Kids

Walliseller Lauf 2007 - Kids

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       Schnitt
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Jammoul Karim, Zürich               1996 Adliswil-Track-Team Runne      7.01,9       -----  (3129)  M9       1.       3.36
    2. König Alissa, Dürnten               1996 Meitliriege Dürnten            7.35,6      0.33,7  (3565)  F9       1.       3.53
    3. Imholz David                        1996 Bassersdorf                    7.43,1      0.41,2  (3140)  M9       2.       3.57
    4. Delavy Manuel                       1996 Brüttisellen                   7.52,1      0.50,2  (3042)  M9       3.       4.02
    5. Bruggmann Nick, Wallisellen         1996 FC Wallisellen                 7.53,3      0.51,4  (3035)  M9       4.       4.02
    6. Fazekas Siro, Wallisellen           1997 FC Wallisellen                 7.56,3      0.54,4  (3045)  M9       5.       4.04
    7. Figoutz Audrey, Mollis              1997 LAV Glarus                     7.59,0      0.57,1  (3613)  F9       2.       4.05
    8. Tiralosi Mario                      1997 Zürich                         8.01,0      0.59,1  (3098)  M9       6.       4.06
    9. Winkler Lukas                       1998 Bülach                         8.06,7      1.04,8  (3144)  M9       7.       4.09
   10. Messerli Andrin, Wallisellen        1996 Crazy  Boys                    8.07,0      1.05,1  (3070)  M9       8.       4.09
   11. Schlumpf Ramon                      1998 Feldmeilen                     8.08,2      1.06,3  (3087)  M9       9.       4.10
   12. Schmid Jonas, Boppelsen             1996 TV Otelfingen                  8.12,0      1.10,1  (3089)  M9       10.      4.12
   13. Demierre Matthieu, Rümlang          1997 LA Rümlang                     8.14,6      1.12,7  (3043)  M9       11.      4.13
   14. Joss Kenneth, Wallisellen           1996 Crazy  Boys                    8.16,1      1.14,2  (3056)  M9       12.      4.14
   15. Bourtzakis Vicky                    1998 Lufingen                       8.18,2      1.16,3  (3538)  F9       3.       4.15
   16. Stucke Philipp, Wallisellen         1996 Crazy  Boys                    8.18,3      1.16,4  (3095)  M9       13.      4.15
   17. Hagger Nicola, Boppelsen            1999 TV Otelfingen                  8.19,3      1.17,4  (3049)  M9       14.      4.16
   18. Candela Mattia, Lufingen            1997 Jugi Lufingen                  8.20,7      1.18,8  (3038)  M9       15.      4.16
   19. Moor Livia                          1996 Wallisellen                    8.24,4      1.22,5  (3610)  F9       4.       4.18
   20. Weber Fabian, Embrach               1996 FC Embrach                     8.24,5      1.22,6  (3123)  M9       16.      4.18
   21. Zollinger Silvan                    1996 Niederhasli                    8.29,6      1.27,7  (3105)  M9       17.      4.21
   22. Krähenbühl Annina, Hombrechtikon    1996 LC Meilen                      8.30,6      1.28,7  (3566)  F9       5.       4.21
   23. Messerli Dominic                    1996 Wallisellen                    8.33,7      1.31,8  (3071)  M9       18.      4.23
   24. Neidhardt Christopher               1996 Wallisellen                    8.34,0      1.32,1  (3079)  M9       19.      4.23
   25. Bachmann Tim, Lufingen              1998 Jugi Lufingen                  8.35,6      1.33,7  (3029)  M9       20.      4.24
   26. Gerber Stefan                       1996 Wallisellen                    8.36,3      1.34,4  (3125)  M9       21.      4.24
   27. Kägi Sven, Lufingen                 1997 Jugi Lufingen                  8.36,5      1.34,6  (3060)  M9       22.      4.24
   28. Iseli Jonas+Iseli Claudia           1999 Wallisellen                    8.37,1      1.35,2  (3054)  M9       23.      4.25
   29. Turnbull Henry                      1998 Wallisellen                    8.38,7      1.36,8  (3113)  M9       24.      4.26
