Thurgauer Triathlon, Stettfurt 2007 - Thurgau (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   ¦      Swim/Run ¦         Bike ¦          Run ¦
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
50           3. Angst Urs+Susanne Kübler+Martin Sch 1958 Stettfurter Mix               56.00,3      9.25,6    (27)   ¦     8.05    6.¦   30.50    4.¦   17.04    4.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   38.56    4.¦    ----  ----¦
21          10. Baumann Susanne, Tägerwilen         1969 Run-Fit Thurgau             2:15.02,1     17.39,0    (85)   ¦    20.06   10.¦ 1:12.12   11.¦   42.43   10.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:32.19   10.¦    ----  ----¦
12          11. Bertschi Thomas, Frauenfeld         1960 Zimmer Track-Team           1:57.28,2     14.39,0   (127)   ¦    18.23   15.¦ 1:02.57   14.¦   36.06    8.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:21.21   14.¦    ----  ----¦
30          12. Bösch Fabian                        1980 Wängi                         58.15,1      8.58,7   (426)   ¦     9.12   30.¦   30.43    9.¦   18.18   16.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   39.56   14.¦    ----  ----¦
11          55. Bosshard Michael, Stettfurt         1972 Etavis GNS AG               2:03.19,0     29.21,3   (110)   ¦    17.49   42.¦ 1:03.50   50.¦   41.39   57.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:21.39   48.¦    ----  ----¦
40          30. Brändle Ursula                      1959 Fischingen                  1:38.15,6     41.41,9   (416)   ¦    10.28   24.¦   55.25   30.¦   32.22   30.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:05.53   30.¦    ----  ----¦
30          16. Dähler Werner                       1961 Pfyn                          59.15,8      9.59,4   (394)   ¦    10.24   41.¦   30.58   10.¦   17.53   11.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   41.22   22.¦    ----  ----¦
10          38. Dick Lukas                          1978 Weinfelden                  2:08.36,4     35.12,9    (97)   ¦    21.12   36.¦ 1:02.53   30.¦   44.30   43.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:24.05   34.¦    ----  ----¦
10          44. Dick Stefan                         1980 Kreuzlingen                 2:21.20,3     47.56,8   (107)   ¦    21.19   37.¦ 1:18.42   44.¦   41.18   37.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:40.02   44.¦    ----  ----¦
11          23. Duckert Dieter, Mattwil             1969 SV-Steinach                 1:50.20,0     16.22,3   (226)   ¦    14.15    9.¦   59.43   31.¦   36.21   32.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:13.58   21.¦    ----  ----¦
50          12. Duschletta Daniel, Weinfelden       1969 Etavis GNS AG               1:04.01,2     17.26,5    (24)   ¦     9.56   14.¦   30.08    3.¦   23.56   15.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   40.05    5.¦    ----  ----¦
44           1. Ehrbar Nadine                       1988 Ermatingen                  1:12.12,8       -----   (386)   ¦    10.27    1.¦   39.33    1.¦   22.12    1.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   50.00    1.¦    ----  ----¦
12          25. Ehrbar Werner                       1961 Ermatingen                  2:33.05,8     50.16,6    (60)   ¦    24.36   27.¦ 1:19.14   26.¦   49.15   25.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:43.50   25.¦    ----  ----¦
30          22. Eugster Markus, Frauenfeld          1963 Tri Team Frauenfeld         1:00.19,4     11.03,0   (433)   ¦     6.44    6.¦   33.04   23.¦   20.30   31.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   39.48   11.¦    ----  ----¦
10          34. Forster Ivo, Märstetten             1975 TRI-Frauenfeld              2:04.13,1     30.49,6    (44)   ¦    17.52   28.¦ 1:09.28   42.¦   36.52   25.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:27.21   39.¦    ----  ----¦
30          49. Gasser Hansjörg, Uesslingen         1967 TV Uesslingen               1:09.24,2     20.07,8   (377)   ¦    13.25   60.¦   35.06   35.¦   20.52   37.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   48.31   47.¦    ----  ----¦
30          46. Gehring Alexander                   1974 Stettfurt                   1:09.13,5     19.57,1   (382)   ¦    10.33   43.¦   36.45   47.¦   21.54   44.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   47.19   43.¦    ----  ----¦
