21a Maratona dles Dolomites 2007 - per località "M"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
106/M2      82. Bianchini Paolo      1971 M. Di Carrara (MS)   Team Bicisport Carrara           4:55.43,1   1:24.09,2  (5848) diploma    21,506 ¦ 
55/M6      226. Ciccioli Vittorio    1949 Macerata (MC)        GADAP                            5:19.01,5   3:04.05,9  (8765) diploma    10,344 ¦ 
55/M5      249. Foresi Marino        1950 Macerata (MC)        GADAP                            5:19.03,7   3:05.47,0  (8552) diploma    10,342 ¦ 
55/M6      225. Luchetta Silvano     1940 Macerata (MC)        GADAP                            5:19.00,9   3:04.05,3  (8767) diploma    10,344 ¦ 
55/M6      228. Palazzini Mario      1935 Macerata (MC)        GADAP                            5:19.17,6   3:04.22,0  (8768) diploma    10,335 ¦ 
55/M6      227. Pandolfi Ivano       1945 Macerata (MC)        GADAP                            5:19.06,3   3:04.10,7  (8769) diploma    10,341 ¦ 
138/M5     183. Perazzini Giovanni   1953 Maciano (PU)         GS Cicli Matteoni                6:56.58,7   1:47.59,3  (1507) diploma    19,857 ¦ 
55/M1       43. Mastropietro Fabio   1979 Maddaloni (CE)                                        3:21.40,1   1:24.29,6  (5109) diploma    16,363 ¦ 
55/M2       58. Mastropietro Marco   1973 Maddaloni (CE)                                        3:21.40,3   1:09.11,5  (5108) diploma    16,363 ¦ 
106/M2      75. Orsi Cristian        1975 Madonna di Campiglio Team Val Rendena                 4:53.43,4   1:22.09,5 (10213) diploma    21,653 ¦ 
106/M3       4. Orsini Roberto       1969 Magione (PG)         GS Matè                          3:49.27,2     13.17,0  (1587) diploma    27,718 ¦ 
138/Top     19. Villa Simone         1983 Magliano Alfieri (CN LGL Bike Team                    5:01.46,8     29.18,0    (54) diploma    27,437 ¦ 
138/M3     164. Corato Franco        1966 Magrè di Schio (VI)  ASD Ca Trenta                    6:02.50,7   1:08.52,7  (2778) diploma    22,819 ¦ 
138/M6     240. Tonidandel Bruno     1943 Magrè sulla Strada d ABC Bike Club Egna Neumarkt      9:33.51,6   3:45.03,5    (76) diploma    14,428 ¦ 
55/M1       12. Goller Ulrich        1978 Magreid (BZ)         Bike Club Egna                   2:24.19,7     27.09,2  (7285) diploma    22,864 ¦ 
106/M4     239. Delle Case Moreno    1962 Majano (UD)          CS Delle Case Renzo              5:35.23,1   1:40.50,1  (8032) diploma    18,963 ¦ 
55/F2       61. Delle Case Rita      1955 Majano (UD)          CS Delle Case Renzo              4:08.14,5   1:28.45,1   (852) diploma    13,293 ¦ 
55//M4      40. Delle Case Valter    1959 Majano (UD)          CS Delle Case Renzo              2:55.48,2     56.30,1  (8022) diploma    18,770 ¦ 
138/M5     218. Ermacora Tiziano     1956 Majano (UD)          CS Delle Case Renzo              7:03.53,6   1:54.54,2  (8027) diploma    19,533 ¦ 
138/M5     127. Stiz Fausto          1952 Majano (UD)          CS Delle Case Renzo              6:42.07,2   1:33.07,8  (8025) diploma    20,590 ¦ 
55/M6      219. Berlanda Flavio      1947 Malalbergo (BO)      AVIS SAN LAZZARO - BO            5:09.22,4   2:54.26,8  (9554) diploma    10,666 ¦ 
55/M3      227. Rigos Erminio        1966 Malosco (TN)         GS Trapianto é Vita              4:42.46,6   2:48.37,7  (6134) diploma    11,669 ¦ 
55/M1        8. Moriggl Thomas       1981 Mals (BZ)            Südtiroler Sporthilfe            2:15.49,0     18.38,5   (197) diploma    24,297 ¦ 
106/M3      96. Lelli Massimiliano   1967 Manciano (GR)        ASD Max Lelli                    4:45.24,1   1:09.13,9   (350) diploma    22,284 ¦ 
138/M4     831. Crozzoli Roberto     1964 Maniago (PN)         GC Cellina Bike                  7:51.29,7   2:50.21,9  (5638) diploma    17,561 ¦ 
138/M4     329. Piazza Ennio         1959 Maniago (PN)         GC Cellina Bike                  6:33.44,1   1:32.36,3  (9130) diploma    21,029 ¦ 
138/M4     512. Sanavro Roberto      1961 Maniago (PN)         GC Cellina Bike                  6:59.16,3   1:58.08,5  (5639) diploma    19,748 ¦ 
138/M4     531. Sanavro Romano       1960 Maniago (PN)                                          7:00.55,0   1:59.47,2  (9135) diploma    19,671 ¦ 
138/M4     454. Stefani Roberto      1960 Maniago (PN)         G.C. Cellina Bike                6:51.36,5   1:50.28,7  (2990) diploma    20,116 ¦ 
55//M4     245. Bringhenti Fabio     1960 Mantova (MN)         ASD Velo Club Rodigo             4:08.33,8   2:09.15,7  (8345) diploma    13,276 ¦ 
106/M3     124. Coelati Rama Davide  1969 Mantova (MN)         ASD SC Formigosa                 4:52.08,0   1:15.57,8  (8832) diploma    21,770 ¦ 
106/M4     201. Fornari Roberto      1962 Mantova (MN)         Oasi Boschetto                   5:27.45,4   1:33.12,4  (5539) diploma    19,404 ¦ 
55/M5       41. Gasparini Roberto    1955 Mantova (MN)         mantova bikers                   3:15.50,7   1:02.34,0  (9821) diploma    16,850 ¦ 
106/M2     202. Lecchi Rudy          1973 Mantova (MN)         Also Enervit                     6:03.07,9   2:31.34,0   (384) diploma    17,514 ¦ 
55/M1       95. Mori Attilio         1983 Mantova (MN)         ASD Amici in Bici                4:49.14,8   2:52.04,3  (5029) diploma    11,408 ¦ 
106/M4     325. Perrotti Alfonso     1961 Mantova (MN)         asd Rigoletto Bike Team          5:57.35,0   2:03.02,0 (10275) diploma    17,786 ¦ 
138/M4     540. Colombini Luciano    1958 Marano sul Panaro (M GS BIKE SCOOTER 2000             7:02.39,9   2:01.32,1 (10355) diploma    19,589 ¦ 
106/M1      83. Colombini Mirko      1978 Marano sul Panaro (M GS BIKE SCOOTER 2000             5:32.44,8   2:03.36,6 (10354) diploma    19,113 ¦ 
106/M6       4. Zanandrea Giuseppe   1948 Marano Vicentino (VI Team Ecor MTB                    4:33.11,1     22.22,3  (2401) diploma    23,280 ¦ 
106/M3     525. Carugo Maurilio      1969 Marchirolo (VA)      Team Airmax                      6:48.40,2   3:12.30,0  (5649) diploma    15,562 ¦ 
138/M3     336. Acciarino Antonio    1965 Marcianise (CE)      GS Esercito                      6:34.36,9   1:40.38,9  (6515) diploma    20,982 ¦ 
55/M2       24. Ferdigg Walter       1974 Marebbe (BZ)         Rodes Val Badia                  2:47.15,2     34.46,4   (250) diploma    19,730 ¦ 
106/M1       8. Mölgg Manfred        1982 Marebbe (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            4:07.06,7     37.58,5   (193) diploma    25,737 ¦ 
138/M6     123. Mauri Giampiero      1947 Mariano Comense (CO) SOC.CICLISTICA MARIANESE         7:45.18,5   1:56.30,4  (5822) diploma    17,794 ¦ 
55/M5      207. Pettarin Carlo       1957 Mariano del Friuli ( ASD U.C. Gradisca d'Isonzo       4:26.09,2   2:12.52,5  (8955) diploma    12,398 ¦ 
106/M2     204. Poiana Gianpaolo     1971 Mariano del Friuli ( AR Ficantieri                    6:05.03,4   2:33.29,5  (7867) diploma    17,421 ¦ 
55/M5      161. Tomat Maurizio       1953 Mariano del Friuli ( ASD Gradisca d'Isonzo            4:06.02,6   1:52.45,9  (8961) diploma    13,412 ¦ 
106/M3     172. Biasci Alberto       1968 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:07.23,1   1:31.12,9  (6873) diploma    20,690 ¦ 
106/M3      92. Biselli Eugenio      1965 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:44.40,9   1:08.30,7  (4013) diploma    22,340 ¦ 
106/M3     154. Bugliani Alessandro  1970 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   5:01.36,9   1:25.26,7  (1884) diploma    21,086 ¦ 
138/M3     329. Iardella Paolo       1969 Marina di Carrara (M                                  6:33.10,4   1:39.12,4  (5268) diploma    21,059 ¦ 
106/M5      36. Marcori Enrico       1953 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:43.17,7     43.18,7  (1887) diploma    22,450 ¦ 
106/M3     113. Merlini Paolo        1966 Marina di Carrara (M GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:49.00,8   1:12.50,6  (4014) diploma    22,005 ¦ 
106/M1       6. Spinelli Donato      1979 Marina di Ginosa (TA ASD Team Eurobike                4:02.12,0     33.03,8  (2682) diploma    26,259 ¦ 
55/M2       59. Aldovardi Marco      1975 Marina di Massa (MS) CICLO 94 TEAM                    3:23.48,5   1:11.19,7  (9787) diploma    16,191 ¦ 
138/M4     486. Ricci Adriano        1958 Marina di Massa (MS) Club Alpi Apuane                 6:55.20,6   1:54.12,8  (4187) diploma    19,935 ¦ 
106/M5     357. Ustioni Augusto      1950 Marina di Massa (MS) Club Alpi Apuane                 6:46.40,2   2:46.41,2  (7263) diploma    15,639 ¦ 
106/M6     121. Marchetti Paolo      1949 Marina di Pietrasant Club Alpi Apuane                 6:13.48,6   2:02.59,8  (7262) diploma    17,013 ¦ 
55//M4     111. Rivani Luciano       1959 Marina di Ravenna (R ASD GS Classense Ravenna         3:23.34,2   1:24.16,1  (7186) diploma    16,210 ¦ 
106/M3      59. Spada Leonardo       1970 Marina di Ravenna (R ASD GS Classense Ravenna         4:31.33,7     55.23,5  (1935) diploma    23,420 ¦ 
106/M5      70. Bracci Sandro        1953 Marino (RM)          Cicli Petta - Alitalia Club      5:08.48,2   1:08.49,2  (5554) diploma    20,595 ¦ 
106/M4     394. Zannoni Remo         1958 Marino (RM)          Cicli Petta - Alitalia Club      6:16.04,4   2:21.31,4  (5552) diploma    16,911 ¦ 
106/M4     462. Cardella Stefano     1963 Marlia (LU)          new life                         6:39.05,3   2:44.32,3  (9999) diploma    15,936 ¦ 
106/M3     195. Bertagna Massimo     1965 Marmirolo (MN)       ASD Velo Club Rodigo             5:13.15,3   1:37.05,1  (4636) diploma    20,302 ¦ 
106/M5     387. Faggionato Luciano   1956 Marostica (VI)       Banca Pop. Vicenza Ciclismo      6:55.00,9   2:55.01,9  (9531) diploma    15,324 ¦ 
138/M3     288. Francolini Tiziano A 1967 Marotta (PU)         GC Publicrea                     6:27.17,6   1:33.19,6  (8741) diploma    21,379 ¦ 
138/M4     968. Faggiani Marco Valer 1958 Marta (VT)           SS Turbike                       8:15.32,7   3:14.24,9  (7951) diploma    16,708 ¦ 
138/M6     199. Sassara Elio         1945 Marta (VT)           GC Polizia di Stato              8:41.47,5   2:52.59,4  (5236) diploma    15,868 ¦ 
