Neujahrsmarathon Zürich 2008 - Zürich (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr          Schnitt ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MaraM       80. Adam Serge                          1965 Zürich                      4:22.33,9   1:44.13,8    (12) Diplom      6.13 ¦ 
1/2MaraM    35. Aebersold Thomas                    1963 Zürich                      1:48.50,7     30.13,1   (204) Diplom      5.09 ¦ 
1/2MaraM    43. Aerne Jürg, Zürich                  1962 cityrunning.ch              1:52.48,8     34.11,2   (732) Diplom      5.20 ¦ 
10kmF       13. Aigner Martina                      1982 Adliswil                      54.54,7     12.09,5   (502) Diplom      5.29 ¦ 
1/2MaraM    38. Ammann Christian                    1971 Zürich                      1:49.55,3     31.17,7   (205) Diplom      5.12 ¦ 
10kmF       20. Bär Bettina, Hirzel                 1981 Butchie's Bitches             56.55,5     14.10,3   (503) Diplom      5.41 ¦ 
MaraM       56. Bartholet Thomas                    1962 Zürich                      4:02.29,5   1:24.09,4    (17) Diplom      5.44 ¦ 
1/2MaraM   OUT  Benech Carlo, Egg bei Zürich        1966 LC/TRI Meilen               2:24.57,3   aus.Konk.   (402)             6.52 ¦ 
1/2MaraF    30. Betschinger Martina                 1988 Bülach                      2:14.19,2     48.24,8   (697) Diplom      6.21 ¦ 
10kmM       52. Bonfranchi Riccardo                 1950 Zürich                      1:05.50,4     29.06,2   (404) Diplom      6.35 ¦ 
1/2MaraM    31. Borer Thomas, Zürich                1957 Cityrunning                 1:45.53,2     27.15,6   (681) Diplom      5.01 ¦ 
10kmF        6. Brandenberg Claudia                 1973 Zürich                        50.32,1      7.46,9   (505) Diplom      5.03 ¦ 
1/2MaraM    28. Büchi Christian                     1964 Illnau                      1:44.03,8     25.26,2   (209) Diplom      4.55 ¦ 
10kmM       32. Büchler Andi, Zürich                1975 thebuechlers.com              54.44,5     18.00,3   (405) Diplom      5.28 ¦ 
1/2MaraF    17. Cejka Kati, Bülach                  1958 OLK Rafzerfeld              1:57.26,2     31.31,8   (726) Diplom      5.33 ¦ 
1/2MaraM    58. Corrodi Paul                        1959 Marthalen                   2:00.03,9     41.26,3   (212) Diplom      5.41 ¦ 
10kmF       28. Demont Angelica                     1961 Winterthur                  1:05.00,1     22.14,9   (606) Diplom      6.30 ¦ 
1/2MaraM    16. Dutli Fabian, Schlieren             1990 LC Schlieren                1:39.58,7     21.21,1   (215) Diplom      4.44 ¦ 
MaraM       71. Dutli Markus                        1961 Schlieren                   4:17.42,7   1:39.22,6    (24) Diplom      6.06 ¦ 
1/2MaraM   OUT  Edlund Jan Roy, Küsnacht ZH         1966 Triteam Halser              2:49.25,0   aus.Konk.   (729)             8.01 ¦ 
1/2MaraF    26. Eibl Birgit, Zürich                 1965 FreeRadicals                2:08.21,0     42.26,6   (307) Diplom      6.04 ¦ 
10kmF       26. Eidam Anouk                         1979 Küsnacht ZH                 1:01.44,8     18.59,6   (719) Diplom      6.10 ¦ 
1/2MaraM    20. Eppler Beat                         1965 Dübendorf                   1:40.50,6     22.13,0   (723) Diplom      4.46 ¦ 
MaraM       49. Fehr Thomas                         1973 Stadel b. Niederglatt       3:59.15,2   1:20.55,1    (27) Diplom      5.40 ¦ 
MaraM       29. Ferrat Dominique                    1971 Hedingen                    3:35.19,7     56.59,6   (707) Diplom      5.06 ¦ 
MaraM        3. Frei Rolf, Bäretswil                1970 sport-trend-shop.ch         2:53.49,4     15.29,3     (2) Diplom      4.07 ¦ 
1/2MaraM     7. Frisch René                         1967 Zürich                      1:31.37,8     13.00,2   (218) Diplom      4.20 ¦ 
1/2MaraM    77. Gautschi Steven                     1981 Adliswil                    2:18.27,4     59.49,8   (693) Diplom      6.33 ¦ 