35           4. Götz Kevin, Wängi                   1990 Biketeam Aadorf             1:01.47,6     11.28,0   (448)   ¦     9.28    4.¦   32.36    4.¦   19.43    4.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   42.04    4.¦    ----  ----¦
30          24. Graf Kurt, Amriswil                 1964 Graf Graf Litschor          1:00.53,4     11.37,0   (380)   ¦     9.16   31.¦   32.00   16.¦   19.36   24.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   41.17   21.¦    ----  ----¦
35           5. Guidon Nicola                       1991 Wilen b. Wil                1:11.02,3     20.42,7   (310)   ¦    10.49    6.¦   37.55    5.¦   22.17    5.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   48.44    5.¦    ----  ----¦
30          47. Guidon Roman                        1962 Rickenbach b. Wil           1:09.17,2     20.00,8   (311)   ¦    13.40   61.¦   38.30   53.¦   17.06    8.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   52.10   58.¦    ----  ----¦
30          23. Holderegger Roger                   1969 Weinfelden                  1:00.27,6     11.11,2   (422)   ¦     7.43   15.¦   32.44   21.¦   19.59   29.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   40.28   16.¦    ----  ----¦
20           7. Hungerbühler Patricia, Neukirch (Eg 1985 Tri Club St. Gallen/Appen   1:57.01,9     11.32,9   (232)   ¦    15.18    6.¦ 1:04.01   11.¦   37.42    7.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:19.19    8.¦    ----  ----¦
10           5. Hunkeler Patrick, Märstetten        1978 TRI Frauenfeld              1:37.02,3      3.38,8   (280)   ¦    13.04    5.¦   53.22    4.¦   30.35    8.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:06.26    4.¦    ----  ----¦
50           5. Inauen Daniel, Bürglen TG           1986 Dabaphi                     1:00.36,5     14.01,8    (30)   ¦     9.25   12.¦   33.31    7.¦   17.39    7.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   42.56    7.¦    ----  ----¦
10          30. Keller Michael                      1984 Weinfelden                  1:58.26,0     25.02,5    (83)   ¦    24.19   43.¦ 1:02.11   27.¦   31.55   11.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:26.30   37.¦    ----  ----¦
40          13. Keller Silvia                       1977 Weinfelden                  1:07.49,2     11.15,5   (395)   ¦     8.02    7.¦   35.55   12.¦   23.51   21.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   43.57    8.¦    ----  ----¦
11          52. Kindler Christoph, Pfyn             1971 Tri Frauenfeld              2:02.06,0     28.08,3   (209)   ¦    18.26   49.¦ 1:04.46   54.¦   38.53   44.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:23.12   54.¦    ----  ----¦
12          21. Koch René, Matzingen                1953 Tri Frauenfeld              2:16.45,3     33.56,1    (70)   ¦    22.34   24.¦ 1:10.47   22.¦   43.23   21.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:33.21   23.¦    ----  ----¦
40          10. Kohler Iris                         1980 Wängi                       1:06.53,2     10.19,5   (421)   ¦     8.17    9.¦   37.37   18.¦   20.57    9.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   45.55   13.¦    ----  ----¦
11          73. Kotsaridis Lazarus, Arbon           1963 Boxclub Goldach             2:18.39,6     44.41,9    (75)   ¦    20.52   68.¦ 1:11.18   77.¦   46.28   69.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:32.11   74.¦    ----  ----¦
30           2. Küng Hansueli, Etzwilen             1978 VC Allschwil                  51.29,5      2.13,1   (430)   ¦     6.04    4.¦   28.53    3.¦   16.31    4.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   34.58    3.¦    ----  ----¦
45           1. Künzler Kim                         1992 Matzingen                   1:08.00,3       -----   (432)   ¦     6.56    1.¦   38.35    1.¦   22.28    1.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   45.31    1.¦    ----  ----¦
30          26. Lampart Jonas, Eschlikon TG         1985 LC Lampart                  1:02.13,7     12.57,3   (348)   ¦     9.54   35.¦   33.14   25.¦   19.04   19.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   43.09   30.¦    ----  ----¦