106/M1      51. Cacco Matteo         1978 Martellago (VE)      Decima Treviso                   5:01.53,9   1:32.45,7  (1635) diploma    21,066 ¦ 
138/M5     429. Miele Ennio          1956 Martellago (VE)      Granfondo Pinarello              7:59.19,0   2:50.19,6  (4689) diploma    17,274 ¦ 
138/M3     800. Minetto Michele      1966 Martellago (VE)      Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   7:47.51,1   2:53.53,1  (7827) diploma    17,697 ¦ 
55/M5      194. Acquaviva Francesco  1955 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    4:18.13,4   2:04.56,7  (7398) diploma    12,779 ¦ 
138/M3     545. Angelini Pietro      1969 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    7:03.11,4   2:09.13,4  (7391) diploma    19,565 ¦ 
55/M6      150. Buonanuova Bartolome 1943 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    4:20.45,4   2:05.49,8  (7403) diploma    12,655 ¦ 
106/M5     353. Carbotti Antonio     1950 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:44.01,1   2:44.02,1  (7393) diploma    15,741 ¦ 
106/M5     350. Carrieri Michele     1954 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:42.52,9   2:42.53,9  (7395) diploma    15,786 ¦ 
55/M5      195. Castellana Angelo    1957 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    4:18.40,1   2:05.23,4  (7396) diploma    12,757 ¦ 
106/M5     352. Castellana Fabio     1953 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:43.49,0   2:43.50,0  (7402) diploma    15,749 ¦ 
55/F2      145. Chiarelli Marisa     1961 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    5:42.32,8   3:03.03,4   (746) diploma     9,633 ¦ 
55/F2      146. Chiarelli Ornella    1961 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    5:42.33,8   3:03.04,4   (745) diploma     9,633 ¦ 
106/M3     507. Di Gregorio Stefano  1966 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:44.03,1   3:07.52,9  (7392) diploma    15,740 ¦ 
55/M5      196. Lafornara Martino    1957 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    4:18.42,3   2:05.25,6  (7394) diploma    12,755 ¦ 
55//M4     218. Leserri Giuseppe     1958 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    3:58.37,8   1:59.19,7  (7397) diploma    13,828 ¦ 
55/M6      146. Martellini Antonio   1943 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    4:18.50,5   2:03.54,9  (7400) diploma    12,749 ¦ 
106/M4     485. Massafra Michele     1961 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:42.37,2   2:48.04,2  (7405) diploma    15,796 ¦ 
106/M3     506. Mola Saverio         1966 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:43.52,7   3:07.42,5  (7390) diploma    15,747 ¦ 
106/M4     478. Pasculli Ignazio     1963 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    6:42.04,5   2:47.31,5  (7399) diploma    15,817 ¦ 
55//M4     322. Serio Franco         1958 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    5:19.44,6   3:20.26,5  (7404) diploma    10,320 ¦ 
138/M4     615. Sorressa Stefano     1963 Martina Franca (TA)  ASD Gruppo Ciclistico Martina    7:11.08,5   2:10.00,7  (7389) diploma    19,204 ¦ 
106/M4     250. Collavo Giuseppe     1962 Maser (TV)           Team Bici Bike                   5:38.56,3   1:44.23,3  (5364) diploma    18,764 ¦ 
106/M4     636. Padoan Thierry       1964 Maserada sul Piave ( Granfondo Pinarello              7:34.21,0   3:39.48,0  (3566) diploma    13,998 ¦ 
138/M3     158. Trevisiol Nico       1970 Maserada sul Piave ( AR Team Armistizio Hard Servic   6:01.33,1   1:07.35,1  (1589) diploma    22,901 ¦ 
106/M1     112. Luppi Matteo         1980 Maslianico (CO)      SC Spinaverde                    6:00.09,0   2:31.00,8  (7921) diploma    17,659 ¦ 
138/M5      51. Piras Giancarlo      1952 Maslianico (CO)      SC Spinaverde                    6:14.32,3   1:05.32,9  (2243) diploma    22,107 ¦ 
106/M4     564. Annunziata Franco    1964 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:04.12,5   3:09.39,5  (7266) diploma    14,992 ¦ 
55//M4     112. Baldassari Fabrizio  1959 Massa (MS)           CICLO 94 TEAM                    3:23.47,5   1:24.29,4  (9784) diploma    16,193 ¦ 
138/M4    1063. Battini Stefano      1964 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 8:36.42,0   3:35.34,2  (7258) diploma    16,024 ¦ 
138/M3     846. Cantarelli Mauro     1968 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:57.22,1   3:03.24,1  (4186) diploma    17,345 ¦ 
106/M5     305. Cappé Giovanni       1951 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:28.42,5   2:28.43,5  (7256) diploma    16,361 ¦ 
138/M5     548. De Luigi Giorgio     1953 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 8:36.41,2   3:27.41,8  (7259) diploma    16,025 ¦ 
138/M4     868. Fantini Daniele      1961 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:57.21,8   2:56.14,0  (4184) diploma    17,345 ¦ 
138/M4     796. Ginocchi Fabrizio    1960 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:43.21,1   2:42.13,3  (7260) diploma    17,869 ¦ 
106/M5      61. Manfredi Primo       1957 Massa (MS)           GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   4:59.45,8     59.46,8  (6867) diploma    21,216 ¦ 
106/M4     444. Mannella Andrea      1958 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:31.44,0   2:37.11,0  (7264) diploma    16,235 ¦ 
138/M3     269. Marchi Massimo       1966 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:24.09,3   1:30.11,3  (7257) diploma    21,553 ¦ 
106/M1      32. Mosti Carlo          1977 Massa (MS)           team bike racing                 4:38.17,8   1:09.09,6  (3075) diploma    22,853 ¦ 
138/M3     551. Mussi Fabrizio       1968 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 7:04.34,8   2:10.36,8  (7265) diploma    19,501 ¦ 
106/M5     317. Napolitano Sebastian 1952 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 6:31.43,7   2:31.44,7  (7267) diploma    16,235 ¦ 
138/M3     149. Rustighi Alessandro  1965 Massa (MS)           Club Alpi Apuane                 5:59.31,1   1:05.33,1  (7261) diploma    23,030 ¦ 
138/M3      61. Franchi Giorgio      1966 Massa Castello (RA)  ASD Acropolis Rossetti           5:41.40,9     47.42,9  (8149) diploma    24,233 ¦ 
138/M4     645. Caramelli Daniele    1964 Massa e Cozzile (PT) Cicloamatori Buggiano            7:15.26,7   2:14.18,9  (5312) diploma    19,015 ¦ 
106/M3     148. Bighi Moris          1969 Massa Fiscaglia (FE) u.p massese                      4:59.01,5   1:22.51,3  (5840) diploma    21,269 ¦ 
138/M4     337. Celadon Michele      1964 Massa Lombarda (RA)  Granfondo Pinarello              6:34.28,3   1:33.20,5   (135) diploma    20,990 ¦ 
106/M2     138. Sacchi Ivan          1974 Massa Lombarda (RA)  Pedale Bianconero                5:26.06,3   1:54.32,4  (3701) diploma    19,502 ¦ 
55/M6       47. Salvi Renato         1947 Massa Marittima (GR) VELO CLUB MASSA MARITTIMA        3:34.21,3   1:19.25,7  (9941) diploma    15,395 ¦ 
138/M5     268. Bertoldo Renzo       1956 Massanzago (PD)      Granfondo Pinarello              7:13.54,0   2:04.54,6  (3552) diploma    19,082 ¦ 
138/M4     220. Mosco Davide         1962 Massanzago (PD)      Granfondo Pinarello              6:21.53,7   1:20.45,9  (1545) diploma    21,681 ¦ 
55/M3       99. Malossini Vittorio   1966 Mazzano (BS)         G.S.CARRERA                      3:25.49,2   1:31.40,3  (9636) diploma    16,033 ¦ 
138/M4     851. Scaroni Ernesto      1961 Mazzano (BS)         GS.CARRERA                       7:54.20,5   2:53.12,7 (10121) diploma    17,455 ¦ 
138/M2      68. Pichler Alessio      1972 Meano (TN)           Bren Team Trento                 5:54.25,6     56.38,3  (9840) diploma    23,361 ¦ 
138/M5     258. Seroldi Virgilio     1954 Meda (MI)            g.s.medese medamobili            7:12.21,2   2:03.21,8  (2634) diploma    19,151 ¦ 
106/M1      30. Parolini Roberto     1978 Medole (MN)          PEDALE MEDOLESE                  4:36.11,7   1:07.03,5  (5891) diploma    23,027 ¦ 
138/M5     419. Ganzerli Alberto     1955 Medolla (MO)         Team Bertoldi Ciclissimo         7:56.39,4   2:47.40,0  (2236) diploma    17,370 ¦ 
106/M3     579. Novello Massimiliano 1965 Meduna di Livenza (T gsc garpell                      7:13.22,2   3:37.12,0  (8856) diploma    14,675 ¦ 
55/M6       35. Terranini Luciano    1931 Meina (NO)           ASD GC Aronese                   3:26.04,8   1:11.09,2  (4781) diploma    16,013 ¦ 
138/M3     174. Pannella Fabio       1967 Meldola (FC)         as team                          6:05.04,4   1:11.06,4  (2993) diploma    22,680 ¦ 
138/M4      66. Sassi Marino         1962 Meldola (FC)         Team Sintesi Adeste MG K-Vis     5:53.45,8     52.38,0  (2367) diploma    23,405 ¦ 
106/M6     144. Signorelli Giuseppe  1942 Melzo (MI)           ASD Veloclub Adagio              6:24.58,5   2:14.09,7  (4820) diploma    16,520 ¦ 
138/M4     812. Vicardi Olivio       1961 Melzo (MI)           f.c.humanitas                    7:46.55,8   2:45.48,0  (2918) diploma    17,732 ¦ 
55/M2       66. Chieregato Valente   1971 Meolo (VE)           GS TESSERE                       3:27.01,6   1:14.32,8 (10149) diploma    15,939 ¦ 
138/M4     224. Pillon Daniele       1961 Meolo (VE)           Granfondo Pinarello              6:22.06,8   1:20.59,0  (1578) diploma    21,668 ¦ 
55/M2        6. Rossi Diego          1974 Meran (BZ)           Team Domus Brixen                2:24.38,6     12.09,8  (5455) diploma    22,814 ¦ 
55/M2        7. Zelger Lukas         1976 Meran (BZ)           Athletic Tour Merano             2:26.18,1     13.49,3    (93) diploma    22,556 ¦ 
55/M1       87. Berion Loris         1978 Merano (BZ)          Stampa Alta Badia                4:26.55,2   2:29.44,7    (66) diploma    12,363 ¦ 
138/M5     124. Cecchinato Giorgio   1957 Merano (BZ)          A.S.D. Amici Udace Trento        6:40.57,3   1:31.57,9  (2382) diploma    20,650 ¦ 
55/M6      162. Danieli Alessio      1948 Merano (BZ)          Stampa Alta Badia                4:27.42,4   2:12.46,8    (78) diploma    12,326 ¦ 
