4. Swiss Snow Walking Event, Arosa 2008 - nach Ortschaft "S"

aktueller Stand von 15.01.2008 14:37:24
Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr         
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NW11       ---  Crameri Carla                       1958 S. Carlo (Poschiavo)        1:55.30,4       -----  (3015) Diplom  
NW11       ---  Crameri Caroline                    1961 S. Carlo (Poschiavo)        1:39.05,1       -----  (3248) Diplom  
NW11       ---  Bumann Liliane                      1960 Safnern                     1:55.37,0       -----  (5175) Diplom  
NW11       ---  Andreoli Claudia                    1970 Sagogn                      1:58.44,5       -----  (6198) Diplom  
NW11       ---  Risch Marlis                        1958 Sagogn                      2:04.32,9       -----  (4091) Diplom  
NW11       ---  Jucker Silvia, Saland               1969 NordicFitness Flura Winte   2:11.30,5       -----  (5014) Diplom  
NW17       ---  Pinggera Aita                       1962 Samedan                     3:04.02,5       -----  (1107) Diplom  
NW11       ---  Stadler Ruth                        1948 Samstagern                  2:10.33,0       -----  (5221) Diplom  
NW11       ---  Crameri Marina                      1982 San Carlo                   2:07.06,5       -----  (6203) Diplom  
NW11       ---  Bislin Gämperli Anita               1960 Sargans                     2:01.57,1       -----  (6196) Diplom  
NW17       ---  Brauchli Martina                    1972 Sargans                     2:26.48,0       -----  (2012) Diplom  
NW17       ---  Hochstrasser Heidi                  1958 Sargans                     3:05.26,3       -----  (1067) Diplom  
NW11       ---  Menet Claudia                       1961 Sargans                     2:01.58,5       -----  (6194) Diplom  
NW11       ---  Schnider Denise                     1983 Sargans                     2:20.52,9       -----  (5139) Diplom  
NW11       ---  Willi Ursi                          1964 Sargans                     1:54.41,2       -----  (5112) Diplom  
NW11       ---  Wili Hubert, Sarnen                 1962 Aqua-Vita fun&power         2:08.13,9       -----  (5110) Diplom  
NW11       ---  Willimann Berta, Sarnen             1957 Aqua-Vita fun&power         2:08.08,6       -----  (5212) Diplom  
NW11       ---  Rhiner Katja                        1972 Sax                         1:53.23,4       -----  (4222) Diplom  
NW11       ---  Vetsch Nelly                        1972 Sax                         1:53.25,2       -----  (4220) Diplom  
NW6        ---  Keller Claudia                      1959 Schaffhausen                1:15.03,2       ----- (10019) Diplom  
NW6        ---  Keller Désirée                      1994 Schaffhausen                1:13.10,9       ----- (10014) Diplom  
NW6        ---  Keller Karl                         1951 Schaffhausen                1:15.05,1       ----- (10021) Diplom  
NW11       ---  von Ow Paul                         1948 Schaffhausen                2:16.21,5       -----  (6061) Diplom  
NW17       ---  Hermann Ruth                        1960 Scharans                    3:05.40,2       -----  (1064) Diplom  
NW11       ---  Kislig Ursula                       1958 Scharnachtal                2:02.38,2       -----  (4186) Diplom  
NW11       ---  Gabathuler Rita                     1961 Schiers                     2:06.20,8       -----  (5044) Diplom  
NW17       ---  Kessler Christian                   1961 Schiers                     2:58.46,4       -----  (1077) Diplom  
NW11       ---  Sutter Donata                       1959 Schiers                     2:06.19,6       -----  (5270) Diplom  
NW11       ---  Rohrer Elvira                       1948 Schindellegi                2:23.34,7       -----  (3127) Diplom  
NW11       ---  Dätwiler Brigitta                   1963 Schinznach Dorf             2:01.06,7       -----  (6068) Diplom  
NW11       ---  Stamm Leonarda                      1943 Schleitheim                 2:24.45,0       -----  (4244) Diplom  
NW11       ---  Wyss Cornelia, Schliern b. Köniz    1974 Jogging Club Bern           2:12.21,4       -----  (3104) Diplom  
