Thuner Stadtlauf 2007 - nach Ortschaft "O"

Kategorie  Rang Name                                Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Giele        2. Rolli Dominik                       1996 Oberbalm                       7.15,5      0.11,5   (961)      3.37
Giele       14. Rolli Matthias                      1996 Oberbalm                       8.10,8      1.06,8   (963)      4.05
10/M40      26. Wolf David                          1960 Oberbalm                      41.06,4      8.31,8  (1311)      4.06
10/M20       7. Wolf Remo                           1986 Oberbalm                      37.51,0      4.18,4  (1312)      3.47
10/M30      77. Puls Marc                           1974 Oberbütschel                  45.54,5     15.28,9   (909)      4.35
5/PifzM     57. Puls Maximilian                     2000 Oberbütschel                   5.12,9      1.36,9   (910)      5.12
PLSP       ---  Puls Sebastian                      2002 Oberbütschel                    -----       -----   (911)      ----
SchF        35. Aebischer Annina                    1993 Sekstufe 1 Oberdiessbach      14.19,4      6.38,4    (22)      7.09
SchM        27. Aebischer Patrick                   1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       8.26,7      2.05,7    (23)      4.13
SchM        25. Ambühl Jason                        1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       8.17,3      1.56,3    (41)      4.08
SchM         9. Bürki Kevin                         1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       7.28,8      1.07,8   (188)      3.44
Walk       ---  Chies Jeannette                     1961 Oberdiessbach               1:45.22,5     40.55,4   (218)     10.32
10/M20      75. Flury Thomas                        1984 Oberdiessbach                 50.14,6     16.42,0  (1459)      5.01
5/VolksF    85. Galli Nadja                         1978 Oberdiessbach                 29.57,0     11.51,3   (359)      5.59
PLGR       ---  Galli Severin                       2003 Oberdiessbach                   -----       -----   (360)      ----
SchF        30. Gerber Nadja                        1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      12.27,1      4.46,1   (373)      6.13
SchM         6. Hadorn Simon                        1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       7.24,2      1.03,2   (451)      3.42
SchF        15. Hanselmann Jessica                  1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       9.32,6      1.51,6   (467)      4.46
SchF        25. Heiniger Tamara                     1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      11.41,0      4.00,0   (479)      5.50
Walk       ---  Heubach Nils                        1959 Oberdiessbach               1:45.17,7     40.50,6   (492)     10.31
10/W30       5. Howald Tabea                        1977 Oberdiessbach                 44.43,5      5.46,2  (1863)      4.28
SchF        36. Keller Jeannine                     1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      14.20,4      6.39,4   (624)      7.10
SchF        17. Läderach Michelle                   1993 Sekstufe 1 Oberdiessbach       9.44,5      2.03,5   (697)      4.52
SchF        37. Leibundgut Martina                  1993 Sekstufe 1 Oberdiessbach      14.21,8      6.40,8   (723)      7.10
SchF        10. Mathys Myriam                       1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       8.58,2      1.17,2   (785)      4.29
SchM        42. Moser Roland                        1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      10.56,6      4.35,6   (821)      5.28
SchF        28. Orschel Nathalie                    1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      12.26,1      4.45,1   (875)      6.13
SchF        33. Ramsebener Michelle                 1994 Sekstufe 1 Oberdiessbach      13.51,1      6.10,1   (912)      6.55
SchF        23. Ramsebner Seline                    1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      10.58,4      3.17,4   (913)      5.29
SchM        29. Ratnasingam Lukas                   1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       8.52,2      2.31,2   (918)      4.26
SchF        29. Rolli Sabrina                       1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      12.26,6      4.45,6   (965)      6.13
SchM        40. Siegenthaler Bastian                1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       9.43,8      3.22,8  (1117)      4.51
10/M20      48. Sutter Florian                      1982 Oberdiessbach                 46.35,3     13.02,7  (1191)      4.39
5/JunF       4. Vogt Annette                        1988 Oberdiessbach                 22.56,2      3.30,9  (1704)      4.35
