21a Maratona dles Dolomites 2007 - per località "B"

categoria posto nome/Name            an località/Ort         squadra/Team                         tempo     ritardo    pett              km/h ¦ 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
138/M1       9. Declara Matthias     1984 Badia (BZ)           Rodes Val Badia                  5:10.46,5     23.42,4   (271) diploma    26,643 ¦ 
106/M1       4. Irsara Oskar         1977 Badia (BZ)           Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:00.29,4     31.21,2   (230) diploma    26,446 ¦ 
55/M2       28. Daviddi Paolo        1971 Badia al Pino (AR)   team d bike                      2:53.28,8     41.00,0  (2785) diploma    19,022 ¦ 
138/M4     129. Trentin Franco       1962 Badia Polesine (RO)  TEAM EMPORIO CICLI LA PADANA     6:06.50,0   1:05.42,2  (2838) diploma    22,571 ¦ 
106/M5     125. Rudi Rino Stefano    1952 Badolato (CZ)        altera magna grecia              5:30.53,1   1:30.54,1  (9083) diploma    19,221 ¦ 
138/M2      84. Bonacini Marcello    1976 Baggiovara (MO)      GS Sportissimo Top Level         5:59.11,6   1:01.24,3  (3667) diploma    23,051 ¦ 
138/M4     DNF  Prati Maurizio       1958 Baggiovara (MO)      GS Sportissimo Top Level         7:42.08,1   Falzàrego  (3683)               --- ¦ 
106/F1      37. Argelli Federica     1969 Bagnacavallo (RA)    SC Velociraptor                  5:42.01,2   1:30.32,2   (466) diploma    18,595 ¦ 
138/M5     176. Bettoli Giorgio      1956 Bagnacavallo (RA)    Granfondo Pinarello              6:54.19,5   1:45.20,1  (1522) diploma    19,984 ¦ 
106/M3     234. Colombo Roberto      1966 Bagnacavallo (RA)    SC Velociraptor                  5:26.53,7   1:50.43,5  (5246) diploma    19,455 ¦ 
106/F1      89. Dominici Nadia       1970 Bagnacavallo (RA)    Pedale Bianconero                6:43.39,2   2:32.10,2   (565) diploma    15,756 ¦ 
106/F1      51. Liotta Elena         1972 Bagnacavallo (RA)    S.C. VELOCIRAPTOR                6:07.47,5   1:56.18,5   (980) diploma    17,292 ¦ 
106/M3     233. Proni Paolo          1968 Bagnacavallo (RA)    SC Velociraptor                  5:26.53,4   1:50.43,2  (4825) diploma    19,456 ¦ 
106/M4     415. Rambelli Franco      1962 Bagnacavallo (RA)    Pedale Bianconero                6:21.48,2   2:27.15,2  (6639) diploma    16,657 ¦ 
138/M2     215. Sangiorgi Michele    1973 Bagnacavallo (RA)    GS Boncellino                    6:34.06,1   1:36.18,8  (8569) diploma    21,009 ¦ 
55//M4      74. Secchiari Omero      1962 Bagnacavallo (RA)    Pedale Bianconero                3:12.44,5   1:13.26,4  (3698) diploma    17,121 ¦ 
138/M3     252. Tosi Marco           1969 Bagnacavallo (RA)    GS Bike Lugo                     6:21.57,0   1:27.59,0  (5233) diploma    21,678 ¦ 
106/M4     405. Bottari Antonio      1959 Bagnara Calabra (RC) GS Cicli Ilario                  6:20.04,9   2:25.31,9  (4809) diploma    16,733 ¦ 
106/M2      30. Poli Andrea          1974 Bagni Di Lucca (LU)  GC Cicloteca Papi                4:24.41,1     53.07,2  (2604) diploma    24,028 ¦ 
138/M3     216. Giangrande Mario     1968 Bagno (AQ)           GS SPOLTORE.COM                  6:16.18,2   1:22.20,2  (9849) diploma    22,003 ¦ 
138/Top     18. Purismi Doriano      1979 Bagno (AQ)           Viner Team                       4:59.41,4     27.12,6    (37) diploma    27,628 ¦ 
138/M4     413. Baldini Lapo         1964 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             6:45.26,7   1:44.18,9  (7821) diploma    20,422 ¦ 
138/M4     846. Galli Marco          1958 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             7:53.42,2   2:52.34,4  (9839) diploma    17,479 ¦ 
138/M4     960. Maffei Fabrizio      1960 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             8:13.25,4   3:12.17,6  (7823) diploma    16,780 ¦ 
138/M3     290. Marinai Alessandro   1968 Bagno a Ripoli (FI)  ASD Inwool                       6:27.19,4   1:33.21,4  (7715) diploma    21,377 ¦ 
106/M3     246. Meli Stefano         1969 Bagno a Ripoli (FI)  G.S. CICLISTI GRASSINA           5:30.21,6   1:54.11,4  (5241) diploma    19,251 ¦ 
138/M4     959. Mini Federico        1961 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             8:13.24,8   3:12.17,0  (7822) diploma    16,781 ¦ 
55/M2        9. Ristori Emiliano     1975 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             2:30.28,1     17.59,3  (2237) diploma    21,931 ¦ 
138/M5     118. Ristori Morando      1950 Bagno a Ripoli (FI)  GS Ciclisti Grassina             6:37.49,8   1:28.50,4  (4484) diploma    20,812 ¦ 
138/M4     170. Salimbeni Marco      1964 Bagno a Ripoli (FI)  ASD Inwool                       6:13.26,2   1:12.18,4  (7707) diploma    22,172 ¦ 
106/M5     366. Carniti Ennio        1953 Bagnolo Cremasco (CR g.c. san bassano                 6:48.39,9   2:48.40,9 (10313) diploma    15,562 ¦ 
138/M1     183. Ferretti Luca-Omar   1977 Bagnolo Cremasco (CR VC Bagnolo Cremasco              6:54.38,1   2:07.34,0  (5157) diploma    19,969 ¦ 
138/M3     758. Gogioso Guido        1965 Baiso (RE)           ASD MTB Team Orlandi             7:39.37,9   2:45.39,9  (5144) diploma    18,014 ¦ 
106/M6     149. Duranti Ferruccio    1940 Baldissero Torinese  CC Piemonte                      6:29.18,5   2:18.29,7  (4875) diploma    16,336 ¦ 
138/M1     293. Posillipo Marco      1977 Banchette (TO)       ASD Pedale Canavesano            8:10.24,6   3:23.20,5  (8629) diploma    16,883 ¦ 
138/M6     143. Leoni Luciano        1939 Bando (FE)           GC Argentano                     8:00.49,5   2:12.01,4  (4524) diploma    17,220 ¦ 
138/M5     499. Mastrangelo Paolo    1950 Baranello (CB)       Team Bici Sport Merlo            8:21.33,4   3:12.34,0  (3009) diploma    16,508 ¦ 
138/M2      69. Bazzani Michele      1972 Barberino Val d'Elsa Team Bike Racing                 5:54.45,2     56.57,9  (2849) diploma    23,340 ¦ 
106/M5     314. Gafriller Franz      1953 Barbian (BZ)                                          6:30.33,3   2:30.34,3  (8973) diploma    16,284 ¦ 
138/M4     904. Gafriller Mainrad    1959 Barbian (BZ)                                          8:02.32,1   3:01.24,3  (8974) diploma    17,159 ¦ 
106/M2      78. Cisotto Alberto      1974 Barbisano (TV)       ASD SOLIGHETTO                   4:53.49,0   1:22.15,1  (9761) diploma    21,646 ¦ 
138/M4     912. Lonati Edoardo       1961 Bareggio (MI)        ADM Team                         8:04.08,0   3:03.00,2  (8652) diploma    17,102 ¦ 
106/M3     320. Rubagotti Adriano    1966 Bareggio (MI)        ADM Team                         5:48.21,0   2:12.10,8  (9619) diploma    18,257 ¦ 
106/M4     238. Strano Luciano       1958 Bareggio (MI)        Speed Wheel Team Savona          5:35.18,6   1:40.45,6  (6059) diploma    18,967 ¦ 
106/M2      42. Cecchini Simone      1975 Barga (LU)           GC Cicloteca Papi                4:31.53,9   1:00.20,0  (9168) diploma    23,391 ¦ 
138/M4     708. Lemmi Maurizio       1962 Barga (LU)           GC Cicloteca Papi                7:26.09,1   2:25.01,3  (9167) diploma    18,558 ¦ 
138/M5     282. Bevilacqua Claudio   1953 Barge (CN)           REinaudo                         7:17.06,8   2:08.07,4  (9180) diploma    18,942 ¦ 
138/M1     199. Vassalini Mosè       1982 Barghe (BS)          MTB Agnosine Cicli Bacchetti     7:04.02,1   2:16.58,0  (9771) diploma    19,526 ¦ 
55/M3       46. Bassi Alessandro     1966 Bariano (BG)         Pol. Oratorio Bariano            2:57.06,2   1:02.57,3   (235) diploma    18,633 ¦ 
138/M6      70. Borghi Carlo         1941 Barlassina (MI)      CICL.SERVETTO                    7:19.10,9   1:30.22,8  (5885) diploma    18,853 ¦ 
