(22) Herren III

Emmenlauf, Utzenstorf 2007 - (22) Herren III

  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  Overall       
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    1. Gerber Markus                       1960 Rüfenacht BE                  35.48,1       -----  (1312)  H_10km   1.   
    2. Gfeller Paul                        1961 Sumiswald                     37.39,2      1.51,1  (1153)  H_10km   7.   
    3. Ulli Jörg, Langenthal               1961 LV Langenthal                 38.06,6      2.18,5   (534)  H_10km   8.   
    4. Zünd Hansjörg                       1962 Wiedlisbach                   38.25,1      2.37,0  (1318)  H_10km   10.  
    5. Wyttenbach Werner                   1965 Lyss                          38.58,3      3.10,2  (1175)  H_10km   13.  
    6. Richard Daniel, Burgdorf            1966 LG Huttwil                    39.16,3      3.28,2  (1341)  H_10km   16.  
    7. von Gunten Markus                   1965 Bettlach                      39.18,1      3.30,0  (1345)  H_10km   17.  
    8. Nobs Thomas, Biberist               1964 Tropical                      39.59,5      4.11,4  (1283)  H_10km   22.  
    9. Hänni Urs, Thun                     1962 SRS/ProSportler               40.15,2      4.27,1  (1258)  H_10km   26.  
   10. Nyffenegger Lorenz, Burgdorf        1963 Team Fadegrad                 40.40,4      4.52,3   (522)  H_10km   30.  
   11. Krebs Heinz, Recherswil             1958 LG Derendingen                40.55,9      5.07,8  (1226)  H_10km   33.  
   12. Probst Alain                        1966 Utzenstorf                    41.05,8      5.17,7  (1026)  H_10km   34.  
   13. Haas Erwin, Langenthal              1967 UKLP                          41.10,9      5.22,8  (1290)  H_10km   36.  
   14. Weibel Roland, Solothurn            1958 Tropical                      41.14,8      5.26,7  (1310)  H_10km   37.  
   15. Hägler Stefan, Lengnau BE           1959 Free Runners Grenchen         42.10,3      6.22,2   (514)  H_10km   43.  
   16. Ingold Daniel, Bettlach             1960 LG Derendingen                42.11,4      6.23,3   (516)  H_10km   44.  
   17. Wyss Werner                         1960 Sörenberg                     42.19,4      6.31,3   (536)  H_10km   47.  
   18. Wälchli Hansueli, Oschwand          1964 Ingold Rönners Buchsi         42.33,4      6.45,3  (1037)  H_10km   52.  
   19. Schild Thomas                       1967 Boll                          42.48,1      7.00,0  (1276)  H_10km   57.  
   20. Bürckel Pierre, Solothurn           1958 LG Derendingen                42.53,1      7.05,0  (1264)  H_10km   59.  
   21. Bracher Jürg                        1966 Utzenstorf                    43.08,5      7.20,4   (509)  H_10km   62.  
   22. Bögli Marco, Aeschi SO              1967 Ingold Rönners Buchsi 3       43.12,8      7.24,7  (1004)  H_10km   63.  
   23. Zappa Franz                         1959 Huttwil                       43.21,3      7.33,2  (1177)  H_10km   64.  
   24. Martiniello Vincenz, Balsthal       1964 TV Balsthal                   43.30,3      7.42,2  (1315)  H_10km   66.  
   25. Günther Toni, Oensingen             1958 LG-Niederbipp                 43.31,1      7.43,0  (1303)  H_10km   67.  
   26. Schmid Markus, Derendingen          1963 LG Derendingen                43.40,6      7.52,5  (1321)  H_10km   68.  
   27. Meyer Burkhard Thomas               1959 Mühledorf SO                  43.48,2      8.00,1  (1305)  H_10km   69.  
   28. Müller Hans Walter                  1958 Solothurn                     44.10,9      8.22,8  (1350)  H_10km   76.  
   29. May Walter, Kleindietwil            ???? TV Kleindietwil               44.26,9      8.38,8  (1285)  H_10km   79.  
   30. Schöni Martin, Hasle-Rüegsau        1961 TV Lützelflüh                 44.29,8      8.41,7  (1189)  H_10km   80.  
   31. Schnetgöke Uwe, Bern                1962 TV Länggasse                  44.36,1      8.48,0   (529)  H_10km   82.  
   32. Schwarz Jakob                       1966 Adelboden                     44.41,2      8.53,1   (531)  H_10km   84.  
   33. Moser Martin                        1958 Koppigen                      44.49,3      9.01,2   (519)  H_10km   85.  