138/M4     929. De Fazio Antonio     1960 Merano (BZ)          A.S.D. Amici Udace Trento        8:07.42,8   3:06.35,0  (2381) diploma    16,977 ¦ 
106/M3     140. Perego Massimo       1967 Merate (LC)          VC brianza                       4:55.46,8   1:19.36,6  (4839) diploma    21,502 ¦ 
138/M5     112. Zuffa Mauro          1955 Mercatale (BO)       Granfondo Pinarello              6:36.21,4   1:27.22,0  (3117) diploma    20,890 ¦ 
138/M2     169. Battistini Daniele   1972 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             6:23.30,2   1:25.42,9  (4627) diploma    21,590 ¦ 
138/M2     354. Bolognesi Luca       1973 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             7:14.28,1   2:16.40,8  (4624) diploma    19,057 ¦ 
138/M5     129. Bracciaroli Emilio   1956 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             6:44.03,6   1:35.04,2  (8308) diploma    20,492 ¦ 
138/M3     952. Braschi Matteo       1969 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             8:25.43,3   3:31.45,3  (8307) diploma    16,372 ¦ 
138/M4     611. Pieri Stefano        1960 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             7:10.36,4   2:09.28,6  (4626) diploma    19,228 ¦ 
138/M3     651. Sartini Giacomo      1968 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             7:22.00,3   2:28.02,3  (8310) diploma    18,732 ¦ 
138/M1     146. Soldati Filippo      1984 Mercato Saraceno (FC Ciclistica Mercatese             6:34.10,8   1:47.06,7  (4625) diploma    21,005 ¦ 
138/M3     326. Pignolo Giancarlo    1965 Mereto di Tomba (UD) ASD Don Bosco                    6:32.29,9   1:38.31,9  (8838) diploma    21,095 ¦ 
106/F2       8. Colzani Maria Luisa  1962 Merone (CO)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:28.27,2   1:20.14,0   (830) diploma    19,363 ¦ 
106/M4     178. Romeo Giuseppe       1963 Merone (CO)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   5:21.38,1   1:27.05,1  (4505) diploma    19,773 ¦ 
106/M3     286. Cucchetti Gianangelo 1966 Mesero (MI)          Boffalora Bike                   5:40.14,1   2:04.03,9  (4616) diploma    18,692 ¦ 
138/M4     265. Grolla Luciano       1958 Mesero (MI)          ASD  EQUIPE CORBETTESE           6:26.22,8   1:25.15,0  (2660) diploma    21,429 ¦ 
55/M2       91. Angiolin Alessandro  1971 Mestre (VE)          S.C. PEDALE VENEZIANO            3:53.12,4   1:40.43,6 (10095) diploma    14,150 ¦ 
138/F2      39. Bellinato Betty (Mar 1956 Mestre (VE)          Granfondo Pinarello              7:32.25,2   1:34.47,9   (420) diploma    18,301 ¦ 
55//M4     225. D Angelo Luciano     1959 Mestre (VE)          individuale                      4:02.46,5   2:03.28,4 (10000) diploma    13,592 ¦ 
106/M4     506. Fabiano Francesco    1964 Mestre (VE)          SCAVEZZON SQUADRA CORSE          6:47.57,9   2:53.24,9  (9817) diploma    15,589 ¦ 
55//M4     189. Frare Ettore         1964 Mestre (VE)          scavezzon squadra corse          3:44.28,4   1:45.10,3 (10111) diploma    14,701 ¦ 
138/M4     438. Gasparin Giancarlo   1960 Mestre (VE)          Granfondo Pinarello              6:49.36,8   1:48.29,0  (1524) diploma    20,214 ¦ 
138/M4     501. Mingardo Giorgio     1963 Mestre (VE)          Granfondo Pinarello              6:58.13,8   1:57.06,0  (1555) diploma    19,797 ¦ 
138/M5     339. Pavan Roberto        1955 Mestre (VE)          Granfondo Pinarello              7:32.23,7   2:23.24,3  (1564) diploma    18,302 ¦ 
138/M3     852. Semenzato Francesco  1966 Mestre (VE)          A.s. New Downhill                7:59.03,9   3:05.05,9 (10263) diploma    17,283 ¦ 
55//M4     213. Tonetto Ennio        1963 Mestre (VE)          G.S.Prasecco-Biesse              3:56.21,6   1:57.03,5 (10084) diploma    13,961 ¦ 
138/M5     525. Tiso Gianni          1955 Mestrino (PD)        ASD Bonetti Super Bike           8:30.44,4   3:21.45,0  (2440) diploma    16,211 ¦ 
55/M1      DSQ  Zortea Agostino      1985 Mezzano di Primiero  Fiamme Gialle                        -----  squalifica  (3204)               --- ¦ 
106/M5      19. Calegari Giovanni    1955 Mezzano Inferiore (P Team Guru Parkpre                4:33.13,5     33.14,5  (2684) diploma    23,277 ¦ 
106/M1     114. Trapin Mirko         1978 Mezzocorona (TN)     Gamba Racing Team                6:01.17,7   2:32.09,5  (9831) diploma    17,603 ¦ 
106/M1     115. Waldner Roberto      1979 Mezzocorona (TN)     Gamba Racing Team                6:01.18,0   2:32.09,8  (9830) diploma    17,603 ¦ 
55/F2       27. Nicolini Angela Clet 1965 Mialno (MI)          SKY SPORT                        3:43.09,0   1:03.39,6   (390) diploma    14,788 ¦ 
106/M4     343. Dall Olio Roberto    1963 Migliarino (FE)      TEAM BORGHI RACING               6:02.07,8   2:07.34,8 (10080) diploma    17,562 ¦ 
138/M4    1058. Diana Marco Diana    1959 Mignanego (GE)       UC Pontedecimo                   8:34.58,9   3:33.51,1  (2595) diploma    16,078 ¦ 
106/M4      72. Agosti Dino          1962 Milano (MI)          Biciclopi                        4:52.04,4     57.31,4  (2774) diploma    21,775 ¦ 
138/M3      42. Aicardi Federico     1968 Milano (MI)          i signori del ciclismo           5:32.55,0     38.57,0  (9681) diploma    24,871 ¦ 
106/M3     562. Aloisio Carlo        1966 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                7:05.56,4   3:29.46,2    (60) diploma    14,931 ¦ 
138/M3     831. Amati Paolo          1965 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             7:54.21,6   3:00.23,6  (5439) diploma    17,455 ¦ 
138/M6      60. Arami Gabrio         1947 Milano (MI)                                           7:10.48,0   1:21.59,9  (5033) diploma    19,220 ¦ 
55//M4     135. Ariatta Alberto      1961 Milano (MI)          isdc Milano Team Pezzetti        3:29.22,1   1:30.04,0  (2594) diploma    15,761 ¦ 
138/M5     565. Ariatta Gianfranco   1956 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           8:41.59,8   3:33.00,4  (5628) diploma    15,862 ¦ 
138/M4     344. Banfi Mauro          1962 Milano (MI)          SC Cicli Maggioni                6:35.47,7   1:34.39,9  (5383) diploma    20,919 ¦ 
55/M6      191. Beltrami Arturo      1944 Milano (MI)                                           4:41.29,5   2:26.33,9  (5456) diploma    11,723 ¦ 
106/M2      41. Benedetti Gabriele   1973 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                4:31.11,9     59.38,0    (83) diploma    23,451 ¦ 
106/M3     203. Benetti Genolini Pao 1965 Milano (MI)          ISDC Milano                      5:15.57,9   1:39.47,7  (5927) diploma    20,128 ¦ 
138/M4    1021. Bergamin Stefano     1964 Milano (MI)                                           8:25.56,6   3:24.48,8  (5567) diploma    16,365 ¦ 
55/M3      135. Bernasconi Alessandr 1969 Milano (MI)          lariobike                        3:41.53,9   1:47.45,0  (9823) diploma    14,871 ¦ 
138/M4     157. Bertola Flavio       1958 Milano (MI)          Team De Rosa                     6:11.42,8   1:10.35,0  (2276) diploma    22,275 ¦ 
55/M5        3. Beyerle Fabrizio     1955 Milano (MI)          Biciclopi                        2:25.14,4     11.57,7  (1596) diploma    22,721 ¦ 
106/M4     344. Bisio Aldo           1960 Milano (MI)          TX Active Bike Team              6:02.16,0   2:07.43,0   (257) diploma    17,556 ¦ 
106/M2     272. Bizzo Roberto        1973 Milano (MI)                                           6:44.21,1   3:12.47,2  (9147) diploma    15,728 ¦ 
138/M2     109. Bondavalli Andrea    1974 Milano (MI)          Ciclistica Erbese                6:07.02,7   1:09.15,4  (5542) diploma    22,558 ¦ 
106/M4      52. Bonelli Marco        1959 Milano (MI)          ASD MAx Lelli                    4:45.27,7     50.54,7   (351) diploma    22,279 ¦ 
138/M5     106. Bonomi Massimo       1957 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:35.12,3   1:26.12,9  (2713) diploma    20,951 ¦ 
106/F1      13. Bordiga Claudia      1972 Milano (MI)          Halloween Bikers Team            5:04.19,2     52.50,2   (956) diploma    20,899 ¦ 
138/M5     629. Borghi Gaetano       1953 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           9:16.45,7   4:07.46,3  (6690) diploma    14,871 ¦ 
138/M3     109. Bortolami Luca       1968 Milano (MI)          Bortolami Bike Action            5:52.49,1     58.51,1  (2804) diploma    23,468 ¦ 
138/M3     903. Bovo Alessandro      1968 Milano (MI)          SC Spinaverde                    8:12.14,4   3:18.16,4  (7910) diploma    16,821 ¦ 
138/M5     111. Bragadin Vittorio    1956 Milano (MI)          Biciclopi                        6:36.06,9   1:27.07,5  (2709) diploma    20,903 ¦ 
55//M4      39. Brandolini Marco Ste 1959 Milano (MI)          GS Cicli di lorenzo              2:55.39,9     56.21,8  (5463) diploma    18,785 ¦ 
106/M4     565. Brenna Massimo       1960 Milano (MI)          fior di roccia                   7:04.15,0   3:09.42,0 (10081) diploma    14,991 ¦ 
138/M4     956. Cairella Roberto     1964 Milano (MI)          Cons.Lombardo Amatoriale Pista   8:13.06,1   3:11.58,3  (5205) diploma    16,791 ¦ 
106/M3     594. Carassai Amedeo      1966 Milano (MI)          TX Active Bike Team              7:20.07,2   3:43.57,0  (3113) diploma    14,450 ¦ 
138/M3     902. Carcano Alessio      1970 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           8:12.07,1   3:18.09,1  (6689) diploma    16,825 ¦ 
55/M5      192. Carutti Efisio       1955 Milano (MI)          team cicli maggi                 4:16.44,2   2:03.27,5  (9924) diploma    12,853 ¦ 
106/M4       8. Cassanego Silvio     1962 Milano (MI)          Cicloteamcanzo                   4:08.18,0     13.45,0  (2886) diploma    25,614 ¦ 
55//M4     117. Castelli Michele     1964 Milano (MI)          ASD US Cusago                    3:26.02,2   1:26.44,1  (2412) diploma    16,016 ¦ 
138/M4    1090. Cataran Renato       1959 Milano (MI)          GS Club 2 Ruote                  8:42.43,4   3:41.35,6  (8531) diploma    15,840 ¦ 
138/M3    1004. Cavallari Andrea     1968 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           8:44.43,0   3:50.45,0  (6699) diploma    15,779 ¦ 