NW17       ---  Coray Anton, Schluein               1953 Nordic Fitness Team Surse   3:09.05,8       -----  (1160) Diplom  
NW11       ---  Coray Jmelda                        1955 Schluein                    2:24.39,9       -----  (6139) Diplom  
NW17       ---  Montalta Andrea                     1961 Schluein                    3:13.41,1       -----  (1100) Diplom  
NW6        ---  Valaulta Rosita                     1959 Schluein                    1:02.56,3       -----  (9099) Diplom  
NW17       ---  von Wyl Rosita                      1947 Schmitten (Albula)          3:22.30,3       -----  (1158) Diplom  
NW11       ---  Eisenecher Claudia                  1974 Schmitten FR                1:46.03,0       -----  (3131) Diplom  
NW6        ---  Walter Rita                         1978 Schnidellegi                1:01.10,5       -----  (9075) Diplom  
NW11       ---  Enzler Margret                      1948 Schönenberg ZH              2:09.38,3       -----  (5219) Diplom  
NW11       ---  Steiner Jakob                       1952 Schönenberg ZH              2:26.16,6       -----  (5223) Diplom  
NW11       ---  Sutter Ursula                       1956 Schönenberg ZH              1:57.56,9       -----  (5222) Diplom  
NW11       ---  Zürcher Gaby                        1965 Schönholzerswilen           1:58.53,5       -----  (4040) Diplom  
NW11       ---  Bühler-Moreno Jasmine               1969 Schottikon                  1:55.14,3       -----  (5201) Diplom  
NW17       ---  Ziltener Vreni                      1959 Schübelbach                 3:27.30,8       -----  (1156) Diplom  
NW11       ---  Grivel Claudio                      1964 Schwerzenbach               1:51.00,1       -----  (3109) Diplom  
NW6        ---  Boner Märy                          1965 Seengen                     1:12.26,7       ----- (10006) Diplom  
NW6        ---  Hauri Renate                        1967 Seengen                     1:12.29,0       ----- (10005) Diplom  
NW6        ---  Leimgruber Mirjam                   1972 Seengen                     1:12.30,1       ----- (10020) Diplom  
NW17       ---  Steiner Eva                         1975 Seengen                     3:05.18,2       -----  (1137) Diplom  
NW17       ---  Steiner Jürg                        1973 Seengen                     3:01.37,1       -----  (1138) Diplom  
NW6        ---  Beltraminelli Carole                1979 Sementina                   1:03.47,7       ----- (10072) Diplom  
NW6        ---  Beltraminelli Mathias               1978 Sementina                   1:03.45,1       ----- (10073) Diplom  
NW11       ---  Wohnlich Daniela                    1967 Sennhof (Winterthur)        2:13.20,4       -----  (4099) Diplom  
NW11       ---  Bruderer Vreni                      1949 Sennwald                    2:00.02,8       -----  (4225) Diplom  
NW11       ---  Eppisser André                      1950 Sennwald                    2:16.39,8       -----  (5080) Diplom  
NW17       ---  Bosch Karin                         1971 Seon                        4:08.23,0       -----  (2011) Diplom  
NW17       ---  Ferrara Salvi                       1973 Seon                        3:59.19,8       -----  (1046) Diplom  
NW17       ---  Walti Rita                          1964 Seon                        4:14.21,6       -----  (1150) Diplom  
NW11       ---  Heiniger Hanna                      1967 Seuzach                     2:00.44,9       -----  (4074) Diplom  
NW11       ---  Hostettler Monika                   1961 Seuzach                     1:54.39,6       -----  (4073) Diplom  
NW11       ---  Ott Marianne                        1958 Seuzach                     2:00.28,9       -----  (4047) Diplom  
NW6        ---  Richner Silvia                      1964 Seuzach                     1:11.07,0       ----- (10087) Diplom  
NW17       OUT  Beggiato-Eggler Kathrin             1972 Sevelen                     1:53.49,8   aus.Konk.  (1012)         
NW17       OUT  Frommer Susan                       1970 Sevelen                     1:47.58,1   aus.Konk.  (2134)         
