Swiss Inline Cup 2007, Weinfelden - Bern (Schweiz)

Breitensportkategorien mit Nettozeitmessung
Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                    Zeit    Rückstand    Stnr  
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FW30        14. Aegerter Carole                     1975 Münsingen                   1:01.33,21     13.41,51  (3005)  
SMTI        69. Aeschbacher Roman, Spiez            1984 Micro Intersport Internat   1:09.05,40      7.53,29   (151)  
FM40         8. Aeschlimann Martin                  1964 Heimberg                      48.53,50      2.34,80  (3007)  
FM40        15. Aeschlimann Peter                   1966 Niederstocken                 51.11,62      4.52,92  (3008)  
SMT30       54. Althaus Daniel, Konolfingen         1968 EmmenSkaters Hyper          1:29.41,25     22.07,66   (351)  
FMT30       11. Altorfer Stefan, Brügg BE           1967 Certina HotWheels             46.12,90      2.29,47   (641)  
FMT20       11. Augusto Jonas, Biel/Bienne          1988 Micro Intersport Fitness      41.56,71      3.22,83   (731)  
FW30        19. Bär Katrin                          1976 Bern                        1:15.36,45     27.44,75  (3539)  
FM50        13. Bär Max                             1946 Hilterfingen                  54.28,46      7.34,97  (3021)  
FWT20       17. Barreto Anita, Thun                 1981 Thunliners                    52.16,82      7.15,70  (2124)  
SWTI        39. Beetschen Corinne, Lenk im Simmenta 1983 Micro Intersport Internat   1:24.21,15     10.22,74  (1092)  
JMTS        14. Berchten Jan, Hindelbank            1992 EmmenSkaters Hyper            48.38,62      3.27,95  (2003)  
FMT20       28. Berchten Kevin, Hindelbank          1990 EmmenSkaters Hyper            46.09,50      7.35,62  (2004)  
FMT45       21. Berger Fred, Lyss                   1948 Inlineteam Heinigersport      53.13,02      8.24,47   (681)  
SMT30        5. Berger Stefan, Kappelen             1975 Micro-Intersport Schweiz    1:12.48,06      5.14,47   (411)  
FM40        31. Beutler Markus                      1967 Fahrni b. Thun                54.31,97      8.13,27  (3032)  
SW30        15. Bigler Linda                        1970 Spiez                       1:44.15,17     20.12,24  (3034)  
SM40        69. Bigler Urs                          1963 Spiez                       1:36.37,51     20.53,09  (3035)  
FM30        28. Binz Marcel                         1968 Koppigen                      55.37,06      9.18,17  (3037)  
FMT30        5. Brügger Thomas, Thierachern         1975 Speedys Inline Team           44.47,05      1.03,62   (771)  
FMT30        6. Bühler Félix, Wabern                1963 RED Devil Hyper Team          44.48,12      1.04,69   (751)  
FM40        29. Burkhalter Heinz                    1959 Wasen im Emmental             53.43,59      7.24,89  (3071)  
SM40        80. Cordey Jean-Pierre                  1960 Bern                        1:47.49,69     32.05,27  (3078)  
FMT20       14. Fischer Marc, Ipsach                1990 Certina HotWheels             41.57,69      3.23,81   (642)  
FMT20       25. Flückiger Urs, Heimisbach           1982 Berger Inline Team            44.39,46      6.05,58   (611)  
SM50        35. Fuchs Hans                          1950 Brienz                      1:39.45,63     23.58,62  (3638)  
SM20         6. Fuchs Patrick                       1989 Brienz                      1:23.58,09      8.12,22  (3636)  
FM40         2. Gasser Alain, Orpund                1965 MICRO-INTERSPORT Fun          46.21,94      0.03,24  (3133)  
SMT20       43. Gertsch Reto, Trimstein             1983 Micro Intersport Schweiz    1:34.01,97     32.23,88  (2012)  