55/M3       87. Rago Luigi           1969 Baronissi (SA)       Pol Comunale Annalisa            3:17.33,4   1:23.24,5  (8364) diploma    16,704 ¦ 
55/M2       56. Plati Davide         1974 Barzio (LC)          VAl Sassina K Bike Team          3:20.01,1   1:07.32,3  (8538) diploma    16,498 ¦ 
55/M2       73. Serafini Massimilian 1971 Basciano (TE)        dascenzo bike                    3:35.38,7   1:23.09,9 (10044) diploma    15,302 ¦ 
138/M3     355. Colombo Mauro Giovan 1967 Basiano (MI)         amici del ciclismo basiano       6:37.22,5   1:43.24,5  (9469) diploma    20,836 ¦ 
55/F2       21. Branciari Laura      1962 Basiglio (MI)        ASD Gio'n'Dent                   3:36.29,7     57.00,3   (969) diploma    15,242 ¦ 
138/M3     141. Ferrari Riccardo     1965 Basiglio (MI)        ASD Gio'n'Dent                   5:58.19,2   1:04.21,2  (2453) diploma    23,107 ¦ 
106/M2     271. Del Giudice Ernestin 1972 Basiliano (UD)       CS Delle Case Renzo              6:43.41,0   3:12.07,1  (8034) diploma    15,754 ¦ 
138/M4     821. Orsetti Francesco    1960 Basiliano (UD)       CS Delle Case Renzo              7:49.13,2   2:48.05,4  (8030) diploma    17,646 ¦ 
138/M5      94. Sillani Carlo        1952 Basiliano (UD)       ASD Don Bosco                    6:32.08,4   1:23.09,0  (8839) diploma    21,114 ¦ 
138/M4     687. Valusso Peter        1963 Basiliano (UD)       ASD F.lli Lunardelli Iveco       7:22.23,1   2:21.15,3  (8316) diploma    18,716 ¦ 
138/M4     434. Agostinelli Roberto  1964 Bassano del Grappa ( Granfondo Pinarello              6:49.22,2   1:48.14,4  (1568) diploma    20,226 ¦ 
55/F1        8. Bastita Martina      1978 Bassano del Grappa ( ASD Fior di Frutta               2:51.33,8     29.12,5   (595) diploma    19,234 ¦ 
138/M5     595. Borga Giovanni       1951 Bassano del Grappa ( Scuola Berica MTB                8:55.49,6   3:46.50,2   (278) diploma    15,452 ¦ 
55//M4     303. Fior Lucio           1963 Bassano del Grappa ( GS Trapianto é Vita              4:42.47,1   2:43.29,0  (5805) diploma    11,669 ¦ 
138/M2      32. Merlo Alberto        1976 Bassano del Grappa ( ASD FIORDIFRUTTA                 5:34.53,8     37.06,5  (9748) diploma    24,724 ¦ 
138/M2     243. Morello Enrico       1971 Bassano del Grappa ( ASD Fiordifruta                  6:44.31,3   1:46.44,0   (243) diploma    20,468 ¦ 
138/M4     309. Polo Riccardo        1963 Bassano del Grappa ( ASD Fior di Frutta               6:31.11,5   1:30.03,7  (3291) diploma    21,166 ¦ 
138/M4     405. Tellatin Paolo       1960 Bassano del Grappa ( VC Bassano 1892                  6:44.25,2   1:43.17,4  (5368) diploma    20,473 ¦ 
138/M4     171. Toso Alvise          1960 Bassano del Grappa ( Scuola Berica MTB                6:13.27,0   1:12.19,2  (3223) diploma    22,171 ¦ 
106/M5      14. Sernacchioli Luigi   1955 Bassano Romano (VT)  GS Esercito                      4:26.46,4     26.47,4  (1497) diploma    23,840 ¦ 
138/M4     811. Baraldo Silvano      1960 Bassignana (AL)      Velo Club Bassignana             7:46.52,6   2:45.44,8  (2355) diploma    17,734 ¦ 
106/M3     516. Zanotti Angelo       1970 Bastia (RA)          GSA Zerowind                     6:45.42,0   3:09.31,8  (1454) diploma    15,676 ¦ 
138/M3     110. Lilli Mauro          1967 Bastia Umbra (PG)    G.S. GRIFO BIKE PERUGIA          5:52.53,2     58.55,2  (2875) diploma    23,463 ¦ 
106/M5      63. Rossi Luigi          1954 Bastia Umbra (PG)    Cicli Monelletta                 5:02.01,1   1:02.02,1  (5573) diploma    21,058 ¦ 
138/M3     124. Campeotto Renato     1969 Bavaria (TV)         Granfondo Pinarello              5:56.06,4   1:02.08,4  (1549) diploma    23,251 ¦ 
138/M3     518. Lambertini Michele   1965 Bazzano (BO)         GS Sportissimo Top Level         6:59.13,0   2:05.15,0  (6600) diploma    19,751 ¦ 
106/M3     114. Chiappari Fabrizio   1969 Bedonia (PR)         AS Velobike Ferrari              4:49.04,7   1:12.54,5  (5473) diploma    22,000 ¦ 
55/M3        2. Micotti Vittorio     1967 Bee (VB)             ASD Basso Toce                   2:07.57,9     13.49,0   (270) diploma    25,788 ¦ 
138/M3     391. Civera Massimo       1966 Beinasco (TO)        ASD CICLISTICA LA LOGGIA         6:41.28,6   1:47.30,6  (2764) diploma    20,623 ¦ 
138/M4     863. Sorasso Michele      1961 Beinasco (TO)        a.s.d. fuori gioco               7:56.44,5   2:55.36,7  (9667) diploma    17,367 ¦ 
138/M4     696. Compagnoni Franco    1961 Bellante (TE)        ASD GC Amici del Pedale          7:23.51,5   2:22.43,7  (2384) diploma    18,654 ¦ 
106/M2       4. Dascenzo Wladimiro   1971 Bellante (TE)        dascenzo bike                    3:48.27,0     16.53,1  (1510) diploma    27,839 ¦ 
138/M4      95. Di Giosia Luigi      1961 Bellante (TE)        ASD GC Amici del Pedale          5:58.56,5     57.48,7  (2383) diploma    23,067 ¦ 
106/M4     591. Antolini Stefano     1959 Bellaria (RN)        ASD Zanzini Bike Team            7:11.07,5   3:16.34,5  (8653) diploma    14,752 ¦ 
138/Top      7. Fantini Ersilio      1967 Bellaria (RN)        Team Mg.K Vis-Lgl-Look           4:44.04,8     11.36,0    (45) diploma    29,146 ¦ 
138/M3     663. Gargantini Piero     1968 Bellinzago Lombardo  A.S. Bellinzago Lombardo         7:23.58,8   2:30.00,8  (8729) diploma    18,649 ¦ 
138/M2       5. Crespi Vincenzo      1974 Bellusco (MI)        Team Bellusco                    5:10.05,7     12.18,4   (367) diploma    26,701 ¦ 
138/M2     118. Salierno Domenico    1975 Benevento (BN)       GS Ciclistica Sannita            6:09.00,3   1:11.13,0  (5519) diploma    22,438 ¦ 
138/M3      74. Malavolti Giovanni   1966 Bentivoglio (BO)     Team Salieri                     5:46.27,8     52.29,8  (1912) diploma    23,898 ¦ 
138/M4     302. Bongiolatti Dante    1961 Berbenno di Valtelli Banca Pop. di Sondrio            6:30.35,3   1:29.27,5 (10136) diploma    21,198 ¦ 
138/M4     567. Giarba Sergio        1959 Berbenno di Valtelli GS Postalesio                    7:06.11,0   2:05.03,2  (8522) diploma    19,428 ¦ 
138/M1     109. Algeri Andrea        1980 Bergamo (BG)         asd gs amici udace               6:18.33,0   1:31.28,9  (8834) diploma    21,872 ¦ 
138/M5     392. Baracchetti Antonio  1954 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  7:48.25,2   2:39.25,8  (7229) diploma    17,676 ¦ 
106/M5     172. Bertinotti Alberto   1956 Bergamo (BG)         CC Lombardo Amatoriale Pista     5:45.44,2   1:45.45,2  (4763) diploma    18,395 ¦ 
55/M1       19. Bettoni Alessandro   1983 Bergamo (BG)                                          2:44.06,8     46.56,3  (4812) diploma    20,108 ¦ 
138/M5     201. Bombardieri Mario    1957 Bergamo (BG)         bike tech                        7:00.21,8   1:51.22,4 (10218) diploma    19,697 ¦ 
106/M2     111. Brignoli Sandro      1975 Bergamo (BG)         tx active bike team              5:12.06,0   1:40.32,1 (10197) diploma    20,378 ¦ 
106/M3     419. Clemente Federico    1965 Bergamo (BG)         Ciclistica ZAnica                6:16.11,5   2:40.01,3  (3120) diploma    16,906 ¦ 
106/M3     499. Crescini Ugo         1966 Bergamo (BG)         Societá Ciclistica Levanto       6:42.36,9   3:06.26,7  (7428) diploma    15,796 ¦ 
138/M3     744. Ferrarini Marco      1969 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               7:37.38,3   2:43.40,3  (5458) diploma    18,092 ¦ 
138/M3     841. Galbiati Maurizio    1969 Bergamo (BG)         INDIVIDUALE                      7:55.47,1   3:01.49,1 (10135) diploma    17,402 ¦ 
138/M4     503. Gelmini Lorenzo      1961 Bergamo (BG)         ASD Punto Pesenti-Arr Riuniti    6:58.23,6   1:57.15,8  (2726) diploma    19,789 ¦ 
106/F2     103. Gualandris Barbara   1961 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               7:24.55,4   3:16.42,2  (1091) diploma    14,294 ¦ 
