Walliseller Lauf 2007 - nach Name "S"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
F2          16. Saaman Annabelle, Küsnacht ZH       1971 Dozza Bau AG                  48.20,3      9.02,6   (611)      5.05
F9          71. Sager Rahel, Wallisellen            1996 Good Girls                    11.35,4      3.59,8  (3580)      5.56
F7          22. Sailer-Ziegler Esther               1958 Langnau am Albis              30.58,8     10.37,1  (1050)      6.31
F8          36. Sakkru Yasemin, Otelfingen          1995 TV Otelfingen                 11.10,4      3.59,2  (3526)      5.43
F7          24. Sandmeier Judith                    1954 Oberurnen                     31.42,7     11.21,0  (1008)      6.40
F7          25. Sandmeier Monika, Oberurnen         1984 LAV Glarus                    31.43,3     11.21,6  (1009)      6.40
M8          27. Sandor Kiss                         1995 Wallisellen                    9.27,5      2.53,1  (3143)      4.51
M1          11. Santana Dos Santos Marcelo          1978 Nänikon                       41.37,2      9.22,0   (414)      4.22
M2          69. Santschi Ralph                      1973 Zürich                        50.03,9     17.27,4   (189)      5.16
M4          32. Saxer Peter, Oetwil am See          1949 LC Meilen                     44.45,5      8.21,3   (191)      4.42
VMK2        21. Scaglioni Leandro Elia+Stefano Scag 2002 Wallisellen                   11.09,3      3.42,6  (1687)      6.33
M2          48. Scaglioni Stefano, Wallisellen      1969 FC Altstetten                 46.07,5     13.31,0   (252)      4.51
M1          17. Scascighini Remo                    ???? Winterthur                    46.37,3     14.22,1   (339)      4.54
F1           9. Scascighini Sabina                  1978 Winterthur                    48.48,5      9.59,2   (679)      5.08
VMK1        10. Schaad Janine, Rümlang              2000 Lar Rümlang                    7.57,5      0.37,9  (1718)      4.40
F2          26. Schaad Miriam                       1972 Rümlang                       51.25,0     12.07,3   (668)      5.24
WA         ---  Schadegg Bea                        1964 Tägerwilen                  1:22.57,8       -----  (1435)      8.43
F2          43. Schaffner Daniela                   1968 Nänikon                     1:00.19,4     21.01,7   (686)      6.20
M3          46. Schaller Manfred, Dübendorf         1958 www.in-team.ch                42.18,4      8.27,6   (193)      4.27
M2          36. Schäppi Gregor, Nürensdorf          1972 LSV Kloten                    43.19,7     10.43,2   (194)      4.33
M3          50. Schaerer Roland                     1960 Volketswil                    42.51,7      9.00,9   (192)      4.30
F4           4. Schärer Verena, Zumikon             1955 LC UBS                        45.53,8      4.32,3   (613)      4.49
VMK2        22. Schaub Fabian                       2002 Hinwil                        11.21,8      3.55,1  (1715)      6.41
M3          32. Schaufelberger Rolf, Illnau         1966 team küng yamaha              40.18,8      6.28,0   (195)      4.14
F2           2. Schellenberg Daniela                1975 Hinteregg                     41.11,6      1.53,9   (614)      4.20
M3         110. Schenk Peter                        1966 Zürich                        52.30,7     18.39,9   (196)      5.31
M4           2. Scheps Alfio                        1952 Geroldswil                    37.34,7      1.10,5   (366)      3.57
F9          80. Scherrer Anja, Samstagern           1999 TV Samstagern                 12.28,7      4.53,1  (3581)      6.23
M4          30. Scherrer Beat                       1955 Wallisellen                   44.35,1      8.10,9   (197)      4.41
VMK2        17. Scherrer Christian, Samstagern      2002 TV Samstagern                 10.15,3      2.48,6  (1677)      6.01
M9          51. Scherrer Pepe, Wallisellen          1997 FC Wallisellen Junioren F      9.32,1      2.30,2  (3084)      4.53
