6. Zermatt Marathon - Wallis (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr          Schnitt ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M55          1. Abgottspon Anton                    1952 Stalden VS                  3:46.59,6       -----  (1121) Diplom      5.22 ¦  1:35.30    1.¦ 2:11.29    1.¦
M45        138. Abgottspon Helmut                   1962 Staldenried                 5:55.16,6   2:15.05,6  (1108) Diplom      8.25 ¦  2:24.18  156.¦ 3:30.57  129.¦
M65          4. Abgottspon Medard                   1942 Visp                        5:19.38,2     43.06,1    (43) Diplom      7.34 ¦  2:05.44    3.¦ 3:13.53    7.¦
M20          2. Anthamatten Martin                  1984 Zermatt                     3:42.54,0     30.15,5     (6) Diplom      5.16 ¦  1:29.33    2.¦ 2:13.20    3.¦
M60          3. Arnold Josef                        1947 Simplon Dorf                4:48.37,8     10.59,4   (729) Diplom      6.50 ¦  1:48.28    2.¦ 3:00.09    7.¦
M60         17. Aufdenblatten Klaus, Zermatt        1944 Skiclub Zermatt             5:42.33,8   1:04.55,4   (732) Diplom      8.07 ¦  2:19.07   19.¦ 3:23.26   14.¦
M30        137. Aufdenblatten Rhony                 1973 Visp                        5:36.58,4   2:30.26,6   (733) Diplom      7.59 ¦  2:14.25  146.¦ 3:22.33  130.¦
STMä         2. Berchtold Christian+Berchtold Alex  1977 Visperterminen              3:24.22,2      7.03,3  (2051) Diplom      4.50 ¦  1:28.02    2.¦ 1:56.19    2.¦
M45        146. Berguerand Christian                1959 Martigny                    6:02.09,6   2:21.58,6  (1005) Diplom      8.34 ¦  2:12.49  123.¦ 3:49.20  152.¦
M50         33. Biner Armand, St. Niklaus VS        1956 TGR Sportteam               4:48.49,1   1:02.08,3   (150) Diplom      6.50 ¦  1:55.58   36.¦ 2:52.50   29.¦
STMä         6. Biner Marc-André+Biner Dany         1990 Zermatt                     3:48.28,9     31.10,0  (2007) Diplom      5.24 ¦  1:35.41    4.¦ 2:12.47    7.¦
M30        145. Blatter Jens                        1977 Visperterminen              5:50.43,3   2:44.11,5  (1008) Diplom      8.18 ¦  2:02.15  108.¦ 3:48.27  156.¦
STFr         7. Brantschen Edith+Kühnell Blohm Mett 1977 Randa                       5:23.00,7     50.26,3  (2008) Diplom      7.39 ¦  2:20.36   11.¦ 3:02.24    5.¦
STMä        20. Brantschen Matthias+Brantschen Seba ???? Randa                       4:49.21,4   1:32.02,5  (2052) Diplom      6.51 ¦  1:59.23   19.¦ 2:49.57   21.¦
M40         52. Brantschen Urban                    1963 Randa                       4:51.24,3   1:37.18,0   (748) Diplom      6.54 ¦  1:53.37   50.¦ 2:57.46   58.¦
M50         21. Brigger Eugen                       1954 Naters                      4:37.50,0     51.09,2   (752) Diplom      6.35 ¦  1:48.28   20.¦ 2:49.21   25.¦
M45         36. Briw Beni                           1961 Brig                        4:37.22,6     57.11,6   (754) Diplom      6.34 ¦  1:48.56   31.¦ 2:48.26   39.¦
M40         29. Brunner Stefan                      1964 Brig                        4:24.03,9   1:09.57,6   (179) Diplom      6.15 ¦  1:44.00   27.¦ 2:40.03   31.¦
STMä        18. Burgener Charly+Bächler Bruno, St.  1951 TGR Sportteam               4:45.52,6   1:28.33,7  (2009) Diplom      6.46 ¦  1:52.02   14.¦ 2:53.50   23.¦
M30         27. Conus Thierry                       1976 Loc                         4:06.37,2   1:00.05,4  (1012) Diplom      5.50 ¦  1:27.42   11.¦ 2:38.55   44.¦
