9. LGT Alpin Marathon 2008, Liechtenstein - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr          Schnitt ¦ Start - Vaduz ¦ Vaduz - Steg ¦Steg - Malbun ¦
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
HM-M50       5. Staiger Harald                      1954 D-Altbach                   2:40.41,3      5.39,8  (1108) Diplom      6.25 ¦    48.15    5.¦ 1:52.25    6.¦    ----  ----¦
M55         38. Hanke Eckard                        1951 D-Altenkirchen              5:22.21,1   1:34.35,8   (242) Diplom      7.38 ¦    57.12   46.¦ 2:07.33   41.¦ 2:17.35   35.¦
M50         52. Müller Peter                        1957 D-Altenkirchen              4:59.11,5   1:14.52,6   (414) Diplom      7.05 ¦    53.34   55.¦ 1:59.20   55.¦ 2:06.16   42.¦
M65          1. Rebstock Hans-Dieter                1939 D-Altstaedten               4:47.09,0       -----   (462) Diplom      6.48 ¦    52.09    4.¦ 1:58.02    1.¦ 1:56.56    1.¦
M40         63. Glitsch Stefan                      1967 D-Amöneburg                 4:44.27,4   1:25.24,5   (211) Diplom      6.44 ¦    50.56   67.¦ 1:50.36   62.¦ 2:02.54   65.¦
M45         87. Helf Felix                          1962 D-Andernach                 5:20.02,8   1:44.17,9   (257) Diplom      7.35 ¦    57.16   98.¦ 2:08.00   90.¦ 2:14.45   80.¦
W45         23. Helf Hildegard                      1963 D-Andernach                 6:23.53,1   2:42.12,8   (258) Diplom      9.05 ¦  1:01.29   23.¦ 2:23.53   23.¦ 2:58.30   23.¦
M60         18. Hoch Reiner                         1947 D-Andernach                 6:23.54,0   2:01.37,5   (273) Diplom      9.05 ¦  1:01.29   18.¦ 2:23.46   19.¦ 2:58.38   17.¦
W45         22. Unger Birgitt                       1961 D-Aschau                    5:59.47,5   2:18.07,2   (851) Diplom      8.31 ¦  1:01.11   22.¦ 2:23.48   22.¦ 2:34.47   22.¦
M18          7. Hellwig Gregor                      1983 D-Aschersleben              4:24.46,3   1:22.16,4   (259) Diplom      6.16 ¦    48.21    5.¦ 1:38.52    4.¦ 1:57.32    8.¦
M40         32. Braitsch Martin                     1965 D-Aulendorf                 4:12.32,4     53.29,5    (97) Diplom      5.59 ¦    45.05   30.¦ 1:39.24   34.¦ 1:48.02   28.¦
M50         55. Erboral Okyar                       1958 D-Aulendorf                 5:05.05,1   1:20.46,2   (155) Diplom      7.13 ¦    54.11   56.¦ 1:57.04   49.¦ 2:13.48   56.¦
W30         19. Frick Sylvia, D-Aulendorf           1972 Staulendorf                 6:04.05,7   1:52.04,8   (850) Diplom      8.37 ¦  1:04.56   23.¦ 2:21.03   19.¦ 2:38.06   19.¦
M40        104. Mock Paul                           1968 D-Aulendorf                 5:31.36,8   2:12.33,9   (402) Diplom      7.51 ¦    56.15   96.¦ 2:12.27  103.¦ 2:22.53  104.¦
M45        107. Müller Jürgen                       1963 D-Aulendorf                 5:57.44,0   2:21.59,1   (412) Diplom      8.28 ¦    56.58   93.¦ 2:22.26  107.¦ 2:38.19  106.¦
M40         80. Platzek Rüdiger                     1965 D-Bad Neuenahr-Ahrweiler    4:58.07,3   1:39.04,4   (448) Diplom      7.03 ¦    59.00  107.¦ 1:54.42   72.¦ 2:04.24   68.¦
M45         52. Buck Ewald                          1959 D-Bad Schussenried          4:43.31,3   1:07.46,4   (110) Diplom      6.43 ¦    56.38   90.¦ 1:52.45   58.¦ 1:54.06   28.¦
M40        112. Esendemir Yusuf                     1967 D-Bad Waldsee               6:04.05,7   2:45.02,8   (159) Diplom      8.37 ¦  1:04.55  117.¦ 2:21.03  111.¦ 2:38.06  110.¦
W40         17. Bürck-Kammerer Simone               1964 D-Baden-Baden               5:27.29,5   1:51.04,5   (841) Diplom      7.45 ¦    56.17   16.¦ 2:10.51   17.¦ 2:20.20   16.¦
W45          1. Müller Britta                       1962 D-Baiersbronn               3:41.40,3       -----   (202) Diplom      5.15 ¦    40.41    1.¦ 1:28.11    1.¦ 1:32.47    1.¦
M30         42. Armbruster Alain                    1970 D-Balingen                  4:27.06,9   1:30.39,8    (32) Diplom      6.19 ¦    47.56   49.¦ 1:47.39   54.¦ 1:51.30   35.¦
M55         61. Armbruster Manfred                  1949 D-Balingen                  3:33.07,1       Steg     (33)             ---- ¦  1:03.35   59.¦ 2:29.31   59.¦    ----  ----¦
M30         32. Zander Björn                        1977 D-Bamberg                   4:11.41,6   1:15.14,5   (635) Diplom      5.57 ¦    42.04   21.¦ 1:37.07   31.¦ 1:52.29   38.¦
Walk       ---  Böger Dieter                        ???? D-Beilstein                 1:37.13,7       -----  (1354) Diplom      9.58 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
HM-M40      21. De Vos Johan                        1966 D-Berlin                    3:02.15,7     56.36,1  (1138) Diplom      7.17 ¦    58.38   26.¦ 2:03.37   18.¦    ----  ----¦
W45         21. Fischer Carmen, D-Berlin            1961 LG Pegasos                  5:50.38,5   2:08.58,2   (845) Diplom      8.18 ¦    59.13   20.¦ 2:23.08   21.¦ 2:28.16   21.¦
