21a Maratona dles Dolomites 2007 - Toscana (Italia)

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M4     206. Albelli Luciano      1958 Firenze (FI)         Ciclistica Il Regolo             5:29.01,8   1:34.28,8  (9173) diploma    19,329 ¦ 
55/M2      119. Alderighi Andrea     1971 Pontedera (PI)       GS FUTURA CICLI ZAPIER           4:39.04,3   2:26.35,5  (2676) diploma    11,824 ¦ 
138/M6      78. Alderighi Enzo       1949 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:21.28,7   1:32.40,6  (8649) diploma    18,755 ¦ 
55/M2       59. Aldovardi Marco      1975 Marina di Massa (MS) CICLO 94 TEAM                    3:23.48,5   1:11.19,7  (9787) diploma    16,191 ¦ 
138/M3     749. Allori Luigi         1967 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           7:38.35,6   2:44.37,6  (4236) diploma    18,055 ¦ 
106/M3     256. Alterini Alessandro  1967 Pelago (FI)          Polisportiva Sieci               5:32.56,2   1:56.46,0  (4455) diploma    19,102 ¦ 
55//M4      81. Ammannati Marco      1958 Scarperia (FI)       ferritaglienti                   3:13.44,9   1:14.26,8  (2959) diploma    17,032 ¦ 
106/M6       2. Anfuso Giovanni      1947 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:14.32,8      3.44,0  (2175) diploma    24,985 ¦ 
55/M5      197. Anichini Alberto     1956 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:19.13,7   2:05.57,0  (6813) diploma    12,730 ¦ 
106/M4     564. Annunziata Franco    1964 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:04.12,5   3:09.39,5  (7266) diploma    14,992 ¦ 
106/M6       3. Antonelli Alessandro 1948 San Miniato Basso (P GS Ontraino                      4:14.48,0      3.59,2  (2308) diploma    24,960 ¦ 
106/M2     247. Antonelli Cristian   1974 Prato (PO)           Team Olimpia Bolis               6:28.10,1   2:56.36,2  (4955) diploma    16,384 ¦ 
138/M1     209. Arrighetti Lorenzo   1979 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:08.50,4   2:21.46,3  (7933) diploma    19,307 ¦ 
55/M3       70. Attucci Andrea       1966 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           3:10.05,2   1:15.56,3  (4225) diploma    17,360 ¦ 
106/M5     318. Baccetti Stefano     1955 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  6:32.21,9   2:32.22,9  (4951) diploma    16,209 ¦ 
106/M3     142. Baccini Paolo        1966 Casalguidi (PT)      Team Ariston                     4:56.28,9   1:20.18,7  (7979) diploma    21,451 ¦ 
106/M3     160. Bacconi Alessandro   1965 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             5:02.24,2   1:26.14,0  (4536) diploma    21,031 ¦ 
106/M4     599. Bacherini Stefano    1959 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:13.24,5   3:18.51,5  (4535) diploma    14,674 ¦ 
55/M5       80. Badii Paolo          1954 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             3:34.05,0   1:20.48,3  (7929) diploma    15,414 ¦ 
55/F2       63. Baggiani Lucia       1962 Sesto Fiorentino (FI ASD Inwool                       4:08.50,1   1:29.20,7   (797) diploma    13,261 ¦ 
138/M3      17. Baggiani Stefano     1970 San Giovanni Valdarn GS Cicli Gaudenzi                5:20.23,6     26.25,6  (1598) diploma    25,843 ¦ 
106/M1      29. Bagni Iacopo         1980 La Scala (PI)        GS Ontraino                      4:34.35,8   1:05.27,6  (2306) diploma    23,161 ¦ 
55//M4     112. Baldassari Fabrizio  1959 Massa (MS)           CICLO 94 TEAM                    3:23.47,5   1:24.29,4  (9784) diploma    16,193 ¦ 
138/M2     232. Baldeschi Simone     1974 Certaldo (FI)        ASD Grip Castelfiorentino        6:40.34,9   1:42.47,6  (5075) diploma    20,669 ¦ 
138/M4     733. Baldi Carlo          1959 Prato (PO)           asd inwool                       7:30.05,7   2:28.57,9 (10397) diploma    18,396 ¦ 
106/M4     340. Baldi Paolo          1962 Agliana (PT)         Ciclistica La Feraglia           6:01.01,2   2:06.28,2  (8696) diploma    17,616 ¦ 
55/M6       65. Baldini Alfredo      1948 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   3:41.21,6   1:26.26,0  (9069) diploma    14,907 ¦ 
138/M4     413. Baldini Lapo         1964 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             6:45.26,7   1:44.18,9  (7821) diploma    20,422 ¦ 
55/M6       61. Ballerini Giampiero  1938 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             3:40.10,1   1:25.14,5  (7939) diploma    14,988 ¦ 
106/M2      48. Ballini Francesco    1973 Sesto Fiornentino (P ASD Cicli Santoni                4:36.40,9   1:05.07,0  (4784) diploma    22,986 ¦ 
138/M2     363. Balo Giovan Battista 1972 Civitella Val Di Chi d.bike                           7:17.32,5   2:19.45,2  (2624) diploma    18,923 ¦ 
106/M6      97. Banci Roberto        1948 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           6:00.52,2   1:50.03,4  (7407) diploma    17,624 ¦ 
106/M3     254. Bani Massimo         1966 Lucca (LU)           GS Ontraino                      5:32.23,1   1:56.12,9  (8378) diploma    19,134 ¦ 
106/M5     253. Bardelli Fabio       1953 Rapolano Terme (SI)  a.d. pol. la bulletta            6:10.05,6   2:10.06,6  (2925) diploma    17,184 ¦ 
106/M2     100. Bardi Gabriele       1974 Casalguidi (PT)      Team Ariston                     5:05.40,4   1:34.06,5  (7980) diploma    20,806 ¦ 
106/M5     181. Bardini Maurizio     1956 Buggiano (PT)        Petit Veló                       5:48.55,8   1:48.56,8  (1405) diploma    18,227 ¦ 
55/M2      109. Bargellini Marco     1972 Fucecchio (FI)       Pol Omega                        4:09.11,3   1:56.42,5  (5138) diploma    13,242 ¦ 
138/M3      10. Barni Daniele        1970 Montemurlo (PO)      ASD Inwool                       5:16.11,0     22.13,0   (163) diploma    26,187 ¦ 
138/M6      38. Bartalesi Marino     1949 Greve in Chianti (FI GS Ciclisti Grassina             6:49.20,0   1:00.31,9  (4483) diploma    20,228 ¦ 
106/M3     483. Bartolini Giovanni   1965 Prato (PO)           Team Olimpia Bolis               6:35.03,1   2:58.52,9  (4691) diploma    16,099 ¦ 
138/M6      84. Bartolini Paolo      1948 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   7:25.01,3   1:36.13,2  (9070) diploma    18,605 ¦ 
106/M4     258. Bartolozzi Paolo     1960 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             5:40.17,9   1:45.44,9  (4537) diploma    18,689 ¦ 
55/M6      132. Bartolozzi Valerio   1946 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             4:13.26,0   1:58.30,4  (7942) diploma    13,021 ¦ 
106/M4     354. Bassani Maurizio     1960 Lammari (LU)         Jogging                          6:04.25,0   2:09.52,0  (8735) diploma    17,452 ¦ 
138/M4    1063. Battini Stefano      1964 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 8:36.42,0   3:35.34,2  (7258) diploma    16,024 ¦ 
138/M4     991. Battisti Giancarlo   1962 Carmignano (PO)      INWOOL PRATO                     8:20.06,6   3:18.58,8  (6093) diploma    16,556 ¦ 
138/M2      69. Bazzani Michele      1972 Barberino Val d'Elsa Team Bike Racing                 5:54.45,2     56.57,9  (2849) diploma    23,340 ¦ 
138/F1      96. Becagli Chiara       1971 Quarrata (PT)        Cral Banca Toscana               8:57.48,3   3:01.33,0  (1064) diploma    15,395 ¦ 
106/F2       4. Becagli Patrizia     1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:58.37,5     50.24,3   (438) diploma    21,297 ¦ 
106/F2      65. Becagli Silvia       1962 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:43.44,6   2:35.31,4   (675) diploma    15,752 ¦ 
55/M5      127. Bechelli Franco      1950 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               3:51.52,0   1:38.35,3  (7716) diploma    14,232 ¦ 
138/M6     149. Bellandi Dino        1940 Sesto Fiorentino (FI GS Poccianti                     8:04.42,0   2:15.53,9  (5344) diploma    17,082 ¦ 
138/M2     366. Belloni Massimo      1976 Rometta Apuana (MS)  DE BA BIKE TEAM                  7:18.13,3   2:20.26,0  (5515) diploma    18,894 ¦ 
138/M2     231. Bencini Michele      1974 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               6:39.47,9   1:42.00,6  (4456) diploma    20,710 ¦ 
106/M3     112. Benedetti Marco      1966 San Miniato (PI)     GS Daccordi                      4:48.40,2   1:12.30,0  (8355) diploma    22,032 ¦ 
106/M4     473. Benini Piero         1959 Firenze (FI)         ASD Inwool                       6:41.15,6   2:46.42,6  (7710) diploma    15,850 ¦ 
138/M4     145. Benucci Andrea       1964 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           6:10.01,0   1:08.53,2  (1945) diploma    22,377 ¦ 
55/M3       53. Beoni Simone         1969 Stia (AR)            GS Avis Pratovecchio             3:00.04,4   1:05.55,5  (8566) diploma    18,325 ¦ 
138/M4     495. Berchielli Alessandr 1962 Case Di S. Romolo (F Team Le Lame Firenze             6:57.16,5   1:56.08,7  (4539) diploma    19,843 ¦ 
106/M3      17. Bercini Simone       1968 Borgo a Buggiano (PT Cicloamatori Buggiano ASD        4:07.37,4     31.27,2  (2493) diploma    25,684 ¦ 
138/M3     455. Bernardini Federico  1965 Larciano (PT)        GS Colonna                       6:50.15,6   1:56.17,6  (5277) diploma    20,182 ¦ 
138/M4     678. Bertini Sandro       1960 Sesto Fiorentino (FI GS Poccianti                     7:20.48,2   2:19.40,4  (5177) diploma    18,783 ¦ 
M3           1. Bertolini Valerio    1967 Pisa (PI)            GS Esercito                      4:54.00,4       -----  (1487) diploma       --- ¦ 
138/F2       1. Bertoncini Claudia   1966 Castelnuovo di Garfa team cicli maggi                 5:57.37,3       -----   (479) diploma    23,152 ¦ 
138/M5     154. Bettarini Paolo      1955 Pontedera (PI)       VELO CLUB PONTEDERA              6:49.48,8   1:40.49,4 (10105) diploma    20,204 ¦ 
55//M4      73. Biagioni Fabio       1963 Prato (PO)           ASD Inwool                       3:12.43,0   1:13.24,9  (7714) diploma    17,123 ¦ 
106/M3      62. Biancalani Leonardo  1970 Prato (PO)           ASD Windest                      4:32.17,3     56.07,1  (2497) diploma    23,357 ¦ 