M30        151. Czechowski Dieter                   1970 Zermatt                     5:54.21,1   2:47.49,3   (209) Diplom      8.23 ¦  2:07.49  130.¦ 3:46.31  154.¦
M65          5. Dorsaz Anton, Zermatt               1941 Dorsaz-Sport                5:19.50,0     43.17,9    (87) Diplom      7.34 ¦  2:06.45    4.¦ 3:13.04    6.¦
F45         25. Eggel Evi                           1961 Naters                      5:47.53,9   1:51.03,0   (229) Diplom      8.14 ¦  2:19.19   25.¦ 3:28.34   24.¦
M40         74. Eremia Radu                         1965 Crans-Montana               5:13.24,1   1:59.17,8   (769) Diplom      7.25 ¦  1:57.48   61.¦ 3:15.36   83.¦
F30          3. Etzensperger Nathalie               1968 Brig                        4:04.00,9     31.12,2  (1015) Diplom      5.46 ¦  1:39.16    3.¦ 2:24.44    3.¦
M50         37. Foster René, Zermatt                1956 TGR Sportteam               4:50.42,9   1:04.02,1   (255) Diplom      6.53 ¦  1:57.48   39.¦ 2:52.54   30.¦
STMi        22. Frankini Rosmarie+Frankini Beny     1964 Glis                        4:40.24,1     48.27,3  (2103) Diplom      6.38 ¦  2:20.47   38.¦ 2:19.36   11.¦
M30        130. Fux Hannes, St. Niklaus VS          1976 TGR Sportteam               5:30.32,0   2:24.00,2   (261) Diplom      7.50 ¦  1:58.16   98.¦ 3:32.15  140.¦
STMä        12. Fux Hans-Peter+Truffer Paul         1960 St. Niklaus VS              4:19.52,2   1:02.33,3  (2057) Diplom      6.09 ¦  1:47.21   11.¦ 2:32.30   13.¦
M45         27. Fux Heinrich, St. Niklaus VS        1960 TGR Sportteam               4:32.49,7     52.38,7   (262) Diplom      6.27 ¦  1:51.24   35.¦ 2:41.25   30.¦
STMä        30. Fux Sascha+Anthamatten Alban        ???? Glis                        5:34.40,7   2:17.21,8  (2016) Diplom      7.55 ¦  2:19.35   27.¦ 3:15.04   27.¦
F30        DNF  Gaillard Janine                     1976 Monthey                     2:13.39,0     Zermatt   (264) Diplom      ---- ¦  2:13.39   25.¦    ----  ----¦
M20         21. Gloor Cyrill                        1980 Zermatt                     5:32.30,2   2:19.51,7   (279) Diplom      7.52 ¦  2:10.57   22.¦ 3:21.33   21.¦
M30         25. Gottsponer Gaston                   1971 Visperterminen              4:02.33,6     56.01,8   (283) Diplom      5.44 ¦  1:35.31   27.¦ 2:27.02   28.¦
STMi        15. Götzenberger Franz+Truffer Ann-Chri 1949 Zermatt                     4:31.29,1     39.32,3  (2110) Diplom      6.26 ¦  1:55.27   14.¦ 2:36.02   21.¦
STMä         5. Grand Benno+Reini Hugo              1971 Susten                      3:47.30,6     30.11,7  (2059) Diplom      5.23 ¦  1:31.38    3.¦ 2:15.51    9.¦
STMi        17. Hedegard Nilsen Monica+Kühnell Bloh ???? Zermatt                     4:32.23,8     40.27,0  (2018) Diplom      6.27 ¦  1:54.55   13.¦ 2:37.28   22.¦
F45          4. Heinzmann Brigitte, St. Niklaus VS  1960 TGR Sportteam               4:44.00,7     47.09,8  (1026) Diplom      6.43 ¦  1:54.00    3.¦ 2:50.00    4.¦
M20         10. Hosennen Sascha                     1980 Törbel                      4:28.42,3   1:16.03,8   (794) Diplom      6.22 ¦  1:49.21   13.¦ 2:39.20    7.¦
M30         73. Hubert Alexandre                    1974 Martigny                    4:41.19,7   1:34.47,9   (337) Diplom      6.40 ¦  1:43.42   46.¦ 2:57.37   92.¦
STMä        11. Imboden Alexander+Imboden Heinrich, 1968 Team Tasca                  4:14.34,1     57.15,2  (2064) Diplom      6.01 ¦  1:49.02   12.¦ 2:25.31   11.¦