138/M4    1025. Hurle Rodolfo Fausto 1962 Bergamo (BG)         ASD GS Gorgonzola-Monti          8:26.23,7   3:25.15,9  (7300) diploma    16,350 ¦ 
55//M4      61. Manazzale Stefano    1961 Bergamo (BG)         GS Valvole Record                3:08.13,2   1:08.55,1  (4821) diploma    17,532 ¦ 
138/M3     737. Mangiarotti Stefano  1967 Bergamo (BG)         Speed Wheel Team Savona          7:36.32,9   2:42.34,9  (4061) diploma    18,136 ¦ 
106/M4      88. Marini Massimo       1962 Bergamo (BG)         DT Bike Piazzatorre              4:58.03,0   1:03.30,0  (5991) diploma    21,338 ¦ 
106/M3     402. Mazzoleni Roberto    1967 Bergamo (BG)         ASD GS Cicli Noris               6:11.49,8   2:35.39,6  (9725) diploma    17,104 ¦ 
106/M4     413. Minetti Paolo        1959 Bergamo (BG)         Bike Tech Bergamo                6:21.38,0   2:27.05,0  (2335) diploma    16,665 ¦ 
106/M1      81. Moraschini Alberto   1983 Bergamo (BG)         AR Team Armistizio Hard Servic   5:29.55,1   2:00.46,9  (1582) diploma    19,277 ¦ 
138/M3     567. Ongaro Marco         1965 Bergamo (BG)         DTBike                           7:07.16,7   2:13.18,7  (9682) diploma    19,378 ¦ 
106/M4     303. Pansera Fabio        1959 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  5:51.07,5   1:56.34,5  (7228) diploma    18,113 ¦ 
55/M2       85. Paolillo Davide Fran 1976 Bergamo (BG)         ASD Punto Pesenti-Arr. Riuniti   3:48.10,8   1:35.42,0  (5379) diploma    14,462 ¦ 
138/M3     661. Pecis Alberto        1967 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  7:23.51,0   2:29.53,0  (4174) diploma    18,654 ¦ 
106/M4     410. Perolari Alberto     1964 Bergamo (BG)         Team Oprandi                     6:21.05,4   2:26.32,4   (183) diploma    16,688 ¦ 
138/M4      38. Poma Oscar           1959 Bergamo (BG)         UC Bergamasca 1902 Colpack       5:43.37,6     42.29,8  (2368) diploma    24,095 ¦ 
106/M3     377. Scotti Marco         1966 Bergamo (BG)         ASD Piazzatorre - Valle Bremba   6:04.19,1   2:28.08,9  (9715) diploma    17,457 ¦ 
138/M2     221. Stefini Michele      1976 Bergamo (BG)         tx active bike team              6:36.29,1   1:38.41,8 (10195) diploma    20,883 ¦ 
106/M4     248. Todeschini Flavio    1960 Bergamo (BG)         Ciclista Zanica                  5:38.16,6   1:43.43,6  (7230) diploma    18,801 ¦ 
138/Top     35. Tomasi Silvano       1965 Bergamo (BG)         Team Salieri                     5:34.09,2   1:01.40,4    (16) diploma    24,779 ¦ 
106/M3     375. Ventura Gianmaria    1969 Bergamo (BG)         INDIVIDUALE                      6:03.42,9   2:27.32,7  (2955) diploma    17,486 ¦ 
138/M2     134. Vigorelli Tomaso     1975 Bergamo (BG)         ASD Team Viscardi                6:15.44,4   1:17.57,1  (2330) diploma    22,036 ¦ 
138/M2     310. Zana Oscar           1972 Bergamo (BG)         g.s.maffioletti Villa d'Alme'    6:59.52,9   2:02.05,6  (5955) diploma    19,719 ¦ 
55//M4     154. Zani Gianpietro      1964 Bergamo (BG)         Team Oprandi                     3:33.57,5   1:34.39,4  (2331) diploma    15,423 ¦ 
55//M4      50. Molteni Mario        1962 Besana in Brianza (M SKY SPORT                        3:02.23,6   1:03.05,5   (343) diploma    18,092 ¦ 
55/M3      228. Alvezzola Franco     1965 Besnate (VA)         Audace Sportiva Besnate          4:42.46,7   2:48.37,8  (6019) diploma    11,669 ¦ 
55/M3      223. Brazzorotto Fabrizio 1966 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:35.10,9   2:41.02,0  (8436) diploma    11,992 ¦ 
55//M4     228. Clafa' Gian Paolo    1964 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:04.35,4   2:05.17,3  (8439) diploma    13,491 ¦ 
55/M3      189. Compagnoni Massimo   1966 Besnate (VA)         Evergreenbike ASD                4:06.56,9   2:12.48,0  (8440) diploma    13,363 ¦ 
55/M3      174. Trivella Bruno Mario 1969 Besnate (VA)         G.S.CICLOAMATORI CASTELLANZA     4:03.03,9   2:08.55,0  (9908) diploma    13,576 ¦ 
106/M5     215. Munegato Armando     1951 Besozzo (VA)         G.S. Isperia Cicli Romeo         5:57.33,0   1:57.34,0  (9560) diploma    17,787 ¦ 
55//M4       9. Cavanna Michele      1962 Bettola (PC)         moiabike                         2:34.02,8     34.44,7  (2961) diploma    21,422 ¦ 
106/M3     186. Carravetta Corrado   1967 Biandronno (VA)      team guru parkpre selle italia   5:11.15,0   1:35.04,8  (5461) diploma    20,433 ¦ 
138/M1      52. Mattana Luca Jemen   1980 Bianzone (SO)        a.s.d. cral Banca Pop. Sondrio   5:49.19,7   1:02.15,6  (9426) diploma    23,702 ¦ 
55/M1       37. Sacchi Riccardo      1983 Bibbiena (AR)        GRUPPO SPORTIVO CASENTINESE      3:12.11,3   1:15.00,8  (9644) diploma    17,170 ¦ 
138/M6      53. Bevilacqua Luigi     1948 Bibiana (TO)         Reinaudo                         7:02.28,8   1:13.40,7  (9181) diploma    19,598 ¦ 
106/M4     621. Pollo Enrico Maria   1961 Bibiana (TO)         Sport Club Angrogna ASD          7:23.48,5   3:29.15,5  (5350) diploma    14,330 ¦ 
55/M3        3. Acquadro Federico    1970 Biella (BI)          immagine free bike               2:08.20,8     14.11,9  (2818) diploma    25,711 ¦ 
55/F2       33. Ammassari Eliana     1965 Biella (BI)          CRAL REGIONE PIEMONTE            3:47.11,0   1:07.41,6   (933) diploma    14,525 ¦ 
55/M3      230. Cavallini Enrico     1970 Biella (BI)          Team Sintesi Adeste MG K-Vis     4:45.30,1   2:51.21,2  (2305) diploma    11,558 ¦ 
138/Top     23. Chocol Michel        1978 Biella (BI)          Team Sintesi Adeste MG K-Vis     5:10.32,6     38.03,8    (26) diploma    26,662 ¦ 
138/M1     DNF  Nardello Marco       1985 Bisuschio (VA)       ASD Due Valli Varese             3:38.26,5 Selva Cador  (9177)               --- ¦ 
138/M5     139. Nardello Mario       1956 Bisuschio (VA)       ASD Due Valli Varese             6:46.27,0   1:37.27,6  (9169) diploma    20,371 ¦ 
55/M1       13. Mangialardi Sergio   1980 Bitetto (BA)         US Domar                         2:30.24,1     33.13,6  (2650) diploma    21,941 ¦ 
55//M4     217. Martina Raffaele Vin 1962 Bitetto (BA)         Us Domar                         3:57.19,9   1:58.01,8  (2768) diploma    13,904 ¦ 
55/M2       11. Proscia Antonio      1972 Bitetto (BA)         US Domar                         2:31.41,8     19.13,0  (2712) diploma    21,753 ¦ 
55//M4     126. Rutigliano Pietro    1962 Bitetto (BA)         US DOMAR                         3:27.05,8   1:27.47,7   (294) diploma    15,934 ¦ 
106/M2      43. Bigoni Nicola        1976 Boara (FE)           Team Borghi Racing               4:32.46,8   1:01.12,9  (4532) diploma    23,315 ¦ 
138/M4     637. Bassan Pierluigi     1963 Boara Polesine (RO)  ASD Velo Club Due Torri Rovigo   7:14.40,0   2:13.32,2  (2415) diploma    19,049 ¦ 
106/F1      66. De Lazzari Jessica   1971 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:22.10,8   2:10.41,8   (880) diploma    16,641 ¦ 
106/M3     411. Garavaglia Alberto   1968 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:14.55,0   2:38.44,8  (8284) diploma    16,963 ¦ 
106/M1      41. Odolini Simone       1979 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   4:48.58,6   1:19.50,4  (8283) diploma    22,008 ¦ 
106/M4     356. Pozzi Gian Luigi     1964 Boffalora Sopra Tici Boffalora Bike                   6:04.30,4   2:09.57,4  (8285) diploma    17,448 ¦ 
138/M4     446. Colombini Massimo    1962 Boffalora Ticino (MI Boffalora Bike                   6:50.28,4   1:49.20,6  (4618) diploma    20,171 ¦ 
138/M3     419. Letizia Giampiero    1969 Boissano (SV)        CS Ortovero                      6:45.30,3   1:51.32,3  (4273) diploma    20,418 ¦ 
55/M6      220. Doniselli Elio       1937 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 5:10.03,7   2:55.08,1   (382) diploma    10,643 ¦ 