138/M3     568. Chiesa Enrico        1968 Milano (MI)          UC Comense 1887                  7:07.17,6   2:13.19,6  (5590) diploma    19,377 ¦ 
138/F2      45. Chiesa Giordana Mari 1963 Milano (MI)          Team De Rosa                     7:43.43,8   1:46.06,5   (450) diploma    17,855 ¦ 
55/M5      151. Cito Filomarino Andr 1956 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       4:02.43,6   1:49.26,9  (7424) diploma    13,595 ¦ 
138/M4     970. Cocco Mario          1960 Milano (MI)          Ciclistica Sant'Ampelio          8:15.46,4   3:14.38,6  (4246) diploma    16,701 ¦ 
106/M4     533. Condulmari Roberto   1962 Milano (MI)          ISDC                             6:56.33,0   3:02.00,0  (9927) diploma    15,268 ¦ 
106/M4      57. Corucci Fabio        1963 Milano (MI)          asd drop                         4:47.25,6     52.52,6  (2956) diploma    22,127 ¦ 
138/M4      41. Corucci Stefano      1964 Milano (MI)          isdc milano                      5:44.16,2     43.08,4  (3023) diploma    24,050 ¦ 
55/M3      183. Curto Aldo           1966 Milano (MI)          DT BIKE PIAZZATORRE              4:04.12,8   2:10.03,9 (10240) diploma    13,512 ¦ 
106/M3     422. Dania Davide         1969 Milano (MI)          SKY SPORT                        6:17.28,0   2:41.17,8   (338) diploma    16,849 ¦ 
106/M6     146. De Marco Enrico      1941 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:25.25,6   2:14.36,8  (2737) diploma    16,501 ¦ 
138/M4     426. Di Domizio Gianpietr 1963 Milano (MI)          CICLI MAGGIONI                   6:48.18,5   1:47.10,7  (2715) diploma    20,278 ¦ 
106/M3     500. Di Franco Andrea     1966 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       6:42.38,4   3:06.28,2  (7423) diploma    15,795 ¦ 
138/M4    1106. Di Nanno Roberto     1958 Milano (MI)          Genova 1913                      8:47.45,4   3:46.37,6  (5096) diploma    15,689 ¦ 
138/M4     710. Dossena Paolo        1963 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                7:26.29,8   2:25.22,0    (61) diploma    18,544 ¦ 
55//M4      33. Farina Marco         1960 Milano (MI)          ATLETICA 85 - FAENZA             2:53.20,5     54.02,4   (293) diploma    19,037 ¦ 
55/M6       39. Ferrari Alberto      1940 Milano (MI)          ASD Gio'n'Dent                   3:30.26,5   1:15.30,9  (4707) diploma    15,681 ¦ 
106/M5     198. Ferrari Giorgio      1951 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              5:52.14,9   1:52.15,9  (9486) diploma    18,055 ¦ 
106/M4     522. Formenton Ugo        1964 Milano (MI)          ASD Team EsteBike Zordan         6:52.59,2   2:58.26,2  (2621) diploma    15,400 ¦ 
55/M6      204. Fornari Enrico       1949 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           4:50.54,9   2:35.59,3  (6695) diploma    11,343 ¦ 
106/F2       3. Fossati Bellani Laur 1962 Milano (MI)          GS Genoca 1913                   4:51.57,0     43.43,8   (463) diploma    21,784 ¦ 
55//M4      45. Fossati Luca         1962 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 2:58.53,7     59.35,6  (5483) diploma    18,446 ¦ 
106/M5     498. Frattaroli Luigi     1951 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     9:30.44,6   5:30.45,6  (2622) diploma    11,143 ¦ 
138/M5     447. Fronduti Giorgio Ato 1950 Milano (MI)          G.C. F. MOSER - MILANO           8:06.07,3   2:57.07,9  (3074) diploma    17,032 ¦ 
138/M5     554. Furfari Giovanni     1952 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             8:38.02,8   3:29.03,4  (5440) diploma    15,983 ¦ 
106/M3      36. Gabbianelli Andrea R 1967 Milano (MI)          ISDC Milano                      4:18.13,5     42.03,3   (272) diploma    24,629 ¦ 
106/M3     372. Galimberti Marcello  1966 Milano (MI)          fior di roccia                   6:02.25,3   2:26.15,1 (10085) diploma    17,548 ¦ 
55/M2       18. Gandini Filippo      1973 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                2:41.13,6     28.44,8    (81) diploma    20,468 ¦ 
138/M4     530. Gaetani Riccardo     1963 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        7:00.52,9   1:59.45,1   (273) diploma    19,672 ¦ 
106/F2      21. Gatti Nicoletta      1956 Milano (MI)          mapei squadra corse              5:50.31,1   1:42.17,9  (1202) diploma    18,144 ¦ 
138/M2     183. Gennari Luca         1972 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           6:26.49,5   1:29.02,2  (6692) diploma    21,405 ¦ 
55/M6       30. Giannini Mochi Giova 1948 Milano (MI)          biciclopi                        3:24.05,1   1:09.09,5  (3008) diploma    16,169 ¦ 
55/F2       20. Girola Rosaria       1956 Milano (MI)                                           3:35.35,7     56.06,3   (918) diploma    15,306 ¦ 
106/M3     493. Giuliano Savio       1967 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     6:39.25,5   3:03.15,3  (5374) diploma    15,922 ¦ 
138/M4    1057. Gobbi Fabrizio       1959 Milano (MI)          GS GRIGNA LECCO                  8:34.56,1   3:33.48,3  (2754) diploma    16,079 ¦ 
106/M4     163. Greco Mario          1959 Milano (MI)          Gran Fondo Pinarello             5:19.24,6   1:24.51,6   (174) diploma    19,911 ¦ 
138/M2      82. Gualdoni Roberto     1974 Milano (MI)          Team Salieri                     5:58.24,5   1:00.37,2  (6988) diploma    23,102 ¦ 
138/F2      14. Guerra Mirella       1967 Milano (MI)          GS Cicli Matteoni                6:40.25,6     42.48,3   (415) diploma    20,677 ¦ 
55/M3      153. Jigoreanu Didica     1967 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           3:50.07,0   1:55.58,1  (6691) diploma    14,340 ¦ 
55/M5      183. Jmoda Alessandro     1954 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              4:12.29,8   1:59.13,1  (9949) diploma    13,069 ¦ 
106/M4     227. Lanzavecchia Edoardo 1959 Milano (MI)          SKY SPORT                        5:32.54,4   1:38.21,4   (339) diploma    19,104 ¦ 
106/M3     617. Laviani Renato       1970 Milano (MI)          v.s. rho                         7:44.42,4   4:08.32,2  (9864) diploma    13,686 ¦ 
106/F2      38. Levi Nicoletta       1957 Milano (MI)          Atletica faenza                  6:07.54,1   1:59.40,9  (1204) diploma    17,287 ¦ 
106/M2     234. Locatelli Marco Mari 1975 Milano (MI)          ISDC Milano                      6:21.53,2   2:50.19,3  (5524) diploma    16,654 ¦ 
106/M2     140. Luzzatto Enrico Giov 1971 Milano (MI)          Turbolento Veloclub Milano       5:26.59,8   1:55.25,9  (5570) diploma    19,449 ¦ 
106/M4     232. Maia Mauro           1961 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 5:34.21,5   1:39.48,5  (5480) diploma    19,021 ¦ 
55//M4     233. Malaman Roberto      1958 Milano (MI)          TX Active Bike Team              4:05.19,0   2:06.00,9  (5581) diploma    13,452 ¦ 
106/M4     226. Malinverni Ugo       1958 Milano (MI)          G.S.Chiodini                     5:32.39,2   1:38.06,2  (2681) diploma    19,119 ¦ 
55/M5      136. Maneo Luigi          1956 Milano (MI)          turbolento veloclub milano       3:56.04,7   1:42.48,0  (9845) diploma    13,978 ¦ 
138/M4     830. Marconi Manuel       1958 Milano (MI)          SC Humanitas                     7:51.25,3   2:50.17,5   (188) diploma    17,563 ¦ 
138/M4     793. Maroni Diego         1961 Milano (MI)          bici & company                   7:42.51,6   2:41.43,8 (10311) diploma    17,888 ¦ 
106/M4     220. Martinelli Andrea Cr 1962 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        5:31.32,9   1:36.59,9  (3028) diploma    19,182 ¦ 
138/M4    1071. Martino Angelo       1961 Milano (MI)          SGM Forza e Coraggio             8:38.04,3   3:36.56,5  (5441) diploma    15,982 ¦ 
106/M5     149. Mazzadi Aldo         1955 Milano (MI)          bike shop racing                 5:39.43,2   1:39.44,2  (2747) diploma    18,721 ¦ 
55//M4     285. Menegazzi Marcello   1960 Milano (MI)          US Cusago                        4:28.19,2   2:29.01,1  (5358) diploma    12,298 ¦ 
106/M2      71. Merli Paolo          1971 Milano (MI)          GS pedale val parma              4:50.03,3   1:18.29,4  (4901) diploma    21,926 ¦ 
106/M2     122. Micheli Andrea       1972 Milano (MI)          individuale                      5:17.36,4   1:46.02,5  (6035) diploma    20,024 ¦ 
138/M3     418. Micheli Carlo        1970 Milano (MI)          individuale                      6:45.24,4   1:51.26,4  (2966) diploma    20,423 ¦ 
106/M3     603. Milone Massimo       1969 Milano (MI)          CC Lombardo Amatoriale Pista     7:26.36,1   3:50.25,9  (5375) diploma    14,240 ¦ 
55/M1       71. Moia Alessandro      1977 Milano (MI)          Gruppo Ciclistico Presolana      3:48.02,2   1:50.51,7  (9622) diploma    14,471 ¦ 
55/M5      246. Montoneri Giovanni S 1955 Milano (MI)          GS Trapianto é Vita              5:13.17,3   3:00.00,6  (6130) diploma    10,533 ¦ 
106/M5      75. Moroni Giorgio       1957 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           5:11.35,6   1:11.36,6  (5626) diploma    20,411 ¦ 
138/M4    1022. Muttini Stefano      1964 Milano (MI)          ASD GC F. MOSER                  8:26.10,3   3:25.02,5  (3011) diploma    16,358 ¦ 
138/M3     163. Narici Alessandro    1966 Milano (MI)          ironlario triathlon club         6:02.45,2   1:08.47,2  (5982) diploma    22,825 ¦ 
55/M3       77. Nicelli Gianmarco    1967 Milano (MI)          isdc milano team pezzetti        3:12.40,9   1:18.32,0  (2711) diploma    17,126 ¦ 
138/M4    1123. Notarini Nazareno    1964 Milano (MI)          GS For 3                         8:54.31,2   3:53.23,4  (2513) diploma    15,490 ¦ 
138/M5     316. Nugnes Maurizio      1956 Milano (MI)          ASD CICLISTI DERGANO             7:25.53,6   2:16.54,2  (2833) diploma    18,569 ¦ 
106/M6      91. Omboni Ezio          1940 Milano (MI)          US Acli Giuriati                 5:59.33,4   1:48.44,6  (3089) diploma    17,688 ¦ 
55/F2       96. Paradiso Lucia       1964 Milano (MI)          A.S.D.gio' n'dent                4:33.57,4   1:54.28,0  (1206) diploma    12,045 ¦ 
