Overall Halbmarathon

52. Brienzerseelauf 2008, Bönigen - Overall Halbmarathon

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Linder Philippe                     1978 Brienz BE                   1:10.47,3       -----   (737)  12-H-M20 1.    ¦ 
    2. Berger Marc                         1981 Fribourg                    1:11.05,7      0.18,4   (518)  12-H-M20 2.    ¦ 
    3. Hubacher Christoph                  1974 Urtenen-Schönbühl           1:11.16,6      0.29,3   (725)  12-H-M20 3.    ¦ 
    4. Blättler Beat                       1976 Bonstetten                  1:14.38,9      3.51,6   (804)  12-H-M20 4.    ¦ 
    5. Streit Niklaus, Thörishaus          1973 SENSE-RUNNERS               1:14.56,6      4.09,3   (300)  12-H-M20 5.    ¦ 
    6. Abplanalp Michael, Bern             1964 LSV Bern                    1:15.04,3      4.17,0   (503)  13-H-M40 1.    ¦ 
    7. Cordasco Michele                    1965 Oberdorf BL                 1:15.31,0      4.43,7   (808)  13-H-M40 2.    ¦ 
    8. Gerber Markus, Rüfenacht BE         1960 GGBern                      1:15.43,9      4.56,6   (561)  13-H-M40 3.    ¦ 
    9. Trachsel Dominic, Reichenbach im Ka 1985 Die drei Musketiere         1:16.45,5      5.58,2   (692)  12-H-M20 6.    ¦ 
   10. Fabian Thomas                       1967 Kehrsatz                    1:19.02,1      8.14,8   (791)  13-H-M40 4.    ¦ 
   11. Wenger Claude                       1985 Weinfelden                  1:19.29,1      8.41,8   (701)  12-H-M20 7.    ¦ 
   12. Tanner Reto                         1972 Köniz                       1:19.45,5      8.58,2   (294)  12-H-M20 8.    ¦ 
   13. Takahashi Toshiyuki                 1969 Bern                        1:19.51,8      9.04,5   (730)  12-H-M20 9.    ¦ 
   14. Nobs Thomas                         1964 Solothurn                   1:19.52,1      9.04,8   (297)  13-H-M40 5.    ¦ 
   15. Nussbaum Matthias                   1974 Thun                        1:19.52,2      9.04,9   (293)  12-H-M20 10.   ¦ 
   16. Spring Hanspeter, Zollikofen        1951 Swiss Master                1:20.15,3      9.28,0   (766)  14-H-M50 1.    ¦ 
   17. Thommen Pascal                      1980 Lausen                      1:20.28,2      9.40,9   (689)  12-H-M20 11.   ¦ 
   18. Trummer Marco, Spiez                1989 TV Spiez                    1:21.07,2     10.19,9   (695)  12-H-M20 12.   ¦ 
   19. Huber Max, Altdorf UR               1962 TRI URI                     1:21.15,7     10.28,4   (805)  13-H-M40 6.    ¦ 
   20. Hert Stefan                         1964 Münchenbuchsee              1:21.28,2     10.40,9   (572)  13-H-M40 7.    ¦ 
   21. Schneider Patric                    1988 Oppligen                    1:21.29,5     10.42,2   (664)  12-H-M20 13.   ¦ 
   22. Graf Stefan                         1979 Thun                        1:21.46,3     10.59,0   (565)  12-H-M20 14.   ¦ 
   23. Hegglin Markus                      1977 Zug                         1:21.48,7     11.01,4   (802)  12-H-M20 15.   ¦ 
   24. Portmann Peter                      1982 Bern                        1:22.02,8     11.15,5   (275)  12-H-M20 16.   ¦ 
   25. Schwab Rolf, Utzenstorf             1966 LG Hofer                    1:22.28,2     11.40,9   (784)  13-H-M40 8.    ¦ 
   26. Rindlisbacher Martin                1969 Münsingen                   1:22.31,8     11.44,5   (638)  12-H-M20 17.   ¦ 
   27. Kreis Sven                          1969 Bönigen b. Interlaken       1:22.53,8     12.06,5   (719)  12-H-M20 18.   ¦ 
   28. Urfer Jan                           1982 Spiez                       1:23.12,8     12.25,5   (801)  12-H-M20 19.   ¦ 
   29. Albrecht Donald                     1964 Visp                        1:23.19,4     12.32,1   (506)  13-H-M40 9.    ¦ 
   30. Andermatt Melk                      1966 Lungern                     1:23.28,2     12.40,9   (511)  13-H-M40 10.   ¦ 
   31. Ackermann Patrick, Oberhofen Thun's 1966 SC Belp                     1:23.43,9     12.56,6   (295)  13-H-M40 11.   ¦ 
   32. Thomann Ueli, Thun                  1966 LSV Uetendorf               1:23.52,4     13.05,1   (790)  13-H-M40 12.   ¦ 
   33. Schneider Heinz                     1965 Büsserach                   1:23.57,3     13.10,0   (302)  13-H-M40 13.   ¦ 
   34. Colella Andy, Gommiswald            1968 TTG                         1:23.57,9     13.10,6   (540)  13-H-M40 14.   ¦ 
   35. Trummer Stefan, Spiez               1986 TV Spiez                    1:24.34,0     13.46,7   (696)  12-H-M20 20.   ¦ 
   36. Borer Iwan                          1967 Breitenbach                 1:24.52,6     14.05,3   (527)  13-H-M40 15.   ¦ 
   36. Melchiorre Mario                    1960 Bellinzona                  1:24.52,6     14.05,3   (781)  13-H-M40 15.   ¦ 
   38. Marcacci Gianrico, Isone            1950 Ticino Running              1:24.53,3     14.06,0   (782)  14-H-M50 2.    ¦ 
   39. Trummer Albert                      1956 Spiez                       1:25.18,3     14.31,0   (694)  14-H-M50 3.    ¦ 
