52. Brienzerseelauf 2008, Bönigen - nach Ortschaft "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13-H-M40    69. Hess René                           1965 Saanen                      1:57.08,1     42.03,8   (778)   ¦ 
3-M40       66. Schalt Daniel                       1961 Safenwil                    3:34.51,8   1:26.19,1   (125)   ¦ 
4-M50       28. Stauber Jörg                        1953 Sarnen                      3:16.03,2     53.24,8   (150)   ¦ 
3-M40       12. Beyeler Stefan                      1967 Schaffhausen                2:43.32,0     34.59,3    (17)   ¦ 
10-St-H      6. Sieber Thomas+Marti Adrian+Imbaumga 1987 Laufteam Niesen 2           2:19.19,9     15.57,2  (1068)   ¦ 
12-H-M20    49. von Känel Fabian                    1976 Scharnachtal                1:45.11,0     34.23,7   (298)   ¦ 
16-H-F20    30. Rohrer Annamarie                    1972 Schliern b. Köniz           1:55.25,3     28.12,1   (640)   ¦ 
24-S-M-B    20. Hiltbrunner Jan                     1999 Schmidigen-Mühleweg            9.28,5      2.12,3  (2036)   ¦ 
24-S-M-B    22. Hiltbrunner Marco                   1998 Schmidigen-Mühleweg            9.33,2      2.17,0  (2037)   ¦ 
11-St-M     19. Furer Andreas+Furer Gabi+Saurer Rit 1968 Grat Läufer                 2:47.45,2     38.21,2  (1030)   ¦ 
10-St-H     16. Ammann Roland+Ammann Andy+Ammann Ma 1992 Ammann Brothers             2:39.14,0     35.51,3  (1006)   ¦ 
1-M20       14. Brandt Martin                       1986 Schwanden b. Brienz         2:55.51,2     48.54,8    (23)   ¦ 
13-H-M40    54. Kehrli Roland                       1968 Schwanden b. Brienz         1:44.50,9     29.46,6   (592)   ¦ 
4-M50       21. Mathyer Simeon                      1951 Schwanden b. Brienz         3:08.35,1     45.56,7   (227)   ¦ 
11-St-M     25. Widmer Wiltrud+Michel Thomas+Widmer 1965 d'Amateure                  2:55.29,9     46.05,9  (1079)   ¦ 
9-St-F      19. Lüthi Beatrice+Hirter Susanne+Bingg 1960 over and over               3:13.11,9     48.54,0  (1011)   ¦ 
13-H-M40    52. Weber Markus                        1962 Seedorf BE                  1:44.43,7     29.39,4   (732)   ¦ 
3-M40       59. Rickli Jörg                         1967 Sennhof (Winterthur)        3:22.33,8   1:14.01,1   (117)   ¦ 
3-M40       69. Watson Niall                        1961 Sennwald                    3:42.34,1   1:34.01,4   (168)   ¦ 
13-H-M40     5. Nobs Thomas                         1964 Solothurn                   1:19.52,1      4.47,8   (297)   ¦ 
13-H-M40    51. Reber Sam                           1966 Solothurn                   1:44.06,0     29.01,7   (634)   ¦ 
11-St-M     28. Fischer Roland+Künzi Rita+Fischer G ???? Bielersee Laufträff         2:57.14,6     47.50,6  (1027)   ¦ 
14-H-M50    10. Buri André                          1952 Spiegel b. Bern             1:36.43,1     16.27,8   (537)   ¦ 
10-St-H      9. Gäumann Bruno+Gäumann Roger+Gäumann 1960 Gäumänner                   2:29.01,7     25.39,0  (1031)   ¦ 
11-St-M     21. Bigler Urs+Tschanz Urs+Bigler Linda 1963 ulu bibitscha               2:48.22,6     38.58,6  (1010)   ¦ 
21-Pic-M     8. Frey Laura                          2000 Spiez                          3.42,2      0.22,7  (2171)   ¦ 
3-M40       19. Frey Martin                         1965 Spiez                       2:50.44,8     42.12,1   (192)   ¦ 
10-St-H     20. Hofer Rolf+Maurer Michael+Riedener  1977 All Blacks Express          2:44.29,0     41.06,3  (1038)   ¦ 
6-F20        8. Imboden Jacqueline                  1971 Spiez                       3:06.10,3     41.51,4   (270)   ¦ 
11-St-M      1. Jeitziner Evelyne+Spielmann Ursula+ 1966 The Spilli Sisters          2:09.24,0       -----  (1072)   ¦ 
WALK       ---  Küttel-Rubin Edith                  1956 Spiez                         59.24,4       -----  (2053)   ¦ 
12-H-M20    40. Rothenbühler Urs, Spiez             1971 Lauf-Treff BIRCHER IV       1:37.53,6     27.06,3   (641)   ¦ 
3-M40       52. Stoller Peter                       1959 Spiez                       3:14.02,6   1:05.29,9   (152)   ¦ 
14-H-M50     3. Trummer Albert                      1956 Spiez                       1:25.18,3      5.03,0   (694)   ¦ 
12-H-M20    12. Trummer Marco, Spiez                1989 TV Spiez                    1:21.07,2     10.19,9   (695)   ¦ 
12-H-M20    20. Trummer Stefan, Spiez               1986 TV Spiez                    1:24.34,0     13.46,7   (696)   ¦ 
12-H-M20    19. Urfer Jan                           1982 Spiez                       1:23.12,8     12.25,5   (801)   ¦ 
20-Pic-K    34. Waelti Smilas                       2000 Spiez                          4.01,5      1.02,2  (2111)   ¦ 