55/M3       29. Mantica Stefano      1965 Bollate (MI)         Petit Veló                       2:38.56,4     44.47,5  (1401) diploma    20,762 ¦ 
138/M4      15. Minora Silvano       1959 Bollate (MI)         Team Mg KVis LGL Look            5:30.46,0     29.38,2  (5892) diploma    25,032 ¦ 
55/M6       50. Pelassa Sergio       1947 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 3:36.20,6   1:21.25,0   (383) diploma    15,253 ¦ 
55/M5      245. Pizzi Pietro         1951 Bollate (MI)         Pedale Bollatese                 5:10.04,2   2:56.47,5   (381) diploma    10,642 ¦ 
138/M3     276. Cigna Sergio         1969 Bollengo (TO)        BICAN CYCLING TEAM               6:24.57,9   1:30.59,9  (3035) diploma    21,508 ¦ 
138/F2      61. Altissimo Laura      1960 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              8:15.56,9   2:18.19,6   (526) diploma    16,695 ¦ 
106/M5      69. Aquilino Michele     1954 Bologna (BO)         Team Salieri                     5:08.37,6   1:08.38,6  (4086) diploma    20,607 ¦ 
138/M2     236. Baratozzi Mauro      1974 Bologna (BO)         Top Racing Bike                  6:42.04,1   1:44.16,8  (2300) diploma    20,593 ¦ 
138/M4     890. Bargellini Stefano   1961 Bologna (BO)         individuale                      8:00.44,8   2:59.37,0  (5898) diploma    17,223 ¦ 
138/M6      16. Bedetti Giorgio      1947 Bologna (BO)         polisportiva lame                6:29.25,4     40.37,3  (2843) diploma    21,262 ¦ 
55/M3      114. Bernardi Claudio     1965 Bologna (BO)         Team Salieri                     3:32.35,5   1:38.26,6  (6978) diploma    15,522 ¦ 
138/M4      18. Bettini Marco        1964 Bologna (BO)         Team Salieri                     5:31.54,2     30.46,4  (6987) diploma    24,947 ¦ 
138/M4     627. Bianchi Alessandro   1961 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              7:12.33,2   2:11.25,4  (1535) diploma    19,142 ¦ 
138/M5      84. Bongiovanni Marco    1955 Bologna (BO)         Gianluca Faenza Team             6:26.10,8   1:17.11,4  (2287) diploma    21,440 ¦ 
55/M6      156. Borsari Sandro       1946 Bologna (BO)         ASS.SPORT.DILETT.W.BOVOLI VIGI   4:24.25,8   2:09.30,2  (9728) diploma    12,479 ¦ 
106/M5     399. Brancaleoni Silvano  1956 Bologna (BO)         ASS.SPORT.DILETT.W.BOVOLI VIGI   6:58.30,0   2:58.31,0  (9733) diploma    15,197 ¦ 
106/M4     307. Bulgarelli Stefano   1962 Bologna (BO)         ASD TEam Salieri Bologna         5:51.40,5   1:57.07,5  (5005) diploma    18,084 ¦ 
55/M5       27. Cavalieri Dino       1953 Bologna (BO)         Team Salieri                     3:04.26,8     51.10,1  (6979) diploma    17,891 ¦ 
138/M2     251. Cavallo Mario        1971 Bologna (BO)         Team Salieri                     6:46.59,0   1:49.11,7  (4083) diploma    20,344 ¦ 
106/M3     575. Cilone Giampiero     1967 Bologna (BO)         GS Ravonese                      7:10.40,4   3:34.30,2  (5300) diploma    14,767 ¦ 
55/M3      156. Cimato Massimo       1967 Bologna (BO)         Ferretti Bike                    3:51.50,4   1:57.41,5  (5303) diploma    14,233 ¦ 
55/M3       31. Contini Goffredo     1965 Bologna (BO)         Team Salieri                     2:42.10,4     48.01,5  (4087) diploma    20,348 ¦ 
138/M5       4. Cornia Stefano       1955 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              5:40.51,8     31.52,4  (1576) diploma    24,291 ¦ 
106/Top      1. Corsello Giuseppe    1971 Bologna (BO)         Team Salieri                     3:26.14,0       -----    (14) diploma    30,838 ¦ 
106/M3     464. Cremonini Marco      1969 Bologna (BO)         GC Argentano                     6:30.43,8   2:54.33,6  (7880) diploma    16,277 ¦ 
55//M4      27. Cutrona Claudio Salv 1962 Bologna (BO)         Team Salieri                     2:49.14,2     49.56,1  (1900) diploma    19,499 ¦ 
138/M2     160. D'Andrea Claudio     1974 Bologna (BO)         Gianluca Faenza Team             6:22.15,4   1:24.28,1  (2285) diploma    21,660 ¦ 
138/M6     127. Dall'Olio Giancarlo  1944 Bologna (BO)         GS ASD Rist PArco Ciliegi        7:47.20,7   1:58.32,6  (5010) diploma    17,717 ¦ 
138/M2     451. De Vivo Alessandro   1976 Bologna (BO)         GS Esercito                      7:47.55,8   2:50.08,5  (6508) diploma    17,694 ¦ 
138/M3     483. Dennison Brent       1970 Bologna (BO)                                          6:54.31,7   2:00.33,7  (4889) diploma    19,974 ¦ 
55/M6       72. Dennison Ronald      1946 Bologna (BO)                                          3:42.45,1   1:27.49,5  (5301) diploma    14,814 ¦ 
138/M3     687. Deserti Danilo       1969 Bologna (BO)         Team Salieri                     7:28.34,7   2:34.36,7  (5137) diploma    18,458 ¦ 
55//M4     127. Di Cicco Andrea      1959 Bologna (BO)         SURFING SHOP SPORT PROMOTION     3:27.42,3   1:28.24,2  (9556) diploma    15,887 ¦ 
138/M4     168. Franci Luciano       1964 Bologna (BO)         ASD Team Salieri Bologna         6:13.14,4   1:12.06,6  (4753) diploma    22,184 ¦ 
106/M3     290. Gazzoni Tommaso      1965 Bologna (BO)                                          5:40.37,0   2:04.26,8  (4886) diploma    18,672 ¦ 
138/M4     467. Giorgi Giovanni      1958 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              6:52.31,7   1:51.23,9  (1538) diploma    20,071 ¦ 
138/M5     438. Grassilli Giampaolo  1955 Bologna (BO)         Team Salieri                     8:02.20,2   2:53.20,8  (6989) diploma    17,166 ¦ 
138/M3     133. Grazia Giorgio       1968 Bologna (BO)         Team Salieri                     5:57.15,5   1:03.17,5  (1901) diploma    23,176 ¦ 
138/M3     570. Guerra Mauro         1969 Bologna (BO)         ASD Rist Pizz Parco dei Cilieg   7:07.22,8   2:13.24,8  (9001) diploma    19,373 ¦ 
55//M4     264. Laffi Massimo        1958 Bologna (BO)         GC Argentano                     4:15.34,0   2:16.15,9  (7879) diploma    12,912 ¦ 
138/M2      56. Lenzi Cristian       1972 Bologna (BO)         Gianluca Faenza Team             5:49.33,9     51.46,6  (2289) diploma    23,686 ¦ 
138/M3     464. Martelli Marco       1966 Bologna (BO)         INDIVIDUALE                      6:51.08,5   1:57.10,5  (2750) diploma    20,139 ¦ 
106/M2     134. Martelli Maurizio    1971 Bologna (BO)         Team Salieri                     5:23.00,2   1:51.26,3  (1902) diploma    19,690 ¦ 
106/M5     441. Naldi Walter         1953 Bologna (BO)         ASD Olimpia Nuova                7:15.35,3   3:15.36,3  (7360) diploma    14,600 ¦ 
106/M5      68. Nonni Franco         1952 Bologna (BO)         gianluca faenza team             5:06.53,0   1:06.54,0  (2679) diploma    20,724 ¦ 
138/M3     601. Oglietti Luigi       1969 Bologna (BO)         Speed Wheel Team Savona          7:11.25,8   2:17.27,8  (6931) diploma    19,191 ¦ 
138/M1     145. Pacchiarini Federico 1982 Bologna (BO)         team bike 2000 asd               6:34.09,0   1:47.04,9  (9615) diploma    21,007 ¦ 
55/M6      199. Pedretti Gianni      1938 Bologna (BO)         FORTI E LIBERI                   4:45.45,0   2:30.49,4  (3046) diploma    11,548 ¦ 
138/Top     12. Rezzani Michele      1975 Bologna (BO)         Velo Club Casalasco              4:54.52,8     22.24,0    (23) diploma    28,079 ¦ 
55//M4      21. Robaldo Bruno        1961 Bologna (BO)         ITALIA NUOVA                     2:43.39,9     44.21,8  (3217) diploma    20,163 ¦ 
106/M2     317. Roversi Gianguido    1972 Bologna (BO)         Team Salieri                     7:27.59,7   3:56.25,8  (6980) diploma    14,196 ¦ 
106/M5      17. Sacchetti Valerio    1955 Bologna (BO)         team salieri                     4:28.59,2     29.00,2  (3064) diploma    23,644 ¦ 
