Rotseelauf, Ebikon 2008 - Aargau (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
F9          17. Amhof Soraya, Sins                  2000 Ju Tu Sins                     5.43,1      1.31,5   (503)      4.45
M10         22. Arnet Nando, Abtwil AG              1997 Ju Tu Sins                     4.59,2      1.15,5   (508)      4.09
F30          9. Bader Renate, Bremgarten AG         1970 LR Wohlen                     46.09,9      7.46,8   (372)      4.36
F10         26. Bammert Svenja, Sins                1997 Ju Tu Sins                     5.29,6      1.32,1   (515)      4.34
F30          8. Bärtschi Regula, Muri AG            1974 LVF Muri                      44.19,2      5.56,1   (232)      4.25
NWAL       ---  Battaglia-Müller Lilo               1960 Wohlen AG                   1:07.46,7       -----   (702)      8.48
F40         92. Baumann Corinne                     1967 Buchs AG                    1:15.09,3     38.21,5   (819)      7.30
M40        141. Baumann Walter                      1963 Oberrüti                      50.54,1     13.15,1   (820)      5.05
F40         26. Baumeler Helen, Wohlen AG           1959 LR Wohlen                     50.32,2     13.44,4  (1683)      5.03
M50         86. Beer Ueli                           1957 Fahrwangen                    52.24,8     17.07,0  (1126)      5.14
F9          14. Beier Elena, Aettenschwil           1999 Ju Tu Sins                     5.22,5      1.10,9   (516)      4.28
F40         84. Beuret Monika                       1966 Aarau                       1:02.45,3     25.57,5   (825)      6.16
NWAL       ---  Beutler Hans, Berikon               1950 smrun                         56.48,2       -----   (705)      7.22
F14         11. Bieri Chantal, Sins                 1993 Ju Tu Sins                     9.42,9      1.34,4   (517)      4.24
F50         26. Binder Lisa                         1958 Bad Zurzach                 1:03.54,3     22.59,8   (827)      6.23
M50         43. Blunschi Xaver, Berikon             1953 Beriker Jogger                45.57,8     10.40,0   (834)      4.35
M30         14. Bucher Mark, Zofingen               1974 LSC Laufteam                  37.46,0      3.34,7   (374)      3.46
M20         53. Buerge Stefan                       1981 Ennetbaden                    52.21,9     20.29,9   (225)      5.14
M40        156. Bürgisser Josef                     1961 Boswil                        52.42,2     15.03,2  (1663)      5.16
F14         15. Burkart Joana, Sins                 1993 Ju Tu Sins                    10.33,5      2.25,0   (526)      4.47
M40        139. Bütler Bruno                        1964 Sins                          50.16,9     12.37,9   (852)      5.01
F40         24. Bütler Margrit                      1966 Sins                          50.07,4     13.19,6   (853)      5.00
M14         13. Bütler Philipp, Sins                1994 Ju Tu Sins                     9.21,3      2.06,2   (529)      4.15
F12         19. Bütler Tamara, Sins                 1996 Ju Tu Sins                    10.04,7      1.40,2   (530)      4.34
M30         76. Canonica Marco                      1971 Klingnau                      46.43,0     12.31,7   (297)      4.40
M20         19. Cimmino Daniele, Zofingen           1979 Tri Club Zofingen             42.21,6     10.29,6    (56)      4.14
M30         10. Curti Reto, Muri AG                 1972 LVF Muri                      37.12,0      3.00,7   (358)      3.43
F12          2. De Martin Loriana, Schöftland       1996 BTV Aarau                      8.38,3      0.13,8   (694)      3.55
F14         17. De Martin Sabrina, Schöftland       1994 Satus Oberentfelden           10.36,7      2.28,2   (695)      4.49
F60          9. Degoumois Andrée, Baden             1936 smrun                       1:16.59,4     33.28,3  (1666)      7.41
F9           8. Duss Chiara, Alikon                 1999 JU TU Sins                     4.59,7      0.48,1   (535)      4.09
M40        101. Egger Urs                           1960 Holziken                      47.02,3      9.23,3   (870)      4.42
NWAL       ---  Eigenmann Astrid                    1972 Künten                      1:11.14,0       -----   (717)      9.15
M9          14. Ettlin Andrin, Abtwil AG            2001 Ju Tu Sins                     5.00,4      0.46,2   (537)      4.10
M9           4. Ettlin David, Abtwil AG             1999 Ju Tu Sins                     4.21,7      0.07,5   (538)      3.38
M10         13. Ettlin Jan, Abtwil AG               1997 Ju Tu Sins                     4.23,0      0.39,3   (539)      3.39