   40. Vogt Daniel                         1965 Münchenbuchsee              1:25.26,0     14.38,7   (286)  13-H-M40 17.   ¦ 
   41. Blättler Roger                      1971 Root                        1:25.54,7     15.07,4   (523)  12-H-M20 21.   ¦ 
   42. Mossi Roberto                       1964 Giubiasco                   1:25.57,6     15.10,3   (720)  13-H-M40 18.   ¦ 
   43. Gauch Beat                          1966 Alterswil                   1:26.10,0     15.22,7   (558)  13-H-M40 19.   ¦ 
   44. Krawonjo Thorsten                   1973 Affoltern am Albis          1:26.31,3     15.44,0   (785)  12-H-M20 22.   ¦ 
   45. Thüler Christian, Urtenen-Schönbühl 1987 Urtener Speed               1:26.48,7     16.01,4   (690)  12-H-M20 23.   ¦ 
   46. Gurtner Sonya                       1952 Büetigen                    1:26.51,1     16.03,8   (567)  18-H-F50 1.    ¦ 
   47. Bähler Carmen                       1973 Thun                        1:27.13,2     16.25,9   (513)  16-H-F20 1.    ¦ 
   48. Rubi Stefan, Matten b. Interlaken   1966 Laufteam Bircher Thun       1:27.13,3     16.26,0   (760)  13-H-M40 20.   ¦ 
   49. Baumgartner Jan                     1989 Brienz BE                   1:27.25,6     16.38,3   (516)  12-H-M20 24.   ¦ 
   50. Howald Walter, Wangenried           1952 LG Derendingen              1:27.39,7     16.52,4   (291)  14-H-M50 4.    ¦ 
   51. Hirt Edi                            1967 Oberhofen am Thunersee      1:27.41,2     16.53,9   (574)  13-H-M40 21.   ¦ 
   52. Schertenleib Beat                   1961 Bern                        1:27.52,8     17.05,5   (272)  13-H-M40 22.   ¦ 
   53. Brechbühl Willy                     1950 Meiringen                   1:27.54,3     17.07,0   (807)  14-H-M50 5.    ¦ 
   54. Srienz Oliver                       1986 Matten b. Interlaken        1:28.00,7     17.13,4   (670)  12-H-M20 25.   ¦ 
   55. Trachsel Werner                     1960 Steffisburg                 1:28.34,6     17.47,3   (794)  13-H-M40 23.   ¦ 
   56. Rufer Beat                          1974 Wichtrach                   1:28.39,2     17.51,9   (803)  12-H-M20 26.   ¦ 
   57. Wächter Stefan                      1967 Wilderswil                  1:28.47,0     17.59,7   (757)  13-H-M40 24.   ¦ 
   58. Hügli Peter                         1966 Walliswil b. Wangen         1:28.55,6     18.08,3   (301)  13-H-M40 25.   ¦ 
   59. Bühler René, Leissigen              1959 Familien-Team               1:29.13,4     18.26,1   (536)  13-H-M40 26.   ¦ 
   60. Rufibach Kaspar                     1977 Bern                        1:29.13,8     18.26,5   (645)  12-H-M20 27.   ¦ 
   61. Howald Beat                         1964 Thierachern                 1:29.18,5     18.31,2   (578)  13-H-M40 27.   ¦ 
   62. Sumi Bruno                          1973 Grund b. Gstaad             1:31.26,5     20.39,2   (684)  12-H-M20 28.   ¦ 
   63. Steuri Ueli, Steffisburg            1953 LSV Uetendorf               1:31.31,7     20.44,4   (788)  14-H-M50 6.    ¦ 
   64. Keller Michael                      1973 Stalden (Sarnen)            1:31.41,9     20.54,6   (593)  12-H-M20 29.   ¦ 
   65. Rubin Jacqueline                    1969 Baltschieder                1:31.47,3     21.00,0   (642)  16-H-F20 2.    ¦ 
   66. Gerber Gränicher Karin              1975 Steffisburg                 1:32.19,0     21.31,7   (776)  16-H-F20 3.    ¦ 
   67. Müller Olaf                         1961 Muri b. Bern                1:32.19,1     21.31,8   (619)  13-H-M40 28.   ¦ 
   68. Heiniger Hans-Ulrich, Niederscherli 1952 LSV Bern                    1:32.22,7     21.35,4   (810)  14-H-M50 7.    ¦ 
   69. Saly Katrin                         1975 Horgen                      1:32.29,9     21.42,6   (646)  16-H-F20 4.    ¦ 
   70. Thomet Goetz Christine              1965 Mühleberg                   1:32.31,8     21.44,5   (688)  17-H-F40 1.    ¦ 
   71. Williner Alfons                     1955 Naters                      1:32.40,6     21.53,3   (704)  14-H-M50 8.    ¦ 
   72. Poulsen Jens                        1979 Zürich                      1:32.57,5     22.10,2   (631)  12-H-M20 30.   ¦ 
   73. Riedweg Franz                       1954 Belp                        1:32.59,0     22.11,7   (283)  14-H-M50 9.    ¦ 
   74. Scheidegger Therese                 1971 Niederbipp                  1:33.05,5     22.18,2   (287)  16-H-F20 5.    ¦ 
   75. Wittwer Charly                      1965 Thun                        1:33.06,1     22.18,8   (705)  13-H-M40 29.   ¦ 
   76. Weingart Markus                     1965 Biel/Bienne                 1:33.17,4     22.30,1   (700)  13-H-M40 30.   ¦ 
   77. Kretz Ueli                          1971 Kerns                       1:34.00,9     23.13,6   (279)  12-H-M20 31.   ¦ 
   78. Ernst Arthur, Hofstetten b. Brienz  1962 Ballenberg                  1:34.14,1     23.26,8   (763)  13-H-M40 31.   ¦ 
   79. Vuistiner Francis                   1948 Winterthur                  1:34.27,0     23.39,7   (744)  15-H-M60 1.    ¦ 