NW6        ---  Müller Maria                        1938 Sevelen                     1:20.43,7       -----  (9095) Diplom  
NW11       ---  Reith Ursula                        1935 Sevelen                     2:26.19,1       -----  (4087) Diplom  
NW11       ---  Wieland Katharina                   1966 Sevelen                     2:01.43,0       -----  (4138) Diplom  
NW17       ---  Wieland Pius                        1962 Sevelen                     3:34.36,7       -----  (1153) Diplom  
NW11       ---  Geisel Elfie                        1959 Siebnen                     2:12.52,6       -----  (7083) Diplom  
NW11       ---  Geisel Hans-Georg                   1959 Siebnen                     2:12.56,7       -----  (7082) Diplom  
NW11       ---  Kleeb Christian                     1958 Siebnen                     1:49.49,7       -----  (3211) Diplom  
NW11       ---  Kleeb Marlies                       1954 Siebnen                     2:11.20,6       -----  (5064) Diplom  
NW11       ---  Vogrin Marianne                     1957 Siebnen                     2:12.53,5       -----  (7080) Diplom  
NW11       ---  Vogrin Peter                        1954 Siebnen                     2:12.55,2       -----  (7081) Diplom  
NW11       ---  Fankhauser Monika                   1977 Signau                      2:25.24,4       -----  (6158) Diplom  
NW11       ---  Fankhauser Madlene                  1967 Sigriswil                   1:55.28,6       -----  (6199) Diplom  
NW17       ---  Papst-Lacotte Catrine               1959 Sigriswil                   3:10.37,5       -----  (1166) Diplom  
NW17       ---  Sauser Corina                       1951 Sigriswil                   2:58.44,8       -----  (1165) Diplom  
NW6        ---  Meier Cédric                        1991 Sihlwald                    1:23.27,6       ----- (10121) Diplom  
NW17       ---  Meier Gérard                        1952 Sihlwald                    2:26.04,5       -----  (2130) Diplom  
NW6        ---  Meier Margrit                       1957 Sihlwald                    1:23.30,9       ----- (10122) Diplom  
NW6        ---  Rageth Anita                        1981 Sils im Domleschg           1:06.31,9       ----- (10124) Diplom  
NW11       ---  Dazio Emanuela                      1949 Solduno                     2:18.40,9       -----  (4160) Diplom  
NW11       ---  von Arx Eleonore                    1961 Solothurn                   1:55.37,0       -----  (4241) Diplom  
NW17       ---  Möller Brigitte                     1967 Speicherschwendi            4:10.14,9       -----  (2071) Diplom  
NW17       ---  Weder Angelika                      1965 Speicherschwendi            4:10.16,8       -----  (2119) Diplom  
NW11       ---  Gysin Urs P.                        1939 Spiegel b. Bern             1:44.57,6       -----  (3116) Diplom  
NW11       ---  Zeindler Monika                     1963 Spreitenbach                2:02.39,7       -----  (4132) Diplom  
NW11       ---  Abegg Katja, St. Gallen             1980 NW Winkeln                  1:46.06,3       -----  (3173) Diplom  
NW11       ---  Abegg Ursula, St. Gallen            1954 NW Winkeln                  1:44.32,3       -----  (3174) Diplom  
NW17       ---  Amstutz Rosmarie                    1945 St. Gallen                  4:20.44,7       -----  (2127) Diplom  
NW17       ---  Baldinger Ursula                    1954 St. Gallen                  3:59.02,4       -----  (2004) Diplom  
NW11       ---  Ballmann Doris, St. Gallen          1958 NW Winkeln                  1:58.44,5       -----  (4193) Diplom  
NW11       ---  Ballmann Elisabeth, St. Gallen      1962 NW Winkeln                  1:54.26,4       -----  (4194) Diplom  
NW11       ---  Baer Detlef, St. Gallen             1939 NW Winkeln                  2:08.11,7       -----  (4199) Diplom  
NW11       ---  Baer Gretel, St. Gallen             1937 NW Winkeln                  2:04.58,6       -----  (4192) Diplom  
NW6        ---  Benz Hedi                           1953 St. Gallen                  1:32.57,4       -----  (9125) Diplom  
NW6        ---  Diener Agathe                       1933 St. Gallen                  1:25.35,9       -----  (9129) Diplom  
