52. Brienzerseelauf 2008, Bönigen - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16-H-F20    15. Sager Sandra                        1979 Jegenstorf                  1:41.40,5     14.27,3   (624)   ¦ 
3-M40       29. Salau Joachim                       1959 Binningen                   2:55.26,3     46.53,6   (123)   ¦ 
16-H-F20     4. Saly Katrin                         1975 Horgen                      1:32.29,9      5.16,7   (646)   ¦ 
10-St-H     19. Salzmann Oliver+Lüthi Erhard+Thiema 1970 Dreamteam 05                2:41.06,7     37.44,0  (1063)   ¦ 
14-H-M50    39. Scabell Stefan                      1958 Worben                      2:28.32,2   1:08.16,9   (647)   ¦ 
3-M40       66. Schalt Daniel                       1961 Safenwil                    3:34.51,8   1:26.19,1   (125)   ¦ 
14-H-M50    23. Schär René, Bolligen                1954 Sädubach Runners 4          1:47.29,9     27.14,6   (648)   ¦ 
5-M60       14. Schaer Urs                          1948 Hasle-Rüegsau               3:33.07,0   1:03.04,1   (124)   ¦ 
13-H-M40    41. Scheidegger Christian               1967 Rüfenacht BE                1:38.12,2     23.07,9   (649)   ¦ 
3-M40       21. Scheidegger Edy                     1965 Ersigen                     2:51.01,9     42.29,2   (196)   ¦ 
16-H-F20     5. Scheidegger Therese                 1971 Niederbipp                  1:33.05,5      5.52,3   (287)   ¦ 
17-H-F40    25. Scheller Christina                  1966 Ringgenberg BE              2:08.11,2     35.39,4   (650)   ¦ 
20-Pic-K    10. Scheller Nico+682U                  2000 Ringgenberg BE                 3.26,6      0.27,3  (2125)   ¦ 
4-M50        3. Schenker Toni, Däniken SO           1956 All Blacks Berner Oberlan   2:35.41,4     13.03,0   (232)   ¦ 
16-H-F20    53. Scherer Liesa                       1984 Immensee                    2:29.23,5   1:02.10,3   (734)   ¦ 
13-H-M40    22. Schertenleib Beat                   1961 Bern                        1:27.52,8     12.48,5   (272)   ¦ 
18-H-F50     5. Schiffmann Barbara                  1958 Steffisburg                 1:50.12,5     23.21,4   (651)   ¦ 
12-H-M20    46. Schild Christian                    1975 Bönigen b. Interlaken       1:42.53,5     32.06,2   (750)   ¦ 
12-H-M20    76. Schild Martin                       1979 Interlaken                  2:04.14,0     53.26,7   (652)   ¦ 
17-H-F40    17. Schlachter Therese                  1961 Sundlauenen                 1:57.29,2     24.57,4   (754)   ¦ 
14-H-M50    36. Schlittler Peter                    1955 Bonstetten                  2:02.36,1     42.20,8   (654)   ¦ 
1-M20       12. Schloetterer Christian              1981 D-Sachsen                   2:50.16,4     43.20,0   (126)   ¦ 
18-H-F50    15. Schlup Trudi                        1950 Diessbach b. Büren          2:08.02,3     41.11,2   (655)   ¦ 
13-H-M40    34. Schmid Bernhard                     1963 Thun                        1:35.40,2     20.35,9   (656)   ¦ 
24-S-M-B    11. Schmid Devin                        1997 Wimmis                         8.09,2      0.53,0  (2078)   ¦ 
15-H-M60    10. Schmid Fritz                        1944 Worb                        1:53.54,7     19.27,7   (657)   ¦ 
9-St-F       5. Schmid Lea+König Marianne+Kipfer Co 1976 TSV Frauenkappelen Damen    2:47.11,6     22.53,7  (1064)   ¦ 
3-M40       45. Schmid Manfred                      1966 Kaiseraugst                 3:08.54,8   1:00.22,1   (127)   ¦ 
12-H-M20    75. Schmid Manuel                       1973 Abtwil SG                   2:01.01,0     50.13,7   (659)   ¦ 
