. Gruber Dominik, Lahr                1992 Handball B-Jgd Hobbyjogge     59.12,4     19.02,4  (1177)      5.55 ¦    30.15   11.¦   28.56    9.¦
M35         40. Grüninger Thorsten, Nonnenweier     1969 TUS Ottenheim 0 auf 21        50.00,8     15.25,5   (113)      5.00 ¦    25.22   41.¦   24.38   38.¦
M30         34. Gruseck Jürgen                      1978 Seelbach                      51.26,5     12.20,3   (114)      5.08 ¦    26.00   38.¦   25.26   34.¦
F20         22. Grzyb Iwona                         1983 Lahr                        1:01.15,1     22.56,1   (484)      6.07 ¦    31.32   25.¦   29.42   19.¦
M20         29. Grzyb Marius, Lahr                  1985 TV Lahr Volleyball 2          46.33,1     13.19,3  (1231)      4.39 ¦    21.58   24.¦   24.35   40.¦
M40         90. Günhter Markus                      1966 Lahr                          55.47,7     21.44,8   (115)      5.34 ¦    26.55   86.¦   28.51   91.¦
M35         67. Günter Göppert                      1970 Schweighausen                 58.05,3     23.30,0   (447)      5.48 ¦    27.44   63.¦   30.20   68.¦
M50         54. Günzl Andreas, Schwanau             1958 TUS Ottenheim 0 auf 21        58.22,9     22.07,6  (1262)      5.50 ¦    28.35   52.¦   29.47   56.¦
M20         49. Gutt Jürgen                         1980 Lahr                          50.45,9     17.32,1   (116)      5.04 ¦    26.29   57.¦   24.16   39.¦
M40         52. Haag Joachim, Seelbach              1965 LG Geroldseck Lahr            47.12,5     13.09,6   (117)      4.43 ¦    23.13   51.¦   23.58   55.¦
F40         16. Haag Petra, Seelbach                1966 LG Geroldseck                 53.04,9     11.39,0  (1206)      5.18 ¦    26.10   16.¦   26.54   19.¦
SMA         15. Haag Simon, Seelbach                1994 LG Geroldseck Lahr          1:01.33,7     14.46,8   (118)      6.09 ¦    32.01   15.¦   29.32   14.¦
M45          1. Haas Alexander, Zell                1962 TV Biberach 3                 34.21,0       -----  (1216)      3.26 ¦    16.56    1.¦   17.24    1.¦
F30          3. Haas Christine, Lahr                1977 Blech & Tech                  52.16,7      3.09,1   (119)      5.13 ¦    27.21   12.¦   24.55    2.¦
M40         51. Haas Josef, Seelbach                1967 Blech & Tech                  47.11,8     13.08,9   (120)      4.43 ¦    23.57   59.¦   23.14   45.¦
M35          6. Haas Manfred                        1970 Bad Rippoldsau-Schapbach      37.36,5      3.01,2   (556)      3.45 ¦    18.33    6.¦   19.03    5.¦
JWA          1. Haas Marilyne, Zell                 1990 TV Biberach 2                 38.59,6       -----  (1235)      3.53 ¦    18.54    1.¦   20.05    1.¦
M40          9. Haas Nicolai, Steinach              1968 TV Biberach                   38.56,7      4.53,8   (121)      3.53 ¦    19.09    8.¦   19.47   11.¦
F30          7. Haas Sabine                         1974 Kippenheim                    52.43,8      3.36,2   (122)      5.16 ¦    25.58    5.¦   26.45    7.¦
M35         43. Haas Timo, Kippenheim               1971 Team Neubauer                 50.33,1     15.57,8   (123)      5.03 ¦    25.22   40.¦   25.10   46.¦
M30         21. Haas Uwe, Lahr                      1978 Blech & Tech                  47.11,7      8.05,5   (124)      4.43 ¦    23.57   26.¦   23.14   19.¦
JWB          8. Haas Verena, Friesenheim            1992 TuS Schuttern               1:00.19,7     14.45,6   (125)      6.01 ¦    30.40    8.¦   29.39    7.¦
F20          3. Häberle Miriam, Schmieheim          1987 LV Ettenheim                  44.15,3      5.56,3   (126)      4.25 ¦    21.53    2.¦   22.22    3.¦
M45         74. Haberstroh Rolf, Freiburg           1959 Team Universa               1:02.02,4     27.41,4  (1183)      6.12 ¦    28.25   65.¦   33.37   76.¦
F20         12. Hafner Sarina                       1984 Lahr                          55.06,8     16.47,8   (127)      5.30 ¦    28.31   14.¦   26.35   10.¦
M40         96. Haigis Harald                       1967 Elzach                        59.34,1     25.31,2   (448)      5.57 ¦    29.12   97.¦   30.22   98.¦
M35         44. Haist Frank, Oberschopfheim         1973 Agil-Sports Running Team      50.44,8     16.09,5  (1269)      5.04 ¦    25.21   39.¦   25.23   51.¦
F50         13. Haller Christel, Lahr               1955 AgilSports Running Team 2   1:00.25,0     17.25,4  (1253)      6.02 ¦    29.34   10.¦   30.50   14.¦
F20          7. Haller Kathrin, Schwanau            1980 Agil-Sports Running Team      52.11,4     13.52,4  (1270)      5.13 ¦    26.40   10.¦   25.31    7.¦
M20         63. Hallmann Heiko                      1986 Seelbach                      55.13,5     21.59,7   (505)      5.31 ¦    26.21   56.¦   28.52   64.¦
M20         54. Hamann Fabian                       1986 Winden                        51.40,6     18.26,8   (128)      5.10 ¦    26.15   55.¦   25.25   45.¦
M35         56. Hangs Patrick, Ottenheim            1973 TUS Ottenheim 0 auf 21        53.55,0     19.19,7   (129)      5.23 ¦    26.56   56.¦   26.58   55.¦
F30         26. Hansmann Gertrud, Schuttertal       1975 Die Ungedopten              1:10.11,6     21.04,0   (483)      7.01 ¦    34.14   26.¦   35.57   27.¦
M30         24. Hanusek Thorsten                    1976 Freiburg                      48.01,9      8.55,7   (131)      4.48 ¦    23.29   21.¦   24.32   28.¦
F40          2. Hatt Astrid, Kappel-Grafenhausen    1964 LG Geroldsech                 41.42,9      0.17,0   (133)      4.10 ¦    20.32    1.¦   21.10    2.¦
F20         20. Haupt Sibylle, Lahr                 1979 Don-Bosco-Zentrum Lahr      1:00.38,7     22.19,7  (1167)      6.03 ¦    31.19   22.¦   29.19   18.¦
M50         33. Hauser Siegbert, Offenburg          1957 Volksbank 1                   49.59,0     13.43,7  (1117)      4.59 ¦    24.00   27.¦   25.59   35.¦
M40         12. Hauser Thomas                       1965 Kirchzarten                   39.58,1      5.55,2   (449)      3.59 ¦    19.38   12.¦   20.19   13.¦
F20         29. Hawkins Christiane                  1985 Schuttern                   1:07.52,6     29.33,6   (134)      6.47 ¦    34.12   30.¦   33.39   28.¦
F45          9. Hebding-Geiger Sabine, Ettenheim    1959 LV Ettenheim                  53.20,4      7.06,0   (135)      5.20 ¦    26.17    7.¦   27.02    8.¦
M45         29. Heddram Thomas                      1959 Lahr                          47.55,0     13.34,0   (508)      4.47 ¦    22.58   25.¦   24.56   38.¦
M30         10. Heilig Andrej                       1977 Herrenberg                    43.33,9      4.27,7   (576)      4.21 ¦    21.26   11.¦   22.07   11.¦
M40         59. Heim Claus, Kenzingen               1968 Volksbank 1                   48.26,8     14.23,9  (1118)      4.50 ¦    23.21   53.¦   25.05   65.¦
F50         18. Heim Irene, Ottenheim               1956 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:13.54,0     30.54,4   (136)      7.23 ¦    36.13   18.¦   37.40   18.¦
M55         18. Heim Rolf, Ottenheim                1953 TUS Ottenheim 0 auf 21        56.54,7     18.41,7   (137)      5.41 ¦    27.35   18.¦   29.19   18.¦
F40         15. Heine Karola, Ottenheim             1966 TUS Ottenheim                 52.20,9     10.55,0   (138)      5.14 ¦    27.11   22.¦   25.09   10.¦
F40         45. Heinke Jutta                        1964 Pfaffenweiler               1:07.26,1     26.00,2   (139)      6.44 ¦    32.42   45.¦   34.43   44.¦
M60          1. Heitz Dieter, Meißenheim            1946 Spfr Kürzell                  46.32,3       -----   (140)      4.39 ¦    23.10    1.¦   23.22    2.¦
M50         43. Heitz Wolfgang, Allmannsweier       1956 unter ferner liefen 3         54.40,8     18.25,5  (1085)      5.28 ¦    27.39   47.¦   27.01   41.¦
M40         68. Heitzmann Gerhard, Steinach         1965 Die Wilden vom Kindergart     50.01,8     15.58,9  (1075)      5.00 ¦    24.47   67.¦   25.14   69.¦
M50         37. Herde Hans-Jürgen, Offenburg        1956 Kühle Köpfe auf heissen S     52.19,5     16.04,2  (1061)      5.13 ¦    26.23   38.¦   25.56   34.¦
M30          3. Herdrich Jan, Ettenheim             1978 Volksbank 1                   41.18,6      2.12,4  (1119)      4.07 ¦    20.52    4.¦   20.26    2.¦
M20         19. Herkersdorf Christoph, Reichenbach  1986 Team Universa                 44.13,0     10.59,2  (1184)      4.25 ¦    20.54   15.¦   23.18   28.¦
M30         33. Herr Benjamin, Wittenweier          1977 TUS Ottenheim 0 auf 21        50.35,4     11.29,2   (141)      5.03 ¦    25.24   35.¦   25.11   30.¦
M40         74. Hertenstein Alex                    1965 Ettenheim                     51.31,1     17.28,2   (521)      5.09 ¦    25.26   74.¦   26.05   74.¦
M35         69. Hertwig Gunter                      1969 Schuttertal                   58.11,3     23.36,0   (423)      5.49 ¦    27.22   60.¦   30.48   69.¦
M40         14. Herzog Dieter, Kippenheim           1964 TV Lahr                       40.13,4      6.10,5   (142)      4.01 ¦    19.43   14.¦   20.30   15.¦
M35          5. Herzog Ingo                         1972 Steinach                      37.25,8      2.50,5   (511)      3.44 ¦    18.13    5.¦   19.11    6.¦
M20         71. Herzog Phillip, Schwanau            1986 Wadenbeisser                1:00.41,5     27.27,7  (1218)      6.04 ¦    30.05   69.¦   30.36   70.¦
M35         24. Hess Harald                         1969 Seelbach                      44.18,6      9.43,3   (491)      4.25 ¦    21.35   23.¦   22.43   26.¦
M20         17. Hetmanczyk Siegfried, Lahr          1984 Team Badische Zeitung         43.37,2     10.23,4  (1082)      4.21 ¦    20.40   14.¦   22.57   25.¦
F45         16. Hilberer Sabine, Ehrenkirchen       1960 Barmer                        57.39,7     11.25,3  (1144)      5.45 ¦    28.03   16.¦   29.36   18.¦
M35         37. Hilberer Thomas, Seelbach           1971 Julabo 1                      49.10,5     14.35,2  (1098)      4.55 ¦    23.51   33.¦   25.19   49.¦
F45         36. Hilpipre Sabine, Meißenheim         1961 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:11.17,0     25.02,6   (143)      7.07 ¦    36.03   38.¦   35.13   34.¦
M40         45. Hilss Bertold, Reichenbach          1965 TTC Altdorf                   45.29,9     11.27,0   (144)      4.32 ¦    22.00   36.¦   23.29   47.¦
M45         43. Himmelsbach Anton                   1959 Friesenheim                   51.35,7     17.14,7   (145)      5.09 ¦    25.17   40.¦   26.18   47.¦
M45         58. Himmelsbach Gerhard, Schuttertal    1963 Bucher-Team                   54.18,6     19.57,6  (1002)      5.25 ¦    26.36   53.¦   27.42   59.¦
