Thuner Stadtlauf 2007 - nach Ortschaft "G"

Kategorie  Rang Name                                Jg Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr   Schnitt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10/M40      47. Gafner Roland                       1961 Gasel                         43.04,6     10.30,0   (357)      4.18
10/M30     144. Christen David                      1969 SSC Langnau                   58.37,5     28.11,9   (220)      5.51
10/M60      13. Berger Urs                          1943 Genève                        57.46,7     19.04,9   (110)      5.46
5/VolksM   103. Hauser Christhian                   1971 Genève                        29.08,4     12.26,4  (1497)      5.49
10/W30      46. Zellmeyer Christine                 1973 Genève                      1:01.57,6     23.00,3  (1736)      6.11
NWalk      ---  Bucher Marie-Louise                 1952 Giffers                     1:34.10,5     27.27,1   (172)      9.25
SchM         1. Senti Marco                         1993 Giswil                         6.21,0       -----  (1114)      3.10
PLVK        38. Hächler Beat                        1962 Les Glandois                   5.07,1      1.47,5   (445)      5.07
PLVK        37. Hächler Tara                        2000 Les Glandois                   5.06,5      1.46,9   (446)      5.06
10/W30      38. Hächler Véronique                   1968 Foulée Glandoise              58.25,3     19.28,0   (447)      5.50
10/W30      35. Andenmatten Barbara                 1977 Glis                          56.35,5     17.38,2    (45)      5.39
10/M40      48. Frankiny Beny                       1964 Lauf-Treff Bircher Thun       43.08,6     10.34,0   (321)      4.18
SchM        10. Jordan Fabian                       1993 LT Oberwallis                  7.29,6      1.08,6  (1509)      3.44
Giele        3. Jordan Marco                        1995 LT Oberwallis                  7.19,6      0.15,6  (1510)      3.39
10/W20      24. Meyer Caroline                      1984 Glis                          52.47,5     17.30,9   (801)      5.16
10/W40      43. Truffer Marianne                    1966 Glis                        1:00.59,2     23.50,6  (1213)      6.05
SchM        13. Baumann Alain                       1992 Goldiwil (Thun)                7.34,9      1.13,9  (1389)      3.47
PLGR       ---  Brunner Selina                      2004 Goldiwil (Thun)                 -----       -----  (1413)      ----
10/M20      50. Graf Richard                        1986 Goldiwil (Thun)               46.45,6     13.13,0  (1805)      4.40
5/VolksF    38. Meier Claudia                       1978 Goldiwil (Thun)               25.13,8      7.08,1  (1783)      5.02
10/W40      50. Reber Christine                     1961 Goldiwil (Thun)             1:14.52,2     37.43,6   (920)      7.29
10/M40      32. Reber Daniel                        1966 Goldiwil (Thun)               42.07,0      9.32,4   (921)      4.12
5/VolksM   114. Schad Simon                         1986 Goldiwil (Thun)               33.47,2     17.05,2  (1014)      6.45
PLSP       ---  Seidl Julian                        2001 Goldiwil (Thun)                 -----       -----  (1934)      ----
PLGR       ---  Seidl Niclas                        2003 Goldiwil (Thun)                 -----       -----  (1935)      ----
SchM        15. Kämpf Mathias                       1992 Goliwil                        7.38,9      1.17,9  (1519)      3.49
10/M30      98. Muster Florian                      1968 Grafenried                    48.28,4     18.02,8  (1589)      4.50
10/M40      73. Lagarrigue Thierry                  1958 Grand-Lancy                   45.48,3     13.13,7   (702)      4.34
10/M30     142. Minder Jürg                         1969 Grasswil                      56.20,1     25.54,5   (806)      5.38
SchM        20. Stoller Dominik                     1994 Greifensee                     8.10,6      1.49,6  (1676)      4.05
SchF        19. Stoller Patricia                    1992 Greifensee                    10.00,2      2.19,2  (1678)      5.00
10/W20      16. Anderegg Jasmin                     1983 Gretzenbach                   48.51,8     13.35,2  (1384)      4.53
10/M40      53. Bärtschi Daniel                     1958 Grosshöchstetten              43.38,4     11.03,8    (75)      4.21
10/M50       1. Jost Christian                      1957 Thömus Veloshop               36.44,2       -----  (1513)      3.40
NWalk      ---  Schild Jrene                        1979 Grosshöchstetten            1:35.30,2     28.46,8  (1647)      9.33