12           6. Landert Bruno, Frauenfeld           1958 TRI Frauenfeld              1:50.26,6      7.37,4   (284)   ¦    14.38    3.¦   58.40    4.¦   37.07   10.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:13.18    4.¦    ----  ----¦
12         DNF  Lehmann Peter                       1962 Güttingen                     18.41,8   from swim   (134)   ¦    18.41   17.¦    ----  ----¦    ----  ----¦
                                                                                                                     ¦               ¦    ----  ----¦    ----  ----¦
30          64. Lisci Gian Luca, Wilen b. Wil       1973 WeTwo                       1:27.09,3     37.52,9   (365)   ¦    16.07   65.¦   42.25   61.¦   28.35   63.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   58.33   63.¦    ----  ----¦
30          60. Litscher Thomas                     1964 Amriswil                    1:18.20,3     29.03,9   (306)   ¦    11.59   51.¦   44.24   62.¦   21.55   45.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   56.24   61.¦    ----  ----¦
40          28. Lombardi Doris, Wilen b. Wil        1979 WeTwo                       1:27.24,4     30.50,7   (364)   ¦    16.20   30.¦   45.06   28.¦   25.57   26.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:01.27   29.¦    ----  ----¦
30          31. Lüthi Marco, Frauenfeld             1978 TV Thundorf                 1:04.26,6     15.10,2   (447)   ¦     9.40   34.¦   33.41   29.¦   21.05   42.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   43.21   31.¦    ----  ----¦
11          51. Marcelat Pascal, Weinfelden         1970 Tri Frauenfeld              2:01.34,2     27.36,5   (208)   ¦    16.04   27.¦ 1:04.11   51.¦   41.18   55.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:20.16   44.¦    ----  ----¦
30          25. Marthaler Daniel                    1967 Herdern                     1:02.06,3     12.49,9   (361)   ¦     9.39   33.¦   31.25   12.¦   21.01   41.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   41.04   20.¦    ----  ----¦
10          43. Meier Christian, Diessenhofen       1973 crazybike                   2:12.43,9     39.20,4    (96)   ¦    21.48   40.¦ 1:06.48   38.¦   44.07   42.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:28.36   41.¦    ----  ----¦
11          74. Meier Marcel, Münchwilen TG         1970 Oholiab                     2:18.43,1     44.45,4    (53)   ¦    24.02   81.¦ 1:08.27   70.¦   46.13   68.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:32.30   75.¦    ----  ----¦
30          43. Moor Roger                          1961 Gerlikon                    1:08.52,3     19.35,9   (409)   ¦    10.45   44.¦   35.27   39.¦   22.39   51.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   46.12   39.¦    ----  ----¦
12           4. Müller Hanspeter, Eschlikon TG      1958 TRI Frauenfeld              1:49.05,8      6.16,6   (271)   ¦    14.02    2.¦ 1:00.16    7.¦   34.47    5.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:14.18    5.¦    ----  ----¦
30          53. Obitsch Dieter                      1968 Uesslingen                  1:13.19,0     24.02,6   (450)   ¦    10.24   42.¦   37.37   50.¦   25.16   59.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   48.02   45.¦    ----  ----¦
10          21. Peterhans Dario, Eschlikon TG       1980 Bikeshop Studer Race Team   1:53.39,2     20.15,7    (40)   ¦    17.11   25.¦   58.36   22.¦   37.51   27.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:15.48   21.¦    ----  ----¦
11          71. Pezzotti Angelo                     1965 Affeltrangen                2:17.12,0     43.14,3   (172)   ¦    19.12   59.¦ 1:09.27   73.¦   48.31   75.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:28.40   68.¦    ----  ----¦
11          40. Ricklin  Sun                        1971 Kreuzlingen                 1:58.37,3     24.39,6   (179)   ¦    17.43   40.¦ 1:05.40   59.¦   35.13   23.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:23.24   55.¦    ----  ----¦
11          33. Rietmann Patrick                    1967 Stettfurt                   1:54.49,4     20.51,7   (266)   ¦    15.46   22.¦ 1:02.13   43.¦   36.49   33.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:18.00   35.¦    ----  ----¦
