4. Swiss Snow Walking Event, Arosa 2008 - nach Name "B"

aktueller Stand von 15.01.2008 14:37:24
Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr         
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NW11       ---  Babst Rita                          1956 Jenins                      1:51.46,8       -----  (3185) Diplom  
W6         ---  Bachmann Claudia                    1978 Dietlikon                   1:14.31,4       -----  (8007) Diplom  
NW11       ---  Bachmann Franz                      1949 Wilen b. Wollerau           2:11.49,8       -----  (5089) Diplom  
NW11       ---  Bachmann Lisbeth                    1946 Wilen b. Wollerau           2:14.08,5       -----  (5128) Diplom  
NW11       ---  Bächtold Elsbeth                    1944 Volketswil                  2:04.26,8       -----  (6111) Diplom  
NW11       ---  Badilatti Francesca                 1950 Poschiavo                   1:34.28,8       -----  (3072) Diplom  
NW11       ---  Baldinger Christoph                 1958 Wettingen                   1:47.15,6       -----  (4092) Diplom  
NW17       ---  Baldinger Ursula                    1954 St. Gallen                  3:59.02,4       -----  (2004) Diplom  
W6         ---  Balenieri Tatjana                   1976 Zürich                      1:11.53,7       -----  (8008) Diplom  
NW11       ---  Ballmann Doris, St. Gallen          1958 NW Winkeln                  1:58.44,5       -----  (4193) Diplom  
NW11       ---  Ballmann Elisabeth, St. Gallen      1962 NW Winkeln                  1:54.26,4       -----  (4194) Diplom  
NW11       ---  Bamert Alain                        1965 Tuggen                      2:34.03,9       -----  (5170) Diplom  
NW11       ---  Bamert Gabi                         1966 Tuggen                      2:34.02,7       -----  (5171) Diplom  
NW11       ---  Banderet Myriam, Yverdon-les-Bains  1949 Gruppe Dubrit               2:12.33,4       -----  (5160) Diplom  
NW11       ---  Bannwart Arlette                    1968 Berneck                     2:12.15,4       -----  (3239) Diplom  
NW11       ---  Baer Detlef, St. Gallen             1939 NW Winkeln                  2:08.11,7       -----  (4199) Diplom  
NW11       ---  Baer Gretel, St. Gallen             1937 NW Winkeln                  2:04.58,6       -----  (4192) Diplom  
NW17       ---  Barandun Regina                     1959 Chur                        3:14.56,6       -----  (1007) Diplom  
NW11       ---  Barbarossa Martinoni Maria Chi      1959 Minusio                     2:18.39,7       -----  (4171) Diplom  
NW11       ---  Bärlocher Johanna                   1959 Amriswil                    1:58.49,9       -----  (3096) Diplom  
NW6        ---  Barp Karin                          1967 Winterthur                  1:05.07,5       ----- (10079) Diplom  
NW6        ---  Bartels Susi                        1969 Zürich                      1:13.44,6       ----- (10004) Diplom  
NW17       ---  Bärtschi Gaby                       1964 Wolfisberg                  3:28.16,8       -----  (1008) Diplom  
NW6        ---  Battaglia Barbara                   1955 Uerikon                     1:10.36,7       -----  (9088) Diplom  
NW11       ---  Battaglia Petra                     1970 Fürstenaubruck              1:58.40,0       -----  (6123) Diplom  
NW11       ---  Battaglia Regula                    1965 Fürstenau                   1:53.16,3       -----  (4190) Diplom  
NW17       ---  Bauer Dagmar                        1960 D-Bürstadt                  3:40.35,6       -----  (1009) Diplom  
NW17       ---  Bauer Lutz                          1957 D-Bürstadt                  3:40.36,8       -----  (1010) Diplom  
NW11       ---  Bauert Susanne                      1966 Wädenswil                   2:09.45,3       -----  (5272) Diplom  
W6         ---  Baumann Andrea-Cornelia             1970 Rorschacherberg             1:10.49,8       -----  (8009) Diplom  
NW11       ---  Baumann Carola                      1972 Haag (Rheintal)             2:05.56,5       -----  (6105) Diplom  
NW6        ---  Baumann Milena                      1996 Bever                       1:27.26,1       -----  (9100) Diplom  
NW6        ---  Baumberger Lotti, Flawil            1943 nordicwalkingflawil.ch      1:54.12,0       ----- (10045) Diplom  
