(102) IronTeam Staffel - Männer

IRONMAN Germany 70.3 19. August 2007, Wiesbaden (D) - (102) IronTeam Staffel - Männer

   pos team                                       time        back     bib          overall        ¦          SWIM ¦           T1 ¦         BIKE ¦           T2 ¦        rLap1 ¦        rLap2 ¦        rLap3 ¦          RUN ¦
       swim                 bike                 run                  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Surprise                              4:26.16,6       -----  (2174) diploma  Staffel  1.    ¦    29.43    9.¦    1.36    4.¦ 2:35.51    1.¦    0.23    7.¦   25.12    2.¦   25.45    2.¦   27.45    3.¦ 1:18.43    2.¦
       Weiler Torsten       Wolf Rüdiger         Alvarez Paco                                      ¦               ¦   31.19    9.¦ 3:07.10    1.¦ 3:07.33    1.¦ 3:32.46    1.¦ 3:58.31    1.¦ 4:26.16    1.¦ 4:26.16    1.¦
    2. Polizei Hessen                        4:34.17,1      8.00,5  (2207) diploma  Staffel  3.    ¦    23.24    1.¦    1.38    5.¦ 2:45.32    7.¦    0.29   12.¦   26.02    3.¦   27.16    5.¦   29.53    6.¦ 1:23.12    5.¦
       Maurer Andreas       Hanl Matthias        Anbau Daniel                                      ¦               ¦   25.03    1.¦ 3:10.35    2.¦ 3:11.04    2.¦ 3:37.07    2.¦ 4:04.23    2.¦ 4:34.17    2.¦ 4:34.17    2.¦
    3. GEALAN Tri Team                       4:35.46,5      9.29,9  (2214) diploma  Staffel  5.    ¦    28.35    7.¦    1.35    3.¦ 2:44.13    4.¦    0.29   14.¦   26.08    4.¦   27.07    3.¦   27.35    2.¦ 1:20.51    3.¦
       Langheinrich Markus  Schmutzler Gerhard   Schatz Bastian                                    ¦               ¦   30.11    5.¦ 3:14.25    3.¦ 3:14.55    3.¦ 3:41.03    3.¦ 4:08.10    3.¦ 4:35.46    3.¦ 4:35.46    3.¦
    4. Die glorreichen 3                     4:39.39,4     13.22,8  (2213) diploma  Staffel  6.    ¦    30.09   10.¦    1.54   19.¦ 2:51.51   13.¦    0.34   18.¦   24.34    1.¦   24.42    1.¦   25.52    1.¦ 1:15.09    1.¦
       Sparmann  Thomas     Schmidt Eckhart      Hoerauf Christian                                 ¦               ¦   32.04   10.¦ 3:23.55   11.¦ 3:24.29   11.¦ 3:49.04    7.¦ 4:13.47    5.¦ 4:39.39    4.¦ 4:39.39    4.¦
    5. Generationskonflikt                   4:44.23,6     18.07,0  (2137) diploma  Staffel  7.    ¦    28.55    8.¦    1.38    7.¦ 2:44.27    5.¦    0.30   16.¦   28.09    8.¦   29.34    7.¦   31.07   10.¦ 1:28.51    7.¦
       Gerwien Peter        Gerwin Paul          Dr. Ralph Lorenz                                  ¦               ¦   30.33    8.¦ 3:15.01    5.¦ 3:15.32    4.¦ 3:43.41    4.¦ 4:13.15    4.¦ 4:44.23    5.¦ 4:44.23    5.¦
    6. Waldseehaie Ironmanteam Langen        4:45.18,0     19.01,4  (2193) diploma  Staffel  8.    ¦    28.21    6.¦    1.55   20.¦ 2:49.02   10.¦    0.37   26.¦   27.09    6.¦   28.31    6.¦   29.41    5.¦ 1:25.22    6.¦
       Grossheimann Marcus  Kühn, Christian      Benken, Stephan                                   ¦               ¦   30.16    6.¦ 3:19.18    7.¦ 3:19.56    7.¦ 3:47.05    6.¦ 4:15.36    7.¦ 4:45.18    6.¦ 4:45.18    6.¦