11           6. Rolfsmeyer Jürgen, Altnau           1966 tri club SG/Appenzell       1:39.39,5      5.41,8   (288)   ¦    12.36    1.¦   55.54   13.¦   31.08    7.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:08.30    6.¦    ----  ----¦
21           7. Rolfsmeyer Sibylle, Altnau          1967 tri club SG/Appenzell       2:04.53,3      7.30,2    (93)   ¦    18.29    8.¦ 1:04.09    2.¦   42.14    9.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:22.39    5.¦    ----  ----¦
30          38. Roeschli Roger                      1961 Frauenfeld                  1:06.21,9     17.05,5   (413)   ¦     8.26   18.¦   35.45   42.¦   22.10   47.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   44.11   34.¦    ----  ----¦
30          21. Scheidegger Marco                   1971 Frauenfeld                  1:00.12,6     10.56,2   (423)   ¦     7.37   14.¦   33.20   27.¦   19.14   21.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   40.57   17.¦    ----  ----¦
11          49. Schneider Thomas, Diessenhofen      1964 Hammer Nutrition/TRISTAR    2:01.10,7     27.13,0    (90)   ¦    19.43   64.¦ 1:03.12   48.¦   38.15   40.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:22.55   53.¦    ----  ----¦
40          25. Schnider Daniela                    1980 Neukirch (Egnach)           1:17.10,0     20.36,3   (356)   ¦     9.07   13.¦   40.25   23.¦   27.37   28.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   49.32   23.¦    ----  ----¦
40          11. Schuler Alexandra                   1980 Bischofszell                1:07.24,1     10.50,4   (307)   ¦     7.33    4.¦   36.38   15.¦   23.12   19.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   44.11   10.¦    ----  ----¦
30          59. Semmler Rolf                        1955 Wängi                       1:18.08,7     28.52,3   (397)   ¦    11.41   50.¦   38.37   54.¦   27.49   62.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   50.19   54.¦    ----  ----¦
11          17. Smit Anton, Frauenfeld              1964 Triclub St. Gallen/Appenz   1:46.52,5     12.54,8   (238)   ¦    15.54   26.¦   57.48   19.¦   33.09   14.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:13.42   19.¦    ----  ----¦
11           3. Spycher Dominik, Eschenz            1972 xo-felt                     1:35.57,2      1.59,5   (287)   ¦    12.47    3.¦   53.34    4.¦   29.35    3.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:06.21    3.¦    ----  ----¦
20          19. Stahel Michelle, Tuttwil            1982 MRS-04                      2:19.23,0     33.54,0   (166)   ¦    20.37   19.¦ 1:12.06   19.¦   46.38   19.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:32.44   19.¦    ----  ----¦
30          37. Stoppa Renato                       1959 Wängi                       1:06.07,5     16.51,1   (387)   ¦    10.06   36.¦   35.16   38.¦   20.44   34.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   45.23   37.¦    ----  ----¦
40          19. Strasser Brigitte                   1970 Bürglen TG                  1:11.02,4     14.28,7   (407)   ¦     9.18   14.¦   41.02   24.¦   20.41    8.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   50.21   24.¦    ----  ----¦
51           2. Studer Matthias+Heiniger Jeanine+St 1996 Biketeam Aadorf 2           1:22.41,5      4.15,8    (37)   ¦    14.04    2.¦   46.59    1.¦   21.38    2.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:01.03    2.¦    ----  ----¦
30           8. Studer Ruedi, Aadorf                1964 Biketeam Aadorf               54.54,4      5.38,0   (302)   ¦     9.10   29.¦   28.17    2.¦   17.27    9.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   37.27    8.¦    ----  ----¦
40           2. Süess Stephanie, Schönenberg an der 1986 Elite Tri Team St.Gallen/     56.56,6      0.22,9   (381)   ¦     6.46    2.¦   33.01    3.¦   17.08    1.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   39.47    3.¦    ----  ----¦
50          16. Tanner Sandro+Rentzsch Manfred+Gamp 1983 NEMO                        1:12.17,6     25.42,9    (26)   ¦     9.14   11.¦   41.40   16.¦   21.22   13.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   50.55   16.¦    ----  ----¦
12          18. Te Heesen Stephan, Kefikon          1959 TRI-Frauenfeld              2:06.31,5     23.42,3   (211)   ¦    20.08   19.¦ 1:07.08   18.¦   39.15   13.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:27.16   18.¦    ----  ----¦
