21a Maratona dles Dolomites 2007 - Abruzzo (Italia)

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
138/M5     372. Amoroso Oscar        1951 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      7:41.29,7   2:32.30,3  (8198) diploma    17,941 ¦ 
55/M3      133. Angrilli Andrea      1966 Pescara Colli (PE)   Pol Bevilacqua Sport             3:40.41,9   1:46.33,0  (3648) diploma    14,952 ¦ 
55/M5      255. Baldini Gabriele     1952 Giulianova (TE)      ASD Cism Ciclismo Montorlo       5:31.37,2   3:18.20,5  (5068) diploma     9,951 ¦ 
106/M2     261. Battistone Alessandr 1973 San Demetrio Ne Vest Team Fuori di Sella              6:38.55,0   3:07.21,1  (8237) diploma    15,943 ¦ 
106/M5     328. Bellaspica Ubaldo    1955 Mosciano Sant'Angelo ASD VELO CLUB GIULIANOVA         6:34.57,2   2:34.58,2 (10066) diploma    16,103 ¦ 
55//M4     314. Bellisario Vincenzo  1963 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      5:09.57,1   3:10.39,0  (8193) diploma    10,646 ¦ 
106/M6     123. Biancofiore Aldo     1947 L'Aquila (AQ)        ASD Cicli Ricci                  6:14.53,9   2:04.05,1  (5565) diploma    16,964 ¦ 
138/M1     289. Bonitatibus Donato   1977 Pettorano sul Gizio  ASD Pedale Sulmonese             8:08.42,9   3:21.38,8  (8730) diploma    16,942 ¦ 
55/F2       83. Caniglia Piera       1959 Casoli (CH)          CICLO CLUB BELFATTO CENTER       4:19.58,7   1:40.29,3   (942) diploma    12,693 ¦ 
106/M6     119. Cappelli Antonio     1947 L'Aquila (AQ)        Team Fuori di Sella              6:12.04,3   2:01.15,5  (8234) diploma    17,093 ¦ 
138/M2     136. Cappelli Giovanni    1974 L'Aquila (AQ)        Team Fuori di Sella              6:15.50,0   1:18.02,7  (2295) diploma    22,031 ¦ 
55//M4     198. Carbonetti Eugenio   1963 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          3:48.42,3   1:49.24,2  (8295) diploma    14,429 ¦ 
138/M1     120. Cascianelli Marco    1981 Sulmona (AQ)         ASD Pedale Sulmonese             6:24.26,2   1:37.22,1  (8731) diploma    21,538 ¦ 
106/M4     364. Centi Daniele        1964 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              6:05.54,9   2:11.21,9  (4356) diploma    17,381 ¦ 
138/M5     508. Chiappani Giampiero  1957 Giulianova Spiaggia  ASD Veloclub Giulianova          8:24.04,7   3:15.05,3  (5067) diploma    16,426 ¦ 
106/M3     274. Ciuffetelli Alessio  1966 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              5:38.13,4   2:02.03,2  (4354) diploma    18,804 ¦ 
138/M4     696. Compagnoni Franco    1961 Bellante (TE)        ASD GC Amici del Pedale          7:23.51,5   2:22.43,7  (2384) diploma    18,654 ¦ 
138/M1     272. D'Amario Loreto      1977 Paglieta (CH)        New Team Sangro                  7:47.50,5   3:00.46,4  (8672) diploma    17,698 ¦ 
55/M5       51. D'Amico Franco       1955 Lanciano (CH)        G.S.Amatori Frentania            3:21.12,0   1:07.55,3  (9655) diploma    16,401 ¦ 
138/M3     578. Danese Cesare        1966 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           7:08.17,3   2:14.19,3  (4348) diploma    19,332 ¦ 
138/M4     693. Danese Giuseppe      1961 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           7:23.40,0   2:22.32,2  (4341) diploma    18,662 ¦ 
