6. Zermatt Marathon - Land "D"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr          Schnitt ¦ klaus-Zermatt ¦tt-Riffelberg ¦
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M40         19. Küpper Lukas                        1965 D-Aachen                    4:15.16,5   1:01.10,2   (413) Diplom      6.02 ¦  1:43.27   24.¦ 2:31.48   20.¦
M45         37. Schmadalla Thomas                   1962 D-Aachen                    4:37.47,7     57.36,7   (869) Diplom      6.35 ¦  2:03.45   87.¦ 2:34.02   17.¦
M45         98. Ensle Werner                        1961 D-Aalen                     5:24.21,0   1:44.10,0   (235) Diplom      7.41 ¦  2:10.05  110.¦ 3:14.15   97.¦
M50        111. Börner Günter                       1953 D-Ahnatal                   6:50.07,2   3:03.26,4   (166) Diplom      9.43 ¦  2:29.18  108.¦ 4:20.48  111.¦
M40         99. Flohr Birger                        1963 D-Altenkirchen              5:35.38,1   2:21.31,8   (252) Diplom      7.57 ¦  2:12.57  108.¦ 3:22.40   92.¦
F30         19. Wahl Martine Lisette                1968 D-Ammerbuch                 5:20.01,0   1:47.12,3   (674) Diplom      7.35 ¦  2:10.02   21.¦ 3:09.58   17.¦
F50          7. Brückli Dagmar                      1957 D-Andechs                   5:14.04,7     44.49,5  (1131) Diplom      7.26 ¦  2:10.59    8.¦ 3:03.05    6.¦
M45         30. Müller-Wechsler Peter               1959 D-Ansbach                   4:34.49,4     54.38,4   (835) Diplom      6.30 ¦  1:49.45   32.¦ 2:45.04   34.¦
M30         92. Löffler Jürgen                      1974 D-Appenweier                4:55.24,4   1:48.52,6   (435) Diplom      7.00 ¦  1:53.30   79.¦ 3:01.54   97.¦
M30         56. Huber Michael                       1969 D-Augsburg                  4:31.17,7   1:24.45,9   (795) Diplom      6.25 ¦  1:45.56   58.¦ 2:45.21   64.¦
M50         48. Dr. Langenegger Detlev              1955 D-Augsburg                  5:07.36,8   1:20.56,0   (814) Diplom      7.17 ¦  2:04.06   59.¦ 3:03.30   48.¦
M50         91. Wohltmann Eckhard                   1957 D-Auetal                    5:56.51,3   2:10.10,5   (705) Diplom      8.27 ¦  2:22.09  100.¦ 3:34.42   86.¦
F45         31. Karl Christine                      1958 D-Bad Aibling               6:20.11,0   2:23.20,1   (363) Diplom      9.00 ¦  2:29.45   34.¦ 3:50.25   30.¦
F45         18. Strobl Berit                        1959 D-Bad König                 5:26.04,9   1:29.14,0   (628) Diplom      7.43 ¦  2:03.23   12.¦ 3:22.41   21.¦
M20         19. Vogel Pascal                        1981 D-Bad Münder                5:17.51,1   2:05.12,6   (664) Diplom      7.31 ¦  2:01.49   18.¦ 3:16.01   19.¦
STMi        38. Franze Jörg+Houben Carmen           1971 D-Bad Nauheim               5:13.22,4   1:21.25,6  (2019) Diplom      7.25 ¦  2:06.54   21.¦ 3:06.28   44.¦
M30        141. Neugebauer Georg                    1969 D-Bad Nauheim               5:49.28,5   2:42.56,7   (474) Diplom      8.16 ¦  2:23.20  160.¦ 3:26.07  133.¦
M40         75. Platzek Rüdiger, D-Bad Neuenahr-Ahr 1965 Team Laufcampus             5:13.34,1   1:59.27,8   (506) Diplom      7.25 ¦  2:08.37   93.¦ 3:04.56   70.¦
M30        139. Peemöller Sven                      1968 D-Bad Oldesloe              5:42.22,7   2:35.50,9   (493) Diplom      8.06 ¦  2:05.06  116.¦ 3:37.16  144.¦
M45        124. Ander Juergen                       1958 D-Bad Rappenau              5:42.08,9   2:01.57,9   (115) Diplom      8.06 ¦  2:13.56  125.¦ 3:28.12  126.¦
M30         41. Steinmetz Björn, D-Bad Schönborn    1973 TV Heidelsheim              4:18.55,2   1:12.23,4  (1057) Diplom      6.08 ¦  1:40.53   38.¦ 2:38.01   40.¦
F20          9. Bettendorf Sina                     1980 D-Baden-Baden               6:21.19,8   2:01.02,8    (48) Diplom      9.02 ¦  2:40.24    9.¦ 3:40.55    8.¦
M55         70. Duwe Klaus                          1949 D-Baden-Baden               6:17.14,4   2:30.14,8   (227) Diplom      8.56 ¦  2:28.54   73.¦ 3:48.20   66.¦
M50         87. Lohmüller Gerold                    1953 D-Baden-Baden               5:50.41,5   2:04.00,7   (822) Diplom      8.18 ¦  2:17.29   90.¦ 3:33.11   83.¦
F45          1. Müller Britta, D-Baiersbronn        1962 VFL Freudenstadt            3:56.50,9       -----    (22) Diplom      5.36 ¦  1:37.43    1.¦ 2:19.07    1.¦
M55         64. Armbruster Manfred                  1949 D-Balingen                  6:06.32,3   2:19.32,7   (119) Diplom      8.41 ¦  2:21.29   63.¦ 3:45.02   62.¦
M65         12. Schmidt Hans-Jochen                 1936 D-Baesweiler                6:15.53,7   1:39.21,6   (574) Diplom      8.54 ¦  2:29.37   13.¦ 3:46.16   13.¦
F55          7. Heer Marianne                       1950 D-Bedburg                   6:06.24,2   1:22.37,8   (788) Diplom      8.41 ¦  2:26.58    8.¦ 3:39.25    7.¦
M45         19. Köberle Dietmar                     1959 D-Berg                      4:25.09,4     44.58,4   (389) Diplom      6.17 ¦  1:48.11   26.¦ 2:36.58   22.¦
M60         29. Dobbrunz Bernd                      1947 D-Berlin                    7:04.55,4   2:27.17,0   (218) Diplom     10.04 ¦  2:47.17   30.¦ 4:17.38   29.¦
M65         18. Gajewski Horst                      1937 D-Berlin                    6:41.45,6   2:05.13,5   (265) Diplom      9.31 ¦  2:41.16   21.¦ 4:00.29   17.¦
M40        113. Ritter Veit                         1964 D-Berlin                    5:51.14,4   2:37.08,1  (1115) Diplom      8.19 ¦  2:21.41  130.¦ 3:29.32  101.¦
M40        137. Gieseler Volker                     1967 D-Bernau                    6:42.53,7   3:28.47,4   (273) Diplom      9.32 ¦  2:39.04  140.¦ 4:03.49  131.¦
M30         10. Biehl Marcus                        1969 D-Bielefeld                 3:34.01,7     27.29,9    (41) Diplom      5.04 ¦  1:27.16   10.¦ 2:06.45   12.¦
M50         63. Morgner Bernd                       1954 D-Billigheim                5:25.37,4   1:38.56,6   (458) Diplom      7.43 ¦  2:05.07   62.¦ 3:20.30   65.¦
M45         34. Staidl Gerhard                      1958 D-Bischoffen                4:35.52,5     55.41,5   (615) Diplom      6.32 ¦  1:47.12   22.¦ 2:48.39   40.¦
M45        123. Dr Albrech Matthias                 1961 D-Blieskastel               5:41.59,3   2:01.48,3   (109) Diplom      8.06 ¦  2:06.09   94.¦ 3:35.49  135.¦
M45         43. Hinner Frank                        1960 D-Böblingen                 4:43.48,7   1:03.37,7   (321) Diplom      6.43 ¦  1:57.12   60.¦ 2:46.35   36.¦
F55          8. Reichel Isolde                      1950 D-Böblingen                 6:12.36,1   1:28.49,7   (526) Diplom      8.49 ¦  2:19.30    6.¦ 3:53.05    8.¦
M40         17. Reichert René, D-Böblingen          1964 SG  Stern Sindelfingen      4:11.17,3     57.11,0   (527) Diplom      5.57 ¦  1:41.34   21.¦ 2:29.43   18.¦
M45        155. Scheele Klaus                       1962 D-Böblingen                 6:12.36,7   2:32.25,7   (563) Diplom      8.49 ¦  2:19.31  146.¦ 3:53.05  156.¦
M55         50. Krause Manfred                      1948 D-Bochum                    5:47.20,2   2:00.20,6   (400) Diplom      8.13 ¦  2:18.33   58.¦ 3:28.46   46.¦
M40         38. Dr. Kleinmann Peter                 1963 D-Bodman-Ludwigshafen       4:37.55,4   1:23.49,1  (1031) Diplom      6.35 ¦  1:53.21   49.¦ 2:44.33   35.¦
M30         72. Taraba-Müller Peter                 1971 D-Bodman-Ludwigshafen       4:41.10,8   1:34.39,0  (1059) Diplom      6.39 ¦  1:53.53   83.¦ 2:47.17   71.¦
M30         67. Wolf Dirk                           1971 D-Bodman-Ludwigshafen       4:37.56,0   1:31.24,2  (1068) Diplom      6.35 ¦  1:53.21   78.¦ 2:44.34   63.¦