NW11       ---  Fleischmann Alice, St. Gallen       1947 NW Winkeln                  2:05.00,7       -----  (4191) Diplom  
NW6        ---  Forrer Nadine                       1980 St. Gallen                  1:33.01,2       -----  (9127) Diplom  
NW11       ---  Friemel Cäcilia                     1951 St. Gallen                  1:55.31,2       -----  (3220) Diplom  
NW11       ---  Graf Eva                            1963 St. Gallen                  2:07.16,2       -----  (4135) Diplom  
NW17       ---  Gstöttner Robert                    1960 St. Gallen                  3:06.27,9       -----  (2034) Diplom  
NW11       ---  Häberli Elisabeth                   1941 St. Gallen                  2:14.37,9       -----  (7073) Diplom  
NW6        ---  Hainzl Renate, St. Gallen           1947 NW Sport Schule St.Gallen   1:12.23,4       ----- (10061) Diplom  
NW11       ---  Hengartner Maria                    1958 St. Gallen                  1:59.43,5       -----  (7045) Diplom  
NW11       ---  Hörler Anita                        1948 St. Gallen                  2:24.48,2       -----  (4212) Diplom  
NW11       ---  Hörler Wisi                         1948 St. Gallen                  2:04.23,9       -----  (4211) Diplom  
NW17       ---  Kaiser Stefan                       1951 St. Gallen                  3:35.09,1       -----  (2049) Diplom  
NW11       ---  Kempter Brigitte, St. Gallen        1959 W-Gruppe LC Brühl St.Gall   2:20.50,1       -----  (6051) Diplom  
NW11       ---  Koller Claudia                      1964 St. Gallen                  2:25.03,1       -----  (4215) Diplom  
NW6        ---  Koller Daniel                       1961 St. Gallen                  1:32.59,3       -----  (9131) Diplom  
NW11       ---  Koller Karl                         1954 St. Gallen                  1:56.58,9       -----  (4208) Diplom  
NW6        ---  Moosbrugger Delia                   1940 St. Gallen                  1:24.06,3       -----  (9039) Diplom  
NW17       ---  Möri Linda                          1962 St. Gallen                  3:59.00,2       -----  (2072) Diplom  
NW6        ---  Ortmann Manuela                     1966 St. Gallen                  1:10.51,5       ----- (10055) Diplom  
NW6        ---  Perot Bruna                         1942 St. Gallen                  1:27.06,2       -----  (9130) Diplom  
NW11       ---  Rüdisühli Marianne, St. Gallen      1960 NW Sport Schule St.Gallen   2:14.23,2       -----  (6049) Diplom  
NW17       ---  Ruf Andrea                          1969 St. Gallen                  4:31.19,6       -----  (2086) Diplom  
NW11       ---  Schefer Bruno                       ???? St. Gallen                  2:26.15,8       -----  (6141) Diplom  
NW17       ---  Scherrer Silvia                     1972 St. Gallen                  3:04.11,5       -----  (1123) Diplom  
NW11       ---  Schmid Ursi, St. Gallen             1955 W-Gruppe LC Brühl St.Gall   2:20.36,6       -----  (6050) Diplom  
NW17       ---  Schmidlin Angela                    1949 St. Gallen                  4:07.57,8       -----  (2093) Diplom  
NW11       ---  Spiess Heidi                        1953 St. Gallen                  1:54.32,4       -----  (3171) Diplom  
NW6        ---  Stäbler Jeannette, St. Gallen       1962 NW Winkeln                  1:27.43,6       -----  (9065) Diplom  
NW6        ---  Strassel Silvia                     1944 St. Gallen                  1:32.58,3       -----  (9133) Diplom  
NW6        ---  Studer Bernhard, St. Gallen         1964 NW Sport Schule St.Gallen   1:12.24,8       ----- (10060) Diplom  
NW6        ---  Studer Gabriela, St. Gallen         1966 NW Sport Schule St.Gallen   1:12.41,5       ----- (10062) Diplom  
NW17       ---  Studer Thomas, St. Gallen           1957 NW Sport Schule St.Gallen   3:35.07,7       -----  (1140) Diplom  
NW11       ---  Stupan Sibylle, St. Gallen          1971 NW Sport Schule St.Gallen   2:04.20,2       -----  (6048) Diplom  
NW11       ---  Sturzenegger Hans, St. Gallen       1943 NW Winkeln                  2:08.39,5       -----  (4196) Diplom  
