Walliseller Lauf 2007 - Zürich (Schweiz)

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
F8          27. Abegg Aline                         1995 Bassersdorf                    9.43,9      2.32,7  (3622)      4.59
F9          25. Abegg Linda                         1998 Bassersdorf                    9.47,0      2.11,4  (3623)      5.01
VMK2       DSQ  Ackermann Laura+Rosângela           2004 Volketswil                      -----        disq  (1655)      ----
VMK1        40. Ackermann Lucas+Urs                 2001 Volketswil                     9.20,2      2.00,6  (1601)      5.29
F9          11. Aeberli Olivia                      1996 Thalwil                        9.11,2      1.35,6  (3595)      4.42
M4          86. Aeberli Urs                         1956 Thalwil                     1:11.40,7     35.16,5     (1)      7.32
WA2        ---  Aeschbacher Christina, Bassersdorf  1954 ASC Bassersdorf             1:19.29,0       -----  (1418)      8.22
M8          22. Aeschlimann Christian               1995 Windlach                       8.50,9      2.16,5  (3001)      4.32
F2           1. Aeschlimann Katja                   1976 Russikon                      39.17,7       -----   (501)      4.08
VMK1        45. Aeschlimann Nicole+Kurt Aeschlimann 2001 Windlach                       9.37,8      2.18,2  (1602)      5.39
M2          31. Alig Alois                          1970 Zürich                        42.01,4      9.24,9   (361)      4.25
F9          13. Alkadri Laura                       1999 Zürich                         9.17,5      1.41,9  (3615)      4.45
M3         113. Altorfer Martin                     1962 Uster                         53.37,1     19.46,3     (2)      5.38
M1          23. Alvarez Andrés                      1983 Wallisellen                   48.18,3     16.03,1   (334)      5.05
F7          14. Ammann Maya, Dietlikon              1958 TV Dietlikon                  27.56,0      7.34,3  (1048)      5.52
M4          11. Anderegg Hans, Bassersdorf          1953 ASC-Bassersdorf               42.04,4      5.40,2     (3)      4.25
F9          72. Andres Lina                         1997 Nänikon                       11.37,0      4.01,4  (3614)      5.57
VMK1        18. Andres Viviane                      2000 Nänikon                        8.19,4      0.59,8  (1698)      4.53
M5           5. Andrist Bernhard                    1946 Zürich                        43.28,7      4.57,3     (4)      4.34
WA2        ---  Angehrn Monika                      1974 Winterthur                  1:16.53,2       -----  (1393)      8.05
M5          10. Angehrn Otto, Dübendorf             1945 SC GM                         49.34,2     11.02,8   (416)      5.13
F7          12. Arlitt Nicole                       1976 Kloten                        27.06,5      6.44,8  (1057)      5.42
M7          25. Arlitt Patrick, Kloten              1979 Teufelsrenner                 28.02,2     11.20,8  (1056)      5.54
F9          22. Arnold Bernadette, Steinmaur        1998 MR Steinmaur                   9.44,3      2.08,7  (3535)      4.59
M1          29. Arnold Oliver                       1983 Wallisellen                   50.21,7     18.06,5   (364)      5.18
F9          54. Arnold Sabrina, Steinmaur           1998 MR Steinmaur                  10.43,5      3.07,9  (3536)      5.30
M4          58. Aubert Pierre                       1955 Bassersdorf                   49.44,9     13.20,7     (7)      5.14
WA         ---  Aymon Brigitte                      1965 Volketswil                  1:28.24,5       -----  (1302)      9.18
M8          26. Aymon Julien                        1995 Volketswil                     9.16,4      2.42,0  (3002)      4.45
M9          31. Aymon Nicolas                       1997 Volketswil                     8.57,3      1.55,4  (3028)      4.35
M9          20. Bachmann Tim, Lufingen              1998 Jugi Lufingen                  8.35,6      1.33,7  (3029)      4.24
M3         109. Bachmann Urs                        1961 Glattfelden                   52.11,6     18.20,8     (8)      5.29
M2          15. Bächtold Bruno                      1969 Winterthur                    37.26,8      4.50,3     (9)      3.56
M3          41. Badertscher Urs                     1967 Kleinandelfingen              41.46,3      7.55,5   (387)      4.23
F3          58. Balli Verena, Glattbrugg            1966 Velo-Point Radsport         1:00.39,8     25.13,7   (641)      6.23
VMK1        20. Bamert Alina+Bamert Judith          2001 Bassersdorf                    8.25,0      1.05,4  (1603)      4.57
M9          30. Bamert Michael                      1998 Bassersdorf                    8.56,7      1.54,8  (3030)      4.35
F1          21. Bär Michèle, Schönenberg ZH         1979 TV Samstagern                 58.25,2     19.35,9   (503)      6.08
WA2        ---  Bärlocher Elisabeth                 1951 Wallisellen                 1:24.52,9       -----  (1394)      8.56
PL           9. Bärlocher Sandra                    1987 Wallisellen                   35.02,3      7.19,4  (4070)      5.56
F3          51. Bärlocher Ursi                      1960 Wallisellen                   57.13,7     21.47,6   (504)      6.01
F2          25. Baruffaldi Jessica                  1975 Uster                         50.52,7     11.35,0   (505)      5.21
M3         119. Bastianelli Renato                  1964 Nänikon                       54.51,5     21.00,7    (11)      5.46
M1           7. Bauer Markus                        1982 Kloten                        40.33,3      8.18,1    (13)      4.16
M4          37. Baumann Daniel                      1955 Mesikon                       45.14,8      8.50,6    (14)      4.45
F1           2. Baumann Denise                      1979 Urdorf                        41.04,4      2.15,1   (693)      4.19
F9          19. Baumann Laura                       1996 Wallisellen                    9.34,7      1.59,1  (3537)      4.54
F3           7. Baumberger Regula                   1959 Zürich                        43.11,3      7.45,2   (506)      4.32
M4          38. Bäumler Werner, Zell                1953 LSV Winterthur                45.44,4      9.20,2   (332)      4.48
F1          23. Baumli Priska, Kloten               1979 runandsmile.ch                59.32,9     20.43,6   (507)      6.16
M9          71. Baur Pascal, Samstagern             1999 TV Samstagern                  9.57,9      2.56,0  (3031)      5.06
M9          63. Baur Stefan, Samstagern             1997 TV Samstagern                  9.47,9      2.46,0  (3032)      5.01
M3         124. Beer Jörg                           1967 Wallisellen                   59.53,1     26.02,3   (267)      6.18
F2          39. Beer Susanne                        1969 Wallisellen                   59.49,7     20.32,0   (654)      6.17
F3           9. Benker Evelyne, Lufingen            1963 LSV Kloten                    44.54,6      9.28,5   (508)      4.43
F4          15. Berchtold Silvia                    1951 Niederhasli                   52.03,7     10.42,2   (509)      5.28
M3          82. Bernhard Ruedi, Oberengstringen     1963 sacki-Peepel                  46.23,9     12.33,1    (16)      4.53
M1          25. Berritto Alessandro                 1979 Wallisellen                   48.56,3     16.41,1   (266)      5.09
WA         ---  Bertschiner Marianne                1955 Dübendorf                   1:18.01,6       -----  (1441)      8.12
F2          42. Bertschinger Evelyn                 1970 Wiesendangen                1:00.18,7     21.01,0   (511)      6.20
VMK2        36. Bertschinger Patrick                2003 Wiesendangen                  12.31,3      5.04,6  (1656)      7.21
F3          50. Bertschinger Susanne                1966 Volketswil                    57.07,2     21.41,1   (667)      6.00
M7          12. Bertschinger Walter                 1985 Fischenthal                   22.05,1      5.23,7  (1020)      4.38
M6           8. Betschart Martin, Nürensdorf        1988 SCN                           44.02,6      9.01,5   (411)      4.38
F4          26. Betschart Rita                      1953 Wetzikon ZH                   57.05,9     15.44,4   (513)      6.00
M4          81. Betschart Ulrich                    1950 Nürensdorf                    58.04,4     21.40,2   (412)      6.06
WA         ---  Bevilaqua Vincenzo                  1981 Zürich                      1:24.29,8       -----  (1303)      8.53
WA         ---  Bianco Nadia                        1981 Watt                        1:20.17,2       -----  (1304)      8.27
WA         ---  Bickel Ruedi                        1962 Wallisellen                 1:24.40,3       -----  (1419)      8.54
M8          28. Bienz Daniel                        1994 Wallisellen                   10.06,5      3.32,1  (3003)      5.11
M3          12. Billich Michael                     1963 Uster                         37.52,8      4.02,0    (18)      3.59
VMK1        14. Billich Pablo                       2000 Uster                          8.12,6      0.53,0  (1604)      4.49
M4          16. Binder Peter, Zürich                1956 cityrunning.ch                42.24,0      5.59,8    (19)      4.27
WA         ---  Binggeli Gaby                       1969 Bassersdorf                 1:27.09,6       -----  (1306)      9.10
F8          22. Binna Raffaela, Otelfingen          1994 TV Otelfingen                  9.29,6      2.18,4  (3501)      4.52
F7           1. Bisang Ines                         1978 Uster                         20.21,7       -----  (1001)      4.17
M3          38. Bischof Ivo                         1964 Glattfelden                   41.40,5      7.49,7    (20)      4.23
M9          59. Bischof Lukas                       1999 Glattfelden                    9.41,3      2.39,4  (3033)      4.58
F3          55. Bischof Luzia                       1960 Gossau ZH                     59.11,5     23.45,4   (514)      6.13
VMK1        29. Bischof Roman+Bischof Ivo           2000 Glattfelden                    8.47,6      1.28,0  (1605)      5.10
M2          70. Bisser Peytchev                     1968 Zürich                        51.26,3     18.49,8   (423)      5.24
M5          18. Bitterlin Fred, Kloten              1933 LSV Kloten                    53.31,0     14.59,6    (22)      5.38
M8          19. Blaser Fabian, Otelfingen           1995 TV Otelfingen                  8.18,0      1.43,6  (3004)      4.15
F8          35. Blaser Tamara, Otelfingen           1992 TV Otelfingen                 11.09,6      3.58,4  (3502)      5.43
M5           4. Blöchlinger Karl                    1944 Dübendorf                     43.16,4      4.45,0    (23)      4.33
WA         ---  Blum Sonja                          1956 Wallisellen                 1:23.33,0       -----  (1307)      8.47
M2          77. Blumer Stephan                      1973 Zürich                        56.54,6     24.18,1    (24)      5.59
WA         ---  Bochsler Lussy                      1951 Wallisellen                 1:25.03,2       -----  (1440)      8.57
F4          29. Böhi Lotti                          1952 Uster                         58.50,7     17.29,2   (697)      6.11
M4          33. Borer Thomas                        1957 Zürich                        44.47,5      8.23,3   (330)      4.42
M4          19. Börlin Peter                        1957 Uster                         43.03,1      6.38,9   (348)      4.31
F2          27. Bornand Jilline                     1969 Benglen                       51.32,7     12.15,0   (682)      5.25
M7          21. Borsinger Mike                      1960 Nürensdorf                    26.09,8      9.28,4  (1021)      5.30
VMK2        13. Bortot Luca                         2002 Wallisellen                   10.00,2      2.33,5  (1712)      5.53
M3          11. Boschung Hans-Peter                 1961 Kloten                        37.43,8      3.53,0    (28)      3.58
F3          11. Boschung Manuela                    1962 Kloten                        46.51,1     11.25,0   (516)      4.55
M3          66. Boss Roland, Egg b. Zürich          1960 PSK KAPOZH                    44.07,5     10.16,7   (293)      4.38
F8           5. Bosshard Alexandra, Steinmaur       1994 MR Steinmaur                   7.50,0      0.38,8  (3503)      4.01
VMK1        58. Bosshard Giulia, Samstagern         2000 TV Samstagern                 10.30,6      3.11,0  (1606)      6.10
F9          59. Bosshard Laura, Rickenbach ZH       1998 TV Samstagern                 10.49,8      3.14,2  (3599)      5.33
F8          21. Bosshard Ramona, Steinmaur          1995 MR Steinmaur                   9.18,2      2.07,0  (3504)      4.46
M2          30. Bourtzakis Emilios                  1971 Lufingen                      41.52,3      9.15,8    (29)      4.24
F9           3. Bourtzakis Vicky                    1998 Lufingen                       8.18,2      0.42,6  (3538)      4.15
M2          34. Braband Henrik                      1975 Zürich                        42.29,8      9.53,3   (242)      4.28
WA         ---  Bräm Alice, Dietlikon               1950 TV Dietlikon                1:34.56,8       -----  (1308)      9.59
WA         ---  Brand Erich, Dietlikon              1955 TV Dietlikon                1:26.12,9       -----  (1309)      9.04
WA         ---  Brand Monika, Dietlikon             1956 TV Dietlikon                1:26.11,6       -----  (1310)      9.04
F1          17. Brändli Andrea                      1985 Nürensdorf                    55.16,3     16.27,0   (517)      5.49
M2          21. Brändli Thomas                      1968 Wallisellen                   38.33,0      5.56,5    (30)      4.03
M5          21. Braun Fritz, Boppelsen              1941 SPOBO                         55.34,2     17.02,8   (338)      5.50
M7          17. Braun Mathias                       1990 Steg im Tösstal               22.49,7      6.08,3  (1022)      4.48
F5           3. Braun Ursula                        1944 Boppelsen                     55.33,5      8.31,3   (677)      5.50
M2          28. Brecht Jens, Wallisellen            1975 SC Markdorf                   40.59,6      8.23,1   (289)      4.18
M4          45. Brenn Jürg                          1950 Zürich                        46.56,0     10.31,8   (243)      4.56
F1           1. Brenn Nina                          1979 Zürich                        38.49,3       -----   (643)      4.05
F4           9. Brettle Doris, Mönchaltorf          1949 LC Uster                      49.25,5      8.04,0   (518)      5.12
M9          86. Brönnimann Alexander, Oberembrach   1996 Jugi Lufingen                 11.10,9      4.09,0  (3116)      5.44
PL          10. Bruder Erich                        1962 Adliswil                      36.54,9      9.12,0  (4071)      6.15
M9          87. Bruderer Kevin                      1999 Wallisellen                   11.13,1      4.11,2  (3139)      5.45
M9          70. Bruggmann Adrian                    1998 Wallisellen                    9.57,3      2.55,4  (3034)      5.06
VMK1        28. Bruggmann Alissia                   2000 Wallisellen                    8.42,0      1.22,4  (1607)      5.07
M9           4. Bruggmann Nick, Wallisellen         1996 FC Wallisellen                 7.53,3      0.51,4  (3035)      4.02
M9          37. Brun Leo, Wallisellen               1996 Crazy  Boys                    9.10,2      2.08,3  (3036)      4.42
M4          50. Brun Michel                         1955 Zürich                        48.36,4     12.12,2    (32)      5.06
M5          29. Brun Robert                         1935 Fällanden                   1:01.27,5     22.56,1   (355)      6.28
M3          96. Brunner Franco, Wallisellen         1961 Swiss TS                      48.42,7     14.51,9    (33)      5.07
F8          28. Brunner Lara, Wallisellen           1994 Swiss TS                       9.46,4      2.35,2  (3505)      5.00
