6. Zermatt Marathon - Bern (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr          Schnitt ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M45         41. Aebersold Thomas                    1960 Bern                        4:43.26,5   1:03.15,5   (103) Diplom      6.43 ¦  2:00.31   71.¦ 2:42.55   32.¦
M50         11. Aeschbacher Beat                    1957 Muri b. Bern                4:23.15,4     36.34,6   (104) Diplom      6.14 ¦  1:39.56    3.¦ 2:43.19   15.¦
M40         13. Allenbach Toni                      1967 Frutigen                    3:56.18,1     42.11,8   (727) Diplom      5.36 ¦  1:37.58   13.¦ 2:18.19   12.¦
M40         24. Ambühl Beat                         1966 Bern                        4:19.57,9   1:05.51,6   (113) Diplom      6.09 ¦  1:46.26   35.¦ 2:33.31   21.¦
M45         29. Andres Hugo                         1961 Laupen BE                   4:33.42,7     53.31,7   (117) Diplom      6.29 ¦  1:47.29   23.¦ 2:46.13   35.¦
STMi        19. Baschung Regina+Beck Jürg           1959 Bern                        4:34.04,0     42.07,2  (2004) Diplom      6.29 ¦  1:49.53    9.¦ 2:44.10   27.¦
M55        DNF  Bieri Stephan                       1951 Ipsach                      2:37.28,7     Zermatt   (148) Diplom      ---- ¦  2:37.28   80.¦    ----  ----¦
M40        134. Blackett Keith                      1965 Ostermundigen               6:37.34,0   3:23.27,7   (152) Diplom      9.25 ¦  2:24.54  134.¦ 4:12.39  135.¦
M30        166. Brantschen Reto                     1975 Bern                        6:46.02,1   3:39.30,3   (172) Diplom      9.37 ¦  2:12.49  142.¦ 4:33.13  167.¦
M40          7. Brawand Ulrich                      1963 Grindelwald                 3:44.32,1     30.25,8    (86) Diplom      5.19 ¦  1:30.44    7.¦ 2:13.47   10.¦
F45         20. Bürki Sabine                        1962 Bern                        5:27.54,2   1:31.03,3   (188) Diplom      7.46 ¦  2:15.04   22.¦ 3:12.49   17.¦
F40         19. Eschler Gabi                        1967 Heiligenschwendi            5:39.38,3   1:42.00,8   (237) Diplom      8.02 ¦  2:17.18   20.¦ 3:22.19   17.¦
M30         20. Feuz Thomas                         1977 Konolfingen                 3:54.53,4     48.21,6   (245) Diplom      5.34 ¦  1:33.16   22.¦ 2:21.37   22.¦
F40         25. Finger Karin                        1965 Faulensee                   6:32.43,3   2:35.05,8   (249) Diplom      9.18 ¦  2:34.55   26.¦ 3:57.48   24.¦
F30          8. Frehner Petra                       1970 Jegenstorf                  4:35.16,8   1:02.28,1  (1017) Diplom      6.31 ¦  1:54.09    8.¦ 2:41.06    7.¦
M40         48. Frehner Stefan, Jegenstorf          1967 Trail-Running Lausanne-Ze   4:48.10,6   1:34.04,3  (1018) Diplom      6.49 ¦  1:53.20   48.¦ 2:54.50   51.¦
M30         81. Frias Eduardo                       1969 Lätti                       4:46.43,9   1:40.12,1   (258) Diplom      6.47 ¦  2:02.36  109.¦ 2:44.07   61.¦
F40         29. Gebs Marion                         1965 Thun                        6:55.34,1   2:57.56,6   (778) Diplom      9.50 ¦     ----  ----¦    ----  ----¦
M40         96. Gees Wolfgang                       1965 Meiringen                   5:31.40,4   2:17.34,1   (266) Diplom      7.51 ¦  1:54.45   52.¦ 3:36.55  111.¦
M30        101. Gehri Adrian                        1969 Zollikofen                  5:03.42,6   1:57.10,8  (1138) Diplom      7.11 ¦  1:57.34   93.¦ 3:06.08  104.¦
M20          7. Gertsch Marcel                      1978 Unterseen                   4:22.25,1   1:09.46,6   (270) Diplom      6.13 ¦  1:38.43    6.¦ 2:43.41    8.¦
M60         23. Gerwer Armin                        1947 Münchenbuchsee              6:11.17,9   1:33.39,5  (1022) Diplom      8.47 ¦  2:19.32   20.¦ 3:51.45   24.¦