HM-F30      21. Julius Annett                       1970 D-Berlin                    3:34.30,5   1:15.00,0   (302) Diplom      8.34 ¦    59.14   16.¦ 2:35.15   21.¦    ----  ----¦
M45         94. Raboldt Marco, D-Berlin             1961 LG Pegasos                  5:33.17,5   1:57.32,6   (730) Diplom      7.53 ¦    59.15  106.¦ 2:11.53   95.¦ 2:22.08   88.¦
HM-M45       9. Rzesnik Thomas                      1960 D-Berlin                    2:53.37,7     46.19,3  (1092) Diplom      6.56 ¦    57.06   14.¦ 1:56.31    8.¦    ----  ----¦
M40        113. Weinrich Carsten                    1964 D-Berlin                    6:08.54,5   2:49.51,6   (613) Diplom      8.44 ¦  1:03.42  116.¦ 2:25.42  116.¦ 2:39.29  112.¦
M40        117. Gieseler Volker                     1967 D-Bernau                    6:23.15,5   3:04.12,6   (203) Diplom      9.04 ¦  1:07.47  118.¦ 2:23.25  113.¦ 2:52.02  116.¦
M55         22. Scheeff Günter, D-Beuren            1952 LT-Neuffener-Täle           4:55.51,4   1:08.06,1   (721) Diplom      7.00 ¦    50.45   17.¦ 1:58.34   23.¦ 2:06.30   20.¦
M30        115. Biehl Marcus                        1969 D-Bielefed                    38.30,5      Vaduz     (69)             ---- ¦    38.30    9.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M18          6. Altmann Joachim                     1980 D-Bihlerdorf                4:17.42,0   1:15.12,1    (25) Diplom      6.06 ¦    50.05    7.¦ 1:42.45    6.¦ 1:44.51    4.¦
M50         18. Staidl Gerhard, D-Bischoffen        1958 ASC Dillenburg              4:20.29,3     36.10,4   (728) Diplom      6.10 ¦    44.15   13.¦ 1:36.07    8.¦ 2:00.06   33.¦
M30         94. Weckenmann Alfred                   1969 D-Bodenheim                 5:31.17,9   2:34.50,8   (609) Diplom      7.51 ¦  1:03.35  113.¦ 2:08.56  100.¦ 2:18.45   89.¦
W40         14. Dr. Hellwig Stefanie                1965 D-Boppard                   5:05.26,4   1:29.01,4   (260) Diplom      7.14 ¦    58.11   17.¦ 2:02.18   15.¦ 2:04.56   12.¦
M50         17. Kollmer Hanjo, D-Bräunlingen        1956 LG-Baar                     4:19.39,1     35.20,2   (734) Diplom      6.09 ¦    43.11    8.¦ 1:36.40   10.¦ 1:59.47   31.¦
M45         31. Schönig Thomas                      1960 D-Breitnau                  4:26.30,3     50.45,4   (530) Diplom      6.18 ¦    49.11   48.¦ 1:43.36   35.¦ 1:53.42   27.¦
M55         11. Seng Heinz, D-Brigachtal            1949 FC Unerkirnach              4:38.41,1     50.55,8   (736) Diplom      6.36 ¦    49.14   14.¦ 1:48.25   11.¦ 2:01.01   14.¦
M30          3. Schiessl Hermut, D-Buchenberg       1972 BLT Saukel/Haglöfs          3:12.18,5     15.51,4   (738) Diplom      4.33 ¦    36.24    1.¦ 1:11.27    2.¦ 1:24.26    3.¦
M40        106. Dresel Jürgen                       1965 D-Bühlertal                 5:34.20,4   2:15.17,5   (141) Diplom      7.55 ¦    57.06   98.¦ 2:08.41  100.¦ 2:28.32  106.¦
M55         40. Neidhart Geo                        1950 D-Burgebrach                5:26.59,8   1:39.14,5   (424) Diplom      7.44 ¦    56.01   38.¦ 2:06.17   37.¦ 2:24.40   44.¦
Walk       ---  Wiegand Anneliese                   ???? D-Burghaun                  1:35.33,1       -----  (1345) Diplom      9.48 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M50         27. Wiegand Manfred                     1954 D-Burghaun                  4:31.03,7     46.44,8   (621) Diplom      6.25 ¦    43.07    7.¦ 1:45.58   30.¦ 2:01.57   35.¦
HM-M30      28. Gordon Scott                        1972 D-Colmberg                  3:09.17,4   1:12.16,9  (1034) Diplom      7.34 ¦    55.24   23.¦ 2:13.52   28.¦    ----  ----¦
HM-F30      18. Richards Kimberly                   ???? D-Colmberg                  3:15.21,7     55.51,2  (1084) Diplom      7.48 ¦    59.19   20.¦ 2:16.02   18.¦    ----  ----¦
M55         48. Herty Wolfgang                      1951 D-Dannstadt-Schauernheim    5:41.48,7   1:54.03,4   (267) Diplom      8.05 ¦  1:00.16   55.¦ 2:14.27   48.¦ 2:27.04   45.¦
M50         29. Behrens Axel                        1958 D-Denkendorf                4:33.53,5     49.34,6    (58) Diplom      6.29 ¦    45.18   16.¦ 1:48.40   32.¦ 1:59.55   32.¦
M40         44. Klauer Uwe                          1968 D-Denzlingen                4:25.28,2   1:06.25,3   (325) Diplom      6.17 ¦    51.57   72.¦ 1:42.27   39.¦ 1:51.03   35.¦
M30         54. Winkler Till                        1976 D-Detmold                   4:36.27,8   1:40.00,7   (625) Diplom      6.33 ¦    51.13   68.¦ 1:51.01   62.¦ 1:54.12   42.¦
HM-M40      10. Winkelhöfer Bernd                   1966 D-Diespeck                  2:27.39,1     21.59,5  (1124) Diplom      5.54 ¦    44.23   11.¦ 1:43.15   10.¦    ----  ----¦
M30         25. Blank Andreas                       1972 D-Dormettingen              4:06.32,3   1:10.05,2    (75) Diplom      5.50 ¦    43.15   27.¦ 1:40.50   37.¦ 1:42.26   15.¦
