(10) 3er Staffel (Herren)

52. Brienzerseelauf 2008, Bönigen - (10) 3er Staffel (Herren)

  Rang Athleten                                                       Team                             Zeit   Rückstand    Stnr  Overall        ¦      Giesbach ¦     Oberried ¦      Bönigen ¦
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Feuz Thomas          Koch Ueli            Peter Markus         Iron Runners                2:03.22,7       -----  (1026)  O_S_35   1.    ¦    54.12    3.¦   30.20    1.¦   38.49    3.¦
    2. Eugster Beat         Huber Michael        Wenger Martin        LT Niesen                   2:05.16,4      1.53,7  (1023)  O_S_35   2.    ¦    53.59    2.¦   35.29    2.¦   35.47    1.¦
    3. Bähler Lukas         De Roche Rafael      Genna Sandro         Laufteam Bircher Thun       2:09.08,7      5.46,0  (1008)  O_S_35   3.    ¦    53.55    1.¦   36.08    3.¦   39.04    4.¦
    4. Etzweiler Daniel     Zbinden Thomas       Elmer Markus         Die Sonntagsjogger          2:14.49,5     11.26,8  (1022)  O_S_35   6.    ¦    56.51    4.¦   36.48    4.¦   41.09    7.¦
    5. Josi Dario           Fahrni Jonas         Eichenberger Michael Pure Pwnage                 2:15.35,0     12.12,3  (1024)  O_S_35   7.    ¦  1:00.06    7.¦   37.08    5.¦   38.20    2.¦
    6. Sieber Thomas        Marti Adrian         Imbaumgarten Michael Laufteam Niesen 2           2:19.19,9     15.57,2  (1068)  O_S_35   8.    ¦    58.22    5.¦   40.34   10.¦   40.23    5.¦
    7. Schmocker Martin     Spycher Nicolas      Croisier Alain       athletix.ch                 2:25.11,8     21.49,1  (1065)  O_S_35   12.   ¦  1:04.09   12.¦   40.21    8.¦   40.40    6.¦
    8. Wedgwood Robert      Schnetgöke Uwe       Zech Bernd           WIFAG Team-Spirit           2:26.42,6     23.19,9  (1084)  O_S_35   14.   ¦  1:04.26   13.¦   40.33    9.¦   41.42    9.¦
    9. Gäumann Bruno        Gäumann Roger        Gäumann              Gäumänner                   2:29.01,7     25.39,0  (1031)  O_S_35   16.   ¦    59.39    6.¦   41.31   11.¦   47.51   20.¦
   10. Gilgen Thomas        Nydegger Philipp     Nydegger Daniel      Laufteam Thun 1             2:29.25,4     26.02,7  (1056)  O_S_35   18.   ¦  1:01.00    9.¦   43.24   14.¦   45.00   16.¦
   11. Andenmatten Johannes Germann Lukas        Zennrufinen Timothé  üf und wäg                  2:30.25,0     27.02,3  (1007)  O_S_35   19.   ¦  1:06.52   16.¦   39.49    7.¦   43.43   12.¦
   12. Aeschimann Riccardo  Spieler Simon        Meier Martin         Ähä                         2:31.20,0     27.57,3  (1003)  O_S_35   21.   ¦  1:04.08   11.¦   45.38   22.¦   41.33    8.¦
   13. Ruchti Ueli          Aebi Michi           Moser Daniel         Turbo Eagler's              2:32.10,3     28.47,6  (1001)  O_S_35   23.   ¦  1:03.13   10.¦   43.17   13.¦   45.39   17.¦
   14. Studer Daniel        Karlen Nicolas       Leutert Roger        DaNiRo                      2:32.56,1     29.33,4  (1073)  O_S_35   24.   ¦  1:00.58    8.¦   42.03   12.¦   49.54   24.¦
   15. Eggler Christian     Kiener Bernhard      von Allmen Marc      Team von Allmen             2:36.11,3     32.48,6  (1021)  O_S_35   28.   ¦  1:07.05   17.¦   45.54   23.¦   43.11   11.¦
   16. Ammann Roland        Ammann Andy          Ammann Marcel        Ammann Brothers             2:39.14,0     35.51,3  (1006)  O_S_35   31.   ¦  1:12.23   25.¦   38.49    6.¦   48.00   21.¦
   17. Schmocker Thomas     Imboden Christian    Furler Christoph     Sagibuebe                   2:40.39,1     37.16,4  (1066)  O_S_35   34.   ¦  1:08.23   19.¦   49.44   33.¦   42.30   10.¦
   18. Aeschlimann Matthias Rothenbühler Andri   Brönnimann Thomas    TSV Frauenkappelen 1        2:40.46,6     37.23,9  (1005)  O_S_35   35.   ¦  1:10.59   22.¦   44.03   16.¦   45.43   18.¦
   19. Salzmann Oliver      Lüthi Erhard         Thiemann Norbert     Dreamteam 05                2:41.06,7     37.44,0  (1063)  O_S_35   37.   ¦  1:05.59   15.¦   45.03   18.¦   50.04   25.¦