3-M40        8. Waelti Stephan                      1965 Spiez                       2:31.59,1     23.26,4   (201)   ¦ 
3-M40       56. Weber Michael                       1966 Spiez                       3:21.03,6   1:12.30,9   (169)   ¦ 
2-M30       32. Wyder Urs                           ???? Spiez                       3:11.48,7   1:05.16,5   (260)   ¦ 
3-M40       30. Zbinden Peter                       1959 Spiez                       2:56.15,7     47.43,0   (176)   ¦ 
4-M50        7. Schwyter Beat                       1957 St. Gallen                  2:47.14,0     24.35,6   (197)   ¦ 
7-F40        3. Zuber Helen                         1961 St. Gallen                  2:53.06,5     15.56,0   (180)   ¦ 
13-H-M40    61. Zuber Ralf                          1960 St. Gallen                  1:49.12,8     34.08,5   (717)   ¦ 
21-Pic-M    16. Leuthardt Sara                      2000 St. Ursen                      3.57,7      0.38,2  (2055)   ¦ 
18-H-F50     2. Gremaud-Cochard Lise-Louise         1949 St-Martin FR                1:44.51,6     18.00,5   (736)   ¦ 
12-H-M20    29. Keller Michael                      1973 Stalden (Sarnen)            1:31.41,9     20.54,6   (593)   ¦ 
14-H-M50    26. Rinderknecht Hubert                 1955 Stallikon                   1:51.23,0     31.07,7   (637)   ¦ 
11-St-M     31. Bommer Martin+Brüllhardt Roy+Zürche 1981 ä Iheimischä zeigt Stadtb   2:58.48,9     49.24,9  (1012)   ¦ 
10-St-H      3. Bähler Lukas+De Roche Rafael+Genna  1982 Laufteam Bircher Thun       2:09.08,7      5.46,0  (1008)   ¦ 
3-M40       37. Bircher Othmar, Steffisburg         1959 Laufteam Bircher Reichenb   3:00.13,0     51.40,3    (18)   ¦ 
12-H-M20    42. Downey Denis                        1974 Steffisburg                 1:41.05,6     30.18,3   (809)   ¦ 
16-H-F20     3. Gerber Gränicher Karin              1975 Steffisburg                 1:32.19,0      5.05,8   (776)   ¦ 
3-M40       18. Gränicher Dominik                   1968 Steffisburg                 2:50.37,7     42.05,0   (240)   ¦ 
3-M40       71. Krebs Werner                        1962 Steffisburg                 4:09.19,5   2:00.46,8    (79)   ¦ 
5-M60        5. Kundert Hanspeter                   1944 Steffisburg                 3:05.27,2     35.24,3    (82)   ¦ 
12-H-M20    73. Kundert Marc                        1969 Steffisburg                 2:00.23,2     49.35,9   (599)   ¦ 
4-M50       15. Reusser Hans-Ueli                   1953 Steffisburg                 3:00.12,0     37.33,6   (116)   ¦ 
18-H-F50     5. Schiffmann Barbara                  1958 Steffisburg                 1:50.12,5     23.21,4   (651)   ¦ 
14-H-M50     6. Steuri Ueli, Steffisburg            1953 LSV Uetendorf               1:31.31,7     11.16,4   (788)   ¦ 
13-H-M40    63. Stump Martin                        1961 Steffisburg                 1:51.54,6     36.50,3   (682)   ¦ 
13-H-M40    23. Trachsel Werner                     1960 Steffisburg                 1:28.34,6     13.30,3   (794)   ¦ 
11-St-M     12. van der Heide Jarl+Kohli Adrian+Koh 1975 Stäffisburg Runners         2:39.49,3     30.25,3  (1076)   ¦ 
16-H-F20    19. Willi-Renfer Christine              1973 Steffisburg                 1:45.09,9     17.56,7   (299)   ¦ 
11-St-M     22. Wüthrich Stefan+Eberhard Barbara+Wä 1989 Steffisburg                 2:48.26,9     39.02,9  (1102)   ¦ 
13-H-M40    66. Howald Georg                        1968 Subingen                    1:54.02,8     38.58,5   (579)   ¦ 
16-H-F20    54. Ludäscher Yvonne                    1982 Subingen                    2:34.41,8   1:07.28,6   (605)   ¦ 
13-H-M40    45. Lüthi Martin, Subingen              1961 LST-Olten                   1:39.29,9     24.25,6   (728)   ¦ 
12-H-M20    64. Wenger Stefan                       1979 Süderen                     1:53.50,9     43.03,6   (702)   ¦ 
WALK       ---  Haueter Annerös                     1961 Sumiswald                     53.36,0       -----  (2034)   ¦ 
14-H-M50    21. Haueter Max                         1955 Sumiswald                   1:45.39,0     25.23,7   (570)   ¦ 
13-H-M40    68. Herrmann Andreas, Sumiswald         1964 Gotthelf-Kenianer           1:55.02,1     39.57,8   (571)   ¦ 
WALK       ---  Hofer Rahel                         1967 Sumiswald                     53.35,5       -----  (2039)   ¦ 
17-H-F40    17. Schlachter Therese                  1961 Sundlauenen                 1:57.29,2     24.57,4   (754)   ¦ 
13-H-M40    43. Fischer Reto                        1967 Sursee                      1:38.34,1     23.29,8   (549)   ¦ 

Total 76



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.