M35         25. Himmelsbach Heiko, Seelbach         1973 Schnaig-Biker Wittelbach      44.40,3     10.05,0  (1047)      4.28 ¦    22.57   28.¦   21.42   20.¦
M60          5. Himmelsbach Herbert, Seelbach       1948 Julabo 3                      49.43,4      3.11,1  (1109)      4.58 ¦    23.42    3.¦   26.00    5.¦
M55          6. Himmelsbach Hubert, Lahr            1951 LG Geroldseck Lahr            46.57,7      8.44,7   (146)      4.41 ¦    23.14    6.¦   23.43    5.¦
SWB          6. Himmelsbach Johanna, Seelbach       1995 Jungmusikermädels Seelbac   1:09.49,2     18.04,6  (1165)      6.58 ¦    36.03    6.¦   33.46    6.¦
M40        108. Himmelsbach Martin                  1964 Seelbach                    1:09.13,0     35.10,1   (147)      6.55 ¦    36.04  110.¦   33.08  105.¦
JMA          2. Himmelsbach Michael, Seelbach       1990 Titelanwärter                 46.30,2      9.50,4  (1113)      4.39 ¦    21.44    2.¦   24.45    3.¦
M35         15. Himmelsbach Michael, Schuttertal    1969 MGV - Schuttertal             41.42,4      7.07,1  (1159)      4.10 ¦    20.22   15.¦   21.19   17.¦
JWB          2. Himmelsbach Miriam                  1992 Friesenheim                   48.20,5      2.46,4   (148)      4.50 ¦    24.09    2.¦   24.11    2.¦
F35         12. Himmelsbach Patricia, Seelbach      1971 Die Wilden vom Kindergart     54.53,3     11.38,9  (1076)      5.29 ¦    27.52   12.¦   27.01   11.¦
M40         57. Himmelsbach Stefan, Lahr            1968 Volksbank 2                   48.13,3     14.10,4  (1121)      4.49 ¦    24.31   65.¦   23.42   51.¦
F50         14. Hoffmann Regina, Lahr               1955 unter ferner liefen 4       1:02.23,7     19.24,1  (1088)      6.14 ¦    32.31   16.¦   29.51   11.¦
M40         62. Hoga Ulrich                         1967 Seelbach                      49.10,4     15.07,5   (450)      4.55 ¦    24.01   60.¦   25.09   68.¦
M50         29. Hogenmüller Rolf, Kehl              1957 Augenoptik Thüm Kehl          49.10,9     12.55,6  (1130)      4.55 ¦    24.13   31.¦   24.57   29.¦
F45         31. Hogenmüller Susanne, Kehl           1960 Augenoptik Thüm Kehl        1:06.21,7     20.07,3  (1131)      6.38 ¦    32.32   34.¦   33.49   29.¦
F45         38. Hohmann-Klose Ute                   1963 Nesselried                  1:13.33,3     27.18,9   (149)      7.21 ¦    27.14   13.¦   46.18   39.¦
M35         58. Höll Hans-Peter, Appenweier         1971 BBBank Lahr                   54.28,2     19.52,9  (1172)      5.26 ¦    26.27   50.¦   28.00   61.¦
M40         26. Höss Wilfried, Ottersweier          1964 SC Lauf                       43.26,8      9.23,9   (150)      4.20 ¦    21.20   29.¦   22.06   27.¦
M45         59. Hug Armin                           1963 Neuried                       54.28,6     20.07,6   (151)      5.26 ¦    26.39   55.¦   27.49   61.¦
M35         54. Hug Thomas, Lahr                    1973 Projekt New York 2013         52.46,9     18.11,6   (152)      5.16 ¦    26.57   57.¦   25.49   53.¦
M45         36. Hugelmann Juergen                   1961 Lahr                          49.22,9     15.01,9   (540)      4.56 ¦    24.27   36.¦   24.55   37.¦
M30         28. Hummel Andreas, Hohberg             1977 BSG Sparkasse Offenburg       48.57,7      9.51,5   (153)      4.53 ¦    23.33   23.¦   25.24   33.¦
F30         19. Hund Barbara, Rust                  1977 Badische Treuhand 2         1:03.39,1     14.31,5  (1273)      6.21 ¦    31.55   20.¦   31.44   21.¦
F50          3. Hund Ingeborg, Lahr                 1954 Skigilde Lahr                 50.05,1      7.05,5   (154)      5.00 ¦    24.44    3.¦   25.20    3.¦
M50         56. Hund Thomas, Lahr                   1954 Badische Treuhand 2           58.31,6     22.16,3  (1274)      5.51 ¦    30.38   59.¦   27.53   46.¦
M40         17. Hunte Juergen                       1967 Lahr                          40.39,0      6.36,1   (155)      4.03 ¦    19.54   17.¦   20.44   17.¦
M40         60. Hupfer Stefan, Seelbach             1968 Schnaig-Biker Wittelbach      48.37,4     14.34,5  (1048)      4.51 ¦    23.41   54.¦   24.55   63.¦
M55         19. Huser Richard, Kürzell              1950 Sportfreunde Kürzel           58.38,3     20.25,3   (156)      5.51 ¦    27.29   17.¦   31.09   21.¦
M35         52. Isenmann Markus                     1973 Seelbach                      51.54,8     17.19,5   (157)      5.11 ¦    27.01   58.¦   24.53   42.¦
M30          5. Isenmann Nicolas, Friesenheim       1978 Weingut Stadt Lahr            41.38,2      2.32,0  (1284)      4.09 ¦    20.54    5.¦   20.43    3.¦
M40         15. Isenmann Wolfgang, Seelbach         1965 Die Wilden vom Kindergart     40.31,5      6.28,6  (1006)      4.03 ¦    20.16   19.¦   20.15   12.¦
M40         72. Itta Andreas                        1966 Seelbach                      51.07,2     17.04,3   (158)      5.06 ¦    26.13   80.¦   24.53   62.¦
F45         27. Jäger-Faißt Luitgard, Seelbach      1963 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:04.16,0     18.01,6   (159)      6.25 ¦    32.31   32.¦   31.44   24.¦
M45         47. Jäkle Kilian                        1963 Elzach                        52.00,3     17.39,3   (535)      5.12 ¦    26.37   54.¦   25.22   41.¦
M20         59. Jekimow Alexander, Seelbach         1980 Julabo 2                      53.47,6     20.33,8  (1105)      5.22 ¦    25.48   52.¦   27.58   60.¦
M45          6. Jilg Meinrad, Schuttertal           1962 MGV - Schuttertal             41.03,9      6.42,9  (1160)      4.06 ¦    20.06    7.¦   20.57    8.¦
M40         86. Joos Friedrich                      1967 Offenburg                     54.56,0     20.53,1   (160)      5.29 ¦    27.56   94.¦   27.00   82.¦
F35          3. Joos Priska                         1969 Offenburg                     47.15,6      4.01,2   (161)      4.43 ¦    23.18    3.¦   23.57    3.¦
F40         17. Jörger Beate, Friesenheim           1964 Just4fun                      53.15,8     11.49,9   (162)      5.19 ¦    26.45   20.¦   26.30   17.¦
M45         34. Jörger Klemens, Kippenheim          1960 TV Kippenheim OL              48.54,0     14.33,0   (578)      4.53 ¦    25.22   42.¦   23.31   23.¦
M45         24. Jörger Thomas, Mahlberg             1960 Record                        46.33,2     12.12,2   (163)      4.39 ¦    23.14   26.¦   23.18   20.¦
M30         19. Juchheim Markus, Seelbach           1978 Julabo 1                      46.50,8      7.44,6  (1099)      4.41 ¦    23.12   19.¦   23.38   22.¦
F40         25. Junker Tina                         1967 Offenburg                     55.45,7     14.19,8   (164)      5.34 ¦    27.03   21.¦   28.42   30.¦
M40         41. Kaiser Thomas, Herbolzheim          1966 unter ferner liefen 2         45.12,7     11.09,8  (1031)      4.31 ¦    22.23   40.¦   22.49   40.¦
F40         10. Kälble Gertrud                      1966 Nordrach                      49.20,6      7.54,7   (166)      4.56 ¦    24.11    8.¦   25.09    9.¦
F30         24. Kappis Nicole, Allmannsweier        1976 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:06.46,5     17.38,9   (167)      6.40 ¦    33.40   25.¦   33.06   23.¦
JMB          3. Karl Sebastian, Lahr                1991 TV Lahr                       41.28,0      1.18,0   (169)      4.08 ¦    19.39    1.¦   21.48    3.¦
M60          2. Kaspar Wendelin                     1948 Lahr                          46.35,1      0.02,8   (171)      4.39 ¦    23.31    2.¦   23.03    1.¦
M45         32. Kattinger Jürgen, Lahr              1962 TV Lahr                       48.33,8     14.12,8   (172)      4.51 ¦    24.05   33.¦   24.27   32.¦
F45         25. Kätzelmeier Christine, Lahr         1962 unter ferner liefen 4       1:02.23,8     16.09,4  (1089)      6.14 ¦    32.31   33.¦   29.52   19.¦
M40         27. Keienburg Wolfgang                  1967 Kippenheim                    43.27,0      9.24,1   (527)      4.20 ¦    24.47   68.¦   18.39    5.¦
M45         18. Keifel Gerhard                      1963 Ettenheim                     44.30,4     10.09,4   (510)      4.27 ¦    22.08   20.¦   22.22   17.¦
M20         69. Keller Sascha, Schwanau             1986 Kameltreiber                1:00.19,8     27.06,0  (1224)      6.01 ¦    30.06   70.¦   30.13   68.¦
M55         13. Keller Ulrich, Lahr                 1952 LG Zehnder Team 1             53.23,9     15.10,9  (1149)      5.20 ¦    26.22   15.¦   27.01   13.¦
SWB          4. Kemming Laura, Friesenheim          1996 TuS Schuttern               1:01.45,9     10.01,3   (173)      6.10 ¦    31.02    4.¦   30.43    4.¦
SWA          2. Kemming Lisa, Friesenheim           1993 TuS Schuttern               1:00.15,8      6.32,2   (174)      6.01 ¦    30.40    2.¦   29.35    2.¦
M50         10. Kempf Anton                         1955 Friesenheim                   41.58,5      5.43,2   (531)      4.11 ¦    20.10    8.¦   21.48   10.¦
M20          4. Kempf Christian, Kippenheim         1986 TV Kippenheim                 36.36,7      3.22,9   (175)      3.39 ¦    18.12    4.¦   18.24    4.¦
F20          4. Kempf Vanessa, Kippenheim           1987 TV Herboldsheim               47.11,2      8.52,2   (176)      4.43 ¦    23.21    5.¦   23.49    5.¦
SMC          1. Kessel Niklas                       1997 Schallstadt                   50.31,1       -----   (452)      5.03 ¦    25.16    1.¦   25.14    1.¦
F50          9. Ketterer Birgit                     1957 Kenzingen                     55.56,6     12.57,0   (178)      5.35 ¦    27.31    9.¦   28.24    8.¦
M45         15. Kiefer Wolfram                      1962 Offenburg                     43.31,1      9.10,1   (453)      4.21 ¦    21.51   18.¦   21.39   12.¦
JMB          7. Kienzle Julian, Steinach            1992 Heinrich-Hansjakob-Realsc     51.33,5     11.23,5  (1010)      5.09 ¦    24.57    8.¦   26.36    7.¦
M20         28. Kiesel Christian                    1985 Seelbach                      46.10,5     12.56,7   (179)      4.37 ¦    22.24   27.¦   23.46   32.¦
JMB          5. Kiesele Philipp                     1992 Mahlberg                      47.48,0      7.38,0   (485)      4.46 ¦    23.54    5.¦   23.53    6.¦
F40         31. Kiesner Valentina                   1965 Rust                          57.19,1     15.53,2   (541)      5.43 ¦    29.13   32.¦   28.05   24.¦
F30         15. Killeweit Sibylle                   1975 Schuttertal                   56.20,3      7.12,7   (181)      5.38 ¦    27.17   10.¦   29.02   16.¦
M70          1. Killi Heiner, Offenburg             1934 LG Offenburg 1                45.39,2       -----  (1020)      4.33 ¦    22.45    1.¦   22.54    1.¦