138/M5     619. Bianchi Claudio      1951 Avenza (MS)          GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   9:10.56,1   4:01.56,7  (4023) diploma    15,028 ¦ 
106/M2      82. Bianchini Paolo      1971 M. Di Carrara (MS)   Team Bicisport Carrara           4:55.43,1   1:24.09,2  (5848) diploma    21,506 ¦ 
106/M5     183. Bianchini Virgilio   1952 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:49.27,8   1:49.28,8  (4957) diploma    18,199 ¦ 
106/M3     103. Bianciardi Andrea    1965 Cadana GR (GR)       Petit Veló                       4:46.39,3   1:10.29,1    (92) diploma    22,186 ¦ 
106/M3     172. Biasci Alberto       1968 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:07.23,1   1:31.12,9  (6873) diploma    20,690 ¦ 
106/M3     270. Bindi Gianni         1965 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:36.57,6   2:00.47,4  (3968) diploma    18,874 ¦ 
138/M3     314. Bindi Raniero        1969 Larciano (PT)        GS Colonna                       6:30.53,7   1:36.55,7  (5276) diploma    21,182 ¦ 
106/M4     130. Biondi Massimo       1963 Sesto Fiorentino (FI team promo sport                 5:09.18,0   1:14.45,0  (5821) diploma    20,562 ¦ 
106/M3      92. Biselli Eugenio      1965 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:44.40,9   1:08.30,7  (4013) diploma    22,340 ¦ 
106/M4      31. Biselli Luciano      1961 Carrara (MS)         GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:29.48,3     35.15,3  (1885) diploma    23,572 ¦ 
55/M3      131. Bizzarri Simone      1970 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                3:40.06,4   1:45.57,5  (4144) diploma    14,992 ¦ 
106/M4     184. Boanini Enrico       1960 Vaiano (PO)          A.S.D. Cicli Santoni             5:23.08,8   1:28.35,8 (10506) diploma    19,681 ¦ 
138/M3     835. Bocconi Lorenzo      1970 Firenze (FI)         G.S.POCCIANTI                    7:55.13,5   3:01.15,5  (3059) diploma    17,423 ¦ 
55/M5      131. Bolognesi Adriano    1950 Vicchio (FI)         Ferri Taglienti Scarperia        3:52.28,4   1:39.11,7  (2770) diploma    14,195 ¦ 
138/M3     372. Bonaiuti Gabriele    1965 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               6:39.30,5   1:45.32,5  (4458) diploma    20,725 ¦ 
106/M3     245. Bonciani Nicola      1970 Grassina (FI)        GS Ciclisti Grassina             5:30.21,1   1:54.10,9  (5745) diploma    19,252 ¦ 
138/M3     271. Boncompagni Riccardo 1965 Sansepolcro (AR)     Ciclistica Sansepolcro           6:24.40,3   1:30.42,3  (5431) diploma    21,524 ¦ 
138/M3     436. Bonechi Damiano      1965 Impruneta (FI)       GS Ciclisti Grassina             6:48.04,2   1:54.06,2  (4481) diploma    20,290 ¦ 
106/M5     205. Bonetti Francesco    1956 Viareggio (LU)       INDIVIDUALE                      5:53.56,8   1:53.57,8  (9601) diploma    17,968 ¦ 
106/M6      14. Borchi Remo          1943 Empoli (FI)          Ruedatox                         5:03.44,5     52.55,7 (10132) diploma    20,938 ¦ 
55/M5      209. Borelli Claudio      1954 Fucecchio (FI)       Pol Omega                        4:27.49,8   2:14.33,1  (5049) diploma    12,321 ¦ 
106/M3     555. Borelli Enrico       1968 Rapolano Terme (SI)  AD Pol. La Bulletta              7:02.40,2   3:26.30,0  (5035) diploma    15,047 ¦ 
138/M4     546. Borghini Massimo     1963 Dicomano (FI)        TEAM PRO BIKE                    7:03.15,4   2:02.07,6  (5665) diploma    19,562 ¦ 
106/M5     173. Borgi Marco          1953 Poggio a Caiano (PO) ASD Inwool                       5:45.57,6   1:45.58,6  (7706) diploma    18,383 ¦ 
106/M2      67. Borgioli Alessandro  1974 Empoli (FI)          integrateam                      4:47.27,8   1:15.53,9  (2763) diploma    22,124 ¦ 
106/M5      49. Borgioli Marco       1953 Empoli (FI)          integrateam                      4:52.20,5     52.21,5  (2674) diploma    21,755 ¦ 
106/M3     217. Borselli Giorgio     1965 Borgo San Lorenzo (F                                  5:22.03,0   1:45.52,8  (5606) diploma    19,748 ¦ 
55/M5      236. Brachi Carlo         1953 Pistoia (PT)         CRAL Banca Toscana               4:57.26,2   2:44.09,5  (2705) diploma    11,094 ¦ 
138/F2      55. Bragagni Donatella   1963 Prato (PO)           MPB Fenixs                       8:03.29,7   2:05.52,4   (557) diploma    17,125 ¦ 
106/M5     337. Brandani Alberto     1954 Arezzo (AR)          GS Fare Tenticiclismo            6:37.14,3   2:37.15,3  (2773) diploma    16,010 ¦ 
138/M3     307. Brandi Alberto       1968 Loro Ciuffenna (AR)  GS Cicli Gaudenzi                6:29.29,8   1:35.31,8  (4143) diploma    21,258 ¦ 
138/M3     167. Brenna Sauro         1965 Firenze (FI)         Bicisporteam Firenze             6:03.23,4   1:09.25,4  (2507) diploma    22,785 ¦ 
106/M4      77. Breschi Alessandro   1962 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:54.11,5     59.38,5  (3969) diploma    21,618 ¦ 
106/M2     108. Brittoli Simone      1974 Larciano (PT)        ASD Motociclisti o.ci.p.         5:10.26,9   1:38.53,0  (4727) diploma    20,486 ¦ 
106/M3     455. Brizzolari Vieri     1968 Firenze (FI)         ASD Inwool                       6:28.30,3   2:52.20,1  (4633) diploma    16,370 ¦ 
55/M3       40. Brogi Alessandro     1970 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             2:51.07,6     56.58,7  (4538) diploma    19,283 ¦ 
106/M4     171. Bruni Marcello       1964 Montecatini Terme e  Pezzini Official Team Bike       5:20.18,9   1:25.45,9  (2699) diploma    19,855 ¦ 
106/M2      29. Buffoni Andrea       1974 Montignoso (MS)      team cicli maggi a.s.d.          4:22.34,0     51.00,1   (317) diploma    24,222 ¦ 
106/M3     154. Bugliani Alessandro  1970 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:01.36,9   1:25.26,7  (1884) diploma    21,086 ¦ 
138/M4     249. Burgio Alfonso       1960 Pisa (PI)            GS Esercito                      6:25.02,4   1:23.54,6  (1490) diploma    21,504 ¦ 
138/Top     11. Burrow Jamie         1977 Sansepolcro (AR)     Team Siberian Gensan SelleItal   4:48.46,7     16.17,9    (39) diploma    28,672 ¦ 
138/M6       7. Buti Furio           1946 Terricciola (PI)     Team la capannolese              6:18.45,8     29.57,7  (2996) diploma    21,860 ¦ 
106/M5     111. Buzzigoli Stefano    1957 Borgo San Lorenzo (F CC.APPENNINICO 1907              5:25.40,9   1:25.41,9 (10099) diploma    19,528 ¦ 
106/M4       4. Cacciaguerra Maurizi 1964 Cinquale (MS)        team cicli maggi a.s.d.          4:03.09,1      8.36,1   (311) diploma    26,156 ¦ 
106/M1      57. Calamini Andrea      1980 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  5:03.52,0   1:34.43,8  (4975) diploma    20,930 ¦ 
138/M4     250. Caldelli Lorenzo     1963 Calenzano (FI)       Avis Verag Prato Est             6:25.02,6   1:23.54,8  (3973) diploma    21,504 ¦ 
106/M3     187. Calugi Gabriele      1968 Empoli (FI)          GC Ciclo Sovigliana              5:11.23,4   1:35.13,2  (8558) diploma    20,424 ¦ 
55//M4      52. Calzolai Graziano    1964 San Piero a Sieve (F Ciclistica il Regolo             3:03.50,8   1:04.32,7  (6076) diploma    17,949 ¦ 
138/M3      55. Canapini Giovanni    1965 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               5:39.24,3     45.26,3  (3176) diploma    24,395 ¦ 
138/M3     846. Cantarelli Mauro     1968 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:57.22,1   3:03.24,1  (4186) diploma    17,345 ¦ 
106/M3     169. Cantonetti Paolo     1967 Pieve a Nievole (PT) UC valdinievole Macoclive        5:06.59,1   1:30.48,9 (10010) diploma    20,717 ¦ 
106/M5     305. Cappé Giovanni       1951 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:28.42,5   2:28.43,5  (7256) diploma    16,361 ¦ 
138/M4     645. Caramelli Daniele    1964 Massa e Cozzile (PT) Cicloamatori Buggiano            7:15.26,7   2:14.18,9  (5312) diploma    19,015 ¦ 
138/M3     790. Carbone Marco        1965 Signa (FI)           Avis Verag Prato Est             7:46.32,6   2:52.34,6  (3975) diploma    17,747 ¦ 
106/M4     462. Cardella Stefano     1963 Marlia (LU)          new life                         6:39.05,3   2:44.32,3  (9999) diploma    15,936 ¦ 
138/M4     263. Cardelli Michele     1962 Avene (PI)           Bike Village Ciucci Olmo         6:26.20,2   1:25.12,4  (2561) diploma    21,432 ¦ 
106/M4      44. Carmagnini Vittorio  1962 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           4:41.08,6     46.35,6  (1943) diploma    22,621 ¦ 
138/M2     344. Carmassi Massimo     1973 Stiava (LU)          Pezzini Bike Official Team       7:09.42,1   2:11.54,8  (8959) diploma    19,269 ¦ 
106/M3     319. Carosi Sergio        1969 Grosseto (GR)        GS M.Boni VVF Grosseto           5:48.19,1   2:12.08,9  (5225) diploma    18,259 ¦ 
106/M5     446. Carresi Gabriele     1953 Firenze (FI)         individuale                      7:17.39,2   3:17.40,2  (9855) diploma    14,532 ¦ 
55//M4      54. Casalini Franco      1963 Capannoli Val d'Era  DACCORDI                         3:04.50,4   1:05.32,3  (2800) diploma    17,853 ¦ 
55/M1       30. Casalini Maicol      1989 Capannoli Val d'Era  GS Daccordi                      3:04.49,6   1:07.39,1  (8354) diploma    17,854 ¦ 
138/M6      29. Casati Luigi         1947 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   6:42.58,3     54.10,2  (2579) diploma    20,547 ¦ 
106/M2      91. Castellani Alessandr 1972 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               5:00.54,0   1:29.20,1  (7717) diploma    21,136 ¦ 
138/M3     354. Casullo Massimo      1970 Prato (PO)           ASD Pedale Bianazzurro           6:37.21,8   1:43.23,8  (5485) diploma    20,837 ¦ 
138/M5       7. Catani Mauro         1952 Camucia (AR)         G.S. TESTI CICLI A.S.D           5:44.37,0     35.37,6  (2844) diploma    24,026 ¦ 
55/F1       94. Cattani Silvia       1977 Lucca (LU)           GS Ontraino                      4:27.17,4   2:04.56,1   (890) diploma    12,346 ¦ 
138/M2      62. Cavalca Stefano      1973 Pisa (PI)            Team Guru Parkpre SelleItalia    5:52.23,8     54.36,5  (2867) diploma    23,496 ¦ 