M4           7. Schiavarelli Nicola                 1957 Zürich                        39.41,9      3.17,7   (288)      4.10
VMK1        69. Schibli Chiara                      2000 Wallisellen                   12.21,5      5.01,9  (1716)      7.16
F2           8. Schiess Gabriela                    1969 Bassersdorf                   44.21,9      5.04,2   (650)      4.40
VMK2        47. Schiess Timon+Reini                 2004 Bassersdorf                   14.37,5      7.10,8  (1688)      8.36
M2          56. Schlagenhauff Jens                  1975 Bassersdorf                   47.19,0     14.42,5   (253)      4.58
M3          55. Schlagmüller Andreas, Bülach        1965 LSV Kloten                    43.10,5      9.19,7   (421)      4.32
PL           7. Schläpfer Barbara                   1982 Wallisellen                   32.23,2      4.40,3  (4081)      5.29
F3          20. Schlatter Barbara                   1964 Wallisellen                   48.59,0     13.32,9   (655)      5.09
VMK1        38. Schlatter Katrin                    2001 Otelfingen                     9.14,8      1.55,2  (1640)      5.26
F9          53. Schlatter Kim                       1999 Wallisellen                   10.42,4      3.06,8  (3600)      5.29
M6           5. Schlatter Marc                      1988 Wädenswil                     41.51,7      6.50,6   (198)      4.24
M9          44. Schlatter Mike                      1998 Wallisellen                    9.19,4      2.17,5  (3117)      4.46
M9          57. Schlatter Reto, Otelfingen          1999 TV Otelfingen                  9.40,1      2.38,2  (3086)      4.57
WA2        ---  Schlauri Brigitte, Dietlikon        1959 TV Dietlikon                1:24.54,7       -----  (1414)      8.56
WA2        ---  Schlauri Markus, Dietlikon          1957 TV Dietlikon                1:07.34,1       -----  (1415)      7.06
M3          76. Schlegel Ivo                        1964 Wallisellen                   45.50,9     12.00,1   (280)      4.49
F8           7. Schlumpf Ladina                     1994 Feldmeilen                     8.04,0      0.52,8  (3529)      4.08
M9           9. Schlumpf Ramon                      1998 Feldmeilen                     8.08,2      1.06,3  (3087)      4.10
M4          31. Schmid Alfred, Winterthur           1950 Novartis Pharma Schweiz A     44.43,1      8.18,9   (373)      4.42
M9          90. Schmid Billy                        1999 Wallisellen                   11.16,0      4.14,1  (3122)      5.46
M9          75. Schmid Elias, Boppelsen             1998 TV Otelfingen                 10.02,5      3.00,6  (3088)      5.08
M4           5. Schmid Hans                         1953 Engwilen                      38.45,1      2.20,9   (301)      4.04
M3         118. Schmid Hanspeter, Dietlikon         1965 Turnverein Dietlikon          54.41,9     20.51,1   (415)      5.45
M9          10. Schmid Jonas, Boppelsen             1996 TV Otelfingen                  8.12,0      1.10,1  (3089)      4.12
F7          15. Schmid Sabine                       1978 Winterthur                    28.09,5      7.47,8  (1010)      5.55
M7           1. Schmid Stephan                      1972 Winterthur                    16.41,4       -----  (1061)      3.30
M8           5. Schmidhaug Silas                    1993 Goldingen                      7.15,0      0.40,6  (3022)      3.43
M8           6. Schmidhaug Silvan                   1995 Goldingen                      7.44,5      1.10,1  (3023)      3.58
M4          83. Schmidhauser Max, Wallisellen       1951 MR wallisellen              1:00.14,1     23.49,9   (284)      6.20
M3          24. Schmidl Martin, Rapperswil SG       1967 LC Rapperswil-Jona            39.33,8      5.43,0   (353)      4.09
F8           9. Schmidli Olivia, Ebikon             1992 LR Ebikon                      8.21,5      1.10,3  (3628)      4.17
M9          32. Schneider Andrin                    1998 Dietlikon                      8.58,7      1.56,8  (3090)      4.36