M50         35. Bochmann Jens                       1957 D-Dresden                   4:44.30,8   1:00.11,9    (79) Diplom      6.44 ¦    52.26   52.¦ 1:52.33   37.¦ 1:59.31   26.¦
M50         56. Maier Peter, D-Dresden              1958 Dresdner Trolle             5:08.38,2   1:24.19,3   (723) Diplom      7.18 ¦    58.23   74.¦ 2:10.30   69.¦ 1:59.44   30.¦
M40         50. Kantel Andre                        1965 D-Düsseldorf                4:31.14,8   1:12.11,9   (305) Diplom      6.25 ¦    49.49   60.¦ 1:42.42   42.¦ 1:58.43   53.¦
M30         75. Frick Andreas                       1972 D-Ebersbach-Musbach         4:59.51,4   2:03.24,3   (178) Diplom      7.06 ¦    54.11   83.¦ 1:57.05   75.¦ 2:08.33   73.¦
M40         42. Butsch Harald                       1965 D-Ehningen                  4:22.31,8   1:03.28,9   (121) Diplom      6.13 ¦    44.19   26.¦ 1:42.29   40.¦ 1:55.42   43.¦
W60          4. Pauly Helga                         1948 D-Ehningen                  5:54.41,4   1:02.21,5   (441) Diplom      8.24 ¦  1:00.05    4.¦ 2:23.20    4.¦ 2:31.15    5.¦
HM-M40      17. Sander Claus                        1964 D-Ehningen                  2:36.50,8     31.11,2  (1095) Diplom      6.16 ¦    45.04   12.¦ 1:51.46   17.¦    ----  ----¦
M45         96. Hohlweck Burkhard                   1961 D-Eppelborn                 5:33.57,4   1:58.12,5   (277) Diplom      7.54 ¦    56.05   89.¦ 2:12.48   96.¦ 2:25.03   93.¦
W30         20. Fuhrmann Kerstin                    1970 D-Essen                     6:14.58,2   2:02.57,3   (188) Diplom      8.53 ¦    57.44   18.¦ 2:30.15   22.¦ 2:46.59   20.¦
M45        109. König Klaus                         1960 D-Essen                     6:14.58,4   2:39.13,5   (330) Diplom      8.53 ¦    57.44  100.¦ 2:30.15  110.¦ 2:46.59  110.¦
W45          8. Wahl Nicola                         1963 D-Ettlingen                 4:51.05,9   1:09.25,6   (603) Diplom      6.53 ¦    55.53   16.¦ 1:58.20   10.¦ 1:56.52    6.¦
M50         79. Kornfeld Jörg                       1958 D-Forchheim                 6:11.53,3   2:27.34,4   (334) Diplom      8.48 ¦  1:00.15   78.¦ 2:34.58   81.¦ 2:36.40   77.¦
M40        103. Werle Marc                          1968 D-Frankfurt am Main         5:30.49,6   2:11.46,7   (615) Diplom      7.50 ¦    59.31  111.¦ 2:13.41  106.¦ 2:17.37   98.¦
M50         77. Bode Ullrich                        1957 D-Freiberg                  6:01.00,3   2:16.41,4    (80) Diplom      8.33 ¦    55.09   60.¦ 2:24.37   76.¦ 2:41.14   78.¦
M45         53. Kollmann Friedrich W.               1962 D-Freiburg                  4:46.42,0   1:10.57,1   (329) Diplom      6.47 ¦    48.13   43.¦ 1:48.10   46.¦ 2:10.18   72.¦
M55         60. Landwehr Herbert                    1952 D-Freiburg                  3:18.39,4       Steg    (355)             ---- ¦    55.44   34.¦ 2:22.55   57.¦    ----  ----¦
M45         27. Lindenbeck Christof                 1962 D-Freiburg                  4:22.53,6     47.08,7   (367) Diplom      6.13 ¦    45.16   26.¦ 1:44.00   37.¦ 1:53.36   26.¦
W50         16. Stöhr Heidemarie                    1956 D-Freiburg                  6:38.57,6   1:43.04,3   (567) Diplom      9.27 ¦  1:02.41   19.¦ 2:43.33   19.¦ 2:52.42   16.¦
M45         29. Dr. Struß Norbert                   1963 D-Freiburg                  4:25.33,2     49.48,3   (570) Diplom      6.17 ¦    45.10   25.¦ 1:44.59   38.¦ 1:55.23   31.¦
M50         40. Hahn Günter                         1956 D-Frickenhausen             4:46.08,4   1:01.49,5   (237) Diplom      6.46 ¦    46.16   20.¦ 1:52.55   39.¦ 2:06.56   45.¦
HM-F45       5. Zaglauer Katrin                     1963 D-Friedrichshafen           2:42.05,4     10.27,0  (1125) Diplom      6.29 ¦    51.46    6.¦ 1:50.18    5.¦    ----  ----¦
M60         22. Büchling Peter                      1944 D-Fritzlar                  1:09.34,7      Vaduz    (109)             ---- ¦  1:09.34   22.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
Walk       ---  Büchling Ursula                     ???? D-Fritzlar                  1:36.34,8       -----  (1302) Diplom      9.54 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
W30         24. Keller Kirsten                      1974 D-Fritzlar                  6:40.15,2   2:28.14,3   (314) Diplom      9.29 ¦  1:09.34   24.¦ 2:39.54   24.¦ 2:50.46   22.¦
M40         85. Metzger Jürgen                      1966 D-Gaimersheim               5:03.11,6   1:44.08,7   (397) Diplom      7.11 ¦    54.27   89.¦ 2:00.11   86.¦ 2:08.32   77.¦
M55         13. Weikert Oswald                      1950 D-Göppingen                 4:43.56,7     56.11,4   (611) Diplom      6.43 ¦    51.09   20.¦ 1:48.54   13.¦ 2:03.52   15.¦
M40        116. Semmelroth Gerno                    1968 D-Göttingen                 6:12.53,4   2:53.50,5   (548) Diplom      8.50 ¦  1:00.30  113.¦ 2:26.36  117.¦ 2:45.46  115.¦
