Overall Männer (8.9km)

Altstätter Städtlilauf 2008 - Overall Männer (8.9km)

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                        Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       Schnitt
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Tadese Abraham, Uster               1982 TV Eritrea                         26.22,0       -----    (11)  HKM      1.       2.57
    2. Nesero Kadi                         1986 Mülligen                           26.25,1      0.03,1    (12)  HKM      2.       2.58
    3. Felfelle Tesfay                     1986 Genève                             26.44,6      0.22,6     (9)  HKM      3.       3.00
    4. Hagmann Markus, Rorschacherberg     1975 LC Brühl St. Gallen                27.56,3      1.34,3     (2)  HKM      4.       3.08
    5. Wieser Patrick                      1979 Aadorf                             28.06,1      1.44,1     (3)  HKM      5.       3.09
    6. Ebneter Lukas                       1982 St. Gallen                         28.25,7      2.03,7    (13)  HKM      6.       3.11
    7. Sutz Andy, Schaffhausen             1981 Tristar SH                         28.28,1      2.06,1     (1)  HKM      7.       3.11
    8. Schwarz Jwan                        1972 Elsau                              29.07,3      2.45,3   (118)  HKM      8.       3.16
    9. Vuillet Nicolas                     1974 Froideville                        29.19,7      2.57,7     (5)  HKM      9.       3.17
   10. Schumacher Christian, Tuggen        1986 TSV Galgenen                       29.54,7      3.32,7   (102)  HKM      10.      3.21
   11. Ernst Walter, Au SG                 1970 Donnschtig-Hüpfer                  29.59,1      3.37,1     (6)  HKM      11.      3.22
   12. Testa Maurizio, I-Borgosesia (VC)   1961 Cover Mapei Verbania               30.13,8      3.51,8     (8)  HKM      12.      3.23
   13. Thür Daniel, Hinterforst            1988 STV Oberriet-Eichenwies            30.20,2      3.58,2    (10)  HKM      13.      3.24
   14. Loacker Peter                       1973 A-Klaus-Weiler                     30.24,6      4.02,6   (112)  S1M      1.       3.25
   15. Centorame Alfonso                   1966 Niederbüren                        30.40,3      4.18,3    (26)  S2M      1.       3.26
   16. Feremutsch Christoph, Kleinandelfin 1976 Rund & Smile                       30.55,2      4.33,2    (30)  HKM      14.      3.28
   17. Indermaur Markus, Balgach           1966 MILA Rheintal                      31.07,5      4.45,5    (38)  S2M      2.       3.29
   18. Demiliani Stefano, I-Quarona (VC)   1975 Cover Mapei Verbania               31.36,6      5.14,6     (7)  HKM      15.      3.33
   19. Sax Roland, Freidorf TG             1979 LG Wittenbach                      31.39,1      5.17,1   (126)  HKM      16.      3.33
   20. Ulmann Patrik, Appenzell            1983 SC Steinegg                        31.41,6      5.19,6    (97)  HKM      17.      3.33
   21. Langenegger Roland, Appenzell       1968 Ski-Club-Steinegg                  31.42,1      5.20,1    (83)  S2M      3.       3.33
   22. Schmidheiny Christian, Berneck      1986 STV Au                             32.11,8      5.49,8    (60)  HKM      18.      3.37
   23. Suess Stefan, Schönenberg an der Th 1958 LC Uzwil                           32.18,6      5.56,6   (124)  S3M      1.       3.37
   24. Albertin Ismael, Marbach SG         1981 MILA Rheintal                      32.21,6      5.59,6   (116)  HKM      19.      3.38
   25. Alefsen Götz                        1959 Amriswil                           32.24,3      6.02,3    (20)  S2M      4.       3.38
   26. Gächter Alex, Altstätten SG         1979 Donnschtig Hüpfer                  32.25,1      6.03,1   (113)  HKM      20.      3.38
   27. Schönenberger Simon                 1987 Herisau                            32.25,2      6.03,2    (92)  HKM      21.      3.38
   28. Winiger Roland, St. Gallen          1968 LSV St.Gallen-Appenzell            32.27,1      6.05,1    (70)  S2M      5.       3.38
   29. Litscher Berni, Berneck             1955 MILA Rheintal                      32.32,4      6.10,4    (45)  S3M      2.       3.39
   30. Hüppi Ramon, Marbach SG             1984 MILA Rheintal                      32.43,2      6.21,2   (122)  HKM      22.      3.40
   31. Koller Daniel                       1977 Lüchingen                          32.54,4      6.32,4    (41)  S1M      2.       3.41
   32. Segmüller Roland, Eichberg          1960 MILA Rheintal                      33.02,5      6.40,5    (62)  S2M      6.       3.42
   33. Benz Felix, Heerbrugg               1960 MILA Rheintal                      33.17,2      6.55,2    (96)  S2M      7.       3.44
   34. Schildknecht Richard                1964 St. Gallen                         33.20,2      6.58,2   (123)  S2M      8.       3.44
   35. Schmid Fredy, Marbach SG            1964 MILA Rheintal                      33.26,5      7.04,5    (94)  S2M      9.       3.45