106/M2      42. Cecchini Simone      1975 Barga (LU)           GC Cicloteca Papi                4:31.53,9   1:00.20,0  (9168) diploma    23,391 ¦ 
106/M5     361. Ceccotti Stefano     1955 Pontedera (PI)       Petit Veló                       6:46.53,5   2:46.54,5  (1427) diploma    15,630 ¦ 
55//M4      43. Cei Paolo            1959 Firenze (FI)         BICICLOPI                        2:57.42,8     58.24,7  (2648) diploma    18,569 ¦ 
106/M3     527. Cenci Simone         1969 Fucecchio (FI)       Pol. Omega                       6:50.00,1   3:13.49,9  (5245) diploma    15,512 ¦ 
138/M3     631. Cerbai Luciano       1965 Scarperia (FI)       Ferri TAglienti                  7:16.50,0   2:22.52,0  (4841) diploma    18,954 ¦ 
138/M4     267. Cerelli Patrizio     1964 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      6:26.29,8   1:25.22,0  (2307) diploma    21,423 ¦ 
106/M3     188. Cerino Raffaele      1968 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:11.25,2   1:35.15,0  (6822) diploma    20,422 ¦ 
138/M4     280. Cesari Pietro        1958 Pescia (PT)          Associazione Ciclistica Dilett   6:28.21,9   1:27.14,1  (9630) diploma    21,320 ¦ 
106/M2      90. Chechi Fabio         1972 Carmignano (PO)      ASD Inwool                       5:00.25,2   1:28.51,3  (7704) diploma    21,170 ¦ 
138/M5     251. Chesi Ivano          1950 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      7:11.08,9   2:02.09,5  (4648) diploma    19,204 ¦ 
106/M6     263. Chesi Massimo        1947 Santa Croce Sull'Arn DACCORDI                         7:55.25,3   3:44.36,5   (284) diploma    13,377 ¦ 
138/M3     403. Ciacci Paolo         1965 Monteriggioni (SI)   team bike pionieri               6:43.03,7   1:49.05,7  (5980) diploma    20,542 ¦ 
106/M2      65. Cianfanelli Tommaso  1974 Firenze (FI)         21% bike                         4:47.15,4   1:15.41,5  (5916) diploma    22,140 ¦ 
106/M2     112. Ciardelli Leonardo   1974 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:12.09,7   1:40.35,8  (4954) diploma    20,374 ¦ 
106/M1       5. Ciardetti Francesco  1979 Lucca (LU)           Südtiroler Sporthilfe            4:01.10,8     32.02,6   (329) diploma    26,370 ¦ 
106/M5     343. Ciatti Luigi         1950 Prato (PO)           ASD Avis Verag Prato             6:39.29,7   2:39.30,7  (5290) diploma    15,920 ¦ 
106/M3      79. Ciolini Gianni       1970 Prato (PO)           A.S.D. INWOOL                    4:40.28,3   1:04.18,1  (5983) diploma    22,676 ¦ 
106/M5     249. Cipriani Andrea      1954 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:08.45,9   2:08.46,9  (4776) diploma    17,246 ¦ 
106/M1      33. Cipriani Matteo      1983 Poggio a Caiano (PO) ASD Windest                      4:38.43,5   1:09.35,3  (5031) diploma    22,818 ¦ 
106/M4     470. Cirio Flavio         1960 Siena (SI)           Cicli Cortina                    6:40.29,1   2:45.56,1  (9540) diploma    15,880 ¦ 
138/M5      93. Clemente Diego Franc 1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:30.49,2   1:21.49,8  (6815) diploma    21,186 ¦ 
55//M4     229. Clemente Gianluca    1959 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:04.36,2   2:05.18,1  (6816) diploma    13,491 ¦ 
138/M4     451. Coda Rino            1962 Guamo (LU)           ADS Zero Sei Cycling             6:51.04,5   1:49.56,7  (5421) diploma    20,142 ¦ 
106/M3      71. Coletti Gabriele     1965 Pontedera (PI)       VC Pontedera                     4:37.55,2   1:01.45,0  (6111) diploma    22,884 ¦ 
106/M3     125. Colligiani Simone    1967 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Boils               4:52.31,9   1:16.21,7  (5186) diploma    21,741 ¦ 
55//M4     125. Collini Daniele      1960 Scarperia (FI)       ferritaglienti                   3:27.05,3   1:27.47,2  (2921) diploma    15,935 ¦ 
106/M3     590. Collini Luca         1969 Scarperia (FI)                                        7:17.57,1   3:41.46,9  (5605) diploma    14,522 ¦ 
55/M5       59. Collini Pietro       1956 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  3:23.59,4   1:10.42,7  (4777) diploma    16,177 ¦ 
138/M4     663. Colombo Alessandro   1961 Prato (PO)           A.S.D. WINDEST                   7:18.16,8   2:17.09,0  (9775) diploma    18,892 ¦ 
106/M4     219. Colzi Gianluca       1960 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:31.23,1   1:36.50,1  (4630) diploma    19,192 ¦ 
106/M5     486. Colzi Luigi          1956 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:52.55,3   3:52.56,3  (6814) diploma    13,448 ¦ 
106/M5      41. Consani Maurizio     1957 S.maria A Colle (LU) Team Bike Racing                 4:47.57,8     47.58,8  (5839) diploma    22,086 ¦ 
138/M4    1004. Coppi Enzo           1961 Orbetello (GR)       g.c.laguna bike c.r.o.orbetell   8:22.06,6   3:20.58,8 (10286) diploma    16,490 ¦ 
138/M4     259. Corbelli Giuseppe    1959 Portoferraio (LI)    S.C.Cicli Fontana                6:25.34,1   1:24.26,3  (3062) diploma    21,474 ¦ 
138/M6     178. Corrieri Piero       1940 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             8:25.13,1   2:36.25,0  (6818) diploma    16,388 ¦ 
138/M3      26. Corsini Stefano      1967 Pistoia (PT)         VC Bar Mannelli Gymo's           5:26.45,0     32.47,0  (1944) diploma    25,340 ¦ 
106/M2      27. Corti Gabriele       1971 Scarperia (FI)       ferritaglienti                   4:20.49,0     49.15,1  (2949) diploma    24,384 ¦ 
55/M3      DNF  Corvino Nicola       1967 Prato (PO)           team olimpia Bolis               2:40.37,1     Gardena  (3069)               --- ¦ 
106/M4     456. Costanzo Umberto     1963 Orbetello (GR)       g.c.laguna bike c.r.o.orbetell   6:34.47,6   2:40.14,6 (10287) diploma    16,109 ¦ 
55//M4     191. Cramini Francesco    1960 Compiobbi (FI)       GC Campi 04                      3:44.48,8   1:45.30,7  (5171) diploma    14,678 ¦ 
106/M1     140. Cramini Giacomo      1987 Compiobbi (FI)       GC Campi 04                      6:39.06,9   3:09.58,7  (5172) diploma    15,935 ¦ 
106/M4     474. Cramini Luigi        1963 Fiesole (FI)         GC Campi 04                      6:41.20,0   2:46.47,0  (5173) diploma    15,847 ¦ 
106/M4     247. D'Andrea Gianmarco   1960 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:38.06,9   1:43.33,9  (6819) diploma    18,810 ¦ 
55/M5       74. D'Annibale Roberto   1956 Firenze (FI)         Ciclistica il Regolo             3:31.14,0   1:17.57,3  (6075) diploma    15,622 ¦ 
106/M6       7. Daccordi Luigi       1947 San Miniato (PI)     GS Daccordi                      4:35.24,8     24.36,0  (8353) diploma    23,092 ¦ 
106/F1     107. Daccordi Sena        1979 La Scala (PI)        GS Daccordi                      7:13.12,7   3:01.43,7   (885) diploma    14,681 ¦ 
106/M3      34. Dal Canto Alessandro 1965 Casciana Terme (PI)  US Juventus Lari                 4:17.43,5     41.33,3  (8624) diploma    24,677 ¦ 
106/M1     113. Dalí Fabrizio        1979 Olmi (PT)            VC Bar Mannelli Gymo's           6:01.02,5   2:31.54,3  (7409) diploma    17,615 ¦ 
55/M1      DSQ  Dalí Francesco       1978 Quarrata (PT)        ASD Io Bici                          -----  squalifica  (8820)               --- ¦ 
55/M2      118. Dalla Valle Tiziano  1971 Pontedera (PI)       GS FUTURA CICLI ZAPIER           4:38.33,4   2:26.04,6  (2686) diploma    11,846 ¦ 
138/M2     154. Dani Riccardo        1976 Larciano (PT)        ASD Motociclisti                 6:20.52,8   1:23.05,5  (4726) diploma    21,739 ¦ 
138/M3     913. Daprato Roy          1967 Piano di Coreglia (L Team Biking                      8:15.05,3   3:21.07,3  (8657) diploma    16,724 ¦ 
55/M2       28. Daviddi Paolo        1971 Badia al Pino (AR)   team d bike                      2:53.28,8     41.00,0  (2785) diploma    19,022 ¦ 
55/F2       85. De Carli Marina      1961 Calenzano (FI)       G.S. Poccianti                   4:20.26,6   1:40.57,2  (1217) diploma    12,670 ¦ 
138/M5     548. De Luigi Giorgio     1953 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 8:36.41,2   3:27.41,8  (7259) diploma    16,025 ¦ 
106/F2      66. De Martin Toldo Luci 1958 Scarperia (FI)       club ciclo appenninico 1907      6:45.11,0   2:36.57,8  (1134) diploma    15,696 ¦ 
138/M4     892. Degl'Innocenti Samue 1964 Scandicci (FI)       GS Poccianti                     8:00.57,3   2:59.49,5  (2417) diploma    17,215 ¦ 
106/M3     138. Del Bene Riccardo    1966 Sansepolcro (AR)     Bikeland TEam Bike 2003          4:55.43,1   1:19.32,9  (4989) diploma    21,506 ¦ 
106/M2      57. Del Carlo Gianluca   1972 Piano Di Conca (LU)  Croce verde bike viareggio       4:42.10,2   1:10.36,3  (2560) diploma    22,539 ¦ 
106/M6      86. Del Carlo Mario      1947 Piano Di Conca (LU)  Croce verde bike viareggio       5:57.12,3   1:46.23,5  (5747) diploma    17,804 ¦ 
55/M5       61. Dell'Immagine Alfred 1951 Lucca (LU)           GS Ontraino                      3:24.15,4   1:10.58,7  (8376) diploma    16,156 ¦ 
138/M6     118. Denti Roberto        1939 Prato (PO)           ASD Inwool                       7:42.32,0   1:53.43,9  (4448) diploma    17,901 ¦ 
106/M6     217. Di Mastrorocco Vitto 1939 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:13.51,0   3:03.02,2  (6820) diploma    14,659 ¦ 
106/F2      43. Di Pirro Elena       1965 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             6:19.11,4   2:10.58,2   (845) diploma    16,772 ¦ 
106/M5     105. Diddi Fiorenzo       1953 Montemurlo (PO)      ASD Inwool                       5:24.10,8   1:24.11,8  (4632) diploma    19,618 ¦ 
138/M6      18. Dini Maurizio        1947 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             6:30.00,4     41.12,3  (4903) diploma    21,230 ¦ 
106/M3     190. Donati Daniele       1968 Pescaglia (LU)       Team Biking                      5:11.36,1   1:35.25,9  (8183) diploma    20,410 ¦ 
138/M3     591. Donati Mauro         1966 Arezzo (AR)                                           7:10.21,4   2:16.23,4  (2457) diploma    19,239 ¦ 
