Stralugano 2007 - Milano (Italia)

categoria posto Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                 T-Shirt       tempo     ritardo    pett   ¦ 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
M20         76. Abbate Carmelo                      1971 I-Milano (MI)                        3     46.05,2     12.51,6  (1180)   ¦ 
M40        199. Affaba Giovanni                     1964 I-Nerviano (MI)                      3   3:10.04,0   1:22.46,0  (3415)   ¦ 
W35          5. Aielli Debora, I-Cinisello Balsamo  1972 LA MICHETTA                          1   2:22.41,5     25.50,2  (3314)   ¦ 
M20         80. Alberti Marco, I-Lissone (MI)       1977 Gscompa                              0     46.07,7     12.54,1  (1183)   ¦ 
M40        133. Albore Attilio, I-Cerro Maggiore (M 1961 FIDAL                                0   2:37.24,9     50.06,9  (3206)   ¦ 
M20         92. Aldizio Massimo, I-Rescaldina (MI)  1968 Tommy sport                          2   2:32.33,9     56.10,4  (3121)   ¦ 
M40        162. Arata Danilo                        1960 I-Garbagnate Milanese (MI)           0   2:47.09,0     59.51,0  (3277)   ¦ 
M40         13. Arlati Giovanni, I-Mezzago (MI)     1965 CAI Vimercate                        2   2:07.37,3     20.19,3  (3031)   ¦ 
M40        211. Baldi Enrico, I-Milano (MI)         1959 ROAD RUNNERS CLUB MILANO             3   3:38.37,7   1:51.19,7  (3399)   ¦ 
M40         10. Barbugian Renzo, I-Carate Brianza ( 1966 Runman.it                            0   2:04.48,1     17.30,1  (3066)   ¦ 
M20        158. Basile Andrea                       1976 I-Milano (MI)                        2     50.46,5     17.32,9  (1198)   ¦ 
M20        191. Basilico Andrea                     1977 I-Ceriamo Laghetto (MI)              0     53.23,9     20.10,3  (1199)   ¦ 
M50         47. Beraldi Pasquale                    1949 I-Pioltello (MI)                     3     54.03,0     16.13,0  (1144)   ¦ 
M50         39. Bettinelli Mirello, I-Rho (MI)      1955 RUNNERS BERGAMO                      2   2:36.31,0     45.03,7  (3139)   ¦ 
M40         87. Bocchetti Carlo                     1966 I-Cassina Dè Pecchi (MI)             4   2:28.53,4     41.35,4  (3429)   ¦ 
M40        127. Bonalumi Massimo, I-Pero (MI)       1964 RUNNERS BERGAMO                      2   2:36.30,9     49.12,9  (3129)   ¦ 
M40        120. Bonfante Maurizio                   1963 I-Milano (MI)                        2   2:35.27,7     48.09,7  (3245)   ¦ 
M60          8. Boeri Bruno                         1938 I-San Vittore Olona (MI)             0     56.10,4     11.18,8  (3599)   ¦ 
M20         48. Bottaro Davide                      1975 I-Milano (MI)                        3   2:17.35,7     41.12,2  (3271)   ¦ 
M40        175. Bricalli Daniele, I-Vimercate (MI)  1965 DI.PO. Vimercate                     2   2:52.30,6   1:05.12,6  (3293)   ¦ 
M40        129. Cadamuro Johnny                     1966 I-Renate (MI)                        3   2:36.45,1     49.27,1  (3143)   ¦ 
M40         34. Cadei Nicola, I-Milano (MI)         1964 Road Runners Club Milano             2   2:13.04,4     25.46,4  (3112)   ¦ 
W45         33. Caldarulo Francesca                 1947 I-Segrate (MI)                       2   1:04.58,6     23.07,2  (1230)   ¦ 
M40         96. Callini Franco, I-Arconate (MI)     1966 u.s. sangiorgese                     2   2:30.49,8     43.31,8  (3152)   ¦ 
M40        180. Candusso Roberto, I-Dairago (MI)    1960 ASD Atletica San Marco Busto         0   2:54.03,4   1:06.45,4  (3579)   ¦ 
W18         58. Cappiello Cinzia                    1975 I-Cusano Milanino (MI)               2   1:10.39,2     29.32,0  (1241)   ¦ 
