21a Maratona dles Dolomites 2007 - Baviera (Germania)

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
55/M1       68. Abel Hans-Jakob      1986 D-München            Team Kauz                        3:46.29,3   1:49.18,8 (10250) diploma    14,570 ¦ 
138/M4     750. Abel Pitt            1961 D-München            Team Kauz                        7:34.09,5   2:33.01,7  (6038) diploma    18,231 ¦ 
55//M4     134. Achter Franz         1961 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             3:28.59,7   1:29.41,6  (1706) diploma    15,789 ¦ 
106/M3     313. Achter Werner        1967 D-Landshut                                            5:47.17,5   2:11.07,3  (8717) diploma    18,313 ¦ 
55//M4     182. Adam Hartmut         1960 D-Furth              SV Münchnerau                    3:41.53,0   1:42.34,9  (5400) diploma    14,872 ¦ 
138/M2     458. Agte Jochen          1972 D-München            BSG Festo Sparte Rad             7:49.37,8   2:51.50,5  (6650) diploma    17,630 ¦ 
138/M3    1001. Ahlers Dirk          1965 D-München            Durka & Friends                  8:43.42,1   3:49.44,1  (7757) diploma    15,810 ¦ 
138/M2     263. Aigner Markus        1975 D-Osterwarngau       Bertls Bike Shop                 6:49.08,8   1:51.21,5  (9549) diploma    20,237 ¦ 
55/F1       99. Albert Christiane    1980 D-München            RSC Rapid                        4:29.24,7   2:07.03,4  (1155) diploma    12,248 ¦ 
106/M4     643. Albert Gerhard       1964 D-Ingolstadt         TSV Oberhaunstadt                7:49.40,3   3:55.07,3 (10184) diploma    13,541 ¦ 
138/M3     911. Albrecht Johann      1965 D-Kissing            Radteam Aichach 2000             8:14.53,0   3:20.55,0  (1857) diploma    16,731 ¦ 
106/M6     162. Albrecht Wolfgang    1945 D-Landshut           RC Landshut                      6:38.03,4   2:27.14,6  (9297) diploma    15,977 ¦ 
138/M5      64. Altendorf Richard    1952 D-Raubling           Briko Squadra Corse              6:19.09,1   1:10.09,7  (6525) diploma    21,838 ¦ 
55/F1       55. Althaus Heike        1977 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   3:53.44,8   1:31.23,5   (828) diploma    14,117 ¦ 
106/M1     172. Althof Michael       1978 D-München                                             7:32.42,0   4:03.33,8  (2903) diploma    14,049 ¦ 
138/M3     796. Angerer Stephan      1967 D-Erding             Lech Angels                      7:47.31,2   2:53.33,2  (3798) diploma    17,710 ¦ 
138/F2      52. Armbrust Claudia     1966 D-Germering          Racing KUKI                      8:00.36,6   2:02.59,3   (711) diploma    17,228 ¦ 
138/M2     450. Asmussen Arnold      1973 D-Mering             Mering Express                   7:47.15,7   2:49.28,4  (9979) diploma    17,720 ¦ 
138/M5     636. Assenbrunner Jakob   1954 D-Peutenhausen       Radteam Aichach 2000             9:28.13,3   4:19.13,9  (1795) diploma    14,571 ¦ 
138/M3     801. Auer Franz           1966 D-Straubing          Lech Angels                      7:47.59,4   2:54.01,4  (3829) diploma    17,692 ¦ 
138/F2      80. Auer Sylvia          1959 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           8:44.49,6   2:47.12,3  (1251) diploma    15,776 ¦ 
138/F1      30. Bachmaier Regine     1974 D-Regensburg         Radclub Regensburg               7:13.39,3   1:17.24,0   (812) diploma    19,093 ¦ 
138/M4     845. Bachmann Reiner      1961 D-München            Lech Angels                      7:53.30,9   2:52.23,1  (3848) diploma    17,486 ¦ 
138/M2     145. Bachmeier Klaus      1971 D-Dorfen             Team Baier Landshut e.V.         6:19.05,8   1:21.18,5  (9807) diploma    21,841 ¦ 
55/F2       62. Bachmeier Ulrike     1962 D-Kumhausen          Team Baier Landshut e.V.         4:08.26,3   1:28.56,9  (1143) diploma    13,282 ¦ 
106/M2     205. Back Thomas          1974 D-München                                             6:06.26,9   2:34.53,0  (9768) diploma    17,355 ¦ 
106/M6     251. Badtke Detlef        1948 D-Bobingen           Radteam Aichach 2000             7:33.16,2   3:22.27,4  (1741) diploma    14,031 ¦ 
55/F2       89. Baier Annette        1951 D-München            Lech Angels                      4:27.57,7   1:48.28,3   (612) diploma    12,315 ¦ 
106/M4     286. Baier Johann         1962 D-Leipheim                                            5:46.53,0   1:52.20,0 (10502) diploma    18,334 ¦ 
55//M4     173. Baier Josef          1962 D-Landshut           SV Landshut-Münchnerau           3:38.38,8   1:39.20,7 (10221) diploma    15,092 ¦ 
106/M3     496. Baier Peter          1966 D-Fürstenfeldbruck                                    6:42.14,7   3:06.04,5  (5232) diploma    15,811 ¦ 
138/M4    1028. Baier Peter          1962 D-Straubing          Lech Angels                      8:26.28,4   3:25.20,6  (3870) diploma    16,348 ¦ 
55//M4     196. Baker Larry          1959 D-Garmisch-Partenkir                                  3:48.21,0   1:49.02,9 (10509) diploma    14,451 ¦ 
106/M3     287. Baldauf Oliver       1969 D-Scheidegg          Radunion Bruck                   5:40.19,9   2:04.09,7  (9739) diploma    18,687 ¦ 
106/M3     465. Balthasar Dirk       1967 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:30.47,7   2:54.37,5  (1738) diploma    16,274 ¦ 
138/M3     493. Bär Alfred           1969 D-Adelsdorf          VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:55.38,5   2:01.40,5  (4029) diploma    19,921 ¦ 
106/M4     231. Barlet Stephan       1964 D-München                                             5:34.18,7   1:39.45,7 (10164) diploma    19,024 ¦ 
138/M5     192. Barmann Werner       1957 D-Gernlinden         Radteam Aichach 2000             6:59.02,5   1:50.03,1  (1796) diploma    19,759 ¦ 
106/M3     275. Bartenbach Michael   1968 D-Kempten            Bike O Maniax                    5:38.23,6   2:02.13,4  (3727) diploma    18,794 ¦ 
106/M4      54. Barth Hans           1962 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   4:46.41,8     52.08,8  (4499) diploma    22,183 ¦ 
55/M5       42. Bäsig Jürgen         1955 D-Langensendelbach   SPEED7 Racing Team               3:17.20,2   1:04.03,5  (3962) diploma    16,722 ¦ 
138/M3    1026. Bauer Christoph      1965 D-Höchstädt          Lech Angels                      8:50.38,1   3:56.40,1  (3778) diploma    15,603 ¦ 
55//M4      34. Bauer Hubert         1958 D-Greifenberg        Skischule Müller                 2:53.58,5     54.40,4  (4002) diploma    18,968 ¦ 
138/M3     839. Bauer Joachim        1967 D-München            Lech Angels                      7:55.42,0   3:01.44,0  (3758) diploma    17,405 ¦ 
55/M5      106. Bauer Josef          1950 D-Windorf            WSV Otterskirchen                3:45.43,8   1:32.27,1  (8242) diploma    14,619 ¦ 
138/M2     596. Bauer Josef          1971 D-Hauzenberg         WSV Otterskirchen                8:53.27,4   3:55.40,1  (8253) diploma    15,521 ¦ 
138/M2     351. Bauer Kristian       1971 D-München            MTB Munich                       7:12.47,5   2:15.00,2  (4588) diploma    19,131 ¦ 
138/F2      46. Bauer Marianne       1960 D-Berg               Berg                             7:45.27,4   1:47.50,1   (480) diploma    17,788 ¦ 
106/M4     454. Bauer Martin         1961 D-Tegernau                                            6:34.40,4   2:40.07,4  (9247) diploma    16,114 ¦ 
138/M3    1019. Bauer Walter         1967 D-Feldkirchen-Wester BSG SSKM                         8:48.48,6   3:54.50,6  (9381) diploma    15,657 ¦ 
55//M4     255. Baumann Dieter       1964 D-Unterföhring       Pedale Frankonia                 4:14.01,7   2:14.43,6  (7986) diploma    12,990 ¦ 
138/M1      50. Baumann Matthias     1984 D-Grafenwiesen       Sportivo St.Englmar              5:48.55,4   1:01.51,3  (9242) diploma    23,730 ¦ 
138/M4     181. Baumann Thomas       1964 D-Emersacker         Radteam Aichach 2000             6:15.16,6   1:14.08,8  (1723) diploma    22,063 ¦ 
138/M4     841. Baumgartner Hubert   1961 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             7:52.52,7   2:51.44,9  (1802) diploma    17,509 ¦ 
138/M3     935. Baumgartner Peter    1968 D-München                                             8:20.47,0   3:26.49,0  (5610) diploma    16,534 ¦ 
138/M4     144. Baur Bernhard        1959 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:10.00,4   1:08.52,6  (1760) diploma    22,377 ¦ 
138/F1      84. Baur Miriam          1979 D-München            MTB Munich                       8:23.58,5   2:27.43,2   (862) diploma    16,429 ¦ 
138/M4    1038. Bayr Wolfgang        1963 D-Kirchberg im Wald  WSV Otterskirchen                8:28.49,6   3:27.41,8  (8275) diploma    16,272 ¦ 
55//M4      82. Beascoechea Alejandr 1964 D-München                                             3:14.02,0   1:14.43,9  (9317) diploma    17,007 ¦ 
138/M1     275. Becker Holger        1980 D-Mönchberg          Lech Angels                      7:49.17,6   3:02.13,5  (3871) diploma    17,643 ¦ 
55/F2      122. Beer Susanne         1963 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       4:57.43,4   2:18.14,0   (681) diploma    11,084 ¦ 
138/M4     715. Beer Thomas          1961 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       7:27.03,7   2:25.55,9  (3978) diploma    18,520 ¦ 
106/M3      42. Behringer Jürgen     1968 D-Buttenwiesen       Radteam Aichach 2000             4:23.39,0     47.28,8  (1779) diploma    24,122 ¦ 
106/M6      96. Beil Eberhard        1940 D-Miesbach           RS Oberland                      6:00.43,6   1:49.54,8  (6063) diploma    17,631 ¦ 
55/F2      115. Beil Hannelore       1951 D-Miesbach           RS Oberland                      4:45.55,3   2:06.25,9  (1249) diploma    11,541 ¦ 
138/M2       7. Beil Matthias        1974 D-Regensburg         RS Oberland                      5:12.22,4     14.35,1  (3086) diploma    26,506 ¦ 
138/M4     338. Beller Wolfgang      1964 D-Aiterhofen         Lech Angels                      6:34.33,6   1:33.25,8  (3742) diploma    20,985 ¦ 
106/M3     248. Belling Dirk         1966 D-Vaterstetten       Adidas Group                     5:31.05,8   1:54.55,6  (7020) diploma    19,208 ¦ 
55/M5       48. Bencker Jörg         1957 D-Bamberg            Lech Angels                      3:19.57,6   1:06.40,9  (3832) diploma    16,503 ¦ 
55/M5      193. Bencker Uli          1956 D-Sulzberg                                            4:16.47,7   2:03.31,0  (4817) diploma    12,850 ¦ 
55//M4     316. Benes Erich          1964 D-Otterskirchen      WSV Otterskirchen                5:12.52,7   3:13.34,6  (8278) diploma    10,547 ¦ 
138/M2     343. Benetik Thomas       1974 D-München                                             7:09.12,0   2:11.24,7  (5603) diploma    19,291 ¦ 
138/M4    1196. Berger Harald        1961 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             9:37.16,9   4:36.09,1  (1827) diploma    14,343 ¦ 
106/M6     261. Bergmann Günter      1941 D-Haar               RTC München                      7:47.42,0   3:36.53,2  (9289) diploma    13,598 ¦ 
106/M4     545. Bergmann Johannes    1963 D-Bernried           Lech Angels                      6:58.49,0   3:04.16,0  (3759) diploma    15,185 ¦ 
138/M4     340. Bergmann Manfred     1963 D-Roth               RC Wendelstein                   6:35.06,5   1:33.58,7  (9280) diploma    20,956 ¦ 
138/M5     303. Berndl Herbert       1951 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             7:23.25,4   2:14.26,0  (1744) diploma    18,672 ¦ 
138/M5      33. Berner Siegfried     1957 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:04.30,7     55.31,3  (1876) diploma    22,715 ¦ 
138/M5     490. Bernhard Willi       1951 D-Rathsmannsdorf     WSV Otterskirchen                8:18.43,0   3:09.43,6  (8269) diploma    16,602 ¦ 
138/F2      93. Bertsch Beate        1958 D-Abensberg          Team Baier                       9:08.09,8   3:10.32,5  (1121) diploma    15,104 ¦ 
138/M4     608. Bertsch Walter       1961 D-Abensberg          Team Baier                       7:09.48,0   2:08.40,2  (9478) diploma    19,264 ¦ 
138/M4     921. Berzl Johann         1961 D-Engelthal                                           8:06.00,0   3:04.52,2  (9275) diploma    17,037 ¦ 
55/M3      196. Biberger Alfons      1965 D-Furth              Team Baier Landshut e.V.         4:11.38,2   2:17.29,3  (9593) diploma    13,114 ¦ 
138/M4     903. Biberger Bernhard    1964 D-Kipfenberg         Radteam Aichach 2000             8:02.12,0   3:01.04,2  (1833) diploma    17,171 ¦ 
55/F2       98. Biberger Janine      1967 D-Furth              Team Baier Landshut e.V.         4:35.11,1   1:55.41,7  (1138) diploma    11,991 ¦ 
106/M6      62. Bichler Franz        1949 D-Miesbach           RS Oberland                      5:43.31,1   1:32.42,3  (6069) diploma    18,514 ¦ 
106/M3     111. Bichlmaier Jürgen    1965 D-Unterhaching       SV Berufsfeuerwehr München       4:48.36,5   1:12.26,3   (296) diploma    22,036 ¦ 
106/M4     504. Bielmeier Bernd      1962 D-Holzkirchen                                         6:46.48,8   2:52.15,8  (2535) diploma    15,633 ¦ 
106/M3     458. Bielmeier Reiner     1965 D-Geretsried                                          6:29.22,2   2:53.12,0  (2546) diploma    16,334 ¦ 
138/M3     946. Bielmeier Robert     1966 D-Hohenschäftlarn    "Die wahnsinnigen Bayern"        8:22.55,2   3:28.57,2 (10019) diploma    16,463 ¦ 
55/F2       39. Binder Erika         1965 D-Wegscheid          WSV Otterskirchen                3:51.07,3   1:11.37,9   (875) diploma    14,278 ¦ 
138/M3     854. Binder Gottfried     1968 D-Wegscheid          WSV Otterskirchen                7:59.13,8   3:05.15,8  (8257) diploma    17,277 ¦ 
106/M5     196. Bircheneder Fritz    1954 D-ALBERSDORF         WSV Otterskirchen                5:51.46,2   1:51.47,2  (8252) diploma    18,079 ¦ 
106/M3     353. Birk Michael         1970 D-München            Wasserfreunde München            5:56.07,5   2:19.57,3  (8463) diploma    17,858 ¦ 
55/M3      124. Birkenfeld Oliver    1968 D-München                                             3:38.39,3   1:44.30,4 (10453) diploma    15,092 ¦ 
138/M4     492. Bittl Hubert         1964 D-München            DAV Oberland                     6:56.41,9   1:55.34,1  (5706) diploma    19,870 ¦ 
138/M3     776. Bittner Peter        1969 D-Diedorf            Radteam Aichach 2000             7:42.55,2   2:48.57,2  (1746) diploma    17,886 ¦ 
55/M1       44. Blaschke Georg       1978 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:21.53,2   1:24.42,7  (6905) diploma    16,345 ¦ 
138/M5     281. Blessing Rolf        1950 D-Höchstädt          Lech Angels                      7:15.56,8   2:06.57,4  (3853) diploma    18,993 ¦ 
138/M3    1050. Blum Detlev          1969 D-Deggendorf         Team Freizeitradler              9:02.59,4   4:09.01,4  (8702) diploma    15,248 ¦ 
138/F1      80. Blunck Sylvia        1972 D-Neuried            U3 Explorer                      8:18.23,1   2:22.07,8  (1110) diploma    16,613 ¦ 
106/M5     177. Bock Hermann         1956 D-Postbauer-Heng                                      5:47.29,4   1:47.30,4  (2929) diploma    18,302 ¦ 
106/M1      53. Böck Jürgen          1977 D-Günzach            Allgäu Express                   5:02.17,2   1:33.09,0  (4502) diploma    21,039 ¦ 
138/M6       8. Bogdany Franz        1947 D-Tann               Pedale Frankonia                 6:20.48,8     32.00,7  (4567) diploma    21,742 ¦ 
106/M3     564. Böhler Harry         1968 D-Wasserburg         AST Süssen                       7:07.06,4   3:30.56,2  (6773) diploma    14,890 ¦ 
138/M3     959. Bohlken Wolfgang     1966 D-Gablingen          Racing KUKI                      8:28.38,0   3:34.40,0  (7043) diploma    16,278 ¦ 
138/M4     872. Böhnke Thorsten      1964 D-München            Durka & Friends                  7:57.34,7   2:56.26,9  (7760) diploma    17,337 ¦ 
55/M5      218. Böld Christian       1957 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             4:38.09,2   2:24.52,5  (1731) diploma    11,863 ¦ 
106/M2      22. Bollmann Bernd       1974 D-Herzogenaurach                                      4:14.59,6     43.25,7  (2821) diploma    24,941 ¦ 
55/F2       24. Boos Angela          1965 D-Peißenberg         SC Huglfing                      3:37.54,7     58.25,3  (1081) diploma    15,143 ¦ 
106/F1      78. Boers Yvette         1978 D-Seehausen                                           6:34.22,2   2:22.53,2  (1083) diploma    16,126 ¦ 
138/M2     614. Boscher Markus       1975 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 9:14.48,7   4:17.01,4  (4565) diploma    14,923 ¦ 
138/M5     417. Boschert Martin      1957 D-Herrsching                                          7:56.09,9   2:47.10,5  (5949) diploma    17,388 ¦ 
138/M1     341. Boy Alexander        1978 D-Sonthofen                                           9:02.37,8   4:15.33,7  (5372) diploma    15,259 ¦ 
138/M4    1134. Bracher Stefan       1961 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   8:58.14,1   3:57.06,3  (6878) diploma    15,383 ¦ 
138/M1     175. Brand Michael        1979 D-Bad Reichenhall    Radteam Aichach 2000             6:47.32,1   2:00.28,0  (1847) diploma    20,317 ¦ 
55/M5      164. Brauer Harald        1954 D-Gauting            VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:06.16,2   1:52.59,5  (6908) diploma    13,399 ¦ 
55//M4      30. Braun Charlie        1960 D-Lautrach           Alpenquerulanten                 2:50.57,3     51.39,2  (4665) diploma    19,303 ¦ 
55//M4      85. Braun Günther        1961 D-Neumarkt           Streetworker Neumarkt            3:14.25,2   1:15.07,1  (5723) diploma    16,973 ¦ 
138/M4     785. Braun Karl           1961 D-München            RSV ROUTE 66 e.V.                7:41.31,7   2:40.23,9  (9432) diploma    17,940 ¦ 
106/M1     127. Braunsch Johannes    1980 D-Vorderhindelang    Sportverein Hinterstein          6:19.06,9   2:49.58,7  (8175) diploma    16,775 ¦ 
55/F2       42. Brechlin Heidi       1960 D-Bellenberg         Bike O Maniax                    3:54.24,3   1:14.54,9   (589) diploma    14,078 ¦ 
106/M4     374. Brendler Siegfried   1959 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               6:10.23,8   2:15.50,8  (6801) diploma    17,170 ¦ 
55/F1       16. Brennauer Christine  1969 D-Oberammergau       TSV Oberkammergau                3:08.24,0     46.02,7  (1047) diploma    17,515 ¦ 
138/M2     445. Bretschneider René   1976 D-Nürnberg           Adidas Group                     7:44.48,4   2:47.01,1  (4106) diploma    17,813 ¦ 
138/M2     571. Breuer Andreas       1975 D-Kempten            Bixi-Bike & Ski Adventures       8:38.43,7   3:40.56,4  (3585) diploma    15,962 ¦ 
55/M6      197. Brockhaus Manfred J. 1940 D-München            RSV ROUTE 66 e.V.                4:44.05,1   2:29.09,5  (9424) diploma    11,616 ¦ 
55/M5       49. Brosch Walter        1950 D-Marxheim           Radteam Aichach 2000             3:20.39,1   1:07.22,4  (1775) diploma    16,446 ¦ 
138/M5     485. Bruckmeier Lorenz    1957 D-Altomünster        Radteam Aichach 2000             8:18.06,9   3:09.07,5  (1713) diploma    16,622 ¦ 
138/M4    1178. Brückner Roland      1964 D-Neunkirchen                                         9:24.24,8   4:23.17,0  (5051) diploma    14,670 ¦ 
138/M2     515. Bruderhofer Bernd    1975 D-Bodolz             TSV Gestratz                     8:16.30,4   3:18.43,1  (9435) diploma    16,676 ¦ 
138/M5     323. Brummer Johann       1956 D-Planegg                                             7:28.23,6   2:19.24,2  (5721) diploma    18,465 ¦ 
138/M2     549. Brummer Roland       1972 D-Altdorf            Team Baier                       8:30.35,7   3:32.48,4  (9497) diploma    16,216 ¦ 
138/M3     884. Brunner Erwin        1967 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             8:08.21,0   3:14.23,0  (1707) diploma    16,955 ¦ 
55/M3      235. Brunner Gerhard      1965 D-München            Radteam Aichach 2000             4:59.40,0   3:05.31,1  (1814) diploma    11,012 ¦ 
138/M2     256. Brutscher Christian  1976 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   6:47.44,9   1:49.57,6  (4501) diploma    20,306 ¦ 
138/M5     609. Büchl Hermann        1952 D-Brunnen            Radteam Aichach 2000             9:03.01,2   3:54.01,8  (1810) diploma    15,248 ¦ 
106/M4     448. Buchmaier Andreas    1961 D-München                                             6:32.33,1   2:38.00,1  (9827) diploma    16,201 ¦ 
106/M3     558. Buchmann Nicola      1969 D-München            Team Kauz                        7:03.26,3   3:27.16,1  (1234) diploma    15,019 ¦ 
55/M1       55. Buchner Thomas       1983 D-Aiterhofen         Lech Angels                      3:32.34,3   1:35.23,8  (3872) diploma    15,524 ¦ 
55/F2      130. Bunke Brigitte       1960 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             5:07.39,8   2:28.10,4   (651) diploma    10,726 ¦ 
106/M5     489. Bunke Hans-Peter     1955 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             8:00.38,1   4:00.39,1  (1690) diploma    13,232 ¦ 
55//M4     266. Burger Nikolaus      1963 D-Markt Rettenbach   Alpenquerulanten                 4:16.05,8   2:16.47,7  (8454) diploma    12,885 ¦ 
55/M2      112. Buschke Sven         1972 D-München            GS di Monaco                     4:18.35,7   2:06.06,9  (8398) diploma    12,761 ¦ 
138/M4     132. Buser Heinrich       1959 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             6:07.35,7   1:06.27,9  (1813) diploma    22,524 ¦ 
106/M2     260. Büttner Klaus        1974 D-Flachslanden       FLZ Betriebsport                 6:38.22,4   3:06.48,5  (9389) diploma    15,964 ¦ 
106/F2      68. Cappi Corinne        1966 D-Deisenhofen        Lech Angels                      6:51.31,7   2:43.18,5   (616) diploma    15,454 ¦ 
55//M4      74. Claus Hubertus       1962 D-Coburg             DAV-Coburg                       3:12.44,5   1:13.26,4  (5945) diploma    17,121 ¦ 
138/M2     173. Colle Adriano        1971 D-Kempten            Team Radhaus Melsungen           6:24.19,4   1:26.32,1  (4659) diploma    21,544 ¦ 
138/M3     207. Culino Guido         1966 D-Holzkirchen                                         6:13.47,2   1:19.49,2  (2557) diploma    22,151 ¦ 
106/M3     556. Czakay Matthias      1966 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       7:02.57,6   3:26.47,4  (6847) diploma    15,036 ¦ 
138/M3     173. Dahl Burkhard        1968 D-Weilheim           MTB Munich                       6:04.59,4   1:11.01,4  (2253) diploma    22,685 ¦ 