10/M30      73. Zumbrunnen Thomas                   1970 Grosshöchstetten              45.27,2     15.01,6  (1743)      4.32
10/M50       7. Edreira Manuel                      1949 Gstaad                        41.21,6      4.37,4   (261)      4.08
5/VolksF    66. Eggenberg Irene                     1974 Gstaad                        27.30,9      9.25,2  (1870)      5.30
10/M30     117. Eggenberg Patrick                   1970 Gstaad                        51.25,8     21.00,2   (262)      5.08
PLMK        24. Rieben Fabienne                     1995 Rieben                         5.15,7      1.04,5   (951)      5.15
PLMK        48. Rieben Kaethi                       1959 Rieben                         6.37,5      2.26,3   (952)      6.37
SchM         5. Rolli Reto                          1992 Gstaad                         6.52,5      0.31,5   (964)      3.26
NWalk      ---  Bracher Margrit                     1953 Guggisberg                  1:24.36,6     17.53,2   (151)      8.27
10/W30       6. Amato Elita                         1975 Gümligen                      45.02,0      6.04,7    (37)      4.30
10/M30     106. Di Gregorio Domenico                1970 SBB                           49.39,5     19.13,9   (246)      4.57
10/M20      24. Grossenbacher Michael               1983 Gümligen                      40.47,7      7.15,1   (420)      4.04
10/M40      39. Grütter Matthias                    1964 Gümligen                      42.24,5      9.49,9   (428)      4.14
5/VolksM    95. Hauser Alex                         1983 Gümligen                      27.44,5     11.02,5   (475)      5.32
10/M30      72. Lai Binh                            1976 Gümligen                      45.15,5     14.49,9  (1554)      4.31
5/VolksF    75. Lai Mouy                            1976 Gümligen                      28.28,4     10.22,7  (1555)      5.41
5/VolksM    84. Radakovic Milan                     1993 HC Wisle-Worb                 26.18,9      9.36,9  (1608)      5.15
10/M20       8. Schenk Patric                       1978 Gümligen                      37.53,4      4.20,8  (1843)      3.47
10/M20      53. Anselm Sergius                      1978 REHA Schönberg Gunten         46.50,5     13.17,9    (51)      4.41
5/JunF       7. Hilpertshauser Jasmine              1990 Gunten                        23.52,8      4.27,5   (494)      4.46
10/M40      79. Schiessl Uwe                        1966 REHA Schönberg Gunten         46.06,6     13.32,0  (1025)      4.36
10/M30      41. Zwahlen Roland                      1970 Gunten                        41.24,2     10.58,6  (1373)      4.08
SchF        21. Burkhalter Karin                    1993 Gurzelen                      10.22,4      2.41,4   (181)      5.11
Modis       29. Burkhalter Livia                    1996 Gurzelen                       9.28,6      1.49,6   (182)      4.44
Modis       28. Burkhalter Rahel                    1996 Gurzelen                       9.27,3      1.48,3   (183)      4.43
Giele       29. Burkhalter Reto                     1995 Gurzelen                       8.40,5      1.36,5   (184)      4.20
NWalk      ---  Aegerter Monika                     1958 SILEA WALKERS               1:25.40,4     18.57,0    (24)      8.34
NWalk      ---  Aemmer Markus                       1963 SILEA WALKERS               1:23.17,9     16.34,5    (25)      8.19
5/VolksF    60. Angéloz Véronique                   1972 Gwatt (Thun)                  26.42,6      8.36,9    (50)      5.20
NWalk      ---  Arnold Thomas                       1970 SILEA WALKERS               1:39.46,4     33.03,0    (60)      9.58
NWalk      ---  Baumann Ursula                      1962 Gwatt (Thun)                1:41.45,4     35.02,0    (87)     10.10
5/VolksF    74. Bichsel Angela                      1989 Canin Cross Laufteam          28.13,1     10.07,4   (116)      5.38
10/M50      26. Brand Markus                        1954 Gwatt (Thun)                  48.25,9     11.41,7  (1409)      4.50
Giele        8. Bürki Simon                         1995 Gwatt (Thun)                   7.52,9      0.48,9  (1422)      3.56
PLGR       ---  Bütler Julia Sarah                  2004 Gwatt (Thun)                    -----       -----   (202)      ----
10/W40      41. Durand Sonja                        1962 Gwatt (Thun)                  58.56,1     21.47,5  (1441)      5.53
NWalk      ---  Feitknecht Benjamin                 1955 Gwatt (Thun)                1:26.53,6     20.10,2   (307)      8.41
NWalk      ---  Geissbühler Hansruedi               1959 SILEA WALKERS               1:26.09,4     19.26,0   (364)      8.36