   36. Bischofberger Guido, Oberegg        1968 TV Reute                           33.29,5      7.07,5    (25)  S2M      10.      3.45
   37. Bänziger Peter, Rehetobel           1959 SV Rehetobel                       33.40,8      7.18,8    (99)  S2M      11.      3.47
   38. Wälte Rolf, Rebstein                1958 MILA Rheintal                      33.44,3      7.22,3    (71)  S3M      3.       3.47
   39. Spohn Josef                         1955 St. Gallen                         33.47,9      7.25,9   (100)  S3M      4.       3.47
   40. Steingruber Hugo                    1966 Walzenhausen                       33.50,6      7.28,6    (67)  S2M      12.      3.48
   41. Hirschi Werner, Waldkirch           1952 LC Uzwil                           33.52,1      7.30,1   (111)  S3M      5.       3.48
   42. Hasler Hanspeter                    1960 Altstätten SG                      33.54,3      7.32,3    (76)  S2M      13.      3.48
   43. Weiler Andreas, Altstätten SG       1967 MILA Rheintal                      34.01,2      7.39,2    (90)  S2M      14.      3.49
   44. Reim Stefan                         1970 St. Gallen                         34.10,6      7.48,6   (108)  S1M      3.       3.50
   45. Welz Daniel, Wald AR                1966 Donnschtig-Hüpfer                  34.11,2      7.49,2    (69)  S2M      15.      3.50
   46. Kandel Michel, Rüthi (Rheintal)     1965 Tri Top Team Rheintal              34.23,7      8.01,7    (39)  S2M      16.      3.51
   47. Bolliger Armin                      1960 Hohentannen                        34.25,5      8.03,5   (114)  S2M      17.      3.52
   48. Schär Markus                        1970 Altenrhein                         34.29,6      8.07,6    (75)  S1M      4.       3.52
   49. Volkart Heinz                       1964 Hettlingen                         35.14,9      8.52,9    (88)  HKM      23.      3.57
   50. Inauen Thomas                       1973 Appenzell                          35.17,8      8.55,8   (107)  S1M      5.       3.57
   51. Bellino Vito, Marbach SG            1968 PihaMola Marbach                   35.19,0      8.57,0    (73)  S2M      18.      3.58
   52. Feistenauer Michael                 1970 A-Meiningen, Vorarlberg            35.31,4      9.09,4   (104)  S1M      6.       3.59
   53. Graf Daniel                         1974 Marbach SG                         35.33,0      9.11,0    (31)  S1M      7.       3.59
   54. Stähli Bernhard                     1964 Toffen                             35.34,8      9.12,8    (66)  S2M      19.      3.59
   55. Büchel Helmut, Heerbrugg            1964 MILARheintal                       35.36,5      9.14,5   (119)  S2M      20.      4.00
   56. Jutz Otto                           1972 Arbon                              35.43,8      9.21,8   (105)  S1M      8.       4.00
   57. Furrer Reto, Zug                    1978 ASVZ                               35.45,1      9.23,1    (89)  HKM      24.      4.01
   58. Brändle Otmar, Andwil SG            1958 LSV St. Gallen-Appenzell           35.48,3      9.26,3   (110)  S3M      6.       4.01
   59. Gschwend Guido, Hinterforst         1961 Donnschtig-Hüpfer                  35.50,9      9.28,9    (95)  S2M      21.      4.01
   60. Nauer Thomas, Lüchingen             1983 Wagner Sportclub                   36.02,0      9.40,0    (53)  HKM      25.      4.02
   61. Sauter Guido                        1964 Abtwil SG                          36.03,2      9.41,2   (117)  S2M      22.      4.03
   62. Loher Martin, Montlingen            1959 TSV Montlingen                     36.06,7      9.44,7    (72)  S2M      23.      4.03
   63. Helfenberger Engelbert              1965 Arnegg                             36.37,5     10.15,5    (91)  S2M      24.      4.06
   64. Weber Roland, Andwil SG             1964 LSV St. Gallen-Appenzell           36.40,1     10.18,1   (109)  S2M      25.      4.07
   65. Lutz Rainer                         1972 Arbon                              36.54,9     10.32,9    (47)  HKM      26.      4.08
   66. Merk Erwin, Romanshorn              1952 LG Wittenbach                      37.02,3     10.40,3    (49)  S3M      7.       4.09
   67. Merz Johannes                       1971 Rehetobel                          37.03,3     10.41,3    (50)  S1M      9.       4.09
   68. Ruffner Retus                       1956 Chur                               37.31,9     11.09,9    (58)  S3M      8.       4.13
   69. Jäggi Stephan, Marbach SG           1966 PihaMola Marbach                   37.33,3     11.11,3    (80)  S2M      26.      4.13
   70. Gredig Andreas, Versam              1966 TV Tenna                           37.34,2     11.12,2   (106)  S2M      27.      4.13
   71. Bernegger Andy, Altstätten SG       1956 SC Ego-Kiefer                      37.36,5     11.14,5    (24)  S3M      9.       4.13
   72. Roos Peter                          1958 Goldach                            37.43,2     11.21,2    (56)  S3M      10.      4.14