    7. Trikopforte                           4:46.53,2     20.36,6  (2190) diploma  Staffel  9.    ¦    27.10    3.¦    1.57   29.¦ 2:45.25    6.¦    1.05   50.¦   29.07    9.¦   30.25   15.¦   31.41   13.¦ 1:31.14   12.¦
       Hammes Michael       Markus Hammes        Frederik Zölls                                    ¦               ¦   29.07    3.¦ 3:14.33    4.¦ 3:15.38    5.¦ 3:44.46    5.¦ 4:15.12    6.¦ 4:46.53    7.¦ 4:46.53    7.¦
    8. Rockcountry Friends                   4:50.55,7     24.39,1  (2163) diploma  Staffel  10.   ¦    33.54   23.¦    1.46   10.¦ 2:41.14    3.¦    0.27   11.¦   31.59   24.¦   30.08   10.¦   31.24   12.¦ 1:33.32   17.¦
       Faulhaber Heiko      Trapp Andreas        Trapp Tobias                                      ¦               ¦   35.40   24.¦ 3:16.55    6.¦ 3:17.22    6.¦ 3:49.22    8.¦ 4:19.31    8.¦ 4:50.55    8.¦ 4:50.55    8.¦
    9. Deutsche Bank Ausdauer Team 1         4:51.10,8     24.54,2  (2117) diploma  Staffel  11.   ¦    30.42   12.¦    1.52   15.¦ 2:55.18   17.¦    0.29   12.¦   27.05    5.¦   27.13    4.¦   28.30    4.¦ 1:22.48    4.¦
       Placke Burkhard      Ibielski Oliver      Kublun Sven                                       ¦               ¦   32.34   12.¦ 3:27.52   14.¦ 3:28.22   14.¦ 3:55.27   11.¦ 4:22.40    9.¦ 4:51.10    9.¦ 4:51.10    9.¦
   10. Zebra-Fighters                        4:59.21,0     33.04,4  (2197) diploma  Staffel  16.   ¦    33.13   22.¦    1.53   16.¦ 2:45.54    8.¦    0.37   27.¦   31.25   20.¦   32.21   21.¦   33.55   22.¦ 1:37.42   21.¦
       Richter André        Richter Udo          Kolsch Martin                                     ¦               ¦   35.06   21.¦ 3:21.00    8.¦ 3:21.38    8.¦ 3:53.03    9.¦ 4:25.25   10.¦ 4:59.21   10.¦ 4:59.21   10.¦
   11. TuS Brake 1                           5:00.23,1     34.06,5  (2201) diploma  Staffel  17.   ¦    32.14   16.¦    2.51   54.¦ 2:53.25   15.¦    0.25    9.¦   30.08   14.¦   30.17   12.¦   31.00    8.¦ 1:31.26   13.¦
       Dopheide Stefan      Templin, Jörg        Pörtner, Jens                                     ¦               ¦   35.06   20.¦ 3:28.31   16.¦ 3:28.57   16.¦ 3:59.05   15.¦ 4:29.23   12.¦ 5:00.23   11.¦ 5:00.23   11.¦
   12. Sportjugend Hessen - Fsj im Sport     5:03.09,1     36.52,5  (2210) diploma  Staffel  18.   ¦    34.02   26.¦    1.32    1.¦ 2:47.11    9.¦    0.35   20.¦   31.44   22.¦   33.22   25.¦   34.40   25.¦ 1:39.48   23.¦
       Rosenberger Johannes Stolzki Christian    Weinert Moritz                                    ¦               ¦   35.34   23.¦ 3:22.46   10.¦ 3:23.21   10.¦ 3:55.05   10.¦ 4:28.28   11.¦ 5:03.09   12.¦ 5:03.09   12.¦
   13. O.M.A.                                5:05.33,3     39.16,7  (2199) diploma  Staffel  20.   ¦    31.02   14.¦    1.59   32.¦ 3:01.45   23.¦    0.39   28.¦   27.58    7.¦   30.18   13.¦   31.49   16.¦ 1:30.06    9.¦
       Noosten Oliver       Bartosch Markus      Krannich Andreas                                  ¦               ¦   33.01   14.¦ 3:34.47   20.¦ 3:35.26   19.¦ 4:03.24   16.¦ 4:33.43   15.¦ 5:05.33   13.¦ 5:05.33   13.¦
