Overall 30km Uomini

Stralugano 2007 - Overall 30km Uomini

 posto nome/località                       an   squadra/località                tempo     ritardo    pett  cat/posto      ¦ 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Keitany Elijah, CH                  1983 Alexander Hempel            1:36.23,5       -----  (3001)  M20      1.    ¦ 
    2. Kibet Collins, CH                   1988 Alexander Hempel            1:36.27,9      0.04,4  (3003)  U20      1.    ¦ 
    3. Uregessa Woyessa                    1982 CH                          1:37.54,5      1.31,0  (3004)  M20      2.    ¦ 
    4. Tesfaye Eticha                      1974 CH                          1:39.26,7      3.03,2  (3531)  M20      3.    ¦ 
    5. Pongelli Ivan, Bironico             1978 Team Reebok                 1:41.36,0      5.12,5  (3513)  M20      4.    ¦ 
    6. Rabattoni Derese, I-Mergozzo (VB)   1983 Atletica Avis Ossolana      1:41.42,8      5.19,3  (3095)  M20      5.    ¦ 
    7. Invernizzi Bruno                    1971 CH                          1:43.18,9      6.55,4  (3560)  M20      6.    ¦ 
    8. Maffi Massimo, Breganzona           1966 USC                         1:47.18,0     10.54,5  (3011)  M40      1.    ¦ 
    9. Stampanoni Jonathan, Bigorio        1970 USC                         1:49.23,2     12.59,7  (3010)  M20      7.    ¦ 
   10. Salinetti Michele, Cureglia         1972 SAM                         1:50.10,2     13.46,7  (3013)  M20      8.    ¦ 
   11. Ostini Igor, Giubiasco              1973 VIRTUS/ATHLETICUM/SPONSER   1:50.16,6     13.53,1  (3017)  M20      9.    ¦ 
   12. Moghini Fabrizio, Savosa            1953 USC                         1:51.27,3     15.03,8  (3012)  M50      1.    ¦ 
   13. Caverzasio Michele                  1968 Lugano                      1:52.19,7     15.56,2  (3016)  M20      10.   ¦ 
   14. Grassano Giacinto, I-Ornavassa (VB) 1968 Runner Team Volpiano        1:53.16,0     16.52,5  (3096)  M20      11.   ¦ 
   15. Malagoni Andrea                     1983 Lugano                      1:55.15,0     18.51,5  (3056)  M20      12.   ¦ 
   16. Testorelli Alain, Intragna          1971 USC                         1:55.32,4     19.08,9  (3015)  M20      13.   ¦ 
   17. Stivanello Enrico, I-Mortise (PD)   1973 g                           1:56.07,6     19.44,1  (3526)  M20      14.   ¦ 
   18. Guelli Reto, Agno                   1973 triatlantide                1:56.19,5     19.56,0  (3019)  M20      15.   ¦ 
   19. Lorenzetti Valerio                  1974 Curio                       1:57.43,2     21.19,7  (3032)  M20      16.   ¦ 
   20. Imbesi Antonio                      1955 CH                          1:57.46,1     21.22,6  (3550)  M50      2.    ¦ 
   21. Mapelli Francesco, I-Robbiate (LC)  1974 A.S.Merate - La Termotecn   1:59.02,7     22.39,2  (3027)  M20      17.   ¦ 
   22. Locatelli Giovanni, I-Zanica (BG)   1961 RUNNERS BERGAMO             1:59.41,8     23.18,3  (3020)  M40      2.    ¦ 
   23. Pileggi Andrea                      1964 Luzern                      1:59.48,8     23.25,3  (3029)  M40      3.    ¦ 
   24. Bertolini Matteo                    1971 I-Cremona (CR)              1:59.56,5     23.33,0  (3014)  M20      18.   ¦ 
   25. Ferretti Flavio, I-Gemonio (VA)     1960 runners valbossa            2:00.31,0     24.07,5  (3407)  M40      4.    ¦ 
   26. Rigamonti Giuseppe, I-Carlazzo (CO) 1959 ASD PORLEZZESE              2:00.36,5     24.13,0  (3025)  M40      5.    ¦ 
   27. Bertarelli Paolo                    1965 Pregassona                  2:00.59,2     24.35,7  (3081)  M40      6.    ¦ 
   28. Gatti Renato, I-Caravaggio (BG)     1963 runners bergamo             2:01.50,4     25.26,9  (3022)  M40      7.    ¦ 
   29. Dovadola Wrishna, I-Massa Lombarda  1975 avs c s pietre              2:02.01,8     25.38,3  (3023)  M20      19.   ¦ 
   30. Bertarelli Lorenzo                  1967 Lugano                      2:02.04,0     25.40,5  (3082)  M40      8.    ¦ 
   31. Fazzari Bruno, I-Rescaldina (MI)    1969 Fidal                       2:02.38,3     26.14,8  (3036)  M20      20.   ¦ 
   32. Troncarelli Roberto, I-Como (CO)    1961 A.S. Canturina POL. S.Mar   2:03.06,8     26.43,3  (3040)  M40      9.    ¦ 
   33. Garbin Alessandro                   1973 I-Gambolò (PV)              2:03.15,1     26.51,6  (3043)  M20      21.   ¦ 
   34. Guglielmetti Armando, Massagno      1946 SAM Massagno                2:03.38,3     27.14,8  (3064)  M60      1.    ¦ 
   35. Scheps Alfio                        1952 Geroldswil                  2:04.38,2     28.14,7  (3518)  M50      3.    ¦ 
   36. Barbugian Renzo, I-Carate Brianza ( 1966 Runman.it                   2:04.48,1     28.24,6  (3066)  M40      10.   ¦ 
   37. Ghetta Livio                        1968 I-Milano (MI)               2:05.12,8     28.49,3  (3049)  M20      22.   ¦ 
   38. Valentini Aldo, I-Albese (CO)       1959 atletica como               2:05.36,9     29.13,4  (3525)  M40      11.   ¦ 
   39. Pierobon Giovanni                   1968 Pregassona                  2:06.09,8     29.46,3  (3038)  M20      23.   ¦ 
   40. Pezzini Roberto                     1951 I-Ponte Tresa (VA)          2:07.13,9     30.50,4  (3486)  M50      4.    ¦ 
   41. Lo Cascio Antonio                   1974 CH                          2:07.14,0     30.50,5  (3048)  M20      24.   ¦ 
   42. Montichiari Giuseppe                1961 I-Rancio Valcuvia (VA)      2:07.25,4     31.01,9  (3488)  M40      12.   ¦ 
   43. Cova Caiazzo Silverio, I-Gorla Mino 1950 ASD Atletica S.Marco Bust   2:07.30,7     31.07,2  (3045)  M50      5.    ¦ 
   44. Macconi Michel                      1969 CH                          2:07.35,3     31.11,8  (3527)  M20      25.   ¦ 
   45. Arlati Giovanni, I-Mezzago (MI)     1965 CAI Vimercate               2:07.37,3     31.13,8  (3031)  M40      13.   ¦ 
   46. Pozzan Oscar                        1961 I-Seregno (MI)              2:07.57,6     31.34,1  (3133)  M40      14.   ¦ 
   47. Trotta Sergio                       1976 Neuenkirch                  2:08.12,1     31.48,6  (3046)  M20      26.   ¦ 
   48. Fossati Carlo, I-Como (CO)          1963 Polisp. Porlezzese          2:08.15,1     31.51,6  (3509)  M40      15.   ¦ 
   49. Tenchio Matteo, Faido               1980 GP Leventina                2:08.17,9     31.54,4  (3077)  M20      27.   ¦ 
   50. Ricchiuto Gianluigi, I-Verano Brian 1965 A.S. Canturina POL. S.Mar   2:08.21,2     31.57,7  (3037)  M40      16.   ¦ 
   51. Melchiorre Mario, Bellinzona        1960 Ticino Running              2:08.46,4     32.22,9  (3039)  M40      17.   ¦ 
   52. Milan Nadir, Airolo                 1975 GP Leventina                2:08.47,9     32.24,4  (3035)  M20      28.   ¦ 
   53. Carrozzo Dario, I-Como (CO)         1973 Casinò Lugano               2:08.54,8     32.31,3  (3151)  M20      29.   ¦ 
   54. Peverelli Raffaele                  1969 CH                          2:08.59,3     32.35,8  (3528)  M20      30.   ¦ 
   55. Ferrandi Roberto, Brione sopra Minu 1963 splocarnese                 2:09.18,0     32.54,5  (3074)  M40      18.   ¦ 
   56. Celoria Marco                       1971 Mendrisio                   2:09.19,5     32.56,0  (3060)  M20      31.   ¦ 
   57. Bonari Andrea, I-Grosseto (GR)      1962 YMCA                        2:10.09,7     33.46,2  (3069)  M40      19.   ¦ 
   58. Rimoli Francesco, I-Desio (MI)      1975 Runman.it                   2:10.18,6     33.55,1  (3061)  M20      32.   ¦ 