F40         27. Faude Christa                       1963 Gippingen                     50.40,0     13.52,2  (1647)      5.04
F40         65. Federici Tiziana                    1961 Bremgarten AG                 56.55,4     20.07,6   (880)      5.41
M30          2. Flückiger Michael, Brittnau         1973 ST Bern                       34.29,6      0.18,3   (313)      3.26
F40         48. Freudiger Maja                      1964 Sins                          53.25,0     16.37,2  (1181)      5.20
F10         17. Furrer Danja, Menziken              1997 LR Beromünster                 4.49,1      0.51,6   (540)      4.00
F60          1. Gajic Stefica, Eggenwil             1948 LR Wohlen                     43.31,1       -----  (1652)      4.21
NWAL       ---  Gautschi Hans, Suhr                 1948 smrun                       1:07.27,5       -----   (785)      8.45
M40         33. Gerber Hanspeter                    1959 Birr-Lupfig                   41.32,3      3.53,3  (1627)      4.09
F40         73. Gerber Hedi, Birr-Lupfig            1961 LT Acheberg                   57.51,1     21.03,3  (1673)      5.47
F50         25. Gersbach Rita                       1956 Möhlin                      1:02.42,4     21.47,9   (896)      6.16
F30         55. Hegele Tabea                        1977 Vordemwald                    59.26,8     21.03,7   (294)      5.56
F50          3. Henseler Mägi, Auenstein            1951 smrun                         45.32,6      4.38,1  (1185)      4.33
M30         61. Hilber Markus, Wohlen AG            1969 LR Wohlen                     44.39,5     10.28,2   (400)      4.27
M20         49. Hilber Stefan                       1981 Oberrohrdorf                  51.15,5     19.23,5   (370)      5.07
M40        185. Hinteregger Felix                   1966 Reinach AG                  1:03.09,3     25.30,3  (1133)      6.18
NWAL       ---  Huber Peter, Lenzburg               1961 Behinderten Sport             56.49,4       -----   (726)      7.22
M20         12. Hugentobler Josef                   1979 Schneisingen                  38.03,5      6.11,5   (395)      3.48
M30        107. Hürlimann Daniel                    1975 Rudolfstetten                 52.16,0     18.04,7    (88)      5.13
M12          7. Hüsler Roman, Reinach AG            1995 LT Homberg                     8.29,7      0.46,2  (1602)      3.51
M10          4. Inglin Dario, Sins                  1997 Ju Tu Sins                     4.04,0      0.20,3   (557)      3.23
M30        112. Irniger Reto                        1974 Remetschwil                   54.25,4     20.14,1   (371)      5.26
F12         22. Jucker Seline, Sins                 1996 Ju Tu Sins                    10.34,4      2.09,9   (561)      4.48
M9           6. Jutz Aaron, Sins                    2000 Ju Tu Sins                     4.44,1      0.29,9   (562)      3.56
F10         20. Jutz Svenja, Sins                   1997 Ju Tu Sins                     4.55,3      0.57,8   (563)      4.06
M60         39. Kaser Alfred, Muhen                 1948 smrun                       1:05.26,1     26.19,1   (937)      6.32
F30         41. Klausner Judith                     1969 Sins                          56.01,4     17.38,3   (369)      5.36
M40          5. Koch Sepp, Jonen                    1961 TV Jonen                      38.27,4      0.48,4  (1117)      3.50
F40         83. Köpfli Vreni                        1962 Buchs AG                    1:02.38,9     25.51,1   (946)      6.15
M40         26. Kron Marius                         1959 Muri AG                       40.55,2      3.16,2   (948)      4.05
F40         77. Kron Therese                        1964 Muri AG                       58.30,9     21.43,1   (949)      5.51
WAL        ---  Leemann Irène                       1953 Birr-Lupfig                   59.14,0       -----   (735)      7.41
F30          3. Lehmann Monika, Berikon             1972 Tri Team Limmatttal           40.27,7      2.04,6   (397)      4.02
M40         60. Lienhard Ulrich                     1959 Seengen                       43.51,8      6.12,8  (1154)      4.23
M60         20. Lüthi Ruedi                         1943 Aarau                         52.56,2     13.49,2  (1191)      5.17
M30         12. Meiser Jan Hendrik, Aarau           1971 BTV Aarau                     37.37,0      3.25,7   (240)      3.45
M9           9. Metz Florian, Sins                  1999 Ju Tu Sins                     4.50,8      0.36,6   (582)      4.02
M60          9. Meyer Franz, Vordemwald             1940 smrun                         46.50,9      7.43,9   (963)      4.41
