(91) Team Speed Men

Swiss Inline Cup 2007, Weinfelden - (91) Team Speed Men

Breitensportkategorien mit Nettozeitmessung
Rang  Team                                                       Total
--------------------------------------------------------------------------------
   1. Bont Hyper                                            3:04.06,01
            3 Presti Massimiliano            I-Porto Sant'Elpidio (AP) SMTI       1:01.14,90    3.
            4 Saggiorato Luca                I-Cerea (VR)              SMTI       1:01.15,27    7.
            5 Zangarini Francesco            I-Spinea (VE)             SMTI       1:01.35,84   20.
            2 Presti Luca                    I-Santa Maria di Sala (VE SMTI       1:01.37,87   39.
            1 Bighin Andrea                  I-Borbiago (VE)           SMTI       1:02.22,55   51.
   2. Matter World Inline Center                            3:04.22,75
           55 Guyader Yann                   F-Nantes                  SMTI       1:01.12,11    1.
           54 Garzon Nelson                  COL-Colombia              SMTI       1:01.34,69    9.
           52 Cifuentes Jorge Luis           COL-Colombia              SMTI       1:01.35,95   21.
           51 Boucher Thomas                 F-Nantes                  SMTI       1:01.38,18   42.
   3. Powerslide Phuzion                                    3:04.25,06
           24 Francolini Fabio               I-Cantù (CO)              SMTI       1:01.15,18    4.
           25 Michael Peter                  NZL-New Zealand           SMTI       1:01.19,42    8.
           23 Dobbin Kalon                   NZL-Palmerston North      SMTI       1:01.50,46   47.
           22 Contin Alexis                  F-St Malo                 SMTI       1:01.56,13   48.
           21 Briand Pascal                  F-Nantes                  SMTI       1:02.34,46   54.
   4. Athleticum Rollerblade                                3:04.25,25
           31 Arlidge Scott                  NZL-Auckland              SMTI       1:01.15,19    5.
           35 Schneider Roger                Zürich                    SMTI       1:01.34,79   10.
           34 Pfulg Raphael                  Staufen                   SMTI       1:01.35,27   18.
           33 Kay Reyon                      NZL-Paraparaumy           SMTI       1:01.35,61   19.
   5. Sportvital Rollerblade World                          3:04.26,97
           14 Rosero Diego                   COL-Colombia              SMTI       1:01.14,61    2.
           11 Dobbin Shane                   NZL-Browns Plains QLD     SMTI       1:01.35,10   15.
           13 Iten Nicolas                   Oberarth                  SMTI       1:01.37,26   32.
           15 Tobon Juan Nayib               COL-Colombia              SMTI       1:01.59,95   50.
           12 Hascoet Fabian                 F-Lamballe                SMTI       2:54.10,23   85.
   6. World Inlinecenter Bont                               3:04.28,11
           63 Conte Giovanni                 I-Dolo (VE)               SMTI       1:01.15,24    6.
           62 Begg Wayne                     NZL-Timaru                SMTI       1:01.35,06   14.
           64 Danese Dario                   I-Bologna (BO)            SMTI       1:01.37,81   37.
           65 Corne Jasper                   B-Zemst Eppegem           SMTI       1:07.26,37   57.
           61 Arndt Aaron Richard            CAN-Canada                SMTI       1:07.35,37   65.
   7. Citius Skate Team                                     3:04.46,60
          201 Casu Mauro                     I-Bologna (BO)            SMTI       1:01.35,20   16.
          202 Cuncu Elio                     I-Italy                   SMTI       1:01.35,22   17.
          203 Cuncu Giacomo                  I-Italy                   SMTI       1:01.36,18   24.
          205 Wilking Victor                 D-Berlin                  SMTI       1:07.32,13   61.
   8. TNT Corea World Team                                  3:04.46,81
           74 Romani Pier Davide             I-Bologna (BO)            SMTI       1:01.34,81   11.
           75 Triberio Patrizio              I-Siracusa (SR)           SMTI       1:01.34,87   12.
           72 Naselli Claudio                I-Italy                   SMTI       1:01.37,13   29.
           73 Nuvolara Marco                 I-Treviso (TV)            SMTI       1:07.31,96   59.
           71 Cacco Alberto                  I-Scaltenigo (VE)         SMTI       1:07.32,00   60.
   9. World Inlinecenter Spirotiger                         3:04.51,45
           45 Rabeau Fabien                  F-Nantes                  SMTI       1:01.36,44   28.
           43 Grandgirard Mathieu            A-Wien                    SMTI       1:01.37,18   30.
           42 Finster Danny                  AUS-WA Kingsley           SMTI       1:01.37,83   38.
           41 Alchin Ben                     NZL-New Zealand           SMTI       1:01.38,17   41.
           44 Nation D.J.                    NZL-New Zealand           SMTI       1:01.41,68   44.
  10. Timmerman Powerslide                                  3:04.53,02