M20          3. Kinnast Sebastian, Gengenbach       1987 TV Biberach                   35.09,7      1.55,9  (1217)      3.30 ¦    17.22    3.¦   17.47    3.¦
M30         48. Kirchmann Christian                 1977 Lahr                        1:07.06,2     28.00,0   (182)      6.42 ¦    32.10   47.¦   34.56   48.¦
M45         28. Kissmer Thomas                      1961 Offenburg                     47.54,3     13.33,3   (183)      4.47 ¦    23.43   30.¦   24.10   30.¦
M50         13. Klausmann Hermann, Wolfach          1955 Kienzler Stadtmobiliar Ha     43.42,8      7.27,5  (1256)      4.22 ¦    21.15   11.¦   22.27   14.¦
M45          5. Klausmann Uwe                       1962 Fischerbach                   40.55,0      6.34,0   (554)      4.05 ¦    19.51    5.¦   21.03    9.¦
M50         14. Klein Thomas, Stegen                1957 PTSV Jahn Freiburg            44.00,5      7.45,2   (454)      4.24 ¦    21.50   16.¦   22.10   13.¦
M45          9. Kloos Axel, Ettenheim               1960 ohne Kloos nix los            41.28,7      7.07,7  (1066)      4.08 ¦    20.35   11.¦   20.53    6.¦
M20         30. Kloos Marco, Seelbach               1985 ohne Kloos nix los            46.43,2     13.29,4  (1067)      4.40 ¦    22.46   30.¦   23.57   35.¦
M45         41. Kloos Michael, Seelbach             1959 ohne Kloos nix los            50.51,0     16.30,0  (1068)      5.05 ¦    24.23   34.¦   26.27   48.¦
JMB          4. Kloos Tobias, Seelbach              1991 ohne Kloos nix los            43.54,6      3.44,6  (1069)      4.23 ¦    21.57    4.¦   21.57    4.¦
M45         22. Klüh Michael                        1961 Seelbach                      46.24,6     12.03,6   (185)      4.38 ¦    22.34   21.¦   23.50   28.¦
M35         51. Klumpp Jürgen, Seelbach             1973 TV Seelbach                   51.51,5     17.16,2   (186)      5.11 ¦    24.47   36.¦   27.03   56.¦
M20         16. Klumpp Stephan, Seelbach            1979 FSV-Senioren                  43.26,2     10.12,4  (1195)      4.20 ¦    21.40   18.¦   21.46   15.¦
SMA          3. Knipping Nicolas, Seelbach          1994 FSV Seelbach                  48.00,9      1.14,0   (187)      4.48 ¦    22.43    2.¦   25.17    6.¦
F35         20. Knöller Diana                       1972 Friesenheim                 1:03.39,7     20.25,3   (188)      6.21 ¦    31.43   23.¦   31.55   20.¦
M35         20. Köbele Thomas, Seelbach             1970 Julabo 1                      43.02,8      8.27,5  (1100)      4.18 ¦    20.59   19.¦   22.03   21.¦
M30         43. Koch Silvio, Ottenheim              1977 TUS Ottenheim 0 auf 21        55.35,6     16.29,4   (189)      5.33 ¦    29.01   46.¦   26.33   38.¦
F40         28. Kofler-Aengenheyster Heike, Offenbu 1966 LG Offenburg                  56.03,2     14.37,3  (1134)      5.36 ¦    26.43   18.¦   29.20   34.¦
M35         19. Kofler Thomas, Offenburg            1970 LG Offenburg 1                42.31,8      7.56,5  (1021)      4.15 ¦    19.56   13.¦   22.35   24.¦
M35         42. Kohler Gerd                         1969 Hohberg                       50.25,2     15.49,9   (191)      5.02 ¦    25.53   46.¦   24.31   37.¦
M45         48. Kollmer Roland                      1961 Lahr                          52.19,8     17.58,8   (192)      5.13 ¦    25.31   44.¦   26.48   51.¦
F20         25. König Kathrin, Kehl                 1984 Augenoptik Thüm Kehl        1:02.02,2     23.43,2  (1132)      6.12 ¦    31.21   23.¦   30.40   25.¦
M20         45. Kopf Florian                        1980 Neuried                       50.18,5     17.04,7   (455)      5.01 ¦    24.52   45.¦   25.25   47.¦
JMB          1. Kopf Sven, Schuttertal              1991 Team-Speedzone.de             40.10,0       -----   (193)      4.01 ¦    20.04    2.¦   20.05    1.¦
SMB          5. Kopf Tobias, Friesenheim            1996 Scheffel Gymnasium 6d         51.11,3     10.19,0  (1291)      5.07 ¦    23.45    6.¦   27.25    8.¦
F55          1. Kornmayer Christel, Zell            1952 LG Brandenkopf                45.28,2       -----   (565)      4.32 ¦    22.38    1.¦   22.49    1.¦
M40         49. Krämer Joachim, Seelbach            1967 Bäckerei Krämer               46.19,7     12.16,8  (1244)      4.37 ¦    22.36   46.¦   23.43   53.¦
M45         42. Kraemer Peter, Seelbach             1963 FSV AH Team                   51.28,6     17.07,6   (195)      5.08 ¦    25.50   46.¦   25.37   42.¦
M40         35. Kraemer Ralf, Kehl                  1964 Marathonteam Kraemer          44.28,5     10.25,6   (196)      4.26 ¦    21.27   31.¦   23.00   44.¦
M20         15. Kreischer Marcel, Friesenheim       1980 SV Oberweier                  43.10,4      9.56,6   (198)      4.19 ¦    21.22   17.¦   21.47   16.¦
F30          2. Kreuter Judith                      1977 Seelbach                      51.18,8      2.11,2   (199)      5.07 ¦    26.46    6.¦   24.32    1.¦
M20         36. Krieg Harald, Friesenheim           1982 BSG Sparkasse Offenburg       48.21,7     15.07,9   (200)      4.50 ¦    23.10   33.¦   25.10   43.¦
M45         14. Krieg Ralf, Appenweier              1962 Kühle Köpfe auf heissen S     42.57,7      8.36,7  (1062)      4.17 ¦    21.07   15.¦   21.49   13.¦
M40          2. Krumm Ralf, Bahlingen               1966 TV Herbolzheim                35.07,7      1.04,8   (201)      3.30 ¦    17.28    2.¦   17.39    2.¦
M20         13. Kubin Raphael, Offenburg            1979 ETSV Offenburg                42.02,9      8.49,1   (202)      4.12 ¦    20.30   13.¦   21.32   13.¦
M35         10. Kuik Patrick                        1973 Lahr                          40.09,1      5.33,8   (203)      4.00 ¦    19.39   10.¦   20.29   11.¦
M45         61. Kümmerle Michael, Lahr              1959 unter ferner liefen 3         55.22,4     21.01,4  (1086)      5.32 ¦    27.38   61.¦   27.43   60.¦
F30         17. Kunzelmann Susanne, Endingen        1975 Agil-Sports Running Team      57.03,1      7.55,5  (1278)      5.42 ¦    27.59   16.¦   29.03   17.¦
F40         21. Kurz Renate, Lahr                   1966 Kippenheim                    54.21,6     12.55,7   (204)      5.26 ¦    26.43   18.¦   27.38   23.¦
SWA          1. Kurz Tatjana, Lahr                  1993 Haus von Rosalie              53.43,6       -----   (205)      5.22 ¦    26.02    1.¦   27.41    1.¦
M30         31. Lach Markus, Seelbach               1976 Julabo 1                      49.50,3     10.44,1  (1101)      4.59 ¦    24.46   29.¦   25.03   29.¦
F35          7. Lachner Sabine, Berghaupten         1972 BBBank Lahr                   50.20,6      7.06,2  (1173)      5.02 ¦    25.09    7.¦   25.11    9.¦
F40         22. Lackert Manuela                     1964 Meißenheim                    54.38,4     13.12,5   (206)      5.27 ¦    27.41   26.¦   26.57   20.¦
M40         28. Lampe Michael                       1965 Lahr                          43.36,6      9.33,7   (456)      4.21 ¦    21.15   28.¦   22.20   30.¦
M50         18. Langenecker Hainz                   1958 Appenweier                    45.26,8      9.11,5   (457)      4.32 ¦    22.12   19.¦   23.14   20.¦
M20         41. Larocque Torben, Seelbach           1987 Ski Club Seelbach             49.44,0     16.30,2   (569)      4.58 ¦    24.15   41.¦   25.28   48.¦
M20         24. Laeske David                        1984 Seelbach                      44.57,2     11.43,4   (207)      4.29 ¦    21.50   20.¦   23.06   27.¦
M35         12. Lauer Alexander, Friesenheim        1969 Mein lieber Herr Gesangsv     40.45,5      6.10,2   (209)      4.04 ¦    19.46   11.¦   20.58   15.¦
M60          3. Laux Heinz-Jürgen, Schallstadt      1945 R.I.G. Freiburg               48.33,9      2.01,6   (210)      4.51 ¦    23.55    4.¦   24.38    4.¦
F40         23. Lechien Beate, Ottenheim            1964 TUS Ottenheim 0 auf 21        55.35,4     14.09,5   (211)      5.33 ¦    29.01   31.¦   26.33   18.¦
F40         37. Lehmann Heike                       1965 Wolfach                       59.54,8     18.28,9   (213)      5.59 ¦    30.28   37.¦   29.26   35.¦
M35         41. Lehmann Markus                      1969 Lahr                          50.25,1     15.49,8   (214)      5.02 ¦    25.25   43.¦   24.59   44.¦
M45         31. Leibl Thomas                        1963 Seelbach                      48.33,7     14.12,7   (215)      4.51 ¦    25.06   38.¦   23.27   21.¦
F30         14. Leopold Katja, Zell                 1976 Die Wilden vom Kindergart     55.17,0      6.09,4  (1071)      5.31 ¦    27.42   14.¦   27.34   14.¦
M40         19. Leptig Hubertus                     1966 Seelbach                      41.26,0      7.23,1   (216)      4.08 ¦    19.54   16.¦   21.31   22.¦
F40          9. Leptig Melanie                      1968 Seelbach                      49.13,2      7.47,3   (217)      4.55 ¦    24.41   10.¦   24.31    7.¦
SMA         13. Leufke Martin, Seelbach             1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     57.24,5     10.37,6  (1181)      5.44 ¦    30.01   12.¦   27.23   10.¦
M40         55. Leuthner Marco, Meißenheim          1967 Spfr Kürzell                  47.48,6     13.45,7   (218)      4.46 ¦    22.57   50.¦   24.50   61.¦
F30         27. Lichtenstein Daniela, Nonnenweier   1975 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:10.25,3     21.17,7   (219)      7.02 ¦    35.38   27.¦   34.46   25.¦
F45         21. Lieder Helene, Seelbach             1963 Julabo 3                    1:00.32,4     14.18,0  (1110)      6.03 ¦    29.55   22.¦   30.36   22.¦
M45         35. Lienert Reinhard, Friesenheim       1962 TV Friesenheim                48.58,6     14.37,6   (220)      4.53 ¦    23.46   31.¦   25.12   39.¦
SMB          7. Lingner Kai, Lahr                   1995 Scheffel Gymnasium 6d         53.21,7     12.29,4  (1292)      5.20 ¦    26.30    7.¦   26.51    7.¦
M50         30. Linster Raimund, Seelbach           1956 Team Universa                 49.26,1     13.10,8  (1185)      4.56 ¦    24.03   30.¦   25.22   32.¦
M20         20. Linster Ralph, Seelbach             1985 Team Universa                 44.26,1     11.12,3  (1186)      4.26 ¦    21.53   23.¦   22.32   21.¦
M50         31. Litterst Walter                     1956 Kappel-Grafenhausen           49.52,1     13.36,8   (223)      4.59 ¦    24.33   32.¦   25.18   31.¦
M45         30. Loch Adam, Neuried                  1962 LFV Schutterwald              48.02,8     13.41,8   (224)      4.48 ¦    23.17   27.¦   24.45   36.¦
M40        105. Löffler Martin, Ottenheim           1968 TUS Ottenheim               1:04.54,1     30.51,2   (226)      6.29 ¦    27.01   88.¦   37.52  110.¦
