IRONMAN Germany 70.3 19. August 2007, Wiesbaden (D)

IRONMAN Germany 70.3 19. August 2007, Wiesbaden (D) - ranking

rankings overall
Professionals
Age group men
Age group women
Teams
ranking by name
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z 

ranking by countries/cities
A B C D E F G H I K L M N O P R S T U V W Z 
other countries: A AUS B CH CZ DK E F FIN GB I IRL JPN L N NL NZL P PL RUS S UAE USA 

Germany - federal states
BB BE BW BY HE HH MV NI NW RP SH SL SN ST TH 

Top rankings overall
---      Men                                 1099 ranked  PDF
1. Bignet Stephan, FRA, 1971, F-Mignaloux Beauvoir  4:06.53,0 (22)
2. Degasperi Alessandro, ITA, 1980, I-Panchià (TN)  4:11.04,6 (20)
3. Goerke Nils, GER, 1973, Kiel                     4:13.59,7 (9)

--- Women 159 ranked PDF 1. Berasategui Virginia, ESP, 1975, E-Bilbao 4:44.29,6 (58) 2. Kujala Wenke, GER, 1976, Hilpoltstein 4:47.27,0 (54) 3. Brede Andrea, GER, 1976, Goslar 4:48.54,4 (51)
--- Overall 1258 ranked PDF 1. Bignet Stephan, FRA, 1971, F-Mignaloux Beauvoir 4:06.53,0 (22) 2. Degasperi Alessandro, ITA, 1980, I-Panchià (TN) 4:11.04,6 (20) 3. Goerke Nils, GER, 1973, Kiel 4:13.59,7 (9)
--- IronTeam Staffel 112 ranked PDF 1. Weiler Torsten, 1968, Worms 4:26.16,6 (2174) 2. Müller Marcus, 1966, Oberursel 4:31.27,3 (2139) 3. Maurer Andreas, 1979, Walluf 4:34.17,1 (2207)

Top Professionals
MPRO     Professionals Men                     17 ranked  PDF
1. Bignet Stephan, FRA, 1971, F-Mignaloux Beauvoir  4:06.53,0 (22)
2. Degasperi Alessandro, ITA, 1980, I-Panchià (TN)  4:11.04,6 (20)
3. Goerke Nils, GER, 1973, Kiel                     4:13.59,7 (9)

FPRO Professionals Women 12 ranked PDF 1. Berasategui Virginia, ESP, 1975, E-Bilbao 4:44.29,6 (58) 2. Kujala Wenke, GER, 1976, Hilpoltstein 4:47.27,0 (54) 3. Brede Andrea, GER, 1976, Goslar 4:48.54,4 (51)

Top Age group men
M18      Ironman M18-24                        58 ranked  PDF
1. Teuchner Wolfgang, GER, 1984, Windach           4:24.17,6 (154)
2. Winkler Benjamin, GER, 1984, Kiel               4:26.19,5 (162)
3. Thomschke Markus, GER, 1984, Oberlichtenau      4:28.32,3 (155)

M25 Ironman M25-29 119 ranked PDF 1. Stelzle Florian, GER, 1978, Landau 4:17.16,9 (275) 2. Greckl Florian, GER, 1978, Haag 4:26.33,0 (196) 3. Löhnert Sebastian, GER, 1980, Meeder 4:29.19,8 (226)
M30 Ironman M30-34 185 ranked PDF 1. Schlittchen Marko, GER, 1976, Frankfurt am Main 4:27.02,3 (557) 2. Hechler Andreas, GER, 1976, Dürnhausen 4:31.25,3 (465) 3. Prins Marc-Philipp, NED, 1973, Limburg an der Lahn 4:31.39,9 (540)
M35 Ironman M35-39 257 ranked PDF 1. Bartels Ulf, GER, 1972, Braunschweig 4:25.35,5 (708) 2. Heubel Christoph, GER, 1970, Oberursel 4:27.14,9 (797) 3. Ozkan Atilla, ESP, 1971, E-Girona 4:29.54,2 (886)
M40 Ironman M40-44 253 ranked PDF 1. Giovanoli Bruno, SUI, 1967, CH-Dietlikon 4:39.47,8 (1186) 2. Guckelsberger Paul, GER, 1963, Hausen 4:43.58,8 (1192) 3. Witting Martin, GER, 1966, Heusenstamm 4:44.37,2 (1383)
M45 Ironman M45-49 124 ranked PDF 1. Weigert Uwe, GER, 1958, Pohlheim 5:01.03,8 (1628) 2. Krebber Theo, GER, 1960, Sonsbeck 5:02.07,6 (1564) 3. Porzelt Joachim, GER, 1961, Eibelstadt 5:08.26,4 (1597)
M50 Ironman M50-54 47 ranked PDF 1. Schander Gerd-Peter, GER, 1954, Hannover 5:04.28,5 (1672) 2. Eckert Hans-Gustav, GER, 1956, Mühltal 5:08.20,9 (1643) 3. Gailis Raimond, GER, 1955, Mainz 5:10.26,3 (1650)
M55 Ironman M55-59 26 ranked PDF 1. Sattler Hans Ludwig, GER, 1952, Mainz 5:02.07,7 (1712) 2. Purwin Klaus, GER, 1952, Baunatal 5:21.11,8 (1709) 3. Dr. Kary Dieter, GER, 1952, Bensheim 5:27.34,7 (1698)
M60 Ironman M60-64 7 ranked PDF 1. Schilling Franz, GER, 1947, Augsburg 5:25.31,6 (1723) 2. Mennig Willi, GER, 1946, Frankfurt 5:31.10,3 (1721) 3. Winkler Roland, GER, 1947, Berlin 5:46.36,0 (1726)
M65 Ironman M65-69 5 ranked PDF 1. Schmidt Winfried, GER, 1940, Oberursel 5:44.12,3 (1731) 2. Sowaidnig Axel, GER, 1938, Glashütten 6:34.05,0 (1732) 3. Kohler Manfred, GER, 1941, Frankfurt am Main 6:41.57,6 (1730)
M70 Ironman M70+ 1 ranked PDF 1. Bakker Joop, NED, 1936, Berlin 8:23.58,2 (1733)

