Männer

20. Schlosslauf Rapperswil-Jona 2007 - Männer

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Kat/Rang       Schnitt
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Tesfaye Simon                       1985 ERI-Eritrea                   26.53,7       -----     (9)  ME       1.       2.58
    2. Naser  Nasser Jamal, CH             1988 Quarter                       26.57,3      0.03,6    (13)  ME       2.       2.59
    3. Chebet Charles                      1987 Kenia                         27.13,9      0.20,2     (3)  ME       3.       3.00
    4. Tesfamariam Solomon                 ???? Genève                        27.24,9      0.31,2    (12)  ME       4.       3.02
    5. Koech Nicholas                      1982 KEN-Kenia                     27.36,4      0.42,7     (8)  ME       5.       3.03
    6. Nesero Kadi                         1986 ETH-Aethiopien                28.13,2      1.19,5     (4)  ME       6.       3.07
    7. Dejene Lidetu                       ???? ETH-Aethiopien                28.34,8      1.41,1    (15)  ME       7.       3.09
    8. Mehdi Khelifi, CH                   ???? Aethiopien                    29.55,0      3.01,3    (18)  ME       8.       3.18
    9. Miller Jiri, CH                     ???? Tschechische Republick        30.01,8      3.08,1    (16)  ME       9.       3.19
   10. Müller Stefan, Reussbühl            1981 TV Reusbühl                   30.02,1      3.08,4  (2721)  M1       1.       3.19
   11. Auchli Egon                         1974 Engelberg                     30.05,7      3.12,0  (2830)  M2       1.       3.19
   12. Kreienbühl Christian                1981 Rüti ZH                       30.24,7      3.31,0  (2717)  M1       2.       3.22
   13. Elmer Beat                          1961 Hombrechtikon                 30.27,3      3.33,6  (1659)  M3       1.       3.22
   14. Senn Simeon, Jona                   1977 Tower Sports                  30.29,4      3.35,7  (2811)  M2       2.       3.22
   15. Räzniko Vladimir                    1980 Flawil                        30.31,8      3.38,1     (6)  ME       10.      3.22
   16. Blättler Beat                       1976 Bonstetten                    30.41,2      3.47,5  (2837)  M2       3.       3.23
   17. Oberholzer Clemens, Horw            1971 Triathlon Club Hergiswil      31.08,6      4.14,9  (2846)  M2       4.       3.26
   18. Kuster Martin, Buchrain             1973 Laufteam                      31.44,7      4.51,0  (2850)  M2       5.       3.30
   19. Hegner Marc, Buttikon SZ            1985 LG TSV Galgenen               31.48,3      4.54,6  (2713)  M1       3.       3.31
   20. Gschwend Peter, Kloten              1952 runandsmile                   31.49,8      4.56,1  (1107)  M4       1.       3.31
   21. Hauser Wolfgang                     1964 Jona                          31.53,0      4.59,3   (542)  M3       2.       3.31
   22. Bühler Marcel, Gommiswald           1966 SLVS                          32.01,6      5.07,9   (648)  M3       3.       3.32
   23. Curti Reto, Muri AG                 1972 LVF Muri                      32.09,7      5.16,0  (2827)  M2       6.       3.33
   24. Wolf Etienne                        1971 Islikon                       32.11,9      5.18,2  (2816)  M2       7.       3.33
   25. Bachmann Ivo, Eschenbach SG         1975 SC Diemberg                   32.14,8      5.21,1  (2851)  M2       8.       3.34
   26. Hafen Andreas, Oberglatt ZH         1972 TV Oberglatt ZH SLVS          32.18,4      5.24,7  (2820)  M2       9.       3.34
   27. Scheiwiller Gug, Schindellegi       1967 LC Meilen                     32.22,5      5.28,8  (1665)  M3       4.       3.35
   28. Eisenring Rene                      1972 Oberuzwil                     32.29,5      5.35,8  (2805)  M2       10.      3.35
   29. Oberholzer Daniel                   1973 Uznach                        32.33,5      5.39,8  (2839)  M2       11.      3.36
