21a Maratona dles Dolomites 2007 - per località "P"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M5     280. Lecchi Bruno         1950 Paderno Dugnano (MI) Also Enervit                     6:22.25,8   2:22.26,8   (385) diploma    16,630 ¦ 
138/Top     27. Pezzetti Enrico      1964 Paderno Dugnano (MI) ISDC Milano Team Pezzetti        5:16.16,9     43.48,1    (40) diploma    26,179 ¦ 
138/M5      41. Gussago Enrico       1956 Paderno Franciacorta GC Padernese-Archetti Pittori    6:07.28,4     58.29,0  (1894) diploma    22,532 ¦ 
106/M6      41. Baldin Lino          1945 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   5:29.43,9   1:18.55,1  (3635) diploma    19,288 ¦ 
138/M4      12. Benato Alessandro    1959 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   5:29.47,5     28.39,7   (137) diploma    25,106 ¦ 
138/M4     333. Benato Stefano       1961 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:34.02,6   1:32.54,8  (3644) diploma    21,012 ¦ 
138/M5     487. Boscolo Moretto Robe 1956 Padova (PD)          Bikes Benato                     8:18.22,5   3:09.23,1  (2427) diploma    16,613 ¦ 
106/M4     DNF  Cardin Francesco     1961 Padova (PD)          Cicli Morbiato Racingbike        3:17.37,1  Campolongo  (5451)               --- ¦ 
138/M2     242. Celeghin Fabio       1972 Padova (PD)          A.D.CAD GRANDE CICLISMO          6:44.30,5   1:46.43,2  (2840) diploma    20,469 ¦ 
138/M6     131. Celeghin Giovanni    1943 Padova (PD)          ASD CAD Grande Ciclismo          7:50.25,1   2:01.37,0  (2273) diploma    17,601 ¦ 
106/M3     238. Costantini Nevio     1965 Padova (PD)          Scavezzon Squadra Corse          5:28.26,9   1:52.16,7 (10119) diploma    19,363 ¦ 
138/M6      68. D'Angelo Gaetano     1946 Padova (PD)          GS Pedale Padovano               7:17.57,8   1:29.09,7  (2537) diploma    18,905 ¦ 
55//M4     278. Dorigo Marco         1960 Padova (PD)          G.C. ATLETICO                    4:22.08,7   2:22.50,6  (3591) diploma    12,588 ¦ 
138/M6     220. Favaro Elio          1944 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   9:02.27,7   3:13.39,6  (6580) diploma    15,263 ¦ 
106/M4     552. Fraccalanza Stefano  1963 Padova (PD)          S.C.CICLI BERMA                  7:01.38,2   3:07.05,2  (2974) diploma    15,084 ¦ 
138/M4     194. Golia Massimo        1960 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:18.13,1   1:17.05,3  (1591) diploma    21,892 ¦ 
106/M3     137. Mastrosimone Paolo   1968 Padova (PD)          ASD Padovanuoto                  4:55.07,1   1:18.56,9  (3025) diploma    21,550 ¦ 
138/M2      87. Mengotti Lorenzo     1973 Padova (PD)          GC Atletico                      5:59.16,4   1:01.29,1  (2616) diploma    23,046 ¦ 
55/M5       78. Opportuno Aldo       1954 Padova (PD)          ASD Cicli Bassano                3:33.30,0   1:20.13,3  (3622) diploma    15,456 ¦ 
106/M6     136. Pasquato Angelo      1949 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:19.46,4   2:08.57,6  (7160) diploma    16,746 ¦ 
138/M3     363. Rizzato Corrado      1966 Padova (PD)          g.s. puntociclo                  6:38.22,5   1:44.24,5  (2907) diploma    20,784 ¦ 
138/M6      52. Roverato Guido       1943 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   7:01.11,2   1:12.23,1  (3645) diploma    19,658 ¦ 
138/M5      55. Schiavon Mauro       1953 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:17.15,0   1:08.15,6  (1588) diploma    21,948 ¦ 
138/M2     196. Stivanello Massimo   1974 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:30.28,7   1:32.41,4  (3636) diploma    21,204 ¦ 
138/M3     442. Tognon Roberto       1969 Padova (PD)          GS Trapianto é Vita              6:48.41,3   1:54.43,3  (6142) diploma    20,259 ¦ 
55/M5      103. Vaccarino Giovanni   1954 Padova (PD)          individuale                      3:44.39,2   1:31.22,5 (10016) diploma    14,689 ¦ 
138/M3     857. Vedovato Massimilian 1966 Padova (PD)          Club Colli Euganei               7:59.50,5   3:05.52,5  (4702) diploma    17,255 ¦ 
138/M4     385. Veronese Stefano     1964 Padova (PD)          AR Team Armistizio Hard Servic   6:41.36,2   1:40.28,4  (9875) diploma    20,617 ¦ 
138/M6     221. Zambonin Dorino      1946 Padova (PD)          GS Voltabarozzo de Zuani         9:02.27,8   3:13.39,7  (4724) diploma    15,263 ¦ 
138/M4     428. Zattarin Gianni      1961 Padova (PD)          GS Trapianto é Vita              6:48.41,7   1:47.33,9  (6144) diploma    20,259 ¦ 
138/M5     409. Panepucci Vincenzo   1954 Paganica (AQ)        CICLI RICCI L'AQUILA             7:54.38,4   2:45.39,0 (10267) diploma    17,444 ¦ 
138/M1     272. D'Amario Loreto      1977 Paglieta (CH)        New Team Sangro                  7:47.50,5   3:00.46,4  (8672) diploma    17,698 ¦ 
138/M4     805. De Giuseppe Marco    1960 Palazzolo Sull'Oglio Ciclistica Sant'Ampelio          7:45.32,1   2:44.24,3  (4242) diploma    17,785 ¦ 
138/M1     196. Donna Emanuele       1979 Palazzolo Sull'Oglio GS Polisportiva Adrense          7:01.51,0   2:14.46,9  (4522) diploma    19,627 ¦ 
138/M5      32. Loda Luigi           1952 Palazzolo Sull'Oglio ASD MTB Credaro                  6:03.17,1     54.17,7  (3051) diploma    22,792 ¦ 
55/M1       17. Blardone Max         1979 Pallanzeno (VB)      UC Valdossola                    2:39.39,5     42.29,0   (248) diploma    20,669 ¦ 
106/M3      33. Bellante Dario       1965 Panchià (TN)         GS Vigili del Fuoco del Trenti   4:17.32,6     41.22,4  (2518) diploma    24,694 ¦ 
106/M2     110. Croce Gianluca       1971 Parabiago (MI)       Boffalora Bike                   5:11.01,9   1:39.28,0  (4617) diploma    20,448 ¦ 
55/M2       76. Pozzi Michele        1975 Parabiago (MI)       Boffalora Bike                   3:39.36,8   1:27.08,0  (8282) diploma    15,026 ¦ 
138/M5     586. Piantoni Roberto     1957 Paratico (BS)        Freebike Erbusco                 8:51.16,2   3:42.16,8  (2329) diploma    15,585 ¦ 
138/M5     402. Adorni Ezio          1952 Parma (PR)           ADS Chiesi Club 97               7:51.46,9   2:42.47,5  (3050) diploma    17,550 ¦ 
138/M2     460. Adorni Michele       1976 Parma (PR)           Mangusta Bike Team               7:50.21,6   2:52.34,3  (2707) diploma    17,603 ¦ 
106/M1      86. Alfano Massimo       1977 Parma (PR)           Ciclistica Brescellese 2000      5:34.58,8   2:05.50,6  (8021) diploma    18,986 ¦ 
106/M4     DNF  Barilla Paolo        1961 Parma (PR)           Cral Barilla                     4:36.44,3  Campolongo   (312)               --- ¦ 
138/M3     335. Bertinelli Andrea    1968 Parma (PR)           HOT BIKE TEAM                    6:34.22,6   1:40.24,6  (2584) diploma    20,995 ¦ 
55/M6       42. Bertolini Aldino     1945 Parma (PR)                                            3:31.21,9   1:16.26,3  (2741) diploma    15,612 ¦ 
55/M6       26. Bonati Bruno         1947 Parma (PR)           individuale                      3:20.00,4   1:05.04,8 (10123) diploma    16,499 ¦ 
138/M5     442. Bonati Fabrizio      1956 Parma (PR)           G.S. Banca Intesa                8:04.12,2   2:55.12,8  (9942) diploma    17,100 ¦ 
106/M3     232. Cernoia Daniele      1968 Parma (PR)           Gs Pedale Val Parma              5:25.39,7   1:49.29,5  (4774) diploma    19,529 ¦ 
138/M3     187. Chiesa Alessandro    1969 Parma (PR)           AS Velobike - Ferrari            6:08.00,1   1:14.02,1  (2485) diploma    22,499 ¦ 
106/M3     280. Coffrini Marco       1970 Parma (PR)           King's Bike                      5:39.06,7   2:02.56,5 (10463) diploma    18,754 ¦ 
138/M4     254. Diemmi Dino          1964 Parma (PR)           HOT BIKE TEAM                    6:25.07,3   1:23.59,5  (2870) diploma    21,499 ¦ 
55/M2      106. Fabbiani Francesco   1971 Parma (PR)           Passion 2 Ride                   4:05.27,3   1:52.58,5  (3285) diploma    13,444 ¦ 
55/M5        2. Ferrari Giuseppe     1951 Parma (PR)           As Velobike-Ferrari              2:20.59,1      7.42,4  (4924) diploma    23,406 ¦ 
