Overall 10 Meilen Herren

4. Blüemlisalp-Lauf 2008, Reichenbach - Overall 10 Meilen Herren

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       Schnitt
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Jenzer Urs, Frutigen                1970 Laufteam Bircher Thun       1:08.37,6       -----     (3)  M30      1.       4.15
    2. von Känel Martin                    1967 Reichenbach im Kandertal    1:09.52,5      1.14,9   (158)  M40      1.       4.20
    3. Ploner Martin                       1966 Habkern                     1:10.14,0      1.36,4     (4)  M40      2.       4.21
    4. Zwahlen Roland                      1977 Gümligen                    1:10.26,5      1.48,9   (363)  M30      2.       4.22
    5. Hofmann Christoph, Köniz            1973 TV Länggasse                1:10.44,7      2.07,1   (207)  M30      3.       4.23
    6. Birbaum Pascal                      1978 Giffers                     1:11.14,8      2.37,2   (306)  M30      4.       4.25
    7. Jaun Patric                         1980 Bolligen                    1:11.49,2      3.11,6   (289)  M20      1.       4.27
    8. Glogger Daniel                      1972 Frutigen                    1:13.44,5      5.06,9   (202)  M30      5.       4.34
    9. Machera Armando, Bönigen b. Interla 1976 Eiger-Sport                 1:13.54,8      5.17,2   (317)  M30      6.       4.35
   10. Arn Christoph                       1968 Schüpfen                    1:14.55,1      6.17,5     (9)  M40      3.       4.39
   11. Bärtschi Ruedi                      1964 Adelboden                   1:15.16,9      6.39,3   (184)  M40      4.       4.40
   12. Bigler Markus, Oberdiessbach        1979 Hofers laufmeile            1:15.52,4      7.14,8   (187)  M20      2.       4.42
   13. Trachsel Dominic                    1985 Reichenbach im Kandertal    1:16.06,6      7.29,0   (148)  M20      3.       4.43
   14. Bärtschi Michael                    1963 Reutigen                    1:16.18,1      7.40,5   (183)  M40      5.       4.44
   15. Spring Hanspeter, Zollikofen        1951 smrun                       1:16.50,0      8.12,4   (284)  M50      1.       4.46
   16. Ernst Beat                          1970 Bertschikon b. Attikon      1:17.24,9      8.47,3   (355)  M30      7.       4.48
   17. Jenzer Stefan, Frutigen             1975 TV Frutigen                 1:17.27,6      8.50,0    (71)  M30      8.       4.48
   18. Csaba Böjte, Bern                   1973 STB                         1:17.59,2      9.21,6   (290)  M30      9.       4.50
   19. Seiler Marcel, Reichenbach im Kande 1969 TV Ringgenberg              1:17.59,8      9.22,2   (135)  M30      10.      4.50
   20. Jost Bruno, Burgdorf                1971 velolade-schneider.ch       1:18.00,5      9.22,9   (210)  M30      11.      4.50
   21. Keller Philipp, D-Gundelfingen      1983 PTSV-Jahn Freiburg          1:18.09,1      9.31,5   (211)  M20      4.       4.51
   22. Abplanalp Michael, Bern             1964 TVL Bern                    1:18.54,4     10.16,8     (5)  M40      6.       4.54
   23. Minder Sergio                       1983 St. Gallen                  1:19.07,5     10.29,9   (103)  M20      5.       4.55
   24. Messerli Rolf, Oberstocken          1967 RC Steffisburg              1:19.38,0     11.00,4    (99)  M40      7.       4.56
   25. Gertsch Marcel                      1978 Unterseen                   1:19.38,4     11.00,8   (310)  M30      12.      4.56
   26. Hess Konrad, Utzigen                1962 JCB                         1:19.42,5     11.04,9   (206)  M40      8.       4.57
   27. Haenni Mario, St. Ursen             1972 Seisler Jogger              1:20.13,6     11.36,0   (307)  M30      13.      4.59
   28. Brawand Ueli                        1963 Grindelwald                 1:20.28,4     11.50,8   (322)  M40      9.       5.00
   29. von Känel Fritz                     1961 Frutigen                    1:20.52,4     12.14,8   (324)  M40      10.      5.01
   30. Frick Roland                        1957 Hergiswil NW                1:21.11,9     12.34,3   (197)  M50      2.       5.02
   31. Nenniger Christoph, Wädenswil       1970 Tempo-Sport, Thalwil        1:21.24,9     12.47,3   (227)  M30      14.      5.03
   32. Storchenegger Martin, Leissigen     1947 Laufteam Bircher            1:21.33,3     12.55,7   (270)  M60      1.       5.04
