Emmenlauf, Utzenstorf 2007 - nach Ortschaft "B"

Kategorie  Rang Name/Ort                            Jg   Team/Ortschaft                   Zeit   Rückstand    Stnr  
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Herren_3    24. Martiniello Vincenz, Balsthal       1964 TV Balsthal                   43.30,3      7.42,2  (1315)  
Damen_3     14. Jakob Marianne, Bannwil             1966 LG Langenthal                 52.24,2      6.47,6  (1307)  
Herren_1    34. Flückiger Benno, Bäriswil BE        1980 Team Uetigen                1:02.36,7     26.37,5   (432)  
Damen_3     32. Lips Susanne                        1963 Bäriswil BE                   59.36,9     14.00,3  (1234)  
Mega_M      14. Bieri Jennifer                      1995 Bätterkinden                  17.40,2      5.40,5   (173)  
Rock_M      15. Galli Andrine                       1997 Bätterkinden                   7.26,6      1.53,7  (1082)  
Volk_D      13. Galli Eveline                       1972 Bätterkinden                  29.16,5      9.16,6  (1083)  
Walk10_H   ---  Herzog Daniel, Bätterkinden         1968 Nordic Walking Team Utzen   1:44.09,7       -----   (606)  
Herren_3    38. Joss Benedikt                       1962 Bätterkinden                  45.13,9      9.25,8  (1179)  
Rock_K      37. Kipfer Dominic, Bätterkinden        1997 FC Utzenstorf                  8.00,6      2.32,2   (157)  
Cross_K     42. Kipfer Mike, Bätterkinden           1998 FC Utzenstorf                  9.29,8      3.49,0    (96)  
Rock_K      14. Kunkler Michael, Bätterkinden       1997 FC Utzenstorf                  6.30,0      1.01,6   (158)  
Cross_K     17. Lätt Jonathan, Bätterkinden         1998 FC Utzenstorf                  6.58,7      1.17,9    (97)  
Volk_H      12. Leuenberger Dominique               1991 Bätterkinden                  24.49,2      7.08,2   (309)  
Cross_M      6. Luedi Michelle                      1998 Bätterkinden                   6.47,9      1.02,2  (1086)  
Volk_D      27. Luedi Petra                         1965 Bätterkinden                  33.53,5     13.53,6  (1085)  
Herren_3    58. Michel Martin                       1959 Bätterkinden                  47.12,2     11.24,1   (518)  
Junior_H     3. Michel Nicolas                      1994 Bätterkinden                  44.34,3      8.20,6   (415)  
Walk10_H   ---  Moser Peter                         1968 Bätterkinden                1:27.18,3       -----   (610)  
Walk10_D   ---  Moser-Stucki Beatrice               1972 Bätterkinden                1:39.57,6       -----   (591)  
Cross_M     17. Niffenegger Carole                  1998 Bätterkinden                   7.46,7      2.01,0    (63)  
Mega_K       1. Niffenegger Pascal                  1994 Bätterkinden                  11.24,4       -----   (194)  
Walk10_D   ---  Oberli Romy                         1967 Bätterkinden                1:19.11,0       -----   (592)  
Rock_K      32. Peternel Moritz, Bätterkinden       1997 FC Utzenstorf                  7.14,8      1.46,4   (163)  
Hard_M       1. Riederer Janina                     1993 Bätterkinden                  12.32,2       -----  (1117)  
Herren_3    77. Roder Beat                          1962 Bätterkinden                  49.39,9     13.51,8  (1134)  
Herren_2    28. Rohr Fabian                         1970 Bätterkinden                  45.54,5      9.27,3  (1144)  
Cross_K     32. Salvisberg Jann                     1999 Bätterkinden                   8.07,0      2.26,2   (102)  
Rock_M      12. Salvisberg Joana                    1996 Bätterkinden                   7.09,8      1.36,9   (134)  
Walk10_D   ---  Salvisberg Katja                    1972 Bätterkinden                1:19.12,0       -----   (595)  
Herren_3    81. Schöni Beat                         1959 Bätterkinden                  50.43,0     14.54,9   (530)  
Cross_M      7. Tellenbach Delfie                   1998 Bätterkinden                   6.48,7      1.03,0    (72)  
Volk_D       7. Theiler Beatrice, Bätterkinden      ???? TV Nennigkofen                26.14,9      6.15,0  (1147)  
Cross_K     13. Ziehli Jan                          1999 Bätterkinden                   6.41,3      1.00,5  (1129)  