M45          1. Gfeller Paul                        1961 Sumiswald                   3:40.11,0       -----    (42) Diplom      5.13 ¦  1:32.03    2.¦ 2:08.07    1.¦
M30         44. Gyger Franz                         1968 Steffisburg                 4:19.50,5   1:13.18,7   (843) Diplom      6.09 ¦  1:48.42   65.¦ 2:31.07   34.¦
M40         50. Gyger Lukas                         1966 Steffisburg                 4:49.59,3   1:35.53,0  (1147) Diplom      6.52 ¦  1:42.34   22.¦ 3:07.24   72.¦
STMä         3. Hänni Urs+Wyss Andreas, Thun        1962 SRS / Pro Sportler          3:38.52,8     21.33,9  (2060) Diplom      5.11 ¦  1:35.55    5.¦ 2:02.57    4.¦
M45        109. Hirter Manfred                      1962 Schwarzenburg               5:32.18,3   1:52.07,3  (1146) Diplom      7.52 ¦  2:08.56  103.¦ 3:23.21  115.¦
STMi        25. Howald Walter+Howald Isabella       1952 Wangenried                  4:47.05,2     55.08,4  (2124) Diplom      6.48 ¦  1:40.43    3.¦ 3:06.22   43.¦
STFr         6. Hunziker Brigitte+Ringgenberg Regul 1962 Muri b. Bern                5:19.34,7     47.00,3  (2020) Diplom      7.34 ¦  2:08.25    4.¦ 3:11.09    8.¦
M45        135. Hunziker Bruno                      1960 Muri b. Bern                5:51.57,6   2:11.46,6   (339) Diplom      8.20 ¦  2:09.10  104.¦ 3:42.47  144.¦
M30         36. Jenzer Stefan                       1975 Frutigen                    4:15.45,5   1:09.13,7   (799) Diplom      6.03 ¦  1:37.17   31.¦ 2:38.28   42.¦
M30          5. Jenzer Urs                          1970 Frutigen                    3:25.18,4     18.46,6   (800) Diplom      4.51 ¦  1:23.29    7.¦ 2:01.48    5.¦
M40         67. Kaufmann Konrad                     1963 Urtenen-Schönbühl           5:06.16,6   1:52.10,3  (1030) Diplom      7.15 ¦  2:08.42   94.¦ 2:57.33   57.¦
M65         15. Klatt Hubert L.                     1941 Utzenstorf                  6:27.11,7   1:50.39,6  (1076) Diplom      9.10 ¦  2:25.26    9.¦ 4:01.45   19.¦
M55         36. Klöti Martin Urs                    1951 Steffisburg                 5:32.43,9   1:45.44,3   (386) Diplom      7.53 ¦  2:16.09   50.¦ 3:16.34   28.¦
M45        DNF  Köppel Emanuel                      1962 Burgdorf                    2:09.11,6     Zermatt   (393) Diplom      ---- ¦  2:09.11  105.¦    ----  ----¦
M20         25. Krebs Nicola                        1987 Grindelwald                 5:59.55,0   2:47.16,5   (401) Diplom      8.31 ¦  2:19.50   26.¦ 3:40.04   25.¦
M40         68. Lappert Urs                         1966 Huttwil                     5:07.42,2   1:53.35,9   (815) Diplom      7.17 ¦  2:06.19   89.¦ 3:01.23   62.¦
M30        156. Leibundgut Reto                     1968 Hindelbank                  6:11.21,8   3:04.50,0   (425) Diplom      8.48 ¦  2:16.23  148.¦ 3:54.57  157.¦
F45          8. Madlener Gaby                       1959 Bern                        4:55.56,3     59.05,4    (29) Diplom      7.00 ¦  1:58.31    8.¦ 2:57.24    7.¦
F60          6. Marolf Rosmarie                     1943 Biel/Bienne                 7:04.39,5   2:15.24,4   (825) Diplom     10.03 ¦  2:53.12    6.¦ 4:11.27    6.¦
M45         23. Müller Hanspeter                    1962 Horboden                    4:27.55,9     47.44,9   (464) Diplom      6.20 ¦  1:52.16   40.¦ 2:35.39   21.¦
M30         14. Nef Samuel                          1976 Steffisburg                 3:40.46,7     34.14,9  (1043) Diplom      5.13 ¦  1:30.37   18.¦ 2:10.09   14.¦
M60         22. Dr. Ninck Martin                    1944 Goldswil b. Interlaken      6:06.09,9   1:28.31,5   (837) Diplom      8.40 ¦  2:21.52   21.¦ 3:44.17   22.¦