M30        152. Wallender Alfred                    1968 D-Boll                      5:57.14,6   2:50.42,8   (678) Diplom      8.27 ¦  2:16.50  150.¦ 3:40.24  150.¦
M45         12. Olböter Martin                      1961 D-Bonndorf                  4:15.12,4     35.01,4   (485) Diplom      6.02 ¦  1:43.58   16.¦ 2:31.13   12.¦
M55         68. Besler Karl-Heinz                   1950 D-Breckerfeld               6:15.09,5   2:28.09,9   (145) Diplom      8.53 ¦  2:22.10   65.¦ 3:52.58   70.¦
M50         32. Mrasek Rolf                         1956 D-Brüggen                   4:48.47,2   1:02.06,4   (459) Diplom      6.50 ¦  2:01.49   49.¦ 2:46.57   22.¦
M30          1. Schiessl Helmut                     1972 D-Buchenberg                3:06.31,8       -----     (5) Diplom      4.25 ¦  1:18.33    1.¦ 1:47.58    1.¦
M55         37. Neidhart Geo                        1950 D-Burgebrach                5:33.29,4   1:46.29,8   (471) Diplom      7.54 ¦  2:06.38   32.¦ 3:26.51   40.¦
M45        106. Wagner Claus                        1962 D-Carlsberg                 5:29.06,6   1:48.55,6   (672) Diplom      7.47 ¦  2:08.50  102.¦ 3:20.15  106.¦
M60         13. Heinemann Olaf                      1943 D-Deckenpfronn              5:28.20,4     50.42,0    (89) Diplom      7.46 ¦  2:14.29   16.¦ 3:13.50   10.¦
M30         78. Grimmig Jens                        1969 D-Denzlingen                4:45.20,3   1:38.48,5   (290) Diplom      6.45 ¦  1:53.39   82.¦ 2:51.40   83.¦
M30        109. Klauer Uwe                          1968 D-Denzlingen                5:09.36,8   2:03.05,0   (383) Diplom      7.20 ¦  2:18.46  156.¦ 2:50.50   81.¦
M40         31. Krahmer Jan                         1964 D-Detmold                   4:28.38,7   1:14.32,4   (397) Diplom      6.22 ¦  1:43.51   25.¦ 2:44.46   36.¦
M30        160. Niedermaier Alexander               1974 D-Donaurieden               6:22.46,2   3:16.14,4   (478) Diplom      9.04 ¦  2:17.35  151.¦ 4:05.10  161.¦
M45         25. Hall Klaus                          1958 D-Donaueschingen            4:29.06,6     48.55,6   (785) Diplom      6.22 ¦  1:48.40   30.¦ 2:40.26   27.¦
M40         81. Lange Ralf                          1966 D-Dortmund                  5:18.33,9   2:04.27,6  (1095) Diplom      7.32 ¦  2:04.29   78.¦ 3:14.04   81.¦
M40         53. Heck Roland                         1963 D-Dossenheim                4:53.06,7   1:39.00,4   (312) Diplom      6.56 ¦  1:51.32   45.¦ 3:01.33   63.¦
F40          7. Lorenz Brigitte                     1964 D-Dossenheim                4:52.34,2     54.56,7    (60) Diplom      6.56 ¦  1:51.00    4.¦ 3:01.34   13.¦
M30        150. Nickel Mirko                        1969 D-Dresden                   5:54.18,1   2:47.46,3   (477) Diplom      8.23 ¦  2:18.07  155.¦ 3:36.10  143.¦
M40        131. Reiß Detlef                         1967 D-Duisburg                  6:22.04,2   3:07.57,9   (530) Diplom      9.03 ¦  2:12.08  106.¦ 4:09.55  133.¦
M50        DNF  Jann Horst, D-Düsseldorf            1955 Team Laufcampus             2:02.50,9     Zermatt   (345) Diplom      ---- ¦  2:02.50   52.¦    ----  ----¦
M40         51. Kantel Andre                        1965 D-Düsseldorf                4:50.51,9   1:36.45,6   (362) Diplom      6.53 ¦  1:55.44   57.¦ 2:55.07   52.¦
M40         43. Butsch Harald                       1965 D-Ehningen                  4:40.46,3   1:26.40,0   (193) Diplom      6.39 ¦  1:46.25   34.¦ 2:54.21   49.¦
STMi        51. Krimmel Christine+Krimmel Dirk      ???? D-Ehringshausen             6:01.59,2   2:10.02,4  (2026) Diplom      8.34 ¦  2:32.10   48.¦ 3:29.48   50.¦
M30         75. Hofmann Mario                       1969 D-Elgersburg                4:42.50,8   1:36.19,0   (326) Diplom      6.42 ¦  1:45.46   55.¦ 2:57.04   88.¦
M45        153. Schmidt Ingo                        1961 D-Elgersburg                6:11.27,0   2:31.16,0   (575) Diplom      8.48 ¦  2:21.16  150.¦ 3:50.10  153.¦
M30         78. Dresp Chrisitian                    1976 D-Emmendingen               4:45.20,3   1:38.48,5  (1132) Diplom      6.45 ¦  1:53.39   81.¦ 2:51.40   84.¦
M45         58. Kranz Thomas                        1961 D-Erbach                    4:55.49,0   1:15.38,0   (399) Diplom      7.00 ¦  1:51.37   37.¦ 3:04.11   76.¦
M40         45. Praefke Frank                       1965 D-Essen                     4:44.15,7   1:30.09,4   (511) Diplom      6.44 ¦  1:57.26   60.¦ 2:46.49   40.¦
M45        111. Mackert Michael                     1959 D-Ettlingen                 5:34.29,5   1:54.18,5   (440) Diplom      7.55 ¦  2:17.31  139.¦ 3:16.58  101.¦
M55         46. Maier Rolf                          1952 D-Ettlingen                 5:45.43,3   1:58.43,7   (442) Diplom      8.11 ¦  2:06.25   31.¦ 3:39.17   59.¦
M45         67. Rauenbühler Dieter                  1960 D-Ettlingen                 4:59.47,9   1:19.36,9   (525) Diplom      7.06 ¦  2:03.33   86.¦ 2:56.14   53.¦
F40         10. Wahl Nicola                         1963 D-Ettlingen                 5:03.48,2   1:06.10,7   (675) Diplom      7.11 ¦  2:02.22   10.¦ 3:01.26   12.¦
M50         82. Weber Bernd                         1955 D-Ettlingen                 5:42.16,0   1:55.35,2   (681) Diplom      8.06 ¦  2:18.44   95.¦ 3:23.31   69.¦
F50         16. Weber Erika                         1956 D-Ettlingen                 6:06.54,8   1:37.39,6   (684) Diplom      8.41 ¦  2:21.28   14.¦ 3:45.26   17.¦
STMä         4. Butz Andreas+Semm Joachim, D-Euskir 1965 Team Laufcampus             3:39.59,9     22.41,0  (2010) Diplom      5.12 ¦  1:38.56    6.¦ 2:01.03    3.¦
M50         71. Maczkiewicz Arnold                  1955 D-Euskirchen                5:33.05,4   1:46.24,6   (441) Diplom      7.53 ¦  2:00.00   43.¦ 3:33.05   82.¦
M50         83. Maczkiewicz Walter                  1955 D-Euskirchen                5:44.06,7   1:57.25,9   (823) Diplom      8.09 ¦  2:05.22   64.¦ 3:38.44   91.¦
M40         55. Uedelhoven Stefan, D-Euskirchen     1963 LC Euskirchen               4:56.02,3   1:41.56,0   (652) Diplom      7.00 ¦  1:55.07   54.¦ 3:00.55   61.¦
STMi        42. Meßmer Heidrun+Manfred Buhl         1963 D-Filderstadt               5:19.00,4   1:27.03,6  (2032) Diplom      7.33 ¦  2:22.33   41.¦ 2:56.27   40.¦
M40         82. Bieneck Michael                     1966 D-Frankfurt                 5:20.13,8   2:06.07,5   (147) Diplom      7.35 ¦  2:09.30   99.¦ 3:10.43   76.¦
F30         21. De Francisco Soo                    1969 D-Frankfurt                 5:24.49,1   1:52.00,4   (210) Diplom      7.41 ¦  2:12.29   23.¦ 3:12.19   21.¦
M40         35. Göttmann Alexander                  1966 D-Frankfurt                 4:33.29,3   1:19.23,0   (282) Diplom      6.28 ¦  1:51.25   44.¦ 2:42.04   34.¦
M30        128. Maleika Andreas                     1969 D-Frankfurt                 5:27.56,5   2:21.24,7   (443) Diplom      7.46 ¦  2:12.00  138.¦ 3:15.56  121.¦
M30        163. Werle Marc                          1968 D-Frankfurt                 6:34.09,3   3:27.37,5   (692) Diplom      9.20 ¦  2:31.00  166.¦ 4:03.09  160.¦
M45         85. Roth Klaus-Peter                    1959 D-Frankfurt am Main         5:11.13,5   1:31.02,5   (546) Diplom      7.22 ¦  1:57.45   64.¦ 3:13.28   96.¦
M50        107. Bode Ullrich                        1957 D-Freiberg                  6:32.11,2   2:45.30,4   (156) Diplom      9.17 ¦  2:15.45   87.¦ 4:16.25  110.¦
M20         23. Breuning Patrick                    1978 D-Freiburg                  5:46.22,4   2:33.43,9   (751) Diplom      8.12 ¦  2:06.47   21.¦ 3:39.34   24.¦
M30          3. Frei Max                            1977 D-Freiburg                  3:13.25,4      6.53,6    (53) Diplom      4.35 ¦  1:20.35    3.¦ 1:52.50    3.¦