Damen_2      6. Ämissegger Liliane                  1976 Bern                          47.22,5      5.33,6  (1235)  
Damen_2      7. Buri Simona, Bern                   1976 Tropical Solothurn            48.12,9      6.24,0  (1300)  
Damen_3      1. Pfeiffer Monika, Bern               1965 RG Länggasse                  45.36,6       -----   (503)  
Volk_D      34. Rutz Sara, Bern                     1981 Freunde der Nacht             37.44,2     17.44,3   (311)  
Soft_K       7. Schnekgöke Marcel, Bern             2000 TV Länggasse                   2.40,5      0.29,1    (42)  
Rock_M       1. Schnetgöke Celine, Bern             1996 TV Länggasse                   5.32,9       -----   (139)  
Mega_M       7. Schnetgöke Nicole, Bern             1995 TV Länggasse                  14.19,8      2.20,1   (184)  
Soft_K       5. Schnetgöke Pascal, Bern             2000 TV Länggasse                   2.36,6      0.25,2    (43)  
Herren_3    31. Schnetgöke Uwe, Bern                1962 TV Länggasse                  44.36,1      8.48,0   (529)  
Volk_H      19. Wenger Kurt                         1980 Bern                          31.28,2     13.47,2   (446)  
Herren_1     9. Mühlethaler Marc, Bettenhausen      1982 LV Langenthal                 42.30,6      6.31,4  (1319)  
Cross_K      1. Schaad Fabian, Bettenhausen         1998 TV Herzogenbuchsee             5.40,8       -----   (103)  
Rock_M       6. Ingold Anja, Bettlach               1996 STV Bettlach                   6.21,0      0.48,1   (129)  
Herren_3    16. Ingold Daniel, Bettlach             1960 LG Derendingen                42.11,4      6.23,3   (516)  
Mega_M       6. Ingold Sabrina, Bettlach            1994 STV Bettlach                  14.02,1      2.02,4   (179)  
Cross_K     33. Tschumi Jonas, Bettlach             1999 STV Bettlach                   8.08,2      2.27,4   (111)  
Cross_M     13. Tschumi Vera, Bettlach              1999 STV Bettlach                   7.25,5      1.39,8    (73)  
Herren_3     7. von Gunten Markus                   1965 Bettlach                      39.18,1      3.30,0  (1345)  
Rock_K      11. Batschelet Timo                     1997 Biberist                       6.10,7      0.42,3  (1116)  
Damen_2     17. Eggli Manuela                       1970 Biberist                    1:00.39,8     18.50,9  (1164)  
Walk_D     ---  Gerber Vreny, Biberist              1956 SLVS                          33.12,4       -----   (320)  
Damen_1      8. Heid Barbara, Biberist              1984 Tropical Solothurn            49.14,5      6.06,5  (1302)  
Herren_3    54. Marti Bernhard                      1959 Biberist                      46.39,9     10.51,8  (1293)  
Herren_3     8. Nobs Thomas, Biberist               1964 Tropical                      39.59,5      4.11,4  (1283)  
Herren_3    44. Obländer Rüdiger, Biberist          1962 LGD Derendingen               45.44,2      9.56,1  (1124)  
Herren_2    18. Ruefer Michael, Biberist            1976 Freerunners Grenchen          42.47,2      6.20,0  (1232)  
Herren_3    72. Steinmann Beat                      1967 Biberist                      49.02,9     13.14,8  (1123)  
Herren_3    74. Weingart Markus                     1965 Biel/Bienne                   49.11,9     13.23,8   (535)  
Rock_K       6. Geider Raphael, Biezwil             1997 Jugi Biezwil                   5.48,9      0.20,5  (1010)  
Damen_4     17. Blum Marianna                       1956 Biglen                      1:03.41,3     15.16,9  (1252)  
Mega_M      11. Ismed Soraya, Bioggio               1995 SAL Lugano                    14.34,6      2.34,9  (1140)  
Herren_3    91. Ammann Juerg, Bleienbach            1958 STV Bleienbach                52.46,9     16.58,8  (1309)  
Herren_4    43. Truttmann Georg, Bleienbach         1953 STV Bleienbach                55.21,8     14.55,7   (567)  
Damen_3     34. Krähenbühl Theres                   1962 Bolken                      1:03.19,5     17.42,9   (495)  
Herren_3    19. Schild Thomas                       1967 Boll                          42.48,1      7.00,0  (1276)  
Herren_2    16. Heggli Pius                         1968 Bremgarten b. Bern            42.15,4      5.48,2   (466)  
