Overall 10 Meilen Damen

4. Blüemlisalp-Lauf 2008, Reichenbach - Overall 10 Meilen Damen

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       Schnitt
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Aeschlimann Beatrice                1976 Oberburg                    1:19.25,5       -----     (1)  F30      1.       4.56
    2. Jaun Karin                          1969 Därligen                    1:21.54,5      2.29,0   (332)  F30      2.       5.05
    3. Mühlemann Brigitte, Bern            1978 ST Bern                     1:24.16,4      4.50,9   (224)  F30      3.       5.14
    4. Witschi Brigitte, Steffisburg       1961 All Blacks                  1:25.53,2      6.27,7     (2)  F40      1.       5.20
    5. Bouquet Christiane                  1963 Ste-Croix                   1:27.08,5      7.43,0    (16)  F40      2.       5.24
    6. Huser Andrea                        1973 Tschingel ob Gunten         1:27.45,4      8.19,9   (342)  F30      4.       5.27
    7. Oester Doris                        1952 Adelboden                   1:31.39,4     12.13,9   (341)  F50      1.       5.41
    8. Lehmann Anita                       1980 Langnau i. E.               1:32.10,5     12.45,0   (216)  F20      1.       5.43
    9. Holliger Ursina, Interlaken         1977 LAC Biel                    1:33.15,8     13.50,3   (308)  F30      5.       5.47
   10. Zellweger Agnes                     1978 Bern                        1:33.41,8     14.16,3   (347)  F30      6.       5.49
   11. Knöri Monika                        1969 Boltigen                    1:33.53,0     14.27,5   (343)  F30      7.       5.50
   12. Wittwer Elsbeth                     1962 Reichenbach im Kandertal    1:34.04,2     14.38,7   (277)  F40      3.       5.50
   13. Kreuzer Victoria                    1989 Fiesch                      1:34.24,1     14.58,6    (84)  FJun     1.       5.51
   14. Oester Sibylle                      1978 Reichenbach im Kandertal    1:35.50,0     16.24,5   (111)  F30      8.       5.57
   15. Bracher Barbara, Thun               1980 Amstutz Sport               1:36.02,9     16.37,4   (325)  F20      2.       5.58
   16. Harder Judith                       1960 Rümligen                    1:36.21,3     16.55,8   (353)  F40      4.       5.59
   17. Senn Sarah                          1983 Münsigen                    1:36.55,8     17.30,3   (360)  F20      3.       6.01
   18. Hauser-Ruckli Cornelia, Fräschels   1968 LG Kerzers                  1:36.57,8     17.32,3   (204)  F40      5.       6.01
   19. Müller Annabelle                    1965 Zürich                      1:37.25,9     18.00,4   (107)  F40      6.       6.03
   20. Gerber Brigitte                     1965 Sumiswald                   1:37.30,7     18.05,2    (47)  F40      7.       6.03
   21. Almer Elisabeth                     1972 Grindelwald                 1:37.43,2     18.17,7   (181)  F30      9.       6.04
   22. Sax Anna, Zürich                    1959 ASVZ                        1:37.46,3     18.20,8   (128)  F40      8.       6.04
   23. Schäuble Marianne, D-Aitern         1962 Lauf-Team Oberes Wiesenta   1:38.05,4     18.39,9   (315)  F40      9.       6.05
   24. Pfammatter Astrid, Mund             1972 Mund                        1:38.13,3     18.47,8   (233)  F30      10.      6.06
   25. Ziegler Monika, Mülenen             1964 Laufträff Spiez             1:38.18,7     18.53,2   (177)  F40      10.      6.06
   26. Bühler Margrit                      1954 Brienzwiler                 1:38.52,6     19.27,1    (24)  F50      2.       6.08
   27. Ogi Helene                          1976 Kandersteg                  1:39.10,0     19.44,5   (230)  F30      11.      6.09
   28. Eichenberger Regina                 1974 Bern                        1:39.26,8     20.01,3    (33)  F30      12.      6.10
   29. Jegher Stella                       1960 Zürich                      1:39.32,2     20.06,7    (70)  F40      11.      6.11
   30. Kilchenmann Christa, Steffisburg    1985 LT Bircher Thun             1:39.37,7     20.12,2    (78)  F20      4.       6.11
   31. Ryser Silvia                        1957 Bowil                       1:41.11,4     21.45,9   (291)  F50      3.       6.17