SWT30        2. Giroud Michèle, Vinelz              1970 Powerslide World Inlinece   1:27.49,60     12.52,75  (1213)  
KidsB        7. Glauser Jan                         1996 Niedermuhlern                  6.25,00      0.38,03  (3526)  
SMT45        5. Graber Paul, Goldiwil (Thun)        1944 Thunliners                  1:18.18,89      5.27,81   (492)  
SMT20       24. Grütter Florian, Utzenstorf         1987 EmmenSkaters Hyper          1:12.50,25     11.12,16   (352)  
FM50        10. Gubser Christoph                    1952 Koppigen                      52.25,88      5.32,39  (3149)  
FWT20       20. Gumy Nicole, Biel/Bienne            1989 Micro Intersport Fitness      54.38,72      9.37,60  (1353)  
JWTS        10. Haas Astrid, Grosshöchstetten       1995 Athleticum Rollerblade Te     54.21,62      6.08,50  (2107)  
FMT30       12. Haas Hermann, Grosshöchstetten      1967 Berger Inline Team            46.15,01      2.31,58   (612)  
KidsB       10. Haas Joel, Grosshöchstetten         1999 Athleticum Rollerblade         7.17,04      1.30,07  (3157)  
KidsB        6. Haudenschild Marco                  1997 Niederbipp                     6.13,58      0.26,61  (3164)  
SM20        12. Haueter Adi                         1981 Adelboden                   1:30.09,73     14.23,86  (3166)  
FMT45        2. Heiniger Thomas, Lyss               1962 Inlineteam Heinigersport      44.49,02      0.00,47   (621)  
FW30         8. Herger Wendy                        1975 Urtenen-Schönbühl             55.51,10      7.59,40  (3170)  
FW20        11. Herren Daniela, Heimberg            1978 MICRO-INTERSPORT Fun          59.15,14      8.09,19  (3171)  
SMT30       23. Hintermann Felix, Bern              1969 Micro-Intersport Schweiz    1:16.07,30      8.33,71   (414)  
SM20         5. Hipp Raffael                        1979 Steffisburg                 1:20.52,79      5.06,92  (3174)  
SW20         4. Hirsbrunner Monika                  1983 Ipsach                      1:33.28,97      9.25,69  (3175)  
FM30         1. Hofmann Jürg, Allmendingen b. Bern  1968 MICRO-INTERSPORT Fun          46.18,89        -----  (3184)  
FM40        41. Hüsser Peter                        1966 Deisswil b. Münchenbuchse     56.25,43     10.06,73  (3189)  
FM50         4. Jaeggi Werner                       1946 Melchnau                      50.34,79      3.41,30  (3195)  
FMT30        2. Jenni Markus, Aarwangen             1964 RED Devil Hyper Team          43.44,59      0.01,16   (754)  
FMT30       17. Jobin Stephan, Studen BE            1966 Inlineteam Heinigersport      47.37,27      3.53,84   (622)  
SM40        66. Jungen Anton                        1961 Adelboden                   1:35.38,24     19.53,82  (3635)  
SM40        30. Jungen Gödi                         1959 Adelboden                   1:24.06,57      8.22,15  (3198)  
FM40        14. Jüstrich Werner                     1965 Büetigen                      51.10,88      4.52,18  (3199)  
SW30         1. Käser Cornelia                      1976 Adelboden                   1:24.02,93        -----  (3204)  
FM30        12. Kathriner Roland                    1973 Lyss                          50.59,04      4.40,15  (3207)  
FM30         2. Keller Jürg                         1968 Büetigen                      46.21,48      0.02,59  (3211)  
FMT20       26. Knupp Yves, Hellsau                 1980 CMS Brasil Varanus Lifest     44.44,52      6.10,64   (633)  
SMT30       47. Koch Andreas, Safnern               1963 Certina HotWheels           1:23.29,30     15.55,71   (321)  
FMT45       26. Kocher Jürg, Büren an der Aare      1957 Inlineteam Heinigersport      55.08,08     10.19,53   (682)  
FM30         4. Kolb André, Belp                    1973 MICRO-INTERSPORT Fun          46.51,62      0.32,73  (3222)  