   14. RV 03 Bürstadt Triathlon              5:05.52,9     39.36,3  (2160) diploma  Staffel  21.   ¦    31.35   15.¦    1.38    5.¦ 2:55.05   16.¦    0.30   15.¦   30.10   16.¦   32.01   19.¦   34.51   26.¦ 1:37.03   20.¦
       Molitor Andreas      Herbert Wolfgang     Schwabe Matthias                                  ¦               ¦   33.14   15.¦ 3:28.19   15.¦ 3:28.49   15.¦ 3:59.00   14.¦ 4:31.01   14.¦ 5:05.52   14.¦ 5:05.52   14.¦
   15. Tria Team Sonnenberg                  5:07.31,1     41.14,5  (2189) diploma  Staffel  24.   ¦    40.49   43.¦    1.47   12.¦ 2:39.21    2.¦    0.22    4.¦   33.09   31.¦   35.22   35.¦   36.39   35.¦ 1:45.10   34.¦
       Brust Marcus         Wolf Gregor          Denis Roland                                      ¦               ¦   42.36   43.¦ 3:21.58    9.¦ 3:22.20    9.¦ 3:55.29   12.¦ 4:30.52   13.¦ 5:07.31   15.¦ 5:07.31   15.¦
   16. Bikemax Wiesbaden Dream Team          5:08.56,5     42.39,9  (2109) diploma  Staffel  25.   ¦    33.09   20.¦    2.20   47.¦ 2:59.37   21.¦    0.34   19.¦   30.30   17.¦   30.56   16.¦   31.47   15.¦ 1:33.14   15.¦
       Große Haiko          Markus Nesselberger  Lindemann Paul                                    ¦               ¦   35.29   22.¦ 3:35.06   21.¦ 3:35.41   21.¦ 4:06.12   18.¦ 4:37.09   16.¦ 5:08.56   16.¦ 5:08.56   16.¦
   17. Lebbe un lebbe lasse                  5:12.03,0     45.46,4  (2152) diploma  Staffel  28.   ¦    38.29   37.¦    2.37   52.¦ 2:59.35   20.¦    0.40   32.¦   29.46   13.¦   29.42    8.¦   31.10   11.¦ 1:30.40   10.¦
       Fleischer Jörg       Klopfstock Rainer    Müller Julius                                     ¦               ¦   41.06   39.¦ 3:40.41   25.¦ 3:41.22   25.¦ 4:11.09   22.¦ 4:40.52   18.¦ 5:12.03   17.¦ 5:12.03   17.¦
   18. Die Weingauner                        5:14.01,6     47.45,0  (2215) diploma  Staffel  29.   ¦    24.55    2.¦    1.54   18.¦ 3:12.59   36.¦    0.40   33.¦   30.08   15.¦   31.04   18.¦   32.17   18.¦ 1:33.30   16.¦
       Kober Timo           Goeldner Lars        Becker Simon                                      ¦               ¦   26.50    2.¦ 3:39.50   23.¦ 3:40.31   23.¦ 4:10.39   21.¦ 4:41.43   19.¦ 5:14.01   18.¦ 5:14.01   18.¦
   19. Ländches Äppler Team                  5:14.02,8     47.46,2  (2151) diploma  Staffel  30.   ¦    32.37   18.¦    2.01   36.¦ 2:49.43   11.¦    0.31   17.¦   32.57   28.¦   39.57   50.¦   36.14   33.¦ 1:49.09   36.¦
       Boxberger Ralf       Uhlenberg,Marcus     Boxberger,Lutz                                    ¦               ¦   34.38   17.¦ 3:24.22   12.¦ 3:24.53   12.¦ 3:57.51   13.¦ 4:37.48   17.¦ 5:14.02   19.¦ 5:14.02   19.¦
   20. Weizen- und Radsportfreunde Wiesbad   5:17.23,2     51.06,6  (2195) diploma  Staffel  33.   ¦    32.29   17.¦    1.55   24.¦ 3:06.45   30.¦    0.45   38.¦   30.55   19.¦   32.14   20.¦   32.17   17.¦ 1:35.26   19.¦
       Kannappel Andy       Nerius Alex          Dunn Marc                                         ¦               ¦   34.25   16.¦ 3:41.10   27.¦ 3:41.56   27.¦ 4:12.51   23.¦ 4:45.05   21.¦ 5:17.23   20.¦ 5:17.23   20.¦
   21. Mountainbike-Team Schaumburg          5:19.13,7     52.57,1  (2156) diploma  Staffel  34.   ¦    42.23   46.¦    1.45    9.¦ 2:50.26   12.¦    0.56   48.¦   33.00   29.¦   34.25   31.¦   36.15   34.¦ 1:43.41   32.¦