M5           3. Schneider Frieder, Bassersdorf      1942 LSV Kloten                    42.14,6      3.43,2   (199)      4.26
VMK1        19. Schneider Marina+Barbara            2000 Dietlikon                      8.23,0      1.03,4  (1641)      4.55
M2          79. Schnelli Reto                       1968 Frenkendorf                   58.21,1     25.44,6   (200)      6.08
WA         ---  Schön Ruth                          1954 Goldau                      1:19.36,5       -----  (1431)      8.22
VMK1        33. Schöpfer Marco+Ursi Schöpfer        2001 Oetwil an der Limmat           8.56,2      1.36,6  (1642)      5.15
F9          67. Schöpfer Sara                       1998 Oetwil an der Limmat          11.15,4      3.39,8  (3583)      5.46
WA         ---  Schorno Verena                      1961 Merlischachen               1:31.24,8       -----  (1423)      9.37
M5          30. Schreiber Kurt                      1947 Dietlikon                   1:02.39,6     24.08,2   (393)      6.35
WA         ---  Schriber Ursula                     1963 Rotkreuz                    1:24.33,9       -----  (1378)      8.54
F2          30. Schuler Bettina                     1976 Dietlikon                     54.40,7     15.23,0   (710)      5.45
F9          21. Schumacher Andrea, Buchs ZH         1997 TV Buchs                       9.41,5      2.05,9  (3584)      4.58
M2          32. Schüpbach Seppo                     1973 Bassersdorf                   42.08,1      9.31,6   (317)      4.26
M3          29. Schütz Daniel                       1964 Balterswil                    40.06,0      6.15,2   (333)      4.13
M2          55. Schwank Boris                       1974 Wallisellen                   47.11,2     14.34,7   (201)      4.58
VMK2        46. Schwank Larissa+Boris               2003 Wallisellen                   14.25,2      6.58,5  (1678)      8.28
F1          27. Schwarz Evelyne                     1979 Wallisellen                 1:04.45,6     25.56,3   (617)      6.49
M4          66. Schwarz Peter                       1955 Adligenswil                   51.47,6     15.23,4   (680)      5.27
WA         ---  Schwarzenbach Daniel                1962 Benglen                     1:30.55,5       -----  (1379)      9.34
M3          62. Schweyckart Markus                  1966 Brüttisellen                  43.46,2      9.55,4   (254)      4.36
VMK1        25. Schweyckart Nathalie                2000 Brüttisellen                   8.32,6      1.13,0  (1643)      5.01
M8           2. Scott Steven, Zollikerberg          1995 LAV TV Unterstrass             7.05,8      0.31,4  (3024)      3.38
M4          14. Seiler Hans, Zürich                 1950 TV Schlieren                  42.11,0      5.46,8   (310)      4.26
M1           5. Seitter Patrick, D-Aidlingen        1985 Multisportsnetwork            38.00,9      5.45,7   (297)      4.00
VMK1        56. Siegfried Katja+Stefan              2001 Greifensee                    10.23,7      3.04,1  (1644)      6.06
VMK2        40. Siegfried Lea+Andrea                2003 Greifensee                    13.27,9      6.01,2  (1679)      7.55
F8          18. Sigrist Dana                        1994 Eglisau                        9.13,9      2.02,7  (3530)      4.44
M8          15. Sigrist Diego                       1992 Eglisau                        8.09,1      1.34,7  (3025)      4.10
M4          63. Sigrist Hanspeter                   1957 Eglisau                       51.14,6     14.50,4   (202)      5.23
F9          38. Sigrist Naja, Buchs ZH              1997 TV Buchs                      10.12,5      2.36,9  (3585)      5.14
M9          58. Sigrist Noah                        1996 Eglisau                        9.41,0      2.39,1  (3091)      4.57
M1          22. Simmen Raymond                      1981 Zürich                        48.13,8     15.58,6   (203)      5.04