   33. Reusser Ruedi                       1972 Bellmund                    1:21.53,8     13.16,2   (120)  M30      15.      5.05
   34. Germann Gerhard                     1975 Spiez                       1:22.30,9     13.53,3    (49)  M30      16.      5.07
   35. Marti Bruno, Willisau               1956 Lauftreff Willisau          1:22.35,3     13.57,7    (96)  M50      3.       5.07
   36. Glogger Urs, Münsingen              1968 LV 95 Burgdorf              1:22.43,7     14.06,1    (50)  M40      11.      5.08
   37. Zurbruegg Aaron                     1972 Adelboden                   1:23.44,6     15.07,0   (373)  M30      17.      5.12
   38. Truffer Roger                       1970 Randa                       1:23.45,2     15.07,6   (354)  M30      18.      5.12
   39. Jeanrichard Raphael                 1981 Bevaix                      1:23.55,8     15.18,2   (209)  M20      6.       5.12
   40. Fasl Toni, Au SG                    1968 SV Rätikon                  1:24.03,8     15.26,2   (365)  M40      12.      5.13
   41. Ambühl Beat                         1966 Bern                        1:24.07,5     15.29,9   (366)  M40      13.      5.13
   42. Saurer Andreas                      1966 Steffisburg                 1:24.08,5     15.30,9   (237)  M40      14.      5.13
   43. Rubi Peter                          1967 Beckenried                  1:24.23,4     15.45,8   (236)  M40      15.      5.14
   44. Stadelmann Stefan                   1968 Kriens                      1:24.37,8     16.00,2   (339)  M40      16.      5.15
   45. Hefti Martin                        1972 Uetendorf                   1:24.52,0     16.14,4    (59)  M30      19.      5.16
   46. Dederichs Andreas                   1964 Thun                        1:25.11,8     16.34,2   (299)  M40      17.      5.17
   47. Schelshorn Andreas                  1960 D-Schönau                   1:25.12,9     16.35,3   (312)  M40      18.      5.17
   48. Krawonja Thorsten                   1973 Affoltern am Albis          1:25.32,5     16.54,9   (775)  M30      20.      5.18
   49. Nyffenegger Lorenz                  1963 Burgdorf                    1:25.46,3     17.08,7   (357)  M40      19.      5.19
   50. Trachsel Beat                       1959 Riedstätt                   1:25.48,3     17.10,7   (288)  M40      20.      5.19
   51. Rindlisbacher Willi, Kirchberg BE   1962 LC Kirchberg                1:25.51,1     17.13,5   (123)  M40      21.      5.20
   52. Schmid Josef                        1956 Emmenbrücke                 1:26.00,8     17.23,2   (338)  M50      4.       5.20
   53. Gross Urs                           1970 Oberönz                     1:26.07,5     17.29,9   (377)  M30      21.      5.21
   54. Blumenstein Stefan, Reichenbach im  1975 Bircher Lauf Team           1:26.08,4     17.30,8   (283)  M30      22.      5.21
   55. Grütter Christian                   1947 Niederönz                   1:26.34,5     17.56,9   (371)  M60      2.       5.22
   56. Thierstein Christoph, Oberhofen am  1952 All Blacks Beo              1:27.17,9     18.40,3   (250)  M50      5.       5.25
   57. Wernli Erwin                        1957 Gallenkirch                 1:27.21,9     18.44,3   (164)  M50      6.       5.25
   58. Trummer Albert                      1956 Spiez                       1:27.30,6     18.53,0   (251)  M50      7.       5.26
   59. Gempeler Peter                      1974 Bellmund                    1:27.31,6     18.54,0   (374)  M30      23.      5.26
   60. Reichen Anton                       1965 Frutigen                    1:27.33,4     18.55,8   (116)  M40      22.      5.26
   61. Schaub Dominik                      1957 Zürich                      1:27.38,1     19.00,5   (379)  M50      8.       5.26
   62. Corpataux Michel                    1968 Riffenmatt                  1:27.40,1     19.02,5   (378)  M40      23.      5.26
   63. Schödler Andreas                    1965 Steffisburg                 1:27.42,8     19.05,2   (243)  M40      24.      5.27
   64. von Känel Christoph                 1959 Scharnachtal                1:27.46,8     19.09,2   (155)  M40      25.      5.27
   65. Sterchi Roland                      1964 Bern                        1:27.51,7     19.14,1   (247)  M40      26.      5.27