106/M2     263. Dallner Jürgen       1973 D-Erlangen           SPEED7 Racing Team               6:39.10,8   3:07.36,9  (3963) diploma    15,932 ¦ 
138/F1      75. Damay Emmanuelle     1973 D-Erlangen                                            8:12.18,0   2:16.02,7  (1030) diploma    16,819 ¦ 
55/M3      146. Dambacher Thomas     1968 D-Pfaffenhofen       Team Fleck                       3:47.21,8   1:53.12,9 (10377) diploma    14,514 ¦ 
106/M2      64. Daum Oliver          1971 D-Großheirath        DAV-Coburg                       4:46.44,6   1:15.10,7  (8842) diploma    22,180 ¦ 
138/M5     166. Dendl Stefan         1954 D-Straubing          Lech Angels                      6:52.35,5   1:43.36,1  (3775) diploma    20,068 ¦ 
138/M3    1015. Deng Edwin           1966 D-Buxheim            Metzeler Sportgemeinschaft       8:46.57,8   3:52.59,8  (6848) diploma    15,712 ¦ 
138/M3    1043. Dennerlein Peter     1968 D-Feucht             Pedale Frankonia                 8:58.12,0   4:04.14,0  (8011) diploma    15,384 ¦ 
106/M5     157. Deschinger Kurt      1951 D-Zachenberg                                          5:42.55,6   1:42.56,6  (8501) diploma    18,546 ¦ 
138/M3     479. Dicke Markus         1969 D-München            TSV Unterföhring                 6:53.26,1   1:59.28,1  (7120) diploma    20,027 ¦ 
106/F2      28. Dietenberger Edigna  1955 D-Obergünzburg       TSV Obergünzburg                 5:57.05,8   1:48.52,6  (1109) diploma    17,810 ¦ 
106/M5      37. Dietenberger Peter   1956 D-Obergünzburg       TSV Obergünzburg                 4:43.23,4     43.24,4  (5731) diploma    22,442 ¦ 
106/M2     231. Dietrich Christian   1976 D-München                                             6:19.07,1   2:47.33,2  (2991) diploma    16,775 ¦ 
55/M5      198. Dietrich Robert      1951 D-Marktoberdorf      Quattrocolori                    4:19.23,3   2:06.06,6  (4852) diploma    12,722 ¦ 
55/F2       81. Dietrich Rosemarie   1952 D-Marktoberdorf      Quattrocolori                    4:19.24,3   1:39.54,9   (930) diploma    12,721 ¦ 
106/M1     123. Dietrich Simon       1980 D-Marktoberdorf      Racing KUKI                      6:10.21,3   2:41.13,1  (4118) diploma    17,172 ¦ 
55/F1       52. Dietrich Susanne     1981 D-Marktoberdorf      Quattrocolori                    3:51.36,5   1:29.15,2   (929) diploma    14,248 ¦ 
138/M4     535. Dietrich Werner      1964 D-Mering             RSC-Mering                       7:02.09,6   2:01.01,8  (6007) diploma    19,613 ¦ 
138/M3     865. Dietsch Jürgen       1965 D-Weisendorf         ASV Weisendorf                   8:03.31,1   3:09.33,1  (7998) diploma    17,124 ¦ 
138/M5     387. Difour Roland        1953 D-Haibach            Spessart Biker e.V.              7:46.12,6   2:37.13,2  (8298) diploma    17,760 ¦ 
55/M1       23. Dimpfl Thomas        1986 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             2:51.22,5     54.12,0  (1812) diploma    19,256 ¦ 
106/M5     458. Doblinger Richard    1950 D-Bernhardswald      TSV Kareth-Lappersdorf           7:24.48,1   3:24.49,1  (9970) diploma    14,298 ¦ 
138/M4     166. Dohlus Edgar         1961 D-Wendelstein        RC Wendelstein                   6:12.57,4   1:11.49,6  (9279) diploma    22,200 ¦ 
138/M1      87. Dohlus Tobias        1988 D-Wendelstein        RC Wendelstein                   6:06.21,7   1:19.17,6  (9278) diploma    22,600 ¦ 
55/F2       55. Donhauser Helga      1965 D-Eching                                              4:04.55,0   1:25.25,6  (1115) diploma    13,473 ¦ 
106/M3     476. Dornheim Martin      1969 D-Baiersdorf         VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:33.20,8   2:57.10,6  (6901) diploma    16,168 ¦ 
106/M4     588. Dörrer Jürgen        1958 D-Freyung            Haidl-team                       7:10.17,7   3:15.44,7  (9022) diploma    14,780 ¦ 
138/M6     244. Drexler Georg        1945 D-Peutenhausen       Radteam Aichach 2000             9:44.31,2   3:55.43,1  (1752) diploma    14,165 ¦ 
106/F1      79. Drotlef Gerlinde     1972 D-Oberpframmern                                       6:34.25,0   2:22.56,0  (1111) diploma    16,125 ¦ 
55//M4     276. Dufter Gunther       1961 D-Siegsdorf          Briko Squadra Corse              4:21.17,5   2:21.59,4  (6538) diploma    12,629 ¦ 
55/M3      149. Durka Clemens        1969 D-München            Durka & Friends                  3:47.57,5   1:53.48,6  (7758) diploma    14,476 ¦ 
138/M1     334. Durlak Manuel        1977 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 8:50.01,6   4:02.57,5  (8001) diploma    15,621 ¦ 
138/M4    1199. Durner Anton         1958 D-Peutenhausen       Radteam Aichach 2000             9:44.49,9   4:43.42,1  (1719) diploma    14,157 ¦ 
138/M3     460. Dürr Wolfgang        1967 D-Unterföhring       spätzünder.de                    6:50.38,2   1:56.40,2  (2988) diploma    20,163 ¦ 
55/M3      100. Dusch Martin         1970 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:25.55,0   1:31.46,1  (6879) diploma    16,025 ¦ 
138/M4     327. Duschl Thomas        1960 D-Fürstenstein       RSV Passau                       6:33.29,2   1:32.21,4  (4931) diploma    21,042 ¦ 
106/M5     349. Dussaulx Michel      1954 D-Rödental           DAV-Coburg                       6:41.04,4   2:41.05,4 (10005) diploma    15,857 ¦ 
138/M2      21. Ebeling Ingo         1973 D-Grünwald           MTB Munich                       5:30.15,3     32.28,0   (168) diploma    25,071 ¦ 
55/F1       63. Ebert Nicole         1979 D-Augsburg           Racing KUKI                      4:00.46,4   1:38.25,1   (712) diploma    13,705 ¦ 
138/M4     439. Eckardt Stefan       1964 D-Küps-johannisthal  Team Frankenwald                 6:49.52,9   1:48.45,1  (5588) diploma    20,200 ¦ 
138/F1      63. Eckart Karin         1968 D-Freilassing                                         7:55.59,1   1:59.43,8  (1079) diploma    17,395 ¦ 
138/M6     212. Eckle Rainer         1944 D-Stadtbergen        TSV leitershofen                 8:52.38,4   3:03.50,3  (9495) diploma    15,545 ¦ 
138/M4     998. Edhofer Franz        1962 D-Günting            Hügelflitzer                     8:20.48,6   3:19.40,8  (8223) diploma    16,533 ¦ 
55/M5      162. Eger Bernhard        1953 D-Blaichach          Lech Angels                      4:06.06,6   1:52.49,9  (3773) diploma    13,408 ¦ 
55/F2        8. Eger Elisabeth       1955 D-Blaichach          Lech Angels                      3:12.36,0     33.06,6   (601) diploma    17,133 ¦ 
55/F1       13. Eger Silvia          1983 D-Blaichach          Lech Angels                      3:06.46,0     44.24,7   (617) diploma    17,669 ¦ 
138/M1      56. Egg Sebastian        1981 D-Günzach            TSV Guenzach                     5:52.17,1   1:05.13,0  (2536) diploma    23,503 ¦ 
138/M3     209. Eggimann Roland      1969 D-Gilching           MTB Munich                       6:14.10,7   1:20.12,7  (8069) diploma    22,128 ¦ 
106/M4     469. Ehmer Hartmut        1962 D-München                                             6:40.18,0   2:45.45,0  (2583) diploma    15,888 ¦ 
138/M4    1034. Ehrensberger Wolfgan 1962 D-München            Radteam Aichach 2000             8:27.43,8   3:26.36,0  (1843) diploma    16,307 ¦ 
138/M4     880. Eichenmüller Klaus   1958 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:59.03,2   2:57.55,4  (6894) diploma    17,284 ¦ 
106/M5     238. Eichenseer Ulrich    1951 D-Murnau                                              6:05.57,1   2:05.58,1 (10401) diploma    17,379 ¦ 
138/F2       4. Eichhoff Katrin      1967 D-München            Radteam Aichach 2000             6:06.04,7      8.27,4   (432) diploma    22,618 ¦ 
106/M4     593. Eichhorn Thomas      1962 D-Langenzenn         Pedale Frankonia                 7:11.26,0   3:16.53,0  (7994) diploma    14,741 ¦ 
55/M5      122. Eichinger Michael    1950 D-Neustadt           TV Vohburg                       3:50.05,3   1:36.48,6  (9421) diploma    14,342 ¦ 
138/M3    1064. Eichner Albert       1969 D-Rimsting                                            9:16.56,1   4:22.58,1  (9171) diploma    14,867 ¦ 
138/M4    1197. Eichner Thomas       1964 D-oberweilenbach     Radteam Aichach 2000             9:40.30,4   4:39.22,6  (1846) diploma    14,263 ¦ 
138/M4       4. Eisenauer Franz      1961 D-Haag               Lech Angels                      5:16.04,8     14.57,0   (142) diploma    26,195 ¦ 
138/M4     285. Emmerich Bernhard    1961 D-Hohenbrunn         Lech Angels                      6:28.39,3   1:27.31,5  (3850) diploma    21,304 ¦ 
106/F2      54. Emmerich Claudia     1962 D-Hohenbrunn         Lech Angels                      6:32.52,2   2:24.39,0   (607) diploma    16,188 ¦ 
106/M2      19. Emmrich Bernd        1971 D-Bad Endorf         RFV Prien                        4:14.07,2     42.33,3  (2446) diploma    25,027 ¦ 
106/M1     161. Endress Michael      1978 D-Mittelberg         Allgäu Express                   7:02.35,4   3:33.27,2 (10533) diploma    15,050 ¦ 
138/M4     807. Engelhard Xaver      1963 D-München            Lech Angels                      7:45.49,3   2:44.41,5  (3764) diploma    17,775 ¦ 
138/M3     770. Engelhardt Michael   1965 D-Senden                                              7:41.40,6   2:47.42,6  (9997) diploma    17,934 ¦ 
138/M3      66. Engelhardt Thomas    1968 D-Coburg             Lech Angels                      5:43.57,3     49.59,3  (1661) diploma    24,072 ¦ 
106/M3      46. Engler Lothar        1967 D-Ottobrunn                                           4:26.16,3     50.06,1  (3110) diploma    23,885 ¦ 
55//M4      46. Englerth Thomas      1958 D-Mittenwald                                          2:59.10,8     59.52,7 (10443) diploma    18,417 ¦ 
138/M3     603. Enzensperger Stefan  1968 D-Schwangau          Radteam Aichach 2000             7:11.40,1   2:17.42,1  (1861) diploma    19,181 ¦ 
106/M3     164. Epting Uli           1965 D-Tutzing            Mediasport-Starnberg             5:03.04,9   1:26.54,7  (5536) diploma    20,984 ¦ 
138/M2     604. Erhart Andreas       1975 D-München            Lech Angels                      9:03.32,3   4:05.45,0  (3877) diploma    15,233 ¦ 
138/M4    1122. Eschl Walter         1963 D-Wald                                                8:54.04,1   3:52.56,3  (9756) diploma    15,503 ¦ 
138/M6     223. Eschstruth Rolf      1943 D-Neuötting                                           9:06.00,4   3:17.12,3  (2658) diploma    15,164 ¦ 
138/M4     878. Essigkrug Bernhard   1962 D-Heroldsberg        VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:58.41,8   2:57.34,0  (4036) diploma    17,296 ¦ 
138/M3     514. Ettenhofer Werner    1966 D-München            TSV Unterföhring                 6:59.01,0   2:05.03,0  (4135) diploma    19,760 ¦ 
106/M4     613. Exler Thomas         1959 D-München            TSV Unterföhring                 7:18.11,5   3:23.38,5  (7123) diploma    14,514 ¦ 
106/M5     388. Falter Theodor       1951 D-Atting                                              6:55.17,1   2:55.18,1  (4695) diploma    15,314 ¦ 
138/M4     237. Faltermeier Gerhard  1958 D-Geiselhöring       Radteam Aichach 2000             6:23.51,2   1:22.43,4  (1855) diploma    21,570 ¦ 
138/M4     979. Fäth Stefan          1962 D-Aschaffenburg      RSV Obernau                      8:18.04,2   3:16.56,4 (10193) diploma    16,624 ¦ 
138/F1      47. Faul Sandra          1969 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             7:41.19,5   1:45.04,2   (652) diploma    17,948 ¦ 
106/M4     617. Fehle Hermann        1960 D-Kühbach            Radteam Aichach 2000             7:22.03,1   3:27.30,1  (1805) diploma    14,387 ¦ 
55/M3      128. Fehn Oliver          1969 D-München                                             3:39.20,2   1:45.11,3  (5152) diploma    15,045 ¦ 
138/M6     117. Feicht Adolf         1939 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             7:41.01,1   1:52.13,0  (1825) diploma    17,960 ¦ 
138/M3     360. Feist Martin         1967 D-München            Lech Angels                      6:37.57,0   1:43.59,0  (3770) diploma    20,806 ¦ 
55/M2      116. Felser Christian     1973 D-Fürstenfeldbruck   Powerradler                      4:31.57,1   2:19.28,3  (9703) diploma    12,134 ¦ 
55/M3      219. Felser Jörg          1967 D-Fürstenfeldbruck   Powerradler                      4:31.57,2   2:37.48,3  (9704) diploma    12,134 ¦ 
106/M3     462. Ferstl Günter        1965 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               6:30.27,7   2:54.17,5  (6793) diploma    16,288 ¦ 
138/M5     314. Feser Axel           1952 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:24.53,1   2:15.53,7  (4043) diploma    18,611 ¦ 
138/M4     515. Feser Jörg           1961 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:59.30,7   1:58.22,9  (4041) diploma    19,737 ¦ 
138/M5     340. Fiedler Klaus        1952 D-München                                             7:32.33,5   2:23.34,1  (2633) diploma    18,295 ¦ 
106/M2      35. Figge Martin         1972 D-München            Radteam Aichach 2000             4:28.25,5     56.51,6  (1844) diploma    23,693 ¦ 
138/M4     967. Filser Robert        1960 D-Immenstadt         Team NW                          8:15.08,6   3:14.00,8  (6023) diploma    16,722 ¦ 
106/M4     316. Fink Reinhold        1963 D-Plattling          WSV Otterskirchen                5:54.52,4   2:00.19,4  (8240) diploma    17,921 ¦ 
138/M6       1. Finster Karl         1947 D-Diespeck           Bike&Surf                        5:48.48,1       -----  (3047) diploma    23,738 ¦ 
138/M4    1026. Fischer Gerhard      1962 D-Weisendorf         Pedale Frankonia                 8:26.26,6   3:25.18,8  (8010) diploma    16,349 ¦ 
106/M5     398. Fischer Horst        1950 D-Coburg             DAV-Coburg                       6:58.00,8   2:58.01,8  (5944) diploma    15,214 ¦ 
138/M3     792. Fischer Jürgen       1966 D-Bad Tölz           RSV Hachinger Tal                7:46.48,8   2:52.50,8  (5771) diploma    17,737 ¦ 
106/M3     357. Fischer Marc         1968 D-Fürth              Adidas Group                     5:57.21,9   2:21.11,7  (7006) diploma    17,796 ¦ 
138/M1     330. Fischer Werner       1983 D-Sainbach           Radteam Aichach 2000             8:46.09,5   3:59.05,4  (1710) diploma    15,736 ¦ 
55/M6       66. Fleck Bernhard       1947 D-Germering          Team Fleck                       3:41.26,6   1:26.31,0 (10230) diploma    14,902 ¦ 
138/M3     860. Fleischer Walter     1966 D-München            Lech Angels                      8:01.48,6   3:07.50,6  (3837) diploma    17,185 ¦ 
138/M2     349. Fleischmann Juergen  1973 D-Herzogenaurach     Adidas Group                     7:11.35,1   2:13.47,8  (7017) diploma    19,185 ¦ 
138/M2     422. Fleischmann Philipp  1976 D-München            Lech Angels                      7:34.52,5   2:37.05,2  (3831) diploma    18,202 ¦ 
55/F1       37. Fleischmann Ute      1968 D-Tuchenbach         SPEED7 Racing Team               3:38.13,9   1:15.52,6   (674) diploma    15,121 ¦ 
55/M1       81. Förch Michael        1983 D-Fremdingen         Radteam Aichach 2000             4:15.17,9   2:18.07,4  (1789) diploma    12,926 ¦ 
106/M3     596. Fornacciari Fabio    1969 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:21.31,6   3:45.21,4  (6906) diploma    14,404 ¦ 
138/M4     843. Forster Reinhold     1960 D-München            Lech Angels                      7:53.21,5   2:52.13,7  (3762) diploma    17,492 ¦ 
106/M1     118. Fort Daniel          1979 D-Unterhaching       Radteam Aichach 2000             6:01.45,6   2:32.37,4  (1797) diploma    17,580 ¦ 
106/F2      71. Frank Christine      1948 D-Rednitzhembach     Pedale Frankonia                 6:54.17,7   2:46.04,5   (716) diploma    15,351 ¦ 
106/M4     554. Frank Klaus Peter    1959 D-Bamberg            Lech Angels                      7:02.26,1   3:07.53,1  (3846) diploma    15,055 ¦ 
138/M3     433. Frank Wolfram        1968 D-München                                             6:47.35,6   1:53.37,6  (5707) diploma    20,314 ¦ 
138/M4     205. Frankl Herbert       1963 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             6:19.30,6   1:18.22,8  (1777) diploma    21,817 ¦ 
106/M4     372. Frantz Peter         1962 D-Landshut           RC Landshut                      6:09.06,3   2:14.33,3  (9298) diploma    17,230 ¦ 
106/M4     560. Franz Gerald         1962 D-München                                             7:03.26,9   3:08.53,9  (9987) diploma    15,019 ¦ 
138/F1      19. Franz Gerlinde       1973 D-Geretsried         Radteam Aichach 2000             6:48.57,0     52.41,7   (664) diploma    20,246 ¦ 
55/M1       67. Freeze Markus        1977 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             3:44.15,4   1:47.04,9  (1793) diploma    14,715 ¦ 
138/M1     215. Freitag Christian    1977 D-München                                             7:12.20,1   2:25.16,0  (9318) diploma    19,151 ¦ 
138/M4     403. Freund Josef         1959 D-Büchlberg          TV Hauzenberg                    6:44.17,3   1:43.09,5  (5942) diploma    20,480 ¦ 
55/M3      237. Frey Alexander       1970 D-München            Radteam Aichach 2000             5:09.21,7   3:15.12,8  (1728) diploma    10,667 ¦ 
138/M4     289. Freytag Hans-Peter   1962 D-Gilching           MTB Munich                       6:28.50,9   1:27.43,1  (4585) diploma    21,293 ¦ 
55/F1       66. Freytag Stefanie     1969 D-München            Wasserfreunde München            4:03.21,7   1:41.00,4   (906) diploma    13,560 ¦ 
138/M3     538. Friedrich Walter     1968 D-Wolnzach                                            7:01.56,2   2:07.58,2  (6109) diploma    19,623 ¦ 
138/M4     564. Fritsche Volker      1962 D-Lichtenfels        Lech Angels                      7:05.56,1   2:04.48,3  (3835) diploma    19,439 ¦ 
106/M4     472. Fritz Anton          1961 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:40.48,4   2:46.15,4  (1755) diploma    15,867 ¦ 
106/M2     225. Fröber Ralf          1971 D-München            GS di Monaco                     6:14.44,0   2:43.10,1  (8008) diploma    16,972 ¦ 
106/F1      30. Fruscella Natascha   1973 D-München                                             5:24.18,6   1:12.49,6  (1008) diploma    19,610 ¦ 
138/M4     725. Fuchs Hans           1961 D-Saulburg           SFC Kirchroth                    7:28.41,4   2:27.33,6  (9236) diploma    18,453 ¦ 
138/M4     182. Fuchs Mathias        1962 D-Büchlberg                                           6:15.36,6   1:14.28,8  (5535) diploma    22,044 ¦ 
55//M4     271. Fuchs Ulrich         1961 D-München            GS di Monaco                     4:18.58,8   2:19.40,7  (8399) diploma    12,742 ¦ 
106/F1      42. Führer Gesa          1973 D-Schongau                                            5:52.37,4   1:41.08,4  (1266) diploma    18,036 ¦ 
55/M1       58. Full Florian         1979 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:35.21,3   1:38.10,8  (6900) diploma    15,323 ¦ 
138/M3     557. Fürbaß Oliver        1966 D-Neufahrn           TSV Unterföhring                 7:05.41,6   2:11.43,6  (7126) diploma    19,450 ¦ 
106/M4     464. Fuss Thomas          1963 D-München            TTYC-Gmund                       6:39.17,7   2:44.44,7  (9598) diploma    15,928 ¦ 
55/M3      164. Gabel Werner         1969 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:56.01,3   2:01.52,4  (6890) diploma    13,981 ¦ 
106/M3      51. Galjan Markus        1965 D-Unterhaching       MTB Munich                       4:28.26,7     52.16,5  (2251) diploma    23,692 ¦ 
106/M4     121. Gallinger Peter      1964 D-München            Fellows                          5:07.03,1   1:12.30,1  (9392) diploma    20,713 ¦ 
138/M4     665. Galster Juergen      1961 D-Herzogenaurach     Adidas Group                     7:18.36,9   2:17.29,1  (7025) diploma    18,877 ¦ 
138/M3    1007. Gänsheimer Wilfried  1965 D-Ingolstadt         Radteam Aichach 2000             8:45.22,6   3:51.24,6  (1841) diploma    15,760 ¦ 
138/M4     510. Gassner Gerhard      1958 D-Nürnberg           Post SV Nürnberg                 6:59.01,7   1:57.53,9  (9989) diploma    19,760 ¦ 
138/M4     628. Gebhardt Waldolinsk  1959 D-München                                             7:12.46,9   2:11.39,1 (10349) diploma    19,132 ¦ 
138/M4    1024. Geier Stefan         1963 D-Salching           Lech Angels                      8:26.19,9   3:25.12,1  (3878) diploma    16,352 ¦ 
138/M4     635. Geiger Michael       1962 D-München            Lech Angels                      7:14.15,8   2:13.08,0  (3841) diploma    19,066 ¦ 
138/M5      60. Geis Alfred          1954 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             6:18.43,5   1:09.44,1  (1831) diploma    21,862 ¦ 
138/M3     955. Geitz Bernhard       1966 D-Atting             Lech Angels                      8:26.38,0   3:32.40,0  (3783) diploma    16,343 ¦ 
138/M4     255. Geitz Werner         1960 D-Straubing          Lech Angels                      6:25.09,8   1:24.02,0  (3826) diploma    21,497 ¦ 
106/M5     264. Gemborys Axel        1957 D-Erlangen           Pedale Frankonia                 6:15.45,9   2:15.46,9  (7996) diploma    16,925 ¦ 
106/M2     291. Gerich Stefan        1973 D-München                                             6:59.19,9   3:27.46,0  (4822) diploma    15,166 ¦ 
55/F1       95. Gerung Pamela        1984 D-Bad Hindelang      Sportverein Hinterstein          4:27.51,0   2:05.29,7   (869) diploma    12,320 ¦ 
106/M4     563. Gibis Max            1964 D-Hinterschmiding    Haidl-team                       7:03.55,3   3:09.22,3  (9023) diploma    15,002 ¦ 
55/M3       64. Giebitz Reiner       1966 D-Kissing            Radteam Aichach 2000             3:06.04,1   1:11.55,2  (1824) diploma    17,735 ¦ 
138/M1     270. Gierke Robert        1977 D-Nürnberg           Adidas Group                     7:46.39,7   2:59.35,6  (7008) diploma    17,743 ¦ 
138/M3     588. Gigl Josef           1966 D-Landshut           RC Landshut                      7:09.38,4   2:15.40,4  (9296) diploma    19,271 ¦ 
138/M2     531. Gilg Florian         1974 D-Murnau             keiner                           8:22.08,1   3:24.20,8  (9785) diploma    16,489 ¦ 
138/M4     719. Glaab Christoph      1959 D-München            Gazzelle Bavaresi                7:27.32,4   2:26.24,6  (6013) diploma    18,501 ¦ 
138/M4    1165. Gloeckel Friedrich   1961 D-Solnhofen          TSG Solnhofen                    9:15.27,1   4:14.19,3  (9382) diploma    14,906 ¦ 