106/M6      31. Drovandi Luciano     1948 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           5:22.06,6   1:11.17,8  (4232) diploma    19,744 ¦ 
55/M5      142. Dugheri Mauro        1950 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   3:58.09,6   1:44.52,9  (9067) diploma    13,856 ¦ 
55//M4       8. Durazzi Daniele      1963 Firenze (FI)         Team Le Lame                     2:34.02,7     34.44,6  (4923) diploma    21,422 ¦ 
106/M2     145. Durazzi Luca         1976 Firenze (FI)         individuale                      5:29.27,9   1:57.54,0  (2976) diploma    19,304 ¦ 
106/M4     569. Ermini Stefano       1961 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:04.30,4   3:09.57,4  (7930) diploma    14,982 ¦ 
138/M1      42. Faini Alessandro     1978 Strettoia (LU)       euro velo 2001                   5:44.37,4     57.33,3  (2979) diploma    24,026 ¦ 
106/M4     568. Falleni Simone       1960 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:04.27,3   3:09.54,3  (7940) diploma    14,983 ¦ 
106/M2      36. Fani Filippo         1975 Stia (AR)            GS Avis Pratovecchio             4:29.53,6     58.19,7  (5356) diploma    23,564 ¦ 
106/M4     173. Fani Mario           1959 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           5:20.50,3   1:26.17,3  (4229) diploma    19,823 ¦ 
138/M6      27. Fani Mauro           1949 Castel San Niccolò ( GS Avis Pratovecchio             6:39.06,7     50.18,6  (8567) diploma    20,746 ¦ 
55//M4     146. Fantei Marco         1964 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             3:32.11,9   1:32.53,8  (7943) diploma    15,551 ¦ 
138/M4     868. Fantini Daniele      1961 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:57.21,8   2:56.14,0  (4184) diploma    17,345 ¦ 
138/M1      60. Faranda Paolo        1986 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           5:54.09,6   1:07.05,5  (7413) diploma    23,379 ¦ 
106/M6     158. Farinella Giuliano   1949 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  6:35.07,8   2:24.19,0  (2740) diploma    16,095 ¦ 
106/M6      76. Farri Luciano        1949 Vicchio (FI)         G.S DICOMANO BICI                5:50.02,5   1:39.13,7  (8800) diploma    18,169 ¦ 
106/M2     155. Fedi Alessio         1972 Quarrata (PT)        Team Ariston                     5:37.24,8   2:05.50,9  (7977) diploma    18,849 ¦ 
106/M3      56. Ferrari Lorenzo      1969 Carrara (MS)         GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:30.45,8     54.35,6  (6872) diploma    23,489 ¦ 
138/M3     484. Ferretti Alessandro  1969 Loro Ciuffenna (AR)  GS Cicli Gaudenzi                6:54.44,5   2:00.46,5  (4141) diploma    19,964 ¦ 
55//M4       3. Ferretti Andrea      1958 Figline Valdarno (FI A.S.D. Ciclistica Senese         2:22.24,4     23.06,3   (314) diploma    23,173 ¦ 
138/M3     274. Ferretti Roberto     1966 Follonica (GR)       Velo Club San Vincenzo           6:24.49,7   1:30.51,7  (5453) diploma    21,516 ¦ 
106/M6      52. Ferrini Francesco    1946 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:38.00,1   1:27.11,3  (3972) diploma    18,816 ¦ 
106/M4      83. Ferroni Giovanni     1958 Segromigno in Monte  GS DACCORDI                      4:55.09,3   1:00.36,3  (5998) diploma    21,548 ¦ 
106/M4     349. Forconi Massimo      1958 Empoli (FI)          Jogging                          6:03.50,6   2:09.17,6  (5243) diploma    17,480 ¦ 
55/M5       90. Fossi Fabrizio       1950 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             3:38.34,7   1:25.18,0  (6811) diploma    15,097 ¦ 
106/M2     141. Franceschi Claudio   1972 Fucecchio (FI)       Pol Omega                        5:27.53,6   1:56.19,7  (5139) diploma    19,396 ¦ 
55/M5        6. Franceschini Agostin 1952 S.Giusto di Compito  ASD Motociclisti OCIP Pistoia    2:29.46,0     16.29,3  (2805) diploma    22,034 ¦ 
138/M6     DNF  Franceschini Aladino 1949 Carraia (LU)                                          6:10.26,2  Passo Giau  (2807)               --- ¦ 
55//M4     190. Francini Paolo       1962 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  3:44.37,1   1:45.19,0  (4904) diploma    14,691 ¦ 
106/M3      64. Franco Filippo       1970 Sesto Fiorentino (FI ASD Cicli Santoni                4:33.34,9     57.24,7  (5110) diploma    23,247 ¦ 
106/M5       7. Freschi Giulio       1951 Santa Maria del Giud AS Cicli PArra                   4:20.00,4     20.01,4  (2404) diploma    24,460 ¦ 
138/M1      20. Frosini Luca         1977 Ghezzano (PI)        team parkpre guru selle italia   5:30.05,5     43.01,4  (3090) diploma    25,083 ¦ 
106/M2      31. Galeotti Giacomo     1976 Querceta (LU)        gs pedale pietrasantino          4:25.54,0     54.20,1  (2626) diploma    23,918 ¦ 
106/M3     230. Galli Ferruccio      1967 Lido di Camaiore (LU GC Cicloteca Papi                5:25.02,1   1:48.51,9  (9165) diploma    19,567 ¦ 
138/M4     846. Galli Marco          1958 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             7:53.42,2   2:52.34,4  (9839) diploma    17,479 ¦ 
106/M5     141. Gambacciani Andrea   1950 Calenzano (FI)       Avis Verag Prato Est             5:35.21,6   1:35.22,6  (3967) diploma    18,964 ¦ 
106/M5     397. Gambacciani Marco    1954 Pisa (PI)            GS PINIZZOTTO                    6:57.01,1   2:57.02,1  (5841) diploma    15,251 ¦ 
106/M4     558. Gambini Michele      1964 Rapolano Terme (SI)  AD Pol. La Bulletta              7:02.38,9   3:08.05,9  (5289) diploma    15,047 ¦ 
106/M2     207. Ganni Riccardo       1976 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:08.03,5   2:36.29,6  (6809) diploma    17,279 ¦ 
138/M1     288. Gattel Luca          1978 Orbetello (GR)       g.c.laguna bike c.r.o.orbetell   8:08.05,8   3:21.01,7 (10306) diploma    16,963 ¦ 
55/M5      251. Gatti Andrea         1956 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:24.03,7   3:10.47,0 (10403) diploma    10,183 ¦ 
138/M3      57. Gaudenzi Alberto     1969 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:40.28,2     46.30,2  (1932) diploma    24,319 ¦ 
55/M5       25. Gelli Giovanni       1957 Prato (PO)           VC Bar Mannelli Gymo's           3:04.11,9     50.55,2  (7408) diploma    17,915 ¦ 
138/M3     813. Gennai Milko         1968 Rapolano Terme (SI)  AD Pol. La Bulletta              7:52.05,8   2:58.07,8  (5037) diploma    17,538 ¦ 
106/M4      50. Ghilarducci Riccardo 1962 Torre del Lago Pucci Cicli Roberto Tarducci           4:45.06,8     50.33,8  (8627) diploma    22,306 ¦ 
55/M3      102. Giangrasso Alessandr 1969 Prato (PO)           Team Le Lame Firenze             3:27.03,2   1:32.54,3  (7937) diploma    15,937 ¦ 
106/M4     180. Giangregorio Luigi   1959 Firenze (FI)         VC Bar Mannelli Gymo's           5:22.33,9   1:28.00,9  (4226) diploma    19,716 ¦ 
106/M1      36. Giani Roberto        1978 Empoli (FI)          integrateam                      4:40.25,2   1:11.17,0  (2783) diploma    22,680 ¦ 
106/F2      20. Giannelli Gianna     1957 Fiesole (FI)         Team Le Lame Firenze             5:45.39,7   1:37.26,5   (846) diploma    18,399 ¦ 
138/M5     291. Giannini Furio       1957 Castelnuovo Berarden Bulletta Bike                    7:19.00,3   2:10.00,9   (340) diploma    18,860 ¦ 
106/M6     242. Giannini Mauro       1947 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:28.29,0   3:17.40,2  (8515) diploma    14,181 ¦ 
138/M4     252. Giannini Stefano     1962 Stia (AR)            GS Avis Pratovecchio             6:25.05,3   1:23.57,5  (5355) diploma    21,501 ¦ 
106/M4     249. Giannoni Mario       1960 Gallicano (LU)       Team Biking                      5:38.51,9   1:44.18,9  (8191) diploma    18,768 ¦ 
138/M3     346. Gimignani Renzo      1966 San Godenzo (FI)     PRO BIKE FIRENZE                 6:36.22,4   1:42.24,4  (2863) diploma    20,889 ¦ 
138/M3     333. Gimignani Stefano    1966 San Godenzo (FI)     TEAM PRO BIKE FIRENZE            6:34.01,3   1:40.03,3  (2858) diploma    21,014 ¦ 
138/M4     796. Ginocchi Fabrizio    1960 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:43.21,1   2:42.13,3  (7260) diploma    17,869 ¦ 
106/M1      52. Giovannini Matteo    1979 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:02.04,7   1:32.56,5  (2968) diploma    21,054 ¦ 
138/M3     248. Giovannoni Alessandr 1967 Viareggio (LU)       viareggio bike                   6:21.27,5   1:27.29,5  (2941) diploma    21,706 ¦ 
106/M3      10. Giraldi Claudio      1966 Cerreto Guidi (FI)   GS Ontraino                      3:58.58,1     22.47,9  (2309) diploma    26,614 ¦ 
55/M3      102. Giraldi Stefano      1968 Pistoia (PT)         Team Pianeta Bici                3:27.03,2   1:32.54,3  (3118) diploma    15,937 ¦ 
106/M2     113. Giulianini Leonardo  1975 Quarrata (PT)        Team Ariston                     5:12.28,9   1:40.55,0  (7984) diploma    20,353 ¦ 
55//M4      87. Giunti Enrico        1964 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      3:16.32,5   1:17.14,4  (8372) diploma    16,790 ¦ 
55/M2      DSQ  Giusti Emiliano      1973 Casalguidi (PT)      Team Ariston                         -----  squalifica  (7981)               --- ¦ 
138/M4     674. Giusti Stefano       1961 Lucca (LU)           Empoli Tour                      7:20.04,4   2:18.56,6  (8559) diploma    18,815 ¦ 
138/M3      67. Gnesi Leonardo       1968 Firenze (FI)         TEAM PRO BIKE FIRENZE            5:44.56,9     50.58,9  (8829) diploma    24,003 ¦ 
106/M4     225. Golfarini Marco      1963 Livorno (LI)         l'angolo delle due ruote livor   5:32.37,0   1:38.04,0  (2899) diploma    19,121 ¦ 
138/M1     158. Gori Giampaolo       1978 Pistoia (PT)         Team Ariston                     6:40.28,1   1:53.24,0  (4559) diploma    20,675 ¦ 
138/M2     214. Gori Stefano         1973 Quarrata (PT)        Team Ariston                     6:33.45,1   1:35.57,8  (7978) diploma    21,028 ¦ 
55/M6       28. Gori Vasco           1929 Agliana (PT)         U.C. Aglianese                   3:22.55,8   1:08.00,2  (8850) diploma    16,261 ¦ 