10           7. Troesch Severin, Ottoberg           1987 fehr-velos.ch               1:38.10,8      4.47,3   (300)   ¦    11.56    1.¦   56.26   13.¦   29.48    3.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:08.22    7.¦    ----  ----¦
50           7. Uehli Daniela+Hollenstein Toni+Uehl 1979 Cool Runnings               1:00.52,1     14.17,4    (21)   ¦     9.39   13.¦   33.47    8.¦   17.26    6.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   43.26    8.¦    ----  ----¦
30          34. Ulli Roger                          1962 Islikon                     1:05.32,2     16.15,8   (357)   ¦    12.17   53.¦   32.24   19.¦   20.50   35.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   44.41   35.¦    ----  ----¦
30          62. Wackernagel Jacob                   1962 Homburg                     1:25.55,3     36.38,9   (360)   ¦    13.07   58.¦   47.27   63.¦   25.20   60.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:00.35   64.¦    ----  ----¦
30          35. Walter Lukas                        1968 Aadorf                      1:05.46,2     16.29,8   (401)   ¦     8.57   24.¦   36.06   44.¦   20.41   33.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   45.04   36.¦    ----  ----¦
30          32. Walter Philipp, Stettfurt           1970 UP-GREAT                    1:05.10,3     15.53,9   (420)   ¦     8.40   20.¦   35.29   40.¦   21.00   40.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   44.10   33.¦    ----  ----¦
12          26. Weber Heinrich                      1956 Müllheim-Wigoltingen        2:33.27,0     50.37,8    (52)   ¦    33.11   28.¦ 1:17.40   25.¦   42.34   20.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:50.52   27.¦    ----  ----¦
30          11. Weiss Roger, Wilen b. Wil           1964 SAFBT                         57.56,8      8.40,4   (396)   ¦     7.55   17.¦   31.54   15.¦   18.07   14.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   39.49   12.¦    ----  ----¦
11           1. Widmer Beat, Weinfelden             1963 fehr-velos.ch               1:33.57,7       -----   (296)   ¦    12.38    2.¦   51.47    1.¦   29.31    2.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:04.26    1.¦    ----  ----¦
12           5. Wintsch Reto, Homburg               1962 Tri Frauenfeld              1:49.35,5      6.46,3   (228)   ¦    17.08    8.¦   59.16    6.¦   33.10    2.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:16.24    7.¦    ----  ----¦
20          13. Wismer Marina, Kesswil              1987 fehr-velos                  2:04.08,1     18.39,1   (253)   ¦    15.20    7.¦ 1:06.32   14.¦   42.15   17.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:21.52   12.¦    ----  ----¦
50          15. Wüthrich Sandra, Frauenfeld         1974 OK triathlon-frauenfeld.c   1:06.24,0     19.49,3    (23)   ¦     8.07    7.¦   36.21   12.¦   21.54   14.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   44.29   11.¦    ----  ----¦
30          55. Wyss Roland                         1971 Frauenfeld                  1:14.36,7     25.20,3   (392)   ¦     9.35   32.¦   40.51   59.¦   24.09   56.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   50.27   55.¦    ----  ----¦
50           2. Ziegler Josef+Ziegler Kenny+Fernand 1947 Zigigonzales                  55.33,9      8.59,2    (35)   ¦     6.17    4.¦   35.00   11.¦   14.15    1.¦
                                                                                                                     ¦               ¦   41.18    6.¦    ----  ----¦
20           9. Ziegler Sonya                       1985 Berg TG                     2:00.03,0     14.34,0   (104)   ¦    18.42   13.¦ 1:07.06   15.¦   34.13    1.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:25.49   14.¦    ----  ----¦
11          11. Zürcher Jörg, Amriswil              1965 Tri Club Frauenfeld         1:42.12,2      8.14,5   (286)   ¦    13.23    6.¦   55.49   12.¦   32.59   12.¦
                                                                                                                     ¦               ¦ 1:09.12    8.¦    ----  ----¦

Total 85



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.