SchF        26. Wittwer Cécile                      1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach      11.41,2      4.00,2  (1306)      5.50
PLSP       ---  Wüthrich Jasmin                     2002 Oberdiessbach                   -----       -----  (1320)      ----
SchM        38. Wüthrich Kevin                      1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       9.14,2      2.53,2  (1321)      4.37
10/M40      98. Wüthrich Peter                      1958 Oberdiessbach                 48.21,1     15.46,5  (1324)      4.50
SchM        33. Wüthrich Sven                       1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       8.56,6      2.35,6  (1327)      4.28
SchF        16. Zwahlen Mirjam                      1992 Sekstufe 1 Oberdiessbach       9.43,5      2.02,5  (1372)      4.51
5/VolksM    99. Borer Christoph                     1963 Oberdorf BL                   28.42,8     12.00,8   (142)      5.44
10/M40      75. Borer Christoph                     1963 Oberdorf BL                   45.57,2     13.22,6   (141)      4.35
10/M40       6. Hirt Edi                            1967 Oberhofen                     37.07,1      4.32,5   (512)      3.42
Fam         23. Brügger Iwan                        2000 Fam. Brügger                  10.13,2      1.59,6   (157)      5.06
Fam         26. Brügger Karin                       1969 Fam. Brügger                  10.16,1      2.02,5   (158)      5.08
Fam         24. Brügger Mara                        1998 Fam. Brügger                  10.13,8      2.00,2   (159)      5.06
Modis       41. Engeloch Alexia                     1995 Oberhofen am Thunersee        10.26,8      2.47,8  (1442)      5.13
5/VolksF   101. Engeloch Karin                      1968 Oberhofen am Thunersee        32.58,7     14.53,0  (1443)      6.35
10/M40      52. Gafner Bruno                        1958 Oberhofen am Thunersee        43.36,4     11.01,8  (1467)      4.21
5/JunM       1. Gafner Lukas                        1991 Oberhofen am Thunersee        16.46,6       -----  (1471)      3.21
Modis       18. Grossenbacher Michèle Selina        1995 All Blacks Thun                9.08,0      1.29,0   (421)      4.34
PLGR       ---  Käslin Maria                        2003 Oberhofen am Thunersee          -----       -----  (1520)      ----
PLGR       ---  Kummer Jan                          2003 Oberhofen am Thunersee          -----       -----  (1543)      ----
10/W30      48. Schneider Schoonbroodt Gaby         1971 REHA Schönberg Gunten       1:02.16,9     23.19,6  (1058)      6.13
PLMK        31. Schneider Schoonbroodt Gaby         1971 REHA Schönberg Gunten          5.27,4      1.16,2  (1057)      5.27
10/M30      64. Schoonbroodt Daniel                 1968 REHA Schönberg Gunten         43.58,4     13.32,8  (1079)      4.23
PLVK        91. Schoonbroodt Daniel                 1968 REHA Schönberg Gunten          6.47,3      3.27,7  (1080)      6.47
PLVK        92. Schoonbroodt Julie                  2002 REHA Schönberg Gunten          6.48,0      3.28,4  (1081)      6.48
PLMK        29. Schoonbroodt Sophie                 2000 REHA Schönberg Gunten          5.22,8      1.11,6  (1082)      5.22
PLGR       ---  Többen Carmen                       2003 Oberhofen am Thunersee          -----       -----  (1202)      ----
5/VolksF    32. Wyss Toth Johanna                   1964 REHA Schönberg Gunten         24.48,1      6.42,4  (1344)      4.57
10/W40      49. Grossenbacher Hélène                1965 Oberhofen Thun'see          1:07.42,4     30.33,8   (419)      6.46
PLVK        61. Toth Csaba                          1968 REHA Schönberg Gunten          5.53,4      2.33,8  (1203)      5.53
PLMK        19. Toth David                          2000 REHA Schönberg Gunten          5.06,6      0.55,4  (1204)      5.06
PLVK        60. Toth Rachel                         2002 REHA Schönberg Gunten          5.52,6      2.33,0  (1205)      5.52
Giele       39. Toth Raphael                        1997 REHA Schönberg Gunten          9.34,8      2.30,8  (1206)      4.47
PLMK        18. Wyss Toth Johanna                   1964 REHA Schönberg Gunten          5.04,2      0.53,0  (1345)      5.04
PLMK        25. Brantschen Birgitte                 1959 Brantschen                     5.17,0      1.05,8   (152)      5.17
5/VolksF    80. Brantschen Birgitte                 1959 Oberried am Brienzersee       29.27,3     11.21,6   (507)      5.53
PLMK        23. Brantschen Simone                   1999 Brantschen                     5.14,6      1.03,4   (153)      5.14
NWalk      ---  Bruni Gertud                        1954 Oberstocken                 1:28.27,2     21.43,8   (161)      8.50