   80. Albrecht Marc                       1992 Visp                        1:34.29,3     23.42,0   (507)  12-H-M20 32.   ¦ 
   81. Gilles Jean-Guy                     1947 Bulle                       1:34.56,4     24.09,1   (278)  15-H-M60 2.    ¦ 
   82. Weilenmann Corinne                  1973 Aegerten                    1:34.59,7     24.12,4   (745)  16-H-F20 6.    ¦ 
   83. Hofer Markus                        1966 Uetendorf                   1:35.08,3     24.21,0   (724)  13-H-M40 32.   ¦ 
   84. Zenhäusern Michael                  1971 Visp                        1:35.14,8     24.27,5   (714)  12-H-M20 33.   ¦ 
   85. Jost Simon                          1970 Bern                        1:35.22,6     24.35,3   (274)  12-H-M20 34.   ¦ 
   86. Frankiny Beni                       1964 Glis                        1:35.26,9     24.39,6   (780)  13-H-M40 33.   ¦ 
   87. Stadelmann Christoph                1977 Bern                        1:35.35,2     24.47,9   (671)  12-H-M20 35.   ¦ 
   88. Schmid Bernhard                     1963 Thun                        1:35.40,2     24.52,9   (656)  13-H-M40 34.   ¦ 
   89. Coppola Adriano                     1971 Bern                        1:36.03,2     25.15,9   (541)  12-H-M20 36.   ¦ 
   90. Stebler Thomas                      1967 Laufen                      1:36.12,6     25.25,3   (672)  13-H-M40 35.   ¦ 
   91. Kugler Jürgen                       1968 Hausen am Albis             1:36.30,4     25.43,1   (727)  13-H-M40 36.   ¦ 
   92. Steiner Andreas                     1977 Kehrsatz                    1:36.38,4     25.51,1   (786)  12-H-M20 37.   ¦ 
   93. Buri André                          1952 Spiegel b. Bern             1:36.43,1     25.55,8   (537)  14-H-M50 10.   ¦ 
   94. Lüthi Hanspeter                     1959 Heimberg                    1:37.10,8     26.23,5   (606)  13-H-M40 37.   ¦ 
   95. Regli Maria                         1961 Mittelhäusern               1:37.18,3     26.31,0   (793)  17-H-F40 2.    ¦ 
   96. Bienz Peter                         1950 Kehrsatz                    1:37.31,8     26.44,5   (519)  14-H-M50 11.   ¦ 
   97. Affolter Urs                        1961 Derendingen                 1:37.38,7     26.51,4   (505)  13-H-M40 38.   ¦ 
   98. Bieri Lukas                         1983 Interlaken                  1:37.40,7     26.53,4   (520)  12-H-M20 38.   ¦ 
   99. Götz Ernst                          1952 Unterseen                   1:37.46,9     26.59,6   (800)  14-H-M50 12.   ¦ 
  100. Isch Thomas                         1982 Thun                        1:37.50,8     27.03,5   (586)  12-H-M20 39.   ¦ 
  101. Rothenbühler Urs, Spiez             1971 Lauf-Treff BIRCHER IV       1:37.53,6     27.06,3   (641)  12-H-M20 40.   ¦ 
  102. Hagspihl Thomas                     1965 D-Konstanz                  1:37.56,7     27.09,4   (569)  13-H-M40 39.   ¦ 
  103. Schneider Bruno                     1968 Trimstein                   1:38.04,6     27.17,3   (662)  13-H-M40 40.   ¦ 
  104. Scheidegger Christian               1967 Rüfenacht BE                1:38.12,2     27.24,9   (649)  13-H-M40 41.   ¦ 
  105. Müller Andrea                       1982 Thun                        1:38.25,6     27.38,3   (617)  16-H-F20 7.    ¦ 
  106. Küpfer Michael                      1964 Burgdorf                    1:38.31,2     27.43,9   (783)  13-H-M40 42.   ¦ 
  107. Frankiny Denise                     1979 Wangen bei Olten            1:38.32,9     27.45,6   (552)  16-H-F20 8.    ¦ 
  108. Fischer Reto                        1967 Sursee                      1:38.34,1     27.46,8   (549)  13-H-M40 43.   ¦ 
  109. Borer Markus                        1958 Brienz BE                   1:38.56,0     28.08,7   (528)  14-H-M50 13.   ¦ 
  110. Lüthi Quirina                       1972 Ringgenberg BE              1:39.08,6     28.21,3   (607)  16-H-F20 9.    ¦ 
  111. Gnaegi Erhard                       1959 Jens                        1:39.20,0     28.32,7   (564)  13-H-M40 44.   ¦ 
  112. Hofmann Thomas                      1978 Brienz BE                   1:39.22,6     28.35,3   (576)  12-H-M20 41.   ¦ 
  113. Lüthi Martin, Subingen              1961 LST-Olten                   1:39.29,9     28.42,6   (728)  13-H-M40 45.   ¦ 
  114. Brandenberger Renata                1963 Bonstetten                  1:39.30,5     28.43,2   (530)  17-H-F40 3.    ¦ 
  115. In Albon Philipp                    1962 Baltschieder                1:39.50,5     29.03,2   (585)  13-H-M40 46.   ¦ 
  116. Gaeumann Miriam                     1982 Bern                        1:40.26,7     29.39,4   (555)  16-H-F20 10.   ¦ 
  117. Hubschmid Roger                     1952 Ostermundigen               1:40.43,9     29.56,6   (581)  14-H-M50 14.   ¦ 
  118. Souvorov Anita                      1965 Aesch ZH                    1:40.46,2     29.58,9   (669)  17-H-F40 4.    ¦ 
  119. Amato Elita                         1975 Gümligen                    1:40.46,4     29.59,1   (509)  16-H-F20 11.   ¦ 