F9          19. Mischler Maya, Abtwil AG            2000 Ju Tu Sins                     5.55,5      1.43,9   (583)      4.56
M40        166. Moor Alfi                           1959 Zofingen                      55.18,3     17.39,3  (1672)      5.31
M50         30. Nossoni Bruno                       1958 Oberflachs                    43.26,0      8.08,2  (1135)      4.20
M10         16. Reinstadler Mathias, Sins           1998 Ju Tu Sins                     4.32,2      0.48,5   (591)      3.46
M50        108. Rüetschi Peter                      1952 Schöftland                  1:21.53,7     46.35,9  (1152)      8.11
F19         11. Rupp Elisabeth                      1990 Beinwil (Freiamt)             56.09,2     16.09,1   (151)      5.36
M50         62. Schärer Fritz                       1955 Brugg AG                      49.12,8     13.55,0  (1006)      4.55
NWAL       ---  Schuler Lilly                       1953 Wohlen AG                   1:07.45,8       -----   (750)      8.48
NWAL       ---  Schuler Werner                      1952 Wohlen AG                   1:07.47,3       -----   (751)      8.48
F40         71. Schwarz Ruth                        1960 Kaiseraugst                   57.35,3     20.47,5  (1026)      5.45
F12         14. Staudenmann Anita                   1995 Nussbaumen AG                  9.37,1      1.12,6  (1607)      4.22
M14         14. Staudenmann Marcel                  1993 Nussbaumen AG                  9.24,4      2.09,3  (1608)      4.16
M10         23. Staudenmann Reto                    1997 Nussbaumen AG                  5.00,4      1.16,7  (1609)      4.10
M40         34. Staudenmann Stefan                  1962 Nussbaumen AG                 41.33,4      3.54,4  (1168)      4.09
M40        138. Steger Albert                       1967 Sins                          50.02,3     12.23,3  (1032)      5.00
M9          21. Steger Marco, Sins                  1999 Ju Tu Sins                     5.20,6      1.06,4   (605)      4.27
M12         22. Steinger Mario, Abtwil AG           1996 Ju Tu Sins                     9.59,3      2.15,8   (606)      4.32
M9          18. Stocker Luca, Sins                  1999 Ju Tu Sins                     5.09,8      0.55,6   (607)      4.18
M9          19. Stocker Marco, Sins                 2001 Ju Tu Sins                     5.14,1      0.59,9   (608)      4.21
F30         36. Suter Martina                       1974 Biberstein                    55.06,8     16.43,7   (177)      5.30
M40          8. Suter Roland, Brunegg               1963 LR-Wohlen                     38.49,6      1.10,6  (1630)      3.52
M14         15. Troxler Raphael, Sins               1994 Ju Tu Sins                     9.40,2      2.25,1   (613)      4.23
F10          1. Ummel Selina, Suhr                  1997 BTV Aarau                      3.57,5       -----   (699)      3.17
F40         13. Ummel Susanne                       1959 Suhr                          45.16,3      8.28,5  (1157)      4.31
M60         11. Urech Ruedi, Auenstein              1946 smrun                         48.08,8      9.01,8  (1186)      4.48
F20          1. Velthuijs Corinnne, Muhen           1983 TSV Oberkirch                 39.57,4       -----   (401)      3.59
F10         22. Villiger Cordula, Sins              1997 Ju Tu Sins                     5.00,8      1.03,3   (616)      4.10
M9          23. Villiger Florian, Sins              2000 Ju Tu Sins                     5.40,2      1.26,0   (617)      4.43
F14         14. Villiger Julia, Sins                1993 Ju Tu Sins                    10.21,4      2.12,9   (618)      4.42
F12         21. Villiger Priska, Sins               1996 Ju Tu Sins                    10.32,9      2.08,4   (619)      4.47
M12         29. Villiger Urs, Sins                  1995 Ju Tu Sins                    11.09,3      3.25,8   (620)      5.04
M40         11. Wagner Josef, Rothrist              1962 LSG-Olten                     39.33,1      1.54,1  (1197)      3.57
M40        126. Weber Andreas                       1964 Fislisbach                    49.04,2     11.25,2  (1664)      4.54
M40         54. Wennli Samuel, Othmarsingen         1961 LR Wohlen                     43.07,0      5.28,0  (1631)      4.18
WAL        ---  Wright Robert                       1942 Unterbözberg                1:00.45,6       -----   (761)      7.53
M50         53. Zimmermann Franz                    1956 Oberrüti                      48.06,8     12.49,0  (1626)      4.48
F14         13. Zurfluh Jolanda, Dietwil            1993 Ju Tu Sins                    10.10,1      2.01,6   (628)      4.37

Total 110



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.