          125 Yamamoto Shinky                JPN-Chiba                 SMTI       1:01.36,10   22.
          123 Sanchez Ronan                  E-Gison                   SMTI       1:01.36,14   23.
          121 Hekman Gary                    NL-Gramsbergen            SMTI       1:01.40,78   43.
          122 Horsten Mark                   NL-Haulerwijk             SMTI       1:01.46,76   46.
          124 Timmermann Karlo               NL-Staphorst              SMTI       1:02.38,61   55.
  11. CMS World Inlinecenter                                3:04.55,01
           84 Martinez Ruben                 ARG-Argentina             SMTI       1:01.35,03   13.
           85 Perkinson Shaun                NZL-New Zealand           SMTI       1:01.37,19   31.
           81 Cooksley Glen                  NZL-New Zealand           SMTI       1:01.42,79   45.
           83 Dimmack Edward                 AUS-Queensland            SMTI       1:04.35,61   56.
  12. iXS Fila                                              3:05.12,40
          115 Widmer Severin                 Obergösgen                SMTI       1:01.36,34   26.
          113 Leemann Adrian                 Zürich                    SMTI       1:01.37,80   36.
          112 Canella Nicola                 I-Bologna (BO)            SMTI       1:01.58,26   49.
          114 Singenberger Alex              Emmetten                  SMTI       1:07.32,73   64.
  13. Alessi Powerslide World                               3:05.39,16
          131 Amabili Matteo                 I-Italy                   SMTI       1:01.36,18   24.
          132 Caballero Kepa                 E-Spanien                 SMTI       1:01.38,07   40.
          134 Galliazzo Stefano              I-Cassano d'Adda (MI)     SMTI       1:02.24,91   52.
          135 Polletti Matteo                I-Savona (SV)             SMTI       1:07.31,62   58.
          133 Francolini Gino                I-Cantù (CO)              SMTI       1:07.43,04   66.
  14. Zepto Skate Team                                      3:12.33,48
           91 Ramali Pascal                  D-Mörfelden-Walldorf      SMTI       1:01.36,34   26.
           93 Spruyt Ferre                   B-Holsbeek                SMTI       1:01.37,31   34.
           92 Schwierz Matthias              D-Villingen-Schwenningen  SMTI       1:09.19,83   71.
  15. Micro Intersport International                        3:18.15,03
          155 Wille André                    FL-Vaduz                  SMTI       1:01.37,28   33.
          154 Sieber Pascal                  Marbach SG                SMTI       1:07.32,35   63.
          151 Aeschbacher Roman              Spiez                     SMTI       1:09.05,40   69.
          153 Iten Christian                 Altendorf                 SMTI       1:09.05,86   70.
  16. Alessi Powerslide National                            3:19.54,76
          144 Renzi Vittorio                 I-Italy                   SMTI       1:02.29,33   53.
          145 Stanicelli Michele             I-Italy                   SMTI       1:07.53,55   67.
          142 Frizzarin Mirko                I-Cardano al Campo (VA)   SMTI       1:09.31,88   72.
  17. Juka Speed Team                                       3:28.42,73
          533 Küng Adrian                    Arth                      SMT20      1:01.38,09    1.
          532 Diethelm Johnny                Galgenen                  SMT30      1:11.31,58    4.
          531 Diete Michael                  Egg b. Zürich             SMT30      1:15.33,06   19.
          534 Schütz Marcel                  Gossau ZH                 SMT30      1:15.33,11   20.
  18. Bont Finland                                          3:30.38,17
          191 Ilmavirta Kimmo                FIN-Jyväskylä             SMTI       1:07.32,27   62.
          192 Ruusu Danila                   EE-Estonia                SMTI       1:11.31,03   76.
          193 Suhikonen Jani                 FIN-Finland               SMTI       1:11.34,87   77.
          195 Ylänen Teemu                   FIN-Finland               SMTI       1:12.50,19   82.
  19. Rollerblade Speedodrom Austria                        3:31.07,01
          182 Koprivec Gasper                SLO-Kranj                 SMTI       1:09.04,52   68.
          183 Sinigaglia Danilo              I-Paderno d'Adda (LC)     SMTI       1:10.31,89   73.
          181 Andersen Martin                DK-Denmark                SMTI       1:11.30,60   75.
  20. Smartinline Rollerblade Team                          3:31.55,20
          442 Hänggi Martin                  Davos Frauenkirch         SMT30      1:07.33,59    1.
          444 Schudel Damian                 Scuol                     SMT20      1:11.32,20   11.
          441 Denoth Mario                   Ftan                      SMT20      1:12.49,41   19.
          443 Käch Christoph                 Davos Dorf                SMT20      1:24.53,22   40.
  21. Inline St.Gallen Speed                                3:32.02,23
          303 Loy Tristan                    Zürich                    SMT30      1:07.39,22    2.
          305 Süess Reto                     Gossau SG                 SMT20      1:11.30,29    8.