  120. Rüegger Thomas                      1965 Lyssach                     1:40.54,0     30.06,7   (121)  13-H-M40 47.   ¦ 
  121. Wyser Thomas                        1960 Thun                        1:41.02,5     30.15,2   (795)  13-H-M40 48.   ¦ 
  122. Oester Edi                          1955 Lungern                     1:41.03,6     30.16,3   (787)  14-H-M50 15.   ¦ 
  123. Downey Denis                        1974 Steffisburg                 1:41.05,6     30.18,3   (809)  12-H-M20 42.   ¦ 
  124. Tschopp Fritz, Lengnau BE           1949 LSV Biel                    1:41.09,6     30.22,3   (282)  14-H-M50 16.   ¦ 
  125. Zimmermann Bernhard, Waldegg BE     1955 All Blacks Thun             1:41.12,7     30.25,4   (288)  14-H-M50 17.   ¦ 
  126. Joss Fuchs Nicole                   1971 Unterseen                   1:41.14,2     30.26,9   (740)  16-H-F20 12.   ¦ 
  127. Meer Cécile, Thun                   1981 Laufteam Bircher Thun       1:41.18,4     30.31,1   (609)  16-H-F20 13.   ¦ 
  128. Ritschard Ruedi                     1944 Matten b. Interlaken        1:41.19,1     30.31,8   (639)  15-H-M60 3.    ¦ 
  129. Bäbler Bruno                        1972 Jegenstorf                  1:41.28,9     30.41,6   (280)  12-H-M20 43.   ¦ 
  130. Romang Sarah                        1972 Bern                        1:41.29,3     30.42,0   (281)  16-H-F20 14.   ¦ 
  131. Russ Dominik                        1976 Zürich                      1:41.40,1     30.52,8   (792)  12-H-M20 44.   ¦ 
  132. Sager Sandra                        1979 Jegenstorf                  1:41.40,5     30.53,2   (624)  16-H-F20 15.   ¦ 
  133. Michel Hermann                      1958 Bönigen b. Interlaken       1:41.57,2     31.09,9   (751)  14-H-M50 18.   ¦ 
  134. Reutemann Patrick, Baar             1975 Hochwacht Zug               1:42.13,5     31.26,2   (193)  12-H-M20 45.   ¦ 
  135. Däppen Günther                      1943 Bern                        1:42.36,3     31.49,0   (798)  15-H-M60 4.    ¦ 
  136. Hirschi Beat                        1957 Bern                        1:42.37,5     31.50,2   (573)  14-H-M50 19.   ¦ 
  137. Bachmann Christa                    1967 Thun                        1:42.52,0     32.04,7   (512)  17-H-F40 5.    ¦ 
  138. Schild Christian                    1975 Bönigen b. Interlaken       1:42.53,5     32.06,2   (750)  12-H-M20 46.   ¦ 
  139. Lauener Ueli                        1959 Unterseen                   1:42.56,6     32.09,3   (600)  13-H-M40 49.   ¦ 
  140. Müller Carmen, Interlaken           1980 SG Spiezathlon              1:43.00,6     32.13,3   (618)  16-H-F20 16.   ¦ 
  141. Schmid Ralph, Wimmis                1969 Roadrunners                 1:43.11,8     32.24,5   (661)  12-H-M20 47.   ¦ 
  142. Kamenik Christian                   1970 Liebefeld                   1:43.26,0     32.38,7   (589)  12-H-M20 48.   ¦ 
  143. Aeschlimann Jean-Daniel             1943 Uettligen                   1:43.48,1     33.00,8   (504)  15-H-M60 5.    ¦ 
  144. Kluser Karin                        1971 Kerzers                     1:44.04,5     33.17,2   (595)  16-H-F20 17.   ¦ 
  145. Kuhn Heinz                          1962 Aeugst am Albis             1:44.04,7     33.17,4   (598)  13-H-M40 50.   ¦ 
  146. Reber Sam                           1966 Solothurn                   1:44.06,0     33.18,7   (634)  13-H-M40 51.   ¦ 
  147. Flück Bernadette                    1960 Hubersdorf                  1:44.14,6     33.27,3   (551)  17-H-F40 6.    ¦ 
  148. Zenhäusern Franz                    1944 Bürchen                     1:44.19,1     33.31,8   (713)  15-H-M60 6.    ¦ 
  149. Woodtli Alexandra                   1981 Interlaken                  1:44.24,6     33.37,3   (706)  16-H-F20 18.   ¦ 
  150. Weber Markus                        1962 Seedorf BE                  1:44.43,7     33.56,4   (732)  13-H-M40 52.   ¦ 
  151. Nicca Reto                          1954 Ebikon                      1:44.45,5     33.58,2   (620)  14-H-M50 20.   ¦ 
  152. Binggeli Fritz, Matten b. Interlake 1947 TV Unterseen                1:44.46,1     33.58,8   (753)  15-H-M60 7.    ¦ 
  153. von Burg Peter                      1968 Derendingen                 1:44.50,0     34.02,7   (699)  13-H-M40 53.   ¦ 
  154. Kehrli Roland                       1968 Schwanden b. Brienz         1:44.50,9     34.03,6   (592)  13-H-M40 54.   ¦ 
  155. Gremaud-Cochard Lise-Louise         1949 St-Martin FR                1:44.51,6     34.04,3   (736)  18-H-F50 2.    ¦ 
  156. Willi-Renfer Christine              1973 Steffisburg                 1:45.09,9     34.22,6   (299)  16-H-F20 19.   ¦ 
  157. von Känel Fabian                    1976 Scharnachtal                1:45.11,0     34.23,7   (298)  12-H-M20 49.   ¦ 
  158. Grau Marianne                       1965 Matten b. Interlaken        1:45.12,9     34.25,6   (755)  17-H-F40 7.    ¦ 
  159. Thamm Andrea                        1970 Meiringen                   1:45.17,6     34.30,3   (746)  16-H-F20 20.   ¦ 