STMi         5. Fremgen Bernd+Clausen Josephine Ame 1962 D-Freiburg                  4:02.00,6     10.03,8  (2015) Diplom      5.44 ¦  1:46.51    5.¦ 2:15.09    5.¦
STFr         2. Gnauck Yvonne+Lutz Sonja            1973 D-Freiburg                  4:39.13,7      6.39,3  (2107) Diplom      6.37 ¦  2:05.50    3.¦ 2:33.23    1.¦
M30         68. Keller Bernd                        1971 D-Freiburg                  4:38.31,1   1:31.59,3   (372) Diplom      6.36 ¦  1:58.23   99.¦ 2:40.07   47.¦
M45         46. Kollmann Friedrich W.               1962 D-Freiburg                  4:45.28,1   1:05.17,1   (392) Diplom      6.45 ¦  1:56.42   56.¦ 2:48.45   41.¦
M45         16. Lindenbeck Christof                 1962 D-Freiburg                  4:21.20,9     41.09,9   (433) Diplom      6.11 ¦  1:47.35   24.¦ 2:33.45   16.¦
F50         15. Lögler-Ellett Gisela                1957 D-Freiburg                  6:06.29,6   1:37.14,4   (436) Diplom      8.41 ¦  2:35.54   18.¦ 3:30.35   13.¦
M45         40. Naegele Andreas                     1960 D-Freiburg                  4:42.15,7   1:02.04,7   (469) Diplom      6.41 ¦  1:41.53   12.¦ 3:00.21   62.¦
M40         39. Dr. Struß Norbert                   1963 D-Freiburg                  4:38.35,7   1:24.29,4   (629) Diplom      6.36 ¦  1:48.10   37.¦ 2:50.25   42.¦
M30          8. Tassani-Prell Stefan, D-Freilassing 1970 Hotel Riffelberg/Team Sal   3:31.13,5     24.41,7    (10) Diplom      5.00 ¦  1:28.47   14.¦ 2:02.26    6.¦
M40        111. Schmidt Ralf, D-Friedberg           1963 Verein AsC Marathon Fried   5:49.28,0   2:35.21,7   (577) Diplom      8.16 ¦  2:18.41  121.¦ 3:30.46  103.¦
STMi        28. Schoppe Silke+Schoppe Ralf          ???? D-Friedberg                 4:57.27,5   1:05.30,7  (2040) Diplom      7.02 ¦  2:16.49   34.¦ 2:40.38   26.¦
M65         16. Benninger Eugen                     1935 D-Friedrichshafen           6:27.12,8   1:50.40,7    (47) Diplom      9.10 ¦  2:29.41   14.¦ 3:57.31   16.¦
M60        DNF  Büchling Peter                      1944 D-Fritzlar                  3:05.00,1     Zermatt   (184) Diplom      ---- ¦  3:05.00   31.¦    ----  ----¦
F30         34. Keller Kirsten                      1974 D-Fritzlar                  7:01.38,9   3:28.50,2   (805) Diplom      9.59 ¦  2:54.09   36.¦ 4:07.29   34.¦
M50         88. Merz Reinhard                       1954 D-Gaggenau                  5:51.54,1   2:05.13,3   (452) Diplom      8.20 ¦  2:28.13  105.¦ 3:23.40   70.¦
M45         35. Rieß Martin                         1960 D-Garmisch-Partenkirchen    4:36.51,6     56.40,6   (848) Diplom      6.33 ¦  1:55.31   53.¦ 2:41.20   29.¦
F45          9. Trunk Heidi                         1962 D-Gäufelden                 4:57.43,7   1:00.52,8   (648) Diplom      7.03 ¦  1:59.13    9.¦ 2:58.30    9.¦
M50        103. Drewes Jürgen                       1957 D-Gelsenkirchen             6:27.15,2   2:40.34,4   (222) Diplom      9.10 ¦  2:28.07  104.¦ 3:59.07  105.¦
M55         54. Kramer Peter, D-Gelsenkirchen       1951 TGÜ-Gelsenkirchen           5:50.45,2   2:03.45,6  (1034) Diplom      8.18 ¦  2:15.48   48.¦ 3:34.56   55.¦
M55         30. Knöller Gerhard                     1952 D-Gernsbach                 5:26.22,1   1:39.22,5   (811) Diplom      7.44 ¦  2:07.33   35.¦ 3:18.49   31.¦
M45         57. Hahn Andreas                        1962 D-Gießen                    4:54.57,9   1:14.46,9   (302) Diplom      6.59 ¦  1:55.39   54.¦ 2:59.18   60.¦
M45         71. Krott Christoph                     1961 D-Goch                      5:01.42,1   1:21.31,1  (1137) Diplom      7.09 ¦  2:03.31   85.¦ 2:58.10   59.¦
M45        122. Zollmann Benjamin                   1959 D-Golmsdorf                 5:40.24,0   2:00.13,0   (721) Diplom      8.04 ¦  2:17.00  135.¦ 3:23.23  116.¦
M55         14. Weikert Oswald                      1950 D-Göppingen                 4:55.14,9   1:08.15,3   (686) Diplom      6.59 ¦  1:59.20   14.¦ 2:55.54   12.¦
STMi        44. Reif Brigitte+Reif Christian        1960 D-Gottfrieding              5:25.35,0   1:33.38,2  (2035) Diplom      7.42 ¦  2:37.40   50.¦ 2:47.54   34.¦
M40         36. Simonides Gerhard, D-Grafenau       1967 SG Stern Sindelfingen       4:34.52,4   1:20.46,1   (604) Diplom      6.30 ¦  1:43.55   26.¦ 2:50.56   44.¦
M45         83. Boeller Gerd                        1958 D-Grenzach-Wyhlen           5:10.06,7   1:29.55,7   (157) Diplom      7.20 ¦  2:08.06   98.¦ 3:01.59   69.¦
M40         60. Dr. Wenge Ulf                       1963 D-Groitzsch                 5:00.22,5   1:46.16,2   (688) Diplom      7.07 ¦  2:02.59   69.¦ 2:57.22   56.¦
M45         42. Lindenfeld Bernhard, D-Großkrotzenb 1959 LA RESERVE, St. Niklaus     4:43.35,7   1:03.24,7   (434) Diplom      6.43 ¦  1:55.29   52.¦ 2:48.06   38.¦
M55         60. Rüger Dietrich                      1952 D-Grünebach                 5:59.01,4   2:12.01,8  (1119) Diplom      8.30 ¦  2:13.38   44.¦ 3:45.22   63.¦
F50         12. Rüger Regina                        1955 D-Grünebach                 5:46.50,6   1:17.35,4   (859) Diplom      8.13 ¦  2:13.41    9.¦ 3:33.09   14.¦
M45        101. Guttenberger Johann                 1960 D-Gummersbach               5:26.40,8   1:46.29,8   (296) Diplom      7.44 ¦  2:04.37   90.¦ 3:22.03  111.¦
F45         19. Guttenberger Josi                   1961 D-Gummersbach               5:26.40,8   1:29.49,9   (297) Diplom      7.44 ¦  2:04.37   13.¦ 3:22.03   19.¦
M65         24. Kurz Hans-Jürgen                    1937 D-Halle                     7:02.26,8   2:25.54,7   (414) Diplom     10.00 ¦  2:30.59   16.¦ 4:31.27   25.¦
M45          9. Hansen Rolf                         1962 D-Hamburg                   4:09.47,9     29.36,9   (309) Diplom      5.55 ¦  1:40.03   10.¦ 2:29.44   10.¦
M65         14. Penzel Gerhard, D-Hamburg           1942 100 Marathon Club Germany   6:26.40,4   1:50.08,3  (1096) Diplom      9.09 ¦  2:32.35   18.¦ 3:54.04   14.¦
F40         13. Lorenz Anne                         1967 D-Hattersheim               5:07.34,9   1:09.57,4   (437) Diplom      7.17 ¦  2:06.11   13.¦ 3:01.23   11.¦
M30         96. Ott Jürgen                          1968 D-Hattersheim               4:57.31,1   1:50.59,3   (487) Diplom      7.03 ¦  2:06.11  122.¦ 2:51.19   82.¦
M50         93. Bechtold Rolf                       1954 D-Heidelberg                6:01.31,8   2:14.51,0  (1002) Diplom      8.34 ¦  2:16.25   88.¦ 3:45.06   95.¦
M45        119. Busch Harald                        1958 D-Heilbad Heiligenstadt     5:39.06,0   1:58.55,0   (191) Diplom      8.02 ¦  2:11.52  114.¦ 3:27.14  123.¦
M50         89. Schanbacher Michael                 1955 D-Heilbronn                 5:54.28,3   2:07.47,5   (865) Diplom      8.24 ¦  2:16.49   89.¦ 3:37.38   88.¦
M45         79. Gabriel Hans-Ulrich, D-Herborn      1959 SSC Hanau Rodenbach         5:06.58,1   1:26.47,1   (777) Diplom      7.16 ¦  1:59.37   69.¦ 3:07.21   87.¦
M45         76. Kranz Jürgen                        1960 D-Herbrechtingen            5:04.36,9   1:24.25,9   (398) Diplom      7.13 ¦  1:53.12   44.¦ 3:11.24   93.¦
M50         76. Kütemann Heinz-Dieter               1954 D-Herdecke                  5:37.53,2   1:51.12,4   (416) Diplom      8.00 ¦  2:03.12   55.¦ 3:34.41   85.¦
M20          9. Romanowski Jens                     1979 D-Herrenberg                4:27.43,0   1:15.04,5  (1049) Diplom      6.20 ¦  1:43.33    9.¦ 2:44.09    9.¦
F20          7. Halter Anja                         1980 D-Hersbruck                 5:30.10,1   1:09.53,1   (305) Diplom      7.49 ¦  2:12.39    6.¦ 3:17.30    7.¦