   34. Krähenbühl Daniel                   1960 Oekingen                      45.02,8      9.14,7   (517)  H_10km   88.  
   35. Troo Kees, Zuchwil                  1961 LG Derendingen                45.03,8      9.15,7  (1180)  H_10km   89.  
   36. Oppliger Hans                       1958 Burgdorf                      45.07,0      9.18,9   (523)  H_10km   90.  
   37. Müller Norbert, Oensingen           1961 Ingold Rönners Buchsi 3       45.09,3      9.21,2  (1023)  H_10km   91.  
   38. Joss Benedikt                       1962 Bätterkinden                  45.13,9      9.25,8  (1179)  H_10km   93.  
   39. Bieri Martin                        1965 Oberburg                      45.28,4      9.40,3  (1207)  H_10km   95.  
   40. Leibundgut Andreas                  1965 Koppigen                      45.30,3      9.42,2  (1130)  H_10km   96.  
   41. Fankhauser Andreas, Wiedlisbach     1958 Sportgruppe UOV Wiedlisba     45.35,6      9.47,5  (1316)  H_10km   98.  
   42. Steffen Andreas, Heimenhausen       1967 Ingold Rönners Buchsi 4       45.37,6      9.49,5  (1034)  H_10km   99.  
   43. Schmid Martin, Reussbühl            1962 SVSE                          45.43,1      9.55,0  (1311)  H_10km   100. 
   44. Obländer Rüdiger, Biberist          1962 LGD Derendingen               45.44,2      9.56,1  (1124)  H_10km   101. 
   45. Theiler Alois, Oensingen            1958 Ingold Rönners Buchsi 3       45.50,8     10.02,7  (1036)  H_10km   103. 
   46. Niemack Andreas, Rapperswil BE      1962 Laufend besser leben          45.57,6     10.09,5   (521)  H_10km   105. 
   47. Neuenschwander Ueli, Aefligen       1966 TV Hindelbank                 46.04,6     10.16,5   (520)  H_10km   108. 
   48. Flueck Rolf, Ostermundigen          1965 Fadegrad                      46.09,5     10.21,4  (1213)  H_10km   110. 
   49. Krebs Thierry                       1961 Herzogenbuchsee               46.10,7     10.22,6  (1294)  H_10km   111. 
   50. Bader Roger                         1965 Utzenstorf                    46.13,5     10.25,4  (1187)  H_10km   112. 
   51. Tillmann Theodor, Kallnach          1963 TV Lyss                       46.16,7     10.28,6  (1197)  H_10km   113. 
   52. Bossi Jürg, Aetingen                1966 Zhong Hua                     46.21,7     10.33,6   (508)  H_10km   115. 
   53. Ritter Daniel                       1965 Kirchberg BE                  46.28,1     10.40,0   (525)  H_10km   117. 
   54. Marti Bernhard                      1959 Biberist                      46.39,9     10.51,8  (1293)  H_10km   122. 
   55. Jenzer Marcel                       1966 Inkwil                        46.48,1     11.00,0  (1196)  H_10km   124. 
   56. Lauper Jürg, Seedorf BE             1966 Mosterei Pärli                46.51,8     11.03,7  (1244)  H_10km   126. 
   57. Clemencons Pascal                   1964 Ittigen                       47.06,9     11.18,8  (1272)  H_10km   129. 
   58. Michel Martin                       1959 Bätterkinden                  47.12,2     11.24,1   (518)  H_10km   131. 
   59. Scheidegger Edy                     1965 Ersigen                       47.14,7     11.26,6  (1114)  H_10km   132. 
   60. Staub Fredy                         1960 Kräiligen                     47.30,0     11.41,9   (533)  H_10km   136. 
   61. Heimberger Markus                   1962 Oberburg                      47.35,8     11.47,7  (1194)  H_10km   137. 
   62. Schluep Johannes                    1966 Lüterkofen                    47.38,7     11.50,6   (528)  H_10km   138. 
   63. Flück Marcel, Zollikofen            1967 Fadegrad                      47.45,1     11.57,0  (1212)  H_10km   140. 
   64. Winzenried Marc, Burgdorf           1958 Gostezi                       47.59,6     12.11,5  (1337)  H_10km   143. 
   65. Hofer Felix, Thörigen               1962 Ingold Rönners Buchsi 3       48.13,7     12.25,6  (1015)  H_10km   147. 
   66. Jaun Bruno, Herzogenbuchsee         1965 INGOLD Runners                48.26,3     12.38,2  (1281)  H_10km   148. 
   67. Mollet Richard                      1966 Unterramsern                  48.40,0     12.51,9  (1178)  H_10km   149. 
   68. Moser Fredy, Kerzers                1959 Läufergruppe Kerzers          48.51,9     13.03,8  (1240)  H_10km   150. 