   30. Coimbra Artur                       1960 Zürich                        32.49,5      5.55,8  (1430)  M3       5.       3.38
   31. Bühler Andy, Ueken                  1971 LC Basel                      32.52,3      5.58,6  (2845)  M2       12.      3.38
   32. Brotzer David, Reichenburg          1977 LLG Lachen                    32.57,8      6.04,1  (2853)  M2       13.      3.39
   33. Schön Reto                          1972 Gross                         33.00,6      6.06,9  (2831)  M2       14.      3.39
   34. Widmer Köbi, Laupen ZH              1956 SC-Diemberg                   33.04,6      6.10,9  (2514)  M4       2.       3.39
   35. Huber Markus                        1982 Thalwil                       33.04,9      6.11,2  (2704)  M1       4.       3.39
   36. Ulrich Daniel                       1965 Zug                           33.07,2      6.13,5  (2428)  M3       6.       3.40
   37. Blöchlinger Urs                     1956 Eschenbach SG                 33.15,6      6.21,9  (1662)  M4       3.       3.40
   38. Grab Roger, Schwyz                  1967 VC Ibach                      33.18,4      6.24,7   (544)  M3       7.       3.41
   39. Mezzomo Walter, Oberurnen           1969 RBT GLarnerland               33.26,3      6.32,6  (2838)  M2       15.      3.42
   40. Zurfluh Markus                      1965 Wädenswil                     33.29,2      6.35,5  (2432)  M3       8.       3.42
   41. Krähenbühl Andreas, Hombrechtikon   1966 LC Meilen                     33.45,7      6.52,0  (2319)  M3       9.       3.44
   42. Schurig Stefan                      1968 Uerikon                       34.02,6      7.08,9  (2810)  M2       16.      3.46
   43. Glaus Rico, Feusisberg              1964 Joggerträff.ch                34.10,4      7.16,7  (1219)  M3       10.      3.47
   44. Hanke Olaf                          1968 Wagen                         34.10,6      7.16,9  (2821)  M2       17.      3.47
   45. Rentsch Peter, Wollerau             1959 Freeline Wollerau             34.12,6      7.18,9  (2417)  M3       11.      3.47
   46. Stirnimann Daniel                   1978 Jona                          34.15,7      7.22,0  (2710)  M1       5.       3.47
   47. Musolf Marco, Rüti ZH               1968 Pro Sport Berlin              34.22,6      7.28,9  (2849)  M2       18.      3.48
   48. Duschen Patrick, Jona               1977 FC Schmerikon                 34.23,5      7.29,8  (2833)  M2       19.      3.48
   49. Machivenyika Ticha, Bern            1969 STB                           34.24,4      7.30,7    (17)  ME       11.      3.48
   50. Rufer Beat, Reinach BL              1979 LC Basel                      34.26,3      7.32,6  (2722)  M1       6.       3.48
   51. Blöchlinger Fabian                  1984 Goldingen                     34.31,5      7.37,8  (2715)  M1       7.       3.49
   52. Giger Max, Wilen b. Wollerau        1959 Jofferträff Pfäffikon         34.33,0      7.39,3  (2434)  M3       12.      3.49
   53. Ochsner Rolf, Jona                  1965 Joggerträff Pfäffikon         34.35,0      7.41,3  (1440)  M3       13.      3.49
   54. Bürki Walter                        1967 Uznach                        34.46,4      7.52,7   (649)  M3       14.      3.51
   55. Alagiyawadu Sugath                  1974 Uzwil                         35.04,2      8.10,5  (2802)  M2       20.      3.53
   56. Startnummer 1669                    ???? CH                            35.10,2      8.16,5  (1669)  M3       15.      3.53
   57. Steiger Bruno, Rüschlikon           1962 ewz                           35.16,7      8.23,0  (2424)  M3       16.      3.54
   58. Haas Ueli, Horgen                   1945 SSC-Langnau                   35.27,7      8.34,0  (2610)  M5       1.       3.55
   59. Schadegg Beat                       1962 Wald ZH                       35.33,4      8.39,7  (2419)  M3       17.      3.56