   66. Gauch Beat                          1966 Alterswil FR                1:28.00,6     19.23,0   (287)  M40      27.      5.28
   67. Gosteli Hansjörg                    1967 Worb                        1:28.15,1     19.37,5   (203)  M40      28.      5.29
   68. Mühlemann Gerhard, Thun             1961 LSV Uetendorf               1:28.16,0     19.38,4   (106)  M40      29.      5.29
   69. Humphris Richard                    1972 Rubigen                     1:28.21,4     19.43,8    (66)  M30      24.      5.29
   70. Lüthi Bernhard                      1971 Burgdorf                    1:28.28,3     19.50,7   (218)  M30      25.      5.29
   71. Schmutz Pascal                      1969 Bösingen                    1:28.29,6     19.52,0   (132)  M30      26.      5.29
   72. Contreras Espada Jesus, Suhr        1978 LSG-Brugg                   1:28.46,1     20.08,5    (28)  M30      27.      5.30
   73. Müller Martin, Frutigen             1969 Laufträff Spiez             1:28.54,1     20.16,5   (226)  M30      28.      5.31
   74. Oester Martin                       1966 Steffisburg                 1:29.02,0     20.24,4   (110)  M40      30.      5.31
   75. Frankiny Beni                       1964 Glis                        1:29.04,1     20.26,5    (40)  M40      31.      5.32
   76. Buechler Ruedi                      1975 Reichenbach im Kandertal    1:29.14,6     20.37,0    (23)  M30      29.      5.32
   77. Schneider Werner                    1962 Münsingen                   1:29.17,6     20.40,0   (358)  M40      32.      5.32
   78. Steiner Ueli                        1953 Frutigen                    1:29.24,3     20.46,7   (144)  M50      9.       5.33
   79. Kenzelmann Pascal                   1973 Rubigen                     1:29.34,8     20.57,2    (76)  M30      30.      5.33
   80. Gerber Marcel                       1969 Schöfflisdorf               1:29.39,0     21.01,4    (48)  M30      31.      5.34
   81. Hess Andy                           1963 Kleinandelfingen            1:29.50,4     21.12,8    (61)  M40      33.      5.34
   82. Escher André, Glis                  1956 Rhone Runners               1:30.00,1     21.22,5   (193)  M50      10.      5.35
   83. Folly Olivier, Marly                1968 Club ça Marly               1:30.06,0     21.28,4    (39)  M40      34.      5.35
   84. Brantschen Lukas                    1976 Randa                       1:30.06,8     21.29,2   (285)  M30      32.      5.35
   85. Keller Wolfgang, D-Gundelfingen     1952 Freiburger FC               1:30.09,3     21.31,7   (212)  M50      11.      5.36
   86. Huber Roger                         1978 Oppligen                    1:30.21,3     21.43,7   (208)  M30      33.      5.36
   87. Bettschen Beat                      1966 Reichenbach im Kandertal    1:30.41,4     22.03,8   (349)  M40      35.      5.38
   88. Wolff Bernhard                      1966 Zürich                      1:30.57,0     22.19,4   (257)  M40      36.      5.39
   89. Martins Joachim, Frutigen           1957 Laufteam Bircher Thun       1:31.05,4     22.27,8    (97)  M50      12.      5.39
   90. Baehler Hansjuerg                   1954 Steffisburg                 1:31.09,9     22.32,3   (182)  M50      13.      5.39
   91. Freiburghaus Rene, Kandersteg       1954 All Black Thun              1:31.26,1     22.48,5    (44)  M50      14.      5.40
   92. Hari Markus                         1967 Adelboden                   1:31.31,1     22.53,5   (337)  M40      37.      5.41
   93. Ribi Christoph                      1964 Thun                        1:31.40,4     23.02,8   (234)  M40      38.      5.41
   94. Zürcher Paul                        1957 Oberburg                    1:31.45,5     23.07,9   (262)  M50      15.      5.42
   95. Oswald Thomas                       1973 A-Wien                      1:31.48,5     23.10,9   (362)  M30      34.      5.42
   96. Jud Marcel                          1972 Pfäffikon SZ                1:31.51,9     23.14,3    (74)  M30      35.      5.42
   97. Zurbrügg Wilhelm                    1962 Frutigen                    1:31.55,0     23.17,4   (260)  M40      39.      5.42
   98. Candrian Reto, Oberägeri            1956 Skiclub Unterägeri          1:32.03,1     23.25,5   (273)  M50      16.      5.43