   30. Messerschmidt Immo                  1998 Wildegg                        8.38,9      1.37,0  (3072)  M9       25.      4.26
   31. Maggion Gwendolin                   1997 Wallisellen                    8.39,5      1.37,6  (3631)  F9       6.       4.26
   32. Jost Sabrina                        1996 Wallisellen                    8.41,2      1.39,3  (3632)  F9       7.       4.27
   33. Defila Gian, Otelfingen             1997 TV Otelfingen                  8.42,5      1.40,6  (3041)  M9       26.      4.27
   34. Tarreghetta Remo                    1996 Wallisellen                    8.43,8      1.41,9  (3097)  M9       27.      4.28
   35. Fjord Matoshi                       1998 Rümlang                        8.52,2      1.50,3  (3142)  M9       28.      4.32
   36. Hansson Alexander, Lufingen         1998 Jugi Lufingen                  8.54,7      1.52,8  (3051)  M9       29.      4.34
   37. Hurni Christina, Buchs ZH           1996 TV Buchs                       8.55,8      1.53,9  (3555)  F9       8.       4.34
   38. Bamert Michael                      1998 Bassersdorf                    8.56,7      1.54,8  (3030)  M9       30.      4.35
   39. Aymon Nicolas                       1997 Volketswil                     8.57,3      1.55,4  (3028)  M9       31.      4.35
   40. Schneider Andrin                    1998 Dietlikon                      8.58,7      1.56,8  (3090)  M9       32.      4.36
   41. Bühlmann Anna                       1996 Wallisellen                    8.59,0      1.57,1  (3539)  F9       9.       4.36
   42. Kägi Mirco, Lufingen                1997 Jugi Lufingen                  9.01,3      1.59,4  (3059)  M9       33.      4.37
   43. Karrer Roger                        1997 Wallisellen                    9.02,2      2.00,3  (3061)  M9       34.      4.38
   44. Jammoul Yara                        1997 Zürich                         9.03,5      2.01,6  (3617)  F9       10.      4.38
   45. Näf Fabian                          1996 Wallisellen                    9.06,5      2.04,6  (3078)  M9       35.      4.40
   46. Rahm Philipp, Bassersdorf           1996 UHC Bassersdorf                9.09,2      2.07,3  (3115)  M9       36.      4.41
   47. Brun Leo, Wallisellen               1996 Crazy  Boys                    9.10,2      2.08,3  (3036)  M9       37.      4.42
   48. Aeberli Olivia                      1996 Thalwil                        9.11,2      2.09,3  (3595)  F9       11.      4.42
   49. Müller Lukas                        1996 Wallisellen                    9.14,3      2.12,4  (3076)  M9       38.      4.44
   50. Widmer Noemi                        1996 Wallisellen                    9.14,4      2.12,5  (3611)  F9       12.      4.44
   51. Koblet Dominic                      1997 Buchs ZH                       9.15,3      2.13,4  (3063)  M9       39.      4.44
   52. Valsangiacomo Fabio                 1997 Wallisellen                    9.17,4      2.15,5  (3128)  M9       40.      4.45
   53. Alkadri Laura                       1999 Zürich                         9.17,5      2.15,6  (3615)  F9       13.      4.45
   54. Müller Timo                         1998 Kloten                         9.17,8      2.15,9  (3077)  M9       41.      4.46
   55. Morf Pascal, Oberembrach            1996 Jugi Lufingen                  9.18,4      2.16,5  (3075)  M9       42.      4.46
   56. Fivian Alina                        1997 Buchs ZH                       9.18,5      2.16,6  (3547)  F9       14.      4.46
   57. Gentile Fiona                       1999 Wallisellen                    9.18,8      2.16,9  (3550)  F9       15.      4.46
   57. Neidhardt Maurice                   1998 Wallisellen                    9.18,8      2.16,9  (3080)  M9       43.      4.46
   59. Miglar Sara                         1997 Wallisellen                    9.19,3      2.17,4  (3573)  F9       16.      4.46
   60. Schlatter Mike                      1998 Wallisellen                    9.19,4      2.17,5  (3117)  M9       44.      4.46