M45         77. Plüss Markus                        1961 Wabern                      5:04.58,5   1:24.47,5   (508) Diplom      7.13 ¦  2:08.33  100.¦ 2:56.25   54.¦
STMä         9. Ringgenberg Thomas+Ryser Hanspeter  1960 Lätti                       3:58.44,5     41.25,6  (2068) Diplom      5.39 ¦  1:46.44   10.¦ 2:12.00    6.¦
F50          5. Rossini Daniela                     1955 Hinterkappelen              5:04.25,2     35.10,0  (1050) Diplom      7.12 ¦  2:01.54    4.¦ 3:02.30    5.¦
F50          8. Sager Ursula                        1957 Unterseen                   5:19.42,5     50.27,3   (861) Diplom      7.34 ¦  2:07.01    7.¦ 3:12.40    8.¦
F60          4. Schläppi Inge                       1947 Toffen                      5:53.43,4   1:04.28,3   (570) Diplom      8.22 ¦  2:18.32    4.¦ 3:35.11    4.¦
M45         53. Schubnell Stefan                    1959 Worb                        4:52.21,3   1:12.10,3   (877) Diplom      6.55 ¦  1:58.44   66.¦ 2:53.37   48.¦
STMä        23. Schwarzmeyer Werner+Schwarzmeyer Gü 1952 Belp                        5:12.23,4   1:55.04,5  (2041) Diplom      7.24 ¦  2:21.14   29.¦ 2:51.09   22.¦
F30         13. Selzer Cornelia                     1975 Meikirch                    5:00.51,8   1:28.03,1   (596) Diplom      7.07 ¦  2:00.59   14.¦ 2:59.52   13.¦
M55         53. Sollberger Reto                     1950 Lyss                        5:48.35,6   2:01.36,0   (610) Diplom      8.15 ¦  2:07.31   34.¦ 3:41.04   60.¦
M45         50. Stähli Ueli                         1962 Bönigen b. Interlaken       4:49.03,2   1:08.52,2   (614) Diplom      6.51 ¦  1:57.30   62.¦ 2:51.33   45.¦
F55          1. Stäuber Trudi, Burgdorf             1951 Trail-Running Lausanne-Ze   4:43.46,4       -----    (73) Diplom      6.43 ¦  1:54.15    1.¦ 2:49.30    1.¦
M50         43. Temperli Rolf                       1957 Hinterkappelen              4:58.29,3   1:11.48,5  (1060) Diplom      7.04 ¦  2:01.54   50.¦ 2:56.34   39.¦
M30         84. Teuffer Denis                       1973 Niederwangen b. Bern        4:47.10,0   1:40.38,2   (637) Diplom      6.48 ¦  1:57.16   91.¦ 2:49.53   80.¦
M30        135. Triantafillou Christos              1968 Bern                        5:36.17,9   2:29.46,1   (645) Diplom      7.58 ¦  2:03.30  111.¦ 3:32.47  141.¦
M55         56. Truttmann Hans-Peter                1951 Belp                        5:53.43,3   2:06.43,7   (649) Diplom      8.22 ¦  2:18.31   57.¦ 3:35.11   56.¦
F40          5. Vogel Christa                       1964 Worb                        4:39.10,3     41.32,8    (34) Diplom      6.36 ¦  1:52.52    5.¦ 2:46.17    5.¦
M55         10. Vollenweider Moritz                 1951 Bern                        4:49.58,2   1:02.58,6   (668) Diplom      6.52 ¦  1:51.50    9.¦ 2:58.08   13.¦
F30         25. Wallace Jessica                     1977 Bern                        5:35.58,7   2:03.10,0   (677) Diplom      7.57 ¦  2:14.32   26.¦ 3:21.25   24.¦
F45         34. Weiss Heidi                         1958 Siselen BE                  6:32.01,4   2:35.10,5  (1122) Diplom      9.17 ¦  2:35.52   37.¦ 3:56.09   35.¦
M55          8. Wenger Beat                         1949 Bern                        4:44.45,8     57.46,2  (1065) Diplom      6.44 ¦  2:01.30   19.¦ 2:43.15    6.¦
STMi        27. Wysseier Eva Katharina+Stadelmann J 1951 Biel/Bienne                 4:54.31,0   1:02.34,2  (2048) Diplom      6.58 ¦  2:22.27   40.¦ 2:32.03   17.¦
STMi        43. Zurbrügg Erika+Zurbrügg Rudolf      1947 Adelboden                   5:24.46,7   1:32.49,9  (2121) Diplom      7.41 ¦  2:12.48   29.¦ 3:11.58   46.¦

Total 66



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.