21a Maratona dles Dolomites 2007 - Lombardia (Italia)

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M4      72. Agosti Dino          1962 Milano (MI)          Biciclopi                        4:52.04,4     57.31,4  (2774) diploma    21,775 ¦ 
138/M3      42. Aicardi Federico     1968 Milano (MI)          i signori del ciclismo           5:32.55,0     38.57,0  (9681) diploma    24,871 ¦ 
106/M2     288. Aiolfi Edoardo       1975 Lodi (LO)            Canottieri Adda 1891             6:58.02,6   3:26.28,7  (5141) diploma    15,213 ¦ 
138/M4      91. Albertini Alessandro 1962 Ospitaletto (BS)     Amatori Ospitaletto              5:57.49,3     56.41,5  (5014) diploma    23,140 ¦ 
138/M2     420. Alboini Giovanni     1971 Gazoldo Ippoliti (MN ASD Velo Club Rodigo             7:34.51,4   2:37.04,1  (4638) diploma    18,203 ¦ 
106/M3     184. Alessandrino Giusepp 1968 Vanzago (MI)         TEAM 99 CICLI ESPOSITO           5:11.02,8   1:34.52,6 (10025) diploma    20,447 ¦ 
138/M1     109. Algeri Andrea        1980 Bergamo (BG)         asd gs amici udace               6:18.33,0   1:31.28,9  (8834) diploma    21,872 ¦ 
138/M2      12. Aliatis Cesare       1972 Rivalta sul Mincio ( GS Pedale Rivaltese              5:21.18,6     23.31,3   (240) diploma    25,769 ¦ 
106/M3     562. Aloisio Carlo        1966 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                7:05.56,4   3:29.46,2    (60) diploma    14,931 ¦ 
138/M3     789. Alquati Alberto      1969 Cremona (CR)         cc cremonese 1891 gruppo arved   7:46.22,2   2:52.24,2  (9828) diploma    17,754 ¦ 
55/M3      228. Alvezzola Franco     1965 Besnate (VA)         Audace Sportiva Besnate          4:42.46,7   2:48.37,8  (6019) diploma    11,669 ¦ 
106/M5     378. Alvisi Fulvio        1952 Drezzo (CO)          SC Spinaverde                    6:52.41,6   2:52.42,6  (7914) diploma    15,410 ¦ 
138/M3     831. Amati Paolo          1965 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             7:54.21,6   3:00.23,6  (5439) diploma    17,455 ¦ 
106/M6     166. Ambrosi Gilberto     1946 Desenzano del Garda  U.C. Desenzano                   6:40.46,6   2:29.57,8 (10317) diploma    15,869 ¦ 
138/M4    1065. Americano Massimo    1959 Pioltello (MI)                                        8:37.20,0   3:36.12,2  (5580) diploma    16,005 ¦ 
106/M2      51. Ancora Luca          1976 Como (CO)            TEAM FERCA                       4:39.06,1   1:07.32,2 (10371) diploma    22,787 ¦ 
55/M6      117. Andreasi Ermanno     1944 Fino Mornasco (CO)   SC Spinaverde                    4:06.08,5   1:51.12,9  (7912) diploma    13,406 ¦ 
106/M5     391. Andreasi Giovanni    1951 Civiglio (CO)        SC Spinaverde                    6:55.50,0   2:55.51,0  (7923) diploma    15,294 ¦ 
106/M2     236. Andresini Fabio      1971 Campione d'Italia (C SC Spinaverde                    6:22.47,8   2:51.13,9  (7922) diploma    16,614 ¦ 
138/M3     342. Angelini Cristiano   1968 Endine Gaiano (BG)   cicli peracchi sovere            6:35.43,9   1:41.45,9  (3016) diploma    20,923 ¦ 
138/M3     660. Ansalone Vincenzo    1965 Rho (MI)             CSD Cicli Mantovani              7:23.44,4   2:29.46,4  (8638) diploma    18,659 ¦ 
138/M6      60. Arami Gabrio         1947 Milano (MI)                                           7:10.48,0   1:21.59,9  (5033) diploma    19,220 ¦ 
138/M6     110. Aresi Emilio         1947 Treviglio (BG)       Gs Città di Treviglio            7:37.43,3   1:48.55,2  (2350) diploma    18,089 ¦ 
55//M4     135. Ariatta Alberto      1961 Milano (MI)          isdc Milano Team Pezzetti        3:29.22,1   1:30.04,0  (2594) diploma    15,761 ¦ 
138/M5     565. Ariatta Gianfranco   1956 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           8:41.59,8   3:33.00,4  (5628) diploma    15,862 ¦ 
138/M3     708. Aristei Saverio      1965 Dalmine (BG)         ASD US Villaggio Sposi           7:32.50,3   2:38.52,3  (8780) diploma    18,284 ¦ 
138/M4     156. Arnesano Massimo     1958 San Rocco al Porto ( Passoni VO2 Team                 6:11.34,9   1:10.27,1  (2496) diploma    22,283 ¦ 
138/M1     337. Arnoldi Ilario       1979 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       8:57.20,5   4:10.16,4  (8163) diploma    15,409 ¦ 
138/M5     221. Assi Claudio         1957 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  7:05.14,0   1:56.14,6  (1937) diploma    19,471 ¦ 
138/M4     113. Assi Paolo Angelo    1963 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  6:03.23,1   1:02.15,3  (1938) diploma    22,785 ¦ 
138/M1      45. Badiali Marco        1978 San Giorgio Su Legna GS Comune di Legnano             5:47.45,5   1:00.41,4  (5522) diploma    23,809 ¦ 
55/M3      231. Bagnasco Giuseppe    1965 Santa Maria della Ve Cicloclub lombardo amatoriale    4:45.52,0   2:51.43,1  (9577) diploma    11,543 ¦ 
55/F2      121. Balducci Sabina      1956 San Donato Milanese  Stampa Alta Badia                4:56.46,5   2:17.17,1   (470) diploma    11,119 ¦ 
138/M2     377. Balduzzi Davide      1971 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            7:21.13,2   2:23.25,9  (4136) diploma    18,766 ¦ 
138/F1       5. Balzarotti Ilaria Mi 1973 Saronno (VA)         Kona-top race Banelli            6:22.33,7     26.18,4   (484) diploma    21,643 ¦ 
106/M3     425. Banfi Guido Aldo     1965 Voghera (PV)         ASD GC Il Branco                 6:18.50,5   2:42.40,3  (8533) diploma    16,788 ¦ 
138/M4     344. Banfi Mauro          1962 Milano (MI)          SC Cicli Maggioni                6:35.47,7   1:34.39,9  (5383) diploma    20,919 ¦ 
138/M5     392. Baracchetti Antonio  1954 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  7:48.25,2   2:39.25,8  (7229) diploma    17,676 ¦ 
106/M6      72. Barassi Mario        1943 Varese (VA)          TEAM GURU PARKPRE SELLEITALIA    5:47.18,5   1:36.29,7 (10414) diploma    18,312 ¦ 
106/M3     301. Barassi Roberto      1969 Varese (VA)          team GURU PARKPRE SELLE ITALIA   5:42.44,9   2:06.34,7  (5960) diploma    18,555 ¦ 
55/M6       91. Barbanti Antonio     1948 Graffignana (LO)     ZAMAI                            3:56.18,8   1:41.23,2  (3003) diploma    13,964 ¦ 
138/M5     343. Baresi Eugenio       1953 Brescia (BS)         GS Carrera                       7:33.37,7   2:24.38,3  (5015) diploma    18,252 ¦ 
106/M6     DNF  Bartesaghi Cesarino  1947 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            4:31.48,8  Campolongo  (7343)               --- ¦ 
138/M4     917. Bartesaghi Fausto    1961 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            8:04.29,2   3:03.21,4  (7342) diploma    17,090 ¦ 
138/M5     333. Basilico Gian Paolo  1952 Locate Varesino (CO) GS Autocar Mozzate               7:30.39,5   2:21.40,1  (4836) diploma    18,373 ¦ 
55/M3       46. Bassi Alessandro     1966 Bariano (BG)         Pol. Oratorio Bariano            2:57.06,2   1:02.57,3   (235) diploma    18,633 ¦ 
106/M4     490. Bassi Luca           1960 Trezzano sul Navigli Sport Club Genova 1913           6:43.01,2   2:48.28,2  (6698) diploma    15,780 ¦ 
138/M2     526. Bassi Matteo         1973 Lodi (LO)            c.c.francesconi                  8:20.49,1   3:23.01,8  (2635) diploma    16,532 ¦ 
106/M5      77. Bellani Maurizio     1954 Gallarate (VA)       A.S. CICLOAMATORI                5:12.28,7   1:12.29,7  (6040) diploma    20,353 ¦ 
106/M2     186. Belleri Luca         1971 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            5:56.34,4   2:25.00,5  (7144) diploma    17,836 ¦ 
55/M6      191. Beltrami Arturo      1944 Milano (MI)                                           4:41.29,5   2:26.33,9  (5456) diploma    11,723 ¦ 
138/M4     336. Beltrami Mauro       1959 Cesano Maderno (MI)  Team De Rosa                     6:34.28,1   1:33.20,3  (2279) diploma    20,990 ¦ 
106/M2      41. Benedetti Gabriele   1973 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                4:31.11,9     59.38,0    (83) diploma    23,451 ¦ 
138/M3      34. Benelli Mario        1970 Crema (CR)           CA S.Carlo                       5:29.35,4     35.37,4  (2734) diploma    25,122 ¦ 
106/M3     203. Benetti Genolini Pao 1965 Milano (MI)          ISDC Milano                      5:15.57,9   1:39.47,7  (5927) diploma    20,128 ¦ 
138/M4    1021. Bergamin Stefano     1964 Milano (MI)                                           8:25.56,6   3:24.48,8  (5567) diploma    16,365 ¦ 
138/M4     889. Bernareggi Sergio    1960 Castano Primo (MI)   ASD Bortolami                    8:00.39,9   2:59.32,1  (3021) diploma    17,226 ¦ 
55/M3      135. Bernasconi Alessandr 1969 Milano (MI)          lariobike                        3:41.53,9   1:47.45,0  (9823) diploma    14,871 ¦ 
106/M5     165. Bernasconi Celeste   1952 Senna Comasco (CO)   RAMPI CLUB BRIANZA               5:44.16,1   1:44.17,1 (10129) diploma    18,473 ¦ 
106/M3     195. Bertagna Massimo     1965 Marmirolo (MN)       ASD Velo Club Rodigo             5:13.15,3   1:37.05,1  (4636) diploma    20,302 ¦ 
106/M5     172. Bertinotti Alberto   1956 Bergamo (BG)         CC Lombardo Amatoriale Pista     5:45.44,2   1:45.45,2  (4763) diploma    18,395 ¦ 
138/M4     157. Bertola Flavio       1958 Milano (MI)          Team De Rosa                     6:11.42,8   1:10.35,0  (2276) diploma    22,275 ¦ 
106/M4     214. Bertoni Francesco    1962 Pralboino (BS)       ASD COOP LA FAMIGLIA             5:30.50,4   1:36.17,4  (4894) diploma    19,223 ¦ 
138/M3     502. Bertossi Cristiano   1968 Cozzago S/Martino (B GS Polisportiva Adrense          6:56.57,1   2:02.59,1  (4518) diploma    19,858 ¦ 
106/M3     448. Bescapè Stefano      1970 Pavia (PV)           ASD Certosa Brazzo               6:27.04,3   2:50.54,1  (8571) diploma    16,431 ¦ 
138/M4    1023. Bettani Massimo      1962 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          8:26.19,2   3:25.11,4  (7292) diploma    16,353 ¦ 
106/M4     616. Bettenzana Cesare    1964 Rovato (BS)          Ospitaletto                      7:20.56,9   3:26.23,9  (5348) diploma    14,423 ¦ 
138/M3      91. Bettinazzi Guido     1966 Pavia (PV)           Team Iaccobike Ceramica Panari   5:49.50,5     55.52,5  (1919) diploma    23,667 ¦ 
55/M1       19. Bettoni Alessandro   1983 Bergamo (BG)                                          2:44.06,8     46.56,3  (4812) diploma    20,108 ¦ 
55/M6       15. Bettoni Giuseppe     1948 Costa Volpino (BG)                                    3:06.55,5     51.59,9  (4880) diploma    17,654 ¦ 
55//M4       6. Bettoni Stefano      1960 Almenno S.salvatore  Team Oprandi                     2:25.40,2     26.22,1  (2333) diploma    22,653 ¦ 
55/M5        3. Beyerle Fabrizio     1955 Milano (MI)          Biciclopi                        2:25.14,4     11.57,7  (1596) diploma    22,721 ¦ 
55/M6       19. Bianchi Alberto      1943 Como (CO)            GC Baradello di Como             3:14.56,8   1:00.01,2  (4979) diploma    16,927 ¦ 
138/M2     554. Bianchi Andrea Giuse 1974 San Giuliano Milanes CICLOAMATORI AVIS SAN GIULIANO   8:32.03,8   3:34.16,5 (10436) diploma    16,169 ¦ 
138/M5     544. Bianchi Donato       1951 Corbetta (MI)        ASD EQUIPE CORBETTESE            8:35.32,3   3:26.32,9  (9591) diploma    16,060 ¦ 
106/M3     441. Bianchi Giuseppe     1967 Pioltello (MI)       GS Darimec Ingranaggi            6:24.09,3   2:47.59,1  (5577) diploma    16,555 ¦ 
55//M4      72. Bianchi Mauro        1963 Montebello della Bat ASD Dlf Voghera                  3:12.25,3   1:13.07,2  (8573) diploma    17,149 ¦ 
138/M4     212. Bianchi Roberto      1958 Como (CO)            TEAM FERCA                       6:20.59,5   1:19.51,7 (10359) diploma    21,732 ¦ 
55/M1       20. Bianchini Luca       1978 Chiavenna (SO)       AR Team Armistizio Hard Servic   2:46.06,6     48.56,1  (3641) diploma    19,866 ¦ 
138/M3     242. Biella Gianmario     1966 Desio (MI)           SC MOBILI LISSONE                6:19.30,1   1:25.32,1  (2885) diploma    21,818 ¦ 
106/M4     638. Bigatti Luigi        1962 Caravaggio (BG)                                       7:39.58,5   3:45.25,5  (5354) diploma    13,826 ¦ 
138/M3     995. Bilardo Angelo       1970 Cabiate (CO)         ASD Blucom                       8:41.04,5   3:47.06,5  (8166) diploma    15,890 ¦ 
106/M3     405. Bini Fabrizio        1966 Cuasso al Monte (VA) Cicli Ballardin                  6:12.39,8   2:36.29,6  (2636) diploma    17,066 ¦ 
106/M2     243. Biondi Gianluca      1975 Casatenovo (LC)      Sogisport ASD                    6:26.48,9   2:55.15,0  (8825) diploma    16,441 ¦ 
106/M3     478. Biondini Stefano     1965 Crema (CR)           U.S. ACLI MTB TEAM HURRICANE     6:33.37,6   2:57.27,4 (10326) diploma    16,157 ¦ 
106/M4     344. Bisio Aldo           1960 Milano (MI)          TX Active Bike Team              6:02.16,0   2:07.43,0   (257) diploma    17,556 ¦ 
106/M2     272. Bizzo Roberto        1973 Milano (MI)                                           6:44.21,1   3:12.47,2  (9147) diploma    15,728 ¦ 
106/M3     552. Bizzozero Luca       1965 Settimo Milanese (MI SC Spinaverde                    7:01.33,9   3:25.23,7  (7925) diploma    15,086 ¦ 
138/M6     177. Bodini Rosolino      1946 Cremona (CR)         Cicloamatori Avis Cremona        8:24.33,2   2:35.45,1  (4718) diploma    16,410 ¦ 
138/M3     645. Boffi Andrea         1970 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:20.47,1   2:26.49,1  (7344) diploma    18,784 ¦ 
106/M5     254. Boffi Giuseppe       1950 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:10.20,4   2:10.21,4  (7338) diploma    17,173 ¦ 
106/M4     438. Boido Vittorio       1960 Voghera (PV)         DLF Voghera                      6:29.58,8   2:35.25,8  (5814) diploma    16,308 ¦ 
138/M3     830. Boifava Mario        1967 Brescia (BS)         GS CARRERA                       7:54.20,8   3:00.22,8  (9781) diploma    17,455 ¦ 
138/M4     240. Bolduri Giovanni     1962 Codogno (LO)         gs Lupi Grigi                    6:24.00,5   1:22.52,7  (2945) diploma    21,562 ¦ 
138/M5      79. Bologna Claudio      1954 Senago (MI)          Team De Rosa                     6:23.41,8   1:14.42,4  (2278) diploma    21,579 ¦ 
138/M4     668. Bolognesi Giovanni   1961 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       7:18.49,9   2:17.42,1  (8160) diploma    18,868 ¦ 
138/M5     201. Bombardieri Mario    1957 Bergamo (BG)         bike tech                        7:00.21,8   1:51.22,4 (10218) diploma    19,697 ¦ 
55/F1       54. Bona Monica          1977 Arluno (MI)          Also Enervit                     3:53.19,7   1:30.58,4  (1300) diploma    14,143 ¦ 
138/M2     457. Bonacina Manuel      1973 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  7:49.28,5   2:51.41,2  (7232) diploma    17,636 ¦ 
138/M2     109. Bondavalli Andrea    1974 Milano (MI)          Ciclistica Erbese                6:07.02,7   1:09.15,4  (5542) diploma    22,558 ¦ 
55/M5       76. Bondioli Giuseppe    1954 Gazzaniga (BG)       GS MARINELLI                     3:32.19,4   1:19.02,7 (10258) diploma    15,542 ¦ 
106/M1      46. Bondioli Marcello    1977 Gazzaniga (BG)       GS MARINELLI                     4:53.32,8   1:24.24,6  (6037) diploma    21,666 ¦ 
106/M1      27. Bondioli Marzio      1983 Gazzaniga (BG)       GS MARINELLI                     4:33.49,8   1:04.41,6  (6043) diploma    23,226 ¦ 
106/M4      52. Bonelli Marco        1959 Milano (MI)          ASD MAx Lelli                    4:45.27,7     50.54,7   (351) diploma    22,279 ¦ 
138/M3     599. Bonetti Giandomenico 1967 Pontevico (BS)       GC Zeli                          7:11.14,5   2:17.16,5  (4790) diploma    19,200 ¦ 
106/M2     150. Bonetti Giuseppe     1972 Sovere (BG)          cicli peracchi sovere            5:34.47,0   2:03.13,1  (9922) diploma    18,997 ¦ 
138/M4      70. Bonfiglio Alfredo    1958 Brugherio (MI)       GS. CERAMICHE PAGNONCELLI        5:54.20,0     53.12,2  (2882) diploma    23,367 ¦ 