       Lang Peter           Gebauer Jens         Sandner Thomas                                    ¦               ¦   44.09   46.¦ 3:34.36   19.¦ 3:35.32   20.¦ 4:08.33   19.¦ 4:42.58   20.¦ 5:19.13   21.¦ 5:19.13   21.¦
   22. 11Xpress                              5:21.31,8     55.15,2  (2101) diploma  Staffel  37.   ¦    33.57   24.¦    2.04   38.¦ 3:04.40   26.¦    0.42   35.¦   33.28   33.¦   33.11   23.¦   33.25   20.¦ 1:40.05   24.¦
       Aue Ralf             Nell Oliver          Brinkerink Michiel                                ¦               ¦   36.02   26.¦ 3:40.43   26.¦ 3:41.26   26.¦ 4:14.54   25.¦ 4:48.06   24.¦ 5:21.31   22.¦ 5:21.31   22.¦
   23. IRONIngos                             5:21.43,6     55.27,0  (2140) diploma  Staffel  38.   ¦    34.46   29.¦    2.08   43.¦ 3:03.15   25.¦    0.53   46.¦   32.05   25.¦   33.21   24.¦   35.12   29.¦ 1:40.39   25.¦
       Worms Arne           Ingo Rotermund       Ingo Steinebach                                   ¦               ¦   36.54   29.¦ 3:40.10   24.¦ 3:41.03   24.¦ 4:13.09   24.¦ 4:46.30   23.¦ 5:21.43   23.¦ 5:21.43   23.¦
   24. Eiscafé Riviera                       5:22.28,6     56.12,0  (2131) diploma  Staffel  40.   ¦    42.29   48.¦    2.40   53.¦ 3:06.39   29.¦    0.47   41.¦   29.17   10.¦   30.11   11.¦   30.23    7.¦ 1:29.52    8.¦
       Bürger Bernd         Casagrande Ivan      Kriwalski Darius                                  ¦               ¦   45.09   52.¦ 3:51.48   35.¦ 3:52.36   36.¦ 4:21.54   32.¦ 4:52.05   27.¦ 5:22.28   24.¦ 5:22.28   24.¦
   25. Team SEW EBIC                         5:22.42,4     56.25,8  (2181) diploma  Staffel  41.   ¦    38.41   38.¦    1.45    8.¦ 3:02.40   24.¦    0.40   31.¦   32.22   26.¦   32.59   22.¦   33.32   21.¦ 1:38.54   22.¦
       Kimmich Rainer       Stark Michael        Aschoff Stefan                                    ¦               ¦   40.27   36.¦ 3:43.07   29.¦ 3:43.48   29.¦ 4:16.10   26.¦ 4:49.09   25.¦ 5:22.42   25.¦ 5:22.42   25.¦
   26. Oldies 50+ XS                         5:24.56,4     58.39,8  (2158) diploma  Staffel  42.   ¦    37.34   35.¦    2.05   39.¦ 2:53.24   14.¦    0.22    5.¦   35.58   41.¦   36.33   38.¦   38.57   40.¦ 1:51.29   39.¦
       Mees Rüdiger         Krug Andreas         Kalkbrenner Nico                                  ¦               ¦   39.39   34.¦ 3:33.04   18.¦ 3:33.26   18.¦ 4:09.25   20.¦ 4:45.58   22.¦ 5:24.56   26.¦ 5:24.56   26.¦
   27. TuS Brake 3                           5:26.40,9   1:00.24,3  (2203) diploma  Staffel  44.   ¦    30.23   11.¦    1.56   26.¦ 3:10.25   34.¦    0.45   39.¦   33.59   35.¦   35.06   34.¦   34.04   23.¦ 1:43.10   29.¦
       Gensorowsky Daniel   Voßmerbäumer, Jens   Becker, Christoph                                 ¦               ¦   32.19   11.¦ 3:42.44   28.¦ 3:43.30   28.¦ 4:17.30   28.¦ 4:52.36   28.¦ 5:26.40   27.¦ 5:26.40   27.¦
   28. Michelbacher Ironmänner               5:30.18,6   1:04.02,0  (2153) diploma  Staffel  46.   ¦    41.10   44.¦    1.48   13.¦ 3:05.44   27.¦    0.40   30.¦   31.29   21.¦   34.28   32.¦   34.56   28.¦ 1:40.54   27.¦