106/M3     251. Fochi Francesco      1969 Parma (PR)           Sprintbike ASD                   5:31.17,2   1:55.07,0 (10421) diploma    19,197 ¦ 
138/M3     757. Furia Giovanni       1970 Parma (PR)           Sprintbike                       7:39.37,1   2:45.39,1  (4990) diploma    18,014 ¦ 
106/F1     DSQ  Lombardo Ilaria      1970 Parma (PR)           Ozone Elite                          -----  squalifica   (423)               --- ¦ 
138/M3     DNF  Marzotto Matteo      1966 Parma (PR)           Scapin Valtermo CC Noale         6:40.34,0  Passo Giau   (307)               --- ¦ 
55/M5      220. Melegari Giorgio     1955 Parma (PR)           UISP REggio Emilia               4:39.53,2   2:26.36,5  (8492) diploma    11,790 ¦ 
106/M4     246. Mora Claudio         1961 Parma (PR)           Il Sogno ASD                     5:38.02,5   1:43.29,5  (5884) diploma    18,814 ¦ 
138/M5     149. Pezziga Claudio      1956 Parma (PR)           ASD Tecno Bici                   6:48.45,5   1:39.46,1  (8678) diploma    20,256 ¦ 
138/M6     167. Santini Giovanni     1945 Parma (PR)           ASD VELO CLUB LA BICI            8:15.25,7   2:26.37,6   (313) diploma    16,712 ¦ 
138/M4      26. Sartori Luca         1962 Parma (PR)           GS Sportissimo Top Level         5:37.46,1     36.38,3  (3173) diploma    24,513 ¦ 
106/M6     204. Sassi Dante          1948 Parma (PR)           asd filippelli vecchia parma     7:03.26,7   2:52.37,9  (9825) diploma    15,019 ¦ 
55//M4     192. Silva Giuliano       1962 Parma (PR)           hot bike teeam                   3:44.49,0   1:45.30,9 (10382) diploma    14,678 ¦ 
106/M3     144. De Lazzari Agostino  1966 Paese (TV)           ASD GC Santa Cristina            4:57.14,7   1:21.04,5  (4644) diploma    21,396 ¦ 
106/M4     209. Lodolo Giovanni      1963 Pasian di Prato      TEAM GRANZON                     5:29.16,3   1:34.43,3  (5852) diploma    19,315 ¦ 
138/Top     33. Faccini Paolo Denis  1963 Pasiano di Pordenone Granfondo Pinarello              5:27.29,4     55.00,6     (7) diploma    25,283 ¦ 
138/M2     127. Piccinin Massimo     1972 Pasiano di Pordenone Granfondo Pinarello              6:12.17,4   1:14.30,1  (1536) diploma    22,240 ¦ 
106/M1       1. Lorenzon Filippo     1981 Passo Corerse (RI)   ASD Monterotondo                 3:29.08,2       -----   (167) diploma    30,410 ¦ 
106/M3     277. Becciu Gavino        1967 Pattada (SS)         SC Pattada                       5:38.39,6   2:02.29,4  (4851) diploma    18,779 ¦ 
106/M4      28. Bitti Giuseppe       1964 Pattada (SS)         Sc Pattada                       4:28.46,0     34.13,0  (2388) diploma    23,663 ¦ 
106/M3      69. Fois Marco           1969 Pattada (SS)         SC Pattada                       4:37.08,6   1:00.58,4  (5045) diploma    22,948 ¦ 
106/M1      14. Pizzadili Paolo      1984 Pattada (SS)         SC Pattada                       4:16.51,2     47.43,0  (5265) diploma    24,761 ¦ 
106/M3      24. Tola Pier Luigi      1966 Pattada (SS)         SC Pattada                       4:11.06,0     34.55,8  (2467) diploma    25,328 ¦ 
106/M4      18. Tola Vincenzo        1964 Pattada (SS)         SC PAttada                       4:22.00,1     27.27,1  (2466) diploma    24,274 ¦ 
138/M4    1154. Catalani Alessandro  1962 Pavarolo (TO)        Risico Nikon                     9:07.48,5   4:06.40,7  (9071) diploma    15,114 ¦ 
55/M5       91. Da Cas Luigi         1952 Pavarolo (TO)        A.S.D. PERENNO                   3:38.44,0   1:25.27,3 (10391) diploma    15,086 ¦ 
106/M4     527. Giannetto Andrea     1960 Pavarolo (TO)        Individuale                      6:55.20,8   3:00.47,8 (10294) diploma    15,312 ¦ 
138/M3     968. Valsania Luigi       1965 Pavarolo (TO)        risico nikon                     8:33.13,5   3:39.15,5 (10014) diploma    16,133 ¦ 
106/M3     448. Bescapè Stefano      1970 Pavia (PV)           ASD Certosa Brazzo               6:27.04,3   2:50.54,1  (8571) diploma    16,431 ¦ 
138/M3      91. Bettinazzi Guido     1966 Pavia (PV)           Team Iaccobike Ceramica Panari   5:49.50,5     55.52,5  (1919) diploma    23,667 ¦ 
138/M2       3. Brusoni Giulio Maria 1975 Pavia (PV)           Team MG K Vis LGL                5:04.06,8      6.19,5   (269) diploma    27,226 ¦ 
138/M6      61. Camporota Camillo    1944 Pavia (PV)           ASD Brocchetta D.                7:12.05,4   1:23.17,3  (5514) diploma    19,162 ¦ 
106/M5      65. Casali Mariano       1954 Pavia (PV)           Team Riboni                      5:03.51,0   1:03.52,0  (4708) diploma    20,931 ¦ 
55//M4      92. Cerri Alberto        1960 Pavia (PV)           Team Guru Parkpre Selleitalia    3:17.15,8   1:17.57,7  (5488) diploma    16,728 ¦ 
138/M2     415. Fedeli Michele       1971 Pavia (PV)           ASD G.C. Il Branco               7:33.21,9   2:35.34,6  (5191) diploma    18,263 ¦ 
55//M4      94. Ferrari Pierangelo   1959 Pavia (PV)           Team Guru Parkpre Selleitalia    3:17.22,8   1:18.04,7  (5481) diploma    16,719 ¦ 
138/M6     157. Fiocchi Luciano      1949 Pavia (PV)           GC ZAmai Pavia                   8:09.20,3   2:20.32,2  (8498) diploma    16,920 ¦ 
106/M3     214. Giraldi Mario        1968 Pavia (PV)           GC IL BRANCO                     5:21.24,2   1:45.14,0  (5018) diploma    19,788 ¦ 
106/M5     345. Luliri Pietro        1955 Pavia (PV)           Team Riboni                      6:40.36,1   2:40.37,1  (5256) diploma    15,876 ¦ 
106/M1     128. Mellini Giovanni     1977 Pavia (PV)           ASD GC Destro                    6:20.02,3   2:50.54,1  (8610) diploma    16,735 ¦ 
106/M1     131. Sacchetti Stefano    1978 Pavia (PV)           ASD GC Desteo                    6:29.45,8   3:00.37,6  (8609) diploma    16,317 ¦ 
138/M5      97. Villani Renato       1957 Pavia (PV)           Team Riboni                      6:32.30,0   1:23.30,6  (4747) diploma    21,095 ¦ 
138/M3     622. Rimerici Massimilian 1967 Pavone Canavese (TO) FULVIA PAGLIUGHI                 7:14.51,9   2:20.53,9  (9876) diploma    19,040 ¦ 
106/M2     173. Cremonese Alessio    1974 Pedavena (BL)        UC Pedale Feltrino               5:48.59,1   2:17.25,2  (2452) diploma    18,224 ¦ 
106/F1       9. Zanella Sandra       1986 Pedavena (BL)        UC Valbelluna                    4:54.48,9     43.19,9   (939) diploma    21,572 ¦ 
55/M3      112. Marangoni Michele    1970 Pedemonte (VR)       ASD Verona Bike                  3:31.50,6   1:37.41,7  (8895) diploma    15,577 ¦ 
106/M5     118. Camilotto Vanni      1952 Pederobba (TV)       S.C.D. Solighetto 1919           5:27.57,7   1:27.58,7  (2698) diploma    19,392 ¦ 
106/M4       6. Mangutsch Giuseppe   1960 Pedraces (BZ)        Rodes Val Badia - Raiffeisen     4:07.24,5     12.51,5   (212) diploma    25,706 ¦ 
106/M3     256. Alterini Alessandro  1967 Pelago (FI)          Polisportiva Sieci               5:32.56,2   1:56.46,0  (4455) diploma    19,102 ¦ 
138/M6     147. Biscione Francesco   1947 Pellezzano (SA)      Ciclistica Salernitana "N.Roma   8:03.54,8   2:15.06,7  (7326) diploma    17,110 ¦ 
138/M5     608. Casini Maurizio      1957 Pennabilli (PU)      GS Cicli Matteoni                9:02.44,5   3:53.45,1  (1520) diploma    15,255 ¦ 
138/M6     121. Palazzini Riccardo   1949 Pennabilli (PU)      GS Cicli Matteoni                7:44.43,5   1:55.55,4  (1521) diploma    17,816 ¦ 
138/M2     157. Piovosi Sergio       1974 Pergine Valdarno (AR GS Cicli Gaudenzi                6:21.43,3   1:23.56,0  (4139) diploma    21,691 ¦ 
138/M3     344. Zampedri Giorgio     1965 Pergine Valsugana (T SC Pergine                       6:35.48,2   1:41.50,2  (5444) diploma    20,919 ¦ 
55/M3       18. Belloni Fabio        1966 Perugia (PG)         GS TESTI CICLI                   2:27.33,8     33.24,9  (2952) diploma    22,363 ¦ 
55/M5       70. De Feo Pierpaolo     1955 Perugia (PG)         Petit Veló                       3:28.42,8   1:15.26,1   (325) diploma    15,811 ¦ 