   61. Dalcher Urs, Volketswil             1997 Jugi Volketswil                9.20,1      2.18,2  (3040)  M9       45.      4.47
   62. Hartmann Luana                      1998 Lufingen                       9.20,5      2.18,6  (3553)  F9       17.      4.47
   62. Wertli Nico, Otelfingen             1996 TV Otelfingen                  9.20,5      2.18,6  (3104)  M9       46.      4.47
   64. Imholz Ronnie                       1999 Bassersdorf                    9.22,3      2.20,4  (3141)  M9       47.      4.48
   65. Volkart Sarina                      1998 Schöfflisdorf                  9.23,5      2.21,6  (3633)  F9       18.      4.48
   66. Turnbull Maurice, Wallisellen       1996 Crazy  Boys                    9.25,8      2.23,9  (3099)  M9       48.      4.50
   67. Hotz Serenus                        1998 Wallisellen                    9.27,2      2.25,3  (3108)  M9       49.      4.50
   68. Karrer Tim, Bassersdorf             1997 FC Bassersdorf                 9.30,3      2.28,4  (3138)  M9       50.      4.52
   69. Scherrer Pepe, Wallisellen          1997 FC Wallisellen Junioren F      9.32,1      2.30,2  (3084)  M9       51.      4.53
   70. König Andrin, Dürnten               1998 FC Hinwil                      9.32,7      2.30,8  (3065)  M9       52.      4.53
   71. Sturny Noel                         1999 Kloten                         9.33,9      2.32,0  (3132)  M9       53.      4.54
   72. Hug Luca                            1998 Rheinau                        9.34,6      2.32,7  (3126)  M9       54.      4.54
   73. Baumann Laura                       1996 Wallisellen                    9.34,7      2.32,8  (3537)  F9       19.      4.54
   74. Kaiser Céline                       1997 Breite                         9.35,5      2.33,6  (3560)  F9       20.      4.55
   75. Häfeli Guido, Bassersdorf           1998 Jugi Bassersdorf               9.36,1      2.34,2  (3131)  M9       55.      4.55
   76. Isepponi Mauro                      1999 Boppelsen                      9.37,3      2.35,4  (3055)  M9       56.      4.56
   77. Schlatter Reto, Otelfingen          1999 TV Otelfingen                  9.40,1      2.38,2  (3086)  M9       57.      4.57
   78. Sigrist Noah                        1996 Eglisau                        9.41,0      2.39,1  (3091)  M9       58.      4.57
   79. Bischof Lukas                       1999 Glattfelden                    9.41,3      2.39,4  (3033)  M9       59.      4.58
   80. Schumacher Andrea, Buchs ZH         1997 TV Buchs                       9.41,5      2.39,6  (3584)  F9       21.      4.58
   81. Voggenhuber Marvin                  1997 Wallisellen                    9.41,7      2.39,8  (3102)  M9       60.      4.58
   82. Arnold Bernadette, Steinmaur        1998 MR Steinmaur                   9.44,3      2.42,4  (3535)  F9       22.      4.59
   83. Meier Dominik, Lufingen             1998 Jugi Lufingen                  9.44,8      2.42,9  (3069)  M9       61.      4.59
   84. Meier Natalie, Buchs ZH             1997 TV Buchs                       9.44,9      2.43,0  (3571)  F9       23.      4.59
   85. Tiralosi Tosca                      1999 Zürich                         9.45,6      2.43,7  (3589)  F9       24.      5.00
   86. Abegg Linda                         1998 Bassersdorf                    9.47,0      2.45,1  (3623)  F9       25.      5.01
   87. Epprecht Ramon                      1998 Boppelsen                      9.47,4      2.45,5  (3044)  M9       62.      5.01
   88. Baur Stefan, Samstagern             1997 TV Samstagern                  9.47,9      2.46,0  (3032)  M9       63.      5.01
   88. Winkler Malin                       1996 Bülach                         9.47,9      2.46,0  (3634)  F9       26.      5.01
   90. Graf Claudio, Wallisellen           1996 Crazy  Boys                    9.48,5      2.46,6  (3048)  M9       64.      5.01