WA         ---  Brunner Lisbeth                     1944 Wallisellen                 1:25.01,1       -----  (1311)      8.56
M9          74. Brunner Nico, Wallisellen           1996 Swiss TS                      10.02,2      3.00,3  (3037)      5.08
F2          12. Bucher Meyer Irène                  1969 Urdorf                        46.38,4      7.20,7   (520)      4.54
M2          74. Bucher Patrick                      1969 Bassersdorf                   54.53,5     22.17,0   (279)      5.46
M2          49. Bucher Sancho                       1970 Russikon                      46.09,7     13.33,2    (35)      4.51
F7          21. Büeler Sarah                        1996 Dübendorf                     30.26,5     10.04,8  (1002)      6.24
F9           9. Bühlmann Anna                       1996 Wallisellen                    8.59,0      1.23,4  (3539)      4.36
VMK1        39. Bühlmann Lukas+Tabea                2000 Wallisellen                    9.16,2      1.56,6  (1608)      5.27
M7           7. Bühlmann Peter                      1965 Wallisellen                   19.57,4      3.16,0  (1023)      4.12
VMK1        37. Bühlmann Simon+Peter                2000 Wallisellen                    9.12,7      1.53,1  (1609)      5.25
F9          31. Bühlmann Sophia                     1998 Wallisellen                    9.59,0      2.23,4  (3540)      5.07
M5           2. Bührer Paul, Stäfa                  1942 LC Meilen                     40.24,4      1.53,0    (36)      4.15
M3          52. Burke John                          1964 Thawil                        42.59,1      9.08,3    (37)      4.31
F3          40. Büttiker Irène                      1963 Gutenswil                     54.56,3     19.30,2   (523)      5.46
F2          22. Caduff Sandrine                     1970 Buchs ZH                      50.26,7     11.09,0   (644)      5.18
M4          85. Caminada Patrick Patrick            1956 Glattbrugg                  1:04.22,2     27.58,0    (38)      6.46
M9          15. Candela Mattia, Lufingen            1997 Jugi Lufingen                  8.20,7      1.18,8  (3038)      4.16
F3           3. Carroccio Daniela, Boppelsen        1967 TV Oerlikon                   41.35,1      6.09,0   (524)      4.22
M2          60. Casanova Joe                        1969 Dübendorf                     47.40,9     15.04,4   (291)      5.01
M5          20. Casto Salvatore, Zürich             1937 Le Tartarughe                 54.33,6     16.02,2    (39)      5.44
M2          59. Casto Vittorio, Fällanden           1969 Le Tartarughe                 47.40,1     15.03,6    (40)      5.01
M3          25. Caviezel Wieland, Kloten            1962 ASC Bassersdorf               39.37,9      5.47,1   (372)      4.10
WA         ---  Cergneux Marianne                   1956 Wallisellen                 1:20.26,4       -----  (1313)      8.28
F9          56. Cescutti Sarina+Stefan              1999 Wallisellen                   10.45,6      3.10,0  (3541)      5.31
VMK2        10. Cescutti Siro+Damaris               2002 Wallisellen                    9.27,3      2.00,6  (1657)      5.33
WA         ---  Codoni Rösli                        1954 Niederglatt ZH              1:27.56,4       -----  (1314)      9.15
M3           3. Coimbra Artur                       1960 Zürich                        34.54,3      1.03,5    (41)      3.40
M4          26. Colombo Carlo                       1955 Zürich                        44.06,7      7.42,5    (43)      4.38
F3          48. Colyer Beatrice                     1967 Dielsdorf                     56.17,2     20.51,1   (525)      5.55
F7          23. Coraj Pierina                       1980 Wallisellen                   31.05,1     10.43,4  (1045)      6.32
M2          54. Coray Markus                        1970 Pfäffikon ZH                  46.56,6     14.20,1    (44)      4.56
M5          12. Coray Maurus                        1943 Wallisellen                   50.49,5     12.18,1    (45)      5.21
F8          16. Corrado Patrizia                    1993 Brüttisellen                   9.13,0      2.01,8  (3506)      4.43
M3          28. Corrado Vito                        1962 Brüttisellen                  39.51,7      6.00,9    (46)      4.11
F8          33. Curiger Jacqueline                  1994 Buchs ZH                      10.20,1      3.08,9  (3596)      5.18
VMK1         1. Dal Corso Alessandro+Roberto        2000 Wallisellen                    7.19,6       -----  (1610)      4.18
M9          91. Dalcher Beat+Dalcher Petra, Volkets 1999 FC Volketswil Jun F           11.38,8      4.36,9  (3039)      5.58
M9          45. Dalcher Urs, Volketswil             1997 Jugi Volketswil                9.20,1      2.18,2  (3040)      4.47
M2          11. Dambach René, Dielsdorf             1969 LC Meilen                     36.25,2      3.48,7   (329)      3.50
VMK1        31. Daume Cyrill                        2001 Wallisellen                    8.49,3      1.29,7  (1611)      5.11
M2          23. Daume Marc                          1970 Wallisellen                   39.01,6      6.25,1    (48)      4.06
M4          29. De Donno Sergio, Effretikon         1957 FC Effretikon                 44.24,3      8.00,1   (327)      4.40
M2          51. De Filippo Vincenzo                 1969 Bassersdorf                   46.36,3     13.59,8   (268)      4.54
M7          28. De Micheli Bruno                    1955 Dietlikon                     33.39,5     16.58,1  (1052)      7.05
F7          26. De Micheli Yvonne                   1961 Dietlikon                     33.39,9     13.18,2  (1051)      7.05
F3          49. de Micheli Yvonne                   1961 Dietlikon                     56.40,9     21.14,8   (678)      5.57
VMK2        42. De Redelijkheid Frank               1974 Wallisellen                   13.36,3      6.09,6  (1719)      8.00
VMK2        25. De Redelijkheid Wicki               2002 Wallisellen                   11.37,2      4.10,5  (1720)      6.50
M3          42. Defila Andri                        1963 Otelfingen                    42.05,6      8.14,8    (51)      4.25
F3          43. Defila Christine                    1966 Otelfingen                    55.18,3     19.52,2   (526)      5.49
M9          26. Defila Gian, Otelfingen             1997 TV Otelfingen                  8.42,5      1.40,6  (3041)      4.27
VMK1        34. Defila Ladina+Andri Defila          2000 Otelfingen                     8.57,6      1.38,0  (1612)      5.16
M3           7. Delavy Dominique                    1964 Brüttisellen                  37.16,8      3.26,0    (52)      3.55
M9           3. Delavy Manuel                       1996 Brüttisellen                   7.52,1      0.50,2  (3042)      4.02
F3          63. Delémont Carole                     1966 Dübendorf                   1:02.40,2     27.14,1   (527)      6.35
M9          11. Demierre Matthieu, Rümlang          1997 LA Rümlang                     8.14,6      1.12,7  (3043)      4.13
M1          33. Denaro Salvatore                    1978 Effretikon                    53.49,6     21.34,4   (335)      5.39
M4          44. Denneberg Jürg, Herrliberg          1949 42/42                         46.49,9     10.25,7   (244)      4.55
F9          70. Derrer Linda, Buchs ZH              1997 TV Buchs                      11.31,6      3.56,0  (3542)      5.54
WA         ---  Derungs Regina                      1973 Hinwil                      1:26.41,1       -----  (1315)      9.07
WA         ---  Dettling Andrea, Regensdorf         1969 Holenbachteam               1:25.15,8       -----  (1439)      8.58
F4          10. Di Cristo Susanne, Brüttisellen     1957 TVU                           49.48,9      8.27,4   (684)      5.14
M3          88. Di Giorgio Samuele                  1964 Zürich                        47.15,7     13.24,9    (53)      4.58
F3          26. Diener Marianne, Uster              1964 LT Uster                      51.29,9     16.03,8   (528)      5.25
VMK2        43. Disch Carina                        2003 Wallisellen                   13.41,0      6.14,3  (1658)      8.02
M2          75. Disch Markus                        1970 Wallisellen                   55.04,6     22.28,1    (56)      5.47
VMK1        65. Disch Tamara                        2000 Wallisellen                   11.33,7      4.14,1  (1613)      6.48
F4          21. Dobler-Marfurt Esther               1956 Winterthur                    53.48,4     12.26,9   (529)      5.39
M2          22. Dolnicek René                       1968 Zürich                        38.35,1      5.58,6    (57)      4.03
F3          56. Dreyer Judith                       1962 Urdorf                        59.13,2     23.47,1   (530)      6.14
M6          10. Dreyer Mario                        1990 Urdorf                        45.08,7     10.07,6    (58)      4.45
M4           6. Dreyer Richard                      1954 Urdorf                        39.30,6      3.06,4    (59)      4.09
VMK1        66. Dumond Lea+Benedicte Dumond         2001 Feldmeilen                    11.38,8      4.19,2  (1614)      6.51
M3         100. Dumond Patrice                      1965 Feldmeilen                    49.37,8     15.47,0    (60)      5.13
VMK2        37. Dumond Theo+Patrice Dumond          2003 Feldmeilen                    12.42,0      5.15,3  (1659)      7.28
VMK2        18. Dupinet Alex+Thierry Dupinet        2003 Zürich                        10.33,8      3.07,1  (1660)      6.12
VMK1        30. Dupinet Chloé+Nathalie Dupinet      2000 Zürich                         8.48,3      1.28,7  (1615)      5.10
M2          46. Dupinet Thierry+dupinet thierry     1968 Zürich                        45.29,5     12.53,0   (342)      4.47
M2          18. Eberhardt Ralf, Kloten              1972 TriMotion Varioserv           38.13,1      5.36,6    (61)      4.01
M2          42. Ebersold Marc                       1973 Embrach                       44.58,7     12.22,2    (62)      4.44
PL           3. Ebneter Martin, Affoltern am Albis  1954 Veloclub                      29.27,6      1.44,7  (4072)      4.59
F4          23. Eckert Gabrielle, Glattfelden       1956 Sportanlagen AG  Wallisel     54.46,1     13.24,6   (531)      5.45
M4          74. Eckert Jürg                         1954 Glattfelden                   54.46,8     18.22,6   (370)      5.45
M3          19. Egger Philippe, Wetzikon ZH         1966 cityrunning.ch                38.56,4      5.05,6    (63)      4.05
M2          50. Egli Michael, Zumikon               1975 Culb Eau Rouge                46.34,5     13.58,0    (64)      4.54
M1           9. Egli Stefan, Dietlikon              1981 TV Dietlikon                  41.15,0      8.59,8    (65)      4.20
PL           8. Egolf Herbert, Fehraltorf           1951 Swiss TS                      34.02,9      6.20,0  (4076)      5.46
M4          12. Ehrensberger Heinz                  1956 Opfikon                       42.08,6      5.44,4    (66)      4.26
M4          40. Ehrler Robert                       1957 Zürich                        45.58,7      9.34,5    (67)      4.50
WA         ---  Eichenberger Ursi                   1947 Zürich                      1:25.07,5       -----  (1318)      8.57
M4          22. Eicher Hans                         1948 Boppelsen                     43.15,4      6.51,2   (282)      4.33
WA         ---  Eicher Ruth                         1949 Boppelsen                   1:32.27,8       -----  (1446)      9.43
M1          19. Eicher Thomas                       1978 Zürich                        46.59,1     14.43,9   (285)      4.56
F1          14. Eisler Corinne, Affoltern am Albis  1985 Zug United                    52.26,6     13.37,3   (673)      5.31
F1          12. Eisler Nicole, Affoltern am Albis   1983 LV Albis                      49.54,6     11.05,3   (674)      5.15
F9          87. Elfner Alexandra, Wallisellen       1997 Good Girls                    14.46,5      7.10,9  (3543)      7.34
F2          10. Elmer Anneliese                     1968 Zürich                        44.43,7      5.26,0   (533)      4.42
M4          59. Enz Thomas                          1952 Zürich                        50.25,9     14.01,7    (68)      5.18
M9          62. Epprecht Ramon                      1998 Boppelsen                      9.47,4      2.45,5  (3044)      5.01
F9          29. Erni Alexandra, Steinmaur           1996 MR Steinmaur                   9.58,0      2.22,4  (3544)      5.06
WA         ---  Ernst Franziska                     1967 Birmensdorf ZH              1:24.39,2       -----  (1319)      8.54
WA2        ---  Fariselli Umberto, Freienstein      1939 TMC                         1:04.23,1       -----  (1396)      6.46
WA         ---  Fastidio Lilian                     1949 Dietlikon                   1:52.11,2       -----  (1442)     11.48
F8           4. Fazekas Laura, Wallisellen          1995 FC Wallisellen                 7.49,4      0.38,2  (3507)      4.00
M9           5. Fazekas Siro, Wallisellen           1997 FC Wallisellen                 7.56,3      0.54,4  (3045)      4.04
F2          13. Fehr Denise                         1975 Dällikon                      47.19,9      8.02,2   (691)      4.58
WA         ---  Felchlin Heidy                      1953 Niederglatt ZH              1:26.45,6       -----  (1320)      9.07
F2          24. Feller Christine                    1974 Uster                         50.30,0     11.12,3   (671)      5.18
WA2        ---  Fenner Hans, Küsnacht ZH            1941 SLVS                        1:15.06,7       -----  (1397)      7.54
M9          88. Ferati Bajram                       1997 Wallisellen                   11.14,4      4.12,5  (3046)      5.45
M2           5. Feremutsch Christoph, Kleinandelfin 1976 run and smile                 34.35,8      1.59,3   (308)      3.38
F8          40. Ferri Rahel, Steinmaur              1995 MR Steinmaur                  12.06,1      4.54,9  (3508)      6.12
F9          68. Fischer Anouk+Claudia Früh Fischer  1999 Wallisellen                   11.19,6      3.44,0  (3545)      5.48
VMK2        23. Fischer Lenja+Rolf Fischer          2002 Wallisellen                   11.30,9      4.04,2  (1661)      6.46
F9          28. Fischer Nicole                      1996 Wallisellen                    9.51,3      2.15,7  (3546)      5.03
M2          64. Fischer Rolf                        1968 Wallisellen                   48.52,2     16.15,7   (296)      5.08
F7          10. Fischer Tatiana, Buchs ZH           1989 TV Otelfingen                 27.03,1      6.41,4  (1003)      5.41
F1          22. Fitzke Birigt                       1981 Wallisellen                   58.40,2     19.50,9   (646)      6.10
M2          80. Fitzke Christian                    1973 Wallisellen                   58.45,1     26.08,6   (245)      6.11
F9          14. Fivian Alina                        1997 Buchs ZH                       9.18,5      1.42,9  (3547)      4.46
M9          28. Fjord Matoshi                       1998 Rümlang                        8.52,2      1.50,3  (3142)      4.32
VMK2         8. Fleischli Dominik                   2003 Boppelsen                      9.18,4      1.51,7  (1662)      5.28
VMK1        26. Fleischli Sira                      2001 Boppelsen                      8.33,2      1.13,6  (1616)      5.01
VMK1        17. Fluck Lea                           2000 Schlatt b. Winterthur          8.18,0      0.58,4  (1617)      4.52
M2          71. Flückiger Marco                     1975 Kloten                        53.47,8     21.11,3    (69)      5.39
M1          15. Flückiger Michael, Wallisellen      1983 Triathlon Club Zürich         44.12,7     11.57,5   (292)      4.39
F4          28. Fosco Gertrud                       1955 Zürich                        58.02,2     16.40,7   (702)      6.06