   60. Zumbühl André                       1963 Netstal                       35.38,5      8.44,8  (2437)  M3       18.      3.56
   61. Berger Ueli, Flims Dorf             1966 WSV Graubünden                35.43,9      8.50,2  (1437)  M3       19.      3.57
   62. Meyer Dirk, Zürich                  1968 Cityrunning.ch                35.49,7      8.56,0  (2824)  M2       21.      3.58
   63. Morger Patrik, Uznach               1973 SC Diemberg                   35.52,1      8.58,4  (2840)  M2       22.      3.58
   64. Schaad Andreas                      1965 Willerzell                    35.52,2      8.58,5  (1434)  M3       20.      3.58
   65. Balzer Dietmar                      1963 Rickenbach LU                 35.55,2      9.01,5  (1433)  M3       21.      3.58
   66. Krieger Peter                       1978 Emmenbrücke                   35.56,1      9.02,4  (2727)  M1       8.       3.58
   67. Gröbli Markus, Stäfa                1963 Massagepraxis Gröbli          36.00,8      9.07,1  (1109)  M3       22.      3.59
   68. Pylväs Timo                         1968 Rüti ZH                       36.01,9      9.08,2  (2834)  M2       23.      3.59
   69. Vogel Bruno                         1959 Langnau am Albis              36.06,1      9.12,4  (2429)  M3       23.      3.59
   70. Weber Erich, Pfäffikon SZ           1955 Jogger-Träff-Pfäffikon        36.13,2      9.19,5  (1216)  M4       4.       4.00
   71. Elmer Rolf                          1966 Ennenda                       36.13,6      9.19,9  (1217)  M3       24.      4.00
   72. Zimmermann Marc                     1979 Volketswil                    36.13,9      9.20,2  (2724)  M1       9.       4.00
   73. Eberle Cornel, Niederwil SG         1985 Team Pingu                    36.16,2      9.22,5  (2716)  M1       10.      4.00
   74. Schmid Urs, Jona                    1965 Laufträff Rappi-Jona          36.18,2      9.24,5   (344)  M3       25.      4.01
   75. Düggelin Toni, Siebnen              1959 STV Wangen                    36.18,5      9.24,8  (1108)  M3       26.      4.01
   76. Graf Micheal                        1981 Effretikon                    36.18,9      9.25,2  (2701)  M1       11.      4.01
   77. Vogel Marco                         1965 Rüti ZH                       36.23,9      9.30,2  (1436)  M3       27.      4.01
   78. Hager Armin, Kaltbrunn              1970 LR Mosnang                    36.27,1      9.33,4  (2848)  M2       24.      4.02
   79. Resegatti Diego, Uznach             1986 SC Diemberg                   36.28,4      9.34,7  (2714)  M1       12.      4.02
   80. Fiechter Urs                        1955 Glattfelden                   36.34,8      9.41,1  (1661)  M4       5.       4.03
   81. Meier Kuri, Degersheim              1949 Joggerträff Pfäffikon         36.37,9      9.44,2  (2524)  M4       6.       4.03
   82. Frei Mario                          1971 Gams                          36.38,6      9.44,9  (2807)  M2       25.      4.03
   83. Jauner Geri                         1956 Kleinandelfingen              36.38,8      9.45,1  (1670)  M4       7.       4.03
   84. Gebauer Martin, Stäfa               1967 Crazy-Turtles                 36.40,1      9.46,4  (1334)  M3       28.      4.03
   85. Schönenberger Simon                 1987 Herisau                       36.40,4      9.46,7  (2718)  M1       13.      4.03
   86. Blöchlinger Roland                  1966 Eschenbach SG                 36.44,3      9.50,6  (1663)  M3       29.      4.04
   87. Weiss Hansruedi, Bubikon            1957 Laufgruppe Rüti               36.47,2      9.53,5  (1110)  M4       8.       4.04
   88. Bertschi Thomas, Frauenfeld         1960 Zimmer Track Team             36.48,3      9.54,6   (647)  M3       30.      4.04
   89. Thoma Marcel                        1959 St. Gallen                    36.58,5     10.04,8  (1340)  M3       31.      4.05