FMT20       35. Kolb Sven, Bern                     1982 Micro Intersport Schweiz      47.49,05      9.15,17  (2022)  
FM40        10. Krebs Daniel                        1966 Uetendorf                     49.40,06      3.21,36  (3227)  
SM40        17. Krebs Gerhard                       1962 Uetendorf                   1:20.50,06      5.05,64  (3228)  
SW30         5. Kuhn Barbara                        1970 Nidau                       1:29.45,04      5.42,11  (3231)  
SM30        59. Kunz Anton                          1970 Münsingen                   1:46.45,13     31.00,82  (3232)  
FWT30        1. Künzi Nicole, Lützelflüh-Goldbach   1975 EmmenSkaters Hyper            47.52,64        -----  (1321)  
FMT45        5. Langenegger Daniel, Meinisberg      1961 Inlineteam Heinigersport      46.08,56      1.20,01   (623)  
FW40         1. Langenegger Ines, Meinisberg        1963 MICRO-INTERSPORT Fun          48.55,80        -----  (3237)  
FMT30       18. Leuenberger Martin, Rohrbachgraben  1965 Berger Inline Team            48.12,12      4.28,69   (613)  
FW40         8. Liechti Teres                       1958 Biel/Bienne                   55.45,59      6.49,79  (3241)  
SMT30       44. Linder Thomas, Richigen             1977 Micro-Intersport Schweiz    1:23.15,40     15.41,81   (415)  
FMT45       15. Lüscher Peter, Biel/Bienne          1954 Inlineteam Heinigersport      50.25,76      5.37,21   (683)  
FM40        21. Lüthi Heinz                         1962 Aarwangen                     52.02,99      5.44,29  (3250)  
SM30        54. Lüthi Ralf                          1968 Langenthal                  1:40.57,31     25.13,00  (3251)  
SM40        35. Lütte Urs                           1964 Steffisburg                 1:25.23,31      9.38,89  (3252)  
FMT45        7. Mägerle Werner, Gerolfingen         1948 Inlineteam Heinigersport      46.14,06      1.25,51   (684)  
SM20         4. Marending Matthias                  1980 Neuenegg                    1:20.06,46      4.20,59  (3258)  
SMT30        7. Marti Thomas, Lyss                  1973 Certina HotWheels           1:12.49,42      5.15,83   (322)  
FM30        37. Mathys Reto                         1971 Hindelbank                  1:01.48,68     15.29,79  (3261)  
SM30        10. Maurer Samuel                       1973 Adelboden                   1:20.16,23      4.31,92  (3262)  
SW30         8. Maurer Vre, Oberönz                 1972 MICRO-INTERSPORT Fun        1:33.17,62      9.14,69  (3263)  
SWTI        30. Meier Livia, Bleienbach             1986 Schänkel World Team         1:14.50,22      0.51,81  (1102)  
FMT20       13. Meyer Marco, Wichtrach              1986 Micro Intersport Fitness      41.57,28      3.23,40   (733)  
SMT30       37. Meyer Urs, Thun                     1963 Thunliners                  1:21.52,35     14.18,76   (493)  
FWT30        2. Mischler Jacqueline, Lyss           1973 Inlineteam Heinigersport      49.12,47      1.19,83  (1334)  
SMT30       32. Moser Reto, Graben                  1971 Certina HotWheels           1:18.20,47     10.46,88   (323)  
FWT20       19. Mosimann Pascale, Biel/Bienne       1987 Mittelland by Matter          54.38,68      9.37,56  (1363)  
SM30        33. Mühlethaler Heinz                   1975 Kaltacker                   1:29.27,21     13.42,90  (3581)  
FMT20       15. Müller Urs, Kandersteg              1983 Speedys Inline Team           42.03,57      3.29,69   (773)  
SMT20       14. Niggli Daniel, Safnern              1988 World Inlinecenter Spirot   1:12.48,69     11.10,60   (512)  
FM30        15. Ogi Stefan                          1977 Kandersteg                    51.27,92      5.09,03  (3301)  