VMK1        54. Frehner Chiara                      2001 Wallisellen                   10.20,2      3.00,6  (1709)      6.04
M7          27. Frehner Jürg                        1955 Wallisellen                   28.31,9     11.50,5  (1024)      6.00
VMK2        24. Frehner Maurin                      2003 Wallisellen                   11.32,2      4.05,5  (1708)      6.47
VMK1        50. Frei Alina+Frei Susanne             2000 Wallisellen                   10.10,8      2.51,2  (1618)      5.59
M7          14. Frei Daniel                         1977 Grüt (Gossau ZH)              22.22,5      5.41,1  (1025)      4.42
WA2        ---  Frei Hans                           1934 Bülach                      1:26.52,4       -----  (1398)      9.08
VMK2        45. Frei Natalie+Maurer Monika          2003 Wallisellen                   14.13,9      6.47,2  (1663)      8.22
M5          25. Frei Ueli                           1946 Neftenbach                    58.13,3     19.41,9    (70)      6.07
M3           9. Frei Walter, Buchs ZH               1962 ewz power team                37.38,8      3.48,0    (71)      3.57
M4          55. Frei Werner                         1952 Zürich                        48.55,3     12.31,1   (303)      5.08
M5          23. Freund Ernst                        1937 Ottikon b. Kemptthal          56.15,3     17.43,9    (72)      5.55
M6          19. Freund Ian                          1995 Ottikon b. Kemptthal          56.14,1     21.13,0  (3005)      5.55
F9          78. Freund Manuela                      1998 Ottikon b. Kemptthal          11.59,1      4.23,5  (3548)      6.08
M2           8. Freund Marcel                       1972 Zürich                        35.19,0      2.42,5    (73)      3.43
M5           6. Fritschi Karl, Uster                1946 LC Uster                      43.38,5      5.07,1   (307)      4.35
M3         107. Fritschi Peter                      1960 Dietlikon                     51.37,0     17.46,2    (74)      5.26
M3          78. Fritschi Roger, Langnau am Albis    1962 SSC Langnau am Albis          45.56,1     12.05,3    (75)      4.50
M6           4. Fröhli Reto                         1989 Langnau am Albis              40.42,1      5.41,0   (246)      4.17
M3         105. Fröhli Roger                        1967 Bachenbülach                  50.55,3     17.04,5   (410)      5.21
VMK1        13. Früh Sunita+Peter Peter             2000 Männedorf                      8.11,7      0.52,1  (1724)      4.49
M2          81. Fuchs Frederik                      1970 Zürich                      1:04.58,1     32.21,6   (343)      6.50
WA2        ---  Fürst Monica, Dietlikon             1953 TV Dietlikon                1:24.57,8       -----  (1399)      8.56
F1          25. Furter Christina                    1986 Birmensdorf ZH              1:02.28,2     23.38,9   (689)      6.34
M1          12. Gadient Daniel, Uster               1980 FC Greifensee                 41.50,3      9.35,1   (413)      4.24
M4          52. Gadient Hans                        1957 Kloten                        48.45,3     12.21,1    (76)      5.07
M4          76. Gadient Hanspeter                   1955 Nänikon                       55.00,2     18.36,0    (77)      5.47
WA2        ---  Gadient Theres                      1956 Kloten                      1:15.04,1       -----  (1401)      7.54
M2          61. Gallasch Klaus                      1968 Bassersdorf                   47.55,7     15.19,2    (78)      5.02
M2          63. Gambini Leonardo                    1971 Wallisellen                   48.43,7     16.07,2    (79)      5.07
F3          28. Gambini Simona                      1967 Zürich                        52.18,2     16.52,1   (711)      5.30
M2          44. Gareis Roman                        1969 Zürich                        45.12,0     12.35,5   (346)      4.45
F4          14. Gasser Heidi                        1955 Wallisellen                   51.55,8     10.34,3   (540)      5.27
M4          78. Gasser Walter, Uetikon am See       1957 SR Technics                   55.10,5     18.46,3   (269)      5.48
F8           2. Gassmann Ravenna                    1994 Affoltern am Albis             7.11,7      0.00,5  (3510)      3.41
F2           3. Gassmann Ursula, Wetzikon ZH        1969 TVU/cityrunning.ch            41.55,2      2.37,5   (541)      4.24
F7           4. Gäumann Coni                        1970 Mettmenstetten                21.54,2      1.32,5  (1046)      4.36
F9          42. Gäumann Nicole                      1996 Mettmenstetten                10.17,6      2.42,0  (3624)      5.16
F3           1. Gautschi Maja, Grüt (Gossau ZH)     1964 Team Luder                    35.26,1       -----   (542)      3.43
M8           9. Geertsen Jan, Wallisellen           1994 Leichtathletik Walliselle      7.54,6      1.20,2  (3006)      4.03
VMK1        11. Geertsen Leon+Ralf Geertsen         2000 Wallisellen                    8.02,2      0.42,6  (1619)      4.43
M3          64. Geertsen Ralf, Wallisellen          1962 Musikverein Eintracht         44.01,4     10.10,6    (81)      4.38
M2           3. Gehrig Roman, Zürich                1969 SSC Langnau                   33.32,1      0.55,6    (82)      3.31
WA         ---  Gehring Christine, Bachenbülach     1955 FR Hochfelden               1:19.03,7       -----  (1323)      8.19
M2          14. Geiger Andreas                      1971 Brütten                       37.17,3      4.40,8   (323)      3.55
F9          39. Geiger Franziska                    1996 Wallisellen                   10.13,2      2.37,6  (3549)      5.14
M4          82. Gennari Jvan, Zürich                1951 LC Zürich                     59.53,8     23.29,6   (392)      6.18
F9          15. Gentile Fiona                       1999 Wallisellen                    9.18,8      1.43,2  (3550)      4.46
VMK2         5. Gentile Livio                       2002 Wallisellen                    8.47,1      1.20,4  (1664)      5.10
F9          64. Gentile Selina                      1997 Wallisellen                   11.05,0      3.29,4  (3551)      5.41
M6          16. Gerber Patrick                      1994 Wallisellen                   52.11,2     17.10,1   (276)      5.29
M9          21. Gerber Stefan                       1996 Wallisellen                    8.36,3      1.34,4  (3125)      4.24
F9          50. Gianotti Samira                     1996 Buchs ZH                      10.28,5      2.52,9  (3552)      5.22
F7          16. Giger Isabelle                      1978 Zürich                        28.22,7      8.01,0  (1058)      5.58
VMK1        59. Giger Natalie                       2001 Wallisellen                   10.32,0      3.12,4  (1620)      6.11
WA2        ---  Glättli Beni                        1995 Bonstetten                  1:09.53,7       -----  (1402)      7.21
WA         ---  Glättli Susanne                     1968 Bonstetten                  1:19.18,7       -----  (1324)      8.20
M9          89. Goncalves Shayen, Wallisellen       1996 Crazy  Boys                   11.14,7      4.12,8  (3047)      5.46
M8           8. Good Timo, Wallisellen              1994 LC Dübendorf                   7.51,7      1.17,3  (3007)      4.01
M9          64. Graf Claudio, Wallisellen           1996 Crazy  Boys                    9.48,5      2.46,6  (3048)      5.01
M2          35. Grass Leonhard                      1968 Zürich                        42.59,7     10.23,2   (321)      4.31
M3          34. Greil Maeck, Rüschlikon             1967 Mojo                          41.00,2      7.09,4    (85)      4.18
M2          43. Gremlich René                       1969 Zürich                        45.06,1     12.29,6   (347)      4.44
F4          11. Gröbli Rosmarie, Dübendorf          1951 LC Uster                      50.02,6      8.41,1   (547)      5.16
F3          38. Grolimund Brigitte, Kloten          1960 LSV Kloten                    54.42,6     19.16,5   (692)      5.45
M4          41. Grolimund Kurt                      1955 Kloten                        46.18,8      9.54,6   (379)      4.52
M8           3. Grond Sergio, Hedingen              1993 LV Albis                       7.08,6      0.34,2  (3008)      3.39
WA         ---  Grossmann Beth, Wallisellen         1949 FR Wallisellen              1:25.02,3       -----  (1427)      8.57
M5          24. Grünig Hans-Peter                   1937 Dietlikon                     56.16,4     17.45,0   (302)      5.55
M1           4. Gschwend Roman, Kloten              1979 runandsmile.ch                37.15,6      5.00,4    (86)      3.55
M4          60. Gübeli Max                          1951 Greifensee                    50.42,4     14.18,2   (380)      5.20
M4          48. Guidon Andri                        1954 Wallisellen                   47.45,1     11.20,9    (87)      5.01
F4          20. Guidon Ursula                       1955 Wallisellen                   53.40,7     12.19,2   (548)      5.39
M4          28. Gujan Valentin                      1955 Brütten                       44.17,8      7.53,6   (362)      4.39
M1          20. Guerriero Michele                   1979 Baltenswil                    47.08,8     14.53,6   (395)      4.57
F1          11. Gwerder Carla, Dietlikon            1983 TV Unterstrass                49.17,4     10.28,1   (699)      5.11
F4          12. Haag Elisabeth                      1952 Stäfa                         50.10,7      8.49,2   (696)      5.16
M2          68. Haas Roland                         1968 Winterthur                    49.48,0     17.11,5   (336)      5.14
M5           1. Haas Ueli, Horgen                   1945 SSC Langnau                   38.31,4       -----    (89)      4.03
M8           1. Habegger Roger, Dübendorf           1993 TV Uster                       6.34,4       -----  (3009)      3.22
M9          55. Häfeli Guido, Bassersdorf           1998 Jugi Bassersdorf               9.36,1      2.34,2  (3131)      4.55
M3          31. Häfliger Martin, Kloten             1966 SR Technics                   40.15,4      6.24,6    (90)      4.14
WA         ---  Häfliger Paola                      1962 Niederglatt ZH              1:28.39,3       -----  (1328)      9.19
M3          47. Hafner Heiri, Wallisellen           1966 Hafner's Rad                  42.23,1      8.32,3    (91)      4.27
F8          25. Hafner Jennifer                     1994 Wallisellen                    9.38,0      2.26,8  (3511)      4.56
WA         ---  Hafner Susanne                      1958 Wangen b. Dübendorf         1:18.00,9       -----  (1329)      8.12
M9          14. Hagger Nicola, Boppelsen            1999 TV Otelfingen                  8.19,3      1.17,4  (3049)      4.16
M3          70. Hagger Stefan, Boppelsen            1965 SpoBo Bpppelsen               44.38,0     10.47,2    (92)      4.41
M9          85. Halbheer Mike+Roger                 1999 Volketswil                    10.54,5      3.52,6  (3050)      5.35
VMK2         7. Halbheer Robin+karin                2002 Volketswil                     8.59,2      1.32,5  (1665)      5.17
M2          24. Haldenstein Felix, Zürich           1968 PSK                           39.04,7      6.28,2    (93)      4.06
M3          81. Händle Heinz, Hinteregg             1959 FC Egg                        46.16,4     12.25,6   (405)      4.52
M4          69. Handschin Andreas                   1952 Bassersdorf                   52.34,4     16.10,2    (94)      5.32
M3          15. Hansböhler Patrick, Zürich          1966 LAC TV Unterstrass            38.14,6      4.23,8   (281)      4.01
F2           6. Hansen Karen                        1969 Geroldswil                    43.21,8      4.04,1   (706)      4.33
M4          56. Hänsli Christoph                    1957 Zürich                        49.22,1     12.57,9    (95)      5.11
M9          29. Hansson Alexander, Lufingen         1998 Jugi Lufingen                  8.54,7      1.52,8  (3051)      4.34
M4          43. Hapuoja Seppo                       1955 Bassersdorf                   46.40,1     10.15,9   (264)      4.54
M8          18. Hartlieb Swen, Oberembrach          1995 Jugi Lufingen                  8.16,6      1.42,2  (3010)      4.14
F3          57. Hartmann Angela                     1964 Dietlikon                   1:00.36,7     25.10,6   (550)      6.22
WA         ---  Hartmann Doris                      1958 Wallisellen                 1:23.32,0       -----  (1429)      8.47
F2          37. Hartmann Jessica                    1968 Lufingen                      59.32,2     20.14,5   (551)      6.16
F9          17. Hartmann Luana                      1998 Lufingen                       9.20,5      1.44,9  (3553)      4.47
F8          26. Hartmann Michelle, Wallisellen      1995 5c Schönbeck                   9.39,2      2.28,0  (3512)      4.57
F2          19. Hartung Kerstin                     1973 Zürich                        48.35,5      9.17,8   (672)      5.06
M1          14. Hasaj Blerim, Uster                 1982 SR Technics                   44.05,4     11.50,2   (271)      4.38
VMK2        16. Hasenböhler Andrin                  2003 Zürich                        10.08,7      2.42,0  (1704)      5.58
F9          36. Hasenböhler Milena                  1998 Zürich                        10.06,1      2.30,5  (3133)      5.10
M2          27. Hasenböhler Nicolas                 1968 Zürich                        40.09,2      7.32,7   (396)      4.13
M8          10. Hasenböhler Ramon                   1995 Zürich                         7.55,8      1.21,4  (3011)      4.04
M3         102. Hatzi Adrian                        1966 Volketswil                    49.55,2     16.04,4    (96)      5.15
F9          84. Hatzi Larissa, Volketswil           1998 FC Volketswil Jun F           12.56,6      5.21,0  (3052)      6.38
VMK1        55. Hatzi Timon+FC Volketswil Jun. F    2000 Volketswil                    10.21,9      3.02,3  (1621)      6.05
M7          23. Hausammann Urs                      1992 Steg im Tösstal               26.59,6     10.18,2  (1027)      5.40
M2          45. Hauser Pascal Oliver, Wallisellen   1969 FC Wallisellen (Hausi)        45.14,2     12.37,7   (247)      4.45
M4          70. Hauswirth Renato                    1948 Fehraltorf                    52.44,3     16.20,1    (98)      5.33
VMK2        28. Hegetschweiler Danja+Sabine         2003 Mettmenstetten                11.46,1      4.19,4  (1723)      6.55
F7           2. Hegetschweiler Sabine               1973 Mettmenstetten                20.26,0      0.04,3  (1004)      4.18
F3          32. Heim Gisela                         1962 Zürich                        53.41,6     18.15,5   (555)      5.39
M3         121. Henzen Moritz                       1960 Zürich                        56.36,0     22.45,2   (100)      5.57
F3          45. Herren Gerber Renate                1962 Wallisellen                   55.47,6     20.21,5   (657)      5.52
F4           7. Herter Esther                       1951 Dübendorf                     47.18,4      5.56,9   (556)      4.58
M5          16. Herter Rudolf                       1945 Dübendorf                     52.49,6     14.18,2   (101)      5.33
F3          60. Herwehe Beate                       1961 Boppelsen                   1:00.42,7     25.16,6   (557)      6.23
M3          18. Hess Andy                           1963 Kleinandelfingen              38.55,1      5.04,3   (102)      4.05
F9          30. Hess Cynthia                        1996 Kleinandelfingen               9.58,4      2.22,8  (3554)      5.06
M3         116. Hess Hanspeter                      1962 Oberglatt ZH                  54.09,7     20.18,9   (103)      5.42
F3          52. Hess Kirsten                        1967 Tagelswangen                  57.39,6     22.13,5   (558)      6.04