138/M4    1124. Perfetti Michele     1961 Milano (MI)          bar letizia in bike              8:54.33,7   3:53.25,9  (2629) diploma    15,489 ¦ 
106/M4     615. Perilli Francesco    1960 Milano (MI)          bicimania lissone                7:20.14,4   3:25.41,4  (6058) diploma    14,446 ¦ 
106/M5     153. Periti Alessandro    1955 Milano (MI)          ASD Turbolento                   5:41.33,6   1:41.34,6  (3298) diploma    18,620 ¦ 
106/M5      53. Peroni Andrea        1950 Milano (MI)          Atletica faenza                  4:56.14,9     56.15,9  (2995) diploma    21,468 ¦ 
138/M4    1139. Piermarocchi Gaetano 1961 Milano (MI)          bici & company                   9:00.06,0   3:58.58,2 (10318) diploma    15,330 ¦ 
138/F1      18. Pieropan Serena      1973 Milano (MI)          Gs De Rosa                       6:48.27,8     52.12,5   (444) diploma    20,271 ¦ 
106/M3     604. Pomati Luigi         1967 Milano (MI)          Triathlon Team Brianza           7:28.46,4   3:52.36,2  (2759) diploma    14,171 ¦ 
106/M5     134. Pomidossi Guido Ange 1954 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        5:33.08,4   1:33.09,4  (5889) diploma    19,091 ¦ 
106/M5     467. Pozzi Roberto        1957 Milano (MI)          ISDC Milano Team Pezzetti        7:30.16,4   3:30.17,4  (9107) diploma    14,124 ¦ 
55/M2      120. Provini Luca         1974 Milano (MI)                                           4:40.17,9   2:27.49,1  (5454) diploma    11,773 ¦ 
55//M4     309. Pugnetti Aldo France 1958 Milano (MI)          Societá Ciclistica Levanto       4:51.13,5   2:51.55,4  (7426) diploma    11,331 ¦ 
138/M4     124. Quadri Giuseppe      1963 Milano (MI)          Team MG K Vis-Playfull-Cinelli   6:05.29,0   1:04.21,2  (2871) diploma    22,654 ¦ 
106/M4      17. Rabboni Roberto      1961 Milano (MI)          BICICLOPI                        4:21.23,9     26.50,9  (2722) diploma    24,330 ¦ 
55//M4      91. Rapazzini Giangaleaz 1959 Milano (MI)          SKY SPORT                        3:17.14,4   1:17.56,3   (342) diploma    16,730 ¦ 
106/M4     158. Rastello Roberto     1959 Milano (MI)          Jogging                          5:16.53,3   1:22.20,3  (8557) diploma    20,070 ¦ 
55//M4      13. Ratti Paolo          1961 Milano (MI)          Stampa Alta Badia                2:36.54,2     37.36,1    (80) diploma    21,032 ¦ 
106/M4     146. Redaelli Fabio Pierl 1963 Milano (MI)          ASD Gio'n'Dent                   5:14.43,1   1:20.10,1  (5575) diploma    20,208 ¦ 
106/M5     239. Redaelli Massimo     1953 Milano (MI)          A.S.D. GIO' N' DENT              6:06.03,1   2:06.04,1  (2260) diploma    17,374 ¦ 
138/M4     418. Remartini Roberto    1961 Milano (MI)          Team De Rosa                     6:46.44,0   1:45.36,2  (2277) diploma    20,357 ¦ 
138/M4    1125. Ricolfi Nicola       1961 Milano (MI)          bicimania lissone mtb            8:54.59,3   3:53.51,5  (2851) diploma    15,476 ¦ 
55/M6      111. Rittatore Vonwiller  1949 Milano (MI)                                           4:04.20,8   1:49.25,2   (261) diploma    13,505 ¦ 
106/M2     313. Roccato Giorgio      1971 Milano (MI)          bici & company                   7:21.02,8   3:49.28,9  (9021) diploma    14,420 ¦ 
106/M5     221. Rossi Alessandro     1956 Milano (MI)          fior di roccia                   5:59.08,9   1:59.09,9 (10094) diploma    17,708 ¦ 
55/M6      217. Rovelli Pierangelo   1948 Milano (MI)          TX Active Bike Team              5:06.23,8   2:51.28,2  (5583) diploma    10,770 ¦ 
55/F1       49. Russo Natascia       1970 Milano (MI)          Michelin Sport Club              3:46.29,8   1:24.08,5  (1199) diploma    14,569 ¦ 
138/M3     614. Sala Marco           1970 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           7:13.28,4   2:19.30,4  (6685) diploma    19,101 ¦ 
138/M3    1045. Salmoiraghi Franco   1966 Milano (MI)          ASD Blucom                       8:58.41,9   4:04.43,9  (8164) diploma    15,370 ¦ 
138/M4     760. Santoro Sergio Giaco 1961 Milano (MI)          bicimania                        7:36.23,2   2:35.15,4  (2541) diploma    18,142 ¦ 
106/M2     171. Scala Stefano        1972 Milano (MI)          Road Runners Club Milano         5:48.29,2   2:16.55,3  (5938) diploma    18,250 ¦ 
106/M6      32. Scalmana Giancarlo   1940 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           5:22.30,3   1:11.41,5  (3725) diploma    19,720 ¦ 
106/M5     493. Scapin Gianmaria     1956 Milano (MI)          TX Active Bike Team              8:10.37,6   4:10.38,6  (5359) diploma    12,963 ¦ 
106/M5     152. Sciacca Roberto      1956 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           5:41.02,5   1:41.03,5  (6687) diploma    18,648 ¦ 
138/M4      60. Sciolla Corrado      1963 Milano (MI)          Cicli Asteggiano                 5:51.07,8     50.00,0   (264) diploma    23,581 ¦ 
138/M5     381. Sganzerla Paolo Carl 1955 Milano (MI)          ASD GS Cicli Noris               7:45.11,7   2:36.12,3  (3103) diploma    17,798 ¦ 
106/M4      46. Sormani Andrea       1962 Milano (MI)          Team Pezzetti                    4:42.29,5     47.56,5   (379) diploma    22,513 ¦ 
138/M5     321. Squarcina Aldo       1953 Milano (MI)          Team De Rosa                     7:27.56,4   2:18.57,0  (2280) diploma    18,484 ¦ 
55//M4     281. Taglioretti Enrico   1959 Milano (MI)          C.C.Lombardo Amatoriale Pista    4:23.31,2   2:24.13,1  (9427) diploma    12,522 ¦ 
138/M4     852. Tassone Giuseppe     1958 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           7:54.29,3   2:53.21,5  (6688) diploma    17,450 ¦ 
55/M6      205. Testoni Leone        1935 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           4:50.56,0   2:36.00,4  (3724) diploma    11,342 ¦ 
106/M6     133. Testori Edoardo      1948 Milano (MI)          Bianchi Team                     6:19.10,0   2:08.21,2  (5302) diploma    16,773 ¦ 
106/M5     139. Toselli Marco        1956 Milano (MI)          ASD Atletica 85 Faenza           5:34.03,5   1:34.04,5  (5627) diploma    19,038 ¦ 
106/M4     534. Troiani Fabio        1960 Milano (MI)          ISDC                             6:56.33,6   3:02.00,6  (9923) diploma    15,267 ¦ 
55//M4     159. Tumolo Giambattista  1958 Milano (MI)          Sport Club Genova 1913           3:35.05,2   1:35.47,1  (6693) diploma    15,342 ¦ 
106/M4     128. Vasconi Roberto      1964 Milano (MI)          libertas 1911 brescia            5:08.38,2   1:14.05,2  (2923) diploma    20,606 ¦ 
55/M6       73. Zerbinati Paolo      1939 Milano (MI)                                           3:42.48,6   1:27.53,0  (2716) diploma    14,810 ¦ 
138/M2     238. Balletti Alberto     1974 Minerbio (BO)        Speed Bike                       6:43.13,9   1:45.26,6  (5204) diploma    20,534 ¦ 
138/F1      26. Bosello Romina       1979 Mira Porte (VE)      Granfondo Pinarello              7:02.44,9   1:06.29,6   (536) diploma    19,586 ¦ 
138/M3     374. Setti Andrea         1966 Mirandola (MO)       GS Sportissimo Top Level         6:39.53,8   1:45.55,8  (6614) diploma    20,705 ¦ 
106/M3     293. Pacassoni Roberto    1966 Misano Adriatico (RN ASD GS Gekobike                  5:41.21,0   2:05.10,8  (7385) diploma    18,631 ¦ 
55/M2       51. Pozzoli Simone       1976 Missaglia (LC)       GS Cicli Maggioni                3:17.25,0   1:04.56,2  (9801) diploma    16,715 ¦ 
138/M4      97. Genovese Vincenzo    1963 Misterbianco (CT)    ASD Cittá di Misterbianco        5:59.22,0     58.14,2  (5044) diploma    23,040 ¦ 
106/M6     184. Mori Carlo Luigi     1949 Mizzole (VR)         U.C.Montoriese                   6:52.07,4   2:41.18,6  (4919) diploma    15,432 ¦ 
55/M2       64. Altariva Alessandro  1973 Modena (MO)          san donnino                      3:25.39,7   1:13.10,9 (10161) diploma    16,045 ¦ 
55/M6       44. Annovi Mauro         1948 Modena (MO)          san donnino                      3:33.28,7   1:18.33,1 (10160) diploma    15,458 ¦ 
138/Top     25. Bindini Marco        1964 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:13.29,2     41.00,4    (11) diploma    26,412 ¦ 
106/M3     294. Bonaccorso Domenico  1966 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:41.39,7   2:05.29,5  (3663) diploma    18,614 ¦ 
55/M2       88. Bonazzi Paolo        1971 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:49.20,0   1:36.51,2  (6586) diploma    14,389 ¦ 
138/M3     137. Botti Paolo          1969 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:57.40,3   1:03.42,3  (6617) diploma    23,149 ¦ 
106/M4      93. Cavalieri Wainer     1960 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         4:59.17,3   1:04.44,3  (3668) diploma    21,250 ¦ 
138/M4     507. Consoli Pierluigi    1958 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:58.51,7   1:57.43,9  (1606) diploma    19,767 ¦ 
138/M3     882. Corni Alessandro     1970 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         8:06.28,7   3:12.30,7  (6636) diploma    17,020 ¦ 
55/M3       58. Cottafavi Massimo    1965 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:03.04,8   1:08.55,9  (3679) diploma    18,024 ¦ 
138/M4     419. Cremaschi Giulio     1958 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:46.51,0   1:45.43,2  (7283) diploma    20,351 ¦ 
55/M6       57. Della Giustina Elvio 1947 Modena (MO)          Virginia Team 1962               3:38.46,2   1:23.50,6  (5569) diploma    15,084 ¦ 
138/M3      56. Ferrari Luigi        1967 Modena (MO)          Team Iaccobike Ceramica Panari   5:39.47,1     45.49,1  (1923) diploma    24,368 ¦ 
138/M4     213. Ferrari Marco        1960 Modena (MO)          turbolenti m.t.b.                6:21.05,7   1:19.57,9  (5917) diploma    21,726 ¦ 
106/M3     209. Ferri Stefano        1966 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:19.31,2   1:43.21,0  (4965) diploma    19,904 ¦ 
138/M5     275. Fusco Giuliano       1956 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         7:15.00,7   2:06.01,3  (6611) diploma    19,033 ¦ 
106/M5     123. Imbrogno Raffaello   1951 Modena (MO)          san donnino                      5:30.05,8   1:30.06,8  (6001) diploma    19,267 ¦ 