106/M5     460. Saggini Federico     1957 Bologna (BO)         individuale                      7:26.25,3   3:26.26,3 (10151) diploma    14,246 ¦ 
106/M4      64. Sangiorgi Domenico   1958 Bologna (BO)         Il Cardello                      4:48.46,6     54.13,6  (4928) diploma    22,023 ¦ 
106/M6     115. Saporetti Pier Luigi 1946 Bologna (BO)         s.c. sasso marconi               6:11.03,4   2:00.14,6  (2917) diploma    17,140 ¦ 
106/M6       8. Simoni Paolo         1944 Bologna (BO)         Team Salieri                     4:43.39,8     32.51,0  (4080) diploma    22,420 ¦ 
138/M3    1061. Spinnato Fabrizio    1970 Bologna (BO)         ASD Team Salieri                 9:15.39,9   4:21.41,9  (8568) diploma    14,901 ¦ 
106/M3     427. Squerzanti Filippo   1969 Bologna (BO)         GC Argentano                     6:19.18,6   2:43.08,4  (7878) diploma    16,767 ¦ 
138/M3     711. Stanzani Massimo     1970 Bologna (BO)         ASS.SPORT.DILETT.W.BOVOLI VIGI   7:33.15,1   2:39.17,1  (9729) diploma    18,267 ¦ 
138/M4     174. Storni Giacomo       1964 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              6:14.02,3   1:12.54,5  (3533) diploma    22,136 ¦ 
106/M6     176. Terzi Alfredo        1946 Bologna (BO)         Top Racing Bike Team Lodi        6:46.46,8   2:35.58,0  (5079) diploma    15,634 ¦ 
138/M1     258. Terzi Daniele        1989 Bologna (BO)         Top Racing Bike Team Lodi        7:41.27,9   2:54.23,8  (5078) diploma    17,942 ¦ 
106/M2     131. Trevisani Mirko      1971 Bologna (BO)         ASS.SPORT.DILETT.W.BOVOLI VIGI   5:21.31,4   1:49.57,5  (9732) diploma    19,780 ¦ 
106/F1      68. Tringali Veronica    1969 Bologna (BO)                                          6:26.20,3   2:14.51,3   (961) diploma    16,462 ¦ 
55/M6      102. Zanchini Floriano    1948 Bologna (BO)         Granfondo Pinarello              4:00.13,2   1:45.17,6  (3532) diploma    13,737 ¦ 
138/M2     129. Zanet Michele        1973 Bologna (BO)         ASD TEAM SALIERI                 6:14.16,6   1:16.29,3  (2628) diploma    22,122 ¦ 
138/M3     395. Zoboli Stefano       1965 Bologna (BO)         Top Racing Bike                  6:42.05,2   1:48.07,2  (2298) diploma    20,592 ¦ 
138/M4     568. Mocetti Ivano        1961 Bolsena (VT)         Bolsena Forum Sport              7:06.12,5   2:05.04,7  (9578) diploma    19,427 ¦ 
55/M3       34. Ferrari Ivan         1968 Boltiere (BG)        ASD GS Bramati                   2:45.32,9     51.24,0  (5024) diploma    19,933 ¦ 
55/M6       82. Barbesi Gualtiero    1940 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   3:51.12,0   1:36.16,4  (7798) diploma    14,273 ¦ 
106/M6     177. Bertoluzzo Angelo    1946 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   6:47.01,7   2:36.12,9  (7801) diploma    15,625 ¦ 
106/M4     503. Bertoluzzo Maurizio  1958 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   6:46.37,7   2:52.04,7  (7799) diploma    15,640 ¦ 
106/M3     394. Bizzotto Paolo       1967 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   6:10.23,2   2:34.13,0  (4478) diploma    17,171 ¦ 
138/M4     761. Bonadio Pietro       1959 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   7:36.29,8   2:35.22,0  (7797) diploma    18,138 ¦ 
106/M6      53. Buson Ivano          1940 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   5:39.07,9   1:28.19,1  (7793) diploma    18,753 ¦ 
138/M5     249. Canali Bruno         1955 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                7:10.44,4   2:01.45,0    (75) diploma    19,222 ¦ 
55/M3        6. Celesti Massimo      1969 Bolzano (BZ)         Team Zanolini Bike Professiona   2:12.37,1     18.28,2  (3133) diploma    24,883 ¦ 
138/F2       8. Dal Santo Caterina   1952 Bolzano (BZ)         assos team                       6:29.48,2     32.10,9   (485) diploma    21,241 ¦ 
55/M5       45. Dalvai Hansi         1954 Bolzano (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            3:19.31,7   1:06.15,0   (199) diploma    16,539 ¦ 
55/F2        5. Di Carlo Anita       1963 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   2:55.55,3     16.25,9   (824) diploma    18,758 ¦ 
138/M4     354. Drechsel Arno        1959 Bolzano (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            6:38.01,2   1:36.53,4   (205) diploma    20,802 ¦ 
106/M4     165. Ferretti Paolo       1963 Bolzano (BZ)         Giro delle Dolomiti              5:19.31,4   1:24.58,4   (207) diploma    19,904 ¦ 
55//M4      42. Fontanesi Marco      1962 Bolzano (BZ)         AS Giro delle Dolomiti           2:56.57,4     57.39,3  (3282) diploma    18,648 ¦ 
138/M4     342. Klemera Hansjorg     1959 Bolzano (BZ)         Dynamic Bike Team                6:35.24,5   1:34.16,7  (3214) diploma    20,940 ¦ 
55//M4       7. Kompatscher Martin   1964 Bolzano (BZ)         ASC Tiroler Radler               2:33.20,9     34.02,8  (9552) diploma    21,519 ¦ 
106/M3     510. Lombardo Massimo     1970 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   6:44.53,9   3:08.43,7  (7802) diploma    15,707 ¦ 
106/M5     160. Lonardi Fabrizio     1954 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   5:43.29,7   1:43.30,7  (7795) diploma    18,515 ¦ 
106/M1     100. Marchiodi Mirco      1978 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                5:50.19,6   2:21.11,4    (77) diploma    18,154 ¦ 
55/F1      112. Marchiodi Patrizia   1980 Bolzano (BZ)         Stampa Alta Badia                4:49.38,8   2:27.17,5   (402) diploma    11,393 ¦ 
55/M5       16. Moschen Giorgio      1956 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   2:55.55,8     42.39,1  (4479) diploma    18,757 ¦ 
138/F1      12. Moschen Roberta      1981 Bolzano (BZ)         Assos Team Bolzano               6:39.14,4     42.59,1   (507) diploma    20,739 ¦ 
106/M5      55. Moschen Roberto      1951 Bolzano (BZ)         Assos Team Bolzano               4:58.28,3     58.29,3  (3170) diploma    21,308 ¦ 
106/M2       6. Paoli Stefano        1975 Bolzano (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            3:51.36,7     20.02,8   (204) diploma    27,459 ¦ 
106/M4      14. Passi Alessandro     1963 Bolzano (BZ)         Team Zanolini Bike Professiona   4:18.08,2     23.35,2  (4571) diploma    24,638 ¦ 
55//M4     156. Podini Giovanni      1958 Bolzano (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            3:34.46,6   1:35.28,5   (202) diploma    15,364 ¦ 
55//M4     115. Podini Stefano       1962 Bolzano (BZ)         Petit Veló                       3:24.53,8   1:25.35,7    (99) diploma    16,105 ¦ 
106/M5     287. San Nicolò Mario     1950 Bolzano (BZ)         s.c. Tiroler Radler Bozen        6:23.33,0   2:23.34,0  (5953) diploma    16,581 ¦ 
55//M4      66. Schroffenegger Nikol 1960 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   3:09.54,5   1:10.36,4  (7796) diploma    17,376 ¦ 
138/M4     235. Scopelliti Alfredo   1961 Bolzano (BZ)         Zanolini Bike Professional       6:23.22,9   1:22.15,1  (2422) diploma    21,597 ¦ 
138/M5     100. Thun Peter           1955 Bolzano (BZ)         Südtiroler Sporthilfe            6:33.22,9   1:24.23,5   (159) diploma    21,048 ¦ 
138/M4     165. Tosolini Andrea      1962 Bolzano (BZ)         GAinesbille Cycling Club         6:12.54,0   1:11.46,2  (3281) diploma    22,204 ¦ 
106/M5     151. Zanotti Rudolf       1950 Bolzano (BZ)         GS Ruote D'Oro                   5:40.34,4   1:40.35,4  (7800) diploma    18,674 ¦ 
106/M3     197. Bellei Cristian      1968 Bomporto (MO)        GS Sportissimo Top Level         5:13.39,3   1:37.29,1  (1604) diploma    20,277 ¦ 
138/M3      31. Fontana Massimo      1966 Bonata Sopra (BG)    Team Salieri                     5:27.54,8     33.56,8  (1896) diploma    25,250 ¦ 