   59. Mossi Roberto, Giubiasco            1964 Stralugano Running Team     2:10.24,3     34.00,8  (3051)  M40      20.   ¦ 
   60. Lupatini Mauro, Cugnasco            1954 Vis Nova                    2:10.27,0     34.03,5  (3067)  M50      6.    ¦ 
   61. Invernizzi Andrea, I-Abbiategrasso  1967 ondaverdeathleticteam       2:10.36,7     34.13,2  (3080)  M40      21.   ¦ 
   62. Bello Andrea, I-Vigliano Biellese ( 1965 Runner Team Volpiano        2:10.40,9     34.17,4  (3021)  M40      22.   ¦ 
   63. Parri Gianmarco                     1967 I-Milano (MI)               2:10.45,9     34.22,4  (3055)  M40      23.   ¦ 
   64. Valentini Sandro, S. Pietro         1966 privato                     2:10.51,3     34.27,8  (3164)  M40      24.   ¦ 
   65. Maestroni Diego, I-Oggebbio (VB)    1974 Podistica Cannobio          2:10.56,3     34.32,8  (3078)  M20      33.   ¦ 
   66. Gramegna Luciano                    1955 I-Ponte Tresa (VA)          2:10.57,9     34.34,4  (3489)  M50      7.    ¦ 
   67. Bernardoni Stefano                  1965 Vezia                       2:11.01,0     34.37,5  (3519)  M40      25.   ¦ 
   68. Cresta Soccorso, Breganzona         1956 U.S. Capriaschese           2:11.04,1     34.40,6  (3073)  M50      8.    ¦ 
   69. Dassi Marco                         1963 I-Triuggio (MI)             2:11.21,8     34.58,3  (3263)  M40      26.   ¦ 
   70. Klaus Daginnus                      1960 D-Hamburg                   2:11.23,8     35.00,3  (3160)  M40      27.   ¦ 
   71. Maspero Roberto                     1961 I-Cantù (CO)                2:11.36,9     35.13,4  (3275)  M40      28.   ¦ 
   72. Piattini Paolo, Sala Capriasca      1974 Usc                         2:11.39,8     35.16,3  (3515)  M20      34.   ¦ 
   73. Antonini Nicola, Lugaggia           1966 Stralugano Running Team     2:11.47,0     35.23,5  (3221)  M40      29.   ¦ 
   74. Rampi Marco, I-Buguggiate (VA)      1973 G. P. RUNNERS VALBOSSA AZ   2:11.51,8     35.28,3  (3070)  M20      35.   ¦ 
   75. Cobianchi Ermes                     1951 I-Gambolò (PV)              2:11.55,4     35.31,9  (3103)  M50      9.    ¦ 
   76. Tremea Flavio, I-Azzate (VA)        1962 G. P. RUNNERS VALBOSSA AZ   2:11.56,2     35.32,7  (3028)  M40      30.   ¦ 
   77. Carmine Valerio, I-Cannero Riviera  1956 maratolandia                2:12.09,9     35.46,4  (3470)  M50      10.   ¦ 
   78. Patellaro Benedetto, I-Carlazzo (CO 1960 Pol. Porlezzese             2:12.21,1     35.57,6  (3058)  M40      31.   ¦ 
   79. Zuanon Massimo, I-Tradate (VA)      1963 Maratoneti Tradate          2:13.01,4     36.37,9  (3050)  M40      32.   ¦ 
   80. Milivinti Giuseppe                  1962 CH                          2:13.04,0     36.40,5  (3529)  M40      33.   ¦ 
   81. Cadei Nicola, I-Milano (MI)         1964 Road Runners Club Milano    2:13.04,4     36.40,9  (3112)  M40      34.   ¦ 
   82. Tirelli Claudio                     1958 Castel S. Pietro            2:13.05,5     36.42,0  (3419)  M40      35.   ¦ 
   83. Butti Fabio                         1968 I-Como (CO)                 2:13.10,1     36.46,6  (3491)  M20      36.   ¦ 
   84. Floriani Fabrizio, I-Cantù (CO)     1965 Tommy Sport Scraiber Team   2:13.10,5     36.47,0  (3116)  M40      36.   ¦ 
   85. Scutti Antonio                      1955 CH                          2:13.39,3     37.15,8  (3558)  M50      11.   ¦ 
   86. Oehen Kandid                        1959 Cassina d'Agno              2:13.48,7     37.25,2  (3063)  M40      37.   ¦ 
   87. Pellegrini Cristiano, I-Segrate (MI 1974 Atleticrals2-Teatro Alla    2:13.59,2     37.35,7  (3068)  M20      37.   ¦ 
   88. Fancoli Massimiliano                1975 Agno                        2:14.03,8     37.40,3  (3523)  M20      38.   ¦ 
   89. Wolfgang Nagel                      1961 CH                          2:14.08,1     37.44,6  (3564)  M40      38.   ¦ 
   90. Gabusi Riccardo, Lugano             1964 Fast & up team              2:14.25,0     38.01,5  (3480)  M40      39.   ¦ 
   91. Trinca Colonel Massimiliano         1970 I-Como (CO)                 2:14.30,2     38.06,7  (3492)  M20      39.   ¦ 
   92. Pilotti Claudio, I-Mornago (VA)     1966 G. P. RUNNERS VALBOSSA AZ   2:14.43,4     38.19,9  (3047)  M40      40.   ¦ 
   93. Nastic Igor, Pianezzo               1978 Merida/Amag Bellinzona      2:15.00,5     38.37,0  (3033)  M20      40.   ¦ 
   94. Nembrini Marco                      1978 Bellizona-Artore            2:15.01,0     38.37,5  (3173)  M20      41.   ¦ 
   95. Tourillon Francis                   1972 I-Milano (MI)               2:15.10,5     38.47,0  (3155)  M20      42.   ¦ 
   96. Borla Marco, Camignolo              1954 società podistica           2:15.16,4     38.52,9  (3088)  M50      12.   ¦ 
   97. Vanvolsem Ludo                      1959 I-Monvalle (VA)             2:15.17,4     38.53,9  (3052)  M40      41.   ¦ 
   98. Togni Eros, Camorino                1967 SAB - Bellinzona            2:15.18,2     38.54,7  (3075)  M40      42.   ¦ 
   99. Pirola Matteo                       1975 I-Cernusco sul Naviglio (   2:15.31,8     39.08,3  (3109)  M20      43.   ¦ 
  100. Belge Roberto                       1979 Vezia                       2:15.46,7     39.23,2  (3144)  M20      44.   ¦ 
  100. Besoni Matteo, Tesserete            1960 USC                         2:15.46,7     39.23,2  (3191)  M40      43.   ¦ 
  102. Dattrino Sergio                     1947 Gorduno                     2:15.59,4     39.35,9  (3072)  M60      2.    ¦ 
  103. Crespi Alessandro, I-Busto Arsizio  1972 u.s. sangiorgese            2:16.11,6     39.48,1  (3076)  M20      45.   ¦ 
  104. Paonessa Mario                      1970 I-Cadegliano (VA)           2:16.30,0     40.06,5  (3487)  M20      46.   ¦ 
  105. Cassano Michele, I-Cannobio (VB)    1967 Maratolandia                2:16.35,1     40.11,6  (3468)  M40      44.   ¦ 
  106. Presti Mauro                        1974 Coldrerio                   2:16.41,2     40.17,7  (3026)  M20      47.   ¦ 
  107. Galli Fabrizio                      1962 Tesserete                   2:16.57,1     40.33,6  (3443)  M40      45.   ¦ 
  108. Bottaro Davide                      1975 I-Milano (MI)               2:17.35,7     41.12,2  (3271)  M20      48.   ¦ 
  109. Vittori Vincenzo                    1949 I-Premana (LC)              2:17.42,1     41.18,6  (3538)  M50      13.   ¦ 
  110. Tedde Giovanni Antonio, I-Vertemate 1962 Running Saronno             2:17.59,7     41.36,2  (3157)  M40      46.   ¦ 
  111. Foletti Giorgio                     1964 Purasca                     2:18.00,3     41.36,8  (3505)  M40      47.   ¦ 
  112. Bernasconi Ottavio                  1963 Arbedo                      2:18.01,0     41.37,5  (3141)  M40      48.   ¦ 
  113. Lobosco Francesco                   1976 Losone                      2:18.07,8     41.44,3  (3236)  M20      49.   ¦ 
  114. Correia Daniel                      1969 Gentilino                   2:18.09,0     41.45,5  (3439)  M20      50.   ¦ 
  115. Forte Francesco                     1978 I-Milano (MI)               2:18.11,7     41.48,2  (3176)  M20      51.   ¦ 
  116. Colombo Daniele                     1974 I-Castellanza (VA)          2:18.13,2     41.49,7  (3539)  M20      52.   ¦ 
  117. Iten Janos                          1969 Cagiallo                    2:18.52,4     42.28,9  (3397)  M20      53.   ¦ 
  118. Ramelli Nicola                      1963 Figino                      2:19.08,0     42.44,5  (3106)  M40      49.   ¦ 