   91. Kern Silvan                         1999 Schlatt b. Winterthur          9.49,5      2.47,6  (3062)  M9       65.      5.02
   92. Iseli Nora                          1997 Wallisellen                    9.50,2      2.48,3  (3556)  F9       27.      5.02
   93. Kaderli Nico                        1999 Volketswil                     9.50,3      2.48,4  (3058)  M9       66.      5.02
   94. Kohler Joel, Otelfingen             1997 TV Otelfingen                  9.51,2      2.49,3  (3064)  M9       67.      5.03
   95. Fischer Nicole                      1996 Wallisellen                    9.51,3      2.49,4  (3546)  F9       28.      5.03
   96. Hürlimann Nico+Daniel Hürlimann     1999 Wallisellen                    9.52,8      2.50,9  (3053)  M9       68.      5.04
   97. Vanni Marco, Volketswil             1999 FC Volketswil Jun F            9.53,4      2.51,5  (3100)  M9       69.      5.04
   98. Bruggmann Adrian                    1998 Wallisellen                    9.57,3      2.55,4  (3034)  M9       70.      5.06
   99. Baur Pascal, Samstagern             1999 TV Samstagern                  9.57,9      2.56,0  (3031)  M9       71.      5.06
  100. Erni Alexandra, Steinmaur           1996 MR Steinmaur                   9.58,0      2.56,1  (3544)  F9       29.      5.06
  101. Hess Cynthia                        1996 Kleinandelfingen               9.58,4      2.56,5  (3554)  F9       30.      5.06
  102. Bühlmann Sophia                     1998 Wallisellen                    9.59,0      2.57,1  (3540)  F9       31.      5.07
  103. Tschudin Anna                       1996 Wallisellen                    9.59,8      2.57,9  (3605)  F9       32.      5.07
  103. Voggenhuber Linus                   1999 Wallisellen                    9.59,8      2.57,9  (3101)  M9       72.      5.07
  105. Wyler Roberto+Christian Wyler       1999 Winterthur                    10.01,3      2.59,4  (3114)  M9       73.      5.08
  106. Müntener Vanessa                    1996 Wallisellen                   10.01,5      2.59,6  (3574)  F9       33.      5.08
  107. Brunner Nico, Wallisellen           1996 Swiss TS                      10.02,2      3.00,3  (3037)  M9       74.      5.08
  107. Rais Felicia, Wallisellen           1996 Good Girls                    10.02,2      3.00,3  (3579)  F9       34.      5.08
  109. Schmid Elias, Boppelsen             1998 TV Otelfingen                 10.02,5      3.00,6  (3088)  M9       75.      5.08
  110. Steiner Jasmin, Wallisellen         1998 ZSC Kids                      10.02,6      3.00,7  (3618)  F9       35.      5.09
  111. Strasser Joel                       1997 Schwerzenbach                 10.05,0      3.03,1  (3134)  M9       76.      5.10
  112. Hasenböhler Milena                  1998 Zürich                        10.06,1      3.04,2  (3133)  F9       36.      5.10
  113. Steiner Xenia+Daniel Steiner        1999 Oberhasli                     10.08,9      3.07,0  (3587)  F9       37.      5.12
  114. Zwicky Jan                          1998 Winterthur                    10.11,4      3.09,5  (3119)  M9       77.      5.13
  115. Sigrist Naja, Buchs ZH              1997 TV Buchs                      10.12,5      3.10,6  (3585)  F9       38.      5.14
  116. Geiger Franziska                    1996 Wallisellen                   10.13,2      3.11,3  (3549)  F9       39.      5.14
  117. Jud Linus, Wallisellen              1996 Crazy  Boys                   10.13,3      3.11,4  (3057)  M9       78.      5.14
  118. Kabalan Rania                       1998 Zürich                        10.14,2      3.12,3  (3616)  F9       40.      5.14
  119. Lovis Celia                         1996 Villeret                      10.14,8      3.12,9  (3568)  F9       41.      5.15
  120. Gäumann Nicole                      1996 Mettmenstetten                10.17,6      3.15,7  (3624)  F9       42.      5.16
  121. Sturzenegger Seraina                1997 Wallisellen                   10.18,1      3.16,2  (3607)  F9       43.      5.16
