11. Iron Bike Race, Einsiedeln 2007 - nach Ortschaft "U"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr      km/h ¦ 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
101/HF3     61. Kurmann Kaspar, Udligenswil         1961 Velo3000                    6:48.38,5   1:37.40,9   (702)    14,829 ¦ 
101/HF2     24. Gees Ralf, Uerikon                  1970 Züriseeracer                5:59.47,4   1:05.02,2   (541)    16,843 ¦ 
77/HF3      35. Gertsch Christoph, Uerikon          1966 IC tpc                      4:15.25,6     53.08,0  (2574)    18,087 ¦ 
77/HF3     214. Schmalz Rolf                        1958 Uerikon                     5:27.59,9   2:05.42,3  (2689)    14,085 ¦ 
53/S+E      45. Gerber Melanie, Uetendorf           1973 M & M                       3:42.19,7     51.08,6  (1476)    14,303 ¦ 
101/HLE      1. Spaeth Sandro, Uetendorf            1979 Texner BMC Acqiris          4:27.50,2       -----    (54)    22,625 ¦ 
53/HF      329. Gianom Duri                         1962 Uetikon am See              3:56.05,2   1:43.11,1  (1477)    13,469 ¦ 
53/HF      DNF  Sturzenegger Ivo                    1961 Uetikon am See                30.26,3 Geissweidli  (1413)       --- ¦ 
77/HF3     281. Vandersmissen Eduard                1962 Uetliburg SG                6:17.55,9   2:55.38,3  (3260)    12,224 ¦ 
53/DF       16. Galliker Sibylle                    1979 Uffikon                     3:21.14,2     34.36,2  (1198)    15,802 ¦ 
77/HF3     109. Lingg Hermann, Uffikon              1959 4-tissimo Bikers            4:46.44,4   1:24.26,8  (2377)    16,112 ¦ 
77/HF3     180. Waldisberg Beat, Uffikon            1960 4-tissimo Bikers            5:15.05,6   1:52.48,0  (2409)    14,662 ¦ 
77/HF2      26. Zemp Thomas, Uffikon                1969 4-tissimo Bikers            4:02.45,0     32.56,8  (2420)    19,031 ¦ 
77/HF4      57. Baumberger Bernhard                 1951 Uitikon Waldegg             5:11.20,7   1:22.06,4  (2758)    14,838 ¦ 
77/HF3      33. Schneeberger Alfred                 1967 Uitikon Waldegg             4:14.59,1     52.41,5  (2876)    18,118 ¦ 
77/HF2      93. Badertscher Thomas, Unter Ohringen  1968 edge riders                 4:36.23,0   1:06.34,8  (3319)    16,715 ¦ 
77/HF3     225. Birrer Roland                       1960 Unterägeri                  5:34.12,5   2:11.54,9  (3016)    13,823 ¦ 
53/HF      273. Brun Alex, Unterägeri               1948 Lex Bike Aegeri             3:35.12,3   1:22.18,2  (2223)    14,776 ¦ 
77/HF2     128. Brun Rolf                           1971 Unterägeri                  4:55.07,6   1:25.19,4  (3024)    15,654 ¦ 
77/HF3     181. Costa Luigi                         1965 Unterägeri                  5:15.15,0   1:52.57,4  (3043)    14,655 ¦ 
101/HF2     12. Hochstrasser Thomas, Unterägeri     1976 Hooch-Power                 5:27.51,6     33.06,4   (331)    18,483 ¦ 
101/HF2      1. Hürlimann René, Unterägeri          1974 Aegeri Bike Club            4:54.45,2       -----   (302)    20,559 ¦ 
53/HF      366. Schleuniger Felix, Unterägeri       1958 relmatic                    4:10.13,0   1:57.18,9  (1369)    12,708 ¦ 
53/DF       61. Amacker Andrea, Unterbäch VS        1979 Bergrad / Paci              4:23.05,6   1:36.27,6  (1115)    12,086 ¦ 
53/HF      147. Kuonen Patrick, Unterbäch VS        1978 Bergrad / Paci              3:10.04,4     57.10,3  (1289)    16,730 ¦ 
77/HF2     240. Pauli Bruno, Unterentfelden         1973 Zingg-Trailfox              6:27.49,0   2:58.00,8  (2823)    11,912 ¦ 
101/HF2     22. Zenklusen Philipp, Unterentfelden   1975 Team iXS Sports Division    5:56.06,3   1:01.21,1   (716)    17,017 ¦ 
77/HF4     100. Zingg Hugo, Unterentfelden          1949 Zingg-Trailfox              6:27.45,0   2:38.30,7  (2820)    11,914 ¦ 
53/HF       35. Betschart Andreas                   1991 Unteriberg                  2:34.59,5     22.05,4  (1595)    20,517 ¦ 
53/S+E      52. Evison Andy, Unteriberg             1977 bluna.ch / Bixs Kälin Vel   3:50.26,3     59.15,2  (1104)    13,799 ¦ 
53/HF      172. Fässler Josef                       1964 Unteriberg                  3:15.25,7   1:02.31,6  (1180)    16,271 ¦ 
53/HF      255. Hoh Alexander                       1985 Unteriberg                  3:31.40,2   1:18.46,1  (1237)    15,023 ¦ 
53/HF       48. Holdener Edgar                      1959 Unteriberg                  2:41.51,0     28.56,9  (1587)    19,647 ¦ 
77/JHL     DNF  Holdener Kevin                      1990 Unteriberg                  4:02.03,9   Wisstanne  (2813)       --- ¦ 
53/HF       34. Horath Bruno                        1985 Unteriberg                  2:34.10,8     21.16,7  (1238)    20,625 ¦ 
