(3) Inferno Team Trophy - Open

Inferno Triathlon + Halbmarathon 2007 - (3) Inferno Team Trophy - Open

  Rang Team                                     Ort                         Zeit   Rückstand    Stnr   ¦          Swim ¦         Bike ¦          MTB ¦          Run ¦
       Swim               RoadBike           MTB                Run                
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Eitzinger Sport- und Aktiv-Ferien        Oberbuchsiten          6:37.49,1       -----   (535)   ¦    43.48    2.¦ 3:20.01    2.¦ 1:19.08    1.¦ 1:14.50    1.¦
       Zahnd Nicole       Senn David         Zahnd Thomas       Gerber Beat                            ¦               ¦ 4:03.50    2.¦ 5:22.58    1.¦ 6:37.49    1.¦

    2. www.bikeholiday.net                      Goldiwil (Thun)        6:40.51,7      3.02,6   (710)   ¦    46.16    5.¦ 3:14.15    1.¦ 1:25.15    2.¦ 1:15.04    2.¦
       Schneider Natalie  Scheidegger Manuea Brunner Jogi       Ringgenberg Roland                     ¦               ¦ 4:00.31    1.¦ 5:25.46    2.¦ 6:40.51    2.¦

    3. NMS Bern mit Raiffeisen                  Köniz                  7:01.35,5     23.46,4   (596)   ¦    46.21    6.¦ 3:26.37    3.¦ 1:28.33    3.¦ 1:20.04    6.¦
       Scheuermeister And Amann Tobias       Perrin Jonas       Schilter Christoph                     ¦               ¦ 4:12.58    3.¦ 5:41.31    3.¦ 7:01.35    3.¦

    4. Crédit Suisse Seeland Express            Biel/Bienne            7:17.06,4     39.17,3   (625)   ¦    50.13   20.¦ 3:32.38    8.¦ 1:35.03   13.¦ 1:19.10    4.¦
       Favre Valentine    Wirz Olivier       Mosimann Sven      Bailly Gilles                          ¦               ¦ 4:22.52    6.¦ 5:57.56    5.¦ 7:17.06    4.¦

    5. Bodensee Power Team                      Berg TG                7:19.12,2     41.23,1   (514)   ¦    51.12   25.¦ 3:28.47    6.¦ 1:29.15    6.¦ 1:29.56   29.¦
       Ramser Michaela    Deucher Andre      Dittli Roger       Klarer Gerhard                         ¦               ¦ 4:20.00    4.¦ 5:49.15    4.¦ 7:19.12    5.¦

    6. Morgesplin                               Riggisberg             7:26.32,3     48.43,2   (592)   ¦    55.52   47.¦ 3:27.32    4.¦ 1:38.43   25.¦ 1:24.24   12.¦
       Rufener Simone     Burri Marco        Hirschi Michael    Nussbaum Matthias                      ¦               ¦ 4:23.24    7.¦ 6:02.07    7.¦ 7:26.32    6.¦

    7. Sport & Fun Kandertal                    Reichenbach im Kande   7:35.32,3     57.43,2   (632)   ¦    48.59   13.¦ 3:33.52   11.¦ 1:36.48   18.¦ 1:35.52   50.¦
       Wittwer Anja       Büscheln Daniel    Inniger Mathias    Pauli Fabian                           ¦               ¦ 4:22.51    5.¦ 5:59.40    6.¦ 7:35.32    7.¦

    8. Crazy Velo Shop                          Linden                 7:42.11,7   1:04.22,6   (522)   ¦  1:00.08   74.¦ 3:38.40   17.¦ 1:35.16   14.¦ 1:28.05   23.¦
       Brunner Eveline    Zwahlen Kurt       Steiner Adolf      Reusser Ruedi                          ¦               ¦ 4:38.49   22.¦ 6:14.06   12.¦ 7:42.11    8.¦

    9. Team Raiffeisen                          Grindelwald            7:44.28,0   1:06.38,9   (651)   ¦    58.56   70.¦ 3:32.58    9.¦ 1:45.36   41.¦ 1:26.57   17.¦
       Boesch Andrea      Marti Marcel       Marti William      Marti Werner                           ¦               ¦ 4:31.54   15.¦ 6:17.30   16.¦ 7:44.28    9.¦

   10. Fit For Four                             Laufen                 7:44.50,7   1:07.01,6   (540)   ¦  1:01.33   83.¦ 3:28.01    5.¦ 1:39.11   29.¦ 1:36.04   52.¦
       Schwager Selina    Kottmann Patric    Kottmann Simon     Pauli Michael                          ¦               ¦ 4:29.34   10.¦ 6:08.46    8.¦ 7:44.50   10.¦

   11. The Thomson Gazz                         Stettlen               7:45.34,8   1:07.45,7   (665)   ¦    54.45   41.¦ 3:31.54    7.¦ 1:42.56   36.¦ 1:35.58   51.¦
       Baumgartner Reto   Jaun Patric        Krähenbühl Samuel  Jaun Brigitte                          ¦               ¦ 4:26.39    9.¦ 6:09.36   10.¦ 7:45.34   11.¦

   12. Freerider                                Rothrist               7:48.38,1   1:10.49,0   (545)   ¦    49.15   16.¦ 3:41.35   23.¦ 1:44.51   38.¦ 1:32.55   36.¦
       Kohler Jeanette    Schmitter Roland   Schmitter Andy     Züger Rolf                             ¦               ¦ 4:30.50   13.¦ 6:15.42   13.¦ 7:48.38   12.¦

   13. Goetz Kälte +  Klima                     Unterseen              7:48.43,3   1:10.54,2   (713)   ¦  1:07.23  116.¦ 3:35.38   14.¦ 1:34.39   12.¦ 1:31.01   33.¦
       Berge Andrea       Brügger Markus     Wüthrich Markus    Schwander Markus                       ¦               ¦ 4:43.01   30.¦ 6:17.41   17.¦ 7:48.43   13.¦

   14. Oberland Express                         Spiez                  7:49.00,8   1:11.11,7   (602)   ¦    54.51   42.¦ 3:35.22   13.¦ 1:38.43   26.¦ 1:40.03   71.¦
       Fahrni Iris        Brun Daniel        Beer Res           Tal Amir                               ¦               ¦ 4:30.14   12.¦ 6:08.57    9.¦ 7:49.00   14.¦

   15. SC-St.Stephan                            St. Stephan            7:52.53,9   1:15.04,8   (619)   ¦  1:06.02  108.¦ 3:56.55   60.¦ 1:32.15    9.¦ 1:17.40    3.¦
       Brönnimann Karin   Rieder Jürg        Feuz Daniel        Reichenbach Hans                       ¦               ¦ 5:02.57   63.¦ 6:35.13   39.¦ 7:52.53   15.¦

   16. BEKB Ja gärn                             Hilterfingen           7:53.04,3   1:15.15,2   (508)   ¦    48.24   12.¦ 3:41.13   19.¦ 1:48.15   54.¦ 1:35.10   47.¦
       Graber Diane       Strahm Christoph   Wyss Beat          Langacher Philip                       ¦               ¦ 4:29.38   11.¦ 6:17.53   18.¦ 7:53.04   16.¦

   17. Moonracers                               Goldiwil (Thun)        7:53.17,3   1:15.28,2   (591)   ¦    54.10   36.¦ 3:46.24   33.¦ 1:38.02   24.¦ 1:34.40   45.¦
       Lüthi Simone       Peter Matthias     Barben Patric      Graf Richard                           ¦               ¦ 4:40.34   24.¦ 6:18.37   19.¦ 7:53.17   17.¦

   18. Alpenflitzer                             Lenk im Simmental      7:53.24,1   1:15.35,0   (504)   ¦    50.53   23.¦ 4:06.13   79.¦ 1:33.17   10.¦ 1:22.59   10.¦
       Brechtbühl Andrea  Gobeli Thomas      Klopfenstein Domin Gobeli Kurt                            ¦               ¦ 4:57.07   48.¦ 6:30.24   31.¦ 7:53.24   18.¦

   19. LSV Uetendorf Top-Speed                  Thun                   7:53.38,3   1:15.49,2   (576)   ¦    46.33    8.¦ 3:46.33   34.¦ 1:51.22   62.¦ 1:29.09   26.¦
       Kanouni Yasmina    Schranz Fred       Scholl Hans        Jost Paul                              ¦               ¦ 4:33.06   17.¦ 6:24.29   23.¦ 7:53.38   19.¦

   20. Die Fernseher                            Thun                   7:55.21,4   1:17.32,3   (526)   ¦  1:02.26   88.¦ 3:43.43   26.¦ 1:40.15   31.¦ 1:28.55   25.¦
       Gasser Josiane     Boss Andi          Liechti Reto       Fuhrer Christian                       ¦               ¦ 4:46.10   35.¦ 6:26.25   25.¦ 7:55.21   20.¦

   21. Wenger Fenster                           Reichenbach im Kande   7:56.01,6   1:18.12,5   (692)   ¦    57.17   58.¦ 3:55.40   55.¦ 1:40.47   32.¦ 1:22.16    8.¦
       Reichen Claudia    Rytter Martin      Schär Michel       Seiler Marcel                          ¦               ¦ 4:52.57   42.¦ 6:33.45   36.¦ 7:56.01   21.¦

   22. Riverside Bar                            Interlaken             7:56.15,9   1:18.26,8   (618)   ¦    59.15   71.¦ 3:41.23   21.¦ 1:35.32   15.¦ 1:40.04   72.¦
       Frei Sandra        Beuchal Christian  Zenger Stephan     Stojic Oleg                            ¦               ¦ 4:40.38   26.¦ 6:16.11   14.¦ 7:56.15   22.¦

   23. Zellweger architekten Thun               Thun                   7:58.16,1   1:20.27,0   (709)   ¦    46.25    7.¦ 4:18.59  114.¦ 1:28.55    5.¦ 1:23.56   11.¦
       Moosmann Barbara   Trachsel Heinz     Gerber Hansjürg    Bähler Lukas                           ¦               ¦ 5:05.24   67.¦ 6:34.19   38.¦ 7:58.16   23.¦

   24. i ma eifach nüm                          Schaffhausen           7:58.26,4   1:20.37,3   (707)   ¦    59.58   73.¦ 3:48.09   38.¦ 1:28.45    4.¦ 1:41.32   84.¦
       Wenger Andrea      Rosenberger Oliver Würmli Bruno       Roost Simon                            ¦               ¦ 4:48.08   36.¦ 6:16.53   15.¦ 7:58.26   24.¦

   25. Lysspark Fitness Racer                   Lyss                   7:58.53,3   1:21.04,2   (584)   ¦  1:09.29  134.¦ 3:33.20   10.¦ 1:36.48   19.¦ 1:39.15   68.¦
       Friedli Sibyle     Heiniger Andreas   Gehri Adrian       Hugi Rolf                              ¦               ¦ 4:42.49   28.¦ 6:19.38   21.¦ 7:58.53   25.¦

   26. Walter Schweiz Team                      Riedholz               7:58.59,1   1:21.10,0   (691)   ¦    49.27   17.¦ 3:34.35   12.¦ 1:46.45   47.¦ 1:48.10  121.¦
       Schneider Henriett Moser Markus       Eggler Markus      Bösl Peter                             ¦               ¦ 4:24.02    8.¦ 6:10.48   11.¦ 7:58.59   26.¦