106/M2       4. Dascenzo Wladimiro   1971 Bellante (TE)        dascenzo bike                    3:48.27,0     16.53,1  (1510) diploma    27,839 ¦ 
106/M4     577. De Nobili Ettore     1960 Pescara (PE)         Unione Sportiva Lanciano         7:06.42,1   3:12.09,1  (2525) diploma    14,905 ¦ 
138/M2     542. De Paolis Ivan       1974 L'Aquila (AQ)        ASD PARCHINSPORT                 8:27.58,2   3:30.10,9 (10302) diploma    16,300 ¦ 
138/M2     192. De Santis Giancarlo  1976 L'Aquila (AQ)        Team Fuori di Sella              6:29.29,4   1:31.42,1  (8236) diploma    21,258 ¦ 
138/M4     448. Delfino Gino         1963 Sulmona (AQ)         ASD Pedale Sulmonese             6:50.36,7   1:49.28,9  (8685) diploma    20,165 ¦ 
138/M1     281. Denti Luca           1979 L 'aquila (AQ)       ASD CICLI RICCI                  7:54.51,6   3:07.47,5 (10327) diploma    17,436 ¦ 
55/M1       56. Di Bacco Alex        1987 San Demetrio Ne Vest Team Fuori di Sella              3:33.50,8   1:36.40,3  (8238) diploma    15,431 ¦ 
55/M6      171. Di Berardino Giusepp 1948 Giulianova Spiaggia  ASD Velo Club Giulianova         4:30.36,7   2:15.41,1  (5066) diploma    12,194 ¦ 
138/M5     159. Di Felice Alfredo    1957 Giulianova Spiaggia  ASD Velo Club Giulianova         6:51.29,9   1:42.30,5  (5072) diploma    20,121 ¦ 
55//M4     132. Di Francesco Giusepp 1961 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           3:28.51,7   1:29.33,6  (4345) diploma    15,799 ¦ 
138/M5     517. Di Giandomenico Vinc 1950 Chieti (CH)          ASD CICLO CLUB FREE BIKE CHIET   8:27.22,0   3:18.22,6  (5482) diploma    16,319 ¦ 
138/M4      95. Di Giosia Luigi      1961 Bellante (TE)        ASD GC Amici del Pedale          5:58.56,5     57.48,7  (2383) diploma    23,067 ¦ 
138/M3     521. Di Gregorio Mario    1968 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              6:59.21,9   2:05.23,9  (4352) diploma    19,744 ¦ 
106/M6      28. Di Lello Agostino    1939 Colledimezzo (CH)    GS Tixania                       5:20.11,5   1:09.22,7  (8788) diploma    19,863 ¦ 
55/M5      241. Di Lello Alberto     1952 Colledimezzo (CH)    GS Tixania                       5:06.18,4   2:53.01,7  (8691) diploma    10,773 ¦ 
55/M5      242. Di Lello Donato      1957 Atessa (CH)          GS Tixania                       5:06.20,5   2:53.03,8  (8692) diploma    10,772 ¦ 
138/M4     964. Di Loreto Antonio    1958 Vittorito (AQ)                                        8:14.44,4   3:13.36,6  (5071) diploma    16,736 ¦ 
106/M5      80. Di Mario Giuseppe    1951 L'Aquila (AQ)        Team Fuori di Sella              5:12.51,7   1:12.52,7  (8233) diploma    20,328 ¦ 
106/M4     576. Di Nella Marco       1960 Casoli (CH)          CICLO CLUB BELFATTO CENTER       7:06.37,6   3:12.04,6  (2439) diploma    14,907 ¦ 
138/M3     256. Di Paolantonio Nicol 1968 Giulianova (TE)      ASD Rampi Team                   6:22.36,5   1:28.38,5  (2578) diploma    21,640 ¦ 
138/M4     734. Di Paolo Nino        1962 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          7:30.20,3   2:29.12,5  (8289) diploma    18,386 ¦ 
138/M4      29. Di Saverio Stefano   1962 Teramo (TE)          D'ASCENZO BIKE                   5:39.16,8     38.09,0  (2779) diploma    24,404 ¦ 
55/M5      243. Di Stefano Nino      1956 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          5:07.43,4   2:54.26,7  (8291) diploma    10,723 ¦ 