138/M3      77. Lodi Alessandro      1970 Modena (MO)          turbolenti m.t.b.                5:47.32,4     53.34,4  (9936) diploma    23,824 ¦ 
55/M5       77. Maida Fabio          1954 Modena (MO)          san donnino                      3:33.28,9   1:20.12,2 (10152) diploma    15,458 ¦ 
138/M4     980. Marri Tiziano        1961 Modena (MO)          Pol Cognentense                  8:18.07,8   3:17.00,0  (4732) diploma    16,622 ¦ 
138/M3     838. Maselli Marco        1969 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         7:55.26,2   3:01.28,2  (6596) diploma    17,415 ¦ 
138/M2     205. Maselli Matteo       1973 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:32.25,6   1:34.38,3  (6594) diploma    21,099 ¦ 
138/M4      57. Minelli Luciano      1963 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:50.30,7     49.22,9  (3688) diploma    23,622 ¦ 
106/M4     153. Molinari Osvaldo     1964 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:15.49,8   1:21.16,8  (3671) diploma    20,137 ¦ 
106/M3     229. Monari Paolo         1969 Modena (MO)          MAI DIRE BIKE                    5:24.44,4   1:48.34,2  (2982) diploma    19,584 ¦ 
106/M4     211. Notari Mario         1963 Modena (MO)          Iaccobike Cer Panaria            5:29.25,3   1:34.52,3  (5502) diploma    19,306 ¦ 
138/M3      32. Paglia Luca          1967 Modena (MO)          ASD Orlandi                      5:28.54,9     34.56,9  (2478) diploma    25,173 ¦ 
138/M4     343. Pasqualini Maurizio  1959 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:35.32,3   1:34.24,5  (1603) diploma    20,933 ¦ 
55/F1       65. Pellicciari Lara     1975 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         4:01.43,4   1:39.22,1   (560) diploma    13,651 ¦ 
138/M3      86. Pignatti Carlo       1965 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:49.07,6     55.09,6  (6622) diploma    23,716 ¦ 
138/M4     442. Pini Paolo           1962 Modena (MO)          Team Iaccobike Ceramica Panari   6:50.01,7   1:48.53,9  (4114) diploma    20,193 ¦ 
106/M3     361. Pollastri Fabio      1965 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:58.56,8   2:22.46,6  (6588) diploma    17,718 ¦ 
138/M4     417. Ramirez Pierluigi    1960 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:46.03,0   1:44.55,2  (6623) diploma    20,391 ¦ 
55/M3      109. Rossini Roberto      1968 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:30.43,8   1:36.34,9  (6610) diploma    15,659 ¦ 
138/M4      56. Sala Tiziano         1960 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:50.11,9     49.04,1  (1607) diploma    23,643 ¦ 
138/M3     893. Salvarani Massimo    1966 Modena (MO)          Sirenella                        8:09.22,9   3:15.24,9  (2356) diploma    16,919 ¦ 
106/M3     404. Salvioli Marco       1969 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:12.21,5   2:36.11,3  (6615) diploma    17,080 ¦ 
138/M3     376. Scorcioni Antonio    1969 Modena (MO)          turbolenti m.t.b.                6:39.56,8   1:45.58,8  (9937) diploma    20,702 ¦ 
138/M4     884. Selmi Valerio        1960 Modena (MO)          Pol. Cognantese                  7:59.23,6   2:58.15,8  (4733) diploma    17,271 ¦ 
55/M3      182. Serafini Fabrizio    1968 Modena (MO)          Audax casinalbo                  4:04.05,6   2:09.56,7  (7816) diploma    13,519 ¦ 
138/M3     331. Stopazzini Fabrizio  1965 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         6:33.14,3   1:39.16,3  (1611) diploma    21,055 ¦ 
55//M4     179. Varini Mirko         1958 Modena (MO)          GS PAPILLON MARCO PANTANI        3:40.01,4   1:40.43,3  (2672) diploma    14,998 ¦ 
138/M6     172. Vecchietti Romolo    1938 Modena (MO)          POL.G.NASI                       8:20.57,3   2:32.09,2  (4729) diploma    16,528 ¦ 
55/M6       49. Vezzelli Giuseppe    1945 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:36.03,8   1:21.08,2  (3678) diploma    15,273 ¦ 
55/M5       99. Vezzelli Lorenzo     1951 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:42.12,5   1:28.55,8  (6601) diploma    14,850 ¦ 
106/M3     198. Zanasi Rino          1965 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         5:13.39,5   1:37.29,3  (6599) diploma    20,276 ¦ 
55//M4     110. Zanetti Alessandro   1960 Modena (MO)          GS Sportissimo Top Level         3:22.51,0   1:23.32,9  (3682) diploma    16,268 ¦ 
55//M4      62. Pezzato Giorgio      1959 Mogliano Veneto (TV) Sbandati Controllati Mogliano    3:08.39,9   1:09.21,8   (115) diploma    17,491 ¦ 
106/M3     345. Ricci Alessandro     1965 Molicciara (SP)      ASD Bici Center                  5:53.56,1   2:17.45,9  (4835) diploma    17,969 ¦ 
55/M1        5. Morandini Nicola     1984 Molina di Fiemme (TN Fiamme Gialle                    2:05.55,6      8.45,1  (3200) diploma    26,205 ¦ 
106/M1      44. Natali Massimiliano  1981 Molinella (BO)       Team Salieri                     4:52.29,5   1:23.21,3  (6694) diploma    21,744 ¦ 
106/M1      42. Rubini Luca          1984 Molinella (BO)       Team Salieri                     4:49.49,0   1:20.40,8  (6977) diploma    21,944 ¦ 
106/M3     173. Ottolini Fabio       1966 Mologno (LU)         Team Biking                      5:07.35,3   1:31.25,1  (8190) diploma    20,676 ¦ 
106/M4      41. Foglino Marco        1961 Moltrasio (CO)       TEAM FERCA                       4:39.06,2     44.33,2 (10360) diploma    22,787 ¦ 
138/M3    1013. Canfora Fabrizio     1965 Mombaroccio (PU)     GS Mombaroccese                  8:46.08,3   3:52.10,3  (9103) diploma    15,737 ¦ 
138/M4    1151. Dini Vitaliano       1962 Mombaroccio (PU)     GS Mombaroccese                  9:06.25,3   4:05.17,5  (9102) diploma    15,153 ¦ 
138/M5     615. Marcolini Giulio     1953 Mombaroccio (PU)     GS Mombaroccese                  9:05.04,4   3:56.05,0  (8812) diploma    15,190 ¦ 
138/M6     207. Terenzi Marco        1949 Mombaroccio (PU)     GS Mombaroccese                  8:48.04,6   2:59.16,5  (9104) diploma    15,679 ¦ 
138/M2      88. Pagliano Davide      1976 Mombello Monferrato                                   5:59.31,1   1:01.43,8  (2361) diploma    23,030 ¦ 
55/M2        4. Zorzi Christian      1972 Moena (TN)           Granfondo Pinarello              2:15.58,9      3.30,1   (194) diploma    24,267 ¦ 
55/M3      167. Orlando Filippo      1969 Monale (AT)          pessionese                       3:57.54,1   2:03.45,2  (2576) diploma    13,871 ¦ 
55/M5       13. Gazzola Paolo        1955 Mondovì (CN)         Cicli Asteggiano                 2:52.11,0     38.54,3  (5459) diploma    19,165 ¦ 
138/M3    1034. Giraudo Fabrizio     1966 Mondovì (CN)         ASD Cervaschese                  8:53.55,3   3:59.57,3  (5055) diploma    15,507 ¦ 
138/M5     462. Lazzari Adolfo       1951 Monestirolo (FE)     Team Borghi Racing               8:11.10,4   3:02.11,0  (7885) diploma    16,857 ¦ 
138/M3     203. Raimondi Dino        1967 Monestirolo (FE)     team guru parkpre selleitalia    6:12.25,0   1:18.27,0  (2836) diploma    22,233 ¦ 
55//M4     114. Andreini Armando     1959 Monfalcone (GO)      ASD Ronchi Ciclismo              3:24.23,2   1:25.05,1  (8633) diploma    16,145 ¦ 
106/M4      25. Babich Fulvio        1959 Monfalcone (GO)      ASD CT Portogruarese             4:26.00,6     31.27,6  (3037) diploma    23,908 ¦ 
55/F1       69. Bertoz Antonella     1974 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    4:08.35,2   1:46.13,9   (840) diploma    13,275 ¦ 
106/M3     127. Boscato Maurizio     1968 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    4:52.58,0   1:16.47,8  (4515) diploma    21,708 ¦ 
55/M3       82. Dibarbora Enrico     1966 Monfalcone (GO)      Team Isonzo                      3:14.54,1   1:20.45,2  (6974) diploma    16,931 ¦ 
55/M6       85. Magrin Riccardo      1948 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    3:53.27,0   1:38.31,4  (7863) diploma    14,135 ¦ 
55/M3       62. Pepe Raffaele        1967 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    3:05.04,5   1:10.55,6  (7868) diploma    17,830 ¦ 
138/M3     802. Rossi Diego          1969 Monfalcone (GO)      Team Isonzo                      7:48.27,7   2:54.29,7  (4076) diploma    17,674 ¦ 
55/M6       14. Rossi Luciano        1937 Monfalcone (GO)      Team Isonzo                      3:02.31,5     47.35,9  (4070) diploma    18,079 ¦ 
55/M6       54. Tonut Alberto        1948 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    3:37.08,7   1:22.13,1  (7864) diploma    15,197 ¦ 
106/M3     273. Tonut Daniele        1967 Monfalcone (GO)      AR Ficantieri                    5:38.02,4   2:01.52,2  (4514) diploma    18,814 ¦ 
55/M2       44. Insalaco Daniele     1972 Mongrando (BI)       asd G.S.CANDELO                  3:11.40,1     59.11,3  (5996) diploma    17,217 ¦ 
138/M3    1076. Salonna Rocco        1965 Monopoli (BA)        Ciclo Club Monopoli ASD          9:28.35,7   4:34.37,7  (8994) diploma    14,562 ¦ 
106/M3      93. Skabar David         1970 Monrupino (TS)       K.K. ADRIA                       4:44.58,8   1:08.48,6 (10244) diploma    22,317 ¦ 
138/M3     422. Vodopivec Igor       1968 Monrupino (TS)       GC Kolesarski Klub               6:45.52,0   1:51.54,0  (2946) diploma    20,400 ¦ 
106/M4     362. Cardinali Mauro      1963 Monsampolo del Tront Amatori PAgliare                 6:05.19,2   2:10.46,2  (2694) diploma    17,409 ¦ 
106/M3     382. Mattioli Gabriele    1967 Monsampolo del Tront Amatori Pagliare                 6:06.11,9   2:30.01,7  (2649) diploma    17,367 ¦ 
138/M4     810. Tosti Achille        1959 Monsampolo del Tront AMATORE PAGLIARE CICLO TEAM      7:46.29,4   2:45.21,6  (9512) diploma    17,749 ¦ 
106/M3     323. Mariotti Simone      1969 Monsummano Terme (PT CICLI SPORT MASOTTI              5:48.28,0   2:12.17,8  (5784) diploma    18,251 ¦ 
138/M2     594. Crema Alessandro     1971 Montagnana (PD)      newextremes                      8:51.56,6   3:54.09,3  (9479) diploma    15,565 ¦ 
