11. Iron Bike Race, Einsiedeln 2007 - Luzern (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr      km/h ¦ 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
101/HF3     59. Agner Toni                          1960 Dagmersellen                6:47.16,1   1:36.18,5   (731)    14,879 ¦ 
101/HF2     99. Amstutz Marcel                      1968 Kriens                      8:30.36,1   3:35.50,9   (312)    11,868 ¦ 
77/HF2      75. Anderhub Thomas                     1974 Hochdorf                    4:27.35,4     57.47,2  (2302)    17,265 ¦ 
101/HF2     75. Blättler Samuel, Reussbühl          1975 Thomyk MTB Team             7:10.43,1   2:15.57,9   (318)    14,069 ¦ 
77/HF3     199. Brauchli Markus                     1958 Horw                        5:21.48,6   1:59.31,0  (3020)    14,356 ¦ 
77/DF1      14. Brun Franziska                      1986 Emmenbrücke                 5:24.17,0   1:47.41,2  (2313)    14,246 ¦ 
77/HF3      27. Bucheli Damian, Hildisrieden        1965 Team STADI                  4:10.21,3     48.03,7  (2428)    18,453 ¦ 
101/HF2     74. Bucheli Peter                       1977 Luzern                      7:04.44,3   2:09.59,1   (518)    14,267 ¦ 
77/HF2      29. Bucher Pascal                       1972 Luzern                      4:07.39,6     37.51,4  (2315)    18,654 ¦ 
77/HF2     119. Bucher René, Kleinwangen            1977 wheeler                     4:50.32,2   1:20.44,0  (2316)    15,901 ¦ 
77/HF4      26. Bühler Urs                          1956 Buttisholz                  4:44.28,1     55.13,8  (2353)    16,240 ¦ 
77/HF3     105. Cerutti Maurus                      1966 Rothenburg                  4:45.33,0   1:23.15,4  (3330)    16,179 ¦ 
77/HF2      66. Christen Daniel                     1972 Meggen                      4:22.53,4     53.05,2  (2790)    17,573 ¦ 
77/HF2     208. Duss Bruno                          1973 Nottwil                     5:40.48,6   2:11.00,4  (3058)    13,555 ¦ 
77/S+E      22. Felder Koni, Flühli LU              1961 Flühli-Felder               5:27.57,0   1:14.52,5  (3294)    14,087 ¦ 
77/S+E      21. Felder Ursula, Flühli LU            1967 Flühli-Felder               5:27.54,0   1:14.49,5  (3295)    14,089 ¦ 
101/HF2     38. Frei Philippe                       1977 Luzern                      6:17.33,8   1:22.48,6   (650)    16,050 ¦ 
77/HF4      22. Frey Hans, Ballwil                  1954 tri team zugerland          4:37.43,6     48.29,3  (3340)    16,635 ¦ 
77/HF1      34. Frey Renato, Ballwil                1982 leisurewheels.co.uk         4:02.56,8     37.36,4  (2564)    19,016 ¦ 
53/DF       16. Galliker Sibylle                    1979 Uffikon                     3:21.14,2     34.36,2  (1198)    15,802 ¦ 
77/HF3     119. Godel André                         1964 Baldegg                     4:51.27,8   1:29.10,2  (2580)    15,851 ¦ 
77/DF1      12. Haas Katrin, Sursee                 1979 La Kuka                     5:04.19,5   1:27.43,7  (3351)    15,181 ¦ 
77/S+E      12. Haas Nicole, Sursee                 1976 Los Pezos                   4:42.18,5     29.14,0  (3296)    16,365 ¦ 
77/HF4      60. Haas Niklaus                        1948 Altishofen                  5:14.53,2   1:25.38,9  (3352)    14,671 ¦ 
77/HF1      61. Häberli Markus                      1978 Aesch LU                    4:29.56,7   1:04.36,3  (3353)    17,114 ¦ 
53/HF       11. Hager André, Littau                 1969 Go-In Sursee                2:21.44,2      8.50,1  (1486)    22,435 ¦ 
53/HF      395. Hauri Stephan                       1971 Reiden                      5:08.10,7   2:55.16,6  (1222)    10,318 ¦ 
77/JHL       6. Heinrich P.                         ???? Hergiswil b. Willisau       3:52.02,9     25.38,2  (2042)    19,909 ¦ 
101/HF2     93. Heller Bruno, Emmenbrücke           1971 Stadi Team                  7:50.23,0   2:55.37,8   (550)    12,883 ¦ 
77/DF2      24. Hiestand Eva                        1971 Geiss                       6:34.12,6   2:12.17,6  (3443)    11,719 ¦ 
101/HF3     41. Hunkeler Ruedi                      1966 Altishofen                  6:24.12,2   1:13.14,6   (554)    15,772 ¦ 
101/HF2      2. Hüsken Olav, Luzern                 1971 fusion-world.ch             5:03.29,1      8.43,9   (301)    19,968 ¦ 
77/HF3       1. Isenschmid Hans                     1962 Malters                     3:22.17,6       -----  (2043)    22,838 ¦ 
77/HF3     283. Keller Werner                       1958 Luzern                      6:30.17,1   3:07.59,5  (3375)    11,837 ¦ 
77/HF2     153. Kiser Markus, Hitzkirch             1971 Team Stadi Hochdorf         5:07.05,0   1:37.16,8  (3376)    15,044 ¦ 
77/HF2      51. Kneubueler Daniel, Reiden           1968 RMV Reiden                  4:16.24,1     46.35,9  (2626)    18,018 ¦ 