FM50        32. Périnat Peter                       1956 Bern                          57.43,75     10.50,26  (3306)  
FW50         1. Périnat Therese                     1954 Bern                          59.40,43        -----  (3307)  
FM30        18. Pfeuti René                         1968 Detligen                      51.58,71      5.39,82  (3310)  
SM40        65. Pfister Bernard                     1958 Biel/Bienne                 1:35.35,08     19.50,66  (3311)  
SMT20       35. Pfister Niki, Ipsach                1985 Certina HotWheels           1:18.14,47     16.36,38   (324)  
KidsG       14. Plaschy Jana, Biglen                1998 EmmenSkaters Hyper             7.36,98      1.47,14  (3314)  
FMT30       35. Plaschy Marc, Bern                  1975 Thurgovia Fitness Men       1:01.37,15     17.53,72   (792)  
FWT30       12. Plaschy Ursula, Bern                1975 EmmenSkaters Hyper            57.39,44      9.46,80  (2117)  
FWT20       10. Rast Gabi, Jegenstorf               1979 EmmenSkaters Hyper            49.13,07      4.11,95  (1322)  
SM30        15. Reichen Bruno                       1974 Adelboden                   1:24.06,88      8.22,57  (3326)  
SMT30       18. Reichenbach Daniel, Spiez           1972 Thunliners                  1:14.33,18      6.59,59   (495)  
FMT20       17. Rindlisbacher Bruno, Konolfingen    1986 Berger Inline Team            42.32,91      3.59,03   (614)  
FM50        22. Rohrer Fredi                        1949 Wabern                        55.47,82      8.54,33  (3340)  
FW20         2. Röthlisberger Anita, Münsingen      1978 MICRO-INTERSPORT Fun          51.49,63      0.43,68  (3342)  
FW40         9. Röthlisberger Erika                 1967 Burgdorf                      56.33,58      7.37,78  (3343)  
JWTS        11. Röthlisberger Mélanie, Burgdorf     1995 EmmenSkaters Hyper            54.21,69      6.08,57  (2118)  
JMTS         4. Röthlisberger Raphael, Burgdorf     1991 World Inlinecenter BEEcom     45.11,81      0.01,14   (874)  
FM30        22. Ryser Herbert                       1968 Worben                        52.31,97      6.13,08  (3349)  
JMTS         3. Saikkonen Dennis, Bern              1992 Athleticum Rollerblade Te     45.11,76      0.01,09   (851)  
FMT20        9. Saikkonen Jesse, Bern               1989 Athleticum Rollerblade Te     41.55,04      3.21,16   (604)  
FMT45        6. Schafer Peter, Nidau                1961 Inlineteam Heinigersport      46.12,63      1.24,08   (624)  
FMT30        3. Schaller Matthias, Münsingen        1971 Berger Inline Team            43.46,47      0.03,04   (615)  
JWTS         6. Schär Anna  Barbara, Wasen im Emmen 1991 World Inlinecenter BEEcom     51.14,10      3.00,98  (1504)  
FM40        40. Schär Bruno                         1960 Aegerten                      56.14,76      9.56,06  (3353)  
KidsG       19. Schär Jessica                       1997 Aegerten                       8.03,19      2.13,35  (3354)  
FM40        63. Scherrer Peter                      1963 Täuffelen                   1:20.25,81     34.07,11  (3358)  
FW40        10. Scheurer Evelyne                    1967 Innerberg                     59.03,91     10.08,11  (3360)  
FM40        34. Schiess Alfred                      1967 Jegenstorf                    55.29,74      9.11,04  (3361)  
SM30        53. Schmidlin Markus                    1973 Bern                        1:40.52,96     25.08,65  (3368)  
FMT20       45. Schmutz Mischa, Roggwil BE          1986 Jura Grizzly Hyper Team 1   1:02.34,03     24.00,15   (713)  
FMT20       23. Schneider Samuel, Safnern           1988 Micro Intersport Fitness      43.45,02      5.11,14   (734)  
FM30         7. Schwab Markus                       1977 Belp                          48.54,91      2.36,02  (3376)  