138/M4     302. Bongiolatti Dante    1961 Berbenno di Valtelli Banca Pop. di Sondrio            6:30.35,3   1:29.27,5 (10136) diploma    21,198 ¦ 
106/M4      73. Bonini Fabio         1964 Locate Triulzi (MI)  SC AMATORI LOCATESE              4:52.30,2     57.57,2  (9724) diploma    21,743 ¦ 
106/M2     154. Bonizzoni Gianluca   1971 Crema (CR)           Avis Crema                       5:36.37,3   2:05.03,4  (9597) diploma    18,893 ¦ 
55/M3      187. Bonometti Luca       1970 Brescia (BS)         GS CArrera                       4:04.45,9   2:10.37,0  (5659) diploma    13,482 ¦ 
106/M5     262. Bonomi Enzo          1950 Verano Brianza (MI)  CICLI MAGGIONI                   6:15.03,6   2:15.04,6  (2714) diploma    16,957 ¦ 
138/M5     106. Bonomi Massimo       1957 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:35.12,3   1:26.12,9  (2713) diploma    20,951 ¦ 
55//M4      38. Bonomi Pierluigi     1959 Vedano al Lambro (MI GS Cicli di Lorenzo              2:54.57,2     55.39,1  (5471) diploma    18,862 ¦ 
138/M4     396. Bonomini Ivano       1964 Castelmella (BS)     ASD ARICI CASTELMELLA            6:43.08,3   1:42.00,5  (9461) diploma    20,538 ¦ 
106/F1      13. Bordiga Claudia      1972 Milano (MI)          Halloween Bikers Team            5:04.19,2     52.50,2   (956) diploma    20,899 ¦ 
138/M2     514. Bordogna Edoardo     1975 Gazzaniga (BG)       CRAZY BIKERS OREZZO              8:16.17,5   3:18.30,2  (9794) diploma    16,683 ¦ 
138/M6      70. Borghi Carlo         1941 Barlassina (MI)      CICL.SERVETTO                    7:19.10,9   1:30.22,8  (5885) diploma    18,853 ¦ 
138/M4     185. Borghi Franco        1962 Vighizzolo di Cantù  CC CANTURINO 1902                6:16.15,7   1:15.07,9  (4741) diploma    22,005 ¦ 
138/M5     629. Borghi Gaetano       1953 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           9:16.45,7   4:07.46,3  (6690) diploma    14,871 ¦ 
138/M3     109. Bortolami Luca       1968 Milano (MI)          Bortolami Bike Action            5:52.49,1     58.51,1  (2804) diploma    23,468 ¦ 
138/M3     894. Bosetti Mario Teo    1966 Giussago (PV)        SC Humanitas                     8:09.38,2   3:15.40,2   (190) diploma    16,910 ¦ 
106/M3     263. Bosoni Claudio       1968 Strozza (BG)         GS Sportissimo Top Level         5:34.51,4   1:58.41,2  (6627) diploma    18,993 ¦ 
138/M2     288. Botta Cristian       1973 Busto Arsizio (VA)   clamas team                      6:53.37,2   1:55.49,9  (5811) diploma    20,018 ¦ 
106/M5     382. Botta Giuliano       1952 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    6:54.16,3   2:54.17,3  (7913) diploma    15,352 ¦ 
106/M6     226. Botti Angelo         1945 Borghetto Lodigiano  ZAMAI                            7:20.06,0   3:09.17,2  (2943) diploma    14,451 ¦ 
138/M3     903. Bovo Alessandro      1968 Milano (MI)          SC Spinaverde                    8:12.14,4   3:18.16,4  (7910) diploma    16,821 ¦ 
106/M3     120. Braga Ezio           1966 Brescia (BS)         GS Carrera                       4:50.57,0   1:14.46,8  (8553) diploma    21,859 ¦ 
138/M5     111. Bragadin Vittorio    1956 Milano (MI)          Biciclopi                        6:36.06,9   1:27.07,5  (2709) diploma    20,903 ¦ 
106/M2     230. Bragadina Cristiano  1971 Rodengo Saiano (BS)  ASD Team Bike Gussago            6:18.31,9   2:46.58,0  (7150) diploma    16,801 ¦ 
138/Top    DNF  Bramati Luca         1968 Canonica d'Adda (BG) Team Bramati                     4:07.52,3 Selva Cador    (41)               --- ¦ 
138/M5     123. Brambilla Francesco  1950 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:39.24,2   1:30.24,8  (7349) diploma    20,730 ¦ 
106/M4     388. Brambilla Sergio     1958 Cavenago Brianza (MI gs ceramiche pagnoncelli         6:14.59,8   2:20.26,8 (10045) diploma    16,960 ¦ 
55/F2       21. Branciari Laura      1962 Basiglio (MI)        ASD Gio'n'Dent                   3:36.29,7     57.00,3   (969) diploma    15,242 ¦ 
55//M4      39. Brandolini Marco Ste 1959 Milano (MI)          GS Cicli di lorenzo              2:55.39,9     56.21,8  (5463) diploma    18,785 ¦ 
55//M4     186. Branduardi Angelo Sa 1964 Buccinasco (MI)      TEAM CHIODINI                    3:43.34,9   1:44.16,8 (10363) diploma    14,759 ¦ 
106/M6      39. Bravin Luciano       1947 Grandate (CO)        Dream Team                       5:28.23,8   1:17.35,0  (5308) diploma    19,366 ¦ 
55/M3      223. Brazzorotto Fabrizio 1966 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:35.10,9   2:41.02,0  (8436) diploma    11,992 ¦ 
106/M4     565. Brenna Massimo       1960 Milano (MI)          fior di roccia                   7:04.15,0   3:09.42,0 (10081) diploma    14,991 ¦ 
106/M6     216. Bressi Francesco     1940 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:13.18,3   3:02.29,5  (7290) diploma    14,677 ¦ 
106/M2     111. Brignoli Sandro      1975 Bergamo (BG)         tx active bike team              5:12.06,0   1:40.32,1 (10197) diploma    20,378 ¦ 
55//M4     245. Bringhenti Fabio     1960 Mantova (MN)         ASD Velo Club Rodigo             4:08.33,8   2:09.15,7  (8345) diploma    13,276 ¦ 
106/M4     257. Broccanello Bruno    1963 Chignolo d'Isola (BG olmo albenga                     5:40.03,5   1:45.30,5  (9773) diploma    18,702 ¦ 
138/M2     481. Broggi Giampiero     1972 Tradate (VA)         Team Uslenghi                    8:05.47,6   3:08.00,3  (3295) diploma    17,044 ¦ 
55/M1       26. Brognoli Diego       1984 Brescia (BS)         Team Bike Gavardo                2:57.12,2   1:00.01,7  (2957) diploma    18,622 ¦ 
138/M3      36. Brolis Alessandro    1967 Curno (BG)           Viner Team                       5:31.04,8     37.06,8   (225) diploma    25,009 ¦ 
138/M2      15. Brontesi Fabio       1973 Rodengo Saiano (BS)  MONTORFANO BIKE TEAM             5:22.11,8     24.24,5   (324) diploma    25,698 ¦ 
138/M2     211. Brugora Daniele      1973 Desio (MI)           US Aurora Desio                  6:33.11,0   1:35.23,7  (4963) diploma    21,058 ¦ 
138/M2       3. Brusoni Giulio Maria 1975 Pavia (PV)           Team MG K Vis LGL                5:04.06,8      6.19,5   (269) diploma    27,226 ¦ 
138/M3     440. Burini Luigi         1965 Seriate (BG)         ASD Ciclistica Zanica            6:48.33,5   1:54.35,5  (3121) diploma    20,266 ¦ 
138/M4     697. Busnari Ivano        1962 Zelo Buon Persico (L ASD GS Bramati                   7:23.58,5   2:22.50,7  (9157) diploma    18,649 ¦ 
106/M5     386. Buzzi Raffaele       1953 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    6:54.32,4   2:54.33,4  (7908) diploma    15,342 ¦ 
138/M4     956. Cairella Roberto     1964 Milano (MI)          Cons.Lombardo Amatoriale Pista   8:13.06,1   3:11.58,3  (5205) diploma    16,791 ¦ 
106/M3      73. Cairoli Roberto      1965 Como (CO)            TEAM FERCA                       4:39.06,5   1:02.56,3 (10365) diploma    22,786 ¦ 
55/F2        2. Calissoni Colnaghi   1954 Aicurzio (MI)        Petit Veló                       2:39.46,0      0.16,6   (393) diploma    20,655 ¦ 
55/M1       65. Calzi Riccardo       1978 Crema (CR)           VC Bagnolo Cremasco              3:44.09,4   1:46.58,9  (5331) diploma    14,721 ¦ 
138/M3     977. Campigli Alessandro  1965 Sarnico (BG)         gs team testa corse              8:35.09,7   3:41.11,7  (9429) diploma    16,072 ¦ 
138/M1     249. Camporeale Enrico Vi 1978 Muggiò (MI)          A.I.R.R.C.S. RED IRON            7:32.55,4   2:45.51,3 (10269) diploma    18,281 ¦ 
138/M6      61. Camporota Camillo    1944 Pavia (PV)           ASD Brocchetta D.                7:12.05,4   1:23.17,3  (5514) diploma    19,162 ¦ 
138/M2     290. Canavesi Ivano       1971 Rho (MI)             GS Cicli Giupek                  6:53.55,6   1:56.08,3  (4751) diploma    20,003 ¦ 
138/M2      35. Candelpergher Andrea 1975 Brescia (BS)         GS Sportissimo Top Level         5:35.55,2     38.07,9  (6613) diploma    24,648 ¦ 
106/M2     237. Capatti Mirko Mario  1973 Albiate (MI)         Associazione ciclosportivi Sov   6:23.48,8   2:52.14,9  (9791) diploma    16,570 ¦ 
138/M2      93. Capelli Angelo       1971 Tirano (SO)          UNIONE SPORTIVA BORMIESE         6:02.18,0   1:04.30,7  (9460) diploma    22,853 ¦ 
138/M3      48. Capelli Fulvio       1970 Almenno San Bartolom TEAM MORETTI                     5:36.42,9     42.44,9  (2948) diploma    24,590 ¦ 
138/M3     254. Capelli Giuseppe     1968 Capriolo (BS)        Freebike Erbusco                 6:22.09,6   1:28.11,6  (2322) diploma    21,666 ¦ 
106/M4     245. Cappa Walter         1963 Legnano (MI)                                          5:37.09,5   1:42.36,5  (5230) diploma    18,863 ¦ 
106/M3     260. Caprara Ferdinando   1969 Desenzano del Garda  ASD Team Zanola                  5:33.54,5   1:57.44,3  (8176) diploma    19,047 ¦ 
106/M3     594. Carassai Amedeo      1966 Milano (MI)          TX Active Bike Team              7:20.07,2   3:43.57,0  (3113) diploma    14,450 ¦ 
138/M4     662. Carboni Fabio        1961 Travao Siccomario (P Team Riboni                      7:18.12,8   2:17.05,0  (5369) diploma    18,894 ¦ 
138/M3     902. Carcano Alessio      1970 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           8:12.07,1   3:18.09,1  (6689) diploma    16,825 ¦ 
138/M5       9. Carcano Valter       1954 Vimodrone (MI)       Cons.Lombardo Amatoriale         5:46.56,6     37.57,2  (8784) diploma    23,865 ¦ 
106/M3     249. Cardani Matteo       1965 Rho (MI)             Sport Club Genova 1913           5:31.07,9   1:54.57,7  (6686) diploma    19,206 ¦ 
138/M3     875. Caresano Giorgio     1968 Casciago (VA)                                         8:04.46,4   3:10.48,4  (5568) diploma    17,080 ¦ 
106/M5     366. Carniti Ennio        1953 Bagnolo Cremasco (CR g.c. san bassano                 6:48.39,9   2:48.40,9 (10313) diploma    15,562 ¦ 
106/M2      87. Caroni Emilio        1971 Arluno (MI)          Also Enervit                     4:58.54,2   1:27.20,3  (3297) diploma    21,277 ¦ 
138/M4     345. Carpignani Roberto   1961 Monza (MI)           Granfondo Pinarello              6:35.52,2   1:34.44,4  (1528) diploma    20,915 ¦ 
106/M3     186. Carravetta Corrado   1967 Biandronno (VA)      team guru parkpre selle italia   5:11.15,0   1:35.04,8  (5461) diploma    20,433 ¦ 
106/M1     130. Carretta Damiano     1984 Virgilio (MN)        ASD Amici in Bici                6:28.33,2   2:59.25,0  (5259) diploma    16,368 ¦ 
106/M3     525. Carugo Maurilio      1969 Marchirolo (VA)      Team Airmax                      6:48.40,2   3:12.30,0  (5649) diploma    15,562 ¦ 
55/M5      192. Carutti Efisio       1955 Milano (MI)          team cicli maggi                 4:16.44,2   2:03.27,5  (9924) diploma    12,853 ¦ 
138/M5     261. Casali Angelo        1956 Spino d'Adda (CR)    us spinese oratorio              7:12.41,7   2:03.42,3  (5854) diploma    19,135 ¦ 
106/M5      65. Casali Mariano       1954 Pavia (PV)           Team Riboni                      5:03.51,0   1:03.52,0  (4708) diploma    20,931 ¦ 
55/M5       14. Casartelli Giampiero 1953 Como (CO)            GC Baradello di Como             2:53.03,9     39.47,2  (4980) diploma    19,067 ¦ 
138/M4     218. Casella Sergio       1964 Lumezzane (BS)       ASD Sportiva...mente Team Zoda   6:21.47,6   1:20.39,8  (2517) diploma    21,687 ¦ 
138/M4     527. Casini Antonio       1961 Pianengo (CR)        UC cremasca                      7:00.44,3   1:59.36,5  (2702) diploma    19,679 ¦ 
138/M4     125. Casiraghi Fabio      1962 Burago di Molgora (M Cicli MAggioni                   6:05.54,2   1:04.46,4  (2512) diploma    22,628 ¦ 
138/M3     577. Casiraghi Sandro     1966 Cinisello Balsamo (M AMICI MILANESI PER IL CICLISMO   7:08.05,0   2:14.07,0  (2801) diploma    19,342 ¦ 
106/M4       8. Cassanego Silvio     1962 Milano (MI)          Cicloteamcanzo                   4:08.18,0     13.45,0  (2886) diploma    25,614 ¦ 
138/M3     620. Cassani Sandro       1968 Cassina Dè Pecchi (M ASD GS Gorgonzola-Monti          7:14.40,3   2:20.42,3  (7297) diploma    19,048 ¦ 
55/M5      219. Cassera Bernardino   1956 Como (CO)            SC Spinaverde                    4:38.28,7   2:25.12,0  (7917) diploma    11,850 ¦ 
106/M4     445. Castagnidoli Ivano   1963 Corte Dè Frati (CR)  ASD PERSICHELLO (CR)             6:31.55,1   2:37.22,1  (9906) diploma    16,227 ¦ 
55//M4     117. Castelli Michele     1964 Milano (MI)          ASD US Cusago                    3:26.02,2   1:26.44,1  (2412) diploma    16,016 ¦ 
138/M4     587. Castiglioni Carlo    1962 San Giorgio Su Legna SC Equipe Corbettese             7:07.47,4   2:06.39,6  (5235) diploma    19,355 ¦ 
106/F2       7. Castiglioni Francesc 1964 San Donato Milanese  C.C.LOMBARDO AMATORIALE          5:28.09,0   1:19.55,8   (486) diploma    19,381 ¦ 
138/M3     541. Castiglioni Stefano  1966 Cairate (VA)         S.C. PEVERANZA                   7:03.00,6   2:09.02,6  (2669) diploma    19,574 ¦ 
138/M6      72. Castoldi Giuseppe Re 1945 Lentate sul Seveso ( CICL.SERVETTO                    7:19.30,8   1:30.42,7  (2872) diploma    18,839 ¦ 
138/M4    1090. Cataran Renato       1959 Milano (MI)          GS Club 2 Ruote                  8:42.43,4   3:41.35,6  (8531) diploma    15,840 ¦ 
106/M3     599. Cattaneo Carlo       1968 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       7:22.48,6   3:46.38,4  (8161) diploma    14,362 ¦ 
138/M2     186. Cattaneo Sergio      1973 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       6:28.05,7   1:30.18,4  (2274) diploma    21,334 ¦ 
138/M4     755. Cattina Valter       1959 Ghedi (BS)           Pata LP Costruzioni              7:34.47,0   2:33.39,2  (8524) diploma    18,206 ¦ 
138/M1     331. Cattoni Giovanni     1978 Corsico (MI)         ciclisti Corsichesi Corsico      8:46.27,7   3:59.23,6  (2671) diploma    15,727 ¦ 
138/M4     598. Catufi Fabio         1963 Lodi (LO)            CANOTTIERI ADDA 1891 LODI        7:08.55,0   2:07.47,2 (10456) diploma    19,304 ¦ 
138/M3    1004. Cavallari Andrea     1968 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           8:44.43,0   3:50.45,0  (6699) diploma    15,779 ¦ 
138/M3     115. Cavallaro Doriano Da 1966 Casarile (MI)        SC Humanitas                     5:53.35,3     59.37,3   (191) diploma    23,417 ¦ 
138/M3     225. Cavalleri Andrea     1967 Cologne Bresciano (B GS Polisportiva Adrense          6:17.33,3   1:23.35,3  (7871) diploma    21,930 ¦ 
106/M3     470. Cazzamalli Bonfiglio 1965 Soresina (CR)        A.S.D. Bike Team Bakemark        6:32.24,4   2:56.14,2  (9879) diploma    16,207 ¦ 
106/M4     342. Cazzaniga Giordano   1959 Carugate (MI)        ASD GS Gorgonzola-Monti          6:02.03,1   2:07.30,1  (7299) diploma    17,566 ¦ 
106/M3     486. Ceniti Francesco     1969 Lomagno (LC)         ASD Nicolavoci                   6:36.01,8   2:59.51,6  (5597) diploma    16,059 ¦ 
138/M4     823. Cennamo Franco       1960 Arese (MI)                                            7:49.28,5   2:48.20,7  (4879) diploma    17,636 ¦ 
138/M5     312. Ceppi Paolo          1956 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:24.19,6   2:15.20,2  (7352) diploma    18,634 ¦ 
106/M3     543. Ceppi Paolo          1969 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:57.16,3   3:21.06,1  (7350) diploma    15,241 ¦ 
106/M3     370. Ceppi Pietro         1967 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:01.58,1   2:25.47,9  (7353) diploma    17,570 ¦ 
138/M5     341. Ceppi Silvio         1953 Verano Brianza (MI)  UC Robbiamo Salvarani            7:32.49,2   2:23.49,8  (7354) diploma    18,285 ¦ 
55//M4      92. Cerri Alberto        1960 Pavia (PV)           Team Guru Parkpre Selleitalia    3:17.15,8   1:17.57,7  (5488) diploma    16,728 ¦ 
138/M4     179. Cesari Gianluigi     1963 Capriolo (BS)        Freebike Erbusco                 6:14.41,6   1:13.33,8  (2323) diploma    22,098 ¦ 
138/M3     889. Chiesa Alberto       1967 Gallarate (VA)       A.S.D. CICLI TURRI CARRERA       8:09.01,5   3:15.03,5  (9650) diploma    16,931 ¦ 