   27. Strubis                                  Thierachern            7:59.35,9   1:21.46,8   (637)   ¦  1:09.07  129.¦ 3:45.26   32.¦ 1:34.08   11.¦ 1:30.53   31.¦
       Straubhaar Sylvia  Straubhaar Thomas  Straubhaar Matthia Straubhaar Stefan                      ¦               ¦ 4:54.34   44.¦ 6:28.42   27.¦ 7:59.35   27.¦

   28. Stoubbach                                Konolfingen            7:59.50,4   1:22.01,3   (636)   ¦  1:00.53   81.¦ 3:48.55   40.¦ 1:48.59   56.¦ 1:21.02    7.¦
       Seiler Nicole      Stäger Roland      Rubin Markus       Feuz Thomas                            ¦               ¦ 4:49.49   38.¦ 6:38.48   43.¦ 7:59.50   28.¦

   29. Thömus Veloshop                          Interlaken             8:00.11,7   1:22.22,6   (667)   ¦    50.32   21.¦ 3:50.04   43.¦ 1:39.00   28.¦ 1:40.34   77.¦
       von Allmen Christo Burkhard Martin    Eymann Urs         Bähler Alexandra                       ¦               ¦ 4:40.36   25.¦ 6:19.37   20.¦ 8:00.11   29.¦

   30. Team Wildstrubel                         Krattigen              8:04.41,1   1:26.52,0   (658)   ¦  1:10.07  140.¦ 3:44.51   29.¦ 1:41.49   35.¦ 1:27.52   21.¦
       Kaiser Isabel      Luginbühl Ueli     Brügger Adrian     Jenzer Stefan                          ¦               ¦ 4:54.58   46.¦ 6:36.48   41.¦ 8:04.41   30.¦

   31. Springböck                               Matten b. Interlaken   8:06.31,2   1:28.42,1   (633)   ¦    49.55   19.¦ 3:51.10   46.¦ 1:50.01   60.¦ 1:35.24   49.¦
       Hürzeler Samuel    Schneider Stefan   Eggler Bruno       Spring Gabriela                        ¦               ¦ 4:41.05   27.¦ 6:31.07   32.¦ 8:06.31   31.¦

   32. Ski Club Lengnau                         Lengnau BE             8:06.39,7   1:28.50,6   (628)   ¦  1:08.24  125.¦ 3:53.08   48.¦ 1:37.11   21.¦ 1:27.55   22.¦
       Siegenthaler Sandr Rüfli Philipp      Rüfli Emanuel      Widmer Christian                       ¦               ¦ 5:01.32   58.¦ 6:38.44   42.¦ 8:06.39   32.¦

   33. Alpenperlen                              Matten b. Interlaken   8:08.05,9   1:30.16,8   (505)   ¦    51.42   27.¦ 3:47.33   36.¦ 1:59.36  104.¦ 1:29.13   28.¦
       Jost Marc          Spieler Fritz      Neustadt Rita      Rubi Stefan                            ¦               ¦ 4:39.15   23.¦ 6:38.52   44.¦ 8:08.05   33.¦

   34. Jage di bear                             Steffisburg            8:09.33,8   1:31.44,7   (562)   ¦  1:00.31   78.¦ 3:37.38   16.¦ 1:51.11   61.¦ 1:40.12   74.¦
       Walther Miriam     Schläpfer Jürg     Itten Köbu         Schläpfer Marc                         ¦               ¦ 4:38.09   20.¦ 6:29.20   30.¦ 8:09.33   34.¦

   35. Team Schawa                              Oberhofen am Thuners   8:10.03,3   1:32.14,2   (652)   ¦    49.10   15.¦ 3:42.14   24.¦ 1:57.21   91.¦ 1:41.17   83.¦
       Walcher Claus      Schaffner Beat     Schaffner-Räber Ch Schaffner Monika                       ¦               ¦ 4:31.24   14.¦ 6:28.45   29.¦ 8:10.03   35.¦

   36. Athleticum-Blinddate-Team                Leutwil                8:10.13,7   1:32.24,6   (711)   ¦  1:03.30   97.¦ 3:41.15   20.¦ 1:40.48   33.¦ 1:44.38  100.¦
       Wicki Marianne     Frei Matthias      Hürner Robert      Wicki Rita                             ¦               ¦ 4:44.46   31.¦ 6:25.34   24.¦ 8:10.13   36.¦

   37. Veloschöpfli Moon Safari                 Scharnachtal           8:10.55,1   1:33.06,0   (683)   ¦    46.08    4.¦ 4:10.52   94.¦ 1:35.36   16.¦ 1:38.17   61.¦
       Brand Stefan       von Känel Erich    Kropf Bruno        Willen Marianne                        ¦               ¦ 4:57.01   47.¦ 6:32.38   34.¦ 8:10.55   37.¦

   38. Zäme geit's schnäuer                     Roggwil BE             8:11.29,4   1:33.40,3   (696)   ¦    55.05   44.¦ 3:43.09   25.¦ 1:54.10   72.¦ 1:39.03   66.¦
       Jerin Gischard Kar Riedweg Hans-Jürg  Frey Benno         Gautschi Andreas                       ¦               ¦ 4:38.15   21.¦ 6:32.26   33.¦ 8:11.29   38.¦

   39. Dreamteam II                             Bern                   8:16.03,4   1:38.14,3   (531)   ¦    51.55   29.¦ 3:51.00   44.¦ 1:38.54   27.¦ 1:54.13  149.¦
       Häusler Nico       Volken Thomas      Volken Andreas     Thalmann Esther                        ¦               ¦ 4:42.55   29.¦ 6:21.49   22.¦ 8:16.03   39.¦

   40. EWL-Power-Team                           Lauterbrunnen          8:17.41,0   1:39.51,9   (533)   ¦    51.05   24.¦ 4:09.39   90.¦ 1:32.00    8.¦ 1:44.54  103.¦
       Lüthi Daniela      Brunner Walter     Zurbrügg Oliver    von Allmen Marc                        ¦               ¦ 5:00.45   54.¦ 6:32.46   35.¦ 8:17.41   40.¦

   41. Team Swisscom                            Bolligen               8:18.14,1   1:40.25,0   (655)   ¦    57.03   57.¦ 3:54.38   53.¦ 1:37.02   20.¦ 1:49.30  130.¦
       Albrecht Martin    Brügger Beat       Brenzikofer Ruedi  Fimian Pia                             ¦               ¦ 4:51.41   40.¦ 6:28.43   28.¦ 8:18.14   41.¦

   42. Kazzernenstrazz & Co.                    Bern                   8:18.32,0   1:40.42,9   (571)   ¦    48.09   10.¦ 3:44.21   28.¦ 1:55.48   85.¦ 1:50.12  135.¦
       Vogt Christian     Aschenberger Reto  Eckmann Daniel     Schultz Annatina                       ¦               ¦ 4:32.31   16.¦ 6:28.19   26.¦ 8:18.32   42.¦

   43. Imbodenbike Frauen-Power                 St. Stephan            8:20.06,9   1:42.17,8   (558)   ¦    49.08   14.¦ 3:59.26   64.¦ 1:45.43   42.¦ 1:45.48  108.¦
       Bigler Nadja       Jordi Cécile       Grossglauser Yvonn Zellweger Agnes                        ¦               ¦ 4:48.34   37.¦ 6:34.18   37.¦ 8:20.06   43.¦

   44. NMS Bern mit Raiffeisen II               Köniz                  8:23.01,0   1:45.11,9   (597)   ¦    54.40   40.¦ 3:40.09   18.¦ 2:08.10  148.¦ 1:40.01   70.¦
       Scheepers Judith   Scheepers Xavier   Larsson Thilo      Bigler Mathias                         ¦               ¦ 4:34.49   18.¦ 6:42.59   46.¦ 8:23.01   44.¦

   45. TGT KCRJ                                 Hochdorf               8:23.01,4   1:45.12,3   (640)   ¦    57.00   55.¦ 4:07.16   81.¦ 1:44.52   39.¦ 1:33.51   42.¦
       Müller Gabi        Verbiest Johan     Nauer Patrick      Jakopic Klemen                         ¦               ¦ 5:04.17   66.¦ 6:49.09   48.¦ 8:23.01   45.¦

   46. Mammut Endurance Team                    Seengen                8:27.53,5   1:50.04,4   (585)   ¦    57.36   62.¦ 4:04.57   74.¦ 2:00.00  106.¦ 1:25.19   14.¦
       Henkel Oliver      Schetty Thomas     Faller Judy        Faller Edgar                           ¦               ¦ 5:02.33   62.¦ 7:02.33   61.¦ 8:27.53   46.¦

   47. Fair Sports                              Boltigen               8:28.06,9   1:50.17,8   (537)   ¦  1:12.36  157.¦ 3:47.25   35.¦ 1:54.16   74.¦ 1:33.48   41.¦
       Kropf Fabienne     Moser Christoph    Wittwer André      Rösti Stephan                          ¦               ¦ 5:00.01   53.¦ 6:54.18   50.¦ 8:28.06   47.¦

   48. Team FAMANSU                             Baar                   8:28.38,8   1:50.49,7   (648)   ¦    44.35    3.¦ 3:53.02   47.¦ 1:59.02   98.¦ 1:51.58  141.¦
       Whiler Fabian      Rogenmoser Marcel  Marti Georges      Stäubli Susi                           ¦               ¦ 4:37.38   19.¦ 6:36.40   40.¦ 8:28.38   48.¦

   49. Sbrinz Athletics                         Zürich                 8:29.14,8   1:51.25,7   (622)   ¦    48.08    9.¦ 4:04.45   73.¦ 1:48.16   55.¦ 1:48.04  120.¦
       Prisi Déborah      Küffer Marc        Knöri Christof     Gambaro Iréne                          ¦               ¦ 4:52.53   41.¦ 6:41.10   45.¦ 8:29.14   49.¦

   50. Team fun&only                            Bachenbülach           8:31.35,4   1:53.46,3   (659)   ¦  1:01.57   85.¦ 4:02.12   70.¦ 2:00.55  112.¦ 1:26.29   15.¦
       Bühler Thomas      Furrer Christian   Furrer Franziska   Hofer Richard                          ¦               ¦ 5:04.10   65.¦ 7:05.05   64.¦ 8:31.35   50.¦

   51. D'Simmentaler                            Oberwil im Simmental   8:32.49,3   1:55.00,2   (524)   ¦  1:14.02  160.¦ 4:02.44   71.¦ 1:29.45    7.¦ 1:46.16  111.¦
       Grossenbacher Ilon Heimberg Lukas     Rubin Stephan      Kunz Yvonne                            ¦               ¦ 5:16.47   92.¦ 6:46.33   47.¦ 8:32.49   51.¦

   52. Velo-art.ch                              Küttigkofen            8:33.30,2   1:55.41,1   (682)   ¦  1:03.13   94.¦ 4:07.41   83.¦ 1:54.58   81.¦ 1:27.37   20.¦
       Hofmann Brigitte   Ziegler Andreas    Geissbühler Oliver Hofmann Thomas                         ¦               ¦ 5:10.54   80.¦ 7:05.53   66.¦ 8:33.30   52.¦