W50         13. Rüger Regina, D-Grünebach           1955 VSG Alsdorf                 5:36.11,6     40.18,3   (844) Diplom      7.58 ¦    56.05    6.¦ 2:22.23   16.¦ 2:17.42    9.¦
M30        105. Paul Mario                          1969 D-Günthersdorf              5:54.39,6   2:58.12,5   (440) Diplom      8.24 ¦    58.18   97.¦ 2:13.02  103.¦ 2:43.18  107.¦
M30         99. Bergmann Jan                        1977 D-Hagenburg                 5:36.11,3   2:39.44,2    (65) Diplom      7.57 ¦    56.05   89.¦ 2:22.27  109.¦ 2:17.39   85.¦
M45         68. Göbel Thomas                        1962 D-Halle                     4:56.24,5   1:20.39,6   (212) Diplom      7.01 ¦    50.30   54.¦ 1:56.20   70.¦ 2:09.33   69.¦
M70          5. Kurz Hans-Jürgen                    1937 D-Halle                     6:04.36,2     48.24,6   (350) Diplom      8.38 ¦    59.46    4.¦ 2:24.57    6.¦ 2:39.52    6.¦
M40        111. Hospital Christoph                  1966 D-Haltern am See            5:55.38,3   2:36.35,4   (281) Diplom      8.25 ¦    59.17  110.¦ 2:17.37  109.¦ 2:38.43  111.¦
M55         17. Hoos Hans                           1950 D-Haslach                   4:52.18,5   1:04.33,2   (279) Diplom      6.55 ¦    55.38   31.¦ 1:51.26   16.¦ 2:05.14   18.¦
W55          4. Laub Gisela                         1952 D-Hechingen                 5:34.06,0     32.59,7   (358) Diplom      7.55 ¦    53.01    2.¦ 2:10.30    4.¦ 2:30.33    5.¦
M55         26. Laub Roland                         1950 D-Hechingen                 4:57.22,3   1:09.37,0   (359) Diplom      7.02 ¦    53.01   27.¦ 2:00.26   26.¦ 2:03.54   16.¦
M50         67. Bechtold Rolf                       1954 D-Heidelberg                5:25.56,3   1:41.37,4    (55) Diplom      7.43 ¦    59.36   76.¦ 2:05.27   61.¦ 2:20.52   64.¦
M50         14. Herholz Helge                       1955 D-Heidenheim                4:17.03,8     32.44,9   (265) Diplom      6.05 ¦    51.40   46.¦ 1:44.30   22.¦ 1:40.52    5.¦
M50         65. Busch Harald                        1958 D-Heilbad Heiligenstadt     5:22.25,5   1:38.06,6   (119) Diplom      7.38 ¦    58.06   72.¦ 2:02.54   59.¦ 2:21.24   66.¦
W40         15. Imbery Claudia, D-Heitersheim       1966 LG Sulzburg-Laufen          5:13.44,8   1:37.19,8   (852) Diplom      7.26 ¦    54.41   13.¦ 1:55.38   13.¦ 2:23.24   17.¦
W40         19. Franke Andrea                       1968 D-Hersbruck                 5:52.37,6   2:16.12,6   (174) Diplom      8.21 ¦  1:00.01   19.¦ 2:23.38   20.¦ 2:28.58   19.¦
M65          8. Langnickel Joachim                  1941 D-Herzebrock-Clarholz       6:35.53,2   1:48.44,2   (357) Diplom      9.22 ¦  1:10.07    9.¦ 2:36.53    8.¦ 2:48.52    8.¦
Walk       ---  Menz Annemarie                      ???? D-Hofbieber                 1:30.07,3       -----  (1323) Diplom      9.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
Walk       ---  Menz Emil                           ???? D-Hofbieber                 1:10.39,2       -----  (1324) Diplom      7.14 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M50         11. Ibold Christoph                     1958 D-Höhenkirchen-Siegertsbr   4:14.38,5     30.19,6   (288) Diplom      6.02 ¦    46.54   26.¦ 1:37.33   14.¦ 1:50.10   15.¦
M40        DSQ  Seidensticker Frank Dr.             1964 D-Homberg (Efze)                -----        disq   (545)             ---- ¦    55.58  ----¦ 2:14.18  ----¦ 2:19.10  ----¦
M40         72. Conrad Michael                      1967 D-Homburg                   4:53.48,9   1:34.46,0   (134) Diplom      6.57 ¦    50.59   68.¦ 2:02.02   92.¦ 2:00.46   60.¦
M30         10. Ruf Andreas                         1971 D-Illertissen               3:47.48,9     51.21,8   (493) Diplom      5.23 ¦    41.43   19.¦ 1:27.07   12.¦ 1:38.58   13.¦
HM-F40       6. Ruf Bettina                         1968 D-Illertissen               2:57.54,3     20.48,9  (1089) Diplom      7.06 ¦    53.28    7.¦ 2:04.25    5.¦    ----  ----¦
W18          1. Hagspiel Alexandra                  1980 D-Immenstadt                4:17.42,1       -----   (236) Diplom      6.06 ¦    50.04    1.¦ 1:42.46    1.¦ 1:44.51    1.¦
W50          4. Jocham Ruth                         1956 D-Ingolstadt                5:12.53,3     17.00,0   (297) Diplom      7.24 ¦    55.44    5.¦ 2:07.16    5.¦ 2:09.52    3.¦
M40         31. Kopp Helmut                         1966 D-Ingolstadt                4:11.51,5     52.48,6   (333) Diplom      5.58 ¦    48.29   50.¦ 1:41.00   37.¦ 1:42.21   22.¦
M40         45. Wunschik Klaus                      1966 D-Jettingen                 4:25.52,4   1:06.49,5   (630) Diplom      6.18 ¦    45.19   33.¦ 1:44.08   48.¦ 1:56.24   44.¦
M55         31. Esser Wilfried                      1950 D-Jülich                    5:09.37,7   1:21.52,4   (161) Diplom      7.20 ¦    57.06   44.¦ 2:01.06   27.¦ 2:11.24   28.¦