138/M3     568. Chiesa Enrico        1968 Milano (MI)          UC Comense 1887                  7:07.17,6   2:13.19,6  (5590) diploma    19,377 ¦ 
138/F2      45. Chiesa Giordana Mari 1963 Milano (MI)          Team De Rosa                     7:43.43,8   1:46.06,5   (450) diploma    17,855 ¦ 
138/M2      18. Chioda Sergio        1972 Seriate (BG)         Viner Team                       5:25.29,7     27.42,4  (2511) diploma    25,438 ¦ 
55/F1       44. Chiodi Moira         1968 Crema (CR)           Cicloamatori S.Carlo Crema       3:42.27,4   1:20.06,1   (460) diploma    14,834 ¦ 
106/M6      59. Ciceri Arnaldo       1948 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                5:40.46,9   1:29.58,1  (8171) diploma    18,662 ¦ 
106/M3     259. Cipolla Gilberto     1966 Desenzano del Garda  ASD Team Zanola                  5:33.54,1   1:57.43,9  (8181) diploma    19,047 ¦ 
55/M5      151. Cito Filomarino Andr 1956 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       4:02.43,6   1:49.26,9  (7424) diploma    13,595 ¦ 
55//M4     228. Clafa' Gian Paolo    1964 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:04.35,4   2:05.17,3  (8439) diploma    13,491 ¦ 
106/M3     419. Clemente Federico    1965 Bergamo (BG)         Ciclistica ZAnica                6:16.11,5   2:40.01,3  (3120) diploma    16,906 ¦ 
55/F1       10. Clemenza Valeria     1986 Brescia (BS)         Team Bike Gavardo                2:57.11,8     34.50,5  (1195) diploma    18,623 ¦ 
138/M3     997. Clerici Paolo        1965 Cellatica (BS)       US Libertas                      8:41.48,9   3:47.50,9  (5073) diploma    15,867 ¦ 
138/M4     970. Cocco Mario          1960 Milano (MI)          Ciclistica Sant'Ampelio          8:15.46,4   3:14.38,6  (4246) diploma    16,701 ¦ 
106/M3     124. Coelati Rama Davide  1969 Mantova (MN)         ASD SC Formigosa                 4:52.08,0   1:15.57,8  (8832) diploma    21,770 ¦ 
138/M4     446. Colombini Massimo    1962 Boffalora Ticino (MI Boffalora Bike                   6:50.28,4   1:49.20,6  (4618) diploma    20,171 ¦ 
106/M2     286. Colombo Alessandro   1971 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:57.15,0   3:25.41,1  (7355) diploma    15,242 ¦ 
55/M6       58. Colombo Francesco    1946 San Macario (VA)     SC Humanitas                     3:39.45,5   1:24.49,9   (187) diploma    15,016 ¦ 
138/M4    1015. Colombo Giulio       1960 Monza (MI)           Ciclistica Fiorani               8:24.24,1   3:23.16,3  (5390) diploma    16,415 ¦ 
106/M5      78. Colombo Ivan Michele 1956 San Macario (VA)     SC Humanitas                     5:12.41,2   1:12.42,2   (186) diploma    20,339 ¦ 
138/M6     158. Colombo Mario        1944 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                8:09.38,5   2:20.50,4  (8169) diploma    16,910 ¦ 
138/M3     355. Colombo Mauro Giovan 1967 Basiano (MI)         amici del ciclismo basiano       6:37.22,5   1:43.24,5  (9469) diploma    20,836 ¦ 
106/F2       8. Colzani Maria Luisa  1962 Merone (CO)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:28.27,2   1:20.14,0   (830) diploma    19,363 ¦ 
55/M3      189. Compagnoni Massimo   1966 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:06.56,9   2:12.48,0  (8440) diploma    13,363 ¦ 
106/M4     189. Comparin Adolfo      1963 Gazoldo Degli Ippoli ASD Velo Club Rodigo             5:25.43,7   1:31.10,7  (4637) diploma    19,525 ¦ 
106/M4     533. Condulmari Roberto   1962 Milano (MI)          ISDC                             6:56.33,0   3:02.00,0  (9927) diploma    15,268 ¦ 
138/M3     878. Contarelli Marco     1970 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            8:05.22,7   3:11.24,7  (4137) diploma    17,058 ¦ 
138/F1      70. Conte Roberta        1974 Gornate Olona (VA)   Team Uslenghi                    8:05.46,9   2:09.31,6  (1299) diploma    17,044 ¦ 
55/M3       79. Conti Alessandro     1970 Almè (BG)            Team Brember Valley              3:12.51,7   1:18.42,8  (2332) diploma    17,110 ¦ 
138/M4     939. Conti Graziano       1961 Erbusco (BS)         GS Polisportiva Adrense          8:09.14,5   3:08.06,7  (4521) diploma    16,924 ¦ 
55/M6      182. Corbetta Armando     1930 Alzate Brianza (CO)  Carugo Arosio                    4:36.22,9   2:21.27,3  (8853) diploma    11,940 ¦ 
55//M4     230. Corradin Attilio     1964 Cassano Magnago (VA) Evergreenbike ASD                4:04.36,3   2:05.18,2  (8441) diploma    13,491 ¦ 
55/M3       66. Cortesi Daniele      1967 Cenate Sopra (BG)    Entratico                        3:07.10,0   1:13.01,1  (9916) diploma    17,631 ¦ 
138/M5      75. Corti Silvano        1957 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:22.50,2   1:13.50,8  (7336) diploma    21,628 ¦ 
106/M4      57. Corucci Fabio        1963 Milano (MI)          asd drop                         4:47.25,6     52.52,6  (2956) diploma    22,127 ¦ 
138/M4      41. Corucci Stefano      1964 Milano (MI)          isdc milano                      5:44.16,2     43.08,4  (3023) diploma    24,050 ¦ 
138/M4     161. Costa Stefano        1963 Codogno (LO)         Lupi Grigi                       6:12.05,9   1:10.58,1  (2480) diploma    22,252 ¦ 
138/M4     136. Crema Marzio Mirco   1964 Crema (CR)           Club Francesconi                 6:07.58,6   1:06.50,8  (2444) diploma    22,501 ¦ 
138/M2     536. Cremascoli Giampaolo 1973 Lodi (LO)                                             8:25.54,2   3:28.06,9  (5140) diploma    16,366 ¦ 
106/M3     499. Crescini Ugo         1966 Bergamo (BG)         Societá Ciclistica Levanto       6:42.36,9   3:06.26,7  (7428) diploma    15,796 ¦ 
138/M2       5. Crespi Vincenzo      1974 Bellusco (MI)        Team Bellusco                    5:10.05,7     12.18,4   (367) diploma    26,701 ¦ 
138/M2     434. Crevena Claudio      1975 Stezzano (BG)        Ciclista Zanica                  7:38.54,4   2:41.07,1  (7237) diploma    18,042 ¦ 
106/M2     110. Croce Gianluca       1971 Parabiago (MI)       Boffalora Bike                   5:11.01,9   1:39.28,0  (4617) diploma    20,448 ¦ 
138/M5     243. Crotti Paolo Lino    1952 Almè (BG)            TEAM MORETTI                     7:09.30,2   2:00.30,8  (2950) diploma    19,278 ¦ 
106/M3     286. Cucchetti Gianangelo 1966 Mesero (MI)          Boffalora Bike                   5:40.14,1   2:04.03,9  (4616) diploma    18,692 ¦ 
138/M5     457. Curatolo Cataldo     1954 Villa Cortese (MI)   Magnago Bike                     8:09.03,0   3:00.03,6  (8749) diploma    16,930 ¦ 
55/M3      183. Curto Aldo           1966 Milano (MI)          DT BIKE PIAZZATORRE              4:04.12,8   2:10.03,9 (10240) diploma    13,512 ¦ 
55/M5      174. Cuzzocrea Giuseppe   1957 Crema (CR)           GS BICIMANIA                     4:11.26,2   1:58.09,5  (4831) diploma    13,124 ¦ 
138/M6     204. D'Italia Santo Gaeta 1933 Cornaredo (MI)       G.C. F. MOSER - MILANO           8:44.48,8   2:56.00,7  (3065) diploma    15,777 ¦ 
106/M2     200. Dalzero Matteo       1976 Brescia (BS)         U.S.Libertas 1911 Brescia        6:01.11,5   2:29.37,6  (5756) diploma    17,608 ¦ 
138/M5     426. Damin Giovanni       1950 Samarate (VA)        A.S.D. CICLI TURRI CARRERA       7:57.48,0   2:48.48,6  (5810) diploma    17,329 ¦ 
106/M6      26. Danelli Alberto      1944 San Zenone al Lambro GS San Zenone Fisma              5:19.32,5   1:08.43,7  (7788) diploma    19,903 ¦ 
55/F1       61. Danesi Katia         1968 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            3:59.59,3   1:37.38,0   (725) diploma    13,750 ¦ 
106/M3     422. Dania Davide         1969 Milano (MI)          SKY SPORT                        6:17.28,0   2:41.17,8   (338) diploma    16,849 ¦ 
138/M3     192. Danieli Massimiliano 1966 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            6:10.32,9   1:16.34,9  (7151) diploma    22,345 ¦ 
138/M4     198. Darco Claudio        1959 Desenzano del Garda  ASD Team Zanola                  6:18.43,9   1:17.36,1  (8177) diploma    21,862 ¦ 
138/F1      88. De Col Barbara       1973 Predore (BG)         Freebike Erbusco                 8:28.50,3   2:32.35,0   (912) diploma    16,272 ¦ 
138/M4     805. De Giuseppe Marco    1960 Palazzolo Sull'Oglio Ciclistica Sant'Ampelio          7:45.32,1   2:44.24,3  (4242) diploma    17,785 ¦ 
106/F1      66. De Lazzari Jessica   1971 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:22.10,8   2:10.41,8   (880) diploma    16,641 ¦ 
138/M5     563. De Luca Ivano        1953 Casatenovo (LC)      Ciclistica Fiorani               8:41.51,5   3:32.52,1  (5391) diploma    15,866 ¦ 
106/M6     146. De Marco Enrico      1941 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:25.25,6   2:14.36,8  (2737) diploma    16,501 ¦ 
138/M5     481. De Mariano Carmelo   1952 Rho (MI)             G.C. F. MOSER - MILANO           8:17.16,2   3:08.16,8  (3066) diploma    16,650 ¦ 
138/M3     964. De Mitri Angelo      1969 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            8:30.20,4   3:36.22,4  (7148) diploma    16,224 ¦ 
106/M4      29. De Rosa Danilo       1958 Cusano Milanino (MI) Gs Team De Rosa                  4:28.50,5     34.17,5   (346) diploma    23,657 ¦ 
106/M1      94. De Sanctis Umberto   1980 Arese (MI)           SAV 95                           5:43.12,4   2:14.04,2  (9835) diploma    18,531 ¦ 
138/M3     640. De Servi Giuseppe    1969 Rescaldina (MI)      Amici Specialissima 95           7:19.22,4   2:25.24,4  (8651) diploma    18,845 ¦ 
138/M2     296. De Vitis Marco       1972 Cesano Maderno (MI)  us acli cinisello                6:54.36,5   1:56.49,2  (2998) diploma    19,970 ¦ 
106/M2      24. Decò Marco           1974 Ceresara (MN)        ASD Velo Club Rodigo             4:18.19,7     46.45,8  (2302) diploma    24,619 ¦ 
138/M4     588. Del Deo Silvio       1962 Saronno (VA)         CLAMAS TEAM                      7:07.47,7   2:06.39,9  (5820) diploma    19,355 ¦ 
55/M6      195. Dell'Acqua Enrico    1942 Cermenate (CO)       GS Trapianto é Vita              4:42.46,9   2:27.51,3  (4171) diploma    11,669 ¦ 
138/M4     155. Dell'Eva Paolo       1962 Cusano Milanino (MI) Scam Makakoteam                  6:11.30,4   1:10.22,6  (6068) diploma    22,287 ¦ 
55/M3       16. Delpero Diego        1969 Breno (BS)           Granfondo Pinarello              2:25.37,9     31.29,0  (3562) diploma    22,659 ¦ 
138/M1     271. Dessi Andrea         1984 Monza (MI)           Team Parkpre Selleitalia         7:47.20,8   3:00.16,7  (8595) diploma    17,717 ¦ 
138/M4     426. Di Domizio Gianpietr 1963 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:48.18,5   1:47.10,7  (2715) diploma    20,278 ¦ 
106/M3     500. Di Franco Andrea     1966 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       6:42.38,4   3:06.28,2  (7423) diploma    15,795 ¦ 
138/M4    1106. Di Nanno Roberto     1958 Milano (MI)          Genova 1913                      8:47.45,4   3:46.37,6  (5096) diploma    15,689 ¦ 
138/M3      38. Dileo Giuseppe       1967 Almè (BG)            TEAM MORETTI                     5:31.47,0     37.49,0  (3002) diploma    24,956 ¦ 
138/M3     547. Do Marco             1966 Pisogne (BS)         team extreme                     7:03.37,9   2:09.39,9 (10009) diploma    19,545 ¦ 
138/M6     168. Donato Fausto        1948 Costa Volpino (BG)   Team CBL CICLI BETTONI Costa V   8:16.50,5   2:28.02,4  (2799) diploma    16,665 ¦ 
138/M3      76. Donetti Mauro        1967 Zanica (BG)          Team Sintesi Adeste MG K-Vis     5:47.31,1     53.33,1  (2304) diploma    23,826 ¦ 
55/M6      220. Doniselli Elio       1937 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 5:10.03,7   2:55.08,1   (382) diploma    10,643 ¦ 
138/M5      47. Donizetti Giacomo    1956 Almè (BG)            GS Sportissimo Top Level         6:12.07,9   1:03.08,5  (1601) diploma    22,250 ¦ 
138/M1     196. Donna Emanuele       1979 Palazzolo Sull'Oglio GS Polisportiva Adrense          7:01.51,0   2:14.46,9  (4522) diploma    19,627 ¦ 
138/M4     710. Dossena Paolo        1963 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                7:26.29,8   2:25.22,0    (61) diploma    18,544 ¦ 
138/M2     381. Eletti Camillo       1975 Lodi (LO)                                             7:22.29,1   2:24.41,8  (5142) diploma    18,712 ¦ 
106/M2     285. Eletti Giulio        1972 Lodi (LO)                                             6:57.04,0   3:25.30,1  (5198) diploma    15,249 ¦ 
138/M5      80. Elicio Domenico      1954 Rho (MI)             Team Moia Bike                   6:23.43,1   1:14.43,7  (2760) diploma    21,578 ¦ 
138/F1      15. Fantini Cecilia Mari 1976 Brembilla (BG)       GS Sportissimo Top Level         6:43.52,8     47.37,5   (562) diploma    20,501 ¦ 
138/M5     319. Fappiano Pasquale    1955 Cinisello Balsamo (M Red Iron                         7:27.16,5   2:18.17,1  (8833) diploma    18,512 ¦ 
55//M4      33. Farina Marco         1960 Milano (MI)          ATLETICA 85 - FAENZA             2:53.20,5     54.02,4   (293) diploma    19,037 ¦ 
106/M5     367. Fava Guido           1957 Nova Milanese (MI)   SS Barletizia in Bike            6:48.43,5   2:48.44,5  (3122) diploma    15,560 ¦ 
138/M4    1001. Favaro Fulvio        1959 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    8:21.33,3   3:20.25,5  (7900) diploma    16,508 ¦ 
55/M6       90. Fedeli Giuseppe      1947 Sesto San Giovanni ( turbolento                       3:56.05,7   1:41.10,1  (9819) diploma    13,977 ¦ 
138/M2     415. Fedeli Michele       1971 Pavia (PV)           ASD G.C. Il Branco               7:33.21,9   2:35.34,6  (5191) diploma    18,263 ¦ 
138/M4    1059. Fenaroli Luciano     1963 Sarnico (BG)         gs team testa corse              8:35.10,0   3:34.02,2  (9428) diploma    16,072 ¦ 
106/M5     407. Ferrante Giuseppe    1956 Segrate (MI)         SGM Forza e Coraggio             7:00.59,3   3:01.00,3  (5357) diploma    15,107 ¦ 
55/M6       39. Ferrari Alberto      1940 Milano (MI)          ASD Gio'n'Dent                   3:30.26,5   1:15.30,9  (4707) diploma    15,681 ¦ 
106/M5     198. Ferrari Giorgio      1951 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              5:52.14,9   1:52.15,9  (9486) diploma    18,055 ¦ 
55/M3       34. Ferrari Ivan         1968 Boltiere (BG)        ASD GS Bramati                   2:45.32,9     51.24,0  (5024) diploma    19,933 ¦ 
55//M4      94. Ferrari Pierangelo   1959 Pavia (PV)           Team Guru Parkpre Selleitalia    3:17.22,8   1:18.04,7  (5481) diploma    16,719 ¦ 
138/M3     141. Ferrari Riccardo     1965 Basiglio (MI)        ASD Gio'n'Dent                   5:58.19,2   1:04.21,2  (2453) diploma    23,107 ¦ 
138/M3     744. Ferrarini Marco      1969 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               7:37.38,3   2:43.40,3  (5458) diploma    18,092 ¦ 
55/M6       11. Ferrario Elio        1948 Como (CO)            G.C. Baradello                   2:54.26,6     39.31,0  (4935) diploma    18,917 ¦ 
138/M1     183. Ferretti Luca-Omar   1977 Bagnolo Cremasco (CR VC Bagnolo Cremasco              6:54.38,1   2:07.34,0  (5157) diploma    19,969 ¦ 
138/M2     250. Ferri Francesco      1971 Ciserano (BG)        ASD GS Bramati                   6:46.54,0   1:49.06,7  (5023) diploma    20,348 ¦ 
106/M3     337. Festuccia Alessandro 1968 Valsolda (CO)        GS Cicli Matteoni                5:51.43,0   2:15.32,8  (6570) diploma    18,082 ¦ 
138/M2      10. Fiini Cristian       1973 Capriolo (BS)        Freebike Erbusco                 5:19.35,7     21.48,4  (2326) diploma    25,907 ¦ 
138/M5     511. Filippini Fabio      1954 Cazzago S. Martino ( g.s. carrera                     8:25.21,3   3:16.21,9  (5249) diploma    16,384 ¦ 
106/M3     213. Finazzi Luca         1967 Limbiate (MI)        Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:20.49,1   1:44.38,9  (7830) diploma    19,824 ¦ 
138/M1     203. Finazzi Pierluigi    1979 Grumello del Monte ( GS Team Special Bike             7:06.16,4   2:19.12,3  (2482) diploma    19,424 ¦ 