       Hornfeck Gerald      Zipf Thomas          Fleckenstein, Thomas                              ¦               ¦   42.59   44.¦ 3:48.43   34.¦ 3:49.23   34.¦ 4:20.53   30.¦ 4:55.21   30.¦ 5:30.18   28.¦ 5:30.18   28.¦
   29. Die3amigos                            5:31.27,3   1:05.10,7  (2128) diploma  Staffel  49.   ¦    42.30   49.¦    2.12   44.¦ 3:14.11   38.¦    0.44   37.¦   29.41   12.¦   30.21   14.¦   31.44   14.¦ 1:31.47   14.¦
       Severon Burkhard     Severon, Till        Severon, Jonas                                    ¦               ¦   44.42   49.¦ 3:58.54   41.¦ 3:59.39   41.¦ 4:29.21   37.¦ 4:59.42   34.¦ 5:31.27   29.¦ 5:31.27   29.¦
   30. A-Team Hadamar                        5:32.33,0   1:06.16,4  (2104) diploma  Staffel  50.   ¦    34.14   27.¦    2.15   45.¦ 3:10.30   35.¦    0.48   44.¦   36.14   42.¦   34.20   30.¦   34.09   24.¦ 1:44.44   33.¦
       Ferchland Michael    Johannes Willert     Stefan Weis                                       ¦               ¦   36.30   28.¦ 3:47.00   31.¦ 3:47.49   31.¦ 4:24.03   34.¦ 4:58.23   33.¦ 5:32.33   30.¦ 5:32.33   30.¦
   31. Fressen-saufen-rauchen                5:32.59,6   1:06.43,0  (2133) diploma  Staffel  51.   ¦    35.38   30.¦    2.36   51.¦ 3:10.20   33.¦    0.46   40.¦   34.39   37.¦   33.44   26.¦   35.13   30.¦ 1:43.37   31.¦
       Bremser Dieter       Haub,Marcus          Schaub,Karl                                       ¦               ¦   38.14   31.¦ 3:48.35   33.¦ 3:49.22   33.¦ 4:24.01   33.¦ 4:57.46   32.¦ 5:32.59   31.¦ 5:32.59   31.¦
   32. TRImteam                              5:33.37,4   1:07.20,8  (2178) diploma  Staffel  52.   ¦    34.17   28.¦    2.07   42.¦ 3:01.33   22.¦    0.22    6.¦   37.54   47.¦   37.51   44.¦   39.30   42.¦ 1:55.16   44.¦
       Andreas Walsdorf     Lier Andreas         Maier Friedrich                                   ¦               ¦   36.24   27.¦ 3:37.58   22.¦ 3:38.21   22.¦ 4:16.16   27.¦ 4:54.07   29.¦ 5:33.37   32.¦ 5:33.37   32.¦
   33. Die drei vun de Woistros              5:36.15,4   1:09.58,8  (2127) diploma  Staffel  54.   ¦    39.09   39.¦    1.33    2.¦ 3:06.25   28.¦    0.44   36.¦   33.22   32.¦   36.15   36.¦   38.45   39.¦ 1:48.23   35.¦
       Bruhn Günther        Kaub, Bernd          Mendrok, Lars                                     ¦               ¦   40.42   37.¦ 3:47.07   32.¦ 3:47.52   32.¦ 4:21.14   31.¦ 4:57.29   31.¦ 5:36.15   33.¦ 5:36.15   33.¦
   34. AllgäuPower Vol.II                    5:38.36,1   1:12.19,5  (2106) diploma  Staffel  56.   ¦    35.50   31.¦    1.46   11.¦ 3:09.07   32.¦    0.47   41.¦   36.47   44.¦   37.11   40.¦   37.05   36.¦ 1:51.03   37.¦
       Kern Sebastian       Kern David           Rapp Christoph                                    ¦               ¦   37.37   30.¦ 3:46.45   30.¦ 3:47.32   30.¦ 4:24.19   35.¦ 5:01.30   35.¦ 5:38.36   34.¦ 5:38.36   34.¦
   35. DITAS Team                            5:39.03,7   1:12.47,1  (2115) diploma  Staffel  58.   ¦    39.16   41.¦    1.58   31.¦ 3:13.25   37.¦    1.11   51.¦   33.05   30.¦   34.05   28.¦   36.00   32.¦ 1:43.11   30.¦