1/2MaraM     5. Gentile Daniele                     1965 Schlieren                   1:28.57,2     10.19,6   (610) Diplom      4.12 ¦ 
10kmM        9. Gloor Emanuel                       1968 Bülach                        41.28,0      4.43,8   (692) Diplom      4.08 ¦ 
10kmF       19. Gottardi Corina                     1966 Otelfingen                    56.52,7     14.07,5   (679) Diplom      5.41 ¦ 
10kmM       28. Gottardi Luca                       1993 Otelfingen                    54.07,2     17.23,0   (677) Diplom      5.24 ¦ 
10kmM       40. Gottardi Reto                       1960 Otelfingen                    56.55,8     20.11,6   (680) Diplom      5.41 ¦ 
10kmM       41. Gottardi Siro                       1995 Otelfingen                    56.55,9     20.11,7   (678) Diplom      5.41 ¦ 
1/2MaraM    63. Gubler Felix                        1953 Winterthur                  2:03.33,9     44.56,3   (660) Diplom      5.51 ¦ 
10kmF        7. Haas Cordula                        1967 Zürich                        52.17,0      9.31,8   (511) Diplom      5.13 ¦ 
1/2MaraM    72. Habermann Lars                      1965 Fällanden                   2:09.28,5     50.50,9   (614) Diplom      6.08 ¦ 
1/2MaraF    24. Häderer Petra                       1972 Stäfa                       2:05.52,6     39.58,2   (311) Diplom      5.57 ¦ 
1/2MaraM    29. Haller Andreas                      1987 Geroldswil                  1:44.37,9     26.00,3   (708) Diplom      4.57 ¦ 
1/2MaraF    39. Hänni Heidi                         1957 Steinmaur                   2:22.57,1     57.02,7   (312) Diplom      6.46 ¦ 
1/2MaraF    45. Hauri Eva                           1955 Wettswil                    2:35.36,3   1:09.41,9   (313) Diplom      7.22 ¦ 
1/2MaraM    33. Heilmann Daniel                     1961 Rüti ZH                     1:47.12,3     28.34,7   (702) Diplom      5.04 ¦ 
MaraM       68. Heist Philipp                       1978 Zürich                      4:14.34,4   1:36.14,3    (36) Diplom      6.01 ¦ 
10kmM       46. Held Torsten                        1969 Bülach                        58.26,9     21.42,7   (701) Diplom      5.50 ¦ 
1/2MaraF    43. Herrmann Christa                    1987 Kloten                      2:30.09,1   1:04.14,7   (698) Diplom      7.06 ¦ 
MaraM       93. Hohl Bruno                          1963 Oberglatt ZH                4:51.34,7   2:13.14,6    (39) Diplom      6.54 ¦ 
10kmM        4. Hoppler Reto, Zürich                1966 Triclub Veloatelier           38.34,0      1.49,8   (699) Diplom      3.51 ¦ 
10kmM       49. Humbert Michel                      1944 Stäfa                       1:00.59,6     24.15,4   (414) Diplom      6.05 ¦ 
10kmM       27. Imbach Markus                       1964 Zürich                        53.04,2     16.20,0   (720) Diplom      5.18 ¦ 
10kmM       29. Iskandar Oden                       1976 Zürich                        54.08,6     17.24,4   (709) Diplom      5.24 ¦ 
MaraM       43. Jacob Stefan                        1969 Zürich                      3:53.55,3   1:15.35,2    (41) Diplom      5.32 ¦ 
10kmF       17. Keller Jolanda                      1966 Illnau                        56.20,6     13.35,4   (513) Diplom      5.38 ¦ 
1/2MaraM    15. Kernen Robert                       1957 Schlieren                   1:38.32,1     19.54,5   (228) Diplom      4.40 ¦ 
1/2MaraF    40. Klauser Ursula                      1953 Steinmaur                   2:22.57,4     57.03,0   (318) Diplom      6.46 ¦ 
10kmM        2. Klingenfuss Reto, Zürich            1973 Triclub Veloatelier           37.20,5      0.36,3   (700) Diplom      3.44 ¦ 
1/2MaraF    11. Klingler Cornelia, Zürich           1968 Cityrunning                 1:53.35,6     27.41,2   (676) Diplom      5.23 ¦ 
10kmF        8. Knoll Ruth                          1981 Winterthur                    52.18,7      9.33,5   (514) Diplom      5.13 ¦ 