138/M6     157. Fiocchi Luciano      1949 Pavia (PV)           GC ZAmai Pavia                   8:09.20,3   2:20.32,2  (8498) diploma    16,920 ¦ 
106/M1     173. Fiorattini Marco     1985 Busto Arsizio (VA)   Team Bike Tartaggia              7:33.19,4   4:04.11,2  (9121) diploma    14,029 ¦ 
106/M5     468. Fiorattini Mario     1957 Busto Arsizio (VA)   Team Bike Tartaggia              7:30.18,3   3:30.19,3  (9122) diploma    14,123 ¦ 
106/M3     616. Firenze Marco        1969 Buccinasco (MI)      velo club sport rho asd          7:44.31,2   4:08.21,0  (9851) diploma    13,691 ¦ 
106/M4     243. Fisichella Filippo   1961 Cesano Boscone (MI)  g.c. drop                        5:36.34,6   1:42.01,6  (9516) diploma    18,896 ¦ 
106/M4      41. Foglino Marco        1961 Moltrasio (CO)       TEAM FERCA                       4:39.06,2     44.33,2 (10360) diploma    22,787 ¦ 
138/M3      31. Fontana Massimo      1966 Bonata Sopra (BG)    Team Salieri                     5:27.54,8     33.56,8  (1896) diploma    25,250 ¦ 
138/M6     210. Foppa Pedretti Franc 1946 Caravaggio (BG)      ASD US Capralbese                8:50.20,3   3:01.32,2  (6155) diploma    15,612 ¦ 
106/M2     206. Forlini Paolo        1972 Borgarello (PV)      ASD Certosa Brazzo               6:06.59,0   2:35.25,1  (8572) diploma    17,330 ¦ 
106/M4     522. Formenton Ugo        1964 Milano (MI)          ASD Team EsteBike Zordan         6:52.59,2   2:58.26,2  (2621) diploma    15,400 ¦ 
55/M6      204. Fornari Enrico       1949 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           4:50.54,9   2:35.59,3  (6695) diploma    11,343 ¦ 
106/M4     201. Fornari Roberto      1962 Mantova (MN)         Oasi Boschetto                   5:27.45,4   1:33.12,4  (5539) diploma    19,404 ¦ 
106/F2       3. Fossati Bellani Laur 1962 Milano (MI)          GS Genoca 1913                   4:51.57,0     43.43,8   (463) diploma    21,784 ¦ 
55//M4      45. Fossati Luca         1962 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 2:58.53,7     59.35,6  (5483) diploma    18,446 ¦ 
106/M6     201. Fracassi Diego       1947 Lodi (LO)            G.S. POIANI                      7:00.06,6   2:49.17,8  (9545) diploma    15,138 ¦ 
55/M3       49. Francesconi Pierluig 1966 Salvirola (CR)       c.c. francesconi                 2:57.33,2   1:03.24,3  (2643) diploma    18,585 ¦ 
138/M4     269. Franchi Franco       1961 Cislago (VA)         clamas                           6:26.32,1   1:25.24,3  (9837) diploma    21,421 ¦ 
55//M4      80. Franchini Antonio    1959 Flero (BS)           Ciclistica Sanremese             3:13.32,1   1:14.14,0  (3108) diploma    17,051 ¦ 
106/M5     256. Frank Giovanni       1954 Sarnico (BG)         gs team testa corse              6:11.49,8   2:11.50,8  (9430) diploma    17,104 ¦ 
106/M5     498. Frattaroli Luigi     1951 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     9:30.44,6   5:30.45,6  (2622) diploma    11,143 ¦ 
138/M1     205. Frigeni Marco        1978 Zogno (BG)           GS Sportissimo Top Level         7:07.23,2   2:20.19,1  (6591) diploma    19,373 ¦ 
138/Top     17. Frigo Maurizio       1972 Lonate Pozzolo (VA)  Team Salieri                     4:59.40,7     27.11,9    (15) diploma    27,629 ¦ 
138/M5     447. Fronduti Giorgio Ato 1950 Milano (MI)          G.C. F. MOSER - MILANO           8:06.07,3   2:57.07,9  (3074) diploma    17,032 ¦ 
106/M1      93. Fumagalli Damiano    1980 Imbersago (LC)       SAV 95                           5:43.08,7   2:14.00,5  (9843) diploma    18,534 ¦ 
138/M5     214. Fumagalli Maurizio   1956 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:02.53,1   1:53.53,7  (4200) diploma    19,579 ¦ 
138/M5     554. Furfari Giovanni     1952 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             8:38.02,8   3:29.03,4  (5440) diploma    15,983 ¦ 
106/M3      36. Gabbianelli Andrea R 1967 Milano (MI)          ISDC Milano                      4:18.13,5     42.03,3   (272) diploma    24,629 ¦ 
106/M4     234. Gagliardi Alamo Anto 1962 Cremona (CR)         CC Cremonese 1891                5:34.44,0   1:40.11,0 (10471) diploma    19,000 ¦ 
138/M3     634. Galati Francesco     1965 Senago (MI)          GS reCastello Ciclierre          7:17.12,3   2:23.14,3  (1456) diploma    18,938 ¦ 
106/M3     227. Galazzi Paolo        1966 San Donato Milanese  Speed Wheel Savona               5:24.35,3   1:48.25,1  (4943) diploma    19,594 ¦ 
138/M4     305. Galbiati Davide      1964 Lurago d'Erba (CO)   canturino 1902                   6:30.43,5   1:29.35,7  (5865) diploma    21,191 ¦ 
138/M3     841. Galbiati Maurizio    1969 Bergamo (BG)         INDIVIDUALE                      7:55.47,1   3:01.49,1 (10135) diploma    17,402 ¦ 
106/M3     372. Galimberti Marcello  1966 Milano (MI)          fior di roccia                   6:02.25,3   2:26.15,1 (10085) diploma    17,548 ¦ 
55/M1       18. Gallessi Andrea      1989 San Fermo della Batt SC Spinaverde                    2:43.39,8     46.29,3  (7924) diploma    20,163 ¦ 
138/M5     167. Galli Mario          1950 Piateda (SO)         ALPIN BIKE EDILBI TEAM           6:52.35,6   1:43.36,2  (3083) diploma    20,068 ¦ 
55/M2       18. Gandini Filippo      1973 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                2:41.13,6     28.44,8    (81) diploma    20,468 ¦ 
106/M3     411. Garavaglia Alberto   1968 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:14.55,0   2:38.44,8  (8284) diploma    16,963 ¦ 
138/M6      11. Garegnani Giuseppe   1948 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:23.26,1     34.38,0  (1939) diploma    21,594 ¦ 
138/M3     663. Gargantini Piero     1968 Bellinzago Lombardo  A.S. Bellinzago Lombardo         7:23.58,8   2:30.00,8  (8729) diploma    18,649 ¦ 
106/M3     324. Garosi Adriano       1965 Poggio Rusco (MN)    GS Sportissimo Top Level         5:48.44,7   2:12.34,5  (3660) diploma    18,236 ¦ 
106/M3     413. Garutti Robertino    1965 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                6:15.01,2   2:38.51,0  (8167) diploma    16,959 ¦ 
55/M5       41. Gasparini Roberto    1955 Mantova (MN)         mantova bikers                   3:15.50,7   1:02.34,0  (9821) diploma    16,850 ¦ 
138/M4     530. Gaetani Riccardo     1963 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        7:00.52,9   1:59.45,1   (273) diploma    19,672 ¦ 
138/M1      77. Gatta Nicola         1978 Concesio (BS)        U.S.Libertas 1911 Brescia        6:01.04,5   1:14.00,4  (9465) diploma    22,931 ¦ 
106/M2     233. Gatti Mario Alessand 1976 Cologne Bresciano (B Freebike Erbusco                 6:21.33,1   2:49.59,2  (2325) diploma    16,668 ¦ 
138/M2      74. Gatti Matteo         1972 Santa Giuletta (PV)  ASD GC Team Bike Oltrepo         5:55.37,6     57.50,3  (4859) diploma    23,282 ¦ 
106/F2      21. Gatti Nicoletta      1956 Milano (MI)          mapei squadra corse              5:50.31,1   1:42.17,9  (1202) diploma    18,144 ¦ 
106/M5     186. Gava Sergio          1953 Busto Garolfo (MI)   sangiorgese                      5:49.46,6   1:49.47,6  (5823) diploma    18,183 ¦ 
138/M4     503. Gelmini Lorenzo      1961 Bergamo (BG)         ASD Punto Pesenti-Arr Riuniti    6:58.23,6   1:57.15,8  (2726) diploma    19,789 ¦ 
138/M2     183. Gennari Luca         1972 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           6:26.49,5   1:29.02,2  (6692) diploma    21,405 ¦ 
138/M4     730. Genualdi Girolamo    1958 Pessano con Bornago  ASD GS Gorgonzola-Monti          7:29.42,1   2:28.34,3  (7294) diploma    18,412 ¦ 
138/M4     DNF  Gerola Massimo       1960 Brescia (BS)         Team Manuel Bike Unidelta        8:50.25,0   Falzàrego  (8542)               --- ¦ 
138/M3     475. Geronimi Roberto     1965 Chiavenna (SO)       CRAL BANCA POP. SONDRIO          6:52.38,4   1:58.40,4  (2920) diploma    20,065 ¦ 
106/M4     399. Ghibaudo Silvano     1960 Voghera (PV)         ASD GC Il Branco                 6:18.49,7   2:24.16,7  (8534) diploma    16,788 ¦ 
106/M3      55. Ghiglietti Roberto   1968 Giussano (MI)        Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   4:30.40,6     54.30,4  (7833) diploma    23,496 ¦ 
138/M2     513. Ghilardini Roberto   1972 Gazzaniga (BG)       CRAZY BIKERS OREZZO              8:16.13,1   3:18.25,8  (5859) diploma    16,686 ¦ 
138/M4     126. Ghisalberti Santino  1962 Seriate (BG)         GI DGC Seriate                   6:06.07,7   1:04.59,9  (2481) diploma    22,615 ¦ 
106/M4     156. Ghisel Paolo         1961 Castellucchio (MN)   ASD Velo Club Rodigo             5:16.37,1   1:22.04,1  (8340) diploma    20,087 ¦ 
138/M3     996. Ghisini Alberto      1965 Brescia (BS)         US Libertas                      8:41.48,8   3:47.50,8  (5074) diploma    15,867 ¦ 
106/M5     323. Ghislandi Ezio       1957 Almenno San Salvator Team Oprandi Bike                6:33.27,6   2:33.28,6   (178) diploma    16,164 ¦ 
138/M5     365. Ghisolfi Achille     1950 Olmeneta (CR)        migliaro la cometa               7:39.54,7   2:30.55,3  (4716) diploma    18,003 ¦ 
106/M4     299. Ghitti Claudio       1964 Lomazzo (CO)         SC Spinaverde                    5:49.31,7   1:54.58,7  (7915) diploma    18,195 ¦ 
138/M5       2. Gialdini Ruggero     1950 Cavriana (MN)        Ciclo Club 77 Guidizzolo         5:21.53,6     12.54,2   (354) diploma    25,722 ¦ 
55/M6       30. Giannini Mochi Giova 1948 Milano (MI)          biciclopi                        3:24.05,1   1:09.09,5  (3008) diploma    16,169 ¦ 
138/M4     567. Giarba Sergio        1959 Berbenno di Valtelli GS Postalesio                    7:06.11,0   2:05.03,2  (8522) diploma    19,428 ¦ 
106/M5     483. Giardini Pietro      1955 Desenzano del Garda  GC Baradello di Como             7:47.29,2   3:47.30,2  (5089) diploma    13,604 ¦ 
138/M4      88. Giassi Giuseppe      1958 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  5:57.35,5     56.27,7  (4173) diploma    23,154 ¦ 
55/M6      107. Giori Alessandro     1949 S.Fermo Battaglia (C SC Spinaverde                    4:02.00,3   1:47.04,7  (7918) diploma    13,636 ¦ 
106/M3     214. Giraldi Mario        1968 Pavia (PV)           GC IL BRANCO                     5:21.24,2   1:45.14,0  (5018) diploma    19,788 ¦ 
138/M5     358. Girardi Giorgio      1957 Cassano Magnago (VA) Briko Squadra Corse              7:38.21,0   2:29.21,6  (6540) diploma    18,064 ¦ 
55/F2       20. Girola Rosaria       1956 Milano (MI)                                           3:35.35,7     56.06,3   (918) diploma    15,306 ¦ 
55/M5       39. Girotti Roberto      1955 Peschiera Borromeo ( gc peschiera borromeo            3:13.50,3   1:00.33,6  (9529) diploma    17,024 ¦ 
106/M3     493. Giuliano Savio       1967 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     6:39.25,5   3:03.15,3  (5374) diploma    15,922 ¦ 
138/M6     234. Giustacchini Roberto 1948 Arzago Adda (BG)     C.L.A.P.                         9:21.00,4   3:32.12,3  (5872) diploma    14,759 ¦ 
138/M4    1057. Gobbi Fabrizio       1959 Milano (MI)          GS GRIGNA LECCO                  8:34.56,1   3:33.48,3  (2754) diploma    16,079 ¦ 
106/F1      11. Gobbi Frattini Bened 1974 Iseo (BS)            GC Iseo                          5:00.37,0     49.08,0   (943) diploma    21,156 ¦ 
55/M5       26. Gorgatti Carlo       1956 Curtatone (MN)       ASD Velo Club Rodigo             3:04.13,6     50.56,9  (4635) diploma    17,912 ¦ 
106/M4     229. Gorla Marco          1960 Ceriano Laghetto (MI MTB LAZZATE                      5:33.38,5   1:39.05,5  (9528) diploma    19,062 ¦ 
106/M3      84. Gotti Ivan           1969 San Pellegrino Terme                                  4:41.52,3   1:05.42,1   (238) diploma    22,563 ¦ 
106/M3     445. Gozzolo Luca         1966 Villa Guardia (CO)   SC Spinaverde                    6:25.01,6   2:48.51,4  (7920) diploma    16,518 ¦ 
106/M4     163. Greco Mario          1959 Milano (MI)          Gran Fondo Pinarello             5:19.24,6   1:24.51,6   (174) diploma    19,911 ¦ 
138/M4     265. Grolla Luciano       1958 Mesero (MI)          ASD  EQUIPE CORBETTESE           6:26.22,8   1:25.15,0  (2660) diploma    21,429 ¦ 
106/M3     592. Groot Jacobus        1970 Como (CO)            Racing Club The Hague            7:19.12,8   3:43.02,6  (9197) diploma    14,480 ¦ 
106/F2     103. Gualandris Barbara   1961 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               7:24.55,4   3:16.42,2  (1091) diploma    14,294 ¦ 
138/M2      82. Gualdoni Roberto     1974 Milano (MI)          Team Salieri                     5:58.24,5   1:00.37,2  (6988) diploma    23,102 ¦ 
106/M5     274. Guaraldo Doriano     1955 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                6:18.17,7   2:18.18,7  (8170) diploma    16,812 ¦ 
106/M6      73. Guerini Renato       1949 Ponteranica (BG)     Cral Banca Popolare di Bergamo   5:47.48,0   1:36.59,2   (233) diploma    18,286 ¦ 
138/F2      14. Guerra Mirella       1967 Milano (MI)          GS Cicli Matteoni                6:40.25,6     42.48,3   (415) diploma    20,677 ¦ 
138/M3     916. Gusmini Marcello     1966 Gazzaniga (BG)       CRAZY BIKERS OREZZO              8:16.14,8   3:22.16,8  (5860) diploma    16,685 ¦ 
138/M3     277. Gusmini Paolo        1965 Predore (BG)         asd.gs.pol.amici ped.predore     6:25.22,6   1:31.24,6  (5879) diploma    21,485 ¦ 
138/M5      41. Gussago Enrico       1956 Paderno Franciacorta GC Padernese-Archetti Pittori    6:07.28,4     58.29,0  (1894) diploma    22,532 ¦ 
138/M5     241. Guzzi Franco Felice  1951 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:09.03,0   2:00.03,6  (7296) diploma    19,298 ¦ 
138/M4    1025. Hurle Rodolfo Fausto 1962 Bergamo (BG)         ASD GS Gorgonzola-Monti          8:26.23,7   3:25.15,9  (7300) diploma    16,350 ¦ 
138/M1     144. Iozzino Giuseppe     1978 Capriolo (BS)        GS Polisportiva Adrense          6:34.08,0   1:47.03,9  (7875) diploma    21,008 ¦ 
55/M3      153. Jigoreanu Didica     1967 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           3:50.07,0   1:55.58,1  (6691) diploma    14,340 ¦ 
55/M5      183. Jmoda Alessandro     1954 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              4:12.29,8   1:59.13,1  (9949) diploma    13,069 ¦ 
138/M4     325. Lagioia Michele      1963 Zibido San Giacomo ( SC Humanitas                     6:33.17,9   1:32.10,1   (189) diploma    21,052 ¦ 
55/F2       10. Lai Anna Maria       1967 Erba (CO)            RAMPI CLUB BRIANZA               3:16.03,2     36.33,8  (1210) diploma    16,832 ¦ 
106/M3     116. Landomio Alberto     1967 Seregno (MI)         Montecarlo Team bike Night       4:49.27,0   1:13.16,8  (1473) diploma    21,972 ¦ 
106/M3     129. Landoni Daniele      1969 Pioltello (MI)       ASD Vimobici 2000                4:53.10,1   1:16.59,9  (4612) diploma    21,694 ¦ 
55/M5      226. Landriscina Germano  1951 Cortefranca (BS)     GS Carrera                       4:49.12,0   2:35.55,3  (4942) diploma    11,410 ¦ 
106/M4     227. Lanzavecchia Edoardo 1959 Milano (MI)          SKY SPORT                        5:32.54,4   1:38.21,4   (339) diploma    19,104 ¦ 
106/M3     617. Laviani Renato       1970 Milano (MI)          v.s. rho                         7:44.42,4   4:08.32,2  (9864) diploma    13,686 ¦ 
106/M5     280. Lecchi Bruno         1950 Paderno Dugnano (MI) Also Enervit                     6:22.25,8   2:22.26,8   (385) diploma    16,630 ¦ 
106/M2     202. Lecchi Rudy          1973 Mantova (MN)         Also Enervit                     6:03.07,9   2:31.34,0   (384) diploma    17,514 ¦ 
106/F2      38. Levi Nicoletta       1957 Milano (MI)          Atletica faenza                  6:07.54,1   1:59.40,9  (1204) diploma    17,287 ¦ 
55/M5      121. Lidoli Roberto       1950 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    3:49.41,2   1:36.24,5  (7909) diploma    14,367 ¦ 