77/HF2     154. Knüsel Thomas, Schenkon             1973 Team Ephedrin               5:07.10,2   1:37.22,0  (2849)    15,040 ¦ 
77/S+E      11. Kunz Peter, Sursee                  1975 Los Pezos                   4:42.16,9     29.12,4  (3297)    16,366 ¦ 
101/HF4      3. Kurmann Andreas                     1956 Willisau                    5:43.17,2     24.13,4   (717)    17,652 ¦ 
101/HF3     61. Kurmann Kaspar, Udligenswil         1961 Velo3000                    6:48.38,5   1:37.40,9   (702)    14,829 ¦ 
77/HF1      21. Kurmann Marco, Emmen                1983 TG-Zentralschweiz           3:51.17,6     25.57,2  (3148)    19,974 ¦ 
77/HF3      93. Lama Pemba                          1967 Luzern                      4:40.49,5   1:18.31,9  (2373)    16,451 ¦ 
77/HF3     131. Lander Erwin                        1959 Buttisholz                  4:56.40,6   1:34.23,0  (2638)    15,572 ¦ 
77/HF3     109. Lingg Hermann, Uffikon              1959 4-tissimo Bikers            4:46.44,4   1:24.26,8  (2377)    16,112 ¦ 
77/HF2     111. Luternauer Ramon                    1976 Kriens                      4:47.32,1   1:17.43,9  (2380)    16,067 ¦ 
77/JHL       2. Marti Jeremias                      1990 Gettnau                     3:34.16,7      7.52,0  (2045)    21,560 ¦ 
77/HF3     122. Meier Peter                         1967 Alberswil                   4:53.41,3   1:31.23,7  (2652)    15,730 ¦ 
77/HF1     108. Mühlemann Marco                     1981 Emmenbrücke                 5:38.25,5   2:13.05,1  (3176)    13,651 ¦ 
101/HF2     40. Näf Ändu, Meierskappel              1972 weishaupt cycling zofinge   6:20.37,2   1:25.52,0   (593)    15,921 ¦ 
77/HF3     152. Oberfeld Johannes                   1964 Horw                        5:05.18,5   1:43.00,9  (3391)    15,132 ¦ 
77/HF1      96. Odermatt Markus, Hochdorf           1984 Team Stadi                  5:24.16,2   1:58.55,8  (2827)    14,247 ¦ 
77/HF2       9. Pelli Bruno, Luzern                 1968 Team Koba                   3:45.46,0     15.57,8  (2393)    20,463 ¦ 
77/HF2     197. Pfrunder Patrick                    1972 Wolhusen                    5:30.47,5   2:00.59,3  (3191)    13,966 ¦ 
77/HF3      46. Ramseier Roland                     1966 Luzern                      4:24.12,8   1:01.55,2  (2830)    17,485 ¦ 
101/HF3     81. Rohrbach Hans-Urs                   1961 Alberswil                   7:16.59,2   2:06.01,6   (684)    13,867 ¦ 
77/HF2     207. Roos Pirmin                         1977 Luzern                      5:40.48,0   2:10.59,8  (3200)    13,556 ¦ 
53/S+E      33. Roos Thomas, Mauensee               1979 Roos/Fässler                3:31.39,6     40.28,5  (2221)    15,024 ¦ 
77/DF2      18. Schacher Andrea                     1976 Luzern                      5:40.40,9   1:18.45,9  (3210)    13,561 ¦ 
53/HF       28. Schatt Gerold, Hochdorf             1977 Emmi Emmen                  2:31.58,6     19.04,5  (1364)    20,924 ¦ 
77/T         4. Schild Barbara+Knüsel Judith, Luzer 1967 Team Ephedrin               5:22.10,9   1:11.17,5  (2848)    14,339 ¦ 
101/DF       9. Schmid Claudia                      1983 Luzern                      7:57.26,3   1:59.52,3   (679)    12,692 ¦ 
77/HF2     DNF  Schmid Werner                       1970 Littau                      2:09.36,9 Geissweidli  (3218)       --- ¦ 
77/HF2     220. Schmitter Daniel                    1968 Luzern                      5:50.53,6   2:21.05,4  (2695)    13,166 ¦ 
77/HF2     166. Schnider Thomas, Flühli LU          1975 Bike nTeam Flühli           5:10.10,7   1:40.22,5  (2696)    14,894 ¦ 
101/HLE     36. Steinmann Ivo, Schötz               1981 Pneuhaus Frank-Thalmann     5:30.05,2   1:02.15,0    (39)    18,358 ¦ 
53/FIRM      6. Sticher Georg, Weggis               1969 VIP Thomy k MTB-Team        2:40.11,7      8.12,5  (1066)    19,850 ¦ 
53/HF      134. Sturchen Joel, Luthern Bad          1991 VC Schoetz                  3:06.19,4     53.25,3  (1645)    17,067 ¦ 
77/HF2      35. Tami Marco                          1969 Luzern                      4:09.02,8     39.14,6  (2721)    18,550 ¦ 
101/HF2     25. Waldisberg Armin, Oberkirch LU      1976 4-Tissimo Bikers            6:00.36,4   1:05.51,2   (372)    16,805 ¦ 
77/HF3     180. Waldisberg Beat, Uffikon            1960 4-tissimo Bikers            5:15.05,6   1:52.48,0  (2409)    14,662 ¦ 
77/HF2      77. Zemp Martin, Dagmersellen           1973 4-tissimo Bikers            4:27.49,7     58.01,5  (3439)    17,249 ¦ 
77/HF2      26. Zemp Thomas, Uffikon                1969 4-tissimo Bikers            4:02.45,0     32.56,8  (2420)    19,031 ¦ 
101/HF3     14. Zurbuchen André                     1964 Entlebuch                   5:48.16,2     37.18,6   (376)    17,400 ¦ 

Total 73



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.