F3          14. Hess Maja                           1965 Kleinandelfingen              47.26,5     12.00,4   (559)      4.59
F8          42. Hess Nadine                         1995 Oberglatt ZH                  12.20,2      5.09,0  (3513)      6.19
F4          31. Heusser Anita                       1953 Wallisellen                 1:00.43,7     19.22,2   (560)      6.23
WA         ---  Hinder Berty, Wallisellen           1942 Damenriege                  1:25.05,7       -----  (1451)      8.57
F4           2. Hintermann Doris, Oetwil am See     1957 LC Uster                      43.14,6      1.53,1   (700)      4.33
M3          63. Hipp Kari, Wallisellen              1959 Veloclub Wallisellen          43.54,4     10.03,6   (290)      4.37
M3          35. Hirt Christoph                      1958 Wallisellen                   41.01,1      7.10,3   (311)      4.19
M7           8. Hirzel Patrick                      1988 Steg im Tösstal               20.57,0      4.15,6  (1028)      4.24
F2          45. Hirzel Susanne                      1969 Zürich                      1:02.04,9     22.47,2   (561)      6.32
M5          15. Höber Hillmar                       1938 Hochfelden                    52.10,8     13.39,4   (420)      5.29
F1           5. Hofmann Michelle                    1981 Neerach                       45.51,6      7.02,3   (698)      4.49
M3          87. Holder André, Brüttisellen          1967 FC Brüttisellen               47.07,9     13.17,1   (104)      4.57
WA         ---  Holinger Anthony                    1966 Hettlingen                  1:28.41,4       -----  (1336)      9.20
WA2        ---  Hönger Monika                       1956 Neftenbach                  1:04.03,5       -----  (1337)      6.44
VMK1        62. Hönsch Aline+Ralf Hönsch            2001 Bertschikon (Gossau ZH)       11.05,9      3.46,3  (1622)      6.31
F3          21. Hottinger Nicole                    1967 Hegnau                        49.06,8     13.40,7   (647)      5.10
F3          25. Hotz Gabriela                       1964 Eglisau                       51.28,4     16.02,3   (563)      5.25
M2           7. Hotz Marcel                         1968 Regensdorf                    35.11,0      2.34,5   (368)      3.42
M9          49. Hotz Serenus                        1998 Wallisellen                    9.27,2      2.25,3  (3108)      4.50
M1           3. Huber Markus                        1982 Thalwil                       36.03,4      3.48,2   (404)      3.47
WA         ---  Huber Maya                          1952 Dübendorf                   1:24.34,8       -----  (1339)      8.54
M9          54. Hug Luca                            1998 Rheinau                        9.34,6      2.32,7  (3126)      4.54
F8          38. Huggli Vanessa, Buchs ZH            1995 TV Buchs                      11.48,6      4.37,4  (3514)      6.03
M3          74. Hügi Bernhard, Esslingen            1959 42/42                         45.35,5     11.44,7   (351)      4.47
M5          28. Hunn Peter                          1945 Zollikon                    1:00.54,4     22.23,0   (312)      6.24
VMK2        26. Hunziker Gianina+Reto Hunziker      2003 Wallisellen                   11.42,9      4.16,2  (1667)      6.53
F3          44. Hüppi Gabriela                      1963 Brüttisellen                  55.23,6     19.57,5   (538)      5.49
M7           9. Hürlemann Lukas                     1987 Steg im Tösstal               21.46,3      5.04,9  (1030)      4.35
VMK2        15. Hürlimann Lara+Daniel Hürlimann     2002 Wallisellen                   10.07,5      2.40,8  (1668)      5.57
M9          68. Hürlimann Nico+Daniel Hürlimann     1999 Wallisellen                    9.52,8      2.50,9  (3053)      5.04
F9           8. Hurni Christina, Buchs ZH           1996 TV Buchs                       8.55,8      1.20,2  (3555)      4.34
M4          46. Huerzeler Markus, Effretikon        1953 Josy's Lauftreff              47.23,7     10.59,5   (105)      4.59
VMK2        31. Huwel Lenia                         2003 Wallisellen                   12.12,8      4.46,1  (1725)      7.11
M2          17. Huwiler Reto                        1969 Winterthur                    37.41,6      5.05,1   (358)      3.58
M7          13. Iannone Giuseppe                    1975 Brüttisellen                  22.16,9      5.35,5  (1031)      4.41
WA2        ---  Imhof Christa                       1962 Neerach                     1:23.11,6       -----  (1404)      8.45
M5          13. Imhof Walter, Dietlikon             1941 TV Dietlikon                  51.07,3     12.35,9  (1341)      5.22
M9           2. Imholz David                        1996 Bassersdorf                    7.43,1      0.41,2  (3140)      3.57
M3          45. Imholz Kurt                         1965 Dietlikon                     42.16,6      8.25,8   (369)      4.27
M9          47. Imholz Ronnie                       1999 Bassersdorf                    9.22,3      2.20,4  (3141)      4.48
VMK1        53. Inäbnit Bryan, Samstagern           2000 TV Samstagern                 10.16,8      2.57,2  (1623)      6.02
VMK1        41. Inäbnit Renée, Samstagern           2001 TV Samstagern                  9.21,4      2.01,8  (1624)      5.30
VMK1        60. Inderbitzin Carla+Anne Inderbitzin  2001 Uitikon Waldegg               10.46,9      3.27,3  (1625)      6.20
M7          26. Isele Jürgen                        1980 Zürich                        28.23,3     11.41,9  (1059)      5.58
M9          23. Iseli Jonas+Iseli Claudia           1999 Wallisellen                    8.37,1      1.35,2  (3054)      4.25
F9          27. Iseli Nora                          1997 Wallisellen                    9.50,2      2.14,6  (3556)      5.02
M3          58. Isenring Marc, Zürich               1964 sacki-Peepel                  43.22,4      9.31,6   (108)      4.33
M9          56. Isepponi Mauro                      1999 Boppelsen                      9.37,3      2.35,4  (3055)      4.56
F9          49. Isepponi Michela, Boppelsen         1997 TV Otelfingen                 10.27,3      2.51,7  (3557)      5.21
F9          86. Jacotjasmine, Wallisellen           1997 Good Girls                    14.46,1      7.10,5  (3558)      7.34
M6          14. Jaggi Marco                         1990 Hinwil                        49.50,6     14.49,5   (377)      5.14
M3          13. Jäggin Urs                          1963 Opfikon                       38.07,8      4.17,0   (109)      4.00
WA2        ---  Jakob Walter, Ottikon (Gossau ZH)   1952 TV Gossau                   1:09.15,2       -----  (1406)      7.17
M9           1. Jammoul Karim, Zürich               1996 Adliswil-Track-Team Runne      7.01,9       -----  (3129)      3.36
F9          10. Jammoul Yara                        1997 Zürich                         9.03,5      1.27,9  (3617)      4.38
VMK1        27. Jauslin Gian + Wilfried             2001 Wallisellen                    8.34,5      1.14,9  (1626)      5.02
F2          23. Johner Nicola, Nürensdorf           1968 LSV Kloten                    50.27,5     11.09,8   (565)      5.18
M9          12. Joss Kenneth, Wallisellen           1996 Crazy  Boys                    8.16,1      1.14,2  (3056)      4.14
F9           7. Jost Sabrina                        1996 Wallisellen                    8.41,2      1.05,6  (3632)      4.27
M4          36. Jud Ernst, Dietlikon                1950 Judo-Kai Wallisellen          45.04,8      8.40,6   (111)      4.44
M9          78. Jud Linus, Wallisellen              1996 Crazy  Boys                   10.13,3      3.11,4  (3057)      5.14
VMK1        36. Juhnke Moritz                       2001 Wallisellen                    9.11,9      1.52,3  (1721)      5.24
VMK1        24. Juhnke Raven                        2001 Wallisellen                    8.31,6      1.12,0  (1722)      5.00
F2          29. Jung Claudia                        1968 Zürich                        54.19,4     15.01,7   (663)      5.43
F9          75. Junod Mirjam, Wallisellen           1996 Good Girls                    11.52,8      4.17,2  (3559)      6.05
F9          40. Kabalan Rania                       1998 Zürich                        10.14,2      2.38,6  (3616)      5.14
M9          66. Kaderli Nico                        1999 Volketswil                     9.50,3      2.48,4  (3058)      5.02
F3          54. Kaeg Edith, Kloten                  1962 LSV Kloten                    58.12,2     22.46,1   (709)      6.07
M9          33. Kägi Mirco, Lufingen                1997 Jugi Lufingen                  9.01,3      1.59,4  (3059)      4.37
M9          22. Kägi Sven, Lufingen                 1997 Jugi Lufingen                  8.36,5      1.34,6  (3060)      4.24
F9          20. Kaiser Céline                       1997 Breite                         9.35,5      1.59,9  (3560)      4.55
F8          41. Kaiser Lara, Steinmaur              1993 MR Steinmaur                  12.19,8      5.08,6  (3516)      6.19
F9          46. Kaiser Leonie, Steinmaur            1997 MR Steinmaur                  10.20,3      2.44,7  (3561)      5.18
VMK1         7. Kaiser Vivienne                     2000 Breite                         7.31,3      0.11,7  (1627)      4.25
M6          15. Kälin Claudio                       1988 Wernetshausen                 49.51,2     14.50,1   (376)      5.14
M4          27. Kälin Leon, Wernetshausen           1950 Swiss TS                      44.16,6      7.52,4   (375)      4.39
F4          16. Kälin Maria                         1952 Gossau ZH                     52.59,0     11.37,5   (566)      5.34
F9          45. Kälin Martina, Samstagern           1997 TV Samstagern                 10.19,6      2.44,0  (3562)      5.17
F1          20. Kälin Sandra                        1982 Wetzikon ZH                   57.09,7     18.20,4   (648)      6.01
WA         ---  Kaltenbacher Katrin, Hochfelden     1969 FR Hochfelden               1:18.56,9       -----  (1342)      8.18
WA         ---  Kappeler Margrit, Dietlikon         1948 TV Dietlikon                1:34.58,7       -----  (1343)      9.59
VMK1        32. Karlsson Filip+Monika               2001 Volketswil                     8.50,5      1.30,9  (1628)      5.12
VMK2        32. Karlsson Noel+Peter                 2003 Volketswil                    12.14,2      4.47,5  (1670)      7.11
M4          13. Karpf Alf, Küsnacht ZH              1952 TRIZO                         42.09,6      5.45,4   (112)      4.26
M1          21. Karpf Raphael                       1983 Zürich                        47.24,7     15.09,5   (313)      4.59
M7          11. Karrer Bruno, Wallisellen           1960 EHC Wallisellen               21.59,1      5.17,7  (1032)      4.37
F8          11. Karrer Jeannette, Wallisellen       1994 TV Wallisellen                 8.44,1      1.32,9  (3517)      4.28
M9          34. Karrer Roger                        1997 Wallisellen                    9.02,2      2.00,3  (3061)      4.38
PL           1. Karrer Silvan, Bassersdorf          1963 TRI Club Baden                27.42,9       -----  (4080)      4.41
M9          50. Karrer Tim, Bassersdorf             1997 FC Bassersdorf                 9.30,3      2.28,4  (3138)      4.52
M8          25. Karrer Yannis                       1995 Nürensdorf                     9.12,4      2.38,0  (3137)      4.43
VMK2        41. Katerberg Anna-Lisa                 2003 Wallisellen                   13.34,6      6.07,9  (1713)      7.59
PL           6. Kauf Oli, Wallisellen               1968 TV-Wallisellen                31.42,8      3.59,9  (4079)      5.22
WA         ---  Keller Beatrice, Regensdorf         1965 Holenbachteam               1:25.13,7       -----  (1438)      8.58
F3          16. Keller Corina                       1967 Fällanden                     48.20,7     12.54,6   (568)      5.05
M4          21. Keller Heinz, Brüttisellen          1952 ASC Bassersdorf               43.13,7      6.49,5   (116)      4.33
WA2        ---  Keller Max, Zürich                  1927 ASC-Bassersdorf             1:26.53,3       -----  (1344)      9.08
F8          12. Keller Melanie, Regensdorf          1994 LC Regensdorf                  8.46,6      1.35,4  (3625)      4.30
M5          27. Keller Peter A                      1945 Zürich                        59.37,3     21.05,9   (385)      6.16
M2          39. Keller Reto                         1968 Bassersdorf                   44.13,3     11.36,8   (118)      4.39
F7           6. Keller Susi                         1966 Steg im Tösstal               25.30,0      5.08,3  (1006)      5.22
WA         ---  Keller Yvonne                       1962 Regensdorf                  1:26.40,2       -----  (1345)      9.07
M3          97. Kern Andreas                        1963 Glattbrugg                    49.07,8     15.17,0   (120)      5.10
VMK1        68. Kern Fiona                          2001 Wallisellen                   12.19,1      4.59,5  (1629)      7.14
M7           4. Kern Hanspeter, Mettmenstetten      1984 TV Mettmenstetten             18.50,1      2.08,7   (121)      3.57
VMK1        63. Kern Jari                           2001 Wallisellen                   11.15,2      3.55,6  (1630)      6.37
VMK2         2. Kern Selina+Daniela Kern            2002 Schlatt b. Winterthur          8.27,9      1.01,2  (1671)      4.58
M9          65. Kern Silvan                         1999 Schlatt b. Winterthur          9.49,5      2.47,6  (3062)      5.02
M8          13. Keusch Yanick                       1993 Effretikon                     8.04,6      1.30,2  (3109)      4.08
M3          94. Kieser Rene, Nänikon                1961 SC Nänikon                    48.37,3     14.46,5   (122)      5.07
M7          19. Kindlimann Robert                   1956 Gibswil-Ried                  23.07,2      6.25,8  (1033)      4.52
F4          22. Kissling Ventocilla Esther          1955 Wallisellen                   54.43,0     13.21,5   (571)      5.45
F3          36. Kläusli-Menicucci Karen             1966 Tagelswangen                  54.23,4     18.57,3   (572)      5.43
M3          92. Kläusli-Menicucci Rolf              1966 Tagelswangen                  47.58,9     14.08,1   (123)      5.03
F3           5. Kleeli Heidi                        1964 Hinwil                        42.22,3      6.56,2   (573)      4.27
M4           4. Kleeli Ruedi                        1951 Hinwil                        38.20,1      1.55,9   (124)      4.02
M7           2. Klemenz Markus                      1972 Kloten                        17.09,3      0.27,9  (1034)      3.36
F1           6. Klingenfuss Isabella                1978 Zürich                        48.06,4      9.17,1   (683)      5.03
F2          14. Klingler Cornelia, Zürich           1968 Cityrunning                   47.34,3      8.16,6   (676)      5.00
F3          65. Knecht-Kaufmann Ruth                1960 Wallisellen                 1:03.28,3     28.02,2   (649)      6.40
M3          67. Knupp Stephan                       1967 Dübendorf                     44.08,7     10.17,9   (397)      4.38
WA         ---  Koblet Christine                    1970 Buchs ZH                    1:27.24,7       -----  (1346)      9.12
M9          39. Koblet Dominic                      1997 Buchs ZH                       9.15,3      2.13,4  (3063)      4.44
F8          24. Koblet Jasmin, Buchs ZH             1995 Mädchenriege Buchs ZH          9.33,7      2.22,5  (3518)      4.54
VMK1        16. Koblet Joel+Koblet Thomas           2001 Buchs ZH                       8.16,1      0.56,5  (1631)      4.51
F4           6. Koch Eva, Effretikon                1957 ASC Bassersdorf               46.52,9      5.31,4   (574)      4.56
F2          20. Koch Gisela, Schwerzenbach          1974 FreeRadicals                  48.44,1      9.26,4   (575)      5.07
F9          66. Kohler Céline, Otelfingen           1999 TV Otelfingen                 11.10,0      3.34,4  (3564)      5.43