   53. Team LBA                                 Kirchdorf BE           8:33.42,9   1:55.53,8   (649)   ¦  1:11.05  145.¦ 3:48.44   39.¦ 1:54.48   79.¦ 1:39.04   67.¦
       Mani Barbara       Gerber Thomas      Hug Cornelia       Bärtschi Michael                       ¦               ¦ 4:59.50   52.¦ 6:54.38   51.¦ 8:33.42   53.¦

   54. Ski-Club Flüelen/CVT Myanmar             Flüelen                8:34.45,4   1:56.56,3   (629)   ¦  1:10.02  137.¦ 3:49.46   42.¦ 1:57.44   94.¦ 1:37.12   55.¦
       Perron Angelika    Arnold Toni        Arnold Edi         Schmid Ruedi                           ¦               ¦ 4:59.48   51.¦ 6:57.33   53.¦ 8:34.45   54.¦

   55. TSV Kerzers Selects                      Kerzers                8:36.48,9   1:58.59,8   (641)   ¦    55.00   43.¦ 4:05.48   77.¦ 2:02.06  117.¦ 1:33.53   43.¦
       Bürgisser Nicole   Bächler Philipp    Walther Patrik     Distel Roland                          ¦               ¦ 5:00.48   55.¦ 7:02.55   62.¦ 8:36.48   55.¦

   56. CSC Switzerland                          Thun                   8:38.34,5   2:00.45,4   (516)   ¦    56.37   51.¦ 3:56.45   59.¦ 1:56.44   89.¦ 1:48.28  123.¦
       Brunner Ursula     Buser Michael      Grossglauser Alain Bosson Gabriel                         ¦               ¦ 4:53.22   43.¦ 6:50.06   49.¦ 8:38.34   56.¦

   57. Crazy Velo Shop Womens                   Linden                 8:39.27,0   2:01.37,9   (523)   ¦  1:15.50  169.¦ 3:45.02   30.¦ 1:55.08   82.¦ 1:43.25   96.¦
       Gyger Brigitte     Gehrig Helene      Dähler Silvia      Wenger Regula                          ¦               ¦ 5:00.53   56.¦ 6:56.01   52.¦ 8:39.27   57.¦

   58. 2-Rad Tschanz                            Konolfingen            8:39.33,6   2:01.44,5   (501)   ¦  1:00.52   80.¦ 3:49.41   41.¦ 2:22.12  182.¦ 1:26.47   16.¦
       Hofer Evelyne      Bigler Markus      Lehmann Hans       Lehmann Heinz                          ¦               ¦ 4:50.34   39.¦ 7:12.46   80.¦ 8:39.33   58.¦

   59. Zerberus                                 Gwatt (Thun)           8:39.39,5   2:01.50,4   (697)   ¦  1:07.47  119.¦ 4:16.12  107.¦ 1:46.52   49.¦ 1:28.46   24.¦
       Schärer Denise     von Niederhäusern  Pos Emanuel        Jenni Markus                           ¦               ¦ 5:24.00  109.¦ 7:10.52   75.¦ 8:39.39   59.¦

   60. The Incredibles                          Thürnen                8:42.19,7   2:04.30,6   (663)   ¦  1:00.21   75.¦ 3:54.31   52.¦ 2:16.22  169.¦ 1:31.04   34.¦
       Wertli Denise      Häfelfinger Michae Nyffenegger Rolf   Conzett Reto                           ¦               ¦ 4:54.53   45.¦ 7:11.15   76.¦ 8:42.19   60.¦

   61. Ämme-Power                               Grünen                 8:42.29,8   2:04.40,7   (506)   ¦  1:12.08  152.¦ 3:59.40   66.¦ 1:56.54   90.¦ 1:33.47   40.¦
       Leu Vanessa        Flückiger André    Flückiger Marcel   Sommer Lukas                           ¦               ¦ 5:11.48   81.¦ 7:08.42   73.¦ 8:42.29   61.¦

   62. LSV Uetendorf Speed                      Heimberg               8:43.18,8   2:05.29,7   (575)   ¦  1:14.29  164.¦ 3:53.29   50.¦ 1:53.19   68.¦ 1:42.00   88.¦
       Hüttner Annette    Sigrist Hansruedi  Kolb Heinz         Berger Kurt                            ¦               ¦ 5:07.58   71.¦ 7:01.18   56.¦ 8:43.18   62.¦

   63. Born to be wild                          Herrenschwanden        8:45.16,6   2:07.27,5   (515)   ¦  1:10.10  142.¦ 3:59.34   65.¦ 1:58.36   96.¦ 1:36.55   53.¦
       Flühmann Stéphanie Michel Beat        Schneider Roger    Geissbühler Samuel                     ¦               ¦ 5:09.45   75.¦ 7:08.21   72.¦ 8:45.16   63.¦

   64. Minus11                                  Arni-Islisberg         8:45.19,7   2:07.30,6   (589)   ¦  1:29.29  201.¦ 3:57.14   61.¦ 1:39.47   30.¦ 1:38.48   64.¦
       Baumann Yvonne     Sauerwald Karsten  Gerber Daniel      Thoma Stephan                          ¦               ¦ 5:26.43  116.¦ 7:06.31   68.¦ 8:45.19   64.¦

   65. TV Ringgenberg Plus                      Ringgenberg BE         8:45.50,8   2:08.01,7   (715)   ¦    56.50   53.¦ 4:28.30  140.¦ 1:36.44   17.¦ 1:43.45   98.¦
       Joosten Belinda    Imboden Christian  Wenger Roger       Reichen Stefan                         ¦               ¦ 5:25.21  112.¦ 7:02.05   59.¦ 8:45.50   65.¦

   66. Coromalu                                 Steffisburg            8:46.10,8   2:08.21,7   (521)   ¦  1:35.40  204.¦ 3:47.39   37.¦ 2:00.11  108.¦ 1:22.39    9.¦
       Keller Corinne     Dähler Roger       Berger Markus      Gafner Lukas                           ¦               ¦ 5:23.20  105.¦ 7:23.31  101.¦ 8:46.10   66.¦

   67. Flatlanders.ch                           Heimberg               8:47.03,6   2:09.14,5   (543)   ¦  1:17.25  174.¦ 3:53.25   49.¦ 1:49.53   59.¦ 1:46.19  112.¦
       Zingg Jürg         Zaugg Martin       Stettler Urs       Arnoux Kathrin                         ¦               ¦ 5:10.50   78.¦ 7:00.44   54.¦ 8:47.03   67.¦

   68. Traumfrauen                              Gunten                 8:48.55,0   2:11.05,9   (669)   ¦  1:09.24  132.¦ 4:19.55  115.¦ 1:37.57   23.¦ 1:41.37   87.¦
       Lehnherr Nicole    Huser Andrea       Heimberg Kathrin   Bühler Margrith                        ¦               ¦ 5:29.19  125.¦ 7:07.17   70.¦ 8:48.55   68.¦

   69. Check-in-Elchs                           Thun                   8:49.35,3   2:11.46,2   (518)   ¦    59.47   72.¦ 4:10.07   92.¦ 2:02.19  119.¦ 1:37.21   56.¦
       Kratzer Martina    Jenni Yvan         Jenni Alain        Schor Pascal                           ¦               ¦ 5:09.54   76.¦ 7:12.13   78.¦ 8:49.35   69.¦

   70. Loosli's Friends                         Frick                  8:50.37,3   2:12.48,2   (583)   ¦  1:08.12  124.¦ 4:13.11   98.¦ 1:49.19   57.¦ 1:39.54   69.¦
       Wyser Jeannine     Gasser Peter       Steg Andreas       Steg Thomas                            ¦               ¦ 5:21.23  103.¦ 7:10.43   74.¦ 8:50.37   70.¦

   71. kaktus-outdoor.ch                        Eschenbach LU          8:53.24,9   2:15.35,8   (701)   ¦  1:03.27   95.¦ 4:11.49   96.¦ 1:46.33   45.¦ 1:51.34  140.¦
       Rudolf Gabi        von Bergen Peter   Nef Martin         Hirt Ursula                            ¦               ¦ 5:15.16   86.¦ 7:01.50   58.¦ 8:53.24   71.¦

   72. Laufteam Thun                            Thun                   8:53.27,1   2:15.38,0   (582)   ¦  1:14.41  166.¦ 4:14.02  100.¦ 1:54.29   77.¦ 1:30.14   30.¦
       Probst Denise      Müller Hanspeter   Linder Peter       Erb Thomas                             ¦               ¦ 5:28.43  124.¦ 7:23.12  100.¦ 8:53.27   72.¦

   73. Velo Lade Hittnau 1                      Wermatswil             8:53.46,3   2:15.57,2   (679)   ¦  1:07.24  117.¦ 4:09.04   87.¦ 1:45.53   43.¦ 1:51.23  138.¦
       Heiz Paul          Sollberger Daniel  Furrer Urs         Mettler Susanne                        ¦               ¦ 5:16.29   90.¦ 7:02.22   60.¦ 8:53.46   73.¦

   74. Berna-Biospinner                         Brunnenthal            8:54.25,5   2:16.36,4   (511)   ¦    57.30   61.¦ 4:15.03  103.¦ 1:53.31   69.¦ 1:48.19  122.¦
       Kolp Brunhilde     Furrer Adrian      Rindisbacher Thoma Brunner Alfred                         ¦               ¦ 5:12.34   82.¦ 7:06.05   67.¦ 8:54.25   74.¦

   75. Vo Basel, Schafisheim und Züri           Schafisheim            8:55.37,1   2:17.48,0   (689)   ¦    54.36   39.¦ 4:35.18  155.¦ 1:52.43   66.¦ 1:32.58   37.¦
       Dirssen Bass       Wyttenbach Martin  Ernst Monika       Schmid Marco                           ¦               ¦ 5:29.55  127.¦ 7:22.38   98.¦ 8:55.37   75.¦

   76. Juramäuse                                Balsthal               8:56.31,0   2:18.41,9   (566)   ¦  1:02.53   90.¦ 4:15.09  104.¦ 2:01.04  113.¦ 1:37.22   57.¦
       Mosimann Edith     Enggist Daniel     Grolimund Koni     Martiniello Vinzen                     ¦               ¦ 5:18.03   94.¦ 7:19.08   92.¦ 8:56.31   76.¦

   77. Triform+                                 Bern                   8:56.35,1   2:18.46,0   (671)   ¦  1:04.20  103.¦ 3:57.44   62.¦ 2:16.22  170.¦ 1:38.07   59.¦
       Bolli Nicolas      Meyer Christian    Lehmann Peter      Zihlmann Monika                        ¦               ¦ 5:02.04   60.¦ 7:18.27   90.¦ 8:56.35   77.¦

   78. Flatlanderz                              Safnern                8:58.17,5   2:20.28,4   (544)   ¦  1:23.38  195.¦ 3:45.24   31.¦ 2:05.47  138.¦ 1:43.28   97.¦
       Hodel Marianne     Jäckle Roberto     Stalder Adrian     Rösti Christian                        ¦               ¦ 5:09.02   72.¦ 7:14.49   84.¦ 8:58.17   78.¦