55//M4     128. Glück Albert         1964 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 3:27.52,8   1:28.34,7  (6858) diploma    15,874 ¦ 
55/M6      170. Göbel Wolfgang       1941 D-Hof                                                 4:30.30,0   2:15.34,4 (10079) diploma    12,199 ¦ 
138/M4    1104. Göller Veit          1960 D-Buxheim            Metzeler Sportgemeinschaft       8:46.59,2   3:45.51,4  (6846) diploma    15,711 ¦ 
106/M3     541. Good Nicola          1970 D-Herzogenaurach     Gruppo Svizzeria                 6:56.25,8   3:20.15,6   (870) diploma    15,272 ¦ 
106/M1     160. Good Ryan            1990 D-Herzogenaurach     Gruppo Svizzeria                 7:02.08,6   3:33.00,4  (9763) diploma    15,065 ¦ 
138/M3     703. Görg Stefan          1969 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:31.53,9   2:37.55,9  (6912) diploma    18,322 ¦ 
138/M2     392. Görlich Jürgen       1972 D-Wolfratshausen     GS di Monaco                     7:24.34,7   2:26.47,4  (4658) diploma    18,624 ¦ 
106/M5     461. Görzen Udo           1957 D-Heiligenstadt      VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:27.02,0   3:27.03,0  (6916) diploma    14,227 ¦ 
55/M3      202. Göschl Markus        1970 D-Buch am Erlbach    Team Baier Landshut e.V.         4:14.04,8   2:19.55,9  (9856) diploma    12,988 ¦ 
138/M6     146. Goettle Albert       1947 D-Sonthofen                                           8:01.38,8   2:12.50,7  (5724) diploma    17,191 ¦ 
138/M1     235. Grabowski Daniel     1980 D-Aitrang            Allgäu Express                   7:22.56,3   2:35.52,2  (7824) diploma    18,693 ¦ 
138/M4     679. Graf Helmut          1959 D-Unterhaching       Wasserfreunde München            7:21.07,5   2:19.59,7  (8465) diploma    18,770 ¦ 
55/M5      144. Graf Hubert          1957 D-Herrsching         TSV hERRSCHING                   3:59.37,3   1:46.20,6 (10455) diploma    13,771 ¦ 
138/M2     278. Graf Peter           1973 D-Dießen                                              6:51.07,1   1:53.19,8  (5786) diploma    20,140 ¦ 
138/M4     800. Graf Stefan          1963 D-Purfing                                             7:44.09,0   2:43.01,2  (9202) diploma    17,839 ¦ 
106/M3     623. Gräff Hans-Christian 1969 D-Reichertshofen     TSV Oberhaunstadt                8:00.43,0   4:24.32,8 (10182) diploma    13,230 ¦ 
138/M5     516. Grantner Alfred      1952 D-Saal               Radteam Aichach 2000             8:27.18,5   3:18.19,1  (1801) diploma    16,321 ¦ 
138/M5     266. Graßl Albert         1950 D-Miesbach           Radclub Regensburg               7:13.39,1   2:04.39,7  (7728) diploma    19,093 ¦ 
55/M1       77. Grasser Maximilian   1988 D-Großenseebach      VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:04.23,3   2:07.12,8  (6885) diploma    13,503 ¦ 
55/M5      160. Grasser Winfried     1951 D-Großenseebach      VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:05.52,5   1:52.35,8  (6883) diploma    13,421 ¦ 
138/F2     DNF  Greger Ingrid        1961 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             7:35.52,0  Passo Giau   (659)               --- ¦ 
55/M1       41. Greif Philipp        1977 D-München            Lech Angels                      3:20.09,8   1:22.59,3  (3818) diploma    16,486 ¦ 
106/F2     126. Greska Elke          1964 D-München            TSV Unterföhring                 7:42.17,6   3:34.04,4   (720) diploma    13,757 ¦ 
106/M1      72. Griebel Jochen       1977 D-Feldkirchen        Bike Team Stenger                5:21.26,2   1:52.18,0  (5738) diploma    19,786 ¦ 
106/M4     353. Grigorian Traian     1960 D-Wörthsee           Stampa Alta Badia                6:04.11,1   2:09.38,1    (63) diploma    17,463 ¦ 
138/M3     864. Grimm Harald         1965 D-Haselbach                                           8:02.56,2   3:08.58,2  (9237) diploma    17,145 ¦ 
138/M3      80. Groda Anselm         1965 D-Regensburg         SC Zwiesel                       5:48.19,3     54.21,3  (8846) diploma    23,771 ¦ 
55/F1       34. Groeger Christina J. 1975 D-Landshut           Team Baier Landshut e.V.         3:33.35,8   1:11.14,5   (982) diploma    15,449 ¦ 
138/F1      85. Groendahl Sonja      1974 D-München            Groeni Bike                      8:25.25,0   2:29.09,7  (1231) diploma    16,382 ¦ 
138/M2     151. Groetsch Michael     1972 D-Oberhaching        Team Optime                      6:20.14,4   1:22.27,1  (9586) diploma    21,775 ¦ 
106/M4     204. Grübel Marcus        1963 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       5:28.18,9   1:33.45,9  (3988) diploma    19,371 ¦ 
138/M5      11. Grübel Roland        1951 D-Bodolz             Metzeler Sportgemeinschaft       5:48.48,7     39.49,3  (1882) diploma    23,737 ¦ 
138/M4     111. Gruber Thomas        1960 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             6:02.39,5   1:01.31,7  (1808) diploma    22,831 ¦ 
138/M2     461. Grubmüller Bernhard  1973 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           7:50.21,7   2:52.34,4 (10342) diploma    17,603 ¦ 
106/F1      92. Grüner Verena        1972 D-Grainau                                             6:45.43,2   2:34.14,2  (1186) diploma    15,675 ¦ 
138/M4    1191. Gsänger Uwe          1961 D-Solnhofen          TSG Solnhofen                    9:27.14,0   4:26.06,2  (5710) diploma    14,597 ¦ 
106/M4     402. Gschwend Engelbert   1964 D-Steinbach                                           6:19.44,0   2:25.11,0  (8688) diploma    16,748 ¦ 
138/M4     463. Gschwendtner Sepp    1962 D-Holzkirchen        GS di Monaco                     6:52.07,4   1:50.59,6  (4654) diploma    20,091 ¦ 
55//M4     DSQ  Guggeis Josef        1961 D-Stallwang          Lech Angels                          -----  squalifica  (3801)               --- ¦ 
55//M4     174. Gumplinger Maximilia 1958 D-Landshut           SV Landshut-Münchnerau           3:38.42,5   1:39.24,4 (10225) diploma    15,088 ¦ 
106/M3     430. Gürtler Harry        1965 D-Bruckmühl          SV Bruckmühl                     6:20.10,0   2:43.59,8  (9470) diploma    16,729 ¦ 
138/M4      72. Guttenberger Siegfri 1963 D-Kelheim            Radteam Aichach 2000             5:54.48,6     53.40,8  (1834) diploma    23,336 ¦ 
55//M4      79. Haas Werner          1962 D-Eching                                              3:13.15,7   1:13.57,6  (9420) diploma    17,075 ¦ 
55/M3      162. Häberl Hubert        1965 D-Neumarkt           SPEED7 Racing Team               3:54.48,6   2:00.39,7  (6802) diploma    14,053 ¦ 
106/M4     511. Häcker Michael       1964 D-Donauwörth         Die von der Alb                  6:48.27,9   2:53.54,9  (9416) diploma    15,570 ¦ 
138/M6     231. Hackl Bruno          1943 D-Ottobeuren         SV Breitenbrunn                  9:11.09,8   3:22.21,7  (4926) diploma    15,022 ¦ 
55/M2       74. Hadzic Sascha        1972 D-Nürnberg           Adidas Group                     3:37.16,4   1:24.47,6  (7013) diploma    15,188 ¦ 
55/F1       28. Hafner Barbara       1983 D-Ismaning           TSV Unterföhring                 3:27.05,3   1:04.44,0   (722) diploma    15,935 ¦ 
106/M5     235. Häfner Wolfram       1956 D-Dormitz            VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:05.01,4   2:05.02,4  (4037) diploma    17,423 ¦ 
106/M3     269. Hagen Wolfgang       1966 D-Dirlewang          Veloclub MN                      5:36.55,1   2:00.44,9  (5633) diploma    18,876 ¦ 
106/M5     475. Hahn Rudolf          1953 D-Weidorf            Radteam Aichach 2000             7:38.23,1   3:38.24,1  (1708) diploma    13,874 ¦ 
106/M3     517. Haider Martin        1966 D-Hollenbach         Radteam Aichach 2000             6:45.45,2   3:09.35,0  (1829) diploma    15,674 ¦ 
138/M4     101. Haim Manfred         1958 D-Schondorf A.a      Bike&Surf                        5:59.57,1     58.49,3  (3048) diploma    23,003 ¦ 
55/F2      142. Hallerbach Dorothee  1967 D-Diedorf            Metzeler Sportgemeinschaft       5:29.36,7   2:50.07,3   (679) diploma    10,011 ¦ 
138/F1      92. Halmburger Mirjam    1976 D-Riegsee            keiner                           8:43.49,9   2:47.34,6  (1161) diploma    15,806 ¦ 
138/M2     532. Halmburger Simon     1975 D-Riegsee            keiner                           8:22.09,5   3:24.22,2  (9789) diploma    16,488 ¦ 
138/M2      64. Hamann Maik          1972 D-Kleinsendelbach    VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:52.33,7     54.46,4  (1889) diploma    23,485 ¦ 
138/M4     592. Hamberger Albert     1963 D-Schiltberg         Radteam Aichach 2000             7:08.27,0   2:07.19,2  (1817) diploma    19,325 ¦ 
106/M4     575. Hamberger Stefan     1963 D-Kirchseeon         GS di Monaco                     7:06.35,0   3:12.02,0  (4656) diploma    14,909 ¦ 
106/M2     293. Hammelehle Gregor    1972 D-München            Lech Angels                      7:00.07,8   3:28.33,9  (3766) diploma    15,138 ¦ 
106/M3     176. Hampe Jens           1966 D-Unterschleißheim   Team Baier Landshut e.V.         5:08.31,9   1:32.21,7  (5036) diploma    20,613 ¦ 
138/M1     194. Handke Tobias        1978 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:00.19,0   2:13.14,9  (6895) diploma    19,699 ¦ 
106/M5     242. Hanke Norbert        1956 D-Neunkirchen        Pedale Frankonia                 6:06.23,6   2:06.24,6  (7997) diploma    17,358 ¦ 
106/M2     320. Hanrieder Thomas     1974 D-Betzigau           Betonwadeln                      7:37.53,1   4:06.19,2 (10491) diploma    13,889 ¦ 
106/F1      40. Hantmann  Ramona     1979 D-Hinterstein        Sportverein Hinterstein          5:49.54,2   1:38.25,2   (868) diploma    18,176 ¦ 
106/M5     316. Hantmann Hans        1954 D-Bad Hindelang      Sportverein Hinterstein          6:31.35,7   2:31.36,7  (8173) diploma    16,241 ¦ 
106/M2     287. Häring Rouven        1976 D-Murnau             keiner                           6:57.40,2   3:26.06,3  (9786) diploma    15,227 ¦ 
106/M2     DNF  Hartl Christian      1971 D-Ismaning           TSV Unterföhring                 2:25.15,9  Campolongo   (151)               --- ¦ 
138/M3     459. Hartl Frank          1966 D-München            MTB Munich                       6:50.31,3   1:56.33,3  (4590) diploma    20,169 ¦ 
138/M4       6. Hartmann Heinrich    1961 D-Sünching           Radteam Aichach 2000             5:18.55,0     17.47,2  (1865) diploma    25,962 ¦ 
138/M5     567. Hartmann Ulrich      1951 D-Haag               Lech Angels                      8:42.42,8   3:33.43,4  (3803) diploma    15,840 ¦ 
106/M3     584. Hartmannsgruber Karl 1965 D-Sinzing            SONNENKRAFT Regensburg           7:15.41,9   3:39.31,7 (10060) diploma    14,597 ¦ 
138/M3     923. Haun Hubertus        1966 D-Bessenbach         Spessart Biker e.V.              8:17.37,7   3:23.39,7  (8304) diploma    16,638 ¦ 
138/M4     854. Häupler Thomas       1958 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 7:55.04,5   2:53.56,7  (4563) diploma    17,428 ¦ 
138/M2     527. Hausknecht Roland    1973 D-Freising           Radteam Aichach 2000             8:21.01,6   3:23.14,3  (1722) diploma    16,526 ¦ 
138/M5     460. Hausmanniger Adolf   1952 D-Straubing          WSV Otterskirchen                8:10.22,1   3:01.22,7  (8400) diploma    16,885 ¦ 
55/F1       17. Haußner Liane        1969 D-Forchheim          SPEED7 Racing Team               3:09.13,9     46.52,6   (673) diploma    17,438 ¦ 
138/M4     229. Hauzel Andreas       1964 D-Unterhaching                                        6:22.48,5   1:21.40,7  (5827) diploma    21,629 ¦ 
138/M4     294. Heider Rupert        1962 D-Essenbach          Schwaiger Team Essenbach         6:29.47,5   1:28.39,7  (8701) diploma    21,242 ¦ 
138/M3     960. Heigl Peter          1969 D-München                                             8:29.33,4   3:35.35,4  (2724) diploma    16,249 ¦ 
55//M4     246. Heil Ulrich          1959 D-Wiggensbach        Briko Squadra Corse              4:08.51,9   2:09.33,8  (6545) diploma    13,260 ¦ 
106/F2     121. Heim-Ehmer Angela    1964 D-München                                             7:39.06,2   3:30.53,0  (1203) diploma    13,853 ¦ 
138/M3     527. Heim Hannes          1968 D-München            TTYC-Gmund                       7:00.40,2   2:06.42,2  (5794) diploma    19,682 ¦ 
138/M4     549. Heindle Günter       1962 D-München            RC Amor 07                       7:03.19,3   2:02.11,5  (5668) diploma    19,559 ¦ 
106/M4     131. Heinl Markus         1963 D-Holzkirchen                                         5:09.26,6   1:14.53,6  (4739) diploma    20,553 ¦ 
106/M4     129. Heinlein Hans        1962 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:09.00,5   1:14.27,5  (4042) diploma    20,581 ¦ 
55//M4     236. Heinlein Jürgen      1963 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:06.17,5   2:06.59,4  (6877) diploma    13,398 ¦ 
106/M5     482. Heintz Willi         1955 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               7:46.40,8   3:46.41,8  (6797) diploma    13,628 ¦ 
138/M1     291. Heißmeyer Sven       1979 D-Augsburg           Racing KUKI                      8:09.09,2   3:22.05,1  (4116) diploma    16,927 ¦ 
106/M4     651. Hejna Harald         1958 D-Leutershausen      Bosch Radsportgruppe             8:19.43,0   4:25.10,0  (9248) diploma    12,727 ¦ 
138/M5     642. Hellmann Andreas     1952 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             9:34.20,1   4:25.20,7  (1767) diploma    14,416 ¦ 
106/M1     133. Hendrich Simon       1978 D-Langenzenn         SPEED7 Racing Team               6:31.07,3   3:01.59,1  (6803) diploma    16,260 ¦ 
138/M1     274. Hensolt Matthias     1982 D-Regensburg         Pedale Frankonia                 7:49.17,5   3:02.13,4  (8006) diploma    17,643 ¦ 
106/M4     452. Heppel Wolfram       1964 D-Tittling           WSV Otterskirchen                6:34.26,3   2:39.53,3  (8265) diploma    16,124 ¦ 
55/M3      101. Herbst Matthias      1970 D-München                                             3:26.22,0   1:32.13,1  (6124) diploma    15,990 ¦ 
106/M5     351. Herbst Wilhelm       1955 D-Weihmichl          Team Baier Landshut e.V          6:43.05,8   2:43.06,8  (9594) diploma    15,777 ¦ 
138/M3     755. Herrmann Stefan      1970 D-Kleinsendelbach    VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:39.36,3   2:45.38,3  (4032) diploma    18,015 ¦ 
138/M3     530. Herrmann Volker      1967 D-München                                             7:00.53,7   2:06.55,7 (10199) diploma    19,672 ¦ 
138/M3     581. Hertl Alois          1967 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000             7:08.39,2   2:14.41,2  (1693) diploma    19,316 ¦ 
55/M1       42. Herwig Michael       1979 D-Deisenhofen        Racing KUKI                      3:20.29,3   1:23.18,8  (4115) diploma    16,459 ¦ 
138/M3     793. Hess Christian       1965 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:46.57,0   2:52.59,0  (4026) diploma    17,732 ¦ 
138/M4     217. Hess Christian       1963 D-München                                             6:21.39,4   1:20.31,6 (10475) diploma    21,694 ¦ 
138/M3     559. Hess-Hugenroth Thoma 1965 D-Lauf               Adidas Group                     7:05.53,1   2:11.55,1  (6162) diploma    19,441 ¦ 
106/M4     497. Hess Richard         1961 D-Legau              Alpenquerulanten                 6:45.35,2   2:51.02,2  (8458) diploma    15,680 ¦ 
138/F2      71. Hess Sylvia          1966 D-Legau              Alpenquerulanten                 8:32.00,2   2:34.22,9   (904) diploma    16,171 ¦ 
138/M3     351. Heuchel Günter       1969 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:37.08,0   1:43.10,0  (4028) diploma    20,849 ¦ 
55/F2       99. Heuer Martina        1964 D-Berg                                                4:36.00,2   1:56.30,8  (1086) diploma    11,956 ¦ 
106/M1      34. Heynen Norbert       1978 D-Neusäß             SPEED7 Racing Team               4:39.00,5   1:09.52,3  (6804) diploma    22,795 ¦ 
55//M4     141. Hildebrandt Andreas  1959 D-Großenseebach      Pedale Frankonia                 3:30.35,6   1:31.17,5  (7990) diploma    15,670 ¦ 
138/F2      96. Hildebrandt Gabriele 1967 D-Großenseebach      Pedale Frankonia                 9:13.30,0   3:15.52,7   (849) diploma    14,959 ¦ 
138/M2     162. Hildebrandt Tobias   1971 D-Ohlstadt           LG Schoenbuch                    6:22.29,8   1:24.42,5  (6117) diploma    21,647 ¦ 
138/M3     637. Hiller Alejandro     1970 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:18.03,8   2:24.05,8  (6884) diploma    18,901 ¦ 
106/M5     298. Hiller Heinz         1957 D-Kirchberg im Wald  WSV Otterskirchen                6:26.42,4   2:26.43,4  (8264) diploma    16,446 ¦ 
106/F2      89. Hiller Luise         1961 D-Kirchberg im Wald  WSV Otterskirchen                7:13.50,2   3:05.37,0   (876) diploma    14,659 ¦ 
138/M4    1186. Hilz Siegfried       1962 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             9:26.09,1   4:25.01,3  (1721) diploma    14,625 ¦ 
106/M4     601. Hinz Rüdiger         1958 D-Wiesent            Lech Angels                      7:14.04,2   3:19.31,2  (3804) diploma    14,652 ¦ 
106/F2      60. Hirl Cordula         1956 D-Gangkofen                                           6:38.11,0   2:29.57,8  (1233) diploma    15,972 ¦ 
138/M3     429. Hirsch Joachim       1968 D-Geretsried         Radteam Aichach 2000             6:46.52,0   1:52.54,0  (1856) diploma    20,350 ¦ 
138/M4    1121. Hirsigk Wolfgang     1960 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   8:53.13,6   3:52.05,8  (6880) diploma    15,528 ¦ 
138/M4     334. Hjorth Klaus         1959 D-Windach            Radl-Freeks                      6:34.05,8   1:32.58,0  (5479) diploma    21,010 ¦ 
138/M3     867. Hobelsberger Michael 1965 D-Aicha              WSV Otterskirchen                8:03.39,5   3:09.41,5  (8274) diploma    17,119 ¦ 
106/M4     123. Höckmayr Helmut      1962 D-Mammendorf         MTB Munich                       5:07.16,5   1:12.43,5  (8063) diploma    20,698 ¦ 
138/M3     881. Hofecker Bernd       1965 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 8:06.14,0   3:12.16,0  (8009) diploma    17,028 ¦ 
106/M4     630. Hoffmann Gerhard     1958 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:27.23,6   3:32.50,6  (6888) diploma    14,215 ¦ 
55/M6      206. Hoffmann Hubert      1937 D-Coburg             RSG Brose Coburg e V             4:50.58,7   2:36.03,1  (8494) diploma    11,341 ¦ 
138/M2     208. Hoffmann Klaus       1972 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:32.37,1   1:34.49,8  (4035) diploma    21,089 ¦ 
55/M3      191. Hofmann Andreas      1967 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:08.11,3   2:14.02,4  (6903) diploma    13,296 ¦ 
55/F2       43. Hofmann Ellen        1952 D-Unterföhring       TSV Unterföhring                 3:57.01,1   1:17.31,7   (721) diploma    13,922 ¦ 
55/M1       46. Hofmann Felix        1987 D-Fürth                                               3:22.56,7   1:25.46,2  (5337) diploma    16,260 ¦ 
138/M4      81. Hofmann Gerhard      1962 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:57.17,5     56.09,7  (4027) diploma    23,174 ¦ 
55/M5       20. Hofmann Heribert     1951 D-Unterföhring       TSV Unterföhring                 3:02.35,6     49.18,9  (7122) diploma    18,072 ¦ 
138/M4    1080. Hofmann Stephan      1960 D-Fürth                                               8:40.21,9   3:39.14,1  (5151) diploma    15,911 ¦ 
138/M3     392. Hofmann Thomas       1967 D-Elsenfeld          Spessart Biker e.V.              6:41.38,0   1:47.40,0  (8299) diploma    20,615 ¦ 
138/M3      12. Hofmann Wolfgang     1967 D-Stadtbergen        Radteam Aichach 2000             5:17.47,9     23.49,9   (145) diploma    26,054 ¦ 
106/M3     577. Holstermann Andreas  1968 D-Germering          PTA                              7:11.07,3   3:34.57,1  (9662) diploma    14,752 ¦ 
138/M3     112. Holzer Bernd         1969 D-Kempten            Team Holzer                      5:53.13,1     59.15,1  (2407) diploma    23,441 ¦ 
55/F1       14. Holzer Leonie        1978 D-Kempten            Team Holzer                      3:07.16,8     44.55,5   (967) diploma    17,620 ¦ 
106/M4     368. Hölzlberger Bernhard 1958 D-Ruderting                                           6:07.03,5   2:12.30,5  (8934) diploma    17,326 ¦ 
106/F1      31. Holzleitner Petra    1968 D-München            Lech Angels                      5:25.27,3   1:13.58,3   (618) diploma    19,541 ¦ 
106/M4     263. Holzleitner Werner   1960 D-München            Lech Angels                      5:41.53,0   1:47.20,0  (3753) diploma    18,602 ¦ 
106/M6     258. Holzmann Roland      1949 D-Weiler-Simmerberg  Metzeler Sportgemeinschaft       7:41.27,2   3:30.38,4  (6828) diploma    13,782 ¦ 
55/M3       44. Holzner Erich        1970 D-Pfeffenhausen      Team Baier Landshut              2:56.30,3   1:02.21,4  (8715) diploma    18,696 ¦ 
106/M2     251. Honigmann Oliver     1973 D-Polling                                             6:29.21,8   2:57.47,9  (4885) diploma    16,334 ¦ 
138/M3     125. Hörl Georg           1968 D-Gröbenzell         ohne                             5:56.11,5   1:02.13,5  (9366) diploma    23,245 ¦ 
106/M6     157. Hormes Anton         1938 D-Syrgenstein        Lech Angels                      6:34.16,4   2:23.27,6  (3787) diploma    16,130 ¦ 
138/M5     431. Horndasch Richard    1954 D-Ingolstadt         Radteam Aichach 2000             7:59.39,8   2:50.40,4  (1747) diploma    17,262 ¦ 
106/M1     141. Hübel Benjamin       1979 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               6:39.11,1   3:10.02,9  (3957) diploma    15,932 ¦ 
138/M5     617. Hubel Roman          1957 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             9:09.00,1   4:00.00,7  (1830) diploma    15,081 ¦ 
106/M3     288. Huber Franz          1966 D-Mitterfelden       Radteam Landleben Salzburg       5:40.23,3   2:04.13,1  (9245) diploma    18,684 ¦ 
106/F2      22. Huber Gitti          1965 D-Unterhaching       MTB Munich                       5:51.43,9   1:43.30,7   (861) diploma    18,081 ¦ 
138/M4     154. Huber Manfred        1962 D-Fürstenstein       RSV Passau                       6:11.00,6   1:09.52,8  (2405) diploma    22,317 ¦ 
138/M5     332. Huber Michael        1956 D-Penzberg           Radteam Aichach 2000             7:30.20,2   2:21.20,8  (1778) diploma    18,386 ¦ 