   90. Mathis Roger                        1971 Wädenswil                     37.00,9     10.07,2  (2817)  M2       26.      4.05
   91. Bernegger Andi                      1956 Lüchingen                     37.07,9     10.14,2  (2503)  M4       9.       4.06
   92. Schmidl Martin, Rapperswil SG       1967 LT Rapperswil-Jona            37.12,1     10.18,4  (1666)  M3       32.      4.07
   93. Ehrbar Christian                    1968 Rapperswil SG                 37.16,6     10.22,9  (2804)  M2       27.      4.07
   94. Truttmann Georg                     1956 Beckenried                    37.18,6     10.24,9  (1338)  M4       10.      4.07
   95. Stadler Reto, Zürich                1965 LAC TVU City running.ch       37.20,0     10.26,3  (1335)  M3       33.      4.08
   96. Meier Roger                         1968 Volketswil                    37.21,5     10.27,8  (2809)  M2       28.      4.08
   97. Bührer Paul, Stäfa                  1942 LC Meilen / erdgas            37.26,5     10.32,8  (2614)  M5       2.       4.08
   98. Wullschleger René                   1963 Pfungen                       37.28,2     10.34,5  (2430)  M3       34.      4.08
   99. Helbling Daniel                     1963 Jona                          37.30,2     10.36,5  (2409)  M3       35.      4.09
  100. Lutz Rainer                         1972 Arbon                         37.34,3     10.40,6  (2829)  M2       29.      4.09
  101. Ehrensperger Markus, Uster          1979 KAA-KD-K1                     37.45,0     10.51,3  (2726)  M1       14.      4.10
  102. Fusco Carlo, Pfäffikon SZ           1966 Jogger Träff Pfäffikon        37.55,4     11.01,7  (2407)  M3       36.      4.11
  103. Hofstetter Rolf                     1963 Eschenbach SG                 37.56,5     11.02,8  (2410)  M3       37.      4.12
  104. Ballard Jean-Paul                   1978 Wolfhausen                    37.58,6     11.04,9  (2725)  M1       15.      4.12
  105. Krähnbühl Urs, Felben-Wellhausen    1959 LSV Frauenfeld                37.59,8     11.06,1  (1658)  M3       38.      4.12
  106. Feusi Martin                        1953 Weesen                        38.00,9     11.07,2  (1218)  M4       11.      4.12
  107. Wiedemeier Hans, Gebenstorf         1945 SLVS                          38.03,4     11.09,7  (2619)  M5       3.       4.12
  108. Nietlispach Bruno                   1973 Bollingen                     38.05,5     11.11,8  (2843)  M2       30.      4.13
  109. Baumeler Alberto                    1965 Stäfa                         38.08,4     11.14,7  (1438)  M3       39.      4.13
  110. Rechsteiner Enrico                  1968 Jona                          38.14,4     11.20,7  (2825)  M2       31.      4.14
  111. Wildhaber Heinz                     1972 Wetzikon ZH                   38.16,3     11.22,6  (2844)  M2       32.      4.14
  112. von Glutz Reto                      1980 Schwyz                        38.16,8     11.23,1  (2711)  M1       16.      4.14
  113. Eisenegger Alfred, Seuzach          1955 RM Elss                       38.20,8     11.27,1  (2504)  M4       12.      4.14
  114. Lorenzo Francesco                   1973 Jona                          38.25,4     11.31,7  (2808)  M2       33.      4.15
  115. Meier Hanspeter                     1951 Pfäffikon                     38.25,7     11.32,0  (2528)  M4       13.      4.15
  116. Zuber Benno                         1960 Randa                         38.28,5     11.34,8  (2431)  M3       40.      4.15
  117. Berlinger Walter, Rapperswil SG     1954 LT Rapperswil-Jona            38.37,0     11.43,3  (1656)  M4       14.      4.16
  118. Rickenbacher Beat, Oberarth         1958 Lauftreff Ibach               38.39,3     11.45,6  (1654)  M3       41.      4.16
  119. Wegener Michel                      1973 Jona                          38.42,5     11.48,8  (2832)  M2       34.      4.17