M9          67. Kohler Joel, Otelfingen             1997 TV Otelfingen                  9.51,2      2.49,3  (3064)      5.03
M8          20. Kohler Pascal, Otelfingen           1994 TV Otelfingen                  8.24,6      1.50,2  (3016)      4.18
WA2        ---  Kohli Francine                      1946 Zürich                      1:28.06,5       -----  (1407)      9.16
WA2        ---  Kohli Hans                          1944 Zürich                      1:08.37,4       -----  (1408)      7.13
F9           1. König Alissa, Dürnten               1996 Meitliriege Dürnten            7.35,6       -----  (3565)      3.53
M9          52. König Andrin, Dürnten               1998 FC Hinwil                      9.32,7      2.30,8  (3065)      4.53
M3          26. König Kurt, Dürnten                 1962 TV Grüningen                  39.40,9      5.50,1   (125)      4.10
F7          17. Koppenol-Bounds Patricia L.         1955 Zürich                        28.52,3      8.30,6  (1007)      6.04
M4          75. Koppenol Willem H.                  1949 Zürich                        54.56,8     18.32,6   (126)      5.47
F1          19. Korsak Oxana                        1981 Wallisellen                   55.50,8     17.01,5   (712)      5.52
WA         ---  Köstinger Marianne                  1961 Adetswil                    1:10.37,6       -----  (1420)      7.26
M3           4. Krähenbühl Andreas, Hombrechtikon   1966 LC Meilen                     35.43,8      1.53,0   (127)      3.45
F9           5. Krähenbühl Annina, Hombrechtikon    1996 LC Meilen                      8.30,6      0.55,0  (3566)      4.21
M4          57. Krähenbühl Martin                   1957 Winterthur                    49.31,6     13.07,4   (320)      5.12
M4          10. Krause Dieter                       1957 Embrach                       40.52,3      4.28,1   (129)      4.18
M1          34. Krey Boris                          1979 Bassersdorf                   54.58,1     22.42,9   (130)      5.47
M2          41. Kromer Lukas                        1975 Winterthur                    44.57,3     12.20,8   (248)      4.43
M3         104. Kronig Anton                        1963 Wallisellen                   50.20,7     16.29,9   (274)      5.17
F3          24. Kronig Christa                      1966 Wallisellen                   51.20,5     15.54,4   (656)      5.24
F2           5. Kull Anita, Volketswil              1972 cityrunners.ch                43.02,5      3.44,8   (576)      4.31
M2          20. Künzler Sascha, Zürich              1975 Clube eau rouge               38.26,9      5.50,4   (131)      4.02
F2          17. Kuster Carmen                       1976 Dübendorf                     48.24,8      9.07,1   (577)      5.05
M3          48. Küttel Christian, Adliswil          1965 SSCLangnau                    42.31,4      8.40,6   (132)      4.28
M5          17. Lamprecht Albert, Bassersdorf       1937 MR Bassersdorf                52.51,3     14.19,9   (378)      5.33
WA         ---  Landert Christine, Hochfelden       1965 FR Hochfelden               1:32.59,6       -----  (1350)      9.47
M4          42. Landolt Fridolin, Zürich            1956 cityrunning.ch                46.25,4     10.01,2   (360)      4.53
F9          61. Landolt Olivia                      1998 Wallisellen                   10.56,9      3.21,3  (3567)      5.36
VMK1         9. Landolt Silvan                      2001 Wallisellen                    7.53,2      0.33,6  (1632)      4.38
WA         ---  Lanfranchini Adula                  1968 Wallisellen                 1:30.42,7       -----  (1421)      9.32
WA2        ---  Langenbach Rosmarie                 1951 Regensdorf                  1:17.32,3       -----  (1351)      8.09
F9          51. Langer Milena                       1997 Wallisellen                   10.32,2      2.56,6  (3608)      5.24
VMK2         4. Langer Theo                         2002 Wallisellen                    8.46,9      1.20,2  (1696)      5.09
M3         108. Lätsch Küde                         1967 Weisslingen                   52.02,8     18.12,0   (134)      5.28
WA         ---  Lauffenburger Monika                1961 Kloten                      1:16.27,1       -----  (1352)      8.02
VMK2        33. Laurino Siro+Bruno                  2003 Wallisellen                   12.20,3      4.53,6  (1672)      7.15
F1           7. Le Drew Leanne                      1979 Winterthur                    48.31,5      9.42,2   (578)      5.06
WA         ---  Ledergerber Irma                    1951 Wallisellen                 1:23.18,4       -----  (1353)      8.46
M4          25. Ledermann Carlo                     1954 Dietlikon                     43.40,7      7.16,5   (135)      4.35
M3           2. Leu Urs                             1961 Wallisellen                   34.44,0      0.53,2   (136)      3.39
M3          40. Lewis Jim                           1960 Zürich                        41.44,0      7.53,2   (316)      4.23
F5           4. Lienhart Annemarie, Wallisellen     1947 ASC Bassersdorf               57.46,3     10.44,1   (580)      6.04
F8          37. Lingenhel Noemi, Steinmaur          1994 MR Steinmaur                  11.38,8      4.27,6  (3520)      5.58
M2           2. Lingua Michael, Urdorf              1969 andeer.com                    33.18,4      0.41,9   (382)      3.30
M8          30. Lippuner Dominik, Oberembrach       1995 Jugi Lufingen                 10.16,1      3.41,7  (3017)      5.15
F3          42. Lohmeyer Ute, Zürich                1960 ulohmeyer@gmx.ch              55.04,1     19.38,0   (685)      5.47
WA2        ---  Lorez Domi                          1974 Uster                       1:19.10,5       -----  (1410)      8.20
M4           1. Luder Heinz, Grüt (Gossau ZH)       1957 TV Unterstrasse               36.24,2       -----   (139)      3.49
WA2        ---  Luginbühl Ueli                      1956 Effretikon                  1:19.11,4       -----  (1411)      8.20
F3          17. Lüthi Sue, Zürich                   1965 Veloatelier                   48.33,8     13.07,7   (660)      5.06
F7          13. Luethy Agnes, Dietlikon             1950 TV Dietlikon                  27.36,9      7.15,2  (1049)      5.48
F7          11. Lüthy Cornelia                      1982 Dietlikon                     27.05,0      6.43,3  (1063)      5.42
M7          20. Lüthy Heinz, Dietlikon              1949 TV Dietlikon                  23.57,9      7.16,5  (1047)      5.02
WA         ---  Lutz Marianne                       1954 Illnau                      1:33.40,5       -----  (1356)      9.51
VMK1         3. M'Tir Sabrine                       2000 Seuzach                        7.20,8      0.01,2  (1633)      4.19
WA         ---  Maag Heidi, Hochfelden              1954 FR Hochfelden               1:21.24,5       -----  (1357)      8.34
F9           6. Maggion Gwendolin                   1997 Wallisellen                    8.39,5      1.03,9  (3631)      4.26
M9          83. Mahrer Fabian, Samstagern           1998 TV Samstagern                 10.36,7      3.34,8  (3066)      5.26
VMK1        52. Mahrer Janina, Samstagern           2000 TV Samstagern                 10.13,9      2.54,3  (1634)      6.01
F4           5. Maier-Dann Sibylle                  1956 Wallisellen                   45.57,0      4.35,5   (582)      4.50
WA         ---  Malzach Doris                       1983 Hüttikon                    1:32.26,7       -----  (1444)      9.43
F7          18. Malzach Heidi                       1950 Hüttikon                      30.10,5      9.48,8  (1060)      6.21
F9          77. Mancosu Tizina, Wallisellen         1996 Good Girls                    11.55,1      4.19,5  (3569)      6.06
M3         115. Manz Hansruedi, Zürich              1958 TSV Riesbach                  53.42,5     19.51,7   (140)      5.39
WA         ---  Margreth Pascal, Adliswil           1956 Cityrunning                 1:05.30,6       -----  (1358)      6.53
WA         ---  Marks Klaus                         1968 Wallisellen                 1:26.39,3       -----  (1359)      9.07
F9          81. Marks Melissa                       1999 Wallisellen                   12.29,8      4.54,2  (3067)      6.24
F9          73. Marti Danja, Steinmaur              1998 MR Steinmaur                  11.39,9      4.04,3  (3570)      5.58
M1          36. Martin Stefan                       1979 Dübendorf                     59.09,2     26.54,0   (141)      6.13
M8          31. Martinetti Lorenzo                  1995 Wallisellen                   10.16,4      3.42,0  (3110)      5.16
WA         ---  Martinetti Rosita                   1967 Wallisellen                 1:30.43,8       -----  (1422)      9.33
M8          16. Martinetti Stefano                  1994 Wallisellen                    8.10,6      1.36,2  (3111)      4.11
F8          23. Martinovic Ana, Dänikon ZH          1995 TV Otelfingen                  9.31,9      2.20,7  (3521)      4.53
VMK2        38. Mathis Aline+Daniela                2003 Kloten                        13.02,2      5.35,5  (1686)      7.40
M4          64. Matti Beat, Kloten                  1954 LSV Kloten                    51.21,2     14.57,0   (143)      5.24
VMK1        46. Mauch Noël                          2000 Wallisellen                    9.56,0      2.36,4  (1717)      5.50
M5           8. Maurer Fritz, Bassersdorf           1941 MR Bassersdorf                46.30,0      7.58,6   (145)      4.53
M3         103. Maurer Marcel                       1963 Zürich                        50.16,9     16.26,1   (146)      5.17
F2           7. Maurer Monika, Opfikon              1977 LSV Kloten                    44.06,2      4.48,5   (583)      4.38
M2          76. Mayrhofer Christian                 1972 Winterthur                    56.24,8     23.48,3   (147)      5.56
M3           8. Meier Chrigel, Küsnacht ZH          1967 Dozza Bau AG                  37.25,4      3.34,6   (148)      3.56
M9          61. Meier Dominik, Lufingen             1998 Jugi Lufingen                  9.44,8      2.42,9  (3069)      4.59
M4          17. Meier Erich                         1955 Russikon                      42.29,1      6.04,9   (149)      4.28
WA         ---  Meier Gabriela                      1968 Zürich                      1:18.26,3       -----  (1443)      8.15
M3          77. Meier Hanspeter                     1960 Horgen                        45.52,9     12.02,1   (409)      4.49
F3          15. Meier Isabel, Horgen                1962 SSC                           47.45,8     12.19,7   (703)      5.01
M2          62. Meier Kern Tobias                   1971 Wallisellen                   48.01,6     15.25,1   (150)      5.03
F9          23. Meier Natalie, Buchs ZH             1997 TV Buchs                       9.44,9      2.09,3  (3571)      4.59
WA         ---  Meier Othmar                        1947 Nürensdorf                  1:14.05,1       -----  (1360)      7.47
F4          27. Meier Ruth, Adlikon b.Regensdf      1952 ASCB                          57.48,1     16.26,6   (584)      6.05
M9           8. Messerli Andrin, Wallisellen        1996 Crazy  Boys                    8.07,0      1.05,1  (3070)      4.09
M9          18. Messerli Dominic                    1996 Wallisellen                    8.33,7      1.31,8  (3071)      4.23
F8          19. Messerli Giannina                   1995 Wallisellen                    9.14,8      2.03,6  (3598)      4.44
VMK2        29. Messerschmidt Lara                  2002 Opfikon                       11.54,2      4.27,5  (1673)      7.00
M7          15. Messerschmidt Stephan               1971 Opfikon                       22.37,4      5.56,0  (1044)      4.45
M6          18. Meszaros Gabor                      1988 Winterthur                    52.50,1     17.49,0   (272)      5.33
M4          51. Meszaros Istvan                     1955 Winterthur                    48.38,6     12.14,4   (250)      5.07
M7           3. Mettler Thomas                      1978 Kloten                        17.17,5      0.36,1  (1055)      3.38
WA         ---  Meyer Claudia, Dietlikon            1959 TV Dietlikon                1:27.00,6       -----  (1361)      9.09
M2          16. Meyer Dirk+Borsatti Luciana         1968 Zürich                        37.27,8      4.51,3   (251)      3.56
M9          94. Meyer Divan                         1999 Wallisellen                   13.56,7      6.54,8  (3073)      7.09
M9          84. Meyer Hendan                        1997 Wallisellen                   10.50,8      3.48,9  (3074)      5.33
F2          35. Meyer Henna                         1969 Wallisellen                   57.37,7     18.20,0   (587)      6.03
M2          78. Meyer Niel                          1969 Wallisellen                   57.38,3     25.01,8   (154)      6.04
F2          32. Michel Rahel                        1972 Tagelswangen                  54.54,8     15.37,1   (589)      5.46
F6           1. Miglar Lina, Wallisellen            1988 LC Dübendorf                  39.31,9       -----   (590)      4.09
F9          16. Miglar Sara                         1997 Wallisellen                    9.19,3      1.43,7  (3573)      4.46
F3           8. Milesi Anita, Bassersdorf           1966 ASC Bassersdorf               43.55,0      8.28,9   (591)      4.37
F9          52. Möckli Romana                       1996 Dürnten                       10.37,5      3.01,9  (3630)      5.26
F3          31. Monroy Lucila                       1967 Winkel                        53.24,2     17.58,1   (704)      5.37
M3          91. Montero Jose                        1964 Horgen                        47.54,0     14.03,2   (408)      5.02
F3          22. Moor Karin                          1964 Wallisellen                   50.01,1     14.35,0   (659)      5.15
F9           4. Moor Livia                          1996 Wallisellen                    8.24,4      0.48,8  (3610)      4.18
M9          42. Morf Pascal, Oberembrach            1996 Jugi Lufingen                  9.18,4      2.16,5  (3075)      4.46
M1           1. Morf Samuel, Dübendorf              1980 TV Oerlikon                   32.15,2       -----   (156)      3.23
M8          14. Moser Micha                         1995 Zürich                         8.06,8      1.32,4  (3135)      4.09
M8           4. Moser Severin                       1992 Zürich                         7.14,4      0.40,0  (3136)      3.42
WA         ---  Mosimann Maja                       1959 Affoltern am Albis          1:26.50,7       -----  (1448)      9.08
WA2        ---  Mottl Max, Opfikon                  1928 ASC Bassersdorf             1:26.34,2       -----  (1412)      9.06
WA         ---  Müller Annegret                     1959 Wallisellen                 1:26.37,9       -----  (1362)      9.07
M3          85. Müller Christian, Rorbas-Freienstei 1964 TV Wallisellen                46.54,8     13.04,0   (158)      4.56
F3          12. Müller Doris                        1963 Geroldswil                    47.12,9     11.46,8   (595)      4.58
F4           8. Müller Gertrud                      1951 Glattfelden                   48.16,4      6.54,9   (596)      5.04
F4          30. Müller Jeannette                    1948 Schöfflisdorf                 59.06,0     17.44,5   (597)      6.13
M9          38. Müller Lukas                        1996 Wallisellen                    9.14,3      2.12,4  (3076)      4.44
M3          80. Müller Patrick                      1965 Kloten                        46.12,6     12.21,8   (159)      4.51
M3          59. Müller Peter                        1962 Dübendorf                     43.23,1      9.32,3   (160)      4.34
M9          41. Müller Timo                         1998 Kloten                         9.17,8      2.15,9  (3077)      4.46