M40         62. Carcassola Arturo                   1958 I-Milano (MI)                        2   2:22.53,4     35.35,4  (3170)   ¦ 
M60         19. Carraro Benito, I-Pregnana Milanese 1936 G.P. Miralago                        4   1:11.38,5     26.46,9  (1246)   ¦ 
M50         53. Casirati Clemente, I-Lissone (MI)   1957 Gscompa                              0     57.19,0     19.29,0  (1247)   ¦ 
M50         70. Cassinelli Ezio, I-Legnano (MI)     1950 ASD Atletica S.Marco Busto           0   3:16.47,7   1:25.20,4  (3334)   ¦ 
M40        185. Cellina Federico                    1967 I-Milano (MI)                        2     58.22,9     23.19,2  (1088)   ¦ 
M40        162. Ceppi Maurizio                      1967 I-Lentate sul Seveso (MI)            4     55.30,6     20.26,9  (1253)   ¦ 
M40        197. Chichi Cesare                       1967 I-Milano (MI)                        3   3:10.03,6   1:22.45,6  (3414)   ¦ 
M40        197. Chichi Franco                       1965 I-Peschiera Borromeo (MI)            2   3:10.03,6   1:22.45,6  (3413)   ¦ 
M20         97. Chiriaco Alberto, I-Rescaldina (MI) 1969 US San Marco                         1   2:34.02,7     57.39,2  (3174)   ¦ 
M40         14. Ciapparelli Roberto, I-Rescaldina ( 1966 GP Miralago                          1     40.23,4      5.19,7  (1016)   ¦ 
W18          7. Civardi Laura, I-San Giuliano Milan 1979 Fidal Amatori                        0   2:30.03,0     34.55,2  (3376)   ¦ 
M40         88. Clementi Valter, I-Abbiategrasso (M 1963 ondaverdeathleticteam                2   2:28.55,9     41.37,9  (3104)   ¦ 
W35         18. Colombo Francesca, I-Milano (MI)    1966 runners bergamo                      1   2:42.21,2     45.29,9  (3281)   ¦ 
M20         93. Colombo Marco Giuseppe, I-San Giorg 1972 u.s. sangiorgese                     3   2:32.38,9     56.15,4  (3220)   ¦ 
M40         71. Cosi Fabrizio, I-Milano (MI)        1965 Montagnetta's Skyrunner              3   2:24.13,5     36.55,5  (3101)   ¦ 
M20        259. Cottino Andrea                      1979 I-Colturano (MI)                     0     59.32,0     26.18,4  (1273)   ¦ 
M40        209. D'Auria Marco                       1966 I-Milano (MI)                        0   1:03.51,2     28.47,5  (1619)   ¦ 
M20        147. Danneo Fabio                        1972 I-Milano (MI)                        2   2:51.56,9   1:15.33,4  (3283)   ¦ 
M40         26. Dassi Marco                         1963 I-Triuggio (MI)                      0   2:11.21,8     24.03,8  (3263)   ¦ 
M20         95. Della Porta Massimiliano, I-Milano  1972 max                                  3   2:33.15,4     56.51,9  (3239)   ¦ 
M60          6. Dellera Silvano, I-Magnago (MI)     1946 ASD Atletica San Marco Busto         0   2:48.19,7     44.41,4  (3329)   ¦ 
M20        151. Denova Dante, I-Seregno (MI)        1977 gscompa                              0   2:57.17,0   1:20.53,5  (3441)   ¦ 
M20        114. Devizzi Andrea, I-Paderno Dugnano ( 1971 euroatletica                         2   2:39.01,0   1:02.37,5  (3282)   ¦ 
M40        154. Faricciotti Alessio                 1966 I-Milano (MI)                        3     54.46,3     19.42,6  (1143)   ¦ 
M20         20. Fazzari Bruno, I-Rescaldina (MI)    1969 Fidal                                0   2:02.38,3     26.14,8  (3036)   ¦ 
W35         12. Fermo Paola                         1969 I-Corsico (MI)                       0   2:37.23,6     40.32,3  (3254)   ¦ 
M20         51. Forte Francesco                     1978 I-Milano (MI)                        0   2:18.11,7     41.48,2  (3176)   ¦ 