   69. Albrecht Ueli, Utzenstorf           1963 Albrecht                      48.58,7     13.10,6   (505)  H_10km   151. 
   70. Bernhard Hans, Leimiswil            1965 TV Kleindietwil               49.01,4     13.13,3  (1286)  H_10km   152. 
   71. Bürki Harald, Kirchberg BE          1964 LC Kirchberg                  49.02,2     13.14,1   (511)  H_10km   153. 
   72. Steinmann Beat                      1967 Biberist                      49.02,9     13.14,8  (1123)  H_10km   154. 
   73. Wettstein Heinrich, Koppigen        1966 Zatopeks Söhne                49.05,7     13.17,6  (1260)  H_10km   155. 
   74. Weingart Markus                     1965 Biel/Bienne                   49.11,9     13.23,8   (535)  H_10km   159. 
   75. Probst Erich                        1960 Mümliswil                     49.25,2     13.37,1  (1278)  H_10km   161. 
   76. Leuenberger Hans, Kleindietwil      1964 Laufgruppe LVL                49.25,7     13.37,6  (1174)  H_10km   162. 
   77. Roder Beat                          1962 Bätterkinden                  49.39,9     13.51,8  (1134)  H_10km   164. 
   78. Endras Stefan                       1964 Koppigen                      50.00,3     14.12,2  (1339)  H_10km   169. 
   79. Howald Rolf                         1958 Lohn-Ammannsegg               50.12,4     14.24,3   (515)  H_10km   171. 
   80. Grädel Andreas                      1961 Ursenbach                     50.27,9     14.39,8   (513)  H_10km   175. 
   81. Schöni Beat                         1959 Bätterkinden                  50.43,0     14.54,9   (530)  H_10km   177. 
   82. Läng Jürg                           1967 Koppigen                      50.44,8     14.56,7  (1131)  H_10km   178. 
   83. Bulling Helmut                      1958 Koppigen                      51.06,6     15.18,5   (510)  H_10km   183. 
   84. Gerlach Sieghard, Solothurn         1960 LT Loretto                    51.18,9     15.30,8  (1103)  H_10km   187. 
   85. Zürcher Edgar, Derendingen          1960 SLVS-Schweiz                  51.25,5     15.37,4  (1335)  H_10km   189. 
   86. Schär Urs, Wiedlisbach              1958 UOV Wiedlisbach               51.27,4     15.39,3  (1279)  H_10km   190. 
   87. Hofmann Hubert                      1962 Oberburg                      51.29,1     15.41,0  (1338)  H_10km   191. 
   88. Gfeller Hans                        1961 Aarwangen                     51.37,5     15.49,4   (512)  H_10km   195. 
   89. Burkhard Thomas                     1966 Worb                          52.08,6     16.20,5  (1163)  H_10km   199. 
   90. Käser Peter, Leimiswil              1960 SC Häusernmoos                52.10,3     16.22,2  (1289)  H_10km   200. 
   91. Ammann Juerg, Bleienbach            1958 STV Bleienbach                52.46,9     16.58,8  (1309)  H_10km   205. 
   92. Sclabas Dario                       1960 Kirchberg BE                  54.04,3     18.16,2  (1039)  H_10km   213. 
   93. Schärer Markus                      1967 Utzenstorf                    54.52,1     19.04,0   (527)  H_10km   220. 
   94. Baumberger Andreas                  1961 Zollikofen                    54.55,8     19.07,7   (507)  H_10km   223. 
   95. Ballacchino Angelo                  1960 Deitingen                     55.33,6     19.45,5   (506)  H_10km   226. 
   96. Steffen Michael, Derendingen        1965 LG Derendingen                55.34,9     19.46,8  (1173)  H_10km   227. 
   97. Rickli René                         1964 Heimiswil                     56.01,8     20.13,7  (1184)  H_10km   229. 
   98. Flury Felix                         1959 Solothurn                     56.12,2     20.24,1  (1261)  H_10km   231. 
   99. Burri Kurt                          1960 Oberburg                      57.48,3     22.00,2  (1328)  H_10km   239. 
  100. Geissbühler Jürg                    1963 Lohn-Ammannsegg               58.00,0     22.11,9  (1047)  H_10km   240. 
  101. Rebmann Fredy, Attiswil             1959 Geländelauf Attiswil          59.30,5     23.42,4   (524)  H_10km   243. 
  102. Rüfenacht Hansruedi, Zollikofen     1963 Lauftref Zollikofen         1:03.42,4     27.54,3  (1333)  H_10km   252. 

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.