5/JunM      12. Koller Adrian                       1993 Oberstocken                   22.12,7      5.26,1  (1534)      4.26
5/VolksM    61. Koller Richard                      1963 Oberstocken                   24.42,0      8.00,0   (656)      4.56
5/VolksF    50. Koller Sybille                      1969 Oberstocken                   25.59,3      7.53,6   (657)      5.11
10/W20       6. Balsiger Martina                    1980 Oberwangen b. Bern            40.51,7      5.35,1    (70)      4.05
5/VolksM    14. Gafner David                        1993 Oberwil im Simmental          19.35,5      2.53,5  (1468)      3.55
5/VolksM    33. Gafner Micha                        1995 Oberwil im Simmental          22.14,7      5.32,7  (1473)      4.26
10/M50      16. Heimberg Markus                     1953 Oberwil im Simmental          44.44,8      8.00,6  (1825)      4.28
10/W50      10. Heimberg Marlies                    1954 Oberwil im Simmental          51.41,1     11.44,9   (478)      5.10
10/W40      30. Klopfenstein Sabine                 1963 Oberwil im Simmental          56.01,3     18.52,7   (638)      5.36
5/VolksF    18. Siegenthaler Karin                  1975 Oberwil im Simmental          23.51,4      5.45,7  (1118)      4.46
10/M30      18. Neri Filippo                        1974 Freeradicals                  37.05,4      6.39,8   (849)      3.42
Modis       43. Knutti Ariane                       1996 Oey                           10.37,4      2.58,4   (646)      5.18
Giele       13. Knutti Loris                        1997 Oey                            8.06,6      1.02,6   (648)      4.03
5/PfizF     13. Moser Vanessa Yara                  2000 Oey                            4.44,1      0.46,1   (822)      4.44
PLSP       ---  Wiedmer Léonie                      2002 Oey                             -----       -----  (1286)      ----
NWalk      ---  Bigler Brigitte                     1963 Oppligen                    1:42.12,3     35.28,9   (120)     10.13
5/VolksF    88. Hänni Corinne                       1966 Oppligen                      30.26,0     12.20,3   (460)      6.05
Modis       31. Hänni Fabienne                      1996 Oppligen                       9.32,7      1.53,7   (461)      4.46
5/VolksF    43. Hänni Stephanie                     1994 Oppligen                      25.39,5      7.33,8   (465)      5.07
NWalk      ---  Tschanz Kathrin                     1958 Oppligen                    1:42.11,0     35.27,6  (1222)     10.13
10/M30      42. Fuhrimann Patric                    1974 Swipala                       41.29,7     11.04,1  (1465)      4.08
5/VolksM   100. Baumgartner Jürg                    1952 Ostermundigen                 28.43,8     12.01,8    (91)      5.44
10/M20      99. Brunner Stefan                      1988 Rüti-Chräbelis                56.02,2     22.29,6   (167)      5.36
10/M20     108. Costa Oliver                        1983 Ostermundigen               1:16.32,9     43.00,3  (1431)      7.39
10/M40      67. Emmerich Karsten                    1964 Ostermundigen                 45.13,6     12.39,0   (285)      4.31
10/W60       4. Fisli Verena                        1942 Ostermundigen               1:01.11,1     11.02,9   (318)      6.07
NWalk      ---  Freiburghaus Esther                 1957 Ostermundigen               1:21.10,4     14.27,0   (327)      8.07
PLGR       ---  Handschin Tina                      2003 Ostermundigen                   -----       -----   (458)      ----
10/M20      68. Hasler Marc                         1989 Ostermundigen                 49.29,3     15.56,7   (472)      4.56
10/M50      22. Hubschmid Roger                     1952 Aare Runners                  47.07,6     10.23,4  (1501)      4.42
PLVK        66. Landolf Céline                      2001 Rössli-hü                      6.15,3      2.55,7  (1556)      6.15
PLVK        67. Landolf Marcel                      1972 Rössli-hü                      6.17,8      2.58,2  (1557)      6.17
10/M20      55. Rüfli Dominic                       1989 Rüti-Chräbelis                47.10,2     13.37,6   (995)      4.43
10/M50      15. Rüfli Roland                        1956 Rüti-Chräbelis                44.31,4      7.47,2   (996)      4.27
10/M20       3. Straumann Martin                    1987 Ostermundigen                 35.12,8      1.40,2  (1680)      3.31
10/M30     100. Streit Peter                        1975 Ostermundigen                 48.43,4     18.17,8  (1170)      4.52
10/M20      46. Wirth Roger                         1987 Rüti-Chräbelis                46.15,8     12.43,2  (1300)      4.37
10/M20      78. Zbinden Bruno                       1981 Ostermundigen                 50.26,3     16.53,7  (1735)      5.02

Total 109



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.