          301 Dombrowski Andreas             Rehetobel                 SMT45      1:12.52,72    2.
  22. Asphalte                                              3:34.31,55
          334 Kuhn Lionel                    F-Munchhouse              SMT20      1:11.29,97    7.
          335 Willm Timothée                 F-Rixheim                 SMT20      1:11.30,32    9.
          332 Bigey Jean-Marc                F-Illzach                 SMT30      1:11.31,26    3.
  23. World Inlinecenter Spirotiger National                3:34.42,88
          514 Thalmann Peter                 Bauma                     SMT20      1:09.06,54    6.
          511 Moser Oliver                   Frenkendorf               SMT20      1:12.48,05   12.
          513 Ruegge Tomas                   Zuchwil                   SMT20      1:12.48,29   13.
          512 Niggli Daniel                  Safnern                   SMT20      1:12.48,69   14.
          515 Vonlanthen Lucas               Reichenburg               SMT20      1:12.49,45   21.
  24. Speed Skater Zug A                                    3:37.10,16
          312 N'Cho Félicien                 Winterthur                SMT20      1:11.31,47   10.
          315 Suter Adrian                   Merenschwand              SMT30      1:12.48,21    6.
          313 Schatt Philipp                 Affoltern am Albis        SMT30      1:12.50,48   14.
          314 Schneider Philipp              Zürich                    SMT20      1:18.08,00   30.
  25. World Inlinecenter Bont National                      3:38.28,79
          502 Huwiler Samuel                 Wittenbach                SMT20      1:12.48,90   17.
          501 Heller Andreas                 Amlikon                   SMT20      1:12.49,87   22.
          503 Mayer Martin                   Egnach                    SMT20      1:12.50,02   23.
          504 Zeller Oliver                  Ostermundigen             SMT30      1:17.25,10   24.
          505 Zürcher Reto                   Herisau                   SMT20      1:28.30,13   41.
  26. Gubler Inline Team                                    3:38.29,74
          372 Herzog Ronald                  Frauenfeld                SMT30      1:12.49,53    8.
          374 Müller Peter                   Zihlschlacht              SMT30      1:12.49,96   10.
          371 Ammann Tobias                  Wiesendangen              SMT30      1:12.50,25   12.
          375 Opprecht Martin                Kümmertshausen            SMT30      1:12.52,69   16.
          373 Maurer Christian               Kreuzlingen               SMT20      1:14.19,01   26.
  27. speed-inliner-basilisk/xtasy                          3:43.49,39
          481 Brucker Sebastian              D-Lörrach                 SMT20      1:12.48,86   15.
          484 Stettler Jann                  Binningen                 SMT30      1:12.50,44   13.
          483 Schmidlin Roman                Büsserach                 SMT30      1:18.10,09   27.
          482 Horand Benjamin                Sissach                   SMT20      1:18.19,09   36.
          485 Zumsteg Raphael                Aesch BL                  SMT30      1:22.37,63   38.
  28. Certina HotWheels                                     3:43.52,78
          325 Wolf Patrick                   Lengnau BE                SMT20      1:12.48,89   16.
          322 Marti Thomas                   Lyss                      SMT30      1:12.49,42    7.
          324 Pfister Niki                   Ipsach                    SMT20      1:18.14,47   35.
          323 Moser Reto                     Graben                    SMT30      1:18.20,47   32.
          321 Koch Andreas                   Safnern                   SMT30      1:23.29,30   47.
  29. Micro-Intersport Schweiz                              3:44.28,56
          411 Berger Stefan                  Kappelen                  SMT30      1:12.48,06    5.
          412 Bula Andy                      Kerzers                   SMT30      1:15.33,20   21.
          414 Hintermann Felix               Bern                      SMT30      1:16.07,30   23.
          415 Linder Thomas                  Richigen                  SMT30      1:23.15,40   44.
  30. GB Racingteam                                         3:49.07,68
          363 Knechtel Philipp               D-Großbettlingen          SMT20      1:12.49,44   20.
          364 Knechtel Thomas                D-Großbettlingen          SMT20      1:18.08,48   31.
          362 Klenk Marcel                   D-Berglen                 SMT20      1:18.09,76   32.
          361 Keppeler Rainer                D-Reutlingen              SMT45      1:22.41,96    9.
  31. Powerslide World Inlinecenter A                       3:51.48,82
          434 Seiler Pascal                  Dürnten                   SMT30      1:16.04,50   22.
          435 Zürcher Markus                 Kriens                    SMT30      1:17.33,76   25.
          432 Hofer Fabian                   Horgen                    SMT20      1:18.10,56   33.
          431 Benz Bernhard                  Kloten                    SMT30      1:22.40,26   40.