  119. Tomasone Michele, Savosa            1964 Sam                         2:19.14,7     42.51,2  (3190)  M40      50.   ¦ 
  120. Politi Domenico, I-Lecco (LC)       1964 G.S. AVIS OGGIONO           2:19.40,2     43.16,7  (3147)  M40      51.   ¦ 
  121. Gasperi Stefano, I-Legnano (MI)     1972 Road Runners Club Milano    2:20.09,5     43.46,0  (3042)  M20      54.   ¦ 
  122. Cappellari Daniele, I-Vigonza (PD)  1965 Fidal                       2:20.14,5     43.51,0  (3062)  M40      52.   ¦ 
  123. Santinato Daniele, I-Milano (MI)    1968 atletica milano             2:20.14,7     43.51,2  (3580)  M20      55.   ¦ 
  124. Gambarana Bruno                     1969 Comano                      2:20.41,5     44.18,0  (3177)  M20      56.   ¦ 
  125. Lavezzo Andrea                      1973 Monte                       2:20.50,1     44.26,6  (3340)  M20      57.   ¦ 
  126. Doninelli Sandro, Mairengo          1965 GP Leventina                2:20.58,8     44.35,3  (3065)  M40      53.   ¦ 
  127. Milanesi Paolo, I-Bergamo (BG)      1976 Runner Bergamo              2:21.03,1     44.39,6  (3057)  M20      58.   ¦ 
  128. Sanna Daniele                       1965 Claro                       2:21.05,3     44.41,8  (3105)  M40      54.   ¦ 
  129. Kalatchoff Uris                     1978 Zürich                      2:21.16,1     44.52,6  (3182)  M20      59.   ¦ 
  130. Bueloni Umberto, I-Bergamo (BG)     1965 runners bergamo             2:21.21,5     44.58,0  (3162)  M40      55.   ¦ 
  131. Baroni Franco, Bosco Luganese       1957 USC                         2:21.36,6     45.13,1  (3166)  M50      14.   ¦ 
  132. Dal Bo                              1970 Claro                       2:21.44,4     45.20,9  (3548)  M20      60.   ¦ 
  133. Notarianni Danilo                   1967 Mendrisio                   2:21.46,5     45.23,0  (3416)  M40      56.   ¦ 
  134. Stefini Paolo, I-Iseo (BS)          1966 free zone                   2:21.58,2     45.34,7  (3118)  M40      57.   ¦ 
  135. Fasolino Federico, I-Concordia Sagi 1977 Athletic Club Apicilia      2:22.08,9     45.45,4  (3185)  M20      61.   ¦ 
  136. Mottalini Fausto, I-Morbegno (SO)   1951 Marathon Club 2002          2:22.09,4     45.45,9  (3482)  M50      15.   ¦ 
  137. Bossi Mauro, I-Mercallo (VA)        1964 ATLETICA SAN MARCO BUSTO    2:22.11,3     45.47,8  (3115)  M40      58.   ¦ 
  138. Bettari Maurizio, I-Montjovet (AO)  1974 Pontdonnas                  2:22.23,6     46.00,1  (3498)  M20      62.   ¦ 
  139. Apolonio Antonio, I-Busto Arsizio ( 1953 ASD Atletica San Marco Bu   2:22.23,9     46.00,4  (3165)  M50      16.   ¦ 
  140. Salvadè Stefano, S. Pietro          1967 Vigor Ligornetto            2:22.26,3     46.02,8  (3494)  M40      59.   ¦ 
  141. Peirano Mauro                       1965 Caslano                     2:22.34,4     46.10,9  (3194)  M40      60.   ¦ 
  142. Francesco Crupi, I-Brebbia (VA)     1965 G.A.M Whirlpool             2:22.36,4     46.12,9  (3126)  M40      61.   ¦ 
  143. Baltieri Domenico                   1973 Mendrisio                   2:22.50,5     46.27,0  (3288)  M20      63.   ¦ 
  144. Carcassola Arturo                   1958 I-Milano (MI)               2:22.53,4     46.29,9  (3170)  M40      62.   ¦ 
  145. Felli Enrico Carlo, I-Bergamo (BG)  1959 runners bergamo             2:22.54,4     46.30,9  (3142)  M40      63.   ¦ 
  146. Caccia Francesco                    1952 I-Castronno (VA)            2:22.54,8     46.31,3  (3524)  M50      17.   ¦ 
  147. Luca Lucarelli                      1968 USA-Hoboken                 2:23.00,5     46.37,0  (3426)  M20      64.   ¦ 
  148. Antonietti Bruno, Purasca           1952 sam massagno                2:23.04,3     46.40,8  (3571)  M50      18.   ¦ 
  149. Arnaldi Paolo, I-Varallo Pombia (NO 1971 G.P. Miralago               2:23.07,3     46.43,8  (3135)  M20      65.   ¦ 
  150. Molteni Antonino, I-Capiago Intimia 1959 Canturina San Marco         2:23.21,0     46.57,5  (3169)  M40      64.   ¦ 
  151. Sabino Giacomo                      1961 I-Milano (MI)               2:23.26,6     47.03,1  (3087)  M40      65.   ¦ 
  152. Bergamaschi Cremonesi Marco, I-Rove 1962 Fidal                       2:23.31,9     47.08,4  (3059)  M40      66.   ¦ 
  153. Prini Alessandro                    1978 I-Como (CO)                 2:23.33,0     47.09,5  (3200)  M20      66.   ¦ 
  154. Modesti Stefano                     1968 I-Varese (VA)               2:23.39,9     47.16,4  (3307)  M20      67.   ¦ 
  155. Pirovano Silvio, I-Camparada (MI)   1968 DI.PO. VIMERCATE            2:23.44,6     47.21,1  (3041)  M20      68.   ¦ 
  156. Rossetti Alberto                    1957 I-Legnano (MI)              2:23.45,0     47.21,5  (3145)  M50      19.   ¦ 
  157. Ferrario Stefano, I-Busto Arsizio ( 1963 ASD Atletica San Marco Bu   2:23.46,5     47.23,0  (3201)  M40      67.   ¦ 
  158. Bedoni Alessandro                   1964 CH                          2:23.49,2     47.25,7  (3530)  M40      68.   ¦ 
  159. Gianinazzi Evaristo, Canobbio       1956 spc Canobbio                2:23.49,9     47.26,4  (3499)  M50      20.   ¦ 
  160. Facetti Fabio, I-Malnate (VA)       1956 CAI Malnate                 2:23.57,8     47.34,3  (3215)  M50      21.   ¦ 
  161. Minoretti Marco, I-Castelmarte (CO) 1952 ATLETICA LAGO DEL SEGRINO   2:24.00,7     47.37,2  (3168)  M50      22.   ¦ 
  162. Pistilli Stefano                    1963 Lugano                      2:24.05,9     47.42,4  (3102)  M40      69.   ¦ 
  163. Reichmuth Jörg                      1953 Minusio                     2:24.12,1     47.48,6  (3264)  M50      23.   ¦ 
  164. Trisciuzzi Claudio, I-Milano (MI)   1965 Montagnetta's Skyrunner     2:24.13,4     47.49,9  (3107)  M40      70.   ¦ 
  165. Cosi Fabrizio, I-Milano (MI)        1965 Montagnetta's Skyrunner     2:24.13,5     47.50,0  (3101)  M40      71.   ¦ 
  166. Albisetti Bruno, Morbio Inferiore   1964 Casinò Lugano               2:24.23,7     48.00,2  (3427)  M40      72.   ¦ 
  167. Betschart Urs                       1969 Brunnen                     2:24.27,7     48.04,2  (1744)  M20      69.   ¦ 
  168. Serafini Fulvio, I-Latisana (UD)    1970 Athletic Apicilia Latisan   2:24.28,3     48.04,8  (3186)  M20      70.   ¦ 
  169. Taddei Gabriele                     1962 Brè sopra Lugano            2:24.28,6     48.05,1  (3309)  M40      73.   ¦ 
  170. Orlandi Fabrizio, I-Morazzone (VA)  1965 Marathon Max                2:24.35,0     48.11,5  (3120)  M40      74.   ¦ 
  171. Vannini Alfredo                     1969 I-Malnate (VA)              2:24.47,0     48.23,5  (3273)  M20      71.   ¦ 
  172. Ballerini Mauro                     1951 Camorino                    2:24.52,3     48.28,8  (3216)  M50      24.   ¦ 
  173. Gattamorta Alessandro, I-Ravenna (R 1968 Atletica Mameli Ravenna     2:24.56,5     48.33,0  (3158)  M20      72.   ¦ 
  174. Longhini Gilles                     1965 Vernate                     2:25.02,5     48.39,0  (3197)  M40      75.   ¦ 
  175. Pumpel Paolo                        1965 I-Bergamo (BG)              2:25.17,5     48.54,0  (3148)  M40      76.   ¦ 
  176. Belotti Davide, I-Paderno d Adda (L 1977 Aido Paderno d'Adda         2:25.28,1     49.04,6  (3217)  M20      73.   ¦ 
  177. Pedrini Francesco                   1957 I-Ponte Nuovo (MI)          2:25.34,5     49.11,0  (3575)  M50      25.   ¦ 
  178. Scarcella Giovanni                  1963 Reussbühl                   2:25.55,4     49.31,9  (3131)  M40      77.   ¦ 