Junior_D     2. Mathys Brigitta, Büetigen           1990 OL Nachwuchskader BE/SO       47.23,7      0.50,4   (401)  
Herren_1     3. Mathys Christian, Büetigen          1987 LSV Biel                      39.05,4      3.06,2   (439)  
Herren_1     1. Mathys Hansruedi                    1983 Büetigen                      35.59,2       -----  (1198)  
Junior_D     8. Mathys Heidi                        1993 Büetigen                    1:02.31,1     15.57,8  (1231)  
Junior_D     1. Mathys Veronika, Büetigen           1988 OL Biel Seeland               46.33,3       -----   (402)  
Herren_1    11. Heiniger Matthias                   1983 Büren a.Aare                  42.42,3      6.43,1  (1166)  
Herren_5    14. Stegeman Gerard J.                  1938 Büren a.Aare                1:04.32,4     21.41,5  (1242)  
Damen_4      6. Heiniger Elsbeth                    1952 Büren an der Aare             56.25,5      8.01,1  (1167)  
Herren_4    24. Heiniger Peter                      1949 Büren an der Aare             49.51,2      9.25,1  (1169)  
Herren_1    22. Heiniger Stefan                     1984 Büren an der Aare             51.08,5     15.09,3  (1165)  
Volk_H      13. Kleist Lukas                        1994 Büren an der Aare             25.52,9      8.11,9   (315)  
Herren_2    44. Kleist Markus                       1968 Büren an der Aare             56.11,7     19.44,5   (470)  
Herren_4    22. Arni Werner                         1953 Burgdorf                      49.09,1      8.43,0  (1246)  
Herren_1     6. Bernhard Urs, Burgdorf              1979 LT Emmental                   40.43,7      4.44,5  (1346)  
Volk_H       5. Bertschi Manuel                     1986 Burgdorf                      20.08,7      2.27,7  (1267)  
Damen_1     17. Brönnimann Rahel, Burgdorf          1981 OLV Hindelbank                58.46,3     15.38,3  (1214)  
Herren_1    31. Date Michael, Burgdorf              1987 Team Uetigen                  58.16,7     22.17,5   (430)  
Volk_H       6. Flück Thomas, Burgdorf              1964 GS Wüthrich                   20.12,4      2.31,4  (1266)  
Herren_1     2. Hügli Paul                          1984 Burgdorf                      37.16,8      1.17,6  (1296)  
Volk_H       3. Iseli Marco, Burgdorf               1980 GS Wüthrich                   18.41,7      1.00,7  (1268)  
Volk_D      20. Kappeler Rita                       1950 Burgdorf                      30.58,8     10.58,9  (1209)  
Soft_M       7. Knöfel Anouk                        2001 Burgdorf                       2.31,5      0.10,9    (13)  
Cross_M      5. Knöfel Nina                         1998 Burgdorf                       6.44,5      0.58,8    (56)  
Damen_3      9. Krähenbühl Ursula                   1963 Burgdorf                      49.54,8      4.18,2   (496)  
Damen_4      8. Lüthi Katharina                     1953 Burgdorf                      57.09,6      8.45,2  (1152)  
Herren_3    10. Nyffenegger Lorenz, Burgdorf        1963 Team Fadegrad                 40.40,4      4.52,3   (522)  
Herren_3    36. Oppliger Hans                       1958 Burgdorf                      45.07,0      9.18,9   (523)  
Herren_3     6. Richard Daniel, Burgdorf            1966 LG Huttwil                    39.16,3      3.28,2  (1341)  
Rock_M       8. Schürch Melanie, Burgdorf           1996 LA Oberburg                    6.26,0      0.53,1  (1080)  
Cross_K     43. Schürch Pascal                      1998 Burgdorf                      10.20,0      4.39,2  (1081)  
Herren_3    64. Winzenried Marc, Burgdorf           1958 Gostezi                       47.59,6     12.11,5  (1337)  
Volk_D       2. Wolleb Franziska, Burgdorf          1982 LC Kirchberg                  20.46,2      0.46,3  (1306)  
Volk_H       1. Wüthrich Alain, Burgdorf            1984 TG Hütten                     17.41,0       -----   (447)  
Herren_4     7. Wüthrich Ulrich                     1957 Burgdorf                      42.32,1      2.06,0  (1273)  
Damen_3      8. Kühni Monika, Bützberg              1965 Turboschnägge                 49.52,8      4.16,2  (1308)  

Total 105



					

Results, images and data are provided for personal use only. Commercial use, redistribution in whole or part, and/or reprinting is prohibited.