138/M2     553. Gaiofatto Enrico     1971 Montagnana (PD)      newextremes                      8:31.45,8   3:33.58,5  (9482) diploma    16,179 ¦ 
138/M4     626. Leonetti Massimo     1962 Montalbano (FE)      Team Borghi Racing               7:12.22,7   2:11.14,9  (4531) diploma    19,149 ¦ 
106/M2     116. Passerini Ivan       1972 Montalbano (FE)      CUS FERRARA CICLISMO             5:14.59,0   1:43.25,1  (9439) diploma    20,191 ¦ 
138/M3     932. Lancaster Denis      1968 Montalto Dora (TO)   FULVIA PAGLIUGHI                 8:19.46,3   3:25.48,3  (9744) diploma    16,567 ¦ 
138/M4      83. Wegscheider Norbert  1960 Montan (BZ)          Bike Club Egna                   5:57.23,5     56.15,7  (4195) diploma    23,167 ¦ 
106/M4     157. Evandri Fabrizio     1964 Monte Giberto (AP)   ASD Velo Club Tiralento          5:16.48,2   1:22.15,2  (5576) diploma    20,075 ¦ 
106/M4      82. Alberti Andrea       1963 Monte San Pietro (BO italia nuova                     4:55.03,6   1:00.30,6  (2642) diploma    21,554 ¦ 
106/M3     182. Armaroli Massimo     1965 Monte San Pietro (BO AZZURRA                          5:10.32,2   1:34.22,0  (5749) diploma    20,480 ¦ 
138/M5     179. Astolfi Andrea       1957 Monte San Pietro (BO Pedale Casalecchiese             6:56.06,3   1:47.06,9  (5843) diploma    19,898 ¦ 
138/M5     569. Vignoli William      1954 Monte San Pietro (BO ARCINOVA MONTE SAN PIETRO        8:43.06,0   3:34.06,6  (9753) diploma    15,828 ¦ 
138/M5     309. Savini Giovanni      1954 Monte San Vito (AN)  SC Pedale Chiaravallese          7:23.55,0   2:14.55,6  (8596) diploma    18,652 ¦ 
138/M3      41. Ciotti Giuseppe      1968 Monte Urano (AP)     A.S.D.Mry confezioni             5:32.45,7     38.47,7   (266) diploma    24,882 ¦ 
138/M4     517. Evandri Pierluigi    1961 Monte Urano (AP)     ATB Croce Verde Fermo            6:59.36,5   1:58.28,7  (5977) diploma    19,732 ¦ 
138/TopF     2. Gallucci Monia       1973 Monte Urano (AP)     ASD Mary Confezioni              5:10.26,6      0.04,5   (454) diploma    26,671 ¦ 
55//M4      72. Bianchi Mauro        1963 Montebello della Bat ASD Dlf Voghera                  3:12.25,3   1:13.07,2  (8573) diploma    17,149 ¦ 
106/M2     217. Biancardi Tommaso    1973 Montebelluna (TV)    U.C.T. MONTEBELLUNA              6:13.06,6   2:41.32,7  (9736) diploma    17,045 ¦ 
138/F2      58. Emanuelli Giovanna   1966 Montebelluna (TV)    AR Team Armistizio Hard Servic   8:06.12,6   2:08.35,3   (558) diploma    17,029 ¦ 
138/M4     173. Tisot Marco          1963 Montebelluna (TV)    UC Caselle                       6:14.00,9   1:12.53,1  (5102) diploma    22,138 ¦ 
106/M4     171. Bruni Marcello       1964 Montecatini Terme e  Pezzini Official Team Bike       5:20.18,9   1:25.45,9  (2699) diploma    19,855 ¦ 
138/M5     558. Righi Loris          1957 Montecchio (PU)      Biciland Plusvalore              8:40.56,2   3:31.56,8  (7185) diploma    15,894 ¦ 
138/M2     578. Bigliardi Mauro      1972 Montecchio Emilia (R ciclistica us montecchio-avis    8:41.47,0   3:43.59,7  (5042) diploma    15,868 ¦ 
106/M1      68. Castagnetti Giorgio  1979 Montecchio Emilia (R CICLISTICA U.S. MONTECCHIO-AVI   5:18.08,2   1:49.00,0  (9857) diploma    19,991 ¦ 
55/M2       53. Malaguti Marco       1973 Montecchio Emilia (R ciclistica us montecchio-avis    3:18.27,8   1:05.59,0  (5043) diploma    16,627 ¦ 
138/M5     299. Agosti Fabio         1957 Montecchio Maggiore  Ciclismo Valchiampo              7:22.14,5   2:13.15,1  (2257) diploma    18,722 ¦ 
138/M3      21. Massignan Paolo      1968 Montecchio Maggiore  Ciclismo Valchiampo              5:20.57,0     26.59,0  (2255) diploma    25,798 ¦ 
138/M3      72. Saccani Paolo        1966 Montechiarugolo (PR) TEAM LA VERDE                    5:45.13,5     51.15,5  (2822) diploma    23,984 ¦ 
55/M6      128. Punzo Pietro         1944 Montecompatri (RM)   AMICI DEL PEDALE ROCCA PRIORA    4:12.16,6   1:57.21,0  (3024) diploma    13,080 ¦ 
55/M6      155. Taglienti Carlo      1936 Montecompatri (RM)   Amici del Pedale Rocca Priora    4:23.20,3   2:08.24,7  (4738) diploma    12,531 ¦ 
138/M4    1190. Ferraro Salvatore    1959 Montecorvino (SA)    Ciclistica Salernitana "N.Roma   9:26.57,4   4:25.49,6  (7334) diploma    14,604 ¦ 
106/M5     452. Ciampa Gianfranco    1957 Montefalcione (AV)   Pol Comunale Annalisa            7:20.53,6   3:20.54,6  (8365) diploma    14,425 ¦ 
106/M5     155. D'Agostino Enrico    1952 Montefalcione (AV)   Amici del Pedale                 5:42.38,9   1:42.39,9  (8693) diploma    18,561 ¦ 
106/M1     145. Matteoli Pellegrino  1978 Montefalcione (AV)   Pol Comunale Annalisa            6:45.22,2   3:16.14,0  (8358) diploma    15,689 ¦ 
106/M5      50. Napoli Graziano      1953 Montefiascone (VT)   GS Esercito                      4:52.41,0     52.42,0  (6517) diploma    21,729 ¦ 
138/M3      82. Nicoloso Marco       1970 Montefranco (TR)     GS Esercito                      5:48.24,4     54.26,4  (3505) diploma    23,765 ¦ 
138/M3     476. Zanotti Marco        1965 Montegiardino di Rep G.S. Dogana RSM                  6:52.47,5   1:58.49,5  (8904) diploma    20,058 ¦ 
138/M6      92. Guidicelli Amos      1949 Montegibbio (MO)     Team Iaccobike Ceramica Panari   7:28.27,8   1:39.39,7  (1917) diploma    18,463 ¦ 
106/M3     406. Seghetta Andrea      1968 Montegranaro (AP)    a.s.d.ciclo 2001 macerata        6:13.00,3   2:36.50,1  (9973) diploma    17,050 ¦ 
106/M6      82. Castino Gianni       1948 Montegrosso d'Asti ( Cycling Team Ventimiglia         5:54.17,5   1:43.28,7  (9105) diploma    17,951 ¦ 
138/M4     425. Lazzaro Renato       1959 Montegrotto Terme (P AR Team Armistizio Hard Servic   6:48.18,4   1:47.10,6  (1580) diploma    20,278 ¦ 
106/M3     136. Salvi Guido          1968 Montegrotto Terme (P Team Fuori di Sella              4:54.55,0   1:18.44,8  (8235) diploma    21,565 ¦ 
106/M4     446. Guidi Giuliano       1959 Montelabbate (PU)    Biciland Plusvalore              6:31.58,0   2:37.25,0  (7177) diploma    16,225 ¦ 
106/M4     113. De Simone Franco     1961 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           5:05.33,2   1:11.00,2  (3161) diploma    20,814 ¦ 
106/M5      52. Dell'Angelo Carmine  1950 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           4:56.07,0     56.08,0  (3158) diploma    21,478 ¦ 
106/M6      19. Dell'Angelo Giuseppe 1946 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           5:08.33,3     57.44,5  (3160) diploma    20,612 ¦ 
106/M5      72. Dell'Angelo Italo    1954 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           5:09.37,1   1:09.38,1  (3159) diploma    20,541 ¦ 
106/M1      13. Di Nolfi Salvatore   1984 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           4:15.18,8     46.10,6  (3165) diploma    24,910 ¦ 
106/Top      4. Gambone Antonio Palm 1984 Montella (AV)        USD Us Felice Scandone           4:02.32,6     36.18,6    (30) diploma    26,222 ¦ 
138/M3      10. Barni Daniele        1970 Montemurlo (PO)      ASD Inwool                       5:16.11,0     22.13,0   (163) diploma    26,187 ¦ 
106/M2     112. Ciardelli Leonardo   1974 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:12.09,7   1:40.35,8  (4954) diploma    20,374 ¦ 
106/M3     125. Colligiani Simone    1967 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Boils               4:52.31,9   1:16.21,7  (5186) diploma    21,741 ¦ 
106/M5     105. Diddi Fiorenzo       1953 Montemurlo (PO)      ASD Inwool                       5:24.10,8   1:24.11,8  (4632) diploma    19,618 ¦ 
106/M4      84. Innocenti Giacomo    1964 Montemurlo (PO)      AS Olimpia Bike                  4:55.21,0   1:00.48,0  (2665) diploma    21,533 ¦ 
106/M4     481. Maisto Massimo       1964 Montemurlo (PO)      a.s.d. inwool                    6:42.14,3   2:47.41,3  (2810) diploma    15,811 ¦ 
106/M4     198. Masolini Claudio     1960 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:27.08,6   1:32.35,6  (9626) diploma    19,441 ¦ 
106/M2     106. Nardi Fausto         1975 Montemurlo (PO)      Team Olimpia Bolis               5:09.29,4   1:37.55,5  (5392) diploma    20,549 ¦ 
138/M1      27. Pretini Daniele      1981 Montemurlo (PO)      IO BICI ASD                      5:35.30,2     48.26,1  (4925) diploma    24,679 ¦ 
106/M3      85. Tiberi Moreno        1969 Montenero (GR)       gruppo ciclistico castigliones   4:42.04,6   1:05.54,4  (5758) diploma    22,547 ¦ 
138/M3     111. Calvaresi Natale     1968 Monteprandone (AP)   Pol Picenum                      5:52.53,9     58.55,9  (5385) diploma    23,462 ¦ 
138/M4      64. Ceroni Carlo         1959 Monteprandone (AP)   Pol Picenum                      5:52.55,1     51.47,3  (5378) diploma    23,461 ¦ 
138/M4     724. Partemi Gianfranco   1958 Monteprnadone (AP)   Amatori Pagliare                 7:28.36,7   2:27.28,9  (2806) diploma    18,456 ¦ 
138/M4     328. Raffagnato Roberto   1958 Monterenzio (BO)                                      6:33.33,7   1:32.25,9  (5322) diploma    21,038 ¦ 
138/M3     403. Ciacci Paolo         1965 Monteriggioni (SI)   team bike pionieri               6:43.03,7   1:49.05,7  (5980) diploma    20,542 ¦ 
106/M3      11. Buconi Fabio         1968 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:01.14,2     25.04,0  (2250) diploma    26,364 ¦ 
106/M5      40. Marucci Pietro       1952 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:47.46,9     47.47,9  (4578) diploma    22,100 ¦ 
106/M5      35. Nuzzo Carlo          1955 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:43.10,9     43.11,9  (8047) diploma    22,459 ¦ 
106/M3      82. Salvatelli Maurizio  1968 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:41.11,3   1:05.01,1  (4582) diploma    22,618 ¦ 
106/M5      34. Salvi Sergio         1951 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:42.39,8     42.40,8  (4579) diploma    22,500 ¦ 
106/M4      26. Valeriani Mauro      1961 Monterotondo (RM)    ASD Monterotondo                 4:26.12,2     31.39,2  (2248) diploma    23,891 ¦ 
55/M5        9. Murianni Claudio     1952 Monterotondo Stazion ASD Monterotondo                 2:47.08,6     33.51,9  (4581) diploma    19,743 ¦ 