106/F1       7. Gorini Michela       1972 Arezzo (AR)          GS Tenticiclismo                 4:33.07,1     21.38,1   (561) diploma    23,286 ¦ 
138/M2      16. Goti Sergio          1975 Bucine (AR)          GS Cicli Gaudenzi                5:22.57,8     25.10,5  (1933) diploma    25,637 ¦ 
55/M2       65. Grandi Emanuele      1971 Prato (PO)           Team Le Lame Firenze             3:26.30,7   1:14.01,9  (7936) diploma    15,979 ¦ 
106/M3     106. Grandini Massimilian 1965 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:47.51,8   1:11.41,6  (4629) diploma    22,093 ¦ 
106/M4     471. Grieco Umberto       1960 Pistoia (PT)         individuale                      6:40.43,6   2:46.10,6  (9863) diploma    15,871 ¦ 
138/M2     209. Guadagni Michele     1973 Carrara (MS)         GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   6:32.47,5   1:35.00,2  (4015) diploma    21,079 ¦ 
55/M5      130. Gualdani Marco       1952 Borgo San Lorenzo (F CC Appenninico                   3:52.27,0   1:39.10,3  (2683) diploma    14,196 ¦ 
138/M2     199. Guarducci Stefano    1976 Prato (PO)           asd inwool                       6:31.13,3   1:33.26,0  (6085) diploma    21,164 ¦ 
138/M3     492. Gucci Alessandro     1969 Prato (PO)           IO BICI                          6:55.29,5   2:01.31,5  (9758) diploma    19,928 ¦ 
138/M2     426. Guicciardini Neri    1975 Firenze (FI)         ASD Inwool                       7:35.39,3   2:37.52,0  (7701) diploma    18,171 ¦ 
106/M6      34. Guerra Fleris        1948 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:25.55,3   1:15.06,5  (7702) diploma    19,513 ¦ 
55/M2       52. Iannone Andrea       1974 Montignoso (MS)      Euro Velo 2001                   3:17.52,6   1:05.23,8  (5500) diploma    16,677 ¦ 
138/M3     329. Iardella Paolo       1969 Marina di Carrara (M                                  6:33.10,4   1:39.12,4  (5268) diploma    21,059 ¦ 
106/M4      84. Innocenti Giacomo    1964 Montemurlo (PO)      AS Olimpia Bike                  4:55.21,0   1:00.48,0  (2665) diploma    21,533 ¦ 
138/M4     211. Iozzelli Stefano     1963 Casalguidi (PT)      Team Ariston                     6:20.55,5   1:19.47,7  (7975) diploma    21,736 ¦ 
138/Top      1. Jones Timothy        1975 Pontedera (PI)       Team Guru Parkpre Selleitalia    4:32.28,8       -----    (38) diploma    30,387 ¦ 
138/M4     751. La Greca Francesco   1962 Vaiano (PO)          GC Campi 04                      7:34.09,9   2:33.02,1  (5174) diploma    18,231 ¦ 
138/M4     906. Landini Simone       1964 Firenze (FI)         ASD Inwool                       8:03.02,7   3:01.54,9  (4449) diploma    17,141 ¦ 
106/M4      62. Lapucci Paolo        1959 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  4:48.12,1     53.39,1  (4905) diploma    22,067 ¦ 
138/M3     571. Lastrucci Loreno     1966 Cavriglia (AR)       GS Cicli Gaudenzi                7:07.24,2   2:13.26,2  (4142) diploma    19,372 ¦ 
106/M5     236. Lauria Serafino      1955 Fucecchio (FI)       Pol. Omega                       6:05.10,8   2:05.11,8  (5100) diploma    17,416 ¦ 
138/F1       8. Lavorini Marzia      1973 Calenzano (FI)       Avis Verag Prato Est             6:30.52,0     34.36,7   (437) diploma    21,183 ¦ 
106/M4      60. Lazzerini Giacomo    1964 Casciana Terme (PI)  US Juventus Lari                 4:47.49,7     53.16,7  (8794) diploma    22,096 ¦ 
138/M4      54. Lazzerini Luigi      1960 Figline Valdarno (FI Pol.Matassino                    5:48.12,5     47.04,7   (267) diploma    23,778 ¦ 
138/M4    1144. Lecchini Guglielmo   1961 Rapolano Terme (SI)  GC Asciano                       9:02.56,4   4:01.48,6  (5034) diploma    15,250 ¦ 
106/M3      96. Lelli Massimiliano   1967 Manciano (GR)        ASD Max Lelli                    4:45.24,1   1:09.13,9   (350) diploma    22,284 ¦ 
138/M4     708. Lemmi Maurizio       1962 Barga (LU)           GC Cicloteca Papi                7:26.09,1   2:25.01,3  (9167) diploma    18,558 ¦ 
106/M5      73. Lenci Agostino       1955 Lucca (LU)           G.S.Franceschi Garda             5:10.28,2   1:10.29,2   (308) diploma    20,485 ¦ 
138/M4     351. Lenzi Paolo          1960 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           6:37.16,7   1:36.08,9  (4233) diploma    20,841 ¦ 
55/M5       86. Lombardi Matteo      1950 Prato (PO)           ASD Inwool                       3:36.53,1   1:23.36,4  (7703) diploma    15,215 ¦ 
138/M1      23. Lorenzi Giovanni     1978 Pisa (PI)            guru parkpre selleitalia         5:33.34,2     46.30,1 (10297) diploma    24,822 ¦ 
106/M4      20. Lorenzini Alessandro 1960 Siena (SI)           Team Bike Pionieri               4:24.08,6     29.35,6  (3175) diploma    24,077 ¦ 
106/M5      47. Lotti Lido           1955 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      4:52.09,4     52.10,4  (4646) diploma    21,769 ¦ 
106/M6      67. Lucchesi Mauro       1949 S. Alessio (LU)      GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:44.34,3   1:33.45,5  (6868) diploma    18,457 ¦ 
106/M5     484. Luciani Luciano Nico 1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:51.52,5   3:51.53,5  (6817) diploma    13,478 ¦ 
106/M3     158. Luconi Michele       1967 Quarrata (PT)        VC Bar Mannelli Gymo's           5:02.17,1   1:26.06,9  (4228) diploma    21,039 ¦ 
55/M6      138. Luconi Sergio        1938 Signa (FI)           VC Bar Mannelli Gymo's           4:14.46,0   1:59.50,4  (7411) diploma    12,953 ¦ 
138/M3     385. Lunardi Luca         1966 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           6:40.47,1   1:46.49,1  (7410) diploma    20,659 ¦ 
106/M1      12. Lunardi Simone       1977 Santa Margherita (LU Auser Velo Club Lucca            4:13.03,3     43.55,1  (9191) diploma    25,132 ¦ 
138/M5     134. Luzzi Fabrizio       1955 Capolona (AR)        GS DIDA CONF                     6:45.15,3   1:36.15,9  (2492) diploma    20,431 ¦ 
55/M6       40. Maccelli Alberto     1948 Vaiano (PO)          Avis Verag                       3:30.57,9   1:16.02,3  (5264) diploma    15,642 ¦ 
138/M4     960. Maffei Fabrizio      1960 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             8:13.25,4   3:12.17,6  (7823) diploma    16,780 ¦ 
106/M4     358. Maffei Simone        1963 Rapolano Terme (SI)  GC Asciano                       6:04.42,4   2:10.09,4  (2639) diploma    17,438 ¦ 
138/M3     386. Magnelli Filippo     1966 Greve in Chianti (FI GS Ciclisti Grassina             6:41.01,1   1:47.03,1   (165) diploma    20,647 ¦ 
55/M3      122. Magnelli Simone      1970 Dicomano (FI)        G.S. Dicomano Bici               3:36.14,6   1:42.05,7  (9959) diploma    15,260 ¦ 
106/M6     105. Maiorino Vincenzo    1942 Prato (PO)           ASD Ciclistica Viaccia           6:04.31,3   1:53.42,5  (2348) diploma    17,447 ¦ 
106/M4     481. Maisto Massimo       1964 Montemurlo (PO)      a.s.d. inwool                    6:42.14,3   2:47.41,3  (2810) diploma    15,811 ¦ 
138/M2     195. Manca Fabio          1973 Casalguidi (PT)      Team Ariston                     6:30.25,9   1:32.38,6  (7976) diploma    21,207 ¦ 
138/M6      69. Manescalchi Arturo   1949 Scarperia (FI)                                        7:18.23,0   1:29.34,9  (2697) diploma    18,887 ¦ 
55/M3       45. Manetti Roberto      1965 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             2:56.46,5   1:02.37,6  (7935) diploma    18,667 ¦ 
106/M5      61. Manfredi Primo       1957 Massa (MS)           GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:59.45,8     59.46,8  (6867) diploma    21,216 ¦ 
106/M4     444. Mannella Andrea      1958 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:31.44,0   2:37.11,0  (7264) diploma    16,235 ¦ 
106/M2     303. Mannelli Raffaello   1973 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:13.23,9   3:41.50,0  (2246) diploma    14,674 ¦ 
106/M5     206. Mannucci Fabrizio    1955 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      5:54.00,7   1:54.01,7  (8357) diploma    17,965 ¦ 
55/M3      104. Mannucci Graziano    1969 Arena Metato (PI)    GS Ontraino                      3:27.23,3   1:33.14,4  (8375) diploma    15,912 ¦ 
106/M4     367. Mannucci Romano      1959 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:07.01,4   2:12.28,4  (3970) diploma    17,328 ¦ 
106/M5     449. Manzani Leonardo     1950 Scarperia (FI)                                        7:20.08,0   3:20.09,0  (5134) diploma    14,450 ¦ 
106/M6     121. Marchetti Paolo      1949 Marina di Pietrasant Club Alpi Apuane                 6:13.48,6   2:02.59,8  (7262) diploma    17,013 ¦ 
138/M3     269. Marchi Massimo       1966 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:24.09,3   1:30.11,3  (7257) diploma    21,553 ¦ 
138/M1      39. Marconi Luca         1979 Grosseto (GR)        SS Grosseto                      5:43.26,2     56.22,1  (2514) diploma    24,109 ¦ 
106/M5      36. Marcori Enrico       1953 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:43.17,7     43.18,7  (1887) diploma    22,450 ¦ 
106/M6      11. Mariani Paolo        1944 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      4:52.52,5     42.03,7  (4647) diploma    21,715 ¦ 
106/M3     471. Mariani Riccardo     1968 Pisa (PI)            Polisportiva SanGiulianese       6:32.37,9   2:56.27,7  (9658) diploma    16,198 ¦ 
138/M3     290. Marinai Alessandro   1968 Bagno a Ripoli (FI)  ASD Inwool                       6:27.19,4   1:33.21,4  (7715) diploma    21,377 ¦ 
106/M3     323. Mariotti Simone      1969 Monsummano Terme (PT CICLI SPORT MASOTTI              5:48.28,0   2:12.17,8  (5784) diploma    18,251 ¦ 
138/M5     364. Mariottini Luciano   1956 Arezzo (AR)                                           7:39.47,6   2:30.48,2  (2358) diploma    18,008 ¦ 
106/M2      86. Marsalli Mirko       1972 Lucca (LU)           Team Lucca ASD                   4:58.35,0   1:27.01,1  (5582) diploma    21,300 ¦ 
106/M4     236. Martelli Maurizio    1959 Livorno (LI)         Pol Dil Cral Eni                 5:34.57,5   1:40.24,5  (8737) diploma    18,987 ¦ 