   32. von Känel Bea, Stettlen             1968 LV95                        1:41.33,5     22.08,0   (254)  F40      12.      6.18
   33. Tschachtli-Maeder Karin             1974 Kerzers                     1:42.00,8     22.35,3   (253)  F30      13.      6.20
   34. Reinhardt Caroline                  1960 Willisau                    1:42.14,3     22.48,8   (367)  F40      13.      6.21
   35. Aepli Marie-France                  1962 Bern                        1:42.48,0     23.22,5   (180)  F40      14.      6.23
   36. Zwahlen Monika, Wabern              1980 www.bikecenter.ch           1:42.51,6     23.26,1   (263)  F20      5.       6.23
   37. Schneider Andrea, Thun              1969 BROOKS Women Running Team   1:43.20,1     23.54,6   (133)  F30      14.      6.25
   38. Jossi Vreni, Reichenbach im Kandert 1948 Laufteam Bircher Reichenb   1:43.42,7     24.17,2   (271)  F60      1.       6.26
   39. Lippl Ulrike, Aeschi b. Spiez       1966 SC Aeschi                   1:44.11,8     24.46,3    (91)  F40      15.      6.28
   40. Brückner Claudia                    1967 Neuchâtel                   1:45.35,3     26.09,8    (17)  F40      16.      6.33
   41. Reuse Janine                        1961 Kandersteg                  1:45.47,7     26.22,2   (117)  F40      17.      6.34
   42. von Känel Maya                      1975 Frutigen                    1:46.09,3     26.43,8   (159)  F30      15.      6.35
   43. Chanton-Rub Manuela                 1969 Zermatt                     1:46.10,3     26.44,8   (294)  F30      16.      6.35
   44. Rölli Elsbeth                       1952 Cham                        1:46.49,8     27.24,3   (330)  F50      4.       6.38
   45. Sieber-Zogg Cornelia                1979 Noflen BE                   1:47.01,3     27.35,8   (137)  F20      6.       6.39
   46. Forney Romaine, La Conversion       1972 tri team lutry              1:47.15,6     27.50,1   (196)  F30      17.      6.39
   47. Aeberhard Andrea                    1976 Bern                        1:48.29,7     29.04,2   (179)  F30      18.      6.44
   48. Holtman Ingeborg                    1969 NL-Den Haag                 1:48.33,5     29.08,0   (265)  F30      19.      6.44
   49. Zurbrügg Monique                    1967 Scharnachtal                1:48.39,4     29.13,9   (178)  F40      18.      6.45
   50. Meyer-Wilmes Christel, Münsingen    1964 Delta-Bern                  1:49.45,5     30.20,0   (303)  F40      19.      6.49
   51. Iten Susanne                        1973 Oberägeri                   1:50.43,1     31.17,6   (274)  F30      20.      6.52
   52. Jörg Irene                          1959 Lützelflüh-Goldbach         1:50.50,6     31.25,1    (72)  F40      20.      6.53
   53. Hilfiker Esther                     1962 Muri b. Bern                1:51.12,8     31.47,3   (318)  F40      21.      6.54
   54. Rufener Daniela                     1975 Steffisburg                 1:51.18,6     31.53,1   (321)  F30      21.      6.55
   55. Trachsel Sandra                     1968 Hünibach                    1:51.37,3     32.11,8   (150)  F40      22.      6.56
   56. Vollenweider Bettina                1955 Bern                        1:51.46,3     32.20,8   (319)  F50      5.       6.56
   57. Marti Alena                         1955 Urtenen-Schönbühl           1:53.29,4     34.03,9   (221)  F50      6.       7.03
   58. Weiss Hildi                         1958 Siselen BE                  1:54.46,4     35.20,9   (163)  F50      7.       7.07
   59. Burn Verena                         1968 Reichenbach im Kandertal    1:55.04,7     35.39,2    (26)  F40      23.      7.09
   60. Michel Christina                    1983 Hünibach                    1:55.06,4     35.40,9   (100)  F20      7.       7.09
   61. Pauli Astrid, Port                  1968 Jogging Biel                1:55.08,2     35.42,7   (231)  F40      24.      7.09
   62. Kernen Karin, Brienz BE             1966 Brienz                      1:56.17,0     36.51,5    (77)  F40      25.      7.13
   63. De Bruin Diana                      1969 Bremgarten b. Bern          1:56.20,3     36.54,8    (30)  F30      22.      7.13
   64. Hett Tanja                          1969 D-Bad Homburg               1:56.21,1     36.55,6    (62)  F30      23.      7.13