M8          29. Müller Tobias, Oberembrach          1995 Jugi Lufingen                 10.15,7      3.41,3  (3018)      5.15
M5          26. Müller Walter                       1947 Schöfflisdorf                 59.34,7     21.03,3   (161)      6.16
F9          33. Müntener Vanessa                    1996 Wallisellen                   10.01,5      2.25,9  (3574)      5.08
VMK2        11. Murbach Emil, Wallisellen           2002 Neugut WGN                     9.47,2      2.20,5  (1674)      5.45
VMK1        15. Murbach Nestor, Wallisellen         2000 Neugut WGN                     8.14,0      0.54,4  (1635)      4.50
PL           5. Näf Beat, Wallisellen               1958 TV Wallisellen                31.42,1      3.59,2  (4078)      5.22
M9          35. Näf Fabian                          1996 Wallisellen                    9.06,5      2.04,6  (3078)      4.40
WA         ---  Näf Margrith                        1969 Wallisellen                 1:24.44,9       -----  (1364)      8.55
F9          82. Näf Noemi                           1999 Wallisellen                   12.31,9      4.56,3  (3575)      6.25
F8          15. Näf Selina, Wallisellen             1994 TV Wallisellen                 9.05,0      1.53,8  (3522)      4.39
M3         101. Nänny Stephan                       1965 Dietlikon                     49.45,5     15.54,7   (162)      5.14
WA         ---  Nauta Irené                         1958 Otelfingen                  1:18.26,9       -----  (1428)      8.15
M9          19. Neidhardt Christopher               1996 Wallisellen                    8.34,0      1.32,1  (3079)      4.23
M9          43. Neidhardt Maurice                   1998 Wallisellen                    9.18,8      2.16,9  (3080)      4.46
F2          18. Neidhardt Sibylle                   1972 Wallisellen                   48.35,1      9.17,4   (598)      5.06
M2           6. Neri Filippo, Oetwil an der Limmat  1974 Freeradicals                  34.48,7      2.12,2   (163)      3.39
WA         ---  Nessler René                        1967 Wallisellen                 1:15.10,6       -----  (1365)      7.54
F9          83. Nessler Tamara                      1998 Wallisellen                   12.35,9      5.00,3  (3576)      6.27
F9          76. Nyffeler Céline, Steinmaur          1998 MR Steinmaur                  11.53,3      4.17,7  (3577)      6.05
M5          11. Oehninger Ernst                     1936 Watt                          50.42,9     12.11,5   (165)      5.20
M4          84. Oertle Walter                       1956 Zürich                      1:04.21,1     27.56,9   (166)      6.46
M4          77. Oetiker Werner                      1952 Winterthur                    55.02,4     18.38,2   (265)      5.47
M3          51. Oliveira Jorge                      1963 Kloten                        42.55,1      9.04,3   (357)      4.31
M2           1. Oliver Ruben, Zürich                1976 TV Oerlikon                   32.36,5       -----   (167)      3.25
M2          10. Ondricko Milan                      1973 Steinmaur                     35.58,2      3.21,7   (325)      3.47
M4          68. Oswald Flurin, Zürich               1955 SC Val Müstair                51.58,7     15.34,5   (398)      5.28
M8          21. Otto Daniel                         1993 Zürich                         8.30,3      1.55,9  (3019)      4.21
F4           3. Pang Micheline, Zürich              1957 ASC Bassersdorf               44.51,0      3.29,5   (601)      4.43
M3         117. Pauli Giordano                      1961 Zürich                        54.17,9     20.27,1   (168)      5.42
WA         ---  Pauli Karin, Bülach                 1964 FR Hochfelden               1:32.59,0       -----  (1367)      9.47
F9          47. Pauritsch Nadine                    1997 Zürich                        10.21,0      2.45,4  (3578)      5.18
VMK1        67. Pauritsch Sarah                     2000 Zürich                        12.06,2      4.46,6  (1637)      7.07
M3          43. Pennella Michele                    1961 Effretikon                    42.12,1      8.21,3   (322)      4.26
VMK2        34. Perone Alessia+Giovanni             2003 Wallisellen                   12.22,8      4.56,1  (1675)      7.16
M3           1. Peter Peter, Männedorf              1966 LC Meilen                     33.50,8       -----   (326)      3.33
F2           9. Peter Renate                        1970 Adliswil                      44.30,0      5.12,3   (602)      4.41
M3          73. Pfaff Andy                          1964 Brüttisellen                  45.12,8     11.22,0   (371)      4.45
F2          36. Pfander Ursina                      1976 Dübendorf                     59.08,5     19.50,8   (603)      6.13
WA         ---  Pfister Irene                       1954 Niederglatt ZH              1:27.57,3       -----  (1368)      9.15
WA         ---  Pfister Irma, Wallisellen           1957 Frauenriege Wallisellen     1:23.17,8       -----  (1369)      8.46
M4          47. Pfister Rolf                        1957 Pfaffhausen                   47.39,7     11.15,5   (169)      5.01
F4          24. Philipona Kathrin, Bassersdorf      1955 LSV Kloten                    55.15,8     13.54,3   (604)      5.49
F3          19. Pietsch Claudia                     1965 Brütten                       48.47,7     13.21,6   (681)      5.08
M3          36. Pliska Tomas                        1967 Hausen am Albis               41.08,5      7.17,7   (170)      4.19
M4          72. Plüss Ulrich                        1952 Glattbrugg                    54.04,7     17.40,5   (381)      5.41
F2          40. Poussot Janine                      1974 Effretikon                    59.56,0     20.38,3   (605)      6.18
F8          31. Pramunsri Kanittha, Buchs ZH        1994 TV Buchs                      10.03,8      2.52,6  (3523)      5.09
F8          29. Pramunsri Yupha, Buchs ZH           1993 TV Buchs                       9.57,2      2.46,0  (3524)      5.06
F2          41. Prota Nadia                         1972 Effretikon                    59.56,8     20.39,1   (606)      6.18
M3         123. Prota Sandro                        1967 Effretikon                    59.51,1     26.00,3   (171)      6.18
M2          65. Puorger Peter, Zürich               1972 TV Wallisellen                49.10,9     16.34,4   (275)      5.10
M6          13. Pusterla Leonardo, Zürich           1988 Team Radiotherapie Hirsla     48.27,4     13.26,3   (172)      5.06
M3          61. Quina Luis                          1960 Zürich                        43.33,8      9.43,0   (418)      4.35
M3          30. Rabier Pierre, Männedorf            1964 LC Meilen                     40.07,2      6.16,4   (403)      4.13
M2          52. Rachdi Ferid, Wallisellen           1972 Samariterverein               46.39,7     14.03,2   (273)      4.54
VMK2        19. Ragaz Joel                          2004 Ebmatingen                    10.36,3      3.09,6  (1695)      6.14
M2          29. Rahm Hanspeter                      1971 Bassersdorf                   41.39,0      9.02,5   (173)      4.23
WA         ---  Rahm Katharina                      1967 Bassersdorf                 1:27.10,6       -----  (1370)      9.10
M9          36. Rahm Philipp, Bassersdorf           1996 UHC Bassersdorf                9.09,2      2.07,3  (3115)      4.41
F5           1. Rahuet Josefine, Effretikon         1945 Josy's Laufträff              47.02,2       -----   (607)      4.57
F9          34. Rais Felicia, Wallisellen           1996 Good Girls                    10.02,2      2.26,6  (3579)      5.08
M4          80. Rapp Manfred                        1953 Zürich                        58.03,3     21.39,1   (406)      6.06
M4          65. Rapp René                           1955 Küsnacht ZH                   51.29,3     15.05,1   (304)      5.25
M3          21. Rasper Markus, Dübendorf            1966 FC Wallisellen                39.15,5      5.24,7   (399)      4.07
F2          44. Raths Eveline                       1972 Zürich                      1:00.35,0     21.17,3   (534)      6.22
M2          13. Reichmuth Walter, Schwerzenbach     1970 ewz power team                37.06,0      4.29,5   (176)      3.54
M3          98. Reinhard Urs                        1959 Ossingen                      49.33,4     15.42,6   (331)      5.12
M1          16. Remy Roger                          1980 Dietlikon                     45.52,3     13.37,1   (391)      4.49
M4          23. Renn Alois                          1949 Zürich                        43.17,1      6.52,9   (177)      4.33
M3         106. Renna Nicola                        1962 Dietlikon                     51.00,6     17.09,8   (178)      5.22
F5           2. Reukauf Irmtraut                    1941 Uster                         51.35,6      4.33,4   (670)      5.25
M3         111. Reutener Thomas, Wallisellen        1962 Sportanlagen AG  Wallisel     52.46,2     18.55,4   (179)      5.33
M3          10. Rickenbacher Leo                    1960 Wallisellen                   37.43,1      3.52,3   (181)      3.58
WA         ---  Rickli Franziska                    1964 Wallisellen                 1:30.39,0       -----  (1371)      9.32
M3          75. Rickli Jörg, Glattbrugg             1967 EWZ Power Team                45.45,7     11.54,9   (402)      4.49
WA         ---  Riedberger Erika, Hochfelden        1959 FR Hochfelden               1:19.58,9       -----  (1372)      8.25
M1          24. Riedi Marco                         1979 Bülach                        48.39,1     16.23,9   (298)      5.07
VMK1        64. Ritter Cyrill                       2001 Bassersdorf                   11.16,7      3.57,1  (1711)      6.38
VMK2        44. Ritter Severin                      2004 Bassersdorf                   13.55,3      6.28,6  (1710)      8.11
M3          20. Ritzi Hansjürg, Zollikon            1964 asc-bassersdorf.ch            38.58,2      5.07,4   (341)      4.06
M8          12. Riva Santiago                       1994 Wallisellen                    8.03,7      1.29,3  (3124)      4.08
F9          65. Rogalla Celine                      1997 Wallisellen                   11.06,2      3.30,6  (3603)      5.41
M8          24. Rogalla Patrick                     1992 Wallisellen                    9.12,0      2.37,6  (3120)      4.43
M8          17. Rogalla Yannick                     1994 Wallisellen                    8.12,2      1.37,8  (3121)      4.12
M4          71. Rohner Urs, Wallisellen             1957 TV Dietlikon                  53.43,4     17.19,2   (182)      5.39
M7          18. Röhrig Roland                       1945 Altikon                       22.59,1      6.17,7  (1038)      4.50
WA         ---  Romann Susanne                      1951 Niederglatt ZH              1:28.40,3       -----  (1373)      9.20
WA         ---  Roner René                          1936 Au ZH                       1:06.14,1       -----  (1374)      6.58
M3          86. Rubio Paco                          1963 Wallisellen                   46.57,6     13.06,8   (283)      4.56
F8          13. Rückert Céline                      1995 Rümlang                        8.56,9      1.45,7  (3525)      4.35
M8           7. Rückert Dominique                   1993 Rümlang                        7.50,3      1.15,9  (3020)      4.01
M2          53. Rückert Thomas                      1969 Rümlang                       46.41,5     14.05,0   (185)      4.54
M3          95. Rueegg Peter, Wallisellen           1965 Pistolenklub Wallisellen      48.37,8     14.47,0   (187)      5.07
F2          11. Ruf Tatjana                         1973 Bassersdorf                   46.17,2      6.59,5   (610)      4.52
M2          57. Ruff Stefan                         1968 Uster                         47.32,3     14.55,8   (188)      5.00
M3          65. Rütimann Erich, Wallisellen         1958 Männerriege Wallisellen       44.03,2     10.12,4   (318)      4.38
VMK1        22. Ryffel Alessia                      2001 Kloten                         8.26,9      1.07,3  (1639)      4.58
F2          16. Saaman Annabelle, Küsnacht ZH       1971 Dozza Bau AG                  48.20,3      9.02,6   (611)      5.05
F9          71. Sager Rahel, Wallisellen            1996 Good Girls                    11.35,4      3.59,8  (3580)      5.56
F7          22. Sailer-Ziegler Esther               1958 Langnau am Albis              30.58,8     10.37,1  (1050)      6.31
F8          36. Sakkru Yasemin, Otelfingen          1995 TV Otelfingen                 11.10,4      3.59,2  (3526)      5.43
M8          27. Sandor Kiss                         1995 Wallisellen                    9.27,5      2.53,1  (3143)      4.51
M1          11. Santana Dos Santos Marcelo          1978 Nänikon                       41.37,2      9.22,0   (414)      4.22
M2          69. Santschi Ralph                      1973 Zürich                        50.03,9     17.27,4   (189)      5.16
M4          32. Saxer Peter, Oetwil am See          1949 LC Meilen                     44.45,5      8.21,3   (191)      4.42
VMK2        21. Scaglioni Leandro Elia+Stefano Scag 2002 Wallisellen                   11.09,3      3.42,6  (1687)      6.33
M2          48. Scaglioni Stefano, Wallisellen      1969 FC Altstetten                 46.07,5     13.31,0   (252)      4.51
M1          17. Scascighini Remo                    ???? Winterthur                    46.37,3     14.22,1   (339)      4.54
F1           9. Scascighini Sabina                  1978 Winterthur                    48.48,5      9.59,2   (679)      5.08
VMK1        10. Schaad Janine, Rümlang              2000 Lar Rümlang                    7.57,5      0.37,9  (1718)      4.40
F2          26. Schaad Miriam                       1972 Rümlang                       51.25,0     12.07,3   (668)      5.24
F2          43. Schaffner Daniela                   1968 Nänikon                     1:00.19,4     21.01,7   (686)      6.20
M3          46. Schaller Manfred, Dübendorf         1958 www.in-team.ch                42.18,4      8.27,6   (193)      4.27
M2          36. Schäppi Gregor, Nürensdorf          1972 LSV Kloten                    43.19,7     10.43,2   (194)      4.33
M3          50. Schaerer Roland                     1960 Volketswil                    42.51,7      9.00,9   (192)      4.30
F4           4. Schärer Verena, Zumikon             1955 LC UBS                        45.53,8      4.32,3   (613)      4.49
VMK2        22. Schaub Fabian                       2002 Hinwil                        11.21,8      3.55,1  (1715)      6.41
M3          32. Schaufelberger Rolf, Illnau         1966 team küng yamaha              40.18,8      6.28,0   (195)      4.14
F2           2. Schellenberg Daniela                1975 Hinteregg                     41.11,6      1.53,9   (614)      4.20
M3         110. Schenk Peter                        1966 Zürich                        52.30,7     18.39,9   (196)      5.31
M4           2. Scheps Alfio                        1952 Geroldswil                    37.34,7      1.10,5   (366)      3.57
F9          80. Scherrer Anja, Samstagern           1999 TV Samstagern                 12.28,7      4.53,1  (3581)      6.23
M4          30. Scherrer Beat                       1955 Wallisellen                   44.35,1      8.10,9   (197)      4.41
VMK2        17. Scherrer Christian, Samstagern      2002 TV Samstagern                 10.15,3      2.48,6  (1677)      6.01
M9          51. Scherrer Pepe, Wallisellen          1997 FC Wallisellen Junioren F      9.32,1      2.30,2  (3084)      4.53
M4           7. Schiavarelli Nicola                 1957 Zürich                        39.41,9      3.17,7   (288)      4.10
VMK1        69. Schibli Chiara                      2000 Wallisellen                   12.21,5      5.01,9  (1716)      7.16
F2           8. Schiess Gabriela                    1969 Bassersdorf                   44.21,9      5.04,2   (650)      4.40