   20. Hofer Rolf           Maurer Michael       Riedener Roland      All Blacks Express          2:44.29,0     41.06,3  (1038)  O_S_35   38.   ¦  1:05.21   14.¦   47.46   29.¦   51.21   30.¦
   21. Müller Oliver        Brunner Markus       Schlup Martin        Bierbüch                    2:46.46,0     43.23,3  (1054)  O_S_35   40.   ¦  1:17.11   34.¦   45.30   20.¦   44.03   14.¦
   22. Kernen Urs           Zurbrügg Fred        Gamboni Luca         LuFrUr                      2:47.17,8     43.55,1  (1088)  O_S_35   45.   ¦  1:10.16   21.¦   48.16   30.¦   48.44   22.¦
   23. Schmutz Hans         Stettler Kurt        Friedli Mathias      Sportsektion BOB            2:48.09,7     44.47,0  (1067)  O_S_35   49.   ¦  1:08.09   18.¦   46.56   25.¦   53.04   33.¦
   24. Brunner Stefan       Rieder Markus        Stadelmann Billy     Roadrunners                 2:49.06,3     45.43,6  (1016)  O_S_35   54.   ¦  1:08.36   20.¦   45.31   21.¦   54.58   36.¦
   25. Weber André          Aeschlimann Andreas  Wenger Rolf          Fun Runners Team            2:49.45,6     46.22,9  (1004)  O_S_35   55.   ¦  1:12.33   26.¦   43.59   15.¦   53.12   34.¦
   26. Knöri Walter         Knöri Silvan         Knöri Reto           Schneckensprinter           2:49.54,2     46.31,5  (1043)  O_S_35   56.   ¦  1:11.27   23.¦   47.34   28.¦   50.52   27.¦
   27. Josi Martin          Josi Romano          Krieg Wilhelm        Mooshüpfer II               2:50.22,8     47.00,1  (1040)  O_S_35   57.   ¦  1:14.44   27.¦   45.03   17.¦   50.34   26.¦
   28. Soche Tobias         Soche Florian        Frautschi Jonas      Around the lake             2:51.24,3     48.01,6  (1070)  O_S_35   59.   ¦  1:16.51   32.¦   50.42   35.¦   43.50   13.¦
   29. Nussbaum Patrick     Hodler André         Nussbaum Adrian      Rollende Bierbeuche         2:52.57,1     49.34,4  (1111)  O_S_35   62.   ¦  1:15.07   28.¦   45.19   19.¦   52.29   32.¦
   30. Wyttenbach Martin    Fankhauser Daniel    Baumann Jürg                                     2:55.25,9     52.03,2  (1110)  O_S_35   63.   ¦  1:16.54   33.¦   47.31   27.¦   51.00   28.¦
   31. Ochsner Michael      Sven Löffel          Stefan Reusser       Team Chessel Men            2:55.42,8     52.20,1  (1058)  O_S_35   65.   ¦  1:17.56   36.¦   53.24   37.¦   44.21   15.¦
   32. Brand Markus         Beat Gottier         Beat Bruni           Mooshüpfer I                2:56.05,7     52.43,0  (1013)  O_S_35   66.   ¦  1:11.48   24.¦   57.24   39.¦   46.53   19.¦
   33. Güdel Anton          Chrisoph Gilgen      Walter Gäumann       TSV Frauenkappelen 2        2:57.49,7     54.27,0  (1036)  O_S_35   71.   ¦  1:15.19   29.¦   50.19   34.¦   52.11   31.¦
   34. Fuchs Andreas        Inäbnit Ruben        Stähli Marc          Bödelifreaks                2:58.04,8     54.42,1  (1029)  O_S_35   73.   ¦  1:19.55   37.¦   49.16   32.¦   48.52   23.¦
   35. Michel Christian     Glaus Peter          Glaus Remo           Olgas                       3:00.05,8     56.43,1  (1053)  O_S_35   79.   ¦  1:21.48   39.¦   47.13   26.¦   51.04   29.¦
   36. Buri-Ritter Werner   Mirco Mazzotta       Jürg Stadelmann      Siemens                     3:03.11,3     59.48,6  (1017)  O_S_35   84.   ¦  1:16.51   31.¦   46.18   24.¦ 1:00.01   39.¦
   37. Derungs Daniel       Simon Strässler      Dominik Häusler      BernNord 83er               3:03.53,6   1:00.30,9  (1019)  O_S_35   85.   ¦  1:16.07   30.¦   48.49   31.¦   58.56   38.¦
   38. Flück Jan            Borner Peter         Stiffler Heini       Heja Peter                  3:05.02,8   1:01.40,1  (1028)  O_S_35   86.   ¦  1:17.33   35.¦   53.10   36.¦   54.19   35.¦
   39. Rolli Daniel         Mühlemann Daniel     Feuz Peter           Zahlebigeler                3:10.53,2   1:07.30,5  (1097)  O_S_35   95.   ¦  1:20.08   38.¦   54.06   38.¦   56.38   37.¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.