  160. Mumenthaler Anne                    1980 Meiringen                   1:45.18,4     34.31,1   (747)  16-H-F20 21.   ¦ 
  161. Haueter Max                         1955 Sumiswald                   1:45.39,0     34.51,7   (570)  14-H-M50 21.   ¦ 
  162. Haberstock Kathrin                  1956 Grasswil                    1:45.39,9     34.52,6   (723)  18-H-F50 3.    ¦ 
  163. Ponzio Waldo, Bellinzona            1944 SSRG Gaggio                 1:46.14,6     35.27,3   (630)  15-H-M60 8.    ¦ 
  164. Borter Kurt                         1960 Ringgenberg BE              1:46.23,2     35.35,9   (529)  13-H-M40 55.   ¦ 
  165. Michel Andrea                       1986 Brienz BE                   1:46.25,3     35.38,0   (613)  16-H-F20 22.   ¦ 
  165. Summermatter Philipp                1967 Interlaken                  1:46.25,3     35.38,0   (685)  13-H-M40 56.   ¦ 
  167. Imboden Heinz                       1970 Worb                        1:46.25,7     35.38,4   (285)  12-H-M20 50.   ¦ 
  168. Glanzmann Alain                     1978 Interlaken                  1:46.30,4     35.43,1   (762)  12-H-M20 51.   ¦ 
  169. Erk Ingrid                          1963 D-Offenbach                 1:46.30,9     35.43,6   (543)  17-H-F40 8.    ¦ 
  170. Bächler Bruno                       1959 Zermatt                     1:46.39,6     35.52,3   (777)  13-H-M40 57.   ¦ 
  171. Knecht Silvia                       1966 Einigen                     1:46.51,3     36.04,0   (596)  17-H-F40 9.    ¦ 
  172. Gruber Christoph                    1952 Bolligen                    1:47.03,7     36.16,4   (566)  14-H-M50 22.   ¦ 
  173. Fussell Denise                      1957 Mürren                      1:47.23,2     36.35,9   (554)  18-H-F50 4.    ¦ 
  174. Pinaton François                    1967 Heimberg                    1:47.27,5     36.40,2   (627)  13-H-M40 58.   ¦ 
  175. Schär René, Bolligen                1954 Sädubach Runners 4          1:47.29,9     36.42,6   (648)  14-H-M50 23.   ¦ 
  176. Feuz Martin                         1969 Laupen BE                   1:47.31,8     36.44,5   (545)  12-H-M20 52.   ¦ 
  177. Löw Martin                          1966 Mühleberg                   1:47.32,0     36.44,7   (604)  13-H-M40 59.   ¦ 
  178. Studer Marc                         1976 Bolligen                    1:47.35,2     36.47,9   (681)  12-H-M20 53.   ¦ 
  179. Streit Peter                        1975 Ostermundigen               1:47.47,8     37.00,5   (676)  12-H-M20 54.   ¦ 
  180. Schmid Oliver                       1984 Ringgenberg BE              1:47.50,4     37.03,1   (758)  12-H-M20 55.   ¦ 
  181. Wyssmüller Käthi                    1962 Heimberg                    1:47.53,0     37.05,7   (710)  17-H-F40 10.   ¦ 
  182. Schneider Iwan                      1975 Niederönz                   1:47.57,0     37.09,7   (663)  12-H-M20 56.   ¦ 
  183. Streit Peter                        1962 Thun                        1:48.00,0     37.12,7   (677)  13-H-M40 60.   ¦ 
  184. Birbaum Silvan                      1985 Baar                        1:48.13,8     37.26,5   (721)  12-H-M20 57.   ¦ 
  185. Fuchs Heinz                         1956 Hofstetten b. Brienz        1:48.25,7     37.38,4   (738)  14-H-M50 24.   ¦ 
  186. Schwendimann Carole                 1982 Niederstocken               1:48.29,3     37.42,0   (668)  16-H-F20 23.   ¦ 
  187. Sturzenegger René                   1992 Hagenbuch ZH                1:48.56,5     38.09,2   (683)  12-H-M20 58.   ¦ 
  188. Prager Michael                      1974 Basel                       1:49.02,1     38.14,8   (632)  12-H-M20 59.   ¦ 
  189. Zehnder Rolf                        1957 Uster                       1:49.06,1     38.18,8   (711)  14-H-M50 25.   ¦ 
  190. Zuber Ralf                          1960 St. Gallen                  1:49.12,8     38.25,5   (717)  13-H-M40 61.   ¦ 
  191. Boffetti Nadia                      1977 Agno                        1:49.23,2     38.35,9   (526)  16-H-F20 24.   ¦ 
  192. Vögeli Daniel                       1964 Hittnau                     1:49.43,6     38.56,3   (806)  13-H-M40 62.   ¦ 
  193. Mathis Claudia, Niederönz           1976 Ramacla                     1:49.56,8     39.09,5   (608)  16-H-F20 25.   ¦ 
  194. Schiffmann Barbara                  1958 Steffisburg                 1:50.12,5     39.25,2   (651)  18-H-F50 5.    ¦ 
  195. Bärtschi Conny                      1966 Meiringen                   1:50.42,7     39.55,4   (767)  17-H-F40 11.   ¦ 
  196. Bütikofer Edith                     1955 Beatenberg                  1:50.50,2     40.02,9   (292)  18-H-F50 6.    ¦ 
  197. Huegli Claudio                      1980 Heimberg                    1:51.11,4     40.24,1   (582)  12-H-M20 60.   ¦ 
  198. Weiler Judith                       1977 Interlaken                  1:51.18,6     40.31,3   (771)  16-H-F20 26.   ¦ 
  199. Rinderknecht Hubert                 1955 Stallikon                   1:51.23,0     40.35,7   (637)  14-H-M50 26.   ¦ 