16-H-F20    44. Schmid Melanie                      1971 Wimmis                      2:07.18,6     40.05,4   (660)   ¦ 
12-H-M20    55. Schmid Oliver                       1984 Ringgenberg BE              1:47.50,4     37.03,1   (758)   ¦ 
12-H-M20    47. Schmid Ralph, Wimmis                1969 Roadrunners                 1:43.11,8     32.24,5   (661)   ¦ 
14-H-M50    37. Schmidt Michel                      1956 Basel                       2:07.39,2     47.23,9   (799)   ¦ 
7-F40        8. Schmied Katharina                   1961 Ried b. Kerzers             3:11.06,1     33.55,6   (128)   ¦ 
10-St-H      7. Schmocker Martin+Spycher Nicolas+Cr 1990 athletix.ch                 2:25.11,8     21.49,1  (1065)   ¦ 
9-St-F       1. Schmocker Mirjam+Widmer Jasmin+Dürr 1971 URBESO                      2:24.17,9       -----  (1091)   ¦ 
10-St-H     17. Schmocker Thomas+Imboden Christian+ 1968 Sagibuebe                   2:40.39,1     37.16,4  (1066)   ¦ 
10-St-H     23. Schmutz Hans+Stettler Kurt+Friedli  1956 Sportsektion BOB            2:48.09,7     44.47,0  (1067)   ¦ 
13-H-M40    40. Schneider Bruno                     1968 Trimstein                   1:38.04,6     23.00,3   (662)   ¦ 
2-M30       38. Schneider Christian T.              1971 Bremgarten b. Bern          3:30.37,3   1:24.05,1   (129)   ¦ 
13-H-M40    13. Schneider Heinz                     1965 Büsserach                   1:23.57,3      8.53,0   (302)   ¦ 
12-H-M20    56. Schneider Iwan                      1975 Niederönz                   1:47.57,0     37.09,7   (663)   ¦ 
12-H-M20    13. Schneider Patric                    1988 Oppligen                    1:21.29,5     10.42,2   (664)   ¦ 
1-M20       10. Schneider Stefan, Matten b. Interla 1979 SG Spiezathlon              2:41.34,2     34.37,8   (131)   ¦ 
16-H-F20    34. Schneider Sylvia                    1980 Alterswil FR                1:57.02,5     29.49,3   (729)   ¦ 
5-M60        1. Scholl Hans                         1946 Uetendorf                   2:30.02,9       -----   (132)   ¦ 
14-H-M50    29. Schönbächler René                   1951 Aegerten                    1:54.51,6     34.36,3   (665)   ¦ 
21-Pic-M    25. Schranz Nina                        2001 Adelboden                      4.08,7      0.49,2  (2178)   ¦ 
2-M30       25. Schranz Willy                       1969 Adelboden                   2:47.12,3     40.40,1   (133)   ¦ 
25-S-F-B     2. Schriber Katjana                    1996 Bern                           7.18,8      0.06,6  (2144)   ¦ 
WALK       ---  Schuler Meinrad, Thun               1938 SLVS                          54.30,8       -----  (2079)   ¦ 
21-Pic-M    18. Schulz Marlen                       2001 Wald AR                        3.58,8      0.39,3  (2080)   ¦ 
21-Pic-M    23. Schulz Noemi                        2001 Wald AR                        4.07,2      0.47,7  (2081)   ¦ 
7-F40        7. Schulz Patricia                     1967 Wald AR                     3:05.07,3     27.56,8   (134)   ¦ 
25-S-F-B     9. Schulz Sandra                       1997 Wald AR                        8.02,7      0.50,5  (2082)   ¦ 
22-S-M-A    11. Schumacher Dominic                  1995 Bönigen b. Interlaken         11.36,5      2.28,1  (2083)   ¦ 
6-F20       11. Schumacher Lucie                    1977 Nyon                        3:13.09,6     48.50,7   (135)   ¦ 
11-St-M     23. Schüppach Elisabeth+Rothen Hansrued 1981 Sädubach-Runners 1          2:51.01,9     41.37,9  (1075)   ¦ 
1-M20       20. Schürch Mathias                     1987 Heimberg                    3:48.11,2   1:41.14,8   (137)   ¦ 