  120. Treichler Urs, Richterswil          1967 SOHOBLA                       38.42,8     11.49,1  (2427)  M3       42.      4.17
  121. Andrews John, Wollerau              1950 Joggerträff Pfäffikon         38.45,9     11.52,2  (1660)  M4       15.      4.17
  122. Käser Reto                          1984 Düdingen                      38.46,2     11.52,5  (2705)  M1       17.      4.17
  123. Engeler Martin                      1950 St. Gallen                    38.52,9     11.59,2  (1429)  M4       16.      4.18
  124. Chafgna Michael                     1971 Bäch                          38.55,6     12.01,9  (2847)  M2       35.      4.18
  125. Rabier Pierre                       1964 Männedorf                     38.56,6     12.02,9  (1667)  M3       43.      4.18
  126. Uhler Ernst                         1962 Jona                          39.00,8     12.07,1  (1668)  M3       44.      4.19
  127. Berlinger Peter                     1947 Schmerikon                    39.07,5     12.13,8  (2617)  M5       4.       4.19
  128. Odermatt Didier, Schänis            1984 LCRJ                          39.07,8     12.14,1  (1708)  M1       18.      4.20
  129. Stucki Beat, St. Gallenkappel       1957 SC Diemberg                   39.13,0     12.19,3  (2526)  M4       17.      4.20
  130. Stähli Bernard                      1964 Goldach                       39.17,8     12.24,1  (2423)  M3       45.      4.21
  131. Vonarburg Marc                      1986 Zürich                        39.17,9     12.24,2    (19)  ME       12.      4.21
  132. Uhler Remo, Pfäffikon SZ            1962 Jogger-Träff Pfäffikon        39.29,1     12.35,4  (1106)  M3       46.      4.22
  133. Dettling Rolf, Unteriberg           1969 STV Unteriberg                39.30,7     12.37,0  (2842)  M2       36.      4.22
  134. Giger Alois                         1950 Zollikerberg                  39.34,5     12.40,8  (2519)  M4       18.      4.22
  135. Fisch Gilbert, Feusisberg           1957 SSC Langnau                   39.35,5     12.41,8  (1220)  M4       19.      4.23
  136. Quina Luis                          1960 Zürich                        39.36,6     12.42,9  (1432)  M3       47.      4.23
  137. Fäh Hansjörg                        1972 Jona                          39.43,6     12.49,9  (2806)  M2       37.      4.23
  138. Koni Föllmi                         1944 Herisau                       39.57,2     13.03,5  (2618)  M5       5.       4.25
  139. Briner Raphael                      1967 Oetwil am See                 40.02,3     13.08,6  (2403)  M3       48.      4.26
  140. van der Hoff Jeroen, St. Gallen     1966 Swisstri                      40.03,0     13.09,3  (1655)  M3       49.      4.26
  141. Bärtschi Peter                      1959 Oberägeri                     40.04,7     13.11,0  (1336)  M3       50.      4.26
  142. Balmer Hanspeter, Männedorf         1962 www.in-team.ch                40.05,5     13.11,8  (2401)  M3       51.      4.26
  143. Wyler Marco                         1976 Rapperswil SG                 40.07,7     13.14,0  (2836)  M2       38.      4.26
  144. Winteler Harald                     1968 Zürich                        40.09,1     13.15,4  (2855)  M2       39.      4.26
  145. Jannibelli Emanuele                 1962 Stäfa                         40.14,9     13.21,2  (2411)  M3       52.      4.27
  146. Anghileri Roger, Pfäffikon ZH       1955 Team SLVS                     40.15,7     13.22,0  (2501)  M4       20.      4.27
  147. Sobaszkiewicz Markus                1966 Wetzikon ZH                   40.25,7     13.32,0  (2421)  M3       53.      4.28
  148. Spirito Maurizio                    1964 Schmerikon                    40.29,1     13.35,4  (1006)  M3       54.      4.29
  149. Bidoli Silvio                       1966 Jona                          40.30,7     13.37,0  (2438)  M3       55.      4.29