M30         28. Wagner Markus                       1970 D-Hersbruck                 4:07.30,7   1:00.58,9   (673) Diplom      5.51 ¦  1:39.42   34.¦ 2:27.47   31.¦
STFr         3. Bauch Iris+Klatt, Meggie            1958 D-Herschbach                5:16.13,6     43.39,2  (2050) Diplom      7.29 ¦  2:20.02   10.¦ 2:56.11    3.¦
M65         13. Langnickel Joachim                  1941 D-Herzebrock-Clarholz       6:26.37,7   1:50.05,6   (421) Diplom      9.09 ¦  2:46.29   24.¦ 3:40.08   11.¦
F45         26. Hohmann Ulrike                      1959 D-Heuchelheim               5:51.26,0   1:54.35,1   (329) Diplom      8.19 ¦  2:26.46   31.¦ 3:24.39   22.¦
F45         17. Müller Ulrike                       1960 D-Heuchelheim               5:22.38,6   1:25.47,7   (834) Diplom      7.38 ¦  2:21.19   28.¦ 3:01.18   11.¦
F30         10. Strohe Anja                         1973 D-Heusweiler                4:42.05,5   1:09.16,8   (886) Diplom      6.41 ¦  1:59.29   13.¦ 2:42.36    8.¦
M45        117. Spitzmüller Horst                   1962 D-Hohberg                   5:38.09,2   1:57.58,2  (1085) Diplom      8.00 ¦  2:17.25  137.¦ 3:20.43  107.¦
M55         27. Walcher Eberhard                    1952 D-Hohenbrunn                5:22.28,4   1:35.28,8   (676) Diplom      7.38 ¦  2:00.59   18.¦ 3:21.28   35.¦
M40         41. Kohnert Bernd                       1965 D-Hoyerswerda               4:40.34,5   1:26.28,2   (391) Diplom      6.38 ¦  1:55.39   56.¦ 2:44.54   37.¦
M45        105. Althaus Stefan                      1958 D-Hüttenberg                5:29.04,8   1:48.53,8   (728) Diplom      7.47 ¦  2:08.50  101.¦ 3:20.14  105.¦
M30        157. Elssner Uwe                         1970 D-Ilmenau                   6:11.27,1   3:04.55,3   (767) Diplom      8.48 ¦  2:30.16  165.¦ 3:41.10  151.¦
M40         22. Schrickel Andre                     1963 D-Ilmenau                   4:18.18,9   1:04.12,6   (581) Diplom      6.07 ¦  1:41.19   20.¦ 2:36.59   26.¦
M30          4. Ahansal Mohamad                     1973 D-Ingolstadt                3:20.44,3     14.12,5    (15) Diplom      4.45 ¦  1:20.49    4.¦ 1:59.54    4.¦
STMi        10. Wunschik Klaus+Herta Wunschik       1966 D-Jettingen                 4:20.19,9     28.23,1  (2046) Diplom      6.10 ¦  2:02.43   18.¦ 2:17.36    9.¦
F65          2. Freund Erika                        1940 D-Kahl am Main              6:00.42,3     48.16,6   (774) Diplom      8.32 ¦  2:20.36    2.¦ 3:40.06    2.¦
M50          9. Oesterling Klaus                    1954 D-Kamen                     4:19.18,0     32.37,2    (63) Diplom      6.08 ¦  1:46.27   14.¦ 2:32.50    7.¦
M65          7. Dr. Heiskel Ingo                    1938 D-Karben                    5:34.37,7     58.05,6   (316) Diplom      7.55 ¦  2:21.46    7.¦ 3:12.51    5.¦
M50          2. Walli Bernhard                      1955 D-Karlsbad                  4:03.20,8     16.40,0   (893) Diplom      5.46 ¦  1:40.30    4.¦ 2:22.50    2.¦
M50        101. Erndwein Wolfgang                   1953 D-Karlsruhe                 6:15.03,1   2:28.22,3   (770) Diplom      8.53 ¦  2:27.34  103.¦ 3:47.28   97.¦
M45        148. Kilthau Thomas                      1960 D-Karlsruhe                 6:05.40,8   2:25.29,8   (807) Diplom      8.39 ¦  2:21.51  152.¦ 3:43.49  146.¦
M40         54. Protze Peter                        1963 D-Karlsruhe                 4:55.17,2   1:41.10,9  (1078) Diplom      6.59 ¦  2:03.38   71.¦ 2:51.39   47.¦
M45         82. Sallak Ohannes, D-Karlsruhe         1960 LSG Karlsruhe               5:08.42,3   1:28.31,3   (552) Diplom      7.18 ¦  2:07.41   97.¦ 3:01.00   63.¦
M40        124. Siegel Frank                        1964 D-Karlsruhe                 6:07.42,8   2:53.36,5   (601) Diplom      8.42 ¦  2:25.46  135.¦ 3:41.56  119.¦
F30         27. Siegel Katrin                       1970 D-Karlsruhe                 6:07.42,8   2:34.54,1   (602) Diplom      8.42 ¦  2:25.46   29.¦ 3:41.56   29.¦
M45        108. Holtmann Rüdiger                    1962 D-Kassel                    5:32.05,4   1:51.54,4   (331) Diplom      7.52 ¦  2:12.42  120.¦ 3:19.23  104.¦
M45        127. Romünder Werner                     1962 D-Kassel                    5:45.27,3   2:05.16,3   (544) Diplom      8.11 ¦  2:12.37  118.¦ 3:32.50  133.¦
M55         18. Maxeiner Erhard                     1950 D-Katzenelnbogen            5:13.08,2   1:26.08,6   (827) Diplom      7.25 ¦  2:03.19   26.¦ 3:09.48   20.¦
M40         16. Ahlert Thomas                       1963 D-Kernen im Remstal         4:06.10,0     52.03,7   (106) Diplom      5.50 ¦  1:40.58   19.¦ 2:25.11   15.¦
F45         27. Alt Gabriele                        1958 D-Ketsch                    5:55.21,0   1:58.30,1   (111) Diplom      8.25 ¦  2:20.00   26.¦ 3:35.20   27.¦
M45         81. Wilkowski Ralf                      1960 D-Kiefersfelden             5:08.20,2   1:28.09,2   (701) Diplom      7.18 ¦  2:03.27   84.¦ 3:04.53   81.¦
M45        118. Schulze-Feldmann Georg              1958 D-Kiel                      5:38.30,3   1:58.19,3   (585) Diplom      8.01 ¦  2:16.40  134.¦ 3:21.49  109.¦
M55         59. Reyer Hermann, D-Kierspe            1950 Grüne Kierspe               5:56.13,5   2:09.13,9  (1110) Diplom      8.26 ¦  2:32.26   77.¦ 3:23.46   36.¦
F45         28. Reichhart-Plank Marianne            1958 D-Kirchdorf am Inn          6:08.09,4   2:11.18,5   (844) Diplom      8.43 ¦  2:20.03   27.¦ 3:48.06   29.¦
F45          6. Zacharias Anne                      1960 D-Kirchheim                 4:52.04,0     55.13,1   (710) Diplom      6.55 ¦  1:54.46    4.¦ 2:57.17    6.¦
STMi         7. Bathe Eckard+Petra Robben-Bathe     1963 D-Kirchzarten               4:07.50,9     15.54,1  (2101) Diplom      5.52 ¦  1:49.09    7.¦ 2:18.41   10.¦
M45         20. Klotz Stefan, D-Köln                1958 Team Laufcampus             4:25.47,0     45.36,0   (387) Diplom      6.17 ¦  1:57.38   63.¦ 2:28.08    9.¦
M65          9. Dr. Schuppan Knut                   1942 D-Köln                      5:54.16,3   1:17.44,2   (587) Diplom      8.23 ¦  2:25.27   10.¦ 3:28.48    9.¦
STMi         3. von Kuk Carsten+Schauff Stefanie, D ???? LT DSHS Köln                4:00.23,4      8.26,6  (2114) Diplom      5.41 ¦  1:21.26    1.¦ 2:38.56   24.¦
STMä        32. Labus Mark+Wolf Michael             ???? D-Köngernheim               5:46.53,9   2:29.35,0  (2106) Diplom      8.13 ¦  2:20.35   28.¦ 3:26.18   33.¦
STMä        29. Knam Klaus+Michael Herrenleben      1959 D-Königstein                5:32.25,6   2:15.06,7  (2024) Diplom      7.52 ¦  2:11.52   24.¦ 3:20.32   29.¦
M40        117. Kügler Christian                    1966 D-Königstein                5:54.36,6   2:40.30,3   (409) Diplom      8.24 ¦  2:18.50  122.¦ 3:35.46  109.¦
STMi        33. Albach Marion+Albach Karl-Heinz     ???? D-Königswinter              5:05.20,9   1:13.24,1  (2003) Diplom      7.14 ¦  2:19.04   36.¦ 2:46.16   30.¦
M30         53. Börsig Volker                       1969 D-Konstanz                  4:27.32,5   1:21.00,7   (744) Diplom      6.20 ¦  1:47.07   60.¦ 2:40.24   48.¦
M50         67. Kern Bernhard                       1955 D-Konstanz                  5:29.22,7   1:42.41,9   (375) Diplom      7.48 ¦  2:04.20   60.¦ 3:25.02   71.¦
M50         45. Pröbster Karl                       1954 D-Konstanz                  5:04.20,2   1:17.39,4   (515) Diplom      7.12 ¦  2:00.14   44.¦ 3:04.05   49.¦
M30         23. Wegner Ruediger                     1971 D-Kornwestheim              3:58.16,2     51.44,4   (685) Diplom      5.38 ¦  1:33.59   23.¦ 2:24.16   25.¦