21-Pic-M    26. Schwab Jennifer                     2000 Wilderswil                     4.09,2      0.49,7  (2085)   ¦ 
13-H-M40     8. Schwab Rolf, Utzenstorf             1966 LG Hofer                    1:22.28,2      7.23,9   (784)   ¦ 
17-H-F40    20. Schwab Sonya                        1968 Wilderswil                  2:01.45,3     29.13,5   (666)   ¦ 
3-M40       64. Schwaiger Fritz                     1960 Buochs                      3:31.28,3   1:22.55,6   (139)   ¦ 
24-S-M-B     4. Schwander Rino                      1996 Zwieselberg                    7.27,4      0.11,2  (2086)   ¦ 
WALK       ---  Schweizer Ursula                    1954 Gals                          47.47,5       -----  (2087)   ¦ 
11-St-M     47. Schweizer Ursula+Dinkelacker Baltha 1963 Thun                        3:18.46,3   1:09.22,3  (1112)   ¦ 
16-H-F20    23. Schwendimann Carole                 1982 Niederstocken               1:48.29,3     21.16,1   (668)   ¦ 
1-M20       21. Schwendimann Roger, Niederstocken   1989 Lauf-Treff BIRCHER          3:49.19,8   1:42.23,4   (140)   ¦ 
4-M50        7. Schwyter Beat                       1957 St. Gallen                  2:47.14,0     24.35,6   (197)   ¦ 
2-M30        1. Seiler Christoph, Unterseen         1969 TV Bönigen                  2:06.32,2       -----     (3)   ¦ 
21-Pic-M    27. Seiler Joana                        2001 Reichenbach im Kandertal       4.10,1      0.50,6  (2045)   ¦ 
2-M30        5. Seiler Marcel, Reichenbach im Kande 1969 TV Ringgenberg              2:19.58,9     13.26,7   (141)   ¦ 
13-H-M40    73. Sempf Jürg                          1961 Brienz BE                   2:29.37,1   1:14.32,8   (765)   ¦ 
7-F40       13. Senn Silvia                         1959 Neyruz FR                   3:32.06,3     54.55,8   (142)   ¦ 
10-St-H      6. Sieber Thomas+Marti Adrian+Imbaumga 1987 Laufteam Niesen 2           2:19.19,9     15.57,2  (1068)   ¦ 
24-S-M-B    21. Simmen Marco                        1998 Innertkirchen                  9.29,8      2.13,6  (2170)   ¦ 
2-M30       13. Simmen Stephan                      1973 Gümligen                    2:33.24,2     26.52,0   (143)   ¦ 
9-St-F      14. Sinzig Bettina+Barbara Flury+Andrea 1978 Baccardi Cola               3:09.46,8     45.28,9  (1069)   ¦ 
10-St-H     28. Soche Tobias+Soche Florian+Frautsch 1988 Around the lake             2:51.24,3     48.01,6  (1070)   ¦ 
3-M40       28. Sonderegger Franz                   1960 Matten b. Interlaken        2:55.02,8     46.30,1   (202)   ¦ 
17-H-F40     4. Souvorov Anita                      1965 Aesch ZH                    1:40.46,2      8.14,4   (669)   ¦ 
9-St-F      15. Spieler Nicole+Ruth Spieler+Yvonne  1981 Running Girls               3:10.56,9     46.39,0  (1071)   ¦ 
7-F40        9. Spori Monika                        1966 Brütten                     3:11.57,8     34.47,3   (146)   ¦ 
14-H-M50     1. Spring Hanspeter, Zollikofen        1951 Swiss Master                1:20.15,3       -----   (766)   ¦ 
3-M40       16. Spring Ueli                         1959 Hägendorf                   2:50.14,8     41.42,1   (147)   ¦ 
12-H-M20    25. Srienz Oliver                       1986 Matten b. Interlaken        1:28.00,7     17.13,4   (670)   ¦ 
12-H-M20    35. Stadelmann Christoph                1977 Bern                        1:35.35,2     24.47,9   (671)   ¦ 
4-M50       40. Stähli Peter                        1956 Lauenen b. Gstaad           3:53.58,6   1:31.20,2   (149)   ¦ 
4-M50       28. Stauber Jörg                        1953 Sarnen                      3:16.03,2     53.24,8   (150)   ¦ 