138/M1       3. Martelli Stefano     1979 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           5:07.53,7     20.49,6   (156) diploma    26,892 ¦ 
106/M5      31. Martini Aldo Andrea  1956 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:40.13,8     40.14,8  (4720) diploma    22,695 ¦ 
106/M3      21. Martini Marco        1967 Scarperia (FI)       ferri taglienti                  4:10.02,4     33.52,2  (3013) diploma    25,435 ¦ 
106/M3     482. Masi Massimiliano    1970 Vaiano (PO)          a.s.d. inwool                    6:34.08,5   2:57.58,3 (10296) diploma    16,136 ¦ 
55/M5      240. Masi Mauro           1950 Vaiano (PO)          a.s.d. inwool                    5:06.16,9   2:53.00,2 (10305) diploma    10,774 ¦ 
106/M4     198. Masolini Claudio     1960 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:27.08,6   1:32.35,6  (9626) diploma    19,441 ¦ 
138/M3     730. Mati Fausto          1965 Prato (PO)           a.s.d. inwool                    7:35.58,3   2:42.00,3  (9523) diploma    18,159 ¦ 
M5           1. Matucci Giovanni     1955 Firenze (FI)         GS Ciclisti Grassina             6:12.57,3       -----  (4480) diploma       --- ¦ 
106/M4     475. Matucci Roberto      1960 Sesto Fiorentino (FI GC Campi 04                      6:41.20,3   2:46.47,3  (5175) diploma    15,846 ¦ 
138/M4     247. Mazzanti Massimo     1964 Quarrata (PT)        Team Ariston                     6:24.50,6   1:23.42,8  (4558) diploma    21,515 ¦ 
138/M4    1163. Mazzini Giuseppe     1961 Fiesole (FI)         ASD Inwool                       9:13.28,4   4:12.20,6  (7709) diploma    14,960 ¦ 
106/M3     474. Mazzoni Andrea       1965 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  6:33.12,8   2:57.02,6  (4950) diploma    16,174 ¦ 
106/M4     164. Mazzoni Maurizio     1958 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti                  5:19.28,3   1:24.55,3  (2916) diploma    19,907 ¦ 
138/M5     300. Mazzoni Roberto      1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:22.16,3   2:13.16,9  (3964) diploma    18,721 ¦ 
106/M3     246. Meli Stefano         1969 Bagno a Ripoli (FI)  G.S. CICLISTI GRASSINA           5:30.21,6   1:54.11,4  (5241) diploma    19,251 ¦ 
138/M4     190. Melillo Gerardo      1962 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   6:17.07,6   1:15.59,8  (9065) diploma    21,955 ¦ 
55/M5        4. Menchi Paolo         1953 Querceta (LU)        Viareggio Bike                   2:28.49,1     15.32,4  (4756) diploma    22,174 ¦ 
55/M5      145. Menchiari Giuseppe   1951 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             3:59.44,0   1:46.27,3  (7938) diploma    13,765 ¦ 
138/M2     418. Meoni Patrizio       1974 Pistoia (PT)         Team Ariston                     7:34.29,6   2:36.42,3  (7983) diploma    18,218 ¦ 
55/M6        7. Mercati Claudio      1949 Siena (SI)           GS Matè                          2:42.05,1     27.09,5  (2598) diploma    20,359 ¦ 
106/M3     113. Merlini Paolo        1966 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:49.00,8   1:12.50,6  (4014) diploma    22,005 ¦ 
106/M5      85. Midollini Carlo      1955 San Casciano V P -fi ASD PEDALE MONTIGIANO            5:15.56,9   1:15.57,9 (10384) diploma    20,129 ¦ 
138/M4     315. Migliorini Fabio     1962 Firenze (FI)         ASD Inwool                       6:31.58,9   1:30.51,1  (4631) diploma    21,123 ¦ 
138/M4     959. Mini Federico        1961 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             8:13.24,8   3:12.17,0  (7822) diploma    16,781 ¦ 
106/M4     332. Moni Alberto         1964 Gallicano (LU)       Team Biking                      5:58.50,7   2:04.17,7  (8185) diploma    17,723 ¦ 
55/M1       49. Montagnani Nicola    1978 Ponsacco (PI)        g.s.cicli zapier                 3:24.37,2   1:27.26,7   (281) diploma    16,127 ¦ 
106/M6     170. Moretti Giampaolo    1947 Fucecchio (FI)       Pol. Omega                       6:43.02,3   2:32.13,5  (4853) diploma    15,780 ¦ 
55/M3       83. Mori Marco           1968 Firenze (FI)         GS G.B. Fosdinovo                3:15.24,1   1:21.15,2  (3001) diploma    16,888 ¦ 
138/M2     443. Mori Marco           1972 Montopli (PI)        GS Daccordi                      7:43.36,9   2:45.49,6  (8356) diploma    17,859 ¦ 
106/M5       8. Moriani Giovanni     1957 Fucecchio (FI)       Avis Verag Prato                 4:21.27,7     21.28,7  (2432) diploma    24,324 ¦ 
106/F1      49. Moriani Veronica     1980 Torre Del Lago (LU)  UISP Viareggio                   6:07.07,0   1:55.38,0  (1032) diploma    17,324 ¦ 
138/M3     764. Moriconi Luca        1967 Seravezza (LU)       Team Aliverti                    7:40.04,6   2:46.06,6  (1475) diploma    17,997 ¦ 
106/M1      32. Mosti Carlo          1977 Massa (MS)           team bike racing                 4:38.17,8   1:09.09,6  (3075) diploma    22,853 ¦ 
138/M3     282. Mosti Marco          1970 Querceta (LU)        Pezzini Bike Official Team       6:26.37,7   1:32.39,7  (8577) diploma    21,415 ¦ 
138/M4     632. Mozzini Giancarlo    1962 Sesto Fiorentino (FI GS Poccianti                     7:13.31,5   2:12.23,7  (2839) diploma    19,099 ¦ 
138/M4      50. Mugnaini Luca        1963 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:45.57,8     44.50,0  (7159) diploma    23,933 ¦ 
106/M4     111. Municchi Francesco   1962 Camucia (AR)         GS Cicli Testi ASD               5:05.10,6   1:10.37,6  (4976) diploma    20,840 ¦ 
55/M6       59. Muracchioli Mario    1949 Carrara (MS)         GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   3:39.51,2   1:24.55,6  (6866) diploma    15,010 ¦ 
138/M3     551. Mussi Fabrizio       1968 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:04.34,8   2:10.36,8  (7265) diploma    19,501 ¦ 
55/F1       90. Nacci Catia          1969 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      4:24.53,4   2:02.32,1   (886) diploma    12,458 ¦ 
55/F1       91. Nacci Claudia        1972 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      4:24.54,9   2:02.33,6   (887) diploma    12,456 ¦ 
106/M1     109. Nacci Edoardo        1989 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:56.21,0   2:27.12,8  (8373) diploma    17,847 ¦ 
106/M5     220. Nacci Fabio          1953 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:59.08,4   1:59.09,4  (8374) diploma    17,708 ¦ 
106/M4     336. Nacci Sauro          1963 San Miniato (PI)     GS Ontraino                      5:59.39,0   2:05.06,0  (8377) diploma    17,683 ¦ 
106/M2     107. Naldi Stefano        1972 Pistoia (PT)         Team Olimpia Bolis               5:10.25,9   1:38.52,0  (4953) diploma    20,487 ¦ 
138/M5     295. Nanni Andrea         1957 Calenzano (FI)       MT Bike Team                     7:20.16,4   2:11.17,0  (5343) diploma    18,806 ¦ 
106/M5     317. Napolitano Sebastian 1952 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:31.43,7   2:31.44,7  (7267) diploma    16,235 ¦ 
106/M2     106. Nardi Fausto         1975 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:09.29,4   1:37.55,5  (5392) diploma    20,549 ¦ 
138/M5     292. Nassi Graziano       1953 Livorno (LI)         l'angolo delle due ruote livor   7:19.33,2   2:10.33,8  (2898) diploma    18,837 ¦ 
106/M5     247. Nencini Remo         1951 Scarperia (FI)       Ferri Taglienti Scarperia        6:08.44,8   2:08.45,8  (4775) diploma    17,247 ¦ 
106/M5     140. Neri Sergio          1952 Bucine (AR)          GS Cicli Gaudenzi                5:34.34,4   1:34.35,4  (7154) diploma    19,009 ¦ 
106/M3     200. Nesti Massimo        1966 Quarrata (PT)        VC Bar Mannelli Gymo's           5:14.27,3   1:38.17,1  (4227) diploma    20,225 ¦ 
106/M3      58. Nieri Alessandro     1966 Santa Maria a Monte  VC Pontedera                     4:31.25,4     55.15,2  (9014) diploma    23,432 ¦ 
106/M2      40. Nigi Massimo         1974 Montespertoli (FI)   By Bike                          4:31.08,2     59.34,3  (5386) diploma    23,456 ¦ 
138/M4     891. Nistri Roberto       1959 Sesto Fiorentino (FI G.S. Poccianti                   8:00.54,1   2:59.46,3  (2866) diploma    17,217 ¦ 
106/M6     222. Noferini Mauro       1947 Borgo San Lorenzo (F                                  7:17.34,9   3:06.46,1  (5894) diploma    14,534 ¦ 
106/M4     570. Nuti Filippo         1961 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             7:04.30,7   3:09.57,7  (7931) diploma    14,981 ¦ 
106/M6      56. Nutini Luciano       1948 Porcari (LU)         Team Jolly Bike ASD              5:39.47,5   1:28.58,7  (3296) diploma    18,717 ¦ 
55/M6      176. Ombroni Giuseppe     1948 Dicomano (FI)        GS Dicomano Bici                 4:33.29,8   2:18.34,2  (9097) diploma    12,065 ¦ 
106/M4     102. Orsini Paolo         1958 Avenza (MS)          GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:02.31,6   1:07.58,6  (4011) diploma    21,022 ¦ 
55//M4      65. Ortolani Marco       1961 Fiesole (FI)         ASD PEDALE MONTIGIANO            3:09.03,6   1:09.45,5  (8831) diploma    17,454 ¦ 
106/M3     173. Ottolini Fabio       1966 Mologno (LU)         Team Biking                      5:07.35,3   1:31.25,1  (8190) diploma    20,676 ¦ 
55/M5       10. Pacini Stefano       1954 Quarrata (PT)        IO BICI                          2:50.17,9     37.01,2  (5310) diploma    19,377 ¦ 
106/M4     188. Paggetti Roberto     1964 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             5:25.17,2   1:30.44,2  (7945) diploma    19,551 ¦ 
55//M4     129. Palchetti Gianni     1960 Scandicci (FI)       Team Le Lame Firenze             3:28.15,8   1:28.57,7  (7941) diploma    15,845 ¦ 
138/M3     448. Panfili Fabio        1966 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           6:49.00,3   1:55.02,3  (4231) diploma    20,244 ¦ 
138/M2     132. Paoletti Emiliano    1976 Prato (PO)           MT Bike Team 2001                6:14.55,4   1:17.08,1  (5111) diploma    22,084 ¦ 
106/M4     331. Papi Paolo           1962 Piano di Coreglia (L Team Biking                      5:58.50,0   2:04.17,0  (8184) diploma    17,724 ¦ 