106/M6      89. Francescangeli Ferna 1941 Perugia (PG)         Testi Cicli ASD                  5:58.31,0   1:47.42,2  (3168) diploma    17,739 ¦ 
106/M2      28. Gorgoioli Massimo    1971 Perugia (PG)         blu vélo                         4:21.18,5     49.44,6  (3010) diploma    24,339 ¦ 
138/M5     486. Lucarelli Danilo     1950 Perugia (PG)         Stampa Alta Badia                8:18.15,8   3:09.16,4  (2437) diploma    16,617 ¦ 
138/M4    1032. Rabica Mauro         1958 Perugia (PG)         Stampa Alta Badia                8:27.02,8   3:25.55,0  (2494) diploma    16,329 ¦ 
106/M4     304. Ambrosini Daniele    1964 Pesaro (PU)          ASD Villa San Martino            5:51.26,5   1:56.53,5  (4748) diploma    18,096 ¦ 
138/M4     323. Baldini Marco        1962 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              6:33.01,2   1:31.53,4  (7179) diploma    21,067 ¦ 
138/M5     211. Balduini Maurizio    1952 Pesaro (PU)          ASD Villa S.Martino              7:02.20,0   1:53.20,6  (2475) diploma    19,605 ¦ 
106/M4     618. Bartoli Stefano      1964 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:22.25,3   3:27.52,3  (7173) diploma    14,375 ¦ 
106/M3      50. Bastianoni Michele   1969 Pesaro (PU)          GS Autocarozzeria Richy          4:28.15,8     52.05,6  (5594) diploma    23,708 ¦ 
106/M3     597. Bernardi Piero       1965 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:22.30,7   3:46.20,5  (7182) diploma    14,372 ¦ 
138/M3     102. Capozzolo Federico   1969 Pesaro (PU)          GS Autocarozzeria Richy          5:52.08,6     58.10,6  (2577) diploma    23,513 ¦ 
138/M3     898. Carboni Paolo        1966 Pesaro (PU)          A.S. PEDALE PESARESE             8:10.45,2   3:16.47,2 (10284) diploma    16,872 ¦ 
106/M4     514. Ceccolini Stefano    1960 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                6:49.54,0   2:55.21,0  (7366) diploma    15,515 ¦ 
55//M4     226. Crescentini Roberto  1964 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              4:03.09,4   2:03.51,3  (7180) diploma    13,571 ¦ 
138/M5     360. Foglietta Pietro     1957 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:38.58,7   2:29.59,3  (7183) diploma    18,040 ¦ 
138/M3     205. Fraternali Stefano   1968 Pesaro (PU)          GS Autocarozzeria Richy          6:13.21,8   1:19.23,8  (2575) diploma    22,176 ¦ 
138/M3     926. Galli Paolo Giuseppe 1965 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                8:18.27,6   3:24.29,6  (4224) diploma    16,611 ¦ 
138/M3     733. Giunta Maurizio      1965 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                7:36.18,6   2:42.20,6  (7373) diploma    18,145 ¦ 
138/M4     424. Lini Gabriele        1964 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                6:48.13,9   1:47.06,1  (4211) diploma    20,282 ¦ 
138/M4     667. Malerba Caterbo      1959 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                7:18.39,2   2:17.31,4  (7359) diploma    18,875 ¦ 
106/M6     179. Mancini Vincenzo     1949 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              6:49.20,2   2:38.31,4  (7176) diploma    15,537 ¦ 
106/M4     619. Montini Massimo      1964 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:22.31,9   3:27.58,9  (7175) diploma    14,371 ¦ 
106/F2     129. Mulazzani Francesca  1957 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:45.06,8   3:36.53,6   (727) diploma    13,674 ¦ 
106/M3      12. Nandi Davide         1970 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              4:03.41,6     27.31,4  (7184) diploma    26,098 ¦ 
138/M4    1079. Pensalfine Marco     1960 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              8:39.42,7   3:38.34,9  (7174) diploma    15,931 ¦ 
138/M4     504. Piersanti Davide     1962 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                6:58.24,5   1:57.16,7  (4212) diploma    19,789 ¦ 
106/M3     400. Radi Maurizio        1967 Pesaro (PU)          A.S. PEDALE PESARESE             6:11.02,2   2:34.52,0 (10281) diploma    17,141 ¦ 
138/M5     407. Radicchi Adriano     1953 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                7:54.10,7   2:45.11,3  (7361) diploma    17,461 ¦ 
138/M4     762. Ricciotti Marco      1959 Pesaro (PU)          GS Esercito                      7:36.36,2   2:35.28,4  (5420) diploma    18,133 ¦ 
138/M3     738. Rota Marco           1970 Pesaro (PU)          A.S. PEDALE PESARESE             7:36.35,5   2:42.37,5 (10283) diploma    18,134 ¦ 
106/M3     598. Sacchi Germano       1967 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              7:22.31,5   3:46.21,3  (7181) diploma    14,372 ¦ 
106/M4     323. Salucci Danilo       1958 Pesaro (PU)          A.S. PEDALE PESARESE             5:56.41,7   2:02.08,7 (10282) diploma    17,830 ¦ 
106/M5     427. Santini Rolando      1954 Pesaro (PU)          ASD Olimpia Nuova                7:10.46,1   3:10.47,1  (4850) diploma    14,764 ¦ 
138/M4     769. Selci Roberto        1960 Pesaro (PU)          ASD Confesercenti Pesaro         7:38.26,8   2:37.19,0   (295) diploma    18,060 ¦ 
138/M4    1094. Serafini Paride      1964 Pesaro (PU)          Biciland Plusvalore              8:43.12,1   3:42.04,3  (7178) diploma    15,825 ¦ 
106/M1      80. Spadoni Federico     1978 Pesaro (PU)          GS Autocarozzeria Richy          5:28.58,8   1:59.50,6  (9059) diploma    19,332 ¦ 
138/M5     613. Troncon Feliciano    1951 Pesaro (PU)          FALMAR                           9:04.43,1   3:55.43,7 (10001) diploma    15,200 ¦ 
106/M3     190. Donati Daniele       1968 Pescaglia (LU)       Team Biking                      5:11.36,1   1:35.25,9  (8183) diploma    20,410 ¦ 
106/F2     106. Laudanna Eugenia     1958 Pescantina (VR)      SC cicli fontana-domegliara      7:26.19,9   3:18.06,7  (1019) diploma    14,249 ¦ 
138/M2     421. Righetti Giampaolo   1971 Pescantina (VR)      A.C. PALUANI                     7:34.52,4   2:37.05,1  (9517) diploma    18,202 ¦ 
106/M4     571. Savoia Luca          1959 Pescantina (VR)      SC Cicli Fontana-domegliara      7:04.43,8   3:10.10,8  (8862) diploma    14,974 ¦ 
55//M4     100. Zanini Franco        1959 Pescantina (VR)      Ciclo Team Bussolengo            3:19.16,6   1:19.58,5  (4140) diploma    16,559 ¦ 
106/M4     577. De Nobili Ettore     1960 Pescara (PE)         Unione Sportiva Lanciano         7:06.42,1   3:12.09,1  (2525) diploma    14,905 ¦ 
138/M3     936. Falconio Gennaro     1967 Pescara (PE)         SS Magik Byke Ortona             8:21.04,4   3:27.06,4  (5206) diploma    16,524 ¦ 
106/M3     578. Lapi Gianluca        1966 Pescara (PE)                                          7:13.11,6   3:37.01,4  (5637) diploma    14,681 ¦ 
138/M4     790. Laurenzi Andrea      1961 Pescara (PE)         Granfondo Pinarello              7:42.18,2   2:41.10,4  (1525) diploma    17,910 ¦ 
106/M4     334. Marullo Michele      1959 Pescara (PE)         Petit Veló                       5:58.52,0   2:04.19,0  (1410) diploma    17,722 ¦ 
55/M3      194. Micolitti Leonardo   1965 Pescara (PE)         ASD Pol Bevilacqua Sport         4:08.34,8   2:14.25,9  (8837) diploma    13,275 ¦ 
138/M4     620. Pennese Aurelio      1961 Pescara (PE)         ASD Pedale Sulmonese             7:11.51,6   2:10.43,8  (8733) diploma    19,172 ¦ 
55/M3      133. Angrilli Andrea      1966 Pescara Colli (PE)   Pol Bevilacqua Sport             3:40.41,9   1:46.33,0  (3648) diploma    14,952 ¦ 
55/M5       39. Girotti Roberto      1955 Peschiera Borromeo ( gc peschiera borromeo            3:13.50,3   1:00.33,6  (9529) diploma    17,024 ¦ 
55/M3       88. Rottini Fulvio       1966 Peschiera Borromeo ( Pol.Oratorio Bariano             3:18.27,0   1:24.18,1   (249) diploma    16,628 ¦ 
138/M4     943. Veneroni Danilo      1961 Peschiera Borromeo ( GS San Zenone Fisma              8:09.52,8   3:08.45,0  (7782) diploma    16,902 ¦ 