138/M1      71. Rossi Claudio        1978 Bonate Sopra (BG)    GS Altitude                      5:57.57,5   1:10.53,4  (8876) diploma    23,131 ¦ 
138/M2      96. Tonoli Antonio       1974 Bonate Sopra (BG)    Brember Valley                   6:02.52,3   1:05.05,0  (2515) diploma    22,817 ¦ 
55//M4      24. Mercorio Stefano     1963 Bonate Sotto (BG)    Cicli Ruotamania                 2:47.02,7     47.44,6   (175) diploma    19,755 ¦ 
106/M6     232. Alborno Giulio       1940 Bordighera (IM)      Ciclistica Sant'Ampelio          7:23.08,1   3:12.19,3  (4238) diploma    14,352 ¦ 
55/M3       75. Fragolino Andrea     1967 Bordighera (IM)      Ciclistica Sant'Ampelio          3:10.51,4   1:16.42,5  (4240) diploma    17,290 ¦ 
138/M3     748. Manuello Fulvio      1965 Bordighera (IM)      Ciclistica Sant'Ampelio          7:38.18,8   2:44.20,8  (4244) diploma    18,066 ¦ 
138/M4     261. Raco Giuseppe        1963 Bordighera (IM)      Ciclistica Sant'Ampelio          6:26.07,2   1:24.59,4  (1948) diploma    21,444 ¦ 
138/M3     465. Sferrazza Marco      1965 Bordighera (IM)      Ciclistica Sant'Ampelio          6:51.32,2   1:57.34,2  (4243) diploma    20,119 ¦ 
138/M4     462. De Benedetti Giusepp 1958 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          6:52.06,5   1:50.58,7  (4237) diploma    20,091 ¦ 
106/F2     111. Garzoglio Luisella   1964 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          7:28.30,6   3:20.17,4   (747) diploma    14,180 ¦ 
138/M5     244. Guglielmi Riccardo   1954 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          7:09.51,1   2:00.51,7  (3299) diploma    19,262 ¦ 
138/M3     884. Marzola Lorenzo      1965 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          8:08.21,0   3:14.23,0  (4248) diploma    16,955 ¦ 
55/F1       98. Michelin Claudia     1970 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          4:29.18,4   2:06.57,1   (748) diploma    12,253 ¦ 
55//M4     318. Pozzetti Giorgio     1958 Bordighera Alta (IM) Ciclistica Sant'Ampelio          5:14.43,1   3:15.25,0  (4241) diploma    10,485 ¦ 
106/M3     296. Soliani Roberto      1967 Boretto (RE)         Ciclistica Brescellese 2000      5:41.46,5   2:05.36,3  (8013) diploma    18,608 ¦ 
106/M3     295. Soliani Simone       1970 Boretto (RE)         Ciclistica Brescellese 2000      5:41.43,5   2:05.33,3  (8015) diploma    18,611 ¦ 
106/M2     206. Forlini Paolo        1972 Borgarello (PV)      ASD Certosa Brazzo               6:06.59,0   2:35.25,1  (8572) diploma    17,330 ¦ 
55//M4     223. Neri Luigi           1959 Borgata Ottavia (RM) SS Turbike                       4:02.00,3   2:02.42,2  (7965) diploma    13,636 ¦ 
138/M1      78. Caielli Andrea       1982 Borghetto Borbera (A Racing Team La Bici              6:01.08,3   1:14.04,2  (7438) diploma    22,927 ¦ 
106/M1      35. Ferrarazzo Andrea    1980 Borghetto Borbera (A Racing Team La Bici              4:39.25,1   1:10.16,9  (7439) diploma    22,761 ¦ 
138/M4     595. Ferrari Roberto      1958 Borghetto d'Arroscia CS Ortovero                      7:08.38,7   2:07.30,9  (4254) diploma    19,316 ¦ 
106/M6     226. Botti Angelo         1945 Borghetto Lodigiano  ZAMAI                            7:20.06,0   3:09.17,2  (2943) diploma    14,451 ¦ 
106/M3      17. Bercini Simone       1968 Borgo a Buggiano (PT Cicloamatori Buggiano ASD        4:07.37,4     31.27,2  (2493) diploma    25,684 ¦ 
138/M4      55. Perin Paolo          1961 Borgo Furo 22 (TV)   CICLOTURISTICA VITTORIO VENETO   5:48.57,8     47.50,0  (2865) diploma    23,727 ¦ 
138/M3     103. Brizzi Francesco     1967 Borgo Pace (PU)      GS Cicli Matteoni                5:52.12,3     58.14,3  (1506) diploma    23,509 ¦ 
106/F2      87. Menegazzi Luisa      1961 Borgo S. Dalmazzo (C Michelin Sport Club              7:11.07,4   3:02.54,2  (1237) diploma    14,752 ¦ 
106/M5     430. Moschetti Giovanni   1952 Borgo S. Dalmazzo (C Michelin Sport Club              7:11.06,0   3:11.07,0 (10243) diploma    14,752 ¦ 
138/M5     456. Rinaldi Massimo      1953 borgo s. michele (LT GS Janssen Cilag                 8:08.31,5   2:59.32,1  (8226) diploma    16,948 ¦ 
106/M5     377. Rogato Decimo        1953 Borgo s. Michele (LT GS Janssen Cilag                 6:52.26,0   2:52.27,0  (8229) diploma    15,420 ¦ 
138/M6     166. Chiola Mario         1943 Borgo San Dalmazzo ( Cicli Argiro' SC Pedona          8:14.36,8   2:25.48,7  (2689) diploma    16,740 ¦ 
106/M6     140. Giordanengo Antonio  1941 Borgo San Dalmazzo ( ASD Buzzi Unicem                 6:22.25,0   2:11.36,2  (5053) diploma    16,631 ¦ 
138/M5     524. Revello Giovanni     1952 Borgo San Dalmazzo ( ASD Vignolo                      8:30.42,1   3:21.42,7  (5052) diploma    16,212 ¦ 
106/M6     141. Zuppanelli Primo     1940 Borgo San Dalmazzo ( ASD Buzzi Unicem                 6:22.27,1   2:11.38,3  (5054) diploma    16,629 ¦ 
106/M5     318. Baccetti Stefano     1955 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  6:32.21,9   2:32.22,9  (4951) diploma    16,209 ¦ 
106/M3     217. Borselli Giorgio     1965 Borgo San Lorenzo (F                                  5:22.03,0   1:45.52,8  (5606) diploma    19,748 ¦ 
106/M5     111. Buzzigoli Stefano    1957 Borgo San Lorenzo (F CC.APPENNINICO 1907              5:25.40,9   1:25.41,9 (10099) diploma    19,528 ¦ 
106/M1      57. Calamini Andrea      1980 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  5:03.52,0   1:34.43,8  (4975) diploma    20,930 ¦ 
106/M6     158. Farinella Giuliano   1949 Borgo San Lorenzo (F Ferri Taglienti                  6:35.07,8   2:24.19,0  (2740) diploma    16,095 ¦ 
55/M5      130. Gualdani Marco       1952 Borgo San Lorenzo (F CC Appenninico                   3:52.27,0   1:39.10,3  (2683) diploma    14,196 ¦ 
106/M6     222. Noferini Mauro       1947 Borgo San Lorenzo (F                                  7:17.34,9   3:06.46,1  (5894) diploma    14,534 ¦ 
138/F1      81. Coppola Nives        1968 Borgo Tossignano (BO ADS GZ Team                      8:20.05,6   2:23.50,3  (1020) diploma    16,556 ¦ 
106/M2      70. Capella Francesco    1974 Borgo Val di Taro (P AS Velobike Ferrari              4:49.56,0   1:18.22,1  (8995) diploma    21,936 ¦ 
138/M3     917. Longobardi Alberto   1965 Borgo Valsugana (TN)                                  8:16.15,6   3:22.17,6  (5640) diploma    16,684 ¦ 
106/M5     248. Cerutti Flavio       1954 Borgomanero (NO)     Amici per la Bici San Marco      6:08.45,3   2:08.46,3  (8901) diploma    17,247 ¦ 
138/M2     126. Cerutti Matteo       1973 Borgomanero (NO)     Amici per la Bici S.Marco        6:11.14,4   1:13.27,1  (2549) diploma    22,303 ¦ 
138/M3     178. Cerutti Stefano      1966 Borgomanero (NO)     Nonsolofango                     6:05.43,9   1:11.45,9  (2787) diploma    22,639 ¦ 
138/M4     927. Crola Riccardo       1963 Borgomanero (NO)     bikeadventures                   8:07.10,9   3:06.03,1  (2706) diploma    16,995 ¦ 
106/F2      79. Pagetti Enzia        1952 Borgomanero (NO)     ASD Bikeadventures               7:06.20,1   2:58.06,9   (970) diploma    14,917 ¦ 
138/M4     856. Masiero Natalino     1962 Borgoricco (PD)      AR Team Armistizio Hard Servic   7:55.07,5   2:53.59,7  (1592) diploma    17,426 ¦ 
106/M3     315. Rigamonti Massimo    1967 Borgosesia (VC)      Asd Rosasbike                    5:47.43,5   2:11.33,3  (9595) diploma    18,290 ¦ 
138/M2     124. Pozzi Cristian       1975 Bormio (SO)          US Bormiese Ediltrasporti        6:10.30,5   1:12.43,2  (5493) diploma    22,347 ¦ 
138/M2     122. Rainolter Mauro      1974 Bormio (SO)          Team Casari Combustibili         6:10.19,4   1:12.32,1  (2473) diploma    22,358 ¦ 