  179. Scognamiglio Enzo                   1966 Lugano                      2:26.25,7     50.02,2  (3501)  M40      78.   ¦ 
  180. Gibilisco Sebastiano                1957 Tesserete                   2:26.37,3     50.13,8  (3240)  M50      26.   ¦ 
  181. Branca Giovanni                     1965 CH                          2:26.43,1     50.19,6  (3582)  M40      79.   ¦ 
  182. Martellato Giampietro               1960 I-Limbiate (MI)             2:27.06,8     50.43,3  (3402)  M40      80.   ¦ 
  183. Buttarelli Marco, I-Lavena Ponte Tr 1969 runners varese              2:27.29,9     51.06,4  (3228)  M20      74.   ¦ 
  184. Buchet Philippe                     1962 I-Biandronno (VA)           2:27.36,6     51.13,1  (3204)  M40      81.   ¦ 
  185. Nikoloski Oskar, I-Seregno (MI)     1977 Gscompa                     2:27.37,1     51.13,6  (3167)  M20      75.   ¦ 
  186. Passeri Davide                      1979 I-Cocquio (VA)              2:27.41,0     51.17,5  (3209)  M20      76.   ¦ 
  187. Bertarini Andrea, I-Valsolda (CO)   1971 Porlezzese                  2:27.45,3     51.21,8  (3083)  M20      77.   ¦ 
  188. Mazzera Davide                      1969 I-Busseto (PR)              2:27.49,7     51.26,2  (3113)  M20      78.   ¦ 
  189. Carnazzi Paolo, I-Biella (BI)       1966 RUNNER TEAM VOLPIANO        2:27.50,1     51.26,6  (3434)  M40      82.   ¦ 
  190. Cafaro Gianluca, I-Ternate (VA)     1967 G.A.M Whirlpool             2:27.50,8     51.27,3  (3071)  M40      83.   ¦ 
  191. De Vivo Luca, I-Beregazzo con Figli 1966 tommy sport                 2:27.53,9     51.30,4  (3219)  M40      84.   ¦ 
  192. Di Gregorio Valerio, I-Azzate (VA)  1959 GP Runners Valbossa         2:28.35,8     52.12,3  (3517)  M40      85.   ¦ 
  193. Palavisini Stefano, I-Fucecchio (FI 1964 casa culturale san miniat   2:28.38,3     52.14,8  (3205)  M40      86.   ¦ 
  194. Pattano Alfredo, I-Castellanza (VA) 1973 Fidal                       2:28.48,6     52.25,1  (3163)  M20      79.   ¦ 
  195. Baraglia Vittorio, I-Nuova Olonio ( 1952 gp santi                    2:28.52,7     52.29,2  (3137)  M50      27.   ¦ 
  196. Giorgetta Ferdinando, I-Nuova Oloni 1955 gp santi                    2:28.52,8     52.29,3  (3150)  M50      28.   ¦ 
  197. Bocchetti Carlo                     1966 I-Cassina Dè Pecchi (MI)    2:28.53,4     52.29,9  (3429)  M40      87.   ¦ 
  197. Forni Ruggero, I-Pusiano (CO)       1970 GSA Corno Marco Lecco       2:28.53,4     52.29,9  (3079)  M20      80.   ¦ 
  199. Clementi Valter, I-Abbiategrasso (M 1963 ondaverdeathleticteam       2:28.55,9     52.32,4  (3104)  M40      88.   ¦ 
  200. Corti Michele                       1967 CH                          2:29.18,4     52.54,9  (3576)  M40      89.   ¦ 
  201. Basso Stefano, Vernate              1968 Casinò Lugano               2:29.23,7     53.00,2  (3411)  M20      81.   ¦ 
  202. Martignoli  Roberto                 1967 I-Lodrino (BS)              2:29.39,2     53.15,7  (3541)  M40      90.   ¦ 
  203. Serafini Gianpaolo                  1970 CH                          2:29.50,8     53.27,3  (3506)  M20      82.   ¦ 
  204. Paltenghi Fausto, Caslano           1961 AXA-Winterthur Cornaredo    2:29.52,6     53.29,1  (3207)  M40      91.   ¦ 
  205. Vullo Aldo                          1976 I-Besano (VA)               2:29.55,4     53.31,9  (3138)  M20      83.   ¦ 
  206. Ceruti Cesare, Melide               1971 Polisportiva Campionese     2:29.56,0     53.32,5  (3130)  M20      84.   ¦ 
  207. Odermatt Umberto                    1958 Biasca                      2:30.00,3     53.36,8  (3452)  M40      92.   ¦ 
  208. Carrozzo Gabriele, I-Como (CO)      1964 Casinò Lugano               2:30.08,3     53.44,8  (3435)  M40      93.   ¦ 
  209. Marelli Stefano                     1978 I-Venduggio con Collzano    2:30.27,4     54.03,9  (3198)  M20      85.   ¦ 
  210. Gaddi Nicola                        1966 I-Como (CO)                 2:30.41,4     54.17,9  (3268)  M40      94.   ¦ 
  211. Gavazzi Marco                       1966 I-Cologno Monzese (MI)      2:30.42,6     54.19,1  (3292)  M40      95.   ¦ 
  212. Callini Franco, I-Arconate (MI)     1966 u.s. sangiorgese            2:30.49,8     54.26,3  (3152)  M40      96.   ¦ 
  213. Ottolina Floriano                   1961 I-Busto Arsizio (VA)        2:31.05,4     54.41,9  (3286)  M40      97.   ¦ 
  214. Cortelezzi Paolo, Morcote           1973 Swiss Armed Forces Bike T   2:31.15,0     54.51,5  (3134)  M20      86.   ¦ 
  215. Rossi Maurizio                      1961 I-Legnano (MI)              2:31.16,0     54.52,5  (3455)  M40      98.   ¦ 
  216. Arcari Angelofausto, I-Passirano (B 1966 FREE ZONE                   2:31.40,6     55.17,1  (3140)  M40      99.   ¦ 
  217. Termanini Nicola                    1968 I-Carpi (MO)                2:31.45,4     55.21,9  (3267)  M20      87.   ¦ 
  218. Scacchetti Andrea, I-Carpi (MO)     1964 bancagesfid                 2:31.46,2     55.22,7  (3290)  M40      100.  ¦ 
  219. Colli Angelo                        1952 CH                          2:31.47,4     55.23,9  (3578)  M50      29.   ¦ 
  220. Minoja Giulio, I-Induno Olona (VA)  1953 Atletica Casorate Sempion   2:31.47,8     55.24,3  (3234)  M50      30.   ¦ 
  221. Sala Alberto                        1961 I-Lurago d Erba (CO)        2:31.48,9     55.25,4  (3243)  M40      101.  ¦ 
  222. Marta Massimo                       1973 Roveredo GR                 2:31.59,1     55.35,6  (3573)  M20      88.   ¦ 
  223. Micheli Carlo, I-Milano (MI)        1970 DDS                         2:31.59,8     55.36,3  (3123)  M20      89.   ¦ 
  224. Mccormick Niall, I-Laveno Mombello  1962 JRC, Ispra, Italy           2:32.04,3     55.40,8  (3203)  M40      102.  ¦ 
  225. Manetti Alberto, Gorduno            1963 RCB                         2:32.07,8     55.44,3  (3214)  M40      103.  ¦ 
  226. Barachetti Antonio, I-Bergamo (BG)  1954 runners bergamo             2:32.09,3     55.45,8  (3172)  M50      31.   ¦ 
  227. Bernardi Graziano, I-Bergamo (BG)   1955 ATL.MARAT.TEAM BG           2:32.18,5     55.55,0  (3301)  M50      32.   ¦ 
  228. Sala Moris, I-Guanzate (CO)         1973 Casinò Lugano               2:32.26,0     56.02,5  (3291)  M20      90.   ¦ 
  229. Signorotti Herbert                  1972 I-Villa Guardia (CO)        2:32.31,3     56.07,8  (3159)  M20      91.   ¦ 
  230. Aldizio Massimo, I-Rescaldina (MI)  1968 Tommy sport                 2:32.33,9     56.10,4  (3121)  M20      92.   ¦ 
  231. Martucci Mauro, I-Olgiate Comasco ( 1957 tommy sport                 2:32.38,4     56.14,9  (3266)  M50      33.   ¦ 
  232. Colombo Marco Giuseppe, I-San Giorg 1972 u.s. sangiorgese            2:32.38,9     56.15,4  (3220)  M20      93.   ¦ 
  233. Bonsignore Ettore                   1962 Breganzona                  2:32.44,6     56.21,1  (3431)  M40      104.  ¦ 
  234. Bosisio Fabio                       1974 I                           2:32.50,7     56.27,2  (3410)  M20      94.   ¦ 
  235. Eremita Francesco                   1955 I-Calmasino (VR)            2:33.11,0     56.47,5  (3227)  M50      34.   ¦ 
  236. Della Porta Massimiliano, I-Milano  1972 max                         2:33.15,4     56.51,9  (3239)  M20      95.   ¦ 
  237. Caputo Donato                       1957 CH                          2:33.18,6     56.55,1  (3533)  M50      35.   ¦ 