W35         15. Fossati M.Ilaria, I-Milano (MI)     1972 Martesana Corse                      1   2:39.17,6     42.26,3  (3260)   ¦ 
M40        140. Fossati Tiziano                     1964 I-Lissone (MI)                       0     53.38,0     18.34,3  (1308)   ¦ 
M20        292. Fragano Gianluca                    1970 I-Milano (MI)                        0   1:14.08,6     40.55,0  (1309)   ¦ 
M20        296. Fragano Moreno                      1970 I-Milano (MI)                        0   1:19.30,9     46.17,3  (1310)   ¦ 
M20        160. Franco Invernizzi                   1969 I-Abbiategrasso (MI)                 3     50.55,8     17.42,2  (1311)   ¦ 
M20        127. Frazzini Giuseppe                   1968 I-Milano (MI)                        0   2:44.29,8   1:08.06,3  (3300)   ¦ 
M40        132. Fumagalli Filippo                   1965 I-Seregno (MI)                       2   2:37.10,7     49.52,7  (3232)   ¦ 
M20        125. Galimberti Filippo                  1977 I-Ceriano Laghetto (MI)              0     48.49,7     15.36,1  (1317)   ¦ 
W35         31. Gambaro Paola, I-Castano Primo (MI) 1972 Atletica E. Ricci Lonate Pozzo       1   3:14.11,8   1:17.20,5  (3393)   ¦ 
M20         54. Gasperi Stefano, I-Legnano (MI)     1972 Road Runners Club Milano             3   2:20.09,5     43.46,0  (3042)   ¦ 
M40         95. Gavazzi Marco                       1966 I-Cologno Monzese (MI)               2   2:30.42,6     43.24,6  (3292)   ¦ 
W45         13. Generoso Serafina, I-Legnano (MI)   1958 ASD Atletica S.Marco Busto           0   3:00.19,2     35.26,7  (3336)   ¦ 
M20         22. Ghetta Livio                        1968 I-Milano (MI)                        1   2:05.12,8     28.49,3  (3049)   ¦ 
M40        181. Giorgio Gambino                     1967 I-Milano (MI)                        3   2:54.34,5   1:07.16,5  (3363)   ¦ 
M20        157. Giorgio Giuseppe, I-Carugate (MI)   1970 Polisportiva carugate                2     50.33,9     17.20,3  (1078)   ¦ 
W35         49. Girardi Clara                       1970 I-Milano (MI)                        1     58.11,4     15.09,3  (1331)   ¦ 
M40        114. Girola Roberto, I-Rescaldina (MI)   1964 GP Miralago                          2   2:34.25,8     47.07,8  (3212)   ¦ 
W18         64. Goldberg Iris, I-Milano (MI)        1974 Jacobson                             1   1:16.14,8     35.07,6  (1140)   ¦ 
M20        149. Graziani Giulio                     1975 I-Milano (MI)                        2   2:52.56,0   1:16.32,5  (3365)   ¦ 
M40        105. Guida Diego, I-Cornaredo (MI)       1965 Fidal                                0   2:33.25,9     46.07,9  (3272)   ¦ 
M20        226. Guizzetti Alessandro                1974 I-Cinisello Balsamo (MI)             0     55.35,8     22.22,2  (1804)   ¦ 
M20        158. Gussoni Carlo, I-Castano Primo (MI) 1968 Atletica E. Ricci Lonate Pozzo       2   3:03.31,4   1:27.07,9  (3330)   ¦ 
M20        108. Innocenti Leonardo, I-Milano (MI)   1971 LEOBOOST RUNNING TEAM                2   2:37.24,6   1:01.01,1  (3394)   ¦ 
M40         21. Invernizzi Andrea, I-Abbiategrasso  1967 ondaverdeathleticteam                2   2:10.36,7     23.18,7  (3080)   ¦ 
M20        142. Jacobson Eli, I-Milano (MI)         1971 JACOBSON                             3   2:49.43,3   1:13.19,8  (3154)   ¦ 
M40        111. Lanata Osvaldo, I-Cesano Maderno (M 1960 GS Marciatori Desio                  3   2:33.48,1     46.30,1  (3332)   ¦ 
M50         36. Lanfranchi Riccardo                 1953 I-Milano (MI)                        2     51.24,4     13.34,4  (1115)   ¦ 