138/M1      30. Bonato Amos          1979 Borso del Grappa (TV AR Team Armistizio Hard Servic   5:36.19,2     49.15,1  (1594) diploma    24,619 ¦ 
138/M4     139. Cenere Giorgio       1964 Borso del Grappa (TV AR Team Armistizio Hard Servic   6:08.55,0   1:07.47,2  (1595) diploma    22,444 ¦ 
106/M3       9. Zannoni Fausto       1967 Borzano (RE)         Team Cicli Campioli              3:58.52,4     22.42,2  (3292) diploma    26,624 ¦ 
55/M6       67. Marinelli Gianfranco 1944 Bosentino (TN)       GS Esercito                      3:41.39,6   1:26.44,0   (345) diploma    14,887 ¦ 
138/M3    1023. Treccani Massimilian 1969 Botticino Sera (BS)  Team Manuel Bike Unidelta        8:49.16,7   3:55.18,7  (8706) diploma    15,643 ¦ 
106/F2     135. Tramarin Carla       1954 Bovolenta (PD)       GSC Campagnolese                 7:56.34,0   3:48.20,8   (995) diploma    13,345 ¦ 
138/M3     116. Bologna Dieter       1968 Bozen (BZ)           Dynamic Bike Team                5:53.47,0     59.49,0  (5754) diploma    23,404 ¦ 
138/M5     284. Grüner Michl         1954 Bozen (BZ)                                            7:17.46,2   2:08.46,8  (3216) diploma    18,914 ¦ 
55/M5       36. Perseghin Carlo      1956 Bozen (BZ)                                            3:12.11,1     58.54,4   (152) diploma    17,170 ¦ 
106/F1      23. Ploner Eva           ???? Bozen (BZ)           Südtiroler Sporthilfe            5:12.53,8   1:01.24,8   (399) diploma    20,326 ¦ 
138/M5     284. Rammlmair Georg      1954 Bozen (BZ)                                            7:17.46,2   2:08.46,8  (3215) diploma    18,914 ¦ 
138/M3     299. Reus Herwig          1969 Bozen (BZ)           Adidas Group                     6:28.36,0   1:34.38,0  (7011) diploma    21,307 ¦ 
106/M4     420. Trevisiol Claudio    1962 Bozen (BZ)           ASD Giro delle Dolomiti          6:22.33,5   2:28.00,5  (9109) diploma    16,624 ¦ 
138/M4     248. Widmann Thomas       1959 Bozen (BZ)           Südtiroler Sporthilfe            6:25.01,3   1:23.53,5   (203) diploma    21,505 ¦ 
106/M3     278. Bocchiardi Luca      1969 Brandizzo (TO)       SC Francone                      5:38.52,8   2:02.42,6 (10381) diploma    18,767 ¦ 
106/M4     491. Cescon Virginio      1960 Breda di Piave (TV)  S.C. DIL. BREDA DI PIAVE 2003    6:43.31,9   2:48.58,9  (9782) diploma    15,760 ¦ 
138/M3     126. Marchiori Andrea     1965 Breda di Piave (TV)  Granfondo Pinarello              5:56.16,2   1:02.18,2  (1541) diploma    23,240 ¦ 
138/F1       6. Nardo Stefania       1969 Breda di Piave (TV)  Granfondo Pinarello              6:29.30,8     33.15,5   (419) diploma    21,257 ¦ 
138/M6     126. Pinarello Roger      1939 Breda di Piave (TV)  Granfondo Pinarello              7:47.10,0   1:58.21,9  (1552) diploma    17,723 ¦ 
138/F1      15. Fantini Cecilia Mari 1976 Brembilla (BG)       GS Sportissimo Top Level         6:43.52,8     47.37,5   (562) diploma    20,501 ¦ 
55/M3       16. Delpero Diego        1969 Breno (BS)           Granfondo Pinarello              2:25.37,9     31.29,0  (3562) diploma    22,659 ¦ 
138/M2     313. Aleotti Leonardo     1971 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      7:03.37,3   2:05.50,0  (4574) diploma    19,545 ¦ 
55/M2       82. Coffrini Marcello    1971 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      3:46.07,8   1:33.39,0  (8019) diploma    14,593 ¦ 
106/M2     252. Dazi Paolo           1973 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      6:29.57,1   2:58.23,2  (8020) diploma    16,309 ¦ 
106/M3     DNF  Friggeri Alessandro  1969 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      5:29.45,0   Falzàrego  (4572)               --- ¦ 
106/M6     126. Friggeri Giancarlo   1941 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      6:16.31,1   2:05.42,3  (8017) diploma    16,891 ¦ 
55/M1       50. Gemma Gianluca       1980 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      3:25.51,9   1:28.41,4  (8016) diploma    16,029 ¦ 
138/M3     371. Giordani Alessandro  1969 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      6:39.26,3   1:45.28,3  (8012) diploma    20,729 ¦ 
55/M3      143. Mossini Luca         1965 Brescello (RE)       Ciclistica Brescellese 2000      3:44.45,7   1:50.36,8  (8004) diploma    14,682 ¦ 
138/M2     377. Balduzzi Davide      1971 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            7:21.13,2   2:23.25,9  (4136) diploma    18,766 ¦ 
138/M5     343. Baresi Eugenio       1953 Brescia (BS)         GS Carrera                       7:33.37,7   2:24.38,3  (5015) diploma    18,252 ¦ 
106/M2     186. Belleri Luca         1971 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            5:56.34,4   2:25.00,5  (7144) diploma    17,836 ¦ 
138/M3     830. Boifava Mario        1967 Brescia (BS)         GS CARRERA                       7:54.20,8   3:00.22,8  (9781) diploma    17,455 ¦ 
55/M3      187. Bonometti Luca       1970 Brescia (BS)         GS CArrera                       4:04.45,9   2:10.37,0  (5659) diploma    13,482 ¦ 
106/M3     120. Braga Ezio           1966 Brescia (BS)         GS Carrera                       4:50.57,0   1:14.46,8  (8553) diploma    21,859 ¦ 
55/M1       26. Brognoli Diego       1984 Brescia (BS)         Team Bike Gavardo                2:57.12,2   1:00.01,7  (2957) diploma    18,622 ¦ 
138/M2      35. Candelpergher Andrea 1975 Brescia (BS)         GS Sportissimo Top Level         5:35.55,2     38.07,9  (6613) diploma    24,648 ¦ 
55/F1       10. Clemenza Valeria     1986 Brescia (BS)         Team Bike Gavardo                2:57.11,8     34.50,5  (1195) diploma    18,623 ¦ 
138/M3     878. Contarelli Marco     1970 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            8:05.22,7   3:11.24,7  (4137) diploma    17,058 ¦ 
106/M2     200. Dalzero Matteo       1976 Brescia (BS)         U.S.Libertas 1911 Brescia        6:01.11,5   2:29.37,6  (5756) diploma    17,608 ¦ 
55/F1       61. Danesi Katia         1968 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            3:59.59,3   1:37.38,0   (725) diploma    13,750 ¦ 
138/M3     192. Danieli Massimiliano 1966 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            6:10.32,9   1:16.34,9  (7151) diploma    22,345 ¦ 
138/M3     964. De Mitri Angelo      1969 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            8:30.20,4   3:36.22,4  (7148) diploma    16,224 ¦ 
138/M4     DNF  Gerola Massimo       1960 Brescia (BS)         Team Manuel Bike Unidelta        8:50.25,0   Falzàrego  (8542)               --- ¦ 
138/M3     996. Ghisini Alberto      1965 Brescia (BS)         US Libertas                      8:41.48,8   3:47.50,8  (5074) diploma    15,867 ¦ 
55/M5      227. Lorenzetti Vittorio  1952 Brescia (BS)         g.s. carrera                     4:49.12,7   2:35.56,0  (5244) diploma    11,410 ¦ 
138/M4    1113. Moreni Rosario       1960 Brescia (BS)         INDIVIDUALE                      8:50.27,9   3:49.20,1  (2847) diploma    15,608 ¦ 
106/M3     193. Poli Oscar           1967 Brescia (BS)         U.S.Libertas 1911 Brescia        5:12.42,5   1:36.32,3  (9457) diploma    20,338 ¦ 
55/M3      127. Rossi Alessio        1968 Brescia (BS)         ASD Team Bike Gussago            3:39.19,5   1:45.10,6  (7145) diploma    15,046 ¦ 
138/M3     432. Schiavi Alessandro   1965 Brescia (BS)         GS Carrera                       6:47.21,9   1:53.23,9  (2392) diploma    20,325 ¦ 
138/M4     DNF  Vismara Diego        1961 Brescia (BS)         Team Manuel Bike Unidelta        8:50.16,8   Falzàrego  (8541)               --- ¦ 
138/M3     131. Vitale Luca          1965 Brescia (BS)         Stampa Alta Badia                5:57.10,3   1:03.12,3   (326) diploma    23,182 ¦ 