   79. Riese Pingus                             Wilderswil             8:58.22,8   2:20.33,7   (616)   ¦  1:07.07  113.¦ 4:00.41   67.¦ 1:57.28   92.¦ 1:53.06  144.¦
       Hügli Michael      Alpinice Sandro    Baumann Marc       Alpinice Nina                          ¦               ¦ 5:07.48   70.¦ 7:05.16   65.¦ 8:58.22   79.¦

   80. Five Elements                            Rüschlikon             8:59.16,4   2:21.27,3   (542)   ¦  1:01.57   86.¦ 4:07.14   80.¦ 2:08.30  150.¦ 1:41.33   85.¦
       Maltry Karin       Kern Rolf          Frautschi Roger    Wenger Raphael                         ¦               ¦ 5:09.12   73.¦ 7:17.43   88.¦ 8:59.16   80.¦

   81. Rennshop Wüthrich Burgdorf               Zweisimmen             9:00.49,0   2:22.59,9   (613)   ¦  1:21.41  185.¦ 3:54.55   54.¦ 2:01.22  114.¦ 1:42.49   93.¦
       Beyer Cornelia     Jeindly Bruno      Nyffeler Miriam    Niederhauser Hans                      ¦               ¦ 5:16.37   91.¦ 7:17.59   89.¦ 9:00.49   81.¦

   82. Veni Vidi Vici                           Bern                   9:01.01,6   2:23.12,5   (684)   ¦    57.00   56.¦ 4:05.16   76.¦ 1:59.02   99.¦ 1:59.41  173.¦
       Kramer Matthias    Schwegler Ines     Riecker Céline     Scarpa Marzio                          ¦               ¦ 5:02.17   61.¦ 7:01.20   57.¦ 9:01.01   82.¦

   83. Schönegg Garage AG Spiez                 Gwatt (Thun)           9:01.51,1   2:24.02,0   (624)   ¦    56.28   49.¦ 4:23.21  123.¦ 1:54.07   71.¦ 1:47.53  119.¦
       Bachmann Caro      Bütler Daniel      Jaggi Reinhold     Lauener Christoph                      ¦               ¦ 5:19.50   98.¦ 7:13.57   83.¦ 9:01.51   83.¦

   84. Team 140                                 Oberdiessbach          9:02.24,1   2:24.35,0   (642)   ¦  1:05.15  105.¦ 4:17.37  112.¦ 1:54.11   73.¦ 1:45.19  106.¦
       Blaser Monique     Schmid Erich       Neuenschwander Han Schmid Alexander                       ¦               ¦ 5:22.52  104.¦ 7:17.04   86.¦ 9:02.24   84.¦

   85. Vier Wildsöi                             Alchenstorf            9:02.30,7   2:24.41,6   (686)   ¦    51.41   26.¦ 3:54.14   51.¦ 2:38.24  199.¦ 1:38.10   60.¦
       ?                  Bernhard Stephan   Studer Jürg        Bernhard Andreas                       ¦               ¦ 4:45.55   34.¦ 7:24.20  102.¦ 9:02.30   85.¦

   86. Velo-Art 2                               Gächliwil              9:02.42,5   2:24.53,4   (681)   ¦    54.10   37.¦ 4:21.51  120.¦ 1:52.06   63.¦ 1:54.33  152.¦
       Schwab Martin      Stuber Urs         Schüttler Uwe      Mathys Karin                           ¦               ¦ 5:16.02   88.¦ 7:08.08   71.¦ 9:02.42   86.¦

   87. LSV Uetendorf-Masters                    Steffisburg            9:04.02,7   2:26.13,6   (577)   ¦  1:14.20  162.¦ 4:06.06   78.¦ 1:54.27   76.¦ 1:49.08  127.¦
       Studer Ursula      Schären Edi        Zysset Hans        Steuri Ueli                            ¦               ¦ 5:20.26  100.¦ 7:14.54   85.¦ 9:04.02   87.¦

   88. Vamos                                    Krattigen              9:05.58,8   2:28.09,7   (678)   ¦    54.09   35.¦ 4:15.22  105.¦ 2:07.58  147.¦ 1:48.28  124.¦
       Gerster Sonja      Kohler Sandra      Brügger Cornelia   von Känel Maya                         ¦               ¦ 5:09.31   74.¦ 7:17.29   87.¦ 9:05.58   88.¦

   89. Intersport Rieben Thun                   Steffisburg            9:06.01,6   2:28.12,5   (560)   ¦  1:03.11   93.¦ 3:55.55   56.¦ 2:20.09  176.¦ 1:46.45  115.¦
       Lohm Christine     Bühler André       Rieben Marcel      Mäder Beatrice                         ¦               ¦ 4:59.07   49.¦ 7:19.16   93.¦ 9:06.01   89.¦

   90. Just for fun                             Blumenstein            9:07.01,6   2:29.12,5   (567)   ¦    58.21   66.¦ 4:27.15  137.¦ 1:59.21  103.¦ 1:42.03   89.¦
       Zimmermann Caro    Flühler Martin     Gasser Dave        Burkhard Rexi                          ¦               ¦ 5:25.36  113.¦ 7:24.57  105.¦ 9:07.01   90.¦

   91. Höbeler                                  Biberist               9:07.16,4   2:29.27,3   (556)   ¦  1:08.09  122.¦ 4:07.54   84.¦ 2:03.25  124.¦ 1:47.47  118.¦
       Muster Janine      Borer Dominik      Borer Daniel       Weber Adrian                           ¦               ¦ 5:16.03   89.¦ 7:19.28   94.¦ 9:07.16   91.¦

   92. Rennteam Eggiwil                         Thun                   9:07.23,2   2:29.34,1   (615)   ¦  1:22.40  191.¦ 4:24.49  127.¦ 1:46.58   50.¦ 1:32.54   35.¦
       Buchser Fabienne   Stettler Fritz     Röthlisberger Mich Röthlisberger Chri                     ¦               ¦ 5:47.29  162.¦ 7:34.28  121.¦ 9:07.23   92.¦

   93. The big eysy                             Bern                   9:08.10,0   2:30.20,9   (666)   ¦    58.10   65.¦ 4:15.41  106.¦ 2:00.03  107.¦ 1:54.14  150.¦
       Keller Leonie      Edelmann Martin    Bühler Michael     Roggenmoser Roman                      ¦               ¦ 5:13.52   83.¦ 7:13.56   82.¦ 9:08.10   93.¦

   94. Ufegeits                                 Waldenburg             9:08.51,6   2:31.02,5   (676)   ¦  1:08.25  126.¦ 3:37.25   15.¦ 2:18.45  174.¦ 2:04.15  186.¦
       Stauffer Christina Plattner Hannes    Leuthold Philipp   Lüdi Claudia                           ¦               ¦ 4:45.50   33.¦ 7:04.36   63.¦ 9:08.51   94.¦

   95. Haseflitzer                              Oberburg               9:08.52,9   2:31.03,8   (554)   ¦    41.42    1.¦ 4:04.03   72.¦ 2:15.31  165.¦ 2:07.35  191.¦
       Ingold Timo        Frutig Werner      Bütikofer Marlis   Zbinden Jürg                           ¦               ¦ 4:45.46   32.¦ 7:01.17   55.¦ 9:08.52   95.¦

   96. Bier meets Isostar                       Thun                   9:09.44,7   2:31.55,6   (513)   ¦  1:08.44  127.¦ 4:14.55  102.¦ 2:02.15  118.¦ 1:43.50   99.¦
       Monti di Sopra Fab Wehrli Urs         Lauener Bruno      Monti di Sopra Bar                     ¦               ¦ 5:23.39  108.¦ 7:25.54  107.¦ 9:09.44   96.¦

   97. Better than 77                           Thun                   9:09.44,9   2:31.55,8   (512)   ¦    56.27   48.¦ 4:24.28  125.¦ 2:03.53  129.¦ 1:44.55  104.¦
       Kneer Anne         Eicher Manuel      Sonderegger Pascal Allenbach Jan                          ¦               ¦ 5:20.56  101.¦ 7:24.49  103.¦ 9:09.44   97.¦

   98. Wetterhorn                               Grindelwald            9:10.41,8   2:32.52,7   (693)   ¦  1:22.37  190.¦ 4:10.33   93.¦ 1:47.47   52.¦ 1:49.42  131.¦
       Suter Katrin       Schenk Andreas     Schenk Matthias    Rüfenacht Manfred                      ¦               ¦ 5:33.11  134.¦ 7:20.59   96.¦ 9:10.41   98.¦

   99. Standbein                                Steffisburg            9:11.32,3   2:33.43,2   (634)   ¦  1:02.55   92.¦ 4:07.25   82.¦ 2:16.21  168.¦ 1:44.50  101.¦
       Feller Bernhard    Neuneschwander Jür Landolt Martina    Probst Roger                           ¦               ¦ 5:10.20   77.¦ 7:26.42  109.¦ 9:11.32   99.¦

  100. due                                      Steffisburg            9:12.52,3   2:35.03,2   (700)   ¦  1:10.08  141.¦ 4:17.04  110.¦ 1:46.42   46.¦ 1:58.56  171.¦
       Aellen Rita        Mischler Roland    Zbinden Beat       Rohrer Daniel                          ¦               ¦ 5:27.13  117.¦ 7:13.55   81.¦ 9:12.52  100.¦

  101. Boh?                                     Steffisburg            9:13.33,8   2:35.44,7   (706)   ¦  1:08.50  128.¦ 4:26.09  133.¦ 2:04.18  131.¦ 1:34.15   44.¦
       Radice Simona      Johnson Ian        Baroli Walter      Mercurio Davide                        ¦               ¦ 5:34.59  138.¦ 7:39.18  127.¦ 9:13.33  101.¦

  102. Polettis                                 Hergiswil NW           9:13.45,9   2:35.56,8   (606)   ¦  1:11.55  150.¦ 4:16.40  109.¦ 1:54.06   70.¦ 1:51.03  137.¦
       Poletti Shona      Poletti Nicolas    Poletti Martin     Poletti Tino                           ¦               ¦ 5:28.36  123.¦ 7:22.42   99.¦ 9:13.45  102.¦

  103. Team TRC-Spiez                           Spiez                  9:13.49,2   2:36.00,1   (656)   ¦    48.14   11.¦ 4:36.53  159.¦ 2:03.48  128.¦ 1:44.52  102.¦
       Wiesendanger Andre Kernen Adrian      Kollaritsch Andy   Hurni Trix                             ¦               ¦ 5:25.08  111.¦ 7:28.56  111.¦ 9:13.49  103.¦

  104. Murmelis                                 Einigen                9:13.52,6   2:36.03,5   (594)   ¦  1:05.55  107.¦ 4:37.32  162.¦ 1:47.59   53.¦ 1:42.25   91.¦
       Thierstein Elian   Kämpf Stefan       Prisi Stefan       Leuenberger Urs                        ¦               ¦ 5:43.27  156.¦ 7:31.27  114.¦ 9:13.52  104.¦

  105. Powered                                  Steffisburg            9:15.00,8   2:37.11,7   (607)   ¦  1:11.53  149.¦ 4:31.11  144.¦ 1:45.28   40.¦ 1:46.27  113.¦
       Brunner Daniela    Schnider Werner    Schüpbach Jürg     Josty Adrian                           ¦               ¦ 5:43.04  154.¦ 7:28.33  110.¦ 9:15.00  105.¦