138/M1      24. Casadei Fabiano      1981 Montescudo (RN)      GS Cicli Matteoni                5:33.52,9     46.48,8  (1516) diploma    24,799 ¦ 
106/M2      40. Nigi Massimo         1974 Montespertoli (FI)   By Bike                          4:31.08,2     59.34,3  (5386) diploma    23,456 ¦ 
55/M3      131. Bizzarri Simone      1970 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                3:40.06,4   1:45.57,5  (4144) diploma    14,992 ¦ 
138/M3      57. Gaudenzi Alberto     1969 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:40.28,2     46.30,2  (1932) diploma    24,319 ¦ 
138/M4      50. Mugnaini Luca        1963 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:45.57,8     44.50,0  (7159) diploma    23,933 ¦ 
138/M3      14. Peruzzi Paolo        1967 Montevarchi (AR)     GS Cicli Gaudenzi                5:19.24,0     25.26,0  (2170) diploma    25,923 ¦ 
55//M4     310. Fornasini Ivano      1961 Monteveglio (BO)     ITALIA NUOVA-CENTRO BORGO        4:55.04,9   2:55.46,8  (2914) diploma    11,183 ¦ 
138/M4     680. Santoli Ulisse       1959 Montevelio (BO)      Team Salieri                     7:21.18,4   2:20.10,6  (6984) diploma    18,762 ¦ 
106/M4     544. Licheri Claudio      1961 Monteviale (VI)      veloce club vicenza              6:58.48,1   3:04.15,1  (9885) diploma    15,186 ¦ 
55/M3      132. Perotti Luigi        1966 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            3:40.24,5   1:46.15,6  (7153) diploma    14,972 ¦ 
55/F2       49. Resinelli Antonella  1966 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            4:00.41,7   1:21.12,3   (726) diploma    13,710 ¦ 
138/M4     910. Restelli Giorgio     1959 Monticelli Brusati ( ASD Team Bike Gussago            8:03.59,0   3:02.51,2  (7146) diploma    17,108 ¦ 
138/M2     103. Borghi Andrea        1971 Monticelli d'Ongina  VC  Bagnolo Cremasco             6:05.34,9   1:07.47,6  (5165) diploma    22,648 ¦ 
138/M3     412. Grossi Davide        1966 Monticelli Terme di  Road and Track Racingteam        6:44.00,2   1:50.02,2  (4773) diploma    20,494 ¦ 
106/M4     182. Pastore Matteo Rocco 1960 Monticello (LC)      spreafico cicli                  5:22.43,3   1:28.10,3  (6065) diploma    19,707 ¦ 
138/M4     290. Pittarello Silvio Gi 1964 Monticello C. Otto (                                  6:29.18,8   1:28.11,0  (5602) diploma    21,268 ¦ 
106/M2      29. Buffoni Andrea       1974 Montignoso (MS)      team cicli maggi a.s.d.          4:22.34,0     51.00,1   (317) diploma    24,222 ¦ 
55/M2       52. Iannone Andrea       1974 Montignoso (MS)      Euro Velo 2001                   3:17.52,6   1:05.23,8  (5500) diploma    16,677 ¦ 
138/M5     294. Pardini Fabrizio     1957 Montignoso (MS)      GS VF Massa Carrara-M.Pellicci   7:19.45,0   2:10.45,6  (4009) diploma    18,828 ¦ 
138/M4     464. Ravelli Maurizio     1962 Montirone (BS)       U.S.Libertas 1911 Brescia        6:52.13,4   1:51.05,6  (9467) diploma    20,086 ¦ 
138/M2     443. Mori Marco           1972 Montopli (PI)        GS Daccordi                      7:43.36,9   2:45.49,6  (8356) diploma    17,859 ¦ 
106/M5     206. Mannucci Fabrizio    1955 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      5:54.00,7   1:54.01,7  (8357) diploma    17,965 ¦ 
55/F1       90. Nacci Catia          1969 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      4:24.53,4   2:02.32,1   (886) diploma    12,458 ¦ 
55/F1       91. Nacci Claudia        1972 Montopoli in Val d'A GS Daccordi                      4:24.54,9   2:02.33,6   (887) diploma    12,456 ¦ 
138/M3     897. Fiorio Sergio        1969 Montorio Veronese (V                                  8:10.06,4   3:16.08,4  (9981) diploma    16,894 ¦ 
138/M4     345. Carpignani Roberto   1961 Monza (MI)           Granfondo Pinarello              6:35.52,2   1:34.44,4  (1528) diploma    20,915 ¦ 
138/M4    1015. Colombo Giulio       1960 Monza (MI)           Ciclistica Fiorani               8:24.24,1   3:23.16,3  (5390) diploma    16,415 ¦ 
138/M1     271. Dessi Andrea         1984 Monza (MI)           Team Parkpre Selleitalia         7:47.20,8   3:00.16,7  (8595) diploma    17,717 ¦ 
55//M4      29. Pozzi Giovanni       1964 Monza (MI)           Ciclisti Monzesi                 2:49.47,5     50.29,4  (5227) diploma    19,435 ¦ 
138/M2     294. Pozzi Roberto        1971 Monza (MI)           Speed Wheel Team Savona          6:54.25,8   1:56.38,5  (6955) diploma    19,979 ¦ 
106/M3     145. Ravasi Matteo        1967 Monza (MI)           Speed Wheel Team Savona          4:57.39,1   1:21.28,9  (6936) diploma    21,367 ¦ 
138/M4     272. Zucca Alberto        1962 Monza (MI)           Team De Rosa                     6:26.38,2   1:25.30,4  (2281) diploma    21,415 ¦ 
138/M3      19. Visconti Andrea      1968 Monzuno (BO)         UC Emporio Bici Max Team         5:20.54,6     26.56,6  (2425) diploma    25,801 ¦ 
138/M5     635. Battistin Rino       1953 Moraro (GO)          ASD Gradisca d'Isonzo            9:25.24,5   4:16.25,1  (9637) diploma    14,644 ¦ 
138/M3     533. Tonella Gianluca     1968 Morazzone (VA)       TEAM GURU PARKPRE                7:01.09,8   2:07.11,8  (5849) diploma    19,659 ¦ 
138/M4    1019. Minaglia Luciano     1963 Morbegno (SO)        AR Team Armistizio Hard Servic   8:25.18,7   3:24.10,9  (3639) diploma    16,385 ¦ 
138/M6     155. Pologna Lino         1945 Morbegno (SO)        A.S.D. CRAL BANCA POPOLARE DI    8:08.00,5   2:19.12,4 (10134) diploma    16,966 ¦ 
138/M3      29. Brilli Roberto       1968 Morciano (RN)        GS Cicli Matteoni                5:27.08,8     33.10,8  (1517) diploma    25,309 ¦ 
138/M4       5. Ciotti Stefano       1958 Morciano di Romagna  asd sulmonese                    5:18.47,3     17.39,5  (5833) diploma    25,973 ¦ 
138/M4     612. Lombardi Domenico    1964 Morcone (BN)         CICLO CLUB CAMPOBASSO            7:10.42,2   2:09.34,4  (5906) diploma    19,224 ¦ 
106/M6     161. Mazzini Giuseppe     1941 Mordano (BO)         GS Bosi ASD                      6:36.47,2   2:25.58,4  (5090) diploma    16,028 ¦ 
138/M1      49. Locatelli Alex       1979 Morengo (BG)         ASD Baronchelli Sport            5:48.44,0   1:01.39,9  (2883) diploma    23,743 ¦ 
138/M5     491. Locatelli Luigi      1953 Morengo (BG)         Baronchelli Sport                8:18.53,0   3:09.53,6 (10153) diploma    16,597 ¦ 
138/M4     245. Amonti Ricardo       1962 Moriago della Battag AR Team Armistizio Hard Servic   6:24.26,7   1:23.18,9  (1593) diploma    21,537 ¦ 
106/M4     167. Bernardini Enzo      1958 Morlupo (RM)         gsc morlupo                      5:19.44,2   1:25.11,2  (3078) diploma    19,891 ¦ 
55/F2      131. Buonomo Barbara      1964 Morlupo (RM)         GSC Morlupo                      5:09.34,1   2:30.04,7  (1069) diploma    10,660 ¦ 
55//M4     324. La Longa Paolo       1960 Morlupo (RM)         GSC Morlupo                      9:47.23,2   7:48.05,1  (5661) diploma     5,618 ¦ 
138/M2     371. Fazio Massimo        1971 Mosciano San Angelo  ASD GS San Nicolò Bike           7:19.28,1   2:21.40,8  (4346) diploma    18,840 ¦ 
106/M5     328. Bellaspica Ubaldo    1955 Mosciano Sant'Angelo ASD VELO CLUB GIULIANOVA         6:34.57,2   2:34.58,2 (10066) diploma    16,103 ¦ 
55//M4      98. Orazietti Alessandro 1962 Mossa (GO)           INDIVIDUALE                      3:18.35,2   1:19.17,1 (10494) diploma    16,617 ¦ 
106/M3     416. Fabris Andrea        1965 Mossano (VI)         Acciaierie Beltrame              6:15.27,6   2:39.17,4  (8617) diploma    16,939 ¦ 
106/M4     105. Carrer Renzo         1961 Motta di Livenza (TV A.S.D. Malgher                   5:03.40,2   1:09.07,2  (4865) diploma    20,943 ¦ 
106/M4     609. Montagner Angelo     1961 Motta di Livenza (TV A.S.D. Malgher                   7:16.33,6   3:22.00,6  (8668) diploma    14,568 ¦ 
138/M2     187. Zanotto Stefano      1974 Motta di Livenza (TV Leones treviso                   6:28.30,7   1:30.43,4  (6061) diploma    21,312 ¦ 
138/M4     347. Panini Alessandro    1961 Motteggiana (MN)     GS Sportissimo Top Level         6:36.44,1   1:35.36,3  (2483) diploma    20,870 ¦ 
106/M2     270. Antonelli Paolo      1972 Muccia (MC)          ciclo club salottieri - muccia   6:42.54,1   3:11.20,2  (9583) diploma    15,785 ¦ 
106/M5     355. Pucciarelli Giorgio  1952 Muccia (MC)          ciclo club salottieri - muccia   6:46.14,2   2:46.15,2  (9585) diploma    15,655 ¦ 
138/M1     249. Camporeale Enrico Vi 1978 Muggiò (MI)          A.I.R.R.C.S. RED IRON            7:32.55,4   2:45.51,3 (10269) diploma    18,281 ¦ 
106/M3      26. Ravanelli Andrea     1965 Mugnano PG (PG)      GS Testi Cicli                   4:12.50,8     36.40,6   (209) diploma    25,153 ¦ 
106/M5     395. Bullo Daniele        1950 Murano (VE)          Circ.Dip.Cassa Risp.VE           6:56.48,6   2:56.49,6  (9456) diploma    15,258 ¦ 
106/M5     301. Spezzamonte Andrea   1956 Murano (VE)          SCAVEZZON SQUADRA CORSE          6:27.55,9   2:27.56,9  (9824) diploma    16,394 ¦ 
106/M4     433. Tasca Francesco      1962 Murano (VE)          SCAVEZZON SQUADRA CORSE          6:27.55,3   2:33.22,3  (9816) diploma    16,395 ¦ 
106/M5     396. Venturini Stefano    1957 Murano (VE)          Circ.Dip.Cassa Risp.VE           6:56.55,2   2:56.56,2  (9455) diploma    15,254 ¦ 
138/M4     484. Bandiera Bruno       1963 Musano di Trevignano Granfondo Pinarello              6:54.48,4   1:53.40,6  (1531) diploma    19,961 ¦ 
138/M4     277. Genovese Livio       1961 Musano di Trevignano Granfondo Pinarello              6:27.52,1   1:26.44,3  (3526) diploma    21,347 ¦ 
138/M6      36. Modesto Alcide       1946 Musano di Trevignano Granfondo Pinarello              6:46.58,0     58.09,9  (1532) diploma    20,345 ¦ 
138/M6      17. Cremasco Pietro      1946 Mussolente (VI)      Team Full-Dynamix                6:29.32,0     40.43,9  (5645) diploma    21,256 ¦ 
106/M4     297. Cecca Massimo        1961 Muzzana del Turgnano GS Esercito                      5:48.58,4   1:54.25,4  (6505) diploma    18,224 ¦ 

totale 546



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.