F40          4. Lohrer Bettina                      1968 Meißenheim                    47.45,9      6.20,0   (227)      4.46 ¦    23.44    6.¦   24.01    4.¦
M35         57. Lorenz Markus, Seelbach             1969 Die Wilden vom Kindergart     54.19,6     19.44,3  (1072)      5.25 ¦    27.13   59.¦   27.06   57.¦
M20         34. Ludwig Manuel, Lahr                 1979 TV Lahr Volleyball 2          47.41,6     14.27,8  (1232)      4.46 ¦    23.53   39.¦   23.47   34.¦
SMB          6. Lukas Griesbaum                     1995 Steinach                      53.20,3     12.28,0   (458)      5.20 ¦    26.56   10.¦   26.23    5.¦
M35         22. Maier Jürgen, Zell                  1972 Die Wilden vom Kindergart     43.46,6      9.11,3  (1007)      4.22 ¦    22.14   26.¦   21.32   18.¦
JMA          1. Maletz Martin, Meißenheim           1989 LG Gerolfseck Lahr I          36.39,8       -----   (530)      3.39 ¦    18.11    1.¦   18.28    1.¦
F20         18. Manach Stefanie, Friesenheim        1986 Laufteam FW Friesenheim       58.47,4     20.28,4   (459)      5.52 ¦    28.27   13.¦   30.20   21.¦
M40         25. Mark Martin, Seelbach               1965 Die Wilden vom Kindergart     42.54,2      8.51,3  (1008)      4.17 ¦    21.00   24.¦   21.54   26.¦
M35         28. Marschinke Heiko                    1972 Schwanau                      45.45,1     11.09,8   (543)      4.34 ¦    23.09   30.¦   22.35   25.¦
M35         46. Marschinke Stefan, Schwanau         1969 SV Wittenweier                51.00,2     16.24,9   (228)      5.06 ¦    25.42   45.¦   25.17   48.¦
M20         11. Martens Friedrich                   1983 Lahr                          41.02,0      7.48,2   (229)      4.06 ¦    20.23   12.¦   20.38   11.¦
M35          1. Marweg Einar, Lahr                  1971 LG Gerorldseck Lahr           34.35,3       -----   (230)      3.27 ¦    16.58    1.¦   17.37    2.¦
F50         12. Mast Roswitha, Ottenheim            1958 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:00.22,1     17.22,5   (231)      6.02 ¦    30.08   13.¦   30.14   12.¦
M40          7. Mattes Lothar, Meißenheim           1965 LG Geroldseck Lahr            38.03,1      4.00,2   (232)      3.48 ¦    18.40    6.¦   19.22    8.¦
M40         20. Matthis Uwe, Schwanau               1964 TUS Ottenheim                 41.52,6      7.49,7   (234)      4.11 ¦    20.14   18.¦   21.38   24.¦
M55         20. Maurer Hansjörg, Schwanau           1953 TuS Ottenheim                 58.48,9     20.35,9   (235)      5.52 ¦    28.26   20.¦   30.22   20.¦
M20         47. Mauser Ingo                         1987 Seelbach                      50.40,1     17.26,3   (236)      5.04 ¦    25.31   51.¦   25.08   42.¦
M35         31. May Andreas, Meißenheim             1972 TV Lahr Volleyball 1          47.42,6     13.07,3  (1227)      4.46 ¦    23.55   34.¦   23.47   33.¦
M40         54. May Michael, Lahr                   1964 Krankengymnastik May          47.45,6     13.42,7   (237)      4.46 ¦    25.01   70.¦   22.43   38.¦
M35         65. Meier Clemens, Seelbach             1970 Schnaig-Biker Wittelbach      57.52,8     23.17,5  (1049)      5.47 ¦    29.35   68.¦   28.17   62.¦
F20         28. Meier Ines, Seelbach                1985 MV Seelbach                 1:06.55,8     28.36,8  (1137)      6.41 ¦    32.13   27.¦   34.42   29.¦
M45         49. Meier Klaus, Lahr                   1962 TV Kippenheim                 52.40,5     18.19,5   (238)      5.16 ¦    25.06   39.¦   27.33   58.¦
M50         19. Meier Thomas, Seelbach              1957 MV Seelbach                   45.32,3      9.17,0   (239)      4.33 ¦    22.02   17.¦   23.30   23.¦
JMB          9. Meierhöfer Andreas, Seelbach        1991 Titelanwärter                 56.28,4     16.18,4  (1114)      5.38 ¦    24.08    6.¦   32.19   12.¦
M55         21. Melichercik Juraj                   1952 Seelbach                    1:00.08,8     21.55,8   (496)      6.00 ¦    29.50   22.¦   30.17   19.¦
JWB          4. Menge Katja, Seelbach               1991 MV Seelbach                   55.05,1      9.31,0  (1138)      5.30 ¦    26.11    3.¦   28.54    5.¦
M30         36. Messerschmidt Spyridon, Seelbach    1975 Julabo 2                      51.50,7     12.44,5  (1106)      5.11 ¦    25.25   37.¦   26.25   37.¦
M20          6. Messner Benjamin                    1988 Schuttertal                   38.09,1      4.55,3   (499)      3.48 ¦    18.33    6.¦   19.35    6.¦
M20         48. Messner Josef, Seelbach             1984 Hydro / FPS                   50.42,8     17.29,0  (1157)      5.04 ¦    26.43   59.¦   23.59   36.¦
M50         24. Messner Josef, Schuttertal          1956 Albea Kunststofftechnik G     46.19,9     10.04,6  (1210)      4.37 ¦    22.42   24.¦   23.37   24.¦
M45         10. Metzger Rolf, Lahr                  1960 Bereitschafspolizei Lahr      41.37,8      7.16,8   (240)      4.09 ¦    20.00    6.¦   21.37   11.¦
M45         12. Metzl Ulrich                        1959 Radolfzell                    42.36,1      8.15,1   (600)      4.15 ¦    20.16    8.¦   22.19   15.¦
M30          2. Mild Bino, Ottenheim                1974 TUS Ottenheim                 40.51,7      1.45,5   (241)      4.05 ¦    19.56    2.¦   20.55    5.¦
F30         28. Mild Tamara, Ottenheim              1975 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:13.52,8     24.45,2   (242)      7.23 ¦    36.13   28.¦   37.39   28.¦
F40         34. Monzel Eva, Seelbach                1965 MV Seelbach                   58.27,3     17.01,4  (1139)      5.50 ¦    29.38   35.¦   28.48   32.¦
M50         55. Monzel Rolf                         1958 Seelbach                      58.25,2     22.09,9   (244)      5.50 ¦    29.38   54.¦   28.46   50.¦
M35         32. Moog Armin, Kappel-Grafenhausen     1971 LG Rust                       47.45,8     13.10,5   (245)      4.46 ¦    23.46   32.¦   23.59   35.¦
M20         64. Moog Martin                         1980 Rust                          56.56,6     23.42,8   (246)      5.41 ¦    28.14   66.¦   28.41   63.¦
F20         23. Morgel Olga                         1987 Lahr                        1:01.30,8     23.11,8   (494)      6.09 ¦    30.41   21.¦   30.49   26.¦
M35         34. Moser Karl                          1971 Hornberg                      48.35,4     14.00,1   (247)      4.51 ¦    24.47   36.¦   23.47   34.¦
F20         16. Moser Sandra, Schwanau              1981 Volksbank 3                   58.45,4     20.26,4  (1125)      5.52 ¦    30.14   15.¦   28.30   15.¦
M40         36. Moser Trudbert, Schuttertal         1966 Albea Kunststofftechnik G     44.42,3     10.39,4  (1211)      4.28 ¦    22.01   37.¦   22.40   35.¦
JMA          6. Moßmann Tilo, Seelbach              1990 Titelanwärter                 51.05,0     14.25,2  (1040)      5.06 ¦    24.04    5.¦   27.00    6.¦
F35         11. Müller Ehrentrud, Hecklingen        1971 Don-Bosco-Zentrum Lahr        54.15,0     11.00,6  (1168)      5.25 ¦    27.54   13.¦   26.20   10.¦
M55         10. Müller Jürgen, Ohlsbach             1952 PSV Offenburg - Triathlon     49.36,6     11.23,6   (248)      4.57 ¦    24.40    9.¦   24.55    9.¦
M40         29. Müller Paul, Mühlenbach             1967 TV Biberach                   43.45,1      9.42,2   (560)      4.22 ¦    21.13   27.¦   22.31   32.¦
JWB          6. Müller Sabrina                      1992 Mahlberg                      56.57,1     11.23,0   (495)      5.41 ¦    27.51    7.¦   29.05    6.¦
M45         71. Müller Sen. Wolfgang                1960 Kappel-Grafenhausen         1:00.29,9     26.08,9   (249)      6.02 ¦    29.54   71.¦   30.35   73.¦
F45         20. Müller Ulrike                       1962 Kappel-Grafenhausen         1:00.29,6     14.15,2   (250)      6.02 ¦    29.54   21.¦   30.34   21.¦
M45         57. Munaretto Adriano, Biberach         1961 Hydro                         54.16,6     19.55,6  (1280)      5.25 ¦    27.08   59.¦   27.07   55.¦
M20         62. Munz Stefan                         1979 Seelbach                      54.05,5     20.51,7   (253)      5.24 ¦    26.00   54.¦   28.05   62.¦
F20         15. Nestler Elisabeth, Ottenheim        1981 TUS Ottenheim 0 auf 21        58.44,9     20.25,9   (254)      5.52 ¦    30.15   16.¦   28.29   14.¦
M20          7. Nippes Peter, Schwanau              1981 Tus Ottenheim                 39.23,1      6.09,3   (255)      3.56 ¦    19.15    8.¦   20.07    7.¦
M40         58. Nock Manfred                        1967 Achern                        48.23,0     14.20,1   (553)      4.50 ¦    23.52   57.¦   24.30   59.¦
M30         26. Nopper Michael, Elzach              1974 Barmer                        48.26,2      9.20,0  (1145)      4.50 ¦    25.20   34.¦   23.05   17.¦
M40         22. Nowak Bernhard, Ettenheim           1965 Hydro / FPS                   42.02,0      7.59,1  (1158)      4.12 ¦    20.57   23.¦   21.04   19.¦
F20         10. Nübling Annette, Denzlingen         1980 Die Ungedopten                53.47,1     15.28,1  (1189)      5.22 ¦    26.24    8.¦   27.22   12.¦
M20         52. Nückles Dominik, Schwanau           1985 Wadenbeisser                  51.28,3     18.14,5  (1220)      5.08 ¦    24.23   42.¦   27.04   57.¦
JMA          7. Nürnberger Jakob, Lahr              1990 Titelanwärter                 54.37,1     17.57,3  (1041)      5.27 ¦    24.48    7.¦   29.48    8.¦
F50          2. Ober Birgit, Zell                   1958 LG Brandenkopf                48.28,8      5.29,2   (460)      4.50 ¦    23.55    2.¦   24.33    2.¦
M30         15. Obergföll Markus, Seelbach          1976 Heinrich-Hansjakob-Realsc     44.48,0      5.41,8  (1011)      4.28 ¦    21.05    9.¦   23.42   23.¦
M35         16. Oberle Ralf, Kippenheim             1971 TV Kippenheim                 42.23,8      7.48,5   (256)      4.14 ¦    20.50   17.¦   21.33   19.¦
M35         13. Obert Harry, Lahr                   1972 TV Seelbachl                  40.47,9      6.12,6   (257)      4.04 ¦    19.52   12.¦   20.55   14.¦
M40          5. Ollech Axel, Seelbach               1964 LG Geroldseck Lahr            37.20,2      3.17,3   (260)      3.44 ¦    18.19    5.¦   19.00    7.¦
F55          2. Omenzetter Renate, Kappel-Grafenhau 1953 LV Ettenheim                  50.35,7      5.07,5   (261)      5.03 ¦    25.08    2.¦   25.27    2.¦
M40         93. Oschwald Ralf, Seelbach             1965 Jedermänner                   57.41,4     23.38,5  (1140)      5.46 ¦    30.09  100.¦   27.32   84.¦