10kmM       21. Krawanja Thorsten                   1973 Affoltern am Albis            49.30,4     12.46,2   (725) Diplom      4.57 ¦ 
10kmM       31. Krecl Patrick                       1981 Zürich                        54.42,9     17.58,7   (419) Diplom      5.28 ¦ 
1/2MaraM    34. Küttel Christian                    1965 Adliswil                    1:48.30,8     29.53,2   (230) Diplom      5.08 ¦ 
MaraF      DNF  Lang Doris                          1968 Langnau am Albis            2:44.46,5       Lap 2   (652)             ---- ¦ 
1/2MaraM    75. Leach Steven                        1969 Rüti ZH                     2:17.49,7     59.12,1   (231) Diplom      6.31 ¦ 
1/2MaraF    35. Leach Susanne                       1973 Rüti ZH                     2:17.49,8     51.55,4   (319) Diplom      6.31 ¦ 
10kmF       23. Leibold Tanja                       1979 Winterthur                  1:00.49,3     18.04,1   (622) Diplom      6.04 ¦ 
1/2MaraM    80. Liebhart Heinz                      1962 Wettswil                    2:35.35,7   1:16.58,1   (232) Diplom      7.22 ¦ 
1/2MaraF    19. Loder Monika                        1980 Bonstetten                  2:00.54,2     34.59,8   (320) Diplom      5.43 ¦ 
1/2MaraF    22. Lukas Marianka                      1962 Oberrieden                  2:04.22,0     38.27,6   (321) Diplom      5.53 ¦ 
10kmM       17. Mächler Josef                       1962 Urdorf                        48.16,3     11.32,1   (691) Diplom      4.49 ¦ 
10kmM       30. Meier Dieter                        1963 Unterengstringen              54.12,2     17.28,0   (422) Diplom      5.25 ¦ 
10kmM       53. Meier Lorenz                        1973 Zürich                      1:07.34,3     30.50,1   (624) Diplom      6.45 ¦ 
MaraM       52. Mittelholcz Béla, Zürich            1979 VELOATELIER                 4:01.49,3   1:23.29,2    (46) Diplom      5.43 ¦ 
1/2MaraM    51. Mosimann Stefan, Zürich             1964 LCM                         1:55.25,9     36.48,3   (236) Diplom      5.28 ¦ 
1/2MaraM     1. Mouriaux Franck, Glattbrugg         1971 Erox Triathlon              1:18.37,6       -----   (203) Diplom      3.43 ¦ 
1/2MaraM     2. Neri Filippo, Oetwil an der Limmat  1974 Freeradicals                1:20.57,5      2.19,9   (237) Diplom      3.50 ¦ 
10kmF       24. Niklaus Klara                       1949 Wallisellen                 1:00.49,9     18.04,7   (518) Diplom      6.04 ¦ 
MaraM       48. Ombroni Mario                       1977 Zürich                      3:59.15,1   1:20.55,0    (50) Diplom      5.40 ¦ 
1/2MaraF    15. Rau Denise                          1976 Zürich                      1:56.19,0     30.24,6   (326) Diplom      5.30 ¦ 
1/2MaraM    22. Reckhart Carsten                    1974 Dietlikon                   1:42.03,3     23.25,7   (684) Diplom      4.50 ¦ 
1/2MaraM    17. Reithebuch Walter                   1964 Wetzikon ZH                 1:40.07,0     21.29,4   (239) Diplom      4.44 ¦ 
10kmF        4. Rossi Sandra                        1972 Affoltern am Albis            49.30,6      6.45,4   (724) Diplom      4.57 ¦ 
10kmM       44. Rueegg Bruno                        1941 Rüti ZH                       57.30,2     20.46,0   (427) Diplom      5.45 ¦ 
MaraM       40. Sablone Gregorio                    1937 Zürich                      3:47.03,1   1:08.43,0    (37) Diplom      5.22 ¦ 
MaraM       23. Schäppi Stefan                      1958 Horgen                      3:31.01,8     52.41,7    (58) Diplom      5.00 ¦ 
1/2MaraF    10. Scheef Heike                        1964 Zürich                      1:52.40,6     26.46,2   (327) Diplom      5.20 ¦ 
1/2MaraF     5. Schelbert Bettina                   1978 Stallikon                   1:43.40,4     17.46,0   (641) Diplom      4.54 ¦ 
1/2MaraF     2. Schellenberg Daniela                1975 Hinteregg                   1:37.09,1     11.14,7   (328) Diplom      4.36 ¦ 