106/M5     313. Locatelli Adriano    1957 Almenno San Salvator TEAM OPRANDI BIKE                6:30.22,8   2:30.23,8   (179) diploma    16,291 ¦ 
138/M1      49. Locatelli Alex       1979 Morengo (BG)         ASD Baronchelli Sport            5:48.44,0   1:01.39,9  (2883) diploma    23,743 ¦ 
138/M3    1057. Locatelli Alfredo    1968 Como (CO)            ASD Veroca                       9:11.41,6   4:17.43,6  (8926) diploma    15,008 ¦ 
106/M5     197. Locatelli Carlo      1950 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  5:51.51,4   1:51.52,4  (7236) diploma    18,075 ¦ 
55/M2       12. Locatelli Claudio    1975 Stezzano (BG)        Team Salieri                     2:34.12,2     21.43,4  (1910) diploma    21,400 ¦ 
138/M5     491. Locatelli Luigi      1953 Morengo (BG)         Baronchelli Sport                8:18.53,0   3:09.53,6 (10153) diploma    16,597 ¦ 
55/M6      215. Locatelli Luigi Mari 1945 Rozzano (MI)         ISDC Milano                      5:00.22,2   2:45.26,6  (5525) diploma    10,986 ¦ 
106/M2     179. Locatelli Marco      1976 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  5:51.50,9   2:20.17,0  (7233) diploma    18,075 ¦ 
106/M2     234. Locatelli Marco Mari 1975 Milano (MI)          ISDC Milano                      6:21.53,2   2:50.19,3  (5524) diploma    16,654 ¦ 
138/M5      32. Loda Luigi           1952 Palazzolo Sull'Oglio ASD MTB Credaro                  6:03.17,1     54.17,7  (3051) diploma    22,792 ¦ 
138/F1      31. Loffi Donatella      1969 Corsico (MI)         Sport Club Genova 1913           7:13.49,5   1:17.34,2   (581) diploma    19,086 ¦ 
138/M4     912. Lonati Edoardo       1961 Bareggio (MI)        ADM Team                         8:04.08,0   3:03.00,2  (8652) diploma    17,102 ¦ 
55/M6        3. Longoni Ermenegildo  1943 Giussano (MI)        Ciclistica Carugo Arosio         2:22.39,6      7.44,0  (2510) diploma    23,131 ¦ 
138/M2     342. Longoni Fabio        1971 Giussano (MI)        Ciclistica Carugo Arosio         7:09.04,3   2:11.17,0  (2509) diploma    19,297 ¦ 
138/M5     272. Longoni Fausto Walte 1957 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:14.30,7   2:05.31,3  (7356) diploma    19,055 ¦ 
55/M3        8. Longoni Gianluca     1969 Giussano (MI)        Falchi Blu                       2:14.30,4     20.21,5  (2508) diploma    24,534 ¦ 
138/M5      74. Longoni Giorgio      1957 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:22.49,5   1:13.50,1  (7351) diploma    21,628 ¦ 
106/M5     307. Longoni Giuliano Lui 1953 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:28.54,7   2:28.55,7  (7339) diploma    16,353 ¦ 
55/M5       73. Longoni Silvano      1952 Zingone di Trezzano  Sport Club Genova 1913           3:30.18,1   1:17.01,4  (6684) diploma    15,691 ¦ 
55/M5      227. Lorenzetti Vittorio  1952 Brescia (BS)         g.s. carrera                     4:49.12,7   2:35.56,0  (5244) diploma    11,410 ¦ 
138/M5     132. Lorenzi Bruno        1957 Sorisole (BG)        Team Moretti                     6:44.50,4   1:35.51,0  (5222) diploma    20,452 ¦ 
138/M2      85. Lorini Dimitri       1973 Predore (BG)         asd.gs.pol.amici ped.predore     5:59.12,4   1:01.25,1  (9832) diploma    23,050 ¦ 
106/M5     345. Luliri Pietro        1955 Pavia (PV)           Team Riboni                      6:40.36,1   2:40.37,1  (5256) diploma    15,876 ¦ 
55/M3      185. Lunghi Cesare        1966 Cassano Magnago (VA) Evergreenbike ASD                4:04.37,3   2:10.28,4  (8437) diploma    13,490 ¦ 
106/M1     112. Luppi Matteo         1980 Maslianico (CO)      SC Spinaverde                    6:00.09,0   2:31.00,8  (7921) diploma    17,659 ¦ 
106/M2     140. Luzzatto Enrico Giov 1971 Milano (MI)          Turbolento Veloclub Milano       5:26.59,8   1:55.25,9  (5570) diploma    19,449 ¦ 
106/M4     192. Maccari Massimo      1964 Gazoldo Ippoliti (MN ASD Velo Club Rodigo             5:26.07,1   1:31.34,1  (4639) diploma    19,502 ¦ 
106/M3      25. Macchi Fabrizio      1970 Varese (VA)          bike Team Mandello ASD           4:11.18,6     35.08,4   (229) diploma    25,307 ¦ 
106/M3     586. Macor Fulvio         1967 Olgiate Comasco (CO) SC Spinaverde                    7:16.43,8   3:40.33,6  (7911) diploma    14,562 ¦ 
106/M6      35. Magenes Natalino     1948 San Zenone al Lambro GS San Zenone Fisma              5:26.37,1   1:15.48,3  (7792) diploma    19,472 ¦ 
55//M4     202. Magenes Paolo        1962 Sordio (LO)          GS San Zenone Fisma              3:50.12,1   1:50.54,0  (7791) diploma    14,335 ¦ 
55//M4     101. Magnani Luigi        1958 Pozzolengo (BS)      Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   3:19.19,1   1:20.01,0  (7832) diploma    16,556 ¦ 
138/M1      74. Magnoni Erio         1978 Arcisate (VA)        ASD Due Valli Varese             5:58.57,0   1:11.52,9  (9178) diploma    23,067 ¦ 
106/M4     232. Maia Mauro           1961 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 5:34.21,5   1:39.48,5  (5480) diploma    19,021 ¦ 
106/F2      95. Malacrida Emma       1966 Torno (CO)           SC Spinaverde                    7:17.53,8   3:09.40,6   (844) diploma    14,523 ¦ 
55//M4     233. Malaman Roberto      1958 Milano (MI)          TX Active Bike Team              4:05.19,0   2:06.00,9  (5581) diploma    13,452 ¦ 
106/M4     226. Malinverni Ugo       1958 Milano (MI)          G.S.Chiodini                     5:32.39,2   1:38.06,2  (2681) diploma    19,119 ¦ 
55/M3       99. Malossini Vittorio   1966 Mazzano (BS)         G.S.CARRERA                      3:25.49,2   1:31.40,3  (9636) diploma    16,033 ¦ 
138/M5     515. Manara Maurizio Cami 1953 Settimo Milanese (MI G.C. F. MOSER - MILANO           8:27.17,9   3:18.18,5  (3063) diploma    16,321 ¦ 
55//M4      61. Manazzale Stefano    1961 Bergamo (BG)         GS Valvole Record                3:08.13,2   1:08.55,1  (4821) diploma    17,532 ¦ 
55//M4     195. Mandala' Marcello    1963 Cernusco sul Navigli S.C. BRUGHERIO SPORTIVA          3:46.46,0   1:47.27,9  (9780) diploma    14,552 ¦ 
106/M5     454. Manenti Antonio      1952 Ospitaletto (BS)     Amatori Ospitaletto              7:20.58,0   3:20.59,0  (5013) diploma    14,422 ¦ 
55/M5      136. Maneo Luigi          1956 Milano (MI)          turbolento veloclub milano       3:56.04,7   1:42.48,0  (9845) diploma    13,978 ¦ 
138/M3     737. Mangiarotti Stefano  1967 Bergamo (BG)         Speed Wheel Team Savona          7:36.32,9   2:42.34,9  (4061) diploma    18,136 ¦ 
106/M4     271. Mantegazza Roberto   1963 Rescaldina (MI)      Amici Specialissima 95           5:43.39,2   1:49.06,2  (8650) diploma    18,507 ¦ 
55/M3       29. Mantica Stefano      1965 Bollate (MI)         Petit Veló                       2:38.56,4     44.47,5  (1401) diploma    20,762 ¦ 
106/M5     453. Manzoli Sergio Giaco 1955 Ospitaletto (BS)     CICLOAMATORI OSPITALETTO         7:20.56,9   3:20.57,9  (5220) diploma    14,423 ¦ 
138/M6     181. Manzoni Pietro       1945 Azzano San Paolo (BG uc bergamasca las                8:25.58,5   2:37.10,4  (5452) diploma    16,364 ¦ 
138/M3     347. Marchesi Bruno Maria 1968 Almè (BG)            G.S. Brember Valley              6:36.30,0   1:42.32,0  (3096) diploma    20,882 ¦ 
138/M1     139. Marchisio Davide     1980 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:30.15,2   1:43.11,1  (7293) diploma    21,216 ¦ 
138/M4     830. Marconi Manuel       1958 Milano (MI)          SC Humanitas                     7:51.25,3   2:50.17,5   (188) diploma    17,563 ¦ 
138/M3     198. Marenzi Michele      1967 Cesano Maderno (MI)  Team Pianeta Bici                6:11.46,0   1:17.48,0  (3278) diploma    22,272 ¦ 
138/M3     615. Marini Gianmarzio    1967 Ospitaletto (BS)     Amatori Ospitaletto              7:13.38,9   2:19.40,9  (5349) diploma    19,093 ¦ 
106/M4      88. Marini Massimo       1962 Bergamo (BG)         DT Bike Piazzatorre              4:58.03,0   1:03.30,0  (5991) diploma    21,338 ¦ 
106/M2     175. Marino Fabio         1971 Fara Gera d'Adda (BG GC Vapriese                      5:50.22,1   2:18.48,2  (9004) diploma    18,152 ¦ 
138/M4     793. Maroni Diego         1961 Milano (MI)          bici & company                   7:42.51,6   2:41.43,8 (10311) diploma    17,888 ¦ 
55/F2       86. Martelli Grazia      1952 Como (CO)            GC Baradello di Como             4:21.17,0   1:41.47,6  (1004) diploma    12,629 ¦ 
55/M3      186. Martin Flavio        1966 Cassano Magnago (VA) Evergreenbike ASD                4:04.39,6   2:10.30,7  (8438) diploma    13,488 ¦ 
106/M4     220. Martinelli Andrea Cr 1962 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        5:31.32,9   1:36.59,9  (3028) diploma    19,182 ¦ 
106/F2      45. Martinelli Elena     1954 Como (CO)            GC Baradello di Como             6:24.10,8   2:15.57,6   (972) diploma    16,554 ¦ 
106/M3     126. Martinelli Stefano   1969 Rescaldina (MI)      valle olona team                 4:52.37,3   1:16.27,1  (3105) diploma    21,734 ¦ 
138/M3     717. Martinenghi Luca     1970 Crema (CR)           C.A. S.Carlo-Crema               7:33.57,9   2:39.59,9  (8554) diploma    18,239 ¦ 
138/M4    1071. Martino Angelo       1961 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             8:38.04,3   3:36.56,5  (5441) diploma    15,982 ¦ 
138/M3     337. Marzola Fabrizio     1969 Albavilla (CO)       Ciclistica Erbese                6:34.52,6   1:40.54,6  (5545) diploma    20,968 ¦ 
138/M5     449. Marzorati Paolo      1951 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    8:07.03,0   2:58.03,6  (7919) diploma    17,000 ¦ 
55/M5      184. Mason Giancarlo      1957 Cassano Magnago (VA) Evergreenbike ASD                4:12.46,4   1:59.29,7  (8442) diploma    13,055 ¦ 
55/F2       15. Masserini Fulvia Ant 1956 Gazzaniga (BG)       GS MARINELLI                     3:27.26,8     47.57,4  (1238) diploma    15,907 ¦ 
138/M2     121. Massi Federico       1971 Campovico (SO)       ASD Banca Popolare Sondrio       6:10.19,1   1:12.31,8  (3060) diploma    22,359 ¦ 
106/M5     445. Massimo Paolo        1957 Buccinasco (MI)      TX Active Bike Team              7:17.33,2   3:17.34,2  (5578) diploma    14,535 ¦ 
106/M5     233. Mattaini Pietro Gius 1954 Somma Lombardo (VA)  Flli GIOVANNIELLO                6:04.18,0   2:04.19,0  (9509) diploma    17,458 ¦ 
138/M1      52. Mattana Luca Jemen   1980 Bianzone (SO)        a.s.d. cral Banca Pop. Sondrio   5:49.19,7   1:02.15,6  (9426) diploma    23,702 ¦ 
138/M3     146. Matteini Giorgio     1965 Lecco (LC)           Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:59.12,4   1:05.14,4  (2240) diploma    23,050 ¦ 
106/M4     466. Mauceli Carlo        1960 Lissone (MI)         ASD Blucom                       6:39.55,6   2:45.22,6  (8165) diploma    15,902 ¦ 
138/M6     123. Mauri Giampiero      1947 Mariano Comense (CO) SOC.CICLISTICA MARIANESE         7:45.18,5   1:56.30,4  (5822) diploma    17,794 ¦ 
55/M2       46. Mazza Giovanni       1974 San Zeno Naviglio (B Pedale GArdonese                 3:13.29,1   1:01.00,3  (3107) diploma    17,055 ¦ 
106/M5     149. Mazzadi Aldo         1955 Milano (MI)          bike shop racing                 5:39.43,2   1:39.44,2  (2747) diploma    18,721 ¦ 
138/M3      88. Mazzali Paolo        1969 Poggio Rusco (MN)    SPORT BIKE CASTELMASSA           5:49.22,2     55.24,2  (2895) diploma    23,699 ¦ 
138/M6      83. Mazzarolo Gianfranco 1944 Lainate (MI)         Team Salieri                     7:24.28,6   1:35.40,5  (3172) diploma    18,628 ¦ 
138/M4     282. Mazzina Pierdomenico 1958 San Fermo della Batt G.S.Como in Bici                 6:28.27,1   1:27.19,3  (3032) diploma    21,315 ¦ 
55//M4     162. Mazzola Marcello     1962 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            3:36.07,2   1:36.49,1  (7335) diploma    15,269 ¦ 
55/M5      179. Mazzola Mario        1956 Lurate Caccivio (CO) SC Spinaverde                    4:12.10,4   1:58.53,7  (7901) diploma    13,086 ¦ 
106/M3     402. Mazzoleni Roberto    1967 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               6:11.49,8   2:35.39,6  (9725) diploma    17,104 ¦ 
106/M6      69. Melazzi Egidio       1944 Cavallasca (CO)      DOLCE VITA BIKE 200 Como         5:45.34,1   1:34.45,3  (5897) diploma    18,404 ¦ 
106/M1     128. Mellini Giovanni     1977 Pavia (PV)           ASD GC Destro                    6:20.02,3   2:50.54,1  (8610) diploma    16,735 ¦ 
138/M4     748. Membrini Giancarlo   1960 Adro (BS)            Freebike Erbusco                 7:33.50,9   2:32.43,1  (2324) diploma    18,243 ¦ 
138/M4     666. Menchini Giorgio     1958 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                7:18.37,9   2:17.30,1  (5531) diploma    18,876 ¦ 
55//M4     285. Menegazzi Marcello   1960 Milano (MI)          US Cusago                        4:28.19,2   2:29.01,1  (5358) diploma    12,298 ¦ 
55//M4      24. Mercorio Stefano     1963 Bonate Sotto (BG)    Cicli Ruotamania                 2:47.02,7     47.44,6   (175) diploma    19,755 ¦ 
138/M4     972. Merelli Efrem        1961 Gazzaniga (BG)       CRAZY BIKERS OREZZO              8:16.16,6   3:15.08,8  (5861) diploma    16,684 ¦ 
138/M2     435. Merli Fabio          1972 Stezzano (BG)        Ciclista Zanica                  7:38.57,1   2:41.09,8  (7234) diploma    18,041 ¦ 
106/M2      71. Merli Paolo          1971 Milano (MI)          GS pedale val parma              4:50.03,3   1:18.29,4  (4901) diploma    21,926 ¦ 
55//M4     244. Merlin Marco         1962 Virgilio (MN)        ASD Velo Club Rodigo             4:08.32,9   2:09.14,8  (8342) diploma    13,277 ¦ 
55//M4     302. Merlo Marcello       1964 Brunate (CO)         GS Trapianto é Vita              4:42.45,9   2:43.27,8  (6099) diploma    11,670 ¦ 
55/M6      187. Meroni Francesco     1931 Como (CO)            SC Spinaverde                    4:38.29,2   2:23.33,6  (7902) diploma    11,849 ¦ 
106/M2     122. Micheli Andrea       1972 Milano (MI)          individuale                      5:17.36,4   1:46.02,5  (6035) diploma    20,024 ¦ 
138/M3     418. Micheli Carlo        1970 Milano (MI)          individuale                      6:45.24,4   1:51.26,4  (2966) diploma    20,423 ¦ 
138/M3    1081. Michieletto Walter   1967 Capriate San Gervasi A.S.D. F. MOSER                  9:53.49,7   4:59.51,7  (2647) diploma    13,943 ¦ 
106/M3     603. Milone Massimo       1969 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     7:26.36,1   3:50.25,9  (5375) diploma    14,240 ¦ 
138/M4    1019. Minaglia Luciano     1963 Morbegno (SO)        AR Team Armistizio Hard Servic   8:25.18,7   3:24.10,9  (3639) diploma    16,385 ¦ 
106/M4     413. Minetti Paolo        1959 Bergamo (BG)         Bike Tech Bergamo                6:21.38,0   2:27.05,0  (2335) diploma    16,665 ¦ 
138/M3     238. Minoia Massimiliano  1967 Pieve Emanuele (MI)  SC Humanitas                     6:18.49,0   1:24.51,0   (184) diploma    21,857 ¦ 
138/M4      15. Minora Silvano       1959 Bollate (MI)         Team Mg KVis LGL Look            5:30.46,0     29.38,2  (5892) diploma    25,032 ¦ 
138/M4     160. Miotto Luca          1962 Segrate (MI)         Team Fuorisella                  6:12.04,6   1:10.56,8   (380) diploma    22,253 ¦ 
138/M3     357. Miragoli Massimo     1970 Crema (CR)           A.S.D. Bike Team Bakemark        6:37.45,4   1:43.47,4  (9634) diploma    20,816 ¦ 
55/M1       71. Moia Alessandro      1977 Milano (MI)          Gruppo Ciclistico Presolana      3:48.02,2   1:50.51,7  (9622) diploma    14,471 ¦ 
106/M4     628. Molaro Danilo        1960 Olgiate Comasco (CO) SC Spinaverde                    7:26.37,4   3:32.04,4  (7927) diploma    14,240 ¦ 
55//M4      50. Molteni Mario        1962 Besana in Brianza (M SKY SPORT                        3:02.23,6   1:03.05,5   (343) diploma    18,092 ¦ 
55/M3       28. Monticelli Giuliano  1969 Crema (CR)           VC BAgnolo Cremasco              2:38.04,2     43.55,3  (5167) diploma    20,876 ¦ 