138/M5     294. Pardini Fabrizio     1957 Montignoso (MS)      GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   7:19.45,0   2:10.45,6  (4009) diploma    18,828 ¦ 
138/M4     406. Pascarella Giuseppe  1964 Agliana (PT)         Polisportiva Vacchereccia        6:44.29,1   1:43.21,3  (2873) diploma    20,470 ¦ 
138/M3     188. Pasquetti Vanni      1967 Sansepolcro (AR)                                      6:08.41,3   1:14.43,3  (5207) diploma    22,457 ¦ 
138/M5     302. Peluzzi Nevio        1957 Arezzo (AR)                                           7:23.10,6   2:14.11,2  (2458) diploma    18,683 ¦ 
55/M2       71. Penni Giacomo        1974 Scarperia (FI)       Ass. Ferri Taglienti             3:33.50,6   1:21.21,8  (4788) diploma    15,431 ¦ 
138/M4     618. Pepi Luciano         1963 Rosia (SI)           Team Bike Arci Rosia             7:11.40,7   2:10.32,9  (9544) diploma    19,180 ¦ 
138/M3      14. Peruzzi Paolo        1967 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:19.24,0     25.26,0  (2170) diploma    25,923 ¦ 
138/M4     489. Petrucci Guido       1963 Grosseto (GR)        SS Grosseto                      6:56.00,6   1:54.52,8  (2345) diploma    19,903 ¦ 
106/F2     110. Peuker Grit-Uta      1965 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:28.29,6   3:20.16,4   (953) diploma    14,180 ¦ 
55/M3       54. Piattelli Roberto    1965 Siena (SI)           ASD Ciclistica Senese            3:00.31,3   1:06.22,4  (5464) diploma    18,280 ¦ 
55/M5       32. Pieri Pier Luca      1957 San Piero a Sieve (F Ciclistica il Regolo             3:08.18,6     55.01,9  (6081) diploma    17,524 ¦ 
138/M3     320. Pietruzzi Mauro      1968 Greve in Chianti (FI GS Ciclisti Grassina             6:31.51,7   1:37.53,7  (4482) diploma    21,129 ¦ 
106/M4     255. Pinelli Antonio      1961 Lucca (LU)           cicli franceschi                 5:39.44,9   1:45.11,9 (10038) diploma    18,719 ¦ 
138/M2     157. Piovosi Sergio       1974 Pergine Valdarno (AR GS Cicli Gaudenzi                6:21.43,3   1:23.56,0  (4139) diploma    21,691 ¦ 
106/M5      64. Pisanelli Riccardo   1955 Carrara (MS)         GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:02.30,5   1:02.31,5  (4021) diploma    21,024 ¦ 
138/M5     121. Pisaneschi Claudio   1956 Prato (PO)           asd inwool                       6:38.46,0   1:29.46,6  (6087) diploma    20,764 ¦ 
138/M1       5. Pisani Vincenzo      1981 Pisa (PI)            GS Esercito                      5:08.59,7     21.55,6   (330) diploma    26,796 ¦ 
55/M5      158. Piselli Stefano      1953 Grosseto (GR)        ASD Amici del GS Boni            4:04.46,2   1:51.29,5  (5080) diploma    13,482 ¦ 
55//M4     119. Poccianti Silvio     1958 Calenzano (FI)       GS Poccianti                     3:26.24,8   1:27.06,7  (8823) diploma    15,987 ¦ 
106/M4     100. Poggi Stefano        1961 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               5:01.17,3   1:06.44,3  (4452) diploma    21,109 ¦ 
138/M4     440. Poggiali Filippo     1964 Dicomano (FI)        TEAM PRO BIKE FIRENZE            6:49.55,2   1:48.47,4  (9770) diploma    20,199 ¦ 
106/M2      30. Poli Andrea          1974 Bagni Di Lucca (LU)  GC Cicloteca Papi                4:24.41,1     53.07,2  (2604) diploma    24,028 ¦ 
55/M2       96. Policastro Giovanni  1974 Firenze (FI)         GS Poccianti                     3:57.51,0   1:45.22,2  (8646) diploma    13,874 ¦ 
138/M5     238. Poma Claudio         1955 Scarperia (FI)       club ciclo appenninico 1907      7:08.17,4   1:59.18,0  (2829) diploma    19,332 ¦ 
106/F1      15. Ponzanelli Francesca 1976 Carrara (MS)         Team Cicli Maggi                 5:06.27,6     54.58,6   (430) diploma    20,753 ¦ 
138/M3      60. Pratesi Fabrizio     1965 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           5:41.30,2     47.32,2  (1946) diploma    24,245 ¦ 
138/M2     212. Pratesi Gianni       1973 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           6:33.13,5   1:35.26,2  (7412) diploma    21,056 ¦ 
138/M3     918. Prati Clelio         1967 Orbetello (GR)       g.c.laguna bike c.r.o.orbetell   8:16.16,2   3:22.18,2 (10288) diploma    16,684 ¦ 
138/M1      27. Pretini Daniele      1981 Montemurlo (PO)      IO BICI ASD                      5:35.30,2     48.26,1  (4925) diploma    24,679 ¦ 
106/M4     633. Pucci Alessio        1961 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:27.52,1   3:33.19,1  (6810) diploma    14,200 ¦ 
106/M4     355. Puccinelli Giovanni  1960 Stiava (LU)          Cicli Roberto Tarducci           6:04.29,5   2:09.56,5  (8713) diploma    17,448 ¦ 
106/M3      31. Pugi Stefano         1968 Casciana Terme (PI)  US Juventus Lari                 4:17.15,3     41.05,1  (8795) diploma    24,722 ¦ 
138/M4     486. Ricci Adriano        1958 Marina di Massa (MS) Club Alpi Apuane                 6:55.20,6   1:54.12,8  (4187) diploma    19,935 ¦ 
106/M3      37. Riccomi Giovanni     1969 Veneri (PT)          Auser Velo Club Lucca            4:18.20,9     42.10,7  (9198) diploma    24,617 ¦ 
138/M5     346. Rienzi Gino          1950 San Giuliano d'Arezz                                  7:35.15,1   2:26.15,7  (2359) diploma    18,187 ¦ 
55/M3       36. Ringressi Roberto    1966 Casalguidi (PT)      Team Ariston                     2:46.53,2     52.44,3  (4557) diploma    19,773 ¦ 
138/M6      44. Risaliti Riccardo    1948 Prato (PO)           asd inwool                       6:52.44,6   1:03.56,5  (6084) diploma    20,060 ¦ 
55/M2        9. Ristori Emiliano     1975 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             2:30.28,1     17.59,3  (2237) diploma    21,931 ¦ 
138/M5     118. Ristori Morando      1950 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             6:37.49,8   1:28.50,4  (4484) diploma    20,812 ¦ 
106/M4      22. Romiti Andrea        1964 Casciana Terme (PI)  US Juventus Lari                 4:25.28,4     30.55,4  (8625) diploma    23,957 ¦ 
138/M4     835. Romiti Giampaolo     1961 Pistoia (PT)         GS Daccordi                      7:52.30,5   2:51.22,7  (8350) diploma    17,523 ¦ 
106/M4     333. Roni Alessandro      1961 Coreglia Antelminell Team Biking                      5:58.51,6   2:04.18,6  (8186) diploma    17,722 ¦ 
138/M5     413. Rosati Daniele       1953 Sansepolcro (AR)     Ciclistica Sansepolcro           7:55.45,9   2:46.46,5  (5432) diploma    17,403 ¦ 
138/M4     519. Rosselli Stefano     1961 Dicomano (FI)        BICISPORTEAM FIRENZE             6:59.55,8   1:58.48,0  (2890) diploma    19,717 ¦ 
106/M3      44. Rossetti Claudio     1966 San Miniato (PI)     GS Daccordi                      4:24.09,4     47.59,2  (8351) diploma    24,076 ¦ 
106/M1      49. Rossi Alessandro     1988 Calenzano (FI)       team bike nencini sport          4:57.24,7   1:28.16,5 (10415) diploma    21,384 ¦ 
106/M4     501. Rossi Giampiero      1959 Calenzano (FI)       team bike nencini sport          6:45.56,1   2:51.23,1 (10420) diploma    15,667 ¦ 
138/M4     478. Rossi Giancarlo      1961 San Piero a Sieve (F individuale                      6:53.29,6   1:52.21,8  (5990) diploma    20,024 ¦ 
138/M2     271. Rossi Giorgio        1973 Castelfiorentino (FI Grip Castelfiorentino            6:50.27,6   1:52.40,3  (5077) diploma    20,172 ¦ 
106/M3     110. Rossi Massimo        1966 Castelnuovo Berarden ciclistica valdarbia - la popo   4:48.21,9   1:12.11,7  (9928) diploma    22,055 ¦ 
138/M3     135. Rossi Stefano        1969 Rosia (SI)           team bike arci rosia             5:57.28,9   1:03.30,9  (9524) diploma    23,162 ¦ 
138/M5     367. Rotellini Renato     1952 Arezzo (AR)                                           7:40.20,5   2:31.21,1  (2630) diploma    17,986 ¦ 
138/Top    DSQ  Rumsas Raimondas     1972 Capannori (LU)       Team Guru Parkpre Selleitalia        -----  squalifica     (2)               --- ¦ 
138/M3     149. Rustighi Alessandro  1965 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 5:59.31,1   1:05.33,1  (7261) diploma    23,030 ¦ 
138/M3     592. Sabatelli Luca       1968 Sesto Fiorentino (FI Avis Verag Prato Est             7:10.41,3   2:16.43,3  (3976) diploma    19,225 ¦ 
55/M1       37. Sacchi Riccardo      1983 Bibbiena (AR)        GRUPPO SPORTIVO CASENTINESE      3:12.11,3   1:15.00,8  (9644) diploma    17,170 ¦ 
106/M4     359. Sadun David          1964 Firenze (FI)         ASD Inwool                       6:04.50,6   2:10.17,6  (7711) diploma    17,432 ¦ 
138/M2     295. Saglia Andrea        1974 Grosseto (GR)        marineer cicles team             6:54.26,6   1:56.39,3 (10386) diploma    19,978 ¦ 
138/M4     390. Saielli Fabio        1958 Prato (PO)           ASD Inwool                       6:41.47,0   1:40.39,2  (4451) diploma    20,608 ¦ 
55/M2       60. Salafia Alessandro   1974 Avenza (MS)          Cicli Carraro Maggi Team         3:23.57,9   1:11.29,1  (2486) diploma    16,179 ¦ 
138/M4     170. Salimbeni Marco      1964 Bagno a Ripoli (FI)  ASD Inwool                       6:13.26,2   1:12.18,4  (7707) diploma    22,172 ¦ 
138/M4     135. Salotti Moreno       1963 Gallicano (LU)       GC Cicloteca Papi                6:07.48,2   1:06.40,4  (9166) diploma    22,512 ¦ 
55/M6       47. Salvi Renato         1947 Massa Marittima (GR) VELO CLUB MASSA MARITTIMA        3:34.21,3   1:19.25,7  (9941) diploma    15,395 ¦ 
55/M3       12. Salvucci Filippo     1969 Reggello (FI)        GS Cicli Gaudenzi                2:17.56,0     23.47,1   (153) diploma    23,924 ¦ 
138/M5       5. Sambrotta Piero      1957 Cantagallo           Avis Verag Prato Est             5:40.58,9     31.59,5  (3115) diploma    24,282 ¦ 
106/M5     159. Sanesi Silverio      1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:43.19,5   1:43.20,5  (3965) diploma    18,524 ¦ 
106/M4     272. Santanni Stefano     1958 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:43.44,7   1:49.11,7  (4628) diploma    18,502 ¦ 
55/M6       51. Santi Franco         1949 Prato (PO)           Avis Verag Prato                 3:36.41,1   1:21.45,5  (5257) diploma    15,229 ¦ 