  106. Suuri Möcke                              Wichtrach              9:15.16,1   2:37.27,0   (638)   ¦  1:07.37  118.¦ 4:29.07  141.¦ 1:56.13   87.¦ 1:42.18   90.¦
       Zaugg Petra        Matti Philippe     Schmid Daniel      Wüthrich Stefan                        ¦               ¦ 5:36.44  142.¦ 7:32.57  118.¦ 9:15.16  106.¦

  107. Centravo Lyss                            Bigenthal              9:15.50,7   2:38.01,6   (517)   ¦  1:44.23  209.¦ 3:51.08   45.¦ 2:01.47  116.¦ 1:38.32   63.¦
       Strauss Barbara    Zimmerli Ueli      Utz Peter          Schär Hansueli                         ¦               ¦ 5:35.31  139.¦ 7:37.18  124.¦ 9:15.50  107.¦

  108. Judihuiii                                Bern                   9:15.52,5   2:38.03,4   (565)   ¦  1:11.17  147.¦ 4:16.35  108.¦ 2:05.07  136.¦ 1:42.52   94.¦
       Berger-Seewer Kath Dähler Monika      Balmer Isabelle    Zürcher Regula                         ¦               ¦ 5:27.52  120.¦ 7:33.00  119.¦ 9:15.52  108.¦

  109. 4 Schlümpfe                              Bern                   9:15.55,6   2:38.06,5   (502)   ¦  1:21.44  186.¦ 3:41.27   22.¦ 2:09.32  154.¦ 2:03.12  183.¦
       Morf Daniel        Christen Pirmin    Odermatt Markus    Kurt Beatrice                          ¦               ¦ 5:03.11   64.¦ 7:12.43   79.¦ 9:15.55  109.¦

  110. Hang Loose                               Haslen AI              9:17.17,3   2:39.28,2   (553)   ¦  1:00.27   77.¦ 4:22.58  121.¦ 1:55.10   83.¦ 1:58.40  170.¦
       Zädow Ricarda      Löhrer David       Glatzfelder Mark   Rühlin Maya                            ¦               ¦ 5:23.26  106.¦ 7:18.36   91.¦ 9:17.17  110.¦

  111. Sandra & The Bullocks                    Münsingen              9:17.33,7   2:39.44,6   (621)   ¦  1:00.24   76.¦ 4:23.13  122.¦ 2:02.31  121.¦ 1:51.24  139.¦
       Liechti Rolf       Schweitzer Dominiq Heger Sandra       Knecht Lorenz                          ¦               ¦ 5:23.37  107.¦ 7:26.08  108.¦ 9:17.33  111.¦

  112. Esprit                                   Lengnau BE             9:17.37,3   2:39.48,2   (536)   ¦  1:01.35   84.¦ 4:41.05  168.¦ 2:07.23  145.¦ 1:27.32   19.¦
       Koedam Eveline     Zimmerli Markus    Lüthi André        Descloux Philippe                      ¦               ¦ 5:42.41  153.¦ 7:50.05  150.¦ 9:17.37  112.¦

  113. Ortho-pedis                              F-Collonges sous Sal   9:17.51,3   2:40.02,2   (604)   ¦  1:14.42  167.¦ 3:56.10   57.¦ 2:21.34  181.¦ 1:45.22  107.¦
       Ramseier Miriam    Diepolder Andreas  Santschi Fabian    Martins Lourenco                       ¦               ¦ 5:10.53   79.¦ 7:32.28  117.¦ 9:17.51  113.¦

  114. French Fries                             Thun                   9:17.53,0   2:40.03,9   (546)   ¦  1:12.14  153.¦ 4:20.11  116.¦ 1:52.24   64.¦ 1:53.02  143.¦
       Oetterli Audrey    Graf Christof      Oetterli Matthias  Wäfler Stefan                          ¦               ¦ 5:32.26  131.¦ 7:24.50  104.¦ 9:17.53  114.¦

  115. KSG Gerlingen 1                          D-Ditzingen            9:19.24,8   2:41.35,7   (569)   ¦  1:02.31   89.¦ 4:11.28   95.¦ 2:17.48  173.¦ 1:47.35  117.¦
       Schramm Kathrin    Beckmann Udo       Beutenmüller Uli   Glas Dieter                            ¦               ¦ 5:14.00   84.¦ 7:31.48  116.¦ 9:19.24  115.¦

  116. Rennsoi                                  Regensdorf             9:19.44,9   2:41.55,8   (614)   ¦  1:18.19  175.¦ 4:12.20   97.¦ 2:11.10  156.¦ 1:37.54   58.¦
       Maurer Corinne     Schulthess Michael Maurer Colette     Schulthess Lukas                       ¦               ¦ 5:30.39  128.¦ 7:41.50  131.¦ 9:19.44  116.¦

  117. Kentaur                                  Burgdorf               9:19.52,7   2:42.03,6   (572)   ¦  1:06.18  109.¦ 4:32.53  150.¦ 2:00.17  109.¦ 1:40.23   75.¦
       Lanz Andrea        Zürcher Beat       Bichsel Toni       Tenger Felix                           ¦               ¦ 5:39.12  145.¦ 7:39.29  130.¦ 9:19.52  117.¦

  118. Hüt packe mer's                          Interlaken             9:20.17,2   2:42.28,1   (557)   ¦    56.44   52.¦ 4:31.27  146.¦ 2:02.19  120.¦ 1:49.45  132.¦
       Müller Carmen      Studer Kaspar      Müller Andreas     Almer Elisabeth                        ¦               ¦ 5:28.11  122.¦ 7:30.31  113.¦ 9:20.17  118.¦

  119. Remp - Full Power                        Stettlen               9:20.27,0   2:42.37,9   (610)   ¦    55.35   45.¦ 4:39.01  165.¦ 2:20.43  178.¦ 1:25.07   13.¦
       Böhlmann Ulrike    Winkler Markus     Zingg Ernst        Lauenstein Stefan                      ¦               ¦ 5:34.36  135.¦ 7:55.19  162.¦ 9:20.27  119.¦

  120. Speed-Sisters                            Thun                   9:20.44,0   2:42.54,9   (631)   ¦  1:07.11  114.¦ 4:18.38  113.¦ 2:04.02  130.¦ 1:50.51  136.¦
       Theiler Daniela    Wyss Christine     Kämpf Christine    Schütz Ursula                          ¦               ¦ 5:25.50  114.¦ 7:29.53  112.¦ 9:20.44  120.¦

  121. Team Tasuchrima                          Locarno                9:22.51,0   2:45.01,9   (657)   ¦  1:23.24  194.¦ 4:17.07  111.¦ 1:41.25   34.¦ 2:00.53  177.¦
       Schwarz Barbara    Sidler Christof    Sidler Markus      Biri Susi                              ¦               ¦ 5:40.32  149.¦ 7:21.57   97.¦ 9:22.51  121.¦

  122. JustForFun                               Bolligen               9:23.02,4   2:45.13,3   (568)   ¦  1:06.54  112.¦ 4:20.55  118.¦ 2:16.54  171.¦ 1:38.18   62.¦
       Gadient Florian    Imbaumgarten Renat Siegrist Philipp   Imbaumgarten Thoma                     ¦               ¦ 5:27.49  119.¦ 7:44.44  137.¦ 9:23.02  122.¦

  123. Remp-1 must be the best                  Steffisburg            9:23.06,1   2:45.17,0   (612)   ¦  1:09.28  133.¦ 4:09.03   86.¦ 1:53.03   67.¦ 2:11.30  197.¦
       Walter Anna-Barbar Kummer Damian      Walter Rolf        von Gunten Reto                        ¦               ¦ 5:18.31   96.¦ 7:11.35   77.¦ 9:23.06  123.¦

  124. Fun Team                                 Thierachern            9:25.02,4   2:47.13,3   (547)   ¦  1:10.06  139.¦ 4:27.55  139.¦ 1:47.14   51.¦ 1:59.46  176.¦
       Burri Markus       Tschumi Felix      Däppen Michael     Tschumi-Brügger Es                     ¦               ¦ 5:38.01  143.¦ 7:25.16  106.¦ 9:25.02  124.¦

  125. Rimimada-Schocoglo                       Frutigen               9:25.16,5   2:47.27,4   (617)   ¦  1:16.26  171.¦ 4:54.43  194.¦ 1:54.42   78.¦ 1:19.24    5.¦
       Schneider Rita     Hofmänner Michael  Colijn Marc        Glogger Daniel                         ¦               ¦ 6:11.10  197.¦ 8:05.52  175.¦ 9:25.16  125.¦

  126. LU 187                                   Kriens                 9:25.45,8   2:47.56,7   (578)   ¦  1:06.25  110.¦ 4:13.29   99.¦ 2:30.40  191.¦ 1:35.10   46.¦
       Scholzen Saskia    Scholzen Clemens   Stocker Christian  Imhof Richard                          ¦               ¦ 5:19.55   99.¦ 7:50.35  151.¦ 9:25.45  126.¦

  127. Triathlon Club Säuliamt                  Pfäffikon SZ           9:25.59,7   2:48.10,6   (670)   ¦  1:14.58  168.¦ 4:25.01  128.¦ 2:05.27  137.¦ 1:40.32   76.¦
       Jenni Evelyne      Widmann Petra      Weisstrupp Armin   Schneider Bernhard                     ¦               ¦ 5:39.59  148.¦ 7:45.27  139.¦ 9:25.59  127.¦

  128. Schnellbein                              Bern                   9:27.18,0   2:49.28,9   (623)   ¦    57.19   59.¦ 4:26.56  135.¦ 2:14.18  159.¦ 1:48.43  126.¦
       Marti Simone       Buri Simona        Heid Barbara       Schär Linda                            ¦               ¦ 5:24.15  110.¦ 7:38.34  126.¦ 9:27.18  128.¦

  129. Manturabser                              Steffisburg            9:28.09,8   2:50.20,7   (587)   ¦    58.36   67.¦ 4:43.08  172.¦ 2:04.51  134.¦ 1:41.33   86.¦
       Schwizgebel Regula Trummer Simon      Svoboda Petr       Rieder Georg                           ¦               ¦ 5:41.45  151.¦ 7:46.36  142.¦ 9:28.09  129.¦

  130. Die Vier?                                Thun                   9:28.32,5   2:50.43,4   (528)   ¦    54.06   34.¦ 4:37.31  161.¦ 2:11.44  158.¦ 1:45.10  105.¦
       Suhner Carole      Keller Urs         Senn Beat          Wülser Dino                            ¦               ¦ 5:31.37  129.¦ 7:43.21  132.¦ 9:28.32  130.¦

  131. Java Junkies                             Wengen                 9:29.12,6   2:51.23,5   (564)   ¦  1:12.05  151.¦ 4:14.23  101.¦ 2:19.32  175.¦ 1:43.11   95.¦
       Louw Neville       Tremaine Douglas   Howard Sabine      Sutehall Christoph                     ¦               ¦ 5:26.28  115.¦ 7:46.01  140.¦ 9:29.12  131.¦