55//M4      59. Ferrari Gianluigi    1963 Bressanone (BZ)      SC Altair                        3:06.25,7   1:07.07,6  (3189) diploma    17,701 ¦ 
106/F1       4. Gandini Sabine       1978 Bressanone (BZ)      Rodes Gherdeina                  4:26.08,1     14.39,1  (1295) diploma    23,897 ¦ 
106/M3     166. Runggaldier Peter    1968 Bressanone (BZ)      Südtiroler Sporthilfe            5:06.40,1   1:30.29,9   (352) diploma    20,739 ¦ 
106/F2     138. Rombenchi Manola     1966 Briga Alta (IM)      Team Olmo Albenga                8:07.32,4   3:59.19,2   (505) diploma    13,045 ¦ 
138/M3     727. Baronchelli Gian Pao 1966 Briga Novarese (NO)  Amici per la Bici San Marco      7:35.23,3   2:41.25,3  (8898) diploma    18,182 ¦ 
106/M1      92. Fabbri Yuri          1979 Brisighella (RA)     A.S.D. BRISIGHELLA IN BICI       5:42.48,8   2:13.40,6 (10188) diploma    18,552 ¦ 
138/M2      40. Monti Andrea         1972 Brisighella (RA)     Pedale Bianconero                5:38.27,8     40.40,5  (1622) diploma    24,463 ¦ 
106/M2     241. Zaccarini Massimilia 1973 Brisighella (RA)     A.S.D. BRISIGHELLA IN BICI       6:26.31,3   2:54.57,4 (10470) diploma    16,454 ¦ 
55/M6        5. Felderer Bruno       1947 Brixen (BZ)          Team Domus Brixen                2:40.05,8     25.10,2  (5457) diploma    20,612 ¦ 
106/M2      32. Mayr Peter           1973 Brixen (BZ)          ASV Rodes Gherdeina              4:26.08,8     54.34,9  (3279) diploma    23,896 ¦ 
55//M4      11. Überbacher Friedrich 1959 Brixen (BZ)          Team Domus Brixen                2:34.29,1     35.11,0  (5470) diploma    21,361 ¦ 
106/M1     135. Novello Alberto      1981 Brogliano (VI)       G.S. Marzotto Cicli Cornale      6:33.25,4   3:04.17,2 (10393) diploma    16,165 ¦ 
55/M5      208. Costantino Cosimo    1951 Brolo (ME)           Ciclotour Cycling Team           4:27.12,1   2:13.55,4  (2545) diploma    12,350 ¦ 
106/M4     259. Cancellieri Mirco    1958 Brufa (PG)           AS Team Motor Point              5:40.35,1   1:46.02,1  (8622) diploma    18,673 ¦ 
138/M4      70. Bonfiglio Alfredo    1958 Brugherio (MI)       GS. CERAMICHE PAGNONCELLI        5:54.20,0     53.12,2  (2882) diploma    23,367 ¦ 
138/M6     186. Zanetti Francesco    1948 Brugine (PD)         G.S.C. CAMPAGNOLESE              8:32.51,6   2:44.03,5  (9589) diploma    16,144 ¦ 
55/M3      144. Baraschi Roberto     1968 Brugnetto (AN)       GC Brugnettese                   3:46.31,5   1:52.22,6  (8756) diploma    14,567 ¦ 
106/M4     205. Tonelli Claudio      1961 Brugnetto (AN)       GC Brugnettese                   5:28.21,3   1:33.48,3  (8757) diploma    19,369 ¦ 
55//M4     302. Merlo Marcello       1964 Brunate (CO)         GS Trapianto é Vita              4:42.45,9   2:43.27,8  (6099) diploma    11,670 ¦ 
106/M5      39. Auer Giuseppe        1951 Bruneck (BZ)         Rodes Val Badia-Raiffeisen       4:46.26,7     46.27,7  (2465) diploma    22,203 ¦ 
106/F1       3. Jocher Cosima        1968 Bruneck (BZ)         Sv. St. Lorenzen                 4:24.04,5     12.35,5   (461) diploma    24,084 ¦ 
106/M3      14. Karner Martin        1968 Bruneck (BZ)         Sportverein St. Lorenzen         4:04.13,2     28.03,0  (2451) diploma    26,042 ¦ 
106/M3      49. Radmüller Horst      1967 Bruneck (BZ)         Team Green Valley                4:27.12,0     51.01,8  (4694) diploma    23,802 ¦ 
55/M6       27. Callegari Gino       1938 Brunico (BZ)         U.S. Brunico                     3:20.13,0   1:05.17,4  (4719) diploma    16,482 ¦ 
138/M4     392. Sasso Claudio        1958 Bubano (BO)          Pedale Bianconero                6:42.19,8   1:41.12,0  (1627) diploma    20,580 ¦ 
55//M4     186. Branduardi Angelo Sa 1964 Buccinasco (MI)      TEAM CHIODINI                    3:43.34,9   1:44.16,8 (10363) diploma    14,759 ¦ 
106/M3     616. Firenze Marco        1969 Buccinasco (MI)      velo club sport rho asd          7:44.31,2   4:08.21,0  (9851) diploma    13,691 ¦ 
106/M5     445. Massimo Paolo        1957 Buccinasco (MI)      TX Active Bike Team              7:17.33,2   3:17.34,2  (5578) diploma    14,535 ¦ 
106/M4     509. Sarzi Braga Angelo   1963 Buccinasco (MI)      TEAM CHIODINI                    6:48.16,4   2:53.43,4 (10336) diploma    15,577 ¦ 
138/M2      16. Goti Sergio          1975 Bucine (AR)          GS Cicli Gaudenzi                5:22.57,8     25.10,5  (1933) diploma    25,637 ¦ 
106/M5     140. Neri Sergio          1952 Bucine (AR)          GS Cicli Gaudenzi                5:34.34,4   1:34.35,4  (7154) diploma    19,009 ¦ 
106/M6     DSQ  Degli Esposti Franco 1945 Budrio (BO)          a.s.d. felsina                       -----  squalifica  (2854)               --- ¦ 
138/M4     488. Mondini Gabriele     1962 Budrio (BO)          Gianluca Faenza Team             6:55.54,0   1:54.46,2  (4948) diploma    19,908 ¦ 
106/M4     370. Pavani Riccardo      1959 Budrio (BO)          Gianluca Faenza Team             6:07.48,7   2:13.15,7  (4800) diploma    17,291 ¦ 
106/M5     181. Bardini Maurizio     1956 Buggiano (PT)        Petit Veló                       5:48.55,8   1:48.56,8  (1405) diploma    18,227 ¦ 
55/F1       22. Anzil Stefania       1976 Buia (UD)            JAM's BIKE TEAM BUJA             3:17.19,0     54.57,7  (1167) diploma    16,724 ¦ 
55//M4     197. Rizzi Norberto       1959 Buia (UD)            CS Delle Case Renzo              3:48.30,9   1:49.12,8  (8029) diploma    14,441 ¦ 
138/M4     125. Casiraghi Fabio      1962 Burago di Molgora (M Cicli MAggioni                   6:05.54,2   1:04.46,4  (2512) diploma    22,628 ¦ 
138/M3    1080. Sala Roberto         1968 Bussero (MI)         A.S.D. F.Moser                   9:50.38,2   4:56.40,2  (2928) diploma    14,018 ¦ 
106/M2     103. Barbi Guido          1975 Bussolengo (VR)      un'idea team                     5:06.28,2   1:34.54,3  (5911) diploma    20,752 ¦ 
138/M4     447. Motta Massimo        1961 Bussolengo (VR)      GS Tenax                         6:50.29,0   1:49.21,2  (4833) diploma    20,171 ¦ 
138/M3     253. Panato Stefano       1969 Bussolengo (VR)      Sant Luis Team Zen               6:22.07,0   1:28.09,0  (9750) diploma    21,668 ¦ 
138/M3     280. Rossi Massimo        1965 Bussolengo (VR)      GSA Zerowind                     6:26.20,4   1:32.22,4   (113) diploma    21,431 ¦ 
138/M6     164. Scolari Flaminio     1941 Bussolengo (VR)      Ciclo Team Bussolengo            8:13.53,7   2:25.05,6  (4802) diploma    16,764 ¦ 
138/M3     387. Scolari Massimo      1970 Bussolengo (VR)      Ciclo Team Bussolengo            6:41.08,2   1:47.10,2  (5209) diploma    20,641 ¦ 
138/M2     288. Botta Cristian       1973 Busto Arsizio (VA)   clamas team                      6:53.37,2   1:55.49,9  (5811) diploma    20,018 ¦ 
106/M1     173. Fiorattini Marco     1985 Busto Arsizio (VA)   Team Bike Tartaggia              7:33.19,4   4:04.11,2  (9121) diploma    14,029 ¦ 
106/M5     468. Fiorattini Mario     1957 Busto Arsizio (VA)   Team Bike Tartaggia              7:30.18,3   3:30.19,3  (9122) diploma    14,123 ¦ 
106/M5     186. Gava Sergio          1953 Busto Garolfo (MI)   sangiorgese                      5:49.46,6   1:49.47,6  (5823) diploma    18,183 ¦ 
106/M2     170. Tunice Cristiano     1971 Busto Garolfo (MI)   Pol Oratorio Bariano             5:46.23,3   2:14.49,4   (214) diploma    18,360 ¦ 
106/M3     563. Bergallo Patrizio    1970 Buttigliera Alta (TO Cral Telecom                     7:06.16,3   3:30.06,1 (10285) diploma    14,920 ¦ 
55/F1       51. Taddia Sabrina       1970 Buttigliera Alta (TO Cral Telecom                     3:49.56,3   1:27.35,0  (1244) diploma    14,351 ¦ 

totale 416



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.