106/M5     112. Santini Mauro        1957 Prato (PO)           asd inwool                       5:25.41,9   1:25.42,9 (10394) diploma    19,527 ¦ 
106/M3     104. Santoro Italo        1968 Impruneta (FI)       21%bike                          4:47.14,5   1:11.04,3  (6041) diploma    22,141 ¦ 
138/M1      32. Sartoni Francesco    1978 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             5:37.00,2     49.56,1  (2244) diploma    24,569 ¦ 
138/M4     230. Sassi Florido        1959 Prato (PO)           asd inwool                       6:22.51,3   1:21.43,5  (6086) diploma    21,626 ¦ 
138/M3     836. Scalella Simone      1968 Firenze (FI)         GS POCCIANTI                     7:55.14,2   3:01.16,2  (3052) diploma    17,422 ¦ 
106/M5       1. Scatena Giacomo      1950 Titignano - Cascina  Auser Velo Club Lucca            3:59.59,0       -----  (2611) diploma    26,501 ¦ 
106/M4     195. Scatragli Francesco  1960 Vaiano (PO)          ASD Inwool                       5:26.24,3   1:31.51,3  (4450) diploma    19,484 ¦ 
55/M6      202. Serra Paolo          1946 Arezzo (AR)          GS Fare Tenti Ciclismo           4:47.52,1   2:32.56,5  (2668) diploma    11,463 ¦ 
106/M4     624. Sileci Francesco     1960 Firenze (FI)         ASD Inwool                       7:25.03,2   3:30.30,2  (4634) diploma    14,290 ¦ 
106/M3     360. Simonetti Mirko      1966 Coreglia Antelminell Team Biking                      5:58.50,7   2:22.40,5  (8189) diploma    17,723 ¦ 
106/M2     192. Simonini Andrea      1971 Gallicano (LU)       Team Biking                      5:58.51,3   2:27.17,4  (8187) diploma    17,723 ¦ 
106/M5     229. Smorti Mauro         1951 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               6:03.17,7   2:03.18,7  (4454) diploma    17,506 ¦ 
138/M3     239. Spigolon Emanuele    1970 Grosseto (GR)        marineer cycles team             6:19.06,0   1:25.08,0 (10347) diploma    21,841 ¦ 
106/M5     171. Spineda De' Cattanei 1956 Siena (SI)           UISP Siena                       5:45.18,9   1:45.19,9 (10046) diploma    18,417 ¦ 
106/M3     399. Stellini Francesco   1965 Scandicci (FI)       GS Poccianti                     6:10.58,6   2:34.48,4  (8710) diploma    17,143 ¦ 
138/M5     370. Stringari Guido      1956 Viareggio (LU)       ASD Pezzini Bike Official Team   7:40.51,6   2:31.52,2  (4932) diploma    17,966 ¦ 
106/M6     171. Taddei Luciano       1943 Castelfranco di Sott Pol Omega                        6:43.12,8   2:32.24,0  (5412) diploma    15,773 ¦ 
138/M2     184. Tanteri Luca         1971 Quarrata (PT)        Team Ariston                     6:26.52,7   1:29.05,4  (7982) diploma    21,402 ¦ 
138/M4     529. Tarabusi Roberto     1960 Pisa (PI)            Folgore Bike                     7:00.49,3   1:59.41,5  (5307) diploma    19,675 ¦ 
106/M5     136. Tarducci Riccrdo     1956 Calenzano (FI)       G.S. Poccianti                   5:33.22,7   1:33.23,7 (10143) diploma    19,077 ¦ 
138/M4     700. Tarquini Marco       1962 Asciano (SI)         GS Cicli Gaudenzi                7:24.40,3   2:23.32,5  (7155) diploma    18,620 ¦ 
138/M5     368. Tartaglia Roberto    1954 Arezzo (AR)          GS Fare Tenti Ciclismo           7:40.20,6   2:31.21,2  (2743) diploma    17,986 ¦ 
106/M4     166. Tatini Roberto       1959 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               5:19.42,2   1:25.09,2  (4457) diploma    19,893 ¦ 
138/M4     747. Tecchia Alfredo      1962 Fosdinovo (MS)       Bici Center                      7:33.47,2   2:32.39,4  (4891) diploma    18,246 ¦ 
138/M2     391. Tempestini Fabio     1971 Quarrata (PT)        Cral Banca Toscana               7:24.33,5   2:26.46,2  (9153) diploma    18,625 ¦ 
138/M4     117. Tempestini Massimo   1959 Prato (PO)           ASD Inwool                       6:03.56,8   1:02.49,0  (2174) diploma    22,750 ¦ 
138/M4     370. Tempini Ciro         1964 Prato (PO)           a.s.d.INWOOL                     6:39.33,2   1:38.25,4  (2498) diploma    20,723 ¦ 
138/M3     406. Tesi Giacomo         1968 Lamporecchio (PT)    ASD Motociclisti o.ci.p.         6:43.17,1   1:49.19,1  (4728) diploma    20,531 ¦ 
138/M4     201. Tesi Luca            1961 Pistoia (PT)         Team Ariston                     6:19.21,7   1:18.13,9  (4560) diploma    21,826 ¦ 
106/M3      85. Tiberi Moreno        1969 Montenero (GR)       gruppo ciclistico castigliones   4:42.04,6   1:05.54,4  (5758) diploma    22,547 ¦ 
138/M3     958. Tibo Teano           1965 Orbetello (GR)       g.c.laguna bike c.r.o.orbetell   8:28.13,9   3:34.15,9 (10295) diploma    16,291 ¦ 
138/M3     649. Tinti Roberto        1966 Subbiano (AR)        g.s FRATRES CAPOLONA SUBBIANO    7:21.46,7   2:27.48,7  (5933) diploma    18,742 ¦ 
106/M2      95. Tofani Lorenzo       1974 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:02.18,5   1:30.44,6  (3977) diploma    21,038 ¦ 
138/M2     244. Tofani Massimo       1972 Pistoia (PT)         Avis Verag Prato Est             6:45.03,9   1:47.16,6  (6812) diploma    20,441 ¦ 
106/M5      28. Tognacini Luigi      1955 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             4:38.32,3     38.33,3  (2245) diploma    22,833 ¦ 
55/M5      109. Tognazzi Loris       1952 Vinci (FI)           King Bike                        3:46.21,2   1:33.04,5  (8736) diploma    14,578 ¦ 
55/M5      128. Tomagnini Andrea Gio 1954 Pietrasanta (LU)     Le Due Ruote                     3:51.55,8   1:38.39,1 (10495) diploma    14,228 ¦ 
106/M2     199. Tonelli Tiziano      1973 Zone (LU)            Team Biking                      6:00.41,0   2:29.07,1  (8182) diploma    17,633 ¦ 
138/M2     175. Tosi Andrea          1974 Quarrata (PT)        Team Ariston                     6:24.51,3   1:27.04,0  (4556) diploma    21,514 ¦ 
106/M3     221. Traversi Luca        1965 Poggio a Caiano (PO) ASD Inwool                       5:23.07,3   1:46.57,1  (5380) diploma    19,682 ¦ 
106/M1      73. Tuci Carlo           1977 Olmi (PT)            VC Bar Mannelli Gymo's           5:23.08,5   1:54.00,3  (4235) diploma    19,681 ¦ 
138/F2      42. Tuci Lucilla         1967 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:35.14,4   1:37.37,1   (920) diploma    18,188 ¦ 
138/F1      42. Turchi Daniela       1972 Prato (PO)           ASD Inwool                       7:29.59,9   1:33.44,6   (800) diploma    18,400 ¦ 
138/M5     155. Ugolini Stefano      1954 Firenze (FI)         Avis Verag Prato Est             6:49.56,3   1:40.56,9  (3974) diploma    20,198 ¦ 
138/M4     299. Ulivieri Enzo        1958 Castelfiorentino (FI Grip Castelfiorentino            6:30.09,6   1:29.01,8  (5387) diploma    21,222 ¦ 
106/M5     357. Ustioni Augusto      1950 Marina di Massa (MS) Club Alpi Apuane                 6:46.40,2   2:46.41,2  (7263) diploma    15,639 ¦ 
138/M3     297. Vaiani Massimo       1966 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           6:28.27,5   1:34.29,5  (4234) diploma    21,315 ¦ 
55/M6      125. Vaiani Natalino      1949 Seano (PO)           VC Bar Mannelli Gymo's           4:11.48,6   1:56.53,0  (7406) diploma    13,105 ¦ 
138/M1      46. Vaiani Stefano       1979 Carmignano (PO)      VC Bar Mannelli Gymo's           5:47.46,6   1:00.42,5  (1947) diploma    23,808 ¦ 
106/M4     598. Valgimigli Fabio     1964 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             7:13.24,1   3:18.51,1  (7928) diploma    14,674 ¦ 
138/M4     822. Vannini Paolo        1960 San Piero a Sieve (F Polisportiva San Piero a Sieve   7:49.19,6   2:48.11,8  (9068) diploma    17,642 ¦ 
55/F2       93. Vannucci Alma        1951 Lucca (LU)           GS Ontraino                      4:30.37,8   1:51.08,4   (891) diploma    12,193 ¦ 
106/M5     259. Vannucci Ferruccio   1955 Fiesole (FI)         Team Le Lame Firenze             6:12.53,9   2:12.54,9  (7946) diploma    17,055 ¦ 
106/M2     147. Varignani Gabriele   1976 Larciano (PT)        ASD Motociclisti                 5:31.20,2   1:59.46,3  (4725) diploma    19,194 ¦ 
106/M5     190. Venturini Giuseppe   1950 Avenza (MS)          GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:50.29,2   1:50.30,2  (6870) diploma    18,146 ¦ 
138/M4    1011. Verona Stefano       1959 Forte dei Marmi (LU) ASD Team Cicli Maggi             8:23.59,0   3:22.51,2  (5294) diploma    16,429 ¦ 
55/M1       24. Vezzosi Francesco    1983 Firenze (FI)         Team Le Lame Firenze             2:52.43,1     55.32,6  (7944) diploma    19,106 ¦ 
138/M4     114. Viliani Marco        1960 Sesto Fiorentino (FI bicisporteam firenze             6:03.25,8   1:02.18,0  (2985) diploma    22,782 ¦ 
138/M4     562. Villa Antonello      1963 San Miniato (PI)     GS Daccordi                      7:05.53,9   2:04.46,1  (8352) diploma    19,441 ¦ 
138/M3     233. Vinci Giulio         1969 Sesto Fiorentino (FI M.T. Bike Team 2001              6:18.16,2   1:24.18,2  (4968) diploma    21,889 ¦ 
138/M2      20. Vitali Francesco     1976 Firenze (FI)         Ciclo Club Pontassieve           5:29.49,9     32.02,6  (9019) diploma    25,103 ¦ 
55/M5      126. Vitali Roberto       1953 Sieci (FI)           Polisportiva Sieci               3:51.50,3   1:38.33,6  (7718) diploma    14,234 ¦ 
106/M4     269. Zanchi Giorgio       1964 Sansepolcro (AR)                                      5:43.18,8   1:48.45,8  (5297) diploma    18,525 ¦ 
106/M5     131. Zangari Stellario    1954 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               5:31.51,8   1:31.52,8  (4453) diploma    19,164 ¦ 
138/M2     128. Zanieri Daniele      1971 Dicomano (FI)        TEAM PRO BIKE FIRENZE            6:13.13,4   1:15.26,1  (2869) diploma    22,185 ¦ 
138/M3     236. Zeloni Alberto       1967 Prato (PO)           VC Bar Mannelli Gymo's           6:18.48,5   1:24.50,5  (4230) diploma    21,858 ¦ 
106/M5     169. Zingoni Piero        1953 Fucecchio (FI)       Pol Omega                        5:44.36,4   1:44.37,4  (5411) diploma    18,455 ¦ 

totale 542



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.