  132. Orgeluse und Gramoflänze                 Zürich                 9:29.36,3   2:51.47,2   (603)   ¦  1:17.05  172.¦ 3:43.49   27.¦ 2:06.19  140.¦ 2:22.23  208.¦
       Anderegg Myriam    Eberhard Daniel    Bucher Adrian      Schmocker Sascha                       ¦               ¦ 5:00.54   57.¦ 7:07.13   69.¦ 9:29.36  132.¦

  133. Helvetia07                               Luzern                 9:31.19,8   2:53.30,7   (555)   ¦    58.56   69.¦ 4:47.32  181.¦ 1:46.50   48.¦ 1:58.01  165.¦
       Kauz Rainer        Lütolf Katja       Kurmann Kaspar     Zwald Kauz Kathrin                     ¦               ¦ 5:46.28  161.¦ 7:33.18  120.¦ 9:31.19  133.¦

  134. Fit-4-Mobi                               Amsoldingen            9:31.23,3   2:53.34,2   (541)   ¦  1:09.21  130.¦ 4:05.02   75.¦ 2:05.47  139.¦ 2:11.11  195.¦
       Hänni Sandra       Ringgenberg Fritz  Rüegsegger Daniel  Bigler Bernhard                        ¦               ¦ 5:14.24   85.¦ 7:20.11   95.¦ 9:31.23  134.¦

  135. run4fun                                  Biel/Bienne            9:32.33,0   2:54.43,9   (704)   ¦  1:16.00  170.¦ 4:43.31  173.¦ 1:55.56   86.¦ 1:37.05   54.¦
       Schenk Eveline     Grubauer André     Lüthi Simon        Harttig Sven                           ¦               ¦ 5:59.31  176.¦ 7:55.28  163.¦ 9:32.33  135.¦

  136. NMS Bern mit Raiffeisen III              Köniz                  9:32.45,0   2:54.55,9   (598)   ¦    51.42   28.¦ 4:24.09  124.¦ 2:30.58  192.¦ 1:45.53  109.¦
       Bamberg Elisabeth  Rominger Toni      Vögtlin Jens       Schaffner Jeremias                     ¦               ¦ 5:15.52   87.¦ 7:46.51  144.¦ 9:32.45  136.¦

  137. Skiclub Offenbach                        D-Offenbach            9:33.39,6   2:55.50,5   (630)   ¦  1:03.28   96.¦ 4:31.28  147.¦ 2:09.20  153.¦ 1:49.22  128.¦
       Erk Ingrid         Mündlein Andreas   Birk Monika        Berger Matthias                        ¦               ¦ 5:34.56  137.¦ 7:44.16  136.¦ 9:33.39  137.¦

  138. Velo Lade Hittnau 2                      Fehraltorf             9:33.42,8   2:55.53,7   (680)   ¦    54.16   38.¦ 4:33.32  152.¦ 2:15.49  166.¦ 1:50.04  133.¦
       Schenk Daniel      Haberstroh Stefan  Keller Christa     Götz Bruno                             ¦               ¦ 5:27.48  118.¦ 7:43.38  134.¦ 9:33.42  138.¦

  139. G.I.R.                                   Laupen BE              9:34.40,3   2:56.51,2   (548)   ¦  1:08.12  123.¦ 4:09.47   91.¦ 2:21.27  180.¦ 1:55.12  156.¦
       Reber Peter        Gertsch Ueli       Iten Regula        Iten Christine                         ¦               ¦ 5:17.59   93.¦ 7:39.27  129.¦ 9:34.40  139.¦

  140. Muci                                     D-Karlsruhe            9:34.56,3   2:57.07,2   (593)   ¦  1:03.59  102.¦ 4:45.39  178.¦ 2:04.24  132.¦ 1:40.53   80.¦
       Hahn Marek         Kölmel Ulrich      Göpf Carsten       Lehmann Ina                            ¦               ¦ 5:49.38  164.¦ 7:54.02  160.¦ 9:34.56  140.¦

  141. Dutch Thuner Ex-Flyers                   Thun                   9:35.31,9   2:57.42,8   (532)   ¦  1:03.54   99.¦ 4:32.28  148.¦ 2:23.52  184.¦ 1:35.16   48.¦
       van den Nobelen Wi van den Elsen Raym van den Nobelen Fr Bähler Carmen                          ¦               ¦ 5:36.23  141.¦ 8:00.15  171.¦ 9:35.31  141.¦

  142. Papierstau                               Bern                   9:36.13,0   2:58.23,9   (510)   ¦  1:03.57  100.¦ 4:01.30   68.¦ 2:26.15  185.¦ 2:04.30  187.¦
       Thalmann Dani      Zumstein Patrick   Digel Marion       Lehr Andrea                            ¦               ¦ 5:05.27   68.¦ 7:31.42  115.¦ 9:36.13  142.¦

  143. Novalion                                 D-Rümmingen            9:37.01,4   2:59.12,3   (601)   ¦    53.07   32.¦ 4:08.55   85.¦ 2:48.55  207.¦ 1:46.02  110.¦
       Hartmann Andreas   Erpel Thorsten     Marlowe Jennifer   Sergejew Tom                           ¦               ¦ 5:02.03   59.¦ 7:50.58  152.¦ 9:37.01  143.¦

  144. Visana fourplay                          Belp                   9:37.12,3   2:59.23,2   (688)   ¦  1:14.16  161.¦ 4:26.37  134.¦ 1:58.26   95.¦ 1:57.52  164.¦
       Trachsel Piera     Bürgi Josef        Engel Christoph    Krattinger Francoi                     ¦               ¦ 5:40.54  150.¦ 7:39.20  128.¦ 9:37.12  144.¦

  145. Insel-Leue                               Thun                   9:37.39,9   2:59.50,8   (559)   ¦    58.50   68.¦ 5:05.19  199.¦ 2:00.23  110.¦ 1:33.06   38.¦
       Bürki Susi         Beutler Bobby      Zimmermann René    Studer Markus                          ¦               ¦ 6:04.10  187.¦ 8:04.33  174.¦ 9:37.39  145.¦

  146. Ba-Ha-Ma-Chr                             Interlaken             9:39.36,4   3:01.47,3   (509)   ¦  1:22.12  188.¦ 3:58.55   63.¦ 2:14.37  162.¦ 2:03.51  184.¦
       Gysin Barbara      Gafner Hanspeter   Iseli Marcel       Feuz Christel                          ¦               ¦ 5:21.08  102.¦ 7:35.45  122.¦ 9:39.36  146.¦

  147. Quanta                                   Unterseen              9:39.36,9   3:01.47,8   (608)   ¦  1:04.34  104.¦ 4:49.22  184.¦ 2:04.56  135.¦ 1:40.42   78.¦
       Bachmann Rolf      Feuz Andreas       Ammann Jörg        Michel Marion                          ¦               ¦ 5:53.57  170.¦ 7:58.54  169.¦ 9:39.36  147.¦

  148. Lady First                               Thun                   9:40.39,3   3:02.50,2   (579)   ¦  1:17.16  173.¦ 4:25.58  131.¦ 2:00.39  111.¦ 1:56.44  160.¦
       Mühlematter Susann Scheidegger Peter  Zimmermann Urs     Bader Bernhard                         ¦               ¦ 5:43.15  155.¦ 7:43.54  135.¦ 9:40.39  148.¦

  149. Die Frankensteins                        D-Darmstadt            9:41.03,0   3:03.13,9   (527)   ¦  1:11.35  148.¦ 4:32.53  149.¦ 1:59.03  100.¦ 1:57.30  162.¦
       Fernau Clara       Hägele Joachim     Fernau Theo        Umlauf Nicole                          ¦               ¦ 5:44.28  157.¦ 7:43.32  133.¦ 9:41.03  149.¦

  150. nota bene                                St. Gallen             9:42.26,3   3:04.37,2   (703)   ¦  1:20.32  181.¦ 4:34.45  153.¦ 1:57.38   93.¦ 1:49.29  129.¦
       Lemann Anita       Ackermann Thomas   Flückiger Adrian   Lenggenhager Marti                     ¦               ¦ 5:55.18  171.¦ 7:52.56  158.¦ 9:42.26  150.¦

  151. Die mit Weile eilen                      Bern                   9:42.55,1   3:05.06,0   (529)   ¦  1:00.51   79.¦ 4:52.01  189.¦ 1:59.54  105.¦ 1:50.08  134.¦
       Grunder Mirjam     Kernen Bernhard    Zahnd Simone       Kelso Jared                            ¦               ¦ 5:52.52  169.¦ 7:52.46  157.¦ 9:42.55  151.¦

  152. Yojo's                                   Gwatt (Thun)           9:43.31,8   3:05.42,7   (695)   ¦    50.45   22.¦ 4:48.55  183.¦ 1:56.13   88.¦ 2:07.37  192.¦
       Soder Jochen       Gilgen Patrick     Braun Rolf         Braun Yolanda                          ¦               ¦ 5:39.41  147.¦ 7:35.54  123.¦ 9:43.31  152.¦

  153. HAWA-Frontslider 1                       Boppelsen              9:44.04,4   3:06.15,3   (551)   ¦    57.29   60.¦ 4:01.45   69.¦ 2:47.07  205.¦ 1:57.42  163.¦
       Elsener Martin     Strebel Didi       Schuler Babs       Marfurt Sepp                           ¦               ¦ 4:59.14   50.¦ 7:46.22  141.¦ 9:44.04  153.¦

  154. HAWA-Frontslider 2                       Boppelsen              9:44.04,5   3:06.15,4   (552)   ¦  1:01.23   82.¦ 4:44.12  176.¦ 2:01.38  115.¦ 1:56.50  161.¦
       Studer Peter       Hagger Stefan      Bütler Markus      Huber Alice                            ¦               ¦ 5:45.35  159.¦ 7:47.14  146.¦ 9:44.04  154.¦

  155. Vier Fragezeichen                        Spiez                  9:44.34,6   3:06.45,5   (685)   ¦  1:10.05  138.¦ 4:38.44  163.¦ 2:09.09  151.¦ 1:46.35  114.¦
       Stauffacher Stepha Reichen Martin     Bless Reto         Jordi Eva                              ¦               ¦ 5:48.50  163.¦ 7:57.59  166.¦ 9:44.34  155.¦

  156. Pläuschler                               Utzenstorf             9:45.15,6   3:07.26,5   (605)   ¦  1:07.58  120.¦ 4:25.11  129.¦ 2:38.48  200.¦ 1:33.16   39.¦
       Kauz Claudia       Wegmüller Rolf     Streit Corinne     Stauffer Daniel                        ¦               ¦ 5:33.10  133.¦ 8:11.58  183.¦ 9:45.15  156.¦

  157. Trivadis 2                               Zofingen               9:47.27,0   3:09.37,9   (673)   ¦  1:28.10  199.¦ 4:33.18  151.¦ 1:49.42   58.¦ 1:56.15  159.¦
       Rochat René        Maier Thomas       Maier Monika       Kriemler Thomas                        ¦               ¦ 6:01.29  180.¦ 7:51.11  153.¦ 9:47.27  157.¦

  158. Godis Superstars                         Amsoldingen            9:47.31,2   3:09.42,1   (550)   ¦  1:23.11  193.¦ 4:56.46  196.¦ 1:46.32   44.¦ 1:41.00   81.¦
       Strasser Ruth      Boss Walter        Schläpfer Beat     Weber Michael                          ¦               ¦ 6:19.58  200.¦ 8:06.30  176.¦ 9:47.31  158.¦