  238. Guida Diego, I-Cornaredo (MI)       1965 Fidal                       2:33.25,9     57.02,4  (3272)  M40      105.  ¦ 
  239. Traversi Francesco, I-Cologno Monze 1956 gamber de cuncuress         2:33.26,9     57.03,4  (3114)  M50      36.   ¦ 
  240. Giorgetti Fabio, Gravesano          1967 sap purasca                 2:33.28,9     57.05,4  (3181)  M40      106.  ¦ 
  241. Pisani Fausto                       1965 I-Boffalora Sopra Ticino    2:33.29,4     57.05,9  (3179)  M40      107.  ¦ 
  242. Giusti Alessandro, I-Fucecchio (FI) 1966 casa culturale san miniat   2:33.37,5     57.14,0  (3180)  M40      108.  ¦ 
  243. De Pascale Vittorio, I-Sesto Calend 1962 G.P.. Miralago              2:33.38,1     57.14,6  (3171)  M40      109.  ¦ 
  244. Lorenzetti Dante, Magliasina        1962 motolot                     2:33.41,1     57.17,6  (3225)  M40      110.  ¦ 
  245. Lanata Osvaldo, I-Cesano Maderno (M 1960 GS Marciatori Desio         2:33.48,1     57.24,6  (3332)  M40      111.  ¦ 
  246. Bernasconi Vittorio                 1953 Bellinzona                  2:33.51,9     57.28,4  (3315)  M50      37.   ¦ 
  247. Casali Francesco, I-Bergamo (BG)    1961 Runners Bergamo             2:33.55,4     57.31,9  (3208)  M40      112.  ¦ 
  248. Cadish Arno                         1959 Tesserete                   2:33.58,1     57.34,6  (3199)  M40      113.  ¦ 
  249. Maganzani Andrea                    1976 I-Formigine (MO)            2:34.01,6     57.38,1  (3447)  M20      96.   ¦ 
  250. Chiriaco Alberto, I-Rescaldina (MI) 1969 US San Marco                2:34.02,7     57.39,2  (3174)  M20      97.   ¦ 
  251. Bernaschina Emilio                  1980 CH                          2:34.05,2     57.41,7  (3226)  M20      98.   ¦ 
  252. Ravelli Felice                      1953 I-Casciago (VA)             2:34.09,8     57.46,3  (3544)  M50      38.   ¦ 
  253. Sambruna Paolo, I-Milano (MI)       1968 Glv Running                 2:34.11,3     57.47,8  (3211)  M20      99.   ¦ 
  254. Francia Roberto, I-Novellara (RE)   1968 zuccagialla                 2:34.25,0     58.01,5  (3132)  M20      100.  ¦ 
  255. Girola Roberto, I-Rescaldina (MI)   1964 GP Miralago                 2:34.25,8     58.02,3  (3212)  M40      114.  ¦ 
  256. Spagnoli Luca, Lugano               1976 Stralugano Running Team     2:34.30,7     58.07,2  (3457)  M20      101.  ¦ 
  257. Kliner Francesco                    1958 Magliaso                    2:34.31,6     58.08,1  (3475)  M40      115.  ¦ 
  258. Bosco Roberto                       1967 I-Voldomino (VA)            2:34.32,4     58.08,9  (3100)  M40      116.  ¦ 
  259. Guerin Alessandro, I-Ronchis (UD)   1967 Atletic Club Apicilia       2:34.34,7     58.11,2  (3184)  M40      117.  ¦ 
  260. Ciambelli Fabrizio, I-Samarate (VA) 1961 atletica san marco          2:34.44,9     58.21,4  (3261)  M40      118.  ¦ 
  261. Paccagnella Stefano                 1965 I-Lentate sul Seveso (MI)   2:34.46,7     58.23,2  (3265)  M40      119.  ¦ 
  262. Riboni Giulio                       1970 I-Cadeo (PC)                2:35.05,3     58.41,8  (3274)  M20      102.  ¦ 
  263. Beretta Adriano, Arcegno            1970 SP Locarnese                2:35.08,3     58.44,8  (3262)  M20      103.  ¦ 
  264. Bonfante Maurizio                   1963 I-Milano (MI)               2:35.27,7     59.04,2  (3245)  M40      120.  ¦ 
  265. Carraro Filippo, I-Parè (CO)        1966 ASD Atletica San Marco Bu   2:35.31,6     59.08,1  (3230)  M40      121.  ¦ 
  266. Palmiotti Vito                      1960 CH                          2:35.42,5     59.19,0  (3567)  M40      122.  ¦ 
  267. Destro Maurizio                     1958 I-Belgioioso (PV)           2:35.46,1     59.22,6  (3341)  M40      123.  ¦ 
  268. Frigerio Mauro                      1971 CH                          2:35.48,1     59.24,6  (3559)  M20      104.  ¦ 
  269. Bernasconi Fabrizio                 1966 I-Cavallasca (CO)           2:35.56,7     59.33,2  (3276)  M40      124.  ¦ 
  270. Testa Renato                        1958 CH                          2:35.57,5     59.34,0  (3563)  M40      125.  ¦ 
  271. Meroni Maurizio                     1969 I-Como (CO)                 2:36.14,8     59.51,3  (3093)  M20      105.  ¦ 
  272. Pasquinelli Gianfranco, I-Valenza ( 1963 Sai Luparia                 2:36.16,5     59.53,0  (3092)  M40      126.  ¦ 
  273. Bonalumi Massimo, I-Pero (MI)       1964 RUNNERS BERGAMO             2:36.30,9   1:00.07,4  (3129)  M40      127.  ¦ 
  274. Bettinelli Mirello, I-Rho (MI)      1955 RUNNERS BERGAMO             2:36.31,0   1:00.07,5  (3139)  M50      39.   ¦ 
  275. Taverriti Tito Paolo Simone, I-Trez 1963 RUNNERS BERGAMO             2:36.31,8   1:00.08,3  (3161)  M40      128.  ¦ 
  276. Peros Paul                          1973 Magliaso                    2:36.37,7   1:00.14,2  (3333)  M20      106.  ¦ 
  277. Cadamuro Johnny                     1966 I-Renate (MI)               2:36.45,1   1:00.21,6  (3143)  M40      129.  ¦ 
  278. Marelli Valentino                   1960 I-Mariano Comense (CO)      2:37.04,5   1:00.41,0  (3383)  M40      130.  ¦ 
  279. Bossetti Umberto, I-Castelmarte (CO 1964 ATLETICA LAGO DEL SEGRINO   2:37.07,5   1:00.44,0  (3231)  M40      131.  ¦ 
  280. Fumagalli Filippo                   1965 I-Seregno (MI)              2:37.10,7   1:00.47,2  (3232)  M40      132.  ¦ 
  281. Roncari Fabio, I-Brebbia (VA)       1972 G.A.M Whirlpool             2:37.22,7   1:00.59,2  (3210)  M20      107.  ¦ 
  282. Innocenti Leonardo, I-Milano (MI)   1971 LEOBOOST RUNNING TEAM       2:37.24,6   1:01.01,1  (3394)  M20      108.  ¦ 
  283. Albore Attilio, I-Cerro Maggiore (M 1961 FIDAL                       2:37.24,9   1:01.01,4  (3206)  M40      133.  ¦ 
  284. Cellina Alessio, I-Laveno Mombello  1973 Fast & up Team              2:37.26,9   1:01.03,4  (3481)  M20      109.  ¦ 
  285. Sampietro Giorgio                   1953 I-Bellagio (CO)             2:37.51,8   1:01.28,3  (3473)  M50      40.   ¦ 
  286. Badanai Andrea                      1978 I-Varese (VA)               2:37.52,9   1:01.29,4  (3327)  M20      110.  ¦ 
  287. Cloetta Andri, Manno                1976 USC                         2:38.11,5   1:01.48,0  (3244)  M20      111.  ¦ 
  288. Cis Alessandro, I-Varese (VA)       1968 ASD Runner Varese           2:38.11,7   1:01.48,2  (3438)  M20      112.  ¦ 
  289. Jerumanis Andre Marie               1956 Carona                      2:38.28,0   1:02.04,5  (3136)  M50      41.   ¦ 
  290. Wicki Nicola                        1967 Lugano                      2:38.28,1   1:02.04,6  (3356)  M40      134.  ¦ 
  291. Pera Michele, Bignasco              1962 IronPeraTeam                2:38.37,8   1:02.14,3  (3156)  M40      135.  ¦ 
  292. Fiorentini Marino Paolo             1970 I-Musso (CO)                2:38.45,4   1:02.21,9  (3542)  M20      113.  ¦ 
  293. Devizzi Andrea, I-Paderno Dugnano ( 1971 euroatletica                2:39.01,0   1:02.37,5  (3282)  M20      114.  ¦ 
  293. Mutti Bruno, I-Paderno Dugnano (MI) 1967 euroatletica 2002           2:39.01,0   1:02.37,5  (3248)  M40      136.  ¦ 
  295. Petrolla Giovanni, I-Cellamare (BA) 1967 Ass. Naz. Bersaglieri       2:39.07,5   1:02.44,0  (3405)  M40      137.  ¦ 
  296. Novelli Luca                        1972 I-Varese (VA)               2:39.08,5   1:02.45,0  (3451)  M20      115.  ¦ 
  297. Buono Paolo, I-Carlazzo (CO)        1958 Polisp. Porlezzese          2:39.17,5   1:02.54,0  (3508)  M40      138.  ¦ 