138/M4     280. Cesari Pietro        1958 Pescia (PT)          Associazione Ciclistica Dilett   6:28.21,9   1:27.14,1  (9630) diploma    21,320 ¦ 
138/M4     730. Genualdi Girolamo    1958 Pessano con Bornago  ASD GS Gorgonzola-Monti          7:29.42,1   2:28.34,3  (7294) diploma    18,412 ¦ 
138/M2     158. Gianusso Marco       1975 Pettinengo (BI)      Amici del Ciclo Vigl.Biellese    6:21.44,0   1:23.56,7  (8826) diploma    21,690 ¦ 
138/M1     289. Bonitatibus Donato   1977 Pettorano sul Gizio  ASD Pedale Sulmonese             8:08.42,9   3:21.38,8  (8730) diploma    16,942 ¦ 
138/M5     621. Abbà Ernesto         1950 Piacenza (PC)        Granfondo Colnago                9:12.28,9   4:03.29,5  (4743) diploma    14,986 ¦ 
106/F2     114. Artuffo Laura        1962 Piacenza (PC)        Pro Piacenza Team                7:30.33,4   3:22.20,2   (937) diploma    14,115 ¦ 
106/M4     301. Bergamaschi Giorgio  1961 Piacenza (PC)        Team Granfondocolnago            5:50.29,9   1:55.56,9  (2725) diploma    18,145 ¦ 
138/M4     301. Bergonzi Gianluigi   1964 Piacenza (PC)        Pro Piacenza Team                6:30.21,4   1:29.13,6  (2487) diploma    21,211 ¦ 
138/F2      95. Bertuzzi Roberta     1962 Piacenza (PC)        Granfondo Colnago                9:12.30,3   3:14.53,0   (925) diploma    14,986 ¦ 
138/M4      61. Breviglieri Paolo    1960 Piacenza (PC)        PRO PIACENZA TEAM                5:51.20,0     50.12,2  (9701) diploma    23,567 ¦ 
106/M4     320. Di Fava Michele      1961 Piacenza (PC)        GS Franco Zeppi Pavimenti        5:56.08,8   2:01.35,8  (5132) diploma    17,857 ¦ 
55//M4     203. Fittavolini Ettore   1959 Piacenza (PC)        PRO PIACENZA TEAM                3:50.25,0   1:51.06,9  (9890) diploma    14,321 ¦ 
106/M4     447. Fontanella Marco     1962 Piacenza (PC)        Team Raschiani Piacenza          6:32.31,4   2:37.58,4  (5477) diploma    16,202 ¦ 
55/F2       32. Pelagatti Monica     1964 Piacenza (PC)        PRO PIACENZA TEAM                3:46.47,8   1:07.18,4  (1085) diploma    14,550 ¦ 
106/M6      55. Pinna Giovanni       1944 Piacenza (PC)        GS Franco Zeppi Pavimenti        5:39.38,7   1:28.49,9  (8724) diploma    18,725 ¦ 
55//M4      67. Rainieri Gianni      1960 Piacenza (PC)        Pro Piacenza Team                3:09.57,0   1:10.38,9  (8659) diploma    17,372 ¦ 
138/M3    1059. Ravoni Davide        1970 Piacenza (PC)        TEAM GF COLNAGO-GS CICLI TIZZO   9:12.24,1   4:18.26,1 (10419) diploma    14,989 ¦ 
138/M5      78. Rubini Gianluigi     1956 Piacenza (PC)        GS Trapianto é Vita              6:23.35,8   1:14.36,4  (3290) diploma    21,585 ¦ 
55//M4     293. Sacchetti Roberto    1961 Piacenza (PC)        Team Raschiani Piacenza          4:35.53,4   2:36.35,3  (5478) diploma    11,961 ¦ 
55/M3       35. Vignati Pierangelo   1970 Piacenza (PC)        Petit Veló                       2:45.43,8     51.34,9  (1403) diploma    19,911 ¦ 
138/M2     325. Visconti Paolo       1974 Piacenza (PC)        Team Raschiani                   7:05.14,9   2:07.27,6  (5150) diploma    19,470 ¦ 
55//M4     286. Vitali Cesare        1958 Piacenza (PC)        Team Raschiani Piacenza          4:32.14,8   2:32.56,7  (5099) diploma    12,121 ¦ 
55/M6       62. Zanotti Giovanni     1947 Piacenza (PC)        Granfondo Colnago                3:40.45,7   1:25.50,1  (4803) diploma    14,948 ¦ 
106/M5     260. Cerisoli Marco       1954 Piagge (PU)          ardita piagge                    6:13.06,1   2:13.07,1  (9602) diploma    17,046 ¦ 
138/M4     527. Casini Antonio       1961 Pianengo (CR)        UC cremasca                      7:00.44,3   1:59.36,5  (2702) diploma    19,679 ¦ 
138/M1     300. Carlucci Paolo       1978 Pianezza (TO)        Bergamin Torino                  8:18.33,0   3:31.28,9 (10328) diploma    16,608 ¦ 
106/M2      57. Del Carlo Gianluca   1972 Piano Di Conca (LU)  Croce verde bike viareggio       4:42.10,2   1:10.36,3  (2560) diploma    22,539 ¦ 
106/M6      86. Del Carlo Mario      1947 Piano Di Conca (LU)  Croce verde bike viareggio       5:57.12,3   1:46.23,5  (5747) diploma    17,804 ¦ 
138/M3     913. Daprato Roy          1967 Piano di Coreglia (L Team Biking                      8:15.05,3   3:21.07,3  (8657) diploma    16,724 ¦ 
106/M4     331. Papi Paolo           1962 Piano di Coreglia (L Team Biking                      5:58.50,0   2:04.17,0  (8184) diploma    17,724 ¦ 
55/M3      218. Brosco Mauro         1967 Pianoro (BO)         Team Salieri                     4:30.09,6   2:36.00,7  (6981) diploma    12,214 ¦ 
55//M4     205. Manfrone Stefano     1964 Pianoro (BO)         DLF Bologna                      3:50.30,0   1:51.11,9 (10169) diploma    14,316 ¦ 
138/Top      4. Negrini Emanuele     1974 Pianoro (BO)         Team Salieri                     4:37.56,6      5.27,8     (1) diploma    29,790 ¦ 
138/M4     613. Vicino Roberto       1962 Pianoro (BO)         FORTI&LIBERI BOLOGNA             7:10.45,9   2:09.38,1  (5838) diploma    19,221 ¦ 
138/M4    1017. Zucchelli Alessandro 1958 Pianoro (BO)         Top Racing Bike                  8:24.38,9   3:23.31,1  (8296) diploma    16,407 ¦ 
138/M5     167. Galli Mario          1950 Piateda (SO)         ALPIN BIKE EDILBI TEAM           6:52.35,6   1:43.36,2  (3083) diploma    20,068 ¦ 
106/M3     542. Ovelli Giuseppe      1967 Piavon (TV)          Pedale Opitergino Tonello        6:57.02,7   3:20.52,5  (8944) diploma    15,250 ¦ 
138/M1     308. Silvestrini Denis    1978 Piavon (TV)          Pedale Opitergino Tonello        8:21.27,4   3:34.23,3  (8948) diploma    16,511 ¦ 
138/M6     133. Faganello Agostino   1948 Piavon Di Oderzo Tv  Pedale Opitergino Tonello        7:51.51,5   2:03.03,4  (8946) diploma    17,547 ¦ 
55/M2      122. Robutti Luca         1976 Pietra Ligure (SV)   Speed Wheel Team Savona          4:41.18,9   2:28.50,1  (6941) diploma    11,730 ¦ 
55/M5      128. Tomagnini Andrea Gio 1954 Pietrasanta (LU)     Le Due Ruote                     3:51.55,8   1:38.39,1 (10495) diploma    14,228 ¦ 
106/M2     172. Durante Massimiliano 1972 Pietravairano (CE)   Auriemma Cycling                 5:48.56,7   2:17.22,8  (9548) diploma    18,226 ¦ 
106/M3     169. Cantonetti Paolo     1967 Pieve a Nievole (PT) UC valdinievole Macoclive        5:06.59,1   1:30.48,9 (10010) diploma    20,717 ¦ 
106/M4       5. Perencin Giorgio     1962 Pieve di Soligo (TV) ASD SOLIGHETTO                   4:06.43,4     12.10,4   (297) diploma    25,777 ¦ 
106/M5     164. Rasera Giancarlo     1957 Pieve di Soligo (TV) CICLOTURISTICA VITTORIO VENETO   5:44.06,4   1:44.07,4  (5890) diploma    18,482 ¦ 
138/M3     238. Minoia Massimiliano  1967 Pieve Emanuele (MI)  SC Humanitas                     6:18.49,0   1:24.51,0   (184) diploma    21,857 ¦ 
106/M4     625. Manca Stefano        1960 Pieve Ligure (GE)    Lech Angels                      7:25.10,2   3:30.37,2  (3830) diploma    14,286 ¦ 
55/M6      144. Quarantelli Giorgio  1947 Pieveottoville (PR)  a.c. la roca                     4:18.38,1   2:03.42,5  (2975) diploma    12,759 ¦ 
138/M4     318. Bonan Paolo          1962 Pievepelago (MO)     Team Iaccobike Ceramica Panari   6:32.31,4   1:31.23,6  (7038) diploma    21,094 ¦ 
138/M4     713. Pecora Giuseppe      1961 Pinerolo (TO)        EQUIPE '96 DEL PINEROLESE        7:26.41,8   2:25.34,0  (9641) diploma    18,536 ¦ 
55/M5      113. Berra Ezio           1950 Pino Torinese (TO)   Jolly Nota                       3:47.19,0   1:34.02,3  (8689) diploma    14,517 ¦ 
106/M3     306. Ferrero Giorgio      1970 Piobesi d'Alba (CN)  ASD Alba Bike Team               5:44.44,6   2:08.34,4  (6995) diploma    18,448 ¦ 
55/F1        9. Monno Ilenia         1973 Piobesi Torinese (TO Team Sintesi Adeste MG K-Vis     2:51.41,2     29.19,9   (392) diploma    19,221 ¦ 
138/M4    1065. Americano Massimo    1959 Pioltello (MI)                                        8:37.20,0   3:36.12,2  (5580) diploma    16,005 ¦ 
106/M3     441. Bianchi Giuseppe     1967 Pioltello (MI)       GS Darimec Ingranaggi            6:24.09,3   2:47.59,1  (5577) diploma    16,555 ¦ 