   73. Moschen Reto                        1965 Diepoldsau                         37.51,4     11.29,4    (74)  S2M      28.      4.15
   74. Schmid Ernst, Marbach SG            1965 PihaMola Marbach                   37.52,7     11.30,7    (78)  S2M      29.      4.15
   75. Hasler Thomas                       1970 FL-Nendeln                         38.02,3     11.40,3    (82)  S1M      10.      4.16
   76. Keller Erwin, Diepoldsau            1942 MILA Rheintal                      38.08,7     11.46,7    (40)  S4M      1.       4.17
   77. Ergens Erwin, Altstätten SG         1968 Wagner Sportclub                   38.47,0     12.25,0    (28)  S2M      30.      4.21
   78. Dudli Willi                         1955 Henau                              38.48,0     12.26,0   (127)  S3M      11.      4.21
   79. Bollhalder Rolf                     1956 Teufen AR                          39.09,6     12.47,6   (125)  S3M      12.      4.24
   80. Fuchs Christian, Lüchingen          1982 TV Salez Haag                      39.13,9     12.51,9    (98)  HKM      27.      4.24
   81. Locher Urs, Schachen b. Reute       1955 TV Reute                           39.15,8     12.53,8    (46)  S3M      13.      4.24
   82. Möhl Michael                        1986 Diepoldsau                         39.25,7     13.03,7    (51)  HKM      28.      4.25
   83. Steiner Kurt                        1948 St. Gallen                         39.33,4     13.11,4   (120)  S4M      2.       4.26
   84. Roth Markus                         1965 Sargans                            39.35,6     13.13,6    (57)  S2M      31.      4.26
   85. Beeli Karl                          1941 Gossau SG                          39.39,5     13.17,5    (93)  S4M      3.       4.27
   86. Buchwald Arnt, A-Dornbirn           1968 LSG Vorarlberg                     39.40,2     13.18,2   (103)  S2M      32.      4.27
   87. Moser Hansruedi, Hinterforst        1959 Donnschtig-Hüpfer                  39.41,1     13.19,1    (52)  S2M      33.      4.27
   88. Lenherr Marcel                      1966 Lüchingen                          39.47,5     13.25,5    (44)  S2M      34.      4.28
   89. Parpan Wendelin, Vaz/Obervaz        1950 CSCI Lenzerheide                   39.53,8     13.31,8   (115)  S3M      14.      4.28
   90. Gassmann Lukas                      1988 Altstätten SG                      40.00,2     13.38,2    (84)  HKM      29.      4.29
   91. Krämer Hugo E.                      1956 Jona                               40.47,6     14.25,6    (42)  S3M      15.      4.35
   92. Walt Heinrich                       1947 Sennwald                           41.10,8     14.48,8    (68)  S4M      4.       4.37
   93. Rupp Stefan                         1978 Oberriet SG                        41.33,2     15.11,2   (101)  S1M      11.      4.40
   94. Gisinger Dario                      1989 Altstätten SG                      41.35,1     15.13,1    (85)  HKM      30.      4.40
   95. Neff Emil                           1960 Appenzell                          42.57,0     16.35,0    (54)  S2M      35.      4.49
   96. Fässler Roman                       1959 Appenzell                          43.50,8     17.28,8    (29)  S2M      36.      4.55
   97. Heeb Marco                          1974 Buchs SG                           44.18,4     17.56,4    (35)  HKM      31.      4.58
   98. Neff Migg                           1960 Appenzell                          44.25,6     18.03,6    (55)  S2M      37.      4.59
   99. Sieber Martin, Marbach SG           1961 Pihamola Rheintal                  44.44,3     18.22,3    (86)  S2M      38.      5.01
  100. Koch Philipp                        1984 Balgach                            45.38,7     19.16,7   (121)  HKM      32.      5.07
  101. Maier Gerd, Tübach                  1968 SZ Brend                           45.52,6     19.30,6    (48)  HKM      33.      5.09
  102. Hohl Willi, Wittenbach              1944 LGW                                46.43,8     20.21,8    (36)  S4M      5.       5.15
  103. Akylldiz Halit                      1976 Altstätten SG                      50.09,9     23.47,9    (87)  S1M      12.      5.38
  104. Scharnweber Harry, Oberriet SG      1973 ThyssenKrupp Presta TecCenter      50.30,9     24.08,9    (59)  S1M      13.      5.40
  105. Amgarten Hans, Rüthi (Rheintal)     1952 SWPP-Runners                       52.26,8     26.04,8    (21)  S3M      16.      5.53
  106. Kreil Thomas, A-Dornbirn            1958 SWPP-Runners                       52.27,8     26.05,8    (43)  S3M      17.      5.53
  107. Hässig Josef, Rapperswil SG         1949 Zivil-Wehrsport Handycap CH        58.41,8     32.19,8    (34)  S3M      18.      6.35
  108. Fischer Vinzenz                     1934 Goldau                             58.53,8     32.31,8   (844)  S4M      6.       6.37

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.