55/M5      246. Montoneri Giovanni S 1955 Milano (MI)          GS Trapianto é Vita              5:13.17,3   3:00.00,6  (6130) diploma    10,533 ¦ 
106/M1      81. Moraschini Alberto   1983 Bergamo (BG)         AR Team Armistizio Hard Servic   5:29.55,1   2:00.46,9  (1582) diploma    19,277 ¦ 
138/M3     575. Moraschini Gianfranc 1968 Villa Carcina (BS)   Bicycle Team Tanfoglio           7:07.57,4   2:13.59,4 (10466) diploma    19,347 ¦ 
138/M5     326. Morelli Pier Angelo  1952 Chiavenna (SO)       team extreme team asd            7:28.50,1   2:19.50,7  (3049) diploma    18,447 ¦ 
138/M4    1113. Moreni Rosario       1960 Brescia (BS)         INDIVIDUALE                      8:50.27,9   3:49.20,1  (2847) diploma    15,608 ¦ 
55/M5      139. Moretti Giuseppe     1950 Carnago (VA)                                          3:56.47,4   1:43.30,7  (5251) diploma    13,936 ¦ 
138/M5      13. Moretti Luciano      1956 Villa d'Almè (BG)    TEAM MORETTI BG                  5:50.25,9     41.26,5  (2780) diploma    23,628 ¦ 
55/M1       95. Mori Attilio         1983 Mantova (MN)         ASD Amici in Bici                4:49.14,8   2:52.04,3  (5029) diploma    11,408 ¦ 
106/M5      75. Moroni Giorgio       1957 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           5:11.35,6   1:11.36,6  (5626) diploma    20,411 ¦ 
138/M3     206. Mosca Fabio          1966 San Pellegrino Terme ASD GS Team Oprandi              6:13.38,6   1:19.40,6  (8801) diploma    22,160 ¦ 
138/M3     986. Mosca Giuseppe       1968 Corsico (MI)         Ciclisti Corsichesi Corsico      8:39.18,6   3:45.20,6  (5559) diploma    15,944 ¦ 
106/M3     580. Mosconi Marcello     1965 Caponago (MI)        ASD Inwool                       7:14.02,3   3:37.52,1  (8428) diploma    14,653 ¦ 
138/M3     474. Motta Danilo         1966 Covo (BG)            ASD.TEAM PIANETA BICI            6:52.33,2   1:58.35,2  (3053) diploma    20,070 ¦ 
138/M5     424. Munaretto Roberto    1954 Seriate (BG)                                          7:57.16,3   2:48.16,9  (5032) diploma    17,348 ¦ 
106/M5     215. Munegato Armando     1951 Besozzo (VA)         G.S. Isperia Cicli Romeo         5:57.33,0   1:57.34,0  (9560) diploma    17,787 ¦ 
138/M4     490. Musa Mario           1960 Cremona (CR)         ASD MIGLIARO LA COMETA           6:56.14,5   1:55.06,7  (5997) diploma    19,892 ¦ 
106/M3     410. Musitano Francesco   1965 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:14.30,4   2:38.20,2  (7298) diploma    16,982 ¦ 
138/M3      70. Mussa Ugo            1967 Crema (CR)           CA S.Carlo                       5:45.03,4     51.05,4  (2696) diploma    23,996 ¦ 
138/M3     819. Musumeci Silvano     1969 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:52.36,6   2:58.38,6  (7301) diploma    17,519 ¦ 
55/M3       42. Mutti Stefano        1966 Goito (MN)           ASD Velo Club Rodigo             2:54.38,9   1:00.30,0  (8344) diploma    18,895 ¦ 
138/M4    1022. Muttini Stefano      1964 Milano (MI)          ASD GC F. MOSER                  8:26.10,3   3:25.02,5  (3011) diploma    16,358 ¦ 
106/M5     495. Nadalini Giovanni    1957 Cernusco sul Navigli GS Darimec Ingranaggi            8:20.03,2   4:20.04,2  (5579) diploma    12,718 ¦ 
138/M1     DNF  Nardello Marco       1985 Bisuschio (VA)       ASD Due Valli Varese             3:38.26,5 Selva Cador  (9177)               --- ¦ 
138/M5     139. Nardello Mario       1956 Bisuschio (VA)       ASD Due Valli Varese             6:46.27,0   1:37.27,6  (9169) diploma    20,371 ¦ 
138/M3     163. Narici Alessandro    1966 Milano (MI)          ironlario triathlon club         6:02.45,2   1:08.47,2  (5982) diploma    22,825 ¦ 
138/M6     188. Nava Roberto         1943 Sesto San Giovanni ( SC Pedale Sestese                8:36.24,0   2:47.35,9  (5347) diploma    16,034 ¦ 
138/M1     244. Nazzari Davide       1978 Lodi Vecchio (LO)    ZAMAI                            7:31.35,5   2:44.31,4  (3018) diploma    18,335 ¦ 
106/M4      38. Nettuno Filippo      1962 Erba (CO)            RAMPI CLUB BRIANZA               4:37.47,0     43.14,0  (3045) diploma    22,895 ¦ 
55/M3       77. Nicelli Gianmarco    1967 Milano (MI)          isdc milano team pezzetti        3:12.40,9   1:18.32,0  (2711) diploma    17,126 ¦ 
55/F2       27. Nicolini Angela Clet 1965 Mialno (MI)          SKY SPORT                        3:43.09,0   1:03.39,6   (390) diploma    14,788 ¦ 
106/M5     107. Nobili Roberto       1952 Arese (MI)           Velosport Rho'                   5:24.56,2   1:24.57,2  (4856) diploma    19,573 ¦ 
138/M2     535. Nodari Federico      1972 Casalbuttano (CR)    francesconi                      8:25.45,8   3:27.58,5  (2710) diploma    16,371 ¦ 
138/M3     907. Notari Antonio       1967 Adro (BS)            GS Polisportiva Adrense          8:13.18,6   3:19.20,6  (7870) diploma    16,784 ¦ 
138/M4    1123. Notarini Nazareno    1964 Milano (MI)          GS For 3                         8:54.31,2   3:53.23,4  (2513) diploma    15,490 ¦ 
138/M5     316. Nugnes Maurizio      1956 Milano (MI)          ASD CICLISTI DERGANO             7:25.53,6   2:16.54,2  (2833) diploma    18,569 ¦ 
106/M1      41. Odolini Simone       1979 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   4:48.58,6   1:19.50,4  (8283) diploma    22,008 ¦ 
55/M5       92. Ogliar Badessi Andre 1954 Ripalta Cremasca (CR g.c. san bassano                 3:39.43,7   1:26.27,0 (10310) diploma    15,018 ¦ 
106/M6      91. Omboni Ezio          1940 Milano (MI)          US Acli Giuriati                 5:59.33,4   1:48.44,6  (3089) diploma    17,688 ¦ 
138/M3     567. Ongaro Marco         1965 Bergamo (BG)         DTBike                           7:07.16,7   2:13.18,7  (9682) diploma    19,378 ¦ 
106/M4      53. Onori Francesco      1964 San Donato Milanese  CICLOCLUB LOMBARDO AMATORIALE    4:45.51,1     51.18,1  (5832) diploma    22,249 ¦ 
106/M4     137. Orizio Gianbattista  1959 Cazzago San Martino  GS Polisportiva Adrense          5:10.48,9   1:16.15,9  (7873) diploma    20,462 ¦ 
138/M5     359. Ornaghi Claudio      1953 Treviglio (BG)       ASD GS CITTA DI TREVIGLIO        7:38.29,5   2:29.30,1  (2825) diploma    18,059 ¦ 
106/M4      10. Ornaghi Maurizio Gio 1958 Sesto San Giovanni ( Mapei Squadra Corse              4:12.26,9     17.53,9  (3222) diploma    25,193 ¦ 
138/M2     258. Ottaviani Simone     1975 Vermezzo (MI)        cicli bettoni                    6:48.01,9   1:50.14,6  (9881) diploma    20,292 ¦ 
138/M2     308. Paccagnella Enrico   1974 Gazoldo Degli Ippoli POL.S.GIORGIO UGO BIKE           6:58.53,9   2:01.06,6  (5958) diploma    19,766 ¦ 
138/M2     298. Pagani Davide        1974 Lurago Marinone (CO) individuale                      6:54.56,8   1:57.09,5  (2573) diploma    19,954 ¦ 
106/M5     DNF  Pagani Giancarlo     1953 Desenzano del Garda  ASD Team Zanola                  2:42.45,6  Campolongo  (2283)               --- ¦ 
138/M1     106. Pagani Graziano      1982 Villongo (BG)        MTB Credaro                      6:16.45,1   1:29.41,0  (8597) diploma    21,977 ¦ 
106/M5     138. Paghera Tiziano      1955 Desenzano (BS)       ASD Team Zanola                  5:33.56,3   1:33.57,3  (8178) diploma    19,045 ¦ 
138/M1     100. Painelli Roberto     1979 Zibido San Giacomo ( SC Humanitas                     6:14.48,2   1:27.44,1   (185) diploma    22,091 ¦ 
106/M5      26. Paladini Molgora Mar 1954 Varese (VA)          A.S.D. S. Ambrogio               4:37.15,5     37.16,5 (10439) diploma    22,938 ¦ 
106/M6     239. Palazzi Claudio      1947 Cardano al Campo (VA ASD Cicli Turri Carrera          7:25.45,4   3:14.56,6  (8863) diploma    14,267 ¦ 
55/M5      154. Paleari Elio         1957 Pogliano Milanese (M ISDC Milano Team Pezzetti        4:03.56,7   1:50.40,0  (9108) diploma    13,527 ¦ 
55/F2       51. Pancani Fernanda     1958 Desenzano del Garda  GC Baradello di Como             4:02.04,4   1:22.35,0   (960) diploma    13,632 ¦ 
138/M4     397. Panepucci Aldo       1964 Cremona (CR)                                          6:43.16,8   1:42.09,0  (5120) diploma    20,531 ¦ 
138/M4     347. Panini Alessandro    1961 Motteggiana (MN)     GS Sportissimo Top Level         6:36.44,1   1:35.36,3  (2483) diploma    20,870 ¦ 
106/M4     303. Pansera Fabio        1959 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  5:51.07,5   1:56.34,5  (7228) diploma    18,113 ¦ 
55/M2       85. Paolillo Davide Fran 1976 Bergamo (BG)         ASD Punto Pesenti-Arr. Riuniti   3:48.10,8   1:35.42,0  (5379) diploma    14,462 ¦ 
55/F2       96. Paradiso Lucia       1964 Milano (MI)          A.S.D.gio' n'dent                4:33.57,4   1:54.28,0  (1206) diploma    12,045 ¦ 
106/M6     198. Parmesani Gianni     1945 Lodi (LO)                                             6:58.06,8   2:47.18,0  (5143) diploma    15,211 ¦ 
106/M1      30. Parolini Roberto     1978 Medole (MN)          PEDALE MEDOLESE                  4:36.11,7   1:07.03,5  (5891) diploma    23,027 ¦ 
138/M3     452. Parravicini Marco    1966 Varedo (MI)          GS Sportissimo Top Level         6:49.25,3   1:55.27,3  (6632) diploma    20,223 ¦ 
106/M2     129. Pasolini Luca        1972 Travagliato (BS)     Team Saetta Fond                 5:21.13,1   1:49.39,2  (9434) diploma    19,799 ¦ 
138/M4     832. Pasta Maurizio       1958 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  7:51.46,9   2:50.39,1  (4172) diploma    17,550 ¦ 
106/M4     182. Pastore Matteo Rocco 1960 Monticello (LC)      spreafico cicli                  5:22.43,3   1:28.10,3  (6065) diploma    19,707 ¦ 
138/M2     360. Pastori Matteo       1974 Legnano (MI)         GS Comune di Legnano             7:16.26,3   2:18.39,0  (8963) diploma    18,971 ¦ 
106/M5     319. Patrini Fiorino      1955 Crema (CR)           ASd Bike Team Bake Mark          6:32.26,4   2:32.27,4 (10454) diploma    16,206 ¦ 
138/M3     661. Pecis Alberto        1967 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  7:23.51,0   2:29.53,0  (4174) diploma    18,654 ¦ 
106/M3      22. Pedrazzoli Marco     1970 Stazzona (CO)        Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   4:10.20,9     34.10,7  (2239) diploma    25,404 ¦ 
138/M4     197. Pedron Ivo           1958 Viadana (MN)         Velo Club Casalasco              6:18.40,1   1:17.32,3  (2409) diploma    21,866 ¦ 
138/M6     232. Pedroni Lorenzo      1948 Vermezzo (MI)        Sport Club Genova 1913           9:16.35,2   3:27.47,1  (6696) diploma    14,876 ¦ 
106/M3      43. Pedroni Paolo        1966 Carugate (MI)        ASD Argentia                     4:23.52,4     47.42,2  (2402) diploma    24,102 ¦ 
55/M5      232. Peia Roberto         1955 San Donato Milanese  Stampa Alta Badia                4:56.46,2   2:43.29,5   (327) diploma    11,119 ¦ 
55/M6       50. Pelassa Sergio       1947 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 3:36.20,6   1:21.25,0   (383) diploma    15,253 ¦ 
138/M3      13. Pellegrini Piero     1966 San Fermo della Batt Idela Bike International Team    5:18.01,7     24.03,7  (1474) diploma    26,035 ¦ 
138/M3     565. Pennati Paolo        1967 Cologno Monzese (MI) ASD Vimobici 2000                7:07.03,5   2:13.05,5  (8168) diploma    19,388 ¦ 
106/M3     140. Perego Massimo       1967 Merate (LC)          VC brianza                       4:55.46,8   1:19.36,6  (4839) diploma    21,502 ¦ 
138/M4    1124. Perfetti Michele     1961 Milano (MI)          bar letizia in bike              8:54.33,7   3:53.25,9  (2629) diploma    15,489 ¦ 
106/M4     615. Perilli Francesco    1960 Milano (MI)          bicimania lissone                7:20.14,4   3:25.41,4  (6058) diploma    14,446 ¦ 
106/M5     153. Periti Alessandro    1955 Milano (MI)          ASD Turbolento                   5:41.33,6   1:41.34,6  (3298) diploma    18,620 ¦ 
106/M4     410. Perolari Alberto     1964 Bergamo (BG)         Team Oprandi                     6:21.05,4   2:26.32,4   (183) diploma    16,688 ¦ 
106/M5      53. Peroni Andrea        1950 Milano (MI)          Atletica faenza                  4:56.14,9     56.15,9  (2995) diploma    21,468 ¦ 
55/M3      132. Perotti Luigi        1966 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            3:40.24,5   1:46.15,6  (7153) diploma    14,972 ¦ 
106/M4     325. Perrotti Alfonso     1961 Mantova (MN)         asd Rigoletto Bike Team          5:57.35,0   2:03.02,0 (10275) diploma    17,786 ¦ 
106/M3     358. Pesenti Alessandro   1970 Cologno al Serio (BG GS Urgnano                       5:57.41,0   2:21.30,8  (8721) diploma    17,781 ¦ 
138/M4     138. Pesenti Stefano      1964 Villa d'Almè (BG)    Cral Poste Lombardia             6:08.50,7   1:07.42,9  (2344) diploma    22,448 ¦ 
106/M6     114. Peverelli Rino       1942 Como (CO)            Spina Verde                      6:11.00,0   2:00.11,2  (5223) diploma    17,142 ¦ 
138/Top     27. Pezzetti Enrico      1964 Paderno Dugnano (MI) ISDC Milano Team Pezzetti        5:16.16,9     43.48,1    (40) diploma    26,179 ¦ 
106/M2     124. Piacentini Gian Batt 1973 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  5:18.08,8   1:46.34,9  (7231) diploma    19,990 ¦ 
138/M2     512. Piantoni Gian Mauro  1975 Casnigo (BG)         CRAZY BIKERS OREZZO              8:16.12,3   3:18.25,0  (5858) diploma    16,686 ¦ 
138/M5     586. Piantoni Roberto     1957 Paratico (BS)        Freebike Erbusco                 8:51.16,2   3:42.16,8  (2329) diploma    15,585 ¦ 
106/M4      87. Piatti Alberto       1958 Varese (VA)          clap                             4:56.10,7   1:01.37,7  (3036) diploma    21,473 ¦ 
138/M2     465. Piazzalunga Mario    1974 Seriate (BG)         Team Nava                        7:51.38,6   2:53.51,3  (2823) diploma    17,555 ¦ 
138/M3     783. Piazzalunga Stefano  1968 Almenno San Bartolom ass.sp.dilet.cicli ruota mania   7:45.14,2   2:51.16,2  (3034) diploma    17,797 ¦ 
106/M2      49. Picicuto Massimilian 1974 Varedo (MI)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   4:37.20,9   1:05.47,0  (7831) diploma    22,931 ¦ 
106/M6     207. Picone Giuseppe      1947 Golasecca (VA)       ASD Cicli Turri Carrera          7:04.58,7   2:54.09,9  (5216) diploma    14,965 ¦ 
138/M4    1139. Piermarocchi Gaetano 1961 Milano (MI)          bici & company                   9:00.06,0   3:58.58,2 (10318) diploma    15,330 ¦ 
138/F1      18. Pieropan Serena      1973 Milano (MI)          Gs De Rosa                       6:48.27,8     52.12,5   (444) diploma    20,271 ¦ 
138/M6      97. Pigozzo Giancarlo    1949 Gambolò (PV)         GC Bressanese                    7:31.41,9   1:42.53,8  (8528) diploma    18,330 ¦ 
106/M4     381. Pilotti Eugenio      1958 Lumezzane (BS)       ASD GS Family Market Nove        6:13.10,7   2:18.37,7  (8798) diploma    17,042 ¦ 
138/M5      51. Piras Giancarlo      1952 Maslianico (CO)      SC Spinaverde                    6:14.32,3   1:05.32,9  (2243) diploma    22,107 ¦ 
55//M4      83. Pirotti Sandro       1960 Rodigo (MN)          ASD Velo Club Rodigo             3:14.19,8   1:15.01,7  (8343) diploma    16,981 ¦ 
55/M5      245. Pizzi Pietro         1951 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 5:10.04,2   2:56.47,5   (381) diploma    10,642 ¦ 
55/M2       56. Plati Davide         1974 Barzio (LC)          VAl Sassina K Bike Team          3:20.01,1   1:07.32,3  (8538) diploma    16,498 ¦ 
138/M4     691. Plebani Franco       1963 Castelli Calepio (BG asd.gs.pol.amici ped.predore     7:23.24,1   2:22.16,3  (5882) diploma    18,673 ¦ 
138/M3     247. Plebani Osvaldo      1969 Adrara San Martino ( GS Team Special Bike             6:21.17,4   1:27.19,4  (2354) diploma    21,715 ¦ 
106/M3     193. Poli Oscar           1967 Brescia (BS)         U.S.Libertas 1911 Brescia        5:12.42,5   1:36.32,3  (9457) diploma    20,338 ¦ 
138/M6     155. Pologna Lino         1945 Morbegno (SO)        A.S.D. CRAL BANCA POPOLARE DI    8:08.00,5   2:19.12,4 (10134) diploma    16,966 ¦ 
138/M4      38. Poma Oscar           1959 Bergamo (BG)         UC Bergamasca 1902 Colpack       5:43.37,6     42.29,8  (2368) diploma    24,095 ¦ 