  150. Strupler Stefan, Winterthur         1963 Zimmer Track-Team             40.32,9     13.39,2  (2439)  M3       56.      4.29
  151. Cajacob Benedikt, Landquart         1944 ESV Chur                      40.36,6     13.42,9  (2604)  M5       6.       4.29
  152. Sigrist Albert                      1951 Wohlen AG                     40.46,9     13.53,2  (2517)  M4       21.      4.30
  153. Andrist Bernhard, Zürich            1946 SLUS                          40.48,5     13.54,8  (2608)  M5       7.       4.31
  154. Aerni Sandro, Wuppenau              1973 TV Amriswil                   40.54,6     14.00,9  (2854)  M2       40.      4.31
  155. Hefti Thomas, Ennenda               1957 LG Glarus                     41.00,0     14.06,3  (2522)  M4       22.      4.32
  156. Kreinbühl Fridolin                  1954 Rüti ZH                       41.03,5     14.09,8  (2525)  M4       23.      4.32
  157. Brunner Richard                     1976 St. Gallen                    41.07,7     14.14,0  (2803)  M2       41.      4.33
  158. Jadranko Susanj, Siebnen            1978 TV Buttikon-Schübelbach       41.12,3     14.18,6  (2723)  M1       19.      4.33
  159. Meier Hansruedi, Bütschwil          1941 KTV Bütschwil                 41.12,9     14.19,2  (2616)  M5       8.       4.33
  160. Liehner Udo                         1966 Wetzikon ZH                   41.14,3     14.20,6    (11)  M3       57.      4.34
  161. Bächli Othmar, Würenlingen          1951 Forst Team                    41.14,9     14.21,2  (2502)  M4       24.      4.34
  162. Rizä Porta Daniel, Zürich           1962 Cityrunning.ch                41.15,7     14.22,0  (1337)  M3       58.      4.34
  163. Steinauer Maurus                    1969 Eschenbach SG                 41.18,2     14.24,5  (2812)  M2       42.      4.34
  164. Buser Franz, Rüfenacht BE           1963 SLVS                          41.24,0     14.30,3  (2405)  M3       59.      4.35
  165. Lillo Thomas                        1969 Eschenbach SG                 41.24,3     14.30,6  (2819)  M2       43.      4.35
  166. Schaufelberger Hans                 1940 Tann                          41.30,3     14.36,6  (2613)  M5       9.       4.35
  167. Odermatt Martin                     1962 Pfäffikon SZ                  41.36,3     14.42,6   (541)  M3       60.      4.36
  168. Andréani Paul                       1973 Mels                          41.40,6     14.46,9  (2822)  M2       44.      4.36
  169. Nock Pius                           1947 Wagen                         41.43,2     14.49,5  (2609)  M5       10.      4.37
  170. Huber Herbert                       1953 Stetten AG                    41.51,0     14.57,3  (1339)  M4       25.      4.38
  171. Schmid Christian                    ???? Volketswil                    41.55,6     15.01,9  (2620)  M5       11.      4.38
  172. Bäbler Ruedi                        1954 Engi                          41.56,9     15.03,2  (2523)  M4       26.      4.38
  173. Homberger Robert                    1985 Rapperswil SG                 41.58,9     15.05,2  (2703)  M1       20.      4.38
  174. Schönenberger Marc                  1980 Jona                          41.59,6     15.05,9  (2709)  M1       21.      4.39
  175. Piller Jean-Claude                  1962 Brislach                      42.11,3     15.17,6  (2416)  M3       61.      4.40
  176. Stoffel Robert                      1959 Landquart                     42.23,5     15.29,8   (644)  M3       62.      4.41
  177. Steiner Kurt                        1948 St. Gallen                    42.25,2     15.31,5  (1439)  M4       27.      4.41
  178. Schmid Franz Josef                  1978 Oberkirch LU                  42.26,4     15.32,7  (2708)  M1       22.      4.41
  179. Züger Robin                         1976 Rüti ZH                       42.28,5     15.34,8  (2841)  M2       45.      4.42