10/M20      47. Gisel Simon-Christian               1992 Gwatt (Thun)                  46.32,9     13.00,3   (387)      4.39
10/M50      39. Hodel Hans                          1951 Gwatt (Thun)                  52.08,7     15.24,5  (1813)      5.12
NWalk      ---  Hodler Elisabeth                    1948 SILEA WALKERS               1:26.55,4     20.12,0   (515)      8.41
10/M30      78. Jost Peter                          1974 Gwatt (Thun)                  45.55,8     15.30,2   (595)      4.35
10/W50      25. Krieg Ruth                          1957 Lauf-Treff Bircher Thun       58.19,4     18.23,2   (668)      5.49
PLSP       ---  Lädrach Nicolas                     2001 Gwatt (Thun)                    -----       -----   (698)      ----
PLGR       ---  Lädrach Nina                        2004 Gwatt (Thun)                    -----       -----   (699)      ----
10/M30     130. Lädrach Thomas                      1969 Lauf-Treff Bircher Thun       53.21,6     22.56,0   (701)      5.20
Walk       ---  Lazzari Caprice                     1966 WWGPCC                      1:19.59,0     15.31,9  (1561)      7.59
10/M40      45. Löffler Otto                        1958 All Blacks Thun               42.52,9     10.18,3   (739)      4.17
10/M20      90. Lörtscher Michael                   1992 Gwatt (Thun)                  52.11,4     18.38,8  (1568)      5.13
10/W60       3. Lüscher Ursula                      1942 Gwatt (Thun)                1:00.08,5     10.00,3  (1897)      6.00
Modis       40. Lüthi Philine                       1996 Gwatt (Thun)                  10.19,1      2.40,1  (1577)      5.09
NWalk      ---  Meyer Daniela                       1981 SILEA WALKERS               1:33.35,3     26.51,9   (802)      9.21
NWalk      ---  Portmann Ursula                     1947 SILEA WALKERS               1:26.56,9     20.13,5   (907)      8.41
NWalk      ---  Rauber Walter                       1942 Gwatt (Thun)                1:24.16,8     17.33,4  (1610)      8.25
PLGR       ---  Roth Fabio                          2003 Gwatt (Thun)                    -----       -----  (1837)      ----
NWalk      ---  Roth Teresa                         1970 Gwatt (Thun)                1:32.32,2     25.48,8  (1630)      9.15
PLVK        28. Schmid Corinne                      1998 corinne+ueli                   4.48,8      1.29,2  (1650)      4.48
PLVK        27. Schmid Ueli                         1956 corinne+ueli                   4.47,9      1.28,3  (1652)      4.47
10/M40     149. Schneider Andreas                   1962 Gwatt (Thun)                  59.54,4     27.19,8  (1848)      5.59
10/W50      26. Siegenthaler-Amstutz Sandra         1957 Gwatt (Thun)                  58.56,8     19.00,6  (1665)      5.53
PLGR       ---  Steffen Florian                     2003 Gwatt (Thun)                    -----       -----  (1671)      ----
5/VolksM    48. Steffen-Nyfeler Rolf                1970 STV Altbüron                  24.05,4      7.23,4  (1672)      4.49
PLGR       ---  Stucki Livia                        2003 Gwatt (Thun)                    -----       -----  (1931)      ----
PLGR       ---  Stucki Timo                         2005 Gwatt (Thun)                    -----       -----  (1932)      ----
5/PfizF     10. Tommasi Lara                        1998 Gwatt (Thun)                   4.35,0      0.37,0  (1698)      4.35
5/VolksF    33. Trüssel Franziska                   1959 Gwatt (Thun)                  24.48,9      6.43,2  (1217)      4.57
10/M50      29. Trüssel Fritz                       1950 Gwatt (Thun)                  48.47,5     12.03,3  (1218)      4.52
5/VolksM    23. Tschumi Walter                      1941 Gwatt (Thun)                  20.48,3      4.06,3  (1225)      4.09
5/VolksM    15. Völkel Marco                        1973 Gwatt (Thun)                  19.51,8      3.09,8  (1705)      3.58
5/VolksF    52. Winkler Sonja                       1966 Gwatt (Thun)                  26.11,2      8.05,5  (1297)      5.14
10/W40      23. Wittwer Annamarie                   1960 Gwatt (Thun)                  53.11,1     16.02,5  (1303)      5.19
10/M40     106. Wittwer Bruno                       1958 Gwatt (Thun)                  49.10,6     16.36,0  (1304)      4.55
Giele       22. Wolf Damian                         1996 Gwatt (Thun)                   8.26,4      1.22,4  (1720)      4.13
5/VolksM    71. Hutmacher Daniel                    1994 HC Wisle-Worb                 25.15,5      8.33,5  (1505)      5.03
5/VolksM    40. Schenk Lukas                        1993 HC Wisle-Worb                 22.59,5      6.17,5  (1643)      4.35

Total 109



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.