   65. Gabelmann Ursula                    1976 Adelboden                   1:56.23,4     36.57,9   (198)  F30      24.      7.13
   66. Nägeli Carolina                     1962 Meiringen                   1:56.35,3     37.09,8   (108)  F40      26.      7.14
   67. Mühlemann Annarös                   1969 Gsteigwiler                 1:56.43,4     37.17,9   (104)  F30      25.      7.15
   68. Willener Therese                    1962 Innertkirchen               1:57.12,9     37.47,4   (167)  F40      27.      7.17
   69. Wyssmüller Käthi, Heimberg          1962 LT Bircher Thun             1:57.29,2     38.03,7   (172)  F40      28.      7.18
   70. Bütikofer-Frieden Edith             1955 Beatenberg                  1:57.52,6     38.27,1   (190)  F50      8.       7.19
   71. Raemy Elisabeth                     1955 Moosseedorf                 1:58.09,5     38.44,0   (269)  F50      9.       7.20
   72. Fehlmann Laura                      1955 Cressier FR                 1:58.14,2     38.48,7    (34)  F50      10.      7.20
   73. Frei - Flück Silvia                 1970 Interlaken                  1:58.16,0     38.50,5    (41)  F30      26.      7.20
   74. Brügger Julia                       1972 Bulle                       1:59.24,3     39.58,8    (18)  F30      27.      7.25
   75. Stegmann Anni                       1956 Uetendorf                   2:00.31,7     41.06,2   (141)  F50      11.      7.29
   76. Schlaepfer                          1955 Bönigen b. Interlaken       2:02.07,8     42.42,3   (278)  F50      12.      7.35
   77. Eggimann Claudine, Kandersteg       1953 Skiclub Kandersteg          2:02.12,6     42.47,1   (192)  F50      13.      7.35
   78. Anderegg Heidi                      1980 Thun                        2:02.44,0     43.18,5   (304)  F20      8.       7.37
   79. Meier Ella                          1956 Bern                        2:02.55,7     43.30,2   (223)  F50      14.      7.38
   80. Reutimann Linda                     1983 Worblaufen                  2:03.10,7     43.45,2   (122)  F20      9.       7.39
   81. Burrafato Myrta, Urtenen-Schönbühl  1967 Pärli Mosterei Schüpfen     2:03.31,3     44.05,8   (311)  F40      29.      7.40
   82. Zenger Eveline                      1960 Meiringen                   2:03.32,0     44.06,5   (175)  F40      30.      7.40
   83. Putignano Cristina                  1970 Zürich                      2:03.54,1     44.28,6   (316)  F30      28.      7.41
   84. Zaugg Marianne                      1976 Noflen BE                   2:05.04,0     45.38,5   (336)  F30      29.      7.46
   85. Regez Marlis                        1948 Bern                        2:05.19,3     45.53,8   (115)  F60      2.       7.47
   86. Mühlemann Beatrice, Thun            1971 LSV Uetendorf               2:05.43,6     46.18,1   (105)  F30      30.      7.48
   87. Andermatt Bertha, Baar              1944 smrun                       2:07.18,7     47.53,2     (7)  F60      3.       7.54
   88. Scheidegger Marielouise             1957 Lyss                        2:07.32,0     48.06,5   (241)  F50      15.      7.55
   89. Moser Eveline                       1962 Kerzers                     2:08.12,4     48.46,9   (298)  F40      31.      7.57
   90. Müller Lotti                        1953 Gümligen                    2:08.43,5     49.18,0   (359)  F50      16.      7.59
   91. Steiner Ruth                        1962 Solothurn                   2:09.13,6     49.48,1   (143)  F40      32.      8.01
   92. Bieri Margrit                       1968 Frutigen                    2:09.56,8     50.31,3   (275)  F40      33.      8.04
   93. Tschachtli Mirjam                   1973 Kerzers                     2:11.28,4     52.02,9   (252)  F30      31.      8.10
   94. Zimmermann Anna, Waldegg (Beatenber 1956 Thömus Sport Team           2:14.31,3     55.05,8   (259)  F50      17.      8.21
   95. Marolf Rosemarie, Biel/Bienne       1943 smrun                       2:17.25,0     57.59,5   (219)  F60      4.       8.32
   96. von Känel Esther                    1968 Thun                        2:19.06,4     59.40,9   (255)  F40      34.      8.38
   97. Köder Gertrud                       1941 Unterseen                   2:22.22,5   1:02.57,0    (81)  F60      5.       8.50

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.