   99. Bader Jaques, Binningen             1961 ESC Basel                   1:32.08,0     23.30,4    (10)  M40      40.      5.43
  100. Schindler Jacques                   1951 La Sarraz                   1:32.09,6     23.32,0   (130)  M50      17.      5.43
  101. Mader Roland                        1964 Bönigen b. Interlaken       1:32.11,7     23.34,1    (94)  M40      41.      5.43
  102. Evard Cédric, Pully                 1971 Tri Team Lutry              1:32.25,4     23.47,8   (194)  M30      36.      5.44
  103. Do Prado Airton                     1971 Spiez                       1:32.32,8     23.55,2    (32)  M30      37.      5.45
  104. Schwander Markus                    1971 Zwieselberg                 1:32.37,9     24.00,3   (246)  M30      38.      5.45
  105. Sager Adrian                        1963 Interlaken                  1:32.58,3     24.20,7   (351)  M40      42.      5.46
  106. Sieber Patrick                      1980 Noflen BE                   1:32.59,5     24.21,9   (136)  M20      7.       5.46
  107. Imbaumgarten Michael, Frutigen      1993 LT-Niesen                   1:33.24,4     24.46,8    (67)  MJun     1.       5.48
  108. Oppliger Hans                       1958 Burgdorf                    1:33.27,1     24.49,5   (112)  M50      18.      5.48
  109. Barheier Gerold                     1955 D-Todtnau                   1:33.30,3     24.52,7    (11)  M50      19.      5.48
  110. Unternährer Christophe, Zofingen    1970 Weishaupt Cycles Team       1:34.03,1     25.25,5   (152)  M30      39.      5.50
  111. Brugger Patrick                     1971 Belp                        1:34.18,5     25.40,9    (19)  M30      40.      5.51
  112. Gafner Roland                       1961 Gasel                       1:34.26,6     25.49,0   (200)  M40      43.      5.52
  113. Kropf Stefan                        1958 Sumiswald                   1:34.52,8     26.15,2    (85)  M50      20.      5.53
  114. Sommerhalder Thomas                 1966 Beinwil am See              1:35.08,8     26.31,2   (140)  M40      44.      5.54
  115. Kuncke Stefan                       1967 Münsingen                   1:35.10,2     26.32,6    (87)  M40      45.      5.54
  116. Heldner Marcel, Schliern b. Köniz   1967 STB                         1:35.11,8     26.34,2    (60)  M40      46.      5.54
  117. Fischle Martti                      1984 Kehrsatz                    1:35.12,9     26.35,3   (195)  M20      8.       5.54
  118. Dinkelacker Balthasar, Hünibach     1965 Laufträffbircher-thun       1:35.17,0     26.39,4   (191)  M40      47.      5.55
  119. Wagner Reto                         1976 Interlaken                  1:35.35,6     26.58,0   (256)  M30      41.      5.56
  120. Schärz Dominik, Reichenbach im Kand 1984 Supertramp                  1:35.45,5     27.07,9   (238)  M20      9.       5.57
  121. Mona Charly                         1969 Interlaken                  1:35.48,4     27.10,8   (329)  M30      42.      5.57
  122. Marti Thomas, Diegten               1959 Sportclub Diegten           1:35.53,0     27.15,4   (222)  M40      48.      5.57
  123. Wächter Stefan                      1967 Wilderswil                  1:35.54,0     27.16,4   (286)  M40      49.      5.57
  124. Kernen Christian, Uetendorf         1978 LSV Uetendorf               1:35.57,4     27.19,8   (305)  M30      43.      5.57
  125. Zentner Francis                     1952 F-Flaxlanden                1:36.01,7     27.24,1   (176)  M50      21.      5.58
  126. Trummer Anton                       1950 Frutigen                    1:36.03,9     27.26,3   (333)  M50      22.      5.58
  127. Odermatt Noldi                      1967 Reichenbach im Kandertal    1:36.19,8     27.42,2   (229)  M40      50.      5.59
  128. Lehmann Alfred                      1949 Hindelbank                  1:36.21,9     27.44,3   (215)  M50      23.      5.59
  129. Dirren Marco                        1973 Brig                        1:36.26,1     27.48,5    (31)  M30      44.      5.59
  130. Reusser Hans-Ueli, Steffisburg      1953 RC Steffisburg              1:36.28,9     27.51,3   (119)  M50      24.      5.59
  131. Meister Heinz, Orpund               1959 Cross-Club-Nidau            1:36.38,2     28.00,6    (98)  M40      51.      6.00