10kmM       35. Schlagmüller Peter, Uitikon Waldegg 1977 Gemeinde Uition               55.38,2     18.54,0   (629) Diplom      5.33 ¦ 
10kmF       27. Schmid Andrea                       1980 Zürich                      1:02.32,9     19.47,7   (630) Diplom      6.15 ¦ 
10kmF        3. Schwab Andrea                       1969 Uster                         48.31,7      5.46,5   (524) Diplom      4.51 ¦ 
1/2MaraF    18. Schwarz Cornelia, Zürich            1984 free radicals               2:00.24,1     34.29,7   (330) Diplom      5.42 ¦ 
MaraM       62. Sheffield Steven                    1979 Wallisellen                 4:09.19,0   1:30.58,9    (65) Diplom      5.54 ¦ 
1/2MaraM    71. Sieber André                        1975 Zürich                      2:09.11,5     50.33,9   (245) Diplom      6.07 ¦ 
1/2MaraM    56. Sieber Marc                         1969 Zürich                      1:59.41,2     41.03,6   (246) Diplom      5.40 ¦ 
1/2MaraM    27. Stahl Yves                          1969 Langnau am Albis            1:43.28,6     24.51,0   (249) Diplom      4.54 ¦ 
10kmM       47. Stark Glen, Zürich                  1970 Butchie's Bitches             59.29,6     22.45,4   (428) Diplom      5.56 ¦ 
1/2MaraM    30. Staub Roland                        1960 Zürich                      1:44.52,8     26.15,2   (710) Diplom      4.58 ¦ 
10kmF       10. Stauffer Sandra                     1976 Zürich                        52.36,1      9.50,9   (631) Diplom      5.15 ¦ 
1/2MaraM   OUT  Stoffel Richard, Zürich             1968 Erox Team Zürich            1:21.49,2   aus.Konk.   (202)             3.52 ¦ 
10kmF       22. Stolz Baskett                       1970 Urdorf                        57.31,1     14.45,9   (712) Diplom      5.45 ¦ 
10kmM       51. Vogel Roman, Effretikon             1968 Red Sox                     1:01.44,4     25.00,2   (430) Diplom      6.10 ¦ 
1/2MaraM    50. Vonarburg Marc                      1989 Zürich                      1:55.03,0     36.25,4   (633) Diplom      5.27 ¦ 
MaraM       39. Wachter Urs                         1969 Uster                       3:45.05,2   1:06.45,1    (76) Diplom      5.20 ¦ 
1/2MaraM    46. Wahl Kurt                           1951 Stallikon                   1:53.48,1     35.10,5   (252) Diplom      5.23 ¦ 
1/2MaraM    47. Wahl Nicolas                        1984 Stallikon                   1:53.48,3     35.10,7   (253) Diplom      5.23 ¦ 
1/2MaraM    54. Walker Ruedi                        1948 Zürich                      1:57.36,4     38.58,8   (254) Diplom      5.34 ¦ 
1/2MaraF    44. Wegmüller Silvia                    1982 Wetzikon ZH                 2:32.53,5   1:06.59,1   (730) Diplom      7.14 ¦ 
1/2MaraM    48. Wettstein Laurent                   1951 Zürich                      1:54.31,3     35.53,7   (718) Diplom      5.25 ¦ 
MaraM       12. Wey Erwin, Samstagern               1958 Team Reichmuth              3:20.18,2     41.58,1    (81) Diplom      4.44 ¦ 
MaraM       36. Wick Alois                          1953 Zürich                      3:42.35,8   1:04.15,7    (82) Diplom      5.16 ¦ 
10kmF       11. Willrodt Silke                      1969 Wädenswil                     52.47,2     10.02,0   (530) Diplom      5.16 ¦ 
10kmF       25. Wirz Barbara                        1969 Zürich                      1:00.50,7     18.05,5   (717) Diplom      6.05 ¦ 
10kmM        7. Wirz Michael                        1974 Stallikon                     40.31,4      3.47,2   (434) Diplom      4.03 ¦ 
10kmM       48. Wolfensberger Philipp               1979 Winterthur                  1:00.48,8     24.04,6   (703) Diplom      6.04 ¦ 
10kmF       30. Zemp Regula                         1970 Zürich                      1:05.37,8     22.52,6   (634) Diplom      6.33 ¦ 
1/2MaraM    49. Zueger Robin, Rüti ZH               1976 Tonkin Gulf Yacht Club      1:54.41,2     36.03,6   (255) Diplom      5.26 ¦ 

Total 115



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.