138/M4     395. Di Vittorio Guerino  1960 Campli (TE)          ASD GS San Nicolò Bike           6:43.07,4   1:41.59,6  (4340) diploma    20,539 ¦ 
138/M5     379. Fabrizi Vittorio     1956 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              7:43.45,0   2:34.45,6  (4351) diploma    17,854 ¦ 
138/M4    1097. Falconio Filippo     1963 Cepagatti (PE)       ASD Paolo Sebastiani -Chieti     8:44.02,9   3:42.55,1  (5212) diploma    15,800 ¦ 
138/M3     936. Falconio Gennaro     1967 Pescara (PE)         SS Magik Byke Ortona             8:21.04,4   3:27.06,4  (5206) diploma    16,524 ¦ 
55/M6      222. Fantini Amedeo       1948 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      5:16.00,3   3:01.04,7  (8197) diploma    10,442 ¦ 
138/M2     371. Fazio Massimo        1971 Mosciano San Angelo  ASD GS San Nicolò Bike           7:19.28,1   2:21.40,8  (4346) diploma    18,840 ¦ 
55/M5      239. Finocchio Simeone    1950 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          5:06.15,3   2:52.58,6  (8292) diploma    10,775 ¦ 
138/M3     694. Fioriti Leonardo     1965 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          7:30.14,6   2:36.16,6  (8294) diploma    18,390 ¦ 
138/M5     199. Franchi Antonio      1950 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              7:00.13,0   1:51.13,6  (4353) diploma    19,704 ¦ 
138/M3     216. Giangrande Mario     1968 Bagno (AQ)           GS SPOLTORE.COM                  6:16.18,2   1:22.20,2  (9849) diploma    22,003 ¦ 
55//M4     109. Lalli Maurizio       1964 L'Aquila (AQ)        PESCARA BIKE                     3:22.04,3   1:22.46,2 (10107) diploma    16,330 ¦ 
106/M3     578. Lapi Gianluca        1966 Pescara (PE)                                          7:13.11,6   3:37.01,4  (5637) diploma    14,681 ¦ 
138/M4     790. Laurenzi Andrea      1961 Pescara (PE)         Granfondo Pinarello              7:42.18,2   2:41.10,4  (1525) diploma    17,910 ¦ 
55/M5      238. Lemme Ettore         1952 Tornareccio (CH)     GS Ciclista Tornareccio          5:06.12,8   2:52.56,1  (8290) diploma    10,776 ¦ 
138/M6      22. Marozzi Antonino     1947 Garrufo (TE)         ASD Mary Confezioni              6:33.44,5     44.56,4  (8479) diploma    21,029 ¦ 
106/M4     334. Marullo Michele      1959 Pescara (PE)         Petit Veló                       5:58.52,0   2:04.19,0  (1410) diploma    17,722 ¦ 
106/M2     167. Marzi Stefano        1972 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           5:42.55,2   2:11.21,3  (4342) diploma    18,546 ¦ 
138/M5      14. Masciarelli Lorenzo  1953 San Giovanni Teatino ACQUA & SAPONE                   5:51.09,4     42.10,0   (245) diploma    23,579 ¦ 
138/M4     459. Mastrangelo Maurizio 1960 Colle Brincioni (AQ) Ciclo Cral L'Aquila              6:51.59,4   1:50.51,6  (4358) diploma    20,097 ¦ 
106/M6     111. Matteucci Paolo      1949 Garrufo (TE)         ASD VIBRATA BIKE 2005            6:09.32,3   1:58.43,5  (9833) diploma    17,210 ¦ 
55/M3      194. Micolitti Leonardo   1965 Pescara (PE)         ASD Pol Bevilacqua Sport         4:08.34,8   2:14.25,9  (8837) diploma    13,275 ¦ 
106/M3     374. Micolucci Ermanno    1966 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      6:03.13,7   2:27.03,5  (8195) diploma    17,509 ¦ 