F1           4. Simmen Sabine                       1980 Niederglatt ZH                43.59,2      5.09,9   (618)      4.37
WA         ---  Singh-Jäger Margrith                1955 Zürich                      1:52.11,0       -----  (1381)     11.48
F7           3. Sommer Leonie, Mettmenstetten       1989 TV Mettmenstetten             20.29,1      0.07,4  (1011)      4.18
M7           5. Sonay Cem                           1978 Brüttisellen                  18.58,3      2.16,9  (1054)      3.59
F1          10. Sporrer Franziska                   1985 Matzingen                     48.50,9     10.01,6   (619)      5.08
M4          67. Spross Markus                       1957 Wallisellen                   51.55,3     15.31,1   (204)      5.27
VMK2         3. Städeli Jonah+Mauro Städeli         2002 Schwerzenbach                  8.45,4      1.18,7  (1689)      5.09
F2          31. Städeli Nicole                      1968 Schwerzenbach                 54.49,6     15.31,9   (651)      5.46
M9          79. Städeli Silvano                     1999 Schwerzenbach                 10.18,5      3.16,6  (3112)      5.17
F3          29. Stapel Yvonne                       1963 Lufingen                      52.48,1     17.22,0   (701)      5.33
WA         ---  Staubli Ursi                        1963 Wallisellen                 1:22.30,6       -----  (1424)      8.41
M2          12. Stavenhagen Chris                   ???? Küsnacht ZH                   36.48,5      4.12,0   (424)      3.52
F1          16. Stehlin Andrea                      1983 Baar                          55.09,3     16.20,0   (675)      5.48
F9          35. Steiner Jasmin, Wallisellen         1998 ZSC Kids                      10.02,6      2.27,0  (3618)      5.09
F7           8. Steiner Rahel                       1995 Wallisellen                   26.26,1      6.04,4  (1012)      5.33
M3          16. Steiner Ueli                        1964 Wallisellen                   38.32,2      4.41,4   (206)      4.03
F9          57. Steiner Vera                        1997 Oberhasli                     10.48,4      3.12,8  (3586)      5.32
F9          37. Steiner Xenia+Daniel Steiner        1999 Oberhasli                     10.08,9      2.33,3  (3587)      5.12
M3          69. Steinmann Robert                    1962 Thalwil                       44.32,2     10.41,4   (344)      4.41
F1          15. Steinmann Vera, Wallisellen         1985 Sportanlagen AG  Wallisel     53.31,7     14.42,4   (620)      5.38
M3          57. Stettler Jürg, Zürich               1960 Satus Oerlikon                43.13,0      9.22,2   (383)      4.32
F9          63. Stettler Kira, Obfelden             1999 Triamt                        10.59,3      3.23,7  (3627)      5.38
VMK2         6. Stettler Suena+Jürg                 2002 Obfelden                       8.58,2      1.31,5  (1680)      5.16
M9          82. Stocker Fabio                       1998 Wallisellen                   10.36,1      3.34,2  (3092)      5.26
M4          49. Stocker Walter                      1948 Effretikon                    48.36,1     12.11,9   (207)      5.06
F4          18. Stöckli Christine                   1952 Pfaffhausen                   53.15,3     11.53,8   (707)      5.36
F1          18. Stöckli Mara                        1984 Pfaffhausen                   55.49,0     16.59,7   (708)      5.52
M9          76. Strasser Joel                       1997 Schwerzenbach                 10.05,0      3.03,1  (3134)      5.10
WA         ---  Streiff Elfriede                    1953 Regensdorf                  1:40.24,9       -----  (1452)     10.34
M1          27. Stress Marco                        1987 Wallisellen                   49.39,6     17.24,4   (295)      5.13
M4          24. Stricker René, Dübendorf            1950 FC Wallisellen                43.18,0      6.53,8   (337)      4.33
F3          30. Strickler Irene                     1966 Zürich                        52.52,2     17.26,1   (621)      5.33