M45         75. Kleinmann Klaus                     1960 D-Kalkar                    5:02.50,3   1:27.05,4   (326) Diplom      7.10 ¦    53.48   73.¦ 2:01.04   81.¦ 2:07.57   66.¦
M40         89. Hück Bodo                           1966 D-Karben                    5:07.18,3   1:48.15,4   (774) Diplom      7.16 ¦    48.15   48.¦ 2:01.54   91.¦ 2:17.08   97.¦
M45         61. Protze Peter                        1963 D-Karlsruhe                 4:51.10,7   1:15.25,8   (455) Diplom      6.53 ¦    55.53   88.¦ 1:58.20   74.¦ 1:56.56   37.¦
M50         43. Aichberger Johann                   1957 D-Kirchdorf am Inn          4:53.14,4   1:08.55,5   (722) Diplom      6.56 ¦    51.36   45.¦ 1:53.07   40.¦ 2:08.30   50.¦
HM-M50       3. Plank Walter                        1956 D-Kirchdorf am Inn          2:38.11,9      3.10,4  (1079) Diplom      6.19 ¦    52.53   11.¦ 1:45.18    1.¦    ----  ----¦
W50          3. Reichhart-Plank Marianne            1958 D-Kirchdorf am Inn          5:11.54,5     16.01,2   (467) Diplom      7.23 ¦    59.18   16.¦ 2:03.57    3.¦ 2:08.39    2.¦
M55         39. Bohn Gunter                         1953 D-Kleinmachnow              5:24.18,8   1:36.33,5    (82) Diplom      7.41 ¦    52.27   23.¦ 2:11.23   45.¦ 2:20.27   39.¦
M30         36. Pommer Mario                        1973 D-Koblenz                   4:20.32,3   1:24.05,2   (451) Diplom      6.10 ¦    49.48   60.¦ 1:41.38   39.¦ 1:49.05   31.¦
M40         91. Sobieroj Matthias                   1966 D-Köln                      5:10.25,3   1:51.22,4   (556) Diplom      7.21 ¦    51.29   69.¦ 1:58.05   82.¦ 2:20.50  102.¦
W55          2. Kögel Marianne, D-Königsbrunn       1951 LG Wehringen                5:14.02,3     12.56,0   (847) Diplom      7.26 ¦    59.33    6.¦ 2:06.59    2.¦ 2:07.29    2.¦
M45         25. Gieraths Hans-Peter                 1962 D-Königsfeld                4:20.08,7     44.23,8   (200) Diplom      6.09 ¦    51.42   63.¦ 1:42.52   32.¦ 1:45.33   18.¦
HM-M65       1. Pelchen Gunter                      1939 D-Kornwestheim              3:13.47,5       -----  (1145) Diplom      7.45 ¦    58.34    1.¦ 2:15.13    1.¦    ----  ----¦
M60         14. Jaeger Hardy                        1945 D-Langenargen               5:42.50,4   1:20.33,9   (290) Diplom      8.07 ¦  1:05.41   21.¦ 2:13.52   15.¦ 2:23.16   14.¦
M30        101. Jaeger Thomas                       1973 D-Langenargen               5:36.42,8   2:40.15,7   (291) Diplom      7.58 ¦    59.47  103.¦ 2:09.57  101.¦ 2:26.57   95.¦
M50         22. Göhler Christian                    1958 D-Leipzig                   4:25.12,5     40.53,6   (216) Diplom      6.17 ¦    50.22   40.¦ 1:45.57   29.¦ 1:48.51   14.¦
Walk       ---  Schmidt Hilde                       ???? D-Leverkusen                1:32.01,6       -----  (1337) Diplom      9.26 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
M55         33. Schmidt Rudi                        1952 D-Leverkusen                5:11.22,7   1:23.37,4   (520) Diplom      7.22 ¦    52.59   26.¦ 2:01.47   29.¦ 2:16.35   33.¦
M30         27. Martin Rüdiger                      1973 D-Lindau                    4:07.56,6   1:11.29,5   (381) Diplom      5.52 ¦    48.40   56.¦ 1:34.35   24.¦ 1:44.40   19.¦
HM-F50       1. Reiser Eva                          1955 D-Lindau                    2:54.39,9       -----  (1082) Diplom      6.59 ¦    54.47    2.¦ 1:59.52    1.¦    ----  ----¦
W30          6. Schuler Barbara                     1972 D-Lindau                    4:35.09,3     23.08,4   (536) Diplom      6.31 ¦    50.52    7.¦ 1:45.08    3.¦ 1:59.08    7.¦
W50         14. Wierer Karin                        1958 D-Lindau                    5:37.48,2     41.54,9   (622) Diplom      8.00 ¦    59.13   15.¦ 2:15.54   12.¦ 2:22.40   12.¦
M55         28. Brunner Florian                     1949 D-Lörrach                   5:05.13,0   1:17.27,7   (105) Diplom      7.13 ¦  1:02.39   58.¦ 1:57.17   21.¦ 2:05.16   19.¦
M40         93. Haag Uwe                            1965 D-Ludwigsburg               5:11.11,7   1:52.08,8   (230) Diplom      7.22 ¦    53.42   86.¦ 2:05.17   97.¦ 2:12.11   86.¦
M40         66. Schaefer Markus                     1965 D-Mammelzen                 4:50.16,6   1:31.13,7   (507) Diplom      6.52 ¦    52.38   81.¦ 1:51.56   68.¦ 2:05.42   73.¦
M40         69. Schmiedel Peter                     1968 D-Mannheim                  4:53.04,4   1:34.01,5   (522) Diplom      6.56 ¦    55.54   93.¦ 1:57.49   80.¦ 1:59.20   55.¦
M45         93. Berthold Klaus                      1959 D-Mechernich                5:32.19,4   1:56.34,5    (67) Diplom      7.52 ¦    59.00  103.¦ 2:08.11   91.¦ 2:25.07   94.¦
M45         56. Sieberath Peter                     1961 D-Meerbusch                 4:48.08,4   1:12.23,5   (553) Diplom      6.49 ¦    51.38   62.¦ 1:53.06   59.¦ 2:03.23   52.¦
HM-M40      23. Trunz Michael                       1964 D-Meersbug                  3:07.16,1   1:01.36,5  (1113) Diplom      7.29 ¦    57.14   25.¦ 2:10.02   23.¦    ----  ----¦