  159. normal war gestern                       D-Karlsruhe            9:47.32,6   3:09.43,5   (702)   ¦  1:03.46   98.¦ 4:26.02  132.¦ 2:15.01  163.¦ 2:02.42  180.¦
       Bollian Simone     Döring Stefan      Schmitt Heiko      Tratz Mathias                          ¦               ¦ 5:29.48  126.¦ 7:44.49  138.¦ 9:47.32  159.¦

  160. Team Eiger Guesthouse                    Mürren                 9:49.22,3   3:11.33,2   (647)   ¦  1:22.58  192.¦ 4:27.07  136.¦ 2:04.32  133.¦ 1:54.44  153.¦
       Wasser Karin       Halling Bert       Wasser Thomas      Feuz Christian                         ¦               ¦ 5:50.05  165.¦ 7:54.37  161.¦ 9:49.22  160.¦

  161. Niesen                                   Spiez                  9:49.54,6   3:12.05,5   (599)   ¦    52.29   31.¦ 4:47.05  180.¦ 2:07.12  144.¦ 2:03.08  182.¦
       Wieche Martin      Barben Marcel      Ueltschi Martin    Stucki Theresia                        ¦               ¦ 5:39.34  146.¦ 7:46.46  143.¦ 9:49.54  161.¦

  162. The Fab Four II                          Bern                   9:49.55,1   3:12.06,0   (716)   ¦    53.58   33.¦ 4:24.28  126.¦ 2:37.45  198.¦ 1:53.42  147.¦
       Bartenstein Andrea Schmitz Jürgen     Joeris Alexander   Löffler Susi                           ¦               ¦ 5:18.27   95.¦ 7:56.13  164.¦ 9:49.55  162.¦

  163. Team Sonderegger                         Langnau im Emmental    9:50.20,1   3:12.31,0   (654)   ¦    56.33   50.¦ 4:39.26  166.¦ 2:11.21  157.¦ 2:02.59  181.¦
       Schäfer Kathrin    Jacob Ronald       Zaugg Fritz        Mermod Claude                          ¦               ¦ 5:35.59  140.¦ 7:47.20  147.¦ 9:50.20  163.¦

  164. Eidechsen                                Wangen an der Aare     9:50.42,9   3:12.53,8   (534)   ¦  1:06.45  111.¦ 4:35.39  156.¦ 2:09.15  152.¦ 1:59.02  172.¦
       Mosimann Thomas    Ryf Thomas         Kaltenbach Stefan  Keusen Myriam                          ¦               ¦ 5:42.25  152.¦ 7:51.40  155.¦ 9:50.42  164.¦

  165. Lauenenpark 197                          Thun                   9:51.46,4   3:13.57,3   (581)   ¦    52.01   30.¦ 4:40.31  167.¦ 2:20.56  179.¦ 1:58.16  169.¦
       Hediger Kurt P.    Steiner Hubert     Huber Stefan       Köppel Irène                           ¦               ¦ 5:32.33  132.¦ 7:53.29  159.¦ 9:51.46  165.¦

  166. Turboschnägge                            Roggwil BE             9:51.47,2   3:13.58,1   (674)   ¦  1:13.59  159.¦ 4:36.23  157.¦ 2:08.25  149.¦ 1:52.58  142.¦
       Schweizer Rita     Dauwalder Priska   Conrad Beatrice    Gautschi Claudia                       ¦               ¦ 5:50.23  167.¦ 7:58.48  168.¦ 9:51.47  166.¦

  167. Remp Take it Easy                        Niederhünigen          9:51.50,1   3:14.01,0   (611)   ¦  1:10.21  144.¦ 4:58.23  198.¦ 1:43.21   37.¦ 1:59.43  175.¦
       Lüdi Christine     Messerli Christoph Wälti Sascha       Lüdi Hanspeter                         ¦               ¦ 6:08.44  192.¦ 7:52.06  156.¦ 9:51.50  167.¦

  168. Rasende Reporter des BO                  Matten b. Interlaken   9:51.58,4   3:14.09,3   (609)   ¦  1:10.18  143.¦ 4:09.29   89.¦ 2:27.10  187.¦ 2:05.00  188.¦
       Petroni Bruno      Stüdle Bruno       Baumann Thomas     Studer Yvonne                          ¦               ¦ 5:19.47   97.¦ 7:46.58  145.¦ 9:51.58  168.¦

  169. WAPRO                                    Hünibach               9:53.39,7   3:15.50,6   (690)   ¦  1:21.40  184.¦ 4:44.05  175.¦ 2:07.47  146.¦ 1:40.06   73.¦
       Dähler Bruno       Kilchör Oswald     Suter Daniel       Bretschneider Anja                     ¦               ¦ 6:05.45  188.¦ 8:13.33  185.¦ 9:53.39  169.¦

  170. Trivadis 1                               Zofingen               9:53.47,6   3:15.58,5   (672)   ¦  1:24.31  196.¦ 4:25.44  130.¦ 2:34.21  197.¦ 1:29.10   27.¦
       Kennel Andrea      Rapp Jochen        Lattmann Marcel    Rischbeck Thomas                       ¦               ¦ 5:50.15  166.¦ 8:24.37  195.¦ 9:53.47  170.¦

  171. Siegenia-Aubi KG 2                       D-Siegen               9:55.17,2   3:17.28,1   (626)   ¦  1:12.34  156.¦ 5:18.34  206.¦ 1:37.17   22.¦ 1:46.51  116.¦
       Albayrak Uta       Albayrak Erol      Plumhof Sebastian  Freudenberg Thomas                     ¦               ¦ 6:31.08  205.¦ 8:08.26  181.¦ 9:55.17  171.¦

  172. ATSV TRI Ternitz                         A-Seebenstein          9:55.35,7   3:17.46,6   (503)   ¦  1:09.22  131.¦ 4:51.14  188.¦ 2:16.03  167.¦ 1:38.55   65.¦
       Ritter Julia       Ritter Waltraud    Pschill Herbert    Pfalzer Andreas                        ¦               ¦ 6:00.36  179.¦ 8:16.40  188.¦ 9:55.35  172.¦

  173. Ciclosport Meilen                        Zollikon               9:55.48,0   3:17.58,9   (520)   ¦  1:14.30  165.¦ 5:07.25  202.¦ 2:06.42  141.¦ 1:27.09   18.¦
       Dudli Daniela      Quarta Gianni      Koch Franz         Schwob Tom                             ¦               ¦ 6:21.56  202.¦ 8:28.38  196.¦ 9:55.48  173.¦

  174. Siegenia-Aubi Team                       Meikirch               9:58.56,3   3:21.07,2   (627)   ¦  1:14.28  163.¦ 4:30.55  143.¦ 2:17.44  172.¦ 1:55.47  157.¦
       Steiner Susanna    Hubschmid Walter   Gassner Christian  Bähler Madeleine                       ¦               ¦ 5:45.24  158.¦ 8:03.08  173.¦ 9:58.56  174.¦

  175. Film ab 4105                             Steffisburg            9:59.00,6   3:21.11,5   (539)   ¦  1:29.52  202.¦ 4:41.16  169.¦ 2:06.42  142.¦ 1:41.09   82.¦
       Schärz Daniela     Hasler Katharina   Kuhnen Ivo         Mühlematter Stepha                     ¦               ¦ 6:11.09  196.¦ 8:17.51  191.¦ 9:59.00  175.¦

  176. Mürren/Bayern                            Mürren                 9:59.18,6   3:21.29,5   (595)   ¦  1:11.06  146.¦ 3:56.15   58.¦ 2:30.07  189.¦ 2:21.49  207.¦
       Abegglen Eddy      Suter Othmar       Schaffelhofer Vero Kraus Elisabeth                        ¦               ¦ 5:07.21   69.¦ 7:37.29  125.¦ 9:59.18  176.¦

  177. The Fab Four I                           Bern                   9:59.24,8   3:21.35,7   (661)   ¦  1:09.40  135.¦ 4:47.01  179.¦ 1:52.42   65.¦ 2:10.00  194.¦
       Steib Moritz       Wirtz Christian    Hofer Andreas      Häubling Carina                        ¦               ¦ 5:56.41  172.¦ 7:49.24  149.¦ 9:59.24  177.¦

  178. Meitschibei                              Oberhofen Thun'see    10:00.22,6   3:22.33,5   (588)   ¦  1:02.03   87.¦ 4:56.59  197.¦ 2:03.05  123.¦ 1:58.14  167.¦
       Brönimann Christin Wiedmer Monika     Egli Gaby          Hurni Fränzi                           ¦               ¦ 5:59.02  175.¦ 8:02.07  172.¦10:00.22  178.¦

  179. Atrevidos                                Thun                  10:02.44,1   3:24.55,0   (507)   ¦  1:26.57  197.¦ 4:37.00  160.¦ 2:03.44  127.¦ 1:55.02  155.¦
       Sager Patrizia     Wyder Urs          Hodler Fritz       Streit Peter                           ¦               ¦ 6:03.57  186.¦ 8:07.42  179.¦10:02.44  179.¦

  180. Kanti Heerbrugg                          Grub SG               10:05.12,1   3:27.23,0   (570)   ¦  1:07.59  121.¦ 4:52.27  190.¦ 2:33.49  196.¦ 1:30.55   32.¦
       Lenherr Patrick    Tedesco Dominic    Hutter Isabel      Good Patrik                            ¦               ¦ 6:00.27  178.¦ 8:34.16  198.¦10:05.12  180.¦

  181. SSBC Wimmis                              Thun                  10:06.35,4   3:28.46,3   (620)   ¦  1:07.23  115.¦ 4:56.18  195.¦ 2:14.18  160.¦ 1:48.35  125.¦
       Kilchenmann Monika Heimann Beat       Meier Roland       Kilchenmann Christ                     ¦               ¦ 6:03.41  183.¦ 8:18.00  192.¦10:06.35  181.¦

  182. Turboschnecken                           Thun                  10:07.57,0   3:30.07,9   (675)   ¦  1:36.12  205.¦ 4:34.47  154.¦ 2:03.38  126.¦ 1:53.18  146.¦
       Zeller Heinz       Sommer Heinz       Däppen Herbert     Schranz Prisca                         ¦               ¦ 6:11.00  195.¦ 8:14.38  187.¦10:07.57  182.¦

  183. Dreamteam I                              Bern                  10:08.11,7   3:30.22,6   (530)   ¦  1:27.17  198.¦ 4:43.33  174.¦ 1:59.15  102.¦ 1:58.05  166.¦
       Salerno Romina     Piot Michel        Schweizer Ueli     Pritz Stefan                           ¦               ¦ 6:10.51  193.¦ 8:10.06  182.¦10:08.11  183.¦

  184. scho wieder ungerwägs                    Bern                  10:09.25,8   3:31.36,7   (705)   ¦  1:18.37  177.¦ 4:20.12  117.¦ 2:29.19  188.¦ 2:01.16  178.¦
       Cosendai Pieri     Fässler Urs        Kocher Agnes       Wyss Sandra                            ¦               ¦ 5:38.50  144.¦ 8:08.09  180.¦10:09.25  184.¦