M40        168. Lotti Emilio, I-Lesmo (MI)          1966 Triathlonlecco                       3   2:50.21,7   1:03.03,7  (3350)   ¦ 
M40        202. Luraschi Marco                      1965 I-Milano (MI)                        0   1:01.48,4     26.44,7  (1365)   ¦ 
M20        145. Malanchini Marco, I-Dairago (MI)    1979 ATL.SAN MARCO                        3   2:50.47,1   1:14.23,6  (3175)   ¦ 
M20        185. Manenti Ettore                      1975 I-Legnano (MI)                       3     52.52,6     19.39,0  (1378)   ¦ 
M40        202. Manenti Paolo, I-Milano (MI)        1964 LA MICHETTA                          3   3:12.47,5   1:25.29,5  (3294)   ¦ 
M50         62. Mantovani Fernando                  1948 I-Milano (MI)                        4   2:58.25,6   1:06.58,3  (3400)   ¦ 
M20         85. Marelli Stefano                     1978 I-Venduggio con Collzano (MI)        0   2:30.27,4     54.03,9  (3198)   ¦ 
M40        153. Mariani Enrico                      1959 I-Lesmo (MI)                         0   2:45.09,6     57.51,6  (3522)   ¦ 
M40        163. Mariani Giuseppe, I-Rho (MI)        1958 podistica Rhodense                   3   2:47.28,3   1:00.10,3  (3303)   ¦ 
M40         80. Martellato Giampietro               1960 I-Limbiate (MI)                      0   2:27.06,8     39.48,8  (3402)   ¦ 
M20        252. Martini Cesare                      1970 I-Milano (MI)                        3     58.22,7     25.09,1  (1003)   ¦ 
M20        130. Meraviglia Nicola, I-San Giorgio Su 1969 u.s. Sangiorgese                     4   2:45.50,0   1:09.26,5  (3259)   ¦ 
M50         31. Mercati Guido, I-Milano (MI)        1949 ROAD RUNNERS CLUB MILANO             3     49.46,6     11.56,6  (1051)   ¦ 
M20         89. Micheli Carlo, I-Milano (MI)        1970 DDS                                  2   2:31.59,8     55.36,3  (3123)   ¦ 
W35         68. Morelli Noemi, I-Legnano (MI)       1971 Road Runners Club Milano             2   1:04.31,5     21.29,4  (1151)   ¦ 
M50         60. Mornata Angelo                      1953 I-Cesano Maderno (MI)                0   2:58.02,3   1:06.35,0  (3535)   ¦ 
M40        136. Mutti Bruno, I-Paderno Dugnano (MI) 1967 euroatletica 2002                    1   2:39.01,0     51.43,0  (3248)   ¦ 
M40        183. Nicola  Griggio                     1966 I-San Fruttuoso (MI)                 0     57.56,3     22.52,6  (1709)   ¦ 
M20         75. Nikoloski Oskar, I-Seregno (MI)     1977 Gscompa                              0   2:27.37,1     51.13,6  (3167)   ¦ 
M40        119. Paccagnella Stefano                 1965 I-Lentate sul Seveso (MI)            2   2:34.46,7     47.28,7  (3265)   ¦ 
M60         15. Pagin Marco                         1946 I-Segrate (MI)                       3   3:07.25,1   1:03.46,8  (3377)   ¦ 
W45         45. Palopoli Gemma                      1957 I-Pioltello (MI)                     2   1:31.39,5     49.48,1  (1417)   ¦ 
M20        144. Papini Andrea                       1975 I-Bollate (MI)                       2   2:50.21,4   1:13.57,9  (3337)   ¦ 
M60         10. Parigi Marcello                     1946 I-Segrate (MI)                       2   2:59.13,0     55.34,7  (3298)   ¦ 
M40        139. Parolini Riccardo, I-Legnano (MI)   1964 ASD Atletica S.Marco Busto           0   2:39.32,8     52.14,8  (3241)   ¦ 
M40         23. Parri Gianmarco                     1967 I-Milano (MI)                        1   2:10.45,9     23.27,9  (3055)   ¦ 
M50         25. Pedrini Francesco                   1957 I-Ponte Nuovo (MI)                   0   2:25.34,5     34.07,2  (3575)   ¦ 