  298. Mazzucchelli Michele                1971 Cagiallo                    2:39.18,3   1:02.54,8  (3270)  M20      116.  ¦ 
  299. Broggi Massimo                      1970 CH                          2:39.18,7   1:02.55,2  (3512)  M20      117.  ¦ 
  300. Clolfi Alessandro                   1979 I-Erba (CO)                 2:39.22,8   1:02.59,3  (3213)  M20      118.  ¦ 
  301. Bulgheroni Edoardo                  1970 I                           2:39.28,4   1:03.04,9  (3432)  M20      119.  ¦ 
  302. Valenti Giorgio                     1970 I-Carpi (MO)                2:39.29,5   1:03.06,0  (3218)  M20      120.  ¦ 
  303. Parolini Riccardo, I-Legnano (MI)   1964 ASD Atletica S.Marco Bust   2:39.32,8   1:03.09,3  (3241)  M40      139.  ¦ 
  304. Battaglia Michele, Ligornetto       1955 vigor                       2:40.21,5   1:03.58,0  (3297)  M50      42.   ¦ 
  305. Caiatai Claudio                     1963 Taverne                     2:40.24,5   1:04.01,0  (3500)  M40      140.  ¦ 
  306. Del Bò Luigi, I-Trecate (NO)        1967 atletica galliate           2:40.31,4   1:04.07,9  (3299)  M40      141.  ¦ 
  307. Soldini Stefano, CH                 1963 Team Cardinal               2:40.44,5   1:04.21,0  (3520)  M40      142.  ¦ 
  308. Forni Riccardo, I-Pusiano (CO)      1975 GSA Corno Marco Lecco       2:40.53,8   1:04.30,3  (3238)  M20      121.  ¦ 
  308. Valsecchi Luigi, I-Pusiano (CO)     1974 Atletica Lago del Segrino   2:40.53,8   1:04.30,3  (3222)  M20      121.  ¦ 
  310. Hernandez Giuliano, Cadro           1971 Tri-Running Team            2:40.57,7   1:04.34,2  (3311)  M20      123.  ¦ 
  311. Lanza Roberto                       1958 I-Carpi (MO)                2:41.12,8   1:04.49,3  (3284)  M40      143.  ¦ 
  312. Casanova Michele                    1986 Sorengo                     2:41.21,9   1:04.58,4  (3504)  M20      124.  ¦ 
  313. Pagnoncelli William                 1965 CH                          2:41.27,5   1:05.04,0  (3549)  M40      144.  ¦ 
  314. Ferrandi Graziano                   1959 CH                          2:41.30,7   1:05.07,2  (3532)  M40      145.  ¦ 
  315. Petoud Gianpiero                    1961 Viganello                   2:41.31,1   1:05.07,6  (3467)  M40      146.  ¦ 
  316. Drago Luca                          1962 I-Bergamo (BG)              2:41.55,4   1:05.31,9  (3346)  M40      147.  ¦ 
  317. Manca Marco                         1963 I-Tradate (VA)              2:42.00,6   1:05.37,1  (3448)  M40      148.  ¦ 
  318. Lunghi Giuseppe, I-Cantù (CO)       1949 Canturima                   2:42.17,1   1:05.53,6  (3097)  M50      43.   ¦ 
  319. Broggi Mauro                        1958 I-Como (CO)                 2:42.22,8   1:05.59,3  (3502)  M40      149.  ¦ 
  320. Riedo Roberto                       1953 Arzo                        2:42.39,2   1:06.15,7  (3328)  M50      44.   ¦ 
  321. Carpentieri Sebastiano, I           1939 Polisportiva Campionese     2:42.55,3   1:06.31,8  (3408)  M60      3.    ¦ 
  322. Vettorazzo Maurizio                 1952 I-Milano (MI)               2:43.19,7   1:06.56,2  (3460)  M50      45.   ¦ 
  323. Lotti Daniele                       1957 Bellinzona                  2:43.35,0   1:07.11,5  (3279)  M50      46.   ¦ 
  324. Spaggiari Giuseppe                  1955 Bellinzona                  2:43.35,2   1:07.11,7  (3304)  M50      47.   ¦ 
  325. Sala Bruno                          1945 Bellinzona                  2:43.35,6   1:07.12,1  (3521)  M60      4.    ¦ 
  326. Mosca Stefano, I-Biella (BI)        1968 Pietro Micca Biella         2:43.37,6   1:07.14,1  (3280)  M20      125.  ¦ 
  327. Battaglini Lorenzo                  1960 I-San Carlo (FE)            2:43.41,5   1:07.18,0  (3310)  M40      150.  ¦ 
  328. Cavalleri Matteo, D-Berlin          1973 Materazzi Senatore, Berlu   2:43.56,1   1:07.32,6  (3320)  M20      126.  ¦ 
  329. Loehrer Romano, Comano              1962 US Capriaschese             2:44.00,1   1:07.36,6  (3302)  M40      151.  ¦ 
  330. Massera Aldo, Camorino              1937 Sab                         2:44.06,8   1:07.43,3  (3570)  M60      5.    ¦ 
  331. Frazzini Giuseppe                   1968 I-Milano (MI)               2:44.29,8   1:08.06,3  (3300)  M20      127.  ¦ 
  332. Balmelli Raffaele                   1966 Breganzona                  2:44.46,8   1:08.23,3  (3289)  M40      152.  ¦ 
  333. Di Martino Piero                    1968 CH                          2:44.56,2   1:08.32,7  (3554)  M20      128.  ¦ 
  334. Mariani Enrico                      1959 I-Lesmo (MI)                2:45.09,6   1:08.46,1  (3522)  M40      153.  ¦ 
  335. Bonapersona Michele                 1965 CH                          2:45.10,4   1:08.46,9  (3581)  M40      154.  ¦ 
  336. Baila Flavio                        1956 I-Besozzo (VA)              2:45.18,0   1:08.54,5  (3251)  M50      48.   ¦ 
  337. Zgraggen Daniel                     1977 Zürich                      2:45.35,5   1:09.12,0  (3258)  M20      129.  ¦ 
  338. Pizzoli Achille, I-Busto Arsizio (V 1951 ASD Atletica S.Marco Bust   2:45.42,2   1:09.18,7  (3178)  M50      49.   ¦ 
  339. Coppoli Patrizio, I                 1965 Ausonia Club                2:45.45,0   1:09.21,5  (3516)  M40      155.  ¦ 
  340. Sali Claudio                        1956 I-Milano (MI)               2:45.46,9   1:09.23,4  (3420)  M50      50.   ¦ 
  341. Meraviglia Nicola, I-San Giorgio Su 1969 u.s. Sangiorgese            2:45.50,0   1:09.26,5  (3259)  M20      130.  ¦ 
  342. Kusch Fabio                         1962 Lugano                      2:45.53,5   1:09.30,0  (3479)  M40      156.  ¦ 
  343. Roveri Francesco                    1964 Ponte Tresa                 2:46.01,2   1:09.37,7  (3466)  M40      157.  ¦ 
  344. Masciorini Mauro                    1956 Agarone                     2:46.11,9   1:09.48,4  (3409)  M50      51.   ¦ 
  345. Todisco Giuseppe, I-Lainate (MI)    1948 ASD Atletica San Marco Bu   2:46.14,8   1:09.51,3  (3359)  M50      52.   ¦ 
  346. Bozzini Claudio                     1963 CH                          2:46.22,5   1:09.59,0  (3551)  M40      158.  ¦ 
  347. Brücker Marco                       1969 Cadro                       2:46.30,2   1:10.06,7  (3496)  M20      131.  ¦ 
  348. Campora Luigi                       1958 Novaggio                    2:46.33,5   1:10.10,0  (3312)  M40      159.  ¦ 
  349. Toletti Alberto                     1962 I-Ghirla (VA)               2:46.34,2   1:10.10,7  (3319)  M40      160.  ¦ 
  350. Scacco Giancarlo                    1966 CH                          2:46.59,7   1:10.36,2  (3553)  M40      161.  ¦ 
  351. Maracci Alberto                     1968 CH                          2:47.00,1   1:10.36,6  (3552)  M20      132.  ¦ 
  352. Terruzzi Luca                       1976 I-Caronno Pertusella (VA)   2:47.03,0   1:10.39,5  (3353)  M20      133.  ¦ 
  353. Arata Danilo                        1960 I-Garbagnate Milanese (MI   2:47.09,0   1:10.45,5  (3277)  M40      162.  ¦ 
  354. D Antoni Pietro, I-Nuova Olonio (SO 1953 gp santi                    2:47.10,0   1:10.46,5  (3128)  M50      53.   ¦ 
  355. Lipani Daniele                      1968 I                           2:47.22,9   1:10.59,4  (3446)  M20      134.  ¦ 
  356. Mariani Giuseppe, I-Rho (MI)        1958 podistica Rhodense          2:47.28,3   1:11.04,8  (3303)  M40      163.  ¦ 
  357. Ferrara Salvatore                   1980 Chiasso                     2:47.38,5   1:11.15,0  (3412)  M20      135.  ¦ 