M45          5. Imboden Christian                   1960 Täsch                       3:57.07,5     16.56,5    (92) Diplom      5.37 ¦  1:35.30    4.¦ 2:21.37    5.¦
M20         29. Imboden Frederic                    1982 Randa                       6:17.19,5   3:04.41,0   (342) Diplom      8.56 ¦  2:12.49   23.¦ 4:04.29   31.¦
M30        127. Imboden Hubertus, Zermatt           1971 TGR Sportteam               5:27.25,6   2:20.53,8  (1088) Diplom      7.45 ¦  2:08.05  131.¦ 3:19.20  128.¦
M40         64. Imboden Reinhold, St. Niklaus VS    1967 TGR Sportteam               5:04.59,4   1:50.53,1   (343) Diplom      7.13 ¦  1:49.05   40.¦ 3:15.54   86.¦
M20         15. Imboden Stefan, St. Niklaus VS      1983 TGR Sportteam               4:54.54,0   1:42.15,5  (1126) Diplom      6.59 ¦  1:57.49   17.¦ 2:57.05   14.¦
M45         61. Imhasly Thomas                      1962 Fieschertal                 4:58.18,1   1:18.07,1    (85) Diplom      7.04 ¦  1:57.08   58.¦ 3:01.09   64.¦
M30         94. Imhof Fredy                         1971 Bettmeralp                  4:56.31,4   1:49.59,6   (344) Diplom      7.01 ¦  2:06.38  126.¦ 2:49.53   79.¦
M55          9. Imoberdorf Emil                     1950 Ulrichen                    4:49.28,7   1:02.29,1    (93) Diplom      6.51 ¦  2:00.32   16.¦ 2:48.56    8.¦
M45          4. Jordan Remo                         1958 Glis                        3:52.57,3     12.46,3    (96) Diplom      5.31 ¦  1:37.50    7.¦ 2:15.07    3.¦
M40         80. Jörger Leo                          1963 Randa                       5:17.35,0   2:03.28,7  (1029) Diplom      7.31 ¦  2:04.51   79.¦ 3:12.43   78.¦
STMi        12. Julen Heiri+Julen Regula            1963 Zermatt                     4:28.07,8     36.11,0  (2125) Diplom      6.21 ¦  1:53.13   12.¦ 2:34.54   20.¦
M45         90. Kalbermatter Horst, St. Niklaus VS  1961 TGR Sportteam               5:13.26,0   1:33.15,0   (358) Diplom      7.25 ¦  2:01.44   78.¦ 3:11.41   95.¦
M20         12. Kalbermatter Jörg, St. Niklaus VS   1979 TGR Sportteam               4:45.36,2   1:32.57,7   (359) Diplom      6.46 ¦  1:47.56   11.¦ 2:57.40   15.¦
M30         66. Kalbermatter Patric, St. Niklaus VS 1973 TGR Sportteam               4:37.12,1   1:30.40,3   (360) Diplom      6.34 ¦  1:48.56   67.¦ 2:48.15   75.¦
M30         52. König Hubert                        1969 Zermatt                     4:27.10,2   1:20.38,4  (1033) Diplom      6.19 ¦  1:45.50   57.¦ 2:41.19   52.¦
M50         15. Kuonen Kurt                         1954 Lalden                      4:29.22,8     42.42,0    (97) Diplom      6.23 ¦  1:42.05    5.¦ 2:47.17   23.¦
STMä        13. Lareida Diego+Bannwart Christian    ???? Venthône                    4:20.52,7   1:03.33,8  (2028) Diplom      6.10 ¦  1:51.36   13.¦ 2:29.16   12.¦
M50         14. Lauber Hermann                      1953 Niedergesteln               4:28.06,7     41.25,9    (59) Diplom      6.21 ¦  1:48.45   21.¦ 2:39.21   12.¦
M50         16. Lauber Urs, Zermatt                 1955 Dorsaz Sport                4:29.31,0     42.50,2    (99) Diplom      6.23 ¦  1:46.36   15.¦ 2:42.54   14.¦
M45          2. Leiggener Karl                      1961 St. Niklaus VS              3:40.29,4      0.18,4     (8) Diplom      5.13 ¦  1:29.26    1.¦ 2:11.03    2.¦
M45        133. Merkle Thomas                       1960 Bellwald                    5:50.41,0   2:10.30,0   (829) Diplom      8.18 ¦  2:12.15  116.¦ 3:38.25  139.¦