NW11       ---  Sturzenegger Vreni, St. Gallen      1945 NW Winkeln                  1:58.33,3       -----  (4195) Diplom  
NW11       ---  Vetsch Ernst                        1940 St. Gallen                  2:02.32,0       -----  (4206) Diplom  
NW6        ---  Wick Rösli                          1943 St. Gallen                  1:25.34,7       -----  (9132) Diplom  
NW11       ---  Wielander Claudia                   1963 St. Gallen                  1:54.29,4       -----  (4004) Diplom  
NW11       ---  Zehnder Bea                         ???? St. Gallen                  2:26.14,3       -----  (6135) Diplom  
NW11       ---  Züllig Brigitte, St. Gallen         1953 W-Gruppe LC Brühl St.Gall   2:20.50,9       -----  (6052) Diplom  
NW11       ---  Zuercher Elizabeth                  1945 St. Gallen                  2:18.58,0       -----  (7008) Diplom  
NW11       ---  Eberle Edith                        1963 St. Margarethen TG          1:52.53,7       -----  (6183) Diplom  
NW11       ---  Spirig Peter                        1970 Staad SG                    2:35.53,7       -----  (6167) Diplom  
NW11       ---  Hurni Kurt                          1949 Stadel b. Niederglatt       1:58.29,0       -----  (4089) Diplom  
NW11       ---  Ammann-Lang Claudia                 1964 Stäfa                       2:02.42,2       -----  (6013) Diplom  
NW17       ---  Ammann Michael                      1966 Stäfa                       3:11.04,9       -----  (1006) Diplom  
NW11       ---  Kläy-Bührer Ruth                    1961 Stäfa                       2:03.06,7       -----  (6007) Diplom  
NW17       ---  Schlegel Karin, Stäfa               1961 Zürichsee-Nordic Walker     4:16.51,3       -----  (2090) Diplom  
NW17       ---  Thaler Karin, Stäfa                 1968 Zürichsee-Nordic Walker     4:16.40,7       -----  (2109) Diplom  
NW11       ---  Zingre Eliane                       1953 Stäfa                       2:08.23,4       -----  (4168) Diplom  
NW17       ---  Rizzo Monica, Stallikon             1966 Gruppe Messerli             4:08.32,8       -----  (2082) Diplom  
NW11       ---  Mattli Andre                        1964 Stans                       1:36.12,0       -----  (4270) Diplom  
NW17       ---  Matter Urs, Stansstad               1954 Aqua-Vita fun&power         3:55.02,0       -----  (2067) Diplom  
NW11       ---  Schill Ursi, Stansstad              1956 Aqua-Vita fun&power         2:08.21,3       -----  (5211) Diplom  
NW11       ---  Frey Therese                        1958 Steffisburg                 2:02.37,1       -----  (4184) Diplom  
NW6        ---  Schneeberger Angelika               1963 Steffisburg                 1:06.37,4       ----- (10027) Diplom  
NW11       ---  Kündig Claudia                      1965 Stein AR                    2:05.57,5       -----  (6109) Diplom  
NW11       ---  Hess Irène                          1970 Steinach                    1:58.41,5       -----  (4218) Diplom  
NW11       ---  Maggi Nadia                         1973 Steinach                    1:58.43,1       -----  (4219) Diplom  
NW11       ---  Kündig Beatrice                     1970 Stetten SH                  2:08.40,2       -----  (7010) Diplom  
NW17       ---  Steck-Rauch Marco                   1968 Strada                      3:31.38,7       -----  (1134) Diplom  
NW11       ---  Vozza Petra                         1972 Studen BE                   1:48.58,4       -----  (5176) Diplom  
NW11       ---  Streil Bettina                      1975 Sufers                      2:32.28,2       -----  (6176) Diplom  
NW11       ---  Streil Daniela                      1979 Sufers                      2:30.39,5       -----  (6177) Diplom  
NW11       ---  Streil Seraina                      1978 Sufers                      2:35.55,0       -----  (6179) Diplom  
NW17       ---  Fehr Willi                          1955 Sulgen                      3:19.42,1       -----  (1045) Diplom  
NW11       ---  Bundi Robert                        1951 Surrein                     1:45.59,5       -----  (3049) Diplom  

Total 165



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.