55/M2      103. Morosi Stefano       1973 San Giovanni Teatino ASD Pol Bevilaqua Sport          4:03.17,0   1:50.48,2  (1477) diploma    13,564 ¦ 
138/M3     659. Olivieri Ezio        1965 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           7:23.40,3   2:29.42,3  (4343) diploma    18,662 ¦ 
138/M5     409. Panepucci Vincenzo   1954 Paganica (AQ)        CICLI RICCI L'AQUILA             7:54.38,4   2:45.39,0 (10267) diploma    17,444 ¦ 
138/M2     227. Parabella Danilo     1973 Teramo (TE)          ASD GS San Nicolò Bike           6:38.34,7   1:40.47,4  (4344) diploma    20,773 ¦ 
138/M4     620. Pennese Aurelio      1961 Pescara (PE)         ASD Pedale Sulmonese             7:11.51,6   2:10.43,8  (8733) diploma    19,172 ¦ 
55/M3       94. Piscopo Antonio      1969 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      3:21.12,8   1:27.03,9  (8196) diploma    16,400 ¦ 
106/M5     243. Puglia Angelo        1957 San Nicolò a Tordino ASD GS San Nicolò Bike           6:06.31,3   2:06.32,3  (4349) diploma    17,352 ¦ 
138/Top     18. Purismi Doriano      1979 Bagno (AQ)           Viner Team                       4:59.41,4     27.12,6    (37) diploma    27,628 ¦ 
138/M2      11. Purismi Stefano      1974 L'Aquila (AQ)        Viner Team                       5:21.13,4     23.26,1  (3186) diploma    25,776 ¦ 
138/M4     849. Ricci Gaspare        1961 Nepezzano (TE)       dascenzo bike                    7:54.07,8   2:53.00,0 (10037) diploma    17,463 ¦ 
138/M3      78. Rotini Tiziano       1965 Teramo (TE)          ASD Teramo Bike                  5:47.37,0     53.39,0  (3104) diploma    23,819 ¦ 
106/M4     347. Salvatore Enrico     1962 Lanciano (CH)        GC Lanciano                      6:03.13,6   2:08.40,6  (8194) diploma    17,509 ¦ 
138/M4     938. Schiavo Lorenzo      1961 Sulmona (AQ)         ASD Pedale Sulmonese             8:08.38,9   3:07.31,1  (8700) diploma    16,944 ¦ 
106/M5      94. Schiazza Daniele     1956 Chieti (CH)          ASD CICLO CLUB FREE BIKE CHIET   5:18.26,8   1:18.27,8  (2542) diploma    19,971 ¦ 
55/F1        2. Sebastiani Elisabett 1975 L'Aquila (AQ)        PESCARA BIKE                     2:23.16,6      0.55,3   (491) diploma    23,032 ¦ 
55/M2       73. Serafini Massimilian 1971 Basciano (TE)        dascenzo bike                    3:35.38,7   1:23.09,9 (10044) diploma    15,302 ¦ 
138/M3     701. Stefanucci Livio     1967 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              7:31.42,4   2:37.44,4  (4357) diploma    18,330 ¦ 
138/M3     632. Sturba Massimo       1968 Teramo (TE)          ASD GS San Nicolò Bike           7:17.06,9   2:23.08,9  (4339) diploma    18,942 ¦ 
106/M4     521. Tudico Gaetano       1962 L'Aquila (AQ)        ASD CICLI RICCI                  6:52.55,4   2:58.22,4 (10340) diploma    15,402 ¦ 
138/M2     385. Vallese Fabio        1973 L'Aquila (AQ)        Ciclo Cral L'Aquila              7:23.02,4   2:25.15,1  (4355) diploma    18,689 ¦ 
106/M4     578. Verlengia Mariano    1961 Casoli (CH)          Ciclo Club"Giacinto Gentile"     7:06.44,1   3:12.11,1  (2442) diploma    14,903 ¦ 
106/M3     202. Virgilii Vincenzo    1970 Teramo (TE)          ASD Teramo Bike                  5:15.09,6   1:38.59,4  (3149) diploma    20,180 ¦ 

totale 88



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.