SMA          7. Oschwald Timo, Seelbach             1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     51.43,7      4.56,8  (1182)      5.10 ¦    27.12    9.¦   24.31    3.¦
F40          8. Ossowski Anita, Lahr                1968 Unter ferner Liefen           48.59,3      7.33,4   (573)      4.53 ¦    24.35    9.¦   24.24    6.¦
M20         23. Ostermann Pascal                    1986 TUS Ottenheim                 44.53,3     11.39,5   (461)      4.29 ¦    22.32   29.¦   22.21   17.¦
M55         22. Osternack Horst                     1952 Lahr                        1:00.36,5     22.23,5   (262)      6.03 ¦    29.09   21.¦   31.26   22.¦
M45         66. Paul Tilo, Seelbach                 1961 Bucher-Team                   57.08,7     22.47,7  (1003)      5.42 ¦    26.42   56.¦   30.26   70.¦
M20         12. Peise Ingmar, Freiburg              1987 Team Badische Zeitung         41.37,2      8.23,4  (1083)      4.09 ¦    20.05   10.¦   21.32   12.¦
M55         17. Pelzer Reinhard, Lahr               1952 LG Geroldseck                 56.28,7     18.15,7   (263)      5.38 ¦    27.59   19.¦   28.29   15.¦
M60          6. Pesquera Andreas, Lahr              1946 Kühle Köpfe auf heissen S     54.53,2      8.20,9  (1063)      5.29 ¦    27.52    6.¦   27.01    6.¦
F55          4. Peterke Jutta, Lahr                 1951 TV Lahr                       53.23,1      7.54,9  (1198)      5.20 ¦    26.57    4.¦   26.25    4.¦
M40         23. Pfaff Markus                        1966 Biberach                      42.13,7      8.10,8   (264)      4.13 ¦    20.39   22.¦   21.33   23.¦
M35         55. Pfaff Oliver                        1969 Ettenheim                     53.08,8     18.33,5   (514)      5.18 ¦    25.57   47.¦   27.11   58.¦
M45         16. Pfändner Karl-Heinz, Willstätt      1963 Kühle Köpfe auf heissen S     43.35,9      9.14,9  (1064)      4.21 ¦    21.16   16.¦   22.19   16.¦
F40         12. Pfändner Martina, Willstätt         1966 Kühle Köpfe auf heissen S     50.32,3      9.06,4  (1065)      5.03 ¦    24.45   12.¦   25.46   12.¦
F35          9. Pfeiffer Stephanie                  1973 Lahr                          51.45,6      8.31,2   (265)      5.10 ¦    27.03   10.¦   24.41    6.¦
F50          4. Pichler Christiane, Lahr            1954 TV Lahr                       51.40,4      8.40,8   (266)      5.10 ¦    25.52    6.¦   25.47    5.¦
JWB          5. Pichotka Malin                      1991 Mahlberg                      55.30,9      9.56,8   (487)      5.33 ¦    27.50    6.¦   27.40    4.¦
F40         33. Pies Linda, Lahr                    1966 unter ferner liefen 5         58.22,3     16.56,4  (1093)      5.50 ¦    28.47   29.¦   29.34   36.¦
M45         67. Pies Peter, Lahr                    1963 unter ferner liefen 5         58.21,9     24.00,9  (1094)      5.50 ¦    28.47   67.¦   29.34   68.¦
M30         23. Pietzonke Stefan                    1977 Friesenheim                   47.59,9      8.53,7   (267)      4.47 ¦    24.11   27.¦   23.48   24.¦
M50         45. Pleger Joachim                      1954 Seelbach                      55.19,3     19.04,0   (268)      5.31 ¦    26.40   40.¦   28.38   49.¦
JMA          5. Pockrandt Jens, Lahr                1990 Karate-Do Lahr ev.            49.53,3     13.13,5   (269)      4.59 ¦    24.23    6.¦   25.30    5.¦
M40         42. Pockrandt Uwe, Seelbach             1966 Karate do Lahr                45.16,3     11.13,4   (270)      4.31 ¦    22.41   48.¦   22.34   33.¦
M35         35. Potyka Andreas                      1971 Lahr                          49.07,7     14.32,4   (524)      4.54 ¦    23.22   31.¦   25.45   52.¦
M50         48. Prantner Ralf, Hausach              1956 SV Steinach                   56.40,1     20.24,8   (271)      5.40 ¦    26.42   41.¦   29.57   59.¦
SWB          1. Preschle Helene, Kippenheim         1995 TuS Mahlberg                  51.44,6       -----   (272)      5.10 ¦    26.17    1.¦   25.26    1.¦
SMB         10. Probst Cedrik                       1996 Auggen                        57.02,1     16.09,8   (462)      5.42 ¦    28.11   12.¦   28.50   10.¦
M35         66. Probst Stefan, Lahr                 1971 TV Lahr Volleyball 1          57.57,2     23.21,9  (1228)      5.47 ¦    28.20   66.¦   29.36   65.¦
M40         34. Pross Christof                      1968 Simonswald                    44.23,3     10.20,4   (520)      4.26 ¦    21.41   34.¦   22.41   36.¦
F35          4. Ramsteiner Ursula, Biberach         1970 TV Biberach 2                 47.57,2      4.42,8  (1237)      4.47 ¦    23.52    4.¦   24.04    4.¦
M55         15. Rappenecker Karlheinz, Lahr         1953 LG Geroldseck Lahr            54.17,5     16.04,5   (273)      5.25 ¦    27.13   16.¦   27.04   14.¦
F50         15. Rappenecker Waltraud, Lahr          1956 LG Geroldseck Lahr          1:03.51,8     20.52,2   (274)      6.23 ¦    32.12   14.¦   31.39   15.¦
M20         65. Rauber Michael, Schwanau            1985 Wadenbeisser                  57.31,3     24.17,5  (1221)      5.45 ¦    27.23   64.¦   30.07   67.¦
F40          6. Rauch Luzia, Neuried                1966 SF Ichenheim                  48.08,6      6.42,7  (1239)      4.48 ¦    23.58    7.¦   24.10    5.¦
F20         13. Rauer Andrea, Ettenheim             1983 Badische Treuhand             55.37,3     17.18,3  (1052)      5.33 ¦    30.37   20.¦   25.00    6.¦
F40         46. Rauer Simone, Ottenheim             1967 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:11.09,5     29.43,6   (275)      7.06 ¦    35.58   46.¦   35.11   46.¦
M45         45. Reckenfelderbäumer Martin, Lahr     1963 SC Kuhbach-Reichenbach        51.39,2     17.18,2   (276)      5.09 ¦    25.31   43.¦   26.07   46.¦
SMA         12. Rederich Daniel                     1993 Seelbach                      57.23,9     10.37,0   (277)      5.44 ¦    30.01   12.¦   27.22    9.¦
M40         33. Rederich Harald                     1966 Seelbach                      44.08,2     10.05,3   (278)      4.24 ¦    21.58   35.¦   22.10   29.¦
SMB         13. Rederich Patrick                    1996 Seelbach                    1:02.44,2     21.51,9   (279)      6.16 ¦    27.54   11.¦   34.49   12.¦
F45         23. Reiniger Sabine                     1963 Seelbach                    1:01.41,1     15.26,7   (280)      6.10 ¦    29.17   20.¦   32.23   27.¦
F20          9. Reintjes Kathrin, Offenburg         1979 VC Offenburg                  53.20,0     15.01,0   (281)      5.20 ¦    26.41   11.¦   26.38   11.¦
M40         32. Rennwald Kurt                       1966 Haslach im Kinzigtal          43.52,6      9.49,7   (282)      4.23 ¦    21.27   30.¦   22.25   31.¦
M35         16. Repple Jürgen                       1970 Schuttertal                   42.23,8      7.48,5   (571)      4.14 ¦    21.32   21.¦   20.51   13.¦
M20         57. Ribbat Sebastian, Allmannsweier     1984 TUS Ottenheim 0 auf 21        52.52,0     19.38,2   (283)      5.17 ¦    25.31   50.¦   27.20   58.¦
M45          8. Riehle Klaus, Seelbach              1963 Altenburger Electronic        41.28,3      7.07,3  (1015)      4.08 ¦    20.32    9.¦   20.56    7.¦
M45         21. Riemer Andreas, Lahr                1961 unter ferner liefen 2         46.06,0     11.45,0  (1032)      4.36 ¦    22.35   22.¦   23.31   22.¦
F35         16. Rieth Maritta, Lahr                 1972 Volksbank 3                 1:01.11,5     17.57,1  (1126)      6.07 ¦    30.26   17.¦   30.44   17.¦
F40          1. Robben-Bathe Petra                  1965 Kirchzarten                   41.25,9       -----   (566)      4.08 ¦    20.36    2.¦   20.49    1.¦
M50         49. Roederer Hubert                     1957 Friesenheim                   56.58,0     20.42,7   (519)      5.41 ¦    27.47   48.¦   29.10   53.¦
F40         41. Rögner Sabine, Ottenheim            1966 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:03.45,4     22.19,5   (285)      6.22 ¦    31.57   42.¦   31.47   40.¦
F50          5. Rollberg-Oehler Heidrun, Gengenbach 1958 BWF Schwaibach                51.46,1      8.46,5   (287)      5.10 ¦    26.20    8.¦   25.25    4.¦
M55          7. Rombach Günter, Kippenheim          1950 TV Kippenheim                 47.09,6      8.56,6   (288)      4.42 ¦    23.19    7.¦   23.50    6.¦
M20         45. Rombach Markus, Ettenheim           1981 Volksbank 2                   50.18,5     17.04,7  (1122)      5.01 ¦    24.46   44.¦   25.31   49.¦
M40         11. Rösch Berthold, Seelbach            1966 MGV - Schuttertal             39.47,6      5.44,7  (1161)      3.58 ¦    19.09    9.¦   20.38   16.¦
M40         61. Roser Anton                         1966 Mühlenbach                    48.47,7     14.44,8   (547)      4.52 ¦    24.37   66.¦   24.09   57.¦
M45         76. Rößler Hans-Jürgen, Offenburg       1962 Go for Gold AIDS-Hilfe Of   1:04.12,5     29.51,5  (1080)      6.25 ¦    30.11   73.¦   34.01   77.¦
F20         14. Rößler Sabrina                      1981 Appenweier                    56.48,4     18.29,4   (463)      5.40 ¦    27.37   12.¦   29.10   17.¦
M30         32. Roth Daniel, Kippenheim             1975 Badische Treuhand             50.08,2     11.02,0  (1053)      5.00 ¦    24.46   29.¦   25.21   31.¦
F35          5. Roth Helga, Zell                    1973 LG Brandenkopf                48.20,7      5.06,3   (432)      4.50 ¦    23.55    5.¦   24.25    5.¦
M40         47. Roth Joachim                        1966 Schuttertal                   46.10,4     12.07,5   (289)      4.37 ¦    22.41   47.¦   23.29   48.¦
F40         27. Rottmar Karin, Ebringen             1965 Smile-Team                    55.56,2     14.30,3  (1288)      5.35 ¦    27.38   25.¦   28.18   26.¦
SMC          4. Ruf Brian                           1997 Seelbach                    1:01.34,1     11.03,0   (291)      6.09 ¦    32.01    4.¦   29.32    4.¦
F40         44. Ruf Verena                          1965 Seelbach                    1:07.14,7     25.48,8   (292)      6.43 ¦    32.22   44.¦   34.52   45.¦
M45         79. Rupprecht Peter                     1963 Kappel-Grafenhausen         1:14.43,7     40.22,7   (464)      7.28 ¦    38.00   79.¦   36.43   78.¦
JWB          9. Rupprecht Sophie                    1992 Kappel-Grafenhausen         1:14.42,2     29.08,1   (465)      7.28 ¦    37.59    9.¦   36.42    9.¦
F30         16. Sauter Eva-Maria                    1978 Seelbach                      56.28,8      7.21,2   (295)      5.38 ¦    29.01   18.¦   27.27   13.¦
SMB          9. Schabel Jan, Lahr                   1996 Scheffel Gymnasium 6d         55.30,8     14.38,5  (1293)      5.33 ¦    26.30    7.¦   29.00   11.¦