M4          54. Strickler Werner, Kloten            1954 LSV Kloten                    48.53,8     12.29,6   (255)      5.08
M4          39. Strobel Martin, Adliswil            1949 TV Kapo Zürich                45.46,4      9.22,2   (300)      4.49
M5          19. Strömbäck Lars                      1935 Wallisellen                   54.03,7     15.32,3   (277)      5.41
F3          34. Strömbäck Tschudin Johanna          1967 Wallisellen                   54.01,8     18.35,7   (658)      5.41
M1          18. Strucken David                      1979 Zürich                        46.46,6     14.31,4   (401)      4.55
VMK1        61. Strucken Ronja                      2000 Wallisellen                   10.48,6      3.29,0  (1645)      6.21
M9          92. Strucken Silas                      1998 Wallisellen                   13.05,5      6.03,6  (3093)      6.42
M5          22. Strucken Werner                     1947 Henggart                      55.54,1     17.22,7   (315)      5.53
M9          93. Stucke Lukas                        1999 Wallisellen                   13.56,2      6.54,3  (3094)      7.08
VMK1        42. Stucke Marco+Chrisi                 2001 Wallisellen                    9.22,6      2.03,0  (1646)      5.30
M9          13. Stucke Philipp, Wallisellen         1996 Crazy  Boys                    8.18,3      1.16,4  (3095)      4.15
VMK2        49. Stucki Lars                         2004 Russikon                      16.10,6      8.43,9  (1681)      9.30
WA         ---  Stucky Martin                       1958 Birmensdorf ZH              1:24.37,6       -----  (1382)      8.54
F9          85. Studer Anina                        1998 Oberhasli                     13.34,8      5.59,2  (3621)      6.57
VMK2        48. Studer Carole, Richterswil          2005 TV Samstagern                 15.00,4      7.33,7  (1702)      8.49
VMK2        20. Studer Luca, Richterswil            2002 TV Samstagern                 10.43,3      3.16,6  (1701)      6.18
WA         ---  Studer Pius, Bülach                 1933 ASC Bassersdorf             1:24.26,7       -----  (1383)      8.53
PL           4. Stulz Stephan                       1963 Möriken AG                    29.35,5      1.52,6  (4084)      5.00
VMK1        43. Sturny Melissa                      2001 Kloten                         9.32,1      2.12,5  (1700)      5.36
M9          53. Sturny Noel                         1999 Kloten                         9.33,9      2.32,0  (3132)      4.54
F9          43. Sturzenegger Seraina                1997 Wallisellen                   10.18,1      2.42,5  (3607)      5.16
WA         ---  Sturzenegger Susanna                1955 Wallisellen                 1:21.26,1       -----  (1445)      8.34
M8          23. Stutz Felix, Wallisellen            1992 FC Wallisellen                 9.11,4      2.37,0  (3026)      4.42
WA         ---  Stutz Jeannette                     1958 Regensdorf                  1:30.34,9       -----  (1384)      9.32
M5           9. Stutz Willy                         1946 Dübendorf                     46.47,4      8.16,0   (208)      4.55
M6           2. Suler Stefan, Saland                1989 LC Uster                      35.35,8      0.34,7   (389)      3.44
F1          13. Surber Tanja                        1985 Adliswil                      51.48,9     12.59,6   (622)      5.27
VMK2        12. Suter Leon+Max                      2007 Wallisellen                    9.58,3      2.31,6  (1690)      5.51
M4          20. Suter Peter                         1957 Ossingen                      43.12,0      6.47,8   (340)      4.32
M9          80. Suter Timo                          1999 Wallisellen                   10.29,6      3.27,7  (3096)      5.22
M3          17. Sutter Markus                       1966 Hochfelden                    38.34,4      4.43,6   (209)      4.03

Total 157



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.