  180. Landolt Fritz                       1977 Jona                          42.29,4     15.35,7  (2828)  M2       46.      4.42
  181. Ackermannn Micheal                  1970 Mels                          42.35,5     15.41,8  (2801)  M2       47.      4.43
  182. Zeindler Markus                     1979 Spreitenbach                  42.43,4     15.49,7  (2712)  M2       48.      4.43
  183. Müller Daniel                       1969 Rapperswil SG                 43.04,5     16.10,8  (2823)  M2       49.      4.46
  184. Rickli Jörg, Sennhof (Winterthur)   1967 ewz power team                43.08,5     16.14,8   (646)  M3       63.      4.46
  185. Piller Mike                         1987 Brislach                      43.11,2     16.17,5  (2706)  M1       23.      4.46
  186. Becker Wolfgang, D-Saarbrücken      1961 Undine                        43.11,3     16.17,6   (459)  M3       64.      4.46
  187. Auf der Mauer Sandro                1978 Richterswil                   43.13,5     16.19,8  (2719)  M1       24.      4.47
  188. Zuzolo Vincenzo, Pfäffikon SZ       1967 Jogger Träff Pfäffikon        43.14,7     16.21,0  (2433)  M3       65.      4.47
  189. Merz Rolf, Hagendorn                1953 Fit + Laufträff Cham          43.37,0     16.43,3  (2518)  M4       28.      4.49
  190. Rauber Martin                       1980 Kilchberg ZH                  43.42,6     16.48,9  (2707)  M1       25.      4.50
  191. Heilmann Daniel, Rüti ZH            1961 Hunn Runners                  43.56,9     17.03,2  (2408)  M3       66.      4.52
  192. Bürgler Thomas                      1980 Richterswil                   43.57,8     17.04,1  (2720)  M1       26.      4.52
  193. Plüss Fritz                         1965 Rothrist                      44.00,8     17.07,1  (1671)  M3       67.      4.52
  194. Wyser Norbert, Au ZH                1956 Tempo Sport                   44.24,1     17.30,4  (1435)  M4       29.      4.55
  195. Meyer René                          1945 Rüti ZH                       44.25,1     17.31,4  (2615)  M5       12.      4.55
  196. Schneider René                      1959 Reigoldswil                   44.36,8     17.43,1  (2420)  M3       68.      4.56
  197. Valerin Leonel, Holderbank AG       1955 Costa Rica                    44.40,0     17.46,3  (2529)  M4       30.      4.56
  198. Bucheli Roberto Willi, Luzern       1965 Seepferd                      44.46,8     17.53,1  (2404)  M3       69.      4.57
  199. Steiner Matthias, Luzern            1976 Düln Meier                    45.01,3     18.07,6  (2813)  M2       50.      4.59
  200. Meyer Peter                         1964 Fahrweid                      45.05,1     18.11,4  (1657)  M3       70.      4.59
  201. Huber Paul                          1957 Wald ZH                       45.30,3     18.36,6  (2509)  M4       31.      5.02
  202. Brunner Philippe                    1975 Rapperswil SG                 45.38,3     18.44,6  (2815)  M2       51.      5.03
  203. Schernikau Lars                     1972 Jona                          45.42,2     18.48,5  (2852)  M2       52.      5.03
  204. Hohl Willi, Wittenbach              1944 LG Wittenbach                 45.44,6     18.50,9  (2606)  M5       13.      5.03
  205. Toscano Stefano, Jona               1977 St. Galler KB                 45.44,8     18.51,1     (7)  ME       13.      5.03
  206. Märki Rolf                          1963 Adliswil                      45.49,6     18.55,9  (2412)  M3       71.      5.04
  207. Breit Oli                           1967 THA-Bankok                    45.55,3     19.01,6   (645)  M3       72.      5.05
  208. Wunderlin Erwin                     1939 Jona                          45.59,6     19.05,9  (2607)  M5       14.      5.05
  209. Solenthaler Herbert, Wittenbach     1965 Verein LG Wittenbach          46.08,0     19.14,3  (2422)  M3       73.      5.06