Top Age group women
F18      Ironman F18-24                         9 ranked  PDF
1. Kuhn Nina, GER, 1983, Mainz                     5:03.29,6 (1804)
2. Veldscholten Jana, GER, 1984, Dortmund          5:23.22,3 (1812)
3. Ott Ida, GER, 1987, Haibach                     5:25.29,3 (1807)

F25 Ironman F25-29 26 ranked PDF 1. König Julia, GER, 1980, Erlangen 4:54.03,2 (1829) 2. Banke Ann, DEN, 1979, DK-Frederiksberg c 5:00.27,4 (1816) 3. Eßmüller Rebekka, GER, 1980, Hannover 5:00.27,7 (1820)
F30 Ironman F30-34 31 ranked PDF 1. Hohenester Melanie, GER, 1974, München 5:08.40,5 (1856) 2. Scharf Alexandra, GER, 1972, Koblenz 5:34.43,8 (1869) 3. von der Fecht Solveig, GER, 1975, Hamburg 5:35.24,0 (1879)
F35 Ironman F35-39 34 ranked PDF 1. Behrens Alexandra, GER, 1972, Mörfelden-Walldorf 5:05.00,5 (1882) 2. Gottschalk Sibylle, GER, 1967, Kelkheim (Taunus) 5:15.22,6 (1890) 3. Apel Andrea, GER, 1971, Taunusstein 5:18.13,9 (1880)
F40 Ironman F40-44 32 ranked PDF 1. Jacobi Birgit, GER, 1964, Koblenz 5:14.40,7 (1983) 2. Krings Brigitte, GER, 1966, Aachen 5:16.30,8 (1946) 3. Michal Theresa, USA, 1966, Leonberg 5:42.21,0 (1950)
F45 Ironman F45-49 8 ranked PDF 1. Bette Regine, GER, 1960, Mayen 5:31.47,8 (1961) 2. Raether Maria, GER, 1960, Weinheim 5:36.40,5 (1969) 3. Lause Ursula, GER, 1959, Paderborn 5:46.36,5 (1965)
F50 Ironman F50-54 6 ranked PDF 1. Schulz Karin, GER, 1953, Geseke 6:11.59,1 (1977) 2. Sausner Irina, GER, 1953, Salzkotten 6:17.55,5 (1976) 3. Riffel Doris, GER, 1955, Karlsruhe 6:33.36,6 (1975)
F55 Ironman F55-59 1 ranked PDF 1. Wirthlin Helene, SUI, 1947, CH-Lindau 6:37.09,2 (1979)

Top Teams
Frauen   IronTeam Staffel - Frauen              6 ranked  PDF
1. Potthof Katja, 1966, Mannheim                   5:07.30,9 (2164)
2. Eiband Alexandra, 1969, Berlin                  5:16.17,4 (2185)
3. Scheidel Monika, 1970, Hamburg                  5:38.40,4 (2194)

Männer IronTeam Staffel - Männer 56 ranked PDF 1. Weiler Torsten, 1968, Worms 4:26.16,6 (2174) 2. Maurer Andreas, 1979, Walluf 4:34.17,1 (2207) 3. Langheinrich Markus, 1980, Hof 4:35.46,5 (2214)
Mixed IronTeam Staffel - Mixed 50 ranked PDF 1. Müller Marcus, 1966, Oberursel 4:31.27,3 (2139) 2. Rittgen Anke, 1977, Wiesbaden 4:35.12,8 (2130) 3. Steiner Katrin, 1974, Limburg 4:55.26,2 (2138)


Official timing and results by DATASPORT, CH-Zollikofen
www.datasport.com for results, online registration, informations and news



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.