  132. Allenbach Albert                    1943 Bern                        1:36.42,0     28.04,4     (6)  M60      3.       6.00
  133. Müller Hanspeter                    1954 Faulensee                   1:36.46,6     28.09,0   (225)  M50      25.      6.00
  134. Kurzen Robert                       1962 Achseten                    1:37.34,7     28.57,1   (369)  M40      52.      6.03
  135. Lerchi Daniel                       1976 Etzwilen                    1:37.36,8     28.59,2    (90)  M30      45.      6.03
  136. Germann Daniel                      1962 Frutigen                    1:37.52,7     29.15,1   (335)  M40      53.      6.04
  137. Giacometti Mario                    1949 Gsteigwiler                 1:38.03,1     29.25,5   (201)  M50      26.      6.05
  138. Schläpfer Bernhard                  1954 Bönigen b. Interlaken       1:38.30,1     29.52,5   (279)  M50      27.      6.07
  139. Streit Daniel, Stettlen             1972 Bärner Chiubigigle          1:38.30,5     29.52,9   (248)  M30      46.      6.07
  140. Kurzen Peter                        1954 Achseten                    1:38.36,0     29.58,4   (372)  M50      28.      6.07
  141. Gafner Bruno                        1958 Oberhofen am Thunersee      1:38.37,9     30.00,3   (199)  M50      29.      6.07
  142. Huber Martin                        1966 Thun                        1:38.39,1     30.01,5    (65)  M40      54.      6.07
  143. Tschanz Oliver                      1968 Pfungen                     1:38.42,7     30.05,1   (151)  M40      55.      6.08
  144. Nolfo Vincenzo                      1967 Brienz BE                   1:38.53,0     30.15,4   (323)  M40      56.      6.08
  145. Greber Urs                          1966 Reichenbach im Kandertal    1:38.55,2     30.17,6    (52)  M40      57.      6.08
  146. Scheidegger Edy, Ersigen            1965 sponti                      1:39.06,2     30.28,6   (239)  M40      58.      6.09
  147. Bettschen Joseph                    1956 Konolfingen                 1:39.07,1     30.29,5    (13)  M50      30.      6.09
  148. Grella Antonio                      1967 Grosshöchstetten            1:39.15,5     30.37,9   (292)  M40      59.      6.10
  149. Trachsel Niklaus                    ???? Reichenbach im Kandertal    1:39.24,7     30.47,1   (280)  M40      60.      6.10
  150. Frei Thomas                         1968 Interlaken                  1:39.51,0     31.13,4    (43)  M40      61.      6.12
  151. Gretener Urs                        1966 Unterseen                   1:39.51,8     31.14,2    (53)  M40      62.      6.12
  152. Janda Jozef                         1978 SK-Liptovsky Jan            1:40.07,1     31.29,5   (309)  M30      47.      6.13
  153. Grossen Samuel                      1972 Aeschi b. Spiez             1:40.14,5     31.36,9   (345)  M30      48.      6.13
  154. Frei Marc                           1970 Bern                        1:40.39,0     32.01,4    (42)  M30      49.      6.15
  155. Schaad Zier, NL-Den Haag            1953 Haag Arletick               1:40.59,4     32.21,8   (266)  M50      31.      6.16
  156. Zaugg Fritz, Langnau im Emmental    1965 Hofers Laufmeile Langnau    1:41.00,0     32.22,4   (296)  M40      63.      6.16
  157. Feuz Adrian                         1973 Reichenbach im Kandertal    1:41.01,0     32.23,4    (35)  M30      50.      6.16
  158. Bader Bernhard                      1974 Thun                        1:41.05,8     32.28,2   (314)  M30      51.      6.16
  159. Weber Michael                       1966 Spiez                       1:41.13,9     32.36,3   (162)  M40      64.      6.17
  160. von Gunten Walter                   1963 Wichtrach                   1:41.15,1     32.37,5   (153)  M40      65.      6.17
  161. Mürner Roger                        1985 Reichenbach im Kandertal    1:41.16,4     32.38,8   (295)  M20      10.      6.17
  162. Kunz Karl                           1952 Oberwil im Simmental        1:41.24,3     32.46,7   (340)  M50      32.      6.18
  163. Schreiter Lutz                      1953 Kandersteg                  1:42.10,9     33.33,3   (293)  M50      33.      6.20
  164. Jost Hansueli                       1978 Nottwil                     1:42.15,7     33.38,1    (75)  M30      52.      6.21