  358. Fraschini Angelo                    1948 Morbio Inferiore            2:47.45,1   1:11.21,6  (3442)  M50      54.   ¦ 
  359. Partito Fabrizio, I-Busto Arsizio ( 1974 Fidal                       2:48.06,5   1:11.43,0  (3318)  M20      136.  ¦ 
  360. Rasini Giorgio, I-Desio (MI)        1966 MARCIATORI DESIO            2:48.18,8   1:11.55,3  (3257)  M40      164.  ¦ 
  361. Dellera Silvano, I-Magnago (MI)     1946 ASD Atletica San Marco Bu   2:48.19,7   1:11.56,2  (3329)  M60      6.    ¦ 
  362. Schirò Luigi                        1975 Barbengo                    2:48.20,0   1:11.56,5  (3360)  M20      137.  ¦ 
  363. Stojmenov Ylado, Locarno            1961 Stralugano Running Team     2:48.21,3   1:11.57,8  (3406)  M40      165.  ¦ 
  364. Filliger Gustavo, Bellinzona        1951 RC Bellinzona               2:48.29,4   1:12.05,9  (3030)  M50      55.   ¦ 
  365. Magoni Paolo                        1971 CH                          2:48.33,0   1:12.09,5  (3561)  M20      138.  ¦ 
  366. Pensa Giuseppe, I-Valsolda (CO)     1971 porlezzese                  2:48.39,5   1:12.16,0  (3084)  M20      139.  ¦ 
  367. Ficocelli Giuseppe                  1956 Breganzona                  2:48.50,3   1:12.26,8  (3361)  M50      56.   ¦ 
  368. Zanella Patrizio, I-Vigonza (PD)    1961 Fidal                       2:48.53,3   1:12.29,8  (3242)  M40      166.  ¦ 
  369. Di Raimo Adriano                    1967 I-Cugliate Fabiasco (VA)    2:49.02,2   1:12.38,7  (3195)  M40      167.  ¦ 
  370. Vanetti Alessandro                  1968 I-Biandronno (VA)           2:49.04,1   1:12.40,6  (3295)  M20      140.  ¦ 
  371. Binetti Fabio                       1976 Lugano                      2:49.07,2   1:12.43,7  (3490)  M20      141.  ¦ 
  372. Ieda Giuseppe                       1941 CH                          2:49.32,7   1:13.09,2  (3534)  M60      7.    ¦ 
  373. Jacobson Eli, I-Milano (MI)         1971 JACOBSON                    2:49.43,3   1:13.19,8  (3154)  M20      142.  ¦ 
  374. Chiari Walter                       1975 I-Varese (VA)               2:50.15,8   1:13.52,3  (3437)  M20      143.  ¦ 
  375. Papini Andrea                       1975 I-Bollate (MI)              2:50.21,4   1:13.57,9  (3337)  M20      144.  ¦ 
  376. Lotti Emilio, I-Lesmo (MI)          1966 Triathlonlecco              2:50.21,7   1:13.58,2  (3350)  M40      168.  ¦ 
  377. Masotti Giorgio, Arbedo             1956 runner club bellinzona      2:50.25,3   1:14.01,8  (3569)  M50      57.   ¦ 
  378. Perez Claudio                       1966 I-Como (CO)                 2:50.29,3   1:14.05,8  (3324)  M40      169.  ¦ 
  379. Verità Mario, I-Legnano (MI)        1966 u.s. sangiorgese            2:50.41,1   1:14.17,6  (3348)  M40      170.  ¦ 
  380. Malanchini Marco, I-Dairago (MI)    1979 ATL.SAN MARCO               2:50.47,1   1:14.23,6  (3175)  M20      145.  ¦ 
  381. Ghidotti Pier Giorgio, Sementina    1952 GS Molinera                 2:50.53,2   1:14.29,7  (3476)  M50      58.   ¦ 
  382. Passirani Arcangelo                 1966 I-Bergamo (BG)              2:51.04,2   1:14.40,7  (3345)  M40      171.  ¦ 
  383. Sabatini Roberto, I-Bergamo (BG)    1961 Amatori Lazzaretto          2:51.20,7   1:14.57,2  (3369)  M40      172.  ¦ 
  384. Soer Albert                         1966 Sementina                   2:51.22,7   1:14.59,2  (3099)  M40      173.  ¦ 
  385. Farrelly David                      1973 Nyon                        2:51.24,3   1:15.00,8  (3385)  M20      146.  ¦ 
  386. Restivo Giovanni                    1962 I-Milano (MI)               2:51.37,3   1:15.13,8  (3351)  M40      174.  ¦ 
  387. Danneo Fabio                        1972 I-Milano (MI)               2:51.56,9   1:15.33,4  (3283)  M20      147.  ¦ 
  388. Carissimi Daniele, I-Terni (TR)     1973 Fidal Amleto Monti          2:52.11,9   1:15.48,4  (3433)  M20      148.  ¦ 
  389. Zanoni Carlo, I-Cannero Riviera (VB 1948 Maratolandia                2:52.18,9   1:15.55,4  (3469)  M50      59.   ¦ 
  390. Bricalli Daniele, I-Vimercate (MI)  1965 DI.PO. Vimercate            2:52.30,6   1:16.07,1  (3293)  M40      175.  ¦ 
  391. Bacchio Leonardo, I-Castellamonte ( 1962 Rivarolo 77                 2:52.34,3   1:16.10,8  (3357)  M40      176.  ¦ 
  392. Corti Fausto                        1962 Pura                        2:52.50,4   1:16.26,9  (3465)  M40      177.  ¦ 
  393. Graziani Giulio                     1975 I-Milano (MI)               2:52.56,0   1:16.32,5  (3365)  M20      149.  ¦ 
  394. Tantalo Vittorio Maria, I-Milano (M 1961 ROAD RUNNERS MILANO         2:53.39,8   1:17.16,3  (3250)  M40      178.  ¦ 
  395. Senoner Giovanni                    1964 I-Milano (MI)               2:53.47,3   1:17.23,8  (3364)  M40      179.  ¦ 
  396. Candusso Roberto, I-Dairago (MI)    1960 ASD Atletica San Marco Bu   2:54.03,4   1:17.39,9  (3579)  M40      180.  ¦ 
  397. Amoruso Nicola, I-Castellanza (VA)  1947 ASD Atletica S.Marco Bust   2:54.04,1   1:17.40,6  (3323)  M60      8.    ¦ 
  398. Giorgio Gambino                     1967 I-Milano (MI)               2:54.34,5   1:18.11,0  (3363)  M40      181.  ¦ 
  399. Beltrame Roberto                    1961 Zürich                      2:55.25,0   1:19.01,5  (3237)  M40      182.  ¦ 
  400. Brumana Dario                       1963 Vernate                     2:55.46,1   1:19.22,6  (3367)  M40      183.  ¦ 
  401. Franceschet Luca                    1967 I-Varese (VA)               2:55.57,5   1:19.34,0  (3362)  M40      184.  ¦ 
  402. Bauducco Luca, I-Pinerolo (TO)      1969 ATLETICA PINEROLO           2:56.05,0   1:19.41,5  (3342)  M20      150.  ¦ 
  403. Denova Dante, I-Seregno (MI)        1977 gscompa                     2:57.17,0   1:20.53,5  (3441)  M20      151.  ¦ 
  404. Hayser Rony                         1965 Basel                       2:57.20,2   1:20.56,7  (3089)  M40      185.  ¦ 
  405. Aregger Raffael                     1979 Lugano                      2:57.54,4   1:21.30,9  (3389)  M20      152.  ¦ 
  406. Mornata Angelo                      1953 I-Cesano Maderno (MI)       2:58.02,3   1:21.38,8  (3535)  M50      60.   ¦ 
  407. Belleni Saverio                     1953 I-Castello di Brianza (LC   2:58.02,4   1:21.38,9  (3536)  M50      61.   ¦ 
  408. Cagnola Oriano                      1965 I-Cantalupa (TO)            2:58.03,9   1:21.40,4  (3392)  M40      186.  ¦ 
  409. Sala Giorgio                        1965 Lugano                      2:58.09,2   1:21.45,7  (3091)  M40      187.  ¦ 
  410. Walter Berti                        1965 Cugnasco                    2:58.09,3   1:21.45,8  (3090)  M40      188.  ¦ 
  411. Magistri Fiorenzo, I-Cadrezzate (VA 1960 G.P. MIRALAGO               2:58.10,0   1:21.46,5  (3256)  M40      189.  ¦ 
  412. Fiorina Flavio                      1973 Claro                       2:58.14,5   1:21.51,0  (3568)  M20      153.  ¦ 
  413. Mantovani Fernando                  1948 I-Milano (MI)               2:58.25,6   1:22.02,1  (3400)  M50      62.   ¦ 
  414. Tenchio Loris, Faido                1944 GP Leventina                2:58.30,9   1:22.07,4  (3338)  M60      9.    ¦ 
  415. Koller Oliver                       1969 Bern                        2:58.35,8   1:22.12,3  (3188)  M20      154.  ¦ 
  416. Schuster Andrea, Balerna            1977 Ermione Team                2:58.51,8   1:22.28,3  (3456)  M20      155.  ¦ 
  417. Reggiani Luca                       1958 Lugano                      2:58.57,0   1:22.33,5  (3034)  M40      190.  ¦ 