106/M3     604. Pomati Luigi         1967 Milano (MI)          Triathlon Team Brianza           7:28.46,4   3:52.36,2  (2759) diploma    14,171 ¦ 
106/M5     134. Pomidossi Guido Ange 1954 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        5:33.08,4   1:33.09,4  (5889) diploma    19,091 ¦ 
106/M3     531. Porro Gianluca       1967 Lissone (MI)         POLISPORTIVA VELOVIRTUS          6:53.51,1   3:17.40,9  (9741) diploma    15,367 ¦ 
138/M3     123. Porro Pier Carlo     1966 Cernusco S/n Milano  SC Brughiero Sportiva            5:55.58,2   1:02.00,2  (2640) diploma    23,260 ¦ 
106/M6     182. Pozzi Adelio         1943 Tavernerio (CO)      SC Spinaverde                    6:51.17,3   2:40.28,5  (7904) diploma    15,463 ¦ 
106/M5      20. Pozzi Alessandro     1954 Capiago Intimiano (C RAMPI CLUB BRIANZA               4:33.44,4     33.45,4 (10128) diploma    23,233 ¦ 
138/M2     124. Pozzi Cristian       1975 Bormio (SO)          US Bormiese Ediltrasporti        6:10.30,5   1:12.43,2  (5493) diploma    22,347 ¦ 
106/M6     205. Pozzi Eugenio        1947 Como (CO)            SC Spinaverde                    7:04.37,8   2:53.49,0  (7906) diploma    14,977 ¦ 
106/M4     356. Pozzi Gian Luigi     1964 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:04.30,4   2:09.57,4  (8285) diploma    17,448 ¦ 
55//M4      29. Pozzi Giovanni       1964 Monza (MI)           Ciclisti Monzesi                 2:49.47,5     50.29,4  (5227) diploma    19,435 ¦ 
138/M5     169. Pozzi Mauro          1957 Castegnato (BS)      FREEBIKECASTEGNATO               6:52.56,6   1:43.57,2  (6028) diploma    20,051 ¦ 
55/M2       76. Pozzi Michele        1975 Parabiago (MI)       Boffalora Bike                   3:39.36,8   1:27.08,0  (8282) diploma    15,026 ¦ 
106/M5     467. Pozzi Roberto        1957 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        7:30.16,4   3:30.17,4  (9107) diploma    14,124 ¦ 
138/M2     294. Pozzi Roberto        1971 Monza (MI)           Speed Wheel Team Savona          6:54.25,8   1:56.38,5  (6955) diploma    19,979 ¦ 
106/M5     163. Pozzoli Goffredo     1953 Cesana Brianza (LC)  GS Trapianto é Vita              5:43.33,3   1:43.34,3  (6140) diploma    18,512 ¦ 
55/M2       51. Pozzoli Simone       1976 Missaglia (LC)       GS Cicli Maggioni                3:17.25,0   1:04.56,2  (9801) diploma    16,715 ¦ 
106/M3     175. Prandini Ernesto     1968 Desenzano del Garda  asd team zanola                  5:08.00,5   1:31.50,3 (10490) diploma    20,648 ¦ 
138/M2     259. Procacci Francesco   1973 Iseo (BS)            GC Iseo                          6:48.24,0   1:50.36,7  (8608) diploma    20,274 ¦ 
55/M2      120. Provini Luca         1974 Milano (MI)                                           4:40.17,9   2:27.49,1  (5454) diploma    11,773 ¦ 
138/M4    1158. Pruneri Valerio      1961 Cantù (CO)           A.S.D. VEROCA                    9:11.42,2   4:10.34,4  (8927) diploma    15,008 ¦ 
55//M4     309. Pugnetti Aldo France 1958 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       4:51.13,5   2:51.55,4  (7426) diploma    11,331 ¦ 
138/M4     124. Quadri Giuseppe      1963 Milano (MI)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   6:05.29,0   1:04.21,2  (2871) diploma    22,654 ¦ 
106/M4      17. Rabboni Roberto      1961 Milano (MI)          BICICLOPI                        4:21.23,9     26.50,9  (2722) diploma    24,330 ¦ 
138/M2     388. Radaelli Matteo      1975 Arosio (CO)                                           7:23.46,0   2:25.58,7  (5202) diploma    18,658 ¦ 
138/M6     138. Radice Orazio        1944 Lentate sul Seveso ( CICL.SERVETTO                    7:55.00,7   2:06.12,6  (9895) diploma    17,431 ¦ 
138/M2     122. Rainolter Mauro      1974 Bormio (SO)          Team Casari Combustibili         6:10.19,4   1:12.32,1  (2473) diploma    22,358 ¦ 
55//M4      91. Rapazzini Giangaleaz 1959 Milano (MI)          SKY SPORT                        3:17.14,4   1:17.56,3   (342) diploma    16,730 ¦ 
106/M4     158. Rastello Roberto     1959 Milano (MI)          Jogging                          5:16.53,3   1:22.20,3  (8557) diploma    20,070 ¦ 
138/M3     569. Ratti Giorgio        1966 Treviolo (BG)        DTBike                           7:07.18,1   2:13.20,1  (9678) diploma    19,377 ¦ 
55//M4      13. Ratti Paolo          1961 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                2:36.54,2     37.36,1    (80) diploma    21,032 ¦ 
106/M6     189. Ravanelli Pierino    1941 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:54.32,4   2:43.43,6  (7295) diploma    15,342 ¦ 
106/M3     145. Ravasi Matteo        1967 Monza (MI)           Speed Wheel Team Savona          4:57.39,1   1:21.28,9  (6936) diploma    21,367 ¦ 
138/M4     464. Ravelli Maurizio     1962 Montirone (BS)       U.S.Libertas 1911 Brescia        6:52.13,4   1:51.05,6  (9467) diploma    20,086 ¦ 
106/M5     358. Ravioli Egidio       1953 Cadegliano (VA)      GS Ruote D'Oro                   6:46.46,2   2:46.47,2  (7794) diploma    15,635 ¦ 
138/M4     614. Rebeccani Fausto     1959 Cremona (CR)         Bici e Bike Bosco                7:10.54,6   2:09.46,8  (8593) diploma    19,215 ¦ 
106/M4     146. Redaelli Fabio Pierl 1963 Milano (MI)          ASD Gio'n'Dent                   5:14.43,1   1:20.10,1  (5575) diploma    20,208 ¦ 
106/M5     239. Redaelli Massimo     1953 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              6:06.03,1   2:06.04,1  (2260) diploma    17,374 ¦ 
106/M5      97. Regazzetti Tullio    1957 Arese (MI)           Velosport Rho'                   5:21.17,5   1:21.18,5  (4952) diploma    19,795 ¦ 
138/M4     418. Remartini Roberto    1961 Milano (MI)          Team De Rosa                     6:46.44,0   1:45.36,2  (2277) diploma    20,357 ¦ 
55/F2       49. Resinelli Antonella  1966 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            4:00.41,7   1:21.12,3   (726) diploma    13,710 ¦ 
138/M4     910. Restelli Giorgio     1959 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            8:03.59,0   3:02.51,2  (7146) diploma    17,108 ¦ 
138/M4     537. Riboni Alberto       1961 San Donato Milanese  Team Riboni                      7:02.14,9   2:01.07,1  (5254) diploma    19,609 ¦ 
138/M3     695. Ricchiuto Gianluigi  1965 Verano Brianza (MI)  ironlariotriathlonclub           7:30.49,1   2:36.51,1 (10124) diploma    18,366 ¦ 
138/M4     356. Ricci Ezio           1961 San Donato Milanese                                   6:38.05,0   1:36.57,2  (2758) diploma    20,799 ¦ 
138/M4    1125. Ricolfi Nicola       1961 Milano (MI)          bicimania lissone mtb            8:54.59,3   3:53.51,5  (2851) diploma    15,476 ¦ 
106/M4     143. Ripamonti Rinaldo    1964 Cesano Maderno (MI)  Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:13.28,6   1:18.55,6  (6014) diploma    20,288 ¦ 
55/M6      111. Rittatore Vonwiller  1949 Milano (MI)                                           4:04.20,8   1:49.25,2   (261) diploma    13,505 ¦ 
106/M5     385. Riva Franco          1956 Como (CO)            SC Spinaverde                    6:54.24,2   2:54.25,2 (10108) diploma    15,347 ¦ 
106/M3     146. Riva Livio           1967 Rovagnate (LC)       GS Perego                        4:58.19,4   1:22.09,2  (4705) diploma    21,319 ¦ 
138/M5     136. Rizzi Fulvio         1954 Alzano Lombardo (BG) TEAM MORETTI BG                  6:45.33,3   1:36.33,9  (2661) diploma    20,416 ¦ 
106/M2     313. Roccato Giorgio      1971 Milano (MI)          bici & company                   7:21.02,8   3:49.28,9  (9021) diploma    14,420 ¦ 
138/M2     167. Rodenghi Massimo     1971 Erbusco (BS)         GS Polisportiva Adrense          6:22.54,7   1:25.07,4  (4516) diploma    21,623 ¦ 
106/M4     178. Romeo Giuseppe       1963 Merone (CO)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:21.38,1   1:27.05,1  (4505) diploma    19,773 ¦ 
138/M3     825. Roncoroni Marco      1967 Gironico (CO)        a.s.d. veroca                    7:53.50,1   2:59.52,1 (10276) diploma    17,474 ¦ 
55/M6      116. Roncoroni Vittorio   1945 Lurate Caccivo (CO)  SC Spinaverde                    4:06.07,8   1:51.12,2  (7905) diploma    13,407 ¦ 
106/M3     308. Rossella Giuseppe    1965 Santa Maria della Ve Cicloclub lombardo amatoriale    5:45.34,1   2:09.23,9  (9576) diploma    18,404 ¦ 
106/M5     221. Rossi Alessandro     1956 Milano (MI)          fior di roccia                   5:59.08,9   1:59.09,9 (10094) diploma    17,708 ¦ 
55/M3      127. Rossi Alessio        1968 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            3:39.19,5   1:45.10,6  (7145) diploma    15,046 ¦ 
138/M5     512. Rossi Claudio        1955 Arcore (MI)          MTV Torrevilla                   8:26.01,2   3:17.01,8 (10406) diploma    16,362 ¦ 
138/M1      71. Rossi Claudio        1978 Bonate Sopra (BG)    GS Altitude                      5:57.57,5   1:10.53,4  (8876) diploma    23,131 ¦ 
106/M4     611. Rossi Franco         1959 Villasanta (MI)      fior di roccia                   7:17.18,6   3:22.45,6 (10093) diploma    14,543 ¦ 
138/M2     306. Rota Stefano         1971 Ponte San Pietro (BG ASD GS Maffioletti               6:58.23,5   2:00.36,2  (2645) diploma    19,790 ¦ 
55/M3       88. Rottini Fulvio       1966 Peschiera Borromeo ( Pol.Oratorio Bariano             3:18.27,0   1:24.18,1   (249) diploma    16,628 ¦ 
55/M6      217. Rovelli Pierangelo   1948 Milano (MI)          TX Active Bike Team              5:06.23,8   2:51.28,2  (5583) diploma    10,770 ¦ 
106/M3     320. Rubagotti Adriano    1966 Bareggio (MI)        ADM Team                         5:48.21,0   2:12.10,8  (9619) diploma    18,257 ¦ 
55/F1       49. Russo Natascia       1970 Milano (MI)          Michelin Sport Club              3:46.29,8   1:24.08,5  (1199) diploma    14,569 ¦ 
138/M2     500. Sabadini Daniele     1972 Erbusco (BS)         GS Polisportiva Adrense          8:12.12,5   3:14.25,2  (7869) diploma    16,822 ¦ 
106/M1     131. Sacchetti Stefano    1978 Pavia (PV)           ASD GC Desteo                    6:29.45,8   3:00.37,6  (8609) diploma    16,317 ¦ 
138/M3     614. Sala Marco           1970 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           7:13.28,4   2:19.30,4  (6685) diploma    19,101 ¦ 
106/M3     DNF  Sala Massimo         1965 Cucciago (CO)        ironlario triatholn club         4:00.14,9  Campolongo  (9485)               --- ¦ 
138/M3    1080. Sala Roberto         1968 Bussero (MI)         A.S.D. F.Moser                   9:50.38,2   4:56.40,2  (2928) diploma    14,018 ¦ 
55/M3      105. Sala Romano          1967 Carugate (MI)        G.S. ARBI BABY BUSNAGO           3:28.11,1   1:34.02,2  (5941) diploma    15,851 ¦ 
138/M3     267. Saldini Alberto      1965 Novate Milanese (MI) Team Guru Parkpre Selle Italia   6:23.41,3   1:29.43,3  (2813) diploma    21,580 ¦ 
138/M3    1045. Salmoiraghi Franco   1966 Milano (MI)          ASD Blucom                       8:58.41,9   4:04.43,9  (8164) diploma    15,370 ¦ 
138/M2     602. Salomoni Daniele     1975 Chiavenna (SO)       Team Extreme Team ASD            9:00.20,7   4:02.33,4  (8828) diploma    15,323 ¦ 
138/M5      95. Salvi Antonello      1957 Sedrina (BG)         CICLI PIAZZALUNGA                6:32.11,5   1:23.12,1  (2816) diploma    21,112 ¦ 
106/M3     557. Sandrini Massimo     1966 Castelnuovo Asolano  CICLO CLUB ASOLA                 7:03.10,4   3:27.00,2  (9962) diploma    15,029 ¦ 
138/M4     942. Sangalli Franco      1959 San Zenone al Lambro GS San Zenone Fisma              8:09.52,5   3:08.44,7  (7785) diploma    16,902 ¦ 
138/M4     760. Santoro Sergio Giaco 1961 Milano (MI)          bicimania                        7:36.23,2   2:35.15,4  (2541) diploma    18,142 ¦ 
138/M3     105. Sappa Fabrizio       1967 Cesano Maderno (MI)  Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:52.27,5     58.29,5  (3055) diploma    23,492 ¦ 
106/M4     509. Sarzi Braga Angelo   1963 Buccinasco (MI)      TEAM CHIODINI                    6:48.16,4   2:53.43,4 (10336) diploma    15,577 ¦ 
138/M5     580. Savoia Angelo        1951 Capralba (CR)        US Capralbese                    8:49.46,9   3:40.47,5  (6156) diploma    15,629 ¦ 
106/M2     171. Scala Stefano        1972 Milano (MI)          Road Runners Club Milano         5:48.29,2   2:16.55,3  (5938) diploma    18,250 ¦ 
106/M6      32. Scalmana Giancarlo   1940 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           5:22.30,3   1:11.41,5  (3725) diploma    19,720 ¦ 
106/M5     329. Scanzi Ulisse Mario  1954 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:34.57,9   2:34.58,9  (7304) diploma    16,102 ¦ 
106/M5     493. Scapin Gianmaria     1956 Milano (MI)          TX Active Bike Team              8:10.37,6   4:10.38,6  (5359) diploma    12,963 ¦ 
138/M4     851. Scaroni Ernesto      1961 Mazzano (BS)         GS.CARRERA                       7:54.20,5   2:53.12,7 (10121) diploma    17,455 ¦ 
106/M2     240. Scherini Andrea      1971 Sondrio (SO)         ASD. TEAM MEMO BAR TONALE        6:25.37,4   2:54.03,5  (9779) diploma    16,492 ¦ 
138/M3     432. Schiavi Alessandro   1965 Brescia (BS)         GS Carrera                       6:47.21,9   1:53.23,9  (2392) diploma    20,325 ¦ 
55//M4      97. Schiavi Massimo      1964 Lodi (LO)            cicli maggioni                   3:18.34,9   1:19.16,8  (2738) diploma    16,617 ¦ 
138/M3     998. Schiavone Antonio Sa 1966 Lesmo (MI)           ciclistica Fiorani               8:42.16,6   3:48.18,6  (4785) diploma    15,853 ¦ 
106/M5     152. Sciacca Roberto      1956 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           5:41.02,5   1:41.03,5  (6687) diploma    18,648 ¦ 
138/M4      60. Sciolla Corrado      1963 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 5:51.07,8     50.00,0   (264) diploma    23,581 ¦ 
106/M3     377. Scotti Marco         1966 Bergamo (BG)         ASD Piazzatorre - Valle Bremba   6:04.19,1   2:28.08,9  (9715) diploma    17,457 ¦ 
138/M5     443. Scotto Di Vettimo Se 1956 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          8:05.00,3   2:56.00,9  (7288) diploma    17,071 ¦ 
106/M6     116. Scuffi Emanuele      1949 Lurate Caccivo (CO)  SC Spinaverde                    6:11.40,7   2:00.51,9  (4534) diploma    17,111 ¦ 
138/Top     31. Segala Fausto        1954 Treviglio (BG)       GS Sportissimo Top Level         5:23.17,5     50.48,7    (12) diploma    25,611 ¦ 
138/M2     139. Seghezzi Davide      1975 Almenno San Salvator uc bergamasca 1903               6:17.49,4   1:20.02,1  (2859) diploma    21,915 ¦ 
106/M5     348. Sella Fabrizio       1957 Desenzano del Garda  U.C. Desenzano                   6:40.47,6   2:40.48,6 (10316) diploma    15,868 ¦ 
106/F1      73. Serena Isabella      1971 San Genesio Ed Uniti Cicli Scarini Belgioioso         6:31.08,1   2:19.39,1   (951) diploma    16,260 ¦ 
138/M5     258. Seroldi Virgilio     1954 Meda (MI)            g.s.medese medamobili            7:12.21,2   2:03.21,8  (2634) diploma    19,151 ¦ 
138/M5     381. Sganzerla Paolo Carl 1955 Milano (MI)          ASD GS Cicli Noris               7:45.11,7   2:36.12,3  (3103) diploma    17,798 ¦ 
106/M1     103. Sguazza Samuele      1979 Solbiate Comasco (CO SC Spinaverde                    5:51.49,3   2:22.41,1  (7926) diploma    18,077 ¦ 
138/M5     645. Sigismondi Paolo     1955 Cenate Sotto (BG)    asd città di misterbianco        9:56.39,1   4:47.39,7  (2375) diploma    13,877 ¦ 
138/M3     407. Sigismondi Paolo     1967 Trescore Balneario ( Team Salieri                     6:43.23,7   1:49.25,7  (1905) diploma    20,525 ¦ 
106/M6     144. Signorelli Giuseppe  1942 Melzo (MI)           ASD Veloclub Adagio              6:24.58,5   2:14.09,7  (4820) diploma    16,520 ¦ 
138/M5     263. Signorelli Sergio    1952 Gorle (BG)           Team Orobica                     7:12.56,8   2:03.57,4  (6138) diploma    19,124 ¦ 