106/M3     129. Landoni Daniele      1969 Pioltello (MI)       ASD Vimobici 2000                4:53.10,1   1:16.59,9  (4612) diploma    21,694 ¦ 
138/M5      12. Manza Mario Stelvio  1957 Piovene Rocchette (V ASD Cá Trenta                    5:50.21,9     41.22,5  (2562) diploma    23,632 ¦ 
M3           1. Bertolini Valerio    1967 Pisa (PI)            GS Esercito                      4:54.00,4       -----  (1487) diploma       --- ¦ 
138/M4     249. Burgio Alfonso       1960 Pisa (PI)            GS Esercito                      6:25.02,4   1:23.54,6  (1490) diploma    21,504 ¦ 
138/M2      62. Cavalca Stefano      1973 Pisa (PI)            Team Guru Parkpre SelleItalia    5:52.23,8     54.36,5  (2867) diploma    23,496 ¦ 
106/M5     397. Gambacciani Marco    1954 Pisa (PI)            GS PINIZZOTTO                    6:57.01,1   2:57.02,1  (5841) diploma    15,251 ¦ 
138/M1      23. Lorenzi Giovanni     1978 Pisa (PI)            guru parkpre selleitalia         5:33.34,2     46.30,1 (10297) diploma    24,822 ¦ 
106/M3     471. Mariani Riccardo     1968 Pisa (PI)            Polisportiva SanGiulianese       6:32.37,9   2:56.27,7  (9658) diploma    16,198 ¦ 
138/M1       5. Pisani Vincenzo      1981 Pisa (PI)            GS Esercito                      5:08.59,7     21.55,6   (330) diploma    26,796 ¦ 
138/M4     529. Tarabusi Roberto     1960 Pisa (PI)            Folgore Bike                     7:00.49,3   1:59.41,5  (5307) diploma    19,675 ¦ 
106/M2      93. Fornerone Marco      1971 Piscina (TO)         REINAUDO                         5:01.18,8   1:29.44,9  (4982) diploma    21,107 ¦ 
138/M3     547. Do Marco             1966 Pisogne (BS)         team extreme                     7:03.37,9   2:09.39,9 (10009) diploma    19,545 ¦ 
138/M6      78. Alderighi Enzo       1949 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:21.28,7   1:32.40,6  (8649) diploma    18,755 ¦ 
55/M5      236. Brachi Carlo         1953 Pistoia (PT)         CRAL Banca Toscana               4:57.26,2   2:44.09,5  (2705) diploma    11,094 ¦ 
138/M3      26. Corsini Stefano      1967 Pistoia (PT)         VC Bar Mannelli Gymo's           5:26.45,0     32.47,0  (1944) diploma    25,340 ¦ 
106/M6     242. Giannini Mauro       1947 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:28.29,0   3:17.40,2  (8515) diploma    14,181 ¦ 
55/M3      102. Giraldi Stefano      1968 Pistoia (PT)         Team Pianeta Bici                3:27.03,2   1:32.54,3  (3118) diploma    15,937 ¦ 
138/M1     158. Gori Giampaolo       1978 Pistoia (PT)         Team Ariston                     6:40.28,1   1:53.24,0  (4559) diploma    20,675 ¦ 
106/M4     471. Grieco Umberto       1960 Pistoia (PT)         individuale                      6:40.43,6   2:46.10,6  (9863) diploma    15,871 ¦ 
138/M2     418. Meoni Patrizio       1974 Pistoia (PT)         Team Ariston                     7:34.29,6   2:36.42,3  (7983) diploma    18,218 ¦ 
106/M2     107. Naldi Stefano        1972 Pistoia (PT)         Team Olimpia Bolis               5:10.25,9   1:38.52,0  (4953) diploma    20,487 ¦ 
106/F2     110. Peuker Grit-Uta      1965 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:28.29,6   3:20.16,4   (953) diploma    14,180 ¦ 
138/M4     835. Romiti Giampaolo     1961 Pistoia (PT)         GS Daccordi                      7:52.30,5   2:51.22,7  (8350) diploma    17,523 ¦ 
138/M4     201. Tesi Luca            1961 Pistoia (PT)         Team Ariston                     6:19.21,7   1:18.13,9  (4560) diploma    21,826 ¦ 
138/M2     244. Tofani Massimo       1972 Pistoia (PT)         Avis Verag Prato Est             6:45.03,9   1:47.16,6  (6812) diploma    20,441 ¦ 
138/F2      42. Tuci Lucilla         1967 Pistoia (PT)         ASD Finauto Sport Team           7:35.14,4   1:37.37,1   (920) diploma    18,188 ¦ 
138/M3     507. Ludovici Lucio       1970 Pistrino (PG)        G.S. CILCI EFFE-EFFE             6:57.42,1   2:03.44,1 (10242) diploma    19,822 ¦ 
106/M4     240. Ravarelli Marco      1961 Pistrino (PG)        G.S. CILCI EFFE-EFFE             5:35.31,1   1:40.58,1 (10238) diploma    18,955 ¦ 
138/M5     327. Rossi Giorgio        1950 Podenzano (PC)       GS Sportissimo Top Level         7:29.06,0   2:20.06,6  (3681) diploma    18,436 ¦ 
138/M3     749. Allori Luigi         1967 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           7:38.35,6   2:44.37,6  (4236) diploma    18,055 ¦ 
106/M6      97. Banci Roberto        1948 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           6:00.52,2   1:50.03,4  (7407) diploma    17,624 ¦ 
106/M5     173. Borgi Marco          1953 Poggio a Caiano (PO) ASD Inwool                       5:45.57,6   1:45.58,6  (7706) diploma    18,383 ¦ 
106/M1      33. Cipriani Matteo      1983 Poggio a Caiano (PO) ASD Windest                      4:38.43,5   1:09.35,3  (5031) diploma    22,818 ¦ 
106/M4     173. Fani Mario           1959 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           5:20.50,3   1:26.17,3  (4229) diploma    19,823 ¦ 
138/M4     351. Lenzi Paolo          1960 Poggio a Caiano (PO) VC Bar Mannelli Gymo's           6:37.16,7   1:36.08,9  (4233) diploma    20,841 ¦ 
106/M3     221. Traversi Luca        1965 Poggio a Caiano (PO) ASD Inwool                       5:23.07,3   1:46.57,1  (5380) diploma    19,682 ¦ 
106/M4     282. Benvenuti Franco     1964 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                5:46.37,0   1:52.04,0  (4221) diploma    18,348 ¦ 
106/M4     561. Benvenuti Mauro      1962 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:03.27,4   3:08.54,4  (7367) diploma    15,019 ¦ 
106/M5     415. Casadei Adriano      1954 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:03.22,4   3:03.23,4  (7358) diploma    15,022 ¦ 
106/F2      93. Conti Donatella      1961 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:17.27,2   3:09.14,0   (741) diploma    14,538 ¦ 
138/M4     792. Della Riva Vincenzo  1958 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:42.42,1   2:41.34,3  (4223) diploma    17,894 ¦ 
138/M4    1016. Domeniconi Massimo   1961 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                8:24.31,4   3:23.23,6  (4215) diploma    16,411 ¦ 
106/F2      25. Drudi Nicoletta      1967 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                5:54.04,0   1:45.50,8   (743) diploma    17,962 ¦ 
106/F2      82. Marsili Rosanna      1963 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:08.29,5   3:00.16,3   (742) diploma    14,842 ¦ 
106/F2     101. Muratori Barbara     1962 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:23.05,5   3:14.52,3   (740) diploma    14,353 ¦ 
106/M4     637. Muratori Oberdan     1961 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:36.05,1   3:41.32,1  (7365) diploma    13,944 ¦ 
55//M4     118. Pellegrini Primo     1958 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                3:26.08,9   1:26.50,8  (4222) diploma    16,007 ¦ 
106/M4     579. Renzi Gilberto       1959 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:07.09,6   3:12.36,6  (4216) diploma    14,889 ¦ 
138/M3     771. Valdinoci Fabio      1966 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                7:42.17,1   2:48.19,1  (4220) diploma    17,911 ¦ 
106/M4     DSQ  Zoffoli Ubaldo       1960 Poggio Berni (RN)    ASD Olimpia Nuova                    -----  squalifica  (7368)               --- ¦ 
138/M1      95. Renzi Federico       1982 Poggio Catino (RI)   Cantalupo Ciclistica             6:11.31,5   1:24.27,4  (8676) diploma    22,286 ¦ 
138/M3     343. Martorelli Erminio G 1969 Poggio Fidoni (RI)   GS Esercito                      6:35.47,7   1:41.49,7  (6512) diploma    20,919 ¦ 
138/M4     404. Garuti Stefano       1962 Poggio Renatico (FE) GS Sportissimo Top Level         6:44.20,4   1:43.12,6  (1597) diploma    20,477 ¦ 
106/M3     324. Garosi Adriano       1965 Poggio Rusco (MN)    GS Sportissimo Top Level         5:48.44,7   2:12.34,5  (3660) diploma    18,236 ¦ 