138/M4      99. Huber Otto           1963 D-München            Radteam Aichach 2000             5:59.45,8     58.38,0  (1787) diploma    23,015 ¦ 
106/M6     148. Huber Otto           1940 D-Traunstein         Stampa Alta Badia                6:29.03,1   2:18.14,3    (71) diploma    16,347 ¦ 
106/M5     406. Hübner Gerd          1957 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 7:00.25,9   3:00.26,9  (7989) diploma    15,127 ¦ 
55/M5      DNF  Hubner Ulrich        1955 D-Eberfing           Radteam Aichach 2000             3:07.22,4     Gardena  (1788)               --- ¦ 
138/M3      85. Huhn Armin           1968 D-Geiselhöring       Radteam Aichach 2000             5:48.53,9     54.55,9  (1845) diploma    23,731 ¦ 
55/F2      114. Huppenkothen Birgit  1967 D-Fürth              Pedale Frankonia                 4:45.13,6   2:05.44,2   (848) diploma    11,569 ¦ 
55/M5      100. Huppenkothen Michael 1951 D-Fürth              SPEED7 Racing Team               3:43.07,6   1:29.50,9  (6807) diploma    14,789 ¦ 
138/M4     104. Hurt Robert          1963 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             6:00.19,4     59.11,6  (1774) diploma    22,979 ¦ 
138/M6     104. Hüttel Werner        1949 D-Alzenau            FSV-Michelbach                   7:34.39,2   1:45.51,1  (5692) diploma    18,211 ¦ 
55/M6       96. Inkoferer Rudolf     1949 D-Regensburg         TSV Kareth-Lappersdorf           3:58.29,0   1:43.33,4  (9969) diploma    13,837 ¦ 
138/M2     494. Irg Günther          1971 D-Hauzenberg         WSV Otterskirchen                8:11.07,1   3:13.19,8  (8251) diploma    16,859 ¦ 
106/M2     239. Jacob Dirk           1972 D-Bobingen           Racing KUKI                      6:25.11,0   2:53.37,1  (7046) diploma    16,511 ¦ 
138/M4     788. Jäger Norbert        1959 D-Emmering           Skischule Müller                 7:41.56,7   2:40.48,9  (4003) diploma    17,924 ¦ 
138/F1      58. Jahn Martina         1975 D-Haundorf           Adidas Group                     7:49.51,0   1:53.35,7   (706) diploma    17,622 ¦ 
106/M5     440. Jilg Gerold          1951 D-Tutzing            Lech Angels                      7:15.32,8   3:15.33,8  (3813) diploma    14,602 ¦ 
138/F1      93. Jungmann Jeanette    1971 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           8:44.49,2   2:48.33,9  (1250) diploma    15,776 ¦ 
138/M3      63. Junk Thomas          1967 D-Aurachtal          Adidas Group                     5:43.11,9     49.13,9  (1915) diploma    24,125 ¦ 
106/M1     137. Kagerbauer Andreas   1977 D-Landshut                                            6:34.43,8   3:05.35,6  (9201) diploma    16,112 ¦ 
138/M2     506. Kagerer Norbert      1972 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 8:14.29,1   3:16.41,8  (4570) diploma    16,744 ¦ 
106/M4     574. Kahrs Dirk           1964 D-Lichtenau          Pedale Frankonia                 7:05.46,2   3:11.13,2  (7991) diploma    14,937 ¦ 
106/M2     163. Kail Christoph       1975 D-Nürnberg                                            5:40.44,4   2:09.10,5  (9195) diploma    18,665 ¦ 
55//M4       4. Kaindl Peter         1961 D-Großkarolinenfeld  Lech Angels                      2:25.15,2     25.57,1  (1662) diploma    22,718 ¦ 
55/M6       71. Kaluza Werner        1939 D-München                                             3:42.22,5   1:27.26,9  (5773) diploma    14,839 ¦ 
106/M5     104. Kanamüller Alois     1952 D-München            SV Grainet                       5:24.01,9   1:24.02,9  (9274) diploma    19,627 ¦ 
106/M2     276. Kandlbinder Joachim  1974 D-Olching            Radclub Regensburg               6:51.42,3   3:20.08,4  (7727) diploma    15,447 ¦ 
55/M1       28. Kandler Sebastian    1981 D-Bad Hindelang      Sportverein Hinterstein          3:00.32,3   1:03.21,8  (4613) diploma    18,278 ¦ 
55//M4     183. Kapfer Bruno         1960 D-Passau                                              3:42.30,6   1:43.12,5 (10026) diploma    14,830 ¦ 
106/F2      74. Kapfer Gudrun        1963 D-Passau                                              6:55.27,5   2:47.14,3  (1187) diploma    15,308 ¦ 
106/M3     618. Kappicht Gregor      1970 D-München                                             7:45.38,6   4:09.28,4  (5316) diploma    13,658 ¦ 
138/M4     672. Karbstein Jürgen     1964 D-Straubing          Lech Angels                      7:19.34,5   2:18.26,7  (3738) diploma    18,836 ¦ 
55/M3      184. Kardinal Sinara      1966 D-München            Wadl-Radl                        4:04.31,6   2:10.22,7 (10219) diploma    13,495 ¦ 
55/F1       38. Karl Manuela         1968 D-Rimsting                                            3:39.02,2   1:16.40,9  (1232) diploma    15,065 ¦ 
138/M1     124. Karl Tobias          1977 D-Unterneuhausen                                      6:25.50,2   1:38.46,1  (5851) diploma    21,459 ¦ 
138/M4    1180. Karmann Willi        1963 D-Weidorf            Radteam Aichach 2000             9:25.19,2   4:24.11,4  (1837) diploma    14,646 ¦ 
138/M2      51. Käser Martin         1974 D-München            DAV Oberland                     5:46.33,6     48.46,3  (2794) diploma    23,891 ¦ 
55//M4     212. Kast Roland          1961 D-Bellenberg         Bike O Maniax                    3:54.21,1   1:55.03,0  (6730) diploma    14,081 ¦ 
106/M4     530. Kast Uwe             1960 D-Bellenberg         Bike O Maniax                    6:55.44,5   3:01.11,5  (6735) diploma    15,297 ¦ 
138/M3     712. Kasten Bernd         1965 D-Höhenkirchen-Siege                                  7:33.23,9   2:39.25,9  (5715) diploma    18,262 ¦ 
55//M4     289. Kattan Dietmar       1964 D-München            GS di Monaco                     4:32.38,2   2:33.20,1  (4653) diploma    12,104 ¦ 
138/M3     525. Kaufmann Pierre      1966 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:00.34,4   2:06.36,4  (6893) diploma    19,687 ¦ 
138/M2     182. Keibel Michael       1972 D-Füssen             Radteam Aichach 2000             6:26.40,2   1:28.52,9  (1860) diploma    21,413 ¦ 
138/M5     374. Keindl Robert        1954 D-Penzberg           Skischule Müller                 7:41.58,0   2:32.58,6  (4006) diploma    17,923 ¦ 
106/F2      96. Keller Ulrike        1967 D-München            Lech Angels                      7:19.17,5   3:11.04,3   (619) diploma    14,477 ¦ 
138/M3     404. Kellner Konrad       1965 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             6:43.05,7   1:49.07,7  (1807) diploma    20,541 ¦ 
55/M3      163. Kersten Uwe          1967 D-Nesselwang         Briko Squadra Corse              3:55.00,7   2:00.51,8  (6524) diploma    14,041 ¦ 
138/M3     743. Kettler Marcus       1965 D-München            spaetzuender.de                  7:37.27,3   2:43.29,3  (6020) diploma    18,100 ¦ 
138/M4     746. Ketzler Heinz        1959 D-Eichenau                                            7:33.33,0   2:32.25,2  (2692) diploma    18,255 ¦ 
138/M3     947. Kiebler Thomas       1965 D-Thanning           TSV Grünwald                     8:22.55,3   3:28.57,3 (10013) diploma    16,463 ¦ 
106/M4     350. Kiefner Werner       1964 D-Münchsmünster      TV Vohburg                       6:03.56,8   2:09.23,8  (9423) diploma    17,475 ¦ 
106/M4     218. Kiesel Martin        1959 D-Oberstdorf         Briko Squadra Corse              5:31.16,2   1:36.43,2  (6544) diploma    19,198 ¦ 
106/F2      10. Kiesel Martina       1961 D-Oberstdorf         Briko Squadra Corse              5:31.15,9   1:23.02,7   (518) diploma    19,199 ¦ 
106/M1     176. Kindelmann Bernhard  1980 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 7:48.35,5   4:19.27,3  (4569) diploma    13,572 ¦ 
138/M2     615. Kinkelin Ulli        1973 D-Augsburg                                            9:16.54,9   4:19.07,6  (9412) diploma    14,867 ¦ 
138/M3     855. Kirch Erich          1965 D-Abensberg                                           7:59.26,8   3:05.28,8  (9398) diploma    17,269 ¦ 
138/M2     471. Kirchbichler Alexand 1974 D-Haundorf           Adidas Group                     7:54.52,5   2:57.05,2  (7016) diploma    17,436 ¦ 
106/M3     451. Kirchhoff Ralph      1969 D-Feldkirchen-Wester MTB Munich                       6:27.31,1   2:51.20,9  (8064) diploma    16,412 ¦ 
55/M1       83. Kirsten Dennis       1981 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               4:19.18,2   2:22.07,7  (6792) diploma    12,726 ¦ 
106/M4     484. Kisch Uwe            1961 D-Friedberg          Racing KUKI                      6:42.28,4   2:47.55,4  (7045) diploma    15,802 ¦ 
138/M4     876. Klaus Jakob          1963 D-Aschaffenburg      RSV Obernau                      7:58.38,4   2:57.30,6 (10194) diploma    17,299 ¦ 
138/M3     279. Klaus Michael        1966 D-Miesbach           Bike O Maniax                    6:26.17,3   1:32.19,3  (6729) diploma    21,434 ¦ 
138/M4     931. Klaus Wolfgang       1959 D-Fischen            TSV Fischen                      8:07.56,9   3:06.49,1  (6126) diploma    16,969 ¦ 
138/M3     316. Kleemann Martin      1966 D-München            Lech Angels                      6:31.14,5   1:37.16,5  (3740) diploma    21,163 ¦ 
106/F1     104. Klein Nicole         1971 D-Vilsheim           Team Baier Landshut e.V.         7:10.39,5   2:59.10,5  (1142) diploma    14,768 ¦ 
138/M4     714. Kleisch-Nicoara Mari 1963 D-Berg                                                7:26.55,4   2:25.47,6  (2752) diploma    18,526 ¦ 
55/M5      257. Klemenz Siegfried    1953 D-Otterskirchen      WSV Otterskirchen                6:09.20,4   3:56.03,7  (8250) diploma     8,934 ¦ 
106/M3     133. Klier Rainer         1968 D-Schrobenhausen     Radteam Aichach 2000             4:53.42,0   1:17.31,8  (1686) diploma    21,654 ¦ 
106/M3     467. Klimt Alexander      1970 D-Ottobrunn                                           6:31.58,9   2:55.48,7  (9301) diploma    16,225 ¦ 
106/F2      81. Kling Elisabeth      1963 D-Wasserburg         Metzeler Sportgemeinschaft       7:08.22,5   3:00.09,3   (682) diploma    14,846 ¦ 
138/M5     513. Kluge Wolfgang       1952 D-Karlsfeld          Lech Angels                      8:26.13,5   3:17.14,1  (3834) diploma    16,356 ¦ 
138/M2     320. Kluge Wolfi          1975 D-Karlsfeld          Lech Angels                      7:04.41,3   2:06.54,0  (3828) diploma    19,496 ¦ 
138/F1      16. Knapp Brigitte       1973 D-Möhrendorf         SPEED7 Racing Team               6:45.07,1     48.51,8   (436) diploma    20,438 ¦ 
106/M5     404. Knappich Peter       1951 D-Tegernsee          Lech Angels                      7:00.01,7   3:00.02,7  (3747) diploma    15,141 ¦ 
138/M4     877. Knauer Richard       1963 D-Lauf               VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:58.41,7   2:57.33,9  (4040) diploma    17,297 ¦ 
138/M4     590. Knebel Robert        1961 D-Balderschwang                                       7:08.20,0   2:07.12,2  (5635) diploma    19,330 ¦ 
55/M3      199. Knorr Markus         1967 D-Augsburg           AST Süssen                       4:13.13,1   2:19.04,2  (6768) diploma    13,032 ¦ 
138/M4     898. Kobald Friedrich     1963 D-Eichenried         Lech Angels                      8:01.17,2   3:00.09,4  (3755) diploma    17,203 ¦ 
106/F2     DNF  Köchel Sabine        1965 D-München            TSV Unterföhring                 2:03.04,6  Campolongo   (723)               --- ¦ 
138/M4     177. Köchy Thomas         1961 D-München            Lech Angels                      6:14.26,3   1:13.18,5  (3744) diploma    22,113 ¦ 
106/M5     394. Kögel Georg          1955 D-Bad Hindelang      Sportverein Hinterstein          6:56.27,6   2:56.28,6  (8174) diploma    15,271 ¦ 
138/M1     290. Kögel Matthias       1987 D-Bad Hindelang      Sportverein Hinterstein          8:09.00,8   3:21.56,7  (8172) diploma    16,932 ¦ 
106/M4     369. Köhl Uwe             1959 D-Scheßlitz          Pedale Frankonia                 6:07.36,8   2:13.03,8  (4566) diploma    17,300 ¦ 
138/M3     642. Kohlbauer Helmut     1966 D-Wegscheid          WSV Otterskirchen                7:19.44,8   2:25.46,8  (8246) diploma    18,829 ¦ 
106/M2     228. Kohn Andreas         1973 D-Hohenbrunn         na                               6:16.38,6   2:45.04,7 (10449) diploma    16,886 ¦ 
106/M2     185. Köhnert Michael      1974 D-Schnelldorf        SPEED7 Racing Team               5:56.22,6   2:24.48,7  (6791) diploma    17,846 ¦ 
138/M4     594. Kolbinger Josef      1964 D-Pöttmes            Radteam Aichach 2000             7:08.38,0   2:07.30,2  (1835) diploma    19,317 ¦ 
138/F1      99. Köllnberger Ute      1968 D-München            Lech Angels                      9:05.31,9   3:09.16,6   (599) diploma    15,177 ¦ 
138/M3     358. Köllner Martin       1967 D-Pfaffing                                            6:37.51,2   1:43.53,2  (9391) diploma    20,811 ¦ 
55//M4     145. Kölnberger Hans      1962 D-Aiterhofen         Lech Angels                      3:31.58,6   1:32.40,5  (3809) diploma    15,567 ¦ 
138/M2     188. Konert Markus        1971 D-Peiß               Lech Angels                      6:28.38,9   1:30.51,6  (3791) diploma    21,304 ¦ 
138/M3     127. König Andreas        1967 D-Freising           MTB Munich                       5:56.39,6   1:02.41,6  (2252) diploma    23,215 ¦ 
138/M3     746. Königbauer Thomas    1966 D-Landshut           Team Baier Landshut e.V.         7:37.54,8   2:43.56,8  (9612) diploma    18,082 ¦ 
138/M5     437. Kopetzky Wolfgang    1950 D-Kalchreuth         WSV Otterskirchen                8:01.53,7   2:52.54,3  (8254) diploma    17,182 ¦ 
106/M1     156. Kopf Stefan          1978 D-Burgberg                                            6:59.27,0   3:30.18,8  (5961) diploma    15,162 ¦ 
106/M6     248. Koeppen Joachim      1948 D-Germering          Lech Angels                      7:31.27,7   3:20.38,9  (3792) diploma    14,087 ¦ 
106/M4     318. Korb Josef           1962 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 5:55.12,3   2:00.39,3  (4001) diploma    17,905 ¦ 
55//M4     297. Koschig Richard      1962 D-Freising                                            4:41.13,8   2:41.55,7  (9760) diploma    11,734 ¦ 
106/M4     181. Kotz Reinhold        1960 D-Bad Hindelang      SV Hinterstein                   5:22.38,9   1:28.05,9  (5587) diploma    19,711 ¦ 
138/M3     927. Krabler Gerhard      1965 D-Donauwörth         Die von der Alb                  8:18.47,7   3:24.49,7  (9415) diploma    16,600 ¦ 
106/M4     122. Kraft Olaf           1959 D-Bad Hindelang                                       5:07.16,2   1:12.43,2  (4986) diploma    20,698 ¦ 
138/M1      69. Krägeloh Rik         1989 D-Gerolsbach         Radteam Aichach 2000             5:57.40,2   1:10.36,1  (1702) diploma    23,149 ¦ 
55/M2      117. Krassa Florian       1974 D-München            Lech Angels                      4:34.01,3   2:21.32,5  (3868) diploma    12,042 ¦ 
138/M4    1138. Krauß Alexander      1963 D-Regensburg         Radclub Regensburg               8:59.43,3   3:58.35,5  (7726) diploma    15,341 ¦ 
138/M4     524. Kraus Johannes       1962 D-Amberg             RSG Vilstal                      7:00.15,6   1:59.07,8  (4857) diploma    19,702 ¦ 
138/M4    1152. Kraus Stefan         1962 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   9:06.51,8   4:05.44,0  (6874) diploma    15,140 ¦ 
106/F2     109. Kremer Nicole        1965 D-München            ohne                             7:27.46,7   3:19.33,5  (1153) diploma    14,203 ¦ 
106/M5     257. Krier Johann         1951 D-Puchheim           Pedalteufel                      6:12.14,8   2:12.15,8  (7849) diploma    17,085 ¦ 
106/M6      17. Kröbl Pavel          1949 D-Oberschleißheim    Radteam Aichach 2000             5:05.38,1     54.49,3  (1794) diploma    20,809 ¦ 
138/M2     417. Kroutvar Miro        1974 D-München                                             7:34.23,9   2:36.36,6  (5651) diploma    18,221 ¦ 
106/M3     539. Krug Christof        1966 D-München            MTB Munich                       6:55.31,5   3:19.21,3  (8065) diploma    15,305 ¦ 
106/M1      96. Krüger Daniel        1984 D-Wassertrüdingen    Radteam Aichach 2000             5:47.58,7   2:18.50,5  (1703) diploma    18,277 ¦ 
106/F1     125. Krüger Kerstin       1973 D-Wasserburg         AST Süssen                       8:04.17,0   3:52.48,0   (670) diploma    13,132 ¦ 
55/M2       35. Krüger Philip        1972 D-Frasdorf                                            3:04.39,3     52.10,5  (9508) diploma    17,871 ¦ 
55/M3       91. Krüger Ralf          1967 D-Ismaning           TSV Unterföhring                 3:20.17,5   1:26.08,6  (7128) diploma    16,475 ¦ 
138/M3     DNF  Krueger Robert       1967 D-Munich                                              6:06.37,5 Selva Cador  (2663)               --- ¦ 
138/M4    1029. Kühnau Lutz          1961 D-Großenseebach      Pedale Frankonia                 8:26.29,5   3:25.21,7  (7985) diploma    16,347 ¦ 
138/M4      13. Kühnel Christian     1964 D-Stockdorf          Lech Angels                      5:30.14,2     29.06,4   (141) diploma    25,072 ¦ 
138/M3     598. Kuehnel Rainer       1966 D-Rosenheim                                           7:11.14,2   2:17.16,2  (5801) diploma    19,200 ¦ 
138/M3    1077. Kupfer Stefan        1967 D-Hebertshausen                                       9:33.34,3   4:39.36,3  (9538) diploma    14,435 ¦ 
106/M1      79. Küppers Martin       1980 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 5:27.10,6   1:58.02,4  (4000) diploma    19,439 ¦ 
138/M1     316. Küppers Sebastian    1983 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 8:28.05,7   3:41.01,6  (6857) diploma    16,296 ¦ 
138/M4     909. Kurz Richard         1961 D-Uffing am Staffels SC Barolo Bensheim               8:03.49,6   3:02.41,8  (8845) diploma    17,113 ¦ 
138/M5      10. Kurzke Jörg          1955 D-München            Radteam Aichach 2000             5:48.19,0     39.19,6  (1712) diploma    23,771 ¦ 
106/M2      77. Kuznik Dennis        1972 D-München            Lech Angels                      4:53.44,3   1:22.10,4  (3867) diploma    21,651 ¦ 
138/M5     271. Lachner Kurt         1957 D-Schwabhausen       Radteam Aichach 2000             7:14.24,1   2:05.24,7  (1875) diploma    19,060 ¦ 
138/M3     937. Lahr Michael         1968 D-Freising           Team Baier Landshut e.V.         8:21.12,2   3:27.14,2 (10113) diploma    16,520 ¦ 
138/M3     684. Lamont James         1970 D-Herzogenaurach     Gruppo Svizzeria                 7:28.17,6   2:34.19,6  (5853) diploma    18,470 ¦ 
138/M5      31. Lang Johann          1956 D-Neumarkt           Streetworker Neumarkt            6:02.49,2     53.49,8  (2342) diploma    22,821 ¦ 
138/M6      99. Lang Manfred         1945 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             7:32.47,7   1:43.59,6  (1734) diploma    18,286 ¦ 
138/M6     230. Lang Reinhard        1946 D-München            Radteam Aichach 2000             9:09.43,8   3:20.55,7  (1798) diploma    15,061 ¦ 
106/F2     133. Lang Winifried       1961 D-Obertraubling      Lech Angels                      7:48.01,6   3:39.48,4   (598) diploma    13,588 ¦ 
55/F2       67. Langer Ute           1961 D-München            Radteam Aichach 2000             4:10.47,5   1:31.18,1   (648) diploma    13,158 ¦ 
106/M4     169. Langkals Alexander   1961 D-Landshut                                            5:19.54,5   1:25.21,5  (3027) diploma    19,880 ¦ 
138/M3     677. Lanowski Jörg        1966 D-Riedering                                           7:26.31,5   2:32.33,5 (10333) diploma    18,543 ¦ 
106/F1      88. Laub Sandra          1972 D-Diedorf            Radteam Aichach 2000             6:42.06,2   2:30.37,2   (650) diploma    15,816 ¦ 
55//M4     275. Lautenbacher Markus  1963 D-Oberammergau                                        4:20.51,1   2:21.33,0  (9314) diploma    12,650 ¦ 
55/F2      128. Lauton Karin         1967 D-München            Powerradler                      5:02.43,6   2:23.14,2  (1147) diploma    10,900 ¦ 
55/M1       61. Laxgang Michael      1977 D-Ostendorf          Racing KUKI                      3:41.47,8   1:44.37,3  (7041) diploma    14,878 ¦ 
55/M3       15. Lazic Stojko         1969 D-Anzing             GS di Monaco                     2:24.12,2     30.03,3  (4655) diploma    22,884 ¦ 
138/M4     313. Lebaudy Gilles       1964 D-Starnberg                                           6:31.41,9   1:30.34,1 (10227) diploma    21,138 ¦ 
106/M3     174. Lechner Albert       1967 D-Rain               Radteam Aichach 2000             5:07.50,7   1:31.40,5  (1694) diploma    20,659 ¦ 
138/M5     177. Lechner Martin       1951 D-Kühbach            Radteam Aichach 2000             6:54.26,8   1:45.27,4  (1782) diploma    19,978 ¦ 
138/M1     142. Lechner Tobias       1984 D-Kühbach            Radteam Aichach 2000             6:31.45,7   1:44.41,6  (1781) diploma    21,135 ¦ 
138/M4     DNF  Lehmer Hermann       1964 D-Peutenhausen       Radteam Aichach 2000             8:58.37,7   Falzàrego  (1761)               --- ¦ 
138/M3     967. Lehner Christian     1966 D-Kolbermoor         Adidas Group                     8:32.50,4   3:38.52,4  (7003) diploma    16,145 ¦ 
138/F1      51. Lehnhardt Mareike    1977 D-München            MTB Munich                       7:43.24,4   1:47.09,1   (449) diploma    17,867 ¦ 
138/M4     331. Lehrl Wolfgang       1963 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:33.48,7   1:32.40,9  (2819) diploma    21,025 ¦ 
138/M3     812. Leinfelder Peter     1970 D-Nürnberg           RC Wendelstein                   7:51.43,2   2:57.45,2  (9277) diploma    17,552 ¦ 
106/M3     393. Leinfelder Siegfried 1966 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       6:09.59,9   2:33.49,7  (3995) diploma    17,189 ¦ 
106/F1      80. Leins Andrea         1982 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   6:34.49,5   2:23.20,5   (829) diploma    16,108 ¦ 
138/M3     919. Leising Christof     1968 D-Gestratz           TSV Gestratz                     8:16.30,0   3:22.32,0  (9437) diploma    16,676 ¦ 
55/F1       43. Leitmayr Martha      1977 D-Neuburg            Team Baier Landshut e. V.        3:42.20,9   1:19.59,6  (1011) diploma    14,841 ¦ 
138/M3     561. Lemke Stefan         1968 D-Diedorf            Radteam Aichach 2000             7:06.18,8   2:12.20,8  (1877) diploma    19,422 ¦ 
138/M2     593. Lenz Peter           1975 D-München            Lech Angels                      8:51.02,9   3:53.15,6  (3796) diploma    15,591 ¦ 