NW11       ---  Baumeler Manuela                    1963 Rorschach                   2:24.21,0       -----  (6029) Diplom  
NW6        ---  Baumgart Mercedes                   1948 Uttwil                      1:12.58,4       ----- (10120) Diplom  
NW11       ---  Baumgartner Erna                    1958 Widnau                      1:54.27,2       -----  (4026) Diplom  
NW6        ---  Baur Daniela, Ossingen              1955 Hitzberg                    1:16.39,5       -----  (9105) Diplom  
NW17       ---  Bäzold Dietmar                      1954 Fruthwilen                  3:48.11,8       -----  (2005) Diplom  
NW11       ---  Bearth Victoria, Landquart          1962 Gruppe Landquart            2:09.02,9       -----  (5197) Diplom  
NW11       ---  Beck Claudia                        1967 D-Bahlingen                 1:59.06,9       -----  (6193) Diplom  
NW17       OUT  Beggiato-Eggler Kathrin             1972 Sevelen                     1:53.49,8   aus.Konk.  (1012)         
NW11       ---  Bellini Alessandro                  1962 Kreuzlingen                 1:39.07,5       -----  (3007) Diplom  
NW11       ---  Belloli Silvia                      1973 Birmenstorf AG              2:06.48,8       -----  (5196) Diplom  
NW17       ---  Belser Sandra, Flawil               1972 nordicwalkingflawil.ch      3:38.23,7       -----  (1013) Diplom  
NW6        ---  Beltraminelli Carole                1979 Sementina                   1:03.47,7       ----- (10072) Diplom  
NW6        ---  Beltraminelli Mathias               1978 Sementina                   1:03.45,1       ----- (10073) Diplom  
NW11       ---  Benker Ruth                         1949 Chur                        2:15.50,8       -----  (6065) Diplom  
NW6        ---  Benz Hedi                           1953 St. Gallen                  1:32.57,4       -----  (9125) Diplom  
NW11       ---  Berger Christine                    1972 Abtwil SG                   1:57.27,5       -----  (7044) Diplom  
NW17       ---  Berger Hanspeter                    1959 Buchs SG                    3:34.35,0       -----  (1014) Diplom  
NW11       ---  Berger Margrit                      1949 Burgdorf                    2:10.55,8       -----  (6187) Diplom  
NW11       ---  Berger Renate                       1960 Buchs SG                    2:01.44,1       -----  (4118) Diplom  
NW17       ---  Bernauer Eugen, Regensdorf          1958 Walk dich Fit               3:08.41,5       -----  (1016) Diplom  
NW11       ---  Bernauer Ursula, Regensdorf         1954 Walk dich Fit               2:09.35,4       -----  (6059) Diplom  
NW17       ---  Bernet Heidi                        1958 Kriens                      4:00.21,9       -----  (2006) Diplom  
NW17       ---  Bernold Manuela                     1969 Walenstadt                  3:26.04,2       -----  (2007) Diplom  
NW17       ---  Berset Sophie                       1980 Lausanne                    3:14.57,6       -----  (1017) Diplom  
NW11       ---  Beusch Florian                      1939 Niederrohrdorf              1:44.39,2       -----  (3169) Diplom  
NW11       ---  Beusch Olga                         1965 Niederrohrdorf              1:54.37,0       -----  (3170) Diplom  
NW11       ---  Biefer Marcel                       1961 Gunterswilen                1:59.11,2       -----  (3252) Diplom  
NW11       ---  Bienz Cornelia                      1979 Neuenegg                    1:53.04,6       -----  (4151) Diplom  
NW11       ---  Bieri Werner                        1966 Davos Platz                 2:30.40,4       -----  (6180) Diplom  
NW17       ---  Billinger Esther                    1963 Lienz                       3:18.50,5       -----  (2008) Diplom  
NW6        ---  Birchler Vreni, Chur                1955 Khurer Röteli-Löter         1:20.51,2       -----  (9085) Diplom  
NW6        ---  Bischof Ursula                      1956 Grub SG                     1:07.30,1       -----  (9040) Diplom  
NW11       ---  Bislin Gämperli Anita               1960 Sargans                     2:01.57,1       -----  (6196) Diplom  
NW11       ---  Bislin Marlies                      1958 Mels                        2:03.29,0       -----  (3207) Diplom  
NW6        ---  Black Aline                         1995 Forch                       1:39.52,5       -----  (9143) Diplom  