138/M3      88. Mazzali Paolo        1969 Poggio Rusco (MN)    SPORT BIKE CASTELMASSA           5:49.22,2     55.24,2  (2895) diploma    23,699 ¦ 
55/M5       57. Pirani Luigi         1951 Poggio S. Marcello ( Velo C.cicli Cingolani           3:23.25,0   1:10.08,3  (9453) diploma    16,222 ¦ 
55/M5      154. Paleari Elio         1957 Pogliano Milanese (M ISDC Milano Team Pezzetti        4:03.56,7   1:50.40,0  (9108) diploma    13,527 ¦ 
106/M5     188. Spada Renzo          1957 Pomezia (RM)         Team Iaccobike Ceramica Panari   5:50.02,6   1:50.03,6  (7035) diploma    18,169 ¦ 
55/M1       49. Montagnani Nicola    1978 Ponsacco (PI)        g.s.cicli zapier                 3:24.37,2   1:27.26,7   (281) diploma    16,127 ¦ 
106/M2      91. Castellani Alessandr 1972 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               5:00.54,0   1:29.20,1  (7717) diploma    21,136 ¦ 
106/M5     229. Smorti Mauro         1951 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               6:03.17,7   2:03.18,7  (4454) diploma    17,506 ¦ 
106/M5     131. Zangari Stellario    1954 Pontassieve (FI)     Polisportiva Sieci               5:31.51,8   1:31.52,8  (4453) diploma    19,164 ¦ 
138/M3     218. Vaghini Luigi        1965 Ponte dell'Olio (PC) GS Sportissimo Top Level         6:16.42,3   1:22.44,3  (3659) diploma    21,980 ¦ 
138/M4     947. Schiavinato Rossano  1958 Ponte di Piave (TV)  ASD F.lli Lunardelli Iveco       8:10.21,2   3:09.13,4  (8315) diploma    16,885 ¦ 
106/M4     409. Pandolfi Francesco   1960 Ponte Felcino (PG)   G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          6:20.36,7   2:26.03,7 (10487) diploma    16,709 ¦ 
138/M3     820. Rulli Gianluca       1967 Ponte Felcino (PG)   G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          7:52.36,9   2:58.38,9  (2874) diploma    17,519 ¦ 
138/M6      80. Zambenedetti Gino    1944 Ponte Nella Priula ( Team Sintesi Adeste MG K-Vis     7:23.34,4   1:34.46,3  (8349) diploma    18,666 ¦ 
138/Top     38. Zambenedetti Luca    1966 Ponte Nella Priula ( Viner Team                       6:09.30,8   1:37.02,0    (43) diploma    22,407 ¦ 
138/M5     107. Pannacci Maurizio    1953 Ponte Pattoli (PG)   G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          6:35.19,0   1:26.19,6  (2881) diploma    20,945 ¦ 
138/M3     262. Piasentin Nicola     1968 Ponte San Nicolò (PD                                  6:23.20,8   1:29.22,8  (4964) diploma    21,599 ¦ 
138/M2     306. Rota Stefano         1971 Ponte San Pietro (BG ASD GS Maffioletti               6:58.23,5   2:00.36,2  (2645) diploma    19,790 ¦ 
138/M3     526. D'Amato Pompeo       1967 Pontecagnano (SA)    Ciclistica Salernitana "N.Roma   7:00.38,7   2:06.40,7  (7331) diploma    19,684 ¦ 
138/M3    1069. Pellegrino Fiorenzo  1965 Pontecagnano (SA)    Ciclistica Salernitana "N.Roma   9:19.31,7   4:25.33,7  (7330) diploma    14,798 ¦ 
106/M3     350. Verna Diego          1967 Pontecurone (AL)     G.C.EUROBIKE GENOVA              5:54.18,9   2:18.08,7 (10325) diploma    17,950 ¦ 
55/M2      119. Alderighi Andrea     1971 Pontedera (PI)       GS FUTURA CICLI ZAPIER           4:39.04,3   2:26.35,5  (2676) diploma    11,824 ¦ 
138/M5     154. Bettarini Paolo      1955 Pontedera (PI)       VELO CLUB PONTEDERA              6:49.48,8   1:40.49,4 (10105) diploma    20,204 ¦ 
106/M5     361. Ceccotti Stefano     1955 Pontedera (PI)       Petit Veló                       6:46.53,5   2:46.54,5  (1427) diploma    15,630 ¦ 
106/M3      71. Coletti Gabriele     1965 Pontedera (PI)       VC Pontedera                     4:37.55,2   1:01.45,0  (6111) diploma    22,884 ¦ 
55/M2      118. Dalla Valle Tiziano  1971 Pontedera (PI)       GS FUTURA CICLI ZAPIER           4:38.33,4   2:26.04,6  (2686) diploma    11,846 ¦ 
138/Top      1. Jones Timothy        1975 Pontedera (PI)       Team Guru Parkpre Selleitalia    4:32.28,8       -----    (38) diploma    30,387 ¦ 
106/M5     400. Saturni Bruno        1951 Pontelagoscuro (FE)  ASD Cicolo Dip.Berco             6:58.33,3   2:58.34,3  (7078) diploma    15,195 ¦ 
138/M3     806. Rosati Giancarlo     1966 Pontelongo (PD)      GS Cicli Olympia                 7:49.45,7   2:55.47,7  (8677) diploma    17,625 ¦ 
55/M5      132. Torriani Germano     1955 Pontenure (PC)       Cicli Tizzoni Piacenza           3:54.16,4   1:40.59,7  (4915) diploma    14,086 ¦ 
106/M6      73. Guerini Renato       1949 Ponteranica (BG)     Cral Banca Popolare di Bergamo   5:47.48,0   1:36.59,2   (233) diploma    18,286 ¦ 
138/M3     599. Bonetti Giandomenico 1967 Pontevico (BS)       GC Zeli                          7:11.14,5   2:17.16,5  (4790) diploma    19,200 ¦ 
138/M3     886. Caprarelli Gianluca  1968 Pontinia (LT)        GS Janssen Cilag                 8:08.27,6   3:14.29,6  (8232) diploma    16,951 ¦ 
106/M1      11. De Petris Andrea     1986 Pontinia (LT)        GS Esercito                      4:10.13,0     41.04,8   (123) diploma    25,417 ¦ 
138/M4     935. Nalli Luigi          1964 Pontinia (LT)        GS Janssen Cilag                 8:08.29,0   3:07.21,2  (8230) diploma    16,950 ¦ 
138/M1     105. Pietricola Giuseppe  1980 Pontinia (LT)        GS Esercito                      6:16.42,8   1:29.38,7   (122) diploma    21,979 ¦ 
138/M4     391. De Leo Luca          1963 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              6:42.07,2   1:40.59,4  (1557) diploma    20,590 ¦ 
106/M3     102. Durante Alessandro   1969 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              4:46.36,5   1:10.26,3  (1556) diploma    22,190 ¦ 
138/M2     597. Fedrigo Christian    1971 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              8:53.46,2   3:55.58,9  (1563) diploma    15,512 ¦ 
106/F2      70. Schiavon Luisa       1958 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              6:53.03,2   2:44.50,0   (531) diploma    15,397 ¦ 
138/M3     883. Toresan Mauro        1967 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              8:07.16,6   3:13.18,6  (1554) diploma    16,992 ¦ 
106/M3      20. Varisco Marco        1966 Ponzano (TV)         Granfondo Pinarello              4:10.00,7     33.50,5  (1529) diploma    25,438 ¦ 
138/M3     736. Zambenedetti Lorenzo 1968 Ponzano (TV)         Decima Treviso                   7:36.21,5   2:42.23,5  (1644) diploma    18,143 ¦ 
106/M6      56. Nutini Luciano       1948 Porcari (LU)         Team Jolly Bike ASD              5:39.47,5   1:28.58,7  (3296) diploma    18,717 ¦ 
138/M4     688. Baldassi Giancarlo   1960 Porcia (PN)          ROVEREDO IN PIANO                7:22.35,0   2:21.27,2  (2704) diploma    18,708 ¦ 
138/M1     342. Muzzatti Marco       1978 Porcia (PN)          Acido LAttico Team               9:06.15,9   4:19.11,8  (9013) diploma    15,157 ¦ 
138/M4     480. Paduano Gerardo      1962 Porcia (PN)          GS Esercito                      6:54.09,5   1:53.01,7  (1486) diploma    19,992 ¦ 
138/M3     781. Varnier Paolo        1965 Porcia (PN)          ROVEREDO IN PIANO                7:44.13,3   2:50.15,3 (10356) diploma    17,836 ¦ 
106/M6      85. De Dottori Andrea    1948 Pordenone (PN)       v.c. fuorisoglia                 5:56.46,2   1:45.57,4  (5772) diploma    17,826 ¦ 
138/M3     722. Ferrandi Nicola      1966 Pordenone (PN)       Bike Shop Racing                 7:34.39,9   2:40.41,9  (2753) diploma    18,211 ¦ 
138/M4      63. Ciocci Fabio         1964 Portaria (TR)        UC Ponte San Giovanni            5:52.04,2     50.56,4  (8827) diploma    23,518 ¦ 
138/M3     473. Martagni Enrico      1969 Portile (MO)         Team Iaccobike Ceramica Panari   6:52.26,4   1:58.28,4  (4110) diploma    20,075 ¦ 
138/M5      36. Battistelli Claudio  1952 Porto Potenza Picena Valenti Team Recanati            6:05.22,8     56.23,4  (3177) diploma    22,661 ¦ 
138/M4     683. Carrioli Roberto     1960 Porto San Giorgio (A ASD Planet Fitness               7:21.55,8   2:20.48,0  (8585) diploma    18,735 ¦ 