55//M4     139. Leopold Reinhard     1964 D-Alling                                              3:30.19,4   1:31.01,3  (5449) diploma    15,690 ¦ 
138/M4     913. Leppert Quirin       1963 D-Allmannshausen     TSV Unterföhring                 8:04.19,2   3:03.11,4  (7121) diploma    17,096 ¦ 
55/M2      108. Lesch Martin         1975 D-Kaisheim           Radteam Aichach 2000             4:07.54,1   1:55.25,3  (1685) diploma    13,311 ¦ 
138/M2     367. Lesti Jochen         1976 D-Pichl              Radteam Aichach 2000             7:18.16,1   2:20.28,8  (1709) diploma    18,892 ¦ 
106/M5     477. Lettner Sepp         1953 D-Neufahrn           GS di Monaco                     7:40.51,6   3:40.52,6  (8403) diploma    13,800 ¦ 
138/M4    1020. Lettow Andreas       1963 D-Rosenheim                                           8:25.32,6   3:24.24,8  (5195) diploma    16,378 ¦ 
138/M6     116. Leutgäb Hans         1942 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             7:40.40,9   1:51.52,8  (1871) diploma    17,973 ¦ 
138/M6     202. Leutgäb Rudolf       1946 D-Dasing             Radteam Aichach 2000             8:43.38,2   2:54.50,1  (1874) diploma    15,812 ¦ 
106/M3     571. Leuthe Wolfgang      1968 D-Stiefenhofen       Metzeler Sportgemeinschaft       7:09.25,4   3:33.15,2  (6850) diploma    14,810 ¦ 
138/F1      28. Leutner Claudia      1972 D-München                                             7:08.24,4   1:12.09,1   (983) diploma    19,327 ¦ 
106/M5     341. Leyh Roland          1957 D-Aurach             FLZ Betriebsport                 6:39.08,8   2:39.09,8  (9390) diploma    15,933 ¦ 
138/M3     348. Lichtenecker Hermann 1967 D-Landshut           Team Baier Landshut e.V.         6:36.40,4   1:42.42,4  (9646) diploma    20,873 ¦ 
138/M4    1050. Licklederer Hubert   1961 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 8:33.09,0   3:32.01,2  (6856) diploma    16,135 ¦ 
138/M6      57. Liebermann Bruno     1946 D-Nürnberg           Bikesport Herpersdorf            7:06.49,4   1:18.01,3  (8506) diploma    19,399 ¦ 
55/F1      107. Liepert Susanne      1970 D-Berg               MTB Munich                       4:38.58,4   2:16.37,1   (858) diploma    11,829 ¦ 
106/F2      11. Lihl Anita           1961 D-Tutzing            medisport starnberg              5:31.59,4   1:23.46,2  (1094) diploma    19,157 ¦ 
55/M6       46. Lill Johannes        1949 D-Berg                                                3:34.05,2   1:19.09,6  (9232) diploma    15,414 ¦ 
138/M5     406. Lilla Josef          1957 D-Eisenhofen         Radteam Aichach 2000             7:53.40,3   2:44.40,9  (1791) diploma    17,480 ¦ 
55/M2       94. Link Jörg            1971 D-Kardorf            Alpenquerulanten                 3:54.42,5   1:42.13,7  (8453) diploma    14,060 ¦ 
138/M3    1021. Link Siegfried       1967 D-Unterhaching       Lech Angels                      8:49.04,4   3:55.06,4  (3811) diploma    15,650 ¦ 
138/M3     890. Linkenbach Bobbie    1966 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               8:09.08,2   3:15.10,2  (6800) diploma    16,927 ¦ 
106/M4     317. Linner Claus-Peter   1963 D-Eching             Hügelflitzer                     5:54.52,9   2:00.19,9  (8218) diploma    17,921 ¦ 
55//M4     181. Linseis Ludwig       1959 D-Landshut           SV Landshut-Münchnerau           3:41.01,8   1:41.43,7 (10228) diploma    14,930 ¦ 
138/M4     908. List Franz           1962 D-Tittling           WSV Otterskirchen                8:03.39,6   3:02.31,8  (8261) diploma    17,119 ¦ 
138/M4    1042. Loeblein Klaus       1962 D-München            Gazzelle Bavaresi                8:29.32,4   3:28.24,6  (6003) diploma    16,249 ¦ 
138/M2     616. Lobmeier Alexander   1973 D-Reisbach           Lech Angels                      9:22.47,0   4:24.59,7  (3765) diploma    14,712 ¦ 
138/M4     308. Lodemann Uwe         1958 D-Augsburg                                            6:31.06,8   1:29.59,0  (9600) diploma    21,170 ¦ 
55/M1       89. Löffler Patrick      1977 D-München            Racing KUKI                      4:28.59,8   2:31.49,3  (4117) diploma    12,267 ¦ 
106/M2     279. Loher Hermann        1971 D-Adldorf            WSV Otterskirchen                6:53.50,4   3:22.16,5  (8263) diploma    15,368 ¦ 
55/M3      172. Loos Andreas         1970 D-München            GS Di Monaco                     4:01.51,6   2:07.42,7  (5317) diploma    13,644 ¦ 
138/M4     720. Lorang Robert        1964 D-Bamberg            Lech Angels                      7:27.36,4   2:26.28,6  (3843) diploma    18,498 ¦ 
138/M2     302. Lösch Markus         1974 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 6:57.04,0   1:59.16,7  (8005) diploma    19,852 ¦ 
106/M1     171. Löwen Nikolaus       1983 D-Vilshofen          WSV Otterskirchen                7:25.23,6   3:56.15,4  (8271) diploma    14,279 ¦ 
106/M1     175. Löwen Simon          1988 D-Vilshofen          WSV Otterskirchen                7:42.51,9   4:13.43,7  (8270) diploma    13,740 ¦ 
138/M2     468. Luckas Jürgen        1974 D-Obertraubling      Lech Angels                      7:53.04,7   2:55.17,4  (3743) diploma    17,502 ¦ 
106/M2     275. Ludwig Michael       1976 D-Türkenfeld         GS di Monaco                     6:49.09,5   3:17.35,6  (8393) diploma    15,544 ¦ 
106/M4     543. Luitpold Hans        1958 D-Seefeld            MTB Munich                       6:58.35,7   3:04.02,7  (8067) diploma    15,193 ¦ 
106/F2     117. Luitpold Jutta       1961 D-Seefeld            MTB Munich                       7:33.22,8   3:25.09,6   (855) diploma    14,027 ¦ 
138/M4      96. Lukas Rupert         1964 D-Straubing          Lech Angels                      5:59.00,3     57.52,5  (3780) diploma    23,063 ¦ 
138/M4       3. Maaßen Rainer        1962 D-Unterföhring       TSV Unterföhring                 5:13.27,7     12.19,9   (150) diploma    26,414 ¦ 
138/M4     266. Mader Josef          1963 D-Augsburg           BSG UPM-Kymmene e.V.             6:26.23,3   1:25.15,5  (3106) diploma    21,429 ¦ 
138/M3     469. Magerl Peter         1970 D-Essenbach          Team Baier Landshut e.V.         6:51.48,7   1:57.50,7  (5999) diploma    20,106 ¦ 
138/M3     552. Mahling Dieter       1970 D-Eichstätt          PSV-Eichstätt                    7:04.45,3   2:10.47,3 (10018) diploma    19,493 ¦ 
138/M4    1105. Maier Peter          1960 D-Ruderting          WSV Otterskirchen                8:47.35,7   3:46.27,9  (8262) diploma    15,693 ¦ 
138/M2      83. Maier Stefan         1975 D-Stockdorf          VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:58.39,2   1:00.51,9  (6910) diploma    23,086 ¦ 
138/M3     259. Maier Wolfram        1966 D-Berg               Berg                             6:22.58,4   1:29.00,4  (5702) diploma    21,620 ¦ 
55/M3      211. Mailhammer Christian 1969 D-Inzell             Briko Squadra Corse              4:22.13,6   2:28.04,7  (6523) diploma    12,584 ¦ 
106/M2     123. Mair Christian       1974 D-Altusried          Allgäu Express                   5:18.06,7   1:46.32,8  (4498) diploma    19,992 ¦ 
106/M3     503. Mair Markus          1968 D-Dachau             SV Dachau                        6:43.15,5   3:07.05,3 (10511) diploma    15,771 ¦ 
138/M1     314. Maiterth Elias       1991 D-Sünching           SV Hgelstadt                     8:27.03,3   3:39.59,2  (9293) diploma    16,329 ¦ 
138/M4     497. Maiterth Friedrich   1960 D-Sünching           SV Hgelstadt                     6:57.37,2   1:56.29,4  (9294) diploma    19,826 ¦ 
138/M2     201. Mangold Robert       1975 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             6:31.55,3   1:34.08,0  (1699) diploma    21,126 ¦ 
138/M1     197. Männl Ulrich         1979 D-Preith             DJK Preith                       7:03.43,6   2:16.39,5 (10467) diploma    19,540 ¦ 
138/M4    1160. Manthey Niklas       1964 D-München            Lech Angels                      9:13.03,6   4:11.55,8  (3827) diploma    14,971 ¦ 
55/M2       20. Marschalleck Thomas  1971 D-Peißenberg         Lech Angels                      2:44.33,1     32.04,3  (3815) diploma    20,054 ¦ 
138/M1     333. Martin Christian     1977 D-Unterhaching                                        8:48.32,1   4:01.28,0  (9627) diploma    15,665 ¦ 
55//M4      58. Martin Detlef        1961 D-Augsburg           Metzeler Sportgemeinschaft       3:05.53,2   1:06.35,1  (3989) diploma    17,752 ¦ 
138/M4     550. Martin Hans          1961 D-Vilshofen          WSV Otterskirchen                7:03.20,0   2:02.12,2  (8268) diploma    19,559 ¦ 
138/M2     172. Martin Yann          1971 D-Kürnach                                             6:23.57,4   1:26.10,1  (5666) diploma    21,564 ¦ 
55/M5      135. Marx Günther         1952 D-Dormitz            VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:55.21,4   1:42.04,7  (6875) diploma    14,021 ¦ 
138/M4     479. Marx Ottmar          1960 D-Sulzthal                                            6:54.06,5   1:52.58,7  (5729) diploma    19,994 ¦ 
138/F2      47. Matheis Anni         1963 D-Dietramszell       SC Moosham                       7:47.48,2   1:50.10,9   (464) diploma    17,699 ¦ 
138/M4     433. Matheis Erwin        1963 D-Dietramszell       SC Moosham                       6:49.20,6   1:48.12,8  (4896) diploma    20,227 ¦ 
138/M5     202. Matthes Manfred      1956 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             7:00.29,7   1:51.30,3  (1867) diploma    19,691 ¦ 
138/F2      26. Maugg Claudia        1964 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             7:11.37,8   1:14.00,5   (434) diploma    19,183 ¦ 
106/F1     112. Maurer Claudia       1968 D-Zwiesel            SC Zwiesel                       7:26.22,5   3:14.53,5  (1151) diploma    14,248 ¦ 
138/M4     728. Maurer Markus        1960 D-Zwiesel            SC Zwiesel                       7:29.29,0   2:28.21,2  (5845) diploma    18,421 ¦ 
55/F2       69. Mayer Angelika       1965 D-Vierkirchen        Lech Angels                      4:12.10,3   1:32.40,9   (614) diploma    13,086 ¦ 
106/M5     390. Mayer Helmut         1953 D-Bellenberg         Bike O Maniax                    6:55.43,0   2:55.44,0  (6732) diploma    15,298 ¦ 
138/M4     702. Mayer Herbert        1964 D-Vierkirchen        Lech Angels                      7:25.16,6   2:24.08,8  (3790) diploma    18,595 ¦ 
138/M4     664. Mayer Uli            1963 D-Unterhaching                                        7:18.23,6   2:17.15,8  (5589) diploma    18,887 ¦ 
55/F1      100. Mayr Marion          1973 D-Grafrath           Skischule Müller                 4:32.06,8   2:09.45,5   (686) diploma    12,127 ¦ 
138/M3     818. Mayr Michael         1970 D-Rottach-Egern      RS Oberland                      7:52.29,2   2:58.31,2 (10372) diploma    17,524 ¦ 
138/M1     286. Mayr Michael         1977 D-Oberthingau        Allgäu Express                   8:02.51,2   3:15.47,1  (4500) diploma    17,148 ¦ 
55//M4     268. Mayr Petrus          1963 D-Legau              Alpenquerulanten                 4:17.20,2   2:18.02,1  (8456) diploma    12,823 ¦ 
55/F1      111. Mayr Simone          1977 D-Hiltenfingen                                        4:49.11,4   2:26.50,1  (1179) diploma    11,411 ¦ 
106/M3     442. Mead Robert          1967 D-Munich                                              6:24.12,3   2:48.02,1  (2749) diploma    16,553 ¦ 
55/F1      116. Mehrens Silke        1969 D-Bamberg            Lech Angels                      5:04.11,1   2:41.49,8   (606) diploma    10,848 ¦ 
106/M2     323. Meiss Claudio        1971 D-Augsburg                                            8:04.35,1   4:33.01,2  (6127) diploma    13,124 ¦ 
138/M4      86. Meixner Wolfgang     1964 D-Obergünzburg       TSV Obergünzburg                 5:57.32,3     56.24,5  (2341) diploma    23,158 ¦ 
138/M3    1040. Merklein Uwe         1970 D-Ebensfeld          VHS Ramazzotti & Weizentempler   8:56.23,8   4:02.25,8  (4034) diploma    15,436 ¦ 
138/F1      97. Metschke Michaela    1972 D-Augsburg                                            9:00.37,6   3:04.22,3  (1114) diploma    15,315 ¦ 
138/M3     984. Metzger Helmut       1965 D-Unterwittelsbach   Radteam Aichach 2000             8:38.09,4   3:44.11,4  (1683) diploma    15,979 ¦ 
106/M3     479. Mewes Jochen         1966 D-Neu-Ulm            Durka & Friends                  6:33.43,4   2:57.33,2  (7761) diploma    16,153 ¦ 
138/M4     273. Meyer Bernd          1959 D-Balderschwang                                       6:26.45,1   1:25.37,3  (5636) diploma    21,409 ¦ 
55/F1       87. Meyer Evelyn         1968 D-Langenzenn         VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:21.03,0   1:58.41,7   (693) diploma    12,641 ¦ 
55//M4     305. Meyer Peter          1961 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:45.48,2   2:46.30,1  (6896) diploma    11,546 ¦ 
106/F1      93. Meyer Tanja          1972 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 6:49.52,3   2:38.23,3   (683) diploma    15,517 ¦ 
138/M3     843. Miller Peter         1969 D-Regensburg         Lech Angels                      7:56.37,1   3:02.39,1  (3844) diploma    17,372 ¦ 
106/M5     176. Mirsberger Werner    1953 D-Uttenreuth                                          5:47.29,2   1:47.30,2 (10344) diploma    18,302 ¦ 
138/M5     514. Mirschberger Erhard  1956 D-Großenseebach      Pedale Frankonia                 8:26.29,7   3:17.30,3  (7988) diploma    16,347 ¦ 
55//M4      47. Mirschberger Rainer  1960 D-Großenbuch         VHS Ramazzotti & Weizentempler   3:00.13,7   1:00.55,6  (6881) diploma    18,310 ¦ 
138/M3     803. Mirschberger Thomas  1967 D-Neunkirchen am Bra VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:49.13,7   2:55.15,7  (9290) diploma    17,645 ¦ 
138/M3     674. Mitteregger Hans Jür 1966 D-Freilassing        Radteam Land-Leben Salzburg      7:25.45,5   2:31.47,5  (5675) diploma    18,575 ¦ 
138/M5     575. Mogk Roland          1957 D-Buxheim            Metzeler Sportgemeinschaft       8:46.59,8   3:38.00,4  (6851) diploma    15,711 ¦ 
106/M5     408. Möhler Rainer        1953 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             7:01.15,5   3:01.16,5  (1762) diploma    15,097 ¦ 
106/M6     209. Möhler Ulrich        1949 D-München            Radteam Aichach 2000             7:05.38,5   2:54.49,7  (1763) diploma    14,942 ¦ 
138/M3     842. Moll Josef           1965 D-Affing             Radteam Aichach 2000             7:56.25,7   3:02.27,7  (1769) diploma    17,379 ¦ 
138/F2      99. Moll Renate          1964 D-Affing             Radteam Aichach 2000             9:35.21,1   3:37.43,8   (660) diploma    14,391 ¦ 
138/M1     224. Moosbauer Marco      1979 D-Tittling           WSV Otterskirchen                7:19.55,2   2:32.51,1  (8259) diploma    18,821 ¦ 
55//M4     298. Moser Albert         1963 D-Unterthürheim      Radteam Aichach 2000             4:41.36,9   2:42.18,8  (1725) diploma    11,718 ¦ 
138/M2     592. Moser Gerhard        1971 D-Stadtbergen        Radteam Aichach 2000             8:50.28,7   3:52.41,4  (1700) diploma    15,608 ¦ 
55//M4     294. Moser Hermann        1964 D-Altenmünster       Radteam Aichach 2000             4:38.06,7   2:38.48,6  (1727) diploma    11,865 ¦ 
55/M6      139. Mücke Bernd          1949 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:14.56,2   2:00.00,6  (6898) diploma    12,944 ¦ 
106/M6     262. Mühlberger Josef     1947 D-Otterskirchen      WSV Otterskirchen                7:50.48,2   3:39.59,4  (8241) diploma    13,508 ¦ 
106/F1      45. Mühlenmeister Stepha 1974 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:00.29,4   1:49.00,4   (695) diploma    17,642 ¦ 
138/M4    1014. Mühlig Lutz          1959 D-München            Metzeler Sportgemeinschaft       8:24.20,6   3:23.12,8  (3981) diploma    16,417 ¦ 
55/M3      111. Müller Albert        1968 D-Füssen             Radteam Aichach 2000             3:31.35,5   1:37.26,6  (1756) diploma    15,596 ¦ 
138/M2     589. Müller Alexander     1976 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 8:48.03,7   3:50.16,4  (8002) diploma    15,679 ¦ 
106/M5     393. Müller Dieter        1953 D-Waltenhofen                                         6:56.08,4   2:56.09,4  (5492) diploma    15,283 ¦ 
138/F2      35. Müller Doris         1964 D-Hagenbüchach       Pedale Frankonia                 7:26.34,7   1:28.57,4   (718) diploma    18,540 ¦ 
106/M5     488. Müller Herbert       1952 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             8:00.08,0   4:00.09,0  (1745) diploma    13,246 ¦ 
106/M3     307. Müller Jochen        1967 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             5:44.58,6   2:08.48,4  (1673) diploma    18,436 ¦ 
138/M3     678. Müller Jürgen        1969 D-Langenneufnach     Radteam Aichach 2000             7:26.33,7   2:32.35,7  (1848) diploma    18,541 ¦ 
55/F2       75. Müller Karin         1958 D-Waltenhofen                                         4:14.39,4   1:35.10,0  (1027) diploma    12,958 ¦ 
138/M5     399. Müller Karlheinz     1953 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             7:50.30,8   2:41.31,4  (1751) diploma    17,597 ¦ 
138/M2     156. Müller Marcus        1971 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:21.42,9   1:23.55,6  (4038) diploma    21,691 ¦ 
106/M3     513. Müller Markus        1970 D-Lautrach           Alpenquerulanten                 6:45.32,5   3:09.22,3  (8457) diploma    15,682 ¦ 
55//M4     136. Müller Martin        1964 D-Kleinostheim       RSV Obernau                      3:29.38,4   1:30.20,3 (10196) diploma    15,741 ¦ 
138/M1      98. Müller Martin        1987 D-Petershausen       Radteam Aichach 2000             6:14.35,2   1:27.31,1  (1853) diploma    22,104 ¦ 
106/M2     184. Mueller Norbert      1971 D-München            Lech Angels                      5:56.12,7   2:24.38,8  (3863) diploma    17,854 ¦ 
55/M5      108. Müller Richard       1955 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 3:46.07,7   1:32.51,0  (6859) diploma    14,593 ¦ 
106/M4     185. Müller Richard       1963 D-Kempten            Team Coca Cola                   5:23.57,4   1:29.24,4  (4827) diploma    19,632 ¦ 
138/M3     778. Müller Thomas        1970 D-Putzbrunn          Lech Angels                      7:43.22,1   2:49.24,1  (3741) diploma    17,869 ¦ 
138/M1     166. Mültner Bernhard     1977 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               6:43.00,8   1:55.56,7  (1881) diploma    20,545 ¦ 
55/F2      104. Mumm Gabriele        1963 D-Mammendorf                                          4:39.00,4   1:59.31,0  (1017) diploma    11,827 ¦ 
138/M3     969. Münchenberg Jochen   1966 D-München            PTA                              8:33.46,3   3:39.48,3  (9663) diploma    16,116 ¦ 
138/M3     518. Mundo Karl           1967 D-München            Wadl-Radl                        6:59.13,0   2:05.15,0 (10208) diploma    19,751 ¦ 
55//M4     104. Nägele Horst         1960 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           3:20.13,8   1:20.55,7 (10345) diploma    16,481 ¦ 
55/M3       68. Nägele Werner        1970 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           3:08.31,4   1:14.22,5 (10337) diploma    17,504 ¦ 
138/M3     900. Nagengast Peter      1965 D-Adelsdorf          Pedale Frankonia                 8:11.08,4   3:17.10,4  (7999) diploma    16,858 ¦ 
138/M3     540. Naumann Frank        1969 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:02.49,8   2:08.51,8  (6902) diploma    19,582 ¦ 
138/M1     195. Nehls Alexander      1978 D-Fürth              Adidas Group                     7:01.28,4   2:14.24,3  (7015) diploma    19,645 ¦ 
106/M3     338. Nestmeier Christian  1966 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             5:51.53,4   2:15.43,2  (1691) diploma    18,073 ¦ 
138/M5     509. Neubauer Johann      1950 D-Roth               SV Pfaffenhofen                  8:24.44,6   3:15.45,2  (9238) diploma    16,404 ¦ 
138/M4     110. Neuhauser Franz      1960 D-Bolsterlang        Radtrerff Fischen                6:02.20,4   1:01.12,6  (2596) diploma    22,851 ¦ 
138/M3     688. Neumair Albert       1967 D-Gröbenzell         Team Cesenatico 06               7:28.35,6   2:34.37,6  (4999) diploma    18,457 ¦ 
138/M4    1187. Neumann Rolf         1962 D-München            Radteam Aichach 2000             9:26.15,3   4:25.07,5  (1842) diploma    14,622 ¦ 
138/M4     122. Neumann Wolfgang     1963 D-München                                             6:04.51,5   1:03.43,7  (2880) diploma    22,693 ¦ 
106/M4     494. Neumeier Willi       1958 D-Tittling           WSV Otterskirchen                6:44.58,3   2:50.25,3  (8260) diploma    15,704 ¦ 
55/F2       71. Neumüller Renate     1959 D-Fürstenstein       RSV Passau                       4:13.49,1   1:34.19,7   (940) diploma    13,001 ¦ 
138/M2     583. Neusinger Andreas    1976 D-Stein                                               8:44.49,2   3:47.01,9  (9542) diploma    15,776 ¦ 
55//M4     262. Nickles Jochen       1964 D-Fürth              VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:14.53,3   2:15.35,2  (6892) diploma    12,946 ¦ 
55/F1       57. Niederhofer Janette  1968 D-Erding             Briko Squadra Corse              3:54.58,8   1:32.37,5   (515) diploma    14,043 ¦ 
106/M2     274. Niedermeier Wolfgang 1971 D-München            Lech Angels                      6:48.25,7   3:16.51,8  (3799) diploma    15,571 ¦ 
138/M2      44. Nimz Florian         1973 D-Kirchheim          Lech Angels                      5:39.28,5     41.41,2  (1658) diploma    24,390 ¦ 
138/M5      69. Nitsch Georg         1956 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           6:20.33,1   1:11.33,7  (6073) diploma    21,757 ¦ 
138/M4     952. Noll Werner          1960 D-Obernburg          Lech Angels                      8:11.15,1   3:10.07,3  (3824) diploma    16,854 ¦ 
138/M3      90. Nusser Michael       1966 D-München            Radteam Aichach 2000             5:49.47,0     55.49,0  (1869) diploma    23,671 ¦ 
138/M3     160. Nusser Stephan       1966 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:02.15,5   1:08.17,5  (1868) diploma    22,856 ¦ 
138/M3     159. Nusser Wilhelm       1965 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:02.14,3   1:08.16,3  (1870) diploma    22,857 ¦ 
138/M3     716. Oberdorfer Max       1966 D-Illertissen        Lech Angels                      7:33.53,0   2:39.55,0  (3786) diploma    18,242 ¦ 