  200. Holzer Hanni                        1947 Ostermundigen               1:51.35,0     40.47,7   (577)  19-H-F60 1.    ¦ 
  201. Wälchli Sandra                      1969 Feldbrunnen                 1:51.43,9     40.56,6   (167)  16-H-F20 27.   ¦ 
  202. Stump Martin                        1961 Steffisburg                 1:51.54,6     41.07,3   (682)  13-H-M40 63.   ¦ 
  203. Nyffeler Manfred                    1950 Interlaken                  1:52.04,6     41.17,3   (623)  14-H-M50 27.   ¦ 
  204. Knüsel Amadeo                       1985 Rotkreuz                    1:52.22,0     41.34,7   (726)  12-H-M20 61.   ¦ 
  205. Ittig Martin                        1967 Naters                      1:52.22,7     41.35,4   (742)  13-H-M40 64.   ¦ 
  206. Howald Isabella                     1955 Wangenried                  1:52.24,9     41.37,6   (289)  18-H-F50 7.    ¦ 
  207. Burri Renate                        1966 Faulensee                   1:52.31,3     41.44,0   (539)  17-H-F40 12.   ¦ 
  208. Mühlheim Dominique                  1972 Unterseen                   1:52.37,9     41.50,6   (770)  16-H-F20 28.   ¦ 
  209. Straubhaar Rosalie                  1955 Reutigen                    1:52.48,0     42.00,7   (674)  18-H-F50 8.    ¦ 
  210. Blatter Marc                        1987 Wilderswil                  1:52.50,6     42.03,3   (522)  12-H-M20 62.   ¦ 
  211. Köpfli Damian                       1991 Wolhusen                    1:52.52,8     42.05,5   (789)  12-H-M20 63.   ¦ 
  212. Braun Yolanda                       1963 Goldiwil (Thun)             1:52.55,9     42.08,6   (531)  17-H-F40 13.   ¦ 
  213. Fankhauser Ruth                     1963 Walkringen                  1:53.04,4     42.17,1   (544)  17-H-F40 14.   ¦ 
  214. Riesenbürger Brigitte, D-Offenbach  1963 Skiclub Offenbach           1:53.18,9     42.31,6   (636)  17-H-F40 15.   ¦ 
  215. Gerwer Armin                        1947 Deisswil b. Münchenbuchse   1:53.37,7     42.50,4   (273)  15-H-M60 9.    ¦ 
  216. Wenger Stefan                       1979 Süderen                     1:53.50,9     43.03,6   (702)  12-H-M20 64.   ¦ 
  217. Mani Beat                           1966 Niederstocken               1:53.52,6     43.05,3   (774)  13-H-M40 65.   ¦ 
  218. Schmid Fritz                        1944 Worb                        1:53.54,7     43.07,4   (657)  15-H-M60 10.   ¦ 
  219. Howald Georg                        1968 Subingen                    1:54.02,8     43.15,5   (579)  13-H-M40 66.   ¦ 
  220. Fischer Alfred                      1955 Brienz BE                   1:54.20,0     43.32,7   (546)  14-H-M50 28.   ¦ 
  221. Stettner Jnge                       1948 Eriz                        1:54.22,0     43.34,7   (797)  19-H-F60 2.    ¦ 
  222. Henderson Albert                    1941 Davos Platz                 1:54.25,6     43.38,3   (284)  15-H-M60 11.   ¦ 
  223. Burri Hans                          1975 Malters                     1:54.37,2     43.49,9   (768)  12-H-M20 65.   ¦ 
  224. Lorenz Markus                       1964 Brienz BE                   1:54.46,7     43.59,4   (603)  13-H-M40 67.   ¦ 
  225. Schönbächler René                   1951 Aegerten                    1:54.51,6     44.04,3   (665)  14-H-M50 29.   ¦ 
  226. Herrmann Andreas, Sumiswald         1964 Gotthelf-Kenianer           1:55.02,1     44.14,8   (571)  13-H-M40 68.   ¦ 
  227. Käser Barbara                       1972 Weier im Emmental           1:55.02,3     44.15,0   (591)  16-H-F20 29.   ¦ 
  228. Steiner René                        1985 Grindelwald                 1:55.12,7     44.25,4   (673)  12-H-M20 66.   ¦ 
  229. Kuhn Dominik                        1970 Bern                        1:55.16,4     44.29,1   (597)  12-H-M20 67.   ¦ 
  230. Rohrer Annamarie                    1972 Schliern b. Köniz           1:55.25,3     44.38,0   (640)  16-H-F20 30.   ¦ 
  231. Gäumann Walter                      1951 Thun                        1:55.45,3     44.58,0   (559)  14-H-M50 30.   ¦ 
  232. Hurni Fränzi                        1973 Thun                        1:55.55,7     45.08,4   (584)  16-H-F20 31.   ¦ 
  233. Hugi Franz                          1949 Bern                        1:56.09,4     45.22,1   (583)  14-H-M50 31.   ¦ 
  234. Baumgartner Paul                    1971 Rüegsau                     1:56.17,4     45.30,1   (517)  12-H-M20 68.   ¦ 
  235. Baumgartner Gabriela                1977 Rüegsau                     1:56.17,9     45.30,6   (515)  16-H-F20 32.   ¦ 
  236. Hofer Rolf, Orpund                  1937 Seeland-Runners             1:56.18,5     45.31,2   (775)  15-H-M60 12.   ¦ 
  237. Tenchio Loris                       1944 Faido                       1:56.20,4     45.33,1   (731)  15-H-M60 13.   ¦ 
  238. Stucki Mike                         1974 Rapperswil BE               1:56.23,9     45.36,6   (680)  12-H-M20 69.   ¦ 
  239. Ittig Nicole                        1969 Naters                      1:56.51,3     46.04,0   (741)  16-H-F20 33.   ¦ 