M45         52. Schaechner Lothar                   1960 Mahlberg                      53.15,2     18.54,2   (518)      5.19 ¦    26.46   58.¦   26.29   49.¦
M30         35. Schäfer Benjamin, Schwanau          1978 Kameltreiber                  51.37,0     12.30,8  (1225)      5.09 ¦    23.56   25.¦   27.40   41.¦
M50         58. Schalk Christof, Lahr               1956 Anwaltskanzlei Dr Schalk      59.41,2     23.25,9   (298)      5.58 ¦    29.52   55.¦   29.48   57.¦
M50         53. Schanze Alex, Lahr                  1958 unter ferner liefen 2         57.41,5     21.26,2  (1033)      5.46 ¦    28.25   51.¦   29.16   54.¦
M45         19. Schapeit Uwe                        1963 Zell                          45.24,0     11.03,0   (545)      4.32 ¦    22.07   19.¦   23.16   19.¦
M50         52. Schätzle Berthold                   1957 Schuttertal                   57.38,4     21.23,1   (299)      5.45 ¦    29.10   53.¦   28.27   47.¦
M40         94. Schätzle Roland                     1965 Elzach                        57.56,4     23.53,5   (466)      5.47 ¦    28.31   95.¦   29.24   94.¦
F40         20. Schätzle Susanne, Schuttertal       1966 Die Wilden vom Kindergart     54.11,0     12.45,1  (1073)      5.25 ¦    27.11   23.¦   26.59   21.¦
M20         10. Schell Matthias                     1984 Lahr                          40.42,8      7.29,0   (300)      4.04 ¦    20.13   11.¦   20.29    9.¦
F30         12. Schendilorz Danuta                  1978 Offenburg                     54.53,6      5.46,0   (301)      5.29 ¦    27.14    8.¦   27.39   15.¦
M40        104. Scherzinger Joachim, Seelbach       1965 Jedermänner                 1:04.50,8     30.47,9  (1141)      6.29 ¦    32.14  106.¦   32.36  103.¦
M45         73. Schettler Lutz, Lahr                1962 unter ferner liefen 6       1:01.50,1     27.29,1  (1096)      6.11 ¦    31.19   77.¦   30.30   71.¦
F30         25. Schiewe-Gololobov Helene            1975 Lahr                        1:07.05,5     17.57,9   (433)      6.42 ¦    32.00   22.¦   35.04   26.¦
F20         31. Schiff Julia-Sofie, Nonnenweier     1986 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:13.36,3     35.17,3   (302)      7.21 ¦    37.14   31.¦   36.21   31.¦
F20         11. Schilli Nadja                       1983 Kappel-Grafenhausen           53.59,7     15.40,7   (303)      5.23 ¦    26.32    9.¦   27.27   13.¦
F35         15. Schillinger Michaela                1970 Wolfach                       59.55,2     16.40,8   (304)      5.59 ¦    30.28   18.¦   29.26   15.¦
F45         17. Schinke Heike, Lahr                 1963 unter ferner liefen 1         57.44,1     11.29,7  (1036)      5.46 ¦    29.01   19.¦   28.42   15.¦
M40         48. Schirm Andreas, Königsfeld          1964 Freiwillige FW Weiler         46.13,1     12.10,2   (500)      4.37 ¦    22.33   45.¦   23.40   50.¦
F60          1. Schlenker Yvonne, Lahr              1944 LG Geroldseck                 56.27,9       -----  (1207)      5.38 ¦    27.59    1.¦   28.28    1.¦
M50         60. Schlitter Helmut, Lahr              1956 BSG Sparkasse Offenburg     1:01.57,8     25.42,5   (305)      6.11 ¦    29.57   57.¦   32.00   61.¦
JMA          9. Schlotterbeck Andreas, Friesenheim  1990 Laufteam FW Friesenheim       57.59,9     21.20,1   (467)      5.47 ¦    28.04    9.¦   29.55    9.¦
M40         99. Schmäh Peter                        1968 Kippenheim                  1:00.34,9     26.32,0   (434)      6.03 ¦    32.00  105.¦   28.34   89.¦
M30         25. Schmedding Florian                  1977 Freiburg                      48.12,3      9.06,1   (468)      4.49 ¦    25.24   36.¦   22.47   16.¦
F40         24. Schmid Irmgard                      1966 Zell                          55.44,5     14.18,6   (306)      5.34 ¦    27.18   24.¦   28.25   29.¦
M40        100. Schmid Mathias                      1966 Lahr                        1:00.37,4     26.34,5   (469)      6.03 ¦    27.39   91.¦   32.57  104.¦
M35         53. Schmid Siegfried                    1969 Friesenheim                   52.27,7     17.52,4   (307)      5.14 ¦    26.28   51.¦   25.59   54.¦
M35          4. Schmidt Alfred, Bahlingen           1970 TV Herbolzheim                36.54,6      2.19,3   (308)      3.41 ¦    18.06    4.¦   18.47    4.¦
M35         64. Schmidt Christian                   1971 Seelbach                      57.19,4     22.44,1   (309)      5.43 ¦    27.55   64.¦   29.24   64.¦
M40         18. Schmidt Dieter                      1964 Schwanau                      41.10,9      7.08,0   (544)      4.07 ¦    20.21   21.¦   20.49   18.¦
M55          1. Schmiederer Alfons                  1951 Durbach                       38.13,0       -----   (526)      3.49 ¦    18.59    2.¦   19.13    1.¦
M60          4. Schmitt Heinz                       1947 Oberwolfach                   48.39,4      2.07,1   (570)      4.51 ¦    24.17    5.¦   24.21    3.¦
M40         39. Schmitz Achim                       1968 Lahr                          45.07,6     11.04,7   (310)      4.30 ¦    22.24   41.¦   22.43   37.¦
F35         10. Schmitz Ellen                       1972 Neuried                       54.08,9     10.54,5   (550)      5.24 ¦    26.22    8.¦   27.46   13.¦
M20          8. Schnaitter Martin                   1985 Haslach                       39.25,2      6.11,4   (311)      3.56 ¦    19.12    7.¦   20.12    8.¦
JWB          7. Schneider Anja, Seelbach            1992 MV Seelbach                   57.41,4     12.07,3  (1276)      5.46 ¦    27.42    5.¦   29.58    8.¦
M45         60. Schneider Jürgen, Gengenbach        1962 Volksbank 3                   55.17,9     20.56,9  (1127)      5.31 ¦    27.19   60.¦   27.58   62.¦
F30         11. Schneider Ursula, Ebringen          1974 Smile-Team                    54.50,5      5.42,9  (1289)      5.29 ¦    27.24   13.¦   27.26   12.¦
M40         10. Schnepp Frank                       1966 Gengenbach                    39.23,5      5.20,6   (313)      3.56 ¦    19.46   15.¦   19.37   10.¦
M40         38. Schobert Peter                      1967 Meißenheim                    45.04,1     11.01,2   (314)      4.30 ¦    21.33   32.¦   23.30   49.¦
F45         14. Scholz Evi, Seelbach                1959 LG Geroldseck                 56.00,1      9.45,7  (1208)      5.36 ¦    27.58   15.¦   28.01   14.¦
F20          2. Schöne Elisa, Seelbach              1987 LC Rothaus Breisgau           43.29,6      5.10,6   (316)      4.20 ¦    22.56    3.¦   20.32    2.¦
M50         38. Schönle Peter, Ottenheim            1957 TUS Ottenheim 0 auf 21        52.47,8     16.32,5   (317)      5.16 ¦    26.31   39.¦   26.16   37.¦
M20         39. Schönleber Torsten                  1983 Lahr                          48.48,7     15.34,9   (319)      4.52 ¦    25.18   46.¦   23.30   30.¦
M50         25. Schoor Erwin, Schuttertal           1957 MGV - Schuttertal             47.08,5     10.53,2  (1162)      4.42 ¦    23.03   26.¦   24.05   26.¦
M40         80. Schreiber Eckhard, Schwanau         1968 TUS Ottenheim 0 auf 21        53.25,1     19.22,2   (320)      5.20 ¦    26.30   81.¦   26.54   80.¦
M20         26. Schreier Wladimir                   1985 Schuttertal                   45.00,0     11.46,2   (322)      4.30 ¦    22.28   28.¦   22.31   20.¦
M40         56. Schröder Gerhard, Meißenheim        1967 HTV Meissenheim               48.03,3     14.00,4   (323)      4.48 ¦    23.44   55.¦   24.18   58.¦
M35         38. Schultis Guido, Elzach              1969 Barmer                        49.11,1     14.35,8  (1146)      4.55 ¦    25.28   44.¦   23.42   31.¦
M40         71. Schultis Rüdiger, Lahr              1966 LG Zehnder Team 2             51.02,2     16.59,3  (1153)      5.06 ¦    24.21   63.¦   26.41   77.¦
F40         36. Schulz-Lohmann Martina              1965 Lahr                          59.50,4     18.24,5   (324)      5.59 ¦    29.18   34.¦   30.31   37.¦
M50         23. Schwartz Hartmut, Friesenheim       1954 BSG Sparkasse Offenburg       45.46,0      9.30,7   (325)      4.34 ¦    22.26   20.¦   23.20   21.¦
SMA         10. Schwarz Andreas, Seelbach           1994 Die Wilden vom Kindergart     54.46,6      7.59,7  (1077)      5.28 ¦    24.48    6.¦   29.58   15.¦
M40        102. Schwarz Rolf, Schallstadt           1964 TV Wolfenweiler Schallsta   1:01.51,2     27.48,3   (326)      6.11 ¦    30.17  101.¦   31.33  102.¦
F45         11. Schwarz Sigrid, Neuried             1962 SF Ichenheim                  54.52,9      8.38,5  (1240)      5.29 ¦    27.30   14.¦   27.22   11.¦
JWB          1. Schwarz Simone, Lahr                1991 Titelanwärter                 45.34,1       -----  (1115)      4.33 ¦    22.24    1.¦   23.09    1.¦
M30         20. Schwarzwälder Dirk, Lahr            1976 Barmer                        47.11,3      8.05,1  (1147)      4.43 ¦    23.21   20.¦   23.49   25.¦
M45         33. Schweiss Martin, Seelbach           1961 FSV Seelbach AH               48.41,4     14.20,4   (327)      4.52 ¦    24.01   32.¦   24.40   34.¦
F45         34. Schweiss Martina, Seelbach          1963 Die Ungedopten              1:09.58,0     23.43,6  (1190)      6.59 ¦    34.14   35.¦   35.43   36.¦
F20         27. Schwendenmann Tanja                 1981 Lahr                        1:04.31,5     26.12,5   (328)      6.27 ¦    31.58   26.¦   32.33   27.¦
M50         51. Schwörer Klaus, Seelbach            1958 Jedermänner                   57.32,1     21.16,8  (1142)      5.45 ¦    30.08   58.¦   27.23   43.¦
M40         44. Seefeldt Ulf                        1967 Schwanau                      45.25,6     11.22,7   (426)      4.32 ¦    22.32   44.¦   22.53   42.¦
M50         63. Serr Günther                        1956 Lauf                        1:08.57,1     32.41,8   (549)      6.53 ¦    32.56   63.¦   36.00   63.¦
F50          1. Serr Maria, Lauf                    1957 SC Lauf                       42.59,6       -----  (1204)      4.17 ¦    21.04    1.¦   21.55    1.¦
F20         30. Serr Susanne, Lauf                  1985 SC Lauf                     1:08.56,6     30.37,6   (548)      6.53 ¦    32.55   29.¦   36.00   30.¦
F40          5. Seuve Hanne, Lahr                   1966 unter ferner liefen 6         48.03,7      6.37,8  (1097)      4.48 ¦    23.29    5.¦   24.33    8.¦
M50         42. Sillmann Bernd                      1956 Endingen                      54.17,7     18.02,4   (557)      5.25 ¦    28.12   50.¦   26.04   36.¦
M55          8. Singler Bernhard, Seelbach          1949 LG Zehnder Team 1             48.32,4     10.19,4  (1150)      4.51 ¦    23.33    8.¦   24.58   10.¦