M20         37. Pellegrini Cristiano, I-Segrate (MI 1974 Atleticrals2-Teatro Alla Scala       2   2:13.59,2     37.35,7  (3068)   ¦ 
W35         41. Peluso Rosella                      1970 I-Milano (MI)                        1     57.03,2     14.01,1  (1431)   ¦ 
M20        193. Perazzoli Filippo, I-Milano (MI)    1975 GS VVF Carlo Galimberti MI           1     53.32,3     20.18,7  (1102)   ¦ 
M20         43. Pirola Matteo                       1975 I-Cernusco sul Naviglio (MI)         2   2:15.31,8     39.08,3  (3109)   ¦ 
M20         68. Pirovano Silvio, I-Camparada (MI)   1968 DI.PO. VIMERCATE                     2   2:23.44,6     47.21,1  (3041)   ¦ 
M40        107. Pisani Fausto                       1965 I-Boffalora Sopra Ticino (MI)        3   2:33.29,4     46.11,4  (3179)   ¦ 
M20        233. Plati Mauro                         1976 I-Milano (MI)                        0     56.23,5     23.09,9  (1128)   ¦ 
M20        212. Porrini Andrea                      1968 I-Parabiago (MI)                     3     54.34,3     21.20,7  (1161)   ¦ 
M40         14. Pozzan Oscar                        1961 I-Seregno (MI)                       2   2:07.57,6     20.39,6  (3133)   ¦ 
M40        164. Rasini Giorgio, I-Desio (MI)        1966 MARCIATORI DESIO                     3   2:48.18,8   1:01.00,8  (3257)   ¦ 
M20        127. Ravasio Fabio, I-Parabiago (MI)     1972 atletica galliate                    2     49.09,0     15.55,4  (1112)   ¦ 
W45         36. Ravelli Emilia, I-Rho (MI)          1960 podistica Rhodense                   2   1:07.13,8     25.22,4  (1454)   ¦ 
M50         72. Regalia Adriano, I-San Vittore Olon 1950 ASD Atletica S.Marco Busto           0   3:20.53,7   1:29.26,4  (3368)   ¦ 
M40        174. Restivo Giovanni                    1962 I-Milano (MI)                        3   2:51.37,3   1:04.19,3  (3351)   ¦ 
W35         11. Riboldi Tatiana, I-Monza (MI)       1972 SULCIS CARBONIA                      1   2:35.17,2     38.25,9  (3233)   ¦ 
M40        211. Ricceri Francesco                   1961 I-Carugate (MI)                      2   1:04.22,3     29.18,6  (1458)   ¦ 
M40         16. Ricchiuto Gianluigi, I-Verano Brian 1965 A.S. Canturina POL. S.Marco          2   2:08.21,2     21.03,2  (3037)   ¦ 
M50         67. Rigamonti Stelvio, I-Nerviano (MI)  1951 ASD Atletica S.Marco Busto           0   3:03.49,9   1:12.22,6  (3117)   ¦ 
M20         32. Rimoli Francesco, I-Desio (MI)      1975 Runman.it                            0   2:10.18,6     33.55,1  (3061)   ¦ 
M20         63. Romano Almanio                      1978 I-Garbagnate Milanese (MI)           2     45.10,7     11.57,1  (1077)   ¦ 
M50         19. Rossetti Alberto                    1957 I-Legnano (MI)                       2   2:23.45,0     32.17,7  (3145)   ¦ 
M40         98. Rossi Maurizio                      1961 I-Legnano (MI)                       2   2:31.16,0     43.58,0  (3455)   ¦ 
M40        155. Rossi Roberto                       1967 I-Milano (MI)                        3     54.46,5     19.42,8  (1146)   ¦ 
M40         65. Sabino Giacomo                      1961 I-Milano (MI)                        0   2:23.26,6     36.08,6  (3087)   ¦ 
M50         50. Sali Claudio                        1956 I-Milano (MI)                        0   2:45.46,9     54.19,6  (3420)   ¦ 
M20         99. Sambruna Paolo, I-Milano (MI)       1968 Glv Running                          4   2:34.11,3     57.47,8  (3211)   ¦ 
M20        221. Santi Massimiliano                  1975 I-Milano (MI)                        0     55.14,5     22.00,9  (1618)   ¦ 