VMK2        47. Schiess Timon+Reini                 2004 Bassersdorf                   14.37,5      7.10,8  (1688)      8.36
M2          56. Schlagenhauff Jens                  1975 Bassersdorf                   47.19,0     14.42,5   (253)      4.58
M3          55. Schlagmüller Andreas, Bülach        1965 LSV Kloten                    43.10,5      9.19,7   (421)      4.32
PL           7. Schläpfer Barbara                   1982 Wallisellen                   32.23,2      4.40,3  (4081)      5.29
F3          20. Schlatter Barbara                   1964 Wallisellen                   48.59,0     13.32,9   (655)      5.09
VMK1        38. Schlatter Katrin                    2001 Otelfingen                     9.14,8      1.55,2  (1640)      5.26
F9          53. Schlatter Kim                       1999 Wallisellen                   10.42,4      3.06,8  (3600)      5.29
M6           5. Schlatter Marc                      1988 Wädenswil                     41.51,7      6.50,6   (198)      4.24
M9          44. Schlatter Mike                      1998 Wallisellen                    9.19,4      2.17,5  (3117)      4.46
M9          57. Schlatter Reto, Otelfingen          1999 TV Otelfingen                  9.40,1      2.38,2  (3086)      4.57
WA2        ---  Schlauri Brigitte, Dietlikon        1959 TV Dietlikon                1:24.54,7       -----  (1414)      8.56
WA2        ---  Schlauri Markus, Dietlikon          1957 TV Dietlikon                1:07.34,1       -----  (1415)      7.06
M3          76. Schlegel Ivo                        1964 Wallisellen                   45.50,9     12.00,1   (280)      4.49
F8           7. Schlumpf Ladina                     1994 Feldmeilen                     8.04,0      0.52,8  (3529)      4.08
M9           9. Schlumpf Ramon                      1998 Feldmeilen                     8.08,2      1.06,3  (3087)      4.10
M4          31. Schmid Alfred, Winterthur           1950 Novartis Pharma Schweiz A     44.43,1      8.18,9   (373)      4.42
M9          90. Schmid Billy                        1999 Wallisellen                   11.16,0      4.14,1  (3122)      5.46
M9          75. Schmid Elias, Boppelsen             1998 TV Otelfingen                 10.02,5      3.00,6  (3088)      5.08
M3         118. Schmid Hanspeter, Dietlikon         1965 Turnverein Dietlikon          54.41,9     20.51,1   (415)      5.45
M9          10. Schmid Jonas, Boppelsen             1996 TV Otelfingen                  8.12,0      1.10,1  (3089)      4.12
F7          15. Schmid Sabine                       1978 Winterthur                    28.09,5      7.47,8  (1010)      5.55
M7           1. Schmid Stephan                      1972 Winterthur                    16.41,4       -----  (1061)      3.30
M4          83. Schmidhauser Max, Wallisellen       1951 MR wallisellen              1:00.14,1     23.49,9   (284)      6.20
M9          32. Schneider Andrin                    1998 Dietlikon                      8.58,7      1.56,8  (3090)      4.36
M5           3. Schneider Frieder, Bassersdorf      1942 LSV Kloten                    42.14,6      3.43,2   (199)      4.26
VMK1        19. Schneider Marina+Barbara            2000 Dietlikon                      8.23,0      1.03,4  (1641)      4.55
VMK1        33. Schöpfer Marco+Ursi Schöpfer        2001 Oetwil an der Limmat           8.56,2      1.36,6  (1642)      5.15
F9          67. Schöpfer Sara                       1998 Oetwil an der Limmat          11.15,4      3.39,8  (3583)      5.46
M5          30. Schreiber Kurt                      1947 Dietlikon                   1:02.39,6     24.08,2   (393)      6.35
F2          30. Schuler Bettina                     1976 Dietlikon                     54.40,7     15.23,0   (710)      5.45
F9          21. Schumacher Andrea, Buchs ZH         1997 TV Buchs                       9.41,5      2.05,9  (3584)      4.58
M2          32. Schüpbach Seppo                     1973 Bassersdorf                   42.08,1      9.31,6   (317)      4.26
M2          55. Schwank Boris                       1974 Wallisellen                   47.11,2     14.34,7   (201)      4.58
VMK2        46. Schwank Larissa+Boris               2003 Wallisellen                   14.25,2      6.58,5  (1678)      8.28
F1          27. Schwarz Evelyne                     1979 Wallisellen                 1:04.45,6     25.56,3   (617)      6.49
WA         ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                     1:30.55,5       -----  (1379)      9.34
M3          62. Schweyckart Markus                  1966 Brüttisellen                  43.46,2      9.55,4   (254)      4.36
VMK1        25. Schweyckart Nathalie                2000 Brüttisellen                   8.32,6      1.13,0  (1643)      5.01
M8           2. Scott Steven, Zollikerberg          1995 LAV TV Unterstrass             7.05,8      0.31,4  (3024)      3.38
M4          14. Seiler Hans, Zürich                 1950 TV Schlieren                  42.11,0      5.46,8   (310)      4.26
VMK1        56. Siegfried Katja+Stefan              2001 Greifensee                    10.23,7      3.04,1  (1644)      6.06
VMK2        40. Siegfried Lea+Andrea                2003 Greifensee                    13.27,9      6.01,2  (1679)      7.55
F8          18. Sigrist Dana                        1994 Eglisau                        9.13,9      2.02,7  (3530)      4.44
M8          15. Sigrist Diego                       1992 Eglisau                        8.09,1      1.34,7  (3025)      4.10
M4          63. Sigrist Hanspeter                   1957 Eglisau                       51.14,6     14.50,4   (202)      5.23
F9          38. Sigrist Naja, Buchs ZH              1997 TV Buchs                      10.12,5      2.36,9  (3585)      5.14
M9          58. Sigrist Noah                        1996 Eglisau                        9.41,0      2.39,1  (3091)      4.57
M1          22. Simmen Raymond                      1981 Zürich                        48.13,8     15.58,6   (203)      5.04
F1           4. Simmen Sabine                       1980 Niederglatt ZH                43.59,2      5.09,9   (618)      4.37
WA         ---  Singh-Jäger Margrith                1955 Zürich                      1:52.11,0       -----  (1381)     11.48
F7           3. Sommer Leonie, Mettmenstetten       1989 TV Mettmenstetten             20.29,1      0.07,4  (1011)      4.18
M7           5. Sonay Cem                           1978 Brüttisellen                  18.58,3      2.16,9  (1054)      3.59
M4          67. Spross Markus                       1957 Wallisellen                   51.55,3     15.31,1   (204)      5.27
VMK2         3. Städeli Jonah+Mauro Städeli         2002 Schwerzenbach                  8.45,4      1.18,7  (1689)      5.09
F2          31. Städeli Nicole                      1968 Schwerzenbach                 54.49,6     15.31,9   (651)      5.46
M9          79. Städeli Silvano                     1999 Schwerzenbach                 10.18,5      3.16,6  (3112)      5.17
F3          29. Stapel Yvonne                       1963 Lufingen                      52.48,1     17.22,0   (701)      5.33
WA         ---  Staubli Ursi                        1963 Wallisellen                 1:22.30,6       -----  (1424)      8.41
M2          12. Stavenhagen Chris                   ???? Küsnacht ZH                   36.48,5      4.12,0   (424)      3.52
F9          35. Steiner Jasmin, Wallisellen         1998 ZSC Kids                      10.02,6      2.27,0  (3618)      5.09
F7           8. Steiner Rahel                       1995 Wallisellen                   26.26,1      6.04,4  (1012)      5.33
M3          16. Steiner Ueli                        1964 Wallisellen                   38.32,2      4.41,4   (206)      4.03
F9          57. Steiner Vera                        1997 Oberhasli                     10.48,4      3.12,8  (3586)      5.32
F9          37. Steiner Xenia+Daniel Steiner        1999 Oberhasli                     10.08,9      2.33,3  (3587)      5.12
M3          69. Steinmann Robert                    1962 Thalwil                       44.32,2     10.41,4   (344)      4.41
F1          15. Steinmann Vera, Wallisellen         1985 Sportanlagen AG  Wallisel     53.31,7     14.42,4   (620)      5.38
M3          57. Stettler Jürg, Zürich               1960 Satus Oerlikon                43.13,0      9.22,2   (383)      4.32
F9          63. Stettler Kira, Obfelden             1999 Triamt                        10.59,3      3.23,7  (3627)      5.38
VMK2         6. Stettler Suena+Jürg                 2002 Obfelden                       8.58,2      1.31,5  (1680)      5.16
M9          82. Stocker Fabio                       1998 Wallisellen                   10.36,1      3.34,2  (3092)      5.26
M4          49. Stocker Walter                      1948 Effretikon                    48.36,1     12.11,9   (207)      5.06
F4          18. Stöckli Christine                   1952 Pfaffhausen                   53.15,3     11.53,8   (707)      5.36
F1          18. Stöckli Mara                        1984 Pfaffhausen                   55.49,0     16.59,7   (708)      5.52
M9          76. Strasser Joel                       1997 Schwerzenbach                 10.05,0      3.03,1  (3134)      5.10
WA         ---  Streiff Elfriede                    1953 Regensdorf                  1:40.24,9       -----  (1452)     10.34
M1          27. Stress Marco                        1987 Wallisellen                   49.39,6     17.24,4   (295)      5.13
M4          24. Stricker René, Dübendorf            1950 FC Wallisellen                43.18,0      6.53,8   (337)      4.33
F3          30. Strickler Irene                     1966 Zürich                        52.52,2     17.26,1   (621)      5.33
M4          54. Strickler Werner, Kloten            1954 LSV Kloten                    48.53,8     12.29,6   (255)      5.08
M4          39. Strobel Martin, Adliswil            1949 TV Kapo Zürich                45.46,4      9.22,2   (300)      4.49
M5          19. Strömbäck Lars                      1935 Wallisellen                   54.03,7     15.32,3   (277)      5.41
F3          34. Strömbäck Tschudin Johanna          1967 Wallisellen                   54.01,8     18.35,7   (658)      5.41
M1          18. Strucken David                      1979 Zürich                        46.46,6     14.31,4   (401)      4.55
VMK1        61. Strucken Ronja                      2000 Wallisellen                   10.48,6      3.29,0  (1645)      6.21
M9          92. Strucken Silas                      1998 Wallisellen                   13.05,5      6.03,6  (3093)      6.42
M5          22. Strucken Werner                     1947 Henggart                      55.54,1     17.22,7   (315)      5.53
M9          93. Stucke Lukas                        1999 Wallisellen                   13.56,2      6.54,3  (3094)      7.08
VMK1        42. Stucke Marco+Chrisi                 2001 Wallisellen                    9.22,6      2.03,0  (1646)      5.30
M9          13. Stucke Philipp, Wallisellen         1996 Crazy  Boys                    8.18,3      1.16,4  (3095)      4.15
VMK2        49. Stucki Lars                         2004 Russikon                      16.10,6      8.43,9  (1681)      9.30
WA         ---  Stucky Martin                       1958 Birmensdorf ZH              1:24.37,6       -----  (1382)      8.54
F9          85. Studer Anina                        1998 Oberhasli                     13.34,8      5.59,2  (3621)      6.57
VMK2        48. Studer Carole, Richterswil          2005 TV Samstagern                 15.00,4      7.33,7  (1702)      8.49
VMK2        20. Studer Luca, Richterswil            2002 TV Samstagern                 10.43,3      3.16,6  (1701)      6.18
WA         ---  Studer Pius, Bülach                 1933 ASC Bassersdorf             1:24.26,7       -----  (1383)      8.53
VMK1        43. Sturny Melissa                      2001 Kloten                         9.32,1      2.12,5  (1700)      5.36
M9          53. Sturny Noel                         1999 Kloten                         9.33,9      2.32,0  (3132)      4.54
F9          43. Sturzenegger Seraina                1997 Wallisellen                   10.18,1      2.42,5  (3607)      5.16
WA         ---  Sturzenegger Susanna                1955 Wallisellen                 1:21.26,1       -----  (1445)      8.34
M8          23. Stutz Felix, Wallisellen            1992 FC Wallisellen                 9.11,4      2.37,0  (3026)      4.42
WA         ---  Stutz Jeannette                     1958 Regensdorf                  1:30.34,9       -----  (1384)      9.32
M5           9. Stutz Willy                         1946 Dübendorf                     46.47,4      8.16,0   (208)      4.55
M6           2. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      35.35,8      0.34,7   (389)      3.44
F1          13. Surber Tanja                        1985 Adliswil                      51.48,9     12.59,6   (622)      5.27
VMK2        12. Suter Leon+Max                      2007 Wallisellen                    9.58,3      2.31,6  (1690)      5.51
M4          20. Suter Peter                         1957 Ossingen                      43.12,0      6.47,8   (340)      4.32
M9          80. Suter Timo                          1999 Wallisellen                   10.29,6      3.27,7  (3096)      5.22
M3          17. Sutter Markus                       1966 Hochfelden                    38.34,4      4.43,6   (209)      4.03
VMK2        27. Tanner Dominik, Samstagern          2002 TV Samstagern                 11.44,4      4.17,7  (1682)      6.54
F8           6. Tanner Rahel, Illnau                1992 LA Gruppe Effretikon           7.54,0      0.42,8  (3626)      4.03
VMK2        39. Tanner Sarah, Samstagern            2004 TV Samstagern                 13.12,8      5.46,1  (1683)      7.46
M4          35. Tanner Thomas                       1953 Turbenthal                    44.52,0      8.27,8   (210)      4.43
M9          27. Tarreghetta Remo                    1996 Wallisellen                    8.43,8      1.41,9  (3097)      4.28
M4          61. Tatalias Platon, Opfikon            1951 MR Opfikon                    51.04,7     14.40,5   (394)      5.22
M3         122. Temperli Erich, Glattbrugg          1966 Velo-Point Radsport           58.46,2     24.55,4   (256)      6.11
M1          10. Tesolin Daniel                      1982 Zürich                        41.20,8      9.05,6   (211)      4.21
M6          11. Tesolin Shane                       1988 Uster                         47.27,0     12.25,9   (212)      4.59
M3          23. Thoma Stephan, Dübendorf            1962 Impuls Tri                    39.29,5      5.38,7   (213)      4.09
M9           6. Tiralosi Mario                      1997 Zürich                         8.01,0      0.59,1  (3098)      4.06
M7          16. Tiralosi Otello                     1965 Zürich                        22.46,8      6.05,4  (1041)      4.47
WA2        ---  Tiralosi Susi                       1963 Zürich                      1:09.54,4       -----  (1450)      7.21
F9          24. Tiralosi Tosca                      1999 Zürich                         9.45,6      2.10,0  (3589)      5.00
M5          14. Tobler Kurt                         1941 Buchs ZH                      51.28,0     12.56,6   (214)      5.25
F2          15. Tobler Ruth, Buchs ZH               1974 TV Otelfingen                 47.54,5      8.36,8   (624)      5.02
M1          26. Tomes Petr                          1983 Dübendorf                     49.01,6     16.46,4   (388)      5.09
M2          19. Toscano Maurizio                    1974 Wallisellen                   38.22,1      5.45,6   (287)      4.02
VMK1        57. Trabucco Serena, Samstagern         2000 TV Samstagern                 10.29,1      3.09,5  (1648)      6.10