  418. Rustico Marco                       1952 I-Casale Monferrato (AL)    2:59.00,8   1:22.37,3  (3349)  M50      63.   ¦ 
  419. Currarini Luca, I-Olgiate Olona (VA 1965 ASD Atletica San Marco Bu   2:59.10,2   1:22.46,7  (3202)  M40      191.  ¦ 
  420. Parigi Marcello                     1946 I-Segrate (MI)              2:59.13,0   1:22.49,5  (3298)  M60      10.   ¦ 
  421. Vanzo Giancalo                      1962 I-Casciago (VA)             2:59.24,3   1:23.00,8  (3484)  M40      192.  ¦ 
  422. Sardella Enrico                     1950 I-Milano (MI)               2:59.27,6   1:23.04,1  (3378)  M50      64.   ¦ 
  423. Hendrickx Geert                     1970 Lugano                      2:59.36,2   1:23.12,7  (3339)  M20      156.  ¦ 
  424. Valarelli Salvatore                 1950 I-Beregazzo con Figliaro    3:00.04,8   1:23.41,3  (3098)  M50      65.   ¦ 
  425. Oltolini Riccardo, I-Paderno Adda ( 1976 aido paderno d'adda         3:00.29,7   1:24.06,2  (3382)  M20      157.  ¦ 
  426. Maggini Carlo, Bellinzona           1947 RCB Bellinzona              3:01.25,1   1:25.01,6  (3514)  M60      11.   ¦ 
  427. Spocci Raffaele, Bellinzona         1947 RCB                         3:01.25,4   1:25.01,9  (3497)  M60      12.   ¦ 
  428. Bernini Mauro                       1949 I-Carpi (MO)                3:02.11,4   1:25.47,9  (3347)  M50      66.   ¦ 
  429. Gussoni Carlo, I-Castano Primo (MI) 1968 Atletica E. Ricci Lonate    3:03.31,4   1:27.07,9  (3330)  M20      158.  ¦ 
  430. Rigamonti Stelvio, I-Nerviano (MI)  1951 ASD Atletica S.Marco Bust   3:03.49,9   1:27.26,4  (3117)  M50      67.   ¦ 
  431. Di Rubba Domenico                   1947 I-Desenzano del Garda (BS   3:04.05,6   1:27.42,1  (3149)  M60      13.   ¦ 
  432. Zerbo Davide                        1971 I-Milano (MI)               3:04.25,8   1:28.02,3  (3546)  M20      159.  ¦ 
  433. Morganti Alberto, I-Trecate (NO)    1960 atletica galliate           3:04.27,0   1:28.03,5  (3285)  M40      193.  ¦ 
  434. Rodigari Franco                     1954 Novaggio                    3:04.34,6   1:28.11,1  (3454)  M50      68.   ¦ 
  435. Bramati Maurizio                    1968 I                           3:04.42,9   1:28.19,4  (3253)  M20      160.  ¦ 
  436. Carenini Nicola, Bellinzona         1947 rc bellinzona               3:04.57,5   1:28.34,0  (3085)  M60      14.   ¦ 
  437. Torre Stefano                       1972 I-Cannobio (VB)             3:05.11,2   1:28.47,7  (3474)  M20      161.  ¦ 
  438. Colombo Paolo, I-Olgiate Olona (VA) 1963 Fidal                       3:05.29,2   1:29.05,7  (3223)  M40      194.  ¦ 
  439. Ferrari Angelo                      1969 I-Dumenza (VA)              3:05.35,3   1:29.11,8  (3193)  M20      162.  ¦ 
  440. Ochsner Marco                       1964 Taverne                     3:06.37,8   1:30.14,3  (3358)  M40      195.  ¦ 
  441. Panichi Tiziano, I-Firenze (FI)     1952 OLTRARNO FIRENZE            3:06.45,8   1:30.22,3  (3343)  M50      69.   ¦ 
  442. Dernasconi Alberto                  1969 CH                          3:07.06,6   1:30.43,1  (3557)  M20      163.  ¦ 
  443. Pagin Marco                         1946 I-Segrate (MI)              3:07.25,1   1:31.01,6  (3377)  M60      15.   ¦ 
  444. Vitolli Sergio                      1977 I-Quarto Oggiaro (MI)       3:08.07,6   1:31.44,1  (3335)  M20      164.  ¦ 
  445. Rossi Roberto                       1969 I-Gironico (CO)             3:08.58,7   1:32.35,2  (3545)  M20      165.  ¦ 
  446. Ferrini Filippo                     1961 I-Busto Arsizio (VA)        3:09.27,3   1:33.03,8  (3269)  M40      196.  ¦ 
  447. Bernasconi Bruno                    1984 Chiasso                     3:09.50,0   1:33.26,5  (3428)  M20      166.  ¦ 
  448. Chichi Cesare                       1967 I-Milano (MI)               3:10.03,6   1:33.40,1  (3414)  M40      197.  ¦ 
  448. Chichi Franco                       1965 I-Peschiera Borromeo (MI)   3:10.03,6   1:33.40,1  (3413)  M40      197.  ¦ 
  450. Affaba Giovanni                     1964 I-Nerviano (MI)             3:10.04,0   1:33.40,5  (3415)  M40      199.  ¦ 
  451. Widin Michael                       1968 CH                          3:10.42,1   1:34.18,6  (3547)  M20      167.  ¦ 
  452. Tenti Giovanni                      1966 I-Varese (VA)               3:11.04,7   1:34.41,2  (3510)  M40      200.  ¦ 
  453. Crespi Marco, I-Castelletto Ticino  1960 atletica s.marco busto a.   3:11.13,1   1:34.49,6  (3462)  M40      201.  ¦ 
  454. Manenti Paolo, I-Milano (MI)        1964 LA MICHETTA                 3:12.47,5   1:36.24,0  (3294)  M40      202.  ¦ 
  455. Conti Claudio                       1960 I-Busto Arsizio (VA)        3:13.16,0   1:36.52,5  (3395)  M40      203.  ¦ 
  456. Croce Gabriele                      1964 I-Varese (VA)               3:13.48,3   1:37.24,8  (3422)  M40      204.  ¦ 
  457. Cassinelli Ezio, I-Legnano (MI)     1950 ASD Atletica S.Marco Bust   3:16.47,7   1:40.24,2  (3334)  M50      70.   ¦ 
  458. Coretti Walter                      1957 Comano                      3:16.56,9   1:40.33,4  (3511)  M50      71.   ¦ 
  459. Paternoster Giovanni                1974 I-Olgiate Comasco (CO)      3:17.16,0   1:40.52,5  (3463)  M20      168.  ¦ 
  460. Paternoster Armando                 1971 I-Grandate (CO)             3:17.16,6   1:40.53,1  (3464)  M20      169.  ¦ 
  461. Parianotti Enzo                     1961 Locarno                     3:17.30,6   1:41.07,1  (3537)  M40      205.  ¦ 
  462. Casanova Alessio                    1983 Sorengo                     3:18.16,7   1:41.53,2  (3503)  M20      170.  ¦ 
  463. Massari Giovanni, I-Bari (BA)       1947 Ass.Naz. Bersaglieri        3:18.48,5   1:42.25,0  (3417)  M60      16.   ¦ 
  464. Airaldi Carlo                       1985 I-Como (CO)                 3:19.06,6   1:42.43,1  (3495)  M20      171.  ¦ 
  465. Fontana Giorgio, I-Valsolda (CO)    1946 Porlezzese                  3:19.31,2   1:43.07,7  (3391)  M60      17.   ¦ 
  466. Regalia Adriano, I-San Vittore Olon 1950 ASD Atletica S.Marco Bust   3:20.53,7   1:44.30,2  (3368)  M50      72.   ¦ 
  467. Carabellese Vincenzo, I-Porto Ceres 1965 Cral Aermacchi (Va)         3:21.26,0   1:45.02,5  (3352)  M40      206.  ¦ 
  468. Talamini Giancarlo                  1965 I-Piacenza (PC)             3:22.09,4   1:45.45,9  (3403)  M40      207.  ¦ 
  469. Galmarini Giuseppe                  1966 I-Venegono Inferiore (VA)   3:26.49,4   1:50.25,9  (3444)  M40      208.  ¦ 
  470. Benini Giorgio                      1944 I-Poggio Bustone (RI)       3:27.14,9   1:50.51,4  (3507)  M60      18.   ¦ 
  471. Bruno Giuseppe, I-Adelfia Canneto ( 1951 ATLETICA ADELFIA BA 553     3:28.51,2   1:52.27,7  (3424)  M50      73.   ¦ 
  472. Urzi Marco, Vacallo                 1963 Tommy Sport                 3:34.34,0   1:58.10,5  (3196)  M40      209.  ¦ 
  473. Riva Roberto                        1961 I-Cesana Brianza (LC)       3:37.16,8   2:00.53,3  (3453)  M40      210.  ¦ 
  474. De Pol Gianantonio                  1957 Chiasso                     3:38.28,5   2:02.05,0  (3418)  M50      74.   ¦ 
  475. Baldi Enrico, I-Milano (MI)         1959 ROAD RUNNERS CLUB MILANO    3:38.37,7   2:02.14,2  (3399)  M40      211.  ¦ 
  476. Romano Massimo, I-Venegono Inferior 1958 Club Milano City Marathon   3:41.28,7   2:05.05,2  (3224)  M40      212.  ¦ 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.