  185. Team 43                                  Herzogenbuchsee       10:09.46,5   3:31.57,4   (643)   ¦  1:12.31  154.¦ 4:49.48  185.¦ 1:55.31   84.¦ 2:11.54  198.¦
       Loosli Patrick     Ammann Urs         Scheidegger Fritz  Schibler Christin                      ¦               ¦ 6:02.19  181.¦ 7:57.51  165.¦10:09.46  185.¦

  186. Isostar go far                           Neuenegg              10:10.36,5   3:32.47,4   (561)   ¦  1:20.44  182.¦ 4:39.00  164.¦ 1:58.55   97.¦ 2:11.56  199.¦
       Strauss Sandra     Zähner Jeannine    Hiltbrand Michael  Enggist Sabrina                        ¦               ¦ 5:59.45  177.¦ 7:58.40  167.¦10:10.36  186.¦

  187. Team Piatti-Selection                    Trubschachen          10:11.13,8   3:33.24,7   (650)   ¦  1:12.32  155.¦ 4:44.29  177.¦ 1:54.26   75.¦ 2:19.45  205.¦
       von Allmen Andrea  Herrmann Simon     Bichsel Samuel     Stoller Cornelia                       ¦               ¦ 5:57.01  173.¦ 7:51.28  154.¦10:11.13  187.¦

  188. Vifor                                    Fribourg              10:11.38,0   3:33.48,9   (687)   ¦  1:02.54   91.¦ 4:54.09  192.¦ 2:20.32  177.¦ 1:54.01  148.¦
       Schüler Manuela    Zwahlen Frédéric   Bourquin Daniel    El Soda Alexandre                      ¦               ¦ 5:57.04  174.¦ 8:17.36  190.¦10:11.38  188.¦

  189. Ussersihl                                Zürich                10:11.57,4   3:34.08,3   (677)   ¦  1:05.22  106.¦ 4:29.30  142.¦ 2:31.43  194.¦ 2:05.21  189.¦
       Flacher Simone     Krauss Bernhard    Lindenmeyer Hannes Capol Jan                              ¦               ¦ 5:34.52  136.¦ 8:06.35  177.¦10:11.57  189.¦

  190. The Duracells                            Grindelwald           10:15.28,0   3:37.38,9   (660)   ¦  1:18.28  176.¦ 4:27.53  138.¦ 2:02.59  122.¦ 2:26.06  209.¦
       Räz Mädi           Hess Paul          Hofbauer Andrea    Schmid Barbara                         ¦               ¦ 5:46.22  160.¦ 7:49.21  148.¦10:15.28  190.¦

  191. Team 44                                  Herzogenbuchsee       10:17.27,4   3:39.38,3   (644)   ¦    55.39   46.¦ 4:36.46  158.¦ 2:26.38  186.¦ 2:18.23  204.¦
       Niggli Urs         Hofer Markus       Ammann Anton       Loosli Pirjo                           ¦               ¦ 5:32.25  130.¦ 7:59.04  170.¦10:17.27  191.¦

  192. XXXX                                     Interlaken            10:17.31,0   3:39.41,9   (694)   ¦  1:19.40  178.¦ 5:06.51  201.¦ 1:54.52   80.¦ 1:56.06  158.¦
       Holzer Jürg        Hinni Stephan      Feuz Urs           Unternährer Astrid                     ¦               ¦ 6:26.31  204.¦ 8:21.24  193.¦10:17.31  192.¦

  193. Swiss Re Due                             Zollikerberg          10:22.32,6   3:44.43,5   (639)   ¦    57.58   63.¦ 4:54.15  193.¦ 2:32.03  195.¦ 1:58.16  168.¦
       Schriber Kathrin   Seifert Markus     Arbenz Peter       Lauper Simone                          ¦               ¦ 5:52.13  168.¦ 8:24.16  194.¦10:22.32  193.¦

  194. bleibgesund.ch                           Diemtigen             10:23.38,9   3:45.49,8   (698)   ¦  1:22.21  189.¦ 4:49.52  186.¦ 2:30.38  190.¦ 1:40.47   79.¦
       Seiler Simone      Krebs Gabi         Siegrist Isabelle  Hoffmann Simone                        ¦               ¦ 6:12.13  198.¦ 8:42.51  202.¦10:23.38  194.¦

  195. The Fab Four III                         Gwatt (Thun)          10:27.05,4   3:49.16,3   (662)   ¦    58.04   64.¦ 5:05.34  200.¦ 2:10.22  155.¦ 2:13.03  200.¦
       Nüesch Bruno       Ackermann Margrit  Aebi Stefan        Binser Sandra                          ¦               ¦ 6:03.39  182.¦ 8:14.01  186.¦10:27.05  195.¦

  196. Ski-Club Lauterbrunnen                   Lauterbrunnen         10:27.42,6   3:49.53,5   (714)   ¦  1:20.48  183.¦ 4:43.07  171.¦ 2:03.27  125.¦ 2:20.19  206.¦
       Schumacher Christi Brunner Martin     Rasch Daniel       Wyss Alfred                            ¦               ¦ 6:03.55  185.¦ 8:07.22  178.¦10:27.42  196.¦

  197. Team Shirthouse                          Hilterfingen          10:27.52,1   3:50.03,0   (653)   ¦  1:13.21  158.¦ 4:53.01  191.¦ 2:07.05  143.¦ 2:14.23  201.¦
       Gerber Daniela     Beck Susanne       Beck Kurt          Achermann Beat                         ¦               ¦ 6:06.23  190.¦ 8:13.28  184.¦10:27.52  197.¦

  198. Kleeblatt                                Bern                  10:28.03,5   3:50.14,4   (573)   ¦    56.50   54.¦ 4:31.17  145.¦ 2:48.38  206.¦ 2:11.16  196.¦
       Kobi Beatrice      Dänzer Sandra      Regez Marlis       Schenker Erika                         ¦               ¦ 5:28.08  121.¦ 8:16.47  189.¦10:28.03  198.¦

  199. Mammut Ladies                            Oberägeri             10:29.53,4   3:52.04,3   (586)   ¦  1:29.28  200.¦ 4:50.59  187.¦ 2:14.26  161.¦ 1:54.59  154.¦
       Cadena-Michel Edit Busslehner Sabine  Bissegger Yvonne   Hug-Müller Daniela                     ¦               ¦ 6:20.28  201.¦ 8:34.54  200.¦10:29.53  199.¦

  200. The Mobile incredibles                   Gasel                 10:31.49,6   3:54.00,5   (664)   ¦  1:42.08  207.¦ 4:21.39  119.¦ 2:45.12  204.¦ 1:42.49   92.¦
       Weibel Patrick     Vonlanthen Thomas  Bemelmans Yvonne   Probst Kurt                            ¦               ¦ 6:03.48  184.¦ 8:49.00  203.¦10:31.49  200.¦

  201. Fabulous 4 I                             Thun                  10:36.10,1   3:58.21,0   (708)   ¦    49.34   18.¦ 5:17.12  205.¦ 2:22.40  183.¦ 2:06.41  190.¦
       Kaufmann Christian Wühtrich Christine Bussinger Sandro   Pfyffer Thomas                         ¦               ¦ 6:06.47  191.¦ 8:29.28  197.¦10:36.10  201.¦

  202. Gatorade                                 Bern                  10:41.37,7   4:03.48,6   (549)   ¦  1:09.51  136.¦    ----  ----¦    ----  ----¦ 2:04.01  185.¦
       Sawyer Chiarina    Goulden Michael    Foxton David       Gwilliam David                         ¦               ¦    ----  ----¦ 8:37.36  201.¦10:41.37  202.¦

  203. Team Atemnot                             Steffisburg           10:44.25,9   4:06.36,8   (645)   ¦  1:56.59  210.¦ 4:09.08   88.¦ 2:43.58  202.¦ 1:54.19  151.¦
       Näf Nelly          Blaser Christian   Scheurer Peter     Marti Markus                           ¦               ¦ 6:06.08  189.¦ 8:50.06  204.¦10:44.25  203.¦

  204. Die Fantastischen 4                      Bern                  10:52.05,5   4:14.16,4   (525)   ¦  1:03.58  101.¦ 5:15.37  204.¦ 2:15.14  164.¦ 2:17.14  203.¦
       Herzig-Gerber Isab Matthys Odilia     Grüter Petra       Teyssier Franziska                     ¦               ¦ 6:19.35  199.¦ 8:34.50  199.¦10:52.05  204.¦

  205. Team Bäse                                Gwatt (Thun)          11:01.33,8   4:23.44,7   (646)   ¦  1:22.01  187.¦ 4:48.55  182.¦ 2:57.25  209.¦ 1:53.11  145.¦
       Liechti Yves       Jaggi Markus       Gerber Michael     Müller Andrea                          ¦               ¦ 6:10.57  194.¦ 9:08.22  205.¦11:01.33  205.¦

  206. dr Schnupf Express                       Embrach               11:12.27,3   4:34.38,2   (699)   ¦  1:43.00  208.¦ 4:42.47  170.¦ 2:44.48  203.¦ 2:01.51  179.¦
       Statunato Daniela  Statunato Rocco    Erismann Jan       Müller Desiree                         ¦               ¦ 6:25.48  203.¦ 9:10.36  206.¦11:12.27  206.¦

  207. Las Infernas                             Bern                  11:16.55,0   4:39.05,9   (580)   ¦  1:19.52  179.¦ 5:14.57  203.¦ 2:42.22  201.¦ 1:59.42  174.¦
       Wüst Karin         Gut Cécile         Zahnd Sandra       Capol Eveline                          ¦               ¦ 6:34.49  206.¦ 9:17.12  207.¦11:16.55  207.¦

  208. Niesen Crew                              Horboden              12:04.03,8   5:26.14,7   (600)   ¦  1:31.26  203.¦ 5:44.00  207.¦ 2:31.29  193.¦ 2:17.08  202.¦
       Ziegler Angela     Müller Esther      Schmid Peter       Erb Anita                              ¦               ¦ 7:15.26  207.¦ 9:46.55  209.¦12:04.03  208.¦

  209. Chicken Run                              Wengen                12:37.29,8   5:59.40,7   (519)   ¦  1:20.31  180.¦ 6:13.28  209.¦ 2:55.08  208.¦ 2:08.20  193.¦
       Holtby Patrick     Howard Jeremy      Newman Paul        Taylor Wendy                           ¦               ¦ 7:34.00  208.¦10:29.08  210.¦12:37.29  209.¦

  210. Fallen Angels                            Mürren                 9:33.06,9 Stechelberg   (538)   ¦  1:37.29  206.¦ 5:56.30  208.¦ 1:59.06  101.¦    ----  ----¦
       Barton Ruth        Schmalenberg René  Georgi Daniel      Garbarde Michael                       ¦               ¦ 7:34.00  208.¦ 9:33.06  208.¦    ----  ----¦

  DSQ  LSV Uetendorf High-Speed                 Uetendorf                  -----        disq   (574)   ¦    46.33  ----¦ 4:01.24  ----¦ 1:46.16  ----¦ 1:58.20  ----¦
       Rohrer Thomas      von Allmen Martin  Gfeller Philipp    Stucki Fabienne                        ¦               ¦ 4:47.58  ----¦ 6:34.14  ----¦ 8:32.35  ----¦


Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.