M55         37. Lischka Karl                        1950 D-Melsungen                 5:21.38,9   1:33.53,6   (368) Diplom      7.37 ¦    55.57   37.¦ 2:08.03   42.¦ 2:17.37   36.¦
M55         43. Neidert Gerhard                     1953 D-Melsungen                 5:29.27,0   1:41.41,7   (423) Diplom      7.48 ¦    55.57   36.¦ 2:14.19   47.¦ 2:19.10   38.¦
M45         32. Schumann Gert                       1962 D-Michelbach                4:27.01,3     51.16,4   (538) Diplom      6.19 ¦    46.53   33.¦ 1:43.25   33.¦ 1:56.42   35.¦
M55         44. Schmid Gerhard                      1952 D-Miesbach                  5:32.04,8   1:44.19,5   (516) Diplom      7.52 ¦    57.43   49.¦ 2:10.17   44.¦ 2:24.03   42.¦
M45         42. Börner Volkmar                      1960 D-München                   4:34.32,2     58.47,3    (88) Diplom      6.30 ¦    44.56   22.¦ 1:41.26   29.¦ 2:08.09   67.¦
M30        111. Bregenzer Michael                   1972 D-München                   6:12.58,5   3:16.31,4    (99) Diplom      8.50 ¦    59.17   99.¦ 2:33.40  113.¦ 2:40.01  106.¦
M40         83. Heidelberg Uwe                      1966 D-München                   5:00.00,4   1:40.57,5   (253) Diplom      7.06 ¦    52.12   75.¦ 1:59.07   85.¦ 2:08.41   79.¦
M65          4. Naumann Dieter                      1939 D-München                   5:22.06,0     34.57,0   (417) Diplom      7.37 ¦    56.40    5.¦ 2:06.27    4.¦ 2:18.57    4.¦
M30         58. Raab Michael, D-München             1969 altherrenradtreff.com       4:39.24,9   1:42.57,8   (770) Diplom      6.37 ¦    50.54   66.¦ 1:53.39   69.¦ 1:54.51   44.¦
W45          6. Braig Angelika                      1960 D-Münsingen                 4:45.29,8   1:03.49,5    (95) Diplom      6.45 ¦    53.09   11.¦ 1:52.44    6.¦ 1:59.36    7.¦
M50         39. Braig Edgar                         1956 D-Münsingen                 4:45.30,9   1:01.12,0    (96) Diplom      6.45 ¦    53.09   54.¦ 1:52.44   38.¦ 1:59.37   29.¦
M45         30. Lautner Anton                       1960 D-Neuburg                   4:26.04,8     50.19,9   (360) Diplom      6.18 ¦    51.23   61.¦ 1:46.28   42.¦ 1:48.13   23.¦
M30         29. Sailer Michael                      1974 D-Neuburg                   4:10.23,5   1:13.56,4   (498) Diplom      5.56 ¦    36.24    3.¦ 1:30.58   15.¦ 2:03.01   60.¦
M40         70. Förster Uwe                         1964 D-Neuss                     4:53.10,9   1:34.08,0   (173) Diplom      6.56 ¦    50.29   65.¦ 1:57.31   79.¦ 2:05.09   72.¦
M50         73. Reinhold Herbert                    1954 D-Niesky                    5:36.53,8   1:52.34,9   (470) Diplom      7.59 ¦    55.12   61.¦ 2:15.19   73.¦ 2:26.21   71.¦
M55          7. Ankenbrand Klaus                    1950 D-Nürnberg                  4:29.49,3     42.04,0    (31) Diplom      6.23 ¦    47.34   11.¦ 1:45.28    9.¦ 1:56.45    9.¦
M45         89. Reissmüller Martin                  1960 D-Nürtingen                 5:24.58,4   1:49.13,5   (471) Diplom      7.42 ¦    58.54  102.¦ 2:09.25   93.¦ 2:16.38   83.¦
M30         82. Batscheider Christian               1974 D-Oberjoch                  5:09.41,3   2:13.14,2    (47) Diplom      7.20 ¦    57.13   93.¦ 2:06.03   89.¦ 2:06.24   67.¦
M45        105. Pinnington Rob                      1962 D-Obernhain                 5:56.32,7   2:20.47,8   (447) Diplom      8.26 ¦  1:01.44  111.¦ 2:21.59  106.¦ 2:32.48  102.¦
M40         75. Schraffenberger Robert              1967 D-Offenburg                 4:56.22,9   1:37.20,0   (725) Diplom      7.01 ¦    53.40   85.¦ 1:54.55   73.¦ 2:07.46   75.¦
W60          5. Werz Renate                         1947 D-Offenburg                 6:06.07,5   1:13.47,6   (617) Diplom      8.40 ¦  1:01.03    5.¦ 2:33.57    6.¦ 2:31.06    4.¦
W50          5. Gräble Angelika                     1957 D-Ostrach                   5:15.02,4     19.09,1   (223) Diplom      7.27 ¦    56.33    8.¦ 2:06.13    4.¦ 2:12.15    4.¦
M55         34. Gräble Helmut                       1953 D-Ostrach                   5:15.02,9   1:27.17,6   (224) Diplom      7.27 ¦    56.33   42.¦ 2:06.14   36.¦ 2:12.15   29.¦
M30         11. Weber Bernd                         1975 D-Paderborn                 3:47.49,6     51.22,5   (608) Diplom      5.23 ¦    40.41   14.¦ 1:26.22   10.¦ 1:40.45   14.¦
M30         38. Wildmoser Martin                    1971 D-Pfaffenhofen              4:23.17,6   1:26.50,5   (624) Diplom      6.14 ¦    48.02   50.¦ 1:42.33   41.¦ 1:52.42   39.¦
M40         87. Maschke Kurt                        1968 D-Pliezhausen               5:04.15,8   1:45.12,9   (389) Diplom      7.12 ¦    57.42  103.¦ 1:57.57   81.¦ 2:08.36   78.¦
M30         44. Müller Oliver                       1976 D-Potsdam                   4:27.40,6   1:31.13,5   (413) Diplom      6.20 ¦    38.39   10.¦ 1:37.38   32.¦ 2:11.23   80.¦