138/M4     215. Signori Marino       1958 Nembro (BG)          FREE BIKE                        6:21.30,5   1:20.22,7  (2762) diploma    21,703 ¦ 
106/M4     403. Signorini Enrico     1958 Gorla Maggiore (VA)  Apicoltura Marcelli              6:19.44,3   2:25.11,3  (8803) diploma    16,748 ¦ 
55/M3       50. Signorini Guido      1966 Rodigo (MN)          ASD Velo Club Rodigo             2:58.25,3   1:04.16,4  (8341) diploma    18,495 ¦ 
138/M5     119. Simonetti Roberto    1951 Crema (CR)           Cicloamatori S.Carlo Crema       6:38.07,0   1:29.07,6  (5104) diploma    20,797 ¦ 
106/M5     212. Sironi Claudio       1955 Albino (BG)          CRAZY BIKERS OREZZO              5:56.42,5   1:56.43,5  (9793) diploma    17,829 ¦ 
138/M4     573. Solbiati Vittorio    1963 Gallarate (VA)       A.S.D.CICLI TURRI-CARRERA        7:06.36,4   2:05.28,6  (9702) diploma    19,408 ¦ 
55/M3       24. Solvang Geir         1969 Varese (VA)          individuale                      2:34.13,9     40.05,0 (10505) diploma    21,396 ¦ 
106/M4      46. Sormani Andrea       1962 Milano (MI)          Team Pezzetti                    4:42.29,5     47.56,5   (379) diploma    22,513 ¦ 
138/M3     761. Sorrentino Maurizio  1966 Sesto San Giovanni ( ASD Vimobici 2000                7:39.45,3   2:45.47,3  (6118) diploma    18,009 ¦ 
138/M3     985. Spada Ferruccio      1968 Ciserano (BG)        ASD Blucom                       8:38.27,6   3:44.29,6  (8162) diploma    15,970 ¦ 
138/M3     529. Spiller Angelo       1965 Lonate Ceppino (VA)  TEAM USLENGHI                    7:00.49,9   2:06.51,9  (3294) diploma    19,675 ¦ 
106/M4     629. Spinelli Alessandro  1960 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:26.38,8   3:32.05,8  (7348) diploma    14,239 ¦ 
106/M5     202. Spreafico Giuseppe   1957 Lecco (LC)           RAMPI CLUB BRIANZA               5:52.50,1   1:52.51,1  (8810) diploma    18,025 ¦ 
138/M5     321. Squarcina Aldo       1953 Milano (MI)          Team De Rosa                     7:27.56,4   2:18.57,0  (2280) diploma    18,484 ¦ 
106/M4     202. Squeri Francesco     1959 San Donato Milanese                                   5:28.05,0   1:33.32,0  (2646) diploma    19,385 ¦ 
138/M2     221. Stefini Michele      1976 Bergamo (BG)         tx active bike team              6:36.29,1   1:38.41,8 (10195) diploma    20,883 ¦ 
106/M4     238. Strano Luciano       1958 Bareggio (MI)        Speed Wheel Team Savona          5:35.18,6   1:40.45,6  (6059) diploma    18,967 ¦ 
55/M5      137. Sudati Giorgio       1957 San Martino in Strad GS San Zenone Fisma              3:56.28,4   1:43.11,7  (7784) diploma    13,955 ¦ 
106/M4     539. Tagliabue Fabio Stef 1964 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:57.15,2   3:02.42,2  (7346) diploma    15,242 ¦ 
106/M3     544. Tagliabue Franco     1966 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:57.17,4   3:21.07,2  (7345) diploma    15,241 ¦ 
55//M4     281. Taglioretti Enrico   1959 Milano (MI)          C.C.Lombardo Amatoriale Pista    4:23.31,2   2:24.13,1  (9427) diploma    12,522 ¦ 
138/M5     203. Tamburini Franco     1957 Rezzato (BS)         GS Carrera                       7:00.35,7   1:51.36,3  (5039) diploma    19,686 ¦ 
138/M4     852. Tassone Giuseppe     1958 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           7:54.29,3   2:53.21,5  (6688) diploma    17,450 ¦ 
138/M2     484. Taurini Stefano      1972 Lodi (LO)            GS  francesconi                  8:06.42,6   3:08.55,3  (5162) diploma    17,012 ¦ 
138/M4     369. Tavecchio Alberto    1962 Erba (CO)            Ciclistica Erbese                6:39.33,1   1:38.25,3  (5541) diploma    20,723 ¦ 
106/M6     211. Teotti Angiolino     1943 Capriolo (BS)        GS Polisportiva Adrense          7:07.40,2   2:56.51,4  (4520) diploma    14,871 ¦ 
55/M3      138. Terraneo Guido       1965 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            3:42.51,5   1:48.42,6  (7341) diploma    14,807 ¦ 
55/M6      205. Testoni Leone        1935 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           4:50.56,0   2:36.00,4  (3724) diploma    11,342 ¦ 
106/M6     133. Testori Edoardo      1948 Milano (MI)          Bianchi Team                     6:19.10,0   2:08.21,2  (5302) diploma    16,773 ¦ 
138/M3     234. Testori Simone       1969 Pusiano (CO)         Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   6:18.22,4   1:24.24,4  (3054) diploma    21,883 ¦ 
106/M3      75. Tinor Gino           1967 Carugate (MI)        ASD Argentia                     4:39.36,5   1:03.26,3  (4868) diploma    22,746 ¦ 
138/M2     487. Tira Orviero         1973 Nave (BS)            GS Carrera                       8:08.45,8   3:10.58,5  (4937) diploma    16,940 ¦ 
106/M4     248. Todeschini Flavio    1960 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  5:38.16,6   1:43.43,6  (7230) diploma    18,801 ¦ 
138/M1      12. Togni Davide         1979 Valbrembo (BG)       ASD Team Moretti BG              5:21.53,1     34.49,0  (9572) diploma    25,723 ¦ 
138/Top     35. Tomasi Silvano       1965 Bergamo (BG)         Team Salieri                     5:34.09,2   1:01.40,4    (16) diploma    24,779 ¦ 
138/M4     180. Tombini Ivan         1960 Zanica (BG)          TX Active Bike Team              6:15.15,6   1:14.07,8  (2121) diploma    22,064 ¦ 
138/M3     330. Tommasi Paolo        1965 Gazoldo Degli Ippoli ASD Velo Club Rodigo             6:33.13,0   1:39.15,0  (4640) diploma    21,057 ¦ 
138/M3     533. Tonella Gianluca     1968 Morazzone (VA)       TEAM GURU PARKPRE                7:01.09,8   2:07.11,8  (5849) diploma    19,659 ¦ 
138/M5      56. Tonelli Mario Giulio 1956 Cosio Valtellino (SO AR Team Armistizio Hard Servic   6:17.28,6   1:08.29,2  (3638) diploma    21,935 ¦ 
138/M2      96. Tonoli Antonio       1974 Bonate Sopra (BG)    Brember Valley                   6:02.52,3   1:05.05,0  (2515) diploma    22,817 ¦ 
106/M4     217. Torazzi Francesco    1958 Crema (CR)           Cicloamatori S.Carlo Crema       5:31.12,2   1:36.39,2  (8670) diploma    19,202 ¦ 
138/M3     186. Torriani Massimo     1966 Vimodrone (MI)       ASD Vimobici 2000                6:07.54,2   1:13.56,2  (2275) diploma    22,505 ¦ 
55/M6      141. Toscani Carlo        1947 Carlazzo (CO)        ASD Amici Comaschi del Ciclism   4:17.18,7   2:02.23,1  (8518) diploma    12,824 ¦ 
106/M5     139. Toselli Marco        1956 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           5:34.03,5   1:34.04,5  (5627) diploma    19,038 ¦ 
138/M3     478. Tosetto Gilberto     1965 Azzate (VA)                                           6:53.04,7   1:59.06,7  (5566) diploma    20,044 ¦ 
55/M5       12. Tradati Alfredo      1955 Cernusco sul Navigli Stampa Alta Badia                2:51.45,3     38.28,6    (74) diploma    19,213 ¦ 
138/M3    1023. Treccani Massimilian 1969 Botticino Sera (BS)  Team Manuel Bike Unidelta        8:49.16,7   3:55.18,7  (8706) diploma    15,643 ¦ 
138/M3     590. Trezzi Walter Carlo  1970 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:10.08,5   2:16.10,5  (7340) diploma    19,249 ¦ 
138/M1     150. Triggiani Antonio    1984 Sordio (LO)          GS San Zenone Fisma              6:37.55,5   1:50.51,4  (7787) diploma    20,807 ¦ 
55/M3      174. Trivella Bruno Mario 1969 Besnate (VA)         G.S.CICLOAMATORI CASTELLANZA     4:03.03,9   2:08.55,0  (9908) diploma    13,576 ¦ 
106/M4     534. Troiani Fabio        1960 Milano (MI)          ISDC                             6:56.33,6   3:02.00,6  (9923) diploma    15,267 ¦ 
138/M4     243. Troncarelli Roberto  1961 Como (CO)            ironlariotriathlonclub           6:24.24,6   1:23.16,8 (10140) diploma    21,539 ¦ 
55//M4     159. Tumolo Giambattista  1958 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           3:35.05,2   1:35.47,1  (6693) diploma    15,342 ¦ 
106/M2     170. Tunice Cristiano     1971 Busto Garolfo (MI)   Pol Oratorio Bariano             5:46.23,3   2:14.49,4   (214) diploma    18,360 ¦ 
138/M4      85. Uberti Costantino    1959 Adro (BS)            Freebike Erbusco                 5:57.31,3     56.23,5  (2328) diploma    23,159 ¦ 
106/M3     150. Uberti Marco         1965 Gussago (BS)         ASD Team Bike Gussago            4:59.54,3   1:23.44,1  (7152) diploma    21,206 ¦ 
138/M5      82. Uberti Romano        1957 Adro (BS)            Freebike Erbusco                 6:24.48,4   1:15.49,0  (2327) diploma    21,517 ¦ 
138/Top     20. Ursi Fabio           1986 Vighizzolo di Cantù  GS Esercito                      5:08.54,8     36.26,0     (6) diploma    26,803 ¦ 
55/M2       23. Vailati Fabio        1973 Crema (CR)           Veloclub bagnolo Cremasco        2:47.12,9     34.44,1  (5166) diploma    19,735 ¦ 
138/M4     350. Valori Marcello      1958 San Paolo d'Argon (B Granfondo Pinarello              6:37.12,4   1:36.04,6  (3544) diploma    20,845 ¦ 
138/M2     456. Valsecchi Cesare     1972 Zanica (BG)          Ciclista Zanica                  7:49.28,4   2:51.41,1  (7235) diploma    17,636 ¦ 
106/M4      95. van Baalen Maarten   1964 Cusano Milanino (MI) Racing Club The Hague            4:59.30,5   1:04.57,5 (10237) diploma    21,234 ¦ 
138/M2     119. Vanotti Giacomo      1976 Almenno San Salvator GS Sportissimo Top Level         6:09.14,4   1:11.27,1  (6626) diploma    22,424 ¦ 
106/M4     159. Varutti Faustino     1963 Torrazza Coste (PV)  CRI Casteggio                    5:17.36,5   1:23.03,5   (316) diploma    20,024 ¦ 
106/M4     128. Vasconi Roberto      1964 Milano (MI)          libertas 1911 brescia            5:08.38,2   1:14.05,2  (2923) diploma    20,606 ¦ 
138/M1     199. Vassalini Mosè       1982 Barghe (BS)          MTB Agnosine Cicli Bacchetti     7:04.02,1   2:16.58,0  (9771) diploma    19,526 ¦ 
55/M3       60. Vedani Gabriele      1967 Legnano (MI)         Team Scout                       3:04.49,1   1:10.40,2  (6078) diploma    17,855 ¦ 
138/M4     943. Veneroni Danilo      1961 Peschiera Borromeo ( GS San Zenone Fisma              8:09.52,8   3:08.45,0  (7782) diploma    16,902 ¦ 
55/M6       53. Ventura Francesco    1942 San Zenone al Lambro GS San Zenone Fisma              3:37.06,9   1:22.11,3  (7783) diploma    15,199 ¦ 
106/M3     375. Ventura Gianmaria    1969 Bergamo (BG)         INDIVIDUALE                      6:03.42,9   2:27.32,7  (2955) diploma    17,486 ¦ 
138/M3     283. Venturelli Adriano   1967 San Felice del Benac ASD Team Zanola                  6:26.57,4   1:32.59,4  (8180) diploma    21,397 ¦ 
138/M5     200. Venturelli Gian Piet 1956 Calcinato (BS)       g.s. carrera                     7:00.17,0   1:51.17,6  (2837) diploma    19,700 ¦ 
138/M3     593. Veronesi Renato Mari 1968 Legnano (MI)         fior di roccia                   7:10.44,2   2:16.46,2  (5975) diploma    19,222 ¦ 
138/M2     503. Vezzoli Giorgio      1971 Adro (BS)            GS Polisportiva Adrense          8:13.19,1   3:15.31,8  (7872) diploma    16,784 ¦ 
138/M2     222. Vezzoli Luigi        1972 Erbusco (BS)         GS Polisportiva Adrense          6:36.56,1   1:39.08,8  (4517) diploma    20,859 ¦ 
138/M4     812. Vicardi Olivio       1961 Melzo (MI)           f.c.humanitas                    7:46.55,8   2:45.48,0  (2918) diploma    17,732 ¦ 
106/M5     246. Viganó Renato        1951 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            6:08.43,4   2:08.44,4  (7337) diploma    17,248 ¦ 
138/M3     853. Viganó Stefano       1970 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:59.04,5   3:05.06,5  (7357) diploma    17,283 ¦ 
55//M4      93. Vignola Gianpaolo    1959 Desenzano del Garda  ASD Team Zanola                  3:17.18,3   1:18.00,2  (8179) diploma    16,725 ¦ 
138/M3     681. Vigoni Gabriele      1969 Sesto San Giovanni ( A.I.R.R.C.S. RED IRON            7:27.16,8   2:33.18,8  (4998) diploma    18,511 ¦ 
138/M2     134. Vigorelli Tomaso     1975 Bergamo (BG)         ASD Team Viscardi                6:15.44,4   1:17.57,1  (2330) diploma    22,036 ¦ 
106/M5     303. Villa Claudio        1951 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          6:28.13,7   2:28.14,7  (7302) diploma    16,382 ¦ 
138/M4     881. Villa Dario Mario    1963 Giussano (MI)        UC Robbiamo Salvarani            7:59.06,0   2:57.58,2  (7347) diploma    17,282 ¦ 
138/M4     543. Villa Giovanni       1959 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:02.54,0   2:01.46,2  (4199) diploma    19,579 ¦ 
106/F2      72. Villa Ivana          1961 Cavenago Brianza (MI gs ceramiche pagnoncelli         6:54.59,8   2:46.46,6  (1200) diploma    15,325 ¦ 
138/M5     242. Villa Luigi Maria    1957 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:09.26,4   2:00.27,0  (7303) diploma    19,280 ¦ 
106/M3     149. Villa Stefano        1966 Carugate (MI)        ASD Argentia                     4:59.39,1   1:23.28,9  (5247) diploma    21,224 ¦ 
138/M5      97. Villani Renato       1957 Pavia (PV)           Team Riboni                      6:32.30,0   1:23.30,6  (4747) diploma    21,095 ¦ 
138/M2     237. Vimercati Marcello   1971 Seregno (MI)         Bici Mania Lissone               6:42.29,5   1:44.42,2  (1472) diploma    20,571 ¦ 
138/M4     DNF  Vismara Diego        1961 Brescia (BS)         Team Manuel Bike Unidelta        8:50.16,8   Falzàrego  (8541)               --- ¦ 
138/M3     131. Vitale Luca          1965 Brescia (BS)         Stampa Alta Badia                5:57.10,3   1:03.12,3   (326) diploma    23,182 ¦ 
106/M2      12. Vuolo Giuseppe       1971 Varese (VA)          GS Pavarin                       4:07.34,1     36.00,2  (2602) diploma    25,689 ¦ 
55/M5       75. Zaffaroni Ennio      1956 Guanzate (CO)        CLAMAS                           3:32.12,3   1:18.55,6 (10366) diploma    15,551 ¦ 
138/M1     210. Zamperini Gabriele   1985 Gorgonzola (MI)      ASD GS Gorgonzola-Monti          7:09.01,2   2:21.57,1  (7289) diploma    19,299 ¦ 
138/M2     310. Zana Oscar           1972 Bergamo (BG)         g.s.maffioletti Villa d'Alme'    6:59.52,9   2:02.05,6  (5955) diploma    19,719 ¦ 
106/M2     168. Zanarella Matteo Gab 1974 Ispra (VA)           ac ternatese                     5:43.11,0   2:11.37,1 (10155) diploma    18,532 ¦ 
138/F2      23. Zanchi Pierangela    1960 Almè (BG)            GS Sportissimo Top Level         7:08.55,6   1:11.18,3   (559) diploma    19,303 ¦ 
138/M5     170. Zani Domenico        1954 Castegnato (BS)      FREEBIKECASTEGNATO               6:52.57,0   1:43.57,6  (6029) diploma    20,050 ¦ 
55//M4     154. Zani Gianpietro      1964 Bergamo (BG)         Team Oprandi                     3:33.57,5   1:34.39,4  (2331) diploma    15,423 ¦ 
138/M5      19. Zanola Giovanni      1951 Sirmione (BS)        ASD Team Zanola                  5:54.10,5     45.11,1  (2282) diploma    23,378 ¦ 
138/M3      95. Zenobi Marcello      1967 Flero (BS)           ASD Sportiva...mente Team Zoda   5:51.06,1     57.08,1  (2572) diploma    23,582 ¦ 
55/M6       73. Zerbinati Paolo      1939 Milano (MI)                                           3:42.48,6   1:27.53,0  (2716) diploma    14,810 ¦ 
55/M6      186. Zerboni Serafino     1945 Como (CO)            SC Spinaverde                    4:38.28,9   2:23.33,3  (7903) diploma    11,849 ¦ 
138/M4     919. Zorat Carlo          1960 Gussago (BS)         ASD Team Bike Gussago            8:05.27,5   3:04.19,7  (7147) diploma    17,056 ¦ 
138/M4     272. Zucca Alberto        1962 Monza (MI)           Team De Rosa                     6:26.38,2   1:25.30,4  (2281) diploma    21,415 ¦ 
106/M3     514. Zucchelli Vittorio   1967 Cernusco sul Navigli macallesi                        6:45.37,3   3:09.27,1 (10266) diploma    15,679 ¦ 
138/M4     604. Zucchetti Claudio    1958 Pregnana Milanese (M Team Salieri                     7:09.31,3   2:08.23,5  (1895) diploma    19,277 ¦ 
55/M3      229. Zunnui Nicola        1967 Como (CO)            TEAM FERCA                       4:43.03,0   2:48.54,1 (10364) diploma    11,658 ¦ 

totale 863



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.