F45         33. Grotjohann Brigitte                 1959 D-Langelsheim               6:23.36,4   2:26.45,5   (292) Diplom      9.05 ¦  2:27.32   32.¦ 3:56.04   34.¦
M50        104. Grotjohann Winfried                 1953 D-Langelsheim               6:30.17,0   2:43.36,2   (293) Diplom      9.14 ¦  2:27.32  102.¦ 4:02.44  107.¦
M60         27. Jaeger Hardy                        1945 D-Langenargen               6:28.49,7   1:51.11,3   (796) Diplom      9.12 ¦  2:29.34   25.¦ 3:59.15   27.¦
M30        140. Jaeger Thomas                       1973 D-Langenargen               5:46.02,2   2:39.30,4   (797) Diplom      8.12 ¦  2:19.20  157.¦ 3:26.42  135.¦
M45          6. Walter Dietmar                      1961 D-Langenau                  4:02.27,5     22.16,5   (894) Diplom      5.44 ¦  1:37.40    6.¦ 2:24.46    6.¦
F30         12. Stader Claudia, D-Langenfeld        1970 Team Laufcampus             4:54.32,2   1:21.43,5   (613) Diplom      6.58 ¦  1:58.31   12.¦ 2:56.01   12.¦
F30         16. Stoller Claudia                     1977 D-Langenfeld                5:11.19,1   1:38.30,4  (1058) Diplom      7.22 ¦  2:09.10   20.¦ 3:02.08   14.¦
M45        107. Albrecht Markus                     1962 D-Legau                     5:30.21,4   1:50.10,4   (110) Diplom      7.49 ¦  2:14.31  128.¦ 3:15.50  100.¦
M30        120. Bammert Holger                      1968 D-Leimen                    5:19.47,0   2:13.15,2  (1141) Diplom      7.34 ¦  2:06.17  123.¦ 3:13.30  118.¦
M40         33. Bruckner Andreas                    1963 D-Leinfelden-Echterdingen   4:31.37,2   1:17.30,9   (176) Diplom      6.26 ¦  1:51.23   43.¦ 2:40.13   32.¦
M55         26. Hampp Dietmar                       1951 D-Leinfelden-Echterdingen   5:21.55,4   1:34.55,8   (307) Diplom      7.37 ¦  2:07.24   33.¦ 3:14.31   25.¦
F30         26. Vogler Sabine                       1968 D-Leinfelden-Echterdingen   5:37.54,1   2:05.05,4  (1063) Diplom      8.00 ¦  2:19.19   27.¦ 3:18.34   23.¦
STMi        31. Kauke Wilfried-Johann+Kauke Beate   1946 D-Leipzig                   5:00.55,1   1:08.58,3  (2111) Diplom      7.07 ¦  2:11.50   28.¦ 2:49.04   35.¦
M40         90. Reisaus Matthias                    1966 D-Leipzig                   5:29.05,6   2:14.59,3   (528) Diplom      7.47 ¦  2:03.39   72.¦ 3:25.26   95.¦
M45         68. Becker Thomas                       1961 D-Lichtenau                 5:00.12,2   1:20.01,2   (140) Diplom      7.06 ¦  1:54.12   47.¦ 3:05.59   83.¦
F55          6. Jobst Monika                        1952 D-Lichtenau                 5:48.21,9   1:04.35,5   (352) Diplom      8.15 ¦  2:21.03    7.¦ 3:27.18    5.¦
M60          5. Weil Karl-Heinz                     1944 D-Lollar                    4:51.02,1     13.23,7   (897) Diplom      6.53 ¦  1:57.58    6.¦ 2:53.03    4.¦
M55         35. Brunner Florian                     1949 D-Lörrach                   5:31.11,6   1:44.12,0   (178) Diplom      7.50 ¦  2:16.04   49.¦ 3:15.07   26.¦
STMä        17. Nickel Uwe+Schmitz Michael          1958 D-Lörrach                   4:40.56,4   1:23.37,5  (2129) Diplom      6.39 ¦  2:07.16   23.¦ 2:33.40   14.¦
M50         50. Philipp Jürgen                      1953 D-Lörrach                   5:10.06,2   1:23.25,4   (502) Diplom      7.20 ¦  2:08.06   69.¦ 3:01.59   46.¦
F20          6. Berggreen Astrid Ellen, D-Lübeck    1980 LG Uni Lübeck               5:24.10,6   1:03.53,6   (739) Diplom      7.40 ¦  2:14.48    7.¦ 3:09.22    5.¦
M45        120. Brand Jörg-Matthias                 1962 D-Lübeck                    5:39.16,2   1:59.05,2   (746) Diplom      8.02 ¦  2:14.44  130.¦ 3:24.31  120.¦
M50         96. Kruck Alfred, D-Lübeck              1956 LG Uni Lübeck               6:05.29,5   2:18.48,7   (813) Diplom      8.39 ¦  2:15.15   86.¦ 3:50.14   99.¦
M50         54. Haas Otmar                          1957 D-Maintal                   5:16.15,0   1:29.34,2   (298) Diplom      7.29 ¦  2:08.59   73.¦ 3:07.16   52.¦
M40         77. Lentz Stefan                        1964 D-Mannheim                  5:14.33,1   2:00.26,8   (429) Diplom      7.27 ¦  2:09.40  100.¦ 3:04.52   69.¦
F40         17. Weber Daniela                       1963 D-Mannheim                  5:31.48,4   1:34.10,9   (683) Diplom      7.51 ¦  2:09.06   16.¦ 3:22.41   18.¦
M55         58. Götzmann Bernhard                   1951 D-March                     5:55.30,6   2:08.31,0   (284) Diplom      8.25 ¦  2:09.09   36.¦ 3:46.21   64.¦
M30        126. Busch Bernhard                      1968 D-Marktbergel               5:26.49,0   2:20.17,2   (190) Diplom      7.44 ¦  2:00.04  103.¦ 3:26.44  136.¦
M30         76. Groll Volker                        1972 D-Marktbergel               4:43.26,2   1:36.54,4   (291) Diplom      6.43 ¦  1:57.20   92.¦ 2:46.06   67.¦
M45         18. Becker Michael                      1958 D-Marxzell                  4:23.53,8     43.42,8   (736) Diplom      6.15 ¦  1:48.15   27.¦ 2:35.37   20.¦
M50         27. Fluderer Eckhard                    1957 D-Marxzell                  4:44.02,8     57.22,0   (772) Diplom      6.43 ¦  1:49.02   23.¦ 2:55.00   34.¦
M45        136. Berthold Klaus, D-Mechernich        1959 LC Euskirchen               5:52.35,7   2:12.24,7  (1084) Diplom      8.21 ¦  2:14.38  129.¦ 3:37.57  138.¦
M55          3. Schäfer Hans                        1948 D-Mechernich                4:16.49,7     29.50,1   (560) Diplom      6.05 ¦  1:46.00    5.¦ 2:30.49    3.¦
M45         44. Seitz Friedemann                    1961 D-Melsungen                 4:44.08,0   1:03.57,0   (594) Diplom      6.44 ¦  1:53.53   46.¦ 2:50.14   43.¦
M55         15. Lechler Reiner                      1952 D-Merdingen                 4:58.36,3   1:11.36,7   (817) Diplom      7.04 ¦  2:02.45   24.¦ 2:55.50   11.¦
M50         68. Hertrich Klaus                      1954 D-Meßkirch                  5:29.59,4   1:43.18,6   (320) Diplom      7.49 ¦  2:03.15   56.¦ 3:26.44   77.¦
M65         26. Weilemann Roland                    1940 D-Mettlach                  7:28.41,5   2:52.09,4  (1064) Diplom     10.38 ¦  2:43.41   23.¦ 4:45.00   26.¦
M45        154. Gratkowski Michael                  1961 D-Mettmann                  6:11.46,3   2:31.35,3   (285) Diplom      8.48 ¦  2:24.22  157.¦ 3:47.23  150.¦
F50          9. Niesner Helga, D-Michelstadt        1957 KSV Reichelsheim            5:27.37,7     58.22,5  (1150) Diplom      7.45 ¦  2:14.25   11.¦ 3:13.12    9.¦
M50          4. Schweitzer Hans                     1956 D-Michelstadt               4:15.21,7     28.40,9    (72) Diplom      6.03 ¦  1:45.41   13.¦ 2:29.39    4.¦
M55         44. Schmid Gerhard                      1952 D-Miesbach                  5:45.22,7   1:58.23,1   (870) Diplom      8.11 ¦  2:09.35   38.¦ 3:35.47   58.¦
STMä        31. Belz Joachim+Mohr Jens              ???? D-Möckmühl                  5:37.55,5   2:20.36,6  (2005) Diplom      8.00 ¦  2:23.43   30.¦ 3:14.12   26.¦
M45         59. Uttendorfer Wolfgang                1962 D-Möglingen                 4:57.49,9   1:17.38,9   (655) Diplom      7.03 ¦  1:53.33   45.¦ 3:04.16   77.¦
M40        DNF  Rapita Rappi, D-Mönchengladbach     1963 LT MG-Volksgarten           2:24.22,3     Zermatt   (524) Diplom      ---- ¦  2:24.22  133.¦    ----  ----¦
M55         57. Stevens Heinz, D-Mönchengladbach    1949 LT MG-Volksgarten           5:55.26,6   2:08.27,0   (620) Diplom      8.25 ¦  2:24.23   69.¦ 3:31.03   52.¦
M50         90. Krökel Roland, D-Monschau           1956 Team Laufcampus             5:56.31,5   2:09.50,7   (403) Diplom      8.26 ¦  2:08.20   71.¦ 3:48.11   98.¦
M50         78. Klatt Dirk                          1957 D-Montabaur                 5:38.31,6   1:51.50,8   (810) Diplom      8.01 ¦  2:12.46   80.¦ 3:25.44   75.¦