M50         32. Sander Uwe                          1956 D-Radevormwald              4:39.01,6     54.42,7   (501) Diplom      6.36 ¦    48.09   30.¦ 1:51.16   34.¦ 1:59.36   27.¦
M45         81. Metzl Ulrich                        1959 D-Radolfzell                5:13.44,7   1:37.59,8   (398) Diplom      7.26 ¦    54.41   80.¦ 1:55.37   67.¦ 2:23.25   89.¦
M30         20. Berlin Marko                        1972 D-Recklinghausen            4:01.07,8   1:04.40,7    (66) Diplom      5.42 ¦    41.30   18.¦ 1:33.31   20.¦ 1:46.05   26.¦
M60         19. Dr. Abb Jochen                      1948 D-Remseck                   6:50.37,4   2:28.20,9    (20) Diplom      9.43 ¦  1:03.10   20.¦ 2:46.23   21.¦ 3:01.03   19.¦
M45         72. Schrägle Ulrich                     1963 D-Remshalden                4:58.54,8   1:23.09,9   (532) Diplom      7.04 ¦    57.08   96.¦ 1:55.45   68.¦ 2:06.01   59.¦
M40         62. Keser Martin                        1968 D-Reutlingen                4:44.21,4   1:25.18,5   (317) Diplom      6.44 ¦    53.44   87.¦ 1:52.14   69.¦ 1:58.22   51.¦
M45         14. Ahlert Thomas                       1963 D-Rommelshausen             3:58.30,0     22.45,1    (24) Diplom      5.39 ¦    41.22    7.¦ 1:34.57   17.¦ 1:42.10   11.¦
M45        102. Remmel Thomas                       1962 D-Rösrath                   5:45.34,2   2:09.49,3   (472) Diplom      8.11 ¦    56.51   91.¦ 2:20.59  103.¦ 2:27.43   97.¦
M30         70. Casagrande Laurent                  1971 D-Rottenburg                4:53.06,8   1:56.39,7   (123) Diplom      6.56 ¦    54.35   85.¦ 2:00.34   81.¦ 1:57.56   50.¦
HM-M30      31. Mager Andreas                       1977 D-Rottweil                  3:25.38,3   1:28.37,8  (1062) Diplom      8.13 ¦    59.21   31.¦ 2:26.17   31.¦    ----  ----¦
M55         27. Rzesnik Robert                      1950 D-Schallstadt               5:02.02,4   1:14.17,1   (497) Diplom      7.09 ¦    58.22   51.¦ 2:02.56   34.¦ 2:00.43   13.¦
W45          4. Schäuble Marianne, D-Schönau        1962 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:32.23,8     50.43,5   (843) Diplom      6.27 ¦    48.54    4.¦ 1:47.30    4.¦ 1:55.58    5.¦
M45         13. Schelshorn Andreas                  1960 D-Schönau                   3:58.16,6     22.31,7   (708) Diplom      5.38 ¦    41.24    8.¦ 1:33.36   12.¦ 1:43.16   16.¦
M50         42. Kuepper Horst                       1955 D-Schöneberg                4:50.16,0   1:05.57,1   (343) Diplom      6.52 ¦    49.58   38.¦ 1:51.38   35.¦ 2:08.39   51.¦
M30         69. Steinebrunner Udo                   1973 D-Schönenberg               4:52.48,0   1:56.20,9   (709) Diplom      6.56 ¦    52.35   80.¦ 1:53.02   67.¦ 2:07.09   69.¦
W50          9. Teichmann Barbara                   1955 D-Schornodrf                5:32.29,7     36.36,4   (574) Diplom      7.52 ¦    57.16   12.¦ 2:15.15   10.¦ 2:19.58   10.¦
M30         15. Muntenasu Petru                     1970 D-Schwaigern                3:55.20,6     58.53,5   (416) Diplom      5.34 ¦    46.14   41.¦ 1:31.57   16.¦ 1:37.08    9.¦
M18         21. Back Michael                        1982 D-Schweinfurt               5:55.54,9   2:53.25,0    (40) Diplom      8.26 ¦  1:02.29   21.¦ 2:21.18   21.¦ 2:32.07   19.¦
M45          3. Hagenbach Pascal                    1961 D-Schwieberdingen           3:42.07,7      6.22,8   (235) Diplom      5.15 ¦    40.47    5.¦ 1:27.50    5.¦ 1:33.30    3.¦
M60         15. Eichler Bernd                       1948 D-Seebach                   5:57.42,7   1:35.26,2   (152) Diplom      8.28 ¦    51.11    9.¦ 2:05.30   12.¦ 3:00.59   18.¦
M40         53. Bäumle Bernd                        1968 D-Sigmaringen               4:34.22,7   1:15.19,8    (54) Diplom      6.30 ¦    49.32   58.¦ 1:47.50   58.¦ 1:56.59   47.¦
HM-M40       8. Hahn Jörg, D-Sindelfingen           1964 TSV Hildrizhausen           2:26.50,5     21.10,9   (761) Diplom      5.52 ¦    45.19   14.¦ 1:41.31    7.¦    ----  ----¦
W40         13. Schweizer Gabi                      1965 D-Singen                    5:02.28,8   1:26.03,8   (542) Diplom      7.10 ¦    52.35   12.¦ 2:01.56   14.¦ 2:07.56   14.¦
M60         13. Schulz Dieter, D-Sinn               1948 LG-Dill                     5:18.24,9     56.08,4   (729) Diplom      7.32 ¦    59.29   17.¦ 2:09.10   13.¦ 2:09.45   10.¦
M60          7. Toobe Peter                         1947 D-Sinsheim                  4:40.55,7     18.39,2   (579) Diplom      6.39 ¦    49.12    7.¦ 1:49.52    6.¦ 2:01.50    6.¦
W55          6. Küst Margarita                      1953 D-Sinzheim                  6:04.19,6   1:03.13,3   (352) Diplom      8.38 ¦  1:05.18    8.¦ 2:24.36    6.¦ 2:34.24    6.¦
M50         68. Kortyka Joachim                     1955 D-Speyer                    5:26.51,4   1:42.32,5   (335) Diplom      7.44 ¦    55.56   67.¦ 2:10.06   68.¦ 2:20.49   63.¦