  165. Gnaegi Erhard                       1959 Jens                        1:42.38,1     34.00,5   (375)  M40      66.      6.22
  166. Kopp Walter                         1955 Boll                        1:42.42,7     34.05,1    (82)  M50      34.      6.22
  167. Schwendimann Roger                  1989 Niederstocken               1:42.57,5     34.19,9   (326)  MJun     2.       6.23
  168. Kundert Hanspeter, Steffisburg      1944 Lauftreff Bircher Thun      1:43.12,9     34.35,3    (88)  M60      4.       6.24
  169. Marti Adrian                        1991 Frutigen                    1:43.13,8     34.36,2   (220)  MJun     3.       6.24
  170. Holdener Christian                  1973 Bern                        1:43.14,9     34.37,3    (64)  M30      53.      6.24
  171. Reuse Jean-Pierre                   1962 Kandersteg                  1:43.17,3     34.39,7   (118)  M40      67.      6.25
  172. Schläpfer Manuel                    1974 Wengi b. Frutigen           1:43.18,6     34.41,0   (364)  M30      54.      6.25
  173. Gloor Michael                       1968 Goldswil b. Interlaken      1:43.21,1     34.43,5    (51)  M40      68.      6.25
  174. Beck Jürg                           1959 Bern                        1:43.24,1     34.46,5    (12)  M40      69.      6.25
  175. Ritschard Ruedi                     1944 Matten b. Interlaken        1:43.41,9     35.04,3   (124)  M60      5.       6.26
  176. Lindenmann Rob                      1955 NL-Leidschendam             1:43.44,4     35.06,8   (267)  M50      35.      6.26
  177. Suder Peter                         1963 Affoltern am Albis          1:43.49,1     35.11,5   (344)  M40      70.      6.27
  178. Haueter Max                         1955 Sumiswald                   1:44.06,2     35.28,6    (58)  M50      36.      6.28
  179. Fischer Reto                        1971 Uettligen                   1:44.25,6     35.48,0    (36)  M30      55.      6.29
  180. Moser Fredy                         1959 Kerzers                     1:44.29,9     35.52,3   (300)  M40      71.      6.29
  181. Gerber Martin                       1970 Reichenbach im Kandertal    1:44.40,4     36.02,8   (276)  M30      56.      6.30
  182. Weber Markus                        1962 Seedorf BE                  1:44.45,5     36.07,9   (370)  M40      72.      6.30
  183. von Känel Andres                    1977 Bern                        1:45.05,9     36.28,3   (154)  M30      57.      6.31
  184. Bürki Andreas                       1952 Faulensee                   1:45.27,5     36.49,9   (189)  M50      37.      6.33
  185. Böhlen Urs                          1957 Thun                        1:45.30,6     36.53,0    (14)  M50      38.      6.33
  186. Zuber Benno                         1960 Randa                       1:45.48,6     37.11,0   (348)  M40      73.      6.34
  187. Anliker Marc                        1958 Burgdorf                    1:45.50,6     37.13,0     (8)  M50      39.      6.34
  188. Riedener Roland, Thun               1952 Allblacks                   1:46.00,3     37.22,7   (235)  M50      40.      6.35
  189. Weber Andreas                       1964 Fislisbach                  1:46.02,4     37.24,8   (334)  M40      74.      6.35
  190. Maier Markus                        1969 Frutigen                    1:46.07,9     37.30,3   (763)  M30      58.      6.35
  191. Zurbrügg Ruedi                      1959 Frutigen                    1:46.08,6     37.31,0   (282)  M40      75.      6.35
  192. Kneubühler Peter, Aefligen          1950 Grossen-Sport               1:46.15,5     37.37,9    (80)  M50      41.      6.36
  193. Brunner Stefan                      1959 Wilderswil                  1:46.17,1     37.39,5    (22)  M40      76.      6.36
  194. Rüesch Martin                       1960 Frutigen                    1:46.44,3     38.06,7   (125)  M40      77.      6.37
  195. Geiger Christoph                    1942 Biel/Bienne                 1:47.03,1     38.25,5   (380)  M60      6.       6.39
  196. Kilchenmann Urs, Steffisburg        1958 LT Bircher Thun             1:47.05,1     38.27,5    (79)  M50      42.      6.39
  197. Thönen Ulrich                       1956 Reutigen                    1:47.10,8     38.33,2   (147)  M50      43.      6.39