  122. Städeli Silvano                     1999 Schwerzenbach                 10.18,5      3.16,6  (3112)  M9       79.      5.17
  123. Vonbank  Julia                      1999 Wallisellen                   10.18,8      3.16,9  (3609)  F9       44.      5.17
  124. Kälin Martina, Samstagern           1997 TV Samstagern                 10.19,6      3.17,7  (3562)  F9       45.      5.17
  125. Kaiser Leonie, Steinmaur            1997 MR Steinmaur                  10.20,3      3.18,4  (3561)  F9       46.      5.18
  126. Pauritsch Nadine                    1997 Zürich                        10.21,0      3.19,1  (3578)  F9       47.      5.18
  127. Wehrle Samantha, Wallisellen        1997 3. Klasse Mösli               10.23,1      3.21,2  (3620)  F9       48.      5.19
  128. Isepponi Michela, Boppelsen         1997 TV Otelfingen                 10.27,3      3.25,4  (3557)  F9       49.      5.21
  129. Gianotti Samira                     1996 Buchs ZH                      10.28,5      3.26,6  (3552)  F9       50.      5.22
  130. Suter Timo                          1999 Wallisellen                   10.29,6      3.27,7  (3096)  M9       80.      5.22
  131. Langer Milena                       1997 Wallisellen                   10.32,2      3.30,3  (3608)  F9       51.      5.24
  132. Tscharner Dominik                   1997 Wallisellen                   10.33,1      3.31,2  (3130)  M9       81.      5.24
  133. Stocker Fabio                       1998 Wallisellen                   10.36,1      3.34,2  (3092)  M9       82.      5.26
  134. Mahrer Fabian, Samstagern           1998 TV Samstagern                 10.36,7      3.34,8  (3066)  M9       83.      5.26
  135. Möckli Romana                       1996 Dürnten                       10.37,5      3.35,6  (3630)  F9       52.      5.26
  136. Schlatter Kim                       1999 Wallisellen                   10.42,4      3.40,5  (3600)  F9       53.      5.29
  137. Arnold Sabrina, Steinmaur           1998 MR Steinmaur                  10.43,5      3.41,6  (3536)  F9       54.      5.30
  138. Zollinger Salome                    1996 Niederhasli                   10.44,1      3.42,2  (3594)  F9       55.      5.30
  139. Cescutti Sarina+Stefan              1999 Wallisellen                   10.45,6      3.43,7  (3541)  F9       56.      5.31
  140. Steiner Vera                        1997 Oberhasli                     10.48,4      3.46,5  (3586)  F9       57.      5.32
  141. Messerschmidt Serena                1998 Möriken AG                    10.49,5      3.47,6  (3572)  F9       58.      5.33
  142. Bosshard Laura, Rickenbach ZH       1998 TV Samstagern                 10.49,8      3.47,9  (3599)  F9       59.      5.33
  143. Weggmann Melanie, Buchs ZH          1997 TV Buchs                      10.50,7      3.48,8  (3591)  F9       60.      5.33
  144. Meyer Hendan                        1997 Wallisellen                   10.50,8      3.48,9  (3074)  M9       84.      5.33
  145. Halbheer Mike+Roger                 1999 Volketswil                    10.54,5      3.52,6  (3050)  M9       85.      5.35
  146. Landolt Olivia                      1998 Wallisellen                   10.56,9      3.55,0  (3567)  F9       61.      5.36
  147. Tschudin Julia                      1999 Wallisellen                   10.58,9      3.57,0  (3606)  F9       62.      5.37
  148. Stettler Kira, Obfelden             1999 Triamt                        10.59,3      3.57,4  (3627)  F9       63.      5.38
  149. Gentile Selina                      1997 Wallisellen                   11.05,0      4.03,1  (3551)  F9       64.      5.41
  150. Rogalla Celine                      1997 Wallisellen                   11.06,2      4.04,3  (3603)  F9       65.      5.41
  151. Kohler Céline, Otelfingen           1999 TV Otelfingen                 11.10,0      4.08,1  (3564)  F9       66.      5.43