M55         47. Kulla Günther                       1953 D-Stade                     5:37.52,7   1:50.07,4   (347) Diplom      8.00 ¦    55.40   32.¦ 2:07.00   39.¦ 2:35.11   52.¦
M45         98. Quadt Andreas                       1959 D-Steinkirchen              5:37.52,9   2:02.08,0   (459) Diplom      8.00 ¦    55.40   85.¦ 2:07.00   88.¦ 2:35.12  105.¦
M50         74. Hentrup Manfred                     1957 D-Telgte                    5:42.56,5   1:58.37,6   (262) Diplom      8.07 ¦    59.57   77.¦ 2:15.12   72.¦ 2:27.46   72.¦
M50         20. Barheier Gerold                     1955 D-Todtnau                   4:22.49,6     38.30,7    (45) Diplom      6.13 ¦    43.15    9.¦ 1:43.25   20.¦ 1:56.08   21.¦
M30        104. Börste Andreas                      1972 D-Troisdorf                 5:47.49,8   2:51.22,7    (89) Diplom      8.14 ¦  1:03.16  112.¦ 2:14.50  104.¦ 2:29.42  101.¦
M45         57. Pudlo Rainer                        1960 D-Unterheinriet             4:49.54,6   1:14.09,7   (456) Diplom      6.52 ¦    48.58   47.¦ 1:53.42   61.¦ 2:07.13   63.¦
HM-F50       2. Marx Angelika                       1956 D-Villingen-Schwenningen    2:56.53,5      2.13,6  (1064) Diplom      7.04 ¦    52.28    1.¦ 2:04.25    2.¦    ----  ----¦
M50         70. Zender Willibrord                   1956 D-Waldweiler                5:32.05,5   1:47.46,6   (639) Diplom      7.52 ¦    55.04   59.¦ 2:12.52   71.¦ 2:24.08   69.¦
M30        108. Hafner Joerg                        1973 D-Wedel                     6:02.37,6   3:06.10,5   (234) Diplom      8.35 ¦  1:07.15  115.¦ 2:20.53  108.¦ 2:34.29  105.¦
HM-F40      10. Elbers Margaretha                   1968 D-Weinsberg                 3:49.21,2   1:12.15,8  (1025) Diplom      9.10 ¦  1:00.56    9.¦ 2:48.25   10.¦    ----  ----¦
HM-M40      18. Kooij-van der Gijsbert              1966 D-Weinsberg                 2:59.44,3     54.04,7  (1055) Diplom      7.11 ¦    54.39   22.¦ 2:05.04   19.¦    ----  ----¦
M55         29. Federer Arnold                      1949 D-Wermelskirchen            5:05.41,9   1:17.56,6   (164) Diplom      7.14 ¦    57.28   47.¦ 1:59.37   24.¦ 2:08.36   25.¦
M50         46. Stürzl Martin                       1958 D-Wermelskirchen            4:56.34,0   1:12.15,1   (571) Diplom      7.01 ¦    57.26   69.¦ 1:59.31   57.¦ 1:59.36   27.¦
M30        106. Esser Oliver A., D-Wesseling        1970 Team Erdinger Alkoholfrei   5:56.26,8   2:59.59,7   (160) Diplom      8.26 ¦    50.24   65.¦ 1:56.25   73.¦ 3:09.37  112.¦
HM-M30      26. Felz Carsten                        1972 D-Weste                     3:07.32,1   1:10.31,6  (1030) Diplom      7.30 ¦    55.32   24.¦ 2:11.59   26.¦    ----  ----¦
M60         12. Pander Rolf                         1948 D-Wiesbaden                 5:18.16,2     55.59,7   (435) Diplom      7.32 ¦    53.48   11.¦ 2:03.30   11.¦ 2:20.57   13.¦
W50         17. Pätzel Angela                       1957 D-Wiesbaden                 6:40.15,3   1:44.22,0   (439) Diplom      9.29 ¦  1:06.19   20.¦ 2:35.51   18.¦ 2:58.04   17.¦
W30         16. Lukas Kirsten, D-Wiggensbach        1974 TV Jahn Kempten             5:15.52,7   1:03.51,8   (848) Diplom      7.29 ¦    52.08   12.¦ 2:09.57   17.¦ 2:13.47   15.¦
M45          6. Dr. Reissner Peter, D-Wiggensbach   1963 TV Jahn Kempten             3:48.29,7     12.44,8   (731) Diplom      5.24 ¦    41.05    6.¦ 1:31.32    8.¦ 1:35.50    5.¦
W40          5. Schuhaj Antje, D-Wiggensbach        1968 TV Jahn Kempten             4:27.52,8     51.27,8   (849) Diplom      6.20 ¦    48.25    7.¦ 1:48.55    6.¦ 1:50.32    4.¦
M45         45. Jung Josef                          1959 D-Winhöring                 4:38.28,1   1:02.43,2   (303) Diplom      6.35 ¦    45.51   29.¦ 1:53.26   60.¦ 1:59.10   44.¦
W50         12. Kastauer Regina                     1957 D-Wörth                     5:36.01,3     40.08,0   (308) Diplom      7.57 ¦    56.25    7.¦ 2:15.20   11.¦ 2:24.15   14.¦
M55         46. Kistner Klaus                       1953 D-Wörth                     5:36.01,3   1:48.16,0   (323) Diplom      7.57 ¦    56.25   41.¦ 2:15.20   49.¦ 2:24.15   43.¦
M45         92. Seerau Roland                       1961 D-Xanten                    5:31.28,8   1:55.43,9   (543) Diplom      7.51 ¦    55.00   82.¦ 2:02.43   83.¦ 2:33.45  104.¦
HM-M18       3. Brunner Julius                      1992 D-Zell                      2:29.25,7     10.48,6  (1172) Diplom      5.58 ¦    52.16    8.¦ 1:37.09    2.¦    ----  ----¦
HM-M45      12. Schühle Klaus, D-Zell               1961 per aspera ad adstra        2:57.35,5     50.17,1  (1170) Diplom      7.06 ¦    53.03   10.¦ 2:04.32   12.¦    ----  ----¦
HM-M18       4. Zender Maximilian                   1992 D-Zell                      2:33.45,6     15.08,5  (1171) Diplom      6.09 ¦    52.17    9.¦ 1:41.27    3.¦    ----  ----¦

Total 216



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.