77/HF2     185. Kälin Urs, Unteriberg               1971 SC Euthal / Weehler         5:22.40,5   1:52.52,3  (2620)    14,317 ¦ 
53/FIRM      7. Kälin Walter, Unteriberg            1963 Lienert + Ehrler AG         2:42.37,9     10.38,7  (1010)    19,553 ¦ 
101/HF1     34. Keller Urs, Unteriberg              1986 Hoch-Ybrig                  7:47.41,9   2:45.32,5   (567)    12,957 ¦ 
53/HF      118. Kryenbühl Erwin, Unteriberg         1966 Hoch-Ybrig                  3:01.55,9     49.01,8  (1284)    17,479 ¦ 
53/HF      102. Kryenbühl Rolf                      1992 Unteriberg                  2:56.42,8     43.48,7  (1285)    17,995 ¦ 
53/HF      373. Leuzinger Lukas                     1984 Unteriberg                  4:14.02,9   2:01.08,8  (1304)    12,517 ¦ 
53/HF      370. Marty Bruno, Unteriberg             1965 Marty Sport                 4:12.44,8   1:59.50,7  (1314)    12,581 ¦ 
53/S+E      51. Marty Nadja, Unteriberg             1977 bluna.ch / Bixs Kälin Vel   3:50.24,7     59.13,6  (1105)    13,801 ¦ 
53/HF      151. Marty Reto, Unteriberg              1977 www.duo-sms.ch              3:11.30,1     58.36,0  (1316)    16,605 ¦ 
53/S+E      21. Pfenninger Röbi, Unteriberg         1963 Pfenninger + Seematter      3:21.22,4     30.11,3  (1585)    15,791 ¦ 
53/HF      138. Reichmuth Pius                      1975 Unteriberg                  3:07.53,1     54.59,0  (1604)    16,925 ¦ 
101/HF3    DNF  Ruhstaller Ruedi                    1964 Unteriberg                  2:43.18,6   Wisstanne   (603)       --- ¦ 
53/S+E      22. Seematter Antoinette, Unteriberg    1969 Pfenninger + Seematter      3:21.25,2     30.14,1  (1584)    15,787 ¦ 
53/DF       59. Zimmer Christina                    1963 Unteriberg                  4:16.07,5   1:29.29,5  (1627)    12,415 ¦ 
77/HF3      60. Arnold Heinz                        1961 Unterschächen               4:29.18,6   1:07.01,0  (2812)    17,154 ¦ 
77/HF2     138. Schranz Andreas                     1972 Unterseen                   4:58.18,6   1:28.30,4  (3223)    15,487 ¦ 
77/HF1      37. Weiler Simon, Unterseen             1981 SG Spiezathlon              4:03.48,5     38.28,1  (2817)    18,949 ¦ 
77/HF2      12. Wüthrich Markus, Unterseen          1968 Imboden Bike                3:47.51,5     18.03,3  (2417)    20,275 ¦ 
77/HF3      19. Diener Christoph, Unterstammheim    1958 Ullmann Yeti                4:00.41,2     38.23,6  (3050)    19,195 ¦ 
77/HF2     103. Joos Alban                          1968 Untervaz                    4:43.27,0   1:13.38,8  (2434)    16,299 ¦ 
77/HF4      78. Griesel Heinrich, Urdorf            1956 ewz power team              5:36.24,2   1:47.09,9  (2342)    13,733 ¦ 
77/JHL       7. Rhyner Patrick, Urdorf              1989 Sherpa Outdoor              3:52.15,7     25.51,0  (2025)    19,891 ¦ 
77/HF1      42. Grass Hanspeter                     1978 Urmein                      4:08.22,6     43.02,2  (2583)    18,600 ¦ 
77/JHL      24. Brühwiler Remo                      1989 Urnäsch                     4:40.21,7   1:13.57,0  (2008)    16,478 ¦ 
101/HF1     33. Emmenegger Thomas                   1978 Uster                       7:38.17,9   2:36.08,5   (530)    13,222 ¦ 
53/S+E      38. Fischer Stefan, Uster               1969 Fischer + Blatter           3:33.25,1     42.14,0  (1591)    14,900 ¦ 
53/HF       69. Glauser Robert, Uster               1961 BoBike Uster                2:49.06,8     36.12,7  (1208)    18,803 ¦ 
77/HF1     DNF  Griner Lukas                        1981 Uster                       4:17.21,7     Bränten  (3094)       --- ¦ 
53/HF        4. Senn Bernie, Uster                  1978 VC Hittnau-Veloschöpfli S   2:16.13,0      3.18,9  (1398)    23,345 ¦ 
53/HF      108. Stefanutti Jvan, Uster              1960 BoBike Uster                2:59.29,1     46.35,0  (1404)    17,717 ¦ 
77/HF3      23. von Euw Alexander                   1967 Uster                       4:02.22,3     40.04,7  (2819)    19,061 ¦ 
77/HF1     101. Burger Somithi, Uznach              1978 velo-studio.ch              5:31.32,6   2:06.12,2  (2531)    13,934 ¦ 
77/HF2      16. Manzoni Erich                       1976 Uznach                      3:50.34,3     20.46,1  (2646)    20,037 ¦ 
53/HF      213. Müller Eusebio, Uznach              1969 Föllmi                      3:24.12,7   1:11.18,6  (1327)    15,572 ¦ 
53/HF      133. Zahner Anton                        1969 Uznach                      3:05.16,2     52.22,1  (1442)    17,164 ¦ 
77/HF4      16. Meisser Christian                   1951 Uzwil                       4:33.53,4     44.39,1  (2426)    16,868 ¦ 

Total 71



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.