138/M5     162. Oberhauser Karl-Hein 1955 D-Ergolding          Team Baier                       6:51.50,0   1:42.50,6  (5797) diploma    20,105 ¦ 
55/F1       19. Oberhuber Birgit     1972 D-Sachsenkam         Bixi-Bike & Ski Adventures       3:12.18,9     49.57,6   (545) diploma    17,159 ¦ 
138/M3     611. Oberhuber Michael    1967 D-Sachsenkam         Bixi-Bike & Ski Adventures       7:12.48,7   2:18.50,7  (3574) diploma    19,130 ¦ 
138/M4     985. Oberländer Christoph 1961 D-München            Gazzelle Bavaresi                8:19.02,1   3:17.54,3  (6006) diploma    16,592 ¦ 
138/M5     570. Obleser Albert       1954 D-Augsburg                                            8:43.14,3   3:34.14,9  (8743) diploma    15,824 ¦ 
138/M2     348. Ochsenkühn Roland    1975 D-Landshut           Team Baier Landshut e.V.         7:11.10,2   2:13.22,9 (10388) diploma    19,203 ¦ 
138/M3     287. Oediger Hanns-Dieter 1969 D-München            Lech Angels                      6:27.11,2   1:33.13,2  (1663) diploma    21,385 ¦ 
138/M3     401. Oettinger Werner     1966 D-Mönchberg          Lech Angels                      6:42.52,2   1:48.54,2  (3857) diploma    20,552 ¦ 
138/M1     102. Öfele Florian        1980 D-München            Racing KUKI                      6:15.43,3   1:28.39,2  (7058) diploma    22,037 ¦ 
106/M4     635. Offenberg Peter      1960 D-Bobingen           Radteam Aichach 2000             7:34.20,0   3:39.47,0  (1770) diploma    13,998 ¦ 
106/F2     118. Offenberg Petra      1959 D-Bobingen           Radteam Aichach 2000             7:34.21,6   3:26.08,4   (653) diploma    13,997 ¦ 
106/F1      52. Ohlmeyer Kathrin     1981 D-Erlangen           Adidas Group                     6:08.38,1   1:57.09,1   (705) diploma    17,252 ¦ 
55//M4     103. Olney Peter          1962 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       3:20.06,0   1:20.47,9  (6840) diploma    16,491 ¦ 
55/M2       41. Olschewski Bernhard  1974 D-Seehausen          Racing KUKI                      3:09.37,8     57.09,0  (7048) diploma    17,402 ¦ 
55/M3      214. Opitz Oliver         1969 D-Brannenburg        Coolbiber                        4:26.53,6   2:32.44,7  (9533) diploma    12,364 ¦ 
106/M6     180. Orth Jochen          1943 D-Aschaffenburg      Spessart Biker e.V.              6:49.39,1   2:38.50,3  (8302) diploma    15,525 ¦ 
138/M4     819. Ott Wolfgang         1961 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             7:48.34,3   2:47.26,5  (1697) diploma    17,670 ¦ 
106/M2     267. Otte Wolfgang        1974 D-Nürnberg           Adidas Group                     6:39.37,8   3:08.03,9  (7021) diploma    15,914 ¦ 
138/M2      38. Ottillinger Thomas   1973 D-Dachau             Racing KUKI                      5:36.29,4     38.42,1  (7057) diploma    24,606 ¦ 
138/M2     517. Öttl Andreas         1971 D-Bad Tölz           BSG SSKM                         8:16.48,7   3:19.01,4  (9379) diploma    16,666 ¦ 
138/M3     912. Otto Carsten         1967 D-Planegg            GS di Monaco                     8:15.03,0   3:21.05,0  (6148) diploma    16,725 ¦ 
138/M3     195. Pablitschko Thomas   1970 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:11.27,7   1:17.29,7  (1890) diploma    22,290 ¦ 
138/M2     412. Pagani Lorenzo       1972 D-Munich                                              7:32.41,3   2:34.54,0  (2568) diploma    18,290 ¦ 
138/M3     815. Paggel Jens          1966 D-Abensberg          Team Babo / TSV Abensberg        7:52.18,8   2:58.20,8  (9208) diploma    17,530 ¦ 
138/M4     536. Paintner Christian   1964 D-Deisenhofen        Lech Angels                      7:02.09,8   2:01.02,0  (1660) diploma    19,613 ¦ 
106/M3     589. Paiska Johannes      1966 D-Haibach            Spessart Biker e.V.              7:17.36,1   3:41.25,9  (8303) diploma    14,533 ¦ 
106/M1     148. Palinski Marco       1980 D-Neuried            Lech Angels                      6:48.59,6   3:19.51,4  (3858) diploma    15,550 ¦ 
138/M3     366. Patz Eric            1970 D-München            Radteam Aichach 2000             6:38.30,5   1:44.32,5  (1684) diploma    20,777 ¦ 
55/F1      109. Paulus Caroline      1990 D-München            MTB Munich                       4:41.06,9   2:18.45,6   (859) diploma    11,738 ¦ 
106/M5     322. Paulus Kurt          1952 D-München            MTB Munich                       6:33.26,5   2:33.27,5  (8066) diploma    16,165 ¦ 
138/M3     447. Pavlicek Raul-Peter  1966 D-Geretsried         Radteam Aichach 2000             6:48.57,6   1:54.59,6  (1748) diploma    20,246 ¦ 
106/M4     324. Pehl Thomas          1958 D-München            MTB Munich                       5:57.03,2   2:02.30,2  (8814) diploma    17,812 ¦ 
106/M2     216. Penert Michael       1974 D-Neunkirchen am Bra                                  6:12.53,7   2:41.19,8 (10508) diploma    17,055 ¦ 
138/M2     590. Penka Erwin          1972 D-München            Lech Angels                      8:49.15,2   3:51.27,9  (3767) diploma    15,644 ¦ 
138/M4    1145. Pertold Josef        1962 D-München            Lech Angels                      9:03.32,7   4:02.24,9  (3859) diploma    15,233 ¦ 
138/M2     546. Petzendorfer Martin  1975 D-Bayreuth           Team Ice House                   8:29.53,2   3:32.05,9  (8918) diploma    16,238 ¦ 
106/M3     609. Pfeiffer Thomas      1966 D-Salzweg            WSV Otterskirchen                7:38.50,2   4:02.40,0  (8249) diploma    13,861 ¦ 
138/M4     642. Pfeil Uwe-Peter      1959 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             7:14.46,8   2:13.39,0  (1784) diploma    19,044 ¦ 
106/M3     121. Pfisterer Michael    1969 D-Wehringen          BSG UPM-Kymmene e.V.             4:51.01,7   1:14.51,5  (5572) diploma    21,853 ¦ 
138/M4     649. Pflügl Ferdinand     1962 D-Simmelsdorf        VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:15.50,4   2:14.42,6  (4031) diploma    18,997 ¦ 
106/M2       9. Pirzl Holger         1975 D-Pfaffenhofen       Radteam Aichach 2000             3:59.46,1     28.12,2  (1758) diploma    26,525 ¦ 
106/M4     194. Pleil Klaus          1963 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 5:26.20,6   1:31.47,6  (3999) diploma    19,488 ¦ 
106/M1     147. Pleil Sebastian      1991 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 6:48.29,0   3:19.20,8  (6863) diploma    15,569 ¦ 
106/M4     479. Plenz Thilo          1961 D-München            Wasserfreunde München            6:42.05,2   2:47.32,2  (8462) diploma    15,817 ¦ 
138/M4    1093. Popp Peter           1960 D-Poxdorf            Lech Angels                      8:42.59,0   3:41.51,2  (3860) diploma    15,832 ¦ 
106/M5     426. Pordinger Josef      1956 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:10.38,0   3:10.39,0  (6886) diploma    14,768 ¦ 
138/M3     696. Potthof Axel         1966 D-Munich                                              7:31.00,0   2:37.02,0  (2781) diploma    18,359 ¦ 
106/M4     406. Prankl Albert        1960 D-Bruckmühl          SV Bruckmühl                     6:20.09,8   2:25.36,8  (9471) diploma    16,729 ¦ 
106/M5     447. Prantl Reinhold      1956 D-Lappersdorf        TSV Kareth-Lappersdorf           7:18.24,6   3:18.25,6  (9971) diploma    14,506 ¦ 
55/M3      118. Preiss Christian     1969 D-Aiterhofen         Lech Angels                      3:34.07,4   1:39.58,5  (3861) diploma    15,411 ¦ 
138/M2     453. Preschl Christian    1976 D-Ehekirchen         Radteam Aichach 2000             7:48.14,8   2:50.27,5  (1692) diploma    17,682 ¦ 
55/M5      150. Primbs Josef         1950 D-Offenberg          WSV Otterskirchen                4:01.52,7   1:48.36,0  (8244) diploma    13,643 ¦ 
106/M3     135. Printz Olaf          1969 D-Oberndorf          Radteam Aichach 2000             4:54.47,7   1:18.37,5  (1695) diploma    21,574 ¦ 
106/M5     180. Probst Gerhard       1950 D-Petersaurach       SKK Lichtenau                    5:48.37,6   1:48.38,6  (4673) diploma    18,243 ¦ 
55/F2       28. Probst Sabine        1967 D-Tuchenbach         SPEED7 Racing Team               3:43.27,0   1:03.57,6   (672) diploma    14,768 ¦ 
138/M3    1078. Prues Alex           1969 D-Gersthofen         Racing KUKI                      9:36.06,3   4:42.08,3  (7042) diploma    14,372 ¦ 
138/M4     893. Pschierer Reinhold   1963 D-Regensburg         TRISTAR Regensburg               8:01.08,1   3:00.00,3 (10485) diploma    17,209 ¦ 
106/M3     614. Pürschel Thomas      1967 D-Schrobenhausen     Radteam Aichach 2000             7:42.40,2   4:06.30,0  (1742) diploma    13,746 ¦ 
106/M5     410. Raab Alois           1953 D-Amberg             Amberg                           7:01.54,2   3:01.55,2 (10171) diploma    15,074 ¦ 
138/M3     172. Rabl Bernd           1970 D-Dachau             Radteam Aichach 2000             6:04.55,9   1:10.57,9  (1786) diploma    22,689 ¦ 
138/M4     348. Radl Harald          1964 D-Hausham            Bike O Maniax                    6:36.48,0   1:35.40,2  (6739) diploma    20,866 ¦ 
55/M2       77. Raith Holger         1973 D-Niederlauterbach   Betonwadln                       3:40.59,3   1:28.30,5  (4823) diploma    14,932 ¦ 
106/M2     302. Ramming Joachim      1972 D-Holzkirchen        TV Gefrees                       7:12.01,4   3:40.27,5  (5443) diploma    14,721 ¦ 
138/M5     344. Rapp Georg           1953 D-Kutzenhausen       Radteam Aichach 2000             7:34.31,7   2:25.32,3  (1765) diploma    18,216 ¦ 
138/M3     957. Raschke Holger       1967 D-Neustadt           Radteam Aichach 2000             8:27.17,9   3:33.19,9  (1771) diploma    16,321 ¦ 
138/M4     609. Rauch Peter          1959 D-München            Lech Angels                      7:10.05,5   2:08.57,7  (3847) diploma    19,251 ¦ 
138/M3    1016. Rauch Ralf           1966 D-Holzgünz           Metzeler Sportgemeinschaft       8:47.17,4   3:53.19,4  (6849) diploma    15,702 ¦ 
55/F2       60. Rauch Rumi           1964 D-München            Lech Angels                      4:07.32,3   1:28.02,9   (610) diploma    13,331 ¦ 
106/M4     138. Rauh Johannes        1963 D-Kleinsendelbach    VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:11.11,3   1:16.38,3  (4033) diploma    20,437 ¦ 
138/M3    1039. Raum Thomas          1967 D-Stein                                               8:55.28,4   4:01.30,4  (5788) diploma    15,462 ¦ 
106/M5     497. Rauscher Ernst       1956 D-Peutenhausen       Radteam Aichach 2000             8:44.09,5   4:44.10,5  (1804) diploma    12,133 ¦ 
106/M1     179. Rauscher Matthias    1985 D-peutenhausen       Radteam Aichach 2000             8:44.18,1   5:15.09,9  (1849) diploma    12,130 ¦ 
106/M5     373. Regauer Otto         1954 D-Weilheim           Lech Angels                      6:50.10,0   2:50.11,0  (3752) diploma    15,505 ¦ 
138/M3     991. Rehm Michael         1965 D-Zirndorf                                            8:40.21,3   3:46.23,3  (5050) diploma    15,912 ¦ 
138/M6     145. Reiber Gerhard       1946 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       8:01.33,4   2:12.45,3  (3984) diploma    17,194 ¦ 
106/M1     162. Reiche Karsten       1977 D-Fürth              Pedale Frankonia                 7:05.04,4   3:35.56,2  (7993) diploma    14,962 ¦ 
138/M1      89. Reiche Peter         1977 D-München            TSV Unterföhring                 6:06.43,3   1:19.39,2  (1931) diploma    22,578 ¦ 
106/M4     230. Reichel Martin       1961 D-München                                             5:34.05,9   1:39.32,9  (2721) diploma    19,036 ¦ 
55//M4       1. Reichelt Uwe         1958 D-Bruckmühl                                           1:59.18,1       -----  (5856) diploma    27,660 ¦ 
106/M4     463. Reichert Peter       1962 D-Ansbach            FLZ Betriebsport                 6:39.10,1   2:44.37,1  (9384) diploma    15,933 ¦ 
106/M3     322. Reichert Thomas      1967 D-München            AST Süssen                       5:48.27,1   2:12.16,9  (6770) diploma    18,252 ¦ 
138/M2     230. Reichert Thomas      1972 D-Raubling           Asv Großholzhausen               6:38.47,5   1:41.00,2 (10478) diploma    20,762 ¦ 
138/M2     277. Reichl Christian     1971 D-Ampfing            Team Cesenatico 06               6:51.04,4   1:53.17,1  (8626) diploma    20,142 ¦ 
106/M4     652. Reimer Michael       1962 D-Germering          Lech Angels                      8:39.19,6   4:44.46,6  (3774) diploma    12,246 ¦ 
138/M1     147. Reinbacher Florian   1984 D-Steinkirchen       Radteam Aichach 2000             6:34.32,6   1:47.28,5  (1854) diploma    20,986 ¦ 
55/F2       66. Reindl Edith         1966 D-Berg                                                4:10.33,0   1:31.03,6  (1014) diploma    13,171 ¦ 
106/F2      86. Reindl Irmi          1963 D-Riemering          Lech Angels                      7:11.02,3   3:02.49,1   (608) diploma    14,755 ¦ 
106/M3     328. Reinhard Jörg        1968 D-Buch am Erlbach    Team Baier Landshut e.V.         5:49.16,7   2:13.06,5  (9614) diploma    18,208 ¦ 
138/M2     543. Reiß Christian       1972 D-Augsburg           Racing KUKI                      8:28.38,4   3:30.51,1  (7051) diploma    16,278 ¦ 
138/M4     809. Reis Karl            1960 D-Haibach            Spessart Biker e.V.              7:46.13,9   2:45.06,1  (8301) diploma    17,759 ¦ 
138/M1     263. Reis Martin          1981 D-Nürnberg                                            7:43.47,4   2:56.43,3  (9772) diploma    17,852 ¦ 
138/M2     365. Reiss Marcus         1973 D-München            Groeni Bike                      7:18.01,4   2:20.14,1 (10217) diploma    18,903 ¦ 
138/M4     859. Renner Bernhard      1964 D-Munningen          RAG Flitzer                      7:55.24,1   2:54.16,3  (4860) diploma    17,416 ¦ 
138/M4     300. Renz Rainer          1963 D-Berg               Streetworker Neumarkt            6:30.12,3   1:29.04,5  (2618) diploma    21,219 ¦ 
106/M4     352. Repper Willi         1961 D-Erding             Lech Angels                      6:04.07,4   2:09.34,4  (3808) diploma    17,466 ¦ 
106/F2      90. Reuter Susannne      1967 D-Günting            Hügelflitzer                     7:14.41,1   3:06.27,9   (871) diploma    14,631 ¦ 
138/M1      85. Richter Bernhard     1983 D-Riedering                                           6:06.10,4   1:19.06,3  (9128) diploma    22,612 ¦ 
106/M2     268. Riebel Andreas       1975 D-Starnberg                                           6:41.03,7   3:09.29,8 (10385) diploma    15,857 ¦ 
106/M4     627. Rieck Wolfgang       1958 D-Dinkelsbühl        TSV Dinkelsbühl                  7:25.34,1   3:31.01,1 (10507) diploma    14,273 ¦ 
55//M4      26. Riedenauer Josef     1961 D-Greifenberg        Bike&Surf                        2:47.29,9     48.11,8  (5994) diploma    19,701 ¦ 
138/M3     468. Riepl Peter          1969 D-Bayerbach          Team Baier Landshut e.V.         6:51.47,9   1:57.49,9  (5987) diploma    20,106 ¦ 
138/M2     561. Riermaier Richard    1972 D-Germering          Skischule Müller                 8:33.10,2   3:35.22,9  (6854) diploma    16,135 ¦ 
55/F2       57. Rittig Sabine        1962 D-Erlangen           Pedale Frankonia                 4:06.01,1   1:26.31,7   (847) diploma    13,413 ¦ 
106/M2     311. Rittler Jochen       1971 D-Fürth              WSV Otterskirchen                7:18.46,8   3:47.12,9  (8267) diploma    14,494 ¦ 
55/M3      239. Roas Günter          1966 D-Wolnzach           Lech Angels                      5:24.02,1   3:29.53,2  (3851) diploma    10,184 ¦ 
106/M3     298. Robl Bernd           1966 D-Essenbach          Team Baier Landshut e.V.         5:42.06,0   2:05.55,8  (5793) diploma    18,591 ¦ 
138/M2     DNF  Robrecht Andreas     1975 D-München            Betonwalden                      7:16.35,2  Passo Giau  (5200)               --- ¦ 
138/M3     979. Rogalski Bernd       1970 D-München            Hügelflitzer                     8:35.53,5   3:41.55,5  (8217) diploma    16,049 ¦ 
138/M2     567. Rogalski Thomas      1976 D-München            Hügelflitzer                     8:35.52,7   3:38.05,4  (8220) diploma    16,050 ¦ 
55/F1       81. Roehr Christiane     1970 D-Augsburg           AST Süssen                       4:13.04,9   1:50.43,6   (665) diploma    13,039 ¦ 
138/M4    1100. Röhr Torsten         1964 D-Ingolstadt         Radteam Aichach 2000             8:45.21,6   3:44.13,8  (1714) diploma    15,760 ¦ 
106/F1      27. Roloff Wibke         1973 D-München                                             5:18.36,3   1:07.07,3  (1297) diploma    19,962 ¦ 
55/M1       90. Romberg Matthias     1977 D-Dachau             Lech Angels                      4:34.01,0   2:36.50,5  (3880) diploma    12,043 ¦ 
138/M4     766. Roßberger Peter      1958 D-Pfarrkirchen       WSV Otterskirchen                7:37.15,5   2:36.07,7  (8279) diploma    18,107 ¦ 
138/F1       3. Rose Julia           1973 D-Möhrendorf         SPEED7 Racing Team               6:15.05,1     18.49,8   (435) diploma    22,074 ¦ 
106/F1     127. Rosenberg Anja       1971 D-München                                             8:06.22,4   3:54.53,4   (926) diploma    13,076 ¦ 
138/M1     329. Rosenhagen Christian 1978 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 8:43.20,2   3:56.16,1  (8000) diploma    15,821 ¦ 
138/M3     503. Röser Achim          1970 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       6:57.11,4   2:03.13,4  (3991) diploma    19,847 ¦ 
106/F2      99. Rößle Gaby           1963 D-Penzberg                                            7:21.55,0   3:13.41,8  (1240) diploma    14,391 ¦ 
106/M6     130. Roßmüller Josef      1947 D-Straubing          GCG Straubing                    6:17.01,8   2:06.13,0  (9337) diploma    16,868 ¦ 
138/F1      83. Roessler Elke        1971 D-Erlangen                                            8:22.54,0   2:26.38,7  (1246) diploma    16,464 ¦ 
138/M3     945. Roessler Frank       1966 D-Erlangen                                            8:22.53,8   3:28.55,8 (10321) diploma    16,464 ¦ 
138/M2     416. Roth Thomas          1975 D-Feuchtwangen       Bergauf Feuchtwangen             7:34.21,4   2:36.34,1  (8591) diploma    18,223 ¦ 
138/F1      82. Rowotzki Britta      1973 D-Dachau             Radteam Aichach 2000             8:21.01,9   2:24.46,6   (655) diploma    16,525 ¦ 
106/F1     103. Rudloff Angelika     1970 D-München            Lech Angels                      7:09.27,1   2:57.58,1   (597) diploma    14,809 ¦ 
106/M4     592. Rümer Werner         1962 D-Stettfeld          Lech Angels                      7:11.15,6   3:16.42,6  (3882) diploma    14,747 ¦ 
138/M4    1046. Ruperti Manfred      1959 D-Bogen              SC Bogen                         8:31.13,9   3:30.06,1  (9472) diploma    16,196 ¦ 
55/M1       73. Rupprecht Bernd      1977 D-Odelzhausen        Wasserfreunde München            3:51.02,1   1:53.51,6  (8467) diploma    14,283 ¦ 
55//M4     319. Ruscheinski Reinhard 1958 D-Straubing          GCG Straubing                    5:17.02,9   3:17.44,8  (9339) diploma    10,408 ¦ 
106/M2     259. Rusp Robert          1976 D-Offenberg                                           6:34.43,8   3:03.09,9 (10458) diploma    16,112 ¦ 
106/F1     101. Saalfrank Cornelia   1975 D-Saulgrub           Lech Angels                      7:07.02,8   2:55.33,8   (613) diploma    14,892 ¦ 
138/M2      97. Sacher Christian     1972 D-Penzberg           Ramazzotti Team                  6:02.59,3   1:05.12,0  (5136) diploma    22,810 ¦ 
138/M3     292. Sachs Andreas        1970 D-Stallwang          Lech Angels                      6:27.48,5   1:33.50,5  (3781) diploma    21,350 ¦ 
138/M2     576. Sachs Daniel         1973 D-Stallwang          Lech Angels                      8:41.06,6   3:43.19,3  (3883) diploma    15,889 ¦ 
55//M4     283. Salomon Gerd         1962 D-Veitsbrunn         WSV Otterskirchen                4:25.03,0   2:25.44,9  (8277) diploma    12,450 ¦ 
138/M3     607. Sälzle Markus        1968 D-Würzburg           Metzeler Sportgemeinschaft       7:12.02,4   2:18.04,4  (3992) diploma    19,164 ¦ 
55/M3      238. Sandner Harald       1970 D-Reichenbach                                         5:16.54,5   3:22.45,6  (6098) diploma    10,413 ¦ 
106/F2      19. Sanio Roswitha       1960 D-Furth              Team Baier Landshut e.V.         5:42.46,8   1:34.33,6  (1144) diploma    18,554 ¦ 
138/M4     899. Sauer Thomas         1961 D-Mering             Mering Express                   8:01.31,4   3:00.23,6  (9982) diploma    17,195 ¦ 
138/M4     631. Sauerwein Gerhard    1964 D-Elsenfeld          Lech Angels                      7:13.10,1   2:12.02,3  (3884) diploma    19,114 ¦ 
55//M4     105. Sauter Markus        1962 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       3:20.16,3   1:20.58,2  (1883) diploma    16,477 ¦ 
55/F1       27. Schaarschmidt Anja   1969 D-München            Skischule Müller                 3:22.27,0   1:00.05,7   (688) diploma    16,300 ¦ 
138/F1      94. Schaarschmidt Elke   1970 D-Bruckberg          SC 53 Landshut                   8:48.13,0   2:51.57,7  (1296) diploma    15,675 ¦ 
106/M3     438. Schachinger Ingo     1969 D-Augsburg           Betonwadeln                      6:22.59,5   2:46.49,3 (10496) diploma    16,606 ¦ 
106/M2     306. Schad Stefan         1974 D-Lappersdorf        SONNENKRAFT Regensburg           7:15.42,3   3:44.08,4 (10056) diploma    14,597 ¦ 
106/M4     642. Schäfer Adalbert     1959 D-Regensburg         Lech Angels                      7:48.27,2   3:53.54,2  (3797) diploma    13,576 ¦ 
138/M2     217. Schäfer Detlef       1971 D-Weilersbach        Team Liquid-Service              6:35.38,6   1:37.51,3  (9338) diploma    20,927 ¦ 
106/M3     475. Schäff Wolfgang      1970 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:33.20,5   2:57.10,3  (6907) diploma    16,169 ¦ 
55/F1       20. Schaich Franziska    1984 D-Sonthofen          Lech Angels                      3:13.26,6     51.05,3   (623) diploma    17,059 ¦ 
55/F2       30. Schaich Ulrike       1958 D-Ofterschwang       Lech Angels                      3:45.58,2   1:06.28,8   (624) diploma    14,603 ¦ 
55//M4     222. Schaub Richard       1960 D-Großenseebach      Pedale Frankonia                 3:59.48,1   2:00.30,0  (8003) diploma    13,761 ¦ 
106/M2     218. Schauhuber Jan       1975 D-Waltenhofen        Bixi-Bike & Ski Adventures       6:13.12,1   2:41.38,2  (3580) diploma    17,041 ¦ 
55/F1      103. Schauppner Petra     1969 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 4:37.04,4   2:14.43,1   (689) diploma    11,910 ¦ 
138/M5     535. Schechinger Thomas   1957 D-Epfenhausen        Radteam Aichach 2000             8:32.31,7   3:23.32,3  (1677) diploma    16,155 ¦ 