13-H-M40    35. Stebler Thomas                      1967 Laufen                      1:36.12,6     21.08,3   (672)   ¦ 
24-S-M-B    24. Steffen Beat                        1997 Burgdorf                      10.11,2      2.55,0  (2168)   ¦ 
12-H-M20    37. Steiner Andreas                     1977 Kehrsatz                    1:36.38,4     25.51,1   (786)   ¦ 
15-H-M60    18. Steiner Hans                        1947 Matten b. Interlaken        2:09.40,4     35.13,4   (769)   ¦ 
3-M40       35. Steiner Jürg                        1964 Mittelhäusern               2:59.58,2     51.25,5   (151)   ¦ 
12-H-M20    66. Steiner René                        1985 Grindelwald                 1:55.12,7     44.25,4   (673)   ¦ 
19-H-F60     2. Stettner Jnge                       1948 Eriz                        1:54.22,0      2.47,0   (797)   ¦ 
14-H-M50     6. Steuri Ueli, Steffisburg            1953 LSV Uetendorf               1:31.31,7     11.16,4   (788)   ¦ 
3-M40       52. Stoller Peter                       1959 Spiez                       3:14.02,6   1:05.29,9   (152)   ¦ 
2-M30       20. Strasser Christian                  1971 Nürensdorf                  2:41.21,3     34.49,1   (153)   ¦ 
18-H-F50     8. Straubhaar Rosalie                  1955 Reutigen                    1:52.48,0     25.56,9   (674)   ¦ 
17-H-F40    28. Streich Agnes                       1967 Brienz BE                   2:10.07,1     37.35,3   (675)   ¦ 
22-S-M-A     2. Streit Jan                          1995 Thun                           9.35,8      0.27,4  (2089)   ¦ 
12-H-M20     5. Streit Niklaus, Thörishaus          1973 SENSE-RUNNERS               1:14.56,6      4.09,3   (300)   ¦ 
13-H-M40    60. Streit Peter                        1962 Thun                        1:48.00,0     32.55,7   (677)   ¦ 
12-H-M20    54. Streit Peter                        1975 Ostermundigen               1:47.47,8     37.00,5   (676)   ¦ 
21-Pic-M     3. Streit Romy                         1999 Thun                           3.21,2      0.01,7  (2090)   ¦ 
2-M30       19. Stucki Jean-Marc                    1975 Herzogenbuchsee             2:40.09,1     33.36,9   (155)   ¦ 
12-H-M20    69. Stucki Mike                         1974 Rapperswil BE               1:56.23,9     45.36,6   (680)   ¦ 
10-St-H     14. Studer Daniel+Karlen Nicolas+Leuter 1976 DaNiRo                      2:32.56,1     29.33,4  (1073)   ¦ 
12-H-M20    53. Studer Marc                         1976 Bolligen                    1:47.35,2     36.47,9   (681)   ¦ 
13-H-M40    63. Stump Martin                        1961 Steffisburg                 1:51.54,6     36.50,3   (682)   ¦ 
12-H-M20    58. Sturzenegger René                   1992 Hagenbuch ZH                1:48.56,5     38.09,2   (683)   ¦ 
3-M40       41. Sturzenegger Rolf                   1961 Hagenbuch ZH                3:06.08,2     57.35,5   (156)   ¦ 
12-H-M20    28. Sumi Bruno                          1973 Grund b. Gstaad             1:31.26,5     20.39,2   (684)   ¦ 
13-H-M40    56. Summermatter Philipp                1967 Interlaken                  1:46.25,3     31.21,0   (685)   ¦ 
11-St-M     36. Sutehall Christopher+Jeremey Howard 1964 Joch Runners                3:03.04,2     53.40,2  (1092)   ¦ 
12-H-M20    70. Szediwy Michael                     1979 Basel                       1:58.16,6     47.29,3   (686)   ¦ 
16-H-F20    48. Szediwy Rebecca                     1983 Basel                       2:13.26,4     46.13,2   (687)   ¦ 

Total 118



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.