M30        147. Püsch Jürgen                        1969 D-Montabaur                 5:51.37,6   2:45.05,8   (519) Diplom      8.20 ¦  2:12.48  140.¦ 3:38.49  147.¦
M50         95. Wohlleben Otfried                   1955 D-Montabaur                 6:05.26,0   2:18.45,2   (900) Diplom      8.39 ¦  2:12.47   81.¦ 3:52.38  102.¦
STMi        50. Wohlleben Petra+Klatt, Bernd        1956 D-Montabaur                 5:41.40,0   1:49.43,2  (2079) Diplom      8.05 ¦  2:45.41   51.¦ 2:55.58   39.¦
M40         44. Höning Michael                      1963 D-Müllheim                  4:43.57,0   1:29.50,7   (332) Diplom      6.43 ¦  1:58.34   62.¦ 2:45.22   38.¦
M55         19. Beyer Roland                        1948 D-München                   5:13.19,1   1:26.19,5   (741) Diplom      7.25 ¦  2:05.26   30.¦ 3:07.52   18.¦
M45         32. Börner Volkmar                      1960 D-München                   4:35.18,0     55.07,0   (743) Diplom      6.31 ¦  1:43.47   15.¦ 2:51.30   44.¦
M30        167. Bregenzer Michael                   1972 D-München                   6:47.01,5   3:40.29,7   (173) Diplom      9.38 ¦  2:32.27  167.¦ 4:14.34  165.¦
F30         29. Dr. Elsner Romy                     1971 D-München                   6:09.47,0   2:36.58,3   (232) Diplom      8.45 ¦  2:23.33   28.¦ 3:46.13   30.¦
M30         95. Freund Ulrich                       1972 D-München                   4:56.44,5   1:50.12,7  (1019) Diplom      7.01 ¦  1:56.05   89.¦ 3:00.39   95.¦
M30         61. Neuberger Akos                      1971 D-München                   4:34.05,2   1:27.33,4   (473) Diplom      6.29 ¦  1:48.17   64.¦ 2:45.47   66.¦
M40        123. Przybyllok Hupsi                    1964 D-München                   6:07.13,2   2:53.06,9  (1045) Diplom      8.42 ¦  2:17.14  119.¦ 3:49.58  124.¦
M45         91. Sobirey Klaus                       1960 D-München                   5:13.55,7   1:33.44,7   (607) Diplom      7.26 ¦  1:53.07   43.¦ 3:20.48  108.¦
M40        129. Traub Lothar                        1967 D-München                   6:19.24,6   3:05.18,3   (643) Diplom      8.59 ¦  2:22.22  131.¦ 3:57.02  129.¦
M40         79. Albers Georg, D-Münster             1964 Tri-Finish Münster          5:17.27,4   2:03.21,1  (1109) Diplom      7.31 ¦  2:14.47  112.¦ 3:02.39   65.¦
M55         28. Luetke Schelhowe Herrmann           1950 D-Münster                   5:23.50,4   1:36.50,8   (438) Diplom      7.40 ¦  2:12.49   41.¦ 3:11.01   22.¦
M45         95. Schemkes Frank                      1960 D-Münster                   5:19.19,2   1:39.08,2  (1101) Diplom      7.34 ¦  2:17.50  140.¦ 3:01.28   67.¦
M40        108. Wachsmann Rainer                    1965 D-Münster                   5:46.35,5   2:32.29,2  (1083) Diplom      8.12 ¦  2:16.07  116.¦ 3:30.27  102.¦
M45        142. Kornfeld Jörg                       1958 D-Neumarkt                  5:57.58,4   2:17.47,4  (1144) Diplom      8.29 ¦  2:15.45  133.¦ 3:42.13  141.¦
M50         77. Mehltretter Georg                   1955 D-Neunburg                  5:38.18,3   1:51.37,5   (828) Diplom      8.01 ¦  2:05.15   63.¦ 3:33.03   81.¦
M40        102. Häusler Günter                      1963 D-Neunburg vorm Wald        5:38.19,7   2:24.13,4   (787) Diplom      8.01 ¦  2:05.15   84.¦ 3:33.04  107.¦
M45         78. Dr. Benusch Thomas                  1962 D-Neustadt                  5:06.12,9   1:26.01,9  (1004) Diplom      7.15 ¦  2:04.21   89.¦ 3:01.51   68.¦
M40        DNF  Seifert Christian                   1966 D-Nieder-Olm                2:08.58,2     Zermatt   (593) Diplom      ---- ¦  2:08.58   95.¦    ----  ----¦
M30        147. Fender Oliver                       1970 D-Nomborn                   5:51.37,6   2:45.05,8   (244) Diplom      8.20 ¦  2:12.48  141.¦ 3:38.49  146.¦
M50         40. Fellner Manfred                     1956 D-Nürnberg                  4:55.22,8   1:08.42,0   (243) Diplom      7.00 ¦  2:03.28   57.¦ 2:51.54   28.¦
M50         99. Sauter Wolfgang                     1956 D-Oberboihingen             6:10.56,2   2:24.15,4   (864) Diplom      8.47 ¦  2:35.45  113.¦ 3:35.10   87.¦
M45        150. Scholven Christian                  1962 D-Oberhausen                6:07.35,3   2:27.24,3  (1052) Diplom      8.42 ¦  2:29.42  165.¦ 3:37.52  137.¦
M45        113. Zürn Klaus                          1959 D-Oberkirch                 5:36.12,6   1:56.01,6   (725) Diplom      7.58 ¦  2:21.29  151.¦ 3:14.43   98.¦
M50         64. Getto Albert, D-Oberotterbach       1956 TV Bad Bergzabern           5:27.54,3   1:41.13,5    (54) Diplom      7.46 ¦  1:49.31   24.¦ 3:38.22   90.¦
M55         66. Strengert Gerhard                   1952 D-Oedheim                   6:10.33,7   2:23.34,1   (625) Diplom      8.46 ¦  2:19.54   61.¦ 3:50.39   67.¦
M45         63. Roos Martin                         1961 D-Oestrich-Winkel           4:58.58,3   1:18.47,3   (545) Diplom      7.05 ¦  1:56.10   55.¦ 3:02.47   71.¦
M50        105. Stöcker Wolfgang                    1954 D-Offenbach                 6:30.29,4   2:43.48,6   (621) Diplom      9.15 ¦  2:35.19  112.¦ 3:55.10  103.¦
F60          5. Werz Renate                         1947 D-Offenburg                 6:05.56,7   1:16.41,6    (81) Diplom      8.40 ¦  2:23.16    5.¦ 3:42.39    5.¦
M30         89. Weber Bernd                         1975 D-Paderborn                 4:50.55,7   1:44.23,9   (682) Diplom      6.53 ¦  1:43.18   44.¦ 3:07.37  106.¦
M45         52. Päch Andreas                        1958 D-Pesterwitz                4:51.49,7   1:11.38,7   (840) Diplom      6.54 ¦  1:51.39   38.¦ 3:00.10   61.¦
M30         46. Zander Björn                        1977 D-Petershagen               4:23.33,1   1:17.01,3   (711) Diplom      6.14 ¦  1:44.25   48.¦ 2:39.07   45.¦
M45        126. Rudt Thomas                         1962 D-Philippsburg              5:44.14,9   2:04.03,9   (547) Diplom      8.09 ¦  2:12.38  119.¦ 3:31.36  131.¦
F30          5. Tassani-Prell Barbara, D-Piding     1973 Hotel Riffelberg/Team Sal   4:19.22,2     46.33,5    (74) Diplom      6.08 ¦  1:48.25    7.¦ 2:30.56    4.¦
M30         60. Pantel Sascha                       1970 D-Potsdam                   4:33.45,1   1:27.13,3   (491) Diplom      6.29 ¦  1:51.14   74.¦ 2:42.30   55.¦
M40        106. Röhrl Heiner                        1966 D-Prien                     5:43.12,6   2:29.06,3   (542) Diplom      8.08 ¦  2:16.24  117.¦ 3:26.48   99.¦
M45         66. Hunter Hugh                         1960 D-Remagen                   4:59.28,9   1:19.17,9   (338) Diplom      7.05 ¦  1:55.02   49.¦ 3:04.26   78.¦
F45         23. Effelberg Stephanie                 1960 D-Remscheid                 5:41.05,0   1:44.14,1   (228) Diplom      8.05 ¦  2:15.20   23.¦ 3:25.44   23.¦
M45        114. Friedrich Jörg                      1962 D-Remscheid                 5:36.22,7   1:56.11,7   (775) Diplom      7.58 ¦  2:12.42  121.¦ 3:23.40  118.¦
M45         22. Johannsen Christian                 1960 D-Remscheid                 4:27.39,0     47.28,0  (1027) Diplom      6.20 ¦  1:55.15   51.¦ 2:32.23   15.¦
F40         28. Atzmüller Renate                    1966 D-Remseck                   6:50.30,7   2:52.53,2   (124) Diplom      9.43 ¦  2:30.16   25.¦ 4:20.14   28.¦
M45         99. Schaub Norbert                      1958 D-Remseck                   5:25.50,5   1:45.39,5   (562) Diplom      7.43 ¦  2:10.03  109.¦ 3:15.47   99.¦
M50         44. Lang Günther, D-Reutlingen          1956 IGL Reutlingen              5:00.23,2   1:13.42,4   (420) Diplom      7.07 ¦  2:02.15   51.¦ 2:58.07   42.¦