138/M4     367. Lucidi Gabriele      1962 Porto San Giorgio (A ASD Sace                         6:39.15,9   1:38.08,1  (4147) diploma    20,738 ¦ 
106/M1      88. Bugiardini Luca      1980 Porto Sant'Elpidio ( ASD Sace                         5:40.11,7   2:11.03,5  (7167) diploma    18,695 ¦ 
138/M3     870. Chiurchiú Rossano    1965 Porto Sant'Elpidio ( ASD Sace                         8:04.14,3   3:10.16,3  (7169) diploma    17,099 ¦ 
138/M2     149. Marziali Stefano     1974 Porto Sant'Elpidio ( ASD Sace                         6:19.30,2   1:21.42,9  (4146) diploma    21,817 ¦ 
138/M1     126. Silenzi Michele      1984 Porto Sant'Elpidio ( ASD Sace                         6:25.55,1   1:38.51,0  (4145) diploma    21,455 ¦ 
138/M4     259. Corbelli Giuseppe    1959 Portoferraio (LI)    S.C.Cicli Fontana                6:25.34,1   1:24.26,3  (3062) diploma    21,474 ¦ 
106/M5     492. Checchi Mauro        1952 Portomaggiore (FE)   asd delfino 93                   8:08.47,8   4:08.48,8  (5274) diploma    13,011 ¦ 
106/M3     606. Echamanov Askar      1966 Portomaggiore (FE)   ASD Cicolo Dip.Berco             7:33.43,1   3:57.32,9  (7070) diploma    14,017 ¦ 
106/M4     366. Berti Massimo        1963 Postua (VC)          TEAM LOCCA                       6:06.43,0   2:12.10,0  (8549) diploma    17,343 ¦ 
138/M3     304. Chianese Umberto     1966 Potenza Picena (MC)  Ciclistica Mercatese             6:29.25,0   1:35.27,0  (8309) diploma    21,262 ¦ 
55//M4     321. Di Rosa Enrico       1959 potenza picena MC (M GADAP                            5:19.03,6   3:19.45,5  (8766) diploma    10,342 ¦ 
138/M4      65. Crivellaro Fabio     1960 Pove del Grappa (VI) UC Romano                        5:52.55,2     51.47,4   (213) diploma    23,461 ¦ 
106/F2      47. Pozzobon Carla       1966 Pove del Grappa (VI) UC Romano                        6:26.19,5   2:18.06,3   (409) diploma    16,462 ¦ 
106/M6     203. Cocchetto Silvio     1948 Povegliano (TV)      GC Polisportiva Catena           7:01.44,0   2:50.55,2  (7754) diploma    15,080 ¦ 
106/M1      89. Perbellini Andrea    1982 Povegliano Veronese                                   5:41.02,2   2:11.54,0  (9085) diploma    18,649 ¦ 
55/M5      189. Perbellini Gino      1950 Povegliano Veronese                                   4:15.35,0   2:02.18,3  (9087) diploma    12,911 ¦ 
138/M2      91. Isola Luigi          1972 Pozzi San Michele Ta Team Guru Parkpre Selle Italia   6:01.53,9   1:04.06,6  (2812) diploma    22,879 ¦ 
55//M4     101. Magnani Luigi        1958 Pozzolengo (BS)      Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   3:19.19,1   1:20.01,0  (7832) diploma    16,556 ¦ 
138/M4    1092. Demicheli Roberto    1964 Pozzolo Formigaro (A Racing Team La Bici              8:42.56,3   3:41.48,5  (4252) diploma    15,833 ¦ 
55/M6       29. Pompolano Franco     1948 Pozzuolo del Friuli  GS Ciclismo Buttrio              3:23.09,3   1:08.13,7  (4813) diploma    16,243 ¦ 
106/M5      45. Bon Denis            1957 Pradamano (UD)       ASD Cerneglons 87                4:49.58,8     49.59,8  (8705) diploma    21,932 ¦ 
55/M3       41. Dell'Arti Pierpaolo  1965 Pradamano (UD)       AC Fun Bike Pratic               2:51.29,1     57.20,2  (2373) diploma    19,243 ¦ 
106/M3      53. Steiner Helmut       1970 Prags (BZ)           Dolomiti Superbike               4:28.54,5     52.44,3  (8545) diploma    23,651 ¦ 
106/M4     214. Bertoni Francesco    1962 Pralboino (BS)       ASD COOP LA FAMIGLIA             5:30.50,4   1:36.17,4  (4894) diploma    19,223 ¦ 
55/M6      136. Allemandi Germano    1947 Pralormo (TO)        ASD Alba Bike Team               4:13.47,8   1:58.52,2  (6993) diploma    13,002 ¦ 
106/M6       2. Anfuso Giovanni      1947 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:14.32,8      3.44,0  (2175) diploma    24,985 ¦ 
55/M5      197. Anichini Alberto     1956 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:19.13,7   2:05.57,0  (6813) diploma    12,730 ¦ 
106/M2     247. Antonelli Cristian   1974 Prato (PO)           Team Olimpia Bolis               6:28.10,1   2:56.36,2  (4955) diploma    16,384 ¦ 
138/M4     733. Baldi Carlo          1959 Prato (PO)           asd inwool                       7:30.05,7   2:28.57,9 (10397) diploma    18,396 ¦ 
106/M3     483. Bartolini Giovanni   1965 Prato (PO)           Team Olimpia Bolis               6:35.03,1   2:58.52,9  (4691) diploma    16,099 ¦ 
106/F2       4. Becagli Patrizia     1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:58.37,5     50.24,3   (438) diploma    21,297 ¦ 
106/F2      65. Becagli Silvia       1962 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:43.44,6   2:35.31,4   (675) diploma    15,752 ¦ 
55//M4      73. Biagioni Fabio       1963 Prato (PO)           ASD Inwool                       3:12.43,0   1:13.24,9  (7714) diploma    17,123 ¦ 
106/M3      62. Biancalani Leonardo  1970 Prato (PO)           ASD Windest                      4:32.17,3     56.07,1  (2497) diploma    23,357 ¦ 
106/M3     270. Bindi Gianni         1965 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:36.57,6   2:00.47,4  (3968) diploma    18,874 ¦ 
138/F2      55. Bragagni Donatella   1963 Prato (PO)           MPB Fenixs                       8:03.29,7   2:05.52,4   (557) diploma    17,125 ¦ 
106/M4      77. Breschi Alessandro   1962 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:54.11,5     59.38,5  (3969) diploma    21,618 ¦ 
138/M3     354. Casullo Massimo      1970 Prato (PO)           ASD Pedale Bianazzurro           6:37.21,8   1:43.23,8  (5485) diploma    20,837 ¦ 
106/M3     188. Cerino Raffaele      1968 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:11.25,2   1:35.15,0  (6822) diploma    20,422 ¦ 
106/M5     343. Ciatti Luigi         1950 Prato (PO)           ASD Avis Verag Prato             6:39.29,7   2:39.30,7  (5290) diploma    15,920 ¦ 
106/M3      79. Ciolini Gianni       1970 Prato (PO)           A.S.D. INWOOL                    4:40.28,3   1:04.18,1  (5983) diploma    22,676 ¦ 
138/M5      93. Clemente Diego Franc 1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:30.49,2   1:21.49,8  (6815) diploma    21,186 ¦ 
55//M4     229. Clemente Gianluca    1959 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             4:04.36,2   2:05.18,1  (6816) diploma    13,491 ¦ 
138/M4     663. Colombo Alessandro   1961 Prato (PO)           A.S.D. WINDEST                   7:18.16,8   2:17.09,0  (9775) diploma    18,892 ¦ 
106/M4     219. Colzi Gianluca       1960 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:31.23,1   1:36.50,1  (4630) diploma    19,192 ¦ 
106/M5     486. Colzi Luigi          1956 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:52.55,3   3:52.56,3  (6814) diploma    13,448 ¦ 
138/M6     178. Corrieri Piero       1940 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             8:25.13,1   2:36.25,0  (6818) diploma    16,388 ¦ 
55/M3      DNF  Corvino Nicola       1967 Prato (PO)           team olimpia Bolis               2:40.37,1     Gardena  (3069)               --- ¦ 
106/M4     247. D'Andrea Gianmarco   1960 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:38.06,9   1:43.33,9  (6819) diploma    18,810 ¦ 
138/M6     118. Denti Roberto        1939 Prato (PO)           ASD Inwool                       7:42.32,0   1:53.43,9  (4448) diploma    17,901 ¦ 
106/M6     217. Di Mastrorocco Vitto 1939 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:13.51,0   3:03.02,2  (6820) diploma    14,659 ¦ 
106/M6      52. Ferrini Francesco    1946 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:38.00,1   1:27.11,3  (3972) diploma    18,816 ¦ 
55/M5       90. Fossi Fabrizio       1950 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             3:38.34,7   1:25.18,0  (6811) diploma    15,097 ¦ 
106/M2     207. Ganni Riccardo       1976 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:08.03,5   2:36.29,6  (6809) diploma    17,279 ¦ 