  198. Schöni Beat                         1959 Bätterkinden                1:47.14,3     38.36,7   (313)  M40      78.      6.39
  199. Krebs Hans, Boll                    1951 LG Gürbetal                 1:47.53,4     39.15,8    (83)  M50      44.      6.42
  200. Wittwer Peter                       1973 Wichtrach                   1:48.05,9     39.28,3   (169)  M30      59.      6.43
  201. Heiniger Hans-Ulrich                1952 Niederscherli               1:48.20,4     39.42,8   (205)  M50      45.      6.43
  202. Cueni Peter, Bösingen               1953 TV Bösingen                 1:48.44,3     40.06,7    (29)  M50      46.      6.45
  203. Neu Urs                             1963 Bern                        1:48.56,3     40.18,7   (228)  M40      79.      6.46
  204. Rathske Urs                         1963 Port                        1:48.59,1     40.21,5   (114)  M40      80.      6.46
  205. Bucher Peter                        1977 Kerns                       1:49.00,5     40.22,9   (188)  M30      60.      6.46
  206. Streit Peter, Ostermundigen         1975 Bärner Chiubigigle          1:49.02,2     40.24,6   (146)  M30      61.      6.46
  207. Bohnenblust Patrik                  1967 Wichtrach                   1:49.08,1     40.30,5    (15)  M40      81.      6.46
  208. Gassner Rolf                        1980 Thun                        1:49.09,5     40.31,9    (45)  M20      11.      6.46
  209. Hiltbrand Marcel                    1963 Bolligen                    1:49.22,3     40.44,7    (63)  M40      82.      6.47
  210. Lüthi Hanspeter, Heimberg           1959 Lauftreff Bircher Thun      1:50.06,3     41.28,7    (93)  M40      83.      6.50
  211. Schenk André                        1957 Neuchâtel                   1:50.09,0     41.31,4   (302)  M50      47.      6.50
  212. von Känel Martin                    1979 Bern                        1:50.26,7     41.49,1   (157)  M20      12.      6.51
  213. Schwarzmeyer Günter                 1953 Belp                        1:50.28,8     41.51,2   (134)  M50      48.      6.51
  214. Moser Raul                          1947 Burgdorf                    1:50.47,9     42.10,3   (272)  M60      7.       6.53
  215. Reutimann Felix                     1951 Worblaufen                  1:50.54,3     42.16,7   (121)  M50      49.      6.53
  216. Knup Stephan                        1967 Dübendorf                   1:50.57,9     42.20,3   (213)  M40      84.      6.53
  217. Bhend Daniel                        1955 Bern                        1:51.06,2     42.28,6   (186)  M50      50.      6.54
  218. Zehnder Urs                         1958 Zunzgen                     1:52.15,9     43.38,3   (258)  M50      51.      6.58
  219. Affolter Urs, Muntelier             1957 OK Kerzerslauf              1:52.33,0     43.55,4   (350)  M50      52.      6.59
  220. Bühler Alfred                       1946 Elgg                        1:52.51,8     44.14,2   (301)  M60      8.       7.00
  221. Payern Philippe                     1963 Heitenried                  1:52.53,4     44.15,8   (232)  M40      85.      7.00
  222. Zanni Dario                         1965 Cologny                     1:52.59,5     44.21,9   (173)  M40      86.      7.01
  223. Luginbühl Hanspeter                 1984 Aeschi b. Spiez             1:53.58,3     45.20,7    (92)  M20      13.      7.04
  224. Wyssbrod Heinz, Steffisburg         1954 Tri Team Steffisburg        1:54.36,1     45.58,5   (171)  M50      53.      7.07
  225. Martin Dominique                    1967 Köniz                       1:54.49,9     46.12,3   (352)  M40      87.      7.08
  226. Schranz Ruedi                       1961 Adelboden                   1:55.09,4     46.31,8   (244)  M40      88.      7.09
  227. von Känel Christian                 1951 Aeschi b. Spiez             1:55.35,9     46.58,3   (361)  M50      54.      7.10
  228. Hänni Erich                         1965 Steffisburg                 1:55.51,4     47.13,8    (57)  M40      89.      7.11
  229. Haldimann Urs                       1967 Uetendorf                   1:55.52,2     47.14,6    (55)  M40      90.      7.12
  230. Jörger Danuel                       1980 Zürich                      1:55.55,6     47.18,0    (73)  M20      14.      7.12