F2          38. Tränklein Anne, Zürich              1977 Team Radiotherapie Hirsla     59.38,5     20.20,8   (625)      6.16
F3          59. Tremp Dolly                         1966 Dübendorf                   1:00.41,5     25.15,4   (626)      6.23
M1          35. Trstenjak Daniel                    1979 Wetzikon ZH                   57.10,3     24.55,1   (257)      6.01
M4          15. Trutmann Peter                      1954 Dällikon                      42.11,6      5.47,4   (365)      4.26
F1           3. Trutmann Stefanie                   1985 Dällikon                      42.10,5      3.21,2   (690)      4.26
M9          81. Tscharner Dominik                   1997 Wallisellen                   10.33,1      3.31,2  (3130)      5.24
F8          30. Tscharner Jennifer                  1995 Wallisellen                   10.00,5      2.49,3  (3619)      5.07
WA         ---  Tschopp R.                          1956 Regensdorf                  1:30.36,2       -----  (1385)      9.32
F9          32. Tschudin Anna                       1996 Wallisellen                    9.59,8      2.24,2  (3605)      5.07
F9          62. Tschudin Julia                      1999 Wallisellen                   10.58,9      3.23,3  (3606)      5.37
VMK2        14. Tschudin Sara                       2002 Wallisellen                   10.05,6      2.38,9  (1694)      5.56
M3          68. Turco Adriano                       1965 Zwillikon                     44.19,3     10.28,5   (259)      4.39
F8          17. Turnbull Bethan, Wallisellen        1994 Leichtathletik Walliselle      9.13,4      2.02,2  (3597)      4.43
M9          24. Turnbull Henry                      1998 Wallisellen                    8.38,7      1.36,8  (3113)      4.26
M9          48. Turnbull Maurice, Wallisellen       1996 Crazy  Boys                    9.25,8      2.23,9  (3099)      4.50
M9          40. Valsangiacomo Fabio                 1997 Wallisellen                    9.17,4      2.15,5  (3128)      4.45
VMK1         2. Valsangiacomo Tino                  2000 Wallisellen                    7.20,1      0.00,5  (1699)      4.18
F3          64. van Nimwegen Marieke                1966 Tagelswangen                1:02.46,4     27.20,3   (627)      6.36
M9          69. Vanni Marco, Volketswil             1999 FC Volketswil Jun F            9.53,4      2.51,5  (3100)      5.04
M1           2. Vassalli Christian                  1978 Kloten                        34.13,3      1.58,1   (384)      3.36
WA         ---  Vera Lilia                          1952 Zürich                      1:28.27,1       -----  (1425)      9.18
M3         112. Vetter Raphael, Steinmaur           1959 Virgin Runners                52.55,5     19.04,7   (419)      5.34
F8           8. Vetterli Annika                     1993 Buchs ZH                       8.05,6      0.54,4  (3531)      4.09
F7           9. Vetterli Svenja, Buchs ZH           1990 TV Buchs/ZH                   27.00,5      6.38,8  (1015)      5.41
M6           1. Viera Lorenzo, Schlieren            1989 LC Regensdorf                 35.01,1       -----   (314)      3.41
M1           8. Vilchez Martin, Zürich              1978 TV Oerlikon                   40.37,4      8.22,2   (215)      4.16
F3          27. Vis Striegel Suzan                  1959 Winterthur                    51.38,6     16.12,5   (628)      5.26
WA2        ---  Vogel Annemarie                     1947 Zollikon                    1:15.18,0       -----  (1417)      7.55
WA         ---  Vogel Gaby                          1964 Wallisellen                 1:19.35,5       -----  (1430)      8.22
M2          58. Vogel Joko                          1969 Küsnacht ZH                   47.35,2     14.58,7   (417)      5.00
WA         ---  Voggenhuber Andrea                  1970 Wallisellen                 1:28.28,1       -----  (1386)      9.18
M9          72. Voggenhuber Linus                   1999 Wallisellen                    9.59,8      2.57,9  (3101)      5.07
M9          60. Voggenhuber Marvin                  1997 Wallisellen                    9.41,7      2.39,8  (3102)      4.58
F9          69. Vogler Adelia                       1999 Wallisellen                   11.27,7      3.52,1  (3602)      5.52
VMK1        35. Vogler Meret                        2000 Wallisellen                    9.07,4      1.47,8  (1693)      5.22
F3          33. Voigt Monika                        1962 Wallisellen                   53.46,4     18.20,3   (664)      5.39
VMK2         1. Volkart Naomi                       2002 Schöfflisdorf                  7.26,7       -----  (1705)      4.22
F2          34. Volkart Sandra                      1968 Schöfflisdorf                 56.34,8     17.17,1   (652)      5.57
F9          18. Volkart Sarina                      1998 Schöfflisdorf                  9.23,5      1.47,9  (3633)      4.48
M2          73. Voelkle Philipp                     1973 Dänikon ZH                    54.22,1     21.45,6   (216)      5.43
M6           7. Vonarburg Marc                      1989 Zürich                        43.48,5      8.47,4   (400)      4.36
F9          44. Vonbank  Julia                      1999 Wallisellen                   10.18,8      2.43,2  (3609)      5.17
M7          10. Vontobel Christian                  1990 Gibswil-Ried                  21.52,4      5.11,0  (1042)      4.36
M2          72. Voser Lukas                         1968 Rafz                          54.20,9     21.44,4   (319)      5.43
M3          90. Wagner André                        1964 Brüttisellen                  47.36,5     13.45,7   (260)      5.00
M5           7. Waldburger Fritz                    1947 Wettswil                      45.59,3      7.27,9   (219)      4.50
F4          13. Walder Magdalena                    1957 Kloten                        51.32,3     10.10,8   (687)      5.25
M3          37. Waltenspül Werner                   1958 Brüttisellen                  41.36,5      7.45,7   (359)      4.22
F4          25. Wanner Helen                        1951 Embrach                       56.05,0     14.43,5   (630)      5.54
M6           9. Wäschle Adrian, Embrach             1992 LV Winterthur                 45.07,2     10.06,1   (305)      4.44
M3           6. Wäschle Stefan                      1967 Embrach                       37.10,4      3.19,6   (306)      3.54
F3          53. Wäschle Yanon                       1964 Embrach                       57.41,3     22.15,2   (669)      6.04
M6          17. Wassmer Lukas, Wallisellen          1991 DTV Wallisellen               52.45,7     17.44,6   (390)      5.33
F3          37. Wassmer Ruth                        1958 Wallisellen                   54.32,5     19.06,4   (662)      5.44
F8          32. Weber Alexandra, Embrach            1994 TV Embrach                    10.18,2      3.07,0  (3604)      5.17
F2          21. Weber Antje                         1969 Zürich                        50.09,8     10.52,1   (632)      5.16
M9          16. Weber Fabian, Embrach               1996 FC Embrach                     8.24,5      1.22,6  (3123)      4.18
M2          66. Weber Fabien                        1968 Zumikon                       49.38,9     17.02,4   (261)      5.13
M4           8. Weber Hermann                       1955 Fehraltorf                    40.01,7      3.37,5   (374)      4.12
VMK1        12. Weber Jenny                         2000 Hinteregg                      8.10,3      0.50,7  (1714)      4.48
VMK1        48. Weber Misae+Fabien Weber            2000 Zumikon                       10.04,4      2.44,8  (1691)      5.55
F7           7. Weber Silvia                        1975 Winterthur                    26.09,4      5.47,7  (1016)      5.30
PL          11. Weber Sonja                         1970 Hinteregg                     41.29,8     13.46,9  (4083)      7.02
WA         ---  Weber Sonja                         1973 Hittnau                     1:18.10,6       -----  (1388)      8.13
M1          30. Wedl Lukas                          1987 Wallisellen                   50.46,6     18.31,4   (221)      5.20
F9          60. Weggmann Melanie, Buchs ZH          1997 TV Buchs                      10.50,7      3.15,1  (3591)      5.33
F8          39. Wegmüller Muriel                    1995 Wallisellen                   11.58,9      4.47,7  (3532)      6.08
F9          48. Wehrle Samantha, Wallisellen        1997 3. Klasse Mösli               10.23,1      2.47,5  (3620)      5.19
VMK1        51. Wehrli Céline                       2000 Bassersdorf                   10.12,3      2.52,7  (1650)      6.00
VMK1        44. Wehrli Nick                         2000 Bassersdorf                    9.33,4      2.13,8  (1651)      5.37
M3          53. Wehrli Rolf                         1966 Bassersdorf                   43.05,9      9.15,1   (222)      4.32
F1          24. Weibel Bettina                      1984 Winterthur                  1:02.02,9     23.13,6   (633)      6.31
M3          44. Weibel Michael                      1966 Buchs ZH                      42.13,9      8.23,1   (223)      4.26
F3          41. Weidenkaff Anke, Dübendorf          1966 Empa                          55.03,4     19.37,3   (634)      5.47
F9          74. Weiss Svenja, Steinmaur             1999 MR Steinmaur                  11.40,9      4.05,3  (3592)      5.59
F9          79. Wenk Ramona, Dänikon ZH             1996 TV Otelfingen                 12.25,1      4.49,5  (3593)      6.22
M9          46. Wertli Nico, Otelfingen             1996 TV Otelfingen                  9.20,5      2.18,6  (3104)      4.47
VMK1         5. Wertli Sara, Otelfingen             2000 TV Otelfingen                  7.25,5      0.05,9  (1652)      4.22
VMK1        23. Wettstein Mona                      2001 Wallisellen                    8.28,6      1.09,0  (1703)      4.59
F8          14. Widmer Christina, Schwerzenbach     1995 MR Schwerzenbach               9.02,2      1.51,0  (3533)      4.38
F9          12. Widmer Noemi                        1996 Wallisellen                    9.14,4      1.38,8  (3611)      4.44
M8          11. Widmer Oliver                       1994 Wallisellen                    7.59,9      1.25,5  (3127)      4.06
VMK1         6. Widmer Robin                        2001 Wallisellen                    7.30,6      0.11,0  (1697)      4.25
PL           2. Widmer Walter                       1954 Schwerzenbach                 29.21,0      1.38,1  (4082)      4.58
F3          23. Winkler Esther                      1964 Bülach                        50.37,3     15.11,2   (665)      5.19
M3          33. Winkler Hansjörg, Meilen            1962 VMC Volketswil                40.29,7      6.38,9   (228)      4.15
VMK1         8. Winkler Loris, Bülach               2001 GC-Fanclub                     7.39,5      0.19,9  (1706)      4.30
M9           7. Winkler Lukas                       1998 Bülach                         8.06,7      1.04,8  (3144)      4.09
F9          26. Winkler Malin                       1996 Bülach                         9.47,9      2.12,3  (3634)      5.01
VMK2         9. Wintsch Lukas+Wintsch Rolf          2002 Wallisellen                    9.25,0      1.58,3  (1685)      5.32
F2          28. Wirsching Sandra                    1974 Wallisellen                   53.49,0     14.31,3   (636)      5.39
M4          53. Wolf Josef, Kloten                  1948 LSV Kloten                    48.52,8     12.28,6   (229)      5.08
F4          19. Wolf Regula, Kloten                 1955 LSV Kloten                    53.32,4     12.10,9   (637)      5.38
M2          37. Wolff Alex, Dübendorf               1973 LSV Kloten                    43.41,3     11.04,8   (294)      4.35
WA         ---  Wüger Maria De Fatima, Regensdorf   1970 Holenbachteam               1:25.15,0       -----  (1437)      8.58
M3          22. Wullschleger René, Pfungen          1963 TV Pfungen                    39.19,9      5.29,1   (230)      4.08
M4          62. Wüthrich Franz                      1948 Thalwil                       51.11,8     14.47,6   (231)      5.23
M2          47. Wüthrich Thomas                     1969 Uster                         46.05,0     13.28,5   (232)      4.51
F3          39. Wyler Catherine                     1964 Winterthur                    54.52,8     19.26,7   (653)      5.46
M3          99. Wyler Christian                     1962 Winterthur                    49.36,6     15.45,8   (262)      5.13
VMK1        49. Wyler Olivia+Catherine Wyler        2001 Winterthur                    10.09,5      2.49,9  (1692)      5.58
M9          73. Wyler Roberto+Christian Wyler       1999 Winterthur                    10.01,3      2.59,4  (3114)      5.08
M7          22. Zahner Max                          1959 Zürich                        26.18,8      9.37,4  (1043)      5.32
M3          60. Zandbergen Arjen                    1961 Wallisellen                   43.30,4      9.39,6   (286)      4.34
M2          40. Zeller Emil                         1969 Zürich                        44.22,5     11.46,0   (234)      4.40
F7          20. Ziltener Annalise                   1957 Nänikon                       30.16,4      9.54,7  (1017)      6.22
F7          19. Ziltener Monika                     1974 Nänikon                       30.12,6      9.50,9  (1018)      6.21
VMK1        47. Zimmermann Manuel+Marcel            2001 Uster                          9.59,2      2.39,6  (1654)      5.52
M1           6. Zimmermann Marc                     1979 Volketswil                    38.19,5      6.04,3   (350)      4.02
F7           5. Zimmermann Sonja, Buchs ZH          1974 TV Otelfingen                 24.50,6      4.28,9  (1053)      5.13
WA         ---  Zimmermann Werner                   1961 Wallisellen                 1:15.11,0       -----  (1390)      7.54
WA         ---  Zollinger Brigitte                  1966 Niederhasli                 1:27.25,7       -----  (1391)      9.12
F8          34. Zollinger Christa                   1994 Niederhasli                   10.28,0      3.16,8  (3534)      5.22
M4          73. Zollinger Hansruedi                 1949 Hittnau                       54.15,8     17.51,6   (237)      5.42
F9          55. Zollinger Salome                    1996 Niederhasli                   10.44,1      3.08,5  (3594)      5.30
M9          17. Zollinger Silvan                    1996 Niederhasli                    8.29,6      1.27,7  (3105)      4.21
M8          32. Zollinger Tobias                    1993 Niederhasli                   11.22,3      4.47,9  (3027)      5.49
M3          93. Zuber René, Dübendorf               1962 FreeRadicals                  48.31,2     14.40,4   (238)      5.06
F3          47. Zuend Janette                       1962 Zollikon                      56.10,4     20.44,3   (638)      5.54
M3          79. Zuend Peter                         1959 Zollikon                      46.06,2     12.15,4   (239)      4.51
M3          89. Zurbuchen Beat                      1964 Dällikon                      47.20,3     13.29,5   (367)      4.58
VMK1         4. Zürcher Michael                     2000 Wallisellen                    7.21,2      0.01,6  (1707)      4.19
M3           5. Zurfluh Markus                      1965 Wädenswil                     35.53,1      2.02,3   (240)      3.46
F1           8. Zurkirchen Fabienne, Uster          1978 Team Radiotherapie Hirsla     48.46,1      9.56,8   (639)      5.08
WA         ---  Zurkirchen Gret, Uster              1952 Team Radiotherapie Hirsla   1:28.38,4       -----  (1392)      9.19
M9          77. Zwicky Jan                          1998 Winterthur                    10.11,4      3.09,5  (3119)      5.13
F8          20. Zwicky Lisa                         1995 Winterthur                     9.15,2      2.04,0  (3601)      4.44

Total 1018



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.