M30        110. Moix Jean-Daniel                    1969 Zermatt                     5:10.17,9   2:03.46,1   (832) Diplom      7.21 ¦  1:58.31  100.¦ 3:11.46  112.¦
M30        154. Ochsenbein Georg                    1970 Saas Grund                  6:01.12,0   2:54.40,2   (483) Diplom      8.33 ¦  2:19.34  158.¦ 3:41.37  152.¦
M20         26. Perren Michel                       1978 Zermatt                     6:00.58,2   2:48.19,7   (496) Diplom      8.33 ¦  2:14.33   24.¦ 3:46.24   28.¦
M30         57. Perren Peter-Josef                  1968 Zermatt                     4:31.26,0   1:24.54,2   (497) Diplom      6.25 ¦  1:45.47   56.¦ 2:45.38   65.¦
STMä        28. Perren Roger+René Zimmermann        1967 Visp                        5:28.34,9   2:11.16,0  (2034) Diplom      7.47 ¦  2:05.40   22.¦ 3:22.54   32.¦
M65         11. Planchamp Olivier                   1942 Collombey                   6:11.17,7   1:34.45,6   (505) Diplom      8.47 ¦  2:25.32   11.¦ 3:45.44   12.¦
M65         25. Pletschet René                      1934 Zermatt                     7:10.39,5   2:34.07,4   (507) Diplom     10.12 ¦  2:50.48   26.¦ 4:19.50   24.¦
M30        138. Riedel Thomas                       1968 Visp                        5:39.06,9   2:32.35,1  (1048) Diplom      8.02 ¦  2:00.43  105.¦ 3:38.23  145.¦
M30        142. Röller Jörg                         1975 Glis                        5:50.09,8   2:43.38,0   (543) Diplom      8.17 ¦  2:18.04  153.¦ 3:32.05  138.¦
M45        102. Roten Daniel                        1962 Randa                       5:27.38,4   1:47.27,4   (854) Diplom      7.45 ¦  2:03.20   83.¦ 3:24.17  119.¦
M40          3. Rouiller Stéphane                   1965 Troistorrents               3:35.16,3     21.10,0   (857) Diplom      5.06 ¦  1:24.40    3.¦ 2:10.36    5.¦
M55         51. Salzmann Martin                     1950 Naters                      5:47.53,8   2:00.54,2   (554) Diplom      8.14 ¦  2:19.17   60.¦ 3:28.36   45.¦
M45          7. Scherrer Kurt                       1962 Oberwald                    4:02.58,9     22.47,9   (566) Diplom      5.45 ¦  1:36.23    5.¦ 2:26.35    8.¦
M30          9. Schmid Martin                       1977 Zermatt                     3:32.54,7     26.22,9    (71) Diplom      5.02 ¦  1:28.35   13.¦ 2:04.19    9.¦
STFr        12. Schmidt Irmgard+Machado Isabel      1952 Zermatt                     5:42.06,8   1:09.32,4  (2070) Diplom      8.06 ¦  2:36.10   12.¦ 3:05.56    6.¦
M40         27. Schmidt Klaus, Brig                 1965 Laufteam Goms               4:22.28,7   1:08.22,4   (576) Diplom      6.13 ¦  1:43.26   23.¦ 2:39.02   29.¦
M40         87. Schnider Christian                  1963 Collombey                   5:27.34,7   2:13.28,4  (1081) Diplom      7.45 ¦  2:19.29  127.¦ 3:08.05   73.¦
STMi        49. Schnidrig Birgitte+Summermatter Seb ???? St. Niklaus VS              5:37.55,7   1:45.58,9  (2071) Diplom      8.00 ¦  2:24.15   43.¦ 3:13.40   47.¦
M40         69. Schnidrig Otto                      1963 Grächen                     5:08.44,2   1:54.37,9   (578) Diplom      7.19 ¦  2:03.55   74.¦ 3:04.48   68.¦
M50         94. Schnidrig Roland, Grächen           1957 Dorsaz-Sport                6:03.27,6   2:16.46,8   (875) Diplom      8.36 ¦  2:21.16   97.¦ 3:42.11   92.¦
STFr         9. Schwab Jessica+Bruder Mirjam        1988 Zermatt                     5:31.47,1     59.12,7  (2072) Diplom      7.51 ¦  2:19.17    9.¦ 3:12.29    9.¦