  231. Zürbrügg Ruedi                      1943 Adelboden                   1:56.29,6     47.52,0   (381)  M60      9.       7.14
  232. Harder Werner                       1955 Münsingen                   1:56.36,6     47.59,0   (356)  M50      55.      7.14
  233. Summermatter Philipp, Interlaken    1967 TV Bönigen                  1:56.51,7     48.14,1   (249)  M40      91.      7.15
  234. Kaufmann Arie                       1950 NL-Wijk bij Duurstede       1:57.03,5     48.25,9   (268)  M50      56.      7.16
  235. Borer Claudius                      1946 Cham                        1:57.23,9     48.46,3   (331)  M60      10.      7.17
  236. Gerwer Armin                        1947 Münchenbuchsee              1:57.26,9     48.49,3   (376)  M60      11.      7.17
  237. Schütz Urs                          1986 Reichenbach im Kandertal    1:58.00,0     49.22,4   (327)  M20      15.      7.19
  238. Steinke Edgar, D-Hüsingen           1961 TV Hüsingen                 1:58.13,7     49.36,1   (145)  M40      92.      7.20
  239. Schmid Reto                         1963 Neukirch (Egnach)           1:58.15,1     49.37,5   (242)  M40      93.      7.20
  240. Waller Max                          1950 Schliern b. Köniz           1:58.41,4     50.03,8   (161)  M50      57.      7.22
  241. Zbinden Hans, Spiegel b. Bern       1946 LV95 Burgdorf               1:58.44,2     50.06,6   (320)  M60      12.      7.22
  242. Widmer Peter                        1947 Thun                        1:58.47,2     50.09,6   (166)  M60      13.      7.22
  243. Ogi Hansueli, Goldiwil (Thun)       1963 Laufträff Spiez             1:59.00,2     50.22,6   (281)  M40      94.      7.23
  244. Kummer Rudolf                       1958 Jaberg                      1:59.22,5     50.44,9   (214)  M50      58.      7.25
  245. Kummer Peter                        1948 Gümligen                    1:59.23,4     50.45,8    (86)  M60      14.      7.25
  246. Schütz Jürg                         1990 Reichenbach im Kandertal    2:00.29,5     51.51,9   (328)  MJun     4.       7.29
  247. Kundert Marc, Steffisburg           1969 Lauftreff Bircher Thun      2:00.30,8     51.53,2    (89)  M30      62.      7.29
  248. Triantafillo Christos               1968 Bern                        2:00.36,9     51.59,3   (264)  M40      95.      7.29
  249. Zürcher Beat, Frutigen              1970 Intersport Zürcher          2:00.38,4     52.00,8   (261)  M30      63.      7.29
  250. Bruni Anton                         1948 Murten                      2:01.02,2     52.24,6    (20)  M60      15.      7.31
  251. Hänni Beat                          1964 Heimberg                    2:01.23,6     52.46,0    (56)  M40      96.      7.32
  252. Lempen Hans-Peter                   1944 Täuffelen                   2:02.09,0     53.31,4   (217)  M60      16.      7.35
  253. Obrist Josef                        1959 Wallbach                    2:02.49,9     54.12,3   (109)  M40      97.      7.37
  254. Rykart Valentin                     1965 Reiden                      2:03.11,8     54.34,2   (346)  M40      98.      7.39
  255. Flury Samuel                        1979 Flumenthal                  2:03.26,4     54.48,8    (37)  M20      16.      7.40
  256. Steiner Kurt, Ittigen               1953 smrun                       2:03.37,5     54.59,9   (142)  M50      59.      7.40
  257. Waelti Thomas                       1965 Belp                        2:04.07,2     55.29,6    (21)  M40      99.      7.42
  258. Scheidegger Kurt                    1954 Lyss                        2:07.30,6     58.53,0   (240)  M50      60.      7.55
  259. Michel Ruedi                        1939 Reichenbach im Kandertal    2:09.22,3   1:00.44,7   (102)  M60      17.      8.02
  260. Signer Roland, Brütten              1948 ACB                         2:09.57,9   1:01.20,3   (138)  M60      18.      8.04
  261. Bieri Stephan                       1951 Ipsach                      2:13.55,0   1:05.17,4   (368)  M50      61.      8.19
  262. Berger Jürg                         1961 Reichenach                  2:20.30,1   1:11.52,5   (185)  M40      100.     8.43
  263. Burns David                         1945 Effingen                    2:23.18,7   1:14.41,1   (297)  M60      19.      8.54

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.