NW6        ---  Blattner Margrit                    1952 Buchs SG                    1:24.35,0       -----  (9146) Diplom  
NW17       ---  Bläuer Paul                         1943 Zürich                      3:19.13,7       -----  (1018) Diplom  
NW11       ---  Bless Alice                         1954 Winterthur                  1:59.20,1       -----  (5043) Diplom  
NW6        ---  Bolliger Karin                      1965 Rheinfelden                   52.44,7       ----- (10098) Diplom  
NW11       ---  Bolliger Marlis, Gossau SG          1959 NW Winkeln                  1:58.34,5       -----  (4198) Diplom  
W6         ---  Bolliger Robert                     1962 Rheinfelden                   53.06,8       -----  (8075) Diplom  
NW17       ---  Bommer Judith                       1958 Münchwilen TG               3:04.58,8       -----  (1019) Diplom  
NW11       ---  Bondolfi Marlies                    1956 Li Curt                     1:39.39,4       -----  (3068) Diplom  
NW6        ---  Boner Märy                          1965 Seengen                     1:12.26,7       ----- (10006) Diplom  
NW11       ---  Bongni Yvonne                       1960 Arosa                       2:12.15,3       -----  (6044) Diplom  
NW11       ---  Bonnefoy Caroline                   1978 Neuchâtel                   2:02.03,6       -----  (4148) Diplom  
NW17       ---  Bonorand Annina                     1961 Felsberg                    3:11.18,4       -----  (2009) Diplom  
NW11       ---  Borbeck Claudia                     1970 Buttwil                     2:17.21,5       -----  (6131) Diplom  
NW11       ---  Borer Veronika                      1964 Dulliken                    1:58.25,5       -----  (6088) Diplom  
NW11       ---  Borner Merita                       1961 Basel                       2:25.52,5       -----  (7034) Diplom  
NW17       ---  Bortolas Patricia, Beckenried       1969 Aqua-Vita fun&power         3:54.58,6       -----  (2010) Diplom  
NW17       ---  Bosch Karin                         1971 Seon                        4:08.23,0       -----  (2011) Diplom  
NW6        ---  Bösch-Martens Hannelore             1943 Zürich                      1:08.17,8       -----  (9078) Diplom  
NW11       ---  Bösch Nutchanat                     1961 Bütschwil                   2:19.17,7       -----  (3017) Diplom  
NW11       ---  Boschetti Franca, Cimo              1965 Nordic Walking Curio        2:23.08,2       -----  (5007) Diplom  
NW11       ---  Bosshart Marlene, Dussnang          1963 Gruppe Thalmann             2:07.39,4       -----  (5023) Diplom  
NW6        ---  Both Nellie                         1937 Winterthur                  1:22.00,4       ----- (10022) Diplom  
NW11       ---  Bracher Käthi                       1947 Madiswil                    2:00.04,1       -----  (4063) Diplom  
NW6        ---  Brack Margrit                       1938 Winterthur                  1:10.25,9       -----  (9066) Diplom  
NW11       ---  Brack Theres                        1958 Winterthur                  1:54.45,1       -----  (3038) Diplom  
NW17       ---  Brändle Vreni, Uzwil                1960 nordicwalkingflawil.ch      3:38.22,5       -----  (1021) Diplom  
NW17       ---  Brauchli Martina                    1972 Sargans                     2:26.48,0       -----  (2012) Diplom  
NW11       ---  Brechbühler Beatrice                1962 Wetzikon ZH                 2:14.12,6       -----  (5135) Diplom  
NW11       ---  Breitenmoser Regula                 1966 Muolen                      2:06.04,1       -----  (7024) Diplom  
NW11       ---  Britt Linda                         1953 Weisstannen                 1:57.24,9       -----  (7056) Diplom  
NW11       ---  Brocchetto Anna-Rosa, Flawil        1967 NW Treff Flawil             2:02.26,2       -----  (4016) Diplom  
NW17       ---  Brocchetto Luigi, Flawil            1966 NW Treff Flawil             2:53.13,6       -----  (1022) Diplom  
NW11       ---  Brombacher Birgit                   1964 D-Schopfheim                2:04.43,4       -----  (4255) Diplom  
NW17       ---  Brombacher Markus, D-Schopfheim     1963 Stock-Fit Team Schopfheim   3:05.24,3       -----  (1024) Diplom  
NW11       ---  Brückner Alexandra                  1980 Valens                      1:57.08,9       -----  (7015) Diplom  