  152. Brönnimann Alexander, Oberembrach   1996 Jugi Lufingen                 11.10,9      4.09,0  (3116)  M9       86.      5.44
  153. Bruderer Kevin                      1999 Wallisellen                   11.13,1      4.11,2  (3139)  M9       87.      5.45
  154. Ferati Bajram                       1997 Wallisellen                   11.14,4      4.12,5  (3046)  M9       88.      5.45
  155. Goncalves Shayen, Wallisellen       1996 Crazy  Boys                   11.14,7      4.12,8  (3047)  M9       89.      5.46
  156. Schöpfer Sara                       1998 Oetwil an der Limmat          11.15,4      4.13,5  (3583)  F9       67.      5.46
  157. Schmid Billy                        1999 Wallisellen                   11.16,0      4.14,1  (3122)  M9       90.      5.46
  158. Fischer Anouk+Claudia Früh Fischer  1999 Wallisellen                   11.19,6      4.17,7  (3545)  F9       68.      5.48
  159. Vogler Adelia                       1999 Wallisellen                   11.27,7      4.25,8  (3602)  F9       69.      5.52
  160. Derrer Linda, Buchs ZH              1997 TV Buchs                      11.31,6      4.29,7  (3542)  F9       70.      5.54
  161. Sager Rahel, Wallisellen            1996 Good Girls                    11.35,4      4.33,5  (3580)  F9       71.      5.56
  162. Andres Lina                         1997 Nänikon                       11.37,0      4.35,1  (3614)  F9       72.      5.57
  163. Dalcher Beat+Dalcher Petra, Volkets 1999 FC Volketswil Jun F           11.38,8      4.36,9  (3039)  M9       91.      5.58
  164. Marti Danja, Steinmaur              1998 MR Steinmaur                  11.39,9      4.38,0  (3570)  F9       73.      5.58
  165. Weiss Svenja, Steinmaur             1999 MR Steinmaur                  11.40,9      4.39,0  (3592)  F9       74.      5.59
  166. Junod Mirjam, Wallisellen           1996 Good Girls                    11.52,8      4.50,9  (3559)  F9       75.      6.05
  167. Nyffeler Céline, Steinmaur          1998 MR Steinmaur                  11.53,3      4.51,4  (3577)  F9       76.      6.05
  168. Mancosu Tizina, Wallisellen         1996 Good Girls                    11.55,1      4.53,2  (3569)  F9       77.      6.06
  169. Freund Manuela                      1998 Ottikon b. Kemptthal          11.59,1      4.57,2  (3548)  F9       78.      6.08
  170. Wenk Ramona, Dänikon ZH             1996 TV Otelfingen                 12.25,1      5.23,2  (3593)  F9       79.      6.22
  171. Scherrer Anja, Samstagern           1999 TV Samstagern                 12.28,7      5.26,8  (3581)  F9       80.      6.23
  172. Marks Melissa                       1999 Wallisellen                   12.29,8      5.27,9  (3067)  F9       81.      6.24
  173. Näf Noemi                           1999 Wallisellen                   12.31,9      5.30,0  (3575)  F9       82.      6.25
  174. Nessler Tamara                      1998 Wallisellen                   12.35,9      5.34,0  (3576)  F9       83.      6.27
  175. Hatzi Larissa, Volketswil           1998 FC Volketswil Jun F           12.56,6      5.54,7  (3052)  F9       84.      6.38
  176. Strucken Silas                      1998 Wallisellen                   13.05,5      6.03,6  (3093)  M9       92.      6.42
  177. Studer Anina                        1998 Oberhasli                     13.34,8      6.32,9  (3621)  F9       85.      6.57
  178. Stucke Lukas                        1999 Wallisellen                   13.56,2      6.54,3  (3094)  M9       93.      7.08
  179. Meyer Divan                         1999 Wallisellen                   13.56,7      6.54,8  (3073)  M9       94.      7.09
  180. Jacotjasmine, Wallisellen           1997 Good Girls                    14.46,1      7.44,2  (3558)  F9       86.      7.34
  181. Elfner Alexandra, Wallisellen       1997 Good Girls                    14.46,5      7.44,6  (3543)  F9       87.      7.34

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.