M55         48. Schittone Vincenzo                  1948 D-Reutlingen                5:46.09,1   1:59.09,5   (868) Diplom      8.12 ¦  2:17.50   55.¦ 3:28.18   44.¦
M40         47. Klink Ralf                          1965 D-Riedstadt                 4:46.49,7   1:32.43,4   (385) Diplom      6.47 ¦  2:00.05   63.¦ 2:46.43   39.¦
M60          8. Kalbfleisch Rudi                    1944 D-Romrod                    5:04.23,4     26.45,0   (802) Diplom      7.12 ¦  2:00.59    8.¦ 3:03.23    8.¦
M45        112. Witte Detlef                        1961 D-Roßdorf                   5:35.15,6   1:55.04,6   (704) Diplom      7.56 ¦  2:01.25   76.¦ 3:33.50  134.¦
M45        121. Remmel Thomas                       1962 D-Rösrath                   5:39.47,5   1:59.36,5   (531) Diplom      8.03 ¦  2:14.46  132.¦ 3:25.01  121.¦
M45        100. Giese Hermann                       1962 D-Roetgen                   5:26.05,9   1:45.54,9   (272) Diplom      7.43 ¦  2:17.11  136.¦ 3:08.54   88.¦
M45        DNF  Borsy Paul                          1961 D-Rust                      2:02.12,6     Zermatt   (167) Diplom      ---- ¦  2:02.12   80.¦    ----  ----¦
M45        139. Dilg Hans-Joachim                   1958 D-Saarbrücken               5:56.28,8   2:16.17,8   (217) Diplom      8.26 ¦  2:25.52  161.¦ 3:30.36  128.¦
M50        100. Menzel Wolfgang                     1955 D-Sankt Augustin            6:14.11,4   2:27.30,6   (100) Diplom      8.52 ¦  2:29.33  109.¦ 3:44.37   94.¦
M60          7. Scheidtmann Karl Heinz              1944 D-Sankt Augustin            4:52.17,1     14.38,7   (564) Diplom      6.55 ¦  2:03.10   11.¦ 2:49.06    1.¦
M50         75. Dr. Schieferdecker Jörg             1956 D-Schlangenbad              5:37.03,3   1:50.22,5   (568) Diplom      7.59 ¦  2:17.55   91.¦ 3:19.07   64.¦
M40         15. Waberzeck Gerd                      1967 D-Schleiden                 4:05.27,5     51.21,2   (670) Diplom      5.49 ¦  1:37.40   12.¦ 2:27.46   17.¦
M60         24. Ziering Harry                       1946 D-Schlierbach               6:18.06,7   1:40.28,3   (719) Diplom      8.57 ¦  2:32.10   27.¦ 3:45.56   23.¦
F45          5. Schäuble Marianne, D-Schönau        1962 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:49.10,2     52.19,3    (69) Diplom      6.51 ¦  1:55.01    5.¦ 2:54.08    5.¦
M45         11. Schelshorn Andreas, D-Schönau       1960 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:15.01,9     34.50,9    (70) Diplom      6.02 ¦  1:39.56    9.¦ 2:35.05   19.¦
M30         47. Steinebrunner Udo, D-Schönenberg    1973 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:24.07,8   1:17.36,0   (618) Diplom      6.15 ¦  1:43.32   45.¦ 2:40.35   50.¦
M30         38. Baier Andreas                       1969 D-Schopfheim                4:16.25,6   1:09.53,8   (128) Diplom      6.04 ¦  1:49.48   71.¦ 2:26.37   27.¦
M45        141. Jassniger Harald                    1959 D-Schorndorf                5:56.51,6   2:16.40,6   (347) Diplom      8.27 ¦  2:11.44  113.¦ 3:45.06  147.¦
M30         34. Muntenasu Petru                     1970 D-Schwaigern                4:14.18,4   1:07.46,6   (468) Diplom      6.01 ¦  1:44.58   51.¦ 2:29.20   32.¦
M45         64. Funda Walter                        1962 D-Schwanau                  4:58.58,8   1:18.47,8   (260) Diplom      7.05 ¦  1:56.55   57.¦ 3:02.03   70.¦
M30         90. Goehringer Stefan                   1972 D-Schwieberdingen           4:53.52,2   1:47.20,4   (779) Diplom      6.57 ¦  1:54.21   87.¦ 2:59.31   93.¦
M65         19. Wutkewicz Karl-Heinz                1939 D-Sibbesse                  6:43.02,6   2:06.30,5   (709) Diplom      9.33 ¦  2:31.35   17.¦ 4:11.26   22.¦
M30         15. von Witsch Felix, D-Siegburg        1972 Team TEVA                   3:41.08,1     34.36,3  (1130) Diplom      5.14 ¦  1:27.08    9.¦ 2:13.59   16.¦
F50          1. Braun Marion                        1957 D-Simmerath                 4:29.15,2       -----   (749) Diplom      6.22 ¦  1:54.58    3.¦ 2:34.17    1.¦
M50         18. Braun Wolfgang                      1954 D-Simmerath                 4:31.49,4     45.08,6   (750) Diplom      6.26 ¦  1:54.58   33.¦ 2:36.51   10.¦
STMä        24. Kunzmann Frank+Mayer Philipp, D-Sin 1970 LG Radolfzell               5:15.14,9   1:57.56,0  (2130) Diplom      7.28 ¦  2:19.29   26.¦ 2:55.45   25.¦
STMi        21. Ruch Alexandra+Campodonico Giovanni 1977 D-Singen                    4:38.48,4     46.51,6  (2069) Diplom      6.36 ¦  2:28.21   47.¦ 2:10.27    3.¦
M55         61. Schulz Dieter, D-Sinn               1948 LG-Dill                     5:59.39,8   2:12.40,2  (1054) Diplom      8.31 ¦  2:29.51   74.¦ 3:29.48   49.¦
F50         17. Küst Margarita                      1953 D-Sinzheim                  6:16.42,4   1:47.27,2   (415) Diplom      8.55 ¦  2:36.13   19.¦ 3:40.29   16.¦
F30         17. Bauer Nanette                       1973 D-Speyer                    5:14.01,3   1:41.12,6   (735) Diplom      7.26 ¦  2:03.48   16.¦ 3:10.12   18.¦
M50         98. Kortyka Joachim                     1955 D-Speyer                    6:09.30,6   2:22.49,8   (395) Diplom      8.45 ¦  2:18.43   94.¦ 3:50.47  100.¦
F45         37. Baechler-Preu Beate                 1962 D-Stuttgart                 6:42.28,5   2:45.37,6   (127) Diplom      9.32 ¦  2:48.42   40.¦ 3:53.46   33.¦
M40         89. Baechler Stefan                     1965 D-Stuttgart                 5:28.46,5   2:14.40,2   (126) Diplom      7.47 ¦  2:10.56  103.¦ 3:17.50   87.¦
M50         85. Dr. Klötzel Thomas R., D-Stuttgart  1957 Trail-Running Lausanne-Ze   5:48.28,5   2:01.47,7   (388) Diplom      8.15 ¦  2:21.57   99.¦ 3:26.30   76.¦
M30         65. Petzold Hanjo                       1972 D-Stuttgart                 4:35.55,5   1:29.23,7   (499) Diplom      6.32 ¦  1:55.26   88.¦ 2:40.28   49.¦
F50         14. Sacher Grace                        1954 D-Stuttgart                 6:00.02,8   1:30.47,6   (860) Diplom      8.31 ¦  2:30.29   16.¦ 3:29.33   12.¦
F50         18. Dr. Weissmann Elvira                1955 D-Stuttgart                 6:39.30,5   2:10.15,3   (898) Diplom      9.28 ¦  2:31.51   17.¦ 4:07.38   18.¦
M30        159. Bärschneider Marco                  1973 D-Tamm                      6:22.07,5   3:15.35,7   (134) Diplom      9.03 ¦  2:12.35  139.¦ 4:09.32  163.¦
M55         75. Boese Hubert                        1952 D-Themar                    6:27.38,2   2:40.38,6   (158) Diplom      9.11 ¦  2:17.43   54.¦ 4:09.55   75.¦
M50         73. Güntzel Wieland                     1956 D-Themar                    5:34.10,5   1:47.29,7   (295) Diplom      7.55 ¦  2:18.05   93.¦ 3:16.05   60.¦
M40         26. Arnold Klaus                        1966 D-Tiefenbronn               4:21.56,5   1:07.50,2   (120) Diplom      6.12 ¦  1:46.01   31.¦ 2:35.54   23.¦
M50          5. Barheier Gerold, D-Todtnau          1955 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:17.08,9     30.28,1   (133) Diplom      6.05 ¦  1:42.57    8.¦ 2:34.11    8.¦
STMi        26. Buck Dorotha+Lindhorst Andreas      1962 D-Tübingen                  4:52.55,0   1:00.58,2  (2029) Diplom      6.56 ¦  2:06.09   20.¦ 2:46.45   31.¦
M55         22. Schultheiß Karl-Heinz               1951 D-Tübingen                  5:18.00,6   1:31.01,0   (584) Diplom      7.32 ¦  2:12.43   40.¦ 3:05.17   17.¦
M50         53. Wiessler Joachim                    1954 D-Tutzing                   5:14.00,0   1:27.19,2   (698) Diplom      7.26 ¦  2:10.55   76.¦ 3:03.04   47.¦
M60          4. Linsenmaier Werner                  1943 D-Uhingen                   4:49.40,2     12.01,8   (820) Diplom      6.51 ¦  1:56.02    4.¦ 2:53.37    5.¦