F40         38. Singler Carla                       1964 Seelbach                    1:01.12,5     19.46,6   (332)      6.07 ¦    30.31   38.¦   30.41   38.¦
M40         13. Singler Heiko, Steinach             1968 SV Steinach                   40.07,6      6.04,7   (333)      4.00 ¦    19.38   13.¦   20.28   14.¦
M40         16. Singler Josef, Schuttertal          1966 SV Dörlinbach                 40.37,8      6.34,9   (334)      4.03 ¦    19.27   11.¦   21.10   20.¦
M20          9. Singler Markus                      1986 Seelbach                      40.05,9      6.52,1   (504)      4.00 ¦    19.32    9.¦   20.33   10.¦
M30         46. Singler Thorsten, Seelbach          1974 Albea Kunststofftechnik G   1:01.31,5     22.25,3  (1212)      6.09 ¦    27.18   44.¦   34.12   47.¦
M50         40. Somogy Wilfried                     1955 Lahr                          53.41,5     17.26,2   (335)      5.22 ¦    26.56   44.¦   26.45   40.¦
M35         26. Sostarich Andeas                    1973 Lahr                          44.59,4     10.24,1   (336)      4.29 ¦    21.32   22.¦   23.26   30.¦
M35         49. Spannagl Bertram                    1973 Schuttertal                   51.40,4     17.05,1   (513)      5.10 ¦    26.23   49.¦   25.16   47.¦
M45         13. Spindler Peter, Lahr                1959 unter ferner liefen 2         42.41,8      8.20,8  (1034)      4.16 ¦    20.40   13.¦   22.01   14.¦
M45         78. Springmann Thomas, Lahr             1959 MTB-Club Lahr               1:08.53,3     34.32,3  (1044)      6.53 ¦    30.19   74.¦   38.33   79.¦
M20         66. Springmann Tobis, Seelbach          1983 Julabo 3                      57.32,8     24.19,0  (1111)      5.45 ¦    28.18   67.¦   29.14   65.¦
SMC          2. Stang Steffen, Lahr                 1997 Scheffel Gymnasium 6d         51.43,2      1.12,1  (1294)      5.10 ¦    26.27    2.¦   25.15    2.¦
M40         73. Steiert Daniel, Lahr                1967 Bäckerei Krämer               51.30,0     17.27,1  (1246)      5.09 ¦    25.05   71.¦   26.24   76.¦
F50          6. Steuert Anneliese, Schuttertal      1956 memler                        51.51,5      8.51,9   (339)      5.11 ¦    25.42    5.¦   26.09    6.¦
M55         12. Steuert Günter, Schuttertal         1949 memler                        51.42,3     13.29,3   (340)      5.10 ¦    25.28   13.¦   26.14   12.¦
M50         34. Stiefel Dieter                      1958 Schwanau                      51.10,7     14.55,4   (341)      5.07 ¦    25.17   35.¦   25.53   33.¦
F45         22. Stiefel Gabriele, Ottenheim         1960 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:01.23,0     15.08,6   (342)      6.08 ¦    30.36   24.¦   30.46   23.¦
M40         53. Stöbener Andre`-Paul, Ottenheim     1966 TUS Ottenheim 0 auf 21        47.21,4     13.18,5   (343)      4.44 ¦    23.14   52.¦   24.06   56.¦
F40         18. Stockmann Karin, Offenburg          1965 LG Offenburg                  53.19,2     11.53,3  (1135)      5.19 ¦    26.19   17.¦   26.59   22.¦
M30         44. Stolz Martin                        1978 Lahr                          56.11,3     17.05,1   (345)      5.37 ¦    26.06   39.¦   30.04   44.¦
M30          1. Stortz Jürgen                       1976 Friesenheim                   39.06,2       -----   (346)      3.54 ¦    19.34    1.¦   19.31    1.¦
F45         24. Storz Andrea                        1962 Seelbach                    1:01.57,5     15.43,1   (347)      6.11 ¦    30.06   23.¦   31.50   25.¦
M35         63. Strauch Eric, Lahr                  1969 LG Zehnder Team 1             57.16,0     22.40,7  (1151)      5.43 ¦    27.29   61.¦   29.46   66.¦
M45         69. Strauss Sigi, Haslach               1959 FC Schalke 04                 59.43,7     25.22,7     (4)      5.58 ¦    29.34   70.¦   30.09   69.¦
M45         54. Strel Albert, Seelbach              1961 TV Lahr Volleyball 1          53.43,3     19.22,3  (1229)      5.22 ¦    26.29   51.¦   27.13   56.¦
M45         72. Stressler Werner                    1962 Pfaffenweiler               1:01.08,9     26.47,9   (349)      6.06 ¦    30.34   75.¦   30.34   72.¦
M50         32. Stulz Bernhard, Kippenheim          1954 LG Zehnder Team 2             49.53,9     13.38,6  (1154)      4.59 ¦    25.01   34.¦   24.52   28.¦
JMB          2. Stumpp Andreas                      1992 Mahlberg                      40.56,7      0.46,7   (488)      4.05 ¦    20.06    3.¦   20.50    2.¦
SWB          2. Stumpp Julia                        1995 Mahlberg                      54.16,5      2.31,9   (489)      5.25 ¦    27.10    2.¦   27.05    2.¦
M45         63. Summ Patrick                        1963 Haslach                       55.55,2     21.34,2   (351)      5.35 ¦    29.15   69.¦   26.39   50.¦
M20         68. Suresk Venkat, Seelbach             1983 Julabo 2                      58.15,7     25.01,9  (1107)      5.49 ¦    28.22   68.¦   29.53   66.¦
M35         33. Tezlow Stefan                       1972 Lahr                          48.26,8     13.51,5   (537)      4.50 ¦    25.16   38.¦   23.10   29.¦
M40         21. Thoma Jürgen                        1966 Schuttertal                   41.59,8      7.56,9   (353)      4.11 ¦    20.19   20.¦   21.40   25.¦
F20         24. Thüm Nicole, Kehl                   1984 Augenoptik Thüm Kehl        1:02.02,0     23.43,0  (1133)      6.12 ¦    31.21   23.¦   30.40   24.¦
F40         32. Tilk Gabriele, Lahr                 1965 unter ferner liefen 1         57.44,0     16.18,1  (1037)      5.46 ¦    29.01   30.¦   28.42   31.¦
M40         78. Tock Thomas, Lahr                   1967 Anwaltskanzlei Dr Schalk      52.34,8     18.31,9   (354)      5.15 ¦    25.36   76.¦   26.58   81.¦
M50         47. Todenmann Klaus                     1956 Seelbach                      56.01,5     19.46,2   (355)      5.36 ¦    27.25   45.¦   28.35   48.¦
M40          8. Trudpert Bosch, Riegel              1968 TV Riegel                     38.42,3      4.39,4   (356)      3.52 ¦    19.09   10.¦   19.32    9.¦
JMB         12. Trunkenbolz Fabian, Ottenheim       1991 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:04.05,1     23.55,1   (357)      6.24 ¦    31.56   12.¦   32.08   11.¦
F35          1. Tunkel Christine, Lahr              1969 TV Lahr                       43.14,4       -----  (1199)      4.19 ¦    20.58    1.¦   22.16    1.¦
M30         42. Uhl Alexander, Offenburg            1974 Lurewiebli Schuttertal e.     55.06,9     16.00,7  (1055)      5.30 ¦    24.38   28.¦   30.28   45.¦
M20         38. Uhl Michael, Seelbach               1979 FSV-Senioren                  48.46,2     15.32,4  (1196)      4.52 ¦    23.12   34.¦   25.34   50.¦
M20         18. Uhl Steffen, Seelbach               1981 FSV-Senioren                  44.07,0     10.53,2  (1197)      4.24 ¦    21.41   19.¦   22.25   18.¦
M55         23. Ullrich Rolf Hilar                  1949 Lahr                        1:06.16,1     28.03,1   (358)      6.37 ¦    32.12   23.¦   34.03   23.¦
F45          7. Veit Barbara Christine              1961 Gengenbach                    52.50,6      6.36,2   (359)      5.17 ¦    26.24    8.¦   26.26    6.¦
M45         51. Verstraten Lutz, Offenburg          1963 Kanzlei www.rain-weidt.de     53.14,9     18.53,9   (361)      5.19 ¦    26.22   49.¦   26.52   52.¦
F30          9. Vespermann Susanne, Hausach         1976 Hydro                         53.59,2      4.51,6  (1281)      5.23 ¦    27.10    7.¦   26.48    8.¦
M50         22. Vetter Albert-Eugen, Zell           1954 LG Brandenkopf                45.45,1      9.29,8   (363)      4.34 ¦    22.02   18.¦   23.42   25.¦
F50         17. Vetter-Brüderle Astrid, Hohberg     1956 LFV Schutterwald Marathon   1:04.17,3     21.17,7   (365)      6.25 ¦    32.31   16.¦   31.45   17.¦
F45         12. Vetter Susanne, Hausach             1961 Fa.Kienzler-Stadtmobiliar     54.56,4      8.42,0   (567)      5.29 ¦    27.07   12.¦   27.49   12.¦
M20         67. Vieser Florian, Schwanau            1988 Kameltreiber                  57.56,7     24.42,9  (1226)      5.47 ¦    27.12   62.¦   30.44   71.¦
M40         75. Vitt Jürgen, Mahlberg               1966 Volksbank 2                   51.33,1     17.30,2  (1123)      5.09 ¦    24.50   69.¦   26.42   79.¦
M55          9. Vogel Ulrich                        1951 Offenburg                     49.30,8     11.17,8   (470)      4.57 ¦    25.09   11.¦   24.21    8.¦
M45         62. Vögele Anton                        1962 Seelbach                      55.52,5     21.31,5   (366)      5.35 ¦    27.44   62.¦   28.08   63.¦
M20         55. Vögele Michael, Schuttertal         1983 Bucher-Team                   52.37,5     19.23,7  (1004)      5.15 ¦    27.19   63.¦   25.18   44.¦
M40         88. Vögele Robert                       1967 Schuttertal                   55.26,2     21.23,3   (367)      5.32 ¦    27.40   92.¦   27.45   86.¦
F65          1. Vogt Renate, Offenburg              1943 PSV Offenburg               1:00.42,2       -----   (369)      6.04 ¦    29.38    1.¦   31.04    1.¦
M55         14. Volk Albert, Lahr                   1952 Team Neubauer                 54.05,8     15.52,8   (370)      5.24 ¦    25.25   12.¦   28.40   17.¦
SMA          1. Volk Tobias, Seelbach               1993 Handball B-Jgd Hobbyjogge     46.46,9       -----  (1178)      4.40 ¦    24.27    3.¦   22.19    1.¦
M30         11. Volk Ulrich, Seelbach               1976 Lurewiebli Schuttertal e.     44.13,3      5.07,1  (1056)      4.25 ¦    22.03   13.¦   22.10   12.¦
JWA          3. Völker Anne                         1989 Schwanau                      57.37,2     18.37,6   (372)      5.45 ¦    28.36    3.¦   29.01    3.¦
M40         70. Vollhardt Dieter, Winden            1965 Auszeit                       50.30,9     16.28,0   (373)      5.03 ¦    23.49   56.¦   26.41   78.¦
M50         17. Vollmer Franz                       1957 Steinach                      45.15,5      9.00,2   (523)      4.31 ¦    22.27   22.¦   22.48   17.¦
M40         97. vom Felde Holger                    1965 Seelbach                      59.48,6     25.45,7   (375)      5.58 ¦    29.40   98.¦   30.08   97.¦
M20         50. Wacker Andreas, Biberach            1982 Hydro                         50.53,6     17.39,8  (1282)      5.05 ¦    26.43   58.¦   24.10   38.¦
JMA          8. Wacker Felix, Seelbach              1990 TV Seelbach                   55.25,2     18.45,4   (378)      5.32 ¦    27.14    8.¦   28.10    7.¦
M45         70. Wacker Freimut, Seelbach            1961 Don-Bosco-Zentrum Lahr      1:00.03,3     25.42,3  (1170)      6.00 ¦    30.45   76.¦   29.17   66.¦