  210. Pema Thupten                        1964 Rapperswil SG                 46.34,2     19.40,5  (2415)  M3       74.      5.09
  211. Hagmann Werner, Chur                1956 ESV Chur                      46.40,9     19.47,2  (2521)  M4       32.      5.10
  212. Langhart Stefan                     1959 Chur                          46.48,3     19.54,6  (2435)  M3       75.      5.10
  213. Sommerhalder Roland, Dürnten        1954 LT Rappi-Jona                 46.50,3     19.56,6  (2512)  M4       33.      5.11
  214. Graf Felix                          1971 Mönchaltorf                   46.53,4     19.59,7  (2818)  M2       53.      5.11
  215. Hürlimann Daniel, Rudolfstetten     1975 Beriker Jogger                47.08,7     20.15,0  (2826)  M2       54.      5.13
  216. Virago Enrico                       1958 Henggart                      47.31,9     20.38,2  (1431)  M3       76.      5.15
  217. Schneider René                      1938 Flurlingen                    48.01,3     21.07,6  (2612)  M5       15.      5.19
  218. Fritschi Andreas                    1965 Gommiswald                    48.09,4     21.15,7   (545)  M3       77.      5.19
  219. Baumgartner Bruno                   1964 Wollerau                      48.23,6     21.29,9   (650)  M3       78.      5.21
  220. Borer Egon                          1937 Sissach                       48.26,5     21.32,8  (2602)  M5       16.      5.21
  221. Hartmann Heinz                      1951 Ottenbach                     48.52,5     21.58,8  (2506)  M4       34.      5.24
  222. Bronner Andreas, Zuchwil            1965 DüLü Meier                    48.59,8     22.06,1  (1105)  M3       79.      5.25
  223. Odermatt Meinrad                    1949 Zug                           49.02,7     22.09,0  (2520)  M4       35.      5.25
  224. Enz Thomas                          1952 Zürich                        49.31,6     22.37,9  (2505)  M4       36.      5.29
  225. Gschwind Lorenz                     1951 Oberrieden                    50.05,7     23.12,0  (2516)  M4       37.      5.32
  226. Hertach Hanspeter                   1963 Niederurnen                   50.15,0     23.21,3  (1653)  M3       80.      5.33
  227. Flury Alois                         1966 Einsiedeln                    50.44,5     23.50,8  (1606)  M3       81.      5.37
  228. Heller Jörg                         1956 Wilen b. Wollerau             50.47,1     23.53,4  (2508)  M4       38.      5.37
  229. Blunschi Xaver, Berikon             1953 Beriker Jogger                51.38,9     24.45,2  (2530)  M4       39.      5.43
  230. Rentsch Thomas                      1964 Egg b. Zürich                 51.47,6     24.53,9  (2418)  M3       82.      5.44
  231. Meier Martin                        1966 Derendingen                   51.50,8     24.57,1  (2413)  M3       83.      5.44
  232. Thurnherr Hans                      1940 Chêne-Bougeries               52.36,2     25.42,5  (2611)  M5       17.      5.49
  233. Gennari Jvan, Zürich                1951 LC Zürich                     54.12,7     27.19,0  (1333)  M4       40.      6.00
  234. Steufmehl Matthias                  1956 Schindellegi                  56.50,3     29.56,6  (2513)  M4       41.      6.17
  235. Neiniger Bernd                      1959 Männedorf                     57.12,2     30.18,5  (2414)  M3       84.      6.20
  236. Greiner Dieter, D-Konstanz          1962 TV Konstanz                   57.49,3     30.55,6  (2440)  M3       85.      6.24
  237. Blesi Samuel, Thalwil               1933 SLVS                          58.16,2     31.22,5  (2601)  M5       18.      6.27
  238. Hässig Josef                        1949 Rapperswil SG                 59.39,1     32.45,4  (2507)  M4       42.      6.36
  239. Fischer Vinzenz                     1934 Goldau                      1:03.28,7     36.35,0  (2605)  M5       19.      7.01

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.