55/M5       25. Gelli Giovanni       1957 Prato (PO)           VC Bar Mannelli Gymo's           3:04.11,9     50.55,2  (7408) diploma    17,915 ¦ 
55/M3      102. Giangrasso Alessandr 1969 Prato (PO)           Team Le Lame Firenze             3:27.03,2   1:32.54,3  (7937) diploma    15,937 ¦ 
55/M2       65. Grandi Emanuele      1971 Prato (PO)           Team Le Lame Firenze             3:26.30,7   1:14.01,9  (7936) diploma    15,979 ¦ 
106/M3     106. Grandini Massimilian 1965 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:47.51,8   1:11.41,6  (4629) diploma    22,093 ¦ 
138/M2     199. Guarducci Stefano    1976 Prato (PO)           asd inwool                       6:31.13,3   1:33.26,0  (6085) diploma    21,164 ¦ 
138/M3     492. Gucci Alessandro     1969 Prato (PO)           IO BICI                          6:55.29,5   2:01.31,5  (9758) diploma    19,928 ¦ 
106/M6      34. Guerra Fleris        1948 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:25.55,3   1:15.06,5  (7702) diploma    19,513 ¦ 
55/M5       86. Lombardi Matteo      1950 Prato (PO)           ASD Inwool                       3:36.53,1   1:23.36,4  (7703) diploma    15,215 ¦ 
106/M5     484. Luciani Luciano Nico 1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:51.52,5   3:51.53,5  (6817) diploma    13,478 ¦ 
106/M6     105. Maiorino Vincenzo    1942 Prato (PO)           ASD Ciclistica Viaccia           6:04.31,3   1:53.42,5  (2348) diploma    17,447 ¦ 
106/M4     367. Mannucci Romano      1959 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             6:07.01,4   2:12.28,4  (3970) diploma    17,328 ¦ 
106/M5      31. Martini Aldo Andrea  1956 Prato (PO)           ASD Inwool                       4:40.13,8     40.14,8  (4720) diploma    22,695 ¦ 
138/M3     730. Mati Fausto          1965 Prato (PO)           a.s.d. inwool                    7:35.58,3   2:42.00,3  (9523) diploma    18,159 ¦ 
138/M5     300. Mazzoni Roberto      1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:22.16,3   2:13.16,9  (3964) diploma    18,721 ¦ 
138/M2     132. Paoletti Emiliano    1976 Prato (PO)           MT Bike Team 2001                6:14.55,4   1:17.08,1  (5111) diploma    22,084 ¦ 
138/M5     121. Pisaneschi Claudio   1956 Prato (PO)           asd inwool                       6:38.46,0   1:29.46,6  (6087) diploma    20,764 ¦ 
106/M4     633. Pucci Alessio        1961 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             7:27.52,1   3:33.19,1  (6810) diploma    14,200 ¦ 
138/M6      44. Risaliti Riccardo    1948 Prato (PO)           asd inwool                       6:52.44,6   1:03.56,5  (6084) diploma    20,060 ¦ 
138/M4     390. Saielli Fabio        1958 Prato (PO)           ASD Inwool                       6:41.47,0   1:40.39,2  (4451) diploma    20,608 ¦ 
106/M5     159. Sanesi Silverio      1955 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:43.19,5   1:43.20,5  (3965) diploma    18,524 ¦ 
106/M4     272. Santanni Stefano     1958 Prato (PO)           ASD Inwool                       5:43.44,7   1:49.11,7  (4628) diploma    18,502 ¦ 
55/M6       51. Santi Franco         1949 Prato (PO)           Avis Verag Prato                 3:36.41,1   1:21.45,5  (5257) diploma    15,229 ¦ 
106/M5     112. Santini Mauro        1957 Prato (PO)           asd inwool                       5:25.41,9   1:25.42,9 (10394) diploma    19,527 ¦ 
138/M4     230. Sassi Florido        1959 Prato (PO)           asd inwool                       6:22.51,3   1:21.43,5  (6086) diploma    21,626 ¦ 
138/M4     117. Tempestini Massimo   1959 Prato (PO)           ASD Inwool                       6:03.56,8   1:02.49,0  (2174) diploma    22,750 ¦ 
138/M4     370. Tempini Ciro         1964 Prato (PO)           a.s.d.INWOOL                     6:39.33,2   1:38.25,4  (2498) diploma    20,723 ¦ 
106/M2      95. Tofani Lorenzo       1974 Prato (PO)           Avis Verag Prato Est             5:02.18,5   1:30.44,6  (3977) diploma    21,038 ¦ 
138/F1      42. Turchi Daniela       1972 Prato (PO)           ASD Inwool                       7:29.59,9   1:33.44,6   (800) diploma    18,400 ¦ 
138/M3     236. Zeloni Alberto       1967 Prato (PO)           VC Bar Mannelli Gymo's           6:18.48,5   1:24.50,5  (4230) diploma    21,858 ¦ 
138/M1      11. Amadori Enrico       1983 Predappio (FC)       VITAMINA team BALDONI            5:21.14,3     34.10,2  (2978) diploma    25,775 ¦ 
138/Top     13. Paolucci Pierluigi   1964 Predappio (FC)       Team Sintesi Adeste MG K-Vis     4:54.58,9     22.30,1    (36) diploma    28,069 ¦ 
138/M1       7. Giacomelli Manuel    1977 Predazzo (TN)        a.s.orlandi                      5:10.13,3     23.09,2  (2981) diploma    26,690 ¦ 
138/M1     278. Longo Paolo          1977 Predazzo (TN)        Fiamme Gialle                    7:53.56,4   3:06.52,3  (3202) diploma    17,470 ¦ 
106/M3       2. Piller Sergio        1969 Predazzo (TN)        Cus Parma                        3:38.47,8      2.37,6   (223) diploma    29,068 ¦ 
138/F1      88. De Col Barbara       1973 Predore (BG)         Freebike Erbusco                 8:28.50,3   2:32.35,0   (912) diploma    16,272 ¦ 
138/M3     277. Gusmini Paolo        1965 Predore (BG)         asd.gs.pol.amici ped.predore     6:25.22,6   1:31.24,6  (5879) diploma    21,485 ¦ 
138/M2      85. Lorini Dimitri       1973 Predore (BG)         asd.gs.pol.amici ped.predore     5:59.12,4   1:01.25,1  (9832) diploma    23,050 ¦ 
138/M5      87. Carlesso Renzo       1953 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              6:28.41,0   1:19.41,6  (1569) diploma    21,302 ¦ 
138/M5     477. Furlan Patrizio      1957 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              8:16.24,5   3:07.25,1  (1548) diploma    16,679 ¦ 
138/M4     364. Massarotto Luciano   1962 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              6:38.51,3   1:37.43,5  (3563) diploma    20,759 ¦ 
138/M5     182. Miglioranza Maurizio 1957 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              6:56.42,0   1:47.42,6  (1566) diploma    19,870 ¦ 
55/M2       90. Salmasi David        1972 Preganziol (TV)      Decima Treviso                   3:52.50,6   1:40.21,8  (1641) diploma    14,172 ¦ 
138/M4    1098. Schiavinato Michele  1963 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              8:44.28,6   3:43.20,8  (3567) diploma    15,787 ¦ 
138/M5     614. Troncon Onorio       1951 Preganziol (TV)      team bici bike                   9:04.45,0   3:55.45,6 (10138) diploma    15,199 ¦ 
138/M2      95. Zanato Demis         1975 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              6:02.39,5   1:04.52,2  (1547) diploma    22,831 ¦ 
106/M3     168. Zannato Silvio       1966 Preganziol (TV)      Granfondo Pinarello              5:06.58,2   1:30.48,0  (3541) diploma    20,718 ¦ 
138/M4     604. Zucchetti Claudio    1958 Pregnana Milanese (M Team Salieri                     7:09.31,3   2:08.23,5  (1895) diploma    19,277 ¦ 
138/M5     412. Leonardi Leonardo    1955 Preore (TN)          Virtus Giudicariese Ciclismo     7:55.30,0   2:46.30,6  (2777) diploma    17,413 ¦ 
138/M3     829. Ripi Roberto         1969 Pretola (PG)         G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          7:54.18,8   3:00.20,8  (2876) diploma    17,456 ¦ 
55/M2       72. Maresi Andrea        1973 Punta Marina (RA)    ASD GS Classense Ravenna         3:35.19,4   1:22.50,6  (7187) diploma    15,325 ¦ 
106/M5     294. Montanari Sauro      1955 Punta Marina (RA)    ASD GS Classense Ravenna         6:25.25,3   2:25.26,3  (7195) diploma    16,501 ¦ 
106/M6     104. Leo Antonio          1949 Punta Marina Terme ( ASD GS Classense Ravenna         6:02.53,8   1:52.05,0  (4151) diploma    17,525 ¦ 
138/M3     234. Testori Simone       1969 Pusiano (CO)         Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   6:18.22,4   1:24.24,4  (3054) diploma    21,883 ¦ 

totale 430



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.