       Speyer John          Weilnau Carsten      Quermann Helmut                                   ¦               ¦   41.15   40.¦ 3:54.40   37.¦ 3:55.52   37.¦ 4:28.57   36.¦ 5:03.02   36.¦ 5:39.03   35.¦ 5:39.03   35.¦
   36. die Spätberufenen                     5:43.02,2   1:16.45,6  (2217) diploma  Staffel  60.   ¦    27.12    4.¦    1.58   30.¦ 2:57.57   18.¦    0.47   43.¦   36.57   45.¦   46.26   54.¦   51.43   54.¦ 2:15.06   54.¦
       Dreßler Marcus       Auhl Steffen         Krasowka Tim                                      ¦               ¦   29.11    4.¦ 3:27.08   13.¦ 3:27.55   13.¦ 4:04.53   17.¦ 4:51.19   26.¦ 5:43.02   36.¦ 5:43.02   36.¦
   37. Die Fantastischen 3                   5:45.29,0   1:19.12,4  (2122) diploma  Staffel  62.   ¦    28.19    5.¦    2.05   40.¦ 3:31.44   44.¦    0.48   45.¦   32.51   27.¦   33.48   27.¦   35.50   31.¦ 1:42.30   28.¦
       Kleineberg Markus    Alexander Ceynowa    Rene Cordes                                       ¦               ¦   30.24    7.¦ 4:02.09   43.¦ 4:02.58   43.¦ 4:35.50   42.¦ 5:09.38   39.¦ 5:45.29   37.¦ 5:45.29   37.¦
   38. Tri Team FGL                          5:47.59,9   1:21.43,3  (2184) diploma  Staffel  66.   ¦    34.00   25.¦    1.59   33.¦ 3:15.52   41.¦    0.41   34.¦   39.11   51.¦   38.28   46.¦   37.46   37.¦ 1:55.26   46.¦
       Leitzbach Carsten    Paber Thorsten       Flick Sascha                                      ¦               ¦   35.59   25.¦ 3:51.51   36.¦ 3:52.33   35.¦ 4:31.45   40.¦ 5:10.13   40.¦ 5:47.59   38.¦ 5:47.59   38.¦
   39. TEAM SCHMITT                          5:48.05,5   1:21.48,9  (2176) diploma  Staffel  67.   ¦    37.15   33.¦    3.35   56.¦ 3:15.49   40.¦    0.16    1.¦   34.06   36.¦   34.39   33.¦   42.22   48.¦ 1:51.08   38.¦
       Renneissen Michael   Biehal, Helge        Renneissen, Andreas                               ¦               ¦   40.50   38.¦ 3:56.40   40.¦ 3:56.56   40.¦ 4:31.03   39.¦ 5:05.42   37.¦ 5:48.05   39.¦ 5:48.05   39.¦
   40. Joho-fun                              5:48.37,5   1:22.20,9  (2143) diploma  Staffel  69.   ¦    32.44   19.¦    1.56   26.¦ 3:20.38   42.¦    1.25   53.¦   33.44   34.¦   36.31   37.¦   41.37   46.¦ 1:51.53   40.¦
       Pfeil Joachim        Stefan Pohl          Alexander Rathke                                  ¦               ¦   34.40   18.¦ 3:55.18   38.¦ 3:56.44   39.¦ 4:30.28   38.¦ 5:07.00   38.¦ 5:48.37   40.¦ 5:48.37   40.¦
   41. IRON TRIO SHL                         5:48.44,8   1:22.28,2  (2200) diploma  Staffel  70.   ¦    30.44   13.¦    1.59   35.¦ 3:33.39   45.¦    1.32   55.¦   31.47   23.¦   34.09   29.¦   34.51   27.¦ 1:40.48   26.¦
       Herbst Ronald        Schmedemann,Sven     Landmann,Matthias                                 ¦               ¦   32.44   13.¦ 4:06.23   44.¦ 4:07.55   44.¦ 4:39.43   43.¦ 5:13.53   43.¦ 5:48.44   41.¦ 5:48.44   41.¦
   42. 70.3 SMM dabei                        5:49.15,1   1:22.58,5  (2103) diploma  Staffel  71.   ¦    45.23   53.¦    1.55   25.¦ 3:08.04   31.¦    0.36   25.¦   37.06   46.¦   37.33   43.¦   38.34   38.¦ 1:53.14   42.¦