M20         55. Santinato Daniele, I-Milano (MI)    1968 atletica milano                      0   2:20.14,7     43.51,2  (3580)   ¦ 
W35         51. Santoro Raffaella, I-Rescaldina (MI 1964 G.P. MIRALAGO                        0     58.54,4     15.52,3  (1147)   ¦ 
M50         64. Sardella Enrico                     1950 I-Milano (MI)                        0   2:59.27,6   1:08.00,3  (3378)   ¦ 
W35         58. Sartirana Maria Grazia              1966 I-Milano (MI)                        0   1:01.32,8     18.30,7  (1474)   ¦ 
M50         37. Scopa Maurizio                      1953 I-Senago (MI)                        0     51.33,6     13.43,6  (1478)   ¦ 
M40        179. Senoner Giovanni                    1964 I-Milano (MI)                        3   2:53.47,3   1:06.29,3  (3364)   ¦ 
M40         72. Stanzione Antonio, I-Paullo (MI)    1966 A.C.Zeloformagno (Fidal)             0     48.30,4     13.26,7  (1496)   ¦ 
W35          3. Tagliavini Paola, I-Milano (MI)     1968 atletica brescia 1950                1   2:14.18,3     17.27,0  (3122)   ¦ 
M40        178. Tantalo Vittorio Maria, I-Milano (M 1961 ROAD RUNNERS MILANO                  3   2:53.39,8   1:06.21,8  (3250)   ¦ 
W18         57. Tattanelli Roberta                  1976 I-Cavenago Brianza (MI)              0   1:10.27,5     29.20,3  (1393)   ¦ 
M40        128. Taverriti Tito Paolo Simone, I-Trez 1963 RUNNERS BERGAMO                      4   2:36.31,8     49.13,8  (3161)   ¦ 
M50         52. Todisco Giuseppe, I-Lainate (MI)    1948 ASD Atletica San Marco Busto         0   2:46.14,8     54.47,5  (3359)   ¦ 
M20         42. Tourillon Francis                   1972 I-Milano (MI)                        2   2:15.10,5     38.47,0  (3155)   ¦ 
M50         36. Traversi Francesco, I-Cologno Monze 1956 gamber de cuncuress                  4   2:33.26,9     41.59,6  (3114)   ¦ 
M40         70. Trisciuzzi Claudio, I-Milano (MI)   1965 Montagnetta's Skyrunner              3   2:24.13,4     36.55,4  (3107)   ¦ 
W18         27. Turati Giada                        1974 I-Segrate (MI)                       2     57.09,6     16.02,4  (1006)   ¦ 
M50         75. Ulivi Cesare                        1948 I-Cerro Maggiore (MI)                3   1:04.51,9     27.01,9  (1509)   ¦ 
M20        216. Ulivi Davide                        1974 I-Cerro Maggiore (MI)                2     54.55,6     21.42,0  (1510)   ¦ 
M40        178. Valente Umberto                     1965 I-Segrate (MI)                       4     57.09,9     22.06,2  (1512)   ¦ 
W45         42. Valenza Viviana                     1951 I-Segrate (MI)                       2   1:19.43,7     37.52,3  (1513)   ¦ 
M20        235. Vasco Andrea, I-Milano (MI)         1982 Mastro Lindo Team                    2     56.33,9     23.20,3  (1515)   ¦ 
M40         47. Vergani Luigi                       1967 I-Lentate sul Seveso (MI)            3     45.52,8     10.49,1  (1150)   ¦ 
M40        170. Verità Mario, I-Legnano (MI)        1966 u.s. sangiorgese                     3   2:50.41,1   1:03.23,1  (3348)   ¦ 
M50         45. Vettorazzo Maurizio                 1952 I-Milano (MI)                        0   2:43.19,7     51.52,4  (3460)   ¦ 
M20        266. Villa Alessandro                    1976 I-Cavenago Brianza (MI)              0   1:01.16,1     28.02,5  (1670)   ¦ 
M20        164. Vitolli Sergio                      1977 I-Quarto Oggiaro (MI)                0   3:08.07,6   1:31.44,1  (3335)   ¦ 
M20        159. Zerbo Davide                        1971 I-Milano (MI)                        0   3:04.25,8   1:28.02,3  (3546)   ¦ 

totale 161



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.