  240. Schneider Sylvia                    1980 Alterswil FR                1:57.02,5     46.15,2   (729)  16-H-F20 34.   ¦ 
  241. Hess René                           1965 Saanen                      1:57.08,1     46.20,8   (778)  13-H-M40 69.   ¦ 
  242. Perreten Heidi                      1960 Gstaad                      1:57.08,5     46.21,2   (779)  17-H-F40 16.   ¦ 
  243. Blum Erna                           1958 Brenzikofen                 1:57.08,9     46.21,6   (524)  18-H-F50 9.    ¦ 
  244. Schlachter Therese                  1961 Sundlauenen                 1:57.29,2     46.41,9   (754)  17-H-F40 17.   ¦ 
  245. Blanc Ruth                          1959 Ostermundigen               1:57.31,1     46.43,8   (521)  17-H-F40 18.   ¦ 
  246. Wyss Mirjam                         1976 Matten b. Interlaken        1:57.44,5     46.57,2   (709)  16-H-F20 35.   ¦ 
  247. Fuchs Fabienne                      1986 Bern                        1:57.50,3     47.03,0   (739)  16-H-F20 36.   ¦ 
  248. Zürcher Esther                      1970 Bern                        1:57.56,6     47.09,3   (718)  16-H-F20 37.   ¦ 
  249. Zenger Daniela                      1982 Zollikofen                  1:58.01,4     47.14,1   (712)  16-H-F20 38.   ¦ 
  250. Fuchs-Bammert Claudia               1971 Berikon                     1:58.10,6     47.23,3   (756)  16-H-F20 39.   ¦ 
  251. Szediwy Michael                     1979 Basel                       1:58.16,6     47.29,3   (686)  12-H-M20 70.   ¦ 
  252. Brauchli Brigitte                   1958 Adelboden                   1:58.32,7     47.45,4   (271)  18-H-F50 10.   ¦ 
  253. Hoegel Elisabeth                    1968 Unterseen                   1:58.43,5     47.56,2    (65)  17-H-F40 19.   ¦ 
  254. Fischer Michael                     1969 Gippingen                   1:58.57,4     48.10,1   (548)  12-H-M20 71.   ¦ 
  255. Fischer Marion                      1970 Gippingen                   1:58.57,8     48.10,5   (547)  16-H-F20 40.   ¦ 
  256. Fuchs Hans, Brienz BE               1950 SC Hofstetten               1:59.12,4     48.25,1   (759)  14-H-M50 32.   ¦ 
  257. Kneubühl Roland                     1954 Unterseen                   1:59.19,5     48.32,2   (764)  14-H-M50 33.   ¦ 
  258. Ruegge Martin                       1980 Münchenbuchsee              1:59.21,2     48.33,9   (643)  12-H-M20 72.   ¦ 
  258. Zimmermann Tabea                    1983 Ittigen                     1:59.21,2     48.33,9   (715)  16-H-F20 41.   ¦ 
  260. Zimmermann Anna, Beatenberg         1956 Thömus Sport Team           2:00.00,6     49.13,3   (290)  18-H-F50 11.   ¦ 
  261. Kundert Marc                        1969 Steffisburg                 2:00.23,2     49.35,9   (599)  12-H-M20 73.   ¦ 
  262. Meier Ella                          1956 Bern                        2:00.23,8     49.36,5   (610)  18-H-F50 12.   ¦ 
  263. Bucolo Giovanni                     1954 Ittigen                     2:00.35,7     49.48,4   (535)  12-H-M20 74.   ¦ 
  264. Schmid Manuel                       1973 Abtwil SG                   2:01.01,0     50.13,7   (659)  12-H-M20 75.   ¦ 
  265. Nydegger Therese                    1956 Belp                        2:01.30,7     50.43,4   (622)  18-H-F50 13.   ¦ 
  266. Schwab Sonya                        1968 Wilderswil                  2:01.45,3     50.58,0   (666)  17-H-F40 20.   ¦ 
  267. Froidevaux Monica                   1980 Iseltwald                   2:01.50,3     51.03,0   (722)  16-H-F20 42.   ¦ 
  268. Wenger Willi                        1950 Muri b. Bern                2:02.03,0     51.15,7   (703)  14-H-M50 34.   ¦ 
  269. Linz Joachim                        1958 D-Offenbach                 2:02.12,8     51.25,5   (602)  14-H-M50 35.   ¦ 
  270. Killmer Karl                        1940 D-Heusenstamm               2:02.12,9     51.25,6   (594)  15-H-M60 14.   ¦ 
  271. Mühlemann Gerhard                   1961 Thun                        2:02.25,9     51.38,6   (616)  13-H-M40 70.   ¦ 
  272. Mühlemann Beatrice                  1971 Thun                        2:02.26,0     51.38,7   (615)  16-H-F20 43.   ¦ 
  273. Schlittler Peter                    1955 Bonstetten                  2:02.36,1     51.48,8   (654)  14-H-M50 36.   ¦ 
  274. Aeberhardt Stephan                  1965 Kirchberg BE                2:03.25,6     52.38,3   (773)  13-H-M40 71.   ¦ 
  275. Schild Martin                       1979 Interlaken                  2:04.14,0     53.26,7   (652)  12-H-M20 76.   ¦ 
  276. Blatter Priska                      1965 Niederried b. Interlaken    2:04.45,7     53.58,4   (743)  17-H-F40 21.   ¦ 
  277. Gremaud Gérald                      1939 Le Jordil                   2:04.58,9     54.11,6   (735)  15-H-M60 15.   ¦ 
  278. Gasche Otto                         1945 Derendingen                 2:05.34,7     54.47,4   (557)  15-H-M60 16.   ¦ 