       Flüchter Michael     Preuss Michael       Bachran Sebastian                                 ¦               ¦   47.19   53.¦ 3:55.23   39.¦ 3:56.00   38.¦ 4:33.07   41.¦ 5:10.41   41.¦ 5:49.15   42.¦ 5:49.15   42.¦
   43. KEGON IronTeam                        5:51.50,5   1:25.33,9  (2144) diploma  Staffel  76.   ¦    39.13   40.¦    2.02   37.¦ 3:39.17   48.¦    0.35   22.¦   29.36   11.¦   30.03    9.¦   31.01    9.¦ 1:30.41   11.¦
       Becker Stefan        Wulff Joachim        Janning Thorsten                                  ¦               ¦   41.16   41.¦ 4:20.33   46.¦ 4:21.08   45.¦ 4:50.45   45.¦ 5:20.48   45.¦ 5:51.50   43.¦ 5:51.50   43.¦
   44. Mobile Wache Süd                      6:03.48,0   1:37.31,4  (2155) diploma  Staffel  82.   ¦    42.03   45.¦    1.52   14.¦ 3:15.29   39.¦    0.21    3.¦   41.21   54.¦   39.25   47.¦   43.14   49.¦ 2:04.00   50.¦
       Groseanu Stefan      Kümper Tobias        Gorzejeska Ralf                                   ¦               ¦   43.55   45.¦ 3:59.25   42.¦ 3:59.47   42.¦ 4:41.08   44.¦ 5:20.33   44.¦ 6:03.48   44.¦ 6:03.48   44.¦
   45. Sparkasse Langen-Seligenstadt         6:07.15,2   1:40.58,6  (2172) diploma  Staffel  85.   ¦    37.51   36.¦    1.55   22.¦ 3:53.08   51.¦    0.26   10.¦   30.32   18.¦   30.59   17.¦   32.21   19.¦ 1:33.53   18.¦
       Regel Patrick        Hohmann Uwe          Kitzmann Holger                                   ¦               ¦   39.46   35.¦ 4:32.55   51.¦ 4:33.21   50.¦ 5:03.54   50.¦ 5:34.54   46.¦ 6:07.15   45.¦ 6:07.15   45.¦
   46. ArnePierreJon                         6:14.29,5   1:48.12,9  (2107) diploma  Staffel  90.   ¦    33.10   21.¦    1.53   17.¦ 2:57.57   19.¦    0.20    2.¦   45.39   55.¦   52.25   55.¦ 1:03.02   55.¦ 2:41.07   55.¦
       Nedelmann Jon        Schneider, Carsten   Assmus, Oliver                                    ¦               ¦   35.04   19.¦ 3:33.01   17.¦ 3:33.21   17.¦ 4:19.01   29.¦ 5:11.26   42.¦ 6:14.29   46.¦ 6:14.29   46.¦
   47. Injection                             6:19.15,1   1:52.58,5  (2141) diploma  Staffel  92.   ¦    42.34   50.¦    2.21   48.¦ 3:35.06   46.¦    1.12   52.¦   39.08   50.¦   39.29   48.¦   39.22   41.¦ 1:58.00   47.¦
       Voigt Stefan         See Daniel           Jajic Markus                                      ¦               ¦   44.55   50.¦ 4:20.02   45.¦ 4:21.14   46.¦ 5:00.22   46.¦ 5:39.52   47.¦ 6:19.15   47.¦ 6:19.15   47.¦
   48. Weizen-Liga                           6:23.59,9   1:57.43,3  (2196) diploma  Staffel  97.   ¦    42.37   51.¦    1.59   33.¦ 3:40.03   49.¦    0.35   24.¦   36.42   43.¦   38.27   45.¦   43.34   50.¦ 1:58.43   48.¦
       Geropp Jens          Scheel Jürgen        Beudt Andreas                                     ¦               ¦   44.37   48.¦ 4:24.40   49.¦ 4:25.16   49.¦ 5:01.58   48.¦ 5:40.25   48.¦ 6:23.59   48.¦ 6:23.59   48.¦
   49. SCN Trio Niedernhausen                6:27.33,4   2:01.16,8  (2166) diploma  Staffel  98.   ¦    40.07   42.¦    2.23   50.¦ 3:50.24   50.¦    0.35   23.¦   35.23   39.¦   37.11   41.¦   41.27   45.¦ 1:54.02   43.¦
       Ladner Franz         Wilhelmi Gero        Plöcker Bernd                                     ¦               ¦   42.30   42.¦ 4:32.54   50.¦ 4:33.30   51.¦ 5:08.54   51.¦ 5:46.06   50.¦ 6:27.33   49.¦ 6:27.33   49.¦