138/M2      34. Scheffel Jörg-Ingo   1972 D-München            Radteam Aichach 2000             5:35.19,2     37.31,9  (1820) diploma    24,692 ¦ 
138/M4     930. Schels Willi         1961 D-Langenmosen        Radteam Aichach 2000             8:07.53,1   3:06.45,3  (1832) diploma    16,971 ¦ 
138/M4     865. Scherer Achim        1963 D-Langweid           Radteam Aichach 2000             7:56.46,9   2:55.39,1  (1750) diploma    17,366 ¦ 
138/M3     862. Scherg Jürgen        1968 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   8:01.57,0   3:07.59,0  (6889) diploma    17,180 ¦ 
106/M2     214. Scherzer Frank       1973 D-Nürnberg           WSV Otterskirchen                6:10.40,1   2:39.06,2  (8266) diploma    17,158 ¦ 
138/M3     798. Schilling Jochen     1967 D-Hilgertshausen-Tan Radteam Aichach 2000             7:47.45,3   2:53.47,3  (1682) diploma    17,701 ¦ 
138/M3      81. Schillinger Peter    1967 D-Regensburg         Lech Angels                      5:48.21,2     54.23,2  (3769) diploma    23,768 ¦ 
55/M2       42. Schilp Johannes      1976 D-München            Racing KUKI                      3:10.47,5     58.18,7  (7060) diploma    17,296 ¦ 
138/M4     312. Schimpp Gerhard      1961 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:31.33,0   1:30.25,2  (1800) diploma    21,146 ¦ 
106/M2     312. Schirmböck Nikolaus  1973 D-München                                             7:19.40,9   3:48.07,0  (5345) diploma    14,465 ¦ 
106/M3     210. Schirmer Horst       1966 D-Allershausen       MTB Munich                       5:20.03,6   1:43.53,4  (4589) diploma    19,871 ¦ 
55/M5      247. Schistek Walter      1950 D-Manching           TSV Oberhaunstadt                5:16.22,1   3:03.05,4 (10179) diploma    10,430 ¦ 
138/M2     112. Schleicher Christian 1973 D-Großkarolinenfeld  DAV USC                          6:07.17,9   1:09.30,6  (9115) diploma    22,542 ¦ 
55/M1       21. Schleier Steffen     1978 D-Schnelldorf        SPEED7 Racing Team               2:49.02,9     51.52,4  (1879) diploma    19,521 ¦ 
138/M5     506. Schlereth Dieter     1955 D-Zorneding          RV Sturmvogel München            8:23.14,4   3:14.15,0  (5926) diploma    16,453 ¦ 
138/M1      54. Schlereth Thomas     1987 D-Zorneding          RV Sturmvogel München            5:50.10,2   1:03.06,1  (9980) diploma    23,645 ¦ 
55/F2       80. Schlichtig Elke      1966 D-München            Skischule Müller                 4:18.44,4   1:39.15,0   (685) diploma    12,754 ¦ 
55/M3      197. Schlichtig Jimmy     1966 D-München            Skischule Müller                 4:12.21,6   2:18.12,7  (6855) diploma    13,076 ¦ 
55/M2      126. Schlupf Gerhard      1973 D-Gaimersheim        TSV Oberhaunstadt                5:10.25,7   2:57.56,9 (10180) diploma    10,630 ¦ 
55/F1      102. Schmauss Susanne     1968 D-München            GS di Monaco                     4:34.04,1   2:11.42,8   (898) diploma    12,040 ¦ 
55/M5      206. Schmid Robert        1952 D-Straubing                                           4:25.57,1   2:12.40,4  (5426) diploma    12,408 ¦ 
138/M3      40. Schmid Stephan       1966 D-Füssen             Radteam Aichach 2000             5:32.33,7     38.35,7  (1851) diploma    24,897 ¦ 
138/M4     814. Schmidbauer Rupert   1963 D-Straubing          Lech Angels                      7:47.20,6   2:46.12,8  (3754) diploma    17,717 ¦ 
55//M4     143. Schmidt Gerhard      1963 D-Tittling           WSV Otterskirchen                3:31.36,1   1:32.18,0  (8273) diploma    15,595 ¦ 
138/M2     528. Schmidt Jürgen       1971 D-München                                             8:21.24,5   3:23.37,2  (9697) diploma    16,513 ¦ 
106/M2     322. Schmidt Karl         1974 D-München            Betonwadeln                      7:52.02,5   4:20.28,6  (5004) diploma    13,473 ¦ 
138/M5     583. Schmidt Stefan       1954 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             8:50.46,4   3:41.47,0  (1772) diploma    15,599 ¦ 
138/M3       7. Schmidt Winfried     1965 D-Kissing            Radteam Aichach 2000             5:10.28,4     16.30,4   (146) diploma    26,668 ¦ 
106/M3     481. Schmitt Andreas      1965 D-Bamberg            Lech Angels                      6:34.01,5   2:57.51,3  (3840) diploma    16,141 ¦ 
138/M3     719. Schmitt Jürgen       1965 D-Burgkunstadt       Team Frankenwald                 7:34.16,3   2:40.18,3  (8787) diploma    18,226 ¦ 
138/M4     657. Schmitt Leander      1961 D-Mönchberg          Lech Angels                      7:16.57,1   2:15.49,3  (3886) diploma    18,949 ¦ 
138/M1     315. Schmölz Martin       1980 D-Oberthingau        Allgäu Express                   8:27.16,1   3:40.12,0  (7825) diploma    16,322 ¦ 
138/M4     752. Schnedermann Ekkard  1964 D-Mering             Mering Express                   7:34.10,3   2:33.02,5  (5925) diploma    18,230 ¦ 
138/M4     383. Schneeberger Dietric 1960 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   6:41.20,2   1:40.12,4  (4025) diploma    20,631 ¦ 
138/M1     306. Schneemayer Georg    1977 D-München            Lech Angels                      8:20.00,9   3:32.56,8  (3757) diploma    16,559 ¦ 
138/M3     566. Schneemayer Thomas   1970 D-Neuburg am Inn     WSV Otterskirchen                7:07.09,0   2:13.11,0  (6994) diploma    19,384 ¦ 
138/M3     531. Schneider Andreas    1966 D-Kempten            Team Coca Cola                   7:00.58,7   2:07.00,7  (4829) diploma    19,668 ¦ 
106/M5     478. Schneider Manfred    1950 D-Neufahrn           GS di Monaco                     7:41.01,6   3:41.02,6  (8405) diploma    13,795 ¦ 
138/M3    1037. Schneider Ralf       1967 D-Fürth              SPEED7 Racing Team               8:55.13,3   4:01.15,3  (6795) diploma    15,470 ¦ 
138/M2     235. Schneider Sascha     1976 D-München            Radteam Aichach 2000             6:41.01,4   1:43.14,1  (1878) diploma    20,647 ¦ 
55/F1       15. Schneider Slavka     1976 D-Geretsried         GS di Monaco                     3:07.50,2     45.28,9   (897) diploma    17,568 ¦ 
138/M1     206. Schnittger Jörg      1977 D-München            Lech Angels                      7:07.49,7   2:20.45,6  (3800) diploma    19,353 ¦ 
138/M2     304. Scholl Oliver        1973 D-Feldkirchen-Wester Lech Angels                      6:57.47,1   1:59.59,8  (3887) diploma    19,818 ¦ 
106/M2     316. Scholz Christoph     1976 D-München                                             7:26.59,7   3:55.25,8  (9757) diploma    14,228 ¦ 
106/M4     114. Schoemer Martin      1963 D-Oberaudorf                                          5:05.43,2   1:11.10,2  (2960) diploma    20,803 ¦ 
106/M3     179. Schön Hartmut        1968 D-München            Bike O Maniax                    5:09.36,8   1:33.26,6  (3733) diploma    20,541 ¦ 
106/M5     271. Schönemann Ulrich    1955 D-München            Lech Angels                      6:17.46,8   2:17.47,8  (3771) diploma    16,835 ¦ 
106/F1      65. Schönfelder Sonja    1975 D-München            Metzeler Sportgemeinschaft       6:21.52,1   2:10.23,1   (678) diploma    16,654 ¦ 
106/F1      64. Schönfelder Sylvia   1972 D-Röhrmoos           Metzeler Sportgemeinschaft       6:21.52,0   2:10.23,0   (680) diploma    16,655 ¦ 
106/M1      65. Schortmann Thomas    1980 D-Küps               Team Frankenwald                 5:13.38,5   1:44.30,3  (9052) diploma    20,277 ¦ 
106/M6     219. Schragner Anton      1948 D-Erdweg             Metzeler Sportgemeinschaft       7:15.43,1   3:04.54,3  (6833) diploma    14,596 ¦ 
138/M2     138. Schragner Marcus     1975 D-Erdweg             Metzeler Sportgemeinschaft       6:17.26,1   1:19.38,8  (3986) diploma    21,937 ¦ 
138/M4     808. Schröder Michael     1962 D-Gröbenzell         ohne                             7:46.08,0   2:45.00,2  (9372) diploma    17,763 ¦ 
138/M3     638. Schroft Udo          1968 D-Brand              VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:18.45,3   2:24.47,3  (6897) diploma    18,871 ¦ 
138/M4     264. Schuegraf Werner     1962 D-Neuried            Lech Angels                      6:26.22,3   1:25.14,5  (3795) diploma    21,430 ¦ 
138/M4    1193. Schulien Christoph   1959 D-Altdorf            RST Ochtendung                   9:30.30,4   4:29.22,6  (7215) diploma    14,513 ¦ 
106/M3     502. Schultz Albin        1968 D-Weihmichl                                           6:43.00,3   3:06.50,1  (9620) diploma    15,781 ¦ 
138/M6     224. Schulze Manfred      1943 D-Huglfing           sc huglfing                      9:06.00,7   3:17.12,6  (2664) diploma    15,164 ¦ 
55/F2      135. Schulze Sabine       1948 D-Huglfing           SC Huglfing                      5:17.36,1   2:38.06,7  (1080) diploma    10,390 ¦ 
138/M5      85. Schumann Peter       1957 D-Poing              MRRC München                     6:26.29,2   1:17.29,8  (2623) diploma    21,423 ¦ 
106/M3     468. Schumm Hartmut       1968 D-Ansbach                                             6:31.59,7   2:55.49,5  (5122) diploma    16,224 ¦ 
138/M2     476. Schütt Sven          1972 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:56.48,1   2:59.00,8  (6904) diploma    17,365 ¦ 
138/M4     885. Schütz Bert          1962 D-Salching           GCG Straubing                    7:59.59,9   2:58.52,1  (9336) diploma    17,250 ¦ 
138/M4    1099. Schwan Thomas        1961 D-Wasserburg         Metzeler Sportgemeinschaft       8:44.58,2   3:43.50,4  (6841) diploma    15,772 ¦ 
138/M2     305. Schwarz Florian      1971 D-Finning            Skischule Müller                 6:57.58,4   2:00.11,1  (6865) diploma    19,809 ¦ 
138/M3     170. Schwarz Manfred      1967 D-Igling             Skischule Müller                 6:04.37,5   1:10.39,5  (3997) diploma    22,708 ¦ 
106/F1      60. Schwarz Manuela      1975 D-Finning            Skischule Müller                 6:16.37,4   2:05.08,4   (690) diploma    16,886 ¦ 
138/M3     972. Schwarz Marcus       1965 D-Mönchberg          Lech Angels                      8:34.26,7   3:40.28,7  (3888) diploma    16,095 ¦ 
138/M3     930. Schwarz Michael      1969 D-Pommelsbrunn                                        8:19.18,5   3:25.20,5  (6096) diploma    16,582 ¦ 
138/M2     605. Schwarz Michael      1974 D-München            Lech Angels                      9:03.32,9   4:05.45,6  (3881) diploma    15,233 ¦ 
106/M2     190. Schwarz Stefan       1974 D-München                                             5:58.17,8   2:26.43,9  (5318) diploma    17,750 ¦ 
106/M5     142. Schwarzwälder Hans-J 1950 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             5:35.29,5   1:35.30,5  (1674) diploma    18,957 ¦ 
138/M3     769. Schweiger Wolfgang   1967 D-Hallbergmoos       TSV Unterföhring                 7:41.30,2   2:47.32,2  (7127) diploma    17,941 ¦ 
106/M4     101. Schwojer Josef       1964 D-Biburg             Skischule Müller                 5:01.22,5   1:06.49,5  (3998) diploma    21,103 ¦ 
55/F2       70. Schwojer Marlene     1964 D-Biburg             Skischule Müller                 4:13.45,7   1:34.16,3   (684) diploma    13,004 ¦ 
138/M3    1073. Sebille Thomas       1967 D-Erlangen                                            9:23.01,0   4:29.03,0  (8939) diploma    14,706 ¦ 
106/M5     204. Seel Wolfgang        1955 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               5:53.47,6   1:53.48,6  (3959) diploma    17,976 ¦ 
138/M4     473. Seidel Johannes      1958 D-München            Lech Angels                      6:52.53,6   1:51.45,8  (3735) diploma    20,053 ¦ 
106/M2     146. Seils Bernd          1972 D-Aying                                               5:30.10,6   1:58.36,7  (9920) diploma    19,262 ¦ 
106/M3      74. Seitz Johann         1969 D-Ronsberg           Briko Squadra Corse              4:39.07,9   1:02.57,7  (6546) diploma    22,784 ¦ 
138/M1      82. Seitz Thomas         1987 D-Ronsberg           Briko Squadra Corse              6:03.43,7   1:16.39,6  (6520) diploma    22,764 ¦ 
55/M1       88. Seitz Tobias         1990 D-Ronsberg           Briko Squadra Corse              4:27.37,0   2:30.26,5  (6547) diploma    12,331 ¦ 
55/M6      104. Seltmann Walter      1947 D-München            Radteam Aichach 2000             4:00.45,3   1:45.49,7  (1715) diploma    13,706 ¦ 
55//M4     282. Senkel Stefan        1963 D-München            Radteam Aichach 2000             4:24.35,1   2:25.17,0  (1739) diploma    12,472 ¦ 
138/M3    1072. Seuthe Jörn          1969 D-Donaustauf         Lech Angels                      9:22.48,4   4:28.50,4  (3890) diploma    14,711 ¦ 
138/M2     144. Siafakas Konstantin  1972 D-München            Metzeler Sportgemeinschaft       6:18.56,3   1:21.09,0  (3990) diploma    21,850 ¦ 
138/M3     981. Sieber Richard       1965 D-Rain               WSV Otterskirchen                8:36.28,0   3:42.30,0  (8247) diploma    16,032 ¦ 
138/M1     160. Siedl Daniel         1978 D-München            Racing KUKI                      6:41.35,0   1:54.30,9  (7049) diploma    20,618 ¦ 
106/F1      12. Simanowski Natalie   1978 D-Augsburg           RSG Augsburg                     5:02.14,2     50.45,2   (477) diploma    21,043 ¦ 
138/M2     538. Simmet Robert        1974 D-Tittling           WSV Otterskirchen                8:26.50,5   3:29.03,2  (8256) diploma    16,336 ¦ 
138/M3     941. Simmet Werner        1966 D-Saldenburg         WSV Otterskirchen                8:21.41,9   3:27.43,9  (8280) diploma    16,503 ¦ 
55/M6       86. Simmon Norbert       1946 D-München            GS di Monaco                     3:54.18,5   1:39.22,9  (8392) diploma    14,084 ¦ 
138/M1     227. Simon Philipp        1989 D-Stettfeld          Lech Angels                      7:20.40,1   2:33.36,0  (3892) diploma    18,789 ¦ 
106/M5     219. Simon Roland         1957 D-Stettfeld          Lech Angels                      5:58.58,8   1:58.59,8  (3893) diploma    17,716 ¦ 
106/M5     161. Simon Walter         1956 D-Effeltrich         Lech Angels                      5:43.30,6   1:43.31,6  (3838) diploma    18,514 ¦ 
106/M3     289. Simsch Jürgen        1966 D-Berg               MTB Munich                       5:40.30,7   2:04.20,5  (4586) diploma    18,677 ¦ 
106/M1     146. Sinner Christoph     1990 D-Emmering           Skischule Müller                 6:48.24,0   3:19.15,8  (6862) diploma    15,572 ¦ 
55/M5      155. Sinner Manfred       1957 D-Emmering           Skischule Müller                 4:04.02,4   1:50.45,7  (6861) diploma    13,522 ¦ 
138/M6     141. Smolka Georg         1947 D-Holzkirchen        GS di Monaco                     7:59.22,1   2:10.34,0  (8406) diploma    17,272 ¦ 
138/M3     868. Sonndorfer Thomas    1966 D-Tittling           WSV Otterskirchen                8:03.39,7   3:09.41,7  (8245) diploma    17,119 ¦ 
138/M3     700. Sonnenberg Frank     1969 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               7:31.38,8   2:37.40,8  (3958) diploma    18,332 ¦ 
106/M5     295. Sopar Franz          1950 D-München            Radteam Aichach 2000             6:25.47,3   2:25.48,3  (1759) diploma    16,485 ¦ 
55/F2       90. Sopar Herma          1950 D-München            Radteam Aichach 2000             4:28.55,1   1:49.25,7   (647) diploma    12,271 ¦ 
138/M3    1074. Späth Franz          1965 D-Unterschleißheim   WSV Otterskirchen                9:26.20,6   4:32.22,6  (8276) diploma    14,620 ¦ 
55/F2      101. Späth Lydia          1964 D-Unterschleißheim   WSV Otterskirchen                4:36.41,0   1:57.11,6   (878) diploma    11,926 ¦ 
106/M4     499. Spatzenegger Werner  1959 D-Gröbenzell         soli-dachau                      6:45.42,4   2:51.09,4 (10309) diploma    15,676 ¦ 
138/M4     258. Spehr Justus         1962 D-München            MTB Munich                       6:25.32,7   1:24.24,9  (4587) diploma    21,476 ¦ 
138/M2     194. Speinle Daniel       1973 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:30.06,9   1:32.19,6  (1753) diploma    21,224 ¦ 
138/F2      38. Spiegel Irene        1961 D-Sulzthal                                            7:29.57,7   1:32.20,4   (482) diploma    18,401 ¦ 
138/M4    1115. Spindler Klaus       1964 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             8:51.52,8   3:50.45,0  (1679) diploma    15,567 ¦ 
138/M6     217. Sprekelmeier Winfrie 1948 D-Gars am Inn        Lech Angels                      8:58.33,7   3:09.45,6  (3819) diploma    15,374 ¦ 
106/M6     197. Sprenger Peter       1949 D-München                                             6:58.06,0   2:47.17,2 (10473) diploma    15,211 ¦ 
106/M4     268. Spruch Andreas       1961 D-Hausen             VHS Ramazzotti & Weizentempler   5:43.11,6   1:48.38,6  (6914) diploma    18,531 ¦ 
138/M2     335. Stabrey Björn        1972 D-Holzkirchen        Bixi-Bike & Ski Adventures       7:06.40,7   2:08.53,4  (3586) diploma    19,405 ¦ 
138/M3    1006. Stadelmann Michael   1967 D-Heroldsberg        Pedale Frankonia                 8:45.15,0   3:51.17,0  (7987) diploma    15,763 ¦ 
106/M3      13. Stadler Rainer       1966 D-Augsburg           BSG UPM-Kymmene e.V.             4:04.03,9     27.53,7  (2569) diploma    26,058 ¦ 
138/M2     330. Staiger Christian    1971 D-Kempten            Radteam Aichach 2000             7:05.39,3   2:07.52,0  (1764) diploma    19,452 ¦ 
55/F1      122. Staimer Daniela      1968 D-München            Lech Angels                      5:32.59,2   3:10.37,9   (627) diploma     9,910 ¦ 
138/M3     494. Stauber Hans-Jürgen  1966 D-Kaufbeuren                                          6:55.44,6   2:01.46,6  (3073) diploma    19,916 ¦ 
106/M1     167. Staudigl Markus      1978 D-Regensburg         SONNENKRAFT Regensburg           7:15.42,6   3:46.34,4 (10054) diploma    14,596 ¦ 
106/M4     373. Stefan Peter         1959 D-Deggendorf         WSV Otterskirchen                6:09.44,1   2:15.11,1  (8272) diploma    17,201 ¦ 
106/M3     600. Stege Uwe            1965 D-München            Radteam Aichach 2000             7:24.24,3   3:48.14,1  (1819) diploma    14,311 ¦ 
138/M2     266. Stegmann Ignaz       1972 D-Schönbach          Radteam Aichach 2000             6:49.49,7   1:52.02,4  (1737) diploma    20,203 ¦ 
138/F1      29. Steiger Claudia      1977 D-Schwangau          Radteam Aichach 2000             7:09.36,8   1:13.21,5   (433) diploma    19,273 ¦ 
138/M3     683. Steigerwald Thomas   1968 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 7:28.05,0   2:34.07,0  (4561) diploma    18,478 ¦ 
106/F1      87. Stein Petra          1972 D-Riedering                                           6:42.01,0   2:30.32,0  (1275) diploma    15,820 ¦ 
106/M4     505. Steinbeißer Wilhelm  1962 D-Plattling          WSV Otterskirchen                6:47.12,7   2:52.39,7  (8243) diploma    15,618 ¦ 
106/M4     431. Steinbigler Peter    1961 D-Eichenau           Radteam Aichach 2000             6:27.04,2   2:32.31,2  (1821) diploma    16,431 ¦ 
106/F2      44. Steinbrück Doris     1961 D-Nürnberg           Post SV Nürnberg                 6:22.45,9   2:14.32,7  (1184) diploma    16,615 ¦ 
55/M6      112. Steinert Markus      1944 D-München            Lech Angels                      4:04.28,8   1:49.33,2  (3894) diploma    13,498 ¦ 
106/F1      90. Steinert Yessica     1974 D-München            Lech Angels                      6:45.09,0   2:33.40,0   (600) diploma    15,697 ¦ 
106/F1      81. Stemmer Andrea       1968 D-Neuried            Lech Angels                      6:37.42,8   2:26.13,8   (605) diploma    15,991 ¦ 
138/M2     DNF  Stengel Thorsten     1976 D-München            Betonwadeln                      7:16.25,4  Passo Giau  (4930)               --- ¦ 
106/F1      99. Stenzel Céline       1974 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:04.42,2   2:53.13,2   (692) diploma    14,975 ¦ 
138/F1      44. Sterzenbach Silvia   1968 D-Starnberg          Radteam Aichach 2000             7:36.14,2   1:39.58,9   (663) diploma    18,148 ¦ 
138/M4     365. Stieber Werner       1963 D-Bad Aibling        Lech Angels                      6:38.54,2   1:37.46,4  (3895) diploma    20,756 ¦ 
138/M4     870. Stimpfle Klaus       1962 D-Fremdingen         Radteam Aichach 2000             7:57.27,1   2:56.19,3  (1815) diploma    17,342 ¦ 
106/M4     120. Stockinger Wolfgang  1964 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             5:06.52,5   1:12.19,5  (1816) diploma    20,725 ¦ 
138/M6     159. Stöffel Hubert       1945 D-Aichach            Radteam Aichach 2000             8:10.09,1   2:21.21,0  (1783) diploma    16,892 ¦ 
138/M4     593. Stoffl Heinz         1962 D-Haag               Lech Angels                      7:08.32,9   2:07.25,1  (3842) diploma    19,321 ¦ 
106/M4     124. Stoib Manfred        1961 D-Baiern             SV Baiern                        5:07.31,2   1:12.58,2  (6121) diploma    20,681 ¦ 
106/F1      58. Stooß Annette        1976 D-Kempten            Bike O Maniax                    6:13.57,6   2:02.28,6   (588) diploma    17,007 ¦ 
55/M6      223. Störchel Hajo        1948 D-Huglfing           SC Huglfing                      5:17.37,2   3:02.41,6  (9661) diploma    10,389 ¦ 
55/F1       75. Straßberger Sandra   1969 D-Landshut           Team Baier Landshut              4:11.40,7   1:49.19,4  (1159) diploma    13,111 ¦ 
106/M1      66. Strasser Andreas     1987 D-Schöngeising       Skischule Müller                 5:13.56,4   1:44.48,2  (6864) diploma    20,258 ¦ 
55//M4     284. Stratmann Kai        1964 D-Apfeldorf          Hügelflitzer                     4:28.08,9   2:28.50,8  (8219) diploma    12,306 ¦ 
138/M2     539. Strätz Alexander     1971 D-Mönchberg          Lech Angels                      8:27.05,1   3:29.17,8  (3896) diploma    16,328 ¦ 
138/M6     100. Straus Karl          1947 D-Oberebersbach      TSV Brendlorenzen                7:32.57,9   1:44.09,8  (5163) diploma    18,279 ¦ 
138/M5     389. Strehler Wolfgang    1956 D-Dillingen          Lech Angels                      7:46.37,5   2:37.38,1  (3760) diploma    17,744 ¦ 
106/F1     113. Stricker Michaela    1977 D-Penzberg                                            7:28.35,5   3:17.06,5   (994) diploma    14,177 ¦ 
138/M2     359. Striegel Michael     1973 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:16.25,8   2:18.38,5  (4030) diploma    18,972 ¦ 
138/M4     786. Strobl Johann        1959 D-Hollenbach         Radteam Aichach 2000             7:41.37,7   2:40.29,9  (1704) diploma    17,936 ¦ 
138/M5     325. Stromer Fritz        1951 D-Olching            Lech Angels                      7:28.35,4   2:19.36,0  (3739) diploma    18,457 ¦ 