  279. von Allmen Ernst                    1959 Bönigen b. Interlaken       2:06.36,0     55.48,7   (752)  13-H-M40 72.   ¦ 
  280. Flogerzi Irene                      1961 Bern                        2:06.50,2     56.02,9   (550)  17-H-F40 22.   ¦ 
  281. Hofmann Susanne                     1965 Ostermundigen               2:06.51,0     56.03,7   (575)  17-H-F40 23.   ¦ 
  282. Gysin Peter                         1948 Unterseen                   2:06.59,9     56.12,6   (568)  15-H-M60 17.   ¦ 
  283. Schmid Melanie                      1971 Wimmis                      2:07.18,6     56.31,3   (660)  16-H-F20 44.   ¦ 
  284. Messerli Esther                     1949 Faoug                       2:07.18,9     56.31,6   (611)  18-H-F50 14.   ¦ 
  285. Schmidt Michel                      1956 Basel                       2:07.39,2     56.51,9   (799)  14-H-M50 37.   ¦ 
  286. Ponzio Monia, Bellinzona            1979 SSRG GAGGIO                 2:07.54,9     57.07,6   (629)  16-H-F20 45.   ¦ 
  287. Ponzio Gisella, Bellinzona          1948 SSRG GAGGIO                 2:07.56,3     57.09,0   (628)  19-H-F60 3.    ¦ 
  288. Giunta Giuseppe                     1969 Köniz                       2:08.00,4     57.13,1   (563)  12-H-M20 77.   ¦ 
  289. Breitler Cornelia                   1968 Thun                        2:08.00,6     57.13,3   (533)  17-H-F40 24.   ¦ 
  290. Schlup Trudi                        1950 Diessbach b. Büren          2:08.02,3     57.15,0   (655)  18-H-F50 15.   ¦ 
  291. Scheller Christina                  1966 Ringgenberg BE              2:08.11,2     57.23,9   (650)  17-H-F40 25.   ¦ 
  292. von Allmen-Sarmiento Teresita       1965 Wilderswil                  2:09.19,8     58.32,5   (698)  17-H-F40 26.   ¦ 
  293. Steiner Hans                        1947 Matten b. Interlaken        2:09.40,4     58.53,1   (769)  15-H-M60 18.   ¦ 
  294. Andermatt Bertha                    1944 Baar                        2:09.53,5     59.06,2   (510)  19-H-F60 4.    ¦ 
  295. Lerch Yvonne                        1967 Port                        2:10.01,3     59.14,0   (761)  17-H-F40 27.   ¦ 
  296. Streich Agnes                       1967 Brienz BE                   2:10.07,1     59.19,8   (675)  17-H-F40 28.   ¦ 
  297. Moll Martina                        1972 Ittigen                     2:10.37,4     59.50,1   (614)  16-H-F20 46.   ¦ 
  298. Altmeyer Simone                     1969 Bottmingen                  2:11.03,6   1:00.16,3   (508)  16-H-F20 47.   ¦ 
  299. Kaufmann Ruth                       1954 Muri b. Bern                2:11.23,1   1:00.35,8   (296)  18-H-F50 16.   ¦ 
  300. Kurt Fritz, Ittigen                 1947 SMRUN                       2:11.51,3   1:01.04,0   (772)  15-H-M60 19.   ¦ 
  301. Wenger Evelyn                       1968 Gündlischwand               2:11.57,4   1:01.10,1   (749)  17-H-F40 29.   ¦ 
  302. Szediwy Rebecca                     1983 Basel                       2:13.26,4   1:02.39,1   (687)  16-H-F20 48.   ¦ 
  303. Trittibach Cornelia                 1965 Oey                         2:14.14,7   1:03.27,4   (693)  17-H-F40 30.   ¦ 
  304. Wyder Natalie                       1976 Oberdiessbach               2:15.23,6   1:04.36,3   (707)  16-H-F20 49.   ¦ 
  305. Aebersold Thomas                    1957 Ringgenberg BE              2:15.32,5   1:04.45,2   (748)  14-H-M50 38.   ¦ 
  306. Niederhauser Elisabeth              1964 Hofstetten b. Brienz        2:16.11,0   1:05.23,7   (621)  17-H-F40 31.   ¦ 
  307. Ehrsam Alain                        1979 Immensee                    2:22.23,3   1:11.36,0   (733)  12-H-M20 78.   ¦ 
  308. Russ Nadine                         1974 Turbenthal                  2:22.45,0   1:11.57,7   (276)  16-H-F20 50.   ¦ 
  308. Vanvossel Thomas                    1976 Baar                        2:22.45,0   1:11.57,7   (277)  12-H-M20 79.   ¦ 
  310. Abegglen Heidi, Wilderswil          1981 HEDOKU                      2:23.10,0   1:12.22,7   (502)  16-H-F20 51.   ¦ 
  310. Brawand Doris                       1982 Grindelwald                 2:23.10,0   1:12.22,7   (532)  16-H-F20 51.   ¦ 
  312. Scabell Stefan                      1958 Worben                      2:28.32,2   1:17.44,9   (647)  14-H-M50 39.   ¦ 
  313. Scherer Liesa                       1984 Immensee                    2:29.23,5   1:18.36,2   (734)  16-H-F20 53.   ¦ 
  314. Sempf Jürg                          1961 Brienz BE                   2:29.37,1   1:18.49,8   (765)  13-H-M40 73.   ¦ 
  315. Reinhard Lilian                     1957 Alchenflüh                  2:30.00,8   1:19.13,5   (635)  18-H-F50 17.   ¦ 
  316. Janat Ute                           1959 D-Offenbach                 2:34.40,9   1:23.53,6   (588)  17-H-F40 32.   ¦ 
  317. Ludäscher Yvonne                    1982 Subingen                    2:34.41,8   1:23.54,5   (605)  16-H-F20 54.   ¦ 
  318. Janat Peter                         1956 D-Offenbach                 2:34.50,1   1:24.02,8   (587)  14-H-M50 40.   ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.