SM30         3. Sieber Roland, Konolfingen          1972 MICRO-INTERSPORT Fun        1:17.48,15      2.03,84  (3384)  
SM40        19. Siegenthaler Fritz                  1960 Affoltern im Emmental       1:20.51,84      5.07,42  (3385)  
FMT20        5. Spörri Timon, Busswil b. Büren      1989 iXS Fila Future Team          39.34,62      1.00,74   (703)  
SWTI        23. Stampfli Franziska, Thun            1981 Athleticum Rollerblade      1:14.46,51      0.48,10  (1024)  
FM20        13. Stanger Michael                     1981 Niederried b. Interlaken      56.40,44     10.17,68  (3395)  
FMT30       13. Stöckli Marcel, Schüpfen            1971 Inlineteam Heinigersport      46.15,49      2.32,06   (625)  
FW20         8. Strahm Sandra, Trimstein            1985 MICRO-INTERSPORT Fun          56.28,43      5.22,48  (3401)  
FM40        26. Stucki Werner                       1958 Lützelflüh-Goldbach           52.33,73      6.15,03  (3405)  
FMT45       23. Suter Fritz, Büren an der Aare      1948 Inlineteam Heinigersport      53.56,97      9.08,42   (685)  
FW20        12. Trachsel Sandra                     1982 Roggwil BE                    59.46,23      8.40,28  (3413)  
FMT30       15. Tschabold Martin, Oberönz           1971 Jura Grizzly Hyper Team 2     46.48,86      3.05,43   (725)  
SM40        78. Unteregger Barnabos                 1958 Jegenstorf                  1:42.13,07     26.28,65  (3651)  
FM40        42. Urfer Reinhard, Thun                1959 MICRO-INTERSPORT Fun          56.29,78     10.11,08  (3417)  
FW20         9. Urfer Sarah, Thun                   1984 MICRO-INTERSPORT Fun          56.28,99      5.23,04  (3418)  
FMT30       34. Walther Martin, Fraubrunnen         1970 Thurgovia Fitness Men         57.50,31     14.06,88   (794)  
SM30        11. Wanner Beat, Muri b. Bern           1970 MICRO-INTERSPORT Fun        1:20.41,04      4.56,73  (3437)  
KidsG       27. Welte Celina                        1998 Jegenstorf                    10.51,84      5.02,00  (3445)  
FW30         7. Welte Esther                        1971 Jegenstorf                    55.31,74      7.40,04  (3446)  
JW           3. Welte Realda, Jegenstorf            1995 EmmenSkaters Hyper            56.30,88      6.37,29  (3447)  
SMT20       18. Wichtermann Philipp, Hindelbank     1985 EmmenSkaters Hyper          1:12.49,15     11.11,06   (355)  
FWT20       12. Wildener Sonja, Münchenbuchsee      1980 EmmenSkaters Hyper            49.25,70      4.24,58  (1323)  
SMT20       16. Wolf Patrick, Lengnau BE            1985 Certina HotWheels           1:12.48,89     11.10,80   (325)  
FMT20       21. Wolf Thomas, Lengnau BE             1988 Certina HotWheels             43.43,72      5.09,84   (645)  
FM30        21. Wölfli Thomas                       1971 Steffisburg                   52.27,49      6.08,60  (3465)  
FM40         1. Wyss Daniel, Brügg BE               1965 MICRO-INTERSPORT Fun          46.18,70        -----  (3467)  
FM30         8. Zaugg Gery, Münsingen               1969 MICRO-INTERSPORT Fun          49.41,61      3.22,72  (3468)  
FM40        23. Zbären Toni                         1960 Koppigen                      52.24,44      6.05,74  (3469)  
SMT30       24. Zeller Oliver, Ostermundigen        1973 World Inlinecenter Bont N   1:17.25,10      9.51,51   (504)  
FWT30        5. Ziethe Ruth, Ittigen                1975 EmmenSkaters Hyper            49.22,99      1.30,35  (1324)  
FM50        27. Zimmermann Martin                   1949 Ipsach                        56.45,31      9.51,82  (3475)  
FW30         9. Zürcher Corinne                     1971 Bern                          56.29,76      8.38,06  (3480)  



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.