STMi         8. Dirr Harald+Maier Susanne, D-Ulm    1963 LT-TSG Söflingen            4:13.15,1     21.18,3  (2001) Diplom      6.00 ¦  1:40.54    4.¦ 2:32.20   18.¦
M40         70. Faehling Martin                     1966 D-Ulm                       5:09.32,0   1:55.25,7   (239) Diplom      7.20 ¦  1:56.24   59.¦ 3:13.07   79.¦
M40        104. Griffin Stephen                     1966 D-Ulm                       5:39.16,4   2:25.10,1   (289) Diplom      8.02 ¦  2:18.28  120.¦ 3:20.47   90.¦
M50         47. Podolak Roland                      1955 D-Ulm                       5:07.29,4   1:20.48,6   (509) Diplom      7.17 ¦  2:00.59   46.¦ 3:06.29   51.¦
M40         49. Wietzel Peter, D-Utzenfeld          1965 Lauf-Team Oberes Wiesenta   4:48.59,4   1:34.53,1   (699) Diplom      6.50 ¦  1:55.01   53.¦ 2:53.57   48.¦
STMi        36. Feifel Martin+Williner Feifel Franz ???? D-Utzstetten                5:11.32,2   1:19.35,4  (2056) Diplom      7.22 ¦  2:24.27   44.¦ 2:47.05   32.¦
M50         58. Schieler Klaus                      1954 D-Vaihingen                 5:18.35,2   1:31.54,4   (867) Diplom      7.33 ¦  2:02.56   53.¦ 3:15.39   58.¦
M40        132. Beiderbeck Dietmar                  1966 D-Veitshöchheim             6:24.58,7   3:10.52,4  (1003) Diplom      9.07 ¦  2:32.02  139.¦ 3:52.56  126.¦
M55         42. Dr. Lindemeyer Harald               1949 D-Vellmar                   5:38.56,3   1:51.56,7   (432) Diplom      8.01 ¦  2:14.49   47.¦ 3:24.07   37.¦
M40          4. Bauer Christian, D-Villingen-Schwen 1967 LSG Schwarzwald-Marathon    3:36.08,5     22.02,2  (1127) Diplom      5.07 ¦  1:30.39    6.¦ 2:05.29    3.¦
M60         16. Höfler Ivo                          1944 D-Villingen-Schwenningen    5:41.44,5   1:04.06,1   (791) Diplom      8.05 ¦  2:07.13   13.¦ 3:34.31   21.¦
M40        126. Nentwig Wilfried                    1967 D-Villingen-Schwenningen    6:09.05,9   2:54.59,6   (472) Diplom      8.44 ¦  2:11.43  104.¦ 3:57.22  130.¦
M50         74. Sölch Hans                          1956 D-Vilsheim                  5:36.01,0   1:49.20,2   (609) Diplom      7.57 ¦  2:10.58   77.¦ 3:25.02   71.¦
M50         55. Pink Günter                         1953 D-Völklingen                5:17.03,3   1:30.22,5   (503) Diplom      7.30 ¦  2:06.46   65.¦ 3:10.16   56.¦
M50        DNF  Stutz Klaus                         1954 D-Völklingen                2:13.35,6     Zermatt   (631) Diplom      ---- ¦  2:13.35   83.¦    ----  ----¦
M40        103. Rump Eckhard                        1964 D-Wadersloh                 5:38.41,7   2:24.35,4   (549) Diplom      8.01 ¦  2:15.02  113.¦ 3:23.39   93.¦
STFr         4. Baisch Martina+Leyh Renate          ???? D-Waiblingen                5:17.02,7     44.28,3  (2049) Diplom      7.30 ¦  2:08.42    5.¦ 3:08.20    7.¦
M50         29. Leyh Michael H.                     1957 D-Waiblingen                4:44.52,0     58.11,2   (431) Diplom      6.45 ¦  1:55.25   35.¦ 2:49.26   26.¦
STMä        22. Vasiliadis Eleftherios+Strohmaier M 1958 D-Waiblingen                5:05.33,4   1:48.14,5  (2109) Diplom      7.14 ¦  2:24.42   31.¦ 2:40.51   18.¦
M50         13. Reiss Berndt                        1957 D-Waldkirch                 4:27.32,2     40.51,4  (1118) Diplom      6.20 ¦  1:42.54    7.¦ 2:44.37   18.¦
M55         31. Grebitus Rainer                     1949 D-Wedemark                  5:29.49,5   1:42.49,9   (288) Diplom      7.49 ¦  2:17.24   52.¦ 3:12.25   23.¦
M50         92. Kreissl Michael                     1957 D-Weilbach                  5:57.29,1   2:10.48,3  (1001) Diplom      8.28 ¦  2:14.25   85.¦ 3:43.03   93.¦
F40         12. Hahn Kornelia                       1967 D-Weilheim                  5:06.13,2   1:08.35,7   (303) Diplom      7.15 ¦  1:57.01    7.¦ 3:09.11   16.¦
M55         47. Brandt Bernd                        1952 D-Weilrod                   5:45.48,2   1:58.48,6  (1072) Diplom      8.11 ¦  2:16.25   51.¦ 3:29.22   48.¦
M45        110. Schmidt Klaus, D-Weingarten         1960 TV Rheinzabern              5:33.10,4   1:52.59,4  (1135) Diplom      7.53 ¦  2:26.46  164.¦ 3:06.23   86.¦
M30         64. Emde Thomas                         1968 D-Wermelskirchen            4:35.33,5   1:29.01,7  (1014) Diplom      6.31 ¦  1:49.19   69.¦ 2:46.14   68.¦
M55         45. Federer Arnold                      1949 D-Wermelskirchen            5:45.27,2   1:58.27,6   (241) Diplom      8.11 ¦  2:14.32   45.¦ 3:30.54   51.¦
M45        149. Neumann Jörg                        1960 D-Wermelskirchen            6:06.27,5   2:26.16,5   (475) Diplom      8.41 ¦  2:14.45  131.¦ 3:51.41  154.¦
M45        115. Stürzl Martin                       1958 D-Wermelskirchen            5:36.23,1   1:56.12,1   (630) Diplom      7.58 ¦  2:14.30  127.¦ 3:21.52  110.¦
M55         32. Schaber Paul                        1952 D-Wernau                    5:30.00,1   1:43.00,5   (559) Diplom      7.49 ¦  2:00.08   15.¦ 3:29.52   50.¦
M30        125. Fick Jochen                         1976 D-Werneck                   5:26.48,0   2:20.16,2   (246) Diplom      7.44 ¦  2:08.31  133.¦ 3:18.16  126.¦
F40         11. Falkus Andrea                       1966 D-Wesel                     5:05.41,8   1:08.04,3  (1145) Diplom      7.14 ¦  2:06.27   14.¦ 2:59.14    7.¦
M55         40. Baumgarten Karl Wolfgang            1952 D-Weyhe                     5:37.37,6   1:50.38,0   (135) Diplom      8.00 ¦  2:21.38   64.¦ 3:15.58   27.¦
M50         79. Goerttler Uwe                       1957 D-Wiesbaden                 5:39.42,1   1:53.01,3   (280) Diplom      8.03 ¦  2:17.56   92.¦ 3:21.45   67.¦
M55         49. von Pander Rolf                     1948 D-Wiesbaden                 5:46.44,0   1:59.44,4   (490) Diplom      8.13 ¦  2:14.45   46.¦ 3:31.58   53.¦
M50         65. Schwarz Rolf Martin                 1955 D-Winterbach                5:27.57,6   1:41.16,8   (589) Diplom      7.46 ¦  1:53.52   31.¦ 3:34.04   84.¦
M30        116. Schuth Mike, D-Wolken               1973 TuS Wallmerod               5:18.28,1   2:11.56,3   (588) Diplom      7.32 ¦  2:05.52  120.¦ 3:12.35  115.¦
M50         62. Kistner Klaus                       1953 D-Wörth                     5:22.15,6   1:35.34,8   (382) Diplom      7.38 ¦  2:08.21   72.¦ 3:13.53   57.¦
M65          8. Baumgart Dieter                     1941 D-Wuppertal                 5:36.23,2     59.51,1    (45) Diplom      7.58 ¦  2:12.36    5.¦ 3:23.47    8.¦
M45        165. Herrmann Günter                     1959 D-Würzburg                  7:01.16,3   3:21.05,3   (319) Diplom      9.59 ¦  2:40.55  169.¦ 4:20.20  165.¦
M20         31. Reus Florian                        1984 D-Würzburg                  6:24.58,5   3:12.20,0  (1047) Diplom      9.07 ¦  2:32.02   31.¦ 3:52.55   29.¦
M45        DNF  Seerau Roland                       1961 D-Xanten                    2:12.26,7     Zermatt   (591) Diplom      ---- ¦  2:12.26  117.¦    ----  ----¦
M40         23. Kuderer Bernhard                    1965 D-Zell                      4:19.34,0   1:05.27,7  (1140) Diplom      6.09 ¦  1:45.43   29.¦ 2:33.50   22.¦
M30         63. Kuderer Rainer                      1971 D-Zell                      4:34.53,7   1:28.21,9  (1139) Diplom      6.30 ¦  1:51.37   75.¦ 2:43.16   57.¦
STMä        14. Hiesel Claus-Peter+Geissler Hermann 1963 Team Laufcampus             4:29.41,5   1:12.22,6  (2061) Diplom      6.23 ¦  1:41.38    8.¦ 2:48.02   20.¦
F40          4. Hiesel Evelyne                      1966 D-Zülpich                   4:36.28,8     38.51,3  (1089) Diplom      6.33 ¦  1:56.59    6.¦ 2:39.28    4.¦

Total 369



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.