NW11       ---  Bruderer Mägi                       1954 Gossau SG                   1:57.30,7       -----  (3221) Diplom  
NW11       ---  Bruderer Manuela                    1964 Dachsen                     1:54.33,4       -----  (3117) Diplom  
NW11       ---  Bruderer Vreni                      1949 Sennwald                    2:00.02,8       -----  (4225) Diplom  
NW11       ---  Brügger Lotti                       ???? Volketswil                  2:07.10,1       -----  (5179) Diplom  
NW17       ---  Brühlmann Caroline                  1964 Andwil TG                   3:19.07,4       -----  (2013) Diplom  
NW17       ---  Brülisauer Maja                     1968 Untereggen                  3:23.54,1       -----  (1025) Diplom  
NW11       ---  Brunner Marie-Louise                1951 Oberkirch LU                2:06.07,0       -----  (4108) Diplom  
NW17       ---  Brunold Barbara                     1964 Felsberg                    3:24.59,8       -----  (2014) Diplom  
NW11       ---  Brunold Rita                        1953 Bassersdorf                 1:55.15,3       -----  (4003) Diplom  
NW11       ---  Bucher Andrea                       1967 D-Weiler-Simmerberg         1:50.34,3       -----  (5261) Diplom  
NW11       ---  Bucher Margrit                      1969 Malters                     2:03.48,1       -----  (3154) Diplom  
NW6        ---  Bucher Priska                       1938 Widnau                      1:24.43,7       -----  (9110) Diplom  
NW17       ---  Büchler Claudia                     1977 Herisau                     3:17.42,4       -----  (2015) Diplom  
NW11       ---  Buff Gabriela                       1960 Zürich                      1:59.20,7       -----  (3197) Diplom  
NW11       ---  Bühler-Moreno Jasmine               1969 Schottikon                  1:55.14,3       -----  (5201) Diplom  
NW11       ---  Bühlmann Hugo                       1946 Lindau                      1:48.11,7       -----  (3088) Diplom  
NW11       ---  Bühlmann Nelly                      1946 Lindau                      1:49.41,5       -----  (3089) Diplom  
NW11       ---  Buholzer Karin, Ennetmoos           1960 Aqua-Vita fun&power         2:08.09,6       -----  (5109) Diplom  
NW17       ---  Bührer Jürg                         1967 Henggart                    2:51.28,2       -----  (1026) Diplom  
NW11       ---  Bührer Mona                         1965 Bürglen TG                  1:58.57,3       -----  (4041) Diplom  
NW11       ---  Bührer Silvia                       1960 Dorf                        1:57.54,2       -----  (4037) Diplom  
NW11       ---  Bumann Liliane                      1960 Safnern                     1:55.37,0       -----  (5175) Diplom  
NW11       ---  Bundi Robert                        1951 Surrein                     1:45.59,5       -----  (3049) Diplom  
NW11       ---  Buntschu Armin                      1961 Düdingen                    1:37.33,5       -----  (3225) Diplom  
NW11       ---  Bürge Felix                         1949 Effretikon                  2:02.21,6       -----  (3009) Diplom  
NW11       ---  Bürge Stefan                        1981 Ennetbaden                  1:56.33,2       -----  (7019) Diplom  
NW6        ---  Bürger Stefanie                     1961 Arosa                       1:01.51,5       ----- (10104) Diplom  
NW11       ---  Bürgi Elvira                        1971 Zürich                      2:18.46,7       -----  (7020) Diplom  
NW11       ---  Bürgi Matthias                      1973 Zürich                      2:18.50,2       -----  (7021) Diplom  
NW17       ---  Bürgisser Sandra                    1969 Buchberg                    2:44.20,9       -----  (1183) Diplom  
NW11       ---  Burkhalter Rudolf                   1956 Chur                        1:55.57,3       -----  (5208) Diplom  
W6         ---  Burri Markus, Ostermundigen         1960 Jogging Club Bern             49.09,5       -----  (8012) Diplom  
NW17       ---  Burri-Stalder Nelly                 1968 Gossau SG                   4:05.15,7       -----  (1027) Diplom  
NW11       ---  Bütikofer Kurt                      1958 Breitenbach                 1:43.31,2       -----  (3039) Diplom  
NW11       ---  Bütikofer Susanna                   1961 Breitenbach                 1:44.05,3       -----  (3090) Diplom  

Total 138



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.