M45         92. Schweizer Ricco                     1958 Naters                      5:15.38,1   1:35.27,1  (1055) Diplom      7.28 ¦  2:06.00   93.¦ 3:09.37   91.¦
M20         16. Steindl Andreas                     1987 Zermatt                     4:55.18,6   1:42.40,1   (883) Diplom      6.59 ¦  2:05.12   19.¦ 2:50.06   12.¦
STMä        15. Summermatter Jörg+Lauber Uriel      1964 Täsch                       4:29.51,2   1:12.32,3  (2113) Diplom      6.23 ¦  1:54.50   17.¦ 2:35.01   15.¦
M30         29. Summermatter Marco                  1970 Glis                        4:07.50,6   1:01.18,8   (632) Diplom      5.52 ¦  1:40.35   37.¦ 2:27.15   30.¦
M30         59. Thenen Raymund                      1968 Glis                        4:33.37,2   1:27.05,4   (638) Diplom      6.29 ¦  1:49.52   72.¦ 2:43.45   59.¦
M40         94. Tilmann Saile                       1967 Saas Grund                  5:30.40,1   2:16.33,8   (889) Diplom      7.50 ¦  2:04.18   77.¦ 3:26.21   97.¦
STMi        46. Truffer Patricia+Kuhn Mario         1979 Sierre                      5:28.31,3   1:36.34,5  (2116) Diplom      7.47 ¦  2:14.09   30.¦ 3:14.22   48.¦
M30         32. Truffer Roger                       1970 Randa                       4:11.04,3   1:04.32,5   (647) Diplom      5.57 ¦  1:38.10   32.¦ 2:32.54   36.¦
M50         51. Vionnet Claude                      1955 Monthey                     5:13.45,7   1:27.04,9   (662) Diplom      7.26 ¦  1:57.57   40.¦ 3:15.48   59.¦
M30         71. Voltolini Gianni                    1968 Vouvry                      4:40.43,6   1:34.11,8   (669) Diplom      6.39 ¦  1:52.40   77.¦ 2:48.03   74.¦
F45         13. Walther Colette                     1962 Glis                        5:13.45,0   1:16.54,1   (895) Diplom      7.26 ¦  2:05.30   15.¦ 3:08.14   15.¦
STMi        23. Williner Susanne+Truffer Jonas      ???? Grächen                     4:44.06,9     52.10,1  (2076) Diplom      6.44 ¦  2:27.36   46.¦ 2:16.30    8.¦
STMi        13. Willisch Alisha+Lauber Herbert      1987 Täsch                       4:29.34,5     37.37,7  (2077) Diplom      6.23 ¦  1:59.28   17.¦ 2:30.05   16.¦
STMi        18. Willisch Marco+Willisch Fabiola     1977 Täsch                       4:32.46,5     40.49,7  (2078) Diplom      6.27 ¦  1:58.53   16.¦ 2:33.53   19.¦
M30         58. Willisch Roger                      1976 Täsch                       4:31.53,7   1:25.21,9   (899) Diplom      6.26 ¦  1:47.26   61.¦ 2:44.27   62.¦
F50         21. Zahner Daniela                      1957 Montana                     9:48.15,7   5:19.00,5  (1114) Diplom     13.56 ¦  4:07.15   21.¦ 5:41.00   21.¦
M60          9. Zenhäusern Franz                    1944 Bürchen                     5:15.35,4     37.57,0   (714) Diplom      7.28 ¦  1:58.16    7.¦ 3:17.18   13.¦
M30        112. Zenhäusern Lars, St. Niklaus VS     1974 TGR Sportteam               5:13.27,3   2:06.55,5    (12) Diplom      7.25 ¦  1:58.12   97.¦ 3:15.14  120.¦
M45         88. Zuber Benno                         1960 Randa                       5:12.59,3   1:32.48,3   (722) Diplom      7.25 ¦  1:50.06   33.¦ 3:22.52  113.¦
M55          6. Zünd Richard                        1952 Termen                      4:39.30,6     52.31,0   (904) Diplom      6.37 ¦  1:50.26    7.¦ 2:49.04    9.¦

Total 103



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.