SMB          3. Wacker Marius, Seelbach             1995 Die rasenden Handballer       45.50,5      4.58,2  (1243)      4.35 ¦    21.01    3.¦   24.49    3.¦
SMC          3. Wacker Paul, Seelbach               1997 Don-Bosco-Zentrum 530         56.18,2      5.47,1   (551)      5.37 ¦    27.34    3.¦   28.43    3.¦
M35         62. Wagenmann Oliver, Friesenheim       1970 Stefan and friends 1          56.44,7     22.09,4  (1019)      5.40 ¦    27.32   62.¦   29.11   63.¦
F40         40. Wagenmann Sabine, Friesenheim       1967 Stefan and friends 2        1:03.25,7     21.59,8  (1267)      6.20 ¦    31.09   39.¦   32.16   41.¦
M50          8. Wagner Dr. Rudolf, Müllheim         1955 TV Britzingen                 41.23,7      5.08,4   (379)      4.08 ¦    19.46    7.¦   21.37    9.¦
M50         28. Wagner Peter, Seelbach              1957 LG Geroldseck                 49.06,7     12.51,4   (380)      4.54 ¦    24.02   29.¦   25.03   30.¦
M50          6. Walter Anton, Seelbach              1956 Bereitschafspolizei Lahr      40.26,3      4.11,0   (382)      4.02 ¦    19.40    6.¦   20.46    7.¦
F45         26. Walter Doris, Schutterwald          1962 Stefan and friends 2        1:03.25,8     17.11,4  (1268)      6.20 ¦    31.09   26.¦   32.16   26.¦
F30         13. Walter Dorothea, Lahr               1975 Hobbyläuferin                 55.08,2      6.00,6   (383)      5.30 ¦    27.53   15.¦   27.14   11.¦
M50         59. Walter Heinz, Neuried               1954 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:01.10,7     24.55,4   (384)      6.07 ¦    31.21   60.¦   29.49   58.¦
M40         63. Walter Jürgen, Lahr                 1965 Bäckerei Krämer               49.21,8     15.18,9  (1245)      4.56 ¦    24.14   62.¦   25.07   66.¦
M35         68. Weber Alexander, Seelbach           1971 TV Seelbach                   58.10,0     23.34,7   (386)      5.49 ¦    28.23   67.¦   29.46   67.¦
F40         47. Weber Barbara                       1965 Meißenheim                  1:11.16,5     29.50,6   (427)      7.07 ¦    36.03   47.¦   35.13   47.¦
M20         42. Weber Christian                     1988 Lahr                          49.46,4     16.32,6   (516)      4.58 ¦    22.09   26.¦   27.37   59.¦
M20         32. Weber Daniel, Kippenheim            1983 Blutsbrüder                   47.07,0     13.53,2   (387)      4.42 ¦    23.42   35.¦   23.24   29.¦
M50         44. Weber Josef, Schuttertal            1954 Lauftreff Lehenstrasse        55.14,1     18.58,8  (1060)      5.31 ¦    27.33   46.¦   27.40   44.¦
SMA         11. Weber Kevin                         1994 Lahr                          57.04,5     10.17,6   (471)      5.42 ¦    27.36   11.¦   29.28   13.¦
M40        106. Weber Klaus                         1967 Lahr                        1:06.43,1     32.40,2   (472)      6.40 ¦    29.02   96.¦   37.40  109.¦
M35         29. Weber Martin                        1972 Gundelfingen                  45.52,7     11.17,4   (473)      4.35 ¦    23.00   29.¦   22.52   27.¦
M20         22. Weber Thomas, Kippenheim            1983 Blutsbrüder                   44.28,8     11.15,0   (388)      4.26 ¦    22.03   25.¦   22.25   18.¦
F40         42. Wehrmeyer Cornelia, Schwanau        1967 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:05.55,3     24.29,4   (389)      6.35 ¦    32.11   43.¦   33.43   42.¦
M40        103. Wehrmeyer Gerhard, Schwanau         1964 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:01.52,6     27.49,7   (390)      6.11 ¦    31.21  104.¦   30.30   99.¦
JMA          4. Weichert Daniel                     1990 Seelbach                      47.39,3     10.59,5   (517)      4.45 ¦    22.14    3.¦   25.24    4.¦
M30         47. Weide Erik, Ottenheim               1974 TUS Ottenheim               1:04.30,1     25.23,9   (391)      6.27 ¦    33.11   48.¦   31.18   46.¦
M70          4. Weide Hans, Ottenheim               1937 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:06.30,3     20.51,1   (392)      6.39 ¦    32.35    4.¦   33.55    4.¦
F30         22. Weide Nadine, Ottenheim             1975 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:04.30,0     15.22,4   (393)      6.27 ¦    33.11   24.¦   31.19   19.¦
M40         69. Weide Norbert, Ottenheim            1964 TUS Ottenheim                 50.02,5     15.59,6   (394)      5.00 ¦    25.21   73.¦   24.41   60.¦
M30          4. Weigend David, Freiburg             1978 Team Badische Zeitung         41.20,2      2.14,0  (1084)      4.08 ¦    20.05    3.¦   21.14    7.¦
M45         25. Weigl Werner                        1963 Staufen                       46.46,2     12.25,2   (474)      4.40 ¦    22.45   24.¦   24.00   29.¦
F40         39. Weinacker Birgit                    1966 Lahr                        1:02.59,7     21.33,8   (395)      6.17 ¦    31.24   40.¦   31.34   39.¦
F20          5. Weiß Stefanie                       1982 Lahr                          47.56,2      9.37,2   (475)      4.47 ¦    24.09    6.¦   23.47    4.¦
M50          2. Weis Werner, Fischerbach            1955 TV Biberach                   37.02,3      0.47,0   (562)      3.42 ¦    18.09    1.¦   18.53    2.¦
SWB          7. Welte Ines, Seelbach                1995 Jungmusikermädels Seelbac   1:12.16,0     20.31,4  (1166)      7.13 ¦    36.04    7.¦   36.11    7.¦
F20          8. Wendlinger Daniela, Friesenheim     1983 TuS Schuttern                 52.19,7     14.00,7   (396)      5.13 ¦    26.17    7.¦   26.02    9.¦
M45         44. Wenisch Reinhard                    1963 Stuttgart                     51.37,8     17.16,8   (539)      5.09 ¦    26.23   50.¦   25.14   40.¦
M30         30. Werz Christian                      1974 Offenburg                     49.40,7     10.34,5   (397)      4.58 ¦    23.47   24.¦   25.53   35.¦
JMB          8. Wetterer Felix, Nonnenweier         1992 TUS Ottenheim 0 auf 21        54.52,5     14.42,5   (398)      5.29 ¦    26.17    9.¦   28.35    8.¦
M30         13. Wick Jens                           1977 Freiburg                      44.27,8      5.21,6   (555)      4.26 ¦    22.39   17.¦   21.48   10.¦
M50          1. Widmann Wolfgang, Hartheim          1957 LG Sulzberg Lauf              36.15,3       -----   (476)      3.37 ¦    18.12    2.¦   18.03    1.¦
M30         17. Wieber Bernd                        1976 Meißenheim                    45.48,2      6.42,0   (399)      4.34 ¦    22.35   16.¦   23.12   18.¦
F45          2. Windisch Gabriele, Offenburg        1959 LG Offenburg                  47.49,3      1.34,9  (1136)      4.46 ¦    24.07    4.¦   23.42    2.¦
F45         29. Winterer Dagmar                     1962 Schuttertal                 1:05.37,7     19.23,3   (400)      6.33 ¦    31.13   27.¦   34.24   31.¦
M35         30. Winzer Dirk                         1971 Seelbach                      46.53,6     12.18,3   (401)      4.41 ¦    22.42   27.¦   24.11   36.¦
M40         82. Wirth Eberhard, Schwanau            1964 Tus Nonnenweier               54.07,2     20.04,3   (402)      5.24 ¦    25.51   77.¦   28.16   88.¦
M60          7. Wissing Karl                        1946 Riegel                        58.45,1     12.12,8   (577)      5.52 ¦    28.26    7.¦   30.18    7.¦
M50         15. Wohlschlegel Dieter, Neuried        1958 LF Fünfzig                    44.06,6      7.51,3   (403)      4.24 ¦    21.22   12.¦   22.43   15.¦
M50         62. Wohlschlegel Kurt                   1957 Seelbach                    1:05.17,5     29.02,2   (404)      6.31 ¦    31.33   61.¦   33.44   62.¦
M35          8. Wöhrle Markus, Lahr                 1971 Weingut Stadt Lahr            39.45,3      5.10,0  (1285)      3.58 ¦    19.38    9.¦   20.07    9.¦
M35          9. Woitt Frank, Kippenheim             1971 TV Kippenheim                 39.56,2      5.20,9   (407)      3.59 ¦    19.33    8.¦   20.22   10.¦
M20         43. Wolf Alexander                      1981 Lahr                          49.55,8     16.42,0   (408)      4.59 ¦    23.49   36.¦   26.06   54.¦
F40          3. Wolfsperger Christine, Lahr         1967 TV Lahr                       44.42,9      3.17,0  (1200)      4.28 ¦    22.23    3.¦   22.19    3.¦
M30         14. Wonisch Andreas                     1978 Teningen                      44.34,1      5.27,9   (409)      4.27 ¦    22.07   14.¦   22.26   14.¦
M45         46. Wursthorn Manfred, Lahr             1959 LG Zehnder Team 2             51.55,4     17.34,4  (1155)      5.11 ¦    25.49   45.¦   26.06   45.¦
M40         89. Wurth Ralf, Seelbach                1968 Julabo 3                      55.32,2     21.29,3  (1112)      5.33 ¦    26.40   82.¦   28.52   92.¦
M40         77. Yasar Kenan, Lahr                   1965 Schneider Electric Motion     52.16,4     18.13,5   (411)      5.13 ¦    25.10   72.¦   27.05   83.¦
M35         60. Zanger Jürgen, Ettenheim            1969 FV Ettenheim                  55.38,2     21.02,9   (412)      5.33 ¦    30.37   69.¦   25.00   45.¦
M30          7. Zehnle Jürgen, Schweighausen        1976 SG Schweighausen              42.16,3      3.10,1   (413)      4.13 ¦    20.55    6.¦   21.21    8.¦
M40        101. Zehnle Norbert                      1966 Lahr                        1:01.31,1     27.28,2   (414)      6.09 ¦    30.08   99.¦   31.22  101.¦
M30         37. Zeringer Bruno                      1974 Friesenheim                   52.29,1     13.22,9   (415)      5.14 ¦    27.06   43.¦   25.22   32.¦
F50         10. Ziegler Christa                     1958 Lahr                          58.06,0     15.06,4   (416)      5.48 ¦    29.35   12.¦   28.30   10.¦
M50         57. Ziegler Hans-Jürgen, Lahr           1957 unter ferner liefen 3         59.40,8     23.25,5  (1087)      5.58 ¦    29.56   56.¦   29.44   55.¦
F45         33. Ziegler Miriam, Lahr                1962 unter ferner liefen 4       1:08.09,3     21.54,9  (1090)      6.48 ¦    32.31   31.¦   35.38   35.¦
M20         14. Zimmer Manuel, Schwanau             1979 Agil-Sports Running Team      42.41,6      9.27,8  (1271)      4.16 ¦    21.02   16.¦   21.39   14.¦
F30         29. Zimmer Marion, Nonnenweier          1975 TUS Ottenheim 0 auf 21      1:16.43,9     27.36,3   (417)      7.40 ¦    37.58   29.¦   38.45   29.¦
M40         84. Zimmermann Thomas                   1965 Neuried                       54.34,1     20.31,2   (418)      5.27 ¦    26.48   84.¦   27.45   87.¦
M35         27. Zur Linde Lutz                      1973 Lahr                          44.59,7     10.24,4   (529)      4.29 ¦    21.59   25.¦   23.00   28.¦

Total 728



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.