   50. LWL-Team                              6:29.21,9   2:03.05,3  (2150) diploma  Staffel  100.  ¦    57.29   56.¦    1.55   20.¦ 3:22.21   43.¦    0.39   28.¦   38.08   48.¦   44.08   52.¦   44.39   51.¦ 2:06.56   51.¦
       Kißling Achim        Weintrau Patrick     Lückl Kris                                        ¦               ¦   59.24   56.¦ 4:21.45   48.¦ 4:22.25   47.¦ 5:00.33   47.¦ 5:44.42   49.¦ 6:29.21   50.¦ 6:29.21   50.¦
   51. Gefühlte 25                           6:29.45,0   2:03.28,4  (2136) diploma  Staffel  101.  ¦    37.11   32.¦    1.57   28.¦ 3:58.07   52.¦    0.23    8.¦   35.16   38.¦   37.06   39.¦   39.42   43.¦ 1:52.05   41.¦
       Jankowski Udo        Landgraf Armin       Dal Necmi                                         ¦               ¦   39.08   32.¦ 4:37.15   52.¦ 4:37.39   52.¦ 5:12.55   52.¦ 5:50.02   52.¦ 6:29.45   51.¦ 6:29.45   51.¦
   52. Sossenheimer Bembelgäng               6:36.38,3   2:10.21,7  (2171) diploma  Staffel  104.  ¦    42.39   52.¦    2.19   46.¦ 3:36.42   47.¦    0.54   47.¦   41.00   53.¦   45.00   53.¦   48.01   53.¦ 2:14.03   53.¦
       Fay Alexander        Fay Stefan           Walter Matthias                                   ¦               ¦   44.58   51.¦ 4:21.41   47.¦ 4:22.35   48.¦ 5:03.35   49.¦ 5:48.36   51.¦ 6:36.38   52.¦ 6:36.38   52.¦
   53. DRK-Blutspendedienst Team Frankfurt   6:46.47,8   2:20.31,2  (2206) diploma  Staffel  107.  ¦    37.28   34.¦    1.55   22.¦ 3:58.25   53.¦    0.35   21.¦   39.28   52.¦   42.00   51.¦   46.53   52.¦ 2:08.23   52.¦
       Kampa Siegfried      Schmitt Michael      Seifried Erhard                                   ¦               ¦   39.24   33.¦ 4:37.49   53.¦ 4:38.24   53.¦ 5:17.53   53.¦ 5:59.53   53.¦ 6:46.47   53.¦ 6:46.47   53.¦
   54. JJ's Doppelzentner                    6:58.47,5   2:32.30,9  (2142) diploma  Staffel  110.  ¦    42.28   47.¦    2.05   41.¦ 4:17.20   54.¦    1.29   54.¦   35.50   40.¦   37.32   42.¦   42.01   47.¦ 1:55.23   45.¦
       Jacksties Jürgen     Ludwig, Rudolf       Rudolf, Martin                                    ¦               ¦   44.33   47.¦ 5:01.53   54.¦ 5:03.23   54.¦ 5:39.13   54.¦ 6:16.46   54.¦ 6:58.47   54.¦ 6:58.47   54.¦
   55. Eden Apfelblick                       7:39.42,9   3:13.26,3  (2211) diploma  Staffel  111.  ¦    52.13   54.¦    3.31   55.¦ 4:42.52   55.¦    1.03   49.¦   39.03   49.¦   39.43   49.¦   41.14   44.¦ 2:00.01   49.¦
       Herr Wolfgang        Schwarz Stefan       Hätscher Wolfgang                                 ¦               ¦   55.45   54.¦ 5:38.37   55.¦ 5:39.41   55.¦ 6:18.44   55.¦ 6:58.28   55.¦ 7:39.42   55.¦ 7:39.42   55.¦
   56. POP                                   4:26.37,8 bike 66km (  (2159)          Staffel  112.  ¦    56.14   55.¦    2.21   49.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦
       Friedrich Marco      Kalita Zenon         Kalita Przemyslaw                                 ¦               ¦   58.35   55.¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦    ----  ----¦

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.