  32. OutonStreet-Hyper                                     3:54.14,61
          425 Thomet Roger                   Magden                    SMT45      1:12.51,08    1.
          424 Tanner Urs                     Ziefen                    SMT30      1:18.42,56   35.
          421 Müller Daniel                  Hunzenschwil              SMT20      1:22.40,97   39.
          422 Ott Thomas                     Adliswil                  SMT45      1:22.41,91    8.
          423 Schmid Patrick                 Safenwil                  SMT30      1:23.08,46   43.
  33. EmmenSkaters Hyper                                    3:54.19,60
          355 Wichtermann Philipp            Hindelbank                SMT20      1:12.49,15   18.
          352 Grütter Florian                Utzenstorf                SMT20      1:12.50,25   24.
          353 Habel Andreas                  Zürich                    SMT30      1:28.40,20   52.
          351 Althaus Daniel                 Konolfingen               SMT30      1:29.41,25   54.
  34. speed-inliner-basilisk/xfly                           3:54.32,83
          462 Reimann Markus                 Basel                     SMT30      1:18.09,47   26.
          465 Sumi Patrick                   Frenkendorf               SMT20      1:18.11,44   34.
          463 Rotach Urs                     Riehen                    SMT45      1:18.11,92    4.
          461 Faller Severin                 Magden                    SMT30      1:18.19,40   31.
          464 Valot Patrick                  Liestal                   SMT45      1:18.25,23    6.
  35. Thunliners                                            3:54.44,42
          495 Reichenbach Daniel             Spiez                     SMT30      1:14.33,18   18.
          492 Graber Paul                    Goldiwil (Thun)           SMT45      1:18.18,89    5.
          493 Meyer Urs                      Thun                      SMT30      1:21.52,35   37.
          491 Banzer René                    Betschwanden              SMT30      1:26.38,91   50.
  36. Inline Club Winterthur Speed                          3:57.24,57
          381 Fürst Hanspeter                Embrach                   SMT30      1:12.50,10   11.
          383 Walt Lucas                     Niederglatt ZH            SMT30      1:20.52,45   36.
          385 Wettstein René                 Effretikon                SMT30      1:23.42,02   48.
          382 Ilse Hans-Joachim              D-Klettgau                SMT30      1:24.02,68   49.
          384 Walther Silvano                Birsfelden                SMT30      1:40.21,02   56.
  37. Lion Race Team                                        3:58.18,67
          403 Kohler Daniel                  Dübendorf                 SMT30      1:12.53,09   17.
          404 Wiesner Roger                  Ellikon a d Thur          SMT30      1:22.40,02   39.
          405 Windler Roberto                Wiesendangen              SMT30      1:22.45,56   42.
          401 Fullin Peter                   Winterthur                SMT45      1:30.12,81   14.
  38. IT Limmattal                                          4:00.57,40
          394 Mauch Raphael                  Sarmenstorf               SMT20      1:14.56,01   27.
          393 Leutwyler Christian            Bonstetten                SMT30      1:22.40,97   41.
          391 Bollag Jan                     Zürich                    SMT30      1:23.20,42   46.
          395 Schuhmacher Roman              Dättwil AG                SMT20      1:34.27,49   44.
  39. CMS Brasil Varanus Lifestyle                          4:03.19,01
          343 Siegrist Michael               Luzern                    SMT30      1:12.51,87   15.
          345 Widmer Ueli                    Stäfa                     SMT45      1:22.41,71    7.
          342 Metzler Stefan                 Zollikerberg              SMT30      1:27.45,43   51.
          344 Walther Manfred                Kriens                    SMT30      1:29.25,51   53.
          341 Baur Marco                     Schübelbach               SMT20      1:33.25,76   42.
  40. speed-inliner-basilisk/xpress                         4:13.27,80
          471 Abbass Michael                 D-Lörrach                 SMT30      1:18.19,24   30.
          472 Locher Fabian                  Münchenstein              SMT20      1:22.39,67   38.
          475 Vellone Roberto                Basel                     SMT30      1:32.28,89   55.
          474 Somlo Georg                    Birsfelden                SMT45      1:47.21,77   16.
  41. Speed Skater Zug B                                    4:16.31,65
          455 Ruckstuhl Christian            Cham                      SMT30      1:18.40,86   34.
          453 Keiser Stefan                  Cham                      SMT45      1:28.54,95   10.
          451 Geiger Günther                 Goldau                    SMT45      1:28.55,84   11.
          454 Nussbaumer Hanspeter           Baar                      SMT45      1:29.11,28   12.
          452 Holdener Peter                 Zug                       SMT45      1:29.32,99   13.

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.