138/M5     522. Stuckert Karl-Heinz  1954 D-Aschaffenburg                                       8:29.13,5   3:20.14,1  (9270) diploma    16,260 ¦ 
138/M2     410. Studrucker Tillmann  1976 D-Olgastrasse 9      Adidas Group                     7:31.35,0   2:33.47,7  (7018) diploma    18,335 ¦ 
138/M4     978. Stuhler Norbert      1962 D-Donauwörth         Die von der Alb                  8:17.47,6   3:16.39,8  (9414) diploma    16,633 ¦ 
138/M3     377. Stuhrmann Rainer     1967 D-Dachau             Radteam Aichach 2000             6:40.01,3   1:46.03,3  (1803) diploma    20,698 ¦ 
138/M4     505. Stuis Josef          1963 D-Eisenhofen         Radteam Aichach 2000             6:58.24,8   1:57.17,0  (1792) diploma    19,789 ¦ 
138/M5     396. Suldinger Wolfgang   1956 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           7:50.16,7   2:41.17,3 (10341) diploma    17,606 ¦ 
138/M3    1024. Sulger Uwe           1966 D-München            TSV Unterföhring                 8:49.48,3   3:55.50,3  (7119) diploma    15,628 ¦ 
106/M2     301. Sunda Giovanni       1971 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 7:08.57,6   3:37.23,7  (7992) diploma    14,826 ¦ 
106/F2      37. Süß Elisabeth        1964 D-Dürnhausen         RC Murnau                        6:07.29,1   1:59.15,9  (1141) diploma    17,306 ¦ 
138/M4     847. Süß Hubert           1959 D-Dürnhausen         RC Murnau                        7:53.43,3   2:52.35,5  (9635) diploma    17,478 ¦ 
106/M3     359. Süßmuth Alexander    1968 D-München                                             5:57.57,0   2:21.46,8  (5148) diploma    17,767 ¦ 
106/M3     509. Sutter Anton         1965 D-Weiler-Simmerberg  Metzeler Sportgemeinschaft       6:44.20,2   3:08.10,0  (6827) diploma    15,729 ¦ 
138/M1     214. Syber Ulrich         1977 D-Bad Aibling        Radteam Aichach 2000             7:11.38,9   2:24.34,8  (1859) diploma    19,182 ¦ 
138/M4    1041. Tarnowski Otto       1958 D-Augsburg           Lech Angels                      8:29.30,4   3:28.22,6  (3777) diploma    16,251 ¦ 
55/M1       35. Ten Eicken Christian 1977 D-Garmisch-Partenkir Racing KUKI                      3:09.38,1   1:12.27,6  (7047) diploma    17,401 ¦ 
138/M4     721. Tetzner Michael      1963 D-Icking             Lech Angels                      7:27.55,2   2:26.47,4  (3761) diploma    18,485 ¦ 
138/M4     749. Thaller Günter       1960 D-Sonthofen          Fischen                          7:34.03,8   2:32.56,0  (9123) diploma    18,235 ¦ 
138/M4      42. Thamm Roland         1963 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               5:44.22,6     43.14,8  (1880) diploma    24,043 ¦ 
55/F1      117. Thiess Kunigunde     1969 D-Taufkirchen        Lech Angels                      5:05.25,4   2:43.04,1   (611) diploma    10,804 ¦ 
55/M6      211. Thüns Hans-Bernd     1947 D-Puchheim           Radteam Aichach 2000             4:55.14,1   2:40.18,5  (1852) diploma    11,177 ¦ 
138/M3      97. Thurner Reinhard     1966 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             5:51.16,4     57.18,4  (1826) diploma    23,571 ¦ 
106/M4     507. Tippmann Eckard      1959 D-Schwangau                                           6:48.00,8   2:53.27,8 (10440) diploma    15,587 ¦ 
106/F2      63. Tippmann Gabi        1962 D-Schwangau                                           6:43.10,1   2:34.56,9  (1164) diploma    15,775 ¦ 
55/M2       70. Tobiasch Roland      1975 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               3:33.49,1   1:21.20,3  (6794) diploma    15,433 ¦ 
106/M3     163. Toldrian Michael     1966 D-Kempten            Team Coca Cola                   5:02.36,0   1:26.25,8  (4828) diploma    21,017 ¦ 
106/F1      98. Tomescheit Marion    1971 D-Augsburg           Team Cesenatico 06               7:03.44,5   2:52.15,5   (945) diploma    15,009 ¦ 
138/F2      69. Trennheuser Christin 1961 D-Syrgenstein        Lech Angels                      8:29.05,9   2:31.28,6   (603) diploma    16,264 ¦ 
138/M4     162. Trennheuser Paul     1958 D-Syrgenstein        Lech Angels                      6:12.12,5   1:11.04,7  (3788) diploma    22,245 ¦ 
106/M5     480. Treu Otto            1952 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             7:44.49,8   3:44.50,8  (1768) diploma    13,682 ¦ 
138/M4    1033. Treutinger Reinhold  1961 D-Kelheim            Radteam Aichach 2000             8:27.18,4   3:26.10,6  (1776) diploma    16,321 ¦ 
138/M1     260. Trinkwalder Markus   1977 D-Biessenhofen       TSV Biessenhofen                 7:42.22,4   2:55.18,3  (9377) diploma    17,907 ¦ 
106/M5     244. Tröger Siegbert      1957 D-München            SPEED7 Racing Team               6:06.47,4   2:06.48,4  (6796) diploma    17,339 ¦ 
55/F2      144. Tuma-Engstler Tyrid  1953 D-Straubing          GCG Straubing                    5:38.12,9   2:58.43,5  (1104) diploma     9,757 ¦ 
55/M5      254. Tuma Helmut          1955 D-Straubing          GCG Straubing                    5:28.45,9   3:15.29,2  (5718) diploma    10,037 ¦ 
138/M2     570. Türk Christian       1973 D-Seehausen                                           8:37.52,3   3:40.05,0  (9249) diploma    15,988 ¦ 
138/M3     613. Überreiter Thomas    1967 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             7:13.20,2   2:19.22,2  (1866) diploma    19,107 ¦ 
55/M3       55. Uhrmann Max          1967 D-Büchlberg          SV Röhrnbach                     3:00.55,3   1:06.46,4  (6062) diploma    18,239 ¦ 
106/F1     119. Ullrich Diana        1970 D-München            Lech Angels                      7:43.16,6   3:31.47,6   (628) diploma    13,728 ¦ 
138/M6     201. Ullrich Günther      1943 D-Dasing             Radteam Aichach 2000             8:43.37,6   2:54.49,5  (1872) diploma    15,812 ¦ 
55/F1       83. Ullrich Odile        1975 D-München            GS di Monaco                     4:17.11,0   1:54.49,7   (895) diploma    12,831 ¦ 
106/M5     463. Ullrich Werner       1951 D-München            Lech Angels                      7:27.35,7   3:27.36,7  (3823) diploma    14,209 ¦ 
106/M3     518. Unglauben Ralph      1969 D-Haar                                                6:46.42,2   3:10.32,0  (9960) diploma    15,637 ¦ 
55//M4     144. Unmann Christoph     1960 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             3:31.52,3   1:32.34,2  (1736) diploma    15,575 ¦ 
138/M2      81. Unsin Christian      1974 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   5:57.46,5     59.59,2  (2238) diploma    23,143 ¦ 
138/M4     276. Unterlinner Alois    1962 D-Rosenheim                                           6:27.35,8   1:26.28,0  (4801) diploma    21,362 ¦ 
138/M6     175. Urban Hanswilli      1944 D-Kardorf            Alpenquerulanten                 8:23.30,2   2:34.42,1  (8455) diploma    16,444 ¦ 
106/M5     150. Urbaniak Siegfried   1955 D-Türkenfeld         Skischule Müller                 5:40.01,6   1:40.02,6  (6860) diploma    18,704 ¦ 
55/F1       70. Urlbauer Bettina     1987 D-Vilshofen          WSV Otterskirchen                4:08.52,1   1:46.30,8   (873) diploma    13,260 ¦ 
138/M5     355. Valtl Franz          1951 D-Aicha              WSV Otterskirchen                7:37.28,3   2:28.28,9  (8281) diploma    18,099 ¦ 
106/M1      67. Veit Andreas         1978 D-Füssen             GS di Monaco                     5:13.58,1   1:44.49,9  (8408) diploma    20,256 ¦ 
138/M4     842. Vogel Andreas        1961 D-Oberhaching        Lech Angels                      7:52.59,6   2:51.51,8  (3856) diploma    17,505 ¦ 
106/M4      48. Vogel Gerald         1960 D-München            Radteam Aichach 2000             4:44.00,4     49.27,4  (1799) diploma    22,393 ¦ 
138/F2      10. Vogel Petra          1962 D-Oberhaching        Lech Angels                      6:33.36,9     35.59,6   (629) diploma    21,035 ¦ 
138/M3     300. Voegt Krischan       1965 D-Riemering          Lech Angels                      6:28.39,1   1:34.41,1  (3833) diploma    21,304 ¦ 
55/M5      203. Voit Gerhard         1951 D-Obermichelbach                                      4:25.46,5   2:12.29,8 (10332) diploma    12,416 ¦ 
106/M3     340. Volk Michael         1965 D-Unterhaching       Metzeler Sportgemeinschaft       5:51.58,7   2:15.48,5  (3987) diploma    18,069 ¦ 
106/M2     119. Volk Roland          1975 D-Obergünzburg       Allgäu Express                   5:16.17,7   1:44.43,8  (4504) diploma    20,107 ¦ 
138/M3    1036. Volker Adam          1967 D-Veitsbronn         SPEED7 Racing Team               8:55.12,7   4:01.14,7  (6806) diploma    15,470 ¦ 
138/M4     330. Völkl Franz          1964 D-Straubing          Radteam Aichach 2000             6:33.44,5   1:32.36,7  (1678) diploma    21,029 ¦ 
55/F1       32. Volkmann Sina        1980 D-Füssen             Radteam Aichach 2000             3:31.36,3   1:09.15,0   (649) diploma    15,595 ¦ 
138/M4     787. Vollmer Wolfgang     1958 D-München            Lech Angels                      7:41.52,8   2:40.45,0  (3756) diploma    17,926 ¦ 
55/M2       75. vom Kutzschenbach Ti 1975 D-Augsburg           Skischule Müller                 3:38.32,2   1:26.03,4  (4004) diploma    15,100 ¦ 
55/M6      198. von Holtz Ralph      1946 D-Neumarkt           ASV Neumarkt                     4:44.38,8   2:29.43,2  (9306) diploma    11,593 ¦ 
138/M3     811. Vorrath Jens         1970 D-Erlangen           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:51.42,8   2:57.44,8  (1888) diploma    17,553 ¦ 
138/M2     591. Wachsmann Markus     1974 D-Regensburg         Pedale Frankonia                 8:50.22,6   3:52.35,3  (8007) diploma    15,611 ¦ 
138/M1     201. Wagner Bernd         1979 D-Landsberg          Adidas Group                     7:04.35,4   2:17.31,3  (7012) diploma    19,501 ¦ 
138/M4    1040. Wagner Harald        1964 D-Lisberg            Lech Angels                      8:29.23,4   3:28.15,6  (3746) diploma    16,254 ¦ 
138/M4     860. Wagner Reinhard      1964 D-Beilngries         Lech Angels                      7:55.47,3   2:54.39,5  (3897) diploma    17,402 ¦ 
138/M5     599. Wagner Rudi          1953 D-Tiefenbach         WSV Otterskirchen                8:58.10,0   3:49.10,6  (8255) diploma    15,385 ¦ 
106/M5      42. Wagner Walter        1954 D-Deggendorf         Lalling                          4:48.22,0     48.23,0  (5748) diploma    22,055 ¦ 
138/M4    1176. Waibel Walter        1958 D-Emersacker                                          9:22.55,8   4:21.48,0  (8662) diploma    14,708 ¦ 
138/M3     826. Waldau Günter        1967 D-Oesdorf            Pedale Frankonia                 7:53.50,5   2:59.52,5  (4568) diploma    17,474 ¦ 
106/M2     136. Walde Nicola         1973 D-Weil               Radteam Aichach 2000             5:25.28,0   1:53.54,1   (877) diploma    19,541 ¦ 
55/M6       38. Wanke Erich          1949 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             3:28.49,7   1:13.54,1  (1730) diploma    15,802 ¦ 
106/M4     175. Wannersdorfer Roman  1962 D-München            Lech Angels                      5:21.22,5   1:26.49,5  (3806) diploma    19,789 ¦ 
138/M3     794. Weber Klaus          1970 D-Aiterhofen         Lech Angels                      7:47.20,7   2:53.22,7  (3839) diploma    17,717 ¦ 
55//M4     301. Wegner Andreas       1963 D-Herbertshausen     TSV Unterföhring                 4:42.31,5   2:43.13,4  (7125) diploma    11,680 ¦ 
138/M3     856. Wehner Michael       1970 D-Dachau                                              7:59.38,1   3:05.40,1  (5672) diploma    17,263 ¦ 
106/M3     115. Weiberg Klaus        1966 D-Königsbrunn        Radteam Aichach 2000             4:49.26,2   1:13.16,0  (1754) diploma    21,973 ¦ 
138/M3    1011. Weidner Stefan       1968 D-Schrobenhausen     Radteam Aichach 2000             8:45.51,2   3:51.53,2  (1785) diploma    15,745 ¦ 
106/M3     443. Weigelt Herby        1969 D-Starnberg          medisport starnberg              6:24.33,6   2:48.23,4  (9285) diploma    16,538 ¦ 
138/M4     815. Weihprecht Horst     1958 D-Diedorf            Gazzelle Bavaresi                7:47.33,3   2:46.25,5  (6005) diploma    17,709 ¦ 
138/M3     553. Weindl Christian     1968 D-Dachau             SV Dachau                        7:04.46,4   2:10.48,4  (6125) diploma    19,492 ¦ 
138/M4     526. Weinfurtner Franzisk 1963 D-München            Radteam Aichach 2000             7:00.39,8   1:59.32,0  (1716) diploma    19,683 ¦ 
138/M3     106. Weinfurtner Norbert  1966 D-Ismaning                                            5:52.33,8     58.35,8  (2619) diploma    23,485 ¦ 
106/M4     520. Weingärtler Marco    1962 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 6:52.53,0   2:58.20,0  (4562) diploma    15,403 ¦ 
138/M4     579. Weinhold Andreas     1962 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:07.16,4   2:06.08,6  (6899) diploma    19,378 ¦ 
55/F2      124. Weißenbacher Sylvia  1960 D-Penzberg           BeYou Fitness Penzberg           4:59.15,9   2:19.46,5  (1253) diploma    11,027 ¦ 
138/F1      39. Weiss Anita          1973 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               7:26.58,6   1:30.43,3   (671) diploma    18,524 ¦ 
138/M3    1063. Weiss Peter          1970 D-Augsburg                                            9:16.55,7   4:22.57,7  (9754) diploma    14,867 ¦ 
55/M2      113. Weiss Wolfgang       1973 D-Herzogenaurach                                      4:18.49,8   2:06.21,0 (10500) diploma    12,749 ¦ 
106/M2      98. Welz Wolfgang        1971 D-Pullach            Lech Angels                      5:04.43,7   1:33.09,8  (3849) diploma    20,871 ¦ 
106/M1      69. Wenghofer Christoph  1988 D-Schöngeising       Skischule Müller                 5:19.07,5   1:49.59,3  (6853) diploma    19,929 ¦ 
55/M5       33. Wenghofer Ewald      1952 D-Schöngeising       Skischule Müller                 3:09.36,4     56.19,7  (4005) diploma    17,404 ¦ 
138/M3     797. Wengraf Hans-Jürgen  1968 D-Rosenheim          Lech Angels                      7:47.44,7   2:53.46,7  (3889) diploma    17,701 ¦ 
55/M2       84. Wenninger Markus     1973 D-Augsburg           Betonwadeln                      3:47.17,7   1:34.48,9  (6116) diploma    14,518 ¦ 
138/M3     657. Wenter Christoph     1966 D-Ismaning                                            7:23.29,0   2:29.31,0  (9452) diploma    18,670 ¦ 
138/F1      87. Wenzl Birgit         1968 D-München            MTB Munich                       8:27.34,7   2:31.19,4   (856) diploma    16,312 ¦ 
55/F2      113. Werner Karin         1961 D-Oberasbach         Werner Fenster                   4:44.59,1   2:05.29,7  (1157) diploma    11,579 ¦ 
55//M4     292. Werner Karl Julius   1959 D-Oberasbach         Werner Fenster                   4:35.37,9   2:36.19,8  (5855) diploma    11,972 ¦ 
55/F2      143. Wessely Irmgard      1956 D-Amberg             Amberg                           5:33.52,0   2:54.22,6  (1218) diploma     9,884 ¦ 
55/M5      252. Wessely Wolfgang     1952 D-Amberg             Amberg                           5:25.40,5   3:12.23,8  (6010) diploma    10,132 ¦ 
138/M3     189. Wessling Rüdiger     1967 D-Lindau             Metzeler Sportgemeinschaft       6:09.11,1   1:15.13,1  (3982) diploma    22,427 ¦ 
55/M2       16. Westphal Daniel      1976 D-Herzogenaurach     SPEED7 Racing Team               2:37.22,7     24.53,9  (3961) diploma    20,968 ¦ 
55/M5      172. Widmann Helmut       1957 D-Geretsried                                          4:10.34,9   1:57.18,2  (4849) diploma    13,169 ¦ 
55//M4     250. Wiedemann Friedhelm  1963 D-Kaisheim           Radteam Aichach 2000             4:09.56,5   2:10.38,4  (1687) diploma    13,203 ¦ 
106/M5     344. Wiedemann Robert     1952 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             6:40.20,9   2:40.21,9  (1766) diploma    15,886 ¦ 
138/M3     676. Wiedemann Stefan     1969 D-München                                             7:26.26,3   2:32.28,3  (5736) diploma    18,546 ¦ 
106/M3     392. Wiedmann Norbert     1967 D-Nürnberg           Pedale Frankonia                 6:09.45,2   2:33.35,0  (4564) diploma    17,200 ¦ 
55/F1      120. Wiencke Angi         1972 D-Fürstenfeldbruck   Skischule Müller                 5:26.02,4   3:03.41,1   (687) diploma    10,121 ¦ 
106/M3     132. Wieninger Wolfgang   1970 D-München                                             4:53.38,1   1:17.27,9  (5149) diploma    21,659 ¦ 
138/M5     416. Wiese Michael        1957 D-Geisenhausen       Team BAier Landshut              7:56.05,1   2:47.05,7  (8716) diploma    17,391 ¦ 
55/M5      200. Wilczek Konrad       1951 D-München            Lech Angels                      4:19.35,3   2:06.18,6  (3737) diploma    12,712 ¦ 
138/M5      29. Wild Manfred         1957 D-Friedberg          Radteam Aichach 2000             6:01.55,7     52.56,3  (1698) diploma    22,877 ¦ 
138/M3     956. Wimmer Sebastian     1965 D-Kelheim            Radteam Aichach 2000             8:27.17,3   3:33.19,3  (1780) diploma    16,322 ¦ 
106/M4      99. Winkler Alfred       1960 D-Oberschleißheim    GS di Monaco                     5:01.13,9   1:06.40,9  (4657) diploma    21,113 ¦ 
106/M4     610. Winkler Stefan       1960 D-Siegsdorf          Radteam Aichach 2000             7:17.09,2   3:22.36,2  (1790) diploma    14,548 ¦ 
138/M4     420. Winter Christoph     1962 D-Coburg             RSC Falke Neustadt               6:47.02,1   1:45.54,3  (4706) diploma    20,342 ¦ 
138/M2     399. Winter Jochen        1972 D-Friedberg                                           7:28.08,8   2:30.21,5  (4824) diploma    18,476 ¦ 
138/M5     432. Winterholler Jürgen  1951 D-Bobingen           Radteam Aichach 2000             7:59.42,9   2:50.43,5  (1818) diploma    17,260 ¦ 
138/M1      70. Wirth Florian        1987 D-Eging am See       WSV Otterskirchen                5:57.46,7   1:10.42,6  (8248) diploma    23,142 ¦ 
138/M5     418. Wißmiller Josef      1957 D-Stetten            Veloclub MN                      7:56.35,2   2:47.35,8  (5634) diploma    17,373 ¦ 
138/M3     176. Wissler Claus        1969 D-Bruckberg          SC 53 Landshut                   6:05.37,4   1:11.39,4 (10445) diploma    22,646 ¦ 
138/M4     894. Witscher Ralf        1964 D-München                                             8:01.08,2   3:00.00,4  (9762) diploma    17,209 ¦ 
55/M5      188. Wittemann Uwe        1957 D-Kahl               AST Süssen                       4:15.07,9   2:01.51,2  (6776) diploma    12,934 ¦ 
55//M4     288. Wohlfart Volker      1959 D-München            Powerradler                      4:32.30,5   2:33.12,4  (5825) diploma    12,109 ¦ 
55/M6      103. Wohlleib Otto        1948 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   4:00.43,4   1:45.47,8  (6911) diploma    13,708 ¦ 
106/M3     257. Wölfle Ulrich        1969 D-Obrgünzburg        Allgäu Express                   5:32.58,9   1:56.48,7  (4503) diploma    19,100 ¦ 
106/M3     585. Wolfrum Erich        1965 D-Regensburg         SONNENKRAFT Regensburg           7:15.42,3   3:39.32,1 (10057) diploma    14,597 ¦ 
138/M4    1055. Wöllner Bernd        1961 D-Weisendorf         SPEED7 Racing Team               8:33.40,7   3:32.32,9  (6798) diploma    16,119 ¦ 
106/M3      72. Wollnik Waldemar     1968 D-Augsburg           Radteam Aichach 2000             4:38.27,4   1:02.17,2  (1806) diploma    22,840 ¦ 
138/M3     970. Wolter Michael       1965 D-Regensburg         Lech Angels                      8:34.18,2   3:40.20,2  (3879) diploma    16,099 ¦ 
138/M1     335. Wondratsch Christian 1979 D-Burgthann          Pedale Frankonia                 8:50.03,0   4:02.58,9  (7995) diploma    15,621 ¦ 
106/F1      95. Worba Petra          1968 D-Schrobenhausen     Radteam Aichach 2000             6:56.13,0   2:44.44,0   (658) diploma    15,280 ¦ 
106/M6     191. Wörnhör Wolfgang     1948 D-Olching            Lech Angels                      6:55.15,0   2:44.26,2  (3820) diploma    15,316 ¦ 
138/M6     225. Wunderer Gert        1945 D-Peißenberg         SC Huglfing                      9:06.01,0   3:17.12,9  (2655) diploma    15,164 ¦ 
106/M4       7. Wurm Sebastian       1962 D-Ramsau             Sk Ramsau                        4:08.07,3     13.34,3  (2559) diploma    25,632 ¦ 
55//M4     219. Wybranietz Klaus     1959 D-München            Lech Angels                      3:59.00,7   1:59.42,6  (3821) diploma    13,806 ¦ 
138/M3     512. Zauner Franz         1966 D-München            Radteam Aichach 2000             6:58.30,7   2:04.32,7  (1828) diploma    19,784 ¦ 
138/M3     824. Zeh Bernd            1968 D-Neunkirchen        VHS Ramazzotti & Weizentempler   7:53.46,3   2:59.48,3  (6909) diploma    17,476 ¦ 
106/F1     105. Zeiler Simone        1971 D-Allershausen       MTB Munich                       7:11.16,6   2:59.47,6   (857) diploma    14,746 ¦ 
138/M3    1047. Zeiser Udo           1965 D-Nürnberg           VHS Ramazzotti & Weizentempler   8:59.18,2   4:05.20,2  (4039) diploma    15,353 ¦ 
106/M6     147. Ziegler Rudolf       1947 D-Gars Bhf.          TSV Gars                         6:28.24,5   2:17.35,7 (10477) diploma    16,374 ¦ 
106/M2     318. Ziegler Thomas       1973 D-München            Bixi-Bike & Ski Adventures       7:35.08,9   4:03.35,0  (3584) diploma    13,973 ¦ 
106/M4     371. Zierer Fritz         1963 D-Landshut           RC Landshut                      6:09.05,8   2:14.32,8  (9295) diploma    17,231 ¦ 
138/M5     324. Zimmermann Herbert   1957 D-Neusäß             Radteam Aichach 2000             7:28.33,6   2:19.34,2  (1726) diploma    18,459 ¦ 
55/M3      209. Zimmermann Holger    1970 D-München                                             4:19.12,8   2:25.03,9 (10457) diploma    12,730 ¦ 
55//M4     194. Zimmmermann Robert   1962 D-München            Gazzelle Bavaresi                3:45.53,3   1:46.35,2 (10170) diploma    14,608 ¦ 
106/M5     194. Zoubek Günter        1952 D-Polling                                             5:51.33,0   1:51.34,0  (5691) diploma    18,091 ¦ 
138/M4     585. Zrenner Alois        1962 D-Eching             Bixi-Bike & Ski Adventures       7:07.43,1   2:06.35,3  (3581) diploma    19,358 ¦ 
138/F1       4. Zwicke Patricia      1978 D-Aitrang            Allgäu Express                   6:21.55,5     25.40,2   (448) diploma    21,679 ¦ 
138/M3     982. Zwicker Karl         1965 D-München            TSV Unterföhring                 8:36